Uraz i złamanie nosa

Uraz i złamanie nosa

Ze statystyk wynika, że urazy nosa są jednymi z najczęstszymi wśród złamań. Dochodzi do nich najczęściej w wyniku wypadków komunikacyjnych, w czasie bójek lub w wyniku uprawiania sportu. Dość często incydenty, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia nosa, mają miejsce w domu, gdzie teoretycznie powinniśmy się czuć bezpiecznie… Bez względu na to, gdzie lub w jakich okolicznościach dochodzi do złamania kości nosa, uraz musi zostać dobrze zaopatrzony. Później również konieczne będą wizyty kontrolne u specjalisty. Tylko dobry laryngolog przywróci sprawność naszemu nosowi.

Kości nosowe – dlaczego są tak ważne?

Silne uderzenie w nos może powodować jego:

 • złamanie – najczęściej w obrębie części górnej,
 • pęknięcie – w obrębie przegrody nosowej,
 • intensywne krwawienie – uszkodzenie lub pęknięcie naczyń krwionośnych w uderzonym miejscu,
 • uszkodzenie oczodołów – kości nosa znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie oczu, więc w przypadku silnego uderzenia może wystąpić uraz oka z uszkodzeniem oczodołu włącznie.

Nos w pewnym sensie chroni nasz mózg. Dlatego jego poważne urazy mogą skończyć się nie tylko wizytą u chirurga czy laryngologa, ale także konieczna może okazać się konsultacja neurologiczna.

Objawy uszkodzenia kości nosowych

Trudno mieć wątpliwości, że w wyniku jakiegoś incydentu doszło do urazu nosa. Towarzyszą temu wyraźne objawy:

 • silny ból okolicy nosa,
 • intensywne krwawienie z nosa,
 • obrzęk twarzy,
 • szybko narastający obrzęk wokół uderzonego miejsca,
 • zaburzenie widzenia (w przypadku poważnych urazów).

Złamania mogą być dwojakie: otwarte lub zamknięte. Złamania zamknięte występują wówczas, gdy nie ma widocznej rany, a nos najczęściej jest jedynie opuchnięty. Krwawienie też nie zawsze występuje. Najwidoczniejszym objawem jest zasinienie.

Na pierwszy rzut oka wydawać się więc może, że nic poważnego się nie stało. Zamknięte złamanie lub pęknięcie nosa albo jego przegrody może zagoić się samoistnie. Może czasami wiązać się to z nieodpowiednim zrośnięciem tkanek.

A przegroda źle ułożona będzie zaburzała proces fizjologicznego oddychania przez nos.

Leczenie uszkodzonej przegrody nosowej

Skrzywiona przegroda nosowa często wymaga operacyjnego nastawienia lub korekcji. W ciągu 7 dni od urazu, który spowoduje złamanie kości nosa, może być konieczne nastawienie kości nosa (tzw. repozycja kości nosa) w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Nieskorygowane skrzywienie pourazowe może powodować:

 • problemy z oddychaniem – upośledzona drożność nosa, powoduje to, że nos nie spełnia wówczas swoich funkcji w procesie wentylacji, generuje problemy z oddychaniem, czego konsekwencją jest pogorszenie wydolności organizmu;
 • katar, zapchanie nosa – zwiększenie ilości wydzieliny w nosie może powodować olbrzymi dyskomfort, a w skrajnych przypadkach notowane są problemy z wydolnością;
 • intensywne krwawienie – często niespodziewane, które jest wywoływane samoczynnie;
 • bóle głowy;
 • chrapanie;
 • bezdech podczas snu.

Jeśli tego typu problemy zaobserwujemy u siebie nawet po – wydawałoby się błahym – urazie jak: uderzenie w drzwiczki otwartej szafki czy bolesne spotkanie z drzwiami pokojowymi, wybierzmy się do laryngologa, który oceni stan struktur anatomicznych naszego nosa oraz jego fizjologiczną funkcjonalność. Specjalista zdecyduje o podjęciu kolejnych kroków.

Niedotlenienie może powodować niewydolność organizmu

Uszkodzona lub skrzywiona przegroda nosowa może powodować ogólne niedotlenienie organizmu, które destrukcyjnie wpływa na pracę poszczególnych narządów, także tych najważniejszych – mózgu, płuc czy nerek. Jeśli wiec zdiagnozowano u nas problem z przegrodą nosową – w trosce o własne dobro – nie zwlekajmy z podaniem się zabiegowi.

Operacja przegrody nosowej wyraźnie poprawia funkcjonowanie naszego organizmu

Uraz i złamanie nosaOperacje nosa laryngolodzy wykonują w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu mechanicznie koryguje się kształt przegrody, ustawiając ją w linii pośrodkowej. Tuż po zabiegu pacjentowi podawane są leki przeciwzapalne, mukolityczne i obkurczające naczynia błony śluzowej nosa.

2-3 dni po zabiegu laryngolog kontrolnie ocenia stan skorygowanej przegrody nosowej. Zmieniane są również opatrunki.

Zabieg jest dość bezpieczny, a komplikacje dotyczą mniej niż 1% Pacjentów. Specjaliści zalecają, aby jeszcze przez pewien czas odbywać regularne wizyty kontrolne, w czasie których ocenione będzie gojenie się ran oraz sam efekt zabiegu.

Następnym razem przyjrzymy się bliżej urazom nosa, których doświadczają sportowcy.

Czy to złamany nos? [OBJAWY] co zrobić i jak leczyć złamanie kości nosa| drmax.pl

Uraz i złamanie nosa

Nos to bardzo delikatna część ciała i łatwo ją uszkodzić. Nie należy lekceważyć żadnego urazu, ponieważ to, wydawałoby się, nic nie znaczące obrażenie wcale nie jest takie błahe. Uszkodzenia mogą dotyczyć nie tylko nosa, ale objąć także oczodół, gałkę oczną, jamę ustną, ucho, a nawet mózg! Jak rozpoznać złamanie nosa i jak się je leczy?

Jak można złamać nos?

W tym przypadku mamy cały wachlarz możliwości. Do urazu  może dojść przy najzwyklejszym upadku na ulicy, podczas bójki czy silnym uderzeniu o jakiś przedmiot. Najczęściej powstaje w trakcie trenowania sportów, szczególnie sportów walki (np. boksu).

Złamanie nosa: rodzaje

Istnieją dwa rodzaje złamania nosa:

 • złamanie zamknięte – na nosie nie ma rany, a przemieszczenie kości jest widoczne lub tylko wyczuwalne,
 • złamanie otwarte – występują widoczne przemieszczenia części chrzęstnych i kostnych, rana jest widoczna.

Złamany nos: objawy

Jak rozpoznać złamanie nosa? W zależności od tego, czy jest to złamanie zamknięte czy otwarte, objawy mogą się różnić.

Zwykle jednak pojawiają się:

 • ból nosa i jego okolic – nasilony w zależności od stopnia urazu,
 • ból głowy,
 • krwawienie z nosa – wynik uszkodzenia naczyń krwionośnych,
 • opuchlizna – która może nawet ograniczać oddychanie,
 • łzawienie oczu,
 • krwiaki pod oczami – te mogą być objawem uszkodzenia podstawy czaszki!

Złamanie zamknięte: objawy

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z zamkniętym złamaniem i uraz jest niewielki, objawem jest praktycznie wyłącznie lekkie krwawienie i opuchnięcie.

Bardzo często pojawiają się siniaki pod oczami.Nie bagatelizuj ich, nawet kiedy uraz wydaje się być błahy, ponieważ mogą być one informacją, że doszło do uszkodzenia podstawy czaszki.

Złamanie otwarte: objawy

Przy złamaniu otwartym objawy są nasilone i występuje ich szersza gama. Przede wszystkim bardzo widoczne jest przemieszczenie nosa w jedną ze stron lub powstanie tzw. siodełka, widocznego wgłębienia w górnej jego części. Ból w tym przypadku jest znacznie nasilony.

Złamany nos a uszkodzenie mózgu

Jeśli masz złamany nos, istnieje możliwość uszkodzenia mózgu.

Objawami, jakie sugerują, że mogło do niego dojść, i na które warto być wyczulonym to:

 • wysięk jasnego płynu z nosa,
 • nudności i wymioty,
 • zaburzenia świadomości i pamięci,
 • zaburzenie widzenia,
 • zawroty i bóle głowy.

Te objawy mogą się pojawić nawet do 10 dni po wystąpieniu urazu. Jeśli je zaobserwujesz, szybko skonsultuj się z lekarzem!

Złamany nos: co robić?

Jeżeli uraz jest niegroźny i nie pojawił się krwotok, wystarczy przyłożyć lód, by zmniejszyć opuchliznę, i udać się do lekarza. Natomiast gdy uszkodzenie jest połączone z krwawieniem, musisz je jak najszybciej zatamować, żeby nie doszło do wstrząsu krwotocznego. Ten może pojawić się w przypadku bardzo obfitych krwawień.

 1. Usiądź na krześle i pochyl głowę do przodu. Nigdy do tyłu! Może wtedy dojść do zachłyśnięcia się krwią, która spływa z nosa po tylnej stronie gardła.
 2. Następnie uciskaj nos przez około 10 minut.
 3. Wskazany jest również zimny okład – obkurczy naczynia i zmniejszy krwawienie.
You might be interested:  Jak leczyć guzki krwawnicze – sposoby leczenia hemoroidów

Jak leczyć złamany nos?

Po odpowiednim rozpoznaniu, jakie dokonuje się na podstawie wykonanego zdjęcia rentgenowskiego, lekarz wdraża odpowiednie leczenie. W przypadku złamania bez przemieszczenia wystarczy nastawienie kości nosa i wykonanie tamponady, która unieruchomi uszkodzone struktury.

Natomiast przy złamaniu z przemieszczeniem należy poczekać do ustąpienia obrzęku. Nos nastawia się podczas zabiegu, zazwyczaj 7-14 dni po urazie u dorosłych oraz po 7 dniach u dzieci.

Nie należy czekać dłużej, ponieważ po tym  czasie tworzą się już zrosty kostne i później jedynym sposobem na ustawienie i korektę będzie operacja plastyczna lub septoplastyka, czyli zabieg laryngologiczny, którego celem jest korekta skrzywionej przegrody nosowej.

Jeżeli chodzi o leczenie farmakologiczne, to lekarz zaleci Ci przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz preparatów zmniejszające obrzęk i krwawienie. Bardzo często przepisywany jest także antybiotyk, który chroni przed zakażeniem. Jeśli złamałaś nos, unikaj infekcji układu oddechowego i staraj się nie stykać z osobami chorymi.

Złamany nos – przyczyny, objawy, leczenie i pierwsza pomoc. Jak prawidłowo rozpoznać złamanie nosa?

Uraz i złamanie nosa Złamany nos jest uciążliwą dolegliwością, która może znacznie utrudniać oddychanie. 123rf.com

Złamany nos to jeden z najczęstszych urazów, które występują podczas codziennych wypadków. Wynika to przede wszystkim z jego newralgicznego, zewnętrznego położenia. Złamany nos to uraz, którym należy bezzwłocznie się zająć, gdyż mogą towarzyszyć mu poważniejsze uszkodzenia, a nieleczone złamanie może doprowadzić do znacznych komplikacji. W tym artykule dowiecie się, jak rozpoznać złamany nos i jak sobie z nim poradzić.

Nos jest jednym z elementów twarzoczaszki. Składa się ona z kości nosowych, łzowych, lemieszy, szczęk, małżowin nosowych dolnych, żuchwy, kości podniebiennych, kości jarzmowych i kości gnykowej. Twarzoczaszka odpowiada za bezpośrednią ochronę wielu ważnych narządów zmysłu.

Chodzi tu przede wszystkim o węch, wzrok i smak. Uszkodzenia twarzoczaszki mogą mieć też wpływ na początkowe odcinki dróg oddechowych (przede wszystkim nos) i jamę ustną.

Warto pamiętać, że niestety, kości twarzoczaszki są niezwykle podatne na złamania, a nos szczególnie, jako zewnętrzny narząd.

Objawy złamanego nosa

Musimy pamiętać o tym, że nie każdy uraz nosa musi być złamaniem. Natomiast najbardziej poważne uszkodzenia, które powstają w przypadku uderzenia o sporej energii, mogą dotyczyć nie tylko nosa, ale też sąsiednich kości twarzoczaszki.

Pamiętajmy, że składa się ona również z kości łzowej, lemiesza, żuchwy, dwóch kości szczękowych, dwóch podniebiennych, dwóch jarzmowych, kości gnykowej oraz dwóch małżowin nosowych dolnych. Istnieje również możliwość, że uszkodzony zostanie w pewnym stopniu mózg.

Objawy takiego urazu można jednak szybko zaobserwować.

Najczęstszym objawem, który charakteryzuje złamany nos, jest mocne krwawienie. Może ono wynikać oczywiście z wielu innych przyczyn, ale jeśli następuje w bezpośrednim następstwie jakiegoś urazu, powinniśmy od razu myśleć o złamaniu. Samo krwawienie z nosa nie jest jednoznacznym objawem złamania.

Może się ono wiązać z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, wrodzoną skrzywioną przegrodą nosową, skazami krwotocznymi takimi, jak na przykład hemofilia, małopłytkowość czy chorobami zakaźnymi. Złamany nos charakteryzuje się też szeregiem innych objawów.

Przede wszystkim mowa tu o silnych dolegliwościach bólowych i nadmiernym reagowaniem na dotyk (często dotyk wiążący się z bólem). W trakcie złamania może dojść do przerwania ciągłości tkanek miękkich.

Złamany nos może też wiązać się z przemieszczaniem się struktur kostnych, warto to sprawdzić możliwie jak najbardziej delikatnie, gdyż zwiększona podatność na dotyk może spowodować ogromny ból poszkodowanemu lub poszkodowanej. Często złamany nos przejawia się również nadmiernym łzawieniem z oczu.

Osoba ze złamanym nosem może mieć duże problemy z oddychaniem (chociaż to też może wynikać z innych zmiennych czynników, takich jak stres związany z urazem). Po krótkim czasie mogą wystąpić miejscowe krwiaki. Pamiętajmy jednak, że nie muszą one powstawać bezpośrednio na nosie. Mogą one pojawić się na przykład pod oczami.

Grypa, ospa wietrzna czy borelioza…. na jakie choroby zaka…

Krwawienie z nosa w przypadku złamania charakteryzuje się bardzo dużym nasileniem. Wynika to z faktu, że śluzówka, która stanowi swego rodzaju filtr przeciwko drobnoustrojom, jest mocno ukrwiona. Nos również posiada silne unerwienie, które pozwala na reagowanie na odpowiednie bodźce.

Krwawienie z nosa, które jest konsekwencją złamania bardzo ciężko zatamować. Źródło takiego krwawienia znajduje się zazwyczaj w tylnej części jamy nosowej, poza wyjątkowymi sytuacjami. U osób młodych np. ognisko krwawienia znajduje się w przedniej części.

Powikłaniem krwawienia mogą być ropnie i krwiaki.

W niektórych przypadkach złamanie nosa może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Są to ekstremalne sytuacje, ale również się zdarzają. Niestety bardzo często poszkodowany zgłasza się do szpitala dosyć późno.

Objawami takich urazów są zawroty głowy (utrzymujące się przez dłuższy czas), bóle głowy, nudności, wymioty, utrata pamięci i zasłabnięcia. Jeśli w kilka dni po urazie zauważymy którykolwiek z tych objawów, musimy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Jest to stan potencjalnie zagrażający życiu.

Złamany nos – tamowanie krwawienia, krwiaki i ropnie

Jeśli dochodzi do dużego krwotoku w konsekwencji złamania, powinniśmy jak najszybciej zadbać o przetransportowanie poszkodowanego na szpitalny oddział ratunkowy, do laryngologa, albo w niektórych, skrajnych sytuacjach wezwać odpowiednią pomoc.

Szybka pomoc specjalisty może uchronić poszkodowanego od operacji i skomplikowanych powikłań. Czas tu gra zdecydowaną rolę, ale zanim nadjedzie pomoc medyczna, warto skupić się na pierwszej pomocy.

Podczas jej udzielania musimy pamiętać, że złamany narząd narażony jest na dodatkowy ból związany z dotykiem, dlatego powinniśmy działać możliwie jak najdelikatniej. Musimy uspokoić poszkodowanego.

Pamiętajmy, że stres związany z urazem i w konsekwencji podwyższone ciśnienie krwi może skutecznie uniemożliwić zatamowanie krwotoku. Poszkodowany powinien przebywać w pozycji siedzącej z pochyloną do przodu głową. Taka pozycja zapobiegnie nadmiernemu dopływowi krwi do uszkodzonego narządu.

Poszkodowany powinien uciskać skrzydełka nosa przez kilka minut (o ile sam jest w stanie), dopóki krwawienie w pełni nie ustanie. Jeśli dysponujemy zimnymi okładami, możemy położyć je na karku i nosie chorego.

To nie tylko przyśpieszy zatamowanie krwi, ale zapewni również poszkodowanemu nieco więcej komfortu psychicznego i powinno go uspokoić.

Jeśli krwotok trwa więcej niż 20 minut, konieczna będzie interwencja lekarska. W obliczu urazu, który poskutkował krwotokiem i tak warto skonsultować się ze specjalistą, ale jeśli sami nie potrafimy zatamować płynącej krwi, może to wymagać szybkiej, specjalistycznej pomocy.

Podczas złamania i innych urazów nosa mogą powstawać też krwiaki. To nagromadzenia krwi, która skupia się pomiędzy błoną śluzową a ochrzęstną przegrody nosa, albo pomiędzy ochrzęstną a chrzęstną.

W żadnym razie nie powinniśmy próbować usuwać ich na własną rękę. Krwiaki wymagają interwencji lekarza. Najczęściej usuwane są poprzez nakłucie pod znieczuleniem. Krew w ten sposób może swobodnie wypłynąć.

You might be interested:  Zespół gerstmanna – co to jest, jakie są przyczyny i objawy, jak leczyć?

Duże krwiaki mogą skutecznie utrudniać oddychanie.

Jeśli niedostatecznie szybko pójdziemy do lekarza, by ten usunął krwiaki, może dojść do dodatkowego zakażenia. W krwiaku mogą rozwijać się liczne bakterie, które tworzą zapalenie ropne – tak zwany. ropień. Takie zakażenie skutkuje przenikającym bólem nosa i górnych części twarzy.

Ropniowi często towarzyszy również gorączka. Nieleczony ropień może doprowadzić do bardzo poważnych schorzeń, w tym zapalenia opon mózgowych, albo do trwałych ubytków przegrody nosowej.

Ropień leczony jest przeważnie za pomocą antybiotykoterapii, musimy więc bezwzględnie, możliwie jak najszybciej skorzystać z porady lekarza.

Ze względu na siłę uderzenia, okoliczności urazu i jego czynnika, może dojść do złamania z przemieszczeniem, bez przemieszczenia, złamania powierzchownego, które dotyczy jedynie nosa, albo złamania, które dotyczy większej części twarzoczaszki. Aby określić, z jakim typem złamania mamy do czynienia zazwyczaj musimy wykonać odpowiednie skany rentgenowskie.

Powierzchownie złamany nos, który powstał wskutek niezbyt mocnego urazu, leczony jest poprzez ręczne nastawienie. Aby struktury w poprawny sposób się zregenerowały, dokonywana jest tak zwana tamponada. Zabieg wykonywany zostaje pod znieczuleniem, polega na założeniu w nosie tamponu, który wypełniony jest przeważnie setonem.

Tamponada usuwana jest po okresie 4 – 7 dni od wykonania zabiegu.

W sytuacji rozległego złamania nosa, działania lekarza mogą być różne. Przeważnie wiążą się one ze znieczuleniem ogólnym. Kości nosa są jak najszybciej nastawianie. Jest to konieczne, aby uniknąć zrostów kostnych.

Może być konieczna repozycja również większej części kości twarzoczaszki. W ekstremalnych przypadkach, złamanie nosa prowadzi do urazów mózgu. Leczenie w takich sytuacjach jest dosyć długie i może wiązać się z wieloma zabiegami.

Podczas leczenia złamanego nosa, często wykorzystywana jest również farmakoterapia w formie antybiotykoterapii. Sprawia to, że ryzyko różnego rodzaju infekcji jest mniejsze.

Pacjenci z uszkodzeniami nosa szczególnie narażeni są na infekcje dróg oddechowych. Dlatego chorzy na tego typu schorzenia nie powinni ich odwiedzać.

Podczas rekonwalescencji przypisywane są też czasami leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.

Złamany nos – powikłania, które mogą powstać nawet już po leczeniu

Nawet kilka tygodni po złamaniu, musimy zwracać większą uwagę na niektóre powikłania, które mogą wystąpić tuż po leczeniu. Mowa tu przede wszystkim o kolejnych krwawieniach.

Przeważnie występuje krwawienie z jednego przewodu, postępowanie powinno być takie samo jak w przypadku udzielania pierwszej pomocy po złamaniu. Innym powikłaniem może być wydobywający się z nosa jasnej, rozwodnionej mazi. Może to być tak zwany płynotok nosowy.

Ta maź to płyn mózgowo-rdzeniowy. Jeśli zauważymy taki objaw, musimy niezwłocznie udać się do lekarza. Płynotok nosowy może skutkować niezwykle poważnymi schorzeniami, to otwarta droga do zakażeń ośrodkowego układu nerwowego.

Czasami płyn mózgowo-rdzeniowy mylony jest z katarem, gdyż nie zawsze pojawia się po stronie urazu. Jeśli pochylimy głowę do przodu, powinniśmy móc zaobserwować wzmożony wyciek.

Innymi komplikacjami po złamaniu nosa mogą być kłopoty z oddychaniem. Prowadzi to do zmniejszonej drożności nosa. Może dotyczyć to jednej albo obydwóch stron. Dodatkowo sporadycznie dochodzi do odmy podskórnej powiek, która polega na tym, że pod powiekami gromadzi się nadmiar powietrza. Dotykając okolic oczu, powinniśmy wyczuć pewnego rodzaju trzeszczenie.

Złamany nos nawet po kilku tygodniach może dawać objawy w postaci podwyższonej temperatury, bólu i czerwienienia się skóry w okolicy urazu. Jeśli zauważymy u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, powinniśmy możliwie szybko skontaktować się z laryngologiem.

Nieleczone powikłania mogą prowadzić do bardzo poważnych schorzeń, takich jak zapalenie opon mózgowych.

Jeśli zabieg nastawienia nosa nie zostanie wykonany w odpowiednim czasie, może dojść do sporych komplikacji estetycznych i na przykład niepełnej drożności oraz większej podatności na krwotoki. W takiej sytuacji tworzą się zrosty kostne, a nos zachowuje kształt pourazowy. Istnieją zabiegi, które pozwalają na poprawienie drożności i wyglądu nosa nawet w takiej sytuacji.

Septoplastyka to coraz popularniejszy zabieg laryngologiczny, który ma na celu korektę skrzywionej przegrody nosowej. Wykonuje się ją, jeśli przegroda zachodzi na jedną z jam nosowych, zamiast przebiegać równomiernie, wzdłuż nosa.

To jeden z podstawowych zabiegów, który wykonuje się, jeśli leczenie urazu nosa nie przebiegało w odpowiedni sposób. Sam zabieg jest dosyć prosty, lekarz dokonuje wycięcia pewnych fragmentów tkanek, albo dokonuje przebudowy struktur nosowych. Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym, chociaż często zalecane jest ogólne.

Septoplastyka jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia..

Ogólna plastyka nosa wiąże się również z rekonstrukcją struktur w nosie i prostowaniu przegrody nosowej. Często stosuje się ją po bardzo poważnych urazach, które naruszyły więcej elementów twarzoczaszki, niż tylko przegroda nosowa.

Czasami zabieg ten jest wykonywany czysto w celach kosmetycznych. Operacje plastyczne nosa są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w kilku przypadkach. Mowa tu o względach chorobowych, wadach wywołanych urazem i komplikacjach związanych z nieodpowiednim leczeniem.

Wszystko poddawane jest dokładnej kwalifikacji, czy pacjent faktycznie potrzebuje takiego zabiegu. Nie możemy więc liczyć na refundacje, jeśli chcemy dokonać estetycznej korekty, która nie jest związana z naszym zdrowiem.

Wtedy możemy skorzystać z prywatnych klinik, których ostatnio na rynku przybywa.

Czy internet jest dobrym źródłem informacji dla rodziców?

Złamanie nosa

Synonimy  Powrót  Opis 

Złamanie nosa jest dość częstym urazem. Zwykle następuje ono wskutek wypadku drogowego, narażeni zwłaszcza są rowerzyści i motocykliści oraz uczestnicy bójek. Złamanie może być zamknięte lub otwarte. W przypadku tego pierwszego rana jest niewidoczna, obserwujemy natomiast przemieszczenie nosa. Gdy mamy do czynienia ze złamaniem otwartym, widoczne są przemieszczone części kostne i chrzęstne szkieletu nosa.

Powrót  Objawy 

 • Widoczne zniekształcenie
 • Przemieszczenie nosa
 • Ból
 • Krwiak okolicznych tkanek
 • Obrzęk nosa
 • Bóle głowy
 • Krwawienie z nosa
 • Zaburzenia węchu
 • Łzawienie

  Kontaktu z lekarzem wymaga

  Stwierdzenie objawów, mogących sugerować złamanie nosa.

  Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga

 • Pojawienie się gorączki
 • Krwawienie z nosa
 • Powstanie objawów stanu zapalnego, takich jak: zaczerwienie, obrzęk, ból, wzmożenie ucieplenia w obrębie nosa
 • Pojawienie się nowych, niepokojących objawów
 • Utrata przytomności
 • Zaburzenia widzenia
 • Powrót  Przyczyny 

  Przyczyną złamania nosa jest uraz. Najczęściej dochodzi do niego na skutek wypadków drogowych, bójek, w czasie pracy lub przy upadku.

  You might be interested:  Polipy jelita grubego a rak jelita grubego – czy to nowotwór?

  Powrót  Zapobieganie 

  Nie ma szczególnych sposobów zapobiegania złamaniom nosa. W miejscu pracy należy pamiętać o stosowaniu się do przepisów BHP.

  Powrót  Przebieg 

  Prawidłowe zaopatrzenie i nastawienie złamania nosa pozwalają na osiągnięcie dobrych efektów kosmetycznych i powrót prawidłowych funkcji nosa. Brak odpowiedniego leczenia może spowodować powstanie trwałych defektów kosmetycznych i znacznie utrudnić późniejsze leczenie.

  Powrót  Powikłania 

 • Skrzywienie przegrody nosa
 • Powstanie zakażonego krwiaka i ropnia
 • Defekt kosmetyczny i zaburzenia czynnościowe nosa
 • Zaburzenia węchu
 • Powrót  Badania 

  Badaniem dodatkowym w przypadku podejrzenia złamania nosa jest zdjęcie Rtg. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zdjęć Rtg czaszki, celem wykluczenia obecności złamania w obrębie przedniego dołu czaszki.

  Powrót  Cel leczenia 

  Celem leczenia jest uzyskanie jak najlepszego efektu kosmetycznego oraz przywrócenie stanu anatomicznego i czynnościowego nosa sprzed urazu. Postępowanie lekarskie ma również na uwadze zapobieżenie rozwojowi zakażenia i ropnia, których powstanie może mieć w przyszłości poważne następstwa dla zdrowia chorego.

  Powrót  Leczenie  Zalecenia ogólne Choremu należy zapewnić wypoczynek i wsparcie psychiczne. Aktywność chorego po zabiegu powinna być nieco ograniczona. Zalecane są spacery. Dieta chorego powinna być dobrze zbilansowana i zawierać odpowiednią ilość kalorii. Posiłki powinny być jedzone często, w małych porcjach.

  Leczenie farmakologiczne

  Leczenie farmakologiczne złamania nosa polega przede wszystkim na zapobieganiu rozwinięciu się zakażenia. W tym właśnie celu podawane są antybiotyki. Powrót  Leczenie operacyjne  W przypadku podejrzenia złamania nosa nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza, gdyż nastawienie nosa powinno być wykonane jak najszybciej, najlepiej w ciągu 24 godzin od wystąpienia urazu. Odkładanie zabiegu, może mieć poważne skutki kosmetyczne i czynnościowe, gdyż złamane fragmenty kostne mogą się zrosnąć w przemieszczeniu. Postępowanie chirurgiczne polega na starannym opracowaniu rany, czyli oczyszczeniu, opanowaniu krwotoku, kontroli brzegów rany i kości nosowych. Przemieszczone fragmenty ustawia się we właściwym położeniu. Następnie zszywa się brzegi rany. Zabiegi te wykonuje się w krótkim znieczuleniu dożylnym, w niektórych przypadkach z użyciem intubacji.

  W przypadku niezadowalających efektów kosmetycznych, możliwe jest wykonanie w późniejszym terminie operacji plastycznej korygującej powstałe defekty. Leczenie takie może być wieloetapowe i wymagać kilku operacji.

  Powrót  Podpis 

  lek. med. Romana Rajba

  Powrót  Zobacz także  Powrót 

  Złamanie nosa

  Jaki podmiot będzie administratorem twoich danych osobowych

  Administratorem Twoich danych będzie CAMPTER spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, ul. Oświęcimska 7, 42-700 Lubliniec, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000734281 przez Sąd Rejonowy w Częstochowie XVII Wydział Gospodarczy KRS, REGON: 380381000, NIP: 5751895690.

  Jakie dane będą zbierane oraz w jakim celu

  Będą to, Twoje dane osobowe, w szczególności pozostawione przez Ciebie w wysyłanym formularzu lub przesłane poprzez e-mail: imię, nazwisko, adres IP, adres e-mail, telefon, pliki cookies, niezbędne dla prawidłowego korzystania ze strony internetowej, serwisów i innych użyteczności Campter.

  pl, oraz w celach w zakresie niezbędnym do prawidłowego świadczenia usług, prawidłowego wykonania umowy, lub do podjęcia działań, które dotyczą Twoich danych, przed zawarciem umowy między innymi takich jak Kontakt z Tobą, jak również niezbędnym do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze.

  Jakim podmiotom możemy przekazać Twoje dane osobowe

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawem dane osobowe możemy przekazywać podmiotom, które przetwarzają przekazane dane na nasze zlecenie, np.

  podmiotom współpracującym zarówno osobowe jak i kapitałowe, podwykonawcom naszych usług, jak również podmiotom, które są uprawnione do uzyskania danych osobowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w sytuacji gdy, uprawnione podmioty wystąpią z takim żądaniem z podaniem podstawy prawnej np. Sądy lub Prokuratura. Twoje dane osobowe będą przekazywane również do podmiotów współpracujących z w celu realizacji świadczonych usług.

  Twoje prawa do Twoich danych. Okres przetwarzania danych

  Administrator danych osobowych przetwarza Twoje dane osobowe na czas realizacji celów, w którym dane te są przetwarzane oraz przez okres 10 lat od dnia zakończenia realizacji celów, w których dane te są przetwarzane.

  Twoim głównym prawem jest żądanie dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Kolejnym Twoim prawem jest możliwość przenoszenia Twoich danych, wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, jak również zgłoszenie sprzeciwu oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Szczegółowe informacje w zakresie Twoich praw znajdziesz tutaj: https://campter.pl/informacje-w-zakresie-przetwarzania-danych/.

  Zasadność z przetwarzaniem i gromadzeniem Twoich danych

  Twoje dane osobowe, będą przetwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Twoje dane osobowe są niezbędne do prawidłowego wykonania usług i są konieczne w zakresie prawidłowego stosowania regulaminów lub podobnych dokumentów dostępnych w naszych usługach i z których będziesz korzystać.

  Jednocześnie zasadność przetwarzania i gromadzenia Twoich danych osobowych jest związana z dopasowywaniem treści usług do Twoich potrzeb i oczekiwań.

  Co więcej zasadność przetwarzania i gromadzenia Twoich danych osobowych jest związana z zapewnieniem bezpieczeństwa, udoskonalaniem i pomiarem danych osobowych, jak również marketing bezpośredni własnych usług Campter.

  pl, który jest uzasadniony szeroko rozumianym interesem Administratora i który polega w szczególności na kontakcie z Tobą w dowolnej formie i analizie uzyskanych od Ciebie informacji, celem prawidłowego oferowania i świadczenia usług.

  Tym samym przetwarzanie Twoich danych osobowych dla celów prawidłowego wykonania usług oraz w celach marketingu bezpośredniego będzie odbywać się na podstawie Twojej wyraźnej i dobrowolnej zgody, poprzez świadome zaznaczenie checkboxa o treści „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych”, który znajduje się na końcu formularza kontaktowego.

  • Wyrażenie zgody w zakresie Twoich danych
  • Wobec powyższego prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie zgody poprzez zaznaczenie pola „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych”.
  • Twoja zgoda jest dobrowolna i w każdym  dowolnym momencie możesz ją wycofać, przy czym wycofanie Twojej zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem w zakresie przetwarzania Twoich danych, na podstawie wyrażonej Twojej zgody, przed jej wycofaniem.
  • Jeżeli nie ukończyłeś 16 roku życia, koniecznym jest zaaprobowanie lub wyrażenie zgody przez osobę sprawującą władzę rodzicielską lub opiekę nad dzieckiem.

  Biorąc pod uwagę powyższe, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, w celach prawidłowego wykonania świadczonych usług oraz w celach marketingu bezpośredniego własnych usług Campter.

  pl, które są zbierane w ramach korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów innych użyteczności Campter.

  pl, w tym zapisywanych w plikach cookies przez Campter zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie ochrony danych osobowych, w szczególności przepisów prawa w zakresie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.

  w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), które wejdzie w życie po 25 maja 2018 roku.

  Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *