Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny, badania, leczenie, leki, domowe sposoby

Tak naprawdę, to tylko kilka z najczęściej spotykanych powodów wypadania włosów. W praktyce, jest ich bardzo dużo. Samodzielne ustalenie dokładnej przyczyny jest bardzo trudne, dlatego jeśli zauważymy u siebie ten problem, warto udać się do lekarza, który zleci dodatkowe badania i postawi diagnozę.

Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny, badania, leczenie, leki, domowe sposoby

Sposoby na wypadanie włosów

Po ustaleniu przyczyny utraty włosów i jej eliminacji, odrastanie i odbudowa nie są natychmiastowe. Poszukując sposobu na wzmocnienie włosów często decydujemy się na suplementację. W aptece możemy kupić bez recepty szereg preparatów pomagających wzmocnić włosy. Wiele z nich opiera swój skład na witaminach, z których najważniejsze to:

  • witamina H, czyli popularna biotyna. Jej niedobór jest bardzo częsty, zwłaszcza u mężczyzn i powoduje wypadanie włosów, zaburzenia ich wzrostu oraz nadmierną łamliwość. Odbija się także na stanie paznokci, a nawet skóry. Witamina H dzięki zawartości siarki pomaga tworzyć keratynę, która jest podstawowym białkiem budującym włosy. Należy ją przyjmować raz dziennie w dawce 5 mg. Jej naturalnymi źródłami są przede wszystkim: wątroba, jajka, marchew i szpinak.
  • witamina A – uczestniczy w produkcji sebum, czyli wydzieliny gruczołów łojowych oraz odpowiada za metabolizm komórek włosa. Jej niedobór, oprócz wypadania, objawia się także dużą suchością włosów. Witaminę A znajdziemy w mleku, serze, maśle, pomidorach, a także produktach wymienionych, jako źródła biotyny.
  • Witaminy z grupy B – odpowiadają za ogólną kondycję włosów. Mają wpływ na pigmentację i grubość włosa, a nawet w pewnym stopniu zapobiegają powstawaniu łupieżu. Witaminy z tej grupy występują w jajach, fasoli czy orzechach. Częstym niedoborem jest zbyt mała ilość witaminy B12 u wegetarian, ponieważ jej głównym źródłem jest czerwone mięso i wątróbka.
  • Witamina C – uczestniczy w produkcji kolagenu, który jest niezbędny do zachowania zdrowej skóry i włosów. Znajdziemy ją oczywiście w największej ilości w cytrusach.
  • Witamina E – stosowana zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie na owłosioną skórę głowy. Poprawia ukrwienie skóry, co ułatwia dostarczenie składników odżywczych do mieszków włosowych. Witaminę E znajdziemy w olejach roślinnych i orzechach.

Wypadanie włosów często spowodowane jest niedoborem żelaza. Jego zbyt mała ilość powoduje zaburzony transport tlenu, w tym także do włosów, co powoduje ich osłabienie i w dalszej kolejności utratę. Samo zdiagnozowanie niedoboru żelaza jako przyczyny łysienia nie jest łatwe i najczęściej towarzyszą mu inne objawy, takie jak przewlekłe zmęczenie czy bladość skóry.

W utrzymaniu zdrowej kondycji włosów pomocne bywają też rośliny, z których najważniejszy jest skrzyp polny. Zawiera on duże ilości krzemu, który wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu, łamaniu, a nawet siwieniu. Poprawia także elastyczność skóry, zwiększając jej nawilżenie.

Ilość krzemu w organizmie maleje z upływem lat, dlatego jego suplementacja jest bardzo istotna. Innymi ziołami, o które warto wzbogacić dietę są pokrzywa oraz melisa. Na rynku mamy do wyboru wiele leków i suplementów zawierających pojedyncze składniki wymienione wyżej lub będących preparatami złożonymi.

Niezależnie od tego jaki preparat przyjmujemy, kuracja powinna trwać co najmniej trzy miesiące. Należy uzbroić się w cierpliwość, bo efekty nie będą natychmiastowe. W wypadaniu włosów pomocne są nie tylko preparaty doustne. Możemy wspomóc się też środkami aplikowanymi bezpośrednio na owłosioną skórę głowy (do użytku zewnętrznego).

W przypadku łysienia androgenowego podstawową substancją jest minoksidil, występujący w postaci płynów na skórę. Hamuje on (a nawet całkowicie odwraca) proces zmniejszania się mieszków włosowych spowodowanych zbyt wysokim poziomem androgenów. Dodatkowo pobudza komórki mieszków włosowych do wzrostu.

Preparaty z minoksidilem należy stosować dwa razy dziennie i aplikować tylko na łysiejące miejsca. Zahamowanie wypadania włosów następuje zazwyczaj już po miesiącu, a po dwóch następuje ich stopniowe odrastanie. Minoksidil należy stosować regularnie nawet do dwunastu miesięcy.

Na rynku dostępnych jest też wiele specjalistycznych szamponów i odżywek na wypadanie włosów. Należy je starannie dobrać do typu skóry głowy oraz włosów. Jeśli przyjmujemy preparat doustny, warto spróbować preparatów zewnętrznych z tej samej serii, gdyż zazwyczaj są opracowywane i badane pod kątem wspólnego działania i uzupełniania się.

Pamiętajmy, że podstawowym krokiem zahamowania wypadania włosów jest znalezienie przyczyny. W tym celu zazwyczaj należy skonsultować się z lekarzem.

Po postawieniu diagnozy i wyeliminowaniu problemu, warto wdrożyć kurację preparatami wzmacniającymi włosy.

Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż poprawa kondycji włosów trwa długo i na efekty możemy czekać nawet kilka miesięcy – mimo to, warto!

Przeczytaj również: Jak dbać o dobrą kondycję włosów?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Co na wypadanie włosów? – domowe sposoby na łysienie

Utrata od 50 do 100 włosów dziennie jest zjawiskiem normalnym. Przy około 100 000 włosach na głowie ta niewielka utrata jest praktycznie niezauważalna. Nowe włosy zwykle zastępują te utracone, ale nie zawsze tak się dzieje.

Jeśli jednak zauważysz, że tracisz więcej włosów niż zwykle (zwiększona ilość na szczotce, duża ilość w odpływie prysznica po myciu głowy, przerzedzające się plamy na głowie lub łysienie), powinieneś omówić problem z lekarzem. Można zwrócić się do lekarza rodzinnego, dermatologa lub do trychologa.

Każdy z nich pomoże ustalić przyczynę utraty włosów i zaproponować odpowiedni plan leczenia.

Wypadanie włosów jakie badania

Specjalista może ustalić przyczynę utraty włosów na podstawie badania fizykalnego i historii zdrowia. Podstawowe badania powinny obejmować morfologię krwi, poziom żelaza i oznaczenie hormonów tarczycy. Zbyt mało żelaza we krwi może przyczyniać się do wypadania włosów.

Lekarze zalecają badanie żelaza, aby sprawdzić poziom ferrytyny-białka, które wskazuje, ile pierwiastka jest przechowywane w organizmie. Poziom ferrytyny jest często niski u miesiączkujących kobiet, osób z niedokrwistością, wegetarian i wegan.

Wypadanie włosów może być oznaką choroby tarczycy, takiej jak nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy. Warunki te powodują, że tarczyca nadmiernie się wydziela niektóre hormony regulujące metabolizm organizmu.

Związek między chorobą tarczycy a wypadaniem włosów jest niejasny, ale istnieją pewne dowody, że choroba tarczycy może powodować wytwarzanie przez organizm związków niszczących mieszki włosowe.

Kobiety, które mają cienkie włosy bez łysych pól na głowie, mogą wykazywać zaburzenia hormonalne spowodowane zbyt wysokim poziomem androgenów, grupy hormonów obejmujących testosteron. Oznaki nadmiaru androgenów obejmują m.in. wypadanie włosów i łysienie, wzrost włosów na twarzy, klatce piersiowej lub brzuchu oraz nieregularne miesiączki i trądzik. Badanie krwi może wykazać podwyższony poziom androgenów.

Wypadanie włosów leczenie

Leczenie wypadania włosów obejmuje zarówno metody farmakologiczne, jak i chirurgiczne. Operacja przeszczepu włosów polega na przeniesieniu małych czopów skóry, z których każda zawiera kilka włosów, do łysych części skóry głowy. Drugim sposobem jest redukcja skóry głowy. Podczas tego zabiegu chirurg usuwa część skóry głowy pozbawioną włosów.

Następnie zamyka obszar za pomocą kawałka skóry głowy z włosami. Chirurgiczne sposoby walki z wypadaniem włosów są drogie i niosą ze sobą ryzyko obejmujące: niejednolity wzrost włosów, szerokie blizny, infekcje. Sprawdzają się w przypadku osób z odziedziczonym łysieniem, ponieważ zazwyczaj tracą one włosy na czubku głowy.

Ponieważ ten rodzaj wypadania włosów postępuje stopniowo, trzeba się liczyć z wykonaniem kilku operacji.

Wypadanie włosów leki

Leki w większości przypadków są pierwszą metodą leczenia wypadania włosów. Leki bez recepty (OTC) obejmują kremy i żele do bezpośredniego stosowania na skórę głowy. Najpopularniejsze produkty zawierają składnik zwany minoksydylem.

You might be interested:  Jak Zagescic Katar U Dziecka?

Skutki uboczne minoksydylu obejmują podrażnienie skóry głowy i wzrost włosów w sąsiednich obszarach, takich jak czoło lub twarz. Wśród leków na receptę stosowanych na łysienie typu męskiego stosuje się doustny finasteryd. Przyjmowanie tej substancji raz dziennie spowalnia wypadanie włosów.

Rzadkie działania niepożądane obejmują zmniejszenie popędu seksualnego i upośledzenie funkcji seksualnych. Lekarz przepisuje również kortykosteroidy, takie jak prednizon. Osoby z łysieniem plackowatym mogą to wykorzystać do zmniejszenia stanu zapalnego i stłumienia układu odpornościowego.

Kortykosteroidy naśladują hormony wytwarzane przez nadnercza.

Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny, badania, leczenie, leki, domowe sposoby

Preparaty na wypadanie włosów

Rynek kosmetyczny i apteczny oferuje wiele kosmetyków (odżywki, szampony, wcierki) i suplementów diety mających na celu zatrzymanie wypadania włosów. Zazwyczaj mają w swoim składzie substancje mające za zadanie poprawę mikrokrążenia skóry głowy (arginina, kofeina) oraz odżywienie (krzemu witamin z grupy B, keratyna, cysteina). 

Wypadanie włosów domowe sposoby

Jajka są bogate w siarkę, fosfor, selen, jod, cynk i białko, które razem przyczyniają się do wzrostu włosów. Aby móc wykorzystać je w walce z wypadającymi włosami wystarczy zrobić z nich maskę z dodatkiem oliwy z oliwek i miodu. Warto też wykorzystać korzeń lukrecji.

Zioło to zapobiega wypadaniu włosów i dalszemu ich niszczeniu. Pomaga ukoić skórę głowy i pozbyć się suchych płatków łupieżu. Burak jest bogaty w witaminy C i B6, kwas foliowy, mangan, betainę i potas, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu włosów. Poza tym działa jako środek detoksykacyjny, pomagając utrzymać skórę głowy w czystości.

Również inne zioła są skuteczne w walce z utratą włosów.

Masaż skóry głowy na łysienie

Masaż głowy polega na delikatnym ugniataniu skóry. Niektórzy zalecają codzienny masaż tej części ciała przez około pięć minut, podczas gdy inni rekomendują wykonywanie go dwa razy w tygodniu przez maksymalnie 10 minut.

Ten zabieg wykonywany konsekwentnie może potencjalnie korzyści osobom, które straciły włosy lub przerzedziły się. Istnieją również produkty do masażu skóry głowy.

Produkty te przypominają szczotkę do włosów i stymulują mieszki włosowe skóry głowy, gdy są używane przez około pięć minut dziennie.

Jak zrobić domowe kosmetyki na wypadające włosy?

Zrobienie domowych kosmetyków nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Aby wykonać maseczkę jajeczną wystarczy oddzielić jedno białko jaja w misce i dodać łyżeczkę oliwy z oliwek i miodu. Zrobić z tego pastę i nałożyć na 20 minut na skórę głowy i całe włosy. Po tym czasie należy zmyć kosmetyk delikatnym szamponem.

Co do jedzenia jest dobre na wypadanie włosów?

O roli diety w leczeniu wypadania włosów powiedziano już wiele. Należy pamiętać, aby codzienne menu uzupełnić o produkty bogate w cynk, selen, argininę, żelazo oraz witaminy z grupy B.

Zabiegi na wypadanie włosów

Dla kobiet cierpiących z powodu nadmiernego wypadania włosów, łysiejących mężczyzn, czy tych z wstydliwymi zakolami mogą okazać się pomocne zabiegi medycyny estetycznej.

Mezoterapia mikroigłowa to medyczny zabieg regenerujący skórę, który rozwiązuje wszystkie problemy skórne, w tym wypadanie włosów i łysienie. Leczenie można zastosować na skórę głowy, aby dostarczyć koktajl bogaty w składniki aktywne do tkanki podskórnej.

Iniekcje są wykonywane co kilka centymetrów na głębokość kilku milimetrów pod skórą przez lekarza specjalizującego się w dermatologii lub medycynie estetycznej.

Wypadanie włosów jak zapobiec

Aby zapobiec wypadaniu włosów niezmierne ważne jest dbania o swój organizm m.in. poprzez prawidłowe odżywianie oraz stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Jeśli wiemy, że nasza dieta pozostaje wiele do życzenia warto wszelkie niedobory uzupełniać poprzez odpowiednią suplementację. Częste zabiegi fryzjerskie mocno obciążające włosy np.

farbowanie, prostowanie, trwałe ondulacje osłabiają mieszki włosowe i mogą być przyczyna utraty włosów.

Źródło:

Phillips TG, Slomiany WP, Allison R. Hair Loss: Common Causes and Treatment. Am Fam Physician. 2017;96(6):371‐378.

Wypadanie włosów – przyczyny, badania, leki i domowe sposoby

Przyczyny wypadania włosów są zróżnicowane. Najczęściej nadmierna utrata włosów spowodowana jest nieprawidłowym trybem życia – nieregularnym żywieniem, używkami (paleniem papierosów, piciem nadmiernej ilości alkoholu), stosowaniem restrykcyjnych diet, nadmierną ekspozycją na słońce (opalanie się).

Wypadające włosy to nierzadko także efekt nieprawidłowych zabiegów pielęgnacyjnych – zbyt częstego farbowania, stylizacji z użyciem wysokich temperatur czy stosowania nadmiaru preparatów utrwalających. Włosy wypadają również na skutek zbyt agresywnego czesania szczotkami ze zbyt twardym włosiem. 

Istotna jest również sezonowość. Wypadanie włosów jesienią i zimą jest zwykle zwiększone, także latem w czasie upałów nadmiar promieniowania UV niszczy cebulki włosów, co może powodować przerzedzanie włosów

U niektórych kobiet obserwuje się wypadanie włosów w ciąży, co ma związek z progestagenami i względnym niedoborem witamin i białek. Podobnie wypadanie włosów po porodzie wynika z deficytu witamin (karmienie piersią), bardzo rzadko z uszkodzenia poporodowego przysadki.

 

Wypadanie włosów a choroby 

Zdarza się jednak, że nadmierne wypadanie włosów stanowi objaw dysfunkcji organizmu. Do powodów wypadania włosów na tle chorobowym zalicza się: 

  • anemia (niski poziom żelaza we krwi sprzyja wypadaniu włosów),
  • wysoki poziom żelaza we krwi związany jest z hemochromatozą, wśród jej objawów występuje cukrzyca i niedoczynność przysadki, które doprowadzają do wypadania włosów,
  • niedobór witaminy D3,
  • ciężkie choroby reumatyczne – SLE (toczeń rumieniowaty układowy),
  • leczenie cytostatyczne w nowotworach – zwykle powoduje nagłe wypadanie włosów,
  • cukrzyca,
  • ciężkie choroby serca,
  • nadczynność tarczycy,
  • niedoczynność tarczycy,
  • zaburzenia gospodarki wapniowej we krwi,
  • choroby zakaźne,
  • toksyny: tal, ołów, rtęć – toksykologiczne powody wypadania włosów są jednak rzadkie.

Silne wypadanie włosów powinno być diagnozowane w poradni dermatologicznej, by dokładnie określić typ łysienia i pod tym względem dobrać odpowiednią terapię.

   

Wypadanie włosów a tarczyca, wątroba, rak 

Od czego wypadają włosy? Lista chorób przebiegających z łysieniem rozlanym lub miejscowym jest długa i obejmuje problemy hormonalne, diabetologiczne. U podłoża należy też szukać przyczyn zapalnych i anemii. Choroby zapalne powodują określone typy łysienia.

W nadczynności tarczycy włosy są cienkie i jedwabiste o wzmożonym połysku. Rzadkie włosy występują w okolicach płciowych.

Podwyższone poziomy hormonów tarczycy przyspieszają obrót komórkowy w cebulkach. co powoduje nadmierne wypadanie włosów. Na skórze głowy łysienie może być ograniczone lub rozlane.

Badanie specjalistyczne włosów – trichogram – nie wykazuje nieprawidłowości.

W niedoczynności tarczycy włosy wypadają, są suche, szorstkie i łamliwe. Badanie w trichogramie wskazuje na wzrost odsetka włosów telogenowych. W jawnej niedoczynności tarczycy występuje klasycznie objaw Herthoga, który polega na wyłysieniu 1/3 zewnętrznej części brwi.

Niedobór wapnia, tj. hipokalcemia, występuje w niedoczynności przytarczyc u chorych po operacji wycięcia tarczycy (przypadkowe usunięcie gruczołu przytarczycowego). W tych chorych włosy wypadają lub są połamane. Obserwuje się nie tylko łysienie głowy, ale także wypadanie brwi, rzęs, utratę włosów w dołku pachowym i na wzgórku łonowym. 

W marskości wątroby i raku żołądka również występuje dość charakterystyczne łysienie. Włosy na skroniach są ciemne i bez połysku (włosy Schreddiego) i dużej średnicy (bardzo grube). Wypadające włosy znajdują się w fazie telogenu i są one dystroficzne (niedożywione). W marskości wątroby u mężczyzn spotyka się kobiecy wzór owłosienia.

You might be interested:  Kleszcze – jakie przenoszą choroby?

Chemioterapia nowotworów polega na podaniu ogólnoustrojowym cytostatyków, które niszczą dzielące się komórki cebulki włosowej. Łysienie zależy od dawki i rodzaju cytostatyku.

Włosy stają się niedożywione i dystroficzne, obumierają i wypadają w sposób rozlany na całej skórze głowy. Pomimo tego zawsze pozostaje fragment włosów na obwodzie głowy.

Pod mikroskopem włosy mają w centrum dość charakterystyczne zawęźlenie (objaw Pohla-Pinkusa).

 

Wypadanie włosów a cukrzyca, progesteron, choroby autoimmunologiczne 

Wypadanie włosów w cukrzycy jest rozlane (rozproszone) na całej głowie, ale dominuje na szczycie głowy. Mechanizm łysienia jest telogenowy.

U młodszych pacjentów z cukrzycą 1 lub LADA przy braku odpowiedniej kontroli choroby i wysokich dobowych poziomach cukru (niewyrównana cukrzyca) łysienie jest spotykane z nadmiernym łojotokiem. Utrata włosów jest też wczesna – w 30. lub 40. roku życia.

Z postępem cukrzycy pojawiają się także objawy dodatkowe wynikające z neuropatii cukrzycowej – ból skóry głowy, swędzenie, zwiększona potliwość. Insulinoterapia w cukrzycy typu 2 polega na podawaniu zewnętrznie insuliny podskórnie lub domięśniowo. Takie podawanie insuliny powoduje wydłużenie fazy wzrostu włosa.

U tych pacjentów występują tendencje do nadmiernego owłosienia i zwiększonej odporności na łamliwość włosów. Problem z wypadaniem włosów w schorzeniach diabetologicznych jest często spotykany, ze względu na rozpowszechnienie choroby.

Niedoczynność przysadki powoduje spadek owłosienia pod pachami i w okolicach płciowych.

Nadczynność kory nadnerczy powoduje nadmierne owłosienie skóry poza głową, ale na głowie skutkuje przerzedzeniem i wypadaniem włosów. U części chorych występuje jedynie skłonność do łysienia.

Wypadanie włosów w chorobach zakaźnych ma zmienny charakter w zależności od rodzaju schorzenia i czasu trwania choroby zakaźnej. Łysienie może być rozlane lub zlokalizowane w okolicy czołowo-skroniowej.

Leki antykoncepcyjne zawierające progesteron mają istotny wpływ na wypadanie włosów. Gestageny mają działanie zbliżone działanie do androgenów, dlatego można spodziewać się łysienia w okolicy czubka głowy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym wykazują zaburzenie stosunku estrogeny /progesteron. Z wiekiem postępuje u nich rozrzedzenie włosów.

W chorobach autoimmunologicznych, takich jak toczeń rumieniowaty układowy (SLE), zapalenie skórno-mięśniowe (DM) lub twardzina łysienie przebiega zmiennie. W toczniu rumieniowatym łysienie jest rozlane, włosy są dystroficzne.

Stan ten jest odwracalny po osiągnięciu wycofania objawów choroby zasadniczej. W niektórych postaciach tocznia- DLE, łysienie jest bliznowaciejące i nieodwracalne. W zapaleniu skórno-mięśniowym (dermatomyositios) dochodzi do odłamania łodygi włosa na różnej wysokości.

W twardzinie układowej w trichogramie spotyka się 100 proc. włosów rosnących.

  

Jak rozpoznać, dlaczego wypadają włosy?

Do oceny chorego z wypadaniem włosów potrzebne jest dokładne zebranie wywiadu na 3 miesiące wtecz od zgłaszanych dolegliwości. Wywiad obejmuje przyjmowanie leków, choroby układowe lub utratę masy ciała.

W przypadku wypadania włosów u kobiet ważna jest historia ginekologiczna, a ocena hormonalna jest wskazana u kobiet z łysieniem androgenowym i historią nieregularnych miesiączek. Ponadto przeszłość chorobowa rodziny jest charakterystyczna w łysieniu androgenowym i łysieniu plackowatym.

Badania krwi – testy laboratoryjne, powinny obejmować poziom żelaza, witaminy D oraz funkcję tarczycy.

Włosy podlegają wzrastaniu w cyklu. Anagen trwa kilka lat, w tym czasie następuje wzrost nowego włosa. Katagen to okres trwający od 2–3 tygodni, w czasie którego włos obumiera. Telogen trwa kilka miesięcy. W tym czasie stary – nieżywy włos zostaje wypchnięty przez wyrastający nowy włos. Rogowaciejąca opuszka wznosi się ku powierzchni skóry za sobą

Ocena kliniczna powinna ustalić, czy gęstość włosów jest prawidłowa lub zmniejszona, a także, czy w skórze głowy łysienie jest niejednolite czy rozproszone. Nasilenie wypadania włosów należy ocenić w teście wyrywania włosów fragmentami.

Badanie polega na delikatnym pociąganiu grupy włosów (40–60) z trzech różnych miejsc. Pociąganie powoduje wypadanie niektórych włosów u pacjentów z łysieniem (w niektórych przypadkach wypadanie włosów garściami). Włosy wyekstrahowane w ten sposób badane są pod mikroskopem i określane ilościowo.

Pozytywny test potwierdzający łysienie to wyrwanie około 6 włosów z jednego miejsca na głowie.

Badanie włosa pod mikroskopem polega na ocenie poszczególnych włosów pod względem fazy cyklu , w którym się znajdują. Włosy telogenowe mają bulwiastą cebulkę i nie posiadają wewnętrznej osłony korzenia – są najczęściej spotykane w różnych zaburzeniach chorobowych.

Włosy dystroficzne i złamane są spotykane w łysieniu plackowatym i w stanach po chemioterapii ogólnoustrojowej. Ciemno zabarwione korzenie włosów anagenowych o trójkątnym kształcie są typowo obserwowane w limfocytowym łysieniu bliznowaciejącym.

 

Badania włosa i skóry głowy w diagnostyce wypadania 

Test mycia włosów jest cennym narzędziem, w którym pacjent zbiera włosy rozsypane podczas normalnego, codziennego mycia głowy.

Pozbierane włosy dzieli się według wielkości na poniżej 3 cm, miedzy 3–5 cm i powyżej 5 cm. Pacjenci , którzy mieli minimum 10 proc.

włosów w fazie telogenu o typie vellus, czyli o delikatnej strukturze sklasyfikowano do łysienia androgenowego. Zmodyfikowany test mycia polega na ocenie całej skóry głowy.

Trichoskopia, dermatoskopia, videodermaskopia skóry głowy pozwalają ocenić cechy określonego rodzaju wypadania włosów. Na przykład w łysieniu plackowatym obserwuje się we włosie wzór żółtej kropki.

Dermatoskopia w łysieniu androgenowym wykazuje większą niż 20 proc. różnorodność w średnicy włosa. W łysieniu bliznowatym ujawnia zmniejszaną gęstość włosów. Biopsja skóry głowy jest przydatnym narzędziem do oceny większości przypadków łysienia.

Idealne miejsce do biopsji zależy od przypuszczalnej wstępnej diagnozy.

Aby ustalić, co powoduje wypadanie włosów, warto wykonać badania morfologii krwi, TSH, cukier na czczo i po obciążeniu glukozą, oznacz żelazo we krwi, pomyśl czy ktoś w rodzinie miał podobny problem w twoim wieku.

 

Domowe sposoby na wypadające włosy 

Co na wypadanie włosów? Sposobem domowym, który pozwala zapobiegać nadmiernej utracie włosów jest właściwa higiena skóry głowy i dbanie o prawidłowy, ogólny stan zdrowia. Przy nietłustej skórze głowy mycie włosów raz w tygodniu wystarcza, zwłaszcza przy krótkich włosach. Włosy tłuste trzeba myć codziennie.

Noszenie nakryć głowy ma działanie ochronne przed kurzem, pyłem i nadmierną wilgotnością powietrza, deszczem. To przykład na to jak szybko i w prosty sposób wzmocnić włosy. Unikanie stresu zapobiega częściowo łysieniu plackowatemu.

Dieta w czasie wypadania włosów powinna być bogato-białkowa, zawierać odpowiednią podaż witaminy D i biotyny, mikroelementów, żelaza i cynku. Jakiej witaminy brakuje najbardziej, gdy wypadają włosy? Głownie biotyny i witaminy B6. Witaminy D najbardziej brakuje jesienią i zimą.

Na wypadające włosy pomaga także ruch. Wysiłek fizyczny 150 minut tygodniowo poprawia ukrwienie skóry głowy i odżywienie włosów. Unikanie używek zapobiega uszkodzeniom toksycznym mieszka włosowego.

Co jeszcze stosować na wypadanie włosów? Domowe sposoby leczenia polegają też na użyciu w czasie mycia głowy aloesu, oliwy, nafty, mieszaniny żółtka i cytryny (kwaśne środowisko sprzyja rozwojowi nowych włosów). Tabletki na porost włosów zawierają zwykle witaminy z grupy B.

 

Wypadanie włosów – leki bez recepty i na receptę 

Poszczególne typy łysienia leczymy się w zależności od przyczyny. Łysienie plackowate ma przyczynę autoimmunologiczną, wobec czego leczenie polega na modulacji odpowiedzi immunologicznej ustroju.

Tutaj nie ma jednej najlepszej metody leczenia.

Stosuje się leki przeciwzapalne, immunosupresyjne, immunoterapię miejscową, sterydy, minoksidyl na wypadanie włosów miejscowo, psolaren z naświetlaniem UV (PUVA – terapia).

Łysienie bliznowaciejące może być nieodwracalne. Leczenie jest chirurgiczne.

Łysienie androgenowe u mężczyzn to mocne wypadanie włosów na szczycie głowy (tonsura). Leczy się je finasterydem, który zmniejsza stężenia aktywnego testosteronu.

Można kojarzyć miejscowo z minksidylem w roztworze o różnych stężeniach substancji czynnej. Terapia łysienia androgenowego u kobiet polega na stosowaniu anty-androgenów bez finasterydu, np.

octanie cyproteronu (Androcur) lub minoksydylu 2 proc. 

You might be interested:  Protruzja – przyczyny, objawy, leczenie protruzji krążka międzykręgowego

Do leczenia wypadania włosów u kobiet można też stosować zewnętrzne preparaty witaminowe. Witaminy na włosy to m.in. witamina B6; dostępna jest w iniekcjach na receptę.

Tabletki B6, dostępne bez recepty wspomagają porost włosów –należy przyjmować 2×1 dziennie przez 3 miesiące.

Pantoten również stymuluje porost włosów, choć czasem może powodować nudności (należy przyjmować rano na czczo).

Szampony zagęszczające włosy dostępne są bez recepty. Przy współistnieniu łojotokowego zapalenia skóry można stosować szampon z cyklopiroksolaminą (stieprox) – przeciwskazany jest jednak na wypadanie włosów u dzieci.

Biotyna to witamina H –ma znaczenie wspomagające i dostępna jest w zastrzykach i tabletkach.

Preparaty z aminexilem (szampon na wypadanie włosów) mają dobre działanie miejscowe w odżywianiu włosów w łysieniu androgenowym.

W androgenowym wypadaniu włosów stosowane być mogą także tabletki:

  • simwastatyna, u chory przy współistnieniu wysokiego poziomu cholesterolu we krwi,
  • kapsaicyna,
  • ryboflawony (może wchodzić w skład odżywki na wypadanie włosów),
  • dutasteryd – lek na wypadanie włosów u chorych z łagodnym przerostem prostaty, blokuje enzym 5a-reduktazę.

Metodą leczenia łysienia wypadania włosów na tle androgenowym jest także przeszczep włosów. 

Bibliografia:

  1. Gordon KA, Tosti A., Alopecia: evaluation and treatment. Clin Cosmet Investig Dermatol.2011; 4: 101-106
  2. Brzezińska-Wcisło L. Łysienia związane z chorobami ustroju. Przewodnik lekarza, 5/2000 vol. 3. Online publish date: 2004/02/16
  3. https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=6661

Wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia

Wypadanie włosów to przykra i uciążliwa dolegliwość dotycząca zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn tego dyskomfortu może być wiele: nieodpowiednia dieta, stresująca praca, źle dobrane produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów, problemy hormonalne, zatrucia, a nawet choroby ogólnoustrojowe. Jak zatrzymać wypadanie włosów?

Nadmierne wypadanie włosów to nie tylko uciążliwa dolegliwość i widoczny, powodujący kompleksy defekt urody, ale także choroba, która może być spowodowana szeregiem nie zawsze zależnych od nas przyczyn. W walce z nią nierzadko konieczna okazuje się wizyta u specjalisty.

Zobacz też: Obcinać włosy we śnie – jak interpretuje to sennik? >>> 

Wypadanie włosów – przyczyny. Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Wypadanie włosów to naturalny proces zachodzący w naskórku, normalnym jest gubienie do stu włosów dziennie, w szczególności w okresach przesilenia – zwiększonewypadanie włosów jesieniąi wiosną nie powinno więc martwić. Problem pojawia się wtedy, gdy włosów tracimy znacznie więcej, a ich ubytek staje się widoczny.

Często w miejscu, z którego wypadły, nie wyrastają nowe, na głowie tworzą się nieestetyczne, pozbawione owłosienia placki, a pozostałe włosy tracą blask, matowieją, stają się słabe i cienkie. W wygraniu tej nierównej walki pomogą nam tylko sprawdzonesposoby na wypadanie włosów.

By skutecznie poradzić sobie z tym problemem, trzeba zacząć od właściwego zdiagnozowaniaprzyczyny nadmiernego wypadania włosów, a tych może być wiele:

  • Chroniczne zmęczenie,
  • Bezsenność i niedobór snu,
  • Stres,
  • Zaburzenia hormonalne,
  • Przyjmowanie leków psychotropowych; stosowanie zbyt dużych dawek leków,
  • Częste infekcje organizmu lub jego osłabienie (np. z powodu ciąży),
  • Choroby skórne (np. grzybica), ogólnoustrojowe (np. toczeń), nowotworowe, zakaźne (np. kiła),
  • Palenie papierosów,
  • Niezdrowa dieta,
  • Zaburzenia odżywiania, w tym szybka utrata wagi,
  • Częste i nieodpowiednio przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne.

Stres a wypadanie włosów

Zobacz też:Jak zrobić lekkie fale na włosach? Porady >>> 

Stres ma duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i wiele współczesnych chorób swoją genezę ma właśnie w sytuacjach stresowych. Nie inaczej jest z wypadaniem włosów i nie chodzi tu tylko o rwanie ich sobie z głowy w chwilach największej złości. Zdarza się, że z powodu szoku związanego np.

ze śmiercią bliskiej osoby, gwałtownie łysiejemy lub siwiejemy. Bardzo intensywnym przeżyciem dla naszego organizmu jest także okres ciąży i połogu lub menopauza.

Wypadanie włosów w ciąży, podobnie jak wypadanie włosów po ciąży, jest objawem wielkich zmian zachodzących w organizmie, z którymi ten nie zawsze potrafi sobie poradzić. W takim przypadku, w odróżnieniu od wypadania włosów w okresie menopauzy, nie stosuje się leków ani środków farmakologicznych.

Paniom, którym doskwierawypadanie włosów po porodziepolecany jest w szczególnościszampon na wypadanie włosówi dedykowane płukanki, stosować można także dostępne w aptekachampułki na wypadanie włosów, suplementację witaminami należy natomiast skonsultować z lekarzem.

Długotrwały stres obniża odporność organizmu i upośledza jego funkcjonowanie – także w zakresie gospodarki hormonalnej, zdarza się, że jest on także odpowiedzialny zawypadanie włosów u dziecka.

Zobacz też: Czy warto odstawić szampon i odżywkę, czyli jakie efekty daje mycie włosów samą wodą >>>

Hormony a wypadanie włosów

Mówi Ci cośłysienie androgenowe?Wypadanie włosów u mężczyznma najczęściej takie podłoże. Androgeny to hormony płciowe produkowane w nadnerczach.

Pod wpływem sytuacji stresowej nadnercza produkują większą niż zazwyczaj liczbę androgenów, a te z kolei upośledzają działanie cebulek włosowych.Androgenowe wypadanie włosówjest często uwarunkowane genetyczne i częściej dotyczy mężczyzn.

Androgenowewypadanie włosów u kobiet, z powodu ich mniejszego stężenia w organizmie, zdarza się zdecydowanie rzadziej, np. w okresie menopauzy.

Co na wypadanie włosów? Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Panie Doktorze, czy przepisze mi pancoś na wypadanie włosów? Niestety, nie ma takiego złotego środka, bo nie istnieje jeden skuteczny sposób na wypadanie włosów.

Najlepsze efekty osiągniemy stosując kilka znanych nam metod, zestawiając na przykładszampon przeciw wypadaniu włosówiwitaminy na wypadanie włosów, albotabletki przeciw wypadaniu włosówizioła na wypadanie włosów.

Ważne żeby nie przesadzić. Wybraną przez siebie kurację można wzmocnić pielęgnacją w zaciszu domowym. Sprawdzone domowe sposoby na wypadanie włosów toprzede wszystkim własnoręcznie wykonanepreparaty przeciw wypadaniu włosów.

Takienaturalne sposoby na wypadanie włosów to maska z oleju rycynowego i jajek lub oliwy z oliwek z dodatkiem miodu.

Zobacz też: Czym się zajmuje trycholog? Czy warto iść do trychologa? >>> 

Wypadanie włosów – badania

Wymienione w tekściepowody wypadania włosów w większości wymagają konsultacji z lekarzem lub specjalistą, bo tylko odpowiednio zaplanowane leczenie wypadania włosów,przeprowadzone pod opieką dermatologa lub trychologa, przyniesie oczekiwane rezultaty.

W gabinecie trychologicznym możliwe jest zbadanie struktury włosa i sprawdzenie stanu cebulek włosowych, bowiem bardzo niepokojącym objawem jestnadmierne wypadanie włosów z cebulkami.

Przyczyny wypadania włosów z cebulkamimogą być mechaniczne (wtedy już podczas wywiadu specjalista będzie w stanie postawić diagnozę) lub spowodowane stanem chorobowym, do zdefiniowania którego konieczne może być dodatkowebadanie na wypadanie włosów.

Po odkryciu przyczyny lekarz zaplanuje kurację i przepisze odpowiedni lek na wypadanie włosów. Mogą to byćtabletki na wypadanie włosów (np. Revalid), aptecznypreparat na wypadanie włosów (np.

wyciąg ze skrzypu polnego),czy skuteczne nawypadanie włosów witaminy(głównie te z grupy B). Musimy natomiast pamiętać, żeleczenie wypadania włosówjest długotrwałym procesem, a jego pierwsze efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach.

0 Co sądzisz o tym artykule?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *