Torbiele w piersiach – objawy, jak się leczy, czy trzeba usunąć?

Spośród dolegliwości piersi, jakie może zaobserwować u siebie kobieta, torbiele z całą pewnością nie są najgroźniejszą opcją. Co nie znaczy, że nie trzeba ich leczyć. Te wypełnione płynem guzki mogą swoją obecnością zaniepokoić, jednak nie są one zmianami nowotworowymi. Pozbycie się ich jest możliwe dzięki suplementowaniu witamin, zmniejszenie ilości tłuszczu, zwłaszcza zwierzęcego, w diecie oraz stosowaniu niektórych ziół.

Torbiele w piersiach – objawy, jak się leczy, czy trzeba usunąć?

Przyczyny występowania torbieli

Najczęściej te niepożądane zmiany pojawiają się w wyniku zaburzeń hormonalnych i stresu. Zwykle nie dają one żadnych objawów, dopóki nie zaczną uciskać na sąsiednie, dobrze unerwione organy albo nie zaburzają ich pracy.

Torbiele piersi powstają natomiast najczęściej, ponieważ następuje rozrost komórek wyściełających przewody mleczne zlokalizowane w piersiach, a także na skutek odkładania włóknika. Przez to następuje zaczopowanie przewodów i płyn nie może z nich odpłynąć.

Najczęściej torbiele w piersiach powstają poza okresem karmienia dziecka mlekiem matki.

Dużą rolę w tworzeniu się torbieli odgrywają zaburzenia endokrynologiczne. Hormony przysadki, przede wszystkim prolaktyna, wpływają na gruczoł piersiowy. Wpływ na niego mają również hormony płciowe, insuliny, tarczycy i kory nadnerczy. Bardzo istotne w procesie powstawania torbieli są również nieprawidłowe przemiany tłuszczów w organizmie.

Objawy torbieli piersi

 • Opisywane zmiany można rozpoznać po pewnych cechach:
 • • Kształt guzka, przypominają one wypełnione płynem bąbelki, • Niewielkie rozmiary, od 1 do 5 cm, • Gładka powierzchnie, • Najczęściej są one twarde w dotyku, • Swobodnie można je przesuwać między palcami, • Duże torbiele mogą wywoływać promieniujący do pachy, spowodowany naciskiem na tkankę piersi,
 • • W czasie cyklu miesiączkowego często ulegają zmianom, przed miesiączką powiększają się one, po jej zakończeniu ulegają zmniejszeniu.

Jakimi ziołami można leczyć torbiele?

Szczególnie przy występowaniu takich objawów, jak tkliwość, obrzęk, ból piersi i występowanie guzków torbielowatych polecane jest sięgnięcie po ziołowe terapie.

Wiesiołek, a konkretniej olejek z wiesiołka, jest jednym z najczęściej spotykanych sposobów radzenia sobie z tą przypadłością. Przede wszystkim zawiera on niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Olej może pomóc nie tylko w związanych z procesami menstruacyjni bólach piersi, ale również w walce z torbielami piersi. Zalecane jest jego codzienne stosowanie.

Olejek z wiesiołka powinno się stosować na przesuszoną skórę, ponieważ używany zewnętrznie regeneruje i głęboko ją nawilża.

Nie tylko pomaga on w pozbyciu się dokuczliwych torbieli, jego właściwości pozwalają na wzmocnienie stanu naczyń krwionośnych i odporności organizmu, doskonale wpływa on ponadto na stan skóry.

Można go stosować wewnętrznie, ale w celu pozbycia się torbieli zioła należy nakładać na skórę.

Kuracja olejem rycynowym nie może być co prawda przeprowadzana przez kobiety ciężarne, ale również cieszy się wysoką skutecznością.

Pierś należy zabezpieczyć folią, po czym przykładać do niej ściereczkę nasączoną rozgrzanym olejem rycynowym.

Okłady ze skrzypu stosuje się w bardzo podobny sposób, pomagają one zresztą także przy krwiakach i czerniakach.

Ziołowe środki moczopędne pomagają w zmniejszaniu obrzęku piersi oraz związanego z nim dyskomfortu.

Idealne nawodnienie oznacza w wypadku ich stosowania oddawanie moczu w kolorze wody nawet 10 razy w ciągu doby.

Najbardziej skuteczne w tym względzie są liście mniszka lekarskiego, lecz krwawnik pospolity i uva ursi także są bardzo pomocne.

Korzeń Poke może być używany w leczeniu torbieli na piersiach jako olej i balsam, pozwalający na zmniejszenie ich guzkowatości i bolesności. W celu normalizacji biochemicznych procesów następujących w organizmie warto sięgnąć po korzeń łopianu, oset i korzeń mniszka lekarskiego.

Źródła:

 1. Lecomte S, Demay F, Ferrière F, Pakdel F. Phytochemicals Targeting Estrogen Receptors: Beneficial Rather Than Adverse Effects?. Int J Mol Sci. 2017;18(7):1381. Published 2017 Jun 28. doi:10.3390/ijms18071381

Sprawdź też: Jakie zioła warto pić codziennie? Podpowiadamy!

Tagi: torbiele w piersiach żaneta michalak

 • Przeczytałam artykuł o zastosowanie oleju rycynowego zastanowiło mnie stwierdzenie że pierś należy zabezpieczyć folią następnie przełożyć gazę z nasączoną olejem rycynowym Proszę mi to potwierdzić lub wyjaśnić. Dziękuję.
 • Dzień Matki to okazja, aby pokazać swojej mamie jak bardzo ją doceniamy i jesteśmy wdzięczni za wszystko, co robi dla nas, naszego rodzeństwa i wszystkich innych osób. Ale kiedy nadchodzą różne okazje, znalezienie prezentu na Dzień Matki, który właściwie wyraziłby naszą miłość i uznanie, może wydawać się prawie niemożliwe. Co kupić, co można zrobić na Dzień Matki, czy wystarczy drobny upominek, czy może zestaw kosmetyków lub suplementów diety? Sprawdźmy!
 • Wiosna zachęca nas do aktywności fizycznej, a wszystkie social media krzyczą „zadbaj o swoją sylwetkę, nim nadejdzie lato”. Jeżeli zdecydowałaś/eś się przejść na dietę lub ograniczyć ilość cukru, wybierz sprawdzonezamienniki, ponieważ większość słodzików 0 kcal zawiera w swoim składzie substancje, które mogą być dla nas szkodliwe. Dlatego dziś chcę Ci przybliżyć naturalne zamienniki cukru. Zadajmy do każdego z nich dwa pytania: czy jest zdrowy? oraz czy jest fit? (czy może być stosowany w trakcie diet odchudzających i czy jest niskokaloryczny?).
 • Amla, Haritaki i Bibhitaki to trzy owoce, z których składa się Triphala. Mieszanka ta jest ekstraktem z nich albo suszonymi owocami. Miejscem pochodzenia tego produktu są Indie, gdzie Triphala jest jednym z podstawowych składników diety. Od pokoleń jest ona tam wykorzystywana w naturalnej medycynie do leczenia rozmaitych schorzeń. W jakich sytuacjach się po nią sięga, jakie działanie ją charakteryzuje i jak należy stosować tę mieszankę? Sprawdźmy!

Rak Piersi

Leczenie chirurgiczne raka piersi ma na celu usunięcie guza piersi i ocenę regionalnych węzłów chłonnych. Ta metoda leczenia może być realizowana w sposób oszczędzający lub z zastosowaniem mastektomii radykalnej, niekiedy z jednoczasową rekonstrukcją piersi z użyciem ekspandera lub protezy.

Rodzaje chirurgicznego leczenia raka piersi: 

 1. Zabieg oszczędzający pierś (ang. breast conserving therapy – BCT) – wykonywany jest u chorych z rakiem w niskim stopniu zaawansowania klinicznego. Obejmuje on usunięcie fragmentu piersi wraz z zabiegiem diagnostyczno-leczniczym w obrębie pachowych węzłów chłonnych – biopsją węzła wartowniczego (ang. sentinel lymph node biopsy-SLNB) u chorych bez przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych lub z limfadenektomią pachową (ang. axillary lymph nodes dissection-ALND) u chorych z kliniczną obecnością przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych w tym rejonie. Leczenie oszczędzające może być także zastosowane u kobiet, u których stwierdzono znaczną regresję raka po leczeniu systemowym (chemioterapii, hormonoterapii). Stałym elementem leczenia oszczędzającego pierś jest pooperacyjna radioterapia.Leczenie oszczędzające pierś wiąże się z często z wykonaniem operacji onkoplastycznej, aby efekt kosmetyczny był dobry. 
 1. Amputacja piersi (mastektomia) – polega na usunięciu całej piersi bez regionalnych węzłów chłonnych lub wraz z nimi. Do tego zabiegu kwalifikowane są chore z rakiem o wysokim stopniu zaawansowania oraz te, które nie spełniają warunków do leczenia oszczędzającego lub świadomie rezygnują z takiego leczenia. W zależności od zakresu zabiegu chirurgicznego wyróżnia się: 
 • Mastektomię radykalną zmodyfikowaną sposobem Pateya – usunięcie całej piersi ze skórą pokrywającą gruczoł, kompleksem otoczka-brodawka oraz powięzią pokrywającą mięsień piersiowy większy i wycięciem mięśnia piersiowego mniejszego, a także limfadenektomią pachową (poziom I-III węzłów chłonnych).
 • Zmodyfikowaną radykalną amputację piersi (sposobem Maddena) polegającą na usunięciu gruczołu piersiowego z węzłami chłonnymi pachy wraz z powięzią mięśnia piersiowego większego przy zaoszczędzeniu mięśnia piersiowego mniejszego.
 • Mastektomię prostą polegającą na usunięciu piersi ze skórą pokrywającą gruczoł, kompleksem otoczka-brodawka oraz powięzią pokrywającą mięsień piersiowy większy.
 • Mastektomię z zaoszczędzeniem skóry lub skóry i kompleksu otoczka-brodawka z jednoczasową rekonstrukcją za pomocą protezy lub ekspandera, która polega na usunięciu gruczołu piersiowego i powięzi mięśnia piersiowego. W trakcie zabiegu mastektomii prostej lub z zaoszczędzeniem skóry można przeprowadzić zabieg biopsji węzła wartowniczego lub usunięcia pachowych węzłów chłonnych,  zależnie od zaawansowania klinicznego (analogicznie jak w przypadku zabiegów oszczędzających). 
 1. U chorych, które mają silną wolę odtworzenia piersi po mastektomii, można wykonać odroczoną operację odtwórczą po upływie przynajmniej 4-6 miesięcy od zakończenia chemioterapii i 12-24 miesięcy po zakończeniu radioterapii, a wcześniej u pacjentek, u których nie stosowano leczenia uzupełniającego.Kobiety, które decydują się na odtworzenie piersi po wcześniejszych zabiegach radykalnych, mogą skorzystać z różnych technik z wykorzystaniem tkanek własnych lub materiałów sztucznych – implantów piersi. Do zabiegów odtwórczych piersi zalicza się: 
 • Wszczepienie ekspandera – umiejscawiany jest on pod lub nad mięśniem piersiowym większym, a następnie dopełniany solą fizjologiczną przez umieszczoną pod skórą zastawkę. Po uzyskaniu oczekiwanej objętości ekspander pozostawia się na kilka miesięcy w celu odpowiedniego rozciągnięcia tkanek. Następnie pacjentka poddawana jest drugiemu etapowi leczenia – wymiany ekspandera na stały implant.
 • Zastosowanie ekspanderoprotezy Beckera – jest to dwukomorowe urządzenie umożliwiające wykonanie jednoetapowego zabiegu rekonstrukcji i dopełnianie jednej z komór solą fizjologiczną do oczekiwanego rozciągnięcia tkanek i uzyskania odpowiedniej objętości piersi.
 • Przemieszczenie płatów skórno – gruczołowych w miejsce ubytku i zastępowanie usuniętego miąższu własnymi tkankami. Techniki te pozwalają na wypełnienie małych lub średnich ubytków po amputacji piersi. Wyróżnia się wśród nich: 
 • wykorzystanie płata LD – płat skórno – mięśniowy: „mini-płat” lub poszerzony „extender flap” z mięśnia najszerszego grzbietu, często z dodatkowym zastosowaniem pod płatem protezy lub ekspandera. Technika ta jest szczególnie przydatna w przypadku niedostatku skóry do zastosowania jedynie ekspandera.  
 • metodę TRAM (transverse rectus abdominis musculocutaneous flap) z użyciem poprzecznego wyspowego płata skórno- mięśniowego z mięśnia prostego brzucha.
 • wolny płat DIEP – oparty na perforatorach od tętnicy nabrzusznej dolnej, stanowi skuteczny i mało inwazyjny rodzaj technik odtworzenia piersi. Wymaga jednak nie zawsze dostępnych technik mikrochirurgicznych, polegających na zespoleniu naczyń płata z wybranymi naczyniami zlokalizowanymi na klatce piersiowej, pod kontrolą mikroskopu operacyjnego. Zaletą tej metody jest brak konieczności pobierania mięśnia.
 • wolny płat SIEA – wykonywany bez naruszenia i preparowania mięśnia brzucha, umożliwia przenoszenie tkanek bez jakiejkolwiek ingerencji w mięśniowo-powięziową ścianę brzucha.Obydwie metody z zastosowaniem płatów wolnych DIEP i SIEA są mniej inwazyjne w stosunku do techniki rekonstrukcji płatem TRAM.Dobór zabiegów rekonstrukcyjnych jest uzależniony od stanu ogólnego chorej, przebytego leczenia onkologicznego, aktywności choroby nowotworowej, a także możliwości jakimi dysponuje dany ośrodek.
You might be interested:  Ból dolnego odcinka kręgosłupa

 OPIEKA POOPERACYJNA – czego spodziewać się w szpitalu i tuż po wyjściu z oddziału chirurgii

 Po zabiegu oszczędzającym – BCT         

 • wypis do domu następuje w ok. 2-3 dobie po zabiegu, w przypadku powikłań wczesnych (krwiak) – pobyt w oddziale wydłuża się,
 • pacjentka otrzymuje od fizjoterapeuty instruktaż wraz z broszurą na temat gimnastyki ruchowej,
 • jeśli nie występują powikłania, blizna pooperacyjna, przebiegająca w niewielkim fragmencie piersi, goi się w ciągu około 14. dni. Blizna zazwyczaj nie przyczynia się do dużego upośledzenia ruchu ramienia po stronie operowanej piersi, więc można wykonywać ćwiczenia ruchowe,
 • około 3-5 dni po wypisie powinna odbyć się wizyta kontrolna, podczas której zostanie zmieniony opatrunek i wykonana punkcja chłonki,
 • punkcja chłonki przeprowadzana jest zazwyczaj raz w tygodniu, w zależności od potrzeb,
 • jeżeli po wygojeniu rany i zdjęciu opatrunków widoczny jest ubytek piersi, który powoduje asymetrię, pacjentka otrzymuje w poradni chirurgicznej wniosek na uzupełniającą częściową protezę piersi oraz – w przypadku wskazań – skierowanie do poradni rehabilitacji. Najczęściej jednak uzupełnienie w protezę nie jest konieczne,
 • szwy zdejmowane są zazwyczaj w 10-14 dobie, chyba że zostały zastosowane szwy rozpuszczalne,
 • po uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego, zespół konsylium ustala dalsze postępowanie. Zazwyczaj pacjentka jest kierowana do leczenia radioterapią, jeśli jednak zachodzi konieczność wcześniejszego zastosowania chemioterapii, radioterapia jest realizowana po zakończeniu leczenia systemowego.

Po zabiegu radykalnym – amputacja (mastektomia) z limfadenektomią

 • wypis do domu następuje w ok. 3.-5. dobie po zabiegu, w przypadku powikłań wczesnych (krwiak) – pobyt w oddziale wydłuża się,
 • pacjentka otrzymuje od fizjoterapeuty instruktaż wraz z broszurą, dotyczące profilaktyki przeciwobrzękowej i gimnastyki ruchowej z autodrenażem,
 • jeśli nie występują powikłania, blizna pooperacyjna przebiegająca od mostka do pachy goi się w ciągu ok. 14. dni. Blizna zazwyczaj przyczynia się do upośledzenia ruchu ramienia po stronie operowanej piersi, dlatego należy wykonywać systematycznie ćwiczenia ruchowe,
 • w dniu wypisu zalecane jest zaopatrzenie się w klin przeciwobrzękowy i rękaw profilaktyczny oraz tymczasową protezę piersi,
 • w ciągu około 3-5 dni po wypisie powinna odbyć się wizyta kontrolna, w trakcie której zostanie zmieniony opatrunek i wykonana punkcja chłonki,
 • punkcja chłonki przeprowadzana jest zazwyczaj raz w tygodniu, w zależności od potrzeb,
 • po wygojeniu rany pacjentka otrzymuje w poradni chirurgicznej wniosek na protezę piersi oraz – jeśli są takie wskazania – skierowanie do poradni rehabilitacji,
 • szwy zdejmowane są zazwyczaj w 10.-14. dobie, chyba że zostały zastosowane szwy rozpuszczalne,
 • po uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego, zespół konsylium ustala plan dalszego leczenia dla chorej.

Po zabiegu mastektomii prostej z równoczesną rekonstrukcją piersi z wszczepieniem ekspandera / protezy          

 • przed przyjściem do oddziału chirurgii należy zaopatrzyć się w specjalny stanik z pasem kompresyjnym,
 • wypis do domu następuje w ok. 2.-3. dobie po zabiegu, w przypadku powikłań wczesnych (krwiak) – pobyt w oddziale wydłuża się. Dren założony chorej podczas operacji pozostaje u niej pod piersią przez kilkanaście dni (chora wychodzi z drenem do domu),   
 • pacjentka otrzymuje od fizjoterapeuty instruktaż wraz z broszurą na temat gimnastyki ruchowej,
 • jeśli nie występują powikłania, blizna pooperacyjna przebiegająca pod piersią, goi się w ciągu ok. 14. dni,
 • w ciągu około 3-5 dni po wypisie powinna odbyć się wizyta kontrolna, w trakcie której zostanie zmieniony opatrunek i wykonana kontrola stanu drenu,
 • po wygojeniu rany i zdjęciu opatrunków pacjentka otrzymuje w poradni chirurgicznej skierowanie do poradni rehabilitacji – jeśli są takie wskazania,
 • szwy zdejmowane są zazwyczaj w 10-14 dobie, chyba że zostały zastosowane szwy rozpuszczalne.

Pomimo postępu nauki w zakresie leczenia raka piersi współczesnej medycynie nie udało się uniknąć ubocznych skutków leczenia przeciwnowotworowego.

Leczenie chirurgiczne raka piersi zapewnia największe szanse na pełny powrót do zdrowia, ale jednocześnie niesie za sobą możliwość wystąpienia niepożądanych następstw, które mogą pojawić się już w trakcie lub bezpośrednio po zabiegu albo wiele lat po nim. Z tego względu powikłania dzielą się na wczesne i późne.

Powikłania wczesne

Do powikłań wczesnych, obserwowanych w grupie pacjentek po radykalnym odjęciu piersi, zalicza się:

 • miejscowe zakażenie rany,
 • krwiaka,
 • martwicę płatów skórno-podskórnych,
 • rozejście się rany,
 • tworzenie się torbieli chłonno-przesiękowej,
 • bóle fantomowe amputowanej piersi.

Czytaj więcej: Skutki Uboczne Leczenia Raka Piersi Torbiele w piersiach – objawy, jak się leczy, czy trzeba usunąć?

Rak piersi (rak sutka) to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który początkowo rozwija się w obrębie piersi, a w dalszym przebiegu może dawać przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, mózgu, kości).

Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy występujący u kobiet. Rocznie na całym świecie rozpoznaje się ponad 1,5 miliona nowych zachorowań na raka piersi. Szczególnie często występuje on w krajach wysoko rozwiniętych.

W Polsce każdego roku odnotowuje się raka piersi u około 19 tysięcy kobiet i zachorowalność z dekady na dekadę wzrasta.

Czytaj więcej: Rak piersi – czynniki ryzyka, objawy i leczenie

Torbiel w piersiach: jak rozpoznać cystę w piersiach? Przyczyny, leczenie torbieli

2018-11-22 13:03 lek. Tomasz Nęcki Torbiele w piersiach – objawy, jak się leczy, czy trzeba usunąć? Autor: Getty images

Torbiel w piersiach to zmiana łagodna, która dość często pojawia się u młodych kobiet. Nietrudno się dziwić, że jej wykrycie – np. podczas samobadania piersi – budzi lęk. Torbiel w piersiach nie jest groźna, trzeba jednak wiedzieć, że obecny w obrębie gruczołów piersiowych twór jest właśnie cystą. Jakie są cechy torbieli w piersiach i jakie badania pozwalają je rozpoznać?

Torbiele (cysty) są jedną z możliwych do wystąpienia w obrębie gruczołów piersiowych zmian o charakterze łagodnym. Mogą one rozwijać się tylko w jednej, jak i w obu piersiach pacjentki, możliwe także jest i to, że u jednej kobiety w obrębie piersi pojawi się kilka cyst.

Typowo traktowane są one za schorzenie całkowicie kobiece i rzeczywiście – torbiel w piersiach rozwija się przede wszystkim u kobiet, aczkolwiek możliwe jest jej wystąpienie również i u mężczyzny.

Zmiany te spotykane są głównie u młodych, bo mających pomiędzy 30 a 40 lat, pacjentek. Możliwe jest jednak ich pojawienie się zarówno u zdecydowanie młodszych, jak i u znacznie starszych kobiet.

Spis treści:

Jakie są przyczyny powstawania torbieli w piersiach?

 • We wnętrzu gruczołów piersiowych znajdują się liczne przewody mleczne, które po porodzie odpowiedzialne są za transport matczynego pokarmu ostatecznie na zewnątrz piersi.
 • Wspomina się tu o nich, ponieważ przyczyną torbieli w piersi jest rozrost komórek nabłonkowych tych przewodów, a następnie to, że stają się one niedrożne.
 • Ostatecznie dochodzi do powstawania różnej wielkości tworu (torbiel w piersiach może mieć wielkość odpowiadającą zarówno ziarnu grochu, jak i piłeczce golfowej), w którego wnętrzu znajduje się płynna treść.
You might be interested:  Choroby przenoszone przez koty

Co jednak sprawia, że u kobiet pojawiają się torbiele w piersiach? Tego do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić. Uważa się, że do ich występowania doprowadzać mogą zaburzenia hormonalne – podejrzewa się, że wahania stężeń hormonów płciowych, towarzyszące cyklowi miesiączkowemu, mogą mieć udział w rozwijaniu się cyst w piersiach.

Zwraca się również uwagę na to, że nadmiar estrogenów w organizmie – przez to, że hormony z tej grupy ogólnie stymulują wzrost tkanek gruczołu piersiowego – również może być przyczyną torbieli w piersiach.

Jak rozpoznać torbiel w piersi?

Podstawowym objawem torbieli w piersiach jest obecność różnej wielkości guzka w obrębie biustu. Mniejsze cysty raczej są niewyczuwalne palpacyjnie (ich obecność można stwierdzić wyłącznie na drodze badań obrazowych), większe zaś (np. takie, które mają powyżej około 2 cm średnicy) stają się możliwe do stwierdzenia na drodze dotyku.

W piersiach wyczuwane mogą być jednak różne twory – część z nich jest złośliwa, inne zaś łagodne. Czy więc torbiele mają jakieś typowe dla siebie cechy? Jak najbardziej – wśród charakterystycznych cech cyst wymieniane są:

 • okrągły lub owalny kształt zmiany, która jest łatwo przesuwalna względem otaczających tkanek,
 • konsystencja zmiany: torbiel w piersi zazwyczaj jest miękka w dotyku,
 • posiadanie przez zmianę gładkich brzegów, gdzie jednocześnie łatwo jest je odróżnić od pozostałych tkanek piersi.
 1. Czytaj:
 2. Jak samodzielnie badać pierś?
 3. Kiedy wykonać USG piersi?

Jakie objawy mogą sugerować obecność torbieli w piersiach?

Torbiel w piersiach zazwyczaj nie boli. Czasami u pacjentki owszem, pojawiają się dolegliwości bólowe, jednakże dzieje się tak zwykle wtedy, gdy zmiana jest duża i uciska na otaczające ją tkanki piersi.

Zdarza się również i tak, że kobiety zaczynają odczuwać ból czy dyskomfort w obrębie biustu bezpośrednio przed miesiączką, a po jej wystąpieniu problemy te ustępują. Takie zjawiska są jednymi z tych, które przekonują, że hormony mogą być zaangażowane w rozwój cyst w piersiach.

Kiedy wybrać się do lekarza?

 • Patrząc na powyższą charakterystykę torbieli w piersiach, wydawać by się mogło, że pacjentki są w stanie samodzielnie stwierdzić, że pojawiła się u nich tego właśnie rodzaju zmiana.
 • Rzeczywiście, możliwe jest wysunięcie takiego przypuszczenia, wyraźnie trzeba tutaj jednak podkreślić jeden aspekt: otóż po zaobserwowaniu jakiejkolwiek zmiany w obrębie gruczołów piersiowych bezapelacyjnie wymagane jest udanie się do lekarza.
 • Tylko specjalista – i to z wykorzystaniem specjalistycznych badań – będzie w stanie określić, jakiego rodzaju jest twór, który pojawił się u pacjentki.

Jakie badania należy wykonać po rozpoznaniu torbieli w piersiach?

Do kogo jednak się udać? Przede wszystkim po prostu do lekarza. Może to być lekarz rodzinny, ginekolog czy onkolog – w razie potrzeby pokierują oni pacjentkę czy to do innego specjalisty, czy też na odpowiednie badania. Najpierw jednak wykonywane jest badanie palpacyjne piersi – lekarz stara się dokładnie ocenić zmianę i stwierdzić, czy jej cechy rzeczywiście odpowiadają torbieli.

W następnej kolejności zlecane są natomiast badania obrazowe, takie jak USG piersi czy mammografia. To właśnie one umożliwiają dokładniejsze ocenienie istniejącej u pacjentki zmiany, np. dzięki nim możliwe staje się stwierdzenie, że wnętrze cysty wypełnione jest treścią płynną.

Możliwe jest i to, że pacjentce zostanie zlecona biopsja. Pobrany podczas niej materiał zostaje przekazany do badań histopatologicznych (wykonuje się je zwłaszcza wtedy, gdy w pochodzącym z torbieli płynie znajduje się krew), które pozwalają uzyskać ostateczną odpowiedź na pytanie, czy zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy.

 1. Czytaj:
 2. Torbiel czekoladowa na jajniku: przyczyny, objawy, leczenie
 3. Torbiel na jajniku a zajście w ciążę. Przyczyny torbieli, objawy, leczenie

Jak przebiega leczenie torbieli w piersiach?

Tak naprawdę nie każda kobiet z torbielą w piersi wymaga leczenia.

 1. Obserwacja – jeżeli istniejąca u pacjentki zmiana jest niewielka i nie powoduje żadnych dolegliwości, to w takiej sytuacji wystarczająca bywa regularna obserwacja cysty. Zdarza się zresztą, że wtedy, gdy pacjentka przestaje miesiączkować, torbiel w piersi całkowicie samoistnie zanika.
 2. Aspiracja – inaczej dzieje się już wtedy, gdy przez cystę pacjentka doświadcza bólu gruczołów piersiowych czy gdy obecna u niej torbiel w piersi jest wyjątkowo dużych rozmiarów. W takich sytuacjach leczenie może opierać się na aspiracji (czyli odciągnięciu) istniejącej we wnętrzu zmiany treści – już samo tylko jej usunięcie prowadzi nierzadko do ustąpienia przykrych dolegliwości.
 3. Resekcja chirurgiczna – kiedy jednak leczenie opiera się tylko na tym, istnieje wtedy ryzyko, że torbiel nawróci. Metodą, która pozwala na jej ostateczne usunięcie, jest resekcja chirurgiczna. Operacje torbieli w piersiach przeprowadza się także wtedy, gdy w badaniach histopatologicznych stwierdzone zostaną jakieś przesłanki przemawiające za tym, że twór ten może ostatecznie stać się zmianą złośliwą.
 4. Leczenie hormonalne – czasami w przypadku torbieli w piersiach pacjentkom zalecane jest leczenie hormonalne. Takowa terapia u niektórych pacjentek zmniejsza ryzyko nawrotu torbieli (stosuje się ją przede wszystkim u tych kobiet, u których potencjalną przyczyną wystąpienia cysty w piersiach mogą być zaburzenia hormonalne).

Czytaj:

Ropień w piersiach. Czym jest ropień sutka i jak go leczyć?

Nowa kampania Fundacji Rak' n'Roll – WIDEO

Jak zapobiegać torbielom w piersiach?

Ze względu na to, że nieznana jest dokładna przyczyna torbieli w piersiach, nie sposób jest podać jakiegoś konkretnego sposobu na to, by zapobiec jej wystąpieniu. Wspomina się o tym, że ważne w profilaktyce torbieli w piersiach jest przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia:

 • unikanie stresu
 • utrzymywanie zróżnicowanej, bogatej w niezbędne składniki odżywcze diety
 • unikanie używek
 • uprawianie sportu

Nie ma to na oficjalnych naukowych dowodów, aczkolwiek część pacjentek zmagających się z torbielami w piersiach wspomina o tym, że unikanie przez nie pewnych produktów zmniejsza nasilenie związanych z tymi zmianami objawów.

Zazwyczaj mawia się w takich przypadkach o kofeinie – pacjentki, które mają cysty w piersiach, mogą więc spróbować ograniczyć ilość wypijanych kawy czy napojów typu cola. Oprócz kofeiny, zdaniem niektórych kobiet pomocne w łagodzeniu objawów torbieli w piersiach bywa unikanie także i soli oraz węglowodanów.

Torbiel (cysta) w piersi – objawy i leczenie ALFA-LEK

Torbiel (inaczej nazywana cystą) jest to zazwyczaj niewielka średnio-twarda przesuwalna ‘komora‘ o gładkim kształcie, wypełniona płynną lub galaretowatą substancją. Może powstać w różnych częściach piersi. Zazwyczaj diagnozowana jest u kobiet po 40 roku życia.

Główną przyczyną powstawania torbieli piersi są zaburzenia gospodarki hormonalnej (estrogenowo – progesteronowej). Torbiele powstają, gdy przerost gruczołów i tkanki łącznej blokuje przewody mlekowe, powodując ich rozszerzanie, a następnie wypełnianie płynem.

Bardzo ważną sprawą – na którą kładą nacisk lekarze specjaliści – (przy współpracy z mediami, aby osiągnąć szerszy zasięg) – jest regularne samodiagnozowanie piersi.

Nie musi być profesjonalne, wystarczy raz w miesiącu, najlepiej pod prysznicem, zbadać palpitacyjnie swoje piersi, aby zaobserwować, czy nie pojawiło się w nich coś, czego wcześniej nie było.

Wtedy można zaobserwować ewentualne objawy i zamiast panikować, na spokojnie udać się do lekarza.

Głównym objawem torbieli piersi jest wyczuwalny w dotyku, niewielki, twardawy guzek o gładkiej powierzchni, który daje się przesuwać pod palcami, mający zazwyczaj wielkość od 1 cm do 4 cm. Przed miesiączką torbiele powiększają się i stają bolesne, a na początku cyklu zazwyczaj nie dają objawów bólowych i stają się mniejsze.

Ponieważ torbiele mają bezpośredni związek z gospodarką hormonalną, lekarz przed podjęciem odpowiedniego leczenia, zazwyczaj zleca pacjentce wykonanie badań poziomu hormonów. Ważnymi badaniami są także mammografia piersi oraz USG. Przeważnie torbiele nie wymagają leczenia, lecz na pewno dalszego regularnego monitorowania. Leczenie podejmuje się wówczas, gdy torbiel jest bolesna i duża.

Wtedy pobiera się materiał do badania histopatologicznego w celu upewnienia się, czy guzek nie ma charakteru nowotworowego. Badanie wykonuje się metodą biopsji cienkoigłowej pod kontrolą aparatu USG. W momencie, gdy w ściągniętym do badania płynie zawarta jest krew, albo jeśli wynik badania wykaże zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór – wtedy torbiel musi zostać usunięta chirurgicznie.

You might be interested:  Hemoroidy u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

 • biobsja cienkoigłowa 
 • ginekolog

POWRÓT

Tagi:

torbiel, cysta, mammografia, biopsja

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Rak piersi – objawy, leczenie, przerzuty

Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet jest rak piersi. Według danych GUS dotyczy on 21,9% wszystkich kobiet chorych na nowotwory w Polsce. Prawie połowę diagnozuje się u pań w wieku 50-69 lat. Choroba jednak dotyczy nie tylko osób płci żeńskiej. Rak sutka dotyka również mężczyzn.

Rak sutka – objawy

Początki choroby przebiegają bezobjawowo. Nowotwór sutka związany jest z występowaniem bezbolesnych twardych guzków w obrębie tkanki gruczołowej, które wraz upływem czasu się powiększają. Rak piersi w zaawansowanym stadium objawia się ponadto wciąganiem brodawki sutkowej, wyciekami z brodawki, obrzękiem i asymetrią piersi.

Guzki na sutkach

Guzki piersiowe to zmiany, które powinny zmotywować kobiety do badania piersi. Jakiekolwiek zmiany, jak np. wypryski, zaczerwienienia, nadwrażliwość i guzki na piersiach mogą, ale nie muszą zagrażać zdrowiu i życiu kobiety. Warto wykonać odpowiednie badanie, by móc wyeliminować bądź też potwierdzić ewentualny nowotwór sutka.

Torbiele w piersiach – czy to rak?

Okrągły guz, który przesuwamy dłonią to najczęściej torbiel. Pojawia się zazwyczaj w okresie około- i pomenopauzalnym.

Tego rodzaju zmiany są zmianami nowotworowymi, ale zalicza się je jednocześnie do rozrostów łagodnych. Objawy są słabo nasilone, nie obserwuje się przerzutów i nie powodują ucisku na nerwy.

Torbiel zwiększa jednak ryzyko wystąpienia raka piersi, szczególnie jeśli jest nieleczona przez długi czas.

Rak sutka u mężczyzn

Rak sutka u mężczyzn jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ w większości przypadków kończy się śmiercią chorego.

Jest to spowodowane przekonaniem panów, że rak piersi dotyka tylko kobiety, dlatego w ich przypadku zgrubienia w piersiach są nierzadko bagatelizowane, natomiast choroba zostaje zdiagnozowana w zaawansowanym stadium. Przyczyną jej wystąpienia u panów jest działanie estrogenów i obniżenie się stężenia testosteronu.

Rak sutka – leczenie

Nowotworowe choroby sutka leczy się chirurgicznie. Jeżeli rak piersi zostanie zdiagnozowany w początkowej fazie rozwoju, to podczas operacji pierś nie zostaje naruszona. Natomiast w przypadku kiedy rak jest w zaawansowanym stadium, konieczne okazuje się usunięcie piersi. Bardzo często operację poprzedza kilkumiesięczna chemioterapia.

Rak sutka – przerzuty

Komórki rakowe w piersiach są szczególnie niebezpieczne, ponieważ jest to często związane z niszczeniem okolicznych tkanek. Rozrastają się i tkanka nowotworowa wywołuje przerzuty.

Proces ten rozpoczyna się od wnikania komórek rakowych do światła naczyń. Następnie wydostają się one z przestrzeni wewnątrznaczyniowej i rozprzestrzeniają po innych narządach.

Rak piersi atakuje ściany macicy, skórę, kości, węzły chłonne, a nawet mózg.

Rodzaje raka piesi

Wyróżnić możemy następujące rodzaje raka piersi:

 • Rak wewnątrzzrazikowy
 • Rak wewnątrzprzewodowy
 • Rak rdzeniasty
 • Rak zapalny
 • Rak cewkowaty
 • Rak koloidowy

Najczęściej występującym jest rak piersi wewnątrzzrazikowy. Dotyczy on ok. 15% przypadków.

Punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG (Blog)

Torbiele piersi, zwane również cystami to najczęściej występujące zmiany ogniskowe w kobiecym gruczole piersiowym, dotyczące powyżej 50% populacji kobiet wieku przedmenopauzalnego.

Główną przyczyną ich powstawania są zaburzenia w gospodarce homrmonalnej, a dokładnie równowagi estrogenowo-progesteronowej w organizmie kobiety.

W przypadku dużych, dających objawy zmian postępowaniem z wyboru jest punkcja takiej zmiany wykonana pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego.

Torbiele piersi należą do łagodnych zmian gruczołu sutkowego, określane mianem łagodnej dysplazji (mastopatii). Dotyczą w głównej mierze kobiet między 35 a 50 rokiem życia, ale równie dobrze mogą wystąpić w dowolnym wieku.

Torbiele należą do najczęściej występujących zmian ogniskowych w kobiecej piersi i zgodnie z danymi statystycznymi mogą dotyczyć nawet powyżej 50 % kobiet w powyżej 35 roku życia.

W fizykalnym badaniu piersi wyczuwalne są pod postacią guzków, zaś w obrazie ultrasonograficznym swoim wyglądem przypominają pęcherzyki wypełnione płynem.

Punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG – znajdź klinikę

 • Warszawa
 • Wrocław
 • Poznań
 • Katowice
 • Gliwice
 • Sosnowiec
 • Tychy

Pokaż placówki najbliżej mnie

Ze względu na budowę torbiele piersi możemy podzielić na proste i złożone. Proste torbiele sutka mogą występować jako pojedyncze lub mnogie zmiany gruczołu piersiowego. Zazwyczaj nie dają żadnych objawów i rozpoznawane są przypadkowo podczas rutynowego badania ultrasonograficznego lub mammograficznego badania piersi.

Tylko niektóre z nich mogą powodować niewielkie dolegliwości bólowe bądź wzmożoną tkliwość piersi. Kiedy ogniskowa zmiana sutka zostanie wybadana palpacyjnie (wyczuwane są jako miękkie, przesuwalne, tkliwe, ruchome guzki) podczas badania fizykalnego, wówczas prawidłowym postępowaniem jest wykonanie USG gruczołu piersiowego.

Zmiany o średnicy większej od 5 mm mogą być niemal w 100% potwierdzone przy pomocy tego badania. Cechy prostej torbieli sutka w obrazie ultrasonograficznym to bezechowość, dobrze odgraniczona ściana torebki torbieli, echogeniczna ściana zewnętrzna lub torebka, charakterystyczne wzmocnienie za ścianą tylną torbieli oraz widoczne cienkie sienie brzeżne.

Niespełniony którykolwiek z powyższych kryteriów wyklucza rozpoznanie torbieli prostej i wymaga dalszej diagnostyki by rozróżnić torbiel złożoną od powikłanej i określić ich charakter.

Zmiany niewielkiej wielkości i nie powodujące żadnych symptomów najczęściej pozostawiane są do dalszej obserwacji (kontrolne badanie ultrasonograficzne co 6 miesięcy).

Natomiast w przypadku zmian większych, dających objawy wykonuje się punkcję obarczającą torbieli, a uzyskany materiał wysyłany jest do badania cytologicznego.

Należy pamiętać, że na podłożu starych, przewlekłych torbieli może rozwinąć się nowotwór piersi (dotyczy to kilkuprocentowego odsetka kobiet).

Punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG

Punkcja odbarczająca torbiel piersi pod kontrolą obrazu USG, czyli najczęściej biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana gruczołu piersiowego jest podstawową metodą stosowaną w opróżnianiu tego typu zmian. Badanie nie wymaga od kobiety specjalnego przygotowania.

Kobieta zgłasza się do placówki w dniu badania i tego samego dnia po kilku najdalej po kilkunastu minutach może ją opuścić. Mimo braku znieczulenia, zabieg nie jest bolesny, pacjentka może odczuć pewien dyskomfort jedynie w momencie wkłucia igły.

Sama procedura przeprowadzana jest w pozycji leżącej lub półsiedzącej. W pierwszym etapie badania lekarz przykładając głowicę aparatu USG do piersi i lokalizuje dokładne położenie torbieli.

Następnie odkaża miejsce wkłucia igły i w dalszym ciągu pod stałą kontrolą obrazu ultrasonograficznego dokonuje nakłucia i przy pomocy strzykawki odsysa treść i opróżnia torbiel.

Część tak pobranego materiału wysyłana jest do laboratorium do badania cytologicznego, którego wynik znany jest zazwyczaj po kilku lub kilkunastu dniach. Stąd też punkcja obarczająca torbiel gruczołu piersiowego nazywana jest zabiegiem zarówno leczniczym jak i diagnostycznym.

Badanie jest całkowicie bezpieczne, a kontrola obrazu ultrasonograficznego zapewnia dokładność i precyzję jego wykonania. Bardzo rzadko zdarzają się jakiekolwiek powikłania, jednak czasami może wystąpić mały krwiak na piersi w miejscu wkłucia, ból czy swędzenie.

Należy wówczas skonsultować się z lekarzem, jednak takie zmiany najczęściej mijają samoistnie po kilku dniach.

Torbiele piersi charakteryzują się tendencją do miejscowej wznowy, dlatego też czasami konieczne bywa ponowne wykonanie zabiegu diagnostyczno – leczniczego. Zaznaczyć należy również, iż tylko biopsja wykonana z pełną aspiracją płynu z torbieli może zapewnić skuteczne poradzenie sobie z problemem i zminimalizować ryzyko ponownego wypełnienia zmiany płynem.

Na koniec można wspomnieć o specyficznej odmianie torbieli mogącej wystąpić w gruczole piersiowym kobiety ciężarnej, karmiącej oraz czasami będącej jeszcze we wczesnym okresie polaktacyjnym, a mianowicie o torbielach mlecznych, czyli tak zwanych galaktocelach. Galaktocele, to torbiel wypełniona mlecznym płynem. Postępowaniem z wyboru w przypadku tej zmiany jest również aspiracja jej płynu przeprowadzona pod kontrolą obrazu USG.

Podsumowując punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG to zabieg łączący w sobie dwie natury – diagnostyczną i leczniczą. Dokładne jej wykonanie przez doświadczonego lekarza pozwala kobiecie uporać się z problemem torbieli, zminimalizować ryzyko jej nawrotu oraz poznać dokładny charakter badanej zmiany.

Źródła: Ultrasonografia – vol. 9, 39, 2009, Grzegorz H. Bręborowicz Położnictwo i ginekologia

Punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG

– sprawdź ceny w 6 klinikach!

Oceń artykuł: 4.3/5 (opinie 74)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *