Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

Rzeczywiście do pewnego stopnia pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem jest naturalne. W medycynie pojawiło się nawet pojęcie starczowzroczności, czyli prezbiopii. Wbrew pozorom nie dotyczy ona jedynie osób w zaawansowanym wieku – już po 40. r.ż. objawia się pogorszeniem widzenia na bliskie odległości1.

Wynika ono ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka. Jest to proces fizjologiczny wynikający właśnie ze starzenia się organizmu, który powoduje zmniejszenie elastyczności gałek ocznych i dotyczy osób zarówno z nadwzrocznością, krótkowzrocznością, jak i bez żadnej wady wzroku.

Prezbiopia utrudnia skupienie wzroku na obiektach znajdujących się w pobliżu i szybkie przestawienie go między punktami położonymi w różnych odległościach. Wpływa to na niektóre codzienne czynności, np. czytanie, ponieważ druk przybliżany do oczu wydaje się zamazany. Problem ten można rozwiązać, dobierając odpowiednie okulary.

Jednocześnie trwają prace nad wykorzystaniem w nich płaskich i cienkich soczewek dyfrakcyjnych.

Do obiecujących metod korekcji przy prezbiopii należą również implanty soczewek dyfrakcyjnych, stosowane także w chirurgii zaćmy2.

Wykorzystuje się w nich zjawisko dyfrakcji światła, polegające na ugięciu promieni świetlnych, a następnie interferencji, dzięki czemu na siatkówce w tym samym czasie powstają 2 obrazy (do dali i bliży).

To system wzrokowy, przy pomocy ośrodkowego układu nerwowego, dokonuje selekcji, wybierając jeden ostry obraz i tłumiąc pozostałe fale. Po wszczepieniu soczewek konieczny jest pewien czas na neuroadaptację, trwający najczęściej od kilku dni do 3 miesięcy.

Wstępne badania pokazują, że ze względu na zdolność adapcyjnego zmieniania mocy skupienia mogą one ułatwiać osobom z prezbiopią patrzenie z bliska i ograniczać zawroty głowy3.

Jednak takiej interwencji można uniknąć, a z pewnością da się opóźnić konieczność jej rozważenia.

Z wiekiem spada bowiem nie tylko zdolność akomodacji oka, ale i poziom niezbędnych substancji w organizmie, takich jak przeciwutleniacze, które również w przypadku wzroku odgrywają istotną rolę!

Badania wykazały, że niedobory witaminy C, glutationu i cynku mogą być markerem kondycji oczu, a ponadto osłabiają odporność, co również sprzyja podatności na infekcje i szybsze męczenie się wzroku.

Przy zbyt małej ilości przeciwutleniaczy wolne rodniki atakują plamkę żółtą, co może prowadzić do jej zwyrodnienia, ale także kurzej ślepoty i pogłębienia wady wzroku.

Oprócz tego nie możemy zapominać o czynnikach środowiskowych, związanych z rozwojem cywilizacji.

W Europie nawet ponad połowę populacji zalicza się do grupy krótkowidzów4. Tymczasem wśród plemion pierwotnych odsetek ten wynosi zaledwie 2,7%5! Z czego wynika tak diametralna różnica w statystykach? Właśnie z zachodniego trybu życia, który jest dla oka po prostu nienaturalny.

Wzrok nie został zaprogramowany ani do długotrwałego patrzenia z bliska na monitor komputera (a nawet czytania i innych czynności wymagających skupienia wzroku na bliskich przedmiotach), ani do sztucznego światła w pomieszczeniach, klimatyzacji i zanieczyszczeń powietrza.

Co więcej, wpatrując się w ekrany elektronicznych urządzeń, zazwyczaj zbyt rzadko mrugamy, co jest najczęstszą przyczyną wysychania, łzawienia i przekrwienia oczu.

Wspomniane już niedobory pokarmowe jeszcze potęgują te objawy, dlatego warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej diecie, aby poprawić ostrość widzenia i uniknąć pogłębiania się wady wzroku.

Te naturalne barwniki z grupy karotenoidów odgrywają najważniejszą rolę w profilaktyce osłabienia wzroku. Gromadzą się w plamce żółtej i soczewce, zabezpieczając oko przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.

Oba barwniki charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi: wspomagają niszczenie powstających pod wpływem promieniowania UV wolnych rodników, na których działanie szczególne narażone są fotoreceptory zawierające duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-36.

Niedobry tych cennych substancji są jedną z przyczyn zaburzeń widzenia, łącznie ze zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD), zaćmą i jaskrą. Przykładowo regularne przyjmowanie 6 mg luteiny dziennie zmniejszyło o 57% ryzyko wystąpienia AMD7.

Co więcej, suplementacja tym karotenoidem przez 18 miesięcy (15 mg dziennie) u osób już zmagających się z chorobą skutkowała istotną poprawą ostrości widzenia8. Podobne wyniki osiągnięto w przypadku zaćmy.

Z kolei japońscy naukowcy odkryli, że przyjmowanie 5 mg luteiny i 1 mg zeaksantyny dziennie ogranicza pojawianie się tzw. efektu zmęczonych oczu po długotrwałym wpatrywaniu się w ekran komputera9. Oznacza to, że luteina i zeaksantyna sprawdzają się zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu problemów z widzeniem.

Ich naturalnymi i dobrze przyswajalnymi źródłami są przede wszystkim jarmuż, kapusta włoska, natka pietruszki, brokuły, nektarynki, kukurydza, papryka i groszek zielony. W badaniach klinicznych okazało się, że dostarczanie luteiny ze szpinaku i kukurydzy już po 4 tygodniach znacząco podniosło jej poziom w osoczu i plamce żółtej10.

Jeśli jednak wybieramy suplementy, należy zwrócić uwagę na odpowiednio wysoką zawartość składników.

Sugerowana dawka: 15 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny dziennie.

W diecie osób zmagających się z pogorszeniem wzroku nie może zabraknąć tłustych ryb, takich jak tuńczyk, łosoś, pstrąg, makrela i dorsz, oraz siemienia lnianego, oleju rzepakowego i lnianego, i orzechów włoskich. Wszystkie te produkty są cennymi źródłami wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które wpływają nie tylko na ogólne zdrowie, ale i na kondycję wzroku.

Badania wykazały m.in., że zapobiegają one wysychaniu oczu podczas pracy przy komputerze11, a obniżając ciśnienie śródgałkowe, chronią przed jaskrą12.

Są również skuteczne przy zwyrodnieniu plamki żółtej.

Co więcej, dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki omega-3 sprawia, że luteina i zeaksantyna znacznie szybciej i bardziej trwale wbudowują się w struktury organizmu, które ich potrzebują13.

Sugerowana dawka: przez kilka tygodni ok. 2 g dziennie (by uzupełnić niedobory), później 500-1000 mg.

Odpowiada za produkcję i transport energii w mitochondriach i jest istotny w niemal wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Podobnie jak w przypadku glutationu i witaminy C jego znaczne niedobory stwierdzono we krwi osób cierpiących na AMD14.

Z kolei u pacjentów, którzy przyjmowali go regularnie, nie tylko zatrzymał się postęp choroby, ale i poprawił wzrok.

Również w innych badaniach suplement koenzymu Q10 u osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej znacznie poprawił wszystkie parametry wzroku, podczas gdy u ochotników stosujących placebo uległy one dużemu pogorszeniu15.

Sugerowana dawka: 100-200 mg dziennie.

Ten mikroelement sprawdza się nie tylko w walce z trądzikiem. Badania wykazują, że wyraźnie chroni również przed krótkowzrocznością i zwyrodnieniem plamki żółtej16, choć w przypadku AMD zaleca się łączenie go z przeciwutleniaczami.

Odpowiednio wysokie dawki mogą nawet cofnąć zwyrodnienie.

Cynk bierze również udział w wytwarzaniu rodopsyny niezbędnej do prawidłowego widzenia po zmroku i rozróżniania odcieni szarości, a także zapobiega osłabieniu wzroku związanemu z wiekiem.

Przyjmując wysokie dawki cynku, należy jednak pamiętać o równoczesnej suplementacji miedzią, wypłukiwaną przez ten mikroelement. Jest to o tyle istotne, że jej niedobory również mogą powodować pogorszenie jakości widzenia, choć dzieje się to rzadko17. Poza tym miedź wzmacnia wiązania kolagenowe, dzięki czemu wspiera naczynia krwionośne.

Źródłami cynku są jajka i pieczywo pełnoziarniste, a miedzi – awokado, orzechy, owoce morza, produkty zbożowe i kasze.

Przede wszystkim należą do najsilniejszych przeciwutleniaczy i choćby dlatego warto zadbać o ich odpowiednią podaż w diecie.

Mają jednak także inne właściwości, spośród których część odgrywa ważną rolę w utrzymaniu kondycji narządu wzroku.

Badania epidemiologiczne pokazują, że właśnie połączenie witamin i karotenoidów (głównie luteiny i zeaksantyny) najskuteczniej chroni przed zmianami oksydacyjnymi w siatkówce oka18.

Witamina A, czyli retinol obecny przede wszystkim w marchwi, pomidorach i brzoskwiniach, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki oka, co umożliwia ostre widzenie o każdej porze dnia. Jej niedobór powoduje tzw. kurzą ślepotę – pogorszenie widzenia po zmroku – oraz zespół suchego oka.

Witamina E to najsilniejszy witaminowy antyoksydant, który wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i uczestniczy w transporcie składników odżywczych – ułatwia m.in. przyswajanie retinolu. W połączeniu z ekstraktem z borówki czernicy (Vaccinium myrtillus) może regulować krótkowzroczność19.

Witamina C, czyli wszechstronny kwas askorbinowy, uczestniczy w syntezie kolagenu odpowiedzialnego za trwałość naczyń krwionośnych. Przy suplementacji warto jednak pamiętać, że duże dawki są skuteczne tylko wtedy, gdy preparat zawiera formę o spowolnionym uwalnianiu – w przeciwnym razie witamina C zostanie szybko wydalona z organizmu.

Witamina D3, której ze względu na panujący klimat brakuje większości z nas, prawdopodobnie chroni przed nadmiernym wysychaniem oczu, ale badania kliniczne w tym zakresie wciąż trwają20. Pojawiają się również doniesienia o związku między jej niedoborami a krótkowzrocznością.

Ponieważ oko nie jest przystosowane do patrzenia z bliskich odległości, należy po prostu je oszczędzać. Oczywiście jeśli pracujesz przy komputerze, nie unikniesz kontaktu z jego monitorem. Jednak w międzyczasie możesz wykonać kilka prostych ćwiczeń, które pozwolą Ci zapobiec zmęczeniu wzroku.

Przede wszystkim co jakiś czas odrywaj wzrok od komputera i patrz na oddalony punkt, najlepiej za oknem. Dobrze, jeśli masz możliwość “zawieszenia oka” na czymś zielonym, np. drzewie.

Co godzinę rób też kilkuminutową przerwę, w trakcie której będziesz intensywnie mrugać – jak wspomniano, zbyt rzadkie mruganie prowadzi do wysychania i łzawienia oczu.

Jeśli zaś wieczorami lubisz czytać, zadbaj o odpowiednie oświetlenie – powinno padać bezpośrednio na kartki książki, najlepiej z tyłu.

Mięśnie gałki ocznej – jak wszystkie w naszym organizmie – potrzebują stymulacji, by funkcjonować prawidłowo. Taki trening jest przydatny zwłaszcza wówczas, gdy pojawiają się dyskomfort, uczucie piasku pod powiekami, pieczenie lub zaburzenie ostrości widzenia.

Najprostsze ćwiczenie polega na kierowaniu wzroku na przemian do góry, w dół i na boki, co motywuje mięśnie do pracy. Możesz też żonglować 2 piłeczkami i na bieżąco śledzić wzrokiem ich ruch.

Spośród wielu ćwiczeń na szczególną uwagę zasługuje tzw. palming, czyli technika ćwiczeń, która łagodzi fizyczne, umysłowe i emocjonalne napięcia. W wersji klasycznej chodzi o odtwarzanie obrazów z przeszłości.

Wystarczy, że usiądziesz prosto na krześle i oprzesz łokcie na stole. Następnie pocieraj energicznie dłonie jedna o drugą, by się rozgrzały.

Ułóż je tak, jak przy nabieraniu wody, i zasłoń nimi oczy, ale nie dotykając ani ich, ani nosa.

Oddychaj głęboko, aby się rozluźnić, i dopiero wtedy zamknij oczy. Teraz przypomnij sobie miłe zdarzenie z przeszłości i dokładnie odtwarzaj jego przebieg – detal po detalu. Wizualizacja powinna trwać ok. 10 min, po których przed oczami pojawi się czerń oznaczająca, że ćwiczenie przyniosło efekt. Otwieraj oczy powoli, głęboko oddychając i intensywnie mrugając.

Więcej pomysłów na trening dla oczu znajdziesz tutaj.

You might be interested:  Świerzbiączka guzkowa Hyde – przyczyny, objawy, leczenie

Jeśli oczy są narażone na długotrwałą pracę przed komputerem lub inne szkodliwe czynniki zewnętrzne (np. klimatyzację, wiatr czy pyłki) łatwo dochodzi do ich podrażnienia. W takiej sytuacji ulgę mogą przynieść ziołowe składniki.

W jednym z badań ochotnicy 1-3 razy dziennie stosowali preparat homeopatyczny z wyciągiem z ziela świetlika (Euphrasia rostkoviana)21.

Po 14 dniach odczuli zdecydowane zmniejszenie objawów związanych z podrażnieniem oczu, a 81% z nich zostało całkowicie wyleczonych.

W innym badaniu użyto połączenia świetlika i wyciągu ze starca popielnego (Cineraria maritima). Homeopatyczna mieszanka już po 6 dniach wyraźnie zmniejszyła ból, łzawienie, nadwrażliwość na światło i ilość produkowanej wydzieliny22.

Nie musisz jednak sięgać po homeopatyczne preparaty – zwłaszcza jeśli wątpisz w ich skuteczność. Okład ze świetlika możesz przygotować samodzielnie, zaparzając 2-3 g suszonego ziela przez 5-10 min. Następnie przecedź napar, a kiedy nieco przestygnie, przemywaj oczy nasączonym w nim wacikiem. Możesz również przyłożyć waciki z naparem na dłużej (ok. 15 min) jako kompres.

Ginkgko biloba usprawnia dopływ krwi do oczu, który jest zaburzony szczególnie u osób starszych. U pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej preparaty z miłorzębem przynoszą długoterminową poprawę wzroku. Przywracają również wrażliwość komórek siatkówki24.

Sugerowana dawka: 160 mg dziennie.

Jeśli dieta i naturalne okłady nie wystarczą, by złagodzić dokuczliwe dolegliwości, możesz posiłkować się tzw. sztucznymi łzami, dostępnymi w aptekach bez recepty. Zawierają one wodę oraz substancje o dużej lepkości, które wiążą wodę i zatrzymują ją na powierzchni gałki ocznej.

Dzięki temu łagodzą objawy zespołu suchego oka i wszelkie podrażnienia. Choć sztuczne łzy uważa się za bezpieczne, mogą zawierać uczulające i podrażniające oko konserwanty.

Dlatego są przeciwwskazane u alergików, a także osób stosujących miękkie soczewki kontaktowe lub z uszkodzoną rogówką.

Poza tym trzeba pamiętać, że takie preparaty nie rozwiązują przyczyny problemu, a jedynie łagodzą jego objawy.

Jeśli jednak zamierzasz je stosować, pamiętaj o higienie podczas aplikacji, nigdy nie dotykaj końcówki zakraplacza, myj ręce przed każdym zakropieniem i nie przekraczaj jednorazowej dawki 1 kropli.

Szukaj preparatów bez konserwantów, za to z kwasem hialuronowym (doskonale wiąże wodę), karnityną i ziołowymi składnikami (np. świetlikiem).

Stosowane zewnętrznie ziele majeranku ogrodowego (Origanum majorana) ma silne działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i delikatnie ściągające, dzięki czemu może zmniejszać obrzęki błon śluzowych i stany zapalne, w tym oczu23. Napary ze świeżego lub suszonego majeranku najlepiej jest stosować jako okłady.

Również rumianek pospolity (Anthodium chamomillae) wykazuje silne działanie przeciwzapalne. W jego koszyczkach kwiatowych znajdują się m.in. flawonoidy, kumaryna, żywica, węglowodany i sole mineralne, dzięki którym roślina może niszczyć różne rodzaje bakterii.

Aby przygotować okład, zaparzaj łyżeczkę koszyczków przez kwadrans.

Na koniec kilka wskazówek, z czego powinnaś zrezygnować, aby uniknąć podrażnienia czy wysychania oczu oraz pogłębiania się wady wzroku. Ograniczenie (w miarę możliwości) kontaktu z komputerem oraz zanieczyszczeniami (w tym z wyjątkowo drażniącym oko dymem tytoniowym!) wydaje się oczywiste.

Okazuje się jednak, że pewne produkty w diecie również mogą sprzyjać rozwojowi problemów z narządem wzroku.

Testy przeprowadzone wśród 400 pielęgniarek w wieku 53-73 lata wykazało, że w przypadku kobiet, które spożywały najwięcej węglowodanów (powyżej 200 g dziennie), prawdopodobieństwo wystąpienia zmętnienia soczewki było 2,5 razy wyższe niż w grupie spożywającej najniższą ilość tego typu składników pokarmowych25.

Jak poprawić ostrość wzroku? Wsparcie wzroku dla kierowców

Po zmroku, nasze oczy „przełączają się” na widzenie nocne. Bodźce świetlne, które przekazane zostaną do naszego mózgu, odbierają wtedy pręciki – fotoreceptory znajdujące się w siatkówce naszego oka, dzięki którym możliwe jest widzenie nawet przy bardzo małym oświetleniu.

Widzenie nocne uniemożliwia nam postrzeganie barw i szczegółów, możemy natomiast rozpoznawać kształty i rejestrować ruch2.

Po zmroku niestety wydłuża się również czas reakcji kierowcy i bardzo często ujawniają się wady wzroku, których nie zauważamy przy dobrym oświetleniu.

Olśnienie – co to za zjawisko?

Olśnienie to zjawisko, które występuje głównie w nocy i ma miejsce, kiedy w ciemności nagle pojawia się intensywne źródło światła (mogą to być np.

reflektory nadjeżdżającego z przeciwka samochodu) oślepiające kierowcę. W efekcie dochodzi do chwilowego obniżenia ostrości wzroku oraz zdolności do rozpoznawania kształtów.

Zjawisko to jest tym silniejsze, im intensywniejsze było źródło światła3.

I tak źle i tak niedobrze – oczy, a czynniki atmosferyczne

Naszym oczom nie służy nadmiar słońca, mglista jesienna pogoda oraz odbijający światło śnieg. Dużym utrudnieniem są również opady deszczu, deszczu ze śniegiem i zachmurzenie, które sprawia, że widzimy znacznie gorzej niż w nocy.

Zbyt niskie i zbyt wysokie temperatury również nie pozostają dla nich bez znaczenia. Szkodzi im zarówno chłodząca powietrze klimatyzacja, jak i włączane jesienią i zimą ogrzewanie. Suche powietrze powoduje podrażnienia i nadmiernie wysusza nasze oczy.

Jakie przeszkody czekają jeszcze na kierowców? Co może dodatkowo zakłócać ich ostrość wzroku?

Zmęczenie za kierownicą – mierzone promilami

Bardzo często kierowcy, którzy mają do przejechania długą trasę, decydują się na podróż nocą. Niestety mimo tego, że ruch na drogach jest znacznie mniejszy niż w dzień, taka jazda może okazać się bardzo niebezpieczna.

Już dwie godziny spędzone za kierownicą bez przerwy, powodują że zaczynamy popełniać błędy podobne do tych, które popełnia osoba posiadająca we krwi 0,5 promila alkoholu. Co gorsza, stan kierowcy podróżującego w nocy bez odpoczynku nieustannie się pogarsza.

Po trzech godzinach wydłużający się czas reakcji, zmniejszająca się ostrość widzenia i problemy z zachowaniem równego toru jazy odpowiadają już 0,8 promila, a po upływie czterech godzin prawie jednemu4.

Niewyspany jak pijany – czas reakcji, koncentracja i ostrość wzroku kierowcy po nieprzespanej nocy

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, jeśli za kierownicą siada osoba, której nie udało się przespać w ciągu nocy zalecanych 7 godzin. Nawet brakujące dwie godziny snu mogą być przyczyną realnego zagrożenia podczas jazdy.

Niewyspany kierowca zachowuje się tak, jakby był pijany. Znacznie pogarsza się ostrość widzenia i zawęża jego pole, wydłuża się czas reakcji i osłabia koncentracja, pojawiają się również problemy z oceną odległości oraz rozpoznawaniem kształtów i kolorów.

Wydłuża się również czas adaptacji narządu wzroku do zmiany oświetlenia5.

Ćwiczenia oczu dla kierowców

Oczy kierowcy pracują bardzo intensywnie, dlatego musimy pamiętać o tym, aby zapewnić im odpoczynek. Bardzo ważne jest, aby w trakcie jazdy co 2 godziny robić sobie 15-minutowe przerwy i wykonywać ćwiczenia na zmęczone oczy, które mają za zadanie zrelaksować oczy i poprawić ich nawilżenie.

 • Wybierzmy sobie kilka punktów znajdujących się blisko i daleko nas, a następnie starajmy się patrzeć na nie naprzemiennie.
 • Dużo mrugajmy.
 • Wyobraźmy sobie, że przed oczami narysowaną mamy cyfrę osiem i starajmy się wodzić po niej wzrokiem.
 • Poruszając tylko gałkami, starajmy się spojrzeć jak najdalej w prawo, a potem powoli przenieśmy swój wzrok w lewo.
 • Zamknijmy oczy i poruszajmy gałkami raz w górę, raz w dół.

Wzrok możemy również wspomagać poprzez odpowiednią suplementację. Spośród dostępnych na rynku preparatów należy wybrać ten, który będzie zwierał potrzebne do prawidłowego funkcjonowania oczu substancje odżywcze.

Nutrof Total to suplement diety na oczy posiadający w składzie między innymi znajdujące się w siatkówce oka barwniki luteinę i zeaksantynę w przebadanej proporcji 5:1, wspomagający prawidłowe widzenie cynk, a także kwasy omega-3, resweratrol oraz witaminy i minerały.

Badania wzroku – (nie)obowiązkowe?

Większość kierowców, którym wydane zostało bezterminowe prawo jazdy, nie poddaje się badaniom wzroku. Niestety nie istnieją przepisy, które nakazywałyby wykonywanie regularnych badań, a problem wraz z upływającym czasem zaczyna się pogłębiać.

Już po 40 roku życia znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia wady wzroku, zmniejsza się zdolność widzenia po zmroku, wydłuża się czas reakcji, pogarsza się ostrość widzenia oraz zdolność do oceniania prędkości i odległości6.

Jak poprawić ostrość wzroku? – soczewki czy okulary?

Wszystko zależy od tego, jaką decyzję podejmie lekarz przeprowadzający badanie.

Dlatego, mimo iż granica określająca wadę wzroku wyznaczona została jedynie u kierowców zawodowych, gdzie wynosi +/- 8 D, niezależnie od kategorii prawa jazdy zawsze bardzo ważny jest efekt osiągnięty po zastosowanej korekcji7.

To właśnie na tej podstawie lekarz wyda decyzję czy możemy prowadzić samochód w okularach korekcyjnych, soczewkach kontaktowych czy naprzemiennie.

Coraz więcej kierowców uważa, że aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i poprawić komfort jazdy obowiązkowe badania narządu wzroku powinny być przeprowadzane raz  w roku. Dlatego choć taki obowiązek nie został objęty przepisami prawa, powinniśmy sami podjąć decyzję o regularnym badaniu oczu i zadbać o korekcję nawet niewielkiej wady wzroku.

Zmęczone oczy – jak o nie dbać, by zachować wzrok w dobrej formie

Bez całkowicie sprawnego wzroku ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Żyjąc coraz szybciej i intensywniej, zapominamy o prawidłowej higienie oczu.

Nasz wzrok jest przemęczony, bo każdego dnia musi radzić sobie z godzinami spędzonymi przed monitorem komputera i innych urządzeń, zanieczyszczeniem powietrza, nieodpowiednim oświetleniem czy wysuszającą klimatyzacją i ogrzewaniem. Jak dbać o oczy i zapobiegać ich zmęczeniu?

Zmęczony wzrok – objawy

Styl życia, jaki współcześnie prowadzimy, często negatywnie wpływa na kondycję naszego wzroku i jakość widzenia. Zdarza się, że czujemy nieprzyjemne pieczenie, suchość lub dostrzegamy zaczerwienienie oczu.

Może prowadzić do tego nie tylko długotrwała praca przy komputerze, ale też warunki środowiska, w jakim przebywamy.

Jak rozpoznać, że nasze oczy są zmęczone i wymagają konsultacji okulistycznej oraz wzmożonej profilaktyki? Niepokojące powinny nam się wydać objawy tj.:

 • swędzenie i pieczenie oczu
 • wrażenie piasku pod powiekami
 • zaczerwienienie oczu
 • niewyraźne widzenie
 • nadwrażliwość na światło, światłowstręt
 • bóle oczu
 • bóle głowy
 • drżenie powiek
 • wrażenie suchości oczu

Zadbaj o odżywienie oczu. Stosuj preparaty na zdrowe oczy>>

Zmęczenie oczu – przyczyny

W czym szukać przyczyny zmęczonych oczu? Wpływ na wzrok mają nie tylko różnego rodzaju choroby i alergie, ale w szczególności nasze codzienne zwyczaje, warunki w pracy oraz styl życia.

You might be interested:  Jakie mogą być przyczyny pogorszenia się wzroku?

Okazuje się, że znaczenie ma nie tylko intensywność oświetlenia, ale też dieta bogata w odpowiednie witaminy, picie dostatecznej ilości wody oraz wietrzenie w pomieszczeniach, w których długo przebywamy.

Jakie są przyczyny zmęczonego wzroku?

 • niedobory witamin i minerałów odpowiedzialnych za funkcjonowanie wzroku

To co jemy, ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, również na zdrowie oczu. Źle zbilansowana dieta, w której brakuje witamin – szczególnie A, E i C- oraz minerałów, może wpłynąć na pogorszenie się jakości wzroku, szybsze meczenie się oczu oraz różnego rodzaju dolegliwości, np. drganie powieki.

 • nieleczone i niekorygowane wady wzroku oraz źle dobrane okulary

Kiedy nie nosimy okularów, a nasz wzrok wymaga korekcji, każdego dnia bardzo go obciążamy. Ważne jest także dobranie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Negatywnie na kondycję oczu wpłyną zarówno za słabe, jak i za mocne szkła korekcyjne.

 • zapalenie spojówek, tęczówki, rogówki

Objawy, jakie rozpoznajemy jako zmęczenie oczu, mogą wynikać również z różnego rodzaju chorób oczu. Aby to zweryfikować, należy skonsultować się z lekarzem okulistą.

 • zaburzone ciśnienie wewnątrzgałkowe

Podczas wizyty u okulisty lekarz powinien zmierzyć poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zbyt wysokie może oznaczać podejrzenie jaskry. W tym wypadku konieczne będą kolejne badania, które zweryfikują wynik.

Najczęstszą przyczyną swędzenia, pieczenia, zaczerwienienia oczu i uczucia pisaku pod powieką jest zespół suchego oka. Powstaje wtedy, kiedy zaburzona zostaje produkcja nawilżającego filmu łzowego. Może być go zbyt mało – wtedy czujemy suchość oczu – lub może mieć zmieniony skład.

Ostre promienie słońca w upalne dni lub odbijające się od białego śniegu mogą uszkadzać i męczyć wzrok. Ochrona oczu przed promieniami UV jest więc tak samo ważna, jak smarowanie skóry kremem z filtrem

 • długotrwała praca przy komputerze

To jedna z głównych przyczyn zmęczonego wzroku. Męczy go nie tylko długie siedzenie przed monitorem, ale też niewłaściwe warunki w pomieszczeniu do pracy.

Przyczyną może być również to, że po wielogodzinnym przesiadywaniu przy komputerze, w domu odpoczywamy przy kolejnych monitorach emitujących światło i odblaski: telewizorze, smartfonie czy tablecie.

W konsekwencji nasz wzrok nie może odpocząć i się zregenerować.

Proste kroki dla poprawy wzroku

Jeśli niewyraźnie widzimy, chwytamy się każdej deski ratunku. Choć wad wzroku nie można skorygować bez pomocy soczewek lub zabiegu chirurgicznego, istnieją pewne podstawowe sposoby, dzięki którym możesz sam poprawić wzrok i zdrowie oczu.

Naturalne sposoby służące poprawie wzroku

Najlepszą naturalną metodą poprawy wzroku jest zapewnienie oczom tego, czego potrzebują, aby zachować zdrowie. Regularne spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze oraz witaminy pomoże utrzymać oczy – jak i cały organizm – w najlepszej kondycji.

Witaminy i przeciwutleniacze

Stwierdzono, że dwie powszechnie występujące witaminy i przeciwutleniacze pomagają poprawić wzrok:

 • Witamina A (jej niedobór zaburza tworzenie się barwnika zwanego rodopsyną, która jest niezbędna do widzenia w warunkach słabego oświetlenia oraz w nocy)
 • Luteina

W jaki sposób luteina pomaga oczom

Luteina to barwnik, który znajduje się w dużych ilościach w tej warstwie siatkówki, gdzie zawierające ten pigment komórki chronią oko przed nadmiernym natężeniem światła. Wiarygodne badania naukowe wykazały, że suplementy zawierające luteinę wspomagają ten proces, dzięki czemu w sposób naturalny przyczyniają się do poprawy wzroku.

 • Na szczęście luteina to przeciwutleniacz, który występuje naturalnie w owocach i warzywach takich jak szpinak, jarmuż i botwina.
 • Pokarm dla wzroku
 • Wiele witamin i przeciwutleniaczy, które poprawiają wzrok znajduje się w często spożywanych pokarmach, takich jak:
 • Marchew, jarmuż, szpinak i warzywa kapustne (witamina A i luteina)
 • Wątroba (witamina A), włącznie z olejem z wątroby dorsza
 • Botwina, cukinia, brukselka (luteina)
 • Bataty i masło (witamina A)

Czy ćwiczenia oczu uratują mi wzrok? (Czy po prostu będę przewracać oczami?)

Szereg ćwiczeń oczu zachwala się jako naturalną metodę poprawy wzroku i walki z krótkowzrocznością. Metoda Batesa zaleca przykrywanie oczu (tzw.

palming), poruszanie gałkami ocznymi i techniki polegające na wizualizacji, a wszystko to ma na celu nadać gałce ocznej odpowiedni kształt i poprawić wzrok.

Yan Bao Jian Cao w celu odprężenia oczu i łagodzenia objawów ocznych zaleca masaż i akupresurę.

Jednak żadne z tych ćwiczeń nie przyniosło potwierdzonych rezultatów wykraczających poza anegdoty i efekt placebo. Choć terapia wzroku stosowana w przypadku nieprawidłowego ustawienia oczu, trudności ze śledzeniem przedmiotów oraz przeciążenia oczu to poważna dziedzina optometrii, nie istnieją żadne solidne dowody na to, że ćwiczenia oczu mają wpływ na ostrość widzenia.

Nie możemy sami sobie poprawić wzroku bez profesjonalnej pomocy i nie istnieje żadna szybka i łatwa metoda, która by to umożliwiała. Jednak stosując odpowiednią dietę i dobrze się odżywiając, możesz w naturalny sposób sam pomóc swojemu wzrokowi. Jak zawsze, zasięgnij porady specjalisty.

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Wzrok po 40 – dlaczego widzenie się pogarsza i jak poprawić wzrok po 40?

Starzenie organizmu to w pełni naturalny proces, który dotyka wszystkich narządów znajdujących się  w ludzkim ciele. Jednym z nich są oczy, dlatego wzrok po 40 stopniowo ulega pogorszeniu. Starczowzroczność – mimo że nie jest chorobą, może utrudniać codzienne życie,  warto więc zasięgnąć porady okulisty już na początku pojawienia się problemów z widzeniem. 

Jak zmienia się wzrok po 40 roku życia? 

Pogarszający się wzrok po 40 to problem ok. 10 mln Polaków, a  za jego najczęstszą przyczynę uznaje się starczowzroczność. Prezbiopia, bo tak brzmi fachowa nazwa tego zjawiska,  powstaje w wyniku naturalnych procesów zachodzących w ludzkim organizmie.

Z wiekiem soczewka ulega zesztywnieniu oraz osłabione są zdolności akomodacji oka. Oznacza to, że narząd wzroku traci umiejętność dostosowania ostrości do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Ten złożony proces, pacjenci odczuwają jako pogorszenie widzenia.

Zmiany są niestety nieuchronne – nie można ich zatrzymać, nawet poprzez zdrowy styl życia, co oczywiście nie zwalnia nikogo z dbania o tzw.

higienę oczu, na którą składa się odpowiednie oświetlenie w trakcie lektury, prawidłowa odległość oczu od tekstu czy monitora lub robienie przerw w oglądaniu telewizji i czytaniu.

Wzrok po czterdziestce pogarsza się stopniowo. W pierwszym etapie starzenia soczewki, zmiany zachodzą skokowo i są najbardziej odczuwalne.  Z czasem jednak prezbiopia rozwija się już mniej gwałtownie, co dwa – trzy lata, utrata ostrości widzenia pogłębia się o ćwierć lub pół dioptrii. 

Starczowzroczność uznawana jest przez wielu za uciążliwą, ponieważ powoduje dyskomfort i przeszkadza w prostych, codziennych czynnościach np.: czytaniu gazety czy pisaniu wiadomości SMS. Często wymusza to na pacjentach odsuwanie obserwowanego przedmiotu daleko od oczu, aby mogli dostrzec jego szczegóły – np. drobny druk.

Wzrok po 40 – pierwsze objawy starczowzroczności

Pogorszenie wzroku po 40wywołuje konkretne objawy, których nie powinno się bagatelizować. Pierwsze symptomy zauważają szczególnie pacjenci z dalekowzrocznością, ponieważ w ich przypadku jednym ze sposobów radzenia sobie z wadą jest używanie akomodacji oka.

Charakterystyczne objawy w tej grupie to m.in.: konieczność zwiększania odległości z jakiej pacjent patrzy na bliski obiekt – np. trzymanie książki coraz dalej od oczu oraz  trudności w czytaniu drobnego tekstu.

U osób krótkowzrocznych z kolei, pogarszający się wzrok po 40 może sprawić, że pacjent uzna swoje dotychczasowe okulary za zbyt „mocne”. Może również zacząć czytać bez nich, mimo że wcześniej było to niemożliwe.Złudzenie poprawy widzenia w końcu jednak mija, po czym  przychodzi  moment, kiedy trzeba zdecydować się na soczewki skupiające.

Co istotne, w przypadku prezbiopii, pogorszenie wzroku następuje stopniowo – nie pojawiają się raczej nagłe objawy takie jak ból oczu, całkowity brak ostrości widzenia lub podwojony obraz. Takie dolegliwości trzeba od razu skonsultować ze specjalistą.

Jak poprawić wzrok po 40?

Osoby ze starczowzrocznością muszą pogodzić się z faktem, że pogarszający się wzrok po 40 to naturalny proces, którego nie da się odwrócić. Dzięki postępowi medycyny można jednak skutecznie skorygować prezbiopię, tak aby przywrócić pacjentom komfort widzenia.

Obecnie stosowane w okulistyce metody leczenia prezbiopii to: 

 • Laserowa korekcja wzroku – jeszcze kilka lat temu dla osiągnięcia zadowalającego efektu, okuliści stosowali monowizję. Procedura polegała na pozostawieniu w jednym oku niewielkiego „minusa” co miało pomóc w percepcji przedmiotów widzianych z bliska. Ten sposób ograniczał jednak widzenie pośrednie oraz zaburzał widzenie przestrzenne. Udoskonaloną formą laserowego leczenia starczowzroczności jest metoda PresbyMAX. Nie porównuje się tutaj jednego oka do drugiego, a wada korygowana jest do zera na obu oczach. Podczas zabiegu  rogówka modelowana jest tak, aby dać pacjentowi możliwość widzenia z bliska i z daleka, bez potrzeby korzystania z okularów.
 • Refrakcyjna wymiana soczewki – to rozwiązanie dedykowane pacjentom, którzy z różnych powodów nie mogą poddać się zabiegowi z użyciem lasera. Procedura polega na korekcji wad oka, np. zbyt płaskiej lub zbyt cienkiej rogówki, poprzez usunięcie naturalnej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wieloogniskową.
 • Noszenie okularów – jest to najprostsza i najpopularniejsza metoda poprawy widzenia. Należy jednak pamiętać, że zamiast kupować okulary w aptece czy drogerii, bezpieczniej i efektywniej umówić się na  wizytę u optometrysty, który dobierze szkła do indywidualnych potrzeb pacjenta. Korzystanie z okularów ma jednak niedogodności – trzeba je co jakiś czas wymieniać, ponieważ wada się pogłębia, a dla niektórych jest to po prostu niewygodne. Szczególnie osoby korzystające równocześnie z okularów i aparatów słuchowych narażone są na niedogodności i upadki jednego, bądź drugiego przyrządu.

Osoby, które zaobserwowały, że ich wzrok po czterdziestce jest coraz słabszy lub mają inne problemy z widzeniem, mogą zapoznać się ze szczegółową ofertą zabiegów laserowej korekcji wzroku oferowanych przez Voigt Klinika Oka Kraków. 

Jak poprawić wzrok? – czy dietetyk może pomóc pacjentowi? – Blog Kcalmar.pro

Każdego dnia, prowadząc samochód, pracując przed monitorem komputera lub wpatrując się w ekran telewizora, używając telefonu lub tabletu, wytężamy wzrok.

You might be interested:  Czy swędzenie sutka może być objawem raka piersi?

Takie dolegliwości jak: nasilający się w ciągu dnia ból głowy oraz pogorszająca ostrość widzenia i/lub uczucie zmęczenia oczu, to jedne z sygnałów jakie wysyła nam organizm o zbyt długim „nadwyrężaniu” wzroku lub początku rozwijającego się zwyrodnienia.

Z pewnością pierwszym krokiem jest konsultacja z okulistą, dobór odpowiednich okularów i w przypadku zdiagnozowania rozwoju choroby oczu, zastosowania odpowiedniej farmakoterapii lub zabiegu. Jednak w obu przypadkach należy zadbać o wzrok także poprzez wzbogacenie swojej diety w składniki wspomagające funkcjonowanie narządu wzroku. Poniżej przedstawiamy ich przykłady.

Luteina i zeaksantyna a zwyrodnienie plamki żółtej  

Luteina i zeaksantyna to składniki pigmentu plamki żółtej oka. Ich stężenie maleje wraz z wiekiem człowieka. Zaliczane są do silnych antyoksydantów.

Wykazują właściwości filtrowania wysokoenergetycznego światła niebieskiego (UVA i UVB), będącego jednym z czynników ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej oka (AMD). Nie bez powodu określa się je jako „naturalne filtry dla oka”. Co ciekawe, spożywanie ok.

14 mg/dzień luteiny redukuje ryzyko rozwoju AMD oraz dolegliwości związanych z tym zaburzeniem. Dieta odgrywa ogromne znaczenie w zapobieganiu rozwoju chorób wzroku, np. AMD.

Wraz z pokarmem można dostarczyć opisywane antyoksydanty, chociażby poprzez zwiększenie w jadłospisie takich produktów jak: jarmuż, jaja kurze, dynia. Okazuje się, że spożycie produktów bogatych w luteinę i zeaksantynę ma wpływ na wzrost stężenia antyoksydantów w plamce oka i surowicy.

Witaminowe antyoksydanty  

Dbając o wzrok nie można zapomnieć o takich witaminach jak: witamina C, witamina E, witamina A. Osoby narzekające na pogarszający się wzrok o zmroku, wskazując przede wszystkim na zmniejszoną ostrość widzenia, mogą zmagać się z „kurzą ślepotą”. To wczesny objaw niedoboru witaminy A w organizmie, a właściwie beta-karotenu.

Otóż witamina ta odpowiedzialna jest w organizmie ludzkim za prawidłową syntezę światłoczułego barwnika , który absorbuje fotony światła, a jest nim rodopsyna (umiejscowiona w siatkówce oka). Dodatkowo witamina A odpowiedzialna jest za właściwą produkcję śluzu na oku, działającego nawilżająco i ochronnie.

Zwiększenie w diecie produktów bogatych w ten składnik (przede wszystkim pomarańczowe, żółte i czerwone warzywa i owoce), jeżeli nie jest to silny niedobór, dość szybko przywraca funkcjonowanie narządu wzroku, ostrość widzenia polepsza się.

Witamina E to kolejny silny antyoksydant, który ochrania organizm, w tym także wzrok, przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Podobnie jak witamina C.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – rola w prewencji chorób wzroku  

Kwasy tłuszczowe: dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA), wykazują istotny wpływ na różnicowanie się komórek oraz zwiększanie czasu przeżycia fotoreceptorów. W związku z czym mogą odgrywać ważną rolę w ochronie siatkówki oka przed działaniem czynników ją uszkadzających.

Okuliści i dietetycy zalecają regularne spożywanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 (ω-3), m.in. tłuste ryby (łosoś, makrela, śledź, halibut, sardynki). Zadbanie w diecie o odpowiednią ilość kwasów DHA i EPA może znacząco zmniejszać ryzyko rozwoju chorób wzroku, jakim jest np.

AMD.

Składniki mineralne, przede wszystkim cynk, selen i miedź, także odgrywają znacząca rolę w utrzymaniu w zdrowiu narządu wzroku.

 • Cynk to pierwiastek, którego największą ilość obserwuje się w siatkówce oka. Podobnie jak witamina A bierze udział w syntezie rodopsyny. Odpowiednia podaż w diecie cynku (spożywanie np. ostrygi, jaja, ryby, pieczywo pełnoziarniste, kasze) oraz włączenie u osób w podeszłym wieku, suplementacji tym składnikiem mineralnym, może uchronić przed szybkim rozwojem krótkowzroczności lub utratą wzroku w wieku starczym.
 • Selen, miedź zwalczają wolne rodniki w organizmie, chroniąc przed ich szkodliwym działaniem na narząd wzroku. W dodatku odpowiednia podaż w diecie selenu (znajdująca się np. w rybach, owocach morza, pestkach dyni) zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy, a odpowiednia ilość w jadłospisie produktów dostarczających miedź (znajdująca się np. w owocach morza, awokado, orzechach), zapewnia poprawę trwałości naczyń krwionośnych narządu wzroku.

Przeciwutleniające działanie rezweratrolu  

Rezweratrol to polifenol (występujący m.in. w skórce czerwonych winogron, czarnej porzeczce, orzeszkach ziemnych), dzięki właściwościom przeciwutleniającym wykazuje możliwe działanie zapobiegające wystąpieniu chorób oczu takich jak np. AMD.

Węglowodany a kondycja narządu wzroku  

Czy wiesz, że poprawić wzrok możesz stosując tych 16 prostych metod? –

Poprawić wzrok możesz stosując te w pełni naturalne metody i to bez względu na wiek. Jeśli nie jest Ci obojętny stan Twojego wzroku koniecznie to przeczytaj. Nawet nie wiesz jak ogromny wpływ na Twoje oczy ma to co spożywasz.

Dieta bogata w warzywa i owoce, które zawierają mnóstwo witamin, minerałów, przeciwutleniaczy jest kluczowym elementem w walce o dobry wzrok. Oprócz tego w świecie natury istnieje wiele roślin o potężnie pozytywnym działaniu na nasze oczka.

Jest ich wiele więc można wybierać, przebierać co komu pasuje.

1.Pycnogenol

To silny przeciwutleniacz pochodzący z kory francuskiej sosny śródziemnomorskiej /Pinus pinaster /.

Na szczególną uwagę zasługuje jego zdolność do zmniejszania przecieków do siatkówki, naprawiania kapilarów.

Pycnogenol zawiera takie bioflawonoidy jak: katechina, epikatechina, flawony oraz taksyfolin. Oprócz nich posiada w składzie kwasy owocowe m.in kwas galusowy, kumarowy, waniliowy, ferulowy, kawowy.

Został oznaczony jako GRAS czyli ogólnie uznany za bezpieczny przez niezależnych ekspertów toksykologicznych, innymi słowy oznacza to, iż jest całkowicie bezpieczną substancją do spożycia przez człowieka.

Nad jego właściwościami zostało przeprowadzonych szereg badań naukowych a wiele trwa nadal. Co ciekawe substancja ta potrafi ochraniać DNA komórek, białek i lipidów przed stresem antyoksydacyjnym a w duecie z witaminą C naprawi nawet uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki.

2. Szafran

Znany przede wszystkim jako przyprawa kuchenna. W kwestii zdrowia oczu może przeciwdziałać w powstawaniu zaćmy. Z powodzeniem może być stosowany jako zapobiegający utracie wzroku u osób starszych a u młodszych może ogólnie poprawić wzrok.

3. Miłorząb japoński /gingko biloba/

Wykorzystywany był przez wieki w celu poprawy funkcjonowania oczu oraz centralnego układu nerwowego. Zwiększa przepływ krwi do oka, poprawia krążenie w tylnej części oka. Coraz chętnej jest stosowany w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej oraz jaskry.

4. Borówki

Są bogate w pewnego rodzaju bioflawonoidy, które przyspieszają regenerację rodopsyny czyli barwnika wrażliwego na światło. Świetnie się sprawdzają w poprawie widzenia nocnego.

5. Świetlik

Jego kwiaty przypominają oczy co chyba nie jest zbiegiem okoliczności. W medycynie ludowej stosowany był przy wszelkich podrażnieniach oczu. Nazwa również nie jest przypadkowa. Ziółko ma pomagać w rozświetlaniu życia poprzez poprawę wzroku. Można stosować zewnętrznie jak i pić napary.

6. Ostropest i zawarta w nim sylimaryna

Sylimaryna jest związkiem, który wspomaga pracę wątroby. Wątroba jest kluczowym narządem i poprawić wzrok można poprzez dbanie właśnie o stan wątroby.

Dzieje się tak, ponieważ tam odbywa się aktywowanie i uwalnianie witamin do organizmu. Witaminy z grupy B, rozpuszczalne w tłuszczach czy glutation.

Oczy poddawane są w ciągu dnia naświetlaniom o różnym natężeniu i aby uszkodzenia tym spowodowane mogły się naprawiać, niezbędny jest stały dowóz witamin i innych składników.

7. Triphala

Tą mieszanką ziół można poprawić wzrok w sposób podobny do  ostropestu. Działa ona na poprawę funkcjonowania wątroby ale również leczy wszelkie stany zapalne w oczach. W skład tej mieszanki ziołowej wchodzi amla, beheda oraz harada. Triphala w medycynie ajurwedyjskiej stosowana jest w leczeniu jaskry.

8. Koper

Spożywaj dużo surowego kopru. Koper należy do jednej z najzdrowszych przypraw o czym wspominam we wpisie: “Te najzdrowsze przyprawy musisz mieć zawsze pod ręką!“. Można również pić napary z kopru i używać ich zewnętrznie do przemywania oczu. Pomaga na problemy ze wzrokiem w tym na zaćmę.

9. Sok z cykorii, selera, marchwi, pietruszki

Cykoria to w ogóle cudowna roślina. Od jakiegoś czasu piję napary z korzenia cykorii zamiast kawy. Więcej na ten temat w artykule pt: “Cykoria to fantastyczna zamiast kawy historia”.

W przypadku oczu doskonałym jest sok z liści cykorii. Uważany jest za skuteczny środek na krótkowzroczność.

Z powodzeniem może być mieszany z sokiem z marchwi, pietruszki, selera co wspomaga pozytywne działanie a w szczególności odżywia nerw wzrokowy i układ mięśniowy.

Sok z marchwi jest świetny w leczeniu zaćmy.

10. Pieprz cayenne

Pieprz cayenne, jest mieszanką ususzonego zmielonego proszku różnych odmian papryczki chili, o której właściwościach dowiesz się więcej z artykułu: “Papryczka chili – ostra z niej dama”.

Pieprz cayenne zwiększa przepływ krwi do oczu oraz jest środkiem przeciwzapalnym błon śluzowych. Oczywiście stosuj wewnętrznie jako przyprawę. Zewnętrznie można narobić sobie więcej szkody niż pożytku, bo jest bardzo, bardzo ostry.

11. Coleus tzw pokrzywka

Stosowana bezpośrednio do oka zwiększa przepływ krwi oraz zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe

12. Czosnek

Czosnek kapitalnie przeczyszcza soczewkę oka. Staje się śnieżno biała i przejrzysta. W tym celu należy żuć wolno codziennie 2 lub 3 ząbki czosnku. Nie jest to zbyt przyjemne jak dla mnie więc kroję go drobniutko i dodaję na kanapki dokładnie gryząc.

13. Surowy miód

Świetnie niweluje zaćmę. W tym celu kilka kropli miodu wkropić do oczu kilka razy dziennie. Jest to stary egipski sposób aby poprawić wzrok i pozbyć się zaćmy.

14. Mieszanka z migdałów, pieprzu i miodu

Doskonała aby oczy odzyskały wigor i przejrzystość. 7 surowych migdałów zemleć, dodać pół grama pieprzu i zalać ciepłą wodą, dodać łyżeczkę miodu prawdziwego i pić taki napój przynajmniej raz dziennie.

15. Anyż i kolendra

Te przyprawy są wspaniałe  w oczyszczaniu oczu. Stosowane systematycznie mogą poprawić wzrok i przeciwdziałać chorobom oczu.

16. Glinka bentonitowa

Wykorzystywana jest w ogólnej detoksykacji organizmu.  Okłady z glinki bentonitowej stosowane są z powodzeniem w leczeniu zaćmy. Wyciąga ona toksyny będące przyczyną problemów ze wzrokiem, infekcji czy zmęczenia oczu.

Problemy ze wzrokiem i choroby oczu nie rozwijają się z dnia na dzień /pomijając różne infekcje/. Czasem pracujesz na to przez wiele lat.

Póki masz jeszcze dobry wzrok dobrze dbać o niego profilaktycznie a jeśli niestety już szwankuje, można próbować podanych metod. Aby poprawić wzrok należy stosować codziennie kilka z wybranych sposobów.

Ważna jest systematyczność a wówczas będziesz cieszyć się dobrym wzrokiem i zdrowymi oczami przez długi czas.

 • Zapisz
 • Zapisz
 • Zapisz
 • Zapisz
 • Zapisz

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *