Strona główna/Zdrowie/Poranna sztywność karku. Jak jej uniknąć?
Aktualizacja: 9 lutego 2021
Poranna sztywność karku to coraz częściej występująca dolegliwość, która w dużej mierze wynika ze współczesnego stylu życia. Może oczywiście wskazywać na rozwój poważnych schorzeń w obrębie kręgosłupa szyjnego, ale najczęściej wiąże się z brakiem ergonomii przy pracy i wykonywaniu czynności dnia codziennego.
Przyczyny porannej sztywności karku
Ból kręgosłupa jest jedną z najczęstszych dolegliwości i dotyczy większości populacji. W około 90% przypadków ma charakter mechaniczny i jego nasilenie zmniejsza się w ciągu 2–6 tygodni. Kolejną częstą dolegliwością, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa szyjnego, jest sztywność poranna. Tutaj wyróżnia się wiele przyczyn, głównie:
- stałe utrzymywanie głowy i szyi w jednej pozycji – dotyczy przede wszystkim osób pracujących przy komputerze. Najgorzej, gdy pracownik nie przestrzega zasad ergonomii i ekran komputera znajduje się niżej niż linia wzroku. W efekcie jego głowa cały czas jest w lekkim zgięciu. To częsta dolegliwość księgowych, urzędników i kierowców aut;
- napięcie mięśni – może wynikać z wyżej omówionej przyczyny, jak również zbyt intensywnych aktywności fizycznych. Mowa nie tylko o mięśniach otaczających szyję, ale i dźwigaczu łopatki, który łączy kark z barkiem;
- nieprawidłową pozycję podczas snu – sztywność karku z rana może być jednorazowym epizodem związanym ze złą pozycja ciała podczas snu. Być może szyja była wiele godzin ustawiona w zgięciu lub śpimy na zbyt wysokiej poduszce;
- problemy na poziomie dysku, np. jego wysuwanie się w którąś ze stron;
- zablokowanie stawów międzykręgowych.
Poranna sztywność karku może wskazywać na rozwój/wystąpienie niektórych chorób, takich jak:
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – najpierw jednak obejmuje najczęściej odcinek lędźwiowo-krzyżowy;
- polimialgia reumatyczna;
- udar;
- choroba zwyrodnieniowa;
- krwawienie podpajęczynówkowe;
- whiplash.
Sztywność karku jest uznawana za niespecyficzny objaw towarzyszący chorobie Parkinsona, infekcji gardła, kręczowi szyi czy dystonii szyjnej.
Poranna sztywność karku – jak jej uniknąć?
W przypadku podejrzenia poważnych dolegliwości podstawą będzie wizyta u lekarza. W zależności od naszych podejrzeń lub skierowania lekarza rodzinnego, diagnostyką omawianego problemu zajmie się neurolog lub ortopeda. Dobrym rozwiązaniem jest również wizyta u fizjoterapeuty, jednak ze względu na delikatność okolicy warto przyjść z wynikami badań i prześwietleniem.
Jeśli przyczyną porannej sztywności karku są czynniki związane ze stylem życia, najlepszym rozwiązaniem będzie zadbanie o ergonomię wykonywanych czynności i regularną aktywność fizyczną. Ergonomia w pracy dotyczy głównie osób długotrwale siedzących.
Należy dbać, aby utrzymywać głowę w pozycji neutralnej i co jakiś czas robić przerwę w pracy.
Najlepiej do pół godziny wykonać kilka prostych ruchów szyją (maksymalny wyprost, zgięcie, rotacje w obie strony i zgięcia boczne głowy) oraz barkami (uniesienie do góry, opuszczenie do dołu, krążenia).
Co 2 godziny należy wstać od biurka, chwilę pochodzić, wykonać kilka ćwiczeń rozciągających całe ciało i zwiększających ruchomość kręgosłupa oraz bioder. Dodatkowo w ciągu dnia, gdy poczujemy się spięci, warto wykonać automasaż karku i szyi. W jaki jeszcze sposób można uniknąć porannej sztywności karku?
- Śpij na niezbyt wysokiej poduszce, która zapewni kręgosłupowi neutralne ułożenie.
- Uczęszczaj na masaże lub do fizjoterapeuty – przy częstszych epizodach sztywności karku dobrym rozwiązaniem może być masaż karku i grzbietu. Także fizjoterapeuci posiadają skuteczne sposoby walki ze sztywnością karku, np. pinoterapia, suche igłowanie, kinesiotaping czy masaż tkanek głębokich.
- Ciepłe okłady – można je zastosować rano, gdy wystąpi sztywność karku. Ciepło skutecznie rozluźni mięśnie i tkanki miękkie, zmniejszając tym samym ich sztywność.
- Zimne okłady – działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wybór okładu (ciepły czy zimny) zależy wyłącznie od preferencji użytkownika.
Jeśli jednak sztywności karku towarzyszą inne objawy, np. ból promieniujący do ramienia, zawroty głowy bądź duszności, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Skieruje on na podstawowe badania – najczęściej RTG i tomografię komputerową.
Zobacz również: Jak prawidłowo siedzieć?
Krzem organiczny
Krzem organiczny o wysokiej przyswajalności na poziomie aż 85%. Wzmacnia stawy, mięśnie i kości. Poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, przyśpiesza wzrost włosów jak również paznokci …
Zobacz tutaj …
Bibliografia
- Szmyrka-Kaczmarek M., Kowalewski K., Bóle kręgosłupa w schorzeniach reumatycznych, Polski Przegląd Neurologiczny, 6/2010.
- Kopański Z., Maslyak Z., Sklyarov I., Fibromialgia, Journal of Clinical Healthcare, 1/2014.
Co warto wiedzieć o sztywności karku? Przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowe Plecy » Masaż » Co warto wiedzieć o sztywności karku? Przyczyny, objawy, leczenie
Sztywność karku potrafi być wyjątkowo dokuczliwa. Wystarczy wyobrazić sobie, że mamy wówczas problemy z obracaniem głowy. Objawy zwykle trwają od jednego dnia do nawet kilku tygodni czy miesięcy.
Co więcej, sztywności może towarzyszyć ból głowy, ból barku lub też promieniujący ból w dól ramienia.
Czas przyjrzeć się potencjalnym przyczynom sztywności karku z bliska i zastanowić się, kiedy mogą oznaczać coś poważniejszego.
Sztywność karku – definicja
Sztywność karku to często objaw o charakterze oponowym. Jest to odruchowa reakcja, którą można wywołać w sytuacji podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych. Przyczyn może być wiele począwszy od tych najbardziej błahych do dużo bardziej poważnych.
Sztywność karku można zdiagnozować poprzez bierne pochylenie głowy ku przodowi tak, aby podbródek swobodnie dotykał mostka.
Kiedy mamy do czynienia ze sztywnością karku, wykonanie tego zadania będzie praktycznie niemożliwe – napotkamy opór i wywołamy w ten sposób silny ból.
Freepik
Sztywność karku – przyczyny i obkawy
#1 Obciążenie mięśni
Każda czynność, która stawia szyję w niezręcznej pozycji przez dłuższy czas, może powodować zmęczenie i skurcze mięśni szyi a zwłaszcza skurcz dźwigacza łopatki, który łączy kręgosłup szyjny z barkiem w całość.
Przykładem może być: trzymanie telefonu przy ramieniu podczas rozmowy, niewłaściwa pozycja podczas snu, noszenie ciężkiej torby na jednym ramieniu lub konieczność patrzenia przez wiele godzin w dół lub w górę chociażby podczas korzystania z komputera w przypadku gdy mamy źle ustawiony monitor.
To samo tyczy się spoglądania przez długi czas na telefon lub tablet zwłaszcza, kiedy urządzenie nie jest umiejscowione na wysokości naszych oczu.
#2 Zaburzenia odcinka kręgosłupa szyjnego
Na kark składają się wszystkie dyski, kości, stawy, mięśnie, nerwy, a także rdzeń kręgowy biegnący wzdłuż kręgosłupa odcinka szyjnego. Każdy z tych elementów całej układanki może z czasem ulec zużyciu powodując tym samym sztywność ból lub nawet problemy na tle neurologicznym. Do częstych zaburzeń kręgosłupa odcinka szyjnego możemy zaliczyć:
- reumatoidalne zapalenie stawu – dochodzi wówczas do zmian w odcinku szyjnym, które mogą prowadzić do niszczenia chrząstki dysku, a nawet jego wypadnięcia. Mamy wówczas do czynienia z nagłym bólem lub sztywnością szyi. Kolejnym objawem może być promieniujący do kończyny dolnej ból
- zaburzenia krążków międzykręgowych – chodzi tutaj przede wszystkim o nieprawidłowe przemieszczanie się krążków
- polimialgia reumatyczna – choroba, która występuje głównie u osób po 50. roku życia. Typowe objawy to ból oraz sztywność mięśni szyi, a także obręczy barkowej, która pojawia się zwykle nad ranem
Freepik
#3 Infekcje
Infekcja jest stosunkowo rzadką przyczyną sztywności karku w porównaniu do powyższych przyczyn. Nie mniej jednak potrafią być bardzo niebezpieczne.
Dla przykładu zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może powodować sztywność szyi poprzez infekcję i zapalenie opon mózgowych, które są błonami ochronnymi otaczającymi rdzeń kręgowy i mózg.
Jeśli wystąpi gorączka, ból głowy, nudności, wymioty lub inne oznaki infekcji wraz ze sztywnością szyi, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Leczenie
Sztywność karku spowodowana nadmiernym napięciem mięśni i tkanek możemy łagodzić poprzez rozciąganie, odpoczynek, masaż, zimne lub ciepłe kompresy, ćwiczenia czy też stosowanie preparatów przeciwzapalnych dostępnych na receptę.
Zaburzenia kręgosłupa szyjnego muszą być z kolei diagnozowane i leczone przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Nawet jeśli czujesz, że objawy są łagodne, nie zwlekaj z udaniem się do specjalisty.
Właściwe podejście pomoże złagodzić sztywność i ból szyi, a także zapobiegnie pogarszaniu się Twojego stanu zdrowia.
Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie zdroweplecy.net. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Źródła: www.spine-health.comFotografie: pl.freepik.com
Jakie ćwiczenia na ból karku i szyi?
Ból szyi i karku to dolegliwość, której zaznał chyba każdy. Ulgę na spięte i obolałe mięśnie szyi mogą przynieść regularne ćwiczenia na kręgosłup szyjny. Jakie mogą być przyczyny bólu szyi? Które ćwiczenia mogą pomóc na bolący kark?
Warto poznać ćwiczenia na bolącą szyję i kark, by pozbyć się dolegliwości bólowych szyjnego odcinka kręgosłupa. Regularne wykonywanie ćwiczeń (izometrycznych, wzmacniających, czy rozluźniających) może pomóc osobom skarżącym się na bóle szyi, ramion, mających problemy ze sztywnością karku czy bólem głowy od kręgosłupa.
Ból karku i szyi – możliwe przyczyny:
- niewłaściwa postawa,
- długotrwała, nieprawidłowa pozycja siedząca,
- napięcie mięśni wywołane przez stres i zmęczenie,
- przeciążanie mięśni,
- osłabienie mięśni będące efektem braku ćwiczeń,
- naciągnięcie mięśni szyi lub karku w wyniku gwałtowanych ruchów czy urazów,
- ból z prawej bądź lewej strony szyi może być efektem przewiania.
Bólom szyi – częste objawy towarzyszące:
- bóle barku,
- uczucie ciągnięcia wzdłuż szyi,
- mrowienie i drętwienie rąk,
- trzaski i zgrzytanie w szyi,
- szumy w uszach,
- ograniczenie ruchów (wymuszone ustawienie szyi),
- tkliwość w okolicach karku,
- zaburzenia czucia w obrębie ręki.
Jeżeli bólom szyi towarzyszą powyższe objawy dobrze jest poznać ich przyczynę. Zanim sięgniemy po tabletki przeciwbólowe lub zaczniemy regularne wykonywanie ćwiczeń na ból szyi, skonsultujmy się wcześniej ze specjalistą. Właściwa diagnoza to klucz do sukcesu i wygranej walki z bólem.
Choroby, które mogą powodować ból szyi:
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- dyskopatia szyjna,
- rwa ramienna,
- zniszczenie kręgów w wyniku osteoporozy,
- zwężenie kanału kręgowego w odcinku szyjnym,
- ból szyi, sztywność karku, mrowienie, szumy w uszach, wrażenie uciskania i ból szyi po bokach – takie objawy mogą również występować w przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa.
Bolący i sztywny kark od stresu – czy to możliwe?
Na ból szyi i karku często skarżą się osoby, które mocno się stresują. Na napięcie mięśniowe wywołane przez stres narażone są właśnie mięśnie szyi i karku.
Warto nauczyć się rozładować stres, pomocne w tym mogą okazać się: spacery, joga, basen, masaże lecznicze czy relaksacyjne. Źródło problemów bólowych często tkwi właśnie w procesach psychicznych.
Mięśnie szyi nadwyrężamy przez złe nawyki
W trosce o odcinek szyjny naszego kręgosłupa, warto skorygować kilka złych nawyków, które towarzyszą nam na co dzień. Wiele osób, które np. nieprawidłowo siedzą przy biurku skarży się na sztywność karku, słabość i wiotkość mięśni czy zgarbienie pleców. Bardzo ważne jest więc zadbanie o prawidłową pozycję ciała gdy siedzimy.
Jak prawidłowo siedzieć?
- plecy powinny być oparte o krzesło,
- należy się przysunąć do stołu, abyśmy swobodnie mogli trzymać na nim przedramiona,
- nie wolno zakładać nogi na nogę (zachowajmy kąt prosty w zgięciach łokci i stawach kolanowych)
- bardzo ważna jest odpowiednia regulacja krzesła (wysokości, kątów pochylenia)
- -eżeli krzesło nie jest wyposażone w regulację ustawienia odcinka lędźwiowego warto zapatrzyć się w specjalną poduszkę, która umożliwia uzyskanie prawidłowej pozycji
W ciągu dnia dobrze jest jak najczęściej odchodzić od komputera, robić sobie przerwy, a po pracy starać się już jak najmniej siedzieć.
Ból karku i głowy po wstaniu z łóżka
Pamiętajmy, że także nieprawidłowa pozycja podczas snu może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak sztywnienie karku czy problemy z poruszaniem szyi.
Zwróćmy więc uwagę, by nie spać na zbyt miękkiej lub dużej poduszce (głowa nie może się zapadać), a po przebudzeniu od razu się nie zrywać, tylko położyć na boku i wolno, opierając na rękach przejść do pozycji siedzącej. Po wstaniu z łóżka dobrze się delikatnie poprzeciągać.
>> Maści przeciwbólowe i rozgrzewające
Ból karku i szyi – ćwiczenia
Przy dolegliwościach bólowych górnego odcinka kręgosłupa (ból ramion, ból karku i głowy, czy szyi), warto wygospodarować chociaż kilkadziesiąt minut dziennie na ćwiczenia.
Wzmocnimy dzięki temu mięśnie i ruchomość stawów tego odcinka. Bardzo ważna jest jednak systematyczność, tylko dzięki niej możemy doczekać się zadawalających i trwałych efektów.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń zawsze warto skonsultować się z lekarzem i zapytać, czy nie widzi przeciwskazań, żebyśmy je wykonywali.
Na samym początku lepiej nie dokładać sobie dodatkowego obciążenia. Pamiętajmy też, że ćwiczenia nie powinny potęgować bólu. Wszystko należy dopasować do swoich możliwości – na początku ćwiczenia warto wykonywać wolniej, z mniejszą ilością powtórzeń, dopiero później stopniowo zwiększać intensywność. Ważne jest, by nie zapominać o oddechu (wdech nosem, wydech ustami, wolno i głęboko).
Ćwiczyć nie powinny osoby, które mają osłabiony organizm i gorączkę. Przeciwskazaniem są również ostre migreny z zaburzeniem równowagi, niewydolność krążeniowo-oddechowa, niedawno przebyte urazy kręgosłupa czy operacje.
Ćwiczenia izometryczne na ból szyi
Izometryczne ćwiczenia wzmacniają mięśnie ciała. Są specyficzną formą treningu siłowego. Charakteryzują się napinaniem i rozluźnianiem mięśni.
Ćwiczenia izometryczne są dla każdego – niepotrzebna jest dobra kondycja, ani żaden sprzęt. Można je wykonywać w dowolnej chwili i miejscu. Ważne jest, by podczas ćwiczeń nie zmieniać ustawienia głowy, tylko patrzeć przed siebie.
Ćwiczenia na ból szyi i ćwiczenia na ból karku
Ćwiczenie 1.
Siedzimy prosto, rękę przytrzymujemy za głową lub opieramy głowę np. o zagłówek fotela. Napinamy tylną część szyi.
Ćwiczenie 2.
Siedzimy prosto na krześle, splecione ręce kładziemy z tyłu głowy. Napinamy mięśnie szyi i karku. Wytrzymujemy 5 sekund. Powtarzamy 10-15 razy.
Ćwiczenia rozluźniające na ból szyi
Cztery propozycje ćwiczeń na kręgosłup szyjny:
Ćwiczenie 1.
Siedzimy prosto na krześle, powoli skręcamy głowę z boku na bok. Między skrętami zatrzymujemy głowę i patrzymy przed siebie. Powtarzamy 10 razy.
Ćwiczenie 2.
Siedzimy prosto na krześle, przyciągamy głowę do klatki piersiowej. Następnie odchylamy głowę, najdalej jak można. Powtarzamy 10 razy.
Ćwiczenie 3.
Kładziemy się w pozycji embrionalnej (łydki i czoło dotykają podłogi), wyciągamy ręce przed siebie, kładziemy je na podłogę. Splatamy dłonie za plecami i przenosimy je na podłogę najdalej jak to możliwe. Powtarzamy 10 razy.
Ćwiczenie 4.
Uchem próbujemy dotknąć barku naprzemiennie – (oczywiście nie na siłę ) utrzymujemy 5 sekund napięcia.
Ćwiczenie wzmacniające na ból szyi
Trzy propozycje – ćwiczenia na odcinek szyjny i ćwiczenia na bolący kark:
Ćwiczenie 1.
Leżymy na brzuchu, czoło kładziemy na poduszkę, ręce wzdłuż tułowia. Unosimy głowę i górną część pleców oraz ręce wyprostowane w łokciach. Powtarzamy 10-15 razy.
Ćwiczenie 2.
Siedzimy prosto na krześle, ręce wzdłuż tułowia. Unosimy barki do góry, a następnie robimy wyprost głowy w tył. Opuszczamy barki i głowę – broda do mostka. Powtarzamy 10-15 razy.
Ćwiczenie 3.
Klęk podparty. Wyprostowaną w łokciu rękę (do wysokości barku) unosimy bokiem w górę, a następnie skręcamy głowę parząc na dłoń. Ćwiczenie można wykonać również z ciężarkiem. Powtarzamy 10-15 razy.
(EZ)
Ból karku i szyi – kiedy się pojawia? – Zabiegi fizjoterapeutyczne w Poznaniu
Sztywność karku jest co raz częstszą dolegliwością nie tylko u osób starszych. Ból mięśni szyi wiąże się z ograniczoną ruchomością szyi.
Aby poznać przyczynę bolesności karku w pierwszej kolejności należy wykluczyć niewygodną pozycję podczas spania lub w pracy i wyeliminować je. Z czasem bóle w okolicach szyi i karku mogą pojawiać wraz z bólem głowy.
Najczęściej takie dolegliwości pojawiają się zaraz po przebudzeniu. Towarzyszy temu uczucie ciągnięcia, mrowienia oraz ograniczenie ruchów.
Jakie są przyczyny bólu szyi i karku?
Jedną z częstszych przyczyn bolesności szyi jest długotrwały stres i zła pozycja podczas wielu godzin przy biurku w pracy lub pozycja podczas spania. Ból szyi pojawia się wskutek napięcia mięśni szyi jak również przeciążenia kręgosłup szyjnego.
Wielogodzinna praca przed komputerem czy z telefonem powoduje odkształcenia kręgosłupa niezgodne z fizjologicznymi krzywiznami kręgosłupa. W konsekwencji dochodzi do przeciążenia mięśni szyjnych. Musimy zwrócić uwagę czy czasami monitor nie jest za wysoko lub za nisko.
Jeżeli głowę mamy ustawioną za wysoko, za nisko lub nieco skręconą to prędzej czy później pojawi się ból szyi i karku.
Kolejną przyczyną bolesności karku jest brak aktywności fizycznej. Po wielu godzinach w pracy decydujemy się na bierny wypoczynek na kanapie. Niedobór ruchu dodatkowo osłabia mięśnie szyi, za czym idzie brak stabilizacji kręgosłupa szyjnego.
Zmiany zwyrodnieniowe, które pojawiają się wraz z wiekiem również skutkują bólem szyi i karku.
Jak radzić sobie z bolesnością karku?
- wdrożyć ćwiczenia usprawniające mięśnie szyjne oraz utrzymuje sprawność ruchową w stawach międzykręgowych,
- udać się do fizjoterapeuty w celu wykonania masażu, który rozciągnie przykurczone mięśnie szyjne,
- bolesne miejsca smarować żelem/maścią rozgrzewającą lub stosować ciepły kompres,
- pamiętać o prawidłowej pozycji szyi w czasie spania oraz w pracy. Do spania należy nabyć poduszkę ergonomiczną, która jest wyprofilowana zgodnie krzywizną odcinka szyjnego. Natomiast w pracy należy na odpowiedniej wysokości ustawić monitor.
Jeżeli powyższe zalecenia nie przyniosą ulgi należy udać się na konsultacje do lekarza.
Inne przyczyny bolesności karku
Wyżej wymieniłam najczęstsze powody bólu szyi i karku.
Jednak należy również wspomnieć o tym, że sztywność karku może być też związana z przewlekłymi stanami chorobowymi: reumatoidalnym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, patologicznym przemieszczeniem krążków międzykręgowych czy polimialgią reumatyczną (zapalenie tkanki łącznej). Ból szyi również występuje w chorobie Parkinsona, kręczu szyi czy udarze mózgu. Każda dolegliwość wymaga określenia przyczyny i konsultacji lekarskiej.
Sztywność karku – wynik złej postawy czy objaw poważnej choroby?
Sztywność karku, która związana jest z długotrwałym przebywaniem w pozycji wymuszonej, np. podczas pracy przy komputerze, jest jak najbardziej normalna. Do ograniczenia ruchomości szyi dochodzi wskutek przeciążenia kręgów oraz nadmiernego napięcia mięśni. Kiedy sztywność karku może świadczyć o poważnych chorobach?
Sztywność i ból karku – przypadłości XXI wieku?
Zdecydowanie ból i sztywność karku mają związek z naszymi codziennymi nawykami.
Siedzący tryb życia, długie godziny spędzone przed ekranem komputera, wolny czas, który spędzamy przed telewizorem i ekranem smartfona, a także nieprawidłowa postawa, którą przyjmujemy podczas nauki to przyczyny większości problemów w obrębie kręgosłupa szyjnego. Co więcej, ból i sztywność karku związane są z nadmiernym napięciem nerwowym, które jest spowodowane szybkim tempem życia i codziennym stresem.
W większości przypadków dolegliwości te nie są związane z poważnymi chorobami i wynikają przede wszystkim z naszych zaniedbań. Możemy ich uniknąć, zmieniając tryb życia na bardziej aktywny i dbając o kręgosłup podczas siedzenia oraz leżenia. Sztywność karku to dolegliwość, której możemy skutecznie przeciwdziałać, jednak czasami może ona też świadczyć o poważniejszych stanach chorobowych.
Sztywność karku od kręgosłupa
Chory lub przeciążony kręgosłup szyjny powoduje wiele różnych dolegliwości. Nie zawsze obejmują one jedynie szyję. Ból szyi oraz nieprzyjemna sztywność, która mija po wykonaniu masażu to pierwsze objawy problemów z kręgosłupem, których nie powinniśmy bagatelizować.
Kiedy się pojawią, trzeba przede wszystkim zastanowić się, czy pracujemy i śpimy we właściwych pozycjach. Prawidłowy wybór krzesła, na którym spędzamy większość dnia, materaca oraz poduszki to ważny element profilaktyki, która zapobiega uciążliwym bólom i sztywności karku.
Jeżeli dolegliwości odczuwamy przede wszystkim po pracy, wysiłku fizycznym lub tuż po przebudzeniu, to najpewniej mamy do czynienia z przyjmowaniem niewłaściwej pozycji ciała.
Z czasem mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości, które świadczą o problemach z kręgosłupem m.in. zawroty głowy, ból głowy, drętwienie kończyn i ból rąk.
Kiedy sztywność karku jest objawem poważnej choroby?
Sztywność karku to także tzw. objaw oponowy. Jeżeli pojawia się nagle i towarzyszą jej gorączka, silny ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nudności, wymioty, splątanie, a także zaburzenia widzenia, to może świadczyć np.
o zapaleniu opon mózgowych. O wymagającej natychmiastowej pomocy lekarskiej sztywności karku mówimy wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie dotknąć brodą klatki piersiowej, leżąc na plecach.
Powyższe objawy wraz ze sztywnością karku są wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej.
Sztywność karku pojawia się także w przypadku innych schorzeń, które dotyczą mózgu. Jest jednym z objawów guza mózgu, który powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, a także wylewu podpajęczynówkowego, który może być skutkiem np. urazu głowy. Sztywność karku to także objaw zakażenia meningokokami.
Sztywność karku jest wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych, które pozwolą wykryć przyczynę dolegliwości.
Szczególnie niepokojące jest nagłe pojawienie się sztywności szyi przy jednoczesnym wystąpieniu opisanych powyżej objawów, które bezpośrednio wskazują na problemy neurologiczne. To stan zagrażający zdrowiu i życiu, który wymaga specjalistycznego leczenia.
W przypadku sztywności i bólu karku, które powodowane są nieprawidłową postawą, musimy podjąć leczenie, pamiętając, że niezbędne jest wyeliminowanie szkodzących kręgosłupowi nawyków.
Czytaj też:Palenie i leki to złe połączenie. Czym może grozić?