Trudności w przełykaniu i ból gardła przy przełykaniu

Trudności w przełykaniu i ból gardła przy przełykaniu

Jednostronny ból gardła nigdy nie powinien być lekceważony, zwłaszcza gdy utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Kiedy oprócz bólu gardła po jednej stronie pojawia się na przykład chrypka, trudność w przełykaniu i powiększenie węzłów chłonnych, może oznaczać to chorobę nowotworową. Może, ale nie musi! Jednostronny ból gardła to również objaw szeregu innych schorzeń, dalekich od tych onkologicznych, aczkolwiek nadal wymagających specjalistycznej konsultacji lekarskiej.

Jednostronny ból gardła i ucha może oznaczać raka krtani

Jednostronny ból gardła promieniujący do ucha, któremu towarzyszą także inne objawy ze strony górnych dróg oddechowych: chrypka, kaszel, trudność w połykaniu, powiększenie węzłów chłonnych, szczękościsk, duszność, a nawet tak sugestywne symptomy, jak wyczuwalny pod palcami guzek w obrębie szyi, mogą wskazywać na postępujące zmiany nowotworowe.

Rak krtani jest chorobą dotykającą przeważnie mężczyzn po 50. roku życia, uzależnionych od nikotyny. Niemniej jednak, nowotwory głowy i szyi są co roku diagnozowane u około 10 tys. Polaków. Umiera na nie 6 tys. osób, czyli ponad dwa razy więcej niż w wypadkach drogowych (2862 zabitych w 2018 r.).

Wprawdzie te dane statystyczne są przerażające, jednak dzisiejsza medycyna zna sposób, aby to zmienić. Stosowane obecnie nowoczesne metody leczenia przynoszą nie tylko bardzo dobre rokowania – wspomniany rak krtani jest wyleczalny u 96% pacjentów, ale także, co równie ważne, lekarze dysponują technikami terapeutycznymi, umożliwiającym leczenie chorego narządu bez jego naruszenia.

Raka da się pokonać, aczkolwiek bardzo dużo zależy od tego, w którym momencie ta walka zostanie rozpoczęta.

Niestety, wciąż niewielu pacjentów onkologicznych zgłasza się do lekarza w pierwszym stadium choroby. Dzieje się tak z różnych powodów, po części także dlatego, że człowiek, uciekając od niebezpieczeństwa, bagatelizuje zagrożenie.

Wiele osób woli upatrywać przyczyn przewlekłego, jednostronnego bólu gardła przy przełykaniu w zwykłym przeziębieniu i na własną rękę zmagać się z chorobą, zamiast zwrócić się o pomoc do specjalisty.

A przecież wszelkie dolegliwości niesymetryczne, czy to te pojawiające się na skórze, czy pochodzące z wnętrza organizmu, są wyraźnym sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego, coś, co trzeba omówić z lekarzem!

Jednostronny ból gardła ma także inne przyczyny

Przy pojawieniu się bólu gardła po jednej stronie na pewno warto być czujnym, jednak jest to objaw, który może mieć także inne podłoże, niekoniecznie to kancerogenne.

Bardzo często, zwłaszcza u małych dzieci, jednostronny ból gardła promieniujący do ucha jest symptomem zapalenia ucha środkowego.

O takim zakażeniu, poza oczywiście bólem ucha i gardła odpowiednio po prawej lub lewej stronie ciała, świadczy niejednokrotnie również wysięk i uczucie pełności w przewodzie słuchowym, niedosłuch oraz wysoka gorączka.

Ostry ból gardła po jednej stronie, który nasila się w trakcie przełykania, może wskazywać na ropień okołomigdałkowy, który należy do jednych z powikłań anginy.

Takie dolegliwości często pojawiają się na skutek niedoleczonego zapalenia błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych.

Jednostronne objawy to wynik pojawienia się treści ropnej w kryptach migdałków oraz powiększenia węzłów chłonnych.

Silny ból miejscowy, zazwyczaj zlokalizowany właśnie z jednej strony gardła, niejednokrotnie oznacza bakteryjne zapalenie zatok przynosowych. Jednostronny ból gardła jest tu wynikiem niedrożności którejś z jam nosa, co przekłada się na kolejne dolegliwości: uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, męczący kaszel, obrzęk w okolicy oczodołów.

Poza wyżej wymienionymi, ciągły ból gardła po jednej stronie może być także oznaką stanu zapalnego toczącego się w dziąsłach, będącego wynikiem problemów stomatologicznych. Niewykluczone również, że taki ból to reakcja alergiczna organizmu.

Leczenie jednostronnego bólu gardła jest uzależnione od jego przyczyny

Kluczowe w leczeniu jednostronnego bólu gardła jest określenie jego przyczyny. To dolegliwość, którą mogą wywoływać skrajnie różne czynniki etiologiczne, jakie zwalcza się na zupełnie różne sposoby.

Zakażenia bakteryjne wymagają wdrożenia antybiotyku. Infekcje wirusowe leczy się wyłącznie objawowo.

Przy alergii najważniejsze jest wskazanie i ograniczenie kontaktu z alergenem. A przy chorobach nowotworowych stosuje się ściśle określone procedury terapeutyczne.

Chociaż leczenie przewlekłego bólu gardła po jednej stronie musi rozpocząć się od wskazania jego źródła, bardzo ważne w terapii jest zadbanie o komfort i samopoczucie pacjenta, które, jak wiadomo, w dużym stopniu wpływają na powodzenie kuracji. Zwalczanie bólu jest tu podstawą. Dlatego też obok leków o działaniu przyczynowym, przepisuje się także te farmaceutyki, które łagodzą objawy choroby.

Spośród nich najbardziej pomocnymi są preparaty na ból gardła w formie tabletek do ssania bądź aerozoli, zawierające w swoim składzie na przykład benzydaminę – niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), wspomagający leczenie nie tylko bólu, lecz także obrzęku oraz zaczerwienienia, a z naturalnych substancji propolis – kit pszczeli wykazujący działanie antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwbólowe i uspokajające. Dobrym sposobem na łagodzenie bólu gardła jest ponadto stosowanie płukanek z roztworu diklofenaku czy też naparów ziołowych z szałwii, rumianku, tymianku.

Na zakończenie warto jeszcze raz podkreślić, że jednostronny ból gardła mimo tego, że kojarzy się z banalnym symptomem przeziębienia czy innej niegroźnej infekcji, nie powinien być bagatelizowany. Wszelkie długotrwałe objawy wyróżniające się swoistą asymetrią są sygnałem niepokojącym, który dla własnego dobra trzeba omówić z lekarzem!

Trudności w przełykaniu i ból gardła przy przełykaniu

Materiał sponsorowany

Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, sposoby na ból

Trudności w przełykaniu i ból gardła przy przełykaniu

Ból gardła przy przełykaniu to jeden z objawów towarzyszących schorzeniom górnych dróg oddechowych. Infekcji towarzyszy także katar, ból głowy i ogólne osłabienie organizmu. Nawracający ból gardła, powodujący trudności w przełykaniu oraz ból migdałków mogą wskazywać na zaburzenia pracy układu immunologicznego. 

Ból gardła przy przełykania, a budowa gardła 

Gardło należy do odcinków układu oddechowego, a jego podstawowym zadaniem jest transport powietrza do krtani. Jest to mięśniowo-błoniasty przewód, który u dorosłego człowieka osiąga długość około 12 cm.

Błona śluzowa gardła jest pokryta gruczołami produkującymi śluzową wydzielinę, która ułatwia przemieszczanie się pokarmu, a także pełni funkcję obronną zbierając zanieczyszczenia, ciała obce w tym drobnoustroje (bakterie i wirusy).

W gardle mieści się także zakończenie trąbki słuchowej Eustachiusza, dlatego podczas infekcji, pacjent może odczuwać ból ucha przy przełykaniu. 

Gardło, jako jeden z pierwszych odcinków zarówno układu oddechowego, jak i pokarmowego jest narażone na podrażnienia, wywołane niskimi i gorącymi temperaturami, czy ostrymi przyprawami. Stąd ból gardła przy przełykaniu, może być spowodowany nie tylko infekcją, ale także czynnikami zewnętrznymi lub fizycznymi uszkodzeniami błony śluzowej.

Często na ból gardła i chrypkę narzekają osoby, które wykonują zawody wymagające używania strun głosowych jak np. nauczyciele, artyści, prezenterzy, tłumacze i konferansjerzy. Ból gardła u przedstawicieli tych profesji określany jest jako choroba zawodowa. 

Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny 

Problem z przełykaniem śliny, ból migdałków przy przełykaniu, drapanie i kłucie w gardle to tylko niektóre z symptomów, jakie występują podczas infekcji górnych dróg oddechowych.

Dolegliwości te utrudniają codzienne funkcjonowanie, spożywanie posiłków oraz komunikację z otoczeniem. Bólu gardła przy przełykaniu nie należy bagatelizować i warto poznać przyczynę jego wystąpienia.

Szybka reakcja na wystąpienie pierwszych objawów, wdrożenie odpowiedniej terapii będzie miało przełożenie na krótszy czas trwania infekcji.

Ból gardła przy przełykaniu może wystąpić przy następujących schorzeniach:

  •     grypa;
  •     angina,
  •     przeziębienie;
  •     zapalenie migdałków;
  •     zapalenie gardła;
  •     zapalenie zatok przynosowych;
  •     zapalenie ucha środkowego;
  •     choroby nowotworowe. 

Ból gardła po lewej stronie lub prawej bez dodatkowych objawów, które zwykle towarzyszą infekcji, może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Powiększenie węzłów chłonnych, ogólne osłabienie i stan zapalny o nieznanej etiologii daje podstawy do diagnostyki w kierunku choroby nowotworowej. W grupie ryzyka są osoby palące tytoń i nadużywające alkoholu. 

You might be interested:  Małpia ospa – przyczyny, objawy, leczenie, jak rozpoznać wirus małpiej ospy?

Problem z przełykaniem śliny, powiększone migdałki i ból gardła przy przełykaniu najczęściej towarzyszą anginie. Jest to schorzenie o podłożu bakteryjnym, wywołujące ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Dodatkowo występuje wysoka gorączka, dreszcze i silne osłabienie organizmu. 

W obrazie klinicznym anginy obserwowany jest biały nalot na migdałkach oraz widoczne czopy ropne. Pacjent odczuwa kłujący, bardzo silny ból gardła przy przełykaniu. Niekiedy podczas anginy dochodzi także do zapalenia ucha i ślinianek przyusznych co daje nie tylko ból migdałków, ale silny ból ucha przy przełykaniu. 

Ból gardła przy przełykaniu – jak leczyć i zapobiegać?

Ból gardła przy przełykaniu z pewnością jest sygnałem, zwiastującym schorzenie górnych dróg oddechowych. O ile bólowi gardła nie towarzyszą takie objawy jak powiększone migdałki z czopami ropnymi, wysoka gorączka, duszności, trudności w mówieniu, czy nadmierne wydzielanie śliny można skupić się na domowych sposobach na ból gardła. 

Warto także wykorzystać moc natury i sięgnąć po preparaty lecznicze na bazie pelargonii afrykańskiej, jeżówki purpurowej i aloesu drzewiastego. Wyciągi z tych roślin mają działanie immunomodulujące, co zapewni wsparcie układu odpornościowego w walce z chorobą. 

Zapobieganie chorobie sprowadza się do zadbania o siebie i najbliższych w okresie zwiększonego ryzyka zachorowań. Należy zwrócić większą uwagę na zdrową dietę, odpoczynek i regenerację oraz dostosowanie ubioru do warunków pogodowych. 

Lek. Michał Dąbrowski

Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu

< powrót do listy artykułów Trudności w przełykaniu i ból gardła przy przełykaniu

Ból gardła to niezbyt przyjemna dolegliwość. Zanim udamy się do lekarza lub apteki po fachową poradę, warto skorzystać z metod, które praktykowały już nasze babki.  

Na podrażnienie lub zapalenie krtani najlepiej działa nawilżenie. Wysuszona błona śluzowa sprzyja powstawaniu infekcji. Należy więc dbać o dobre nawilżenie pomieszczenia. Optymalne będzie 40-60% nawilżenia. Jeśli korzystamy z kaloryferów, należy wkładać na nie wilgotne ręczniki. Konieczne jest też regularne przyjmowanie płynów. Nawet jeśli nie czujemy pragnienia, należy dużo pić.

Ziołowe płukanki

Poza przyjmowaniem dużej ilości płynów, bólu gardła pomogą nam się pozbyć ziołowe płukanki. Należy korzystać z tych ziół, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne a jednocześnie pozwalają pozbyć się bólu. Godne polecenia są: czarny bez, tymianek, szałwia oraz rumianek. Należy przygotować intensywne wywar, którym po przestudzeniu płuczemy gardło kilka razy dziennie. Przygotowany wywar może też służyć do naparu. Poza wymienionymi ziołami, napar można również zrobić korzystając z kory dębu. Sól dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwobrzękowemu może załagodzić ból gardła. Należy rozpuścić czubatą łyżeczkę soli w 1/2 szklanki letniej wody a następnie wypłukać nią gardło. Płukanie należy powtarzać co kilka godzin. Dobrze jest nie pić ani nie jeść jakiś czas po płukaniu, by sól mogła działać dłużej. Herbata z miodem może również zdziałać cuda. Posłodzić miodem możemy czarną herbatę ale również napar z lipy, babki lancetowatej czy też szałwii. Miód nie dość, że załagodzi ból obecny przy przełykaniu, ale również zahamuje rozwój grzybów, bakterii i wirusów. Owoc pracy pszczół doskonale smakuje również z ciepłym mlekiem. Zmiażdżony ząbek czosnku można położyć na kanapkę ale również dodać do ciepłego mleka. Ma on działanie antybakteryjne. Poza domowymi sposobami można skorzystać z propozycji farmaceutycznych. W aptekach specjaliści zaproponować nam mogą leki na ból gardła, a wśród nich CHOLINEX. Pastylki leczą ból gardła w stanach zapalnych jamy ustnej. Substancją czynną pastylek jest salicylan choliny, który działa bakteriobójczo wobec niektórych patogennych drobnoustrojów, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, zwiększając wydzielanie śliny, przez co wzmaga efekt przeciwzapalny. Cholinex dostępny jest w wersji tradycyjnej, ale również w wersji bez cukru, w wersji CHOLINEX INTENSE o smaku jeżynowym oraz dla najmłodszych w wersji CHOLINEX JUNIOR o smaku malinowym.

Godny polecenia jest też GRYPEX. Zawiera wyciąg z porostu islandzkiego, który powleka śluzówkę gardła i dzięki temu chroni ją przed działaniem szkodliwych drobnoustrojów. Łagodzi podrażnienia gardła oraz dokuczliwą chrypkę i pieczenie. Charakteryzuje się smakiem czarnej porzeczki. Dostępny jest też Grypex o smaku cytrynowym.

Apteka internetowa oferuje CHLORCHINALDIN, który ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe. Na chlorochinaldol wrażliwe są m. in.

drobnoustroje: Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus, Salmonella spp, Shigella spp, Proteus vulgaris, Escherichia coli, Corynebacterium diphtheriae, Pseudomonas pyogenes, Pseudomonas aeruginosa, Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis oraz Candida albicans.

Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby kłopoty zdrowotne skonsultować z lekarzem. Źródło zdjęcia: http://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/lekarz-bada-małą-dziewczynkę-z-matką-w-gabinecie-lekarskim_854513.htm    Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/laryngologia/najlepsze-domowe-sposoby-na-bol-gardla-i-chrypke_35287.html http://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/domowe-sposoby-na-bol-gardla-szybkie-i-skuteczne/5sxc5w https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-bol-gardla

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,148462,19120464,domowe-sposoby-na-bol-gardla.html

< powrót do listy artykułów

Problemy z przełykaniem oraz pierwsze objawy bólu gardła

W dzisiejszych czasach większość z nas prowadzi aktywny tryb życia – zawsze jest coś do zrobienia, a gdy ma się ból gardła, trudniej wykonywać codzienne czynności. Z tego powodu dobrze się zabezpieczyć wcześniej, aby go uniknąć lub nie dopuścić do pogorszenia sytuacji.

Kiedy podejrzewać, że zbliża się ból gardła?

Ból gardła zaczyna się najczęściej od podrażnienia lub łaskotania w przełyku, które może zmienić się w nieprzyjemny ból oraz uporczywe swędzenie. Występują przy tym często problemy związane z przełykaniem.

Zwróć także uwagę na inne objawy, takie jak suchość w gardle, obrzęk węzłów chłonnych szyi, chrypka czy ból podczas przełykania.

[1] Jeśli chcesz skutecznie zapobiec pojawieniu się bólu gardła, działaj natychmiast po ich stwierdzeniu – inaczej mogą się pogorszyć.

Co z problemami z przełykaniem?

Jeśli doświadczasz bólu gardła i problemów podczas przełykania, może pojawić się uczucie, że napoje oraz pożywienie przyklejają się do przełyku, a głos ulega zmianie.

Nie ma powodów, aby specjalnie martwić się tymi objawami. Mogą mieć one różne przyczyny, które niekoniecznie oznaczają coś poważnego. Jeśli masz kłopoty z przełykaniem, tymi przyczynami mogą być takie rzeczy, jak:

90% bólów i stanów zapalnych gardła jest wywołanych przez wirusy. Powodują nie tylko ból, ale także objawy podobne do przeziębienia, takie jak kichanie, kaszlenie oraz zatkany nos. Pojawia się również zapalenie krtani. Najczęściej powodowane jest przez zwykłe przeziębienie lub grypę.

Zapalenie krtani to inaczej stan zapalny krtani, wywołujący chrypkę, a w niektórych przypadkach nawet utratę głosu. Najczęściej nie jest poważnym powodem do zmartwień i przechodzi sam z siebie. Zwykle nie trwa dłużej niż tydzień lub dwa.

Zapalenie migdałków to ich bolesny obrzęk, wywołujący ból gardła, zaczerwienienie języka oraz gorączkę.  Zwykle jest to infekcja bakteryjna (rzadziej wirusowa), która łatwo się rozprzestrzenia,  więc jeśli cierpisz na tę przypadłość, ogranicz do minimum kontakty z innymi, kichaj i kaszl w chusteczkę oraz myj regularnie dłonie, aby nie roznosić bakterii.

Zapalenie gardła to infekcja, której oznakami jest zaczerwienione gardło z białymi nalotami. Również ma podłoże bakteryjne – jest odpowiedzialna za zaledwie 20% bólów gardła – wywołują ją paciorkowce. Przytrafia się w każdym wieku, a najczęściej spotykana jest u dzieci pomiędzy 5 a 15 rokiem życia.

Inne przyczyny problemów z przełykaniem mogą mieć podłoże alergiczne, a także wynikać z nadmiernego palenia tytoniu (które jest również przyczyną kaszlu, świszczącego lub płytkiego oddechu oraz ucisku w klatce piersiowej).

Jeżeli objawy nie ustępują w ciągu tygodnia, koniecznie odwiedź swojego lekarza, ponieważ może okazać się, że kłopoty z przełykaniem są oznaką czegoś poważniejszego.

Jak zapobiec pogorszeniu się sytuacji?

Jeżeli  Twój organizm jest odpowiednio wypoczęty, będzie w stanie samodzielnie zwalczyć bakterie.

Możesz mu pomóc, pijąc duże ilości płynów, dzięki czemu nawilżysz gardło i cały organizm – jeśli doprowadzisz do jego odwodnienia, nie będzie w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości śliny oraz  śluzu, które naturalnie nawilżają przełyk, co może pogorszyć przełykanie oraz sprawić, że stan zapalny się nasili[2]. 

You might be interested:  Tamponada nosa – wskazania, czy boli, jak długo, kiedy jest usuwana?

Jak możemy leczyć ból gardła oraz go złagodzić?

Istnieje cała gama domowych sposobów na walkę z bólem gardła. Pierwszy to płukanie gardła ciepłą wodą z solą – jest to rozwiązanie, które nie tylko pomoże je nawilżyć, ale również nic nie kosztuje.[3] W podobny sposób pomaga ciepła herbata z dodatkiem miodu.

Medykamenty, takie jak pastylki Strepsils z Miodem i Cytryną , zawierają dwa antyseptyki – alkohol dichlorobenzylowy oraz amylmetakresol.

W przeciwieństwie do efektów domowych sposobów leczenia, Strepsils nie tylko łagodzi ból, ale również zatrzymuje proces rozmnażania bakterii i wirusów.

Z tego powodu sięgnij po Strepsils zaraz, gdy tylko poczujesz pierwsze objawy bólu gardła i pomóż swojemu organizmowi zwalczyć zagrożenie.

Jedną pastylkę należy zażywać co 2-3 godziny. Nie zmieniaj zalecanej dawki, a jeżeli objawy nie ustępują, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli zatem zauważysz u siebie jakieś objawy bólu gardła, spróbuj powyższych porad – miejmy nadzieję, że zatrzymają ból gardła zanim stanie się on zbyt silny.

[1]http://www.healthline.com/health/sore-throat#Overview1

[2]http://www.healthline.com/health/cold-flu/help-sore-throats#Honey5

[3]https://drbenkim.com/how-prevent-sore-throat-progressing-cold

Ból gardła przy przełykaniu śliny – co oznacza?

Odczuwanie bólu gardła podczas przełykania śliny związane jest z pobudzeniem receptorów bólowych m.in. poprzez aktywność tkanki mięśniowej. W proces przełykania zaangażowane są liczne mięśnie, których skurcze powodują ruch śliny do dalszych części przewodu pokarmowego. Podczas tego ruchu, mogą pojawić się nieprzyjemne wrażenie bólowe.

Ból gardła towarzyszyć może:

  • stanowi zapalnemu (głównie gardła, ale również np. zatok przynosowch),
  • obecności ciała obcego w gardle,
  • nieżytowi alergicznemu nosa,
  • nowotworom gardła lub migdałków.

Z uwagi na zróżnicowane przyczyny bólu gardła podczas przełykania, w żadnym wypadku nie należy go bagatelizować.

ZOBACZ TEŻ: Krzywa przegroda nosowa − jak się objawia? Jak przebiega zabieg na krzywą przegrodę nosową?

Co robić, gdy pojawia się ból gardła przy przełykaniu śliny?

Jeśli wystąpienie bólu gardła przy przełykaniu śliny nie było poprzedzone przeziębieniem lub innym schorzeniem, można spróbować poradzić sobie z nim domowymi metodami, które dokładniej zostały opisane poniżej.

W przypadku, gdy ból się nasila, utrzymuje się przez dłuższy okres czasu lub regularnie powraca, warto udać się na konsultację do lekarza rodzinnego lub internisty.

Specjalista po przeprowadzeniu z pacjentem szczegółowego wywiadu oraz wykonaniu ewentualnej diagnostyki, zaleci odpowiednie leczenie lub skieruje na konsultację otolaryngologiczną. Laryngolog jest lekarzem wyspecjalizowanym w schorzeniach nosa, gardła, zatok, uszu oraz krtani.

Jeśli przyczyna bólu gardła podczas przełykania śliny leży w dysfunkcji któregoś z wymienionych wyżej elementów, dopiero pomoc doświadczonego otolaryngologa może okazać się skuteczna i przynieść ulgę w cierpieniu.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz z łatwością umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

ZOBACZ TEŻ: Jak rozpoznać zapalenie tchawicy? Objawy i leczenie

Umów wizytę u laryngologa

Leczenie bólu gardła przy przełykaniu śliny

Dobór farmakoterapii zależy od czynnika, który spowodował ból gardła. Jeśli przyczyna jest bakteryjna (np. angina) lekarz zleca antybiotykoterapię.

W momencie, gdy ból gardła odczuwany podczas przełykania śliny nie ma podłoża bakteryjnego, stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe.

Warto sięgnąć wówczas po preparaty na bazie substancji o właściwościach przeciwbólowych i/lub przeciwzapalnych w postaci tabletek do ssania, bądź aerozoli.

ZOBACZ TEŻ: Zielony katar – co oznacza?

Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu śliny

Przy uporczywym i nawracającym bólu gardła przy przełykaniu śliny, warto zwrócić się na konsultację do lekarza POZ lub specjalisty (otolaryngologa). Jeśli dolegliwość jest łagodna i nie wynika z toczącego się procesu chorobowego, warto sięgnąć po domowe sposoby na złagodzenie bólu gardła przy przełykaniu śliny. Poniżej opisano kilka z nich.

Nawilżenie

Niezwykle istotne jest odpowiednie nawilżenie gardła zarówno w okresie pojawienia się bólu np. w trakcie połykania śliny, jak i w stanie zdrowia. Wysuszona śluzówka sprzyja rozwojowi różnego rodzaju patogenów chorobotwórczych, dlatego należy dbać o jej kondycję.

Aby nawilżyć gardło warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Znakomicie sprawdzą się tutaj nawilżacze powietrza. Do wielu z nich można dodatkowo dodać kilka kropel olejku eterycznego. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem – nic straconego, można bowiem rozwiesić w pomieszczeniu (np.

na kaloryferach) mokre ręczniki, które także pomogą w nawilżeniu powietrza.

W celu utrzymania błony śluzowej gardła we właściwym nawilżeniu, każdego dnia należy przyjmować dużą ilość płynów (pić należy nawet, jeśli nie odczuwamy pragnienia).

ZOBACZ TEŻ: Angina – przebieg i metody leczenia

Płukanki

Zastosowanie płukanek na bazie ziół zawierających substancje o działaniu przeciwzapalnym lub przeciwbakteryjnym (np. z szałwii czy rumianku) pomoże pozbyć się uczucia bólu gardła, który pojawia się np. podczas przełykania śliny. Należy stosować je wówczas kilka razy w ciągu doby.

Inhalacje

W celu nawilżenia dróg oddechowych można wykonywać inhalacje z użyciem soli fizjologicznej.

Miód i czosnek

W domowych sposobach na walkę z bólem gardła przy przełykaniu śliny nie można zapomnieć o najprostszych rozwiązaniach, które z łatwością można znaleźć we własnej kuchni.

Ząbek czosnku zawiera substancje przeciwbakteryjne, dzięki czemu pomoże zwalczyć ból wynikający ze schorzenia o podłożu bakteryjnym.

Dolegliwości bólowe znakomicie załagodzi również miód, który powlecze błony śluzowe niwelując uczucie drażnienia i dyskomfortu w gardle.

ZOBACZ TEŻ: Zapalenie zatok – jak je leczyć i kiedy staje się niebezpieczne dla naszego zdrowia?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Problemy z przełykaniem – GASTROMED Toruńskie Centrum Gastrologii, gastroskopia kolonoskopia w znieczuleniu

Jeśli masz problemy z przełykaniem pokarmów lub płynów może to być wynikiem zaburzenia zwanego dysfagią. Jeżeli zdarza się to sporadycznie – nie ma się czym martwić. Lecz, jeśli przełykanie często wymaga wysiłku lub jeśli odczuwasz ból w trakcie przełykania, niezwłocznie skontaktuj się z gastroenterologiem.

Dysfagia może wskazywać na problemy z gardłem lub przełykiem. Są one częstsze u osób starszych, ale mogą dotyczyć ludzi w każdym wieku. Ze względu na potrzebę dostarczania organizmowi wartości odżywczych jest to potencjalnie niebezpieczne zaburzenie.

Objawy problemów z przełykaniem

Objawy problemów z przełykaniem to między innymi:

  • kaszel lub dławienie się podczas próby przełykania
  • ból w trakcie przełykania
  • brak możliwości przełykania
  • ślinienie się
  • chrypka
  • uczucie, że jedzenie utknęło w gardle lub klatce piersiowej
  • cofanie się pokarmu
  • zgaga / choroba refluksowa przełyku
  • cofanie się kwasu żołądkowego
  • odwodnienie
  • nieoczekiwana utrata wagi
  • zapalenie płuc

Przyczyny problemów z przełykaniem

Przełykanie wydaje się być dla nas czymś naturalnym, ale w rzeczywistości składa się z trzech czynności: przeniesienie jedzenia lub płynu z ust do gardła, przepchnięcie go w dół gardła mijając tchawicę i przemieszczenie go w dół przełyku do żołądka. Problemy mogą pojawić się na każdym z tych trzech etapów.

Przyczyny problemów z przełykaniem znajdujące się w jamie ustnej:

  • suchość w ustach, niewystarczająca ilość śliny do przeniesienia pokarmu w dalsze części układu pokarmowego, co może być spowodowane przyjmowanymi lekami lub innymi kwestiami zdrowotnymi

Przyczyny problemów z przełykaniem znajdujące się w gardle:

  • zaburzenia neurologiczne takie jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe, dystrofia mięśniowa czy zespół post-polio
  • uszkodzenia neurologiczne, np. powstałe w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego czy udaru
  • nowotwory i niektóre terapie stosowane do ich leczenia
  • zaburzenie zwane uchyłkiem Zenkera, w wyniku którego w gardle, tuż nad przełykiem, powstaje mała kieszeń, w której zbiera się pokarm, co prowadzi między innymi do problemów z przełykaniem
You might be interested:  Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Przyczyny problemów z przełykaniem znajdujące się w przełyku:

  • osłabienie mięśni przełyku i jego poszerzenie (zaburzenie znane jako achalazja)
  • zwężenie przełyku
  • alergie pokarmowe (eozynofilowe zapalenie przełyku)
  • niedrożności spowodowane przyjmowanym pokarmem
  • mimowolne skurcze mięśni
  • ucisk węzłów chłonnych lub narośli kostnych (osteofitów) na przełyk
  •  bliznowate zwężenie spowodowana chorobą refluksową przełyku
  • twardzina skóry, kiedy przełyk zwęża się i twardnieje
  • guzy w przełyku

Diagnozowanie problemów z przełykaniem

Ze względu na to, że objawy mogą wskazywać na poważną chorobę, taką jak nowotwór, zalecana jest wizyta u lekarza specjalisty. Wykona on badanie fizykalne i przeanalizuje historię wcześniejszych chorób. Najprawdopodobniej zleci również serię badań, żeby zawęzić diagnozę.

Prześwietlenie rentgenowskie szyi i/lub klatki piersiowej z kontrastem, najczęściej w postaci płynnego barytu, pokaże, w którym miejscu utyka pokarm i płyny. Natomiast pH-metria odnotuje poziom refluksu kwasu żołądkowego w przełyku.

Dodatkowo, żeby lekarz specjalista mógł się dobrze przyjrzeć przełykowi pacjenta, należy zastosować gastroskopię,  lub laryngoskopię.

Z kolei manometria pozwala lekarzowi na zmierzenie ciśnienia wewnątrz przełyku i tym samym jego ruchomości.

Leczenie problemów z przełykaniem

W przypadku dysfagii gardła może być konieczna  zmiana sposobu odżywiania się i unikanie określonych pokarmów. W przypadku dysfagii przełyku gastroenterolog może spróbować lekarstw lub zabiegu poszerzania światła przełyku. Jeśli w przełyku znaleziono guz lub inną przeszkodę niezbędna będzie ingerencja chirurgiczna.

W ciężkich przypadkach może być konieczna dieta płynna lub przejściowe odżywianie przez rurkę wprowadzoną do żołądka.

WAŻNE: Informacje tu zawarte stanowią jedynie wskazówki, a nie porady medyczne. Prosimy skonsultować się z odpowiednim lekarzem odnośnie swojego stanu zdrowia, gdyż tylko wykwalifikowany i doświadczony specjalista może dokonać trafnej diagnozy i zalecić odpowiednie leczenie.

O czym może świadczyć ból gardła przy przełykaniu śliny?

Przeziębienie Maciej Klimczyk, mgr farm. Przeziębienie – chyba nie ma osoby, która nie przechodziłaby przez tę chorobę.

Wbrew pozorom, na przeziębienie zapadamy nie tylko jesienią czy zimą – często zdarza się, że chorujemy kilka razy w ciągu roku (szczególnie dzieci – nawet do 5 infekcji rocznie!).

Bardzo często przeziębienie mylone jest z grypą, czasem też z anginą czy zapaleniem płuc. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać objawy przeziębienia, jakie leki możemy zastosować oraz kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza.

Naturalne sposoby na przeziębienie Katarzyna Mądrzak, mgr farm. Czy da się przejść przeziębienie stosując naturalne metody leczenia? Większość z nas potrafi rozpoznać jego pierwsze objawy. Zanim sięgniesz po leki, zobacz, jak domowymi metodami wyleczyć zatkany nos, kaszel, ból gardła i zatok i inne dolegliwości.

Katar Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. Męczy Cię katar, cieknie z nosa lub masz wysuszoną śluzówkę – w aptece znajdziesz produkty w postaci sprayu, kropli lub doustnych tabletek, które pozwolą Ci zwalczyć te uciążliwe dolegliwości. Bez recepty kupisz leki, które złagodzą katar i uczucie zatkanego nosa oraz olejki eteryczne do aromaterapii, które ułatwią oddychanie przy katarze.

Ból gardła Agnieszka Soroko, mgr farm. Ból, drapanie, utrudnione przełykanie i chrypka to jedne z objawów przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych. Aby zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować objawy bólu gardła, można zastosować środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i nawilżające dostępne w aptece bez recepty.

Przeziębienie i grypa Agnieszka Soroko, mgr farm. Przeziębienie lub inne infekcje dopadają czasem każdego z nas. Niestety katar, kaszel, ból gardła i gorączka mogą utrudniać nam życie przez kilka dni. Można wtedy wspomóc się preparatami z apteki dostępnymi bez recepty, które pomogą przetrwać najgorsze.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Czy Sulfarinol został wycofany z aptek? 163 odpowiedzi Ola, około roku temu

Gdzie mogę kupić Bioparox w aerozolu? 6 odpowiedzi K.U, około 2 lat temu

  • Dlaczego coraz trudniej dostać Sulfarinol w aptekach? 8 odpowiedzi Jola, około roku temu
  • Czy w Łodzi dostanę od ręki Sulfarinol krople do nosa? 8 odpowiedzi Klara, około roku temu
  • Co zamiast Sulfarinolu? 7 odpowiedzi Bożena, około roku temu

Czy przy Theraflu Max Grip mogę zastosować lek Extraspasmina? Czy Dutilox wykazuje interakcję z preparatami łagodzącymi objawy przeziębienia i grypy? 11 odpowiedzi Nati, około 15 dni temu

Czy możliwe jest wysłanie Sulfarinolu do Białegostoku? 3 odpowiedzi Basienka, około roku temu

Kiedy będzie dostępny Sulfarinol? 3 odpowiedzi bożena, około roku temu

Czy będzie jeszcze dostępny lek Sulfarinol? 3 odpowiedzi [email protected] Pl, około roku temu

  1. Gdzie w Warszawie mogę nabyć krople Sulfarinol? 3 odpowiedzi IwonaM, około roku temu
  2. Jaki jest zamiennik Betadrin WZF krople do nosa? 4 odpowiedzi Adams, około 2 lat temu
  3. Czym zastąpić krople do oczu Betadrin? 4 odpowiedzi wojtekm49, około roku temu
  4. Gdzie jest Sulfarinol? 4 odpowiedzi monika, około roku temu
  5. Czy po kilku godzinach po podaniu syropu Dexapico można podać Fervex dziecku w wieku 11 lat? 4 odpowiedzi Lukasz, około roku temu
  6. Dlaczego wycofano Bioparox? 17 odpowiedzi Alex, około 2 lat temu

Ostatnio aktywni specjaliści:

Małgorzata Bekier, mgr farm. farmaceuta, redaktor Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. farmaceuta, redaktor Justyna Bartoń , mgr farm. farmaceuta, redaktor

Zapalenie krtani a refluks

Stan zapalny górnych dróg oddechowych powstaje wskutek działania czynnika drażniącego, w tym przypadku treści żołądkowej cofającej się do przełyku i powodującej uszkodzenie błony śluzowej. Zjawisko to nazywane jest refluksem krtaniowo-gardłowym (LPR – laryngopharyngeal reflux disease) i jest częstą manifestacją choroby refluksowej przełyku.

Do najczęstszych objawów zapalenia krtani w przebiegu LPR należą: poranna chrypka, suchy kaszel, drapanie w gardle, uczucie obecności obcego ciała w gardle, trudności w przełykaniu, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, cuchnący oddech, a także: duszność, problemy z oddychaniem, skurcze głośni, odbijanie i cofanie się treści żołądkowej do przełyku, częste nadżerki na dziąsłach, przerost migdałków.

Nieleczony refluks krtaniowo-gardłowy prowadzi do przewlekłego zapalenia krtani i zmian, takich jak: owrzodzenie kontaktowe, zwężenie podgłośniowe, rozlany obrzęk i zaczerwienienie krtani, zwężenie kieszonek Morgagniego, guzki głosowe, a nawet rak krtani.

Mechanizm zapalenia krtani w przebiegu choroby refluksowej

Za podrażnienie górnych dróg oddechowych odpowiedzialne są dwa mechanizmy: bezpośredni i odruchowy.

W pierwszym dochodzi do podrażnienia i uszkodzenia błony śluzowej sokami żołądkowymi i substancjami drażniącymi (pepsyna, kwas solny).

Błona śluzowa krtani jest podatna na uszkodzenia i nawet krótki kontakt z substancjami drażniącymi zawartymi w sokach żołądkowych, może prowadzić do jej uszkodzenia.

Drugim mechanizmem jest droga odruchowa: podrażnienie przez sok żołądkowych dolnej części przełyku, prowadzi do odruchu z nerwu błędnego powodującego kaszel, skurcz oskrzeli i potrzebę odchrząkiwania, co dodatkowo podrażnia błonę śluzową gardła.

Kiedy z bolącym gardłem należy zgłosić się do lekarza?

Bóle gardła i zapalenie krtani są symptomami towarzyszącymi wielu chorobom.

Utrzymujące się powyżej 3 tygodni zapalenie krtani uznawane jest za przewlekłe i należy je poddać specjalistycznemu badaniu.

Około 4–10% pacjentów laryngologicznych ma objawy związane z refluksem, a duża część osób, borykająca się z nawracającym zapaleniem krtani dowiaduje się o tym, że ma refluks dopiero po badaniach u laryngologa.

Leczenie zapalenia krtani wywołanego refluksem leczy się objawowo w celu zmniejszenia obrzęku śluzówki i załagodzenia pozostałych objawów ze strony górnych dróg oddechowych.

Równolegle, aby nie dochodziło do ponownego nawrotu choroby, należy wdrożyć odpowiednie leczenie refluksu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Postępowanie obejmuje najczęściej terapię farmakologiczną oraz zmianę diety i stylu życia.

Prawidłowe leczenie pozwala na uzyskanie poprawy stanu dróg oddechowych w okresie do 12 tygodni, a objawy chrypki, bólu gardła i kaszlu u większości pacjentów mijają w ciągu 6 tygodni.

Źródła:

www.ptwm.org.pl/base/zaburzenia-glosu-i-choroba-refluksowa

Wojciech Skrzypczak, Bożena Kowalska, Zmiany w krtani w przebiegu choroby refluksowej,

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *