Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach
Mgr kosmetologii Iwona Pogorzelska

Rozszerzone naczynka na twarzy – teleangiektazje, czy też pajączki na nogach – wenektazje są częsty problem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Cera naczyniowa nie jest jedynie defektem kosmetycznym. Rozszerzone naczynka na kończynach dolnych mogą być objawem niewydolności żylnej. Problemu nie należy ignorować.

Najczęstsze przyczyny problemu to: zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, jak również wpływ czynników zewnątrzpochodnych takich jak: promieniowanie UV, wiatr, mróz czy też gwałtowna zmiana temperatur.

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogachNajpopularniejszą metodą zamykania naczynek jest laseroterapia. Rozszerzone naczynka poddane zostają naświetlaniu promieniowaniem laserowym o odpowiedniej długości fali. Terapia laserowa oparta jest na procesie fototermolizy. Proces ten polega na pochłanianiu impulsów światła poprzez hemoglobinę a w następstwie zamianie jej na ciepło. W czasie trwania procedury zabiegowej krew w naczynkach ulega podgrzaniu, co w efekcie przyczynia się do obkurczenia, a w następstwie trwałego zamknięcia naczynia. Podczas zabiegu światło lasera użyte jest w sposób niezwykle precyzyjny, nie uszkadzając tkanek sąsiadujących. Przy doborze odpowiedniego rodzaju lasera, jak również przy dostosowaniu odpowiedniej długości fali oraz parametrów zabiegowych, musimy uwzględnić lokalizację, średnicę i głębokość zmiany.

Po zabiegach laserowych skórę trzeba odpowiednio pielęgnować. Niezwykle ważna jest wysoka ochrona przed promieniami UVA oraz UVB. Zabronione jest korzystanie z sauny czy też z solarium. Wskazana jest pielęgnacja tzw.

kremami barierowymi, które odbudowują i wzmacniają naturalną barierę skóry oraz pozytywnie wpływają na jej system immunologiczny.

Pozytywnie oddziałują również na przywrócenie równowagi hydro-lipidowej oraz kwasowo-zasadowej w skórze, co wpływa na szybką i skuteczną regenerację oraz utrzymanie zdrowej, gładkiej i młodej skóry.

Dla utrzymania trwałych efektów terapii wskazane są zabiegi poprawiające krążenie krwi, czyli zabiegi, które są w stanie zadziałać na przyczynę powstawania problemu, a mianowicie – karboksyterapia oraz zabiegi drenujące. W przypadku utrzymującego się rumienia na twarzy zaleca się kurację kwasem lactobionowym, który posiada właściwości między innymi: kojące, przeciwzapalne, nawilżające i redukujące rumień.

ViaMgr kosmetologii Iwona Pogorzelska

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Laserowe zamykanie naczyń | Gabinety VITARS – chirurg, proktolog, dermatolog, medycyna estetyczna

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Przyczyn występowania rozszerzonych naczyń krwionośnych jest kilka. Należą do nich: zespół przewlekłej niewydolności żylnej, predyspozycje genetyczne, nadciśnienie tętnicze, ciąża, zaburzenia hormonalne, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, przebywanie w bardzo wysokich lub niskich temperaturach, długotrwałe stosowanie kortykosteroidów, nieprawidłowa pielęgnacja skóry (np. przy użyciu peelingów gruboziarnistych), długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Również zbyt wysoka masa ciała zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się teleangiektazji. Problem rozszerzonych naczyń krwionośnych znacznie częściej dotyczy płci pięknej w wyniku działania żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Rozluźniają one mięśnie gładkie ścian naczyń krwionośnych, co prowadzi do powiększenia ich średnicy. Przybywa ich również z wiekiem wskutek starzenia i osłabiania się tkanek. Nie dziwi więc, że aż 80% kobiet w wieku 60 lat cierpi na problemy naczyniowe.

Likwidacja rozszerzonych naczynek

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogachJeśli podczas samokontroli obserwujemy stopniowe poszerzanie średnicy zaobserwowanych naczyń lub też powiększanie powierzchni, na której się znajdują należy rozważyć ich likwidację. W przeciwnym razie istnieje ryzyko stałego nasilania się zmian oraz wystąpienia nieprzyjemnych objawów chorobowych. Mimo że np. teleangiektazjom kończyn dolnych mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak obrzęki, uczucie pieczenia, rozpierania czy ciężkości nóg czynnikiem wpływającym na decyzję o ich usunięciu są zazwyczaj względy estetyczne. Obecnie najskuteczniejszym znanym sposobem, niosącym jednocześnie najmniejsze ryzyko powikłań i niekorzystnych następstw są przezskórne zabiegi nieinwazyjne, wykorzystujące energię fali świetlnej. Są to stosunkowo proste i szybkie metody, polegające na odpowiednim naświetlaniu, powodującym zamknięcie i resorpcję nieprawidłowego naczynka. W zależności od średnicy pajączków oraz ich lokalizacji zabieg przeprowadzany jest głowicą DyeVL lub laserem neodymowo-yagowym (Nd:YAG). Najlepiej wykonywać je w okresie od jesieni do wiosny, choć lato, pod warunkiem wdrożenia odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, nie stanowi przeciwwskazania do takiej procedury.

Naczynia o średnicy nie większej niż 1 mm, zazwyczaj zlokalizowane na twarzy, zwłaszcza na policzkach, brodzie, nosie, usuwane są urządzeniem DyeVL.

Naczynia o średnicy 1-4 mm zamykane są laserem Nd:YAG Long Pulse, emitującym światło o długości fali 1064 nm.

Są to przeważnie wenektazje i pajączki żylne średnicy 3-4 mm, zlokalizowane na udach i podudziach, jak również mocno poszerzone naczynia na twarzy o średnicy 1–2 mm oraz naczyniaki rubinowe.

Jak działa laser Nd:YAG

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Laser Nd:YAG Long Pulse wyposażony jest w końcówki zabiegowe o średnicach plamek 2 oraz 6 mm. Końcówka 2 mm dedykowana jest do zamykania naczyń o średnicy 1–2 mm, zwłaszcza na twarzy, ale również drobnych naczyń na nogach. Końcówka 6 mm służy do zamykania naczyń do 4 mm średnicy, zlokalizowanych głównie na kończynach dolnych oraz drobnych naczyniaków w różnych miejscach ciała. Dzięki zastosowaniu w laserze neodymowo-yagowym plamki prowadzącej specjalista wykonujący zabieg jest w stanie precyzyjnie trafić w rozszerzone naczynie bez obaw, że otaczająca skóra zostanie uszkodzona.

Podczas zamykania naczyń może być odczuwalny niewielki dyskomfort w postaci pieczenia. Jest ono minimalizowane dzięki specjalnemu systemowi chłodzenia kontaktowego w końcówce głowicy roboczej. Po zabiegu skóra może być chłodzona jeszcze przez kilka minut zimnymi kompresami żelowymi. Mimo to obszar poddany zabiegowi będzie nieco zaczerwieniony i delikatnie obrzęknięty.

Pacjent może odczuwać niewielkie pieczenie podobne do oparzenia słonecznego. W miejscu zamkniętych naczyń mogą również pojawić się drobne strupki, a nawet pęcherzyki, które całkowicie ustąpią w ciągu 1–2 tygodni. W przypadku zamykania większych naczyń może dojść do zdeponowania w skórze barwnika krwi pod postacią linijnych brązowawych przebarwień.

Zwykle ustępują one w przeciągu kilku miesięcy.

Przed poddaniem się zabiegom należy zawsze poinformować osobę wykonującą o sytuacjach stanowiących przeciwwskazania względne, bezwzględne oraz stanach wymagających szczególnej ostrożności, w szczególności takich, jak:

 • choroby nowotworowe
 • aktywne infekcje ogólnoustrojowe
 • stany zapalne skóry w miejscu poddawanym zabiegowi
 • ciężkie i niewyrównane schorzenia ogólnoustrojowe: niewydolność nerek, niestabilna choroba niedokrwienna serca, cukrzyca
 • zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
 • padaczka
 • świeża opalenizna (należy zaprzestać opalania na 4 tygodnie przed zabiegiem)
 • przyjmowanie leków: światłouczulających (niektóre przeciwpadaczkowe, antyarytmiczne, cytostatyki, przeciwmalaryczne), antybiotyków (doksycyklina, tetracyklina), leków przeciwdepresyjnych, immunosupresyjnych, retinoidów doustnych (Roaccutane, Izotek, Acnacen, Acnenormin, Curacne, Isoderm) w okresie 6 miesięcy przed zabiegiem, retinoidów stosowanych zewnętrznie (3 miesiące przed zabiegiem)
 • skłonność do przerastania blizn lub tworzenia bliznowców.
You might be interested:  Wiotkość stawów – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia przy hipermobilności stawów

Zalecenia pozabiegowe

W  dniu zabiegu, w razie utrzymującego się uczucia pieczenia, rozpalenia skóry zalecamy łagodzenie kompresami chłodzącymi. W kolejnych dniach naszym pacjentom polecamy pielęgnowanie skóry kremami regenerującymi Cicalfate z serii Avène, nakładając cienką warstwę preparatu kilka razy dziennie.

Należy pamiętać o unikaniu wzmożonego wysiłku fizycznego, korzystania z sauny, gorących kąpieli, chodzenia w butach na wysokim obcasie oraz o konieczności ochrony przez słońcem i stosowaniu wysokich filtrów UV (SPF 30, SPF 50+) przez okres około 3-4 tygodni po zabiegu.

Odradzamy przemywanie skóry jakimikolwiek płynami dezynfekcyjnymi.

Profilaktyka

Dla osób z tendencją do tzw. pękania naczyń szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Powinna ona polegać na stosowaniu kremów uszczelniających i wzmacniających naczynia krwionośne, łagodzących podrażnienia oraz chroniących przed działaniem czynników zewnętrznych, jak promieniowanie UV.

Zalecane są produkty dedykowane specjalnie dla skóry naczyniowej, które najczęściej znajdziemy w aptekach i wyspecjalizowanych gabinetach. Są one zazwyczaj wzbogacone witaminami – C (zapewnia elastyczność ścian naczyń), B2 (współuczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu śródbłonka i naskórka), PP (inaczej B3 – uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek, poprawia ukrwienie skóry).

Polecamy także zażywanie preparatów z astaksantyną, mającą bardzo silny wpływ na metabolizm skóry.

Trzymaj rękę na pulsie – sprawdź stan swoich naczyń krwionośnych

Istotne jest także, aby skórę naczyniową chronić przed zbytnim zimnem lub przegrzaniem, unikając gorących kąpieli czy korzystania z sauny, ale także długotrwałego przebywania na mrozie i nadmiernej ekspozycji słonecznej. Gdy organizm jest mocno rozgrzany broni się rozszerzeniem naczyń krwionośnych celem oddania nadmiaru ciepła. Jeśli takie sytuacje występują często, może dojść do trwałego ich poszerzenia.

Warto wiedzieć, że teleangiektazji nie wolno ignorować, gdyż mogą być jednym z początkowych objawów niewydolności żylnej. Przed decyzją o ich likwidacji warto zatem poddać się badaniu lekarskiemu lub USG by wykluczyć poważniejsze dolegliwości.

Szczegółowy cennik zamykania naczyń laserem Nd:YAG:

Pojedyncze naczynko200 zł
Twarz700 zł
Policzki500 zł
Policzki + nos600 zł
Czoło + nos + broda300 zł
Kończyny dolne350 – 800 zł

Pakiet 3 zabiegów na twarz – 1 600 zł

Pakiet 3 zabiegów na policzki + nos- 1 500 zł

CLaCS

Nazwa CLaCS jest skrótem od cryolaser and cryosclerotherapy i oznacza połączenie procedury laserowej ze skleroterapią z wykorzystaniem obrazowania naczyń w tzw.

„rozszerzonej rzeczywistości” z zastosowaniem urządzenia Vein Viewer. Cały zabieg przeprowadzany jest przy stałym chłodzeniu skóry zimnym powietrzem o temperaturze od 20 do -30 st. C.

 Dotychczas, leczenie poszerzonych naczynek, tzw. „pajączków” opierało się na zamykaniu jedynie zmian widocznych gołym okiem.

CLaCS (zamykanie naczynek) 
Cena:od 800 zł
Czas zabiegu:20-30 minut
Znieczulenie:nie
Reakcja skóry:zaczerwienienie
Rekonwalescencja:zazwyczaj około 3-5 dni
Sugerowana liczba zabiegów:indywidualnie (odstęp między zabiegami to 4-6 tygodni)
Czas utrzymywania się efektów:indywidualnie
Dostępność:Wrocław / Warszawa

Należy pamiętać o tym, że każde (nawet najdrobniejsze naczynko) ma swoje zasilanie w postaci większego, głębiej położonego naczynia. Dotychczas lekarze nie mieli narzędzi, by zobaczyć głębiej położoną sieć podskórną. Można powiedzieć, że była to tzw.

„strefa niczyja”, bowiem obszar 1,5 mm – 1 cm pod skórą często jest trudny do zobrazowania czy to w USG czy bezpośredniej obserwacji.

Teraz widząc ten obszar dzięki Vein Viewer możemy skutecznie zamknąć również naczynia, które zasilają pajączki widoczne na skórze.

Innymi słowy metoda CLaCS opiera się na połączeniu dwóch metod: laserowego zamykania naczynek i skleroterapii. Procedurę wykonują flebolodzy czyli lekarze specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób żył.

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Wskazaniem do zabiegu zamykania naczynek metodą CLaCS są telangiektazje, wenektazje i żyły siatkowate, czyli naczynka o czerwonym bądź fioletowym zabarwieniu, które możemy zlokalizować na nogach.

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Przed zabiegiem usuwania naczynek metodą CLaCS należy ogolić obszar poddawany zabiegowi. Skórę należy chronić przed słońcem, stosując kremy z filtrem. Należy poinformować lekarza o wszystkich zażywanych w ciągu ostatnich 6 miesięcy lekach bądź o zmianie stanu zdrowia.

W pierwszym etapie zabiegu lekarz (flebolog) „prześwietla” określony obszar na nodze za pomocą Vein Viewera, który lokalizuje wszystkie naczynia obecne w tym obszarze na głębokości 2 – 8 mm.

Dzięki temu specjalista jest w stanie dokładnie zaplanować obszar roboczy, czyli które naczynka chce zamknąć i jaką metodą. Zabieg rozpoczyna od zamknięcia laserem przezskórnym tych najpłycej położonych. Cały zabieg przeprowadzany jest przy użyciu urządzenia chłodzącego zimnym powietrzem.

Laser jest w stanie usunąć „pajączki” nawet do 4 mm średnicy. Zabieg trwa zwykle od 20 do 30 minut. Następnie można rozpocząć dalszy etap leczenia, który polega na zamknięciu naczyń nieco głębiej położonych pod skórą za pomocą skleroterapii również chłodząc skórę.

Chłodzenie skóry podczas całego zabiegu jest niezwykle ważne, zmniejsza ból podczas zabiegu, dzięki czemu można opracować większy obszar zabiegowy, a ponadto chroni skórę przed poparzeniem. Po zabiegu nie można stosować żadnych kremów.

Na miejsca wkłucia niekiedy lekarz nakłada specjalny opatrunek – gazik zwinięty w kulkę, zaklejony szerokim plastrem. Odstęp między sesjami powinien wynosić 4-6 tygodni. Zwykle nie jest konieczne noszenie bandaży czy wyrobów uciskowych.

 • usunięcie teleangiektazji i wenulektazji kończyn dolnych
 • zamknięcie żył sieciowych (zasilających)

Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta.

Na efekt w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, trybu życia pacjenta oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Możliwe do osiągnięcia efekty w indywidualnych przypadkach omawiane są podczas wizyty w gabinecie specjalisty.

 • ciąża
 • karmienie piersią
 • niewydolność dużych żył, będących wskazaniem do operacji lub leczenia wewnątrznaczyniowego
 • opalenizna (1 miesiąc)
 • leki światłouczulające (retinoidy, tetracykliny)
 • zioła (dziurawiec, rumianek, nagietek – przestać używać na 2 – 3 tyg. przed zabiegiem)
 • spożywanie alkoholu 24 godz. przed zabiegiem
 • bielactwo
 • łuszczyca (aktywna faza)
 • padaczka
 • atopowe zapalenia skóry
 • zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
 • skłonność do powstawania bliznowców (keloidów), blizn hipertroficznych
 • przebyte i obecne stany nowotworowe a w szczególności czerniak złośliwy oraz nawracajcy rak skóry lub kiedy widoczne są zmiany mogące wskazywać ryzyko raka
 • AIDS, zarażenie wirusem HIV
 • Żółtaczka typu B i typu C
 • choroby hormonalne oraz endokrynologiczne takie jak np. zespół policystycznego jajnika lub cukrzyca
 • spożycie lub okres 6 miesięcy od zakończenia przyjmowania Accutanu
 • stosowanie bądź przyjmowanie sterydów (krem lub tabletki)
 • bardzo sucha i bardzo wrażliwa skóra
 • nieuregulowana cukrzyca
 • nadciśnienie, choroby serca, choroby naczyń krwionośnych
 • uczulenie na lateko, lidokainę, maści
 • antybiotykoterapia na 1 miesiąc przed zabiegiem
 • stan zapalny, infekcja wirusowa, bakteryjna w obrębie skóry przeznaczonej do zabiegu
 • stosowanie preparatów z witaminą A ( retinol ) – kremy, maści, toniki, tabletki
 • maści bądź kosmetyki na bazie alkoholu
You might be interested:  Reumatyzm – objawy i leczenie reumatyzmu

Specjalistami w dziedzinie zamykania naczynek metoda CLaCS są:

Wrocław

 • dr n. med. Wojciech Rybak
 • lek. med. Maciej Antkiewicz

Warszawa

 • dr n. med. Michał Kowalczewski
 • lek. med. Emil Michalski

Usuwanie naczynek metodą CLaCS przeprowadzamy we Wrocławiu i w Warszawie. Zwykle każdy zabieg poprzedza badanie USG Doppler.

Cena zabiegu uzależniona jest od rodzaju problemu oraz stopnia jego zaawansowania. Zwykle jedna sesja to koszt ok. 800 zł.

 • W celu umówienia się na konsultację zapraszamy do kontaktu.
 • W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.
 • Zachęcamy do zapoznania się również z następującymi materiałami:

Koniec z naczynkami!

Zima nie jest porą sprzyjającą skórze naczynkowej, – huśtawka temperatur, wiatr i mróz to warunki, w których cera szybko się czerwieni i łatwo o nowe uszkodzenia.

Naczynia krwionośne znajdujące się w skórze właściwej kurczą się i rozszerzają pod wpływem czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Jeśli warunki są niekorzystne naczynka ulegają uszkodzeniu, pozostawiając na skórze widoczne ślady.

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Jakie są przyczyny pękających naczynek ?

Wpływ na powstanie teleangiektazji, czyli trwale rozszerzonych naczyń włosowatych, widocznych przez naskórek pod postacią sieci czerwonych żyłek, ma wiele czynników.

  Do zewnętrznych możemy zaliczyć zarówno za wysoką, jak i za niską temperaturę, źle dobrane kosmetyki lub niewłaściwą pielęgnację, a także nadużywanie alkoholu, i papierosów i niewłaściwa dieta. Wśród czynników wewnętrznych najczęściej wymienia się stres oraz inne negatywne emocje.

Na skłonność do powstawania pajączków ma także wpływ niska elastyczność ścianek naczyń krwionośnych oraz typ, grubość oraz stopień nawilżenia cery.

Niestety pajączki powstawać mogą niezależnie od czynników zewnętrznych, niektóre osoby mają wrodzoną skłonność do pękających naczynek, mówimy wówczas o teleangiektazji pierwotnej (samoistnej).

Kiedy są wynikiem schorzeń skóry, chorób, powikłań po leczeniu lub działania czynników zewnętrznych mamy do czynienia z teleangiektazją wtórną (nabytą).

Szczególną odmianą teleangiektazji, jest wenektazja, która występuje na kończynach dolnych i dotyczy rozszerzeń żylakowatych.

Sposoby na popękane naczynka

Oczywiście najlepiej zapobiegać niż leczyć, w związku z tym warto stosować profilaktykę w pielęgnacji cery naczynkowej, używać kosmetyków dopasowanych do typu skóry, unikać ekspozycji na promienie słoneczne oraz solarium, sauny oraz gorących kąpieli.

Osobom z cerą naczynkową nie poleca się używania peelingów ziarnistych, a w diecie warto uwzględniać produkty bogate w witaminę C, K oraz PP (B3), które zwiększają na odporność naczyń włosowatych na uszkodzenia.

Jeśli jednak nie mamy  pękających naczynek, które stały się dokuczliwym problemem, najlepiej sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. W Instytucie Aspazja znajdziesz doświadczonych lekarzy medycyny, którzy specjalizują się w usuwaniu defektów  oraz profesjonalnych zabiegach pielęgnacyjnych.

Podczas pierwszej konsultacji specjalista wybierze najlepsze dla Ciebie rozwiązanie i kompleksowo zajmie się Twoją potrzebą.

Cutera Excel V+ – najlepszy na świecie laser do zamykania naczynek

Laser Cutera Excel V+ jest przełomowym rozwiązaniem w leczeniu zmian naczyniowych. Oparty na najnowszej technologii sprzęt, pozwala na skuteczne rozwiązanie tematu pękających naczynek. Tym, co wyróżnia laser Cutera Excel V+ jest system chłodzenia, który łagodzi skórę po każdym impulsie laserowym, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny, a uczucie komfortu ograniczone do minimum.

Kolejną niezaprzeczalną zaletą urządzenia jest możliwość regulacji parametrów, tak by odpowiadały na indywidualne potrzeby pacjentów. W zależności od zakresu zmian, typu oraz ogólnej kondycji cery, dopasowujemy terapie do konkretnych wymagań skóry. Laser Cutera Excel V+ posiada zwiększoną moc, co sprawia, że jest trzykrotnie bardziej skuteczny od innych dostępnych na rynku rozwiązań.

Jak działa zabieg Cutera Excel V+?

Procedura zaczyna się od oczyszczenia obszaru poddawanego zabiegowi, następnie lekarz przystępuje do naświetlania laserem Cutera Excel V+ wybranego miejsca. Laser emituje fale od długości 532 nm (KTP) i 1064 nm (Nd:Yag), które przenikają przez poszczególne warstwy skóry i są pochłaniane przez hemoglobinę, w wyniku czego następuje zamknięcie naczynka.

Po zabiegu pacjenci powinni unikać aktywności fizycznej przez pięć dni, opalania przez minimum półtora miesiąca, poddawania się masażom oraz zrezygnować z kosmetyków na bazie alkoholu, zaleca się także stosowanie kremu z wysokim filtrem. W zależności od obszaru, zabieg trwa od 5 do 60 minut i można go powtórzyć po 2 miesiącach, dla uzyskania lepszych rezultatów.

Skleroterapia – czyli piękne nogi bez pajączków

Zabieg ten dedykowany jest osobom zmagającym się z popękanymi naczynkami na nogach.

W przeciwieństwie do zabiegów laserowych, które można stosować praktycznie na całym ciele, skleroterapia wykonywana jest na nogach.

Procedura polega na podaniu substancji leczniczej w naczynka, która efektywnie zamyka je. Po zabiegu zaleca się unikania intensywnych ćwiczeń fizycznych, długiego stania czy kucania.

Skleroterapia w Instytucie Aspazja wykonywana jest przez wykwalifikowanych lekarzy medycyny, którzy czuwają nad bezpieczeństwem pacjenta i prawidłowym przebiegiem zabiegu.

ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJZADZWOŃ POD: 618407488

Koniec z pajączkami!

Osoby z predyspozycjami do powstawania pękających naczynek, wiedzą, że dolegliwość ta bywa męcząca. Pajączki wyglądają nieestetycznie i są częstą przyczyną kompleksów. Zamiast maskować latem nogi pod długimi spodniami, a twarz ukrywać pod grubą warstwą makijażu, umów się na wizytę do Instytutu Aspazja.

Doświadczony Zespół najlepiej doradzi jaki zabieg sprawdzi się w przypadku Twoich potrzeb. Pod okiem wykwalifikowanych specjalistów szybko i skutecznie pozbędziesz się krępujących defektów  i będziesz mogła cieszyć się pięknymi nogami bez pajączków oraz gładką twarzą.

You might be interested:  Żółta skóra – jakie są przyczyny zażółcenia skóry i żółtych plam?

Nie czekaj! Zima to najlepszy okres, aby poddać się zabiegom laserowym!

Metody na zamykanie naczynek krwionośnych

Rozszerzone naczynia krwionośne, zwane potocznie pajączkami, to dolegliwość w większości przypadków spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi. Pojawiają się najczęściej w okolicy twarzy, a narażone na ich występowanie są w głównej mierze kobiety.

 • spis treści

Rodzaje teleangiektazji

Intensywność powstawania pajączków nasila się w wyniku warunków atmosferycznych, takich jak mróz, wiatr czy upały. Teleangiektazje występują w postaci pierwotnej (a więc spowodowanej zespołami wrodzonymi) oraz wtórnej (będącej wynikiem oddziaływania czynników zewnętrznych).

  Widoczne są na skórze jako siatka czerwonych nitek, tworzących nieestetyczne plamy. Wenektazje, czyli pękające naczynka, które powstają na nogach, to pierwsze ostrzeżenie przed pojawieniem się żylaków.

Nie należy ich ignorować, tylko udać się do specjalisty, który podpowie, jak pielęgnować skórę podatną na pajączki.

Metody zamykania naczynek krwionośnych

Wyróżniamy kilka metod usuwania teleangiektazji. Problemu pajączków można pozbyć się dzięki zabiegom elektroterapiielektrokoagulacjikriochirurgiilaseroterapii lub skleroterapii.

Jedną z najpopularniejszych metod jest terapia laserowa, która umożliwia pozbycie się popękanych naczynek poprzez wykorzystanie energii świetlnej, jaką emituje laser. Laserowe zamykanie naczynek to zabieg bezpieczny, bezbolesny? i szybki.

Podczas zabiegu rozszerzone naczynko zostaje poddane naświetlaniu promieniem lasera. Krew w naczynku zostaje podgrzana, co przyczynia się do jego obkurczenia i trwałego zamknięcia. Bardzo często wystarczy jeden zabieg, by pozbyć się nieestetycznych pajączków.

Jeśli jednak zmiany są bardziej rozległe, potrzebne jest kilka wizyt w odpowiednich odstępach czasu.

Zabieg elektrokoagulacji polega na oddziaływaniu na rozszerzone naczynka prądem o wysokiej częstotliwości. Metoda ta jest znana i stosowana od wielu lat, nie jest inwazyjna i nie powoduje absencji zawodowej. Podczas zabiegu, w miejsce zmienione, przykłada się specjalną elektrodę, która powoduje zamknięcie naczynka.

Zamykanie naczynek z pomocą lasera pulsacyjnego, bazuje na energii świetlnej. Urządzenie emituje światło o określonej częstotliwości, które dociera do pajączków. W procesie fototermolizy dochodzi do pochłonięcia światła przez hemoglobinę (czerwony barwnik krwi).

Następnie światło zamieniane jest w energię cieplną, co powoduje odparowanie wody z tkanki – ścianki naczynka wysuszają się i obumierają.

Naczynia, które powstają na łydkach lub pod kolanami można zamykać metodą skleroterapii.

Polega ona na podaniu specjalnego preparatu, który przyczynia się do zwłóknienia ścian naczyń krwionośnych, dzięki temu dochodzi do ich naturalnego zamknięcia. W efekcie zmiany całkowicie znikają.

Zabieg skleroterapii wykonywany jest przez chirurga naczyniowego i zaraz po nim pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności.

Skóra naczynkowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Przede wszystkim należy chronić ją przed działaniem promieniowania słonecznego, stosując preparaty z filtrami UVA i UVB . Skóra nie powinna być narażona na przegrzewanie – w tym celu powinniśmy zrezygnować z wizyt w saunie.

Zimno i wilgoć również nie sprzyjają naczynkom , dlatego kremy ochronne stosować powinno się także jesienią i zimą. Dieta powinna być uzupełniona w witaminy B2, PP, C i K.

Substancją wspomagającą leczenie teleangiektazji jest kwas laktobionowy, który sprawdza się w terapii miejscowej.

Laserowe zamykanie naczynek, usuwanie rumienia, leczenie trądziku różowatego (Fotona Dynamis Sp)

Laser Fotona Dynamis SP to najnowocześniejszy system laserowy firmy FOTONA – wieloletniego lidera laseroterapii. To nowatorskie urządzenie medyczne które zostało wielokrotnie nagradzane za swoją skuteczność.

Jedną z funkcji platformy laserowej FOTONA DYNAMIS SP jest precyzyjne usuwanie rozszerzanych naczynek na twarzy, na nogach (usuwanie pajączków) jak również nieestetycznych naczyniaków, uciążliwego rumienia i trądziku różowatego.

Światło lasera neodymowo-yagowego działa głównie na hemoglobinę. W miarę absorbowania energii przez krew w naczyniach krwionośnych wytwarzane jest ciepło i dochodzi do zniszczenia ścianek naczynia, które ostatecznie obumiera. Dzięki naturalnym procesom zachodzącym w organizmie obumarła tkanka naczynia jest usuwana z organizmu w ciągu kilku/kilkunastu dni od zabiegu.

Działanie lasera jest selektywne co oznacza, że wiązka lasera emitowana jest konkretnie w miejsce, na którym występuje problem naczyniowy, nie uszkadzając okolicznych zdrowych tkanek.

Jak wygląda zabieg?

Laserowe zamykanie naczynek nie wymaga specjalnego przygotowania. Procedura zabiegowa zaczyna się od dokładnego oczyszczenia obszaru zabiegowego, następnie zabezpiecza się oczy Pacjenta okularami ochronnymi oraz dobiera się odpowiednie parametry.

Następnie rozpoczyna się zabieg. Głowica lasera emituje plamkę naprowadzającą operatora na zmiany naczyniowe dzięki temu zabieg jest wykonany z dużą precyzją. Wiązka lasera emitowana jest tylko w miejsca w których występują naczynia, rumień czy trądzik różowaty bez uszkodzenia otaczającej skóry.

Po zakończeniu zabiegu, Pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące postępowania pozabiegowego.

Odczucia bólowe

Zabieg oceniany jest przez naszych Pacjentów jako komfortowy. Impulsy lasera odczuwalne są jako delikatne „igiełki”, odczuwalne jest również delikatne ciepło.

Przed zabiegiem nie należy stosować znieczulenia miejscowego, ponieważ obkurcza ono naczynia krwionośne i tym samym obniża skuteczność zabiegu.

Rekomendowana ilość zabiegów

Najczęściej, aby pozbyć się zmian naczyniowych należy wykonać 1 – 3 zabiegów w odstępach 6 tygodniowych. Ilość zabiegów rekomendowana do usunięcia naczyń to kwestia indywidualna uzależniona m.in. od ich lokalizacji średnicy oraz głębokości, na której występują. Okres wchłaniania tkanki z naczyń jest różny, czas całkowitej regeneracji może wynosić́ od kilku dni do kilku tygodni.

Zalecamy, aby po 3 – 4 tygodniach od wykonania pierwszego zabiegu pacjent umówił się na bezpłatną konsultację kontrolną do lekarza prowadzącego.

Czas zabiegu

Czas trwania zabiegu uzależniony jest obszaru na jakim jest wykonywany. Zazwyczaj, aby zamknąć naczynka przy skrzydełkach nosa wystarcza 15 min., na redukcję rumienia na twarzy 45 min. a na zamknięcie rozszerzonych naczyń na nogach 60 min.

Okres rekonwalescencji

Po zabiegu na skórze pozostaje zazwyczaj rumień, który ustępuje po kilku godzinach. Po zamknięciu naczyń o większej średnicy (np. na nogach) na skórze tworzy się strupek, który po zagojeniu odpada.

Po zabiegu może pojawić się również niewielki obrzęk, który ustępuje po kilku godzinach.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *