Swędzenie skóry – jakie są przyczyny swędzącej skóry?

Świąd skóry jest nieprzyjemnym objawem, który wymusza drapanie się. Może być on naprawdę uciążliwy i ograniczać normalne funkcjonowanie. Wydawać by się mogło, że swędzenie skóry związane jest z chorobami dermatologicznymi. Jednak nie zawsze tak jest. Co może oznaczać świąd skóry?

Przyczyny swędzenia skóry mogą być związane z chorobami dermatologicznymi (miejscowymi), bądź też, co ciekawe, z występowaniem schorzeń ogólnoustrojowych.

Kiedy mamy do czynienia ze świądem związanym z chorobą skóry, zdecydowanie łatwiej jest uchwycić przyczynę i to właśnie ją leczyć. Większych trudności przysparza jednak świąd występujący bez choroby skórnej.

Wówczas zwykle rozpoczyna się leczenie objawowe, poszukując właściwej przyczyny świądu.

Swędzenie skóry – jakie są przyczyny swędzącej skóry?

Od czego swędzi skóra – choroby skórne

Jeśli zadajesz sobie pytanie „dlaczego swędzi mnie skóra?”, sprawdź czy nie występują u Ciebie jeszcze inne objawy. To właśnie choroby dermatologiczne są najczęstszą przyczyną świądu skóry. Jeśli zauważysz u siebie dodatkowe niepokojące objawy, warto zgłosić to lekarzowi. Jakie choroby skórne najczęściej powodują świąd –  dlaczego skóra swędzi?

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą. Jednym z jej objawów jest właśnie występowanie świądu. Często jest to choroba współistniejąca z astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, czy też alergią pokarmową. Zwykle zauważalne są wtórne objawy choroby, związane z podrażnieniem skóry, jak otarcia, czy zliszajowacenie.

Łuszczyca

Świąd jest bardzo często zgłaszanym objawem przez osoby chorujące na łuszczycę. Zwykle przybiera na sile w nocy, powodując przebudzenia. Nie ogranicza się on jednak do miejsc zmienionych chorobowo.

Kontaktowe zapalenie skóry

Zastanawiając się dlaczego skóra swędzi, warto przypomnieć sobie czy nie mieliśmy kontaktu z jakimś alergenem, bądź też substancją drażniącą. Kontaktowe zapalenie skóry objawia się wysypką i świądem po bezpośrednim kontakcie z daną substancją.

Zakażenia grzybicze

Również zakażenie grzybicze może być przyczyną świądu. Jest on zlokalizowany w miejscu występowania zakażenia. Dodatkowo zaobserwować można owalne zmiany skórne, łuszczące się na obwodzie. Zakażenia grzybicze mogą występować m.in. na stopach, owłosionej skórze głowy, tułowiu, czy też w pachwinach.

Wszawica

Od czego swędzi skóra głowy? Może się okazać, że powodem są wszy. Do zakażenia dochodzi dość łatwo, w wyniku bezpośredniego kontaktu z głową osoby zakażonej, bądź też szczotką do włosów, czy ręcznikiem, którego ta osoba używała. Choroba objawia się przede wszystkim świądem oraz obecnością wszy i gnid na skórze głowy. Świąd pojawia się w wyniku reakcji alergicznej na ślinę wszy.

Świerzb

Intensywny świąd jest również charakterystyczny dla świerzbu. Nasila się on przede wszystkim w nocy. Ponadto, obserwuje się często cienkie czerwonawe linie na skórze.

Swędzenie skóry – jakie są przyczyny swędzącej skóry?

Swędząca skóra – przyczyny a miejsce świądu

Przyczyny świądu skóry mogą być związane z chorobą dermatologiczną – wówczas świąd występuje zazwyczaj miejscowo. Jednak gdy świąd występuje na całym ciele, może to sugerować związek z chorobą ogólnoustrojową.

Kiedy pojawia się miejscowe swędzenie skóry, przyczyny najczęściej związane są z różnego rodzaju zakażeniami – grzybiczymi, bakteryjnymi, wirusowymi, bądź też pasożytniczym. Ale mogą być także objawem atopowego zapalenia skóry, czy też łuszczycy.

Świąd towarzyszy także reakcjom związanym z układem immunologicznym, jak pokrzywka, czy też kontaktowe zapalenie skóry. Ponadto, swędzenie skóry pojawia się, gdy jest ona nadmiernie wysuszona, w wyniku oparzenia słonecznego, bądź też ukąszenia owada.

Gdy pojawia się swędzenie całej skóry, przyczyny mogą być związane ze schorzeniem ogólnoustrojowym. Świąd może być konsekwencją niewydolności nerek, chorób wątroby, chorób endokrynologicznych, np.

niedoczynności tarczycy, jak również chorób metabolicznych, np. cukrzycy. Świąd może towarzyszyć również niektórym chorobom psychicznym. Ponadto może być on reakcją na niektóre leki, np.

środki znieczulające.

Sprawdź też: Czy swędzenie jest objawem łuszczycy?

Kategoria: Kosmetyki nawilżające

Piśmiennictwo:

 1. Szpringer E. Świąd skóry. Nowa Medycyna 2000, 11
 2. Krajnik M., Żylicz Z. Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie. Polska Medycyna Paliatywna 2002; 1 (2); 71-83
 3. Reamy B., Bunt C., Fletcher S. A diagnostic approach to pruritus. American Family Physican 2011; 84 (2); 195-202

Swędzenie skóry na tle nerwowym – jak radzić sobie z uciążliwym problemem?

Niewiele osób uświadamia sobie, że to, co czujemy, bardzo często oddziałuje na nasze ciało. Silne emocje niejednokrotnie uwidaczniają się pod postacią trądziku, a przewlekły stres może powodować świąd całego ciała. Swędzenie skóry na tle nerwowym może być schorzeniem somatycznym, którego leczenie wymaga pomocy psychologa.

 • Wiele problemów dermatologicznych ma podłoże emocjonalne, powodując swędzenie skóry na tle nerwowym.
 • Pod wpływem stresu dochodzi też do nasilenia objawów takich chorób skóry, jak atopowe zapalenie skóry, trądzik czy łuszczyca.
 • Techniki relaksacji są równie ważne jak odpowiednia pielęgnacja w łagodzeniu schorzeń psychodermatologicznych.

Jak emocje wpływają na skórę?

Dermatolodzy są zgodni, że coraz więcej problemów ze skórą ma podłoże emocjonalne (badaniem tych relacji zajmuje się psychodermatologia). Uważa się, że nawet 25% chorób skóry ma swoje podłoże w psychice.1 Należą one do grupy schorzeń psychosomatycznych, a więc takich, w rozwoju których biorą udział czynniki psychologiczne i emocjonalne.

Stres, który wywołują, poprzez układ podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowy zaburza funkcjonowanie układu immunologicznego całego organizmu. W normalnych warunkach stres ma pozytywny wpływ – mobilizuje nas do działania.

Jeśli jednak utrzymuje się długo i przewlekle, pojawiają się zaburzenia czynności fizjologicznych, co prowadzi do wystąpienia bądź nasilenia różnych chorób psychosomatycznych. Należą do nich schorzenia o charakterze dermatologicznym (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, egzema, trądzik, łysienie plackowate), ale nie tylko.

Negatywne emocje i stres mogą odbić się na całym organizmie i wszystkich układach: krążenia, oddechowym, pokarmowym, moczowym, mięśniowym czy hormonalnym, wywołując lub nasilając m.in. chorobę wrzodową żołądka, nadczynność tarczycy, zapalne choroby jelita grubego, astmę czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Najszybciej widoczne są jednak objawy schorzeń psychodermatologicznych, choć nie zawsze pacjenci widzą związek np. między wysypką a rozwodem. Przewlekły stres i napięcie wywołuje stan zapalny na skórze, zaczerwienienie, a często uporczywy świąd – co z kolei może prowadzić do wystąpienia zachowań obsesyjno-kompulsywnych o charakterze autodestrukcyjnym (np.

You might be interested:  Zimne stopy i dłonie

  silnego drapania skóry, zrywania strupów, wyciskania wyprysków – istnieje nawet coś takiego jak trądzik z wydrapania). W ten sposób dochodzi do powstania błędnego koła: stres nasila zmiany na skórze, a zmiany na skórze wywołują stres. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że leczenie chorób psychodermatologicznych jest tak skomplikowane.

Rodzaje psychodermatoz

 • zaburzenia psychofizjologiczne – choroby ujawniające się lub nasilające pod wpływem stresu, np. łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry,
 • zaburzenia psychiczne wywołane chorobami skóry – nawet ok. 30% pacjentów dermatologicznych cierpi na problemy natury psychicznej2, głównie depresyjne i lękowe; są one spowodowane widocznymi dla otoczenia objawami choroby, które upośledzają normalne funkcjonowanie pacjenta, np. dosyć częsta depresja w przebiegu silnego trądziku młodzieńczego,
 • pierwotne zaburzenia psychiczne manifestujące się na skórze – rzadkie, należy do nich m.in. trichotillomania (polegająca na wyrywaniu sobie włosów) czy zadrapania neurotyczne.

Skąd bierze się swędzenie skóry na tle nerwowym?

Zarówno układ nerwowy, jak i skóra powstają z ektodermy, czyli tego samego listka zarodkowego. W efekcie skóra jest narządem bardzo silnie unerwionym, a układ nerwowy bardzo szybko się z nią komunikuje. Pacjenci z chorobami skóry wykazują silniejszą reakcję niż inni na bodźce stresowe.

Uważa się, że w ich skórze podczas stresu uwalniają się z końcówek nerwowych w skórze neuropeptydy, które zaostrzają objawy np. atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy – takie jak dokuczliwy świąd. Może też dojść do wystąpienia egzemy bądź pokrzywki o charakterze przewlekłym.

Wpływ na skórę ma też kortyzol uwalniany w chwilach silnego stresu (to on odpowiada m.in. za podniesienie ciśnienia krwi i szybsze bicie serca). Ten tzw.

hormon stresu zmniejsza produkcję kolagenu, podstawowego białka budulcowego skóry (przyczyniając się do przedwczesnego starzenia się skóry), a także osłabia działanie układu odpornościowego, przez co skóra staje się bardziej narażona na zakażenia.

Uszkadza ponadto barierę hydrolipidową skóry, co powoduje, że staje się ona bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, podrażnienie i przesuszenie – co może nasilać swędzenie skóry, nawet jeśli nie jest ona obciążona zdiagnozowanymi wcześniej chorobami dermatologicznymi. Stres może też przyczynić się do manifestacji choroby. 

Jak wygląda leczenie swędzenia skóry na tle nerwowym?

Swędzenie skóry jest bezpośrednią przyczyną do konsultacji dermatologicznej. Bardzo ważne jest określenie przyczyny świądu i potwierdzenie bądź wykluczenie chorób dermatologicznych o podłożu psychosomatycznym, takich jak AZS czy łuszczyca.

W zależności od diagnozy lekarz zaleci odpowiednią pielęgnację i terapię. W leczeniu chorób psychodermatologicznych ważną rolę odgrywają też techniki radzenia sobie ze stresem i nauka relaksacji, np. poprzez ćwiczenia oddechowe, muzykoterapię, jogę czy medytację.

W niektórych przypadkach konieczna może okazać się pomoc psychiatry – przede wszystkim w przypadku zaburzeń psychicznych wywołanych chorobą skóry (np. depresją związaną z trądzikiem, AZS bądź łuszczycą) oraz zaburzeń manifestujących się na skórze (np.

zadrapania neurotycznego czy obłędu pasożytniczego).

A jak doraźnie poradzić sobie ze swędzeniem skóry na tle nerwowym?

Uważa się, że uczucie swędzenia jest trudniejsze do zniesienia niż ból i nic dziwnego, że powoduje niepohamowaną chęć podrapania chorego miejsca na ciele.

Przynosi to chwilową ulgę, jednak długofalowo ma negatywne konsekwencje – prowadzi do uszkodzenia naskórka, zwiększa ryzyko zakażeń i podrażnień, a w efekcie świąd tylko się nasila.

Dlatego – obok zaleconej przez lekarza terapii – tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry łagodząca świąd, czyli:

 • częste stosowanie balsamów nawilżających – wzmacniając barierę hydrolipidową, zmniejszają uczucie świądu,
 • balsam powinien być nakładany w czasie 3 minut od wyjścia z wanny i delikatnym osuszeniu skóry ręcznikiem – to złota zasada pielęgnacji skóry z AZS, która zapobiega ucieczce wilgoci ze skóry,
 • stosowanie wody termalnej – woda termalna pochodzenia wulkanicznego z Vichy wzmacnia, koi, regeneruje skórę oraz przywraca właściwe pH,
 • pomocne mogą również być chłodne kąpiele i zimne okłady.
 • Na pewno też warto wprowadzić do codziennego życia techniki relaksacyjne, aby złagodzić negatywne skutki stresu objawiające się na skórze.
 • Dowiedz się również więcej o swędzeniu skóry głowy

Powyższy tekst jest tylko jednym z cyklu artykułów o zdrowiu i pielęgnacji skóry na naszym blogu. Korzystając z wiedzy lekarzy oraz najnowszych badań klinicznych, Vichy od ponad 100 lat rozwija ekspertyzę w zakresie zaawansowanej pielęgnacji twarzy oraz skóry głowy i włosów.

Dowiedz się więcej i przeczytaj o zmarszczkach i starzeniu się skóry, menopauzie, suchej skórze twarzy oraz trądziku.

Możesz także sprawdzić porady o pielęgnacji skóry głowy i włosów, a w szczególności łupieżu, doborze szamponu przeciwłupieżowego, wypadaniu włosów czy zakolach.

 1. Podpowiadamy również jak dobrać: krem do twarzy, krem przeciwzmarszczkowy, krem pod oczy, serum do twarzy, krem na trądzik, krem na noc, ampułki do twarzy czy krem z filtrem do twarzy oraz super nowość – booster.
 2. Przeczytaj też o aktywnych składnikach dermatologicznych: Kwasie Hialuronowym, Kolagenie czy Peptydach.
 3. Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, to podziel się nim na swoich Social Mediach!

1 Chen Y, Lyga J. Brain-Skin Connection: Stress, Inflammation and Skin Aging. In- flammation and Allergy Drug Targets 2014, vol. 13(3): 177-190.

2 Psychodermatologia – pogranicze dermatologii, psychiatrii i psychologii, I. Makowska, A. Gmitrowicz, http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-77327357-3d2b-4ccd-a82a-d10c09c76e9d/c/psychodermatologia-pogranicze-dermatologii-psychiatrii-i-psychologii.pdf

Swędzenie skóry – jakie są przyczyny? Jak je złagodzić?

Swędzenie skóry na całym ciele lub na głowie może wzbudzać niepokój. Przyczyn tego stanu bywa wiele, ale najczęściej odpowiada za niego alergia na substancje chemiczne zawarte w kosmetykach lub nieodpowiednia pielęgnacja. Warto wiedzieć, co pomaga na swędzącą skórę, aby szybko złagodzić nieprzyjemne objawy.

You might be interested:  Zatrucie tlenkiem węgla (czadem) – objawy, skutki, leczenie, pierwsza pomoc

Odruchową reakcją na swędzącą skórę jest drapanie się. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ czynność ta może prowadzić do podrażnienia, a nawet uszkodzenia naskórka i powstawania tzw. przeczosów, czyli linijnych, głębokich ubytków. Każde swędzenie skóry warto skonsultować z lekarzem i wykonać podstawowe badania.

Swędzenie skóry po kąpieli lub prysznicu

Swędzenie skóry po kąpieli lub prysznicu jest dosyć częstą dolegliwością, która dotyczy osób w każdym wieku. Jej przyczyn może być kilka.

Jeżeli poza świądem występują także zaczerwienienie lub drobna wysypka, można podejrzewać alergię na jeden ze składników kosmetyków do pielęgnacji.

Zdarza się to najczęściej po użyciu produktów, które zawierają sztuczne barwniki i substancje zapachowe.

Niektóre osoby po kąpieli obserwują u siebie swędzenie skóry bez wysypki.

W takiej sytuacji można podejrzewać, że przyczyną jest nadmierne przesuszenie skóry na skutek braku odpowiedniej pielęgnacji lub niedostatecznej podaży wody.

Zdarza się również, że swędzenie na całym ciele bez objawów wizualnych wynika z podrażnienia naskórka kosmetykami lub substancjami obecnymi np. w proszku do prania.

Swędzenie skóry nasilające się w nocy

Przyczyn swędzenia skóry niekiedy trzeba upatrywać w chorobach zakaźnych. Jedną z nich jest świerzb, wywołany świerzbowcem ludzkim, należącym do rodziny roztoczy.

Pasożyt drąży w warstwie rogowej naskórka kanały, co wywołuje opuchliznę, zaczerwienienie i świąd, najczęściej na palcach rąk, w fałdach skórnych, na nadgarstkach, a także w okolicy piersi, pępka i pachwin.

Charakterystycznym objawem świerzbu jest swędzenie skóry nasilające się w nocy.

Kiedy swędzenie skóry zaczyna się wieczorem i nasila się w nocy, trzeba koniecznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Świerzb wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ łatwo może dojść do zakażenia innych osób. Choroba przenosi się przez bezpośredni kontakt lub przedmioty, np. pościel i ręczniki.

Swędzenie skóry w ciąży

Bardzo często swędzenie skóry występuje w ciąży. W większości przypadków jest to niegroźna dolegliwość spowodowana naciąganiem się i napinaniem skóry, zwłaszcza na brzuchu (ale też na piersiach, pośladkach, udach). Objawy pojawiają się zwykle w II i III trymestrze i całkowicie ustępują po porodzie.

Swędzenie skóry w ciąży może mieć poważniejsze przyczyny. Jest to jeden z objawów cholestazy ciężarnych.

Charakterystyczne jest to, że świąd pojawia się na dłoniach i stopach, nasila się w nocy oraz nie towarzyszą mu żadne inne objawy.

Przyczyną jest nadwrażliwość na hormony ciążowe, która powoduje podwyższenie kwasów żółciowych i bilirubiny. Choroba ta dotyczy 1–4% ciężarnych.

Swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy może być spowodowane podrażnieniem przez substancje obecne w szamponach, ale także przez niektóre choroby dermatologiczne. Jedną z przyczyn jest łojotokowe zapalenie skóry.

Poza świądem pacjent zauważa u siebie nadmierne łuszczenie się naskórka, szybkie przetłuszczanie się włosów oraz łupież. Widoczne jest także pogorszenie kondycji włosów.

Swędzenie skóry głowy wymaga konsultacji dermatologicznej, ponieważ sama zmiana szamponu zwykle nie przynosi poprawy i konieczne jest wdrożenie farmakoterapii.

Co pomaga na swędzenie skóry?

Najczęściej na swędzenie skóry całego ciała, twarzy lub głowy pomaga zmiana kosmetyków, gdyż przyczyną objawów na ogół jest podrażnienie składnikami produktów. Najlepiej zaopatrzyć się w dermokosmetyki, ponieważ:

 • są przebadane i przetestowane dermatologicznie;
 • poza pielęgnacją mają także właściwości lecznicze;
 • nie powodują alergii i podrażnienia skóry;
 • nie zawierają sztucznych barwników;
 • można je stosować przy każdym typie cery.

Dermokosmetyki zawierają substancje, które łagodzą podrażnienia, przyspieszają regenerację naskórka i zapobiegają nadmiernej utracie wody z głębokich warstw skóry. Są to m.in.: kwas pantotenowy (pantenol), wysokie stężenie gliceryny, witamina E, masło shea, olej z orzechów makadamia.

Aby wyeliminować swędzenie skóry, konieczna może okazać się zmiana proszku do prania, płynu do płukania tkanin lub innych detergentów. Najlepiej wybierać produkty, które są pozbawione szkodliwych substancji i przeznaczone dla alergików.

Warto udać się do lekarza, który wykona badania i wykluczy inne przyczyny swędzenia skóry. Specjalista może także przepisać krem lub maść na świąd skóry, które złagodzą dolegliwości i zapobiegną uszkodzeniom naskórka wskutek odruchowego drapania.

Jakie są przyczyny swędzenia skóry?

Swędzenie skóry jest naturalnym objawem np. po ukąszeniu komara, jednak jego uporczywe i długotrwałe odczuwanie może być związane z alergią albo chorobami, dlatego w żadnym wypadku nie można lekceważyć tego problemu. Świąd skóry może dotyczyć całego ciała bądź jedynie wybranych partii. Sprawdź, co stoi u podłoża tego problemu.

Swędzenie skóry może mieć różne podłoże, dlatego dokładna diagnoza bardzo często sprawia problemy.

Świąd mogą wywołać bodźce mechaniczne, czyli związane z muskaniem albo chemiczne, które swoje źródło mogą mieć w środowisku zewnętrznym, np.

wywołują je toksyny uwalniane przez owady albo rośliny lub mogą pochodzić z wewnątrz organizmu, np. poprzez wydzielanie histaminy w reakcji na kontakt z uczulającymi substancjami.

Świąd skóry bardzo często jest jednym z objawów choroby, jednak nie zawsze. Swędzenie skóry może być związane m.in. z:

* wysuszeniem skóry – spowodowanym zbyt małą ilością przyjmowanych płynów, zbyt częstymi kąpielami czy niedostatecznym nawilżeniem skóry produktami kosmetycznymi

noszeniem nieodpowiednich ubrań – często odzienie z takich materiałów jak np. wełna podrażnia naszą skórę i wywołuje świąd,* ugryzieniem przez owady (komary, meszki, pluskwy) lub pajęczaki,* suchym klimatem,* długotrwałym korzystaniem z ogrzewania albo klimatyzacji,* kontaktem z chlorowaną wodą.

Gdy odczuwamy świąd skóry i jednocześnie jej suchość, powinniśmy niezwłocznie zastosować produkty nawilżające i natłuszczające skórę, które od razu poprawią jej kondycję. Jednocześnie powinny być to kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, jak np.

You might be interested:  Nefrektomia (usunięcie nerki) – wskazania, jak wygląda, powikłania

Lipikar Balsam AP+ od La Roche-Posay. Kosmetyk delikatnie łagodzi suchą skórę, jednocześnie ją nawilżając. Co więcej, gwarantuje natychmiastowe zniwelowanie swędzenia oraz zaczerwienień. Już po pierwszym użyciu skóra stanie się miękka, gładka, nawilżona oraz wolna od swędzenia.

Jeżeli stosowanie produktów nawilżających nie przynosi efektu, a oprócz świądu zauważyliśmy, że skóra intensywnie się łuszczy, jest zaczerwieniona i pokryta bąblami wypełnionymi płynem, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, który określi, co jest przyczyną problemu i wskaże, jak z nim walczyć. Świąd skóry może być objawem takich chorób jak:

* atopowe zapalenie skóry,

* łupież i grzybica,* żółtaczka,* zakażenie wirusem półpaśca lub ospy wietrznej,* niewydolność nerek,* cukrzyca,* białaczka,* nerwica,* świerzb,* zapalenie wątroby,* pokrzywka,* zaburzenia hormonalne.

Również spora część kobiet w ciąży (ok. 14%) odczuwa wzmożone swędzenie skóry w okolicach brzucha, ud, piersi czy rąk.

Oprócz używania kosmetyków nawilżających, aby zniwelować uczucie swędzenia, można wykonywać chłodne, mokre kompresy oraz brać kąpiele w letniej wodzie. Warto też zwrócić uwagę na to, w jakim proszku pierzemy ubrania. Osoby, które skarżą się na swędzenie skóry, powinny kupować łagodne środki piorące, a pod koniec cyklu wybrać dodatkowe płukanie.

Uporczywe swędzenie skóry może być wywołane również noszeniem, podrażniającej biżuterii. Kolczyki z zawartością niklu dużo częściej wywołają swędzenie od tych wykonanych ze złota. Chcąc zmniejszyć uczucie swędzenia, można też zakupić maści i żele o działaniu przeciwświądowym, które zawierają mentol czy kamforę oraz leki antyhistaminowe, które można zażywać doustnie.

Zobacz wszystkie artykuły

photos (c) Getty Images / (c) La Roche-Posay / (c) Centre Thermal de La Roche-Posay

Swedzenie skory nog

Wprowadzenie

Jeżeli kiedykolwiek doświadczyłeś swędzenia na ramionach, nogach lub
twarzy, nie jesteś sam. Świąd skóry w tych obszarach może
być wywołany przez szereg różnorodnych czynników, w tym specyficzne dla
konkretnych części ciała.

Swędzenie to więcej niż uciążliwość, a drapanie
może je intensyfikować i potencjalnie uszkadzać skórę, prowadząc do
infekcji lub powstawania blizn.

Oto niektóre z powodów, dla których możesz
odczuwać swędzenie skóry nóg, rąk i twarzy, wraz z
sugestiami, w jaki sposób pozbyć się tego przykrego uczucia.

Pomocne wskazówki, jak zapobiegać świądowi nóg, rąk i twarzy

 • Regularnie nawilżaj skórę, zwłaszcza bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu.
 • Skróć kąpiele i czas spędzany pod prysznicem.
 • Unikaj drażniących mydeł oraz detergentów zawierających substancje zapachowe i barwniki.
 • Używaj nawilżacza.
 • Noś delikatne materiały, takie jak bawełna i jedwab.
 • Pij dużo wody.

Świąd skóry – główne przyczyny

Aby ustalić, w jaki sposób złagodzić swędzenie skóry, trzeba najpierw
zrozumieć, co wywołuje potrzebę drapania. Poniżej znajduje się lista kilku
powszechnych przyczyn świądu skóry na ramionach, nogach i twarzy.

Suchość skóry: oprócz łuszczenia się i uczucia napięcia, nadmierne
wysuszenie skóry może powodować swędzenie całej skóry bez objawów skórnych, w tym często
skóry nóg (zwłaszcza u osób, które je golą).

Świąd skóry
biegacza: jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś swędzenia nóg w trakcie lub po
joggingu, przyczyną może być tzw. świąd biegacza. Tymczasowe swędzenie skóry nóg,odczuwalne
najczęściej w okolicach ud i łydek, jest spowodowane wzrostem temperatury
ciała oraz uwolnieniem histamin towarzyszącym aktywności fizycznej.

Zapalenie mieszków włosowych: obcisłe, przylegające spodenki są wygodnym
strojem do ćwiczeń, lecz nadmierny wysiłek i brak prysznica bezpośrednio po
treningu może doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Ich podrażnienie
jest częstą przyczyną infekcji objawiającej się czerwonymi wypryskami,
towarzyszy jej swędzenie nóg.

Atopowe zapalenie skóry (egzema): zaczerwienienie i chropowatość skóry oraz
intensywny świąd towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry występują
najczęściej w okolicach twarzy, pod kolanami i w zgięciach łokci.

Zidentyfikowanie (oraz unikanie) indywidualnych czynników wywołujących
egzemę oraz regularne stosowanie preparatów nawilżających i odpowiednio
dobranych produktów leczniczych, zawierających składniki takie jak
hydrokortyzon, pozwala złagodzić objawy, do których należy swędzenie ciała, w tym skóry na ramionach, nogach i
twarzy.

Łuszczyca: jeżeli odczuwasz swędzenie w okolicach kolan, któremu towarzyszy
zaczerwienie i tworzenie się połaci zgrubiałej, chropowatej skóry,
przyczyną może być łuszczyca.

Ta choroba często atakuje łokcie; może też
powodować łuszczenie (i swędzenie) skóry w okolicach brwi, pomiędzy nosem a
górną wargą, w górnych partiach czoła oraz wzdłuż linii włosów.

Podobnie
jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca wymaga stosowania środków zaradczych
łagodzących świąd, jak również regularnej pielęgnacji skóry, która pozwala
zapanować nad symptomami takimi jak swędzenie rąk, nóg i
twarzy.

Cukrzyca: osoby cierpiące na cukrzycę często skarżą się na swędzenie nóg, zwłaszcza w ich dolnych partiach wywołane
suchością skóry i słabym krążeniem krwi.

Dolegliwości można zmniejszyć,
stosując specjalne preparaty przeciwświądowe. Ulgę przynieść może także
nawilżanie suchej skóry.

Preparaty nawilżające z ceramidami odbudowują
naturalną warstwę ochronną skóry, czym pomagają utrzymać jej prawidłowe
nawodnienie.

Rogowacenie mieszkowe: rogowacenie mieszkowe, przejawiające się niegroźnymi
zmianami skórnymi na tylnych partiach ramion, jest spowodowane
nagromadzeniem białek zwanych keratynami obecnych w wytworach skórnych,
które zatykają ujścia mieszków włosowych; może być to przyczyną swędzenia
dotkniętych partii skóry.

Jeżeli domowe środki nie wystarczają, aby zniwelować swędzenie twarzy czy ciała, występują dodatkowe objawy
skórne, lub jeśli potrzebujesz pomocy w zidentyfikowaniu przyczyny świądu,
zasięgnij porady dermatologa.

Jak pozbyć się świądu skóry?

Oprócz unikania czynników nasilających swędzenie ciała i
twarzy jedną z metod leczenia jest stosowanie kremu lub mleczka
zawierającego hydrokortyzon lub chlorowodorek pramoksyny.

Te składniki
przynoszą tymczasową ulgę, co zapobiega drapaniu, które może naruszać
strukturę skóry i prowadzić do zakażeń.

Stosowanie preparatów nawilżających
(zwłaszcza na wilgotną skórę bezpośrednio po prysznicu) pomaga utrzymać
dostateczne nawodnienie skóry, a tym samym ogranicza świąd skóry towarzyszący jej suchości.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *