Zapalenie miednicy mniejszej (narządów) – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie szyjki macicy to jedna z chorób dróg rodnych, które stanowią wstydliwy, niechętnie poruszany przez kobiety temat. Osoby takie ulegają szkodliwym stereotypom i uproszczeniom, niejednokrotnie unikając również regularnych kontroli lekarskich. Konsekwencją takiej postawy może być późne wykrycie schorzenia, a tym samym otwarcie drzwi dla różnorakich, niebezpiecznych powikłań.

Zapalenie szyjki macicy to stan zapalny kanału łączącego pochwę z jamą macicy

Zapaleniem szyjki macicy nazywamy stan zapalny kanału łączącego pochwę z jamą macicy – tego samego, którym w trakcie stosunku przedostają się plemniki, a podczas porodu na świat wydostaje się dziecko.

Zapalenie miednicy mniejszej (narządów) – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Przyczyny zapalenia szyjki macicy

Najczęstszą przyczyną wystąpienia schorzenia są inne choroby przenoszone drogą płciową:

 • chlamydioza,
 • rzęsistkowica,
 • opryszczka,
 • rzeżączka,
 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).

Pośród innych przyczyn znaleźć można m.in.: stosowanie spirali antykoncepcyjnej, reakcje alergiczne na chemiczne środki antykoncepcyjne (czasem także lateks), patogeny (grzyby, pałeczka okrężnicy, gronkowce, paciorkowce).

W związku z urazami mechanicznymi układu rodnego, zapalenie szyjki macicy często pojawia się również po porodzie.

Objawy zapalenia szyjki macicy

Omawiana choroba często przebiega bezobjawowo, co czyni jej wykrycie trudniejszym. U niektórych kobiet i przy niektórych odmianach choroby mogą jednak pojawiać się objawy, takie jak:

 • ból przy stosunku seksualnym,
 • krwawienia (poza okresem),
 • częste i/lub bolesne oddawanie moczu,
 • swędzenie narządów płciowych,
 • upławy.

Diagnoza zapalenia szyjki macicy wymaga wizyty u ginekologa w celu przeprowadzenia standardowego badania oraz badań wydzieliny pochwowej. Dodatkowo lekarz przeprowadza także wywiad dotyczący życia seksualnego pacjentki (liczba partnerów, stosowana antykoncepcja etc.).

Powikłania zapalenia szyjki macicy

Nieleczone zapalenie szyjki macicy może w rzadkich przypadkach doprowadzić do niebezpiecznych powikłań.

– Szczególnie groźne są te na podłożu zakażeń chlamydiowych. Najpoważniejszym z nich jest tzw.

PID – ostry stan zapalny miednicy mniejszej, jednak powikłanie to występuje stosunkowo rzadko – zauważa ginekolog Medicover, Marek Drzewiecki.

– Inne powikłania to stan zapalny endometrium, jajowodów, jajników – mogące prowadzić do niepłodności z powodu powstania zrostów w jamie macicy oraz niedrożności jajowodów – dodaje.

Z uwagi na możliwość przeniesienia się infekcji na dziecko, zapalenie szyjki macicy może być również bardzo groźną chorobą dla kobiet ciężarnych.

Profilaktyka i leczenie zapalenia szyjki macicy

– Ponieważ najczęstsze patogeny należą do grupy schorzeń przenoszonych drogą płciową, wszelkie zachowania ryzykowne, częsta zmiana partnerów seksualnych, współżycie bez prezerwatywy powodują wzrost ryzyka zachorowania – przestrzega Marek Drzewiecki.

To właśnie ograniczanie tego ryzyka, połączone z regularnymi badaniami cytologicznymi szyjki macicy oraz szczepieniami przeciw HPV stanowią w przypadku tej choroby podstawę działań profilaktycznych. Nie należy też oczywiście zaniedbywać higieny miejsc intymnych.

Leczenie zapalenia szyjki macicy odbywa się poprzez podawanie doustnie oraz dopochwowo leków – w zależności od przyczyny stanu zapalnego mogą to być leki przeciwzapalne, antybiotyki, leki przeciwgrzybicze – jest to uzależnione od pierwotnej przyczyny stanu zapalnego.

Głównym celem terapii jest wyeliminowanie zakażenia i zapobiegnięcie jego rozprzestrzenieniu się.

Warto też wiedzieć, że w aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty, przeznaczone do walki z infekcjami intymnymi – mają one działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, znieczulające i antyseptyczne. W przypadku niepowikłanego zapalenia szyjki macicy leczenie trwa na ogół kilka dni. Konieczne jest w tym czasie zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej.

W celu zminimalizowania ryzyka nawrotów choroby bardzo ważne jest także, by badaniom i odpowiedniemu leczeniu poddał/li się również partner lub partnerzy seksualni pacjentki.

Zapalenie miednicy mniejszej (narządów) – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie szyjki macicy zalecenia

Zapalenie szyjki macicy to jedno z tych schorzeń, które naprawdę groźne stają się dopiero w wyniku naszych własnych błędów i zaniedbań. Rozsądek, regularne badania ginekologiczne i reagowanie na niepokojące sygnały minimalizują nie tylko ryzyko wystąpienia samej choroby, ale także jej powikłań – a to właśnie one stanowią w tym przypadku główne niebezpieczeństwo.

Groźne infekcje intymne i ich objawy:
 • Chlamydioza – najczęściej bezobjawowa.
 • Rzęsistkowica – obfita wydzielina z pochwy, świąd, ból podczas stosunku płciowego.
 • Waginoza – często bezobjawowa. Objawy, jeśli występują: biaława i wodnista wydzielina z pochwy, świąd, pieczenie okolic intymnych.
 • Opryszczka – świąd i pieczenie błony śluzowej, bolesne, pękające przy dotyku pęcherzyki.
 • Grzybica – świąd i pieczenie okolic intymnych, ból przy stosunku płciowym i oddawaniu moczu, obrzęk sromu.

Dowiedz się więcej:

Statystyka zachorowań na nowotwory ze szczególnym uwzględnieniem raka prostaty, okrężnicy i odbytnicy, płuca oraz piersi i szyjki macicy

https://journals.viamedica.pl/nowotwory_journal_of_oncology/article/download/52366/39099

Ovarian cancer–modern approach to its origin and histogenesis

https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/view/46183/32972

Zalecenia grupy ekspertów dotyczące pierwotnej profilaktyki raka szyjki macicy u dziewcząt i młodych kobiet

https://www.researchgate.net/profile/Jacek_Wysocki/publication/241075770_Zalecenia_Grupy_Ekspertow_dotyczace_pierwotnej_profilaktyki_raka_szyjki_macicy_u_dziewczat_i_mlodych_kobiet/links/00b4952fd02585198c000000.pdf

Załóż konto aby odkryć pełnię możliwości portalu!

Jak objawia się zapalenie jajników? Profilaktyka i metody leczenia

Jajniki i jajowody, zwane potocznie przydatkami, są parzystymi narządami miednicy mniejszej, znajdującymi się po obu stronach macicy. Jajnik jest gonadą, której zadaniem jest produkcja żeńskich komórek rozrodczych, a także wydzielanie żeńskich hormonów płciowych – estrogenów, progesteronu, relaksyny oraz androgenów.

You might be interested:  Zapalenie jajników – objawy, przyczyny, leczenie

Sąsiaduje on z jajowodem, który przechwytuje i transportuje komórki jajowe do macicy. Jajniki i jajowody są ze sobą ściśle powiązane, przez co często nie sposób określić, który z tych narządów objęty jest stanem zapalnym. Dlatego mówi się o zapaleniu narządów miednicy mniejszej (ang.

pelvic inflammatory disease – PID), na które, oprócz jajników i jajowodów, składa się również macica i otrzewna miednicy mniejszej.

Zapalenie jajników i jajowodów jest przypadłością diagnozowaną u kobiet młodych i aktywnych seksualnie. Szczyt zapadalności na tę dolegliwość obserwuje się w 3. i 4. dekadzie życia.

ZOBACZ TEŻ: Upławy – objaw schorzeń ginekologicznych

Zapalenie jajników – skąd się bierze?

Zapalenie jajników i jajowodów jest konsekwencją infekcji bakteryjnej. Jak patogeny dostają się do przydatków? Może to nastąpić dwojako. Najczęściej do zakażenia dochodzi tzw. drogą wstępująca, czyli bakterie dostają się do tych partii układu rozrodczego poprzez pochwę, a następnie szyjkę i jamę macicy. 

Zdecydowanie rzadziej bakterie dostają się do przydatków tzw. drogą zstępującą, czyli poprzez krew lub krążącą chłonkę. Jest to możliwe np. przy zapaleniu wyrostka robaczkowego lub poprzez zakażenia pooperacyjne.

Wśród patogenów odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego najczęściej wskazuje się Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrhoeae, rzadziej Mycoplasma genitalium, Escherichia coli, Streptococcus pyogenes czy Gardnerella vaginalis.

ZOBACZ TEŻ: Czym są kłykciny kończyste i jak przebiega ich leczenie?

Czynniki zwiększające ryzyko zapalenia przydatków

Istnieją czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko rozwoju zakażenia. Są to typowe sytuacje, które osłabiają działanie miejscowych czynników odpornościowych. Zakażeniu sprzyjają:

 • kontakty seksualne w trakcie menstruacji,
 • poród oraz okres połogu,
 • abrazja, czyli łyżeczkowanie jamy macicy,
 • histeroskopia, czyli wziernikowanie macicy,
 • stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej jako metody antykoncepcji.

Zapalenie jajników zdarza się również u kobiet po menopauzie, u których następują atroficzne zmiany nabłonka pochwy. Ubytki błony śluzowej ułatwiają patogenom dostęp do narządów rodnych.

Zapalenie miednicy mniejszej (narządów) – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Jak objawia się zapalenie jajników?

Objawy zapalenia przydatków mogą być różne, w zależności od rodzaju patogenu oraz przyczyny wystąpienia stanu zapalnego.

Dominującym symptomem jest dosyć silny ból w okolicy podbrzusza, który może nasilać się podczas stosunku, jak również w trakcie menstruacji. Ból może promieniować do ud i pachwin.

Wraz dolegliwościami bólowymi pojawia się gorączka i pogorszenie samopoczucia. Przy ostrym stanie zapalnym wystąpić mogą nudności, wymioty i biegunka.

W trakcie badania ginekologicznego pacjentka może odczuwać silny ból, co dla ginekologa jest dodatkową wskazówką. Wykonując badania krwi warto przyjrzeć się wynikom wskaźników, takich jak: OB, CRP i poziom leukocytów. Przekroczenie norm wskazuje na obecność stanu zapalnego.

Zauważyłaś u siebie niepokojące objawy i podejrzewasz zapalenie przydatków? Nie zwlekaj i umów się na wizytę do ginekologa, by omówić z nim swój problem. Wizytę możesz zarezerwować on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Jak wygląda leczenie zapalenia przydatków?

Nie istnieją domowe metody leczenia zapalenia przydatków. Doraźnie można zastosować środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak konieczna jest jak najszybsza wizyta u ginekologa. W trakcie wizyty lekarz wykona podstawowe badanie ginekologiczne, a także USG dopochwowe. Istotne jest również pobranie wymazu z pochwy, aby określić typ patogenu.

Jeżeli choroba ma łagodny przebieg, leczenie obejmuje przyjmowanie antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Zaleca się, by w czasie choroby odpoczywać i nie forsować organizmu, jeść lekkostrawnie i pamiętać o piciu odpowiednich ilości płynów. Do czasu zakończenia leczenia należy powstrzymać się od współżycia.

Ostre zapalenie przypadków wymaga hospitalizacji i podawania leków drogą dożylną, w tym antybiotyków oraz preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jest to konieczne, aby zapobiegać możliwym powikłaniom. Przy stwierdzeniu ropnia jajowodowo-jajnikowego konieczne może być leczenie operacyjne.

ZOBACZ TEŻ: Czy torbiel jajnika jest groźna?

Nawracające zapalenia przydatków

Powtarzające się zapalenia przydatków są wyjątkowo uciążliwe, a w dłuższej perspektywie groźne dla zdrowia. Już jeden epizod choroby kilkukrotnie zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej. Więcej niż dwa epizody PID znacząco zwiększają ryzyko niepłodności i konieczność leczenia tego zaburzenia.

Dlatego przy wystąpieniu wczesnych objawów należy działać natychmiast, by uniknąć groźnych powikłań. Zalicza się do nich: ropnie jajnika i ropniaki jajowodu, przetoki, niedrożność jelit, a w przypadku pęknięcia wspomnianych wcześniej ropni i ropniaków ryzyko zapalenia otrzewnej.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy warto zrobić cytologię?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Zapalenie narządów płciowych kobiety: przyczyny, objawy, powikłania

Zapalenia narządów płciowych kobiety mogą dotyczyć części dolnej, czyli sromu, pochwy oraz szyjki macicy, natomiast górny odcinek to macica, przydatki oraz przymacicze, czyli tkanka łączna, tzw.

więzadło szerokie macicy, zawierające tętnicę maciczną oraz więzadło właściwe jajnika.

You might be interested:  Zespół gerstmanna – co to jest, jakie są przyczyny i objawy, jak leczyć?

Źródłem zapalenia może być endogenna pochwowa flora bakteryjna lub zakażenie florą bakteryjną lub wirusami przenoszonymi drogą płciową lub pozapłciową.

Zakażenie wirusem opryszczki HSV2 objawia się po kilku dniach od infekcji w postaci drobnych, sączących się pęcherzyków.

Jednocześnie pojawia się ból, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, ból przy oddawaniu moczu oraz nietrzymanie moczu.

Najbardziej zakaźny jest początek choroby, przy czym przy opryszczce o ciężkim przebiegu jest to 12 dni, a przy wtórnej – około 4 dni. W leczeniu stosuje się acyklowir lub famcyklowir.

Do zakażenia dochodzi w czasie kontaktów seksualnych. Kłykciny kończyste wywołuje wirus o nazwie HPV (HPV 6, HPV 11 lub HPV 16, 18 i rzadziej HPV 2).

W wyniku zakażenia na narządach płciowych pojawiają się narośla grzebieniowate lub brodawkowate, ulokowane na sromie, kroczu, pochwie oraz na szyjce macicy. Leczenie jest trudne i nie daje gwarancji, że choroba nie wróci.

Kłykciny leczy się odpowiednimi maściami, a także usuwa metodami chirurgicznymi, laserem, wymraża przy pomocy krioterapii, stosuje się także techniki elektrokoagulacji.

Zapalenie sromu objawia się zaczerwienieniem z białawymi nalotami, świądem i uczuciem pieczenia. Może pojawić się także obrzęk i ocieplenie okolicy objętej procesem zapalnym. 

Przyczyny zapalenia sromu mogą być dwojakiego rodzaju: urazy oraz nieprawidłowa higiena, a także zakażenia bakteryjne, grzybiczne bądź wirusowe, a nawet pasożytnicze, takie jak zakażenie owsikami lub wszawica.

Zakażenie bakteryjne może spowodować ostre zapalenie i czyraczność sromu lub ropień gruczołu przedsionkowego Bartholina. Leczenie polega na stosowaniu maści, takich jak lorinden A, maść anestezynowa, flucinar.

Pomocne są także nasiadówki i okłady.

Gruczoły przedsionkowe większe, zwane także gruczołami Bartholina, odpowiadają za produkowanie śluzu, który nawilża wejście do pochwy podczas stosunku. Są niewielkie i leżą po obu stronach wejścia do pochwy.

Zapalenie gruczołu Bartholina jest zwykle jednostronne, a wywołują je gronkowce, paciorkowce, ziarenkowce lub bakterie Escherichia coli. Zamknięcie przewodu wyprowadzającego powoduje powstanie torbieli, która zainfekowana może przerodzić się w ropień.

Leczenie polega na nacięciu i wyłuszczeniu torbieli. W niektórych przypadkach pomocna jest antybiotykoterapia.

Zapalenia pochwy mogą być spowodowane zakażeniem bakteryjnym (waginoza bakteryjna) lub infekcją grzybiczną, ponadto może dojść do rzęsistkowego zapalenie pochwy. Za zapalenia odpowiedzialne są także chlamydiozy oraz mykoplazmy urogenitalne (są to najmniejsze znane nam drobnoustroje, które są jednym z czynników, wywołujących zapalenie narządów miednicy mniejszej).

Objawy zakażeń bakteryjnych to szare, homogenne upławy o rybim zapachu, a także ból czy też swędzenie, pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie suchości pochwy. Leczenie polega na aplikowaniu specjalnych globulek lub kremów, a także – w przypadku zakażeń bakteryjnych – na podawaniu antybiotyków. Przy zakażeniach beztlenowcami stosuje się także preparaty zakwaszające.

Grzybica pochwy to efekt aktywności grzyba Candida albicans. Objawy to serowate upławy i bolesność oraz pieczenie sromu. A także ból przy oddawaniu moczu. Do leczenia wykorzystuje się maści antygrzybiczne oraz środki doustne zwalczające kandydozę.

Rzęsistkowica wywoływana jest przez pierwotniaka o nazwie rzęsistek pochwowy. Rzęsistkiem można się zarazić podczas kontaktów seksualnych, ale także poprzez używanie wspólnych ręczników, a nawet na basenie.

Objawy to pieniste i obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu, a także świąt i pieczenie sromu i pochwy, obrzęk i przekrwienie ścian pochwy oraz sromu, bolesne stosunki. W przypadku rzęsistkowicy  leczyć się muszą także partnerzy.

W leczeniu stosuje się chemioterapeutyki o działaniu ogólnoustrojowym.

W tym wypadku objawy to śluzowo-ropna wydzielina z pochwy, a także plamienie po stosunku. Sprawcami są te same bakterie, grzyby i wirusy, co w przypadku zapaleń pochwy.

Niektóre zakażenia mogą przebiegać bezobjawowo lub ze skąpymi symptomami.

Nieleczone zapalenie szyjki macicy niesie ze sobą ryzyko powikłań: zapalenie cewki moczowej, zakażenie i zapalenie dalszych odcinków dróg płciowych, ciąża pozamaciczna, niepłodność i zapalenie otrzewnej.

Zapalenia górnego odcinka narządów płciowych kobiety obejmują:

 • zapalenie macicy, w tym zapalenie błony śluzowej macicy (endometritis), zapalenie mięśniówki macicy (myometritis), zapalenie surowicówki (perimetritis)
 • zapalenie przymacicz – parametritis
 • zapalenie przydatków – adnexitis

Zapalenia macicy mogą być spowodowane niedostatecznym obkurczeniem się macicy po porodzie, a także wystąpić jako efekt zabiegów wyłyżeczkowania jamy macicy, czy też po badaniach ginekologicznych, takich jak sondowanie i inne.

Zapalenie może też świadczyć o mięśniakach macicy, polipach na błonie śluzowej, a także o rozwijającym się raku trzonu macicy.

Ponadto, do zapaleń prowadzą niekorzystne zmiany we florze bakteryjnej pochwy, w wyniku czego chorobotwórcze drobnoustroje mogą wniknąć do wnętrza macicy.

Objawy to przedłużone lub nadmierne krwawienie miesiączkowe, krwawienia między miesiączkami, bóle dołu brzucha, temperatura, tkliwa i powiększona macica. Leczenie to przede wszystkim antybiotykoterapia.

Zapalenia przymacicz objawiają się dolegliwościami bólowymi, obrzękiem tkanek obok macicy, zaburzeniami w oddawaniu moczu. Leczenie polega na podawaniu dużych dawek antybiotyków.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej, dawniej określane było mianem zapalenia przydatków. Oznacza zapalenie błony śluzowej macicy, jajowodów, jajników oraz otrzewnej miednicy mniejszej, spowodowane zakażeniem bakteryjnym. Do infekcji dochodzi w czasie kontaktów seksualnych. Nieleczone zapalenie PID może doprowadzić do niepłodności, ciąży pozamacicznej oraz przewlekłego bólu brzucha.

You might be interested:  Rzucanie palenia – sposoby, korzyści i skutki, objawy

Zapalenie narządów miednicy mniejszej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie narządów miednicy mniejszej – dawniej określane mianem zapalenia przydatków – definicja choroby

Zapalenie narządów miednicy mniejszej (ang.

pelvic inflammatory disease, PID, dawniej – zapalenie przydatków), oznacza zespół objawów chorobowych, będących skutkiem stanu zapalnego spowodowanego zakażeniem błony śluzowej macicy (zapalenie endometrium), jajowodów, jajników i otrzewnej miednicy mniejszej. Dawniej ten stan określano mianem zapalenie przydatków. Ponieważ nie oddawała w pełni charakteru choroby, została zmieniona na zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej (zapalenie przydatków) jest powodowane zakażeniem żeńskich narządów rozrodczych przez bakterie, przenoszone drogą płciową, które przemieszczają się z pochwy do macicy, jajowodów lub jajników (tzw. zakażenie wstępujące). Możliwa jest także inna droga zakażenia: poprzez krwioobieg oraz w wyniku zakażeń pooperacyjnych (tzw. zakażenie zstępujące).

Ze względu na umiejscowienie zakażenia wyróżnia się:

 • zapalenie śluzówki macicy
 • zapalenie jajowodów
 • zapalenie jajników i jajowodów
 • zapalenie otrzewnej miednicy mniejszej
 • ropień jajnikowo-jajowodowy

Zapalenie narządów miednicy mniejszej należy do jednej z najczęstszych chorób zapalnych, dotyczących narządów rodnych kobiety.

Zdarza się, że zapalenie narządów miednicy mniejszej przebiega bezobjawowo. Dlatego można nie zdawać sobie sprawy z tego, że zostało się zakażonym.

Stan zapalny wykryty późno może zakończyć się problemami z zajściem w ciążę, ciążą pozamaciczną lub przewlekłym bólem brzucha.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej – przyczyny

Zapalenie macicy, jajowodów, jajników lub otrzewnej miednicy mniejszej powodują bakterie przenoszone drogą płciową.

Są to: Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium i inne mykoplazmy, Prevotella spp., Peptostreptococcus spp.

, Gardnerella vaginalis, Escherichia coli, Haemophilus influenzae i paciorkowce tlenowe (głównie Streptococcus pyogenes, Streptococcus agalactiae).

Najczęściej za zakażeniami stoją Neisseria gonorrhoeae (rzeżączka) oraz Chlamydia trachomatis, które wywołują około połowy przypadków zapalenia narządów miednicy mniejszej. Za pozostałe zachorowania odpowiadają bakterie beztlenowe i tlenowe w różnych kombinacjach.

Zakażenie zstępujące powodowane jest z kolei przez prątki gruźlicy, paciorkowce, bakterie beztlenowe, błonicę oraz pałeczki okrężnicy. Tego typu zakażenia zdarzają się już dzisiaj dość rzadko.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej – czynniki ryzyka zakażenia narządów

Najczęstsze zakażenia, rzeżączką oraz chlamydią, zdarzają się zwykle podczas seksu bez zabezpieczenia. Rzadziej bakterie przedostają się do układu rozrodczego, gdy ulegnie zakłóceniu naturalna bariera ochronna, tworzona przez szyjkę macicy. Może się to zdarzyć po porodzie, poronieniu lub aborcji.

Wiele czynników może zwiększyć ryzyko zapalenia narządów miednicy mniejszej, w tym:

 • bycie aktywną seksualnie kobietą w wieku poniżej 25 lat
 • posiadanie wielu partnerów seksualnych
 • bycie w związku seksualnym z osobą, która ma więcej niż jednego partnera seksualnego
 • uprawianie seksu bez zabezpieczenia
 • regularne wykonywanie irygacji pochwy, które zaburza równowagę bakteryjną w pochwie i może maskować objawy
 • wprowadzenie wkładki wewnątrzmacicznej w ciągu pierwszych trzech tygodni po inplantacji

Zapalenie narządów miednicy mniejszej – objawy

Zapalenie narządów miednicy mniejszej może przebiegać w formie łagodnej lub nie dawać żadnych objawów. W ciężkich przypadkach natomiast może powodować gorączkę, dreszcze, silny ból w dolnej części brzucha lub miednicy – zwłaszcza podczas badania – i dyskomfort podczas uprawianiu seksu.

Objawy zapalenia narządów miednicy mniejszej:

 • ból w podbrzuszu, tkliwość brzucha
 • wysoka gorączka (nawet powyżej 38 stopni C), czasami z towarzyszącymi jej dreszczami
 • wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu
 • silny ból, a także krwawienie podczas stosunku lub tuż po nim, albo między cyklami menstruacyjnymi
 • bolesne lub trudne oddawanie moczu

Powyższe objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. Nieleczone zapalenie narządów miednicy mniejszej prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych, z niepłodnością włącznie.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej – komplikacje

 • Ciąża pozamaciczna – zapalenie narządów miednicy mniejszej jest główną przyczyną ciąży ektopowej.
 • Bezpłodność – zapalenie narządów miednicy mniejszej może uszkodzić narządy rozrodcze i spowodować bezpłodność.
 • Przewlekły ból miednicy – zapalenie może powodować ból w obrębie miednicy, który utrzymymuje się przez miesiące lub lata. Zbliznowacenia w jajowodach i innych narządach miednicy mogą powodować ból podczas stosunku i w czasie owulacji.
 • Ropień jajnikowo-jajowodowy – nieleczony ropień może spowodować zakażenie zagrażające życiu.
 • Nawrotowe zapalenia narządów miednicy mniejszej.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej – zapobieganie

Aby zmniejszyć ryzyko choroby zapalnej miednicy mniejszej:

 • należy używać prezerwatyw
 • najlepiej ograniczyć liczbę partnerów seksualnych i pytać potencjalnego partnera o stan zdrowia
 • stosować antykoncepcję hormonalną zamiast wkładek domacicznych
 • regularne wykonywać badania pod kątem zakażenia bakteriami, takimi jak chlamydia
 • poinfomować partnera seksualnego o zachorowaniu, co pozwala zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażenia
 • nie powinno się wykonywać częstego zabiegu irygacji poczwy, ponieważ wypłukuje się w ten sposób pożyteczne bakterie, stanowiące barierę ochronną dróg rodnych
 • ważna jest właściwa higiena narządów płciowych

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *