Złamanie Obojczyka Ile Trwa Leczenie?

Uraz zrasta się nawet 4-5 tygodni, co oznacza, że stabilizator trzeba nosić nawet ponad miesiąc. Niemniej w większości przypadków (9 na 10) takie leczenie okaże się wystarczające. Po zdjęciu stabilizatora niekiedy wymagana może być rehabilitacja, gdyż pacjent stopniowo wraca do pełnej sprawności.

Jakie są objawy złamania obojczyka?

Złamanie obojczyka — objawy Jak większości urazów tego rodzaju, także przy złamaniu obojczyka pojawia się obrzęk, opuchnięcie, odkształcenie kości oraz problemy z poruszaniem ręką. Zdarza się, że ból jest tak silny, że poszkodowana osoba odczuwa mdłości, jest jej słabo, ma zawroty głowy.

Co powoduje złamanie obojczyka podczas porodu?

Złamanie obojczyka najczęściej powstaje jako uraz pośredni spowodowany upadkiem na wyciągniętą rękę lub bark. Ten typ urazu jest stosunkowo częsty u noworodków podczas porodu.

Kiedy trwa rehabilitacja po złamaniu obojczyka?

Rehabilitacja po złamaniu obojczyka W przypadku tego typu urazu unieruchomienie trwa od 3 do 5 tygodni u dorosłych, nieco krócej u młodzieży, natomiast u dzieci na regenerację potrzebne są około 2 tygodnie. Dopiero po tym czasie możliwa jest rehabilitacja, która obejmuje ćwiczenia pasywne i aktywne.

Kim jest obojczyk?

Obojczyk jest kością w kształcie spłaszczonej litery S, będącą swego rodzaju pomostem łączącym klatkę piersiową z rękę. Stabilizuje staw barkowy, zapewnia ruchomość kończyny górnej, wspiera oddychanie, stanowi też zaczep dla wielu istotnych mięśni, wśród których wymienić można:

Jak długo trwa rehabilitacja po złamaniu obojczyka?

Rehabilitacja po złamaniu obojczyka. W przypadku tego typu urazu unieruchomienie trwa od 3 do 5 tygodni u dorosłych, nieco krócej u młodzieży, natomiast u dzieci na regenerację potrzebne są około 2 tygodnie.

Ile utrzymuje się ból przy złamaniu obojczyka?

Jak długo boli i zrasta się złamany obojczyk? W przypadku urazów nieprzemieszczonych należy przyjąć, że średni czas pełnej regeneracji wynosi około 3-4 tygodni, a opatrunek Dessaulta nosi się około 7 dni krócej. Więcej czasu zajmuje dochodzenie do zdrowia w sytuacji, gdy doszło do przemieszczeń.

You might be interested:  Miomektomia – wyłuszczanie mięśniaków macicy

Jak się leczy złamanie obojczyka?

Złamanie obojczyka – leczenie

Często wystarczy stabilizator. Unieruchomić jednak należy cały bark. Ortezę trzeba nosić przez 4-5 tygodni. Po tym czasie konieczna może okazać się rehabilitacja, by przywrócić ramię do pełnej sprawności.

Jak cwiczyc po złamaniu obojczyka?

Fizjoterapia po złamaniu obojczyka obejmuje:

 1. ćwiczenia utrzymujące prawidłową ruchomość nadgarstka i stawu łokciowego;
 2. ćwiczenia izometryczne utrzymujące napięcie mięśni obręczy kończyny górnej;
 3. odciążenie kończyny górnej celem zapewnienia obojczykowi prawidłowych warunków do zrostu;

Czy zlamany obojczyk sam się Zrosnie?

W przypadku przemieszczenia się kości obojczykowej stosowane jest unieruchomienie ósemkowe z użyciem stabilizatora. Operacja złamanego obojczyka przeprowadzana jest, jeśli np. wystąpią powikłania nerwowo-mięśniowe, dojdzie do otwarcia złamanego lub wielomiejscowego, kość się nie zrośnie.

Czy na zlamany obojczyk zaklada się gips?

Gips w złamaniu obojczyka praktycznie nie jest stosowany. U dorosłych unieruchomienie utrzymywane jest minimum 3-4 tygodnie, natomiast u dzieci zwykle krócej. Złamany obojczyk u starszej osoby może wymagać utrzymania dłuższego unieruchomienia, ponieważ ich kości słabiej się goją.

Jak boli złamanie obojczyka?

Typowymi objawami świadczącymi o złamaniu obojczyka są: ostry ból w obrębie obojczyka, który uniemożliwia poruszanie ramieniem, a także duża miejscowa opuchlizna, siniak, a nawet guz. Może występować widoczne przemieszczenie kości i deformacja obojczyka, a w przypadku złamania otwartego – przerwanie ciągłości skóry.

Czy zlamanie obojczyka boli?

Głównymi objawami złamanego obojczyka jest ostry ból w obrębie barku, uniemożliwiający poruszanie kończyny górnej, któremu mogą towarzyszyć zawroty głowy i nudności.

Jakie miesnie Przyczepiaja się do obojczyka?

Do powierzchni górnej przyczepiają się dodatkowo mięśnie:

 • mostkowo-obojczykowo-sutkowy;
 • piersiowy większy;
 • naramienny;
 • czworoboczny.
 • Jak cwiczyc bark po zlamaniu?

  Oprzyj operowany bark o ścianę, przy jej narożniku, zginając łokieć pod kątem 90 stopni. Przyciskaj ramię do ściany. Utrzymaj przez 5 sekund, potem rozluźnij mięśnie. Powtórz 10 razy.

  You might be interested:  Koksartroza – przyczyny, objawy, leczenie zwyrodniania biodra

  Ile można dostać odszkodowania za złamany obojczyk?

  Przyznawany uszczerbek na zdrowiu oscyluje od kilku do nawet kilkudziesięciu procent uszczerbku na zdrowiu. Średnia wysokość odszkodowania to 15.000,00 do 30.000,00 zł.

  Jakie ćwiczenia po złamaniu łopatki?

  Przy lekkich złamaniach łopatki już między 10. a 14. dniem po urazie można wprowadzać delikatne ćwiczenia oraz terapię manualną. Początkowo dążymy do przywrócenia właściwego toru ruchu, następnie zaś zajmujemy się wzmacnianiem mięśni obręczy kończyny górnej.

  Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *