Układ rozrodczy każdej kobiety produkuje naturalną wydzielinę, potocznie nazywaną śluzem. Ma ona postać przezroczystego lub białawego płynu, bezwonnego, przejrzystego i jednolitego, o zróżnicowanej konsystencji, co uzależnione jest od fazy cyklu.
Wydzielina składa się przede wszystkim z wody, a także kwasu mlekowego i octowego, mocznika, glikolu, złożonych alkoholi, skwalenu, pirydyny. Wydzielina ta produkowana jest przez gruczoły błony śluzowej macicy i jajowodów oraz gruczoły przedsionkowe większe i mniejsze.
Oprócz śluzu w wydzielinie znajdują się także złuszczone komórki pochwy.
Wygląd wydzieliny może się zmieniać wraz z wiekiem, co uzależnione jest od pracy układu hormonalnego. U dziewczynek wydzielina jest skąpa, barwy mlecznej, bezzapachowa. U kobiet w ciąży może być mlecznobiała, czasami zabarwiona krwią, co należy bacznie obserwować. W okresie menopauzy obserwuje się nadprodukcję wydzieliny, zaś po przekwitaniu zanika ona całkowicie.
Zmiana konsystencji wydzieliny z pochwy, jej zapachu lub barwy to sygnał, że mogło dość do infekcji dróg rodnych. Jak rozpoznać z jakim typem infekcji mamy do czynienia? Warto to wiedzieć, ponieważ niektóre formy wydzieliny mogą sygnalizować poważne schorzenia ginekologiczne.
ZOBACZ TEŻ: Czym są kłykciny kończyste i jak przebiega ich leczenie?
Typy upławów – na co zwrócić uwagę?
Mając wiedzę o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy, łatwiej będzie nam rozpoznać nieprawidłowości w jej wyglądzie. Należy zwracać uwagę na barwę, konsystencję, zapach oraz współwystępujące objawy w okolicy pochwy.
Białe upławy o serowatej konsystencji
Tego typu upławy najczęściej są objawem zakażenia grzybiczego pochwy, inaczej drożdżycy lub kandydozy. Infekcję przeważnie wywołują drożdżaki z gatunku Candida albicans.
Gęstym, serowato-białym upławom towarzyszy świąd pochwy i podrażnienie okolicy pochwy i warg sromowych. Dodatkowo kobieta może odczuwać ból po stosunku.
Zaniedbana grzybica pochwy może rozprzestrzenić się na wargi sromowe.
ZOBACZ TEŻ: Kiedy warto zrobić cytologię?
Żółto-zielone upławy
Pieniste i żółtozielone upławy są typowym objawem rzęsistkowicy, choroby wywołanej przez pierwotniaka – rzęsistka pochwowego. Wydzielina ma nieprzyjemny zapach, wraz z nią pojawia się ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej, częste parcie na mocz.
Żółte upławy mogą być również objawem nadżerki szyjki macicy – częstej dolegliwości u młodych kobiet lub będącej konsekwencją niedoleczonego stanu zapalnego.
Szaro-białe upławy o nieprzyjemnym rybim zapachu
Białawe lub szarawe upławy o wyrazistym i nieprzyjemnym rybim zapachu to typowe symptomy bakteryjnego zapalenia pochwy, inaczej waginozy bakteryjnej. Oprócz upławów występuje także swędzenie pochwy i sromu, pieczenie podczas oddawania moczu i częstomocz, ból w okolicy podbrzusza.
Ropne, śluzowate upławy
Ropna wydzielina z pochwy może być objawem chlamydiozy, czyli choroby bakteryjnej wywołanej przez Gram-ujemną bakterię Chlamydia trachomatis.
Śluzowo-ropna wydzielina widoczna jest w ujściu zewnętrznym szyjki macicy, czemu towarzyszy również zaczerwienienie i obrzęk tarczy szyjki macicy. Wraz z wydzieliną mogą pojawić się plamienia lub krwawienia śródcykliczne.
Niemniej bardzo często zakażenie chlamydiowe przebiega bezobjawowo.
Zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, mogące świadczyć o infekcji intymnej? Nie zwlekaj i zapisz się na wizytę do ginekologa przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.
Brązowe upławy
Upławy barwy brązowej przeważne traktuje się jako krwawienie śródcykliczne.
Zdarza się to przed wystąpieniem miesiączki, u dziewcząt przed pierwszą miesiączką, a także u kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną.
Ale nawracających brązowych upławów nie można lekceważyć, ponieważ mogą być oznaką stanów zapalnych, nadżerki macicy, różnych chorób wenerycznych (np. kiła), a nawet zmian nowotworowych.
Upławy w ciąży
Na początkowych etapach ciąży mogą wystąpić różowe upławy (fizjologiczny śluz z domieszką krwi), które występują przy implantacji zarodka. W kolejnych miesiącach ciąży wydzieliny będzie więcej dzięki podwyższonemu stężeniu estrogenów.
Jeżeli zmieni ona swój kolor, barwę lub konsystencję i towarzyszyć temu będzie swędzenie lub pieczenie, warto czym prędzej udać się do ginekologa prowadzącego ciążę. Samoleczenie nie jest wskazane, tak samo jak czekanie na to, aż infekcja sama przeminie.
Rozprzestrzeniająca się infekcja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ciężarnej, jak i rozwijającego się płodu.
Upławy – co robić, gdy się pojawią?
Nie ma jednej metody leczenia upławów, ponieważ przyczyny ich występowania są niezwykle zróżnicowane. Każda nieprawidłowość w obrębie układu rozrodczego powinna być skonsultowana z ginekologiem, który przeprowadzi odpowiednie badania (np. posiew, wymaz bakteriologiczny), a po postawieniu diagnozy zaordynuje odpowiednie leczenie.
W ostatnim czasie reklamuje się wiele środków przeznaczonych do samoleczenia infekcji intymnych. Wiele z nich nie ma statusu leku, zatem nie będą leczyć, a jedynie działać wspomagająco lub łagodzić objawy. Pacjentki samodzielnie nie są w stanie określić przyczyny infekcji, więc samoleczenie najczęściej nie przynosi rezultatów lub, co gorsza, wydłuża czas trwania choroby.
ZOBACZ TEŻ: Czy torbiel jajnika jest groźna?
Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.
Dlaczego mam wodnistą wydzielinę z pochwy?
Wydzielina z pochwy jest naturalnym sposobem ciała na utrzymanie prawidłowego pH oraz odpowiedniej flory bakteryjnej i stanowi pierwszą linię obrony organizmu przed infekcją. Pewnie zauważyłaś, że jednego dnia wydzielina z pochwy jest bardziej wodnista, a innego przypomina konsystencją białko jajka i w związku z tym zastanawiasz się, od czego to zależy.
Konsystencja wydzieliny zmienia się w zależności od równowagi hormonalnej organizmu. Oznacza to, że stany takie jak dojrzewanie, ciąża czy menopauza wpływają na ilość i konsystencję wydzieliny.
Moment, w którym jesteś w cyklu miesiączkowym wpływa również na wydzielinę, czasami powodując jej wodnistość. Zdarza się, że po okresie wydzielina jest bardziej wodnista. W miarę zmiany poziomu estrogenu i zbliżania się owulacji, wydzielina stanie się gęstsza.
Wiele kobiet doświadcza również wodnistych upławów podczas seksu i tuż po nim. To jest całkowicie normalne i zdrowe.
Jeśli pojawiła się u Ciebie wodnista wydzielina i uczucie świądu, to znak, że możesz mieć infekcję – na przykład bakteryjne zapalenie pochwy lub pleśniawki. W takim wypadku udaj się do lekarza, aby Cię zbadał i zalecił odpowiednie leczenie. Natomiast dopóki tej wodnistej wydzielinie nie towarzyszy ból ani swędzenie, zwykle nie ma powodów do niepokoju.
Obfita, wodnista wydzielina z pochwy może powodować u niektórych kobiet dyskomfort. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje proste i wygodne rozwiązanie! Wkładki higieniczne ALWAYS DAILIES pomagają czuć się świeżo przez cały dzień, ponieważ doskonale wchłaniają wilgoć.
Mają różne stopnie chłonności, więc w zależności od potrzeb możesz wybrać odpowiednią wkładkę.
Misją ALWAYS DAILIES jest obalenie popularnych mitów dotyczących wydzieliny z pochwy. Tak naprawdę wydzielina z pochwy jest całkowicie normalną rzeczą i dotyczy wszystkich kobiet. Po co robić z tego temat tabu? Chcemy przekazać Ci wszystkie niezbędne informacje, jakich możesz potrzebować, a także rozwiać wszelkie wątpliwości.
- article
- Dlaczego mam wodnistą wydzielinę z pochwy?
- Wydzielina z pochwy jest naturalnym sposobem ciała na utrzymanie prawidłowego pH oraz odpowiedniej flory bakteryjnej i stanowi pierwszą linię obrony organizmu przed infekcją.
- /miesiaczka/wkladki-higieniczne-i-uplawy/wodnista-wydzielina-z-pochwy/
- Czas czytania (2) min
https://res.cloudinary.com/mwace/image/upload/w_auto,c_limit,q_auto,f_auto/BeingGirl_PL/Articles/A45/Dlaczego-mam-wodnistą-wydzielinę-z-pochwy-Header_1.jpg
pl
6 typów upławów. Te objawy powinny cię zaniepokoić – Oh!me – Magazyn dla kobiet
Wydzielina z pochwy to naturalny objaw mechanizmu regulującego higienę i zdrowie miejsc intymnych. Środowisko pH pochwy jest kwasowe, a „dobre” bakterie, które w nim bytują odpowiadają za zachowanie zdrowia zapobiegają infekcjom intymnym. Zdrowa wydzielina nie powinna być traktowana na równi z upławami, ponieważ nie świadczy o chorobie.
Czasem bywa kłopotliwa, szczególnie gdy jest bardziej obfita, niż zazwyczaj, np. podczas owulacji. Może ona wyglądać różnie, w zależności od dnia cyklu regulowanego przez hormony. Taka wydzielina nie pachnie i może zmieniać wygląd:
- w pierwszej fazie cyklu jest skąpa i po wyschnięciu zostawia żółtawe ślady,
- w czasie owulacji wygląda jak śluz przypominający białko jaja,
- w trzeciej fazie gęstnieje i traci przejrzystość w kierunku bieli.
Zmiana barwy, zapachu i pojawienie się dodatkowych objawów powinno zachęcić kobietę do wizyty u ginekologa.
6 typów upławów. Te objawy powinny cię zaniepokoić
1. Białe upławy
Białe upławy o konsystencji twarożku, z widocznymi grudkami, mogą świadczyć o infekcji grzybiczej.
Może pojawić się ona w wyniku przyjmowania antybiotyku, który niszczy również dobre bakterie, a także nadmiernej, zbyt inwazyjnej higieny miejsc intymnych.
Sprzyja jej powstaniu ciepłe i wilgotne środowisko, więc warto profilaktycznie zakładać nieuciskającą bieliznę z naturalnych materiałów.
2. Szare upławy
Szare lub szarobiałe, gęste i obfite upławy bez towarzyszącego im świądu i pieczenia, o ostrym, rybim zapachu, mogą świadczyć o rozwojubakteryjnego zapalenia pochwy, która wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.
3. Żółte upławy
Żółte ślady na bieliźnie, o ile sama wydzielina jest prawidłowa (przeźroczysta lub biaława) świadczą jedynie o jej utlenieniu. Natomiast gdy upławy są żółte, towarzyszy im świąd, ból i brzydki zapach pochwy, może to być objaw rzeżączki, chlamydii lub infekcji miednicy.
4. Zielone upławy
Pieniste i cuchnące upławy o zielonej lub żółtozielonej barwie świadczą o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym — pasożytem dolnych odcinków narządów moczowo-płciowych człowieka.
5. Wodniste upławy
Wodniste, obfite upławy oraz towarzyszący im dyskomfort, mogą świadczyć o opryszczce, nadżerce, erytroplakii (wywiniętym nabłonku gruczołowym na tarczy szyjki macicy).
6. Krwawe plamienia
Plamienia powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa, choć nie zawsze świadczą o poważnych kłopotach. Gdy są uporczywe, mogą wynikać ze stosowania antykoncepcji, obecności polipów, mięśniaków, zapalenia szyjki macicy lub infekcji.
Każdą wątpliwość bezpieczniej jest rozwiać podczas wizyty u specjalisty.
źródło: wylecz.to, www.cosmopolitan.pl
wodniste upławy z pochwy
Maja Sidor-Lenkiewicz
O czym świadczą białe, wodniste upławy w 32. tygodniu ciąży? – odpowiada lek. (…) pochwy.
pochwy, zaczerwienienie sromu i pochwy, a także upławy i nieprzyjemny „rybi” zapach. (…) Upławy mogą być zielonkawe, bladożółte, białe, wodniste, gęste lub o serowatej…
Jak zinterpretować wyniki biocenozy pochwy? Czym jest badanie czystości pochwy? (…) Dolegliwości te pod postacią świądu, pieczenia, czy obfitych upławów z pochwy mogą być bardzo…
pochwy, zaczerwienienie sromu i pochwy, a także upławy i nieprzyjemny „rybi” zapach. (…) Upławy mogą być zielonkawe, bladożółte, białe, wodniste, gęste lub o serowatej…
Jeżeli jednak upławy z pochwy są żółte, może to być oznaką rzęsistkowicy- powszechnej infekcji przenoszonej drogą płciową. (…) – Upławy w ciąży
– Brązowe upławy w ciąży
– Białe upławy…
Oprócz tego zakażona kobieta może zauważyć gęste upławy w kolorze mlecznym lub żółtawym. (…) W żadnym wypadku nie należy wykonywać irygacji pochwy, by nie zaburzać równowagi mikrobiologicznej pochwy.
Pochodzenie i objawy grzybicy pochwy Klasyczne objawy grzybicy pochwy to swędzenie, pieczenie pochwy oraz charakterystyczne upławy. (…) Leki na grzybicę pochwy w ciąży Jeśli…
Infekcje pochwy w ciąży Kobiety ciężarne często skarżą się na upławy z pochwy, swędzenie i/lub pieczenie sromu. (…) Niepokojące objawy zapalenia pochwy Już od początku ciąży wiele…
Brunatne upławy czy zielonkawy śluz w ciąży mogą świadczyć o infekcjach dróg rodnych, np. grzybicy pochwy, rzęsistkowicy czy waginozie bakteryjnej. (…) – Brązowe upławy w ciąży
– Żółte upławy…
Objawy zakażenia pochwy w ciąży Objawami infekcji intymnych są: upławy z dróg rodnych (mogą mieć biały, szary, żółty, a nawet zielony odcień),
nieprzyjemny (…) zapach z pochwy,
swędzenie pochwy,
pieczenie…
Wyniki badania czystości pochwy Aby ujednolicić rozpoznania obrazu mikrobiologicznego pochwy, stosuje się czterostopniową skalę czystości pochwy: (…) Zwykle o konieczności wykonania tego badania…
Izabela Ławnicka
* Co oznacza brązowa wydzielina z pochwy? – odpowiada lek. (…) Krwawieniom towarzyszy wtedy najczęściej pieczenie i świąd pochwy. Zwykle nie ma w takich przypadkach dodatkowych dolegliwości bólowych.
Jeśli kobieta w ciąży zauważyła niepokojącą wydzielinę z pochwy lub upławy, zaczerwienienie okolic intymnych, dokucza jej świąd lub pieczenie powinna zgłosić (…) Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu: pH wydzieliny…
Podczas karmienia piersią zmienia się poziom hormonów, zwłaszcza estrogenów, co może powodować suchość pochwy. (…) Konsultacja lekarska potrzebna jest w sytuacji, kiedy ciążowym upławom towarzyszy ból, pieczenie i swędzenie,…
Badanie czystości pochwy, inaczej ocena biocenozy pochwy lub badanie flory pochwy jest istotnym i często wykonywanym badaniem w praktyce ginekologicznej (…) Dolegliwości te pod postacią świądu, pieczenia,…
Przebieg plastyki pochwy Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu ginekologii (…) Operacja polega na wycięciu rozciętego fragmentu pochwy,…
Do dodatkowych symptomów choroby należą: obfite upławy z pochwy, krwawienia, zaparcia, kolka, nudności, wymioty, trudności w oddawaniu moczu, podwyższona (…) z pochwy |
| upławy…
Do głównych objawów grzybicy pochwy należą upławy, pieczenie oraz świąd sromu. (…) Do głównych objawów należą: upławy, niemiły zapach wydzieliny pochwowej, świąd i pieczenie sromu.
Stan zapalny narządów płciowych zazwyczaj wywołuje także inne objawy, takie jak upławy z pochwy, bóle w dole brzucha, świąd, nieprzyjemny zapach z pochwy (…) Każde krwawienie, plamienie czy upławy…
Oprócz tego kobieta zwykle odnotowuje ropne upławy, obrzmienie pochwy i ból, które są objawem choroby. (…) U kobiet częściej przebiega z żółtawymi lub zielonkawymi upławami, świądem i pieczeniem.
Jest to ważne także w momencie, jeśli kłuciu w pochwie towarzyszą nieprzyjemnie pachnące upławy z pochwy, gorączkalub krwawienie. (…) Przy bakteryjnym zapaleniu pochwy, oprócz dolegliwości bólowych…
Podczas cyklu menstruacyjnego wydzielina z pochwy ulega zmianom, a to wszystko dzieje się za sprawą hormonów. (…) * Śluz płodny
* Obserwacja śluzu
* Białe upławy w ciąży
Krwawieniom towarzyszy wtedy najczęściej pieczenie i świąd pochwy. Zwykle nie ma w takich przypadkach dodatkowych dolegliwości bólowych. (…) W przypadku, jeśli kobieta niepokoi się objawami takimi jak upławy czy skurcze…
Przed wykonaniem cytologii kobieta musi dokładnie obserwować swoje ciało i jeśli dostrzeże nadmierne upławy, powinna przesunąć termin cytologii, gdyż może (…) , krwawienia kontaktowe z pochwy) badanie cytologiczne pochwy…
z pochwy. (…) Dlatego jeśli występują bóle podbrzusza, gorączka, przyspieszone tętno oraz obfite, ropne upławy, koniecznie trzeba iść do ginekologa.
Jest to bardzo ważna zasada, która uniemożliwia przedostanie się ewentualnych bakterii z odbytu do pochwy. (…) To, co może zaniepokoić rodziców, to np. świąd, ból okolic pochwy, upławy o nienaturalnym…
Przed wykonaniem cytologii kobieta musi dokładnie obserwować swoje ciało i jeśli dostrzeże nadmierne upławy, powinna przesunąć termin cytologii, gdyż może (…) , krwawienia kontaktowe z pochwy) badanie cytologiczne pochwy…
upławy (żółtawe lub zielonkawe),
nieprzyjemny zapach z pochwy,
podrażnienia miejsc intymnych,
pieczenie i swędzenie pochwy,
plamienia międzymiesiączkowe (…) Jest to korzystne ze względu na to, że zmiany…
Pierwsze objawy to ból brzucha, upławy, gorączka i dyskomfort i krwawienie podczas oddawania moczu i stosunku. (…) Świąd, pieczenie, obrzęk i upławy mogą być skutkiem zarażenia np. grzybicą, opryszczką, czy drożdżycą.
Drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy Najczęściej dotyczy kobiet w ciąży. (…) Choroba objawia się serowatymi upławami, silnym świądem oraz stanem zapalnym błony śluzowej sromu i pochwy.
Wodniste upławy – prawidłowa wydzielina z pochwy?
Wodniste upławy – prawidłowa wydzielina z pochwy?4 (80%) 2 votes
Wydzielina z pochwy z rozsądnych ilościach jest rzeczą jak najbardziej naturalną. Świadczy o zdrowej naturalnej florze bakteryjnej.
Nie ma czym się denerwować, ponieważ w zależności od dnia cyklu kolor oraz konsystencja upławów może ulegać zmianie.
Jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy? Jak ją odróżnić od niepokojących zmian? Zachęcamy do lektury tekstu.
Jak rozpoznać prawidłową wydzielinę z pochwy?
Każda kobieta, która chce dbać o swoje zdrowie intymne powinna regularnie monitorować jakość swojej wydzieliny z pochwy. Niestety, wciąż wiele pań ma problemy z rozpoznaniem właściwej wydzieliny z pochwy od zmian chorobotwórczych.
Warto pamiętać przede wszystkim, że prawidłowa wydzielina pochwowa nie ma zapachu – zawsze jednak w pochwie występują bakterie.
Skutkiem ich działania może być nieprzyjemny zapach, szczególnie wtedy, kiedy higiena osobista kobiety daje wiele do życzenia.
Fizjologiczne pH pochwy jest silnie kwaśne ( < 4,5) – występuje ono w okolicach miesiączki, kiedy to organizm naturalnie, samodzielnie broni się rozwojem infekcji i chroni florę bakteryjną pochwy.
Wydzielina z pochwy w czasie owulacji jest przezroczysta i ma rzadką konsystencję. Bardzo podobną konsystencję ma wydzielina pojawiająca się zaraz po stosunku – jest ona wynikiem silnego podniecenia.
W dni niepłodne wydzielina jest biała lub żółtawa i gęsta – jest gładka i nie ma żadnych grudek. Każda wydzielina z pochwy ma lekki ale nie nieprzyjemny zapach, zależy to od każdej kobiety.
Przed i po miesiączce wydzielina z pochwy może mieć lekko brązowawy odcień.
Wodniste upławy z pochwy – jaka może być ich przyczyna?
Kiedy kobieta zaobserwuje u siebie obfite wodniste upławy z pochwy musi koniecznie udać się do lekarza. Rzadkie upławy z pochwy mogą być przyczyną wielu schorzeń – nie ma jednak powodu do paniki.
Jeśli zaobserwujesz u siebie upławy jak woda nie znaczy to, że jesteś poważnie chora – to może być mała, niegroźna infekcja, u której źródła leży niewłaściwa higiena, korzystanie ze szkodliwych dla naturalnej flory bakteryjnej pochwy kosmetyków, długotrwała terapia antybiotykowa.
Każdą zmianę w konsystencji i kolorze wydzieliny z pochwy koniecznie trzeba sprawdzić.
Przyczyną wodnistych upławów z pochwy jest bardzo często erytroplakia – wywinięty nabłonek gruczołowy na tarczy szyjki macicy.
Erytroplakia nie jest stanem przednowotworowym, nie ma powodów do niepokoju – nabłonek ten pojawia się u wielu kobiet w okresie rozrodczym. Wodniste upławy to objawy nadżerki w pochwie.
Można ją zdiagnozować tylko dokładnym badaniem ginekologicznym.
Wodniste upławy w ciąży
Przyczyną wodnistych upławów są również zaburzenia hormonalne. Stan taki możemy zaobserwować w sposób szczególny w okresie ciąży.
Rzadka wydzielina z pochwy często pojawia się też u kobiet spodziewających się dziecka – to jak najbardziej naturalna reakcja organizmu przyszłej mamy na zmienne poziomy hormonów płciowych, wysokie stężenia estrogenów i progesteronu.
Pod koniec ciąży wydzielina z pochwy jest zróżnicowana z odpływaniem płynu owodniowego. Pękniętego worka owodniowego można zdiagnozować na podstawie USG – objawem takiego stanu jest zmniejszony poziom płynu owodniowego mierzony indeksem AFI (pomiar czterech kieszonek płynowych).
Wodnista wydzielin z pochwy – nie czekaj, reaguj!
Zaobserwowałaś u siebie obfitą, wodnistą wydzielinę z pochwy? Stan ten utrzymuje się dwa, trzy dni? Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty – każdy dzień ma znaczenie. Bakterię w pochwie rozwijają się bardzo szybko. Błyskawiczna diagnoza da szansę na wyleczenie i pozbycie się problemu.
Upławy – niepokojąca wydzielina z pochwy
Wydzielina z narządów rodnych to u kobiety sytuacja normalna i stała – stanowi naturalne zabezpieczenie miejsc intymnych przed wszelkimi zakażeniami i infekcjami. Niestety, nie każdy jej rodzaj mieści się we wspomnianej normie. Sprawdź, kiedy naturalna wydzielina z pochwy zamienia się w upławy i o czym świadczy ich obecność.
Wydzielina jest produkowana w gruczołach przedsionkowych większych zlokalizowanych wewnątrz warg sromowych większych. Pierwszą naturalną wydzielinę z pochwy, tzw.
śluz szyjkowy, można zaobserwować jeszcze na kilka miesięcy przed pojawieniem się pierwszej miesiączki.
Od tego momentu towarzyszy ona kobiecie już przez całe życie, z mniejszym lub większym nasileniem – w zależności od etapu życia, na jakim się znajduje.
O ile jednak, wydzielina wydostająca się z pochwy to sytuacja normalna, nie każdy jej rodzaj w owej normie się mieści. Niektóre mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Sprawdź, kiedy naturalna wydzielina z pochwy zamienia się w upławy i na co wskazuje jej występowanie
Normalna, czyli jaka?
Na początek warto określić, jak wygląda wspomniana norma, bo jak się okazuje, jej utrzymanie wcale nie jest takie proste – upławy z pochwy to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach ginekologicznych.
Powodem ich pojawienia się może być nie tylko infekcja intymna, ale także stosowanie określonych kosmetyków, środków higienicznych, proszków do prania czy płukania bielizny, niewystarczająca lub nadmierna higiena intymna (zachwianie wewnętrznej równowagi), nieodpowiednia bielizna, niewłaściwie dobrana antykoncepcja czy nadużywanie antybiotykoterapii. Bez względu jednak na przyczynę, pojawienia się upławów nigdy nie należy lekceważyć, bo zaniedbanie problemu na tym wstępnym etapie może doprowadzić do powikłań oraz poważniejszych chorób. Jako, że naturalna wydzielina z pochwy jest z reguły:
- przejrzysta, mleczna, biaława lub lekko żółtawa,
- bezwonna,
- o konsystencji śluzowej,
- jej ilość jest zależna od fazy cyklu miesiączkowego,
upławami będziemy nazywać wszelkie wydzieliny, charakteryzujące się niewłaściwą barwą, nieprzyjemnym zapachem, nieprawidłową konsystencją lub nadmierną ilością, którym często towarzyszy uczucie bólu, pieczenie oraz świąd okolic intymnych.
Obfitość wydzieliny
W sytuacji prawidłowej obfitość wydzieliny z pochwy jest zależna od momentu cyklu miesiączkowego.
W pierwszej fazie zazwyczaj się nie pojawia lub jest jej bardzo niewiele, natomiast szczególną jej ilość zaobserwować można mniej więcej w połowie cyklu – tuż przed owulacją oraz w jej trakcie (sprzyja to zapłodnieniu – wydzielina ułatwia poruszanie się plemnikom, dlatego śluz ten nazywany jest płodnym). Po wejściu w fazę niepłodną ilość śluzu ponownie się zmniejsza.
Obfitość wydzieliny z pochwy jest też związana z etapem życia, na jakim znajduje się kobieta – wzrasta naturalnie w okresie dojrzewania, zaś zmniejsza się w czasie przekwitania. U dorastającej dziewczynki śluzu może być sporo, co jest skutkiem wzmożonej pracy estrogenów. U kobiety po menopauzie śluz może nie pojawiać się w ogóle, co powoduje przykre uczucie suchości pochwy.
Obfitszą niż zwykle wydzielinę z pochwy powodują też inne czynniki, niezwiązane z fazą cyklu. To np.
lubrykacja – naturalne zwilżenie narządów płciowych przez gruczoły przedsionkowe w odpowiedzi na podniecenie seksualne, co ma w założeniu ułatwić penetrację.
Wzmożoną produkcję wydzieliny obserwuje się także u kobiet ciężarnych – jej zadaniem w tym okresie jest ochrona płodu przed ewentualnymi zakażeniami.
Jak więc widać, więcej nie zawsze znaczy gorzej.
Jeśli jednak wydzielina wypływa w nadmiernych ilościach, powodując nieprzyjemne uczucie mokrości w okolicach intymnych, ogranicza swobodę ruchu i utrudnia codzienne funkcjonowanie (wymaga kilkukrotnego wymieniania wkładek higienicznych w ciągu dnia), a faktu tego nie można wytłumaczyć powyższymi czynnikami, warto skonsultować się z lekarzem.
Istnieje ryzyko, że mamy do czynienia z upławami, a w takim przypadku konieczne będzie zdiagnozowanie ich przyczyny i podjęcie określonego działania. Czasami wystarczy rezygnacja z noszenia nieprzewiewnej bielizny lub zbyt obcisłych spodni, w innych przypadkach – konieczne jest leczenie.
Konsystencja wydzieliny
Naturalna wydzielina z pochwy przybiera zazwyczaj kremową konsystencję. Śluz płodny, czyli ten, który pojawia się przed owulacją, daje wrażenie wilgotności – zarówno w pochwie, jak i na bieliźnie.
Po nabraniu go na dwa palce i oddaleniu ich od siebie, konsystencją przypomina surowe białko jaja kurzego – rozciąga się pomiędzy palcami i jest stosunkowo śliski.
Wydzielina, która pojawia się po owulacji i jest obecna aż do miesiączki, czyli śluz niepłodny (może występować także po krwawieniu miesiączkowym, aż do czasu pojawienia się śluzu płodnego), przybiera lepką, kleistą konsystencję i nie daje wrażenia wilgoci.
Taka postać jest związana z funkcją wydzieliny – ma blokować plemnikom dostanie się do macicy. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, kiedy wydzielina z pochwy przybiera następującą postać:
- upławy gęste, obfite, o serowej, twarożkowej, grudkowej konsystencji (rzadziej wodniste) – do tego o białawym zabarwieniu i lekkim zapachu pleśni, drożdży lub lekko słodkawej woni zwykle oznaczają grzybicę pochwy (inaczej kandydoza, drożdżyca);
- upławy ropno- śluzowe – mogą oznaczać chlamydiozę;
- upławy pieniste, nierozciągliwe, obfite – o żółto-zielonkawym lub szarawym zabarwieniu i bardzo nieprzyjemnym zapachu, zwykle oznaczają zakażenie rzęsistkiem;
- upławy rzadkie, pieniste, jednolite – do tego o szaro – białym zabarwieniu i rybim zapachu wskazują na waginozę bakteryjną;
- upławy kleiste, ropne lub ropno-śluzowe – mogą wskazywać na rzeżączkę.
Tego rodzaju symptomów nie wolno ignorować – w przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się z ginekologiem.
Zabarwienie wydzieliny
Fizjologiczna wydzielina z pochwy u zdrowej kobiety charakteryzuje się przezroczystą, białą lub żółtawą barwą. Śluz płodny jest z reguły przezroczysty, choć może też przyjmować kolor białawy.
Śluz niepłodny przybiera z reguły mętną, białawą lub żółtawą barwę, a naloty w tym kolorze mogą pozostawać na bieliźnie.
Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, kiedy wydzielina z pochwy przybiera następującą postać:
- upławy o białawym zabarwieniu – w połączeniu z serową, twarożkową, grudkowatą konsystencją i lekkim zapachu pleśni, drożdży lub lekko słodkawej woni zwykle oznaczają grzybicę pochwy;
- upławy szaro – białe – do tego rzadkie, pieniste, jednolite, zwykle o rybim zapachu, wskazują na waginozę bakteryjną;
- upławy żółto-zielonkawe lub szarawe – do tego pieniste, nierozciągliwe, obfite, o ostrym, bardzo nieprzyjemnym zapachu, zwykle oznaczają zakażenie rzęsistkiem;
- upławy żółtawe, czasami z domieszką krwi – do tego kleiste, ropne lub ropno-śluzowe, zwykle bezwonne, mogą wskazywać na rzeżączkę;
- upławy brązowe – u kobiety w ciąży może świadczyć nawet o poronieniu, a jeżeli nie są efektem ciąży, mogą być spowodowane nadżerką szyjki macicy, mięśniakami, polipami lub różnego rodzaju infekcjami;
- upławy zabarwione krwią – mogą towarzyszyć rozwojowi raka szyjki macicy, mięśniaków, polipów, nadżerki szyjki macicy bądź innych poważnych infekcji.
Tego rodzaju objawy wymagają każdorazowej konsultacji ginekologicznej.
Zapach wydzieliny
Naturalna wydzielina z pochwy zazwyczaj jest pozbawiona zapachu. Nie należy jednak zapominać, że kobieca pochwa to środowisko bardzo specyficzne, będące siedliskiem wielu gatunków mikroorganizmów.
Wprawdzie w momencie, gdy wewnętrzna równowaga kobiecego ekosystemu jest zachowana – pochwę zasiedla wystarczająca ilość dobrych bakterii, a te złe pozostają w bezpiecznej mniejszości, z intymnych okolic nie powinna się wydobywać żadna nieprzyjemna woń. Nie zawsze jednak jest to jednoznaczne z zupełnym brakiem zapachu.
Każda z nas posiada bowiem swój własny, biochemiczny zapach, który może być wyczuwalny w czasie pobudzenia seksualnego czy np. owulacji. To jednak bardzo delikatna, subtelna kompozycja, która dla nas samych – z reguły jest niewyczuwalna.
Jako że jednak, zasadniczą rolę wśród dobrych bakterii zasiedlających kobiecą mikroflorę, odgrywają pałeczki kwasu mlekowego, których zadaniem jest jego zakwaszanie, w zapachu towarzyszącym okolicom intymnym da się czasem wyczuć właśnie kwaśne nuty. Warto też podkreślić, że jednym z czynników, wpływających na zapach z miejsc intymnych, jest styl życia, prowadzona dieta, faza cyklu oraz higiena intymna.
Jeśli w czasie codziennej toalety czy czynności fizjologicznych zapach z miejsc intymnych nas niepokoi, sytuację tę warto skonsultować z ginekologiem. Nie należy lekceważyć zapachu, który wyraźnie przeszkadza – jest ostry i kwaśny. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, kiedy wydzielina z pochwy przybiera następującą postać:
- upławy o lekkim zapachu pleśni, drożdży lub o lekko słodkawej woni – do tego o białawym zabarwieniu, gęste, obfite, o serowej, twarożkowej, grudkowej konsystencji, zwykle oznaczają grzybicę pochwy;
- upławy o rybim zapachu – najczęściej szaro – białe, rzadkie, pieniste i jednolite, wskazują na waginozę bakteryjną;
- upławy o ostrym, bardzo nieprzyjemnym, zgniłym zapachu – zwykle żółto-zielonkawe lub szarawe, pieniste, nierozciągliwe, obfite, oznaczają zakażenie rzęsistkiem;
- upławy bezwonne, którym często towarzyszy obrzmienie i zaczerwienienie krocza oraz świąd mogą oznaczać infekcję wirusową – najczęściej wirusem opryszczki HSV; podobna bezwonna wydzielina o czerwonawym zabarwieniu może świadczyć o nadżerce lub nowotworze szyjki macicy.
Tego rodzaju objawów nie należy lekceważyć – w przypadku ich zaobserwowania konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Dziewczyny, obserwujmy swoją bieliznę!
Nieprzyjemna wydzielina z pochwy to ważny i absolutny sygnał konieczności odwiedzenia ginekologa, bo choć przyczyn upławów może być wiele (przykłady wymienione wyżej), w zdecydowanej większości odpowiadają za nie choroby pochwy i sromu.
Wspomniane schorzenia w swoim początkowym stadium są całkowicie wyleczalne i nie muszą prowadzić do groźnych powikłań, ale tylko fachowa diagnoza pozwoli na wdrożenie właściwego leczenia. Pomijając groźne konsekwencje ich lekceważenia, samo występowanie upławów z pochwy wiąże się często z dyskomfortem, jest uciążliwe i kłopotliwe.
Co więcej, przy nawracających upławach konieczne jest rozszerzenie leczenia na partnera seksualnego, ponieważ – mimo braku fizycznych objawów, może się on przyczyniać do wtórnych zakażeń.
Jaki z tego wniosek? Dziewczyny, obserwujmy swoją bieliznę! Badajmy za pomocą dotyku i węchu to, co wydostaje się z naszej pochwy i porównujmy ze wskazanymi normami.
To naprawdę normalna, naturalna czynność, a na zdziwienie zasługuje raczej – jej zaniechanie! Pamiętajmy, że nasz organizm chętnie dzieli się z nami niepokojem, dotyczącym naszego zdrowia intymnego, wysyłając różne sygnały, np.
te, które nazywamy upławami. Nie lekceważmy tych wskazówek!
Na szczęście, możemy sporo zrobić, by upławy się nie pojawiały. W tym celu należy zachowywać wszelkie zasady prawidłowej higieny intymnej, unikać diety bogatej w węglowodany i cukier, które są świetną pożywką dla rozwoju drożdżaków, zrezygnować z niektórych przyzwyczajeń (np.
częste używanie tamponów, długie, gorące kąpiele w wannie, bielizna ze sztucznych materiałów) oraz stosować probiotyki na bazie pałeczek kwasu mlekowego.
W przypadku upławów szczególnie polecanym produktem są probiotyki dopochwowe, po które zaleca się sięgnąć w razie wystąpienia zaburzenia równowagi mikroflory pochwy (lub profilaktycznie – w celu zapobiegnięcia takiej sytuacji), jak również wspomagająco – w leczeniu pierwszych objawów infekcji intymnych, w tym właśnie upławów.
Serwis invag.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.