Wybielanie zębów lampą – przebieg, wady i zalety, przeciwwskazania, opinie, efekty, cena

Wybielanie zębów metodą BEYOND to zabieg, podczas którego lekarz stomatolog nakłada na zęby specjalny preparat w żelu i wzbudza proces wybielania światłem lampy.

Żel stosowany do wybielania metodą BEYOND zawiera nadtlenek wodoru jako czynnik aktywny oraz dodatkowe substancje, które zapobiegają zbyt dużej nadwrażliwości w trakcie wybielania.

Stomatolog nakłada na zęby specjalną strzykawką z dwiema komorami (na żel wybielający i żel-katalizator) mieszaninę z nadtlenkiem wodoru, a następnie promieniami światła lampy aktywuje proces wchłaniania przez szkliwo substancji czynnej.

Lampa (akcelerator) wysyła promienie światła, które sprawiają, nadtlenek wodoru utlenia się i wydziela wolne rodniki w większej częstotliwości. Sprawia to, że wybielanie zębów postępuje znacznie szybciej. Wolne rodniki reagują ze związkami cyklicznymi, z których zbudowane są przebarwienia, i rozbijają je na bezbarwne związki łańcuchowe.

Rezultatem tych reakcji chemicznych są widocznie wybielone, lśniące zęby, jaśniejsze od 5 do 14 stopni w skali Vita Classic Shade Guide. O bezpieczeństwie wybielania metodą BEYOND świadczą wyniki badań naukowych prowadzonych od dziesięcioleci.

W ponad stu krajach na całym świecie setki osób codziennie decydują się na wybielanie zębów tą sprawdzoną metodą.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu wybielania zębów

Zabieg wybielania zębów lampą wskazany jest osobom, które chcą mieć jaśniejsze zęby nawet o kilka tonów w sposób szybki i bezinwazyjny.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Z wybielania zębów w gabinecie nie powinny korzystać:

  • pacjenci cierpiący na nadwrażliwość zębów lub dziąseł. W takich przypadkach polecamy Państwu wybielanie metodą nakładkową w warunkach domowych i przy użyciu mniejszej ilości słabszego nadtlenku karbamidu oraz używanie produktów działających kojąco na nadwrażliwe zęby.
  • pacjenci, którzy mają duże ubytki wymagające leczenia. Mogą one być powodem uciążliwej nadwrażliwości po wybielaniu.
  • pacjenci z uporczywymi przebarwieniami głębokimi, których nie można usunąć podczas szybkiego wybielania u stomatologa. Jako odpowiednie rozwiązanie w takich sytuacjach polecamy częste, intensywne i kontrolowane przez lekarza wybielanie nakładkowe w domu. Dodatkowo, można stosować inne zabiegi i rozwiązania takie jak licówki, korony pełnoceramiczne, czy bonding.

Ponadto zabieg wybielania zębów nie jest wskazany w przypadku:

  • kobiet w ciąży i karmiących piersią;
  • osób uczulonych na nadtlenek wodoru;
  • chorych na epilepsję lub chorobę Parkinsona;
  • osób z chorobami dziąseł i przyzębia;
  • osób poniżej 16 roku życia.

Przygotowanie do zabiegu wybielania zębów

Przed przystąpieniem do zabiegu wybielania zębów należy zgłosić się do stomatologa, który oceni stan jamy ustnej.

Obowiązkowo należy wyleczyć wszystkie stany zapalne, próchnicę, oraz usunąć kamień nazębny. Przed zabiegiem zaleca się również wykonać piaskowanie i skaling.

Wszystkie te czynności można wykonać w naszym gabinecie stomatologicznym w ramach profilaktyki oraz stomatologii zachowawczej.

Jak przebiega wybielanie zębów lampą BEYOND?

  1. Na początku lekarz stomatolog określa obecny kolor zębów i ustala oczekiwane efekty.

Wybielanie zębów lampą – przebieg, wady i zalety, przeciwwskazania, opinie, efekty, cena

  1. Następnie stomatolog lub higienistka zakłada specjalne okulary ochronne.

Wybielanie zębów lampą – przebieg, wady i zalety, przeciwwskazania, opinie, efekty, cena

  1. Za pomocą specjalnego rozwieraka rozchylane są usta pacjenta.

Wybielanie zębów lampą – przebieg, wady i zalety, przeciwwskazania, opinie, efekty, cena

  1. Na usta i dziąsła nakładany jest płynny koferdam, który pełni funkcję ochronną.

Wybielanie zębów lampą – przebieg, wady i zalety, przeciwwskazania, opinie, efekty, cena

  1. Płynny koferdam zostaje utwardzony przy pomocy lampy do polimeryzacji. W tym momencie pacjent może odczuwać delikatne ciepło w rejonie dziąseł.

Wybielanie zębów lampą – przebieg, wady i zalety, przeciwwskazania, opinie, efekty, cena

  1. Właściwy proces wybielania rozpoczyna się w momencie, gdy stomatolog lub higienistka nałoży warstwę aktywnego żelu na powierzchnię zębów, która ma zostać wybielona.

Wybielanie zębów lampą – przebieg, wady i zalety, przeciwwskazania, opinie, efekty, cena

  1. W momencie, gdy żel nałożony jest na zęby uruchamiana jest lampa BEYOND. Długość naświetlania lampą wynosi od 10 do 15 minut. Po upływie tego czasu światło lampy automatycznie gaśnie.

Wybielanie zębów lampą – przebieg, wady i zalety, przeciwwskazania, opinie, efekty, cena

  1. Gdy cykl naświetlenia się skończy, stomatolog lub higienistka usuwa z zębów nadmiar żelu. Cały proces jednak należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie.

Wybielanie zębów lampą – przebieg, wady i zalety, przeciwwskazania, opinie, efekty, cena

  1. Po odbyciu  trzech cyklów naświetlenia lampą BEYOND, wykonuje się kolejne porównanie odcienia zębów (odcień zębów przed i po zabiegu).

Wybielanie zębów lampą – przebieg, wady i zalety, przeciwwskazania, opinie, efekty, cena

Efekty zabiegu wybielania

Po wybielaniu kolor zębów zmienia się o 2–7 odcieni. Efekt wybielania zębów zależy od przyczyny i rodzaju przebarwienia oraz naturalnych predyspozycji. W przypadku niektórych pacjentów konieczne jest wykonanie powtórnego wybielania zębów, które przeprowadza się na kolejnej wizycie.

Wybielanie zębów lampą – przebieg, wady i zalety, przeciwwskazania, opinie, efekty, cena

Aby zabieg wybielania zębów utrzymywał się jak najdłużej, wymagane jest stosowanie tzw. białej diety.

Przez pierwsze dwie godziny po zabiegu nie należy nic jeść ani pić poza wodą mineralną, natomiast przez kolejne 48 godzin po zabiegu nie należy spożywać pokarmów barwiących, ponieważ szkliwo po wybielaniu zębów jest częściowo odwodnione i bardziej niż zawsze narażone na wchłanianie barwiących substancji.

Należy unikać picia kawy, herbaty, czerwonego wina, ciemnych soków, sosów, zup. Nie należy również palić, ponieważ dym tytoniowy może negatywnie wpłynąć na kolor szkliwa. Dla podtrzymania efektu można stosować pasty wybielające.

Dowiedz się więcej o zaleceniach po zabiegu wybielania zębów.

Zalety wybielania lampą Beyond

  • Jest to najskuteczniejsza i najszybsza metoda wybielania.
  • Jest o wiele bezpieczniejsze niż wybielanie nakładkowe.
  • Pozwala zmniejszyć ryzyko podrażnień dziąseł i nadwrażliwości zębów do minimum dzięki właściwościom mieszanki BEYOND II zawierającej chlorek potasu.

Wady zabiegu wybielania w gabinecie

  • Specjalistyczny zabieg wybielania wykonywany przez stomatologa jest rozwiązaniem droższym niż samodzielne wybielanie nakładkowe.
  • Wybielanie w gabinecie lampą BEYOND nie przynosi wiecznych efektów – zęby w naturalny sposób zmieniają kolor pod wpływem stylu życia i barwników z pokarmów.

Wybielanie zębów w naszym gabinecie objęte jest promocją i można wykonać je już za 850 zł (pakiet podstawowy). Istnieje możliwość rozbudowy pakietu o usługi dodatkowe. Więcej informacji na temat pakietów promocyjnych na wybielanie zębów znaleźć można w sekcji “Cennik wybielania zębów”.

Tak, z tym, że do wybielania zębów martwych stosuje się metodę wewnątrzkoronową. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w sekcji “Wybielanie zębów martwych”.

Efekt wybielania zębów standardowo utrzymuje się od roku do dwóch lat. Wszystko zależy od tego, czy pacjent przestrzega wszystkich zaleceń, które otrzymał od lekarza po wykonaniu zabiegu. Wpływ na efekty ma również stopień porowatości zębów. W przypadku wysokiego stopnia porowatości zębów efekt wybielonych zębów może być krótszy.

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie lampą Beyond jest całkowicie bezpieczne. System Beyond posiada zaawansowany system filtracji światła, dzięki któremu całkowicie zlikwidowane jest wydzielanie ciepła i promieniowanie UV.

Sam zabieg wybielanie zębów trwa łącznie około 30-40 minut. Żel nakłada się trzy razy i poddaje działaniu lampy na 10 minut za każdym razem.

UsługaCena
Wybielanie w gabinecie lampą BEYOND + wybielająca pasta Beyond Pearl White1049 zł
Dodatkowe 15-minutowe wybielanie lampą BEYOND + wybielająca pasta do zębów Beyond Pearl White500 zł
Wybielanie nakładkowe preparatem NITE WHITE (szyny + 3 strzykawki) + wybielająca pasta Beyond Pearl White949 zł
Wybielanie nakładkowe preparatem OPALESCENCE (szyny + 4 strzykawki) + wybielająca pasta do zębów Beyond Pearl White949 zł
Szyny do wybielania (1 łuk)349 zł
Preparat wybielający Nite White (1 strzykawka)150 zł
Preparat wybielający Opalescence (1 strzykawka)75 zł
Preparat usuwający nadwrażliwość zębową Ultra EZ (1 strzykawka)50 zł
Wybielanie martwego zęba (pierwsza wizyta)150 zł
Wybielanie martwego zęba (kolejne wizyty)50 zł
Wybielanie zębów – Pakiet Solo (cena zawiera przegląd wszystkich zębów, zabieg wykonany pod opieką stomatologa lub higienistki stomatologicznej, natychmiastowe profesjonalne wybielanie w gabinecie lampą BEYOND, zabezpieczenie zębów preparatem wapniowym GC MI Paste Plus, wybielająca pasta do zębów Beyond Pearl White1049 zł
PROMOCJA! Wybielanie zębów – Pakiet Plus (cena zawiera przegląd wszystkich zębów, zabieg wykonany pod opieką stomatologa lub higienistki stomatologicznej, profesjonalne czyszczenie zębów (skaling – dwa łuki oraz piaskowanie – dwa łuki), natychmiastowe profesjonalne wybielanie w gabinecie lampą BEYOND, zabezpieczenie zębów preparatem wapniowym GC MI Paste Plus, wybielająca pasta do zębów Beyond Pearl White)1149 zł (zyskujesz 180 zł)
PROMOCJA! Wybielanie zębów – Pakiet VIP (najlepszy i najskuteczniejszy sposób wybielania. Łączy natychmiastowy efekt profesjonalnego wybielania w gabinecie oraz możliwość utrwalenia a często polepszenia efektu poprzez stosowania wybielania nakładkowego. Cena zawiera przegląd wszystkich zębów, zabieg wykonany pod opieką stomatologa lub higienistki stomatologicznej, profesjonalne czyszczenie zębów (skaling – dwa łuki oraz piaskowanie – dwa łuki), natychmiastowe profesjonalne wybielanie w gabinecie lampą BEYOND, profesjonalnie wykonane szyny wybielające dopasowane do twoich zębów, 4 strzykawki preparatu wybielającego Opalescence, zabezpieczenie zębów preparatem wapniowym GC MI Paste Plus, wybielająca pasta do zębów Beyond Pearl White)1749 zł (zyskujesz 529 zł)
PROMOCJA! Wybielanie zębów – Pakiet Student (cena zawiera przegląd wszystkich zębów, zabieg wykonany pod opieką stomatologa lub higienistki stomatologicznej, profesjonalne czyszczenie zębów (skaling – dwa łuki oraz piaskowanie – dwa łuki), natychmiastowe profesjonalne wybielanie w gabinecie lampą BEYOND, zabezpieczenie zębów preparatem wapniowym GC MI Paste Plus, wybielająca pasta do zębów Beyond Pearl White)1049 zł (zyskujesz 280 zł)
Wybielanie zębów – Pakiet Freedom (cena zawiera przegląd wszystkich zębów, profesjonalnie wykonane szyny wybielające dopasowane do twoich zębów, 4 strzykawki preparatu wybielającego Opalescence, wybielająca pasta do zębów Beyond Pearl White)949 zł
PROMOCJA! Wybielanie zębów – Pakiet Freedom Plus (cena zawiera przegląd wszystkich zębów, profesjonalne czyszczenie zębów (skaling – dwa łuki oraz piaskowanie – dwa łuki), profesjonalnie wykonane szyny wybielające dopasowane do twoich zębów, 4 strzykawki preparatu wybielającego Opalescence wybielająca pasta do zębów Beyond Pearl White)1049 zł (zyskujesz 180 zł)
PROMOCJA! Wybielanie zębów – Pakiet Duo (profesjonalne wybielanie zębów lampą BEYOND dla dwóch osób wykonane w tym samym dniu. Cena zawiera przegląd wszystkich zębów, zabieg wykonany pod opieką stomatologa, natychmiastowe profesjonalne wybielanie w gabinecie lampą BEYOND, zabezpieczenie zębów preparatem wapniowym GC MI Paste Plus, 2 wybielające pasty do zębów Beyond Pearl White)1900 zł(zyskujecie 149 zł)
PROMOCJA! Wybielanie zębów – Pakiet Duo Plus (profesjonalne wybielanie zębów lampą BEYOND oraz czyszczenie dla dwóch osób wykonane w tym samym dniu. Cena zawiera przegląd wszystkich zębów, zabieg wykonany pod opieką stomatologa lub higienistki stomatologicznej, profesjonalne czyszczenie zębów (skaling – dwa łuki oraz piaskowanie – dwa łuki), natychmiastowe profesjonalne wybielanie w gabinecie lampą BEYOND, zabezpieczenie zębów preparatem wapniowym GC MI Paste Plus, 2 wybielające pasty do zębów Beyond Pearl White)2299 zł(zyskujecie 359 zł)
  • https://fachowydentysta.pl/wp-content/themes/hazel/
  • https://fachowydentysta.pl/
  • No more posts to load.
  • Load More Posts

Loading posts…

  1. 10b9b9
  2. /home/fabdentr2/ftp/fachowydentysta/
  3. off
  4. off

Wybielanie zębów ✔️ OrtoLingwa Kraków

Wybielanie polega na usunięciu barwników (chromoforów) znajdujących się na powierzchni i wewnątrz tkanek twardych zębów, przywracając im naturalną biel.

Należy pamiętać, że wszystkie metody wybielania należą do najbardziej zachowawczych z zakresu stomatologii estetycznej.

W przypadku braku pożądanych wyników należy zastosować bardziej inwazyjne metody (licówki kompozytowe, porcelanowe, korony).

You might be interested:  Zniesienie i spłycenie lordozy lędźwiowej – co to znaczy, objawy, ćwiczenia, leczenie

Jakie są przyczyny przebarwień zębów?

Przebarwienia zębów spowodowane są licznymi czynnikami, które dzieli się na ogólne (zewnątrz i wewnątrzpochodne) oraz miejscowe. Do czynników miejscowych zaliczamy: urazy zębów, martwą miazgę, krwotoki miazgi, leki i materiały do wypełniania kanałów, próchnicę, wypełnienia amalgamatowe, resorpcje wewnętrzne czy starcia patologiczne.

Przyczynami ogólnymi wewnątrzpochodnymi są najczęściej choroby ogólnoustrojowe: hiperbilirubinemia, porfiria, alkaptonuria, torbielowate zwłóknienie trzustki, zaburzenia hormonalne (niedoczynność / nadczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy, nadczynność przedniego płata przysadki), dziedziczna osteodystrofia Albrighta, nadmiar fluoru (fluorozy) czy przyjmowanie tetracyklin do 8 roku życia. Do przyczyn ogólnych zewnątrzpochodnych należą przebarwienia spowodowane sztucznymi barwnikami pożywienia (kawa, herbata, soki, czerwone wino), tytoń, marihuana, leki doustne (zwłaszcza preparaty żelaza), długotrwale stosowane płukanki z chlorheksydyną, sangwinaryną, cetylopirydyną lub listeryną, azotan srebra, fluorek cyny.

Jakimi środkami wybiela się zęby?

Najczęściej stosowany jest nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu (mocznika). Rzadziej stosowane są nadtlenowęglan, nadboran sodu czy chloran sodu. Środki te są utleniaczami, posiadającymi wysoki potencjał redukcyjny. Powstają z nich wolne rodniki, które rozbijają cząsteczki barwników i prowadzą do powstania związków bezbarwnych.

Jakie zęby można wybielić?

Zabiegom wybielenia mogą zostać poddane zarówno zęby po leczeniu endodontycznym (kanałowym, martwe) jak i zęby z żywą miazgą (tzw. metoda przyżyciowa).

Należy pamiętać o tym, że efekt wybielenia nie będzie dotyczył wypełnień czy innych uzupełnień protetycznych użytkowanych przez Pacjenta.

W celu uzyskania najlepszych efektów estetycznych wymianę wypełnień oraz uzupełnień protetycznych poleca się po ok. 2 tygodniach od przeprowadzenia zabiegu wybielenia.

Jakimi metodami można wybielić zęby żywe?

Wyróżnia się 3 metody wybielania zębów:

  • Preparatami ogólnodostępnymi dostępnymi w aptekach (o niskim stężeniu nadtlenku wodoru – 5-10%)
  • Nakładkowa, stosowana w domu przez Pacjenta (15% nadtlenek wodoru / 20% nadtlenek mocznika)
  • Profesjonalna, wykonywana w gabinecie przez lekarza dentystę (25-35% nadtlenek wodoru)

Jakie są wady i zalety wybielania zębów preparatami ogólnodostępnymi?

Do stosowania bez nadzoru lekarza środków wybielających zęby należą:

  • płukanki do jamy ustnej
  • środki wybielające zawierające 3% nadtlenku wodoru lub 10-15 % nadtlenku mocznika
  • pasty do czyszczenia zębów z niską zawartością nadtlenku wodoru, nadtlenku wapnia lub nadwęglanu sodu

Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele preparatów do wybielania zębów, m.in: past, nici, gum do żucia, lakierów, wosków, żeli, pasków czy nakładek.

Nieumiejętnie stosowane mogą przyczynić się do powstania nadżerek szkliwa czy chorób błon śluzowych, jednakże w większości przypadków stosowane stężenia są zbyt niskie by spowodować efekty uboczne.

Podsumowując, preparaty ogólnodostępne są dobrze tolerowane przez Pacjentów i łatwe w użyciu, jednak uzyskane wyniki są gorsze w porównaniu z innymi metodami wybielania.

Jakie są wady i zalety wybielania zębów metodą nakładkową?

Metoda nakładkowa jest najczęstszą stosowaną metodą wybielania zębów. Polega ona na wykonaniu indywidualnej, przeźroczystej nakładki na zęby, grubości ok. 0.15 cm, do której aplikuje się środek wybielający. Nakładkę należy nosić przez min. 2 godziny dziennie lub zakładać na noc.

W celu uzyskania pożądanego efektu szynę należy stosować przez 2-4 tygodnie. Metoda nakładkowa nie powinna być stosowana u osób z zaburzeniami stawu skroniowo – żuchwowego czy innymi parafunkcjami.

Nie poleca się obecnie zakładania nakładek na noc ze względu na możliwość wypłynięcia preparatu z nakładki i podrażnienia tkanek miękkich. Ponadto uważa się, że wybielacz zastosowany w jednej porcji szybko traci swoje właściwości i dłuższa jego aplikacja nie ma sensu.

W przypadku stałej kontroli lekarskiej, metoda nakładkowa jest bezpieczna i polecana wszystkim Pacjentom.

Jakie są wady i zalety wybielania zębów profesjonalnie, w gabinecie stomatologicznym?

Metoda profesjonalnego wybielenia zębów jest najlepszą spośród wszystkich dostępnych obecnie metod i cechuje się licznymi zaletami. Do zalet wybielania w gabinecie stomatologicznym należą:

  • całkowita kontrola procesu wybielania przez lekarza
  • zabezpieczenie przed uszkodzeniem tkanek miękkich oraz połknięciem środka wybielającego
  • jednoseansowy zabieg
  • krótki czas trwania
  • szybkie efekty
  • możliwość natychmiastowej kontroli stopnia wybielenia

Metodą profesjonalnego wybielania zębów uzyskuje się najszybsze efekty. Stosowane są środki na bazie nadtlenku wodoru lub nadtlenku mocznika w wysokich stężeniach (25-35%), posiadające silne właściwości żrące. Z tego powodu konieczne jest zabezpieczenie tkanek miękkich tzw.

płynnym koferdamem lub żywicami światłoutwardzalnymi. W celu przyspieszenia reakcji w trakcie wybielania korzysta się z dodatkowej energii w postaci emisji światła lub ciepła – np. lampy halogenowej.

Podczas jednej wizyty zabieg wybielania można powtórzyć 2-4 razy, często poleca się odbycie kolejnej wizyty w celu utrwalenia uzyskanego efektu.

Jak wygląda wizyta w przypadku profesjonalnego wybielania zębów?

Na wizytę jednoseansowego wybielania należy zarezerwować sobie minimum 1.5 godziny czasu. Wizyta rozpoczyna się od zebrania wywiadu z Pacjentem. Po zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu ocenia się kolor zębów: barwę, jasność i odcień a następnie zapisuje się te dane w karcie.

Nierzadko wykonywane jest również zdjęcia fotograficzne w celu późniejszej weryfikacji osiągniętych wyników. Następnie wykonuje się profesjonalne oczyszczenie zębów ( usuwa się złogi miękkie). Po założeniu odpowiednich spandeksów, zabezpiecza się tkanki miękkie Pacjenta tzw. płynnym koferdamem po czym lekarz aplikuje preparat wybielający na zęby.

Po upływie 10-30 minut żel jest usuwany i nakładana jest kolejna warstwa preparatu. Przyjmuje się, że podczas jednej wizyty środek wybielający można nałożyć do 4 razy. Po zabiegu wybielania, nakładane są preparaty znoszące nadwrażliwość zębów oraz zalecana jest tzw. biała dieta i bezwzględny zakaz palenia papierosów przez kilka dni.

Pacjentom proponuje się powtórzenie zabiegu wybielania po 2 tygodniach w celu utrwalenia osiągniętych wyników.

Co to jest biała dieta?

Od kilku dni do tygodnia po zabiegu, zalecana jest tzw. biała dieta, czyli dieta składająca się wyłącznie z białych, bezbarwnych produktów. Biała dieta jest konieczna, aby nie doszło do ponownego przyłączenia się barwników na oczyszczone, odwodnione szkliwo.

W tym celu należy przez kilka dni spożywać pokarmy wyłącznie białe lub bezbarwne, tzn: ryż, mleko, woda mineralna, jogurty naturalne, kefir, kalafior, sery białe itp. Przyjmuje się, że wszystkie pokarmy i płyny pozostawiające ślad na białej koszuli powinny być bezwzględnie odstawione na min. 48 h po zabiegu. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów przez min.

7 dni, jeśli chcemy osiągnąć efekt wybielenia. Dodatkowo bezpośrednio po zabiegu otrzymujemy specjalne pasty i płukanki wzmacniające efekt wybielenia.

Jak przygotować się na wizytę przed zabiegiem profesjonalnego wybielania?

Przed planowanym zabiegiem wybielania, należy min. 2 tygodnie wcześniej usunąć złogi nazębne („kamień”). Ponadto należy unikać spożywania kwaśnych napojów 2 dni przed planowaną wizytą.

Która z powyższych metod jest najlepsza?

Zarówno w metodzie profesjonalnego wybielania jak i metodzie nakładkowej uzyskane wyniki są podobne. Liczne badania wykazały, że stosowanie środka o mniejszym stężeniu przez dłuższy czas daje porównywalne efekty w stosunku do jednoseansowego wybielania. Powolny proces wybielania zapewnia większą trwałość wybielania.

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu wybielania?

Najczęstszymi powikłaniami po zabiegu wybielania jest

  • wrażliwość na bodźce termiczne (zimno / ciepło) (55-75% Pacjentów)
  • wystąpienie bólu samoistnego
  • podrażnienie dziąseł oraz tkanek miękkich
  • osłabienie wiązania materiałów kompozytowych i glass-jonomerowych
  • przyszyjkowa resorpcja zewnętrzna

Nadwrażliwość pozabiegowa pojawia się głównie poprzez odwodnienie tkanek zęba oraz podrażnienie miazgi ( część nadtlenku wodoru penetruje do komory powodując przekrwienie miazgi).

Można jej uniknąć stosując preparaty na bazie fluoru, azotanu potasu, kazeinianu wapniowo – fosforanowego, past zawierających hydroksyapatyt czy środków uszczelniających.

Część z nich stosowana jest profesjonalnie zaraz po zabiegu wybielania, część może być stosowana samodzielnie przez Pacjenta. Nadwrażliwość pozabiegowa ustępuje z reguły po 2-4 dniach po zabiegu wybielania.

Zastosowanie preparatów nadtlenku wodoru powoduje również osłabienie siły wiązania materiałów wypełniających, zarówno kompozytowych jak i glass-jonomerowych do tkanek zęba. Dlatego przyjmuje się, że wymiana wypełnień powinna nastąpić nie wcześniej niż 2 tygodnie po zabiegu wybielania. Istotna jest również stała kontrola pozabiegowa przeprowadzana u lekarza dentysty.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Przeciwwskazaniami do wybielania zębów są:

  • nałogowe palenie papierosów
  • choroby dziąseł i przyzębia
  • obnażenie korzeni
  • niekontrolowana cukrzyca
  • alergia na środki wybielające
  • młody wiek (do 18 roku życia)
  • ciąża
  • poważne choroby układowe
  • nadwrażliwość zębów
  • starcia szkliwa
  • hipoplazja szkliwa
  • recesje dziąseł

W przypadku nałogowego palenia papierosów efekt wybielenia ulega znacznemu skróceniu poprzez adsorpcję nowych barwników na powierzchnie zębów. Istnieją również doniesienia o rakotwórczych właściwościach połączenia dymu tytoniowego z nadtlenkiem wodoru.

W przypadku recesji dziąseł i chorób przyzębia, udowodniono zwiększony odsetek występowania zewnętrznej resorpcji przyszyjkowej po zastosowaniu zabiegów wybielania u tych Pacjentów. Ze względu na dotychczasowy brak badań i doniesień naukowych, zabiegi wybielania nie są przeprowadzane u kobiet karmiących i w ciąży.

Ile utrzymuje się efekt wybielenia?

W zależności od stosowanej diety, utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej i indywidualnych predyspozycji Pacjenta, efekt wybielania utrzymuje się od 1 roku do 4 lat od zabiegu.

Jak wybielanie wpływa na tkanki zębów?

Krótkoterminowe stosowanie preparatów wybielających (zwłaszcza nadtlenku mocznika) jest bezpieczne dla zębów i nie wpływa na strukturę i właściwości szkliwa. Przyjmuje się, że obecność w jamie ustnej kwaśnych napojów (np. coca – cola) przez 2.

5 minuty wpływa gorzej na tkanki zęba niż sam proces wybielania. Jednakże po przemianie wszystkich barwników do bezbarwnych związków (a więc w przypadku nadmiernej ekspozycji na środek wybielający) , może dojść do utlenienia białek szkliwa i zębiny a tym samym osłabienia struktury tych tkanek.

Może to prowadzić do uszkodzenia szkliwa zęba.

Które przebarwienia są najcięższe do usunięcia?

Wszystkie przebarwienia zewnątrzpochodne rokują dobrze. Wybielanie jest prawie nieskuteczne w przypadku przebarwień spowodowanych przez amalgamat. Również wybielanie plam fluorowych, tetracyklinowych oraz przebarwień spowodowanych materiałami do wypełnień kanałowych nastręcza wielu trudności.

Jakimi metodami można wybielić zęby martwe?

Istnieją trzy metody wybielania zębów martwych:

  • wewnętrzna („walking bleach”) – metoda stopniowego wybielania
  • profesjonalna w gabinecie stomatologicznym („termokatalityczna”)
  • wewnętrzno – zewnętrzna (nakładkowa)

Postępowanie w przypadku zębów martwych polega głównie na ocenie prawidłowego wypełnienia kanałów korzeniowych. Zęby z nieprawidłowo przeleczonymi kanałami, kwalifikują się do ponownego leczenia endodontycznego.

W metodzie stopniowego wybielania środek wybielający jest umieszczany w komorze zęba i zamykany opatrunkiem tymczasowym. Wybielanie następuje stopniowo pomiędzy kolejnymi wizytami i zajmuje przeciętnie ok. tygodnia. Zabieg powinien być przeprowadzony 3 krotnie do uzyskania zadowalającego efektu wybielenia.

W metodzie termokatalitycznej zabieg wybielania zęba martwego przeprowadzany jest podczas jednej wizyty. Stosuje się w niej stężony roztwór nadtlenku wodoru (30%) naświetlany dodatkowo lampą halogenową. Metoda ta powinna być wykorzystywana tylko w przypadku kiedy metoda stopniowego wybielania nie dała zadowalających efektów.

W metodzie kombinowanej wewnętrzno – zewnętrznej stosuje się preparaty do nakładkowego, zewnętrznego wybielania w domu jak również część środka aplikuje się do komory zęba. Taki sposób postępowania wymaga wizyt kontrolnych co 2 dni.

You might be interested:  Makroglobulinemia Waldenströma – przyczyny, objawy, leczenie

Przebarwienie zębów jest częstym zjawiskiem powiązanym z problemami natury klinicznej i estetycznej. Stawia ono przed zespołem stomatologów dwa podstawowe zadania. Pierwszym jest ustalenie przyczyny przebarwień na zębach, a drugim podjęcie odpowiednich działań.

Wbrew różnym wszechobecnym opiniom, wybielanie zębów jest całkowicie bezpieczne. O jego skuteczności decyduje zastosowana metoda.

Niezależnie od sposobu wybielania należy pamiętać, że każde wybielanie zębów nie jest stałym rozwiązaniem i wymaga konserwacji lub ‘odświeżenia’ dla utrzymania długotrwałego efektu. Trzeba też pamiętać, że zęby osiągają w pewnym momencie taki poziom wybielenia, powyżej którego nie da się już nic osiągnąć – to tzw. punkt saturacji.

Dalsze wybielanie nie da lepszego efektu. Podjęcie decyzji o wybieleniu zęba, bądź zastosowaniu innego zabiegu poprawiającego jego właściwości estetyczne zależy od trzech podstawowych czynników: przyczyny przebarwienia, wieku Pacjenta oraz stanu pozostałej części korony zęba.

  • Kolor zębów można poprawić stosując różne metody takie jak: specjalistyczne czyszczenie polegające na zdjęciu kamienia nazębnego oraz polerowaniu mającemu na celu usunięcie plamek i kamienia, wewnętrzne wybielanie martwych zębów, zewnętrzne wybielanie żywych zębów, mikroabrazja szkliwa przy użyciu środków ściernych i kwasów oraz zakładanie koron oraz licówek. 
  • Informacje ogólne

DLACZEGO SZKLIWO ZMIENIA SWOJĄ BARWĘ? Jest wiele odcieni zębów. Naturalna barwa zależy od koloru zębiny przeświecającej przez szkliwo oraz od koloru i stopnia przezierności szkliwa. W Polsce najczęściej spotyka się tzw. odcień A3, czyli biel lekko wpadającą w żółć. Rzadsze są biele przełamane szarością, kolorem pomarańczowym albo brązowym. Każdy człowiek w młodym wieku ma piękne śnieżnobiałe zęby, co uwarunkowane jest zewnętrzną strukturą zęba, jaką jest szkliwo, którego wyglądem zbliżony jest do porcelany. Zęby żółkną wraz z wiekiem- na skutek codziennego żucia dochodzi od ścierania się szkliwa, staje się ono coraz bardziej cienkie i przezierne, powstają w nim mikropęknięcia, w wyniku czego coraz mocniej zaczyna prześwitywać zębina znajdująca się pod spodem, która ma charakterystyczny żółty odcień. Dodatkowo w przestrzeniach między pryzmatami szkliwa odkładają się barwniki i osady. Oba te czynniki powodują, że zęby nabierają coraz bardziej matowego i ciemniejszego koloru. Wybielanie zębów usuwa barwniki i zanieczyszczenia z przestrzeni międzypryzmatycznej. Niektóre szczeliny są szybko ponownie mineralizowane przez składniki znajdujące się w ślinie, podczas gdy inne wypełniają się ponownie szczątkami organicznymi.

PRZYCZYNY PRZEBARWIEŃ

Przebarwienie zębów może być powodowane zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi czynnikami. – Czynniki zewnętrzne: Powodami przebarwień mogą być: kamień nazębny, tytoń, pewne rodzaje pokarmów, , płukanki i leki (zawierające chlorheksydynę lub płynną postać soli żelaza, olejki aromatyczne). Większość zewnętrznych przebarwień można usunąć za pomocą specjalistycznego czyszczenia(scaling piaskowanie), szczotkowania zębów (z użyciem pasty wybielającej), płukanek wybielających, korekty powierzchni koron i korzeni . Przebarwienia te mogą mieć charakter powierzchowny i dotyczyć tylko szkliwa, lub głęboki, gdy barwniki odkładają się w zębinie. Powierzchowne przebarwienia z reguły (jeśli są niewielkie) mogą być usunięte poprzez szczotkowanie lub specjalistyczne czyszczenie zębów w gabinecie. Przebarwienia zębiny mogą być usunięte wyłącznie poprzez wybielenie. – Czynniki wewnętrzne: dzielimy na: ogólne i lokalne. Do czynników ogólnych zaliczyć można: uwarunkowane genetycznie anomalie chromosomowe, wrodzone wady, wrodzone zaburzenia metabolizmu, zaburzenia w okresie noworodkowym, choroby zakaźne, endokrynopatia, niedobory pożywienia/niedożywienie, enteropatia, fluoroza. Do najważniejszych lokalnych przyczyn przebarwień należą: pourazowy krwiak miazgi, , martwica miazgi, czynniki związane z leczeniem endodontycznym zębów, , próchnica i zwapnienie miazgi. W przeszłości panowało przekonanie, że przebarwienia zębów spowodowane czynnikami wewnętrznymi są oporne na wybielanie. Dzisiejsza stomatologia jest w stanie sobie z nimi poradzić. Ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny przebarwienia i odpowiedni wybór metody wybielania dla zębów żywych i martwych.

Czynnikami wewnątrzpochodnymi mogą być również leki stosowane w leczeniu ogólnym- (m.in. antybiotyki z grupy tetracyklin).

  Jeśli lek był użyty pomiędzy czwartym miesiącem życia płodowego a pierwszym rokiem życia, zaburzenie może dotyczyć zębów mlecznych, natomiast podawanie dziecku leku w okresie od urodzenia do około siódmego roku życia, może skutkować zaburzeniami w obrębie zębów stałych. Efektem mogą być żółto-brązowe plamki na zębach.

Nasilenie zabarwienia jest uwarunkowane dawką antybiotyku, czasem trwania leczenia oraz okresem podawania leku w stosunku do stadium rozwojowego uzębienia. Zęby, które w tym okresie były już zmineralizowane nie ulegają przebarwieniu. W ostatnich latach zauważa się jednak mniejszą ilość przebarwień spowodowanych tetracykliną.

Przebarwienia i uszkodzenia struktury zęba mogą również wystąpić, gdy całkowita dzienna dawka jonów fluorkowych przyjmowanych w wodzie, paście do zębów, kroplach leczniczych czy tabletkach.  jest zbyt wysoka w fazie formowania się szkliwa oraz jego dojrzewania. Prowadzi to do powstania zmian na większości stałych zębów i może dawać objawy w postaci matowobiałych lub ciemniejszych plam i porowatego szkliwa.

POZOSTAŁE PRZYCZYNY PRZEBARWIEŃ ZĘBÓW

Wiek: Z biegiem lat zęby stają się ciemniejsze. Wybielanie zębów u nastolatków daje natychmiastowy efekt. U  trzydziesto i czterdziestolatków, czyli osób u których proces żółknięcia jakiś czas temu się rozpoczął może wymagać nieco więcej zachodu. Generalnie im starsze zęby, tym bardziej skomplikowanych, pracochłonnych lub kosztownych zabiegów należy użyć, aby je wybielić. 

Kolor początkowy: Każdy z nas posiada wrodzony kolor zębów, który waha się od żółto-brązowego do szarego, i zmienia się w czasie. Żółto-brązowy kolor lepiej reaguje na wybielanie niż szary, prościej też wybielić zmiany w kolorze szkliwa niż zębiny. Dłużej trwa wybielenie okolic przy szyjce zęba.

Przezroczystość i przezierność: Przezierność zęba zależy od budowy szkliwa i zmienia się wraz z wiekiem. Podczas wybielania zębów ogromne znaczenie ma stopień mineralizacji szkliwa.

Dobrze zmineralizowane szkliwo jest mniej przezierne a efekt wybielania tego typu zębów jest bardziej stabilny niż w zębach, których szkliwo jest mnie zmineralizowane.

Nawyki żywieniowe: Spożywanie głównie napojów gazowanych oraz soków owocowych a także czerwonego wina, kawy, herbaty, coli, kolorowych napojów i pokarmów powoduje odkładanie się przebarwień.

Ponadto spożywanie kwaśnych produktów żywnościowych, takich jak owoce cytrusowe i ocet przyczyniają się do erozji szkliwa. W rezultacie szkliwo staje się bardziej przezierne co powoduje przeświecanie przez nie żółtej zębiny. Nałóg palenia: Nikotyna zawiera brązowe barwniki, które stopniowo wchłaniają się w strukturę zęba powodując jego przebarwienie.

Istnieje kilka sposobów wybielania zębów: 

1) Wybielanie zębów w domu nakładkami wykonanymi w gabinecie 2) Wybielanie martwych zębów w gabinecie 3) Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie lampą np. Beyond Dużo kontrowersji budzą ogólnodostępne pasty wybielające. Zdaniem stomatologów żadna z past dostępnych na rynku nie jest w stanie zębów długotrwale i skutecznie wybielić. Żadna nie daje również takich efektów jak zabiegi przeprowadzone w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

We wszystkich tych sposobach wykorzystywana jest ta sama substancja czynna – nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Różnica polega na stopniu stężenia substancji czynnej oraz na różnym czasie aplikacji.

Wybielanie powinno być zastosowane przed wykonaniem ostatecznych wypełnień kompozytowych, licówek czy koron po to, aby osiągnąć jak najlepszy efekt estetyczny.

Zęby bezpośrednio po wybielaniu są odwodnione (przez co jaśniejsze), co utrudnia dobranie koloru planowanego uzupełnienia.

Zaleca się odczekanie minimum dwóch tygodni od ukończenia wybielania zanim przystąpi się do wykonania wypełnień w zębach przednich w celu ustabilizowania się ostatecznego koloru zębów.

Przeciwwskazania do wybielania zębów: – Okres ciąży i karmienia (nie ma najnowszych badań, co do ewentualnych działań ubocznych preparatu na rozwijający się organizm) – Dzieciom poniżej 14 roku życia,( choć np. w USA powszechnie wybiela się zęby nastolatkom) – Nie wyleczone ubytki próchnicze lub klinowe (muszą być wyleczone przynajmniej prowizorycznie)  – Nieszczelne wypełnienia – Obecność kamienia nazębnego

Wybielanie nocne nakładkowe

Biorąc pod uwagę dostępność produktów do samodzielnego wybielania zębów na rynku,  uważamy, że najlepsze rezultaty wybielania zębów przynoszą systemy wybielające z indywidualnymi nakładkami wykonanymi w gabinecie stomatologicznym. Te zestawy zawierają idealnie dopasowane szyny wybielające oraz preparaty o wyższym stężeniu nadtlenku niż inne produkty dostępne w aptekach/drogeriach.

Nocne wybielanie nakładkowe to skuteczna i bezpieczna metoda wybielania zębów. Dzięki niej istnieje możliwość rozjaśnienia koloru przebarwionych zębów w ciągu kilku lub kilkunastu dni.

Po zastosowaniu się do wskazówek lekarza można uzyskać zmianę koloru o kilka odcieni. Badania naukowe oraz nasze doświadczenie potwierdzają 90% skuteczność stosowania tej metody. Pacjenci powinni jednak pamiętać, że rozjaśnieniu ulegają jedynie zęby.

Wypełnienia oraz korony i inne uzupełnienia protetyczne nie zmieniają koloru.

Użycie profesjonalnego żelu pozwala na uzyskanie długotrwałego efektu.

Wybielanie powinno być zastosowane przed wykonaniem ostatecznych wypełnień kompozytowych, licówek czy koron po to, aby osiągnąć jak najlepszy efekt estetyczny.

Zaleca się odczekanie minimum dwóch tygodni od ukończenia wybielania zanim przystąpi się do wykonania wypełnień w zębach przednich w celu ustabilizowania się ostatecznego koloru zębów.

Pierwszym etapem jest oczyszczenie zębów w gabinecie – zdjęcie kamienia, piaskowanie, nałożenie lakieru z fluorem). Już sam ten zabieg daje nieraz takie efekty, że można na nim poprzestać. Jeśli jednak przebarwienia są poważniejsze, przystępujemy do kuracji wybielania. Wcześniej jednak należy niektóre stare wypełnienia uszczelnić lub wymienić. Lekarz  robi gipsowy wycisk zębów, a na jego podstawie technik dentystyczny przygotuje dwie elastyczne, przeźroczyste szyny, wykonane z cienkiego, elastycznego materiału, co zapewnia wygodę użytkowania. Nakładki są dopasowywane, a lekarz instruuje Pacjenta, w jaki sposób nakładać żel. Ważne, aby nakładać go tylko na wewnętrzną powierzchnię przednich ścianek nakładek, gdyż wybiela się tylko powierzchnie przednie zębów tj. widoczne dla innych. Metoda nakładkowa jest bardzo skuteczna, warunkiem jest konsekwencja. Nakładki  wypełnione żelem trzeba nosić  trzy- pięć godzin dziennie, można też z nimi spać. W ciągu dwóch-czterech tygodni  zęby rozjaśnią się o cztery-pięć odcieni. W metodzie nakładkowej stosuje się żele o 10-, 15- i 20-proc. zawartości silnie utleniającego związku aktywnego. Jeśli wlejemy do szyny za dużo żelu, może przebarwić ona dziąsła na biało i spowodować pieczenie, ale to szybko mija. Innym skutkiem ubocznym bywa przejściowa nadwrażliwość zębów (u 30-50 proc. Pacjentów). Ta dolegliwość ustępuje po jednym, dwu, a najdalej kilku dniach po zaprzestaniu lub zakończeniu kuracji.  Jeśli Pacjent ma  wrażliwe zęby, powinien uprzedzić stomatologa – dostanie wtedy preparat z fluorem.

Efekt wybielający przy użyciu profesjonalnego żelu jest długotrwały (na lata). Zęby mogą ciemnieć szybciej, jeśli są poddawane działaniu kawy, herbaty, papierosów, ciemnych soków owocowych, itp. Po kilku latach w razie potrzeby można powtórzyć wybielanie. Wystarczy wtedy wybielać przez kilka nocy.

Wybielanie zęba martwego

Nowoczesne techniki pozwalają dziś także na wybielenie zębów martwych, które są bardzo często przyczyną przebarwień w przednim odcinku łuku zębowego są zęby martwe. Mechanizm powstawania przebarwień w zębach martwych jest zupełnie inny niż w przypadku zębów żywych i wymaga odpowiednio dobranego wybielania.Wybielanie koron zębów martwych, prawidłowo przeleczonych kanałowo (!), wymaga indywidualnego postępowania. Przebarwienia w takich zębach tworzą się w wyniku przenikania do zębiny barwników krwi, martwej miazgi zęba i materiału wypełniającego kanał. Ten proces zachodzi wewnątrz zęba, dlatego tam należy działać środkiem wybielającym.

You might be interested:  Jak Rozrzedzić Katar U Niemowlaka?

Wybielanie tak przebarwionego zęba polega na opracowaniu jego komory i założeniu do środka preparatu wybielającego. Taką wkładkę wymienia się, co kilka dni. Leczenie obejmuje od 2 do 5 wizyt w zależności od stopnia przebarwienia korony. Na ostatniej wizycie zakłada się wypełnienie kompozytowe.

  1. Wybielanie zębów w gabinecie metodą Beyond

Jeśli nie chcemy wybielać zębów samemu, powinniśmy się oddać  w ręce specjalisty. Po oczyszczeniu zębów (jak w metodzie nakładkowej) lekarz /higienistka zabezpiecza dziąsła specjalnym preparatem.

Na zęby nakładany jest żel i pozostawia na 30-60 min. Proces przyśpiesza naświetlanie specjalną lampą lub laserem. Substancją aktywną żelu wybielającego jest nadtlenek wodoru.

Żel w swoim składzie zawiera również substancje zabezpieczające zęby przed nadmierną nadwrażliwością podczas zabiegu.

Efekt widać po pierwszym zabiegu, ale najlepiej umówić się na dwie-trzy wizyty utrwalające. Po zabiegu zęby stają się jaśniejsze o kilka odcieni według skali Vita.

Ta metoda jest nieco mniej skuteczna od nakładkowej, bo preparat wybielający krócej kontaktuje się z zębem. Wybielanie wystarcza na dwa-trzy lata. Efekt utrzyma się dłużej, jeśli przebarwienia szkliwa spowodowane ,,koloryzującymi’ napojami i pokarmami usuwa się na bieżąco pastą wybielającą lub poprzez profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie.

Wybielanie tą metodą jest całkowicie bezpieczne co potwierdzają liczne badania naukowe wykonane na przestrzeni kilkunastu lat. Technologia systemu Beyond używana jest obecnie w ponad 100 krajach na całym świecie, a setki osób dziennie poddaje się tym zabiegom.

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie metodą Beyond jest całkowicie bezbolesne ale u niektórych Pacjentów stwierdza się przejściową nadwrażliwość zębów, która szybko mija.

Pierwsze 48 godzin po zabiegu Beyond nazywane są ‘białymi godzinami’. Należy zaprzestać palenia papierosów, picia kawy, herbaty, coli, czerwonego wina i innych ‘kolorowych’ napojów oraz pokarmów. Aby utrzymać biel zaleca się szczotkowanie zębów ogólnie dostępną  pastą wybielającą.

Wybielanie zębów w gabinecie metodą PREVDENT  

PrevDent jest bezpiecznym systemem wybielającym. Procedura PrevDent odróżnia się od innych produktów wybielających dostępnych w gabinetach stomatologicznych, włączeniem do niej nano-hydroksyapatytu. Szeroko zakrojone badania i literatura wskazują, że nano-hydroksyapatyt remineralizuje szkliwo i znacznie zmniejsza nadwrażliwość.

Zęby stają się jaśniejsze, bielsze i zdrowsze.

System PrevDent przywraca ich naturalną biel, a pacjent podczas procesu wybielania i w czasie po nim, ma znacząco wyeliminowaną nadwrażliwość.

Przed i po wybielaniu wskazane jest stosowanie pasty prevDent, która powoduje dokładne wypełnienie ubytków hydroksyapatytu w zębie i szczelnie wypełnia kanaliki zębinowe. Szkliwo zostaje odbudowane, nadwrażliwość zanika, powierzchnia zęba staje się znów gładka, a uśmiech jaśniejszy.

Pasty, paski i płukanki wybielające

Dostępne na rynku pasty wybielające doczyszczają zęby lepiej niż zwykłe, ale nie dają spektakularnych, trwałych efektów.

Można je porównać do dobrego proszku do prania: uprana koszula ulegnie rozjaśnieniu , ale jeśli chcesz ją wybielić, potrzebujesz specjalnego preparatu. Poza tym są przebarwienia, na które pasta nie pomoże.

Zaleta: metoda jest tania, pasty kosztują 20-50 zł (choć bywają i po 100 zł).

Wśród preparatów są płukanki, sztyfty, szczoteczki, gumy do żucia. Należy przy tym pamiętać, że mogą one co najwyżej doprowadzić do „kosmetycznej” zmiany zabarwienia, nieporównywalnej w żaden sposób do efektu, jaki uzyskuje się po zabiegach wybielania przy pomocy profesjonalnych urządzeń i materiałów w gabinecie stomatologicznym.

W aptekach bywają też paski do naklejania na zęby. Nie oczekujmy jednak cudów. Dzięki tej metodzie możemy po 14 dniach rozjaśnić zęby o 2-3 odcienie, ale tylko 6-8 zębów z przodu.

Zalety i wady profesjonalnego wybielania zębów

Wybielanie zębów jest zachodzącym na powierzchni szkliwa procesem utleniania, widocznie rozjaśniającym ich odcień.

Jedynie w gabinecie specjalistycznym możliwe jest właściwe przeprowadzenie tego typu zabiegów, które gwarantuje ich długotrwały efekt.

Preparaty stosowane w warunkach domowych są w stanie jedynie wspomagać uzyskany u stomatologa efekt wybielenia szkliwa oraz przedłużyć jego trwałość.

1. Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Pierwszym etapem wybielania zębów u stomatologa jest wizyta konsultacyjna.

Lekarz ma wówczas możliwość przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, sprawdzenia stanu jego uzębienia oraz zalecenia najodpowiedniejszej metody wybielania zębów, która uwzględnia czynniki zdrowotne, fizyczne oraz finansowe.

Drugim etapem procesu wybielania zębów jest ich profesjonalne oczyszczenie. Składają się na nie zabiegi, które pomogą w usunięciu nalotu oraz kamienia nazębnego. Ich uzupełnieniem jest piaskowanie zębów oraz polerowanie ich powierzchni.

2. Metody profesjonalnego wybielania zębów

Jedną z metod wybielania zębów jest metoda nakładkowa – np. Nite White. Istota jej działania opiera się na korzystaniu ze specjalnych szyn z winylu, dopasowanych indywidualnie do kształtu szczęki pacjenta. Jest ona wypełniona środkiem wybielającym (najczęściej jest to nadtlenek karbamidu).

Szynę taką zakłada się najczęściej na całą noc, przez okres jednego do dwóch tygodni. Efektem takiej kuracji są wyraźnie wybielone zęby, których odcień utrzymuje się przez kilka lat.

Dla zwiększenia jego intensywności oraz przedłużenia trwałości możliwe jest stosowanie tak zwanych kuracji przypominających – raz na kilkanaście miesięcy powtarza się stosowanie szyny, zakładając ją na 1-2 noce.

Drugą z metod profesjonalnego wybielania zębów jest metoda naświetleniowa np. Brite Smile. Można ją przeprowadzić jednak jedynie w gabinecie dentystycznym. Jej efekty są bardzo silne (możliwa jest zmiana odcienia zębów nawet o osiem tonów) oraz długotrwałe.

Stomatolog rozpoczyna zabieg od nałożenia na zęby żelu tlenowego i żelu ochronnego na dziąsła. Następnie zęby są naświetlane niebieskim promieniowaniem, które aktywuje cząsteczki żelu. Przez około 20 minut utleniają powierzchnię szkliwa, poprawiając tym samym wygląd zębów.

3. Pozytywne i negatywne efekty wybielania zębów

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym ma wiele zalet:

  • oczekiwany efekt wybielenia możliwy jest do osiągnięcia już podczas jednej wizyty,
  • cały zabieg przeprowadzany jest przez dentystę w gabinecie – pacjent nie musi wykonywać niczego samodzielnie w domu,
  • zabieg wykonany przez specjalistę jest dużo bardziej komfortowy niż długotrwałe stosowanie metod domowych.

Wybielanie zębów może mieć również efekty negatywne:

  • finalny efekt zmiany odcienia szkliwa, widoczny dopiero po kilku dniach od samego zabiegu, może być dosyć radykalny i wywoływać zróżnicowane reakcje wśród osób w otoczeniu pacjenta,
  • zabieg wybielania może wywoływać ból zębów, o którym niezwłocznie należy poinformować lekarza – może być on skutkiem zwiększonej nadwrażliwości zębów.

Dr n. med. Agnieszka Laskus,  ponad rok temu

Wybielanie zębów lampą: jakie daje efekty? Czy jest to metoda dla każdego?

Wybielanie zębów z wykorzystaniem promieniowania to jedna z najnowocześniejszych metod stomatologii estetycznej.

Zabieg pozwala na znaczne wybielenie zębów (nawet o 14 tonów), a także pozbycie się wszelkich miejscowych przebarwień znajdujących się w głębi struktury zębów.

Efekty takiego wybielania utrzymują się, w zależności od indywidualnych skłonności oraz rodzaju spożywanych potraw, nawet do 2–3 lat.

Przed przystąpieniem do zabiegu, dentysta przeprowadza standardowe badanie stanu uzębienia pacjenta, podczas którego sprawdza stan przyzębia oraz zębów, zwracając uwagę w szczególności na szczelność i ilość wypełnień dentystycznych oraz obecność koronek i mostów.

Następnie specjalista dobiera pH żelu, który nakładany będzie na zęby. Żel powinien mieć odpowiedni odczyn dopasowany do pH, jakie panuje w jamie ustnej pacjenta, ponieważ nałożenie żelu o niewłaściwym pH może prowadzić do zniszczenia szkliwa.

Na dziąsła pacjenta nakładany jest kofedam, który chroni wrażliwe struktury. Zakrywane są także usta pacjenta, tak aby odsłonięte na promieniowanie pozostały jedynie zęby.

Podczas zabiegu żel wybielający jest nakładany na zęby trzykrotnie i za każdym razem naświetla się go za pomocą lampy.

Zabieg wybielania trwa zazwyczaj od 45 do 60 minut i nie jest bolesny, a po naświetleniu na zęby nakłada się substancję mającą na celu zmniejszenie ich wrażliwości. Mimo to, przez około 24 godziny po zakończeniu wybielania pacjent może odczuwać nadwrażliwość zębów.

Po zabiegu przez co najmniej dwie doby należy stosować białą dietę, czyli taką, w której eliminuje się z jadłospisu produkty o silnym zabarwieniu.

Zaleca się, aby unikać w szczególności kolorowych pokarmów, takich jak buraki, pomidory, papryka, czerwona kapusta, marchew, brokuły, szpinak, czekolada, truskawki, jagody, maliny, aronia, borówki, a także wszelkich potraw, które zawierają barwiące przyprawy, na przykład cynamon, kurkumę, chili czy paprykę.

Oprócz tego, należy powstrzymać się od picia kawy, herbaty, kakao, soków owocowych oraz napojów alkoholowych. Składniki, które można spożywać to między innymi nabiał, banany, jasne pieczywo, jasny makaron, ryż oraz białe warzywa.

Biała dieta ma na celu uniknięcie wchłonięcia przez szkliwo kolorów, co mogłoby spowodować cofnięcie efektu wybielania. Poza tym, przez okres około 2 – 3 tygodni po zabiegu nie można palić papierosów.

Zaleca się również stosowanie łagodnych past o działaniu wybielającym.

Zabieg wybielania zębów, podczas którego wykorzystywane jest promieniowanie ma wiele zalet, wśród których należy wymienić:

  • Szybkie, długotrwałe efekty
  • Możliwość znacznego wybielenia zębów
  • Bezpieczeństwo wybielania

Mimo wielu zalet wybielania zębów za pomocą lampy, nie wszyscy mogą skorzystać z tego zabiegu. Tej metody wybielania nie przeprowadza się u kobiet ciężarnych, kobiet karmiących piersią, a także osób, które nie ukończyły 16. roku życia. Metoda nie jest polecana również osobom, które mają znaczne ubytki w zębach. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są także takie ogólne choroby jak:

  • Nowotwór
  • Cukrzyca
  • Epilepsja

Jeżeli w jamie ustnej pacjenta występują afty, nadżerki, stany zapalne, pacjent ma próchnicę lub odsłonięte korzenie zębów, należy wyleczyć te problemy przed przeprowadzeniem wybielania.

Przed wybielaniem należy również usunąć kamień nazębny, tak więc konieczne jest przeprowadzenie zabiegów piaskowania oraz skalingu.

Zaleca się także, aby usunąć stare plomby, które są już przebarwione, ponieważ nie ulegną one wybieleniu podczas zabiegu i będą różniły się kolorem od rozjaśnionych zębów.

Większość pacjentów, którzy decydują się na szybkie wybielanie zębów za pomocą lampy, jest bardzo zadowolona z efektów, jakie daje zabieg. Dla wielu osób piękny, biały uśmiech jest czymś, co znacznie podnosi pewność siebie, zadowolenie ze swojego wyglądu oraz jakość kontaktów społecznych.

Dzięki nowoczesnym preparatom stosowanym podczas zabiegu coraz mniej pacjentów skarży się na nadwrażliwość zębów podczas picia zimnych i ciepłych napojów, a także jedzenia posiłków w skrajnych temperaturach.

W zależności od lokalizacji i renomy gabinetu dentystycznego koszt zabiegu wybielania wynosi około 1000 – 1500 złotych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *