Wysokie ciśnienie – przyczyny, objawy, leczenie podwyższonego ciśnienia

Wysokie ciśnienie – przyczyny, objawy, leczenie podwyższonego ciśnienia

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze (nadciśnienie) to przewlekłe schorzenie układu krwionośnego, które dotyczy już co trzeciego mieszkańca naszego kraju. Według przewidywań naukowców, już za 7 lat na całym świecie aż 1,5 miliarda osób będzie się zmagać z problemem nadciśnienia tętniczego.

Problem ten jest na tyle poważny, że przyczynia się do zwiększenia umieralności zwłaszcza ze względu na zawały i wylewy. Często wysokie ciśnienie krwi jest postrzegane jako choroba dotycząca jedynie osób w podeszłym wieku. Okazuje się jednak, że dotyczy ona również sporej części młodych ludzi.

Optymalne ciśnienie tętnicze kształtuje się u zdrowych osób na poziomie 120/80. Pierwsza liczba odnosi się do wartości ciśnienia skurczowego, natomiast druga mówi nam o ciśnieniu rozkurczowym.

Aby stwierdzić stan zbyt wysokiego ciśnienia rozkurczowego, jego wartość powinna przekraczać 90, natomiast zbyt wysokie ciśnienie skurczowe notuje się wówczas, gdy pomiar wskazuje powyżej 140.

W takim przypadku ma miejsce zbyt mocny nacisk, jaki na ściany tętnic wywiera przepływająca krew.

 • Wysokie ciśnienie a objawy towarzyszące
 • Objawy wysokiego ciśnienia są charakterystyczne również dla wielu innych chorób, dlatego zwykle mija wiele czasu, zanim pacjent zgłosi się po pomoc do specjalisty. Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się:
 • silne bóle głowy, potliwość, bezsenność, ciągłe osłabienie lub nadmierna pobudliwość, częste rozkojarzenia, problemy z zachowaniem koncentracji, drżenie rąk, zawroty głowy, zaczerwieniony koloryt twarzy, krwotoki z nosa,
 • nagłe pogorszenie wzroku, mroczki przed oczami, błyski w oku.

Szczególnie niebezpieczne może okazać się wysokie ciśnienie w oku. Warto więc wybrać się do okulisty, który dokona badania dna oka w celu identyfikacji ewentualnych uszkodzeń. Może się okazać, że brak szybkiej interwencji doprowadzi do trwałego pogorszenia wzroku lub nawet jego utraty.

Typologia wysokiego ciśnienia krwi

W medycynie rozróżnia się dwa rodzaje ciśnienia: pierwotne oraz wtórne. Jak się okazuje, aż około 90% wszystkich przypadków ma podłoże pierwotne. Oznacza to, że nie można wskazać na jedną konkretną przyczynę wysokiego ciśnienia. Mamy raczej do czynienia z kompleksem wielu zmiennych o charakterze genetycznym oraz środowiskowym.

Szczególne znaczenie odgrywa w tym przypadku nieodpowiedni styl życia, zwłaszcza palenie papierosów, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, picie alkoholu oraz doświadczanie przewlekłego stresu.

Wyniki badań dowiodły również, że problem nadciśnienia tętniczego dotyczy w większym stopniu kobiet stosujących doustną antykoncepcję.

 1. W przypadku natomiast wtórnego wysokiego ciśnienia, przyczyn należy upatrywać w określonym zdarzeniu medycznym, takim jak na przykład:
 2. cukrzycowa choroba nerek, pozostałe schorzenia nerek, zwężenie tętnicy nerkowej, nowotwory, choroby nadnerczy, akromegalia, schorzenia tarczycy (zwłaszcza jej nadczynność), wodonercze, przewlekle zapalenie kłębuszków nerkowych, guz mózgu, udar mózgu, nadczynność przytarczyc, koarktacja aorty, rozrost gruczołu krokowego, zespół obturacyjnego bezdechu sennego,
 3. zespół Cushinga.

Wysokie ciśnienie rozkurczowe a skurczowe? Które jest niebezpieczniejsze?

Powszechnie można spotkać się z mitem, że wysokie ciśnienie skurczowe stanowi mniejszy problem niż rozkurczowe. Okazuje się jednak, że obie te wartości są równie ważne i zawsze powinny być rozpatrywane wspólnie. Najbardziej niebezpieczne są natomiast nagłe skoki ciśnienia – od bardzo wysokiego do krańcowo niskiego. W takim przypadku ryzyko zawału oraz udaru mózgu gwałtownie wzrasta.

Wysokie ciśnienie w ciąży – zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka

Szczególny niepokój powinno wzbudzić zbyt wysokie ciśnienie u kobiet w ciąży. W takim przypadku zagrożone jest zdrowie i życie zarówno kobiety, jak i jej dziecka.

Na szczęście problem ten jest stosunkowo rzadki, ponieważ w trakcie ciąży ma miejsce naturalny proces obniżenia ciśnienia krwi. Jeżeli jednak zostanie wykryte wysokie ciśnienie w ciąży, wtedy należy postępować ze szczególną ostrożnością.

Część spośród leków na nadciśnienie mogłaby bowiem spowodować uszkodzenie płodu.

Jak zbić wysokie ciśnienie bez zastosowania leków?

Jeżeli poziom ciśnienia krwi nie jest jeszcze na tyle duży, że zagrażałby życiu, sięgnięcie po leki na nadciśnienie byłoby niewskazane. Tym bardziej, że ich stosowanie wiąże się ze skutkami ubocznymi, a osoby rozpoczynające farmakoterapię zwykle są zmuszone kontynuować ją aż do końca swojego życia.

Dlatego warto już dzisiaj zmienić swój dotychczasowy styl życia. W pierwszej kolejności należy rozpocząć umiarkowaną, lecz systematyczną aktywność fizyczną. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku ćwiczenia aerobowe.

Można postawić chociażby na powolne bieganie, spacery, nording walking, jazdę na rowerze czy gimnastykę.

Równie ważna jest następnie zdrowa dieta. Przede wszystkim należy z niej wykluczyć sól kuchenną, która powoduje odkładanie się wody w organizmie. Na skutek tego dochodzi do zwiększenia napięcia mięśni gładkich, a w konsekwencji wysokiego ciśnienia krwi. Wskazana ilość soli w diecie to maksymalnie 5 gramów dziennie, podczas gdy większość z nas przekracza tę ilość co najmniej kilkukrotnie.

Niewskazane dla osób z nadciśnieniem tętniczym jest następnie spożywanie tłustych potraw, które powodują wzrost poziomu złego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.

Cholesterol odkłada się w ścianach tętnic, tworząc blaszki miażdżycowe, utrudniające przepływ krwi. W konsekwencji wzrasta jej ciśnienie oraz ryzyko oderwania blaszek, co może doprowadzić do wylewu.

Dieta osoby ze zbyt wysokim ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym powinna obfitować w nieprzetworzone produkty roślinne – warzywa, owoce, zboża oraz fasole.

 • Jakie stosuje się leki na nadciśnienie?
 • W przypadkach wysokiego ciśnienia tętniczego znacznie przekraczającego normy, konieczne może okazać się przepisanie leków przez lekarza spośród następujących ich rodzajów:
 • s-blokery, Ca-blokery, ACE-Inhibitory, diuretyki, sartany,
 • alfa-blokery.

Jeżeli pacjent rozpocznie farmakoterapię, powinien pamiętać o regularnym stosowaniu leków. Nagłe przerwanie leczenia mogłoby doprowadzić do szybkiego wzrostu ciśnienia krwi, a w konsekwencji wylewu lub zawału serca. Jeżeli zamierzamy zmniejszać dawki leków powinniśmy to robić stopniowo – koniecznie pod kontrolą specjalisty.

Wysokie ciśnienie tętnicze to poważne schorzenie, któremu można jednak skutecznie przeciwdziałać dzięki zmianom stylu życia. Leki warto traktować jedynie jako ostateczność – kluczową kwestią jest właściwa profilaktyka, zanim dojdzie do rozwoju przewlekłego schorzenia.

You might be interested:  Zespół li-fraumeni – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Jak przebiega leczenie nadciśnienia tętniczego?

Zgodnie z informacjami udostępnianymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), nadciśnienie tętnicze jest dominującą przyczyną przedwczesnych zgonów, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Jednocześnie jest jednym z głównych czynników rozwoju groźnych chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu.

Tylko w Polsce na nadciśnienie tętnicze chorować może nawet 30% populacji, a tylko 1/3 z tych osób ma tego świadomość i podejmuje leczenie.

Czym właściwie jest nadciśnienie tętnicze krwi? Choroba ta charakteryzuje się okresowym lub stałym podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Inne nazwy tej przypadłości to hipertensja, hipertonia, HA (od łac.

hypertonia arterialis). Ciśnieniem krwi określa się siłę nacisku krwi na ściany tętnic, przez które przepływa. Ulega ono ciągłym zmianom, dlatego należy je regularnie kontrolować, wykonując pomiary przy pomocy ciśnieniomierza.

ZOBACZ TEŻ: Wysoki puls – przyczyny i sposoby na wysokie tętno. Jaki powinien być prawidłowy puls?

Prawidłowe ciśnienie krwi

Kontrolowanie ciśnienia krwi jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala wykrywać niebezpieczne anomalie w pracy układu krążenia. Im szybciej zostaną wychwycone, tym prędzej można rozpocząć odpowiednie leczenie. Trzeba jednak wiedzieć, jakie są prawidłowe wartości ciśnienia i kiedy możemy mówić o nieprawidłowościach.

Badając ciśnienie krwi bierze się pod uwagę wartość ciśnienia skurczowego (STC) oraz rozkurczowego (RCT). Optymalnym jest, gdy skurczowe nie przekracza 120 mm Hg, a skurczowe oscyluje wokół 80 mm Hg, choć dopuszczalne są niewielkie wahania.

 • Niedociśnienie:
 • Ciśnienie prawidłowe: 120 – 129 mm Hg / 80 – 84 mm Hg
 • Ciśnienie wysokie prawidłowe: 130 – 139 mm Hg / 85 – 89 mm Hg
 • Nadciśnienie tętnicze 1. stopnia: 140 – 159 mm Hg / 90 – 99 mm Hg
 • Nadciśnienie tętnicze 2. stopnia: 160 – 179 mm Hg / 100 – 109 mm Hg
 • Nadciśnienie tętnicze 3. stopnia: ≥ 180 mm Hg / ≥ 110 mm Hg

Powyższe normy opracowane zostały przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Zgodnie z tymi wytycznymi nadciśnienie tętnicze występuje, gdy wartości z dwóch (lub więcej) pomiarów są równe lub wyższe niż 140 mm Hg (STC) i 90 mm Hg (RTC).

ZOBACZ TEŻ: Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Typy nadciśnienia tętniczego

Kardiolodzy wyróżniają dwa najczęściej rozpoznawane typy nadciśnienia tętniczego – pierwotne i wtórne. Nadciśnienie tętnicze pierwotne, określane samoistnym lub idiopatycznym, nie ma jednej określonej przyczyny.

Ujawnia się u osób między 30. a 50. rokiem życia. Czynnikiem wyzwalającym mogą być pewne skłonności genetyczne, narażenie na przewlekły stres, niewłaściwe nawyki żywieniowe, czy wreszcie czynniki środowiskowe.

Jest to schorzenie przewlekłe, co oznacza, że leczenie trwa całe życie.

Wtórne nadciśnienie tętnicze jest objawem innego schorzenia, najczęściej: zaburzeń pracy nerek, chorób układu nerwowego lub układu krążenia oraz schorzeń gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Wpływ na rozwój tego typu nadciśnienia mogą mieć również niektóre leki, bezdech senny i silny stres.

Podjęcie leczenia występującej choroby lub wyeliminowanie wspomnianych czynników wystarcza, by unormować ciśnienie krwi.

ZOBACZ TEŻ: Choroba wieńcowa – jak rozpoznać i jak leczyć?

Co wpływa na rozwój choroby?

W przypadku nadciśnienia tętniczego możemy mówić o czynnikach niezależnych od pacjenta i tych modyfikowalnych.

Do pierwszej grupy kardiolodzy zaliczają mutacje genetyczne, które zwiększają podatność organizmu na czynniki środowiskowe lub bezpośrednio wpływają na rozwój choroby. Część chorych ma rodzinną skłonność do występowania nadciśnienia tętniczego.

Niemniej u zdecydowanej większości pacjentów wpływ na występowanie choroby mają czynniki modyfikowalne, czyli te wynikające ze stylu życia i codziennych nawyków. Za głównych winowajców uważa się:

 • nadmierne spożycie sodu,
 • sięganie po żywność wysoko przetworzoną,
 • dietę bogatą w cukry proste i tłuszcze nasycone,
 • nadwagę i otyłość,
 • niską aktywność fizyczną,
 • alkohol, 
 • palenie papierosów.

Istotny jest fakt, że czynniki te nie występują pojedynczo, niejednokrotnie pojawiają się wszystkie jednocześnie, co znacząco zwiększa ryzyko zachorowania.

Wysokie ciśnienie – przyczyny, objawy, leczenie podwyższonego ciśnienia

Nadciśnienie tętnicze – charakterystyczne objawy

Brak profilaktyki zdrowotnej i unikanie wykonywania pomiarów ciśnienia tętniczego sprawiają, że osoby chore nie zdają sobie sprawy z czyhającego zagrożenia. Nadciśnienie tętnicze potrafi przebiegać niemal bezobjawowo, a ewentualne symptomy błędnie brane są za objawy przemęczenia lub gorszego samopoczucia. 

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze często skarżą się na nagłe uderzenia gorąca i związane z tym zaczerwienienie skóry, zwłaszcza na klatce piersiowej i twarzy. Towarzyszyć temu mogą zaburzenia rytmu serca opisywane jako ‘uczucie kołatania’, nadpotliwość i zawroty głowy.

Czujność powinien obudzić nawracający ból głowy zlokalizowany w części potylicznej, czyli z tyłu głowy. Nieleczone nadciśnienie odbija się na kondycji całego organizmu. Możemy się czuć bardziej zmęczeni i ospali, mniej wydolni. Niejednokrotnie zdarza się, że nadciśnienie jest źródłem problemów z zasypianiem, co też wpływa na ogólne samopoczucie.

Kłopot w tym, że u jednej osoby może wystąpić zaledwie jeden symptom lub cała ich paleta.

Jeżeli obserwujemy u siebie podobne symptomy, należy udać się na wizytę do lekarza rodzinnego. 

ZOBACZ TEŻ: Zawał serca – objawy i sposoby postępowania

Leczenie nadciśnienia

Głównym założeniem w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi jest utrzymanie ciśnienia w wytyczonych przez specjalistów normach. Nie ma jednego typu terapii, ponieważ schorzenie to zależne jest od wielu czynników, w tym płci, wieku i współwystępujących schorzeń, które mogą być przeszkodą w stosowaniu niektórych leków. 

Farmaceutyków stosowanych w terapii nadciśnienia jest sporo, jednak to od kardiologa zależy, które z nich nadadzą się dla konkretnego pacjenta. Kardiolog może zaordynować stosowanie jednego leku lub połączenia kilku preparatów. Wszystkie leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza.

You might be interested:  Zapalenie tchawicy – przyczyny, objawy, badania, leczenie

Nadciśnienie tętnicze a profilaktyka

Należy mieć świadomość, że samo stosowanie leków nie rozwiązuje problemu nadciśnienia tętniczego. Konieczne jest wprowadzenie zmian w prowadzonym stylu życia, w przeciwnym razie choroba będzie się pogłębiać. 

 • Zmiana na talerzu – osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem powinny stosować zróżnicowaną dietę, bogatą w węglowodany złożone, tłuszcze nienasycone, warzywa i owoce oraz chude mięsa i niskotłuszczowy nabiał. Należy też ograniczyć spożycie sodu przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia potasu. Dowiedziono bowiem korelacji między spożywaniem sody kuchennej, a wzrostem ciśnienia tętniczego. Ten sposób żywienia nazywany jest dietą DASH (z ang. dietary approaches to stop hypertension). Nie zaszkodzi jednak, by także zdrowe osoby wprowadziły takie zmiany w swoim sposobie żywienia.
 • Waga w dół – osoby z nadmierną masą ciała często zmagają się z nadciśnieniem i istnieje silny związek między tymi zjawiskami. Szczególnie groźna jest otyłość brzuszna, która zwiększa ryzyko chorób metabolicznych i układu sercowo-naczyniowego.
 • Więcej ruchu – sposobem na redukcję wagi i poprawę samopoczucia jest regularne uprawianie sportu. Aktywność fizyczna ułatwia kontrolę ciśnienia tętniczego, szczególnie sporty poprawiające wydolność, takie jak: bieganie, pływanie, fitness, szybkie spacery.
 • Porzucenie nałogów – za jeden ze znaczących czynników zwiększonego ryzyka sercowo-naczyniowego uważane jest palenie tytoniu, które przyspiesza akcję serca i podwyższa ciśnienie. Ponadto dym tytoniowy i zawarte w nim substancje przyczyniają się do rozwoju nowotworu języka, krtani i płuc. Dlatego najlepiej zrezygnować z palenia papierosów, a także picia nadmiernych ilości alkoholu.

Obserwujesz u siebie objawy, które mogą wskazywać na początki nadciśnienia tętniczego? Nie zwlekaj z wizytą i zapisz się do specjalisty na LekarzeBezKolejki.pl!

Groźne powikłania podwyższonego ciśnienia

Utrzymanie ciśnienia krwi w granicach normy ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Im dłużej utrzymuje się wysokie ciśnienie, tym większe może wyrządzić szkody.

Brak odpowiedniego leczenia odbija się przede wszystkim na kondycji układu sercowo-naczyniowego, prowadząc do rozwoju miażdżycy, niewydolności serca, zawału mięśnia sercowego, a nawet udaru mózgu.

Konsekwencją nadciśnienia może być również retinopatia nadciśnieniowa, będąca skutkiem uszkodzenia naczyń krwionośnych oka oraz niewydolność nerek.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest miażdżyca i dlaczego jest groźna dla naszego zdrowia?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Nadciśnienie tętnicze – objawy, przyczyny. Jak leczyć? | Poradnik NN.pl

Nadciśnienie tętnicze krwi wymaga leczenia. Zobacz, na jakie niepokojące objawy koniecznie powinieneś zwrócić uwagę.

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym ciśnienie krwi utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie. Gdy trwa on zbyt długo, może dojść do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Dlatego konieczne jest odpowiednie leczenie. Wyróżnia się nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne.

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi możesz wykonać samodzielnie w domu. Musisz jednak posiadać ciśnieniomierz (automatyczny lub zegarowy). Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.

Aby wynik był miarodajny, powinieneś je przeprowadzić w pozycji siedzącej, z ramieniem opartym na poziomie serca i po krótkim odpoczynku.

Wysokie wartości (powyżej 140/90 mmHg) są wskazaniem do skonsultowania się z lekarzem.

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to utrzymywanie się podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego skurczowego i rozkurczowego. Rozpoznaje się je, gdy wartości te przekraczają 140/90 mmHg. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób. W Polsce dotyka aż 32% dorosłych osób.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Przyczyny nadciśnienia tętniczego mogą być różne.

W większości przypadków nie udaje się ich jednoznacznie ustalić, ponieważ za wzrost ciśnienia krwi odpowiada kilka czynników jednocześnie (rozpoznaje się wówczas pierwotne nadciśnienie tętnicze).

Wśród nich główną rolę odgrywają genetyka, środowisko i styl życia – nieodpowiednia dieta (zbyt duża ilość soli), brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, otyłość, spożywanie dużej ilości alkoholu.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego to także niektóre choroby przewlekłe (jest to tzw. wtórne nadciśnienie tętnicze).

Najczęściej są to zaburzenia pracy nerek (zapalenie kłębuszków nerkowych, zwężenie tętnicy nerkowej, wodonercze), ale także choroby tarczycy, nadnerczy lub układu nerwowego.

Zdarza się, że zbyt wysokie wartości ciśnienia są efektem przyjmowania leków, środków odurzających lub bardzo silnego stresu. U części kobiet obserwuje się także nadciśnienie tętnicze w ciąży.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Objawy nadciśnienia tętniczego przez długi czas mogą w ogóle nie występować. Pierwsze dolegliwości pojawiają się dopiero wtedy, gdy na skutek nieprawidłowych wartości ciśnienia krwi dojdzie do uszkodzenia tkanek lub narządów wewnętrznych. Wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego jest możliwe tylko dzięki regularnym pomiarom przy pomocy ciśnieniomierza.

Objawy choroby, które powinny skłonić Cię do wykonania badań i konsultacji z lekarzem, to:

 • częste bóle głowy,
 • problemy ze snem,
 • łatwe męczenie się podczas wysiłku fizycznego,
 • nadmierna pobudliwość i rozdrażnienie,
 • zaczerwienienie skóry na twarzy i szyi,
 • uderzenia gorąca,
 • pogorszenie samopoczucia.

Niekiedy zdarzają się objawy nadciśnienia tętniczego, takie jak: krwotok z nosa, uczucie kołatania serca, duszność oraz ból w klatce piersiowej. Ma to miejsce przy bardzo wysokich wartościach ciśnienia krwi.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Jeśli pojawiły się u Ciebie objawy nadciśnienia tętniczego lub otrzymałeś nieprawidłowe wyniki w domowych pomiarach ciśnienia, powinieneś udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Stan ten wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii, ponieważ zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Leczenie obejmuje metody farmakologiczne i niefarmakologiczne.

To drugie leczenie nadciśnienia tętniczego obejmuje zmianę stylu życia. Chory powinien:

 • rozpocząć codzienną aktywność fizyczną,
 • zrezygnować z nałogów,
 • zmniejszyć masę ciała,
 • unikać stresujących sytuacji,
 • zadbać o odpowiednią dietę.

Dieta przy nadciśnieniu tętniczym polega na wprowadzeniu do jadłospisu zdrowych tłuszczów roślinnych, świeżych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych. Unikaj soli, czerwonego mięsa, a także dań przetworzonych i produktów powszechnie uznawanych za niezdrowe.

You might be interested:  Różyczka u dorosłych – objawy, leczenie, zakaźność, powikłania

Z kolei farmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego polega na stosowaniu doustnych środków. Wśród nich znajdują się leki moczopędne, blokujące enzym konwertujący angiotensynę, beta-blokery oraz blokery kanału wapniowego. Chory powinien przyjmować je do końca życia.

Powikłania nadciśnienia tętniczego

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może mieć poważne skutki dla zdrowia i życia. Dotyczą one wielu narządów i układów ludzkiego organizmu. Najczęściej jednak powikłania choroby obejmują układ krążenia, układ nerwowy, a także nerki.

Możliwe powikłania nadciśnienia tętniczego to:

 • niewydolność nerek,
 • niewydolność mięśnia sercowego,
 • przerost lewej komory serca,
 • zmiany w siatkówce oka (retinopatia nadciśnieniowa),
 • udar mózgu.

Powikłania nadciśnienia tętniczego mogą wiązać się z częstą i długotrwałą hospitalizacją, a także utratą zdolności do pracy.

Warto, abyś ubezpieczył swoje finanse na tę ewentualność i wykupił ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu. Polisa to nie tylko wypłata świadczenia.

W jej ramach możesz otrzymać również pomoc przy organizacji konsultacji specjalistycznych i badań, które są konieczne po opuszczeniu szpitala.

Tagi: #choroby cywilizacyjne #zdrowe serce #zdrowie

Objawy nadciśnienia: objawy nagłe i leczenie

Wysokie ciśnienie krwi często wiąże się z wieloma objawami. Jednakże zwłaszcza u młodszych osób może nie wykazywać żadnych jednoznacznych symptomów. Wiele osób cierpi na nie od lat, nie wiedząc o tym.

Jednak fakt, że wysokie ciśnienie krwi często nie powoduje objawów, nie oznacza, że ​​jest nieszkodliwe. W rzeczywistości niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi powoduje uszkodzenie tętnic, szczególnie w nerkach i oczach.

Wysokie ciśnienie krwi jest na ogół stanem przewlekłym. Istnieją dwie główne kategorie wysokiego ciśnienia krwi: nadciśnienie wtórne i nadciśnienie pierwotne. Większość ludzi ma pierwotne nadciśnienie, inaczej zwane nadciśnieniem samoistnym.

 • Wtórne nadciśnienie tętnicze to wysokie ciśnienie krwi, które jest bezpośrednim wynikiem osobnego stanu zdrowia.
 • Pierwotne nadciśnienie tętnicze to wysokie ciśnienie krwi, które nie wynika z jednoznacznej określonej przyczyny. Zamiast tego rozwija się stopniowo z czasem. Wiele takich przypadków przypisuje się czynnikom dziedzicznym.

Rzadko osoby z przewlekłym wysokim ciśnieniem krwi mogą mieć takie objawy, jak:

 • tępe bóle głowy
 • zawroty głowy
 • krwotok z nosa

Objawy zazwyczaj ujawniają się gdy ciśnienie tętnicze gwałtownie wzrasta i jest to wyraźnie podwyższona wartość. Nazywa się to kryzysem nadciśnieniowym.

Kryzys nadciśnieniowy definiuje się jako odczyt ciśnienia krwi wynoszący 180 miligramów rtęci (mm Hg) lub więcej dla ciśnienia skurczowego (pierwsza liczba) lub 120 lub więcej dla ciśnienia rozkurczowego (druga liczba). Jest to często spowodowane pomijaniem leków lub wtórnym nadciśnieniem.

Jeśli sprawdzasz własne ciśnienie krwi i otrzymujesz tak wysoki odczyt, poczekaj kilka minut, a następnie sprawdź ponownie, aby upewnić się, że pierwszy odczyt był prawidłowy. Inne objawy kryzysu nadciśnieniowego mogą obejmować:

 • silny ból głowy lub migrenę
 • atak paniki
 • ból w klatce piersiowej
 • zmiany widzenia
 • duszność
 • krwotok z nosa

Po odczekaniu kilku minut, jeśli Twój drugi odczyt ciśnienia krwi nadal wynosi 180 lub więcej, nie czekaj, aby sprawdzić, czy ciśnienie samoistnie obniży się. Zadzwoń natychmiast pod numer 999 lub lokalne służby ratownicze.

Nagły kryzys nadciśnieniowy może powodować poważne komplikacje, w tym:

 • obrzęk lub krwawienie mózgu
 • uszkodzenie aorty, głównej tętnicy ciała
 • drgawki u kobiet w ciąży

Istnieje wiele metod leczenia nadciśnienia, od zmian stylu życia, przez odchudzanie, aż po leki. Lekarze powinni ustalić plan na podstawie poziomu wysokiego ciśnienia krwi i jego przyczyny.

Zmiany w diecie

Zdrowe odżywianie jest skutecznym sposobem na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, szczególnie jeśli jest tylko nieznacznie podwyższone. Często zaleca się spożywanie pokarmów o niskiej zawartości sodu i soli oraz o dużej zawartości potasu.

Niektóre zdrowe dla serca pokarmy obejmują:

 • jabłka, banany i pomarańcze
 • brokuły i marchewka
 • brązowy ryż i makaron pełnoziarnisty
 • rośliny strączkowe
 • ryby bogate w oleje tłuszczowe omega-3

Pokarmy do ograniczenia to:

 • żywność i napoje bogate w cukier
 • czerwone mięso
 • tłuszcze i słodycze

Ćwiczenia

Aktywność fizyczna to kolejna ważna zmiana stylu życia w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Ćwiczenie aerobiczne i cardio przez 30 minut z celem 5 razy w tygodniu to prosty sposób na poprawę pracy serca. Te ćwiczenia sprawią, że krew zacznie być lepiej pompowana.

Przy dobrym jedzeniu i ćwiczeniach zdrowa waga. Właściwe zarządzanie wagą pomaga obniżyć poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi. Inne zagrożenia spowodowane nadwagą również pozostaną zmniejszone.

Leki

Istnieje wiele leków, które można stosować w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, jeśli same zmiany stylu życia nie pomagają.

Jeśli zmiany stylu życia nie poprawią Twojego stanu ciśnienia skonsultuj się z lekarzem. Pełny efekt nowego leku może potrwać do dwóch tygodni. Żadna zmiana ciśnienia krwi może oznaczać, że konieczne jest inne leczenie lub może być wynikiem innego problemu związanego z wysokim ciśnieniem krwi.

Powinieneś również zadzwonić do lekarza, jeśli wystąpi:

 • niewyraźne widzenie
 • bóle głowy
 • zmęczenie
 • nudności
 • dezorientacja
 • krótkość z oddechem
 • ból w klatce piersiowej

Mogą to być również objawy czegoś innego lub efekt uboczny leku. W takim przypadku może być konieczne przepisanie innego leku w celu zastąpienia leku powodującego dyskomfort.

Gdy masz wysokie ciśnienie krwi, należy je monitorować. Jako że jest to stan przewlekły, najprawdopodobniej będziesz musiał kontrolować ciśnienie przez resztę życia.

Istnieje prawdopodobieństwo, że zbyt wysokie ciśnienie krwi powróci do normy wraz ze zmianami stylu życia, ale jest to trudne. Zarówno zmiany stylu życia, jak i leki są zwykle potrzebne do utrzymania docelowego ciśnienia krwi.

Leczenie znacznie zmniejszy ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych powikłań związanych z chorobami serca.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *