Wielomocz (poliuria) – przyczyny, co oznacza i jak leczyć?

Zwiększone pragnienie (polidypsia) i oddawanie moczu, czyli wielomocz (poliuria) zawsze są sygnałem, że w organizmie zwierzaka coś się zaczyna dziać.

Mogą to być problemy z nerkami – zwiększone oddawanie moczu jest klasycznym objawem jakiejś ich choroby – ale tak naprawdę, znacznie więcej chorób przebiega z wielomoczem i ze zwiększonym pragnieniem. Na przykład cukrzyca czy nadczynność kory nadnerczy u zwierząt.

Proszę pamiętać również, że kiedy starsze zwierzęta coś boli, będą szukały ulgi chodząc po mieszkaniu, będą częściej piły i dlatego mogą zacząć sikać w domu.

Wielomocz (poliuria) – przyczyny, co oznacza i jak leczyć?

Wielomocz może być objawem wielu chorób. Aby znaleźć przyczynę trzeba zrobić dodatkowe badania. Należy też pamiętać, że często psy, które coś boli więcej piją – tak sobie radzą z bólem, i w związku z tym częściej i więcej sikają.

Kiedy w nocy bolą stawy

Moja suka, która miała chorobę onkologiczną, nocami chodziła po mieszkaniu i piła wodę. Bolało ją, było jej źle, więc piła wodę i siusiała. I tak było cały czas. Zwierzak nam nie powie, dlaczego to robi. Czy dlatego, że chce mu się pić, czy dlatego, że nie potrafi sobie ulżyć w żaden inny sposób.

W związku z czym, trzeba niestety zrobić badania dodatkowe. Oczywiście psy z problemami ortopedycznymi też mogą więcej pić, ponieważ bolą je w nocy stawy i nie potrafią sobie inaczej pomóc. W tym przypadku jednak, nie jesteśmy w stanie rozwiązać tej zagadki bez dodatkowych badań. Trzeba więc pójść do lekarza weterynarii.

Wielomocz u psa jest powodem do niepokoju, bo na pewno nie jest to normalne.

Leczenie wielomoczu zależy od jego przyczyny

Wielomocz trudno nazwać chorobą, jest to raczej objaw chorobowy. Rokowania zależą przyczyny. Wielomocz może wystąpić przy ropomaciczu, chorobie nerek, przy cukrzycy, Zespole Cushinga.

Dlatego trudno od razu powiedzieć, jakie są rokowania, bo to jest objaw kliniczny, a nie jednostka chorobowa. Może na przykład być oznaką moczówki prostej.

Przy tej chorobie wielomocz jest gigantyczny, ale leczy się ją bardzo łatwo.

 • Zobacz też:
 • Kamica nerkowa u psów i kotów
 • Zapalenie pęcherza moczowego u zwierząt
 • Syndrom urologiczny kotów (SUK)

Wielomocz (poliuria) – przyczyny, co oznacza i jak leczyć?

 • dorosły pies
 • Nefrolog
 • pies
 • zdrowie

Wielomocz (poliuria) u dziecka – przyczyny i leczenie

2018-06-26 16:14 lek. Tomasz Nęcki Wielomocz (poliuria) – przyczyny, co oznacza i jak leczyć? Autor: thinkstockphotos.com

Wielomocz (poliuria) u dziecka może mieć różne przyczyny – może on wynikać zarówno z tego, że dziecko przyjmuje wyjątkowo dużo płynów, jak i stanowić objaw ciężkiej choroby, jaką jest cukrzyca. Jak wygląda leczenie wielomoczu u dziecka? Jakie badania zlecane są u dzieci, u których występuje wielomocz?

Kiedy można mówić o wielomoczu?

Wielomocz (w terminologii medycznej określany jako poliuria) to problem, który spotkać można zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Różnice pomiędzy tymi dwoma grupami wiekowymi dotyczą przede wszystkim tego, od kiedy można rozpoznawać u nich wielomocz. W przypadku dorosłych o wielomoczu mówi się wtedy, kiedy pacjent oddaje więcej niż 2,5-3 l moczu na dobę.

U dzieci z kolei to, czy ilość oddawanego przez nich moczu można uznać za zbyt dużą, zależne jest od ich wieku.

 • Spis treści:
 • Jak objawia się wielomocz u dzieci?
 • Cukrzyca a wielomocz u dziecka
 • Inne przyczyny wielomoczu u dziecka
 • Odwodnienie przy wielomoczu
 • Diagnostyka wielomoczu u dziecka
 • Jakie badania należy wykonać?
 • Wielomocz a moczówka
 • Leczenie wielomoczu u dziecka

Jak objawia się wielomocz u dzieci?

 1. U maluchów, będących w wieku przedszkolnym, problem można stwierdzać już wtedy, kiedy ilość wydalanego przez nie moczu przekracza 1 litr na dobę.
 2. Wielomocz u dziecka w wieku szkolnym rozpoznawać można wtedy, kiedy pociecha oddaje powyżej 2 litrów moczu na dobę.

 3. Z kolei u nastolatków zazwyczaj stosowane są kryteria rozpoznawania poliurii takie same jak u osób dorosłych.

 4. Wspomnieć tutaj warto o tym, że ilości wydalanego przez pacjentów z wielomoczem płynu bywają naprawdę różne – zazwyczaj rzeczywiście pacjenci z tym problemem oddają około 3-4 litrów moczu na dobę, w przypadku jednak jednej z przyczyn tego zaburzenia możliwe jest nawet i to, że chory będzie wydalał aż 20 litrów moczu na dobę.
 5. Zobacz:
 6. Badanie moczu u dziecka – jak pobrać próbkę do badania?

Badanie moczu niemowlaka. Jak pobrać próbkę moczu od dziecka?

O czym świadczy krwiomocz u dziecka? Jakie wykonać badania?

Cukrzyca a wielomocz u dziecka

Potencjalnych powodów, przez które dziecko oddaje zbyt duże ilości moczu, jest wiele. Pierwszą możliwością, która brana jest pod uwagę, w przypadku wielomoczu u dziecka jest nadmierne spożywanie przez nie płynów (polidypsja).

Wydawałoby się, że jest to dość błahe zagadnienie, w praktyce jednak wcale tak nie jest. Otóż polidypsja miewa różne podłoże: może ona mieć uwarunkowanie psychogenne, ale i znacznie zwiększone pragnienie może być objawem cukrzycy u dziecka.

Cukrzyca bywa jedną z najczęstszych przyczyn wielomoczu u dziecka.

W przypadku tej jednostki do wielomoczu dochodzi na skutek tzw. diurezy osmotycznej. Do pewnego stężenia we krwi (sięgającego około 180 mg/dl) glukoza nie przedostaje się do moczu. Kiedy jednak zawartość tego cukru we krwi przewyższy podaną wyżej wartość, to wtedy glukoza pojawia się już w moczu.

Jej obecność w nim doprowadza do tego, że niejako woda – zgodnie z prawami fizyki – zaczyna za nią „pożądać”. Ostatecznie dochodzi do tego, że powstają zwiększone objętości moczu, które muszą być oczywiście wydalone z organizmu – u pacjenta pojawia się więc wielomocz.

Zobacz, o czym świadczy kolor moczu

Inne przyczyny wielomoczu u dziecka

Innym problemem, który może prowadzić do poliurii, jest moczówka prosta. Choroba ta związana jest z niedoborem lub nieprawidłowym działaniem hormonu zaangażowanego w regulację ilości powstającego w organizmie moczu – wazopresyny (ADH).

Wyróżnia się dwie jej postaci: moczówkę prostą ośrodkową (w której zaburzeniu ulega produkcja wazopresyny) oraz obwodową (inaczej nerkową, związaną z tym, że nerkowe receptory dla wazopresyny nie reagują właściwie na obecność prawidłowego hormonu).

Powyższe stanowią najczęstsze możliwe przyczyny wielomoczu u dziecka – innymi problemami, które również mogą do niego prowadzić, są:

 • zaburzenia metaboliczne i wodno-elektrolitowe (np. hiperkalcemia czy hipokalemia),
 • zaburzenia hormonalne (np. nadmiar hormonów tarczycy lub przytarczyc),
 • niedoczynność przysadki mózgowej,
 • zespół Conna (choroba związana z hiperaldosteronizmem, czyli nadmiarem aldosteronu w organizmie),
 • choroby układu krążenia (np. zastoinowa niewydolność serca),
 • tzw. zespół utraty soli,
 • choroby nerek (m.in. niektóre stadia niewydolności nerek, ale i śródmiąższowe zapalenie nerek).

Odwodnienie przy wielomoczu

Podstawowym problemem, który jest związany z wielomoczem, jest oczywiście oddawanie znacznie większych niż osoby zdrowe ilości moczu. Towarzyszyć temu mogą jednak i inne zaburzenia, przede wszystkim częstomocz. Jeżeli przyczyną poliurii jest nadmierna podaż płynów, to u pacjenta raczej nie dochodzi do nadmiernej utraty wody z organizmu.

Nadmierna utrata płynów może jednak następować, kiedy za wielomoczem u dziecka stoi jakaś choroba, np. cukrzyca czy moczówka. W takich przypadkach istnieje ryzyko odwodnienia organizmu, którego przejawami mogą być m.in.: przyspieszenie czynności serca, osłabienie, suchość błon śluzowych czy wyjątkowo silne pragnienie i spadek ciśnienia tętniczego krwi.

You might be interested:  Choroby wątroby – jakie badania wykonać?

Diagnostyka wielomoczu u dziecka

W poszukiwaniu przyczyny wielomoczu u dziecka wykonywane są zarówno proste badania laboratoryjne, jak i specjalistyczne testy.

Najpierw jednak medyk przeprowadza z rodzicami bardzo dokładną rozmowę – istotne jest chociażby uzyskanie informacji o tym, jakiego rodzaju napoje i w jakich ilościach pije dziecko.

Ma to znaczenie przy wykluczaniu tego, że do poliurii doprowadza polidypsja – aby jednak całkowicie ją wykluczyć, rodzicom może zostać polecone zapisywanie rodzajów i ilości płynów wraz z porami, w których dziecko je przyjmuje.

Jakie badania należy wykonać?

W diagnostyce przyczyny wielomoczu u dziecka zlecane są rozmaite badania. Bardzo ważne jest badanie ogólne moczu – określany jest w nim m.in. jego ciężar właściwy (jeżeli jest on np. niski, to mocz jest mocno rozcieńczony – sugerować to może m.in. polidypsję, ale i moczówkę).

Sprawdzane jest także to, czy w moczu znajduje się glukoza – jej obecność przemawia za tym, że pacjent cierpi na cukrzycę. Nie tylko jednak mocz pacjenta trafia do laboratorium analitycznego – pobierana jest od niego również i krew, w której można oznaczyć m.in. stężenie w niej glukozy, ale i stężenia różnych elektrolitów (m.in. sodu, potasu czy wapnia).

Wielomocz a moczówka

Jeżeli wysunięte zostanie podejrzenie, że przyczyną wielomoczu u dziecka może być moczówka, to wtedy w diagnostyce wykorzystany może być tzw. test restrykcji wody (test odwodnieniowy).

Polega on na tym, że pacjent przez jakiś czas nie przyjmuje żadnych płynów. Czas ten bywa różny, zwykle wynosi on kilka godzin (im starsze dziecko, tym okres restrykcji płynów trwa dłużej).

W jego trakcie systematycznie dokonywane są pomiary masy ciała pacjenta, a także wielokrotnie badany jest jego mocz.

Oceniany jest jego ciężar właściwy, a także osmolalność.

W przypadku, kiedy mocz u pacjenta ma coraz większy ciężar właściwy (staje się zagęszczony), a jego osmolalność jest prawidłowa, to pacjent najprawdopodobniej zmaga się z psychogenną polidypsją.

Kiedy zaś mimo narastającego odwodnienia mocz pacjenta wciąż jest bardzo rozcieńczony, a jego osmolalność niska, to wtedy z dużym prawdopodobieństwem cierpi on na moczówkę prostą.

Wynik testu odwodnieniowego, sugerujący moczówkę, stanowi wskazanie do poszerzenia diagnostyki o kolejny test – test wazopresynowy. Istnieje bowiem konieczność ustalenia, czy pacjent cierpi na jej postać centralną (tą, gdzie brakuje hormonu) czy nerkową (czyli tą, gdzie hormon – obecny w organizmie w prawidłowej ilości – nie może wywierać swojego działania na nerki).

Jeżeli po podaniu wazopresyny mocz u pacjenta staje się zagęszczony, to przemawia to za moczówką prostą ośrodkową – w takiej sytuacji konieczne jest wykonanie badań obrazowych głowy (np. rezonansu magnetycznego), ponieważ przyczyną schorzenia mogą być różne zmiany obecne w ośrodkowym układzie nerwowym.

W sytuacji zaś, kiedy po zastosowaniu hormonu u pacjenta mocz wciąż jest rozcieńczony, możliwe jest postawienie rozpoznania moczówki prostej nerkowej.

Leczenie wielomoczu u dziecka

Sam wielomocz nie jest chorobą, a objawem jakiegoś schorzenia, w związku leczyć należy odpowiedzialną za jego wystąpienie chorobę. To właśnie dlatego aż tak istotne znaczenie ma właściwie przeprowadzona diagnostyka.

Wielomocz u dziecka, który jest spowodowany przez cukrzycę, może ustępować wtedy, kiedy uzyskana zostanie normalizacja stężenia glukozy we krwi.

W przypadku moczówki prostej centralnej normalizację ilości oddawanego przez chorego moczu można uzyskać uzupełniając istniejące w organizmie niedobory wazopresyny – w tym celu pacjentom podawany jest długo działający analog wazopresyny, którym jest desmopresyna.

W przypadku zaś moczówki psychogennej konieczne jest ograniczanie dziecku ilości napojów, które spożywa, ale i poszukiwanie przyczyny zaistniałych zaburzeń – w celu ich wykrycia, ale i następnie rozwiązania, niezbędne może być udanie się z małym pacjentem do psychologa. Dobre efekty w tym przypadku przynosi terapia poznawczo-behawioralna.

Wielomocz (poliuria) – przyczyny, objawy, leczenie

Wielomocz charakteryzuje się zwiększeniem ilości oddawanego moczu. Objętość przekraczające 2500 ml na dobę wskazywać może na poliurię.

Jeżeli wraz ze wzrostem ilości przyjmowanych płynów zwiększa się ilość oddawanego moczu –  jest to reakcja fizjologiczna. Nieprawidłowa sytuacja jest wówczas, gdy bez względu na ilość przyjętych płynów objętość wydalanego moczu jest zbyt duża.

Prawidłowa ilość wydalanego moczu powinna wynosić od 2 do 2,5 l na dobę.

ZOBACZ TEŻ: Wazektomia (podwiązanie nasieniowodów) – skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn?

Umów się do urologa

Jakie są przyczyny występowania wielomoczu?

Najczęściej z poliurią mamy do czynienia w przypadku:

 • cukrzycy (diureza osmotyczna),
 • przyjmowania leków moczopędnych – diuretyków,
 • ciąży,
 • moczówki prostej,
 • moczówki nerkowej,
 • polidypsji psychogennej (moczówka rzekoma),
 • ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek (upośledzenie zagęszczania moczu),
 • niskiej temperatury,
 • przebywania na dużych wysokościach,
 • polidypsji – nadmiernego przyjmowania płynów.

Częste oddawanie moczu może być również związane z przyjmowaniem suplementów diety zawierające zioła moczopędne takie jak: liść brzozy brodawkowatej, pokrzywa, skrzyp polny, nawłoć, owoc jałowca, mniszek lekarski, czarny bez, pietruszka oraz lubczyk. Ponadto zbyt duża ilość kofeiny lub teiny może wpływać pobudzająco na układ moczowy. Ostre przyprawy, kwaśne napoje oraz alkohol sprzyjają zwiększeniu wydalaniu moczu z organizmu.

ZOBACZ TEŻ: Ketony w moczu – o czym mogą świadczyć?

Wazopresyna – najważniejszy hormon gospodarki wodnej

W regulacji gospodarki wodnej w organizmie człowieka kluczową rolę odgrywa wazopresyna. Jest to hormon antydiuretyczny, produkowany w podwzgórzu, którego działanie polega na nasileniu wchłaniania zwrotnego wody z moczu pierwotnego, co prowadzi do ponownej filtracji i zagęszczenia uryny.

Dzięki temu nie jesteśmy narażeni na odwodnienie. Nieprawidłowe wydzielanie lub zaburzenia wytwarzania wazopresyny prowadzą do niekontrolowanej utraty wody – moczówki prostej ośrodkowej (neurohormonalnej). Moczówka prosta nerkopochodna rozwija się w momencie braku wrażliwości cewek nerkowych na wazopresynę.

Obie postaci choroby powiązane są z nadmiernym oddawaniem moczu.

ZOBACZ TEŻ: Częste oddawanie moczu – jakie mogą być przyczyny?

Nocna poliuria – czym jest?

Poliuria nocna jest określana jako wydalanie w nocy objętości moczu przekraczającej 20% dobowej zbiórki moczu u osób młodych oraz 33% u osób powyżej 65. roku życia. Spowodowana jest głównie zmniejszeniem wydzielania wazopresyny w godzinach nocnych. Jest to uciążliwy problem, gdyż zamiast regenerującego snu spacerujemy często do toalety w celu oddania moczu.

ZOBACZ TEŻ: Jak walczyć z zapaleniem pęcherza moczowego?

Wielomocz w cukrzycy

W momencie niewyrównanej lub nieleczonej cukrzycy często mamy do czynienia z poliurią. Związane jest to z wysokim stężeniem glukozy w cewkach nerkowych. Dochodzi wówczas do wtórnego transportu biernego wody do cewki przez co ilość wydalanego moczu znacznie się zwiększa.

ZOBACZ TEŻ: O czym świadczą erytrocyty w moczu?

You might be interested:  Obrzęki a nadmiar wody w organizmie

Jak zdiagnozować i jak leczyć wielomocz?

Aby skutecznie wyleczyć wielomocz należy zdiagnozować poprawnie jego przyczynę. W przypadku wzmożonego przyjmowania płynów, należy ograniczyć ich podaż. Jeżeli problem jest głębszy niezbędne będą badania, dzięki którym precyzyjnie można określić gdzie znajduje się przyczyna.

Przy podejrzeniu moczówki prostej wykonuje się test odwodnieniowy. Polega on na pobraniu moczu od pacjenta, a następnie określeniu ciężaru właściwego uryny – ciężar właściwy moczu powinien wzrosnąć.

W przypadku niedoboru wazopresyny nie dojdzie do zwiększenia ciężaru właściwego, a mocz nie zostanie zagęszczony.

Gospodarka wodna jest ściśle powiązana z równowagą elektrolitową – głównie sodowo-potasową. Gdy zauważymy, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego koniecznie skonsultujmy się z lekarzem rodzinnym.. Żadnego problemu zdrowotnego nie należy lekceważyć tym bardziej tak uciążliwego jak wielomocz.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest kolka nerkowa i jak długo trwa?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Wielomocz – czym jest i jak go leczyć? | Gabos Centrum Medyczne

Wielomocz (inaczej poliuria) to oddawanie moczu w ilości przekraczającej prawidłową normę. O nadmiernym oddawaniu moczu można mówić wtedy, gdy jego ilość przekracza 2500 – 3000 mililitrów w ciągu doby.

Należy zaznaczyć, że wielomocz oraz częstomocz nie są tymi samymi pojęciami. Częstomocz charakteryzuje się częstą potrzebą jego wydalania, lecz w prawidłowych ilościach.

Wielomocz może mieć różne przyczyny. Bardzo często wynika on ze zwiększonej ilości przyjmowanych płynów, może być jednak także objawem towarzyszącym różnorodnym schorzeniom. Najczęściej występujące przyczyny fizjologiczne to:

 • wielomocz po lekach,
 • wielomocz przed okresem,
 • wielomocz na tle nerwowym,
 • wielomocz po sterydach.
 • wielomocz po kawie.

Nadmierne pragnienie (polidypsja) również może wywołać wielomocz.  Ponadto, poliuria to także objaw nieprawidłowości dotyczących poziomu witamin i minerałów we krwi: hipokaliemia, hiperkalcemia czy nadmiar witamin C oraz B2.

Warto również dodać, że schorzenie to często występuję u kobiet w ciąży oraz osób przebywających na dużych wysokościach. Może być też spowodowane stanami chorobowymi takimi jak na przykład cukrzyca, moczówka prosta, zaburzenia hormonalne czy choroby nerek.

U dzieci to, czy ilość oddawanego przez nich moczu można uznać za zbyt dużą, zależne jest od ich wieku. U maluchów w wieku przedszkolnym, problem można stwierdzić, kiedy ilość wydalanego przez nie moczu przekracza litr na dobę. Z kolei, wielomocz u dzieci w wieku szkolnym rozpoznawać można wtedy, kiedy oddaje ono powyżej 2 litrów moczu na dobę.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy układu moczowego, skontaktuj się z Poradnią Nefrologiczną dla Dzieci w CM Gabos.

Pierwszym krokiem diagnostyki poliurii jest wykonanie badania moczu, elektrolitów, oznaczenie poziomu glukozy we krwi oraz wykonanie morfologii z hematokrytem. W celu rozpoznania wielomoczu lekarz może również zlecić wykonanie testu odwodnieniowego.

Podczas testu, pacjent nie może spożywać żadnych płynów, po czym wykonuje się badanie ogólne moczu oznaczające jego ciężar pomocny w ocenie pracy nerek. U osób z niedoborem wazopresyny ciężar moczu nie wzrasta, ponieważ nerko go nie zagęszczają.

Dzięki temu można rozpoznać przyczynę, którą może być na przykład niewrażliwość nerek na wazopresynę lub niedobór tego hormonu.

Jeśli chodzi o leczenie wielomoczu, jest ono uzależnione od jego przyczyny. Jeśli poliuria wynika z cukrzycy należy eliminować ją poprzez leczenie pierwotnej przyczyny. Zmiana diety oraz odpowiednie leki bardzo często redukują objawy wielomoczu.

W przypadku, w którym wielomocz nie jest następstwem choroby, można zastosować domowe metody, takie jak:

 • wypijanie przed snem mniejszej ilości płynów,
 • ograniczenie alkoholu,
 • ograniczenie spożywania kofeiny,
 • kontrolowanie ilości spożywanych płynów,
 • zwracanie uwagi na skutki uboczne przyjmowanych leków.

Diagnostyka jest w przypadku tej dolegliwości niezwykle istotna, dlatego też warto udać się do specjalisty, jeśli dotyka nas problem wielomoczu.

Poliuria – charakterystyka i leczenie

Poliuria, zwana także wielomoczem, jest terminem medycznym odnoszącym się do wzrostu produkcji moczu. U dorosłego oznacza to, że jego ciało wytwarza więcej niż trzy litry moczu dziennie. W przypadku dzieci poliuria przekłada się na ponad 2,5 litra moczu w ciągu doby.

Istnieją podobne terminy, które tak naprawdę nie oznaczają tego samego. Na przykład pollakiuria występuje, gdy dana osoba oddaje mocz kilka razy dziennie, ale całkowita ilość płynu jest normalna. Podobnym przypadkiem jest nykturia, która ma miejsce, gdy dana osoba musi przerwać sen, aby oddać mocz w nocy.

Poliuria może występować razem z nykturią lub pollakiurią, ale nie są to takie same schorzenia. Ponadto może wystąpić wzrost objętości moczu bez dodatkowego objawu. W każdym razie jest to jedynie objaw, a nie sama choroba. Dlatego, aby dowiedzieć się, co leży u podstaw schorzenia, musisz uzyskać diagnozę.

Ilość moczu wyprodukowanego w ciągu 24 godzin zależy od trzech czynników:

 • Ilości płynów, jakie dostają się do Twojego ciała.
 • Substancji, które organizm musi wyeliminować. Wynika to z faktu, że mocz jest mechanizmem ludzkiego ciała, za pomocą którego usuwamy wszelkie niepotrzebne elementy. Ich ilość jest również czynnikiem.
 • Czynności nerek, ponieważ to one produkują mocz i jego ilość zależy od ich zdolności prawidłowego funkcjonowania.

Poliuria, czyli ogólne przyczyny wielomoczu

Po pierwsze, nazwijmy ogólne przyczyny poliurii, abyśmy mogli bardziej szczegółowo wyjaśnić choroby, które są najczęstszą przyczyną tego objawu. Niektóre przyczyny wynikają z codziennych zdarzeń, a inne są bardziej trwałe:

 • Zwiększone spożycie płynów: oczywiście im więcej płynów wypijesz w ciągu dnia, tym więcej Twoje ciało będzie musiało wyeliminować. Dana osoba może wtedy mieć chwilową, łagodną poliurię.
 • Zwiększone spożycie soli: sól jest substancją, która może wyciągać wodę. Oznacza to, że absorbuje wodę z organizmu i przenosi do nerek, aby wydalić ją z organizmu. Kiedy osoba spożywa bardzo dużo słonego jedzenia, może spodziewać się zwiększonej ilości moczu. Jest to również chwilowa postać wielomoczu.
 • Napoje zwiększające wydzielanie moczu: pewne płyny, takie jak piwo, niektóre herbaty i kofeina mogą zwiększać objętość moczu.
 • Zimne otoczenie: gdy przebywasz w zimnym środowisku, ciało to rejestruje i prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych. Oznacza to, że średnica tętnic zmniejsza się. Przez zwężenie tętnic jest w nich mniej miejsca na krew, dlatego jedynym sposobem na pozbycie się nadmiaru płynu jest zwiększenie produkcji moczu.
 • Stosowanie diuretyków: w przypadku niektórych patologii lekarze przepisują leki moczopędne, takie jak furosemid lub hydrochlorotiazyd. Środki te zwiększają objętość moczu i prowadzą do poliurii. To częsty efekt uboczny ich stosowania.
You might be interested:  Stupor – co to jest, jakie są objawy, jak wygląda leczenie?

Przeczytaj także: Dieta oczyszczająca nerki – sposób na eliminację toksyn

Specyficzne choroby prowadzące do poliurii

Po opisaniu ogólnych przyczyn, wymienimy teraz cztery choroby, których częstym objawem jest wielomocz. Kontrola medyczna jest bardzo ważna w przypadku tych chorób, ponieważ poliuria może stanowić duży problem.

Chociaż wielomocz jest kolejnym objawem w kontekście tych schorzeń, powoduje dodatkowe problemy, gdy wymyka się spod kontroli. Mimo to głównym celem zawsze będzie leczenie choroby podstawowej.

Cukrzyca

Jeśli chodzi o pierwotne choroby, jest to jedna z najczęstszych przyczyn wielomoczu. Poliuria, polidypsja (zwiększone pragnienie) i hiperfagia (zwiększony apetyt) są początkowymi ostrzeżeniami o tym stanie.

Wielomocz odpowiada na potrzebę pozbycia się nadmiaru glukozy przez organizm, zgodnie ze stanem cukrzycowym. Przy dużej ilości cukru krążącego we krwi jedynym sposobem działania jest wydalenie go wraz z moczem – co zwiększa produkcję tego drugiego. Stąd u pacjentów z cukrzycą wielomocz jest powszechny.

Niewydolność serca

Serce nie jest w stanie pompować niezbędnej ilości krwi do całego ciała. Staje się więc organem niewystarczającym, ponieważ nie ma na tyle siły, aby wykonywać skurcze.

U osób z niewydolnością serca często występuje wielomocz, ponieważ niewydolność układu krążenia prowadzi do gromadzenia się płynów. W ten sposób ciało usuwa nadmiar płynów z moczem, którego objętość często jest zwiększona w nocy.

Sprawdź również: Ziołowe herbaty na zapalenie pęcherza

Nadciśnienie tętnicze

Osoby z nadciśnieniem tętniczym mają zwiększoną ilość moczu, gdy nie przyjmują leków lub gdy nieprawidłowo kontrolują swoją chorobę. Czasami wielomocz jest jedynym objawem obecności cichej choroby, jaką jest zbyt wysokie ciśnienie.

Wysokie wartości ciśnienia krwi wpływają na czynność nerek, zmieniając sposób, w jaki ciało filtruje krew i produkuje mocz. Zwiększa się wtedy ilość produkowanego moczu. Ponadto istnieje także wpływ mechanizmów podobnych do niewydolności serca.

Poliuria i niewydolność nerek

Zasadniczo niewiele osób cierpi na niewydolność nerek, ale choroba ta jest dość poważna.

W takich przypadkach nerki nie działają prawidłowo, ponieważ nie są w stanie odpowiednio filtrować krwi w celu prawidłowego wytwarzania moczu.

W momencie tak słabej filtracji ciało nie tylko traci substancje, których chce się pozbyć, ale także te przydatne, jak woda.

Niewydolność nerek może być końcowym i skomplikowanym etapem innych patologii, takich jak cukrzyca lub podmiot wynikający ze źle wyleczonych infekcji, ataków autoimmunologicznych organizmu, a nawet nowotworów złośliwych.

Podsumowując

Wielomocz jest objawem, na który warto zwrócić uwagę. Jeśli jednak spożywałeś słone jedzenie lub byłeś narażony na niskie temperatury, nie ma się czym martwić. Poczekaj, aż problem zniknie sam. Jeśli jednak objaw ten się utrzymuje, skonsultuj się z lekarzem.

Personel medyczny przeprowadzi niezbędne badania, aby postawić diagnozę i dotrzeć do źródła problemu wielomoczu. Po znalezieniu przyczyny specjaliści ustalą niezbędne leczenie.

To może Cię zainteresować …

Wielomocz (poliuria) u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie

Wielomoczem (poliurią) u dziecka jest dolegliwością, w której obserwuje się nadmierne zwiększenie ilości oddawanego moczu w odniesieniu do ilości, które uznaje się za normę. Jaką ilość oddawanego moczu można uznać za zbyt dużą, zależne jest od ich wieku. I tak:

 • u dzieci w wieku przedszkolnym ilość wydalanego moczu nie powinna przekraczać 1 litra na dobę,
 • u dzieci w wieku szkolnym ilość wydalanego moczu nie powinna przekraczać 2 litrów na dobę,
 • u nastolatków, ale i dorosłych, ilość wydalanego moczu nie może przekraczać 2,5-3 litrów na dobę.

Wielomocz (poliuria) u dziecka może mieć różne przyczyny. Zdarza się, że jest to fałszywy alarm – dziecko oddaje mocz dużo i często, ponieważ dużo i często pije.

Zdarza się, że to skutek zażywania leków (na przykład moczopędnych) bądź efekt stosowania diety bogatej w witaminę C.

Nadmierne oddawanie moczu może być wynikiem niskiej temperatury otoczenia lub przebywania na dużych wysokościach, co jest wynikiem adaptacji organizmu do specyficznych warunków.

Bywa jednak, że wielomocz jest objawem choroby, fizjologiczną reakcją na różne dolegliwości. Jedną z najczęstszych przyczyn wielomoczu u dziecka jest cukrzyca. Wówczas dochodzi do tak zwanej diurezy osmotycznej.

Alarmujące jest, jeśli w moczu pojawia się glukoza.

Wysokie stężenie glukozy w moczu przewyższa pojemność resorpcyjną cewek, co prowadzi do wysokiego stężenia glukozy w cewkach nerkowych i w konsekwencji do wtórnego transportu biernego wody do cewki, co zwiększa objętość wydalanego moczu.

Inne przyczyny wielomoczu to:

 • polidypsja, czyli nadmierne przyjmowaniem płynów w wyniku wzmożonego pragnienia, co ma związek ze stanem odwodnienia, gorączką, biegunką, wymiotami. Jest to stan fizjologicznie występujący w okresie ciąży,
 • zaburzenia metaboliczne i wodno-elektrolitowe (na przykład hipokalemia),
 • zaburzenia hormonalne (na przykład nadmiar hormonów tarczycy),
 • moczówka prosta, która jest chorobą związaną z niedoborem lub nieprawidłowym działaniem wazopresyny (ADH),
 • niedoczynność przysadki mózgowej,
 • zespół Conna (choroba związana z nadmiarem aldosteronu w organizmie),
 • choroby układu krążenia (na przykład zastoinowa niewydolność serca),
 • tak zwany zespół utraty soli,
 • podrażnienie śluzówki pęcherza moczowego, zakażenia dróg moczowych, niewydolność i choroby nerek (na przykład śródmiąższowe zapalenie nerek).

Aby zdiagnozować wielomocz (poliurię) u dziecka, należy wykonać badania laboratoryjne, takie jak: badanie ogólne moczu, a także badania z krwi: oznaczenie stężenie glukozy oraz elektrolitów we krwi (to sód, potas czy wapń), morfologia krwi z hematokrytem. Ważny jest również test wazopresynowy.

Wykonuje się także posiew moczu, czasem niezbędne jest badanie cystograficzne i urodynamiczne. Podstawą do zlecenia badań są obserwacje rodziców (należy spisać zażywane leki, dietę, choroby współistniejące, dane dotyczące spożywanych płynów i wydalanego moczu) i wywiad, jaki przeprowadza lekarz.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza? Jeśli wielomocz pojawia się po spożyciu dużej ilości płynów, nie istnieją powody do niepokoju. Jeżeli jednak poliuria występuje niezależnie od ilości pitych napojów, trzeba udać się do lekarza, by znaleźć przyczynę problemu.

Wielomocz (poliuria) u dziecka nie jest chorobą, a jej objawem. To dlatego w przypadku tej przypadłości tak ważna jest diagnostyka pozwalająca ustalić przyczynę. Leczenie wielomoczu opiera się na leczeniu choroby, która jest za nie odpowiedzialna.

I tak wielomocz u dziecka, który jest wywołany przez cukrzycę, ustąpi po normalizacji stężenia glukozy we krwi. Z kolei moczówka prosta będzie wymagać uzupełnienia niedoborów wazopresyny.

Jeśli poliuria jest wywołana zbyt dużą ilością przyjmowanych płynów, wystarczy je ograniczyć, a częstotliwość i ilość oddawanego moczu wrócił do normy.

Wielomocz (poliuria) u dziecka zawsze wymaga diagnostyki, zaś po ustaleniu jednostki chorobowej, która za nie odpowiada, leczenia. To ważne, ponieważ wiele chorób, takich jak choćby cukrzyca czy zakażenie dróg moczowych, gdy nie są leczone, mogą prowadzić do powikłań, nawet zagrażających życiu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *