Uczulenie Na Salicylany Jakie Leki?

Analget, Cefalgin, Coffalgan, Dolores, Paranalgin, Thomapyrin. Jeśli ktoś uczulony na salicylany i ma potrzebę zażycia leku przeciwbólowego lub przeciwgorączkowego niech wybierze paracetamol, ale uważając na składniki dodatkowe.
Przyczyną nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy (tzw. aspirynę) i wiele innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest prawdopodobnie zahamowanie aktywności COX-1. Pacjenci mogą dobrze tolerować leki z grupy inhibitorów COX-2, np. niektóre NLPZ.

Kiedy występuje alergia na salicylany?

Alergia na salicylany, czyli na estry kwasu salicylowego, pojawia się zazwyczaj po podaniu leków zawierających tę substancję lub owoców czy warzyw, w których naturalnie ona występuje.

Jakie produkty są wolne od salicylanów?

Osoby uczulone na salicylany powinny więc unikać leków oraz produktów zawierających te substancje. Produktami wolnymi od salicylanów lub zawierającymi je w śladowych ilościach, dopuszczalnych w diecie osób z alergią na te substancje są m.in.: przyprawy: sos sojowy bez przypraw, szafran, sól morska.

Jakie są objawy alergii na kwas salicylowy?

Alergia na kwas salicylowy może objawić się niegroźną alergią skórną, a nawet atakami astmy czy wstrząsem anafilaktycznym. Charakterystyczne objawy uczulenia na salicylany to: zmiany skórne, np. pokrzywka,

Jaki lek przeciwzapalny przy uczuleniu na salicylany?

Wszystkie NLPZ, które hamują COX-1, wywołują objawy nietolerancji u osób takich jak Pani. Bezpieczne są natomiast leki hamujące drugą odmianę COX, czyli COX-2 (tzw. koksyby, np. celekoksyb, czyli Celebrex o który Pani pyta).

Jakie leki zawierają salicylany?

Salicylany można znaleźć w niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (NLPZ) – czyli ogólnodostępnych preparatach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, po które chętnie sięgają Polacy.

Salicylany w lekach

 • kwas acetylosalicylowy (aspiryna),
 • kwas tolfenamowy,
 • ibuprofen,
 • ketprofen,
 • diklofenak,
 • naproksen.
 • Jak zbadac uczulenie na salicylany?

  Alergia na kwas salicylowy może objawić się niegroźną alergią skórną, a nawet atakami astmy czy wstrząsem anafilaktycznym.

  You might be interested:  Jakie są pierwsze objawy depresji? Jak ją rozpoznać?

  Charakterystyczne objawy uczulenia na salicylany to:

 • zmiany skórne, np. pokrzywka,
 • alergiczny nieżyt nosa,
 • obrzęk naczynioruchowy,
 • reakcje anafilaktyczne.
 • Jakie leki przeciwbólowe nie uczulają?

  „uczulenia na aspirynę” (kwas acetylosalicylowy) – w tym typie nadwrażliwości objawy występują po większości niesteroidowych leków przeciwzapalnych; najczęściej zalecanym lekiem bezpiecznym dla pacjentów z tej grupy jest acetaminofen (paracetamol) w dawce do 500 mg.

  Czym zastąpić niesteroidowe leki przeciwzapalne?

  W porównaniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi najmniejsze działania niepożądane ze strony układu pokarmowego daje paracetamol.

  Czym można zastąpić ketonal?

  Alternatywą dla stosowania leków przeciwbólowych z ketoprofenem są środki z ibuprofenem takie jak Ibufen, Ibalgin, Ibupar, Ibuprom, Nurofen czy Ibum. Z umiarkowanym bólem i stanami zapalnymi dobrze radzą sobie również preparaty z paracetamolem – Apap, Codipar, Efferalgan i Panadol.

  Co uczula w Polopirynie?

  Salicylany – leki

  Do salicylanów należy przede wszystkim kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna. Przy alergii na salicylany właściwie każdy lek zawierający aspirynę może się więc okazać niebezpieczny. Podobnie jest w przypadku polopiryny.

  Czy w Pyralginie jest paracetamol?

  Substancją czynną preparatu jest paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Pyralgina to lek w postaci tabletek z metamizolem sodu. Preparat wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i spazmolityczne, dlatego znalazł zastosowanie, m.in.

  Czy paracetamol uczula?

  Uczulenie na paracetamol w dawkach (> 650 mg) występuje rzadko u osób uczulonych na aspirynę. Alergia wyłącznie na paracetamol jest wyjątkowo rzadka. Uczulenie objawia się pokrzywką (61% reakcji), obrzękiem naczynioruchowym, stały wykwitem polekowym, złuszczającym zapaleniem skóry itd.

  Czy aspiryna może uczulac?

  Nadwrażliwość na aspirynę jest jedną z przyczyn przewlekłej pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego. Podobne objawy jak niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wywoływać dodatki spożywcze, takie jak konserwanty czy środki barwiące.

  Czy można mieć uczulenie na sliwki?

  Śliwki suszone, tak jak inne suszone owoce, mogą uczulić. Nie znajdują się jednak na liście najczęstszych alergenów. Alergia jest wynikiem osłabienia układu pokarmowego i samej śledziony, dlatego zarówno osobę dorosłą, jak i dziecko może uczulić każdy produkt spożywczy.

  You might be interested:  Żółta skóra – jakie są przyczyny zażółcenia skóry i żółtych plam?

  Czy można mieć uczulenie na Kurkume?

  W rzadkich przypadkach kurkuma może uczulać. Może zdarzyć się także przejściowe podrażnienie oczu. Dlatego nakładając maseczkę, omijaj te okolice. Maślanka lub jogurt – nie dodawaj do mikstury.

  Czy można być uczulonym na Papryke?

  Z kolei przyprawy takie, jak: papryka, pieprz, gałka muszkatołowa, cynamon, imbir mogą wywołać obja- wy alergii pokarmowej u osób uczulonych na pyłki roślin zielnych, zaś curry – u osób uczulonych na pyłki brzozy, olchy i leszczyny.

  Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *