Zimne stopy i dłonie

Zimne dłonie i stopy, to zmora wielu osób, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Ciepło to energia. By nie tracić jej zbyt wiele w chłodnym otoczeniu, nasz organizm magazynuje ciepło wewnątrz ciała. Co to znaczy? Krew kierowana jest z dłoni i stóp do życiowo ważnych organów. To sprawia, że dłonie i stopy ulegają wychłodzeniu dużo szybciej niż inne części ciała. Najlepszym sposobem zapobiegania temu jest noszenie ciepłych rękawiczek i skarpetek. Często jednak jest tak, że wyziębienie nie wynika ze zmian temperaturowych, lecz poważniejszych schorzeń. Jakich i na co zwrócić uwagę? o tym poniżej.

 Zimne dłonie, zimne stopy przyczyny

Chociaż najczęściej przyczyna tego, że marzną nam dłonie i stopy leży własnie w odpływie krwi do narządów centralnych, czasami ten objaw może być pierwszym sygnałem innych problemów zdrowotnych. Jakich?

Będą to przede wszystkim choroby układu krążenia, zatrucie krwi, niedobór żelaza, które sprawiają, że przepływ krwi w obwodowych częściach ciała spada, a drobne naczynka krwionośne ulegają skurczowi, co prowadzi do zasinienia i ochłodzenia.

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś problemu z marznięciem, a dodatkowo obserwujesz jeszcze inne niepokojące objawy jak np.

złe samopoczucie, ból w klatce piersiowej, ogólne osłabienie – zawsze warto udać się do lekarza i zbadać chociażby poziom żelaza czy zrobić badanie EKG.

Inną przyczyną jest choroba z grupy chorób reumatologicznych – Choroba Raynaud, która w warunkach stresu i działania zimnych bodźców powoduje skurcz małych naczyń włosowatych w palcach rąk i nóg oraz prowadzi do utrudnienia przepływu krwi. Skóra zabarwia się na odcień niebieskawy, palce są chłodne i odczuwa się w nich bolesność. Może wystąpić jako niezależna jednostka chorobowa lub towarzyszyć zapaleniu stawów, pierwotnemu nadciśnieniu płucnemu lub schorzeniom układu krążenia.

Jesteś nałogowym palaczem? Niestety poza innymi niebezpiecznymi skutkami palenia papierosów może ono również przyczynić się do tego, że marzną Ci palce dłoni i stóp.

Dlaczego? Bo nikotyna ciągle krążąca w Twojej krwi niszczy naczynia krwionośne po których krąży. Proces zniszczenia rozpoczyna się oczywiście od najdrobniejszych i najmniejszych naczyń znajdujących się np. w dłoniach.

W wyniszczonych przez nikotynę naczyniach krwionośnych następuje utrudniony przepływ krwi. Mniejszy przepływ krwi do wychłodzenie.

Ale to nie jedyna przyczyna dla której palaczom marzną dłonie i stopy. Druga jest o wiele poważniejsza. jest nią zakrzepowo – zarostowe zapalnie tętnic, zwane chorobą Bürgera. Występuje ona najczęściej u palących mężczyzn. W jej przebiegu małe i średnie naczynia w dłoniach i stopach zostają dotknięte stanem zapalnym, który powoduje niewłaściwą cyrkulację krwi.

 Zimne dłonie, zimne stopy są także skutkiem takich problemów zdrowotnych jak:

 • Sinica czyli choroba spowodowana niedostatecznym nasyceniem krwi tlenem z prawidłowym poziomem hemoglobiny, jednak zwiększoną zawartością hemoglobiny odtlenowanej. Powoduje to marznięcie i niebieskawe zabarwienie skóry, błon śluzowych i paznokci.
 • Obrzęk płuc, będący stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Tkanka płucna jest spuchnięta, co upośledza wymianę gazową i prowadzi do nieefektywnej pracy serca. Niedostateczne zaopatrzenie w krew obszarów położonych dystalnie od serca powoduje wychłodzenie dłoni i stóp.
 • Pasożyty żyjące w ciele człowieka, mające zdolność do przechwytywania składników odżywczych, co prowadzi do spadku wagi i niedożywienia. Gdy ciało traci ważne życiowo substancje staje się słabe i wyziębione, czego objawem mogą być chronicznie zimne dłonie i stopy.
 • Niepokój, strach i napięcie psychiczne również mogą się przyczyniać do powstania zaburzeń krążenia i uczucia chłodu w dłoniach, a także ogólnego marznięcia.

Zespół cieśni kanału nadgarstka jako przyczyna zimnych dłoni

Zimne stopy i dłonie

Czym jest zespół cieśni kanału nadgarstka? To stan chorobowy powstały w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy biegnący w kanale nadgarstka. Głównym problemem pacjentów z zespołem cieśni kanału nadgarstka jest ból oraz towarzyszące mu drętwienie ręki, najczęściej nocą oraz podczas prób podnoszenia ręki do góry. Przyczyn powstania zespołu cieśni nadgarstka należy szukać w jednostajnych, wciąż powtarzanych ruchach dłoni, co powoduje długotrwale napięcie mięśniowe. O mechanizmie powstania i rozwoju zespołu cieśni kanału nadgarstka napisaliśmy więcej na naszym blogu – Zespół cieśni nadgarstka.

Dlaczego zespół ten jest również zaliczany do przyczyn zimnych dłoni? Bo jednym z objawów, który referują pacjenci jest właśnie marznięcie dłoni – ale co ważne nie tylko chłodną jesienią czy zimą.

Ale nawet w ciepłe i pogodne dni. Ta przyczyna marznięcia dłoni jest modyfikowalna – trzeba tylko o niej wiedzieć.

Tak więc oprócz tego, że marzną Ci dłonie czujesz też ból i drętwienie? Nie udaj się na wizytę w fizjoterapeuty i pozwól sobie skutecznie pomóc.

 Zimne dłonie, zimne stopy i co dalej?

Zimne stopy i dłonie

Jeżeli przyczyną marznięcia w obszarze dłoni i stóp jest jakaś choroba – to oczywiście najważniejsze jest wyleczenie się z niej, albo opanowanie jej objawów – wtedy problem zmniejszy się lub zniknie. Ale, żeby wiedzieć, że coś trzeba leczyć, trzeba wiedzieć, że jest się chorym – dlatego bardzo podkreślę w tym miejscu znaczenie badań profilaktycznych (!), oraz zgłoszenie się do lekarza z niepokojącymi objawami – tak szybko jak to możliwe. Nie tydzień, miesiąc czy rok po ich pojawieniu się.

Natomiast jeśli przyczyną zmarzniętych dłoni i stóp jest prozaiczny mrozek i spadek temperatury jest kilka skutecznych sposobów aby się rozgrzać:

 • Zabezpiecz dłonie i stopy ciepłymi rękawiczkami i skarpetami z naturalnych materiałów bez sztucznych dodatków, np z wełny merinosów.
 • Unikaj noszenia zbyt ciasnych skarpetek i butów.
 • Gdy praca wymaga ciągłego kontaktu z zimnymi przedmiotami lub w zimnym otoczeniu zabezpiecz dłonie przed rozpoczęciem pracy, a nie wtedy gdy już zmarzną. Pozwoli Ci to na uniknięcie zbędnej utraty ciepła.
 • Możesz gimnastykować się i rozciągać mięśnie palców, by przyspieszyć krążenie w tym obszarze oraz uelastycznić naczynia.
 • Noś w kieszeniach ogrzewaczy dłoni, w postaci hermetycznie zamkniętych woreczków, wypełnionych cieczą.

Możesz zdecydować się tez na działanie wspomagające takie jak:

 • Delikatne masaże dłoni i stóp.
 • Okłady parafinowe na dłonie i stopy.
 • Ciepło – zimne prysznice.
 • Unikanie kofeiny z powodu reakcji skurczowej naczyń krwionośnych.
 • Zaprzestanie palenia papierosów.
 • Częste przerwy na ruch u osób prowadzących siedzącą pracę.
 • Używanie specjalnych podkładek pod nadgarstki u osób pracujących na komputerze, po to by nie uciskać nerwu pośrodkowego (profilaktyka rozwoju zespołu cieśni nadgarstka).

Autorem wpisu jest mgr fizjoterapii Ewa Bizon. Jej pasją zawodową jest masaż. Specjalizuje się w wykonywaniu masaży o charakterze leczniczym, relaksacyjnym oraz upiększającym. Stale pogłębia też wiedzę z zakresu fizjoterapii różnorodnych szkoleniach specjalistycznych.

9 sposobów na zimne stopy

Dlaczego nasze stopy tak szybko się wychładzają, kiedy temperatura otoczenia spada? Kiedy zaczynamy marznąć, ciało przechodzi do „trybu przetrwania”, utrzymując w cieple w pierwszej kolejności najbardziej istotne dla niego organy oraz mózg – ręce i nogi znajdują się na szarym końcu tej listy.

Ponadto niskie temperatury prowadzą do tego, że naczynia leżące po zewnętrznej stronie naszego ciała zaczynają się zwężać. W efekcie temperatura ciała zostaje utrzymana, ale pogarsza się ukrwienie kończyn, a więc stóp i dłoni.

Ciepłe stopy mają jednak nader istotne znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia i układu odpornościowego. Badania wskazują na to, że osoby o zimnych stopach cierpią na trudności z zasypianiem, a ponadto ich sen ma znacznie gorszą jakość.

Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie z zimnymi stopami.

1. Prawidłowy but na zimne stopy

Noszone przez nas buty nie powinny być zbyt ciasne – zarówno na długość, jak i na szerokość. Nie pomoże grube ocieplenie buta, jeśli but tak mocno przylega do stopy, że utrudnia jej ukrwienie, a palce nie mają możliwości ruchu.

Dlatego warto buty zimowe kupować o pół a nawet cały rozmiar większe niż zwykle. Więcej miejsca w bucie tworzy poduszkę powietrzną, która dodatkowo izoluje stopę przed warunkami zewnętrznymi.

Ale podczas chodzenia należy zwrócić uwagę na to, żeby pięty nie przesuwały się poza powierzchnię podeszwy.

Zimowe buty mają często grube podeszwy, które mają na celu chronić stopy przed zimnem od spodu. Ich wadą jest jednak brak wystarczającej elastyczności. Gruba, sztywna podeszwa nie pozwala mięśniom stóp pracować. Utrudnia to krążenie krwi i prowadzi do zimnych stóp.

Stopa jest organem zmysłu odpowiedzialnym za przekaz informacji na temat warunków, w jakich znajduje się nasze ciało. Jeśli buty mają grube podeszwy proces ten nie może zaistnieć. Długotrwałe noszenie takiego obuwia może być powodem zaniku, atrofii sklepienia stopy, skrócenia mięśni stóp.

To z kolei może powodować częste potykanie się. Ryzyko skręcenia stopy, czy wręcz złamań zwiększa się.

Coraz większą popularnością cieszą się miękkie, płaskie kozaki z owczej skóry lub jej imitacji. Buty te wydają się być niezwykle wygodne. Bardzo często jednak są one zbyt szerokie szczególnie na pięcie i nie zapewniają jej stabilności.

Jest to widoczne już na pierwszy rzut oka: pięta ślizga się i często cała stopa jak gdyby na bok przesuwa się po powierzchni podeszwy. Takie wadliwe ustawienie stopy może na dłuższą metę wywoływać bóle stóp, dysfunkcje kolan i bioder.

Buty takie nie mają sznurowadeł, co pozwoliłoby na lepsze dopasowanie buta do stopy.

Kto nie chce rezygnować z tego typu butów, powinien przynajmniej wyposażyć je w indywidualnie dopasowane wkładki które pomogą stabilizować piętę.

Z przyjemnością pomożemy Ci wyposażyć Twoje ulubione kozaki w odpowiednie wkładki. Umów się teraz na bezpłatną konsultację. Chętnie doradzimy, czy nasze wkładki mogą być również dla ciebie właściwym rozwiązaniem.

Umów się na bezpłatną konsultację

Co do zasady radzimy, by nie nosić przez cały czas tej samej pary obuwia, lecz regularnie ją zmieniać. Ponadto po przyjściu do domu należy wysuszyć buty – nawet jeśli nie chodziłaś/-eś w nich po kałużach.

Kto chciałby zrezygnować z grubej podeszwy, dla lepszej izolacji od podłoża, ma również możliwość wykorzystać cienkie wkładki z owczej wełny lub filcu. Szczególnie skuteczne są również getry/nakostniki (najlepiej z wełny), które ogrzewają kostki a tym samym całą stopę.

2. Właściwe skarpety i rajstopy na zimne stopy

Do żadnej części naszej garderoby nie przywiązujemy tak mało wagi jak do skarpet, ale należy pamiętać, że nawet one mogą spowodować uszkodzenia stopy i prowadzić do zaburzeń krążenia.

You might be interested:  Samoistne siniaki – skąd siniaki na ciele bez uderzenia?

Najważniejsze, żeby skarpety i rajstopy miały odpowiedni rozmiar: nie mogą być zbyt ciasne lub zbyt sztywne, nie mogą się marszczyć.

Również ściągacz wżynający się w ciało i pozostawiający odcisk na skórze jest oznaką tego, że skarpetka jest za ciasna. Aspekt ten jest szczególnie ważny dla wszystkich chorych na cukrzycę.

Można obecnie kupić specjalne skarpetki ze ściągaczami, które nie uciskają tkanek. Właściwie dobrane skarpetki posłużą także osobom, które nie chorują na cukrzycę,

Idealna skarpeta okala stopę niczym druga skóra, nie jest ani za ciasna, ani za szeroka, nie posiada grubych szwów w okolicy palców u nóg. Optymalne są produkty z bezszwowym łączeniem korpusu z częścią palcową (tzw. noskiem) skarpetki. Oznacza to, że oczka tkaniny są ze sobą połączone w idealnie dopasowany sposób, co zapobiega powstawaniu niewygodnych szwów.

Aby stopy były ciepłe, muszą być przede wszystkim suche. Bawełniane skarpety wchłaniają pot przez co stają się wilgotne i schładzają stopy. Na zimę lepsze są skarpety z zawartością wełny (przede wszystkim wełny merynosów lub alpaki).

Wełna posiada bowiem właściwości wyrównujące temperaturę i regulujące ciepło. Może ona wchłonąć wilgoć nawet do 30% swojej masy własnej, pozostając suchą.

Włókna wełny leżą luźno obok siebie, umożliwiając powstawanie komór powietrznych gromadzących i utrzymujących w sobie ciepło emitowane z naszego ciała.

Na dodatek wełna merynosów zapobiega powstawaniu zapachu potu, a przynajmniej zapach ten powstaje z opóźnieniem. Cząsteczki białka zawarte w włóknach wełny merynosów utrudniają bakteriom rozmnażanie się, hamując tym samym proces rozkładu.

Wielu z nas jest przekonanych, że założenie kilku par skarpet lub szczególnie grube skarpety to świetne rozwiązanie problemu marznących stóp.

Jednak w ten sposób często wywieramy dodatkowy nacisk na stopę, ograniczając cyrkulację powietrza.

Żeby Twoje stopy pozostały ciepłe i suche, potrzebujesz skarpet wykonanych z materiału oddychającego, odprowadzającego wilgoć i posiadającego niską, maksymalnie średnią wagę.

Pamiętaj o następującej zasadzie: zanim ubierzesz skarpety, dokładnie wysusz stopę, ewentualnie poczekaj, aż krem do stóp całkowicie się wchłonie.

Warto wiedzieć, że nasze stopy pocą się niezależnie od tego, czy za oknem jest upał czy mróz. Na stopach znajduje się bowiem najwięcej gruczołów potowych na jeden cm². Nie ma się czego wstydzić.

Jeśli cierpisz na potliwość stóp, najistotniejsza jest właściwa higiena. Nadmierne pocenie się stóp jest dość rzadką dolegliwością.

Skorzystaj z naszej podologicznej wiedzy – chętnie pomożemy Ci uporać się z tym problemem.

3. Właściwa pielęgnacja stóp w zime

Ponieważ zimą dość rzadko wystawiamy stopy na widok publiczny, wielu z nas zaniedbuje ich pielęgnację. Tymczasem sezon zimowy naraża stopy na chłód, suche powietrze, a także brak cyrkulacji w grubych butach i wilgotnych skarpetach. Zimą pielęgnacja jest więc szczególnie istotna, powinna bowiem zrekompensować stopom te wszystkie uciążliwości.

Ze względu na osłabione krążenie krwi w niskiej temperaturze skóra na stopach nadmiernie rogowacieje. Jeśli warstwa rogowa staje się zbyt gruba, pogarsza już i tak utrudniony dopływ krwi i sprzyja wychładzaniu się stóp.

Skutkiem niezliczonych godzin spędzonych w grubych zimowych kozakach są także uszkodzenia paznokci. Często dochodzi również do zapaleń łożyska paznokcia lub do wrastania paznokci.

Właśnie paznokcie wymagają zimą wyjątkowo troskliwej pielęgnacji, ponieważ w tym okresie doskwierają im przede wszystkim trzy zjawiska:

 • Brak regulacji poziomu wilgoci: W przeciwieństwie do skóry paznokcie nie są w stanie samodzielnie regulować zawartości wilgoci. Gorące powietrze kaloryferów i zimne powietrze na zewnątrz wysuszają paznokcie i sprawiają, że stają się one bardziej łamliwe. Łamliwe paznokcie magazynują w sobie jeszcze mniej wody, co sprawia, że w krótkim czasie ich stan ulega znacznemu pogorszeniu. Niszczą się, rozwarstwiają i stają się matowe.
 • Wolniejszy wzrost paznokci: Na dobitkę zimą tempo wzrostu paznokci spowalnia. Płytka paznokciowa jest zatem narażona na codzienne obciążenia znacznie dłużej niż latem.
 • Deficyt witamin i składników mineralnych: W sezonie zimowym przyjmujemy z pokarmem znacznie mniej substancji odżywczych, co sprawia, że zjawiska będące efektem tego deficytu odbijają się również na wyglądzie paznokci. Łamliwe paznokcie świadczą najczęściej o niedoborze siarki, jednego z fundamentalnych składników płytki paznokcia.

Dodatkowo zwężone na skutek niskiej temperatury naczynia krwionośne powodują dodatkowe deficyty w odżywianiu skóry, która u wielu osób pęka na opuszkach palców. Ten fenomen znany jest w dermatologii jako „palec zimowy”.

Regularne wizyty u podologa oraz fachowa pielęgnacja w domu to podstawowe narzędzia radzenia sobie z opisanymi problemami.
Dobrze wiedzieć: zimą powinniśmy unikać kremów do stóp na bazie wody, ponieważ woda zawarta w kremie szybciej się schładza w niskich temperaturach.

Umów konsultację

4. Ruch i gimnastyka stóp

Codzienny ruch, taki jak spacer, jazda na rowerze czy uprawianie sportu – w miarę możliwości na świeżym powietrzu – poprawia krążenie, zapewnia cyrkulację ciepła w ciele i zapobiega marznącym stopom.

Również ukierunkowane ćwiczenia stóp pomagają dbać o silne i dobrze ukrwione stopy, a z łatwością można je wpleść w codzienne zajęcia.

Zdrowe mięśnie stóp są ponadto najlepszą profilaktyką przeciwko obrażeniom, zapobiegają bólom pleców i kolan, a także poprawiają zdolność koordynacji i postawę. Regularnie wykonywana gimnastyka stóp zapewnia nie tylko lepszą ruchomość stóp, lecz również sprawia, że pozostają one ciepłe.

Ponadto jest świetnym sposobem na zapobieganie obrzękom i innym problemom ze stopami. Jej idealnym uzupełnieniem są ćwiczenia ukierunkowane na żylaki nóg.

Nasze “Top 3” ćwiczenia zapewniające ciepłe stopy:

 1. Piłeczka z kolcami, piłeczka tenisowa: co wieczór turlaj stopą piłeczkę od siedmiu do dziesięciu minut. Pomoże to pobudzić krążenie.
 2. Wymachy stopami: w pozycji siedzącej wykonuj kółeczka stopami dookoła stawu skokowego, naprzemiennie do wewnątrz i na zewnątrz (wystarczy trzy razy dziennie po pięć minut).
 3. Huśtawka: aby wykonać to ćwiczenie, stań na czubkach palców i powoli przetaczaj stopę w stronę pięt – powtórz dziesięć razy.

5. Kąpiele metodą Schiele na zimne stopy

Sebastian Kneipp już w XIX wieku odkrył leczniczą siłę wody. Aby pobudzić ciało, korzystał on na przykład z krótkich zimnych kąpieli zanurzeniowych, gorących kąpieli stóp, kąpieli naprzemiennych stóp oraz kąpieli z wzrastającą temperaturą wody. Kąpiel stóp o wzrastającej temperaturze wody wykazała przy tym najsilniejsze działanie poprawiające krążenie w całym ciele.

Fritz Schiele zainspirował się tą metodą, rozwinął ją i odkrył szczególną właściwość podeszwy stopy wynikającą z obecności stref refleksyjnych oraz receptorów nerwowych i termoreceptorów.

Oddziałująca na podeszwę stopy bezpośrednio od dołu woda o stopniowo wzrastającej temperaturze wywołuje poprawę ukrwienia w całym ciele. Poprawa ukrwienia ma znaczenie terapeutyczne dla układu krążenia, a co za tym idzie dla całego ciała.

Bo jak twierdzi się w medycynie chińskiej: jaka krew, takie zdrowie.

Schiele opracował specjalne urządzenie do treningu układu krążenia i związane z nimi dodatki do kąpieli – kąpiele Schiele. Kąpiele Schiele poprawiają krążenie przede wszystkim w obszarze naczyń włosowatych (mikrocyrkulacja).

Stały bodziec termiczny przekazywany przez spód stopy, ewentualnie przez powierzchnię dłoni, do ośrodkowego układu nerwowego powoduje rozszerzenie wszystkich naczyń, w szczególności naczyń włosowatych.

Zmiana oporu przepływu powoduje ponowne rozszerzenie i otwarcie zwężonych lub zamkniętych kapilar.

Chcesz spróbować, jak działają kąpiele Schiele? Umów się na zabieg.

6. Właściwe wkładki na zimne stopy

Jak to się dzieje, że wkładki poprawiają temperaturę stóp? Jeśli poddamy analizie, do jakich zmian w układzie kostnym stóp dochodzi podczas noszenia wkładek korygujących, wskazane zależności staną się jasne.

Otóż jeżeli wykonując wkładki metodą termoplastyczną Jurtin medical® korygujemy ustawienie kości śródstopia, wszystkich ścięgien i stawów, to nagle krew dopływa do wszystkich elementów stóp a one stają się ciepłe.

Najlepszym przykładem niech będzie moje przeżycie, którego doznałam wracając z Karyntii do Niemiec. Znalazłam tam wkładki, jakich długo szukałam dla moich pacjentów. Poznałam Willego Jurtina, który przez 3 dni prezentował mi swoją metodę oraz funkcjonalność opracowanych przez niego wkładek. Willy, bardzo starannie, wykonał wkładki także dla mnie.

Włożyłam je do moich zamszowych kozaków i ruszyłam w drogę powrotną. Była zima a ja stałam na dworcu w Villach czekając dwie godziny na nocny pociąg do domu. Nie było możliwości siedzenia: musiałam chodzić i stać.

I kiedy tak stałam i chodziłam nagle doznałam olśnienia: moje stopy są ciepłe! Nie marzną, nie sztywnieją! To niemożliwe! Przecież w tych butach (zamsz bez ocieplenia i na siedmiocentymetrowych obcasach zgrabnie zwężających się ku czubkom) zawsze mi marzną stopy, a jeden mały palec to nawet boli, piecze bezlitośnie i staje się fioletowo-blady.

Bazując na dotychczasowym doświadczeniu byłam już w stanie dostrzec korelację pomiędzy różnymi zjawiskami w obrębie stopy. Analizując mój stan doszłam do wniosku, że to musiały sprawić właśnie moje nowe wkładki.

Ogarnęła mnie wielka radość i satysfakcją: znalazłam wkładki, które naprawdę działają. W Centrum Podologicznym wykonujemy je z dużym powodzeniem terapeutycznym do dzisiaj. Wkładki są oczywiście wykonane indywidualnie dla każdego pacjenta na stopach nieobciążonych i skorygowanych.

Zimne stopy i dłonie 

7. Chodzenie na bosaka

Zrób przyjemność swoim stopom i częściej daj im nieco swobody. Chodzenie na boso utrzymuje stopy w formie i poprawia ich ukrwienie. Wiele osób robi błąd, nosząc w domu kapcie lub klapki. Nasze stopy są niesamowitym narzędziem przeznaczonym do chodzenia.

Chodzenie na boso jest dla ludzi najbardziej naturalną formą przemieszczania się. Buty odgradzają stopę od otoczenia, a stopa jest w nich ściśnięta i przybiera nienaturalną pozycję. Stopy potrzebują bezpośredniego kontaktu z podłożem. Chodzenie na boso aktywuje znacznie więcej mięśni stopy niż chodzenie w butach.

Idąc na bosaka, uruchamiamy ponad 30 mięśni stopy, podczas gdy w stopie ubranej w but działają jedynie 3 mięśnie. Buty prawie całkowicie ograniczają ruchy palców. Natomiast podczas chodzenia na boso palce pozostają w kontakcie z podłożem.

Pozwala to na aktywację większej liczby mięśni, przede wszystkim dolnych mięśni kości piszczelowej oraz części mięśni uda i pośladków.

Kto często chodzi na bosaka, nie tylko wspomaga budowę mięśni, lecz również przyspiesza cyrkulację krwi i przemianę materii.

You might be interested:  Ucho pływaka – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Chcesz zadbać o stopy? Zapomnij o kapciach. Wybierz ciepłe skarpetki, które nie ograniczą naturalnych ruchów stopy. Zróżnicowane podłoże dodatkowo wzmocni pozytywne efekty chodzenia na boso. Różne właściwości podłoża nie tylko poprawiają siłę i koordynację, lecz także stymulują czucie w stopie.

8. Nie zapomnij o napojach

Jeśli dostarczasz ciału wystarczającą ilość płynów, poprawiasz krążenie krwi w całym ciele ‒ aż po czubki palców u nóg.

Co najmniej 2 litry wody dziennie sprawiają, że krew jest dobrze rozcieńczona, a w efekcie łatwiej przepływa przez naczynia krwionośne. Alkohol jest środkiem rozgrzewającym tylko pozornie.

 Wprawdzie najpierw robi Ci się ciepło, ponieważ naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, ale w efekcie organizm szybciej się wychładza.

Również kawa i papierosy mają negatywny wpływ na gospodarkę cieplną naszego ciała: ich składniki sprawiają, że naczynia krwionośne ulegają trwałemu zwężeniu, a do palców rąk i stóp trafia coraz mniej rozgrzewającej krwi.

9. Nie zwlekaj z wizytą u podologa lub lekarza jak cierpisz na zimne stopy

Zimne stopy mogą być również sygnałem ostrzegawczym. Jeśli przypadłość ta dotyka Cię wyjątkowo często, poradź się lekarza, celem zidentyfikowania przyczyny. Ludzie, którym pomimo grubych skarpet stopy marzną również w cieplejsze dni, powinni skonsultować się z internistą.

Zimne stopy mogą być wywołane np. cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, nadwagą, schorzeniami naczyniowymi lub niskim, względnie wysokim ciśnieniem krwi. Przyczyną mogą być również przewlekłe zaburzenia krążenia w nogach. Nieleczone zaburzenie krążenia może doprowadzić nawet do martwicy palców.

Kolejnym źródłem tej dolegliwości mogą być zakłócenia układu nerwowego ‒ jeśli ciągle marzną Ci dłonie i stopy, może się za tym kryć zespół Raynauda.

Jest to zaburzenie naczyniowe, któremu towarzyszą skurcze, bóle i zmiana zabarwienia rąk i stóp. Oprócz różnych lekarstw schorzenie to może być rezultatem stwardnienia rozsianego lub zespołu cieśni kanału nadgarstka.

Ta forma zaburzeń ukrwienia wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Podolodzy, którzy dowiedzą się od pacjenta, że często cierpi na marznące stopy, powinni zalecić mu wizytę u lekarza.

Jeśli natomiast stopa i/lub noga nagle staje się zimna i zaczyna silnie boleć, skóra blednie lub zsinieje należy natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza lub pojechać do szpitala.

Mogą to być oznaki zatoru (zamknięcia światła naczynia tętniczego przez przenoszony z prądem krwi skrzep).

Jeśli oprócz uczucia chłodu i przebarwień pojawi się obrzęk, oznaki te mogą wskazywać również na tak zwaną bolesną siniczną zakrzepicę, wyjątkowo ciężką, aczkolwiek rzadką formę przebiegu zakrzepicy żył głębokich.

Umów konsultację

Jakie są przyczyny zimnych stóp i dłoni

Zimne stopy i dłonie – uroda czy niepokojące objawy?

Zimowa aura sprzyja marznięciu, a szczególnie stóp i dłoni. Jest to normalne, ponieważ są to końcowe części ciała, które najszybciej tracą temperaturę i najtrudniej je ogrzać. Badania pokazują, że stopy fizjologicznie są niemal o 7 stopni Celsjusza chłodniejsze niż tułów.

Niektóre osoby mają niemal zawsze zimne ręce i dłonie mimo braku żadnej stwierdzonej choroby – można powiedzieć „taka ich uroda”. Należy pamiętać, że wiele chorób może dawać taki wydawałoby się banalny i często pomijany objaw jakim są zimne kończyny, a ich lista jest długa.

Istotą odczuwania chłodu stóp i dłoni są zmiany w krążeniu włośniczkowym, często wtóre do zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. Spadek przepływu krwi przez włośniczki, czyli najmniejsze naczynia, powoduje gorsze ukrwienie a co za tym idzie słabsze ucieplenie tkanek.

Może się tak dziać w wyniku różnych zaburzeń krążenia – w wyniku niewydolności serca czy niedociśnienia tętniczego. W obu przypadkach serce nie jest w stanie wypompowywać odpowiedniej ilość krwi pod wystarczającym ciśnieniem tak, aby mogła dotrzeć do tkanek położonych obwodowo i pokryć ich zapotrzebowanie metaboliczne.

Inny mechanizm można zaobserwować przy miażdżycy kończyn. W tej chorobie blaszki miażdżycowe zwężają średnicę tętnic przez co krew nie dopływa pod odpowiednim ciśnieniem. Często miażdżycy kończyn dolnej towarzyszy też tzw „chromanie przestankowe” które polega na występowaniu nagłego bólu podudzi podczas wysiłku fizycznego.

Inną przyczyną zimnych stóp i dłoni może być anemia czyli niedokrwistość. W przebiegu anemii krwinki z różnych przyczyn nie są w stanie przenosić odpowiedniej ilości tlenu do tkanek. Powoduje to spadek aktywności metabolicznej tkanek i odczuwalnie chłodniejsze kończyny.

Również rzadkie wady anatomiczne w układzie krążenia jak zespół podkradania, koarktacja aorty czy niektóre wady serca mogą też objawiać się chłodnymi stopami lub dłońmi. Należy pamiętać, że tym chorobom najczęściej towarzyszą inne objawy jak apatia, tachykardia czy w wypadku zespołu podkradania objawy utraty czucia i siły w ręce lewej.

Choroby układu endokrynnego również mogą być przyczyną  odczuwalnie chłodniejszych kończyn. Może się tak objawiać niedoczynność tarczycy, razem z występującym osłabieniem oraz apatią. Inną przyczyną może być cukrzyca, zarówno typu I jak II.

Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi wywołuje uszkodzenie śródbłonka naczyń, prowadząc do pogrubienia błony podstawnej i proliferacji mięśniówki naczyń co w konsekwencji predysponuje do powstania mikrozakrzepów i mikrozawałów.

Takie zaburzenia w mikrokrążeniu mogą się objawiać nie tylko przez zimne stopy i dłonie, ale zmiany mogą też dotyczyć błony naczyniowej oka i być podstawą retinopatii cukrzycowej. Do innych przyczyn chłodnych stóp możemy zaliczyć palenie papierosów, ponieważ nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, picie alkoholu czy niedobór niektórych witamin.  W chorobach autoimmunologicznych (chorobach tkanki łącznej, chorobach zapalnych naczyń, niektórych chorobach dermatologicznych) poza zimnymi dłoniami i stopami często można zaobserwować charakterystyczny objaw – zblednięcie palców i ból, czyli objaw Reynauda.

Co to jest objaw Reynauda i o czym może świadczyć?

Objaw Reynauda jest napadowym zblednięciem palców rąk lub stóp, znacznie rzadziej nosa czy małżowin usznych w odpowiedzi na chłód.

Istotą tego objawu jest nadmierny skurcz włośniczek, które chwilowo upośledzają dopływ krwi i powodują zblednięcie najczęściej dystalnych czyli końcowych części palców.

Objaw Raynauda może by pierwotny (w 80% przypadków) i jest związany częściej z osobniczą wrażliwością a niżeli z patologiami.

Wtórny objaw Raynauda, znany też pod nazwą zespołu Reynaud, występuje często jako objaw wielu chorób tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty, twardzina układowa, zespół antyfosfolipidowy), chorób zapalnych naczyń (choroba Buergrea, Takayatsu), chorób wirusowych (WZWB i WZWC) czy nowotworów (szpiczak plazmocytowy, białaczki, chłoniaki). Objaw Reynauda przebiega w 3 fazach, wyróżniamy:

 • fazę zblednięcia, w której dochodzi do skurczu tętniczek włośniczkowych i zbladnięcia palców
 • fazę zasinienia z towarzyszącym uczuciem bólu i zdrętwienia
 • fazę czynnego przekrwienia w której dochodzi do rozkurczu naczyń i napływu krwi

Pierwotny objaw Reynauda jest idiopatyczny – nie jest znana jego dokładna przyczyna ale przypuszcza się, że nie bez znaczenia są predyspozycje genetyczne. Tą przyczynę można stwierdzić dopiero po wykluczeniu chorób mogących być powodem wtórnego zespołu Reynauda.

Jak poradzić sobie z zimnymi stopami i dłońmi?

Należy przede wszystkim chronić się przed wychłodzeniem, szczególnie w okresie zimowym trzeba pamiętać o ciepłych skarpetach i rękawiczkach. Warto też kremować dłonie, ponieważ uszkodzony naskórek może sprzyjać „ucieczce” ciepła.

Pomocna może być zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (zarówno ciepłych ja i zimnych). Zaleca się ograniczenie przyjmowania cukrów prostych (słodyczy i słodkich napojów) mając w pamięci, że zbyt duża redukcja kalorii również może powodować odczuwanie chłodu.

Rzucenie palenia wyeliminuje szkodliwy wpływ naczynioskurczowy na śródbłonek a regularna aktywność fizyczna poprawi mikrokrążenie.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty lekarskiej?

Niepokojącymi objawami towarzyszącymi chłodnym stopom i dłoniom są zawsze zaburzenia czucia czy parestezje (tj. uczucie przechodzących po ciele mrówek). Również osłabienie siły mięśniowej i niemożność utrzymania przedmiotów (np.

długopisu) w dłoni lub opadanie stopy powinny być sygnałami do szybkiej konsultacji neurologicznej. Zimne stopy, niegojące się rany mogą wskazywać na cukrzycę. Niepokojące jest pojawienie się objawu Reynauda u mężczyzn i u osób po 30 rż.

Natomiast nagłe pojawienie się objawu Reynauda u starszych osób może nasuwać podejrzenie choroby nowotworowej i wymaga konsultacji lekarskiej.

Źródła:

1. Nardin RA, Fogerson PM, Nie R, Rutkove SB. Foot temperature in healthy individuals: effects of ambient temperature and age. J Am Podiatr Med Assoc. 2010 Jul-Aug;100(4):258-64. PubMed PMID: 20660876.

2. Forłow M, Masłowski L. Objaw Reynauda. mp.pl

3. Borucka K, Naskręt D, Wierusz-Wysocka B. Metody oceny mikrokrążenia w skórze u pacjentów z cukrzycą. Diabetologia Kliniczna.

Zimne stopy i dłonie – jaka jest przyczyna tego problemu?

Autor

Z problemem zimnych stóp i dłoni boryka się wiele osób. Jako że jednak najczęściej nie przeszkadza to znacznie w codziennym funkcjonowaniu, często kwestia ta jest bagatelizowana. Czy jednak słusznie? Co mogą oznaczać zimne stopy i dłonie? Czy powinniśmy się martwić, jeżeli ciągle marzniemy? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej!

Zimne stopy – poznaj przyczyny

Uważa się, że na zimne stopy narzeka aż połowa z nas. Może to być kłopotliwe, ponieważ często marznące stopy sprawiają, że czujemy się niekomfortowo i zaczyna być nam zimno nie tylko w tę jedną część ciała.

Dlaczego marzną nam stopy? Często jest to przyczyna słabego krążenia. Można powiedzieć, że bywają one traktowane przez organizm nieco po macoszemu, ponieważ przede wszystkim musi on zapewnić krew organom wewnętrznym. Zimne stopy mogą więc być także oznaką słabego krążenia lub problemów z sercem.

Choć to najprostsze wytłumaczenie, przyczyną zimnych stóp może być także ucisk, czyli… za ciasne skarpetki lub zbyt mocno zawiązane buty. Krew nie może wtedy swobodnie przepływać i czujemy nieprzyjemny chłód.

Zimne stopy są także jednym z objawów miażdżycy. Dzieje się tak, ponieważ cholesterol zmniejsza średnice tętnic, w związku z czym krew krąży wolniej i nie dociera we wszystkie miejsca, w które powinna.

Taki rodzaj marznięcia może być również niegroźny i związany np. z budową ciała (najczęściej marzną osoby wysokie i szczupłe) lub na przykład intensywnego stresu.

Zimne stopy mogą być również oznaką zbyt dużej emocjonalności.

You might be interested:  Choroba gravesa-basedowa – przyczyny, objawy, badania, leczenie, dieta

Osoby, które nadmiernie wszystko przeżywają, wydzielają w swoim organizmie dużo katecholaminy, ona z kolei powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych w stopach.

Jeżeli przez dłuższy czas siedzimy lub stoimy w jednej pozycji, również narażamy się na ochłodzenie stóp. Warto co jakiś czas trochę się poruszać, zmienić pozycję, rozciągnąć się, pospacerować.

Dlaczego marzną ci dłonie?

Na temat zimnych dłoni krąży kilka powiedzeń, twierdzi się na przykład, że taka przypadłość świadczy o gorącym sercu. Jest to na pewno bardzo miłe dla osób, które mają taki problem, jednak powód takiego stanu może być nieco inny, niż wrodzona czułość.

Podobnie jak w przypadku stóp, także i zimne dłonie mogą świadczyć o słabym krążeniu krwi. Powodem może być również stres. Adrenalina się podnosi, krew uderza do narządów wewnętrznych, a dłonie i stopy mają jej niedosyt, więc czujemy zimno.

W przypadku stóp wspominaliśmy o zbyt ciasnych skarpetkach czy butach, jeśli natomiast marzną nam dłonie, zwróćmy uwagę na bransoletki i zegarki. Być może zapięliśmy je tak mocno, że krew nie może dopłynąć, a my marzniemy.

Zimne dłonie mogą być konsekwencją przyjmowania niektórych leków. Zawsze warto dokładnie czytać ulotkę lub konsultować się z lekarzem.

Kolejną przyczyną zimnych dłoni może być palenie papierosów, ponieważ nikotyna sprawia, że naczynia krwionośne się zwężają.

Jak rozgrzać zmarznięte stopy i dłonie?

Jeżeli czujemy przejmujące zimno stóp i dłoni, warto wykorzystać kilka domowych sposobów, które pomogą nam się zmierzyć z tym problemem.

Na początku możemy wziąć rozgrzewającą kąpiel. Warto do wody dodać jakiś olejek, który pobudzi krążenie naszej krwi. Przy okazji zrelaksujemy się i odpoczniemy, połączymy więc przyjemne z pożytecznym.

Aby przyśpieszyć i polepszyć krążenie krwi, warto zaopatrzyć się w przyrządy do masażu i co jakiś czas dokładnie masować zimne kończyny. Dzięki temu krew dotrze tam, gdzie powinna, a my pozbędziemy się nieprzyjemnego uczucia.

Po kąpieli lub w jej trakcie można skorzystać ze szczotki o naturalnym włóknie i szczotkować zmarznięte części ciała. Takie praktyki również pobudzą krążenie.

Jeśli dolegliwości nasilają się, gdy długo siedzimy lub stoimy w jednej pozycji, starajmy się co jakiś czas wstać i poruszać. Zróbmy kilka przysiadów, przespacerujmy się po pomieszczeniu, zmieniajmy pozycję.

Można skorzystać także z maści rozgrzewających. Posmarujmy stopy i załóżmy ciepłe skarpetki.

Kiedy rozgrzewamy swoje stopy, dobrze jest przyrządzić sobie jakiś ciepły napój, który dodatkowo rozgrzeje nasz organizm, dzięki temu szybciej poczujemy przyjemną zmianę temperatury.

Zimne stopy i dłonie – o czym jeszcze mogą świadczyć?

Zimne stopy i dłonie mogą być również symptomem wielu chorób, np. cukrzycy, niedoczynności tarczycy, anemii, wirusowego zapalenia wątroby czy obrzęku płuc. Z drugiej strony jednak taki stan nie zawsze oznacza, że w naszym organizmie dzieje się coś złego.

Niektórzy z nas tak już po prostu mają, że szybciej marzną im zarówno górne, jak i dolne kończyny. Aby jednak poczuć się lepiej, warto nie ignorować tego objawu i wybrać się do lekarza. Dzięki takiej wizycie upewnimy się, że nic nam nie dolega lub będziemy mogli rozpocząć leczenie.

Zimne stopy i dłonie często sprawiają, że marznie całe nasze ciało, nie możemy się rozgrzać i nie czujemy się najlepiej. Trudno bowiem funkcjonować, kiedy jest nam zimno.

Dlatego też warto wypróbować domowe sposoby na rozgrzanie, a jeżeli i to nie pomaga, koniecznie udać się do specjalisty. Tego objawu nie warto lekceważyć, ponieważ nie zawsze wpisuje się on w naszą naturę.

Może on nam sygnalizować, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.

Kasy fiskalne online – ostateczny termin wdrożenia

Dlaczego masz zimne dłonie? – Czytelnia apteki Cefarm24

Na temperaturę kończyn duży wpływ ma nasz styl życia. Nagłe oziębienie mogą wywołać stres, silna reakcja emocjonalna, ponieważ zwiększa się wówczas krążenie w innych częściach ciała, głównie klatce piersiowej. Przepływ krwi zmienia się również, gdy wykonujemy pracę siedzącą bądź stojącą.

Tkwienie w identyczna pozycji w trakcie wykonywanych czynności przez wiele godzin w końcu sprawi, iż będziemy mieli zimne dłonie, a także stopy. Podobne skutki może przynieść zespół cieśni nadgarstka, który także jest chorobą zawodową. Zwróćmy uwagę również na elementy ubioru, np. pasek zegarka, bransoletkę czy skarpetki.

Ich ucisk i blokowanie dopływu krwi też negatywnie wpływa na temperaturę rąk i nóg.

Ponadto, do naszej niedawnej listy powodów, dla których powinnaś przestać palić, możemy dodać również zimne dłonie. Dlaczego? Nikotyna zawarta w papierosach zwęża naczynia krwionośne, co negatywnie wpływa na przepływ ciepła przez nasze ciało. W konsekwencji dochodzi do dodatkowego wychłodzenia kończyn, których ukrwienie jest gorsze niż innych części ciała.

Oczywiście, dłonie marzną w trakcie mrozów, gdy niedostatecznie je chronimy. O radach na odmrożenie dłoni pisaliśmy wcześniej, zajrzyj koniecznie w czasie siarczystych mrozów!

Chorobowe przyczyny zimnych dłoni i stóp

Chociaż zazwyczaj o lodowatych dłoniach mówi się, że są efektem problemów z krążeniem, to jednak lista chorób, które mogą występować w związku z nimi, jest niestety dłuższa. O czym mogą świadczyć więc zimne dłonie?

niedoczynność tarczycy.

O tej chorobie więcej przeczytasz w naszej czytelni,
anemia, której objawami poza ochłodzeniem kończyn są również słabsze włosy i paznokcie czy też zmęczenie,
faktycznie problemy z krążeniem, takie jak niedokrwistość (niski poziom żelaza), miażdżyca, zbyt niskie ciśnienie i tym podobne,
– choroby tętnic: Takayasu (zapalenie) oraz Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń krwionośnych),
choroba Raynauda, która polega na nagłych skurczach przy np. umieszczaniu dłoni w zimnej wodzie. Skóra ręki robi się wówczas bardzo szybko blada, a następnie sina.

Jak radzić sobie z lodowatymi dłońmi?

Poza wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania, aby ustalić faktyczną przyczynę zimnych dłoni, możesz wykonywać profilaktycznie kilka prostych czynności. Pomogą one w utrzymaniu wyższej temperatury kończyn.

Dobrym sposobem na pobudzenie krążenia i rozgrzanie się jest herbata. Do jej przygotowania najlepiej użyć imbiru, soku malinowego, goździków czy cytryny. Pamiętajmy, że witamina C ma wpływ na poprawną budowę naczyń krwionośnych, więc jej obecność jest tu bardzo ważna.

Powinniśmy także nie zapominać o ćwiczeniach, które poprawią ukrwienie wszelkich zakamarków ciała. Na początek nie trzeba wiele – wystarczy pokręcić stopami i dłońmi przez kilka minut. W dalszej perspektywie warto zastanowić się nad regularnym uprawianiem sportu. Decyzja ta okaże się zbawienna dla naszego zdrowia i samopoczucia, nawet w zimie.

A jeśli szukasz przyjemnego sposobu na ciepłe dłonie, to rozważ masaże z olejkami aromatycznymi albo maściami rozgrzewającymi.

Masz ciągle zimne stopy? Sprawdź, co to oznacza

Zimne stopy zimą to w pełni naturalna reakcja organizmu na wychłodzenie. Problem pojawia się, gdy przebywamy na zewnątrz, w niskiej temperaturze, a nasze obuwie nie chroni wystarczająco stóp przed zimnem. Uczuciu zimnych stóp może także sprzyjać zbyt lekka odzież, bo organizm dążąc do ogrzania kluczowych narządów, „zapomina” o dłoniach i stopach.

Uczucie zimna w stopach

Zimne nogi to dość nieprzyjemny problem, który nie musi być związany z ogólnym stanem zdrowia. Często dotyczy osób bardzo szczupłych, które ze względu na niewielką ilość tkanki tłuszczowej szybciej się wychładzają.

Zjawiskiem naturalnym jest to, że stopy robią się zimne, kiedy chodzimy na bosaka po chłodnych posadzkach np. płytkach, długi czas przebywamy w pozycji siedzącej, która utrudnia dopływ krwi do kończyn dolnych oraz np.

nadmiernie pocą się nam stopy – wówczas uczucie zimna jest związane z wilgocią oraz naturalnymi mechanizmami termoregulacji organizmu.

Ważne: jeżeli stopy są zimne i spuchnięte, a kolor skóry blednie, robi się niebieskawo-szary lub marmurkowy, niezbędna jest szybka konsultacja lekarska. Takie objawy mogą świadczyć nie tylko o poważnych zmianach miażdżycowych, ale także np. o zakrzepicy.

Uczucie zimna w stopach może być także spowodowane problemami w funkcjonowaniu organizmu. Jedną z przyczyn jest niewydolność żylna kończyn dolnych, która prowadzi do powstawania żylaków. W tym przypadku przyczyn schorzenia należy upatrywać m.in. w stylu życia i sposobie odżywiania. Zaburzenia krążenia obwodowego powodują m.in.:

 • nadwaga,
 • otyłość,
 • siedzący tryb życia,
 • dieta bogata w tłuszcze nasycone,
 • niektóre schorzenia przewlekłe.

Warto pamiętać, że skłonność do zaburzeń krążenia, które początkowo mogą objawiać się jedynie zimnymi stopami, dziedziczymy wraz z genami. Z tego względu bardzo ważna jest profilaktyka, która obejmuje m.in.

stosowanie zdrowej diety, aktywność fizyczną, rezygnację z palenia papierosów, a także noszenie specjalnych skarpet, podkolanówek i rajstop podczas wykonywania pracy siedzącej, które zapobiegają rozwojowi żylaków.

Problem zimnych stóp i dłoni może być także powodowany przez zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy oraz anemię lub niedokrwistość, z niedoboru żelaza, niedoboru witaminy B12 lub niedoboru kwasu foliowego.

Zimne stopy a nerwica

Zimne stopy i dłonie bardzo często są powiązane z naszym układem nerwowym. U osób znerwicowanych i cierpiących na zaburzenia na tle emocjonalnym uczucie zimna powodują problemy z krążeniem obwodowym oraz czynniki o podłożu psychicznym.

Zimne nogi w tym przypadku to objaw psychosomatyczny, który jest wynikiem nadmiernego obciążenia układu nerwowego. W przypadku zaburzeń na tle nerwicowym uczuciu zimna może towarzyszyć też nadmierna potliwość, która obejmuje nie tylko stopy, ale także dłonie.

Problem pojawia się przede wszystkim w sytuacjach stresowych.

Do jakiego lekarza z zimnymi stopami?

Jeżeli mamy problemy z zimnymi stopami, powinniśmy zgłosić się do lekarza POZ, który po przeprowadzeniu wywiadu, podejmie decyzję odnośnie do diagnostyki. Najczęściej obowiązkowym badaniem jest badanie krwi, które pozwala stwierdzić, czy przyczyną dolegliwości nie jest niedobór czerwonych krwinek.

Konieczne może być także wykonanie badania moczu. Podczas badań wykonywany jest także pomiar ciśnienia tętniczego, które może mieć wpływ na uczucie zimna. Niskie ciśnienie krwi często powoduje uciążliwe dolegliwości w postaci uczucia chłodu, osłabienia i zwrotów głowy.

W przypadku stwierdzonych żylaków należy wykonać badanie przepływu krwi, które możliwe jest dzięki odpowiedniej aparaturze USG. W celu redukcji ewentualnych problemów z krążeniem konieczna jest zmiana diety oraz trybu życia.

Osobom, którym dokuczają żylaki i zaburzenia krążenia obwodowego, zaleca się codzienną, umiarkowaną aktywność fizyczną oraz redukcję nadmiaru kilogramów.

Czytaj też:6 niesamowitych korzyści płynących z chodzenia bosymi stopami

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *