Tamponada paznokcia – instrukcja – jak zrobić samemu w domu, gdzie kupić?

Z paznokciem wrastającym mamy do czynienia wtedy, gdy płytka paznokciowa wbija się w otaczające tkanki miękkie, powodując ich zaczerwienienie i opuchliznę. W dalszym stadium wrastania pojawiają się stany zapalne oraz ziarnina, i przede wszystkim stały dyskomfort oraz ból.

Przyczyn wrastania jest wiele, od tendencji osobniczej (przy paznokciach o kształcie rurkowatym), przez nieodpowiednią pielęgnację (obcinanie zbyt krótko lub „na okrągło”, czyli wycinanie kątów płytki paznokcia) i źle dobrane, ciasne obuwie, po mechaniczne urazy.

Problem często dotyczy też osób uprawiających sport. Nieprawidłowemu ułożeniu płytki paznokcia i w konsekwencji jego wrastaniu sprzyjają także halluxy i inne deformacje ortopedyczne.

Niezależnie od przyczyny problemu, czym wcześniej zostanie podjęta terapia, tym jest ona mniej inwazyjna i szybciej paznokieć wraca do zdrowia.

Tamponada

W początkowej fazie wrastania paznokcia często wystarczy aplikować TAMPONADĘ. Jest to mały opatrunek  ze specjalnego materiału, nasączony preparatem dezynfekcyjnym, mający za zadanie odseparowanie twardej płytki paznokcia od tkanek, w które paznokieć się wbija.

Opatrunki takie, po instruktażu udzielonym w gabinecie podologicznym, można wymieniać samemu w domu. Metoda ta jest praktycznie bezbolesna i bezproblemowa, ale sprawdzi się tylko wtedy, gdy szybko zareagujemy i pojawimy się w gabinecie zanim proces wrastania rozwinie się.

Tamponady są też stosowane jako profilaktyka wrastania w przypadku paznokci rurkowatych, lub przy mechanicznym uszkodzeniu płytki lub gdy paznokieć odrasta po zabiegu chirurgicznym. Tamponada bardzo często wykorzystywana jest w terapii wrastających paznokci u małych dzieci.

Tu płytka paznokcia jest na tyle miękka, że ta metoda sprawdza się doskonale.

Tamponada paznokcia – instrukcja – jak zrobić samemu w domu, gdzie kupić?Wrastający paznokieć (po lewej); Tamponada i klamra drutowa (po prawej)

Rurki Sulci Protektor

Przy stosunkowo niewielkim wrastaniu sprawdzają się także RURKI SULCI PROTEKTOR. Są to małe, przecięte wzdłuż specjalne plastikowe rurki, które nasuwa się na krawędzie paznokci.

  Umocowane są zazwyczaj na stałe – nie wymagają częstej wymiany jak tamponada, tworzą w wale paznokciowym miejsce dla odrastającego paznokcia i stanowią ochronę dla brzegu paznokcia jeśli ten jest wykruszony lub postrzępiony.

Klamry klejone na wrastające paznokcie

Jeżeli podolog po obejrzeniu paznokcia stwierdzi, że powyższe metody nie są w stanie pomóc, bo proces wrastania jest zbyt zaawansowany lub konieczne jest nieznaczne skorygowanie kształtu paznokcia, może zaproponować założenie KLAMRY NAKLEJANEJ na płytkę paznokcia w postaci plastikowego (klamra B/S) lub metalowego paska (GSS lub Onyclip). Wykorzystuje się tutaj również klamry wykonane z włókna szklanego. Metoda z klamrą naklejaną pozwala na „wyprostowanie” paznokci stosunkowo cienkich i delikatnych, na przykład dziecięcych. Jej zaletą jest nieinwazyjność. Nie stosuje się ich przy stanach zapalnych.

Klamry ortonyksyjne drutowe na wrastające paznokcie

Przy paznokciach rurkowatych, wymagających „wyciągnięcia” ich z wałów paznokciowych, czy po prostu potrzebujących już znacznej korekty,  stosuje się klamry drutowe: 3-częściowe, 2-częściowe i 1-częściowe. Jest ich na rynku spory wybór (VHO, 3TO, e-klamra, PODOKLAMRA, ORTOGRIP, ORA, Fraser).

Systemy te są niezwykle skuteczne. Koryguje się z ich pomocą kształt paznokcia – tor jego wzrostu, likwidując ból. Można je zastosować nawet przy wystąpieniu stanu zapalnego.

Założenie klamry drutowej wymaga zahaczenia jej ramion pod płytką paznokcia, co może być nieprzyjemne, ale zazwyczaj nie jest uciążliwe dla klienta. Czym szybciej zostanie podjęta terapia (a więc czym mniejsze dolegliwości przed przyjściem do gabinetu), tym zabieg jest mniej uciążliwy dla klienta.

Terapia klamrą drutową zwykle trochę trwa, nawet kilka miesięcy, ponieważ klamra korygując wzrost paznokcia , „rośnie” razem z nim. Powoli, ale stale, pod kontrolą specjalisty, kształtuje się nowy, właściwy tor. Po „zejściu” klamry (wraz z rosnącym paznokciem) podolog wykonuje tzw.

przełożenie klamry. Najprościej mówiąc zakłada się całą nową lub starą częściowo zmodyfikowaną. Wszystko uzależnione jest od konkretnej sytuacji.

Tamponada paznokcia – instrukcja – jak zrobić samemu w domu, gdzie kupić?Klamra VHO na wrastający paznokieć (po lewej); zastosowanie tamponady u dziecka (po prawej)

W gabinetach podologicznych stosuje się jeszcze klamry ortonyksyjne, które są połączeniem klamry drutowej i klejonej np. klamry COMBIped.

Często klienci zwlekają z podjęciem terapii do momentu, gdy ból jest już nie do wytrzymania i praktycznie uniemożliwia chodzenie. Udają się do lekarza rodzinnego lub dermatologa, i dostają najczęściej skierowanie na chirurgiczne usunięcie płytki paznokcia.

Podolog zawsze odradzi takie postępowanie, ponieważ odrastający po zerwaniu paznokieć bardzo często nadal wrasta i problem wraca. W gabinetach podologicznych nierzadko spotykamy klientów po kilkukrotnych zabiegach chirurgicznych (resekcjach częściowych lub całkowitych).

Kolejnym problemem dla pacjentów, którzy skorzystali z metod chirurgicznych, jest gojenie się rany po resekcji i ból po zabiegu.

Urządzenia do korekty wrastających paznokci

Wrastanie paznokci na każdym etapie można również korygować specjalnymi urządzeniami. Na polskim rynku podologicznym używane są:  KOSTKA ARKADY i REKONSTRUKTOR. Paznokieć zostaje podniesiony, a jego kształt skorygowany.

Zabieg niestety jest nieprzyjemny, towarzyszy mu często dość znaczny ból, ale efekty estetyczne są znakomite. Paznokieć po unieruchomieniu palca w urządzeniu, jest on kształtowany i ustawiany w pożądanej pozycji za pomocą zestawu łopatek, a następnie pokrywany masą akrylową.

Rekonstrukcja, podobnie jak klamra, wymaga regularnej kontroli i korekty, ale także uzupełniania masy akrylowej do momentu, gdy korygowany paznokieć całkowicie odrośnie w prawidłowym kształcie.

Oba te systemy stosuje się z powodzeniem, łącząc je z aplikacją klamer ortonyksyjnych drutowych.

Tamponada paznokcia – instrukcja – jak zrobić samemu w domu, gdzie kupić?Kostka Arkady – przed i po zabiegu.Tamponada paznokcia – instrukcja – jak zrobić samemu w domu, gdzie kupić?Rekonstruktor – Zdrowe Stopy

Agata MastalerzStudio CapriGabinet podologiczno – kosmetyczny

Poznań, ul. Czarnkowska 19

tel. 669 089 388www.studiocapri.pl

Domowe tamponowanie wrastającego paznokcia

Tamponada paznokcia – instrukcja – jak zrobić samemu w domu, gdzie kupić?

Tamponowania to skuteczny sposób na zahamowanie procesu wrastania paznokcia. Zabieg można wykonać w warunkach domowych, ale tylko wtedy, gdy problem jest stosunkowo świeży. W innym przypadku jedynym mądrym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie podologicznym. Warto zauważyć, że domowe tamponowanie paznokcia ma na celu przyniesie ulgi, do momentu wizyty u specjalisty. Nie stanowi żadnej formy leczenia. Jeżeli chcesz sobie pomóc i masz już umówiony termin wizyty u podologa, to przeczytaj dzisiejszy wpis. Podpowiemy, jak to zrobić.

Tamponowanie wrastającego paznokcia ma na celu zmniejszenie bólu i zatrzymanie procesu wrastania. Zabieg zabezpiecza brzeg paznokcia oraz rozszerza tor jego wzrostu, ale nie zmienia kierunku! W związku z tym założenie klamry na wrastające paznokcie jest niezbędne, ponieważ tylko w ten sposób przywrócimy prawidłowy i zdrowy kierunek wzrostu płytki.

  • Domowe tamponowanie wykonujemy tylko wtedy, gdy paznokieć wrasta w boczny wał palca, a samo miejsce wrastania nie jest jeszcze tkliwe, zaognione lub zaropiałe.
  • Domowe tamponowanie wrastającego paznokcia
  • Potrzebujemy:
  • – środek dezynfekujący skórę np. OcteniSept spray (do kupienia w aptece)
  • – wacik kosmetyczny
  • – pilniczek metalowy z płaską końcówką
  • – spirytus do dezynfekcji pilniczka

Pilniczek powinien być nowy i zdezynfekowany spirytusem. Stopy należy umyć, a miejsce wrastania paznokcia spryskać środkiem dezynfekującym. To samo dotyczy naszych rąk, które również myjemy i odkażamy. Następnie odrywamy kawałek wacika kosmetycznego i w dłoniach formujemy z niego długi i cienki wałeczek (tampon).

Przy pomocy płaskiej końcówki pilniczka podważamy delikatnie paznokieć w miejscu wrastania i pod niego wkładamy wałeczek z wacika. Bibułkę wystającą poza paznokieć obcinamy dla lepszego komfortu noszenia. Sam moment wkładania wacika pod paznokieć można sobie ułatwić – wystarczy dopchać go głębiej przy pomocy pilniczka.

Palec można zakleić plastrem.

Należy pamiętać, że w przypadku zmoczenia tamponu (np. podczas kąpieli) trzeba go wymienić na nowy. Po wykonaniu tamponowania udajemy się bezpośrednio do gabinetu podologicznego i nie stosujemy na własną rękę żadnych maści i kremów na wrastające paznokcie. Miejscowe środki nie są zakazane, ale w przypadku założenia tamponu całkowicie zbędne.

[Głosów:73    Średnia:2.8/5] Domowe tamponowanie wrastającego paznokcia written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen2.8/5 – 73oceny użytkowników

Moment.pl

Wrastający paznokieć to bardzo powszechny problem. Dobry podolog, czyli specjalista od stóp, wykona profesjonalny zabieg tamponady. Tamponada paznokcia jest skuteczną metodą korekty wrastających paznokci, a w niektórych przypadkach bywa jedyną możliwą do zastosowania. Minimalizuje ponowne wrastanie paznokcia.

Pokaż w mojej okolicy »

Jeśli przytrafi się nam wrastający paznokieć zabieg chirurgiczny nie będzie konieczny. Dowiedzmy się zatem, czym jest tamponada paznokcia, gdzie kupić akcesoria, aby wykonanie tamponady domowym sposobem było możliwe.

Czym jest tamponada paznokcia?

Tamponada paznokcia jest zabiegiem, polegającym na włożeniu pod wolny brzeg paznokcia, w miejscu jego wrastania, opatrunku z włókna fizelinowego, celem odciążenia i rozciągnięcia wału paznokciowego. Tamponowanie jest elementem innych metod korekcji wrastających paznokci, np. za pomocą klamer. Tamponada paznokcia jest niemal bezbolesna.

Tamponada paznokcia u podologa – jak wygląda wizyta

Specjalista podolog ocenia zmiany wzrostu paznokcia, dezynfekuje palec i miejsce, w którym wrasta paznokieć, a następnie przy pomocy specjalistycznych urządzeń, m.in. aplikatora do mocowania tamponady, odgina wał paznokciowy, umieszczając opatrunek.

Tamponada u podologa – czy warto?

Warto zdecydować się na profesjonalny zabieg tamponady paznokcia, bo choć na wrastający paznokieć sposoby są różne, jednak nie każdy jest tak samo skuteczny. Powinniśmy odwiedzić gabinet podologiczny, zwłaszcza że w przypadku zabiegu o nazwie tamponada paznokcia cena jest niska. Uzyskamy tam również fachową poradę dotyczącą prawidłowej pielęgnacji stóp i paznokci.

Tamponada w domu

Specjalistyczną tamponadę stosowaną do zabiegów w obrębie wrastających paznokci zakupimy w sklepach podologicznych, ale nie są one łatwo dostępne. Zamiennie możemy użyć wacików kosmetycznych, które są dostępne w każdej drogerii. Domowa tamponada wymaga użycia także pilniczka i środka dezynfekującego, bądź spirytusu.

Domowa tamponada instrukcja

  • Okolice paznokcia i pilniczek powinniśmy najpierw zdezynfekować.
  • Płaską końcówką pilniczka odgiąć paznokieć w miejscu wrastania i włożyć wałeczek z wacika kosmetycznego.
  • W celu zapewniania większego komfortu należy zakleić palec plastrem.

Następnie powinniśmy udać się do gabinetu podologicznego, gdyż dobry podolog oceni, czy nie jest konieczne założenie klamry na wrastający paznokieć. Często tamponada paznokcia domowymi sposobami jest zalecana dla wzmocnienia efektów innych zabiegów podologicznych.

Tamponada – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania do tamponady to wrastający paznokieć zwłaszcza z dolegliwościami bólowymi, gdyż tamponada przynosi szybką ulgę w bólu. Tamponada jest stosowania głównie wówczas, gdy nie ma możliwości lub konieczności zakładania klamer. Przeciwwskazaniami mogą być bardzo np. twarde paznokcie.

Koszt zabiegu

Tamponada paznokcia cena: od 10 do 20 zł za zabieg.

Wrastający paznokieć – zabieg, leczenie. Co robić?

Spis treści

Wrastający paznokieć dużego palca

Wrastający paznokieć dużego palca– a paznokcie tego właśnie palca wrastają najczęściej – jest dolegliwością bolesną i dokuczliwą.

Może ona dotknąć każdego, szczególnie sprzyja jej nieprawidłowe przycinanie paznokci i noszenie ciasnych butów, zwłaszcza na obcasach.

Choć zdecydowanie lepiej i łatwiej jest zapobiegać temu schorzeniu niż je leczyć, istnieje kilka metod radzenia sobie z problemem, jakim są wrastające paznokcie u nóg.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Domowe sposoby na wrastające paznokcie można stosować tylko wtedy, gdy dolegliwości nie towarzyszy infekcja, a poziom schorzenia nie jest zaawansowany.

Do domowych metod na problemy związane z wrastającym paznokciem można zaliczyć stosowanie:

  • maści antybiotykowych;
  • okładów odkażających;
  • okładów na bazie olejków eterycznych i oliwy;
  • używać specjalnych płynów na wrastające paznokcie;
  • wodnych kąpieli dla stóp (z dodatkiem soli, specjalnych płynów, płatków mydlanych, czy octu jabłkowego);
  • wycinanie wrastających części paznokcia po okładzie z lodem.

Należy szczególnie zadbać o higienę stóp i paznokci. Każdy paznokieć należy obcinać w prawidłowy sposób (zgodnie z ich pierwotnym kształtem), nie za blisko skóry, a brzegi płytki piłować pilniczkiem.

Twardy paznokieć, który trudno obciąć, należy wcześniej moczyć przez kilka do kilkunastu minut w wodze lub specjalistycznym płynie.

Do usuwania skórek również warto stosować produkty ułatwiające ich wycinanie.

Ponadto, aby uniknąć nawracania problemu i zakażenia konieczne jest częste zmienianie skarpet oraz noszenie wygodnego obuwia z szerokimi noskami.

Reklama

Wrastający paznokieć u dziecka

Problem wrastających paznokci u dzieci jest dość powszechny. Dotyczy zarówno niemowlaków, jak i starszych dzieci. Główną przyczyną takiego stanu jest ich nieprawidłowe obcinanie, najpierw przez rodziców, a później przez same dzieci. Paznokieć obcinany jest zbyt krótko i „na okrągło”, zamiast przyjąć naturalny, bardziej kwadratowy kształt.

Płytka mocno wycięta po bokach odrasta nienaturalnie i próbuje się przebić przez skórę. To z kolei powoduje, że paznokieć dziecka zaczyna wrastać. Poza dolegliwościami bólowymi oraz ryzykiem infekcji, małe dzieci mogą mieć np. problem z nauką chodzenia.

Płytkę należy skracać wzdłuż naturalnej linii brzegu paznokcia, nie wycinać kąta oraz pozostawić odpowiednią długość – nie za krótką.

Podobnie, jak u dorosłych, wrastanie paznokcia u dziecka może wiązać się z predyspozycjami genetycznymi oraz noszeniem nieodpowiedniego obuwia.

Objawy wrastającego paznokcia

Głównym objawem wrastającego paznokcia jest bolesne wbijanie się jego płytki w skórę.

Ból pojawia się głównie podczas chodzenia, ale może być bardziej dokuczliwy jeśli po bokach paznokcia wystąpi obrzęk i zaczerwienienie, a w przypadku infekcji (nadkażenia bakteryjnego) wydzielina w postaci ropy.

W skrajnych przypadkach zakażenie może rozprzestrzenić się na cały palec. Niezależnie od postaci i stopnia zaawansowania wrastającego paznokcia, dolegliwość należy skonsultować z lekarzem podologiem. 

Leczenie wrastającego paznokcia

W zależności od poziomu zaawansowania dolegliwości oraz obecności bądź braku infekcji bakteryjnej, leczenie wrastającego paznokcia zaczynamy od wizyty u kosmetyczki – pedikiurzystki, lekarza podologa lub podiatry. W zależności od stopnia zaawansowania zmian specjalista zastosuje rurki korygujące bądź założy na paznokieć klamrę korygującą.

Jeżeli wrastaniu paznokcia towarzyszy stan zapalny, przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu należy najpierw go zwalczyć. W tym celu stosuje się tzw. tamponadę, czyli umieszczenie pomiędzy płytką a wałem paznokcia małego opatrunku nasączonego środkiem przeciwzapalnym.

Rurki korygujące zalecane są w przypadku niewielkiego stopnia wrastania paznokcia.

Przed zabiegiem należy najpierw dokładnie oczyścić i zdezynfekować ranę, następnie usunąć wrastającą część paznokcia, nałożyć na jego brzeg naciętą rurkę i przymocować ją za pomocą specjalnej masy.

Jeżeli ta metoda okaże się nieskuteczna lub jeżeli wrastanie paznokcia jest już zaawansowane, konieczne może się okazać założenie na paznokieć klamry.

Klamry na wrastające paznokcie mają za zadanie przywrócenie paznokciowi prawidłowego kształtu i toru wzrastania.

Niezależnie od materiału z jakiego są wykonane czy sposobu mocowania do płytki ich zasada działania jest podobna – odciągają one paznokieć „do góry”, przywracając mu pierwotną pozycję.

Istnieje kilka rodzajów klamer korygujących. Do najczęściej stosowanych należą:

  • klamry plastikowe – stosowane w przypadku niewielkiego zaawansowania wrastania paznokcia lub w ramach profilaktyki, w przypadku istnienia predyspozycji do wrastania paznokci. Wyglądają one jak małe paseczki z tworzywa sztucznego przyklejone na powierzchnię paznokcia. Są przezroczyste i niemal niewidoczne;
  • klamry metalowe – stosowane w przypadkach silnego wrastania, gdy paznokcie są grube, mocno zawinięte. Zbudowane są z odpowiednio wygiętego drucika zakończonego z dwóch stron haczykami, które mocuje się pod płytką paznokcia. W przypadkach występowania z jednej strony silnego stanu zapalnego, który stanowi przeciwwskazanie do zakładania haczyków pod płytkę (możliwość skaleczenia i wprowadzenia zakażenia), stosuje się klamry metalowe zakończone z jednej strony haczykiem, a z drugiej (tej objętej stanem zapalnym) przyklejane do powierzchni płytki. Klamry metalowe są bardzo skuteczną metodą korekcji wrastających paznokci i przynoszą niemal natychmiastową ulgę w cierpieniu.

Zabieg na wrastający paznokieć

Niestety w niektórych, szczególnie zaawansowanych lub zaniedbanych przypadkach, najskuteczniejszą metodą leczenia wrastającego paznokcia pozostaje interwencja chirurgiczna. Nie tak dawno temu jedynym sposobem leczenia wrastającego paznokcia było jego całkowite zerwanie.

Sam zabieg nie był bolesny, gdyż wykonywało się go w znieczuleniu miejscowym, jednak dolegliwości bólowe po zabiegu były już dużo bardziej uciążliwe. Poza tym często zdarzało się, że „nowy” paznokieć odrastał zdeformowany, a nawet ponownie wrastał. Dziś zabiegi zrywania paznokcia zarezerwowane są dla naprawdę ciężkich przypadków (np.

gdy w wyniku nadkażenia bakteryjnego pod paznokciem zaczyna zbierać się ropa).

Obecnie rutynowo w przypadkach niepoddających się leczeniu z użyciem klamr korygujących stosuje leczenie chirurgiczne polegające najczęściej na wycięciu wrastającej części paznokcia wraz z macierzą oraz założeniu kilku szwów.

Sam zabieg jest bezbolesny, jednak po ustąpieniu znieczulenia mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które można skutecznie zwalczyć lekami przeciwbólowymi (dostępnymi w aptece bez recepty). Szwy ściąga się po około tygodnia.

Zabieg jest skuteczny i zazwyczaj przywraca paznokciowi prawidłowy tor wzrastania.

Przyczyny wrastającego paznokcia

Wrastające paznokcie mogą występować z różnych przyczyn.

Główną przyczyną wrastania paznokci są:

  • wrodzone skłonności do wrastania paznokci;
  • noszenie nieodpowiedniego obuwia (zbyt ciasne, zbyt luźne oraz na wysokim obcasie);
  • długotrwały ucisk na wał;
  • nieodpowiednia higiena paznokci;
  • nieumiejętne obcinanie paznokci – zbyt krótko, wycinanie bocznych brzegów płytki paznokcia;
  • skaleczenie podczas obcinania paznokci bądź wycinania skórek;
  • uszkodzenie paznokcia w wyniku urazu;
  • grzybica;
  • nadwaga;
  • czyszczenie obszaru pod paznokciami przy pomocy ostrych narzędzi (np. końcówki nożyczek lub pilnika).

Ponadto często przyczyną wrastania paznokci jest uprawianie sportu w nieodpowiednim obuwiu i z naciskiem na stopy.

Terapia wrastających i wkręcających się paznokci

Przy rozpoczęciu terapii wrastających lub wkręcających paznokci bardzo ważnym elementem jest diagnostyka. Paznokciom wrastającym najczęściej towarzyszy stan zapalny, który jest wywołany przez cześć paznokcia przebijającą tkanki miękkie, znajdujące się wokół płytki.

Paznokciom wkręcającym nie towarzyszy stan zapalny. Płytka paznokciowa jest zrolowana, może być dachówkowata.

Paznokcie wrastające lub wkręcające mogą być problematycznie jedno bądź dwustronnie. Przy wyborze metod do korekcji paznokci powinniśmy wybierać takie, które dadzą możliwość podniesienia tylko jednego boku paznokcia. Przykładowo, bardzo często stosowane klamry trzyczęściowe z jednakową siłą będą działać na dwie strony paznokcia.

Nie ma możliwości kontroli aktywacji tylko jednej strony. Pamiętajmy o tym, że terapia paznokci klamrami ortonyksyjnymi nie kończy się na założeniu jednej klamry. Podnoszenie paznokci to proces, który możemy porównać do działania aparatu ortodontycznego – konieczne są kontrolę i przestawianie klamry w celu uzyskania pożądanego efektu.

KROK 1.

Wywiad

Jak w przypadku każdej terapii podologicznej konieczne jest przeprowadzenie konsultacji z pacjentem. Ocena co jest przyczyną bolesności, wkręcania bądź wrastania. Zaplanowanie terapii oraz przybliżenie jej przebiegu budują autorytet specjalisty oraz rozjaśniają postępowanie pacjentowi.

KROK 2.

Przygotowanie do zabiegu

W każdym przypadku powinniśmy przygotować stopy do przeprowadzanego zabiegu. Skóra powinna być odświeżona i zdezynfekowana. W tym celu używamy Remmele’s Propolis spray. Gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym, warto sięgnąć miejscowo po Prontoman spray, który oczyści ranę.

KROK 3.

Sondowanie

Problematyczny paznokieć powinien zostać oczyszczony ze wszelkiego typu zrogowaceń (hiperkeratoz znajdujących się w wałach paznokciowych). W tym celu używamy sondy, oczyszczając wcześniej spryskane miejsca Prontoman sprey’em, który ma również działanie zmiękczające martwy naskórek.

KROK 4.

Podcięcie wrastającej części paznokcia

Jeżeli to możliwe i konieczne, należy cęgami do wrastających paznokci podciąć wrastającą część paznokcia. Gdy nie ma możliwości lub konieczności założenia klamry, pod paznokieć aplikujemy tamponadę.

Do tego idealnie nada się taśma do tamponady z cienkiej fizeliny nasączona Prontoman żelem, lub opatrunek ligasano, który dzięki swej unikalnej strukturze gąbki będzie ochraniał tkanki miękkie przed paznokciem.

Czasem konieczne jest, aby pacjent stosował środku dezynfekujące w domu. Wtedy warto polecić do domowego stosowania Prontoman żel, który utrzymuje jałowe środowisko w ranie i nie pozwala rozprzestrzeniać się różnym drobnoustrojom.

KROK 5.

Założenie klamry ortonyksyjnej

W zależności od tego z jakim przypadkiem mamy do czynienia, powinniśmy dobrać odpowiednią klamrę. Z zasady klamry drutowe dwuczęściowe ORA będą działały szybciej niż klamry klejone.

Do aplikacji klamry drutowej Ora będziemy potrzebować narzędzia:

  • Chifa szczypce do cięcia drutu
  • igłotrzymacz zaciskowy
  • szczypce okrągłe do aktywacji klamer – warto pamiętać, że oczka szczypiec powinny być jak najmniejsze, by można było zrobić haczyki dopasowane nawet do bardzo małych paznokci
  • szczypce dziobowe do klamer Ora, które są dedykowane do systemu Ora 

Czasem stosujemy terapie łączone. Początkowo podciągamy płytkę klamrą klejoną Onyclip, po to by móc później założyć klamrę drutową. Wybieramy grubość klamry Onyclip – w zależności od tego czy mamy do czynienia z cienkim czy grubszym paznokciem, odpowiednio 0,10 bądź 0,15. Do ucięcia odpowiedniego rozmiaru klamry Onyclip przydadzą nam się chifa nożyczki do cięcia Onyclip. 

Przed założeniem klamry paznokieć należy odpowiednio przygotować. Płytka powinna być obcięta (cęgi czołowe), oszlifowana (tu sprawdzą się frezy z zestawu frezów Kerpro) oraz zmatowiona (np. kamieniem białym 524 055).

Po każdym założeniu klamry, aplikujemy tamponadę, którą w zależności od rodzaju albo nasączamy preparatami (Prontoman żel, Remmele’s Propolis wyciąg, masa do rekonstrukcji paznokci) lub aplikujemy samodzielnie (Ligasano).

Po założeniu klamry musimy pamiętać o przyklejeniu kropki na łączniku klamer. Do tego celu najlepiej wykorzystać Unguisan Blue light żel. Ze strzykawki wyciskamy odpowiednią ilość żelu i świecimy światłem blue light do czasu jego zastygnięcia. Klamry podtrzymywane blue light żelem dłużej się trzymają niż te, do których użyto akryl.

Gdy mamy możliwość i umiejętności możemy wykonać zabieg korekcji płytki paznokciowej Metodą Arkady. W tym celu potrzebny nam będzie zestaw Podoexpert, w którym znajdują się wszystkie konieczne do przeprowadzania takiej terapii akcesoria wraz z kostką.

Pamiętajmy, że rekonstrukcję paznokcia Metodą Arkady możemy wykonać podczas jednej wizyty, bądź rozłożyć ją na dwie do nawet trzech wizyt. Uwarunkowane to jest faktem, jak mocno paznokieć jest wkręcony oraz jaki próg bólowy ma pacjent. Przebieg terapii  przy pomocy Metody Arkady powinien być tak samo kontrolowany przez specjalistę jak zabieg klamrami ortonyksyjnymi. 

KROK 6.

Kontynuacja i zakończenie terapii

Pacjent powinien przychodzić na wizyty kontrolne regularnie, gdyż od tego uwarunkowany jest sukces terapii. Na wizytach powtarzamy czynności z rozpoczęcia terapii. Nadajemy odpowiednią aktywację klamrom, jeżeli to konieczne zakładamy opatrunki.

W przypadku końca terapii, gdy paznokieć osiągną już pożądany kształt możemy, ale nie musimy, założyć klamrę retencyjną. Taka klamra nie ma aktywacji, ale podtrzymuje paznokieć w odpowiednim kształcie.

Ważne,  aby polecić pacjentowi do domu odpowiedni środek do pielęgnacji płytki paznokciowej oraz jej okolic. Jednym z bestsellerów, który podbija gabinety specjalistycznej pielęgnacji stóp jest preparat Akileine PRO. Działa on pobudzająco na łożysko, wspomagając jego ukrwienie. Dzięki niemu paznokieć szybciej przyrasta do łożyska, które również szybciej się regeneruje.

Środkiem często zalecanym do użytku domowego jest serum kolagenowe (to konieczność po rekonstrukcji paznokci Metodą Arkady). Dzięki zawartości kolagenu oraz olejku z drzewa herbacianego paznokieć szybciej rośnie i jest odżywiony oraz zdrowszy. Gdy istnieje ryzyko infekcji warto zalecić pacjentowi spray Podo-forte. Działa on przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. 

Pacjenci, którzy mieli problem z wrastającym lub wkręcającym paznokciem powinni regularnie odwiedzać gabinety podologiczne w celu profilaktycznym. Podczas takich wizyt należy sprawdzać stan paznokci oraz wykonać podstawowy zabieg podologiczny.

Wrastające paznokcie

Gabinet podologiczny to miejsce, do którego pacjenci bardzo często zgłaszają się z problemem wrastających paznokci. Dolegliwość ta polega na wrastaniu bocznej krawędzi paznokcia pod skórę. Zazwyczaj problem ten pojawia się w dużym paluchu, ale zdarza się również, że dotyczy pozostałych palców.

W efekcie wrastania pojawia się zaczerwienienie, stan zapalny, dotkliwy ból, a w stanach zaawansowanych również ropa i krew. Pacjenci zmagający się z problemem wrastających paznokci próbują poradzić sobie domowymi sposobami, które często prowadzą do zaostrzenia stanu zapalnego.

Do gabinetu podologicznego zgłaszają się w momencie kiedy stan jest już bardzo poważny. W tym wypadku leczenie bywa długotrwałe i czasami wymaga nawet interwencji chirurga. Dlatego też nie warto zwlekać z wizytą w gabinecie podologicznym.

 W początkowym stadium wrastania paznokcia, podolog może szybko i bezboleśnie rozwiązać nasz problem. Wróćmy jednak do samego problemu wrastających paznokci.

Przyczyny wrastania paznokci:

  • Twarda i sucha skóra wałów paznokciowych. Latem kiedy nasze stopy są wystawione na działanie czynników zewnętrznych skóra stóp jest narażona na przesuszenie. Rosnący paznokieć nie może przebić się przez twardą skórę i zaczyna wrastać. Zimą natomiast wiele godzin spędzamy w obuwiu, które nie zawsze jest dobrze dobrane. Zbyt ciasne obuwie i ciągły ucisk na paznokcie również mogą powodować ich wrastanie.
  • Nieprawidłowe obcinanie paznokci – obcinanie na półokrągło. Zbyt mocne wycinanie boków paznokcia jest bardzo częstą przyczyną wrastania paznokci. Skóra wałów paznokciowych narasta szybciej niż paznokieć. Rosnący paznokieć zderza się z narośniętą skórą i nie ma szansy się przez nią przebić. W rezultacie zaczyna w nią wrastać. Obcinając paznokcie pamiętamy aby robić to „na prosto” i sprawdzać czy na bokach nie zostały żadne zadziory, które mogą powodować wrastanie.
  • Źle dobrane obuwie. Obuwie, które jest zbyt ciasne, za małe lub ma zbyt wąskie czubki może przyczyniać się do powstawania problemu wrastających paznokci.
  • Urazy mechaniczne.Częstą przyczyną wrastania paznokci są również urazy mechaniczne. Sytuacje kiedy nasz paznokieć ulegnie uszkodzeniu, np. pęknięciu, złamaniu lub przedziurawieniu. W takich sytuacjach warto jak najszybciej wykonać rekonstrukcję uszkodzonego paznokcia, która zapobiegnie jego wrastaniu.
  • Niewyleczona grzybica paznokci. Paznokieć, który jest zainfekowany grzybicą staje się coraz słabszy, często podlega deformacjom i urazom mechanicznym. W rezultacie rośnie wolniej niż skóra wałów paznokciowych i zaczyna w nią wrastać.
  • Nadwaga również jest częstą przyczyną wrastania paznokci. Stopy osób z nadwagą są większe i szersze niż osób z prawidłową masą ciała. Standardowe obuwie jest zbyt ciasne i uciska palce i paznokcie. Może to prowadzić do powstawania deformacji.

Co robić w kiedy mamy problem z wrastającymi paznokciami?

Niewątpliwie zawsze warto zwrócić się do specjalisty i skorzystać z konsultacji podologicznej. Podczas konsultacji zostanie zdiagnozowany problem jego stan zaawansowania, wdrożone leczenie i zalecone postępowanie domowe.

W umiarkowanych stanach zapalnych zostaną zalecone odpowiednie płyny zmiękczające oraz pielęgnacja domowa. W stanach bardziej zaawansowanych zalecona zostanie korekcja wrastających paznokci w postaci korekcji kształtu i założenia klamry plastikowej lub metalowej. Bardzo zaawansowane stany zapalne leczone są we współpracy a lekarzem chirurgiem lub dermatologiem.

Korekcja wrastających paznokci odbywa się poprzez:

  • Odpowiednie obcięcie i opiłowanie paznokcia,
  • Założenie tamponady nasączonej środkiem przeciwzapalnym,
  • Założenie klamry na paznokieć. W zależności od stopnia i miejsca wrastania paznokcia podolog zakłada plastikowe klamry korekcyjna lub metalowe. Obie metody są bezbolesne i prowadzą do całkowitego wyleczenia.

Wrastający paznokieć to nie tylko problem jednego palca. Wrastanie paznokcia jest bardzo bolesne. Kiedy odczuwamy silny ból staramy się mniej obciążać chorą stopę i zmieniamy przez to sposób chodzenia. Pojawiają się wtedy kolejne problemy. W miejscach, które nadmiernie będziemy obciążać mogą pojawić się odciski i modzele.

Nierównomierne obciążanie ciała może również doprowadzić do przeciążenia zdrowej nogi i odczuwania bólu stawów skokowych i kolan a nawet dolegliwości bólowych w kręgosłupie. W sytuacji kiedy przez dłuższy czas zmagamy się z problemem wrastających paznokci warto wykonać komputerowe badania stóp, aby sprawdzić czy nie przeciążamy nadmiernie zdrowej kończyny.

Indywidualne wkładki do butów pomogą nam w rozwiązaniu nierównomiernego obciążania ciała.

Pamiętajmy również o tym, że systematyczna specjalistyczna pielęgnacja stóp pozwali nam cieszyć się zdrowymi stopami przez całe życie. Warto więc raz na dwa miesiące udać się do podologa, który wykona pedicure podologiczny.

Zabieg podologiczny składa się z prawidłowego obcięcia paznokci, usunięciu zrogowaciałego naskórka, usunięciu niewielkich modzeli i odcisków oraz zastosowaniu profesjonalnych kosmetyków i udzielaniu informacji jak dbać o stopy w domu.

Poznaj 4 zasady prawidłowej pielęgnacji stóp w domu …

Zauważyłeś na swoich stopach zmiany skórne, koloru paznokci, kształtu paznokci lub odczuwasz dolegliwości bólowe, nie zwlekaj i umów się na konsultację do podologa. Wczesne rozpoczęcie profesjonalnego leczenia zapewnia szybkie jego zakończenie.

Umów się na konsultację z podologiem wypełniając formularz kontaktowy.

ZESTAW Korekcyjny na Wrastające paznokcie + klamry

Problem wrastania paznokcia w skórę palca najczęściej dotyczy tzw. dużego palucha u stóp.

Zestaw jest  skuteczny i bezbolesny. Jest to  metoda leczenia paznokcia wrastającego, niejednokrotnie ratująca paznokieć przed zabiegiem chirurgicznym.

Klamry przynoszą natychmiastową ulgę ponieważ zaczynają działać zaraz po zastosowaniu.

Podczas nakładania klamry na Twoje stopy nie poczujesz żadnego bólu, czy przykrego dyskomfortu.

SPOSÓB UŻYCIA:

  • Założyć klamrę na paznokieć zaczepiając boki wrośniętych paznokci hakami i dokręcić.
  • Następnie moczymy stopę przez w ciepłej wodzie z mydłem.
  • Delikatnie i z wyczuciem dokręć klamrę.
  • Klamra ma bardzo dużą siłę dlatego należy uważać i nie dokręcać na siłę aby nie spowodować pęknięcia paznokcia.
  • Suszymy paznokieć suszarka i zdejmujemy klamrę.
  • Zmierzyć szerokość paznokcia i dopasować odpowiedni rozmiar sprężynek.
  • Następnie zahaczyć końcówki  o ranty paznokci.
  • Podczas pierwszego użycia można odczuwać delikatny ucisk.

Prosimy o przemyślane zakupy, gdyż zgodnie z wyjątkiem nr 5 do Art. 38 Ustawy o Prawach Konsumenta ‘Nie podlegają zwrotowi artykuły dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, których po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu.’

  • 1. do dużych paznokci
  • 2. do małych paznokci (wystarczy odwrócić mechanizm który dociska paznokieć
  • Przed każdym użyciem należy umyć stopy.
  • Po użyciu klamrę należy wyczyścić i zdezynfekować i schować do załączonego pudełka.
  • W przypadku gdy problem wrastających paznokci jest poważny należy zgłosić się do lekarza.
  1. Produkt zapakowany w eleganckie etui
  2. Charakteryzuje się wysoką dokładnością wykonania
  3. Specjalny mechanizm pozwala dokręcać urządzenie pozwalając na odpowiednie użytkowanie dla każdego klienta
  4. Produkt jest bardzo wytrzymały przeznaczony do codziennego użytku
  5. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci i zwierząt
  6. Po każdorazowym użyciu należy go przetrzeć wacikiem polanym spirytusem lub innym środkiem odkażającym

Dowiedz się więcej o opiniachSprawdza się trzeba dopasować sprężynkiProdukt spełnia swoją rolę. Pomógł mi.Ciężko zakłada się sprężynki, brak instrukcji obsługi.31 sierpnia 2020 od a…oBardzo pomocne przy wrastajacych paznokciach25 listopada 2019 od a…mzestaw sam w sobie nie jest zły, ale na pewno niebezpieczne są haczyki na końcach sprężyn – łatwo mogą spowodować rankę i w konsekwencji zakażenie… dobrze wykonana część do unoszenia paznokcia30 października 2019 od R…s18 października 2019 od m…9Do niczego się nie nadaje27 września 2019 od C…3zestaw świetny. Efekty widać od razu ale trzeba się nagimnastykować żeby założyć.Polecam towar zgodny z opisemNaprawdę działaMały, zgrabny i funkcjonalny i w dobrej cenie28 sierpnia 2019 od l…1Badziewie ! Nie dokręca tak jak powinno czyli nie wyciąga paznokcia .Sprezynki takie duże ze nawet na duży paznokieć za duże !25 sierpnia 2019 od W…9Wszystko w porządku. Serdecznie polecam 16 sierpnia 2019 od d…iWysyłka z: Kalisz, Polskado Polskiza granicęWysyłkaKupujesz więcej niż jedną sztukę?Sprawdź koszt dostawy dla wielu sztukprzewidywany czas dostawypon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. w punkciepon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. w punkciepon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. w punkciepon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. w punkciepon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. w punkciepon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. w punkciepon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. w punkciepon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. w punkciepon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. w punkciepon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. w punkcieprzewidywany czas dostawypon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. u Ciebiepon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. u CiebieOdbiór w punkcie za pobraniemprzewidywany czas dostawyOdbiór w punkcie za pobraniempon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. w punkciepon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. w punkcieprzewidywany czas dostawypon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. u Ciebiepon. 14 wrz. – śr. 16 wrz. u Ciebie email: [email protected]łek – piąteksobota – niedzielakontakt nie jest wymagany

Wyliczamy na podstawie wcześniejszych wysyłek tego sprzedawcy. Podczas tworzenia tej oferty, sprzedawca zadeklarował, że wyśle towar w ciągu 24 godzin.

Reklamacja

Czas na reklamację z tytułu rękojmi

rękojmia wyłączona dla przedsiębiorców

Adres do reklamacji

ULTRANOVA Aldona Augustyniak

Kupujący składa reklamację w formie pisemnej dołączonej do przesyłki ze zwracanym towarem, na adres Sprzedawcy.

Poprawnie złożona reklamacja powinna zawierać co najmniej: imię, nazwisko, adres, adres e-mail Kupującego, numer konta, na które ma być zwrócona należność, datę zawarcia Umowy stanowiącej podstawę reklamacji, przedmiot reklamacji, ze wskazaniem żądania Kupującego, wszelkie okoliczności uzasadniające reklamację. Należy także dołączyć dowód zakupu ( paragon lub fakturę). Jeżeli podane w reklamacji dane lub informacje wymagają uzupełnienia, przed rozpatrzeniem reklamacji Sprzedający zwraca się do składającego reklamację o jej uzupełnienie we wskazanym zakresie. Sprzedający rozpoznaje reklamację w terminie 14 dni od daty jej otrzymania w prawidłowej postaci. Odpowiedź na reklamację wysyłana jest na podany przez Kupującego adres e-mail bądź na adres poczty tradycyjnej.

14 dni na odstąpienie od umowy

Czas na odstąpienie od umowy14 dniKoszt zwrotu zależy od tego, jaką metodę dostawy wskażesz podczas zakupu.Wszystkie metody dostawy dostępne w ofercieUltranova Aldona Augustyniak

Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014, kupujący ma 14 dni od daty otrzymania towaru na przesłanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy, a jeśli sprzedający nie poinformował o prawie do odstąpienia – 12 miesięcy.

Zwrot przedmiotu przez konsumenta powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych od daty przesłania oświadczenia, podobnie jak zwrot środków przez Sprzedającego. Sprzedający może jednak wstrzymać się z odesłaniem środków do czasu otrzymania przedmiotu.

Umowa jest uważana za niezawartą, a konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy. KOSZTY WYSYŁKI ZWIĄZANE ZE ZWROTEM TOWARU (ODSTĄPIENIE OD UMOWY) POKRYWA KUPUJĄCY.

Sprzedający ZWRACA PRZELEWEM KWOTĘ WARTOŚCI TOWARU + NAJTAŃSZA WYSYŁKA Z DOSTĘPNYCH NA AUKCJI (mimo że kupujący podczas zakupu wybrał wysyłkę kurierem) Do każdej paczki zwrotnej prosimy o włożenie ‘ kartki z informacją ‘ tj: . nick z allegro, imię i nazwisko oraz nr konta. W miarę możliwości prosimy o dołączenie paragonu sprzedaży lub faktury. Dziękujemy 🙂

  • Prosimy o przemyślane zakupy, gdyż zgodnie z wyjątkiem nr 5 do artykułu 38 Ustawy o Prawach Konsumenta:
  • Prawo odstąpienia od umowy nie przysługuje Kupującemu (konsumentowi) w odniesieniu do umów:
  • – w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

W związku z powyższym, produkty z otwartym opakowaniem takie jak peruki oraz inne produkty personalizowane oraz produkty higieniczne nie podlegają zwrotowi !!!

Przyjmowane są tylko i wyłącznie zwroty produktów w oryginalnych, NIE OTWARTYCH opakowaniach.

kupujących poleciło tego sprzedawcęw ostatnich 12 miesiącach

3285

82

Zgodność z opisem

4,8/5

Obsługa kupującego

4,9/5

Koszt wysyłki

4,8/5Nie wyświetlamy już oceny za czas wysyłki. Przewidywany czas dostawy zobaczysz na stronie oferty.

Na allegro

od 7 lat i 10 miesięcy

Ostatnie logowanie

dzisiaj o 7:31

Przedsiębiorstwo Wdrożeń Technicznych UltranovaNumer konta bankowego: ING Bank Śląski S.A. 62 1050 1201 1000 0090 9906 3167 WARUNKI LICYTACJI: 1. Wylicytowane produkty wysyłamy w dniu zaksięgowania wpłaty na naszym koncie. 2. Dane potrzebne do przelewu zostaną przesłane w powiadomieniu od Allegro. 3. W tytule przelewu proszę podać nazwę użytkownika Allegro oraz numer aukcji. 4. Do przesyłek dołączamy PARAGON FISKALNY! UWAGA: Proszę zachować paragon, gdyż jest on podstawą do uwzględnienia REKLAMACJI lub WYMIANY towaru! Wystawiamy faktury VAT – koszty przesyłki wliczone będą do ceny towaru.

Dodałeś przedmiot do koszyka

przejdź do koszyka

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *