Marznące stopy, kiedy na zewnątrz temperatura nie rozpieszcza, nie są powodem do zmartwień. Niska temperatura może bowiem powodować skurcz drobnych tętniczek stóp, a dalej do ich niedokrwienia, co jest zjawiskiem naturalnym. Również nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu mogą być powodem obniżenia temperatury stóp.
Jeśli jednak zimne stopy dokuczają cały rok, wówczas należy zastanowić się nad przyczynami tej dolegliwości. Objaw marznięcia stóp bardzo często może wskazywać na choroby związane z układem krążenia, anemię, uszkodzenie nerwów obwodowych, choroby naczyń obwodowych, cukrzycę, niedoczynność tarczycy, chorobę Raynauda, zespół niespokojnych nóg.
Jeśli marznięciu stop towarzyszą inne objawy, takie jak uczucie drętwienia i mrowienia, powstawanie ran i pęcherzy, zmiana koloru skóry, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem ustalenia odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcia leczenia.
Tymczasem warto wypróbować kilka domowych sposobów, które przyniosą ulgę zmarzniętym stopom.
Zdjęcie
Zimne stopy /© Photogenica
Zdjęcie
Masaż stóp /© Photogenica
Masaż stóp to szybki i prosty sposób na ich rozgrzanie i przywrócenie odpowiedniego krążenia. Do jego wykonania można wykorzystać delikatnie podgrzaną oliwę, olej sezamowy lub kokosowy. Masaż wykonujemy w kierunku od palców do pięty, uciskając stopę w sposób delikatny, lecz stanowczy. Po 10 minutach zakładamy bawełniane skarpetki i pozwalamy stopom odpocząć.
Masaż należy powtarzać zawsze, kiedy stopy są zimne lub profilaktycznie, np. przed snem.
Zdjęcie
Kąpiel naprzemienna /© Photogenica
Naprzemienne zanurzanie zmarzniętych stóp w zimnej, a następnie ciepłej wodzie, to najprostszy domowy sposób na ich rozgrzanie i przywrócenie odpowiedniego krążenia.
Wystarczy do dwóch misek nalać kolejno zimną oraz bardzo ciepłą wodę, po czym zanurzyć stopy na 2 minuty w zimnej wodzie, a następnie na 1 minutę w ciepłej. Czynność należy powtarzać przez ok.
15 minut, po czym na suche stopy nałożyć ciepłe skarpetki.
Do kąpieli można dodać kilka kropel olejku o właściwościach rozgrzewających, np. z imbiru, rozmarynu, mięty.
Zdjęcie
Ćwiczenia stóp /© Photogenica
Można je wykonywać wszędzie – w windzie, na przystanku, stojąc w kolejce w sklepie lub gotując. Wykonywanie prostych ćwiczeń nie wymaga wiele czasu i wysiłku, a pozwala na utrzymanie odpowiedniego krążenia krwi i wzmacnia naczynia krwionośne.
Kiedy stopy są zmarznięte i potrzebują natychmiastowej pomocy, zalecane są następujące ćwiczenia:
Wspięcie na palcach – w pozycji stojącej powoli unosimy ciało, wspinając się wysoko na palcach. Pozostajemy w tej pozycji przez minutę, po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy przez 10 minut.
Naprzemienne chodzenie na palcach i piętach.
Podnoszenie ręcznika lub drobnych przedmiotów z podłogi za pomocą palców stóp.
„Na siedząco” – wykonujemy obszerne krążenia stóp, raz w prawą, raz w lewą stronę. Ćwiczenie powtarzamy 10, 20 razy.
Zdjęcie
Sól Epsom /© Photogenica
Za tą tajemniczą nazwą kryje się nic innego jak siarczan magnezu, który nazwę sól Epsom zawdzięcza miejscowości w Anglii, w której początkowo był odparowywany ze źródeł wody mineralnej.
Siarczan magnezu najlepiej wchłania się przez skórę, dlatego kąpiele w solance są tak korzystne dla organizmu.
Ponieważ brak magnezu jest jedną z przyczyn marznięcia stóp, zaleca się stosowanie ciepłych kąpieli z dodatkiem soli Epsom.
Stopy należy zanurzyć na 15-20 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem ½ szklanki soli. Czynność ta powtarzana 2 razy w tygodniu powinna przynieść ulgę zimnym stopom.
Zdjęcie
Dieta bogata w magnez /© Photogenica
Magnez warunkuje prawidłowe działanie układu krążeniowego, dlatego jego niedobór może być przyczyną marznięcia stóp. Nasz organizm nie posiada zdolności „magazynowania” tego pierwiastka, dlatego tak ważne jest regularne dostarczanie mu niezbędnej dawki magnezu w codziennej diecie. Dla kobiet wartość ta wynosi 300 mg dziennie, dla mężczyzn – 400 mg.
Naturalnym źródłem magnezu są m.in. szpinak, brokuły, awokado, ogórek, fasola szparagowa, rzepa, gorczyca, pestki dyni, sezam, migdały. Produkty te należy wprowadzić do codziennego menu, ewentualnie uzupełniając je suplementami, które poleci lekarz.
Zdjęcie
Korzeń imbiru /© Photogenica
Imbir posiada wiele cudownych właściwości, w tym rozgrzewające i wspomagające krążenie. Chroni też przed tworzeniem się zakrzepów. Warto więc mieć zawsze zapas imbiru w kuchni, bo przydać się może nie tylko do przyprawienia potraw.
Swoje właściwości rozgrzewające imbir zawdzięcza przede wszystkim dwóm składnikom – jest to gingerol i zinferon, które odpowiadają również za specyficzny, lekko gorzki smak imbiru.
Imbir rozgrzewa zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Łyżeczkę pokrojonego imbiru należy gotować w 2 szklankach wody przez 10 minut.
Następnie odcedzić, dodać odrobinę miodu i tak przygotowany napój pić 2 lub 3 razy dziennie. Można też swoim stopom zafundować rozgrzewającą kąpiel imbirową.
Wystarczy garść pokrojonego imbiru zagotować w kilku litrach wody, wystudzić i zanurzyć stopy na 15 minut.
Po konsultacji z lekarzem można też zdecydować się na przyjmowanie suplementów z dodatkiem imbiru.
Zdjęcie
Zielona herbata /© Photogenica
Wystarczy pić 3 filiżanki zielonej herbaty dziennie, by docenić jej lecznicze i kosmetyczne właściwości. Uważana jest za naturalne lekarstwo przynoszące ulgę, kiedy cierpimy z powodu zimnych stóp, poprawia bowiem krążenie i wzmacnia naczynia krwionośne.
Aby przynieść natychmiastową ulgę zmarzniętym stopom można zaparzyć 4 torebki zielonej herbaty w dużej misce, a po wystudzeniu moczyć stopy w naparze przez 10 minut.
Zdjęcie
Pieprz cayenne /© Photogenica
Kapsaicyna, związek chemiczny wchodzący w skład pieprzu Cayenne, jest nie tylko odpowiedzialny za ostry smak przyprawy. Jego rola jest znacznie poważniejsza, korzystnie wpływa bowiem na układ krążenia. Pomaga również zatrzymać ciepło w organizmie, przynosi ulgę w obrzęku i mrowieniu nóg.
Domowy sposób na szybkie rozgrzanie zmarzniętych stóp jest bardzo prosty. Wystarczy 1 łyżeczka pieprzu Cayenne i 2 pary skarpet.
Pieprz równomiernie rozprowadzamy wewnątrz grubych skarpet, po czym zakładamy je na stopy (aby uniknąć pieczenia, najpierw należy założyć cienkie skarpetki, by uniknąć bezpośredniego kontaktu pieprzu ze skórą). Ulgę przyniesie też masowanie stóp kremem zawierającym kapsaicynę.
Zdjęcie
Bose stopy /© Photogenica
Chodzenie boso ma wiele zalet, o których często zapominamy w codziennej gonitwie. Tak prosta czynność może przynieść wiele korzyści naszemu organizmowi.
Po pierwsze, chodzenie boso to naturalny masaż stóp, zwłaszcza kiedy wybierzemy nierówne podłoże, takie jak piasek czy gęstą trawę.
Naciskanie ciężarem całego ciała na stopy poprawia ich ukrwienie, ale też pozytywnie wpływa na całą postawę ciała (wzmacnia mięśnie, stawy skokowe, kolanowe i biodrowe). Po drugie, kontakt z naturalnym podłożem hartuje i wzmacnia organizm.
Podwójnie skorzystamy spacerując boso po trawie w słoneczny dzień. Wówczas organizm produkuję więcej witaminy D, której niedobór powoduje anemię, która z kolei może być przyczyną ciągle zimnych stóp.
Warto otworzyć się na naturalne metody uodparniania organizmu i spacerować boso tam, gdzie się da – nad jeziorem, po plaży, w ogrodzie.
Zdjęcie
Dieta bogata w żelazo /© Photogenica
Ludzie cierpiący na niedobór żelaza często doświadczają uczucia zimnych stóp. Dzieje się tak, ponieważ poziom hemoglobiny we krwi jest niski i nie może ona transportować tlenu do narządów i tkanek.
Dzienne zapotrzebowanie na żelazo u kobiet między 19 a 50 rokiem życia wynosi 18 mg, z kolei u mężczyzn 8 mg. Aby zapewnić organizmowi wymaganą codzienną dawkę żelaza należy wzbogacić dietę o produkty z wysoką jego zawartością. Należą do nich: daktyle, jabłka, czerwone mięso, wątróbka, szpinak, szparagi, migdały, suszone morele, oliwki, tofu, małże.
Po konsultacji z lekarzem można też wprowadzić do diety suplementy zawierające żelazo. Uwaga! Nadmiar żelaza może być szkodliwy i prowadzić do hemochromatozy.
Zdjęcie
Dbaj o swoje stopy /© Photogenica
- Nie pozwól nogom zwisać bezwładnie podczas siedzenia. Zawsze opieraj je o stabilne podłoże.
- Aerobik, bieganie, jazda na rowerze, wspinaczka górska – wszystkie te formy aktywności pozwolą poprawić krążenie krwi. Wypróbuj również jogę.
- W okresie zimowym nie zapomnij o ciepłych skarpetkach. Unikaj jednak skarpetek z ciasnym ściągaczem, ponieważ mogą ograniczać przepływ krwi.
- Rzuć palenie! Tytoń niszczy naczynia krwionośne i utrudnia przepływ krwi.
- Jedz produkty bogate w kwasy omega 3, takie jak orzechy włoskie, łosoś, nasiona dyni. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia zakrzepów i usprawniają krążenie.
- Kontroluj poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i poziom cukru. Wszelkie odstępstwa od normy zgłoś swojemu lekarzowi.
Sposoby na zimne stopy. Jak sobie z nimi radzić? | Sklep internetowy Befado
Po gorącym lecie zostały już niestety tylko wspomnienia. Nadszedł czas, by zaopatrzyć się w miękki kocyk, zapas herbaty i ciepłe kapcie.
Te ostatnie szczególnie mogą pomóc naszym zmarzniętym stopom, które nie będą miały łatwo w najbliższych miesiącach.
Uczucie zimna w stopach dotyczy wielu osób i to nie tylko w okresie jesienno – zimowym, choć teraz jest na pewno jeszcze bardziej uciążliwe. Co jest przyczyną tego stanu i jak sobie z nim poradzić?
Dlaczego mamy zimne stopy?
Na pewno sprzyja temu jesienno – zimowa aura. Złote liście na drzewach wyglądają pięknie, ale coraz większy chłód może nam dopiec (a zdecydowanie wolimy gdy robi to słońce!). Nasze stopy, jako że są położone najbliżej zimnego podłoża, są niestety narażone na szybsze „uciekanie ciepła”.
- Poza niską temperaturą na zewnątrz są też inne przyczyny, a należą do nich na przykład:
- – Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji – związane na przykład z siedzącą lub stojącą pracą, co powoduje zaburzenia krążenia krwi;
- – Szczupła budowa ciała – u bardzo szczupłych osób może brakować odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej i mięśni, które chronią przed utratą ciepła;
- – Silne emocje – sytuacje stresujące powodują, że organizm wydziela większe ilości adrenaliny, która skupia krążenie krwi głównie wokół narządów niezbędnych do przeżycia, dlatego kończyny dolne niestety zostają nieco pominięte;
- – Nieodpowiednie skarpety – unikaj tych zbyt ciasnych, z wbijającym się w skórę ściągaczem, wybieraj takie, które leżą niczym druga skóra;
– Zimne stopy mogą być też objawem chorób takich jak cukrzyca, niedokrwistość lub miażdżyca. Warto więc co jakiś czas przeprowadzać podstawowe badania, które pozwolą określić stan zdrowia i wcześniej wykryć ewentualną dolegliwość lub jej zapobiec.
Jak sobie radzić z tym lodowatym uczuciem?
Podkręć temperaturę ćwiczeniami! Codzienna dawka ruchu przyspieszy cyrkulację krwi oraz da Twojemu organizmowi trochę ciepła i endorfin. Podczas pracy biurowej pamiętaj, by co jakiś czas wstać od biurka i rozruszać nogi.
W chłodne jesienno – zimowe dni nie chodź boso po domu, chroń swoje stopy, otulając je ciepłymi kapciami. Dobrym wyborem będą modele wypełnione naturalną wełną owczą. Ten przyjemny, miękki materiał posiada cenne właściwości. Dzięki świetnej termoregulacji sprawdza się nie tylko jako ocieplenie zimą, ale i potrafi utrzymaćm odpowiednią temperaturę latem. Jej higroskopijność sprawia, że nie pochłania potu, tylko odprowadza go na zewnątrz, ale sama pozostaje sucha. Dzięki temu możemy mówić o właściwościach antybakteryjnych. Poza tym futerko jest tak przyjemne, że Twoje stopy poczują się po prostu cudownie!
Przekonaj się sama! Zobacz kolekcję z futrem.
Gdy już założysz ciepłe kapcie, powędruj w nich do kuchni i zaparz kubek herbaty. Gorący napój wypełni Twoje ciało i od razu poczujesz się lepiej. Trzeba pamiętać, że odpowiednie nawodnienie poprawia krążenie krwi, dlatego pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę organizmu. Wypijaj więc codziennie co najmniej 2 litry wody!
Innym sposobem, by ulżyć naszym wyziębionym stopom, są kąpiele rozgrzewające. By wzmocnić efekt, do ciepłej wody dodaj kilka kropel olejków posiadających takie właściwości. Są nimi na przykład olejek z tymianku, cynamonu, goździków, pomarańczy czy imbiru.
Wszystkim zmarzluchom życzymy ciepłego dnia!
9 sposobów na zimne stopy
Dlaczego nasze stopy tak szybko się wychładzają, kiedy temperatura otoczenia spada? Kiedy zaczynamy marznąć, ciało przechodzi do „trybu przetrwania”, utrzymując w cieple w pierwszej kolejności najbardziej istotne dla niego organy oraz mózg – ręce i nogi znajdują się na szarym końcu tej listy.
Ponadto niskie temperatury prowadzą do tego, że naczynia leżące po zewnętrznej stronie naszego ciała zaczynają się zwężać. W efekcie temperatura ciała zostaje utrzymana, ale pogarsza się ukrwienie kończyn, a więc stóp i dłoni.
Ciepłe stopy mają jednak nader istotne znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia i układu odpornościowego. Badania wskazują na to, że osoby o zimnych stopach cierpią na trudności z zasypianiem, a ponadto ich sen ma znacznie gorszą jakość.
Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie z zimnymi stopami.
1. Prawidłowy but na zimne stopy
Noszone przez nas buty nie powinny być zbyt ciasne – zarówno na długość, jak i na szerokość. Nie pomoże grube ocieplenie buta, jeśli but tak mocno przylega do stopy, że utrudnia jej ukrwienie, a palce nie mają możliwości ruchu.
Dlatego warto buty zimowe kupować o pół a nawet cały rozmiar większe niż zwykle. Więcej miejsca w bucie tworzy poduszkę powietrzną, która dodatkowo izoluje stopę przed warunkami zewnętrznymi.
Ale podczas chodzenia należy zwrócić uwagę na to, żeby pięty nie przesuwały się poza powierzchnię podeszwy.
Zimowe buty mają często grube podeszwy, które mają na celu chronić stopy przed zimnem od spodu. Ich wadą jest jednak brak wystarczającej elastyczności. Gruba, sztywna podeszwa nie pozwala mięśniom stóp pracować. Utrudnia to krążenie krwi i prowadzi do zimnych stóp.
Stopa jest organem zmysłu odpowiedzialnym za przekaz informacji na temat warunków, w jakich znajduje się nasze ciało. Jeśli buty mają grube podeszwy proces ten nie może zaistnieć. Długotrwałe noszenie takiego obuwia może być powodem zaniku, atrofii sklepienia stopy, skrócenia mięśni stóp.
To z kolei może powodować częste potykanie się. Ryzyko skręcenia stopy, czy wręcz złamań zwiększa się.
Coraz większą popularnością cieszą się miękkie, płaskie kozaki z owczej skóry lub jej imitacji. Buty te wydają się być niezwykle wygodne. Bardzo często jednak są one zbyt szerokie szczególnie na pięcie i nie zapewniają jej stabilności.
Jest to widoczne już na pierwszy rzut oka: pięta ślizga się i często cała stopa jak gdyby na bok przesuwa się po powierzchni podeszwy. Takie wadliwe ustawienie stopy może na dłuższą metę wywoływać bóle stóp, dysfunkcje kolan i bioder.
Buty takie nie mają sznurowadeł, co pozwoliłoby na lepsze dopasowanie buta do stopy.
Kto nie chce rezygnować z tego typu butów, powinien przynajmniej wyposażyć je w indywidualnie dopasowane wkładki które pomogą stabilizować piętę.
Z przyjemnością pomożemy Ci wyposażyć Twoje ulubione kozaki w odpowiednie wkładki. Umów się teraz na bezpłatną konsultację. Chętnie doradzimy, czy nasze wkładki mogą być również dla ciebie właściwym rozwiązaniem.
Umów się na bezpłatną konsultację
Co do zasady radzimy, by nie nosić przez cały czas tej samej pary obuwia, lecz regularnie ją zmieniać. Ponadto po przyjściu do domu należy wysuszyć buty – nawet jeśli nie chodziłaś/-eś w nich po kałużach.
Kto chciałby zrezygnować z grubej podeszwy, dla lepszej izolacji od podłoża, ma również możliwość wykorzystać cienkie wkładki z owczej wełny lub filcu. Szczególnie skuteczne są również getry/nakostniki (najlepiej z wełny), które ogrzewają kostki a tym samym całą stopę.
2. Właściwe skarpety i rajstopy na zimne stopy
Do żadnej części naszej garderoby nie przywiązujemy tak mało wagi jak do skarpet, ale należy pamiętać, że nawet one mogą spowodować uszkodzenia stopy i prowadzić do zaburzeń krążenia.
Najważniejsze, żeby skarpety i rajstopy miały odpowiedni rozmiar: nie mogą być zbyt ciasne lub zbyt sztywne, nie mogą się marszczyć.
Również ściągacz wżynający się w ciało i pozostawiający odcisk na skórze jest oznaką tego, że skarpetka jest za ciasna. Aspekt ten jest szczególnie ważny dla wszystkich chorych na cukrzycę.
Można obecnie kupić specjalne skarpetki ze ściągaczami, które nie uciskają tkanek. Właściwie dobrane skarpetki posłużą także osobom, które nie chorują na cukrzycę,
Idealna skarpeta okala stopę niczym druga skóra, nie jest ani za ciasna, ani za szeroka, nie posiada grubych szwów w okolicy palców u nóg. Optymalne są produkty z bezszwowym łączeniem korpusu z częścią palcową (tzw. noskiem) skarpetki. Oznacza to, że oczka tkaniny są ze sobą połączone w idealnie dopasowany sposób, co zapobiega powstawaniu niewygodnych szwów.
Aby stopy były ciepłe, muszą być przede wszystkim suche. Bawełniane skarpety wchłaniają pot przez co stają się wilgotne i schładzają stopy. Na zimę lepsze są skarpety z zawartością wełny (przede wszystkim wełny merynosów lub alpaki).
Wełna posiada bowiem właściwości wyrównujące temperaturę i regulujące ciepło. Może ona wchłonąć wilgoć nawet do 30% swojej masy własnej, pozostając suchą.
Włókna wełny leżą luźno obok siebie, umożliwiając powstawanie komór powietrznych gromadzących i utrzymujących w sobie ciepło emitowane z naszego ciała.
Na dodatek wełna merynosów zapobiega powstawaniu zapachu potu, a przynajmniej zapach ten powstaje z opóźnieniem. Cząsteczki białka zawarte w włóknach wełny merynosów utrudniają bakteriom rozmnażanie się, hamując tym samym proces rozkładu.
Wielu z nas jest przekonanych, że założenie kilku par skarpet lub szczególnie grube skarpety to świetne rozwiązanie problemu marznących stóp.
Jednak w ten sposób często wywieramy dodatkowy nacisk na stopę, ograniczając cyrkulację powietrza.
Żeby Twoje stopy pozostały ciepłe i suche, potrzebujesz skarpet wykonanych z materiału oddychającego, odprowadzającego wilgoć i posiadającego niską, maksymalnie średnią wagę.
Pamiętaj o następującej zasadzie: zanim ubierzesz skarpety, dokładnie wysusz stopę, ewentualnie poczekaj, aż krem do stóp całkowicie się wchłonie.
Warto wiedzieć, że nasze stopy pocą się niezależnie od tego, czy za oknem jest upał czy mróz. Na stopach znajduje się bowiem najwięcej gruczołów potowych na jeden cm². Nie ma się czego wstydzić.
Jeśli cierpisz na potliwość stóp, najistotniejsza jest właściwa higiena. Nadmierne pocenie się stóp jest dość rzadką dolegliwością.
Skorzystaj z naszej podologicznej wiedzy – chętnie pomożemy Ci uporać się z tym problemem.
3. Właściwa pielęgnacja stóp w zime
Ponieważ zimą dość rzadko wystawiamy stopy na widok publiczny, wielu z nas zaniedbuje ich pielęgnację. Tymczasem sezon zimowy naraża stopy na chłód, suche powietrze, a także brak cyrkulacji w grubych butach i wilgotnych skarpetach. Zimą pielęgnacja jest więc szczególnie istotna, powinna bowiem zrekompensować stopom te wszystkie uciążliwości.
Ze względu na osłabione krążenie krwi w niskiej temperaturze skóra na stopach nadmiernie rogowacieje. Jeśli warstwa rogowa staje się zbyt gruba, pogarsza już i tak utrudniony dopływ krwi i sprzyja wychładzaniu się stóp.
Skutkiem niezliczonych godzin spędzonych w grubych zimowych kozakach są także uszkodzenia paznokci. Często dochodzi również do zapaleń łożyska paznokcia lub do wrastania paznokci.
Właśnie paznokcie wymagają zimą wyjątkowo troskliwej pielęgnacji, ponieważ w tym okresie doskwierają im przede wszystkim trzy zjawiska:
- Brak regulacji poziomu wilgoci: W przeciwieństwie do skóry paznokcie nie są w stanie samodzielnie regulować zawartości wilgoci. Gorące powietrze kaloryferów i zimne powietrze na zewnątrz wysuszają paznokcie i sprawiają, że stają się one bardziej łamliwe. Łamliwe paznokcie magazynują w sobie jeszcze mniej wody, co sprawia, że w krótkim czasie ich stan ulega znacznemu pogorszeniu. Niszczą się, rozwarstwiają i stają się matowe.
- Wolniejszy wzrost paznokci: Na dobitkę zimą tempo wzrostu paznokci spowalnia. Płytka paznokciowa jest zatem narażona na codzienne obciążenia znacznie dłużej niż latem.
- Deficyt witamin i składników mineralnych: W sezonie zimowym przyjmujemy z pokarmem znacznie mniej substancji odżywczych, co sprawia, że zjawiska będące efektem tego deficytu odbijają się również na wyglądzie paznokci. Łamliwe paznokcie świadczą najczęściej o niedoborze siarki, jednego z fundamentalnych składników płytki paznokcia.
Dodatkowo zwężone na skutek niskiej temperatury naczynia krwionośne powodują dodatkowe deficyty w odżywianiu skóry, która u wielu osób pęka na opuszkach palców. Ten fenomen znany jest w dermatologii jako „palec zimowy”.
Regularne wizyty u podologa oraz fachowa pielęgnacja w domu to podstawowe narzędzia radzenia sobie z opisanymi problemami.
Dobrze wiedzieć: zimą powinniśmy unikać kremów do stóp na bazie wody, ponieważ woda zawarta w kremie szybciej się schładza w niskich temperaturach.
Umów konsultację
4. Ruch i gimnastyka stóp
Codzienny ruch, taki jak spacer, jazda na rowerze czy uprawianie sportu – w miarę możliwości na świeżym powietrzu – poprawia krążenie, zapewnia cyrkulację ciepła w ciele i zapobiega marznącym stopom.
Również ukierunkowane ćwiczenia stóp pomagają dbać o silne i dobrze ukrwione stopy, a z łatwością można je wpleść w codzienne zajęcia.
Zdrowe mięśnie stóp są ponadto najlepszą profilaktyką przeciwko obrażeniom, zapobiegają bólom pleców i kolan, a także poprawiają zdolność koordynacji i postawę. Regularnie wykonywana gimnastyka stóp zapewnia nie tylko lepszą ruchomość stóp, lecz również sprawia, że pozostają one ciepłe.
Ponadto jest świetnym sposobem na zapobieganie obrzękom i innym problemom ze stopami. Jej idealnym uzupełnieniem są ćwiczenia ukierunkowane na żylaki nóg.
Nasze “Top 3” ćwiczenia zapewniające ciepłe stopy:
- Piłeczka z kolcami, piłeczka tenisowa: co wieczór turlaj stopą piłeczkę od siedmiu do dziesięciu minut. Pomoże to pobudzić krążenie.
- Wymachy stopami: w pozycji siedzącej wykonuj kółeczka stopami dookoła stawu skokowego, naprzemiennie do wewnątrz i na zewnątrz (wystarczy trzy razy dziennie po pięć minut).
- Huśtawka: aby wykonać to ćwiczenie, stań na czubkach palców i powoli przetaczaj stopę w stronę pięt – powtórz dziesięć razy.
5. Kąpiele metodą Schiele na zimne stopy
Sebastian Kneipp już w XIX wieku odkrył leczniczą siłę wody. Aby pobudzić ciało, korzystał on na przykład z krótkich zimnych kąpieli zanurzeniowych, gorących kąpieli stóp, kąpieli naprzemiennych stóp oraz kąpieli z wzrastającą temperaturą wody. Kąpiel stóp o wzrastającej temperaturze wody wykazała przy tym najsilniejsze działanie poprawiające krążenie w całym ciele.
Fritz Schiele zainspirował się tą metodą, rozwinął ją i odkrył szczególną właściwość podeszwy stopy wynikającą z obecności stref refleksyjnych oraz receptorów nerwowych i termoreceptorów.
Oddziałująca na podeszwę stopy bezpośrednio od dołu woda o stopniowo wzrastającej temperaturze wywołuje poprawę ukrwienia w całym ciele. Poprawa ukrwienia ma znaczenie terapeutyczne dla układu krążenia, a co za tym idzie dla całego ciała.
Bo jak twierdzi się w medycynie chińskiej: jaka krew, takie zdrowie.
Schiele opracował specjalne urządzenie do treningu układu krążenia i związane z nimi dodatki do kąpieli – kąpiele Schiele. Kąpiele Schiele poprawiają krążenie przede wszystkim w obszarze naczyń włosowatych (mikrocyrkulacja).
Stały bodziec termiczny przekazywany przez spód stopy, ewentualnie przez powierzchnię dłoni, do ośrodkowego układu nerwowego powoduje rozszerzenie wszystkich naczyń, w szczególności naczyń włosowatych.
Zmiana oporu przepływu powoduje ponowne rozszerzenie i otwarcie zwężonych lub zamkniętych kapilar.
Chcesz spróbować, jak działają kąpiele Schiele? Umów się na zabieg.
6. Właściwe wkładki na zimne stopy
Jak to się dzieje, że wkładki poprawiają temperaturę stóp? Jeśli poddamy analizie, do jakich zmian w układzie kostnym stóp dochodzi podczas noszenia wkładek korygujących, wskazane zależności staną się jasne.
Otóż jeżeli wykonując wkładki metodą termoplastyczną Jurtin medical® korygujemy ustawienie kości śródstopia, wszystkich ścięgien i stawów, to nagle krew dopływa do wszystkich elementów stóp a one stają się ciepłe.
Najlepszym przykładem niech będzie moje przeżycie, którego doznałam wracając z Karyntii do Niemiec. Znalazłam tam wkładki, jakich długo szukałam dla moich pacjentów. Poznałam Willego Jurtina, który przez 3 dni prezentował mi swoją metodę oraz funkcjonalność opracowanych przez niego wkładek. Willy, bardzo starannie, wykonał wkładki także dla mnie.
Włożyłam je do moich zamszowych kozaków i ruszyłam w drogę powrotną. Była zima a ja stałam na dworcu w Villach czekając dwie godziny na nocny pociąg do domu. Nie było możliwości siedzenia: musiałam chodzić i stać.
I kiedy tak stałam i chodziłam nagle doznałam olśnienia: moje stopy są ciepłe! Nie marzną, nie sztywnieją! To niemożliwe! Przecież w tych butach (zamsz bez ocieplenia i na siedmiocentymetrowych obcasach zgrabnie zwężających się ku czubkom) zawsze mi marzną stopy, a jeden mały palec to nawet boli, piecze bezlitośnie i staje się fioletowo-blady.
Bazując na dotychczasowym doświadczeniu byłam już w stanie dostrzec korelację pomiędzy różnymi zjawiskami w obrębie stopy. Analizując mój stan doszłam do wniosku, że to musiały sprawić właśnie moje nowe wkładki.
Ogarnęła mnie wielka radość i satysfakcją: znalazłam wkładki, które naprawdę działają. W Centrum Podologicznym wykonujemy je z dużym powodzeniem terapeutycznym do dzisiaj. Wkładki są oczywiście wykonane indywidualnie dla każdego pacjenta na stopach nieobciążonych i skorygowanych.
7. Chodzenie na bosaka
Zrób przyjemność swoim stopom i częściej daj im nieco swobody. Chodzenie na boso utrzymuje stopy w formie i poprawia ich ukrwienie. Wiele osób robi błąd, nosząc w domu kapcie lub klapki. Nasze stopy są niesamowitym narzędziem przeznaczonym do chodzenia.
Chodzenie na boso jest dla ludzi najbardziej naturalną formą przemieszczania się. Buty odgradzają stopę od otoczenia, a stopa jest w nich ściśnięta i przybiera nienaturalną pozycję. Stopy potrzebują bezpośredniego kontaktu z podłożem. Chodzenie na boso aktywuje znacznie więcej mięśni stopy niż chodzenie w butach.
Idąc na bosaka, uruchamiamy ponad 30 mięśni stopy, podczas gdy w stopie ubranej w but działają jedynie 3 mięśnie. Buty prawie całkowicie ograniczają ruchy palców. Natomiast podczas chodzenia na boso palce pozostają w kontakcie z podłożem.
Pozwala to na aktywację większej liczby mięśni, przede wszystkim dolnych mięśni kości piszczelowej oraz części mięśni uda i pośladków.
Kto często chodzi na bosaka, nie tylko wspomaga budowę mięśni, lecz również przyspiesza cyrkulację krwi i przemianę materii.
Chcesz zadbać o stopy? Zapomnij o kapciach. Wybierz ciepłe skarpetki, które nie ograniczą naturalnych ruchów stopy. Zróżnicowane podłoże dodatkowo wzmocni pozytywne efekty chodzenia na boso. Różne właściwości podłoża nie tylko poprawiają siłę i koordynację, lecz także stymulują czucie w stopie.
8. Nie zapomnij o napojach
Jeśli dostarczasz ciału wystarczającą ilość płynów, poprawiasz krążenie krwi w całym ciele ‒ aż po czubki palców u nóg.
Co najmniej 2 litry wody dziennie sprawiają, że krew jest dobrze rozcieńczona, a w efekcie łatwiej przepływa przez naczynia krwionośne. Alkohol jest środkiem rozgrzewającym tylko pozornie.
Wprawdzie najpierw robi Ci się ciepło, ponieważ naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, ale w efekcie organizm szybciej się wychładza.
Również kawa i papierosy mają negatywny wpływ na gospodarkę cieplną naszego ciała: ich składniki sprawiają, że naczynia krwionośne ulegają trwałemu zwężeniu, a do palców rąk i stóp trafia coraz mniej rozgrzewającej krwi.
9. Nie zwlekaj z wizytą u podologa lub lekarza jak cierpisz na zimne stopy
Zimne stopy mogą być również sygnałem ostrzegawczym. Jeśli przypadłość ta dotyka Cię wyjątkowo często, poradź się lekarza, celem zidentyfikowania przyczyny. Ludzie, którym pomimo grubych skarpet stopy marzną również w cieplejsze dni, powinni skonsultować się z internistą.
Zimne stopy mogą być wywołane np. cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, nadwagą, schorzeniami naczyniowymi lub niskim, względnie wysokim ciśnieniem krwi. Przyczyną mogą być również przewlekłe zaburzenia krążenia w nogach. Nieleczone zaburzenie krążenia może doprowadzić nawet do martwicy palców.
Kolejnym źródłem tej dolegliwości mogą być zakłócenia układu nerwowego ‒ jeśli ciągle marzną Ci dłonie i stopy, może się za tym kryć zespół Raynauda.
Jest to zaburzenie naczyniowe, któremu towarzyszą skurcze, bóle i zmiana zabarwienia rąk i stóp. Oprócz różnych lekarstw schorzenie to może być rezultatem stwardnienia rozsianego lub zespołu cieśni kanału nadgarstka.
Ta forma zaburzeń ukrwienia wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem.
Podolodzy, którzy dowiedzą się od pacjenta, że często cierpi na marznące stopy, powinni zalecić mu wizytę u lekarza.
Jeśli natomiast stopa i/lub noga nagle staje się zimna i zaczyna silnie boleć, skóra blednie lub zsinieje należy natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza lub pojechać do szpitala.
Mogą to być oznaki zatoru (zamknięcia światła naczynia tętniczego przez przenoszony z prądem krwi skrzep).
Jeśli oprócz uczucia chłodu i przebarwień pojawi się obrzęk, oznaki te mogą wskazywać również na tak zwaną bolesną siniczną zakrzepicę, wyjątkowo ciężką, aczkolwiek rzadką formę przebiegu zakrzepicy żył głębokich.
Umów konsultację
Zimne stopy: przyczyny i sposoby, a mikrokrążenie, Można je zwiększyć
Polacy skarżą się na zimne stopy. Uczucie zmarzniętych stóp, może być objawem wychłodzenia organizmu. W przypadku, gdy zimne stopy dokuczają nam permanentnie, przyczyn należy szukać u lekarza. Problem zimnych stóp może wynikać ze słabego krążenia krwi. Przy zimnych stopach może pomóc chociażby noszenie właściwych skarpet, które mogą zwiększyć mikrokrążenie w stopie.
Uczucie zimnych stóp najczęściej nam doskwiera, gdy temperatura za oknem jest niska. Na problem zimnych stóp najczęściej skarżą się osoby, które pracują w otoczeniu zewnętrznym lub siedzą lub stoją przez dłuższy czas. Najczęściej problem zimnych stóp wynika ze złej garderoby. Popularnie skarpety i ubrania niestety uciskają naczynia krwionośne, co utrudnia transport krwi do stóp i palcy.
Oczywiście przyczyny marznących stóp mogą być bardzo złożone. Gdy stajemy się coraz starsi, zwężają się naczynia krwionośne. Osoby chorujące na cukrzycę szczególnie narażane są na dolegliwości wynikające z upośledzenia krążenia krwi w stopach.
Zimne stopy mogą wynikać ze słabego krążenia krwi
Problem zimnych stóp może wynikać z zaburzeń mikrokrążenia w stopie. Podczas długotrwałego przebywania w zimnie może dojść do przykrych dolegliwości i nieprzyjemnego uczucia zdrętwienia palców. Słabe mikrokrążenie może prowadzić do niedokrwienia palców stóp, które z kolei prowadzi do uczucia mrowienia, zaburzeń czucia w palcach i innych niekomfortowych wrażeń.
W przypadku zimnych stóp należy udać się do lekarza, aby sprawdził czy przyczyna nie leży w chorobie zimnych stóp – zespole Raynauda lub czy nie wynika z innych zaburzeń mikrokrążenia lub innych problemów zdrowotnych.
Jakie są sposoby na zimne stopy?
W przypadku zimnych stóp przede wszystkim zadbać o właściwą garderobę. Jeśli wychodzimy na zewnątrz należy zadbać o właściwe skarpety oraz obuwie. Należy unikać skarpet bawełnianych, gdyż mogą one doprowadzić do wychłodzenia stopy i organizmu. Czemu? Wynika to z faktu, że każda stopa poci się, a bawełna chłonie wilgoć i wychładza stopę.
Pocenie stóp wynika z naszej naturalnej fizjologii, codziennie każda stopa poci się. Mało kto wie, ale każdego dnia przez stopy tracimy około 250 mililitrów wody. Dlatego w przypadku, gdy założymy bawełniane skarpety na zimne otoczenie doprowadzimy do wychłodzenia stóp i wrócimy bardzo zmarźnięci. Podobnie jest w przypadku skarpet bambusowych.
Najlepsze dla stóp są skarpety z włókien syntetycznych, które szybko schną, izolują i termoregulują temperaturę stóp.
Poznaj jedyne skarpety, które zwiększają mikrokrążenie – Reflexa
Skarpety Reflexa są najnowszym rozwiązaniem technologicznym, jaki pojawił się na rynku skarpet. Ich powstanie jest efektem ostatnich badań, najnowszych technologii oraz 30 letniego doświadczenia włoskiego producenta Intersocks, który jest znany z takich marek jak Croscs, Hunter, Spenco, Salomon, czy Nordica.
Skarpety Reflexa uszyte są z bioceramicznej przędzy Quattroxy. Jest to zaawansowana technologia zwiększania mikrokrążenia i natleniania. Wszystkie skarpety Reflexa uszyte są tej przędzy, która może nie tylko zwiększyć krążenie krwi w stopie i dotlenić komórki, ale przyczynia się do odżywienia komórek, regeneracji tkanek. Dodatkowo skarpety Reflexa chronią, izolują i regulują temperaturę.
Dostępne modele skarpet Reflexa w technologii zwiększania mikrokrążenia:
- Bezuciskowe skarpety grube
- Bezucuskowe skarpety cienkie
- Podkolanówki grube
- Skarpety ze wsparciem w kostce dla sportowców
- Podkolanówki kompresyjne
Działanie skarpet jest udowodnione badaniami klinicznymi.
Wszystkie skarpety Reflexa są wyrobami medycznymi, ceryfikowanymi znakiem CE, OEKO-TEX oraz certyfikatem zgodności SIQ z dyrektywą 93/42/EEC. Skarpety dodatkowo mają ochronę antybakteryjną AEGIS.
Szczególnie zalecane są przy neuropatii i przy wrażliwych stopach, polepszają codziennie samopoczucie.
Sposoby na marznące stopy
Zimą bardzo często marzną nam stopy. Jest to uczucie mało komfortowe. Są jednak proste sposoby, które pomogą wyeliminować ten problem.
Na marznące stopy skarży się wielu z nas. Problem ten może dotknąć osoby długo przebywające na mroźnym powietrzu. Zdarza się jednak, że i w domu nasze stopy są bardzo chłodne.
Stopy zdecydowanie częściej marzną osobom szczupłym i wysokim. Dolegliwość ta nie jest również obca tym, którzy na co dzień są nadwrażliwi emocjonalnie. Odczuwane zimno w ich przypadku jest związane z wydzielaniem w nadmiarze katecholamin wywołujących kurczenie się naczyń krwionośnych.
Na zimne stopy częściej narzekają również osoby pracujące przed komputerem lub prowadzą siedzący tryb życia. Intensywniej chłód odczuwają również palacze tytoniu.
Zdarza się, że za to mało przyjemne uczucie odpowiada źle dobrana garderoba. Swobodny transport krwi i tlenu do kończyn utrudniają uciskające skarpetki lub podkolanówki.
Najprostszym sposobem na zmarznięte stopy jest sięgnięcie po grube skarpety i dodatkowo rozgrzanie stóp pod kocem. Ulgę przyniosą również specjalne ocieplacze i termofor.
1. Jak uchronić stopy przed zimnem?
Zimą niezwykle ważne jest posiadanie odpowiedniego obuwia. Powinno być ono nie tylko wygodne, ale również mieć grubą podeszwę.
Jeśli jednak nasze stopy przemarzną, bo na przykład zbyt długo czekaliśmy na autobus, konieczne jest ich rozgrzanie.
Przed nałożeniem grubych skarpet, dobrze jest wymasować stopy, by pobudzić krążenie krwi. Warto w tym celu wykorzystać specjalne akcesoria, które dostępne są w aptekach i drogeriach.
Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystać jednak można zwykłą szczotkę z włókna naturalnego lub sizalową rękawicę.
Wcześniej dobrze jest włożyć stopy do miski z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą z dodatkiem kilku kropel olejku rozgrzewającego, np. z igliwia sosnowego, szałwii, pomarańczy czy rozmarynu.
Klasycznym sposobem na marznące stopy jest włożenie ciepłych skarpet
Po kąpieli można również sięgnąć po maść rozgrzewającą lub natrzeć stopy delikatnie podgrzaną oliwą, olejem sezamowym lub olejem kokosowym.
Jeśli stopy marzną nam niezależnie od pory roku, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Może to być bowiem objaw chorób krążenia, cukrzycy lub niedoczynności tarczycy.
Zimne stopy w łóżku. Poznaj przyczyny i skuteczne sposoby, by się rozgrzać!
Zimne stopy są bardzo uciążliwą przypadłością. To nic przyjemnego, gdy często i przez długi czas odczuwa się chłód w swoich kończynach. „Jak lód” – to częste określenie, słyszane od osób doświadczających uczucia zimna w stopach.
Pada też z ust tych, którzy na własnej skórze odczuwają chłód stóp partnera lub partnerki. I to w ciepłym łóżku! Brrr! Zastanawiasz się, z czym jest związana ta dolegliwość? Przeczytaj, co oznaczają zimne stopy oraz skąd bierze się ta przypadłość.
Przyczyny i sposoby radzenia sobie z nią zebraliśmy dla Ciebie poniżej.
Przyczyny zimnych stóp
Przyczyny marznięcia stóp są różne. Zacznijmy od tych najprostszych i najbardziej oczywistych. Jest to efekt wychłodzenia – szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. Uczucie zmarzniętych stóp często występuje również u osób pracujących w terenie otwartym, na świeżym powietrzu, a także przyjmujących postawę stojącą czy siedzącą na długie godziny.
Dlaczego to właśnie te osoby są narażone na problem zimnych stóp? Bo w ich przypadku utrudniony zostaje swobodny transport krwi w kończynach dolnych. Przepływ krwi zaburza też np. zbyt obcisła odzież (wykończona ściągaczami albo nawet tak – wydawałoby się – wygodna jak rajstopy, skarpety czy legginsy). Delikatnie, ale długotrwale uciska ona naczynia krwionośne.
Przyczyna zimnych stóp jest jednak często złożona i dotyczy zmian zachodzących w ciele człowieka wraz z wiekiem.
Przez nadciśnienie oraz miażdżycę w organizmie dochodzi bowiem do systematycznego usztywniania i zwężania naczyń krwionośnych, przez które krew przypływa z trudnością.
Zmiany chorobowe naczyń krwionośnych są także skutkiem palenia papierosów, a także stosowania niektórych leków, np. doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Warto też wiedzieć, że wychłodzone stopy najczęściej występują u dziewcząt w okresie dojrzewania oraz młodych kobiet, które mają niskie ciśnienie tętnicze.
Czy emocje wpływają na tę dolegliwość?
Zimne stopy często dokuczają osobom, które są wrażliwe emocjonalne i łatwo ulegają stresowi.
Pobudzenie związane z emocjami zwiększa w organizmie produkcję katecholamin (czyli organicznych związków chemicznych takich jak adrenalina czy dopamina), co utrudnia właściwy przepływ krwi.
Kiedy zwiększa się wydzielanie tych hormonów, naczynia krwionośne w stopach wówczas silnie się kurczą, co z kolei objawia się uczuciem zimna.
CZYTAJ: Czy spanie na plecach jest zdrowe? [INFOGRAFIKA]
O czym świadczą chronicznie zmarznięte stopy?
Same zmarznięte kończyny nie są niebezpieczne dla zdrowia – stają się takie, gdy są objawem chorób towarzyszących. Jakich? Przede wszystkim:
- chorób i zapalenia naczyń krwionośnych (np. cukrzycy, miażdżycy),
- schorzeń układu krwionośnego (np. białaczki, małopłytkowości),
- układowych chorób tkanki łącznej (np. reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia skórno-mięśniowego),
- zaburzeń hormonalnych (np. niedoczynności tarczycy),
- wirusowego zapalenia wątroby.
Sposoby na zimne stopy
Jedną z metod radzenia sobie z wychłodzonymi stopami jest oczywiście unikanie zimna. Trzeba pamiętać o ciepłym, odpowiednim do temperatury ubraniu – skarpetach i butach. Można wypróbować też specjalne wkładki ogrzewające do obuwia.
Innym dobrym pomysłem na ograniczenie uczucia chłodu jest też aplikowanie na stopy żelu rozgrzewającego. W aptece dostępne są tabletki zawierające m.in. diosminę, hesperydynę i rutozyd, które pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
A to z kolei wpływa na rozwiązanie problemu z zimnymi stopami.
A jak poradzić sobie z zimnymi stopami w łóżku? Domowe sposoby na tę dolegliwość są łatwe i efektywne. Na rozgrzanie, a przy tym zrelaksowanie, idealna jest gorąca kąpiel. Warto wlać do wanny kilka kropel olejku eterycznego o właściwościach rozgrzewających i poprawiających krążenie – np. cynamonowego lub rozmarynowego.
Ale nie tylko ciepła kąpiel pomaga – także kąpiel naprzemienna. Oblewanie stóp na zmianę ciepłą i zimną wodą poprawia krążenie krwi, a regularne jej stosowanie zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Do pobudzenia krwi w zimnych jak lód stopach zawsze sprawdza się ich masaż. Można wykonać go dłońmi lub specjalnymi przyrządami.
Co jeszcze się sprawdzi? Warto pamiętać o spaniu na odpowiednim materacu, gdyż on także wpływa na problem zimnych stóp. Jak? Na przykład materac Thermo Silver z oferty Materasso ma zdolność regulowania temperatury.
To za sprawą zawartych w nim mikrokapsułek PCM, które pochłaniają ciepło wydzielane przez ciało śpiącego użytkownika. Gdy temperatura ciała spada, kapsułki oddają zgromadzone ciepło, dzięki czemu unika się marznięcia.
Właśnie to sprawia, że bez obaw można cieszyć się ciepłem podczas snu.