Masaż mięśniowo-powięziowy nazywany jest także masażem głębokim i stanowi metodę, która polega na zrozumieniu warstwowej budowy ciała oraz dotyczy możliwości pracy z warstwami tkanek.
Co chcemy uzyskać poprzez masaż mięśniowo-powięziowy? Pracujemy z warstwami tkanek aby je rozluźnić, wydłużyć lub uwolnić od zbędnych napięć. Co ważne masaż taki daje szerokie możliwości zastosowania i… efekt już po pierwszym zabiegu.
Struktura tkanek ulega zmianie, zmiany dokonują się również w kwestii ruchomości mięśni. Zwiększa się efekt rozluźnienia, zmniejsza długotrwały ból, a każdorazowe efekty masażu ulegają wydłużeniu. Co jeszcze? Minimalizacja bolesności, poprawa postawy ciała, zwiększona giętkość, płynność ruchów.
Te profity jak również sposób wykonania (masaż powięzi jest niezwykle łatwy do wykonania samodzielnego przy użyciu dostępnych ‘narzędzi’ jak: wałki czy piłeczki) sprawiają, że masaż mięśniowo-powięziowy zdobywa coraz większą rzeszę sympatyków, a poprzez sposób wykonania (i szerokie właściwości adaptacyjne) znalazł swoje zastosowanie m.in. w fizjoterapii oraz gabinetach odnowy biologicznej.
Masaż powięzi jest formą nieinwazyjnej terapii, której działanie jest w stanie objąć: wszystkie organy, przewody, nerwy, naczynia krwionośne, mięśnie oraz kości. Napięcia, które występują w strukturze powięzi sprawiają iż równowaga całości struktury ulega zachwianiu – wpływa ona również na równowagę w całym organizmie.
System powięzi zbudowany jest z tkanki łącznej i tworzy coś na kształt ‘drugiego szkieletu’ – jeśli chcecie sobie to wyobrazić pomyślcie o siatce, która otacza mięśnie, wiązadła, organy wewnętrzne, naczynia krwionośne, limfatyczne oraz tkankę nerwową. Struktura powięzi napina się w wyniku urazów, zapaleń, nieprawidłowej postawy ciała czy też gwałtownych skurczów.
Prowadzić może również do występowania patologicznych zmian tkanek czy też całych organów.
CO DAJE MASAŻ POWIĘZI?
Zaburzenia likwidowane są dzięki rozluźnieniu, które odnajdujemy w przesuwalności powięzi (miejsce w którym odczuwamy wówczas największy ból). Technika delikatnego pociągania (tzw.
trakcji) ma na celu likwidację ograniczeń i napięć powięzi – dochodzi wówczas do aktywizacji reakcji naczyniowo-ruchowych, które poprawiają krążenie, wzmacniają proces oczyszczania z toksycznych produktów przemiany materii (w danym rejonie ciała).
Przywracana jest również tkance miękkiej wrażliwość na bodźce zewnętrzne.
- k
- k
- JAK POZNAMY, ŻE NAPIĘCIE POWIĘZI JEST ZABURZONE:
odczucie, że kończyny są ciężkie, chłodne ręce i stopy |
wrażenie otępienia |
nieustanne odczucie zmęczenia |
nadmierna senność, bezsenność |
opuchnięcie, wrażenie opuchnięcia, ciężar |
problem z ‘czuciem’ określonego miejsca na ciele |
EFEKTY:
efekt masażu: natychmiastowy lub rozłożony w czasie 48 godzin |
samopoczucie: natychmiastowa poprawa i przypływ energii lub osłabienie – dolegliwości bólowe mogą ustąpić lub nasilić się (2-3 dni), aby zniknąć całkowicie |
wydaje ci się, że masaż był delikatny? Nie lekceważ działania – jest to metoda skuteczna i mająca wpływ na całe ciało |
powoduje prawidłowe ułożenie nerwów, powięzi, mięśni, stawów i kręgosłupa czyli powrót do właściwej – zdrowej sylwetki człowieka i symetrii organizmu |
Powięź – czym jest i jak można ją leczyć?
W ostatnim czasie bardzo wzrosło zainteresowanie tematyką powięzi – pacjenci chcą wiedzieć, czym jest i jaką rolę pełni w ich organizmach, lekarze i fizjoterapeuci zauważają, że jej zaburzenia mogą powodować rozmaite choroby i dolegliwości. Czym więc jest powięź, do czego potrzebna jest w organizmie, jak można leczyć jej dysfunkcje?
Istnieje wiele naukowych definicji powięzi, jednak dla zrozumienia, czym naprawdę jest i jaką rolę pełni w organizmie wystarczy określić ją jako rozciągającą się pod skórą błonę zbudowaną z tkanki łącznej. Pełni ona wiele ważnych funkcji w organizmie.
W powięzi umiejscowione są naczynia krwionośne, limfatyczne oraz nerwy. To w strukturach mięśniowo-powięziowych znajdują się receptory odpowiedzialne za ułożenie ciała w ruchu i w spoczynku.
Powięź wypełnia i scala cały organizm, a także chroni mięśnie, narządy i inne tkanki wewnętrzne przed działaniem sił zewnętrznych.
Zaburzenia systemu powięziowego mogą objawiać się na różne sposoby. Czasami są to pojawiające się nagle wady postawy, widoczne i słyszalne zmiany w sposobie oddychania, problemy z przemianą materii, a także obrzęki występujące w charakterystycznych punktach, takich jak pachwina, dół kolanowy czy trójkąt nadobojczykowy. Do przyczyn tych zaburzeń zalicza się:
- szkodliwe nawyki związane z pracą zawodową,
- powtarzające się mikrourazy i przeciążenia,
- długie okresy unieruchomienia,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- choroby narządów wewnętrznych,
- uszkodzenia nerwowe,
- długotrwałe infekcje i stany zapalne.
Mianem treningu powięziowego określa się działania, które mają na celu zminimalizowanie lub całkowite usunięcie zaburzeń oraz dysfunkcji w obrębie powięzi. Obejmuje on zarówno samodzielną pracę z własnym ciałem, jak i zabiegi wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Nasi specjaliści w ramach treningu powięziowego mogą zaproponować:
- masaże i automasaże z wykorzystaniem rollerów (wałków), mające na celu rozluźnienie napięcia w mięśniach oraz powięzi,
- rozmaite odmiany terapii mięśniowo-powięziowej, takie jak rolfing, ruchowa integracja mięśniowo-powięziowa, metoda FDM czy techniki energizacji mięśni,
- różne techniki treningowe, takie jak metoda aktywnego rozluźniania, uwalnianie punktów spustowych, masaż tkanek głębokich.
Jedną z najpopularniejszych technik fizjoterapii znajdujących zastosowanie w leczeniu zaburzeń oraz dysfunkcji powięzi jest terapia manualna. Polega ona na wykonywaniu konkretnych masaży, ucisków i chwytów, które wpływają na powięź: rozluźniają ją, przywracają jej elastyczność oraz pełną funkcjonalność.
Ogólnie terapia manualna jest bardzo bezpieczna, a fizjoterapeuci z przychodni Body Move dobierają jej zakres do indywidualnych potrzeb pacjenta. Może ona obejmować masaże, mobilizację, neuromobilizację, manipulację oraz stretching.
Metody te pozwalają na poprawę wewnętrznej ruchomości tkanek miękkich, zwłaszcza powięzi, co pozwala na uzyskanie pełnego zakresu ruchu w systemie mięśniowo-szkieletowym.
Zastosowanie w terapii zaburzeń powięzi znajduje również suche igłowanie, czyli jedna z form akupunktury.
Polega ona na wprowadzaniu bardzo cienkich igieł w ściśle określone punkty spustowe, czyli obszary o szczególnej nadwrażliwości, powstające w mięśniach najbardziej narażonych na przeciążenia i dolegliwości.
Odpowiednio zlokalizowany i zdiagnozowany punkt spustowy przy nakłuwaniu objawia się drganiem, co świadczy o jego unieszkodliwieniu. Dzięki temu mijają dolegliwości bólowe, mięsień szybciej się regeneruje, staje się bardziej elastyczny i odzyskuje pełnię funkcjonalności.
Wszystkie osoby zainteresowane profesjonalną terapią powięziową w różnych odmianach zapraszamy do naszej warszawskiej przychodni Body Move. Oferujemy profesjonalną opiekę wyspecjalizowanych fizjoterapeutów, którzy pomogą szybko wrócić do zdrowia i pełni sprawności!
Ten masaż twarzy działa jak lifting!
Wygładza zmarszczki, relaksuje i usuwa nagromadzone w mięśniach napięcia. Masaż powięziowy – bo właśnie o nim mowa – jest od lat wykorzystywany w rehabilitacji. Okazuje się jednak, że daje równie spektakularne efekty w odmładzaniu twarzy! Na czym polega ten nowy, niezwykle skuteczny sposób na zmarszczki?
Getty Images
Celem większości zabiegów medycyny estetycznej jest zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny – białek podporowych skóry, odpowiadających za jej napięcie i elastyczność.
Wiele z nich działa na zasadzie kontrolowanych mikrouszkodzeń, które zmuszają skórę do regeneracji i stymulują produkcję kolagenu.
Zadaniem innych jest wzmocnienie skóry poprzez odżywienie jej cennymi składnikami – na takiej zasadzie działa na przykład mezoterapia, w trakcie której pod skórę podawane są skoncentrowane preparaty odżywcze.
Niezależnie od tego, na jaki zabieg się zdecydujemy, nieustannie słyszymy o konieczności zwiększenia produkcji kolagenu i poprawie elastyczności skóry – nikt jednak nie wspomina o tym, jaką rolę odgrywa w tym procesie powięź mięśniowa. Tymczasem jest ona kluczowa dla zachowania młodego wyglądu na dłużej.
Na czym polega masaż powięziowy?
Powięź to nic innego, jak błona z tkanki łącznej, która osłania poszczególne mięśnie (również te zlokalizowane na twarzy). Pełni ona rolę pewnego rodzaju sieci otulającej i napinającej grupy mięśni w całym organizmie.
Co ciekawe, głównymi budulcami powięzi są właśnie wspomniane już kolagen i elastyna. Jak nietrudno się domyślić, napięcia w powięzi wywierają wpływ na mięśnie, powodując przykurcze.
A zatem zmarszczki to nic innego jak właśnie mikroprzykurcze powięzi – nie ma więc na nie skuteczniejszego sposobu niż rozluźniający masaż powięziowo-mięśniowy.
Łączy on elementy uwalniania mięśniowo-powięziowego stosowanego przez terapeutów z techniką masażu stosowaną w trakcie zabiegów kosmetycznych. Jego celem jest wygładzenie skóry i spłycenie zmarszczek w naturalny sposób, bez konieczności stosowania inwazyjnych metod, czy preparatów chemicznych.
Masaż powięziowy twarzy – efekty
Masaż powięziowy twarzy oferuje znacznie więcej niż tylko relaks. Przede wszystkim uwalnia od napięć mięśnie twarzowe i szczękowe, poprawiając dzięki temu sprężystość skóry.
Jest wystarczająco intensywny, by usunąć przykurcze powięzi – i tym samym stymuluje komórki skóry do autoregeneracji. Działa jak lifting: skutecznie poprawia napięcie skóry i zmniejsza się widoczność zmarszczek mimicznych (np. lwiej zmarszczki).
To jednak nie koniec benefitów. Masaż powięziowy twarzy usprawnia krążenie krwi i limfy, dzięki czemu komórki są lepiej dotlenione i dociera do nich więcej substancji odżywczych.
Oprócz tego, pomaga szybciej pozbyć się martwego naskórka, za co skóra odwdzięcza się świeżym i promiennym wyglądem. Efekt jest subtelny, ale widoczny – w dodatku już po jednym zabiegu. Wykonywany regularnie może przynieść skórze długofalowe korzyści.
Masaż powięziowy twarzy – dla kogo jest ten zabieg?
Masaż powięziowy twarzy jest bardzo delikatnym zabiegiem, więc będzie odpowiedni dla większości z nas. Nie powinny jednak wykonywać go osoby, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy miały wstrzyknięty botoks lub wypełniacze.
Masaż może bowiem powodować deformacje. Lepiej więc zaczekać z nim do momentu, gdy wstrzyknięte substancje przestaną działać (zwykle jest to 5-6 miesięcy).
Na masaż nie powinny się również decydować osoby z chorobami skóry, świeżymi bliznami, niezdiagnozowanymi stanami zapalnymi, złamaniami lub obrzękami.
Przeczytaj też: Masaż gorącymi kamieniami to najprzyjemniejszy sposób na stres. Sprawdź, co jeszcze potrafi!
Uwolnić ciało. Na czym polega terapia mięśniowo-powięziowa?
Terapia mięśniowo-powięziowa jest metodą głębokiej pracy z ciałem. Jej celem jest poprawa jego funkcjonowania. Ale nie tylko. Intensywność terapii sprawia, że uwalniają się także stłumione emocje. Za zmianą ciała podąża psychika. Efekt? Odzyskujemy siebie w pełni i możemy wreszcie zmienić życie.
Terapia mięśniowo – powięziowa jest intensywną pracą z ciałem. Na czym polega jej unikalność? Paweł Płoszaj: To bardzo świadoma praca z ciałem. Terapia mięśniowo-powięziowa oparta jest na koncepcji taśm anatomicznych, stworzonej przez fizjoterapeutę Toma Myersa.
Żeby ją zrozumieć, można wyobrazić sobie namiot trzymający się prosto i stabilnie dzięki odpowiednio napiętym linkom. Nie przewraca się, ponieważ oddziałują na niego siły z każdej strony. Podobnie jest z naszym ciałem: my też mamy w sobie coś w rodzaju linek.
Są to taśmy anatomiczne złożone z tkanki łącznej, na którą składają się powięzi i mięśnie. Od ich wzajemnego napięcia zależą: postawa, ruch, jego zakres, styl chodzenia, możliwość ciała adaptacji do zmieniających się warunków otoczenia. Taśmy anatomiczne są nową koncepcją anatomii w ruchu.
Tom Myers, dzięki odkryciu w jaki sposób w ludzkim ciele działają taśmy anatomiczne, stworzył szereg technik manualnego uwalniania struktur mięśniowo-powięziowych.
Z jakich powodów nasze taśmy anatomiczne stają się nieodpowiednio napięte?
Jeśli długo przebywamy w jednej pozycji, można powiedzieć, że nasze mięśnie i powięzi „sklejają się”. Płyny, dzięki którym w naturalny są sposób ruchome, wysychają. Konsystencja żelu zamienia się w zol, który jest czymś w rodzaju sztywnej sklejającej wszystko do siebie mazi.
Kiedy siedzimy osiem godzin za biurkiem, potem jedziemy windą do garażu, następnie wsiadamy w samochód, w którym siedzimy godzinę i w domu też nie ruszamy się, przebywając przy stole lub przed telewizorem, poszczególne grupy mięśniowe są jakby zagipsowane.
Wtedy tkanki się sklejają i pojawiają się dolegliwości bólowe.
W jaki sposób techniki mięśniowo-powięziowe mogą nam pomóc?
Techniki te stworzono po to, żeby porozrywać te „sklejone” struktury, pouwalniać je od siebie wzajemnie. One nie tylko przywierają do siebie i nieruchomieją, ale wręcz się zrastają poprzez włókna kolagenowe, które wyglądają jak białe niteczki i łączą mięsień z mięśniem, powięź z powięzią.
Właśnie włókna kolagenowe są powodem utraty pełnego zakresu ruchu. Terapia uwalniania mięśniowo-powięziowego ma na celu rozerwanie tych zrośniętych ze sobą struktur.
Podczas sesji trzeba oczyścić przegrody mięśniowe i oddzielić powięź głęboką od mięśni leżących w pobliżu. Sprzyja to ponownemu nawodnieniu i odwróceniu procesu utwardzania tkanek.
Dążymy do tego, żeby ciało znowu było elastyczne, dobrze ukrwione i odżywione.
Terapia, którą wykonujesz, nie jest masażem. Podczas sesji nie położymy się po prostu na stole i terapeuta za nas nie naprawi nam ciała.
Nie, tej techniki nawet nie można porównać do masażu. Trzeba zacząć od podstaw, czyli od diagnostyki. Istnieje wzór idealnej struktury naszego ciała, idealnych proporcji oraz krzywizn.
Terapeuta ma za zadanie zobaczyć, co w ciele jest zaburzone. Diagnoza opiera się na wiedzy o taśmach anatomicznych, które wzajemnie napinają się i oddziałują na siebie.
Według tej koncepcji miejsce bólu często znajduje się daleko od przyczyny.
Taśmy gdzieś „zlepiają się”, ale pociągają, powodując ból, zupełnie w innym.
Na przykład taśma powierzchowna tylna zaczyna się na podeszwie stopy, idzie poprzez ścięgno Achillesa, mięśnie łydki, mięśnie tylne uda, mięśnie pośladkowe, wchodząc na plecy aż do czepca ścięgnistego na głowę i do brwi. Jeśli taśma anatomiczna „sklei się” nam w stopie, ból odczujemy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Jeśli coś się dzieje z biodrem, przyczyna może leżeć w barku albo w stopie. Za kłopoty z kolanem najczęściej odpowiadają biodra albo znowu stopy. Konwencjonalny terapeuta najczęściej skupia się na miejscu bólu.
To tak jakby pastwił się nad ofiarą przestępstwa, a zbrodniarz jest daleko i nikt go nawet nie podejrzewa.
My patrzymy na to, co boli i mając wiedzę, jak wyglądają taśmy anatomiczne w naszym ciele, docieramy bezpośrednio do źródła, do pierwotnego zaburzenia w tej strukturze.
Artykuł ukazał się na blogu Studia Sante. Całość czytaj tutaj
Metody leczenia | Fizjoterapia & rehabilitacja Katowice
To terapia ukierunkowana na powięź – białawo półprzeźroczystą tkankę miękką, która tworzy nieprzerwaną, trójwymiarową sieć w całym ciele. Struktura ta uznawana jest za tak zwany miękki szkielet człowieka, gdyż pokrywa i łączy każdy narząd, mięsień, nerw, a nawet najmniejsze włókno mięśniowe.
Dzięki swojej wszechobecności pełni ona rolę komunikacyjną przekazując zmiany napięć z jednego obszaru na inne warstwy i do innych okolic.
Po wielu latach niedoceniania, dziś uznawana jest za jeden z najbardziej unerwionych czuciowo narządów, które mają wpływ na czucie głębokie (propriocepcję) i „świadomość” ruchu naszego ciała.
Postęp technologiczny i dynamiczny rozwój badań nad powięzią, wykazał na wiele sposobów, że zaburzenia funkcji tej tkanki mogą być przyczyną ostrych bólów mięśniowo-powięziowych. Nieprawidłowa postawa, monotonne ruchy i przeciążenia powodują skracanie oraz zgrubienie powięzi.
W ten sposób tkanka traci swoją elastyczność i zdolność ślizgową. Terapia polega na zlokalizowaniu pierwotnych zaburzeń powięzi, które nie zawsze znajdują się w miejscu aktualnych dolegliwości (stare urazy, objawy współistniejące). Za pomocą technik manualnych zmiany dysfunkcyjne powięzi są usuwane a jej ruchomość optymalizowana, dzięki czemu dochodzi do eliminacji bólu.
Polega na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń narządu ruchu. Obejmuje szereg technik i procedur leczniczych wykonywanych przez terapeutę bezpośrednio rękami (stąd nazwa metody). Zastosowane technik mają na celu usunięcie przyczyny bólu i ustąpienie związanych z nimi objawów.
Postępowanie terapeutyczne zaczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem celem zebrania jak najwięcej informacji dotyczących możliwych przyczyn dolegliwości. Następnie wykonuje się szereg testów klinicznych, dzięki którym dokonuje się oceny zakresu i jakość ruchu. Palpacyjnie bada się napięcie tkanek, analizuje odpowiedź bólową na określone ruchy czy pozycje ciała.
Na podstawie tych działań i badań fizjoterapeuta jest w stanie zlokalizować przyczynę bólu i zaplanować odpowiednią terapię. Do tego celu wykorzystuje szereg technik polegających na manipulacji, mobilizacji, trakcji, kompresji, masażu, energizacji mięśni i neuromobilizacji.
Celem terapii manualnej jest odzyskanie prawidłowej pracy w stawach oraz przywrócenie równowagi mięśniowej w ciele co związane jest bezpośrednio z ustąpieniem dolegliwości pochodzenia biomechanicznego.
Techniki, którymi dysponuje terapia manualna dają najlepsze rezultaty w zwalczaniu dolegliwości wynikających z odwracalnych zaburzeń czynności narządu ruchu, szczególnie kręgosłupa.
Przyczyniają się również do skrócenia czasu leczenia z jednoczesnym zwiększeniem sprawności ruchowej i zdolności do podjęcia pracy zawodowej przy równoczesnym ograniczeniu leczenia farmakologicznego. Terapia manualna przynosi również znakomite efekty w stanach będących konsekwencją długotrwałego unieruchomienia chorej części ciała. Stosowane w tym przypadku techniki polegają na uelastycznieniu przykurczonych struktur tkankowych (mięśni, więzadeł, torebki stawowej) oraz na przywracaniu prawidłowego ruchu w stawach (ślizgu i toczenia).
Metoda terapeutyczna wspomagająca proces usprawniania, stosowana w wielu dysfunkcjach układu mięśniowo-stawowego, polegająca na aplikacji przez terapeutę specjalnych plastrów o rozciągliwości zbliżonej do ludzkiej skóry.
Plastry nie zawierają żadnych lekarstw, a ich działanie jest wyłącznie mechaniczne.
W zależności od schorzenia i sposobu plastrowania można przy ich pomocy uzyskać następujące efekty: znacząco przyspieszyć likwidację obrzęku, poprawić mikrokrążenie krwi i limfy, zwiększyć odżywienie gojącej się tkanki, ustabilizować i skorygować uszkodzony staw wpływając na propriocepcję, normalizować napięcie mięśniowe, chronić uszkodzone miejsce. Niewątpliwym atutem metody jest to, że oddziałuje 24 godziny na dobę, nie ogranicza ruchów w stawach i nie stanowi żadnej przeszkody w prowadzeniu dotychczasowego stylu życia.
Plastry zdecydowanie redukują odczucia bólowe i dają pacjentowi poczucie pewności i zaufania do uszkodzonego stawu.
To prozdrowotne podejście do treningu. Charakteryzuje się optymalizacją wzorców ruchowych, które wykorzystujemy w czynnościach dnia codziennego. Nasz układ ruchu został zaprojektowany do poruszania się. Ruch jest nieodzownym warunkiem utrzymania tego układu w zdrowiu i równowadze.
Ewolucja niestety nie zdążyła przygotować narządu ruchu do siedzenia tak często, jak obecnie występuje to w krajach wysoko rozwiniętych. Siedzimy w samochodzie, w pracy przed komputerem, w kinie, teatrze, przed telewizorem, na rowerze, w restauracji.
Tak stan doprowadza do osłabienia mięśni utrzymujących postawę ciała i odpowiadających za prawidłowe wzorce ruchu. Z kolei słabe mięśnie powodują zmiany prawidłowych wzorców ruchu na te nieefektywne, które prowadzą do wysokiego ryzyka doznania kontuzji (np. ostrego bólu pleców).
Zaletą treningu funkcjonalnego jest koncentrowanie się na ćwiczeniach prawidłowych wzorców postawy i ruchu, gdyż angażuje się nie tyko mięśnie, ale i umysł, poprawiając w ten sposób relację między układem nerwowym a mięśniowo-szkieletowym.
Podstawowymi zasadami takiego treningu są: wielostawowość, wielopłaszczyznowość i użyteczność ćwiczeń naśladujących ruchy, które wykonujemy podczas codziennych czynności np. wstawanie z krzesła, podnoszenie ciężkich przedmiotów z podłogi. Jest to najlepszy sposób, aby zapobiegać skutkom siedzącej pracy i niewłaściwego trybu życia.
Terapia mięśniowo-powięziowa specjaliści w Szczecinie
- Jana Kazimierza 1/u3, Szczecin Mapa Fizjoterapia Maćkowiak i Specjaliści Terapia mięśniowo-powięziowa • 150 zł
- Oferuje konsultacje online ul. 5 lipca 15, Szczecin Mapa Mamont i Specjaliści Terapia mięśniowo-powięziowa • 90 zł Konsultacja online • 50 zł
- Stanisława Ignacego Witkiewicza 61, Szczecin Mapa Fizjopomoc Medical Center Terapia mięśniowo-powięziowa • 120 zł
- Oferuje konsultacje online Stanisława Ignacego Witkiewicza 61, Szczecin Mapa Fizjopomoc Medical Center Terapia mięśniowo-powięziowa • 150 zł Fizjopomoc Medical Center Konsultacja online • 100 zł
- Stanisława Ignacego Witkiewicza 61, Szczecin Mapa Fizjopomoc Medical Center Terapia mięśniowo-powięziowa • 120 zł
- Cyryla i Metodego 9a w budynku Platinum, Szczecin Mapa Gabinet Rehabilitacji Funkcjonalnej Terapia mięśniowo-powięziowa • 100 zł
- Maczka 18/3-4, Szczecin Mapa Reha-Team O.M Parchimowicz Terapia mięśniowo-powięziowa • od 120 zł
- Śląska 23/2, Szczecin Mapa ORTOMEDIK Gabinety Lekarskie Konsultacja fizjoterapeutyczna • 50 zł
- Oferuje konsultacje online Stanisława Ignacego Witkiewicza 61, Szczecin Mapa Fizjopomoc Medical Center Terapia mięśniowo-powięziowa • 150 zł Fizjopomoc Medical Center Konsultacja online • 100 zł
- Welecka 1A, Mierzyn, Szczecin Mapa Centrum Medyczne LUX MEDICA Terapia mięśniowo-powięziowa • od 40 zł
- Generała Maczka 18/3-4, Szczecin Mapa Fizjoterapia Tomasz Bubak Terapia mięśniowo-powięziowa • 100 zł
- Łukasińskiego 116, Szczecin Mapa Atelier Zdrowia i Urody Konsultacja fizjoterapeutyczna • 60 zł
- Panieńska 1/3 (Podzamcze), Szczecin Mapa Lordosis
- Szczecin Mapa Gabinet pracy z ciałem, coaching zdrowia
- Ul. Piotra Ściegiennego 27/5, Szczecin Mapa Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ‘TW’ Konsultacja fizjoterapeutyczna • 50 zł
- Ledóchowskiego 19, Szczecin Mapa Fizjoterapia na Redzie
- Błogosławionej Królowej Jadwigi 10/1, Szczecin Mapa MK fizjoterapia Konsultacja fizjoterapeutyczna • 120 zł
- Pasterska , Szczecin Mapa Fizjoterapia Maciej Politowski
- Energetyków 2, Szczecin Mapa Przychodnia Portowa Terapia mięśniowo-powięziowa • od 60 zł
- ul. Arkońska 51/4, Szczecin Mapa Ilona Charęza Gabinet Rehabilitacji
Terapia powięziowa: na czym polega, opinie
Terapia mięśniowo-powięziowa to masaż powięzi, którego idea opiera się na przekonaniu, iż wszystkie struktury ciała, powięź oraz mięśnie, są połączone w tak zwane taśmy mięśniowe, czyli ściśle związane ze sobą układy. Taśmy podtrzymują ciało. Mięśnie okalające układ ruchu, pozostając w stanie napięcia, pozwalają na zmianę ułożenia ciała, utrzymanie postawy czy ruch.
Na skutek nieprawidłowej postawy ciała oraz złych wzorców ruchu, tkanki zostają przeciążone, co powoduje ograniczenie ruchomości, a także pojawienie się stanów zapalnych.
Masaż powięzi ma na celu przede wszystkim zerwanie nieprawidłowych połączeń, przywrócenie pełnej ruchomości oraz elastyczności tkankom. Rozerwanie zrośniętych powięzi oraz mięśni wpływa także na poprawę odżywienia i nawodnienia tkanek.
Dzięki temu ciało staje się bardziej elastyczne, a człowiek odzyskuje energię.
Wizyta u specjalisty zajmującego się terapią powięziową powinna rozpocząć się od dokładnego wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz dowie się o problemach i dolegliwościach, na które cierpi pacjent.
Specjalista zapyta również o obecny tryb życia, aktywność fizyczną, przebyte urazy oraz operacje.
Po wstępnym wywiadzie lekarz będzie starał się zdiagnozować problemy dotyczące postawy, będzie obserwował sposób poruszania się oraz postawę ciała.
Poza tym, może zlecić wykonanie dodatkowych badań, pomiarów albo zdjęć, które będą pomocne w pełnej diagnozie problemu. Podczas wywiadu należy również ustalić cel terapii oraz efekty, jakich spodziewa się pacjent, na przykład poprawa postawy czy zredukowanie bólu.
Po ustaleniu celu terapii oraz jej planu, można przejść do właściwych zajęć. Podczas sesji pacjent powinien być ubrany wygodnie, aby ubrania nie krępowały jego ruchów. Większość pracy wykonuje terapeuta, jednak konieczna jest współpraca pacjenta, który powinien wykonywać zalecone ruchy.
Oprócz tego, terapeuta uciska tkanki i je przesuwa, w taki sposób, aby poprawić ich strukturalne ułożenie. Ważne jest, aby po sesji pacjent powoli wstał z kozetki i sprawdził, czy może wykonywać wszystkie ruchy.
Prawdopodobnie odczuwalne będzie naruszenie równowagi, co jest spowodowane tym, że ciało pamięta nieprawidłowe wzorce ruchu.
Kompletna terapia powinna składać się z około 12 sesji, ponieważ zmiany muszą być dokonywane w sposób stopniowy, aby ciało powoli zapominało o złych nawykach.
Zwykle pierwsze cztery sesje mają na celu zredukowanie napięć w powierzchniowych warstwach ciała, kolejne cztery wpływają na struktury głębokie i stabilizują postawę, a ostatnich kilka zajęć spaja funkcje warstw powierzchniowych oraz głębokich i kształtuje prawidłowe wzorce ruchu i postawy ciała.
Oprócz ćwiczeń wykonywanych podczas sesji terapeutycznych, warto ćwiczyć w domu i wykonywać aktywności, które pomogą rozluźnić powięź i zredukować dolegliwości bólowe.
Ćwiczenia rozciągające powięź można wykonywać na przykład z pomocą rollera.
Tego typu ćwiczenia należy wykonywać zawsze do momentu zlikwidowania napięcia, a jeżeli w którymś miejscu pojawia się ból, warto zatrzymać się na tym fragmencie ciała na dłużej robiąc powolne ruchy o bardzo małym zakresie.
Główną przyczyną przeprowadzenia terapii powięziowej są choroby i dolegliwości ze strony układu ruchu. Terapię stosuje się głównie w przypadku dolegliwości, takich jak:
Co ciekawe, terapia powięziowa może okazać się skuteczna również w przypadku bólów migrenowych, stanów bólowych dna miednicy, bólów menstruacyjnych, nietrzymania moczu, bólów żołądka, zaparć oraz obrzęków. Terapia jest polecana również kobietom, które cierpią na silne bóle związane z ciążą oraz okresem poporodowym.
Najważniejszym efektem terapii mięśniowo-powięziowej jest zredukowanie, a nawet całkowite pozbycie się dolegliwości bólowych. Zazwyczaj ulgę przynoszą już 2 – 3 spotkania z terapeutą, natomiast po całej serii zabiegów pacjent może pozbyć się przyczyn, które powodują dolegliwości bólowe.
Terapia powięziowo-mięśniowa cieszy się dobrymi opiniami wśród pacjentów i zyskuje coraz większą popularnością, ze względu na to, że jest bardzo skuteczna i pozwala trwale pozbyć się dolegliwości związanych z układem ruchu.
Masaże
Masaże
Zapraszamy do nowego doskonale wyposażonego gabinetu masażu. Zabiegi wykonuje Łukasz Dytko: absolwent Krakowskiej Szkoły Masażu, certyfikowany masażysta, specjalista w zakresie wielu technik masażu. Proponujemy masaże: klasyczny, mięśniowo-powięziowy, drenaż limfatyczny, segmentarny, odchudzający, relaksacyjny (leczniczy). Gabinet jest czynny codziennie w godzinach 10.00-18.00.
Masaż klasyczny
To zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, działają na powierzchnie skóry, powięzi i mięśni. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, redukuje tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.
Masaż mięśniowo – powięziowy
Bardzo efektywna metoda rozluźniania tkanek miękkich( powięź, mięśnie, więzadła, ścięgna, tkanka łączna), poprzez ich powolne i dokładne przesuwanie, uciskanie i rozciąganie. Masaż mięśniowo- powięziowy stosowany jest w przypadku przykurczy, zrostów, zwłóknień tkanek miękkich. Powoduje także rozluźnienie i poprawę lokalnego krążenia.
Drenaż limfatyczny
Zapobiega chorobom wynikającym z obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych i chłonnych. Polega na przesuwaniu limfy w kierunku węzłów chłonnych. Tempo wykonywania zabiegu jest powolne i delikatne (10-15 ruchów na minutę).
Masaż segmentarny
Jest metodą terapii neuroodruchowej. Oparty jest na powiązaniach między pewnymi obszarami skóry, tkanki podskórnej, mięśniowej i okostnej, a także naczyniami i narządami wewnętrznymi unerwianymi przez ten sam segment rdzenia kręgowego. Poprzez działanie na powłoki ciała technikami ręcznymi możemy wpływać na regulację narządów wewnętrznych.
Masaż odchudzający
Jest bardzo intensywną i szybką techniką masażu.Powoduje redukowanie tkanki tłuszczowej i rzeźbienie kształtu mięśni.
Masaż relaksacyjny (leczniczy)
Masaż ten podobny jest do masażu mięśniowo- powięziowego i klasycznego. Różnica polega na rodzaju stosowanych technik i chwytów podczas zabiegu.
Masaż obręczy barkowej i karku
Rozluźniająco-pobudzający, odcinka lędźwiowo-krzyżowego.
Masaż powłok brzusznych
Obstrukcja. Masaż wspomagający wypróżnianie.
Terapia manualna
To rodzaj terapii polegającej na badaniu i leczeniu zaburzeń czynności różnych struktur narządu ruchu (kręgosłup, stawy kończyn dolnych i górnych).
W jej skład wchodzą: relaksacja mięśni, mobilizacja stawów, terapia punktów spustowych, treningi funkcjonalne mięśni, stawów i manipulacja stawów.
Terapię manualną można stosować w: dyskopatii, bólach pleców różnego pochodzenia, zespołu cieśni kanału nadgarstka, wadach postawy, łokciu tenisisty i golfisty itd.
Sprawdź, jak wyglądają konsultacje do zabiegu