Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Większy problem pojawia się w przypadku zębów zatrzymanych, z których pacjenci często nie zdają sobie sprawy.

Czy ósemki są nam potrzebne?

Często kształt i rozmiar naszej szczęki oraz żuchwy nie są przystosowane, żeby pojawiły się tam zęby mądrości. Nie ma na nie po prostu miejsca.

Zdarza się również tak, że wyrasta nam tylko jedna ósemka na górze i jedna na dole – wtedy nie spełniają prawidłowo swojej funkcji. Jeżeli mają jednak ząb przeciwstawny, to wówczas biorą aktywny udział w procesie żucia.

Ósemki są gorzej zmineralizowane od pozostałych zębów, przez co istnieje większe ryzyko wystąpienia próchnicy. Dodatkowo ich dalekie usytuowanie nie ułatwia higieny jamy ustnej czy leczenia stomatologicznego.

Kiedy usunąć ósemki?

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Ósemki często są nieprawidłowo położone, mają nieregularny kształt i różnią się liczbą korzeni. Mogą także wykrzywiać sąsiadujące zęby lub je uszkadzać oraz wywoływać ból i stany zapalne. W takich przypadkach należy rozważyć zabieg usunięcia ósemki. Wskazaniami do tego są także: próchnica, zniszczenia tkanek zęba, nawracające stany zapalne oraz zalecenia ortodontyczne.

Zabieg usunięcia ósemki (ekstrakcja zęba) jest podobny jak w przypadku pozostałych zębów trzonowych. Niezbędne jest wcześniejsze wykonanie rentgena. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj trwa krótko i nie ma po nim powikłań. Po usunięciu zęba należy stosować się do zaleceń stomatologa.

Co to są zęby zatrzymane?

Są to w pełni wykształcone zęby, które zatrzymały się w tkance kostnej. Ząb może być częściowo lub całkowicie zatrzymany – wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest otoczony kością.

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłaniaZatrzymane zęby uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej oraz są przyczyną zapalenia dziąseł. Mogą także powodować wady zgryzu i wykrzywiać inne zęby.

W takich przypadkach wskazane jest usunięcie zębów zatrzymanych – jest to zabieg bardziej skomplikowany, niż usunięcie całej ósemki czy innego zęba trzonowego.

Zabieg usunięcia zęba zatrzymanego

Usunięcie zęba zatrzymanego zwane jest także dłutowaniem ósemki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa do 45 minut – w zależności od stopnia skomplikowania danego przypadku. Przed zabiegiem pacjent kierowany jest na tomografię komputerową.

W pierwszej kolejności nacinane jest dziąsło, co umożliwia odpowiednie odsłonięcie okolicy, gdzie przeprowadzany jest zabieg. Ząb zazwyczaj dzielony jest na części i dopiero wtedy usuwany. Jedynie w prostych przypadkach jest możliwość pozbycia się go w całości. Po zakończeniu zabiegu rana jest zaszywana.

Szwy usuwane są po siedmiu dniach. Przez ten czas pacjent powinien stosować się do zaleceń stomatologa, który w niektórych przypadkach może przypisać antybiotyk.

Po ustąpieniu znieczulenia mogą pojawić się dolegliwości bólowe oraz obrzęk w okolicy, gdzie przeprowadzony był zabieg.

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz umówić się na wizytę, możesz skontaktować się z Żagiel Med:

tel. 81 44 10 888   |   kom. 693 550 649   |   e-mail: [email protected]

Ząb zatrzymany – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Prawidłowa higiena jamy ustnej nie zawsze gwarantuje uzyskanie pięknego uśmiechu. Niekiedy na etapie rozwoju uzębienia dochodzi do zatrzymania zęba w kości.

Problem ten wymaga wczesnej konsultacji stomatologicznej, by uniknąć bolesnych powikłań. Zatrzymany ząb można leczyć. Właściwa terapia polega najczęściej na usunięciu ósemki.

Pozwala też na ściągnięcie zęba zatrzymanego do jego prawidłowego położenia w łuku zębowym, w przypadku gdy nieprawidłowo rosną pozostałe zęby. 

Ząb zatrzymany – co to jest i jakie ma przyczyny?

Ząb zatrzymany to taki, który wykształcił się prawidłowo (z punktu widzenia anatomii), ale utknął w kości szczęki górnej lub dolnej. 

  • Kiedy niewielki fragment korony takiego zęba wystaje ponad powierzchnię dziąsła lub jej część jest pokryta błoną śluzową dziąsła, jest to ząb częściowo zatrzymany
  • Gdy ząb całkowicie otoczony jest przez kość, jest to ząb całkowicie zatrzymany.

Problem zatrzymania zęba dotyczy przede wszystkim trzecich trzonowców, czyli zębów mądrości. Rzadziej obejmuje przedtrzonowce czy kły, a sporadycznie jedynki i dwójki. 

Przyczyn zatrzymanego zęba w dziąśle lub w kości jest kilka. Najczęstszym powodem jest zbyt ciasne lub nieprawidłowe ułożenie zębów w łuku zębowym. Wówczas brak miejsca na właściwe wyrżnięcie się zęba.

Późna utrata uzębienia mlecznego (zwłaszcza kła) również sprzyja zatrzymaniu zęba. W takim przypadku, mleczaki stanowią barierę do prawidłowego wyrznięcia się zębów stałych.

Ząb zatrzymany może być także uwarunkowany genetycznie.

Najczęściej problem z wyrzynaniem się zębów dotyczy trzecich trzonowców. W celu zaplanowania i wdrożenia właściwego postępowania stomatologicznego wymagana jest prawidłowa diagnostyka. 

Pomocne jest tu zdjęcie pantomograficzne szczęk, czyli zdjęcie RTG, na którym dokładnie uwidacznia się położenie zatrzymanego zęba. Zwykle nieprawidłowa lokalizacja jest od razu zauważalna np.

: ósemka jest zatrzymana poziomo względem pozostałego uzębienia.

Dentysta, po wykonaniu badania wewnątrzustnego oraz na podstawie obrazu RTG szczęk, planuje leczenie i podejmuje decyzję, czy trzeba usuwać zatrzymane ósemki.

Sprawdź, czym jest przetoka zębowa i jak ją leczyć

Czy usuwać zatrzymaną ósemkę?

Zatrzymany ząb mądrości zwykle jest usuwany. Przede wszystkim przyczynia się do stłoczenia zębów z powodu braku miejsca na jego wyrżnięcie. Staje się to źródłem dużego dyskomfortu, uczucia ucisku na pozostałe uzębienie. 

Górne ósemki zwykle zatrzymują się w dziąśle, podczas gdy dolne zęby mądrości częściej pozostają w kości. Generuje to większe problemy przy usuwaniu zatrzymanych zębów z uwagi na utrudniony dostęp. 

Często konieczne jest chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego. Ekstrakcja zęba zatrzymanego wykonana na właściwym etapie jego rozwoju pozwala na uniknięcie powikłań.

Powikłania zatrzymanej ósemki

Brak jest zaleceń, by usuwać zęby mądrości profilaktycznie. Zawsze jednak należy dokładnie ocenić ich położenie, co pozwala na wdrożenie odpowiedniego postępowania stomatologicznego. Jest to niezwykle istotne w przypadku zatrzymanej ósemki. Pozwoli uniknąć w przyszłości powikłań. 

Najczęściej zaburzeniu ulega symetria łuków zębowych na skutek przemieszczenia pozostałych zębów. Dochodzi do stłoczenia siekaczy oraz bolesnej dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Generuje to problemy ze zgryzem oraz utrudnia codzienną aktywność. 

Dodatkowo, zatrzymanie trzeciego trzonowca może przyczynić się do powstania patologicznych kieszeni kostnych, które są bardzo bolesne. Brak wyrżniętej ósemki prowadzi także do powstania trudnych do wyleczenia ubytków próchniczych.

Zobacz, dlaczego warto korzystać z nici woskowej do zębów

Najbardziej oczywiste i najłatwiej dostrzegalne jest całkowite zatrzymanie zęba, zwłaszcza gdy problem ten dotyczy któregoś z zębów poza ósemkami. Wówczas widoczny jest brak danego zęba w łuku zębowym. Gdy problem zatrzymania zęba dotyczy trzecich trzonowców, często może nie być zauważalny gołym okiem. Nie każdy posiada zawiązki tych zębów. 

Zwykle objawy zatrzymanego zęba to:

  • przewlekły dyskomfort bólowy wywołany uciskiem na nerw,
  • szczękościsk, trudności z szerokim otwieraniem ust,
  • stan zapalny rozwijający się w dziąśle nad zatrzymanym zębem,
  • zmiany próchnicze korony zęba zatrzymanego częściowo,
  • paradontoza zęba sąsiedniego,
  • nieprawidłowy zgryz.

Zatrzymany ząb zwykle wywołuje przewlekły dyskomfort bólowy z powodu ucisku na nerw znajdujący się w głębi szczęki. Towarzyszy temu również szczękościsk oraz ból przy próbie szerokiego otwarcia ust. Utrudnia to znacznie codzienną aktywność, wywołując problemy, np. podczas jedzenia. 

Dodatkowo, pojawia się bolesność z powodu rozwijającego się stanu zapalnego dziąsła nad zębem zatrzymanym częściowo. Niekiedy przyczyną bólu zęba zatrzymanego są zmiany próchnicze. Źródłem nieprzyjemnych dolegliwości może być również pęknięcie korzenia lub całego zęba, jeśli następuje wrastanie w niego zęba zatrzymanego.

Czy wiesz, co robić, kiedy pęknie ząb?

Jakie badania zrobić, by rozpoznać ząb zatrzymany w dziąśle?

Zatrzymany ząb w dziąśle najlepiej diagnozuje się metodą całkowicie bezbolesną dla pacjenta. Najczęściej jest to właściwie wykonane zdjęcie RTG ukazujące szczęki górną i dolną, czyli zdjęcie pantomograficzne. Uwidacznia ono całe uzębienie – nie tylko zęby już wyrżnięte, ale także te zatrzymane w dziąśle czy kości.

Problem zatrzymanego zęba można ocenić również za pomocą tomografii CBCT, czyli tomografii wiązki stożkowej. Jest to metoda, która w krótkim czasie pozwala na uzyskanie dokładnego zdjęcia 3D, ukazującego nie tylko struktury kostne, ale także tkanki miękkie. Uzyskany trójwymiarowy obraz jest dokładny i daje szerokie możliwości diagnostyczne.

You might be interested:  Ból głowy po przebudzeniu – dlaczego głowa boli po obudzeniu się?

Ściąganie zęba zatrzymanego

Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie problemu prawidłowego wyrzynania zębów pozwala na wdrożenie terapii ortodontycznej. Takie leczenie polega na ściąganiu zęba zatrzymanego na jego właściwe położenie. Jest to proces długotrwały, gdyż pełny efekt osiągany jest nawet po 2 latach. Najczęściej w ten sposób zmienia się lokalizację kłów, zębów piątych oraz jedynek i dwójek. 

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Terapia polega na odsłonięciu dziąsła z zatrzymanego zęba oraz nałożeniu aparatu ortodontycznego ściągającego ząb do łuku zębowego. W efekcie uzyskuje się prawidłowe ustawienie zęba w zgryzie.

Z uwagi na to, ile trwa ściąganie zatrzymanego zęba, warto zastosować leczenie jak najwcześniej, co pozwala uniknąć powikłań.

Gwarantuje też osiągnięcie pełnego, zadowalającego sukcesu terapeutycznego.

Podpowiadamy, czym płukać jamę ustną

Prezentowane powyżej treści mają za zadanie szerzenie ogólnej wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej i nie zastępują profesjonalnej opinii lub diagnozy lekarskiej. Zawsze w przypadku problemów zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Zęby zatrzymane – co warto wiedzieć!

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Zęby zatrzymane, ósemki, zęby mądrości – to bolący problem zazwyczaj.

O zębach zatrzymanych krąży wśród Pacjentów wiele historii, co wywołuje strach, przed podjęciem decyzji o wizycie na fotelu chirurga stomatologicznego lub szczękowo-twarzowego. Tymczasem ząb zatrzymany to prawidłowo, pod względem anatomicznym, wykształcony ząb, który tkwi w kości szczęki lub żuchwy.

Możemy rozróżnić zęby zatrzymane częściowo, gdy jakiś fragment korony zęba jest pokryty błoną śluzową dziąsła lub w małym fragmencie korona jest widoczna w jamie ustnej oraz zęby zatrzymane całkowicie, gdy cały ząb jest otoczony przez kość.

Zatrzymaniu ulegają najczęściej dolne trzecie trzonowce, kły górne, dolne przedtrzonowce a niekiedy centralne siekacze.

Główną przyczyną zatrzymania „dolnych ósemek” jest brak miejsca na te zęby w łuku zębowym, co powoduje różnego rodzaju zmiany patologiczne i decyduje o konieczności ich usunięcia. Obecnie mówimy o leczniczych wskazaniach do operacyjnego usunięcia zębów zatrzymanych, do których należą m.in.

 nawracające stany zapalne, ropnie, torbiele zawiązkowe, bóle neuralgiczne czy próchnica.

Dotychczas nie podjęto decyzji o profilaktycznym usuwaniu „8” , wiadomo jednak, że jeśli takie zęby nie zostaną w porę usunięte, mogą powodować stłoczenie zębów siecznych, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, trudne do wyleczenia ubytki próchnicowe, czy powstawanie bolesnych, patologicznych kieszeni kostnych.

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Zanim jednak lekarz podejmie decyzję o konieczności usunięcia takiego zęba, kieruje na diagnostykę CBCT.

Tomografia komputerowa pozwala dokładnie zobaczyć, jak położony jest ząb, a co za tym idzie dokładnie zaplanować zabieg.

W DeClinic zabieg operacyjnego usunięcia zębów zatrzymanych wykonujemy na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym (niekiedy w znieczuleniu ogólnym), w pełnym jałowym obłożeniu, aby minimalizować powikłania.

Zabieg przeprowadzany przez lekarzy stomatologów, specjalistów z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, nie jest zabiegiem prostym i może wiązać się z takimi powikłaniami jak suchy zębodół, porażenie nerwu językowego lub zębodołowego dolnego, zapalenie okolicznych przestrzeni okołoszczękowych.

Po zabiegu pole operacyjne zaopatrywane jest szwami, opatrunkiem uciskowym oraz chłodnym kompresem. Wskazana jest antybiotykoterapia oraz miękka dieta. Przez 2-3 dni może utrzymywać się obrzęk i ból.

Należy przestrzegać prawidłowej higieny jamy ustnej, stosując zalecone przez lekarza płukanki przeciwzapalne oraz odpowiednie pozabiegowe szczoteczki do zębów.

Zwykle po tygodniu odbywa się wizyta kontrolna, połączona z usunięciem szwów.

Tekst : lek.dent. Irmina MaternaZdjęcia : technik radiolog Małgorzata Nietubyć

Co należy wiedzieć o zębach mądrości? Przeczytaj nasz poradnik i zadbaj o swoje zdrowie! Niech nic Cię nie zaskoczy!

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Ósemki, czyli zęby mądrości, przez stomatologów zwane trzecimi zębami trzonowymi mogą przysporzyć sporo problemów.

Kiedy rosną zęby mądrości? Przeważnie zaczynają się wyżynać w wieku od 17 do 25 lat, a temu procesowi mogą towarzyszyć nieprzyjemne objawy takie jak ból, stany zapalne, torbiele, szczękościsk, czy obrzmienia.

Sprawdźmy, co zrobić żeby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z wyrzynaniem ósemek.

Kiedy usuwać ósemki?

Wbrew pozorom zęby mądrości nie są niebezpieczne, o ile nie stanowią zagrożenia dla innych zębów oraz wyrastają pionowo.

Jeżeli nie są dotknięte próchnicą mogą pozostać na swoim miejscu przez całe życie, jednak należy regularnie chodzić do doświadczonego stomatologa, by zapobiec ewentualnym problemom. Często pacjenci pytają, czy zęby mądrości trzeba usuwać.

Odpowiedź brzmi twierdząco, jeżeli w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, co skutkuje wyrzynaniem się ósemek w nieprawidłowy sposób, ale również kiedy wywierają nacisk na siódemki oraz występuje próchnica w obrębie drugich trzonowców.

Usuwanie ósemek jest także wskazane, gdy ich wzrost jest zatrzymany lub występuje opuchlizna otaczających je dziąseł, pojawia się obrzęk i ból. Jak widać wskazań do ekstrakcji zębów mądrości jest sporo, dlatego żeby uniknąć bolesnych dolegliwości należy stale kontrolować zęby i wtedy można podjąć decyzję o usunięciu ósemki, zanim doświadczymy poważnych objawów.

Zatrzymana ósemka – co zrobić?

Czasami zdarza się, że ósemka ukryta jest pod dziąsłem, mówimy wtedy o zatrzymanym zębie, który jest w pełni wykształcony, ale z różnych przyczyn zatrzymuje się w tkance kostnej szczęki lub żuchwy.

Zatrzymany ząb mądrości również może dawać specyficzne objawy, których nie należy lekceważyć. Może wpływać na tworzenie się wad zgryzu oraz powodować nieprawidłowe ułożenie pozostałych zębów.

Ponadto za sprawą występujących pod dziąsłem bakterii z ust może wydobywać się nieprzyjemny zapach. Ponadto często pojawiają się bóle migrenowe głowy, a także problemy ze stawami.

Aby sprawdzić położenie ósemek, wymagane jest wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Czy usuwać ósemki zatrzymane we wzroście? Zdecydowanie wskazane jest w takim przypadku usuwanie ósemek. Jak zatem przygotować się do zabiegu i jak przebiega zabieg usunięcia ósemek?

Ekstrakcja zębów mądrości – nie ma się czego bać!

Zęby mądrości niestety nie dodają rozumu, kojarzą się raczej ze skomplikowanym zabiegiem i dużym bólem. Usuwanie ósemek chirurgicznie jest dla lekarza zabiegiem całkowicie rutynowym, dlatego nie należy się obawiać uszczerbku na zdrowiu.

Przed zabiegiem wykonywany jest pantomogram pokazujący obie szczęki jednocześnie. Na tej podstawie chirurg stomatologiczny oceni położenie zęba i przebieg korzeni.

A czy konieczne jest usuwanie ósemek do aparatu? Szczególnie podczas leczenia aparatem stałym powinno usunąć się zawiązki ósemek, ponieważ może dojść do stłoczenia zębów, co zaprzepaści efekty leczenia.

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Jak przygotować się do usuwania ósemek?

W dniu wizyty należy zjeść obfity posiłek, ponieważ po wyrwaniu zęba nie można jeść przez najbliższe kilka godzin. Przed zabiegiem nie wolno pić alkoholu, ponieważ obniży on skuteczność środków znieczulających.

Palacze powinni zrezygnować z palenia papierosów 12 godzin po ekstrakcji zęba, aby nie dopuścić do bolesnego powikłania, jakim jest suchy zębodół. Jeżeli głód nikotynowy jest bardzo silny, można kupić plastry wspomagające rzucenie palenia.

Nie wolno używać pastylek do ssania ani gumy do żucia.

Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym. Niekiedy po usunięciu ósemki konieczne jest założenie szwów. Jeżeli chodzi o ząb mądrości, wyrywanie nie jest skomplikowane mimo umiejscowienia głęboko w jamie ustnej.

Gdy jest całkowicie widoczny, to zabieg ogranicza się do podważenia i wyciągnięcia zęba z kości szczęki. Ile trwa usuwanie ósemek? W tym przypadku stosunkowo krótko – około 10-15 minut. Usuwanie ósemek, które jeszcze nie wyrosły bądź tylko częściowo trwa trochę dłużej, bo 30-40 minut.

Wówczas lekarz odkrywa kość leżącą pod dziąsłem i usuwa po kawałku.

Najczęściej pacjenci chcą się dowiedzieć, czy usuwanie ósemek boli, ponieważ jest to jedna z przyczyn zwlekania z ekstrakcją zęba. Jednak po zabiegu ból można skutecznie zmniejszyć za pomocą zalecanych środków przeciwbólowych. Niewłaściwa dieta może spowodować ból po zabiegu.

Należy spożywać wszystkie miękkie produkty, jeżeli przeszliśmy usuwanie ósemek. Co jeść? Przede wszystkim zupy typu krem, puree ziemniaczane, lody, zmiksowane warzywa, kisiele, puddingi, a po około 2 dniach można włączyć do diety makaron, sery, czy jajka.

You might be interested:  Jak Sprawdzić Złamanie Palca?

Napoje nie mogą być kwaskowate (sok grejpfrutowy, pomarańczowy), ani gorące.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o usuwaniu ósemek?

Jeśli chodzi o usuwanie ósemek w ciąży, to zaleca się, by miało miejsce po pierwszym trymestrze. Przed tym czasem podanie znieczulenia może doprowadzić do krwotoku zęba, a co gorsza uszkodzenia płodu.

Już na samym początku wizyty u stomatologa kobieta powinna poinformować, że jest w ciąży i nie czekać do porodu, ponieważ jeżeli ząb nie zostanie usunięty ciężarna będzie bardziej podatna na infekcje i ogólne osłabienie organizmu.

Dlatego nie warto więc zwlekać z zabiegiem, jakim jest usuwanie ósemek.

Możliwe powikłania po usuwaniu ósemek – jak im zapobiec?

Powikłania u osób po ekstrakcji zęba mogą wystąpić w ciągu pierwszego tygodnia. Nie są one częste, jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń stomatologa. Należą do nich powikłania zapalne, podrażnienie nerwów, drętwienie wargi dolnej.

Jednak obrzęk policzka, utrudniona mowa oraz trudności w przełykaniu nie są powikłaniami, ale normalnymi konsekwencjami przeprowadzonego zabiegu. Jeżeli chodzi o zatrzymany ząb mądrości, usuwanie jest bardziej skomplikowane, a ból może trwać od kilku godzin do nawet trzech dni.

Można go wyeliminować środkami przeciwbólowymi.

Jeżeli wciąż zadajemy sobie pytanie o zęby mądrości – usuwać czy nie, warto skonsultować się ze stomatologiem, który doradzi najlepsze rozwiązanie. A ile kosztuje chirurgiczne usuwanie ósemek? Cena usunięcia zęba mądrości (proste) to 300 zł, a usunięcie zęba zatrzymanego 400 zł.

Nasza klinika stomatologiczna w Krakowie oferuje profesjonalne i komfortowe usuwanie ósemek ze znieczuleniem, co eliminuje odczuwanie bólu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów leczenia i umówienia pierwszej wizyty.

Dłutowanie ósemek

Ósemki, czyli tzw. zęby mądrości w stomatologii określane mianem trzecich zębów trzonowych, odznaczają się obszerną zmiennością nie tylko budowy anatomicznej, położenia w łuku zębowym, lecz również czasu wyrzynania.

To wszystko powoduje, że proces ich wzrostu może przebiegać z wieloma powikłaniami. Komplikacje te najczęściej wynikają z niewłaściwego położenia zawiązka zęba, ewentualnie z braku dostatecznego miejsca w szczęce i/lub żuchwie.

Mogą one być przyczyną konieczności usunięcia ósemki.

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Kluczowym zaleceniem do usunięcia „zębów mądrości” są nawrotowe zapalenia w okolicach korony, wynikające z zainfekowania kieszonki dziąsłowej oraz mieszka zębowego. Dzieje się to w momencie powstania połączenia między guzkiem zęba a jamą ustną.

Objawami takiego zapalenia są:

  • obrzęk wraz z zaczerwienieniem dziąsła,
  • miejscowa bolesność, przybierająca na sile w trakcie połykania, często promieniująca do ucha, gardła, bądź skroni,
  • szczękościsk – kiedy zapaleniem zostają objęte: mięsień skrzydłowy przyśrodkowy, a także mięsień żwacza,
  • zapalenie węzłów chłonnych podżuchwowych, rzadziej karkowych,
  • obrzęk policzka, łuków podniebienno-gardłowych oraz migdałków podniebiennych.

Na zdjęciu RTG obserwuje się wówczas tzw. przejaśnienie okołokoronowe, które stanowi ognisko osteolityczne. Pacjenci często mają gorączkę, skarżą się na bóle głowy, a przy tym dreszcze. Ponadto obraz krwi obwodowej jest charakterystyczny dla zapalenia: wysokie OB, zwiększona liczba leukocytów.

  • Opisane wyżej objawy trzeba jednak oddzielić od zapalenia miazgi, zapalenia tkanek wokół zębów sąsiednich, ewentualnie górnych trzonowców po tej stronie oraz od  zapalenia okostnej, czy też samej tkanki kostnej, anginy, zapalnych powikłań torbieli, jak również ślinianki przyusznej albo podżuchwowej.
  • Zapalenie powstałe na skutek utrudnionego wyrzynania dolnego „zęba mądrości” może rozszerzyć się do sąsiadujących przestrzeni, stanowiąc przyczynę wrzodziejącego zapalenia jamy ustnej, zapalenia tkanki kostnej lub węzłów chłonnych podżuchwowych lub innych, groźnych dla życia powikłań.
  • Innymi powodami medycznymi do usunięcia trzecich zębów trzonowych dolnych są:
  • torbiel zawiązkowa,
  • ucisk na ząb sąsiedni,
  • nerwoból objawowy,
  • położenie zęba poza łukiem.

Po typowych ekstrakcjach najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym w jamie ustnej jest usuwanie zatrzymanych „zębów mądrości”. Natomiast w celu uniknięcia stłoczenia zębów w łuku robi się tzw. germektomię (usunięcie zawiązków dolnych zębów mądrości). Jest to zabieg często stosowany w profilaktyce ortodontycznej.

Jeśli chodzi o usunięcie trzeciego zęba trzonowego żuchwy najczęściej robi się je w znieczuleniu przewodowym. Po rozcięciu śluzówki razem z okostną oraz odpreparowaniu płata śluzówkowo – okostnowego, znosi się tkankę kostną wyrostka zębodołowego w pobliżu trójkąta zatrzonowcowego, by następnie tak odsłonić ząb zatrzymany, żeby móc dokonać jego ekstrakcji.

Niejednokrotnie konieczne staje się odcięcie korony, a także rozdzielenie korzeni. Ułatwia to usunięcie zęba, a przy tym nie traumatyzuje sąsiednich tkanek.

Po usunięciu zatrzymanej ósemki ranę oczyszcza się, wygładza ostre brzegi zębodołu, a następnie zakłada szwy na rozciętą śluzówkę.

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

ZALECENIA PO ZABIEGU:

  • Jak postępować z raną:
    1. Mocno przygryź gazik włożony nad raną (utrzymaj go 20 minut), następnie delikatnie go usuń.
    2. Co najmniej 12 godzin od zabiegu nie pal tytoniu. Utrudnia to bowiem gojenie się rany i sprzyja krwawieniom.
  • Krwawienie:
    1. Niewielka ilości krwi z rany po ekstrakcji jest zjawiskiem zupełnie normalnym.
    2. Po nocy po zabiegu, na poduszce może też być plama z krwi, warto więc użyć starszej poszewki na poduszkę.
    3. Plucie, wydmuchiwanie i ssanie przez słomkę zwłaszcza gęstych płynów może nasilać krwawienie.
    4. Gdyby ponownie pojawiło się krwawienie, włóż mały zwilżony gazik nad zębodół, po czym zagryź go mocno na pół godziny.
    5. Przyjmij pozycję półsiedzącą ewentualnie trzymaj głowę uniesioną.
  • Dolegliwości:
    1. Po zabiegu ekstrakcji dolegliwości bólowych nie da się niestety całkowicie usunąć, można je jednak znacznie złagodzić dzięki lekom przeciwbólowym przepisanym przez stomatologa.
    2. Środki przeciwbólowe połykaj popijając całą szklanką wody, jeżeli wywołują nudności, z niewielką porcją jedzenia.
    3. Stosując przepisane przez lekarza tabletki przeciwbólowe nie wsiadaj za kierownicę i nie pij alkoholu.
  • Dieta:
    1. Jedz regularnie normalne posiłki tak szybko po zabiegu, jak to tylko możliwe.
    2. Pierwszego dnia najlepsze będą pokarmy zimne, miękkie (lody, jogurty).
    3. Ważne by pić duże ilości płynów.
    4. Nie wypijaj płynów przez słomkę, może to bowiem nasilać krwawienie.
  • Higiena jamy ustnej:
    1. Przez pierwsze 8 godzin po zabiegu nie płucz ust, nie szczotkuj też zębów.
    2. Po tym czasie płucz delikatnie usta co 4 godziny płynem antybakteryjnym
    3. Możesz też delikatnie wyszczotkować zęby, z wyjątkiem miejsca po zabiegu.
  • Obrzęk:
    1. Obrzęk po ekstrakcji jest czymś normalnym. Zwykłe utrzymuje się przez 4 do 6 dni, ma największe nasilenie po 48 godzinach od zabiegu.
    2. Przez pierwsze 12 godzin po zabiegu stosuj zimne okłady, które zmniejszą obrzęk oraz dolegliwości bólowe.
  • Odpoczynek
    • Przez 12 godzin po zabiegu trzeba unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
  • Zasinienie
    1. W miejscu zabiegu  może pojawić się średnie zasinienie, które zwykle w ciągu od 7 do 14 dni samoistnie zanika.
    2. To u niektórych pacjentów reakcja typowa. Nie trzeba się tym niepokoić.
  • Szczękościsk
    1. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić przykurcz mięśni żwaczowych oraz ograniczenie możliwości otwierania jamy ustnej.
    2. To zjawisko normalne, które ustępuje w ciągu od 5 do 10 dni.
  • Szwy:
    • Jeżeli w polu operacyjnym założono szwy nierozpuszczalne, konieczne trzeba je usunąć po około 7 dniach.
  • Skontaktuj się z lekarzem, gdy:
    • Ból jest tak silny, że nie pomagają środki przeciwbólowe.
    • Nie możesz opanować krwawienia z rany przygryzanym gazikiem.
    • Po 3 dniu od zabiegu nasila się obrzęk.
    • Masz gorączkę.
    • Niepokoją Cię jakieś pytania, czy też masz jakiekolwiek wątpliwości.

Zatrzymane ósemki i ich ewentualne powikłania

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. U niektórych pacjentów wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, stając się przyczyną różnych powikłań oraz dolegliwości. Zatrzymane ósemki to głównie efekt braku miejsca w łuku zębowym.

Zatrzymane ósemki mogą powodować problemy ortodontyczne. Zdarza się, iż zęby mądrości stłaczają inne zęby, powodując deformację zgryzu, a położone w pobliżu korzeni sąsiedniego zęba mogą powodować ich przemieszczenie oraz resorpcję.

You might be interested:  Czy Kapac Niemowle Jak Ma Katar?

Zatrzymane ósemki – powikłania

Zatrzymanym zębom mądrości mogą też towarzyszyć nawracające stany zapalne dziąseł oraz rozległe torbiele zębopochodne, w skrajnych przypadkach sprzyjające powstawaniu ropowic oraz inicjujące proces zapalny kości szczęki.

Innym dość częstym powikłaniem zatrzymanych ósemek są silne napadowe, najczęściej długotrwałe bóle głowy połączone z mdłościami oraz ogólnie złym samopoczuciem. Ból – często określany przez pacjentów jako pulsujący lub oślepiający – może trwać od kilku godzin do nawet 3 dni, uniemożliwiając choremu normalne funkcjonowanie.

Co ciekawe, usunięcie zatrzymanej ósemki z reguły powoduje całkowite ustąpienie ataków bólowych.

Zatrzymane ósemki ektopowe

W fachowej literaturze medycznej możemy znaleźć opis jeszcze jednego, na szczęście rzadko występującego powikłania, którym są tzw. zatrzymane zęby ektopowe.

Ektopia jest zaburzeniem wyrzynania zębów, polegającym na ich umiejscowieniu w strukturach anatomicznych, w których fizjologicznie zęby nie występują. Polega na tym, że zatrzymane ósemki mogą migrować do odległych narządów, np.

podniebienia, jamy nosowej i przegrody nosowej, zatoki szczękowej, okolicy podoczodołowej, a nawet tkanek miękkich twarzy, wywołując niekiedy trudne do zdiagnozowania dolegliwości bólowe oraz nawracające stany zapalne.

Ciekawostką – wykorzystaną m.in.

przez twórców kultowego serialu „Dr House” – jest fakt, że zdarzają się rzadkie przypadki zatrzymanych zębów umiejscowionych w tak odległych od jamy ustnej miejscach, jak jajniki, jądra, śródpiersie, przestrzeń zaotrzewnowa, okolica krzyżowa i ogonowa. Zęby ektopowe rozpoznaje się najczęściej w przypadku pojawienia się bólu, stanów zapalnych lub przypadkowo na zdjęciach rentgenowskich wykonanych przy okazji diagnozowania innych schorzeń.

Czym są zęby mądrości? Czy wyrastają u wszystkich ludzi? Jak wygląda zabieg usunięcia ósemki? Na te i inne pytania dotyczące zębów mądrości odpowiada dr n. med. Aleksander Przygoński.

  • AF
  • Fot. Archiwum

Ósemki zatrzymane

Ósemki czyli zęby mądrości, trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17 i 25 rokiem życia. Rosną od razu w całości lub pojawia się ich cześć , czyli wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, przez co są przyczyną mnogich powikłań i problemów. Zatrzymane ósemki są głównie następstwem niedostatecznej ilości kości w szczęce lub w żuchwie.

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Każde zatrzymane zęby w tym ósemki mogą powodować problemy ustawienia pozostałych zębów w łuku w tym problemy ortodontyczne. Bardzo często są sytuacje , że zęby mądrości stłaczają pozostałe zęby w łuku , powodując w następstwie zaburzenie zwarcia, a zlokalizowane w sąsiedztwie korzeni sąsiedniego zęba powodują ich przemieszczenie a nawet czasem resorpcję.

Powikłania – zatrzymane ósemki

Zatrzymanym ósemkom mogą też towarzyszyć powracające stany zapalne dziąseł oraz pojawianie się torbieli zębopochodnych. W skrajnych przypadkach zatrzymane ósemki mogą sprzyjać powstawaniu ropowic oraz inicjować proces zapalny kości szczęki.

Innym obserwowanym powikłaniem zatrzymanych zębów mądrości są mocne samoistne, często długotrwałe bóle głowy połączone z złym samopoczuciem , którym towarzyszy obrzęk dziąsła i przygryzanie policzków.

Ból – często opisywany przez pacjentów jako pulsujący lub tętniący – może trwać od kilku godzin do nawet 3 dni, uniemożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Ważne i sprawdzone jest to iż , ekstrakcja powodującej problem bólowy zatrzymanej ósemki najczęściej skutkuje całkowitym ustąpieniem ataków bólowych.

Ektopowe zatrzymane ósemki

W medycznej literaturze można znaleźć opis jeszcze jednego, rzadko występującego powikłania, którym są tzw. zatrzymane zęby ektopowe. Ektopia jest patologią wyrzynania się zębów, polegającą na ich lokalizacji w strukturach anatomicznych, w których fizjologicznie zęby normalnie nie występują.

Polega na tym, że zatrzymane zęby mądrości mogą migrować do odległych narządów, np. zatoki szczękowej, przegrody nosowej, podniebienia, jamy nosowej, okolicy podoczodołowej, a nawet tkanek miękkich twarzy, przy czym wywołują trudne do zdiagnozowania dolegliwości bólowe i nawracające zapalenia.

Interesujące jest to, że są się rzadkie sytuacje zatrzymanych zębów umiejscowionych w tak odległych od jamy ustnej miejscach, jak kość ogonowa, śródpiersie, przestrzeń zaotrzewnowa, jajniki, jądra, okolica krzyżowa. Takie zatrzymane ósemki ektopowe rozpoznaje się najczęściej w przypadku pojawienia się bólu, zapaleń lub przypadkowo na zdjęciach RTG wykonanych przy okazji diagnozowania innych zaburzeń.

Usuwanie ósemek Kraków

,,Ósemki’’, ,,zęby mądrości’’ to terminy znane wśród Pacjentów, którzy doświadczyli dolegliwości bólowych z nimi związanych, a u pozostałych szczęśliwców widnieją jako czyhająca wiecznie groza, której atak trudno przewidzieć.

Niekoniecznie jako Pacjenci jesteśmy zmuszeni do przeżywania tych katuszy, albo trwania w oczekiwaniu na to kiedy nadejdą .W Centrum Stomatologii CDC znamy się na tych zębach doskonale, dzięki czemu sprawnie pomożemy, gdy ósemki „zaatakują” lub na podstawie dostępnych badań ocenimy i przewidzimy prawdopodobieństwo z tym związane.

Trzecie zęby trzonowce należą do zębów zanikających z przyczyn ewolucyjnych. Postęp cywilizacyjny i dostęp przetworzonego jedzenia sprawiają, że nie są już nam potrzebne do normalnego funkcjonowania. Stąd wynika ich zróżnicowanie względem budowy anatomicznej (ilość kanałów i korzeni) oraz położenie.

Ósemki – najczęstsze problemy

W przypadku, gdy ósemki pojawią się równo w łuku zębowym i widać całe korony zębowe mogą służyć całe życie, jak normalne, pełnowartościowe zęby. Sytuacjami, w których ósemki mogą zaatakować jest ich częściowe lub całkowite zatrzymanie.

Częściowe zatrzymanie ósemki to sytuacja, gdy oglądając ząb w jamie ustnej widzimy jedynie fragment korony, natomiast resztę pokrywa tylko dziąsło lub dziąsło z kością.

Rodzi to ogromne ryzyko powstania ubytku próchnicowego, kieszeni dziąsłowej czy przyzębnej, które przechodząc w stan ostry powodują bardzo silne i uprzykrzające życie objawy.

Leczeniem przyczyny jest usunięcie nadmiaru dziąsła znad zęba lub jego całkowite usunięcie. Nie ma co liczyć, że doraźne czyszczenie kieszonki czy przyjmowanie leków rozwiążą problem na zawsze, gdyż nie jest to uderzenie w istotę problemu.

Osobnym zagadnieniem jest całkowite zatrzymanie zęba, które możliwe jest do zaobserwowania wyłącznie na zdjęciach rentgenowskich, gdyż ząb całkowicie pokryty jest dziąsłem i otoczony kością żuchwy.

Niestety często wokół takich zębów mogą rozwijać się torbiele lub może zachodzić ucisk na korzenie zęba sąsiedniego. Oba te zjawiska doprowadzają do bardzo niekorzystnej sytuacji, tj.

ubytku kości żuchwy lub resorpcji korzenia zęba sąsiedniego.

Zatrzymana ósemka – przyczyny, objawy, usuwanie, powikłania

Usuwanie ósemek w CDC Kraków

W Cracow Dental Centre złotym standardem jest diagnostyka i kwalifikacja zabiegowa ósemek wyłącznie na podstawie tomografii komputerowej (CT/CBCT).

Nie możemy być obojętni na fakt, iż struktury ludzkiego ciała są trójwymiarowe a zdjęcia typu panorama czy punktowe (RVG) dają obraz wszystkich tych elementów nałożonych na siebie. Przestrzenne obrazowanie daje możliwość precyzyjnego zaplanowania zabiegu oraz uniknięcia powikłań.

Sceptyków promieniowana rentgenowskiego możemy zapewnić, że w Centrum Stomatologii CDC, do tomorafii przed usuwaniem ósemek wykorzystujemy wyłącznie urządzenia spełniające najwyższe standardy osiągając maksimum jakości zdjęcia przy minimalizacji dawki otrzymanego promieniowania.

Suma otrzymanych podczas badania promieniowania rentgenowskiego jest zazwyczaj mniejsza, niż ta otrzymana podczas lotu samolotem.

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się cierpieć z powodu ósemki, boisz się przeżywać to ponownie lub chcesz sprawdzić czy ten problem może dotyczyć także Ciebie? Jeśli tak, to skorzystaj z naszych usług, a my zagwarantujemy Ci profesjonalny i bezbolesny zabieg usunięcia bolesnej ósemki !

Cena usuwania ósemek, Kraków

Cena zabiegu usunięcia ósemki zależna jest od jej położenia, a tym samym skomplikowania zabiegu.

W przypadku, gdy korona ósemki widoczna jest całkowicie w jamie ustnej cena jej usunięcia zawiera się w przedziale 249-399 zł, natomiast w przypadku zęba zatrzymanego tj.

pokrytego w całości lub całkowicie dziąseł i/lub kością ceny zabiegów usunięcia zatrzymanych ósemek rozpoczynają się od 549 zł i są wyceniane przed zabiegiem indywidualnie na podstawie badania rentgenowskiego 2D lub tomografii 3D zębów. Więcej w cenniku.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *