9 października 2017
Dlaczego włosy wypadają?
Może to niewielkie pocieszenie, ale problem łysienia nie dotyczy tylko Ciebie! Około 65% mężczyzn przed 60 rokiem życia boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów. Co więcej, 40% z nich doświadcza tego problemu jeszcze przed 35. urodzinami. Jakie są przyczyny powstawania tzw.
wysokiego czoła, czyli zakoli? Czynników odpowiedzialnych za ich powstawanie jest kilka. Najczęściej, nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane łysieniem androgenowym, nazywane męskim.
Ten typ łysienia charakteryzuje się stopniową utratą włosów i zaczyna się od kątów czołowych lub szczytu głowy, ponadto często poprzedzone jest łojotokiem lub łupieżem tłustym.
Nadwrażliwość mieszków
W przypadku łysienia androgenowego winnego należy upatrywać w nadwrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DTH). Jest to związek, który jest pochodną testosteronu i posiada od niego kilkukrotnie silniejsze działanie.
Jeżeli więc u mężczyzny występuje genetyczna nadwrażliwość na ten DTH, to w efekcie dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, a włosy odrastają cieńsze i słabsze. Efekt? Włosy się przerzedzają i pojawia się łysina. Jednak nie tylko hormony mogą powodować nadmierne wypadanie włosów.
W niektórych przypadkach to efekt wpływu czynników zewnętrznych, wśród których można są m.in.:
- niezdrowy tryb życia
- stres
- źle zbilansowaną dietę
- niewłaściwa pielęgnacja włosów
- anemia
- zażywanie sterydów (o wpływie sterydów na włosy przeczytasz tutaj: http://www.drturowski.pl/blog/pl/sterydy-a-lysienie)
Jak sobie radzić z wypadaniem włosów?
Na szczęście istnieje wiele sposobów na spowolnienie procesu powiększających się zakoli. Warto jednak mieć świadomość, że metody te nie zahamują całkowicie łysienia i nie wyeliminują problemu. Można natomiast skutecznie wpływać na tempo wypadania włosów. Oferta w tym zakresie jest dość szeroka, począwszy od domowych sposobów, po zabiegi medycyny estetycznej.
Mezoterapia – sprawdzi się szczególnie w początkowym stadium łysienia. Terapia ta polega na powierzchniowym ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnymi preparatami. Zabieg usprawnia krążenie krwi oraz poprawia nawilżenie skóry.
Laseroterapia – wykorzystuje wiązki lasera, które zwiększają metabolizm komórek, poprawiają krążenie skóry głowy oraz odnawiają mieszki włosowe, jednocześnie stymulując je do wzrostu.
Innowacyją wykorzystywaną w laseroterapii, jest technologia Capillus – urządzenie wyglądem przypominającym czapkę z daszkiem. Więcej na temat tej metody przeczytasz w artykule: http://www.drturowski.pl/blog/pl/odzyskaj-wlosy-dzieki-czapce
Leki – do których należą m.in. antyandrogeny oraz minoksydyl. Wadą stosowania środków farmakologicznych jest to, że w przypadku ich odstawienia nadmierne wypadanie włosów powróci.
Domowe wcierki i maski – metody zdecydowanie najbardziej dostępne, jednak również najmniej skuteczne. Wymagają systematycznego i sumiennego stosowania, a ich przygotowanie zwykle wymaga naszego wykładu w mieszaniu różnych składników.
Pewna metoda? Tylko przeszczep włosów
Trzeba postawić sprawę jasno – jeżeli Twoja łysina jest już znacznych rozmiarów, to mezoterapia, laseroterapia czy środki farmakologiczne nie zawsze mogą przynieść oczekiwane efekty. W takich przypadkach jedyną i trwałą metodą przywrócenia bujnej fryzury jest przeszczep włosów.
Wśród dostępnych obecnie na szczególną uwagę zasługuje metoda FUE – najnowocześniejsza i najskuteczniejsza z nich. W przeciwieństwie np. do metody S.T.R.I.P zabiegi wykonywane metodą FUE nie pozostawiają liniowych blizn na głowie, a okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy.
Dlaczego? Metoda FUE polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych bez potrzeby wycinania kawałka skóry głowy, z którego pobierane są włosy do przeszczepu.
Jak przebiega przeszczep metodą FUE?
Mieszki włosowe pobierane są z miejsca dawczego – tyłu głowy. Następnie wykonuje się setki mikroskopijnych otworów, w które wprowadza się uprzednio przygotowane mieszki. Przeszczepiona zostaje ich cała struktura, wraz z komórkami macierzystymi stymulującymi ich wzrost.
Ciekawym i szybszym rozwiązaniem jest zastosowanie w metodzie FUE robota Artas. Jest to urządzenie, które pod nadzorem lekarza przeczesuje skórę głowy milimetr po milimetrze wybierając do przeszczepu najlepsze zespoły mieszków włosowych.
Urządzenie robi to z precyzją i szybkością nieosiągalną dla ludzkich rąk. Ponadto maszyna może przygotować również miejsce biorcze wykonując mikro otwory, w które lekarz wkładana pobrane zespoły mieszków włosowych.
Efekt? Po 9-12 miesiącach w miejscu niechcianych zakoli zaczynają pojawiać się zdrowe i bujne włosy.
- Jeżeli łysienie jest Twoim kompleksem, dotychczasowe metody zawiodły, a włosów nadal ubywa w zastraszającym tempie – warto rozważyć przeszczep włosów.
- Pogłębiające się zakola to również Twój problem, dowiedz się jak możemy Ci pomóc.
- Napisz: [email protected]Zadzwoń: 608 779 912
Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet
Jedne kobiety przychodzą do gabinetu z kilkoma dodatkowymi włosami, innym nawet bujne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn w ogóle nie przeszkadza. Kiedy hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie, kwalifikuje się do leczenia? Co współczesna medycyna jest w stanie zaproponować w tym względzie kobietom – radzi endokrynolog Sylwia Kuźniarz-Rymarz.
Terminów ‘hirsutyzm’ i ‘nadmierne owłosienie’ możemy używać zamiennie. Oznaczają one problem związany z występowaniem większego owłosienia niż to, do którego kobieta jest naturalnie predysponowana.
Dodajmy, że dotyczy on wyłącznie kobiet. Dla dziewczyn oraz pań w pierwszej kolejności hirsutyzm jest dolegliwością natury estetycznej, ale często kryje się pod nią coś więcej.
Duże pole do popisu w stawianiu diagnozy ma lekarz endokrynolog.
Najistotniejsze z perspektywy lekarza jest ustalenie, kiedy owłosienie się pojawiło i w jakim czasie objawy narastały.
Nagłe pojawienie się i szybka progresja hirsutyzmu w pierwszej kolejności zobowiązuje lekarza do wykluczenia procesu nowotworowego w jajnikach lub nadnerczach. Wówczas trzeba działać szybko.
Dopiero po wyeliminowaniu tej przyczyny możemy skupić się na diagnozie w kierunku innych, łagodniejszych rozpoznań – tłumaczy dr Sylwia Kuźniarz-Rymarz, specjalista endokrynolog.
Nadmierne owłosienie występuje z reguły równolegle z innymi objawami. Do ich grupy należą: łysienie typu męskiego (na szczycie głowy, zakola), trądzik, łojotok. Często jest tak, że u jednej pacjentki dominuje jeden objaw, np.
trądzik, a u innej hirsutyzm, ale obie mają ten sam problem medyczny, głównie zespół policystycznych jajników. To rozpoznanie to ok. 80-90 proc. przypadków – szacuje dr Kuźniarz-Rymarz. Inne choroby, przy których występuje hirsutyzm, to np.
zespoły oporności na insulinę, hiperkortyzolemia, hiperprolaktynemia, akromegalia, wrodzony przerost nadnerczy.
Jeśli nadmierne owłosienie pojawia się u młodej dziewczyny w okresie dojrzewania, z reguły jest ona przyzwyczajona do mocniejszego owłosienia niż u koleżanek. Ta sytuacja nie budzi naszych onkologicznych niepokojów.
Wtedy w pierwszej kolejności rozważamy zespół policystycznych jajników lub hiperinsulinizm.
Ta druga przypadłość polega na tym, że insulina, która ma receptor w komórkach jajnika, pobudza jajnik do produkcji androgenów – wyjaśnia ekspertka.
Podwyższona ilość androgenów w ciele kobiety jest odpowiedzialna m.in. właśnie za nadmierne owłosienie. Androgeny to zbiorcze pojęcie dla: testosteronu (najsilniejszy androgen), siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEAS) i androstendionu.
Przyczyną nadmiaru androgenów jest ich wzmożona produkcja przez jajniki lub nadnercza – wyjaśnia zawiłości endokrynolog z Centrum Medycznego Sublimed w Krakowie. Przypomina, że cały czas mówimy o kobietach, bo u mężczyzn z natury rzeczy androgeny są na wysokim poziomie.
Problem pojawia się, kiedy panowie mają ich za mało.
Błędem w myśleniu jest to, że po wdrożeniu nawet najlepiej dobranego leczenia farmakologicznego niepożądane owłosienie zniknie. Doprowadzi ono do tego, że włosów będzie mniej, że będą słabsze, będą rosły wolniej, natomiast nie znikną całkowicie. Jedynym sposobem by pozbyć się ich ‘na dobre’, są różne metody depilacji.
Na pierwszym miejscu pod względem skuteczności stawiam depilację laserową. Z początku poprawiamy profil hormonalny pacjentki.
Dzięki temu szanse, że włosy nie będą odrastały po serii zabiegów depilacji laserowej, są znacznie większe – endokrynolog tłumaczy w ten sposób kluczową kwestię łączącą endokrynologię, dermatologię i medycynę estetyczną.
Laser skutecznie niszczy cebulki, wskutek czego włosy nie odrastają. Należy jednak pamiętać, że musi iść on w parze z kuracją medyczną, gdyż to absolutnie nieodzowna część pozbywania się problemu.
Po pierwsze, niepokojące owłosienie to takie, które pojawia się w okolicach naturalnych dla mężczyzn. Po drugie, niezbędne jest określenie nasilenia zmian.
Oceny dokonuje się w oparciu o skalę Ferrimana-Gallwey’a, która zawiera 9 lokalizacji na ciele: nad górną wargą (wąsik), broda, klatka piersiowa, wokół brodawek sutkowych, górna część pleców, okolica lędźwiowa, górna część brzucha, dolna część brzucha (pod pępkiem), ramiona, wewnętrzna strona ud.
Przykładowo, pojedyncze włosy wokół brodawek sutkowych to jeden punkt, ale mocno pokryta owłosieniem klatka piersiowa to już 5 punktów. Jeśli całkowita punktacja wynosi poniżej 8 punktów, to z punktu widzenia medycznego, nie ma konieczności rozpoczynania leczenia.
Jeżeli przyczyną występowania nadmiernego owłosienia jest guz nadnercza lub guz jajnika, wdrażamy celowane leczenie onkologiczne. To sporadyczne rozpoznanie, ale priorytetem jest jego wykluczenie. Przy zdecydowanie najczęstszych diagnozach zmian nienowotworowych włącza się leki o działaniu antyandrogenowym.
Stopień owłosienia ma związek z ludzką rasą i typem urody, jaki reprezentujemy. Niektóre bowiem charakteryzują się większą ilością włosów, inne mniejszą. Mieszkanki krajów południowych (np. Hiszpanki, Włoszki), kobiety z Izraela, brunetki mogą mieć wszystkie hormony w normie i być zupełnie zdrowe, jednak ich owłosienie jest bardziej bujne. To cecha wrodzona, związana z pochodzeniem.
Bywa i tak, że lekarz endokrynolog nie jest w stanie ustalić przyczyny nadmiernego owłosienia na podstawie wyników badań, a jednak ono ewidentnie występuje. Przyczyną jest tzw. konwersja obwodowa testosteronu, czyli proces odbywający się w skórze, w obrębie samego mieszka włosowego.
Testosteron pod wpływem odpowiedniego enzymu zamienia się w dihydrotestosteron, który jest najsilniej działającym androgenem. W efekcie poziom androgenów we krwi zdaje się być w normie, a pacjentka mimo to boryka się z nadmiernym owłosieniem.
W takiej sytuacji jedynym panaceum jest usunięcie owłosienia znanymi metodami, głównie laserem – zaznacza dr Sylwia Kuźniarz-Rymarz.
Przy pierwszym kontakcie ze specjalistą, każda informacja jest na wagę złota. Warto przygotować się do wizyty, zgromadzić wyniki badań, listę przyjmowanych leków oraz informacje od członków rodziny, by umieć udzielić maksymalnie dużo odpowiedzi na pytania lekarza.
Podczas szczegółowych pytań może np. okazać się, że pacjent przyjmuje lek, którego skutkiem ubocznym jest nadmierne owłosienie. Mowa o niektórych lekach sterydowych i psychiatrycznych.
Niezwykle istotną częścią wywiadu jest część ginekologiczna: kiedy pojawiła się pierwsza miesiączka, czy występuje regularnie. Takie informacje potrzebne są m.in. przy diagnozowaniu w kierunku zespołu policystycznych jajników.
Pacjentka musi być przebadana również przez ginekologa, by mieć pewność, że można rozpocząć terapię lekową. Wykonuje się m.in USG jajników – opisuje proces diagnostyczny dr Kuźniarz-Rymarz.
Trudno nie zauważyć tendencji wzrostowej jeśli chodzi o liczbę pacjentek, które odwiedzają nasze centrum medyczne z problemem hirsutyzmu – mówi specjalistka endokrynolog.
Wiąże się to ze zmianą kanonu piękna, wedle którego – mówiąc wprost – tylko włosy na głowie kobiety są dopuszczalne.
W związku z tym, oprócz grupy pacjentek, u których widać gołym okiem, że powinny poddać się leczeniu, w gabinecie pojawia się coraz więcej zatroskanych o swój wygląd kobiet. Sęk w tym, że ich problem nie wpisuje się w stricte medyczne prawidła leczenia.
Wszystko zależy więc od własnego pojęcia piękna i tego, w jakim stopniu owłosienie jest w nim akceptowalne. Jeśli wyniki badań pozostają w normie, lekarz uspokaja. Wówczas grunt to dobrze czuć się we własnej skórze. Nawet nieco bardziej owłosionej.
(ek)
Zakola – Trycholog Gdańsk. Wypadanie Włosów, Leczenie Łysienia – dr Igor Michajłowski Gdańsk – Gdynia – Trójmiasto
Zakola to charakterystyczne ubytki w owłosieniu w okolicy skroni. Najczęściej związane są z łysieniem androgenowym. Pojawić mogą się zarówno zakola u mężczyzn, jak i u kobiet. Nieleczone mogą przerodzić się w łysienie – zakola będą się pogłębiać, a do tego mogą wypadać włosy na środku głowy. Proces ten można powstrzymać dzięki zabiegom trychologicznym.
Przyczyny
Zakola na głowie są efektem łysienia androgenowego. Zarazem przyczyny występowania samego łysienia androgenowego nie są do końca znane. Bezpośrednią i decydującą rolę mają tu zaburzenia gospodarki hormonalnej. Nie bez znaczenia są jednak także czynniki genetyczne – zakola bardzo często są dziedziczne. Ponadto na utratę włosów tego typu wpływać może niedobór witamin i minerałów w diecie, stres, a także stosowanie niektórych leków.
Objawy
Początki powstawania zakoli mogą pojawiać się nawet u osób przed 30. rokiem życia. Nierzadkie są zakola w młodym wieku – obserwuje się je nawet u pacjentów około 20. Roku życia.U wielu osób zanim dojdzie do utraty włosów, pojawia się łojotok oraz łupież tłusty. Następnie dochodzi do powstawania zakoli.
Jeżeli nie zatrzyma się procesu w tym momencie, dojdzie do cofania się linii czoła oraz łysienia na czubku głowy.
Zakola u dziewczyn i kobiet
Zakola wiążą się z łysieniem androgenowym, które określane jest również jako łysienie męskie. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie panowie się z nim borykają. Choć główną rolę odgrywają tu męskie hormony, to z zakolami walczą także kobiety. Wiele pań diagnozuje zakola dość późno, gdyż noszenie długich włosów, a szczególnie grzywki, skutecznie je maskuje.
Zakola – leczenie
Jeżeli zauważyłeś/-aś pierwsze sygnały zakoli, nie czekaj, zgłoś się do kosmetologa trychologa.
Jedynym ratunkiem nie musi być przeszczep włosów! Zakola można powstrzymać za pomocą nieinwazyjnych, ale skutecznych zabiegów trychologicznych. Dzięki temu nie dojdzie do dalszej, całkowitej utraty włosów.
Istnieją też szanse na pobudzenie ich wzrostu w wyłysiałych obszarach. Najskuteczniejsze zabiegi to:
- mezoterapia: jest to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów trychologicznych. Polega na aplikowaniu bezpośrednio do skóry odpowiednich składników odżywczych. Najczęściej jest to wcześniej pobrane od pacjenta osocze bogatopłytkowe lub preparat Kenalog. Ze względu na zastosowaną technikę wyróżnia się: mezoterapię igłową (wykonywaną za pomocą kaniuli), mikroigłową (Dermapen/Mezopen) oraz mezoterapię bezigłową (Dermojet),
- Kriomasaż Cryo-S: krioterapia wykonywana poprzez podanie iniekcyjne podtlenku azotu prowadzi do odnowy biologicznej skóry,
- Karboksyterapia Reology2: zabiegi polegają na podskórnym lub śródskórnym podaniu dwutlenku węgla, a w efekcie rozszerzają się naczynka i powstają nowe,
- Dr.CYJ Hair Filler: to specjalistyczna terapia polegająca na podaniu do skóry preparatu, składającego się z mieszanki siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego,
- terapia UVA/UVB/PUVA: przeznaczona jest dla pacjentów z łysieniem plackowatym. Zabiegi polegają na naświetlaniu skóry głowy promieniami UV.
- Ostateczny wybór konkretnego zabiegu, ale też ilości i częstotliwości ich wykonywania, wszystkie powyższe propozycje przeprowadza się w seriach, należy do kosmetologa trychologa.
- Na podstawie wyników badań oraz szczegółowych konsultacji jest w stanie ustalić indywidualny i optymalny plan leczenia.
Domowe sposoby
Najlepszy sposób na zakola to profesjonalne zabiegi trychologiczne. W domowych warunkach nie można cofnąć łysienia lub sprawić, że włosy zaczną odrastać. Jedynym rozwiązaniem jest fryzura na zakola.
Jak ukryć zakola? Najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla kobiet, jest długa grzywka. Jednakże to tylko chwilowy sposób, gdyż włosy nadal będą wypadać, a linia włosów będzie się cofać.
Dodatkowo po pewnym czasie mogą pojawić się łyse place na szczycie głowy.
Podsumowanie
Zakola na głowie to poważniejszy problem niż mogłoby się wydawać. Choć początkowo można go zamaskować, to wraz z upływającym czasem postępuje coraz bardziej – cofa się linia włosów, pojawia się ognisko łysienia na szczycie głowy. Może nawet dojść do całkowitej utraty włosów! Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie – profesjonalne zabiegi trychologiczne.
Bibliografia:
1. Brzezińska-Wcisło L, Rakowska A, Rudnicka L: Androgenetic alopecia. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society [w:] „Dermatology Review”, 20182.
Imko-Walczuk B, Cegielska A, Głombiowska M: Changes in hair distribution in postmenopausal women [w:] „Dermatology Review”, 20123.
Langner A, Ambroziak M, Łysienie androgenowe u mężczyzn – czy warto leczyć? [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2003
4. Rakowska A, Waśkiel A, Sikora M, Olszewska M, Rudnicka L: Two different trichoscopic patterns of mid-frontal scalp in patients with frontal fibrosing alopecia and clinical features of androgenetic alopecia [w:] „Dermatology Review”, 2017
Domowe sposoby na zakola u kobiet – przepisy na: olejek z chili oraz wcierkę ze skrzypu i lawendy
Zakola u kobiet, czyli przerzedzające się włosy na linii czoła nad skroniami mogą być wynikiem osłabienia kondycji włosów oraz stosowania zbyt agresywnych metod ich stylizacji. Warto jednak podkreślić, że taki kształt fryzury może m.in. wynikać z genetycznych predyspozycji lub choroby.
Dredy, warkoczyki i bardzo ciasne wiązanie włosów to duże obciążenie dla cebulek. Tego typu fryzury mogą powodować zwiększone wypadanie włosów i ich łamliwość, co bezpośrednio przyczynia się do powstawania zakoli.
Wcierka na porost włosów – przepis na olejek na zakola
Papryczka chili zawiera kapsaicynę, która stymuluje cebulki włosów do wzrostu, olej rycynowy działa nawilżająco i zagęszczająco. Przygotowany samodzielnie olejek z papryczki to jeden z najtańszych i bardzo skutecznych domowych sposobów na porost włosów.
Będą ci potrzebne:
- 1 – 2 papryczki chili – świeże lub suszone,
- słoiczek po kremie lub buteleczka (najlepiej ciemna),
- około 200 ml oleju rycynowego,
- kilka płatków dzikiej róży lub kwiatków suszonej lawendy.
- deska i nóż.
Sposób przygotowania wcierki – olejku do włosów z chili:
- Wyparz we wrzątku słoiczek lub buteleczkę.
- Umyj papryczkę i pokrój ją bardzo drobno razem z pestkami. Usuń tylko łodyżkę i białe gąbczaste fragmenty.
- Wsyp chili do słoiczka lub buteleczki, zalej olejem i wstaw do lodówki na 3 tygodnie. Ten czas jest potrzebny by olej przejął właściwości papryczki.
Taka ilość olejku wystarczy na około 1 – 2 miesiące regularnego stosowania. Olejek z chili przechowuj w lodówce – wtedy będziesz mieć pewność, że nie zjełczeje.
Wykorzystaj oferowany przez Douglas rabat i kup najlepsze kosmetyki na porost włosów bez obaw o zbyt duży rachunek!
Stosowanie olejku z chili na zakola
Przed pierwszym użyciem przeprowadź koniecznie próbę uczuleniową na skórze za uchem. Wystąpienie jakiegokolwiek podrażnienia może sygnalizować reakcję alergiczną i jest przeciwwskazaniem do stosowania papryczkowej mikstury.
Olejek wcieraj opuszkami palców 1 – 2 razy w tygodniu w skórę głowy w miejsca problematyczne. Jeżeli przed każdą wcierką zrobisz dodatkowo peeling, np. fusami z kawy lub cukrem kapsaicyna i składniki odżywcze olejku lepiej się wchłoną. Zostaw olejek na głowie na kilka godzin, np. na noc, po czym umyj włosy jak zwykle.
Wcierka ze skrzypu i lawendy na zakola u kobiet
Kolejnym domowym i łatwym w stosowaniu sposobem na zagęszczenie włosów na zakolach jest stosowanie ziołowej wcierki.
Skrzyp zawiera duże ilości krzemu, dlatego w przypadku problemu z przerzedzającymi się włosami oraz kruchymi paznokciami, zalecane jest nie tylko jego wcieranie, ale też picie.
Lawenda działa tonizująco na skórę głowy oprócz tego zawiera olejki eteryczne, które uspokajają.
Będę ci potrzebne:
- 1 czubata łyżka ziela skrzypu polnego,
- 1 łyżeczka suszonych kwiatów lawendy,
- pół filiżanki wrzątku,
- mały talerzyk,
- siteczko.
Podane składniki wystarczają na jednorazowe użycie, zioła tracą swoje właściwości 24 godziny po zaparzeniu.
Sposób przygotowania wcierki na zakola:
- Wsyp ziołowy susz do kubka i zalej wrzątkiem, przykryj talerzykiem i odstaw do zaparzenia na 15 minut.
- Przecedź zioła i ostudź.
- Umyj włosy, osusz je delikatnie ręcznikiem i wetrzyj napar w zakola opuszkami palców wykonując delikatny masaż.
Wcierkę możesz wykonywać po każdym myciu głowy. To nie tylko tania kuracja na zakola, ale również przyjemny zabieg relaksacyjny. Wcierki nie musisz spłukiwać.
Inne metody na zagęszczenie włosów na zakolach
Oprócz przedstawionych sposobów na zagęszczenie włosów po bokach głowy, bardzo pomocne są również takie działania jak:
- przestrzeganie zbilansowanej i bogatej w minerały (szczególnie krzem) diety,
- codzienny masaż skóry głowy,
- używanie delikatnych szamponów i odżywek (bez konserwantów, silikonów i SLS),
- rezygnacja z prostowania, trwałej ondulacji i częstego rozjaśniania włosów,
- szczotkowanie włosów szczotką z miękkim włosiem średnio dwa razy dziennie.
Przyczyny wysokiego testosteronu u kobiet
Przyrost masy ciała, trądzik i wypadanie włosów – czy doświadczasz którejkolwiek z tych przykrych dolegliwości? To tylko kilka typowych objawów wysokiego poziomu testosteronu u kobiet, ale prawdziwe pytanie brzmi: ‘Dlaczego kobiety w ogóle mają wysoki poziom testosteronu … i co można zrobić, aby go obniżyć?’
Niestety wielu lekarzy może ci powiedzieć, że masz wysoki poziom testosteronu, ale rzadko który podpowie ci, co należy zrobić, aby go zmniejszyć. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się w TWOIM ciele. Dogłębne poznanie przyczyn tego problemu pomoże Ci w powrocie do upragnionej normalności.
Ważną rzeczą, w związku z podwyższonym poziomem testosteronu u kobiet, jest to, że zwykle (95% przypadków) nie jest on problemem samym w sobie, a objawem innych zaburzeń, lub zaburzeniem współwystępującym.
Tak więc sposób rozwiązania problemu polega na dojściu do pierwotnej przyczyny, który powoduje wysoki poziom testosteronu…
Objawy wysokiego poziomu testosteronu u kobiet
Zanim przejdziemy do przyczyn wysokiego poziomu testosteronu i leczenia, naprawdę musimy zrozumieć i poznać objawy wysokiego poziomu testosteronu.
Objawy są bardzo ważne, ponieważ każda osoba jest inna pod względem tego, jak poziom tego hormonu wywołuje u niej dyskomfort i daje niepokojące sygnały.
Spotyka się mnóstwo kobiet, których poziom testosteronu mieści się w górnych granicach normy, a cierpią z powodu wszystkich, nieprzyjemnych objawów. Osoby te, pomimo tego, że w świetle norm lekarskich są „zdrowe” tak naprawdę dobrze czują się dopiero po wdrożeniu leczenia.
Poniższa lista pomoże ci określić czy przypadkiem nie cierpisz na to „mało kobiece” zaburzenie hormonalne.
Objawy wysokiego poziomu testosteronu u kobiet
- Zwiększenie masy ciała lub niemożność schudnięcia (szczególnie w przypadku nieoczekiwanego przyrostu masy ciała),
- Wypadanie włosów (zwłaszcza jeśli czynność tarczycy i inne hormony są w granicach normy i jeśli utrata włosów jest typowo męska, pojawiają się zakola i łysina na środku głowy),
- Trądzik, zmiany w karnacji lub bardzo tłusta skóra (trądzik torbielowaty występuje w przypadku wysokich androgenów zazwyczaj w linii szczęki),
- Zmiany nastroju obejmujące: depresję, drażliwość lub złość,
- Brak równowagi innych hormonów, w tym: stosunek estrogenu / progesteronu, inne androgeny, takie jak DHEA i hormon tarczycy
Jak zapewne zauważyłeś, wiele z tych objawów jest niespecyficznych. Oznacza to, że w twoim ciele będzie jakiś zwrot z innymi zaburzeniami równowagi hormonalnej. Na przykład: problemy z tarczycą mogą powodować przyrost masy ciała i utratę włosów, ale zwykle nie łysienie typu męskiego. Problemy z tarczycą mogą również prowadzić do trądziku, ale zwykle nie są to wrzody czy też torbiele.Korzystanie z tych konkretnych wskazówek może pomóc ci określić, skąd dokładnie pochodzą twoje problemy hormonalne.
Testy laboratoryjne testosteronu – interpretacja wyników
OK, porozmawiajmy o tym, jak wyglądają zaburzone wyniki testów poziomu testosteronu. Najpierw pokażemy przykłady – a następnie wyjaśnimy o czym mowa.
Przykład, kobieta z wysokim wolnym testosteronem i ‘normalnym’ całkowitym testosteronem.
Na wyniku badań tylko ‘wolny’ jest oznaczony jako wysoki, ale w rzeczywistości ta pacjentka zdecydowanie ma za wysoki poziom testosteronu. Skąd mamy to wiedzieć?
Ponieważ miała wiele objawów z listy: wzrost włosów na twarzy, trądzik i przyrost masy ciała. Chcę poświęcić chwilę i wyjaśnić, że ten wzór jest BARDZO powszechny i jest jedną z najczęściej pomijanych form zaburzenia.
A wygląda to tak:
Wolny testosteron jest aktywną postacią testosteronu, więc ten konkretny pacjent ma wysoki poziom AKTYWNEGO/wolnego testosteronu unoszącego się w ciele, powodując wszystkie wymienione powyżej objawy.
Pomimo tego poziom całkowitego testosteronu mieści się w granicach normy.
Przyczyną tego była insulinooporność, a leczenie tego problemu spowodowało, że poziom testosteronu znacznie się zredukował, a więc i objawy ustąpiły.
6 najczęstszych przyczyn wysokiego poziomu testosteronu u kobiet
Ważne jest, aby pamiętać, że ta lista NIE jest pełną listą. Jest to zbiór najczęściej występujących problemów, które pomimo częstości występowania – nadal są pomijane przez lekarzy. Kwestia zaburzeń hormonalnych jest bardzo problematyczna pod wieloma względami.
Należy każdy przypadek dokładnie zdiagnozować, wziąć pod uwagę nie tylko wyniki konkretnych hormonów, ale także ich proporcje względem siebie. Wymaga to od lekarza olbrzymiej wiedzy, doświadczenia, dociekliwości oraz chęci, aby „dokopać” się do właściwej przyczyny zaburzeń.
W przypadku zbyt niskiego poziomu hormonów z reguły wystarczy odpowiednie dobranie leków, wysokie poziomy hormonów wymagają więcej wiedzy i bardziej zaawansowanych planów leczenia.
1. Oporność na insulinę (insulinooporność)
Jak wspomniałem wcześniej w tym artykule związek między insulinoopornością (wysokim poziomem cukru we krwi) i testosteronem istnieje. Wysokie poziomy insuliny powodują zarówno NISKI poziom testosteron jak i podwyższony poziom testosteron.U mężczyzn insulinooporność zazwyczaj powoduje niski poziom testosteronu, ale u kobiet może powodować oba.
Najlepszy sposób na ustalenie, w jaki sposób wpływa on na twój testosteron?
Po prostu sprawdź zarówno poziom Hbb A1c, jak i poziom insuliny na czczo, a także poziom wolnego i całkowitego testosteronu. Jeśli masz wysoki poziom testosteronu + wysoki poziom insuliny, to insulina z pewnością przyczynia się do zaburzeń równowagi hormonalnej.
Kobiety, które osiągają wysoki poziom testosteronu przez oporności na insulinę, wpadają w spektrum PCOS.
Oznacza to, że wraz ze wzrostem poziomu insuliny wzrasta poziom testosteronu, wzrasta poziom estrogenu i spada progesteron. Niektóre kobiety mogą mierzyć się jedynie z niewielkim wzrostem włosów na twarzy, podczas gdy inne odczuwają poważne objawy, takie jak ciemnienie skóry, nagromadzenie tłuszczu w jamie brzusznej / narządach wewnętrznych i ekstremalne wahania nastroju.
Więcej o insulinooporności: Kompendium wiedzy na temat insulinooporności.
2. Nierównowaga estrogenu / progesteronu (PMS / PMDD, dominacja estrogenowa)
Hormony w twoim ciele współdziałają ze sobą. Pomyśl o nich jak o pajęczej sieci – nie możesz stworzyć nitki w całkowitym odizolowaniu od reszty sieci. Przeniesienie jednego pasma sieci spowoduje w pewnym stopniu przesunięcie całej sieci. Ta sama koncepcja dotyczy twoich hormonów.
Wszystkie hormony wzajemnie na siebie oddziałują, a co za tym idzie – jeśli zaburzony jest poziom jednego hormonu, cały układ hormonalny można uznać za nie funkcjonujący prawidłowo. Ta koncepcja dotyczy także hormonów płciowych u kobiet (estrogen i progesteron).
Dokładny mechanizm nie jest jasny, ale istnieje zdecydowanie korelacja pomiędzy progesteronem / estrogenem i testosteronem. Weźmy na przykład kobiety z PMS i PMDD – stany spowodowane podwyższonym poziomem estrogenu (dominacja estrogenu). Wykazano, że pacjentki te mają podwyższone poziomy zarówno DHEA, jak i testosteronu.
Porównaj to z menopauzą (całkowity brak progesteronu z niskim poziomem estrogenu), gdzie kobiety na ogół osiągają NISKI poziom testosteronu.Jedno jest pewne:
Zmiany estrogenu / progesteronu w jakiś sposób wpływają na poziom testosteronu.
3. Brak ćwiczeń fizycznych (szczególnie treningu siłowego)
Pomyśl o ćwiczeniach jako dodatkowym sposobie, który pomoże zapobiec rozwojowi wysokiego poziomu testosteronu w organizmie.
Tak więc brak ćwiczeń fizycznych nie powoduje bezpośrednio wysokiego poziomu testosteronu, ale ćwiczenia pomagają zapobiegać tego typu zaburzeniom. Jest to najprawdopodobniej spowodowane działaniem ćwiczeń na poziom insuliny.
Ćwiczenia pomagają obniżyć poziom insuliny poprzez uwrażliwienie komórek na insulinę.
- Niska insulina = normalny poziom testosteronuWysoka insulina = wysoki poziom testosteronu
- Warto również podkreślić, że ćwiczenia fizyczne mogą faktycznie równoważyć poziom testosteronu, zwiększyć libido i masę mięśniową.
- Ćwiczenia mogą również pomóc w zapobieganiu nieprawidłowej dystrybucji tłuszczu, która towarzyszy wysokim / niskim poziomem testosteronu (tłuszcz w górnej części ciała i górnej części ramion).
4. Zaburzenia funkcji nadnerczy (wysoki poziom DHEA)
Ten stan jest mniej powszechny, ale wszystko, co zakłóca produkcję hormonów nadnerczy, może ostatecznie prowadzić do wysokiego poziomu testosteronu. Aby to lepiej zrozumieć, musisz zobaczyć, w jaki sposób tworzony jest testosteron w ciele. Testosteron można wytworzyć z prekursorów takich jak DHEA, pregnenolon, progesteron i androstendion.
Wszystko, co zwiększa którykolwiek z tych hormonów (nawet jeśli bierzesz je jako suplementy!) może zwiększyć całkowity testosteron.
Istnieje również kilka przypadłości zdrowotnych, które mogą prowadzić do podwyższenia DHEA i testosteronu, w tym: przerostu nadnerczy, wysoki poziom stresu (zmęczenie nadnerczy), nadmiar suplementacji progesteronu / pregnenolonu / DHEA i insulinooporność.
Oczywiście najczęstsze przyczyny wysokiego DHEA obejmują zwiększone zapotrzebowanie na produkcję nadnerczy (wysoki poziom kortyzolu i wysoki poziom DHEA) i nadmiar suplementacji (co może być również dużym problemem).
Z tego powodu dobrym pomysłem jest zawsze sprawdzanie poziomu DHEA we krwi oprócz poziomu kortyzolu przy ocenie poziomu testosteronu. Pamiętaj, że hormony NIE działają w oderwaniu od innych, zmiana jednego spowoduje również zmianę pozostałych.
Czytaj też: Wyczerpanie nadnerczy
5. Wysoki poziom leptyny (oporność na leptynę)
Leptyna jest hormonem, który może po prostu uniemożliwić schudnięcie i skutecznie zatrzymać redukcję. Leptyna jest hormonem wydzielanym z komórek tłuszczowych i ma kontrolować apetyt, metabolizm i kazać mózgowi spalać tłuszcz.
Kiedy masz oporność na leptynę, zgadnij, co się dzieje?
Twój mózg nie otrzymuje sygnału i zamiast robić wszystkie te rzeczy, robi dokładnie na odwrót. Oznacza to, że twój metabolizm spowalnia, twój mózg sprawia, że myślisz, że jesteś głodny, a twoje ciało nie chce spalać tłuszczu. I… Oprócz powodowania oporności na odchudzanie, wysoki poziom leptyny jest również związany z wysokim poziomem testosteronu.
Wysoki poziom leptyny obserwuje się również u kobiet z PCOS, a wiele kobiet z opornością na leptynę ma również oporność na insulinę (co jeszcze bardziej pogarsza poziom testosteronu we krwi).
Tak wysoki poziom insuliny = wysoki poziom leptyny = wysoki poziom testosteronuWysokie poziomy insuliny i leptyny uniemożliwiają utratę wagi, a wysoki poziom testosteronu powoduje wszystkie wymienione powyżej działania niepożądane.
6. Przyrost masy ciała lub otyłość
Okazuje się, że nadmiar tłuszczu może również sam powodować wysokie poziomy testosteronu. Same komórki tłuszczowe faktycznie zwiększają poziom androgenów u kobiet. Badania pokazują, że jest to spowodowane przez regulację w górę enzymu znanego jako dehydrogenaza 17-beta-hydroksysteroidowa typu 5.
Zapomnij o długiej nazwie enzymu i po prostu skup się na fakcie, że same komórki tłuszczowe podnoszą poziom testosteronu.ALE oprócz komórek tłuszczowych zwiększających poziom testosteronu…
Komórki tłuszczowe również zwiększają oporność na insulinę, co również prowadzi do dalszego nadmiaru androgenów (wysoki poziom testosteronu).
Morał tej historii jest taki, że musisz schudnąć, aby znormalizować poziomy testosteronu. I niech cię to nie przeraża, ponieważ następna sekcja artykułu dotyczy leczenia wysokiego poziomu testosteronu …
Jak obniżyć poziom testosteronu u kobiet?
Kiedy próbujesz obniżyć poziom testosteronu, przede wszystkim musisz wiedzieć, DLACZEGO masz wysoki poziom tego hormonu. Aby pokonać wroga – trzeba go dobrze poznać.
Poniżej omówię kilka sposobów leczenia wysokiego poziomu testosteronu, jeśli cierpisz na którąkolwiek z chorób, które wymieniłem powyżej.
Jeśli masz wysoki poziom insuliny i wysoki poziom testosteronu, rozważ następujące działania:
Pomoc w ograniczeniu wysokich poziomów testosteronu z powodu insulinooporności
- Dodaj trening interwałowy o wysokiej intensywności lub trening siłowy – budowanie masy mięśniowej uwrażliwia tkanki na poziomy insuliny,
- Zmniejsz podaż węglowodanów (szczególnie rafinowane węglowodany, takie jak cukier / pieczywa / makarony / itp.) – rozważ dietę ketogeniczną/lowcarb,
- Rozważ użycie hormonu T3 w celu zwiększenia funkcji tarczycy i uwrażliwienia komórek na poziom insuliny, wyłącznie pod kontrolą lekarza!
- Rozważ leki uwrażliwiające na insulinę: inhibitory SGLT-2, metformina, agoniści GLP-1, inhibitory alfa-amylazy, wyłącznie pod kontrolą lekarza!
- Zastanów się nad suplementami obniżającymi poziom insuliny: berberyna (1000-2000 mg na dzień), kwas alfa liponowy (600-1 200 mg dziennie), magnez, chrom – wszystkie te suplementy okazały skuteczne w zmniejszaniu poziom cukru we krwi, a co za tym idzie – poziomu insuliny
Uwaga: Insulinooporność należy traktować kompleksowo. Z obserwacji wynika również, że insulinooporność jest BARDZO powszechna wśród kobiet z podwyższoną masą ciała (i problemami z utratą wagi).
Leczenie wysokiego poziomu testosteronu z powodu zaburzeń równowagi estrogenów i progesteronu:
- Upewnij się, że twoja tarczyca działa optymalnie – niedoczynność tarczycy powoduje dominację estrogenu i niski poziom progesteronu,
- Upewnij się, że wydalanie i metabolizm estrogenu są optymalne – oznacza to prawidłowe funkcjonowanie wątroby i optymalne metylowane witaminy z grupy B,
- Rozważ suplementy wspomagające metabolizm estrogenu: witamina B12 (najlepiej metylokobalamina), 5-MTHF, DIM lub indol-3-karbinol, oset mleczny, MSM, bio-identyczny progesteron (20-40 mg transdermalnie w dniach 14-28 cyklu)
Uwaga: Należy zwrócić szczególną uwagę na funkcję tarczycy, ponieważ brak równowagi hormonalnej tarczycy może powodować zarówno niski poziom progesteronu, jak i wysoki poziom estrogenu.
Leczenie wysokiego poziomu testosteronu z powodu problemów związanych z nadnerczami:
- Zwiększ spożycie soli (sól himalajska różowa lub celtycka sól morska),
- Zarządzaj stresem za pomocą technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja, modlitwa duchowa, czas na zewnątrz lub na łonie natury, itp.,
- Zmniejsz spożycie kofeiny i alkoholu,
- Unikaj innych stymulantów, takich jak leki na bazie amfetaminy (adderall, concerta, fentermina itp.)
- Osiągnij poziom przynajmniej 8 godzin snu dziennie, unikając drzemek w ciągu dnia
- Rozważ następujące suplementy: adaptogeny, Witamina B6 (P5P), Witamina C i niskie dawki melatoniny (jeśli masz problemy ze snem).
Uwaga: Problemy związane z nadnerczami mogą być bardzo skomplikowane w leczeniu, więc jeśli podejrzewasz, że problemy z nadnerczami odgrywają dużą rolę w wysokich poziomach testosteronu, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci w wyjściu na hormonalną prostą.
Leczenie wysokiego poziomu testosteronu związanego z opornością na leptynę:
- Zmniejsz spożycie węglowodanów i fruktozy (oba powodują gorszy poziom leptyny),
- Leczenie podstawowej oporności na tarczycę i oporności na insulinę, jeśli występuje (zastosuj powyższe kroki) -> jeśli nie zrównoważysz tych hormonów, leczenie oporności na leptynę będzie prawie niemożliwe,
- Dodaj ćwiczenia o wysokiej intensywności + trening siłowy,
- Rozważ przyjmowanie leków mających unormować poziom leptyny,
- Rozważ suplementy (nie ma specjalnych suplementów do leczenia oporności na leptynę): suplementy zwiększające wrażliwość na insulinę, olej rybny, cynk i leucyna.
Uwaga: oporność na leptynę może być bardzo trudna do leczenia, a w celu terapii należy leczyć schorzenia, które pogłębiają ten stan (np. oporność na insulinę i niedoczynność tarczycy). Z mojego doświadczenia wynika, że leczenie oporności na leptynę zwykle wymaga pomocy lekarskiej (jak wspomniałem wcześniej), a przy prawidłowym prowadzeniu utrata masy ciała i inne równoważenie hormonów może być znaczące.
- Konkluzja:
- Leczenie wysokiego poziomu testosteronu jest możliwe, ale wymaga odpowiedniego podejścia – leczenia podstawowej przyczyny.
- Jeśli jesteś w stanie prawidłowo zdiagnozować i leczyć przyczynę, powinieneś być w stanie radykalnie zmniejszyć objawy!
Większość przyczyn wysokiego poziomu testosteronu wynika z jednego lub więcej z następujących czynników: insulinooporności, leptyny oporności, braku równowagi między estrogenem / progesteronem, brak równowagi w funkcjonowaniu nadnerczy oraz złej diety / stylu życia. Jeśli poważnie podchodzisz do leczenia wysokiego poziomu testosteronu, upewnij się, że znajdziesz lekarza, który rozumie równowagę hormonalną i jest gotów przenosić góry, aby dostać się do prawdziwej przyczyny twojego problemu.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
Tagi: estrogen, hirsutyzm, hormony, insulinooporność, PCOS, progesteron, zdrowie