Upławy przed okresem – jakie mogą być przyczyny upławów przed miesiączką?

Ból w dole brzucha, rozdrażnienie, uczucie ciężkości – objawów, sygnalizujących zbliżające się krwawienie miesiączkowe jest wiele. Rzadko można znaleźć wśród nich ten najprostszy – suchość pochwy. Tymczasem jego przyczyny bardzo łatwo wytłumaczyć w kontekście nadciągającej właśnie, comiesięcznej hormonalnej „rewolucji”.

Estrogeny i ich rola

Estrogeny to hormony, odpowiadające u kobiety za rozwój drugorzędnych cech płciowych oraz za regulację cyklu menstruacyjnego.

Ich stężenie w trakcie każdego cyklu się zmienia: przed miesiączką wydatnie spada (najniższe występuje podczas miesiączki) i do połowy cyklu stale wzrasta, sprzyjając odbudowie błony śluzowej macicy oraz przygotowaniu warunków dla potencjalnej ciąży (w czasie ciąży ich stężenie jest szczególnie wysokie). Zarówno nadmiar, jak i niedobór estrogenów może powodować poważne skutki zdrowotne. Na szczęście niedostatek owego hormonu, jaki obserwujemy przed mającym nastąpić krwawieniem, jest sytuacją zupełnie naturalną i nie powinien niepokoić. Niestety, często daje się kobietom we znaki. Z uwagi na to, że sprzyjają one lepszemu nawilżeniu pochwy, ich – chwilowy nawet – brak aktywności, może powodować dyskomfort w okolicach narządów płciowych.

Gdy estrogenów brakuje

Brak nawilżenia może wywoływać szczególnie nieprzyjemne uczucie suchości pochwy przed okresem, ale także inne przykre objawy, jak pieczenie, wrażenie tarcia, a nawet kłucia.

Dlatego właśnie niektóre kobiety mylą je z symptomami, typowymi dla infekcji intymnej.

Jeśli jednak dolegliwości pojawiają się cyklicznie – właśnie przed miesiączką, prawdopodobnie są wywołane chwilowym obniżeniem stężenia estrogenów.

Miesiączka bez kalendarza

Uznaje się, że prawidłowy cykl menstruacyjny powinien trwać od 21 do 35 dni. Oczywiście to tylko teoria, ponieważ niektóre kobiety od początku obserwują u siebie cykle dłuższe lub krótsze od typowych. Jeśli jest to cykliczna prawidłowość – nie ma powodów do obaw.

Gdy jednak cykle regularne nagle przestają trzymać się terminu, warto ustalić powód tego typu sytuacji. Przyczyn ich nieregularności może być wiele. Od tych zupełnie naturalnych (jak urodzenie dziecka, karmienie piersią, przerwanie antykoncepcyjnej terapii hormonalnej itp.

), które nie są powodem do niepokoju, po te, wymagające leczenia. Nieregularne cykle mogą być bowiem konsekwencją poważnych schorzeń (takich jak np.

zespół Tunera, choroby tarczycy, wątroby, polipy, nieprawidłowa budowa narządów rodnych czy nowotwory) bądź nadmiernego osłabienia organizmu (notorycznego zmęczenia, ciągłego stresu, nieprawidłowej diety czy zbyt drastycznego odchudzania).

Bez względu na pierwotną przyczynę, cykle takie świadczą o zachwianej równowadze hormonalnej w organizmie, dlatego warto skonsultować ów problem z ginekologiem.

Wraz bowiem z niespodziankami, jakimi nieregularnie obdarza nas organizm (datę okresu trudno przewidzieć), „niepunktualnym” miesiączkom często towarzyszą inne, uporczywe objawy, jak np.

suchość i podrażnienie pochwy, na które wpływają wspomniane zaburzenia hormonalne.

Suchość pochwy a przyjmowanie leków

Może się zdarzyć, że przyczyną braku nawilżenia są powody, których na pierwszy rzut oka nie podejrzewamy o związek z problemami w intymnych kwestiach – niektóre grupy przyjmowanych długotrwale leków mogą powodować konsekwencje w sypialni.

W tym przypadku warto skierować swoje kroki do specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie nierzutujące na pożycie.

Również stosowanie terapii hormonalnej (antykoncepcji czy HTZ) sprzyja suchości pochwy – tutaj również najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem.

Dolegliwości związane z narządami rozrodczymi to zawsze problem, którego rozwiązaniem należy się zająć. Mimo, że nie ma on z reguły poważnych następstw dla zdrowia fizycznego, rzutuje na psychikę i relacje z partnerem. Znalezienie powodów i leczenie jest stosunkowo łatwe i nie trwa długo, za to korzyści, które z nich płyną, są zdecydowanie warte poświęcenia chwili czasu

Czy stałe noszenie wkładek higienicznych może powodować suchość pochwy? 

W trakcie cyklu miesięcznego możemy wyróżnić kilka okresów, w czasie których jego jakość śluzu szyjkowego wypływającego z pochwy jest wyraźnie różna. Okres płodny sygnalizuje pojawienie się śluzu o innych jakościowo cechach: przezroczysty, gładki, śliski i rozciągliwy, czemu towarzyszy uczucie wilgotności i śliskości w okolicach zewnętrznych narządów płciowych.

Zabezpieczanie się przed obfitą wydzieliną za pomocą wkładek higienicznych jest naturalne i jak najbardziej zrozumiałe. A jednak, niektóre kobiety noszą je codziennie, bez względu na jakość śluzu i sam fakt jego występowania. Śluzówka, broniąc się przed sztucznymi substancjami, czerwieni się.

Dochodzi do jej przekrwienia, rozpulchnienia i wysuszenia. Chorobowo zmieniona powierzchnia staje się bezbronna wobec atakujących ją drobnoustrojów, stąd łatwo o infekcję.

Dlatego właśnie warto zrezygnować ze stałego noszenia wkładek higienicznych i zakładać je tylko wtedy, kiedy organizm rzeczywiście produkuje wzmożoną ilość wydzieliny.

Upławy przed okresem – jakie mogą być przyczyny upławów przed miesiączką?

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›

Upławy przed okresem – jakie mogą być przyczyny upławów przed miesiączką?

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›

Upławy przed okresem – jakie mogą być przyczyny upławów przed miesiączką?

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›

Upławy przed okresem – jakie mogą być przyczyny upławów przed miesiączką?

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›

Brązowe upławy – o czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy?

Upławy przed okresem – jakie mogą być przyczyny upławów przed miesiączką? Autor: Getty images

Brązowe upławy z pochwy, będące niekiedy niewielkim plamieniem, mogą mieć wiele przyczyn. Dlatego warto dokładnie obserwować swoje ciało, by w odpowiednim memencie zgłosić się do ginekologa. O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy? Przeczytaj albo posłuchaj.

Brązowe upławy to znak, że w organizmie kobiety zachodzą pewne zmiany. Brązowe plamienia mogą być objawem zaburzeń hormonalnych albo choroby, ale nie muszą. U niektórych kobiet brązowe upławy występują regularnie i nie oznaczają żadnych problemów zdrowotnych. Co sygnalizują brązowe plamienia i kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Spis treści:

Brązowe upławy przed okresem

Brązowe upławy nie muszą być powodem do niepokoju. U niektórych kobiet występują bowiem normalnie w czasie owulacji. Przyczyną pojawienia się brązowej wydzieliny z pochwy w tym czasie jest wzrost stężenia estrogenów lub pęknięcie pęcherzyka jajnikowego w momencie uwolnienia komórki jajowej –  to jeden z objawów owulacji.

Jeśli takie objawy pojawiają się regularnie, ale nie towarzyszy im ból czy inne niebezpieczne objawy, nie jest to powód do niepokoju. Podobnie jak brunatne upławy wywołane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. To charakterystyczny objaw towarzyszący łykaniu minipigułek, czyli pigułek z progestagenem.

Brązowe upławy lub niewielkie plamienia mogą również świadczyć o ciąży, a dokładnie być objawem implantacji zarodka, czyli zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy.

Brązowe upławy mogą również oznaczać  cykl bezowulacyjny. W prawidłowym cyklu stężenie progesteronu spada po owulacji. Pojawia się krwawienie – miesiączka.

Jeśli kobieta cierpi na zaburzenia hormonalne i stężenie progesteronu od początku będzie niskie, jego poziom drastycznie się nie obniży. Cykl będzie wtedy bezowulacyjny. Przed miesiączką mogą pojawić się brązowe upławy.

You might be interested:  Skurcze w łydkach i skurcze w nogach – jakie są przyczyny?

Brązowe upławy objawem choroby

Brązowe upławy mogą jednak świadczyć o zakażeniu w obrębie dróg rodnych. Najczęstsze z nich to choroby weneryczne – wówczas brunatnej wydzielinie towarzyszy świąd, pieczenie, owrzodzenia i inne nietypowe objawy, które powinny skłonić kobietę do jak najszybszej wizyty u lekarza. Brązowa wydzielina z pochwy może wskazywać również na nadżerkę, polipy lub mięśniaki.

Nadżerka to niewielki ubytek tkanki nabłonkowej w pochwowej części macicy. Nie jest groźną zmianą, ale wymaga leczenia, by się w nią nie przekształcić. Polipy to przerośnięcia błony śluzowej, które najczęściej rozwijają się w szyjce lub jamie macicy. 

Mięśniaki natomiast to łagodne guzy w trzonie macicy. Sprzyjają im zaburzenia hormonalne. Wszystkim trzem zmianom towarzyszyć mogą plamienia miedzy okresem lub brązowa wydzielina z pochwy. Brązowe upławy mogą niekiedy być objawem nowotworu narządów płciowych, najczęściej raka szyjki macicy oraz raka endometrium.

Jeśli brązowe upławy są objawem choroby, kobieta może odczuwać:

  • świąd
  • pieczenie
  • ból podczas oddawania moczu
  • ból podczas współżycia
  • wyczuwa zmiany na narządach płciowych – np. krosty

Czy krwawienie implantacyjne to miesiączka? Wideo

Brązowe upławy a zaburzenia hormonalne

Najczęstszą przyczyną brązowej lub brunatnej wydzieliny z pochwy pomiędzy miesiączkami są zaburzenia hormonalne. Jednym z nich może być niedobór progesteronu i związana z tym niewydolność ciałka żółtego.

Zbyt niski poziom hormonu jest odpowiedzialny w określonym czasie cyklu za wystąpienie miesiączki. Jeśli jest go za mało także wcześniej – mogą pojawić się plamienia i brązowe upławy przed okresem.

Brązowa wydzielina z pochwy może być też skutkiem zaburzeń poziomu prolaktyny. Tzw. hiperprolaktynemia, czyli nadmiar prolaktyny w organizmie prowadzi do zaburzeń cyklu miesiączkowego i wystąpienia brązowych upławów.

Plamienie przed okresem – naturalne przyczyny, inne przyczyny

W sytuacji, kiedy pojawia się plamienie przed okresem, a termin kolejnej miesiączki jest jeszcze odległy warto się zastanowić czy nie należy udać się do ginekologa. Ponieważ plamienie przed okresem może wystąpić z naturalnej przyczyny, ale może być również zapowiedzią ciąży i niestety też sygnałem choroby.

Czym jest plamienie przed okresem? Jest to niewielka ilość wydzieliny z pochwy, która jest połączona z krwią, w niektórych przypadkach jest to tylko krew.

Barwa może się zmieniać w zależności przede wszystkim od przyczyny krwawienia.

Jeśli plamienie przed okresem pojawia się częściej niż w ciągu jednego cyklu miesiączkowego lub pojawiło się tylko raz, ale towarzyszą mu inne objawy dla przykładu ból podbrzusza to należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

1. Plamienie przed okresem – naturalne przyczyny

Plamienie przed okresem może pojawić się na krótko przed terminem planowanej miesiączki.

Przy regularnym cyklu miesiączkowym takie plamienie przed okresem jest związane w większości przypadków z niewydolnym ciałkiem żółtym efektem, czego jest zbyt mała ilość progesteronu wytwarzanego przez organizm. Czym jest progesteron? Jest to hormon odpowiedzialny między innymi za prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Plamienie przed okresem może być spowodowane niewłaściwie dobranymi środkami hormonalnymi

Plamienie przed okresem jest to także typowe plamienie okołoowulacyjne, czyli takie, które pojawia się najczęściej około 14 dnia całego cyklu.

Nie jest to plamienie, które powinno niepokoić, ponieważ wiąże się z zaniżonym poziomem estrogenów w okresie owulacji, a więc jajeczkowania.

Plamienie przed okresem spowodowane niską ilością estrogenu zanika po kilku dniach, kiedy hormon już się unormuje.

Plamienie przed okresem są tez typowym objawem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Plamienie najczęściej pojawia się w początkach kuracji.

Bardzo ważne, aby obserwować czy plamienie przed okresem trwa dłużej niż pół roku, ponieważ wtedy nie jest to już typowy objaw i być może potrzebna będzie zmiana preparatu. Wydzielina może się pojawić w sytuacji, gdy kobieta przerwie kurację.

Częste plamienie przed okresem u kobiet, które skończyły 40 lat może sygnalizować zbliżanie się menopauzy zwłaszcza w pierwszym etapie.

2. Plamienie przed okresem – inne przyczyny

Częste plamienie przed okresem przykładowo po stosunku należy jak najszybciej skonsultować z ginekologiem, ponieważ może sygnalizować dla przykładu nadżerkę lub stan zapalny narządów płciowych. Inną przyczyną mogą być polipy szyjki macicy, mięśniaki macicy czy zapalenie przydatków.

Przy stanach chorobowych wydzielina jest obfitsza i często towarzyszą jej inne objawy przykładowo gorączka czy ból w okolicach podbrzusza przypominający skurcze. Do chorób, przy których pojawia się między innymi plamienie przed okresem należy również chlamydioza i rak np. rak szyjki macicy.

Plamienie przed okresem są tez typowym objawem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Plamienie najczęściej pojawia się w początkach kuracji.

Bardzo ważne, aby obserwować czy plamienie przed okresem trwa dłużej niż pół roku, ponieważ wtedy nie jest to już typowy objaw i być może potrzebna będzie zmiana preparatu. Wydzielina może się pojawić w sytuacji, gdy kobieta przerwie kurację.

Plamienie przed okresem – czy powinno niepokoić?

Plamienie przed okresem może pojawiać się z przyczyn naturalnych, być zwiastunem ciąży, ale i objawem choroby. Jak wygląda plamienie? To niewielka ilość wydzieliny z pochwy (połączona z krwią) bądź będąca krwią. Jego zabarwienie zależy od przyczyny krwawienia. Plamienie z pochwy może mieć kolor od jasnoczerwonego do ciemnoczerwonego lub brązowego.

Plamienie przed okresem nie zawsze jest niepokojące, nie oznacza patologii. Często jest związane z fizjologicznymi procesami zachodzącymi w organizmie. Co oznacza plamienie? Najczęściej odpowiada za nie:

  • niewydolne ciałko żółte, które produkuje niewystarczającą ilość progesteronu. Jest to tzw. niedomoga lutealna. Niewydolność ciałka żółtego może być wywołana zmniejszoną produkcją pęcherzyków Graafa i przyspieszonym złuszczaniem się śluzówki macicy lub przedwczesnym obumarciem ciałka żółtego. Oprócz plamienia przed okresem w przypadku niedomogi lutealnej obserwuje się zespół napięcia miesiączkowego, mastopatię, czyli ból piersi oraz zmiany w długości cyklu menstruacyjnego (zarówno jego wydłużenie, jak i skrócenie),
  • źle dobrane środki hormonalne,
  • włączenie antykoncepcji hormonalnej (krwawienie często pojawia się na początku terapii), jej przerwanie, a także odstawienie tabletek (wtedy plamienia pojawiają się przed okresem tylko na początku),
  • plamienie okołoowulacyjne, pojawiające się zwykle około 14 dnia cyklu. Jest związane z obniżonym poziomem estrogenów w czasie jajeczkowania. Takie plamienie jest nieznaczne i może trwać około 3-4 dni,
  • inne zaburzenia hormonalne, takie jak hiperprolaktynemia, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zaburzony stosunek estrogenów i progesteronu, zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • zbliżanie się menopauzy. Zwykle obserwują je kobiety po 40. roku życia,
  • różowe plamienie przed okresem może wynikać z niewielkich uszkodzeń naczyń krwionośnych ścian pochwy, ponieważ przed menstruacją narządy płciowe ulegają przekrwieniu.

Plamienie przed okresem zdarza się dość często. Choć zwykle nie jest niepokojące, w niektórych sytuacjach może zwiastować choroby. To dlatego należy zgłosić się do ginekologa, gdy:

  • jeśli plamienie przed okresem pojawia się częściej niż raz w ciągu cyklu miesiączkowego,
  • plamienie przed okresem występuje w czasie trwania kilku cykli miesiączkowych,
  • jeśli plamieniu przed okresem towarzyszą takie objawy jak ból podbrzusza czy gorączka lub gdy wydzielina jest bardzo obfita,
  • jeśli plamienie przed okresem pojawia się dłużej niż 3 miesiące po włączeniu antykoncepcji hormonalnej,
  • plamienie pojawia się bez związku z cyklem miesiączkowym i owulacją, pojawiają się też inne niepokojące objawy, takie jak: zbyt obfite i długie miesiączki, bóle brzucha, skurcze, gorączka.
You might be interested:  Katar Co Tydzień?

Plamienie przed okresem jest zjawiskiem zdecydowanie częstym, a w większości przypadków związane jest z wahaniami poziomu hormonów w kobiecym organizmie. Niektóre sytuacje jednak powinny zaniepokoić.

Jeśli zdarzają się często lub po stosunku, plamienia mogą zwiastować nadżerkę, polipy, mięśniaki macicy, zapalenie przydatków lub stan zapalny narządów płciowych.

Plamienie przed okresem może być również objawem choroby, zarówno infekcji intymnej, jak i choroby przenoszonej drogą płciową (chlamydioza, rzęsistkowica).

Ból jajnika i plamienie – brązowe lub różowe – przed okresem bardzo często jest sygnałem torbieli jajnika, które są konsekwencja zaburzeń hormonalnych. Plamienie przed okresem może być również objawem raka szyjki macicy, macicy lub jajnika.

Plamienia przed okresem mogą być także wywołane przez choroby urazy dróg rodnych. Szczególnie są na nie narażone kobiety po menopauzie, borykające się z atrofią pochwy i zanikiem śluzówki narządów płciowych.

Plamienia mogą występować nie tylko przed okresem, ale również w środku cyklu miesiączkowego lub po menstruacji. Ponieważ zaburzenia miesiączkowania mogą świadczyć o dysfunkcjach układu hormonalnego czy procesie chorobowym, wszelkie nieprawidłowości wymagają uwagi, obserwacji i konsultacji z ginekologiem.

Lekarz, aby stwierdzić, czy plamienie przed okresem, zarówno plamienie różowe, jak i brązowe, jest niepokojące, przeprowadza badanie, ale i wnikliwy wywiad, co pozwala na ustalenie przyczyny nieprawidłowego krwawienia.

Objawy w ginekologii

KRWAWIENIA – mogą być objawem chorób, lub powikłań związanych z następującymi stanami:

  1. Nieprawidłowy przebieg ciąży
  2. Zaburzenia cyklu miesiączkowego
  3. Patologia narządów płciowych związana z rakiem i stanami przednowotworowymi

BÓL – to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza ginekologa. Zwykle granicę bólu w ginekologii stanowi wysokość pępka, jako konsekwencja unerwienia narządów płciowych. Często to właśnie ból poprzez swój charakter, zasięg i umiejscowienie najcelniej pomaga postawić rozpoznanie.

  • Ból może być związany z ciążą, porodem i połogiem a także występuje w wielu chorobach ginekologicznych.
  • Ból związany z ciążą, porodem, połogiem- te zagadnienia są szerzej opisane w rozdziale dotyczącym położnictwa
  • Ból w chorobach ginekologicznych:
  • Zapalenie
    • sromu
    • Pochwy
    • Przydatków
    • Mięśnia macicy
    • Endometrium ( błony śluzowej wyściełającej macicę )
    • Otrzewnej miednicy mniejszej
  • Skręcona torbiel lub guz jajnika – ból ostry, przeszywający, napadowy zlokalizowany w podbrzuszu z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami.
  • Nowotwory narządów płciowych kobiecych – ból występuje zwykle w zaawansowanym etapie choroby, gdy nastąpi naciekanie na sąsiadujące tkanki lub gdy guz osiągnie znaczne rozmiary i zacznie powodować dolegliwości uciskowe.
  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego –  dolegliwości mają charakter rozpierania w podbrzuszu, dołączają się dodatkowo : bolesność piersi, bóle i zawroty głowy.
  • Bolesne miesiączkowanie – bóle ( niekiedy silne skurcze ) okolicy krzyżowej, krzyżowo-lędźwiowej, podbrzusza, głowy oraz nudności.
  • Endometrioza – ból pojawia się 1-2 dni przed miesiączka, nasila się w miarę jej trwania i ustępuje wraz z zakończeniem się miesiączki. Ból zlokalizowany jest głęboko w miednicy, promieniuje do podbrzusza, pochwy i okolicy krzyżowej. Zwykle występują bóle podczas współżycia i podczas badania ginekologicznego. Niekiedy pacjentki odczuwają bóle podczas oddawania stolca

UPŁAWY– to nieprawidłowa wydzielina pochwowa- żółtawa, zielonkawa, szara, ropna, podbarwiona krwiście, z pęcherzykami gazu, współwystępująca jako jeden z objawów w zapaleniu sromu i pochwy, czasem wystepuje tzw. rybi zapach- objaw charakterystyczny dla infekcji bakteriami beztlenowymi      ( nasila się po kontakcie tej wydzieliny z substancjami zasadowymi tj. spermą i krwią )

Prawidłowa wydzielina pochwowa jest przezroczysta, przypominająca białko jaja ( w okresie okołoowulacyjnym ),  biała w pozostałym czasie cyklu, jednorodna, o konsystencji mleczka, kremu do ciała, czasem bardziej gęsta.

Nie powoduje dolegliwości w postaci świądu, kłucia, pieczenia, nie stwierdza się tzw. rybiego zapachu, pH tej wydzieliny oceniane  podczas badania ginekologicznego to ok.4.0.

Wielokrotnie pacjentki prawidłową wydzielinę pochwową nazywają upławami i nawet stwierdziwszy niewielką jej ilość na bieliźnie postrzegają jako objaw choroby.

Upławy mogą występować w wielu stanach chorobowych:

  • Zapalenia narządów płciowych
    • Zakażenia pochwy- zapalenia drożdżakowe, bakteryjne, rzęsistkowe, rzeżączkowe
    • Zapalenie błony śluzowej macicy- upławy z domieszką krwi, ropne lub śluzowo-ropne
    • Zapalenie mięśnia macicy – występują w przebiegu ciężkich zapaleń połogowych, są krwawe, niekiedy ropne
    • Zapalenie przydatków – obfite upławy surowiczo-ropne, połączone z ostrym bólem w podbrzuszu
    • Zapalenie sromu – zwykle współistnieje z zapaleniem pochwy i upławy maja charakter podobny do upławów pochwowych.
  • Nowotwory narządów płciowych
    • Rak szyjki macicy – upławy początkowo niecharakterystyczne, w zaawansowanych stanach krwiste o gnilnym, bardzo przykrym zapachu
    • Rak endometrium – cuchnące upławy pojawiają się gdy dochodzi do zmian martwiczych
    • Rak pochwy – początkowym objawem mogą być krwawienia po współżyciu, następnie upławy surowicze lub surowiczo-ropne o gnilnym zapachu, drażniące skórę sromu i krocza
  • Czynniki mechaniczne
  • Urazy
  • Ciała obce
  • Choroby ogólnoustrojowe – poprzez obniżenie odporności mogą objawiać się uporczywymi upławami
    • Cukrzyca
    • Niedokrwistość
    • Choroby zakaźne
    • Choroby nowotworowe

  WYMIOTY – odruch prowadzący do opróżnienia żołądka, często poprzedzony nudnościami i ślinotokiem. Poza wczesna ciążą, może występować w wielu stanach patologicznych

  • Związane z ciążą
    • Brak spokoju psychicznego, często trudności z zaakceptowaniem ciąży
    • Zaburzenia czynności gruczołów dokrewnych
    • Niedostateczna czynność kory nadnerczy
    • Podwyższone stężenie gonadotropin i estrogenów
    • Niewystarczające wydzielanie progesteronu
    • Czynniki alergiczne i toksyczne- np. produkty degradacji hormonów
    • Wynik odruchu zależnego od tyłozgięcia macicy
  • Choroby współistniejące z ciążą
    • Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek
    • Zapalenie wyrostka robaczkowego
    • Zapalenie pęcherzyka żółciowego
    • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
  • Wymioty jako objaw
    • Owulacji – są spowodowane podrażnieniem otrzewnej przez płyn z pękniętego pęcherzyka jajnikowego
    • Bardzo bolesnych krwawień miesiączkowych
    • Skręcającej się torbieli/guza jajnika – występuje razem z przeszywającym bólem
    • Zapaleń narządów płciowych – w szczególności w ciężkich postaciach, gdzie występuje podrażnienie otrzewnej miednicy mniejszej
    • Nowotworów – przede wszystkim jajników
    • Zapalenia otrzewnej
    • Niedrożności jelit
    • Chemioterapii

ŚWIĄD – jest to forma bólu o różnym stopniu nasilenia, zwykle od uciążliwej do nieznośnej, współistniejąca ze zmianami na skórze wynikającymi ze zmian chorobowych, upławów lub podrażnienia wywołanego drapaniem. Najczęściej dotyczy warg sromowych, okolicy krocza ( krocze – obszar położony pomiędzy spoidłem tylnym warg sromowych a odbytem ) i odbytu.

Przyczyny:

  • zakażenia
    • drożdżakowe, bakteryjne, mieszane, rzęsistkowe
    • pasożytnicze-owsiki, świerzb, wszawica łonowa
  • choroby alergiczne- uczulenia na detergenty, bieliznę, uogólnione choroby skórne

Brązowe upławy przed miesiączką

Brązowe upławy to po prostu upławy
zabarwione niewielką ilością „starej” krwi. Świeża krew ma
kolor czerwony, ale z czasem brązowieje. Gdy upławy uzyskują
brązowy odcień, można się domyślać, że zawierają niewielkie
ilości krwi, która nie pochodzi ze świeżego krwawienia.

Najczęściej brązowe upławy pojawiają tuż przed okresem. To nic innego jak niewielkie ilości krwi menstruacyjnej, której wydalanie jeszcze nie rozpoczęło się na dobre.

Wystarczy parę kropli krwi, która zanim znajdzie ujście z pochwy, zatrzyma się w drogach rodnych i zbrązowieje, a następnie zostanie wydalona z upławami.

Jednak brązowe upławy nie występują tylko przed okresem i nie zawsze są częścią krwi menstruacyjnej.

Brązowe upławy – jakie są
najczęstsze przyczyny?

Czasem epizodycznie występujące
brązowe upławy mogą pojawić się na skutek:

  • Badania ginekologicznego – podczas badania np. przy pobieraniu wymazu cytologicznego lub badania szyjki macicy w ciąży, może dojść do mikrouszkodzenia delikatnych tkanek szyjki macicy. Normalne wówczas jest niewielkie i krótkotrwałe krwawienie z takiego miejsca, objawiające się wystąpieniem brązowych upławów.
  • Energicznego współżycia – jeśli podczas dynamicznego seksu nie zostanie zapewnione właściwe nawilżenie pochwy, może dojść do obtarć, które będą krwawić. Wówczas brązowe upławy mogą pojawić się tuż po stosunku.
  • Stosowania antykoncepcji hormonalnej – brązowe upławy są częstym zjawiskiem w tej sytuacji. Zwłaszcza, gdy środki hormonalne nie zawierają estrogenu.
  • Krwawienia implantacyjnego – brązowe upławy pojawiające się około tydzień przed miesiączką mogą być pierwszym objawem ciąży. Zapłodnione jajo próbuje się zagnieździć w macicy, czego efektem może być niewielkie krwawienie.
  • Owulacji – w niektórych przypadkach brązowa wydzielina może pojawić się w środku cyklu menstruacyjnego, gdy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajnika.
You might be interested:  Uczulenie Na Roztocza Co Robić?

Powyższe przyczyny brązowych upławów nie są czymś niebezpiecznym, ale trzeba wiedzieć, że istnieją też inne, poważniejsze powody występowania brązowej wydzieliny. Należą do nich:

  • Perimenopauza, czyli etap poprzedzający menopauzę. W tym czasie cykl menstruacyjny staje się coraz bardziej nieregularny i mogą pojawiać się również brązowe plamienia. Zwykle temu objawowi towarzyszą też inne, takie jak: uderzenia gorąca, suchość pochwy, mniejsze libido, drażliwość, problemy ze snem czy nocne pocenie się. Perimenopauza zwykle pojawia się w wieku około 40 lat.
  • Zapalenie narządów miednicy mniejszej (inaczej zapalenie przydatków) też może objawiać się brązowymi upławami. Są one następstwem toczącej się infekcji. Upławy w tym przypadku mają nietypowy zapach i towarzyszą im również inne objawy chorobowe np. bóle brzucha, ból podczas stosunku, pieczenie przy oddawaniu moczu czy gorączka.
  • Choroba weneryczna może również objawiać się brązową wydzieliną z pochwy. Nie jest to wówczas jedyny objaw – mogą wystąpić bolesność przy oddawaniu moczu czy podczas seksu, czasem również ból w podbrzuszu.
  • Torbiel jajnika też bywa przyczyną brązowych upławów. Objawem dodatkowym jest ból podbrzusza czy bolesne stosunki seksualne.
  • Endometrioza jest powodem przerastania tkanki wyściełającej macicę. Zwykle powoduje bolesne i obfite miesiączki, a pomiędzy nimi mogą pojawić się właśnie brązowe plamienia.
  • Zespół policystycznych jajników to nieuregulowana gospodarka hormonalna. Owulacja jest rzadka albo nieregularna, więc kobiety mają problem z zajściem w ciążę. Objawem PCOS są także rozregulowane miesiączki – mogą się objawiać brązowymi upławami albo bardzo obfitym krwawieniem.

Kiedy brązowe upławy powinny
niepokoić?

Przyczyn brązowych upławów jest dużo i nie wszystkie są prozaiczne, więc nie należy ich bagatelizować. Szczególnie, jeśli nie występują epizodycznie. Skontaktuj się z lekarzem w przypadku, gdy upławy trwają dłużej niż kilka tygodni albo gdy występują za każdym razem po stosunku.

Nie bagatelizuj brązowej wydzieliny, jeśli towarzyszą jej inne niepokojące objawy np. swędzenie pochwy czy ból podbrzusza. Nie jest czymś normalnym również wydzielina o specyficznym zapachu.

Tym bardziej nie pomijaj faktu występowania brązowych upławów również jeśli jesteś w ciąży – koniecznie poinformuj o tym swojego ginekologa na najbliższej wizycie.

Zobacz jeszcze:

Krwawienie w ciąży. Co może oznaczać?

Autor: Iza

foto: canva

Dużo śluzu przed okresem – o czym świadczy?

Sytuacja, w której obserwujemy przed okresem dużo śluzu, z reguły występuje dość rzadko. Na ogół w tej fazie cyklu menstruacyjnego powinien być on skąpy, mlecznobiały lub przezroczysty. Jego konsystencja i zabarwienie zmieniają się wraz z cyklem miesięcznym i wiele zależy od tego, czy jest to śluz płodny, czy niepłodny.

Content: Jaki śluz przed okresem jest normą, a jaki – powodem do obaw i wizyty u ginekologa? To pytanie, które zadają sobie kobiety obserwujące swoje ciało i to, jak zachowuje się ono w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. Gołym okiem bowiem widać, że na kilka dni przed pojawieniem się krwawienia miesięcznego zarówno ilość, jak i gęstość śluzu zmienia się. Ma on wówczas nie sprzyjać płodności.

Rola śluzu szyjkowego

Śluz pochwowy wydzielany jest przez szyjkę macicy. W zależności od ilości hormonów produkowanych w różnych fazach cyklu może zmieniać gęstość i kolor, stając się bardziej lub mniej sprzyjający zapłodnieniu. Śluz szyjkowy zmienia się w zależności od występowania trzech faz cyklu.

Pierwsza z nich jest fazą folikularną, czyli przedowulacyjną, druga zaczyna się owulacją (jajeczkowaniem), natomiast ostatnia to faza lutealna, inaczej nazywana sekrecyjną. Przed samym okresem następuje u kobiet okres niepłodny, który utrzymuje się aż do zakończenia krwawienia.

Po owulacji pojawia się wydzielina zwana śluzem gestagennym, inaczej niepłodnym. Jaki jest śluz przed okresem? Przede wszystkim gęsty. Jego zawiesista konsystencja znacznie różni się od tej, która występuje tuż po okresie – rzadkiej i bardziej wodnistej.

Śluz przed miesiączką jest bardziej lepki i mniej rozciągliwy, a tuż po niej kobieta odczuwa wilgoć w pochwie. Czasami kobiety przed krwawieniem odczuwają dużą suchość pochwy. Odczyn śluzu przed miesiączką jest kwaśny (pH poniżej 7), co sprawia, że jest on mało przyjazny dla plemników.

W taki sposób można również ocenić, czy kobieta ma dni płodne, czy niepłodne. Płodny śluz jest bardziej rozciągliwy i przezroczysty.

Kolor śluzu przed okresem

O tym, jaki powinien być śluz przed okresem i jego kolor, decydują hormony płciowe. W zależności od fazy cyklu może przybierać barwę brązową, różową, mleczną, żółtą lub być całkowicie przezroczysty. Niedużo białego śluzu przed okresem (czasami żółtego) świadczy o prawidłowym przebiegu cyklu miesiączkowego i działaniu hormonów.

Kiedy wydzielina zmieni kolor na lekko różowy lub brązowy, jest to informacja, że zbliża się krwawienie. Bardzo rzadko mówi o zmianach patologicznych. Niekiedy naturalny śluz mylony jest z upławami bądź infekcjami o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym.

Jeśli wydzielanie śluzu towarzyszy silne swędzenie lub pieczenie, należy udać się do ginekologa, aby wykluczyć zakażenie.

Śluz a ciąża i planowanie rodziny

Wiemy już, jaki jest śluz przed okresem. A jaki jest w ciąży? Rodzaj śluzu w czasie ciąży jest kwestią osobniczą, czasami jest gęsty i mętny, a czasami suchy. Zazwyczaj jednak jest bezbarwny lub lekko żółty, z reguły też jest bezwonny.

Jedną z metod naturalnego planowania rodziny jest obserwacja śluzu. Mowa tutaj o metodzie Billingsów. Podczas owulacji ilość śluzu jest największa, co bardzo sprzyja płodności i transportowi plemników do komórki jajowej. Teoretycznie taki rodzaj śluzu daje duże szanse na powodzenie zapłodnienia.

Warto również pamiętać o tym, że plemniki w drogach rodnych kobiet nie obumierają od razu i potrafią tam przetrwać około 5 dni. Oczywiście obserwacja śluzu nie jest metodą w pełni skuteczną, ponieważ płodność kobiety regulowana jest przez wiele czynników m.in.

przez to, czy kobieta znajduje się w trakcie leczenia farmakologicznego, czy przechodzi infekcje bakteryjne lub wirusowe, czy przeżywa silne stresy lub emocje, czy w ostatnim czasie zmianie uległa jej dieta oraz klimat. Czasami, szczególnie przy opóźniających się i nieregularnych okresach, śluz może być rozciągliwy i wodnisty tj. płodny.

Wówczas powinno się zwrócić uwagę na inne objawy jajeczkowania: nieco wyższą niż na co dzień temperaturę ciała, ból w podbrzuszu, bolesność piersi, plamienie, zwiększenie libido czy obrzmienie warg sromowych.

U niektórych kobiet, jeśli dojdzie do zapłodnienia, śluz zabarwiony na różowo lub brązowo może przypominać okres. Mowa tutaj o tzw. krwawieniu implantacyjnym. Jest to jeden z pierwszych objawów ciąży, kiedy to zarodek zagnieżdża się.

Wynika to z niewielkiego uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych przez zarodek. Tego rodzaju krwawienie może występować od 2–3 dni i nie jest tak obfite jak typowy okres, mimo że występuje w podobnym czasie.

Nie każda z kobiet będzie jednak miała taki objaw.

1 Co sądzisz o tym artykule?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *