Zmniejszenie żołądka – wskazania, powikłania, zalecenia po operacji zmniejszenia żołądka

Zmniejszenie żołądka – wskazania, powikłania, zalecenia po operacji zmniejszenia żołądka 30 WRZ

Po zabiegu Pacjent musi dążyć do zmiany stylu życia, ściśle przestrzegać zaleconej diety nie tylko bezpośrednio po zabiegu ale także w odległym czasie po jego wykonaniu, wprowadzić zasady zdrowego żywienia (najlepiej pod fachowym nadzorem) i dbać o aktywność fizyczną. Nieprzestrzeganie zaleceń zawsze będzie przyczyną niepowodzenia w leczeniu otyłości.

Decyzję o zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu podejmuje zespół specjalistów po wnikliwych konsultacjach.

Czy jesteś gotowy do endoskopowego zabiegu bariatrycznego? / Operacja zmniejszania żołądka

Zanim zdecydujesz się na zabieg, zadaj sobie pytanie, czy jesteś wystarczająco zmotywowana/y do osiągnięcia zamierzonego celu, czyli oprócz samego zabiegu do stosowania zaleconej diety oraz zwiększenia aktywności fizycznej. Jeśli jesteś gotowa/y na nowe wyzwania, to oznacza, że jesteś gotowa/y do zabiegu endoskopowego zmniejszania żołądka.

Stosowanie leków / Operacja zmniejszania żołądka

Poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach. Może on zadecydować o ich zmianie lub modyfikacji dawki. Najprawdopodobniej przepisze też leki, które powinieneś przyjmować przed i po zabiegu. Weź ze sobą przyjmowane na stałe leki zgłaszając się na zabieg.Lekarz najprawdopodobniej zaleci stosowanie następujących leków przed i po zabiegu.

 • Leki przeciwwymiotne: – Skopolamina (plastry); – Emend, 1-2 tabletki (pierwsza tabletka zwykle 3 godziny przed zabiegiem, druga 12 godzin po zabiegu); – Zofran, lekarz może zalecić stosowanie przed 2-4 tygodnie w razie potrzeby.
 • Leki obniżające kwaśność soków żołądkowych: PPI (inhibitor pompy protonowej) zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • Antybiotyki: Lekarz może zalecić odpowiedni dla Ciebie antybiotyk.

Zakupy spożywcze przed zabiegiem / Operacja zmniejszania żołądka

W czasie przygotowań do zabiegu warto zaopatrzyć się w produkty spożywcze, które będą potrzebne po powrocie ze szpitala. Przez pierwsze 4 do 6 tygodni będziesz przyjmować wyłącznie pokarmy płynne i przeciery.

Oto produkty, które warto umieścić na liście zakupów: – Niegazowane, klarowne napoje o odpowiedniej kaloryczności (najodpowiedniejsze będą gotowe preparaty żywieniowe dostępne w aptece – np.

preparaty Nutridrink firmy Nutricia); – Odżywki białkowe bez dodatku cukru, w proszku lub płynie, np. Nutridrink; – Bulion drobiowy lub wołowy o niskiej zawartości sodu.

Przed zabiegiem / Operacja zmniejszania żołądka

Przed zabiegiem będzie konieczna wizyta u lekarza wykonującego zabieg w celu potwierdzenia prawidłowej kwalifikacji do zabiegu. W dniu zabiegu musisz być koniecznie na czczo. Po przyjęciu do szpitala zostaniesz przebrany w strój do zabiegu oraz przygotowany przez wykwalifikowany personel lekarski i pielęgniarski.

Bezpośrednio przed procedurą otrzymasz podane przez anestezjologa leki, które sprawią, że zaśniesz i nie będziesz odczuwać dyskomfortu w trakcie zabiegu. Endoskopowy zabieg bariatryczny pomaga ograniczyć ilość pokarmu, którą jesteś w stanie spożyć. Po zabiegu nie będziesz mógł za jednym razem zjeść ani wypić tyle, ile przed zabiegiem.

Ilość przyjmowanych kalorii będzie mniejsza niż codzienny wydatek energetyczny, dlatego zaczniesz chudnąć.

Dzień zabiegu / Operacja zmniejszania żołądka

Czego się spodziewać?

Bezpośrednio po zabiegu: – Do końca dnia nie powinieneś prowadzić samochodu ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w związku z przebytym znieczuleniem ogólnym; – Nie pij alkoholu; – Gdy lepiej się poczujesz, wróć do aktywności fizycznej.

Skutki uboczne: – Ból lub złe samopoczucie. Pacjenci po zabiegu zwykle odczuwają ból o niewielkim nasileniu, a raczej dyskomfort lub inne dolegliwości w różnym natężeniu.

Personel medyczny przy wypisie powie o sposobach uśmierzania tych dolegliwości i wypisze stosowne zalecenia, ewentualnie recepty;– Reakcje na znieczulenie. Najczęstsze skutki uboczne znieczulenia to nudności, wymioty, suchość w ustach, drapanie w gardle, dreszcze, senność.

Reakcje te mogą utrzymywać się przez pewien czas po ustąpieniu znieczulenia. Poważne reakcje niepożądane występują rzadko; – Reakcje na gwałtowną utratę masy ciała.

W pierwszych sześciu miesiącach po zabiegu nastąpi gwałtowna utrata wagi na co organizm będzie reagował i mogą temu towarzyszyć: • Nudności i wymioty • Odczucie chłodu • Zmiany nastroju • Dolegliwości bólowe • Suchość skóry • Obniżone poczucie własnej wartości • Zmęczenie.

Życie po zabiegu / Operacja zmniejszania żołądka

Zabieg to dopiero początek długiego procesu powrotu do zdrowia i utraty zbędnych kilogramów. W pierwszej kolejności należy zmienić nawyki żywieniowe i zadbać o prawidłową i odpowiednią dla osób z nadwagą aktywność fizyczną.

Jeśli tego nie zrobisz, utracone kilogramy po pewnym czasie wrócą. Zalecamy skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych dietetyków.

O obawach i niepokojach związanych ze zmianami w Twoim organizmie możesz porozmawiać z psychologiem, psychiatrą lub innym opiekującym się Tobą specjalistą.

Nie poddawaj się

Przestrzeganie zdrowych nawyków i utrzymywanie właściwej wagi przez dłuższy czas bywa trudne. Chwile słabości nieodłącznie towarzyszą każdej próbie zmiany stylu życia. Nie ignoruj ich. Zwracaj się o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Skonsultuj się z lekarzem lub innym opiekującym się Tobą specjalistą.

Możliwie najszybciej wróć do zdrowych nawyków. Nie rezygnuj z wizyt kontrolnych. Mają one ogromne znaczenie dla sukcesu całego przedsięwzięcia. Specjaliści, pod których opieką jesteś, dostrzegą wczesne oznaki narastających problemów, pomogą radzić sobie z efektami ubocznymi terapii i uniknąć powikłań.

Przestrzegaj planu żywienia

Po zabiegu zmniejsza się objętość spożywanych przez Ciebie posiłków, dlatego ogromnego znaczenia nabiera ich jakość. Odpowiednie żywienie pomoże w powrocie do zdrowia po zabiegu i pozwoli uniknąć problemów, np.:

– Przyjęcie zbyt dużej porcji pokarmu lub napoju, podobnie jak zbyt szybkie jedzenie lub picie może wywołać nudności, wymioty, ból w dolnej części klatki piersiowej lub w górnej części brzucha.– Nieregularne przyjmowanie posiłków, spożywanie zbyt małych ilości błonnika, brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do zaparć.

– Przestrzeganie zaleceń pomoże w utracie wagi i pozwoli uniknąć takich problemów jak mdłości, wymioty, ból brzucha, biegunka lub zaparcie czy problemy żywieniowe.

Przestrzegaj zaleceń dotyczących przyjmowania leków. Lekarz może zalecić zażywanie lub unikanie pewnych leków. W czasie każdej wizyty rozmawiaj z lekarzem o przyjmowanych lekach. Lekarz może zalecić ich zmianę. Unikaj odwodnienia.

Zapytaj dietetyka lub innego opiekującego się Tobą specjalistę o to, w jaki sposób dostarczać organizmowi odpowiednich ilości płynów. Nie podjadaj. Dbaj o aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia pomogą w redukcji i utrzymaniu pożądanej wagi.

Aktywność fizyczna ma też wiele innych zalet dla zdrowia – działa ochronnie na serce i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu nowotworów. Uczestnicz w spotkaniach grup wsparcia. Dziel się swoimi doświadczeniami i korzystaj ze wsparcia osób, które poddały się zabiegowi bariatrycznemu w przeszłości.

Korzystaj z fachowej pomocy, gdy jej potrzebujesz. Jeśli napotkasz problemy, które mogą prowadzić do wykształcenia niezdrowych nawyków, zwróć się o pomoc do specjalisty.

Nie pij alkoholu

Powinieneś unikać alkoholu przez co najmniej 6 tygodni po zabiegu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Alkohol to dodatkowe kalorie a nie źródło potrzebnych Ci składników odżywczych.

Nasze porady / Operacja zmniejszania żołądka

Dieta po zabiegu

Płyny. W dniu zabiegu i w następnym. Rozcieńczone soki owocowe bez dodatku cukru, napoje izotoniczne i zwykła woda niegazowana. Pij co najmniej 2 litry (8 szklanek) płynów dziennie; popijaj drobnymi łykami przez cały dzień.

Napoje odżywcze. 4 tygodnie (od dnia 3 do dnia 31). Wysokobiałkowe, niskokaloryczne napoje o ograniczonej zawartości tłuszczu i cukru – gotowe preparaty typu Nutridronk dostępne w każdej aptece bez recepty.

Ilość należy określić po zapoznaniu się z kalorycznością danego preparatu. Powoli przyzwyczajasz organizm do mniejszych ilości kalorii i uczysz się żyć z mniejszym żołądkiem. Twoje ciało potrzebuje czasu, by dostosować się do zmian.

Sukces w walce ze zbędnymi kilogramami wymaga przestrzegania niskokalorycznej, bogatej w białko diety. Pamiętaj o zaleceniach – nie wprowadzaj pokarmów w postaci przetartej zbyt szybko, by nie zahamować utraty wagi i nie utrudnić procesu gojenia.

Wykorzystaj ten czas na wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych i maksymalizację efektów zabiegu.

Pokarmy miękkie i rozdrobnione. 2 tygodnie (od dnia 32 do dnia 46). Zalecane są rozdrobnione, najlepiej półpłynne lub papkowate pokarmy, lekkostrawne, delikatnie doprawione, o niskiej zawartości tłuszczu i cukru. Przyjmuj co najmniej 3-4 posiłki dziennie nie najadając się i wolno przeżuwając. Dodatkowo co najmniej 2 litry płynów dziennie.

Pokarmy stałe. Pokarmy o konsystencji stałej miękkiej należy wprowadzać z ostrożnością. Wybieraj produkty niskotłuszczowe, z ograniczoną zawartością cukru. Przyjmuj co najmniej 3 posiłki i 2 litry płynów dziennie

* Lekarz lub dietetyk może zalecić inny sposób odżywiania. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka. Przedstawione tu informacje mającharakter jedynie orientacyjny.

Prowadź dzienniczek dietetyczny

Ważne zalecenia dietetyczne:

Wypijaj wysokobiałkowe, niskocukrowe napoje w ilościach 150-230 ml w czasie nie krótszym niż 30 minut. Nie pij więcej niż 230 ml na godzinę.– Wodę, Beztłuszczowy wywar drobiowy, Napoje witaminizowane, Bezkaloryczną herbatę, Napoje izotoniczne, Bezkaloryczne napoje dla sportowców.

– Zapotrzebowanie białka to: 60 – 80 g– Wybieraj preparaty zawierające 15-20 g białka, mniej niż 15 g węglowodanów i 100-200 kalorii w porcji.– Pij napoje białkowe. Białka pochodzące z mleka: • Serwatka i napoje na bazie serwatki • Kazeina • Spirulina (jako dodatek do napojów) • Suplementy i odżywki dla sportowców • Chlorella (jako dodatek do napojów) • Mleko sojowe, etc.

You might be interested:  Jak Sciagnac Katar Niemowlakowi?

– Gdy pijesz pij małymi łyczkami, powoli. Porcję napoju wypijaj w ciągu godziny.– Unikaj picia dużymi haustami. W ten sposób połykasz powietrze, co może powodować bolesne wzdęcia.– Nie zmuszaj się do wypijania pełnej porcji, jeśli czujesz sytość.– Pamiętaj o planowaniu, przygotowuj napoje białkowe odpowiednio wcześniej.

– Dbaj o nawodnienie organizmu– Zwracaj uwagę na kolor moczu, nie powinien być ciemniejszy niż jasno żółty– Zapisuj w dzienniczku dietetycznym ilości przyjmowanych płynów– Aby zwiększyć spożycie białka, możesz dodawać do napojów żółtko jaja kurzego lub koncentrat białek serwatkowych w proszku. Dostępne są również koncentraty białek dla osób z nietolerancją laktozy.

– Jeśli chcesz zjeść wysokobiałkową zupę, odcedź warzywa.– Trzymaj wysokobiałkowe koktajle w termosie lub lodówce – pij schłodzone.– Wartość kaloryczna 200 ml płynu nie powinna przekraczać 50 kcal.

– Leki, witaminy: przyjmuj leki i witaminy zgodnie z zaleceniami lekarza.

Overstitch = 29 000 zł

Wzór zgody na badanie

Kliknij tutaj by przejść do Wzoru

Polub nas, rekomenduj, udostępniaj znajomym

Czy operacja bariatryczna jest dla każdego? Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu – Centrum leczenia otyłości

Chirurgiczne leczenie otyłości to aktualnie najskuteczniejsza i najlepsza metoda terapii osób borykających się z nadwyżką kilogramów.

Stosuje się ją u Pacjentów, u których zawiodły inne metody (dieta, aktywność fizyczna, suplementacja, psychoterapia). Pierwsze operacje bariatryczne były przeprowadzane już w latach 50. ubiegłego wieku.

Od tamtej pory chirurgiczne leczenie otyłości, zyskuje na popularności.

Chirurgia bariatryczna – kiedy powinieneś rozważyć zabieg?

Najprostszym sposobem, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do operacji bariatrycznej, jest obliczenie wartości BMI. Jeżeli Twój Body Mass Index wskazuje na III stopień otyłości (BMI powyżej 40) powinieneś niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty.

W trakcie pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, zapozna się z wynikami dotychczasowych badań i pomoże określić źródło oraz rozległość problemu. Dzięki temu możliwe będzie dobranie odpowiedniej, skutecznej i przede wszystkim bezpiecznej metody terapii.

Operacja bariatryczna to pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu i pokonania własnych ograniczeń. W wyniku zabiegu Pacjent nie tylko traci nadprogramowe kilogramy, ale także można zaobserwować ustąpienie chorób towarzyszących np.

nadciśnienia czy problemów ze stawami.

Operacja bariatryczna, czyli jak zmniejszyć żołądek?

W centrum leczenia otyłości powstałym przy Medicus Clinic specjaliści z zakresu bariatrii przeprowadzają 3 rodzaje zabiegów:• rękawową resekcję żołądka, która nazywana jest zmniejszeniem żołądka i polega na usunięciu ponad połowy tego organu.

Dzięki temu Pacjent w ciągu 2 lat od operacji może stracić do 60% nadmiernej masy ciała,• gastric by-pass, czyli wyłączenie żołądkowo-jelitowe, jest niezwykle skuteczną, nieodwracalną metodą leczenia.

Pacjenci po zabiegu mogą zredukować nadmiar kilogramów o niemal 85%,• opaska żołądkowa, to metoda, która polega na założeniu specjalnej opaski w bliższej części żołądka, co znacząco wpływa na ilość przyjmowanych przez Pacjenta pokarmów.

Zmiana nawyków żywieniowych. Jak powinna wyglądać dieta po operacji bariatrycznej?

Po zakończonym zabiegu bariatrycznym Pacjent powinien przestrzegać specjalnej diety. W tym okresie żołądek musi się zagoić, Pacjent wrócić do pełni sił i przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe.

W pierwszych dniach po zabiegu dozwolone jest jedynie picie wody i słabej herbaty. W kolejnych tygodniach stopniowo rozszerza się dietę o zmiksowane zupy i miękkie, wilgotne, rozdrobnione pokarmy.

Dzięki temu w ciągu kilku tygodni od zabiegu Pacjent znów może spożywać standardowe posiłki o stałej konsystencji.

Przeciwwskazania do operacji bariatrycznej

Chirurgia bariatryczna jest niezwykle skuteczna w leczeniu otyłości, jednak – jak każda operacja – niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Do głównych przeciwwskazań, które nie pozwalają zakwalifikować Pacjenta do operacji, zalicza się:• ciążę,• uzależnienie od napojów alkoholowych oraz innych substancji odurzających,• choroby psychiczne,• owrzodzenie żołądka,• przewlekłe choroby przełyku,• choroby układu krążeniowo- oddechowego, które mogą uniemożliwić skuteczne i bezpieczne znieczulenie Pacjenta przed operacją,• żylaki przełyku,• nieprawidłową budowę przewodu pokarmowego np. kurcz wypustu lub zwężenie odźwiernika.

O kwalifikacji do operacji decyduje lekarz bariatra na podstawie badań oraz wywiadu z Pacjentem. W centrum leczenia otyłości w Medicus Clinic nasi lekarze podchodzą do każdego przypadku indywidualnie. Priorytetem jest nie tylko skuteczność oferowanych przez nas zabiegów, ale także ich bezpieczeństwo i komfort Pacjentów.

Ośrodek Chirurgicznego Leczenia Otyłości w Wejherowie

Zgody na zabieg operacyjny

Przed zabiegiem zostaniesz poproszony o zapoznanie się z treścią i podpisanie formularza świadomej zgody na zabieg operacyjny. Jest ot niezbędna formalność, prosimy zatem o dokładne przeczytanie całego tekstu. Jeśli będziesz miał jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości lekarz prowadzący w trakcie rozmowy przed operacją w pewnością udzieli Ci obszernych wyjaśnień.

Poniżej zamieszczamy pełny tekst zgody pacjenta na mankietową resekcję żołądka. Formularze zgody na pozostałe operacje różnią się jedynie w pewnych szczegółach.

Formularz świadomej zgody chorego na zabieg operacyjnego leczenia otyłości metodą mankietowej resekcji żołądka.

Szanowni Państwo

Nadmierna masa ciała istotnie zwiększa ryzyko rozwoju różnych chorób (cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób stawów, kamicy żółciowej oraz przedwczesnej śmierci).

Podjęte przez Państwa nieudane próby zmniejszenia masy ciała za pomocą leczenia zachowawczego spowodowały, że zgodzili się Państwo na operację, dzięki której możliwa będzie redukcja masy ciała poprzez częściowe wycięcie żołądka co w efekcie doprowadzi do zmniejszenia jego pojemności – tzw. mankietowa resekcja żołądka.

Ten sposób leczenia operacyjnego jest stosowany od kilku lat i pierwotnie dotyczył chorych, u których ryzyko bardziej rozległych operacji jest szczególnie wysokie. Obecnie mankietowa resekcja żołądka jest najczęściej wykonywanym zabiegiem operacyjnego leczenia otyłości na świecie.

Po operacji konieczne jest regularne wykonywanie zalecanych badań, stosowanie się do zaleceń lekarza operującego, w tym m.in. przyjmowanie dodatkowych witamin i mikroelementów oraz stosowania odpowiedniej diety poprzez zmianę podstawowych nawyków żywieniowych. Operacja jest dopiero pierwszym krokiem w kierunku zmiany sposobu życia.

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. O szczegółach i zagrożeniach związanych ze znieczuleniem poinformuje Państwa lekarz anestezjolog. Należy zaznaczyć, że podczas zabiegu laparoskopowego (chirurgia minimalnie inwazyjna) może zaistnieć konieczność przeprowadzenia operacji w sposób tradycyjny, czyli poprzez tzw.

klasyczne „otwarcie’ jamy brzusznej.

Procedura związana jest zawsze z pewnym ryzykiem powikłań i nie można zagwarantować pełnego powodzenia dla każdego bez wyjątku.

Dlatego jest bardzo ważne, aby Państwo przeczytali i zaznajomili się z listą wymienionych poniżeń zagrożeń. Przed operacją lekarz przeprowadzi z Państwem rozmowę o konieczności i możliwościach planowanego zabiegu.

Zanim podejmiecie decyzję należy zapoznać się z typowymi następstwami i ryzykiem związanym z proponowaną operacją.

Anatomia narządów jamy brzusznej nie jest identyczna u każdego człowieka. Z tego też powodu techniczne trudności występujące podczas zabiegu operacyjnego mogą oznaczać, że pomimo starań lekarzy może dojść do wystąpienia powikłań. Do najczęstszych (typowych) powikłań, które mogą wystąpić w trakcie operacji lub w pierwszych dniach po zabiegu operacyjnym należą:

 • uszkodzenie sąsiednich narządów (np. śledziony, wątroby, nerwów, naczyń krwionośnych). Ryzyko wzrasta przy znacznej otyłości, przy zaburzonych stosunkach anatomicznych, u chorych, którzy poprzednio przebyli zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej, u chorych po przebytych rozległych stanach zapalnych i/lub zrostach.
 • uszkodzenie (przedziurawienie) żołądka lub/i jelit. W trakcie laparoskopii konieczne jest zazwyczaj w takim przypadku dla Pani/Pana dobra otwarcie jamy brzusznej;
 • krwawienia, które mogą wymagać przeprowadzenia transfuzji krwi;
 • zakażenie wirusem zapalenia wątroby (tzw. żółtaczki zakaźnej) lub HIV;
 • niekiedy mogą wystąpić uszkodzenia skóry przez środki dezynfekujące lub prąd elektryczny.
 • tworzenie się zakrzepów i zamknięcie naczynia krwionośnego przez wędrujący zakrzep ( może to się objawiać np. zatorem tętnicy płucnej);
 • krwawienia pooperacyjne i krwawe wybroczyny na skórze, które najczęściej nie wymagają leczenia;
 • zakażenia rany pooperacyjnej na skutek infekcji. Prowadzi to do przedłużonego gojenia, a czasem do powstawania ropni lub przetok;
 • przerwanie szwów i rozejście się rany na skutek powikłań gojenia się, zaburzeń ukrwienia lub obciążeń mechanicznych;
 • zbyt duże i przeszkadzające blizny, które mogą powstawać w przypadku skłonności osobniczych lub komplikacji w procesie gojenia;
 • nieszczelność szwu na żołądku lub jelicie, mogące prowadzić do zapalenia otrzewnej;
 • zaburzenie ukrwienia na skutek zamknięcia lub uszkodzenia naczynia krwionośnego, które może wywołać martwicę tkanek (np.: odleżyny);
 • owrzodzenia w miejscu szwu;
 • zrosty w jamie brzusznej, które nawet po latach mogą doprowadzić do niedrożności jelit;
 • uszkodzenia nerwów, dające uczucie głuchoty, bólów, porażenia mięśni upośledzenie czynności jelit; niewielkie obrzęki, bóle w obrębie barku, brzucha i szyi, trzeszczenie skóry są przejściowymi zaburzeniami po operacjach laparoskopowych ustępującymi samoistnie po kilku dniach;
You might be interested:  Jak sobie radzić z menopauzą?

Po każdej operacji bariatrycznej wykonanej metodą „na otwarto”, a więc również po operacji laparoskopowej, jeżeli zaszła konieczność otwarcia jamy brzusznej, istnieje ryzyko powstania przepukliny pooperacyjnej. Powstaje ona z reguły po kilku miesiącach, ryzyko jej powstania wynosi około 25%. W nielicznych przypadkach przepuklina może także powstać po operacjach laparoskopowych.

Większość wymienionych powikłań może wymagać dalszych operacji lub leczenia, może być także przyczyną śmierci.

Prognozy pooperacyjne

Po zabiegu pacjent jest zmuszony do znacznego ograniczenia ilości przyjmowanego jedzenia ze względu na znaczne zmniejszenie pojemności żołądka. Obfite jedzenie wywołuje wymioty, w związku z czym w okresie pooperacyjnym każdy pacjent uczy się właściwego spożywania posiłków.

Ważne jest dokładne przeżuwanie pokarmów, gdyż połknięcie dużych kęsów powoduje uczucie ucisku i zalegania w żołądku. Należy zatem zmienić zasadniczo swoje nawyki żywieniowe. Pragnienie można zaspokajać wyłącznie niskokalorycznymi płynami. Wykluczone jest piwo, coca-cola, mleko z dużą zawartością tłuszczu itp. Nie zaleca się przyjmowania płynów podczas posiłków.

Po zabiegu operacyjnym można przyjmować pokarmy w postaci stałej i półpłynnej, lecz w ograniczonej ilości.

O sukcesie lub porażce tego zabiegu decydujecie sami stosując się do ww. zasad żywienia. Po operacji konieczne są konsultacje z lekarzem przeprowadzającym operacje. Lekarz prowadzący wyznaczy Państwu terminy badań kontrolnych.

W przypadku nagłej zmiany samopoczucia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał operację. Należy podkreślić, że niektóre pokarmy będą trudne do zjedzenia a większość wymagać będzie dokładnego pogryzienia.

Operacja jest dopiero pierwszym krokiem w kierunku zmiany sposobu życia.

Uwagi ogólne i objawy uboczne.

Wymioty. Pacjenci sporadycznie wymiotują i odczuwają ból po spożyciu pokarmów. Przyczyną tego mogą być złe nawyki żywieniowe. Jedząc powoli i spokojnie nauczycie się Państwo odczuwać „sygnały” sytości ze swojego żołądka. Częste wymioty są wyraźnym sygnałem ostrzegawczym wymagającym kontroli lekarskiej.

Poszerzenie zmniejszonego żołądka. W przebiegu pooperacyjnym w wyniku nadmiernego jedzenia u części chorych może dojść do nadmiernego poszerzenia zmniejszonego żołądka i ustąpienia efektu operacji jakim jest ograniczenie w spożywaniu pokarmów.

Witaminy. Wskazana jest przyjmowanie zespołu witamin podczas okresu szybkiej redukcji masy ciała. Witaminy( szczególnie witaminy z grupy B) są zalecane przynajmniej przez okres pierwszych 6 miesięcy po operacji.

Ciąża. Okres pomiędzy operacją a stabilizacją masy ciała jest uważany za okres głodzenia. Podczas tego okresu ciąża nie jest wskazana.

Lekarstwa. Przed połknięciem jakiejkolwiek tabletki musi ona być połamana na mniejsze kawałki lub zmiażdżona. W powszechnych schorzeniach takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca lub astma możliwa a nawet wskazana będzie redukcja przyjmowanych dawek leków. W tej sprawie powinni Państwo skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym bądź specjalistą w danej dziedzinie.

Zaparcia. U wielu pacjentów po operacji występują zaparcia. Wynika to głównie z faktu zredukowania objętości przyjmowanych pokarmów, co z kolei prowadzi do zmniejszenia się ilości stolców, a w efekcie do zmniejszenia aktywności jelit. W przypadku, jeśli stosowanie środków przeczyszczających staje się koniecznością wskazane jest stosowanie płynnych środków.

Wizyty kontrolne. Po operacji będziecie Państwo musieli regularnie uczęszczać na ambulatoryjne wizyty kontrolne. Początkowo będą one przeprowadzane co miesiąc, a następnie rzadziej. Państwa redukcja masy ciała i samopoczucie będą kontrolowane w ciągu tego okresu. Po uzyskaniu stabilnej masy ciała wizyty kontrolne będą zazwyczaj konieczne raz w roku.

Aktywność fizyczna. Nie mniej ważnym jak zmiana nawyków żywieniowych będzie dla Państwa także zmiana poziomu aktywności ruchowej. W miarę ubytku masy ciała, aktywność fizyczna będzie łatwiejsza.

Zakaz spożywania alkoholu. U większości chorych otyłych istnieją już przed operacją laboratoryjne i anatomopatologiczne cechy uszkodzenia wątroby- stłuszczenie. Spożywanie alkoholu po operacji może nasilić uszkodzenie wątroby, a nawet w szczególnych przypadkach prowadzić do rozwoju marskości i niewydolności tego niezbędnego dla organizmu narządu.

Inne powikłania. Mogą także wystąpić inne niespecyficzne powikłania, o które możecie Państwo zapytać swojego lekarza.

Nie można zagwarantować, że wykonane zmiany anatomiczne przewodu pokarmowego będą funkcjonowały prawidłowo przez resztę życia. Zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia operacji nawet, jeśli nie zdarzy się żadne z powyżej wymienionych powikłań.

Musicie Państwo być świadomi, że prawdopodobieństwo reoperacji jest częścią składową chirurgicznego leczenia otyłości i nie może być traktowane jako powikłanie.

W przyszłości może zajść potrzeba wykonania drugiego etapu operacji prowadzącego do ograniczenia trawienia i wchłaniania spożytego pokarmu poprzez zastosowanie zmian anatomicznych w obrębie przewodu pokarmowego o charakterze wyłączenia żołądkowego bądź wyłączenia żółciowo-trzustkowego.

Pacjentka / Pacjent decyduje się na:

 • mankietową resekcję żołądka
 • proponowana operacja została odrzucona po wyjaśnieniach. Udzielono informacji o możliwych negatywnych następstwach rezygnacji z zabiegu.

Zgoda pacjenta

Ja niżej podpisana/y potwierdzam, że zostałam / zostałem dokładnie poinformowany o planowanej operacji i o ewentualnej konieczności jej rozszerzenia w rozmowie wyjaśniającej z lekarzem

……………………………………………………………………………………………………………………….

zrozumiałam/em i akceptuję wystąpienie możliwych powikłań połączonych z przeprowadzeniem operacji mankietowej resekcji żołądka. Potwierdzam, że zapoznałem się z wykazem zaleceń pooperacyjnych i jestem w pełni świadom(a) konieczności ich przestrzegania.

Mogłam / mogłem zapytać o wszystko, co jest dla mnie ważne – rodzaj i znaczenie zabiegu, ryzyko w moim przypadku i możliwe powikłania, jak i o ewentualne zabiegi dodatkowe, których przeprowadzenie może być konieczne (np. transfuzja krwi) i ryzyko z nimi związane.

Jestem świadoma/my braku gwarancji całkowitego powodzenia leczenia. Nie mam dalszych pytań, udzielono mi wyczerpujących wyjaśnień i niniejszym wyrażam po namyśle świadomą zgodę na planowaną operację. Zgadzam się na ewentualne zabiegi dodatkowe. Moja zgoda dotyczy również transfuzji krwi, jeśli zaistnieje taka konieczność.

Potwierdzam, że zrozumiałam/em wykaz zaleceń pooperacyjnych, zapoznałam/em się z nim i jestem w pełni świadom/a konieczności ich przestrzegania.

Wyrażam ponadto zgodę na gromadzenie mych danych osobowych tylko i wyłącznie w celu prowadzenia dalszych kontroli pooperacyjnych i monitorowania leczenia.

Nazwisko i Imię …………………………………………………………………………….

Adres …………………………………………………………………………….

Data …………………………………………………………………………….

Podpis …………………………………………………………………………….

Oświadczam, że nie jestem w ciąży:

Data: …………………………. Podpis pacjentki:……………………………

Oświadczam że zostałam/em poinformowana/y o konieczności kontaktu z Oddziałem lub lekarzem prowadzącym w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych w okresie do 14 dni po zabiegu.

Data:………………………Podpis:……………………………………..

Oświadczam, że nie wyrażam zgody na odpłatną profilaktykę przeciwzakrzepową w postaci pończoch i kompresji o zmiennym ucisku.

Data: ……………………Podpis : ……………………………..

Bariatria ratunek dla chorobliwie otyłych

O otyłości, konsekwencjach z nią związanych oraz zabiegach bariatrycznych, czyli chirurgicznym leczeniu otyłości opowiada dr hab. n. med. Maciej Michalik, prof. UWM, kierownik Katedry Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Wieku Podeszłego Wydziału Lekarskiego znajdującej się w Miejskim Szpitalu Zespolonym.

– Panie Profesorze, dlaczego osoby otyłe trzeba operować? Nie wystarczy mniej jeść i więcej się ruszać?

– Bo otyłość jest chorobą. W Polsce ciągle funkcjonuje stereotypowe podejście do otyłości. Osoba otyła kojarzona jest z kimś kto ma słabą wolę, obżera się i nie rusza.

A co zrobić w takiej sytuacji, gdy na przykład wśród naszych pacjentów była mistrzyni olimpijska, która codziennie trenowała 8 godzin? Co miałem jej zalecić? Żeby po 8 godzinach treningu poszła na siłownię poćwiczyć dodatkowe 2 godziny? Albo co mam powiedzieć pracownikowi fizycznemu, który 8 godzin dziennie, np.

przerzuca ciężary? Drugi wspomniany element to obżarstwo. Kompulsywne objadanie się jest elementem choroby, ale ono nie wynika ze słabej woli człowieka, tylko z tego, że osoba otyła ma na przykład wysoki poziom wydzielania greliny, czyli hormonu głodu, który każe jeść. To nie jest tak, że osoby szczupłe mają bardzo silną wolę.

One po prostu mają niski poziom greliny. Więc to nie ma nic wspólnego z silną czy słabą wolą. To jest zwyczajna fizjologia czy też w tym przypadku patofizjologia.

Otyłość jest chorobą złożoną, na którą się składa genetyka, zaburzenia termoregulacji, zaburzenia przemiany lipidów, wspomniana wcześniej grelina, która należy do inkretyn – hormonów jelitowych. Takich inkretyn są setki. One są wzajemne powiązane, ale nie są jeszcze do końca poznane. Wiemy natomiast, że osoba otyła, nie ma żadnego wpływu na to, jak funkcjonują jej inkretyny, nie tylko grelina.

– Czyli osoba z otyłością olbrzymią nie jest w stanie sama schudnąć?

– Nie jest w stanie. U 92% osób dochodzi do nawrotów po leczeniu zachowawczym. To jest choroba i nie ma leczenia zachowawczego. Wyliczono, że osoba otyła zanim zgłosi się do bariatry przechodzi średnio 18 terapii odchudzających.

One zawsze kończą się tak samo – efekt odbicia, efekt jojo i dołożenie paru kilogramów dodatkowych. Dzieje się tak, ponieważ odchudzanie, czyli de facto głodzenie, odczytywanie jest przez organizm jak wyniszczenie.

You might be interested:  Łuszczyca plackowata – przyczyny, objawy, leczenie

Organizm automatycznie uruchamia mechanizmy zapobiegające wyniszczeniu, chociażby zwiększając poziom greliny. Otyłość można porównać do śnieżnej kuli. Załóżmy, że ktoś ma BMI, czyli indeks masy ciała 30.

Za 2 lata nie będzie miał 27, tylko 34, a za kolejne już 38, bo ilość pokarmu, którą trzeba wchłonąć, żeby uzyskać dobre samopoczucie robi sie coraz większa. A ponieważ w tej chwili nie ma żadnego leczenia zachowawczego, trzeba leczyć operacyjnie.

– Dlaczego należy leczyć otyłość?

– Ponieważ otyłość skraca życie. Jest taką chorobą matką, która powoduje wiele innych chorób, np. nadciśnienie, cukrzycę typu II, bezdech senny i zwiększa o 7% wystąpienie choroby nowotworowej. U kobiet mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę i zaburzenia endokrynologiczne.

Niestety otyłe kobiety też są częściej narażone na wystąpienie choroby nowotworowej: raka jajnika, macicy, ale także raka nerki, pęcherzyka żółciowego, wątroby, jelita grubego. Wszystko to sprawia, że osoby otyłe żyją krócej. Skandynawskie badanie SOS, wykazało, że otyłość potrafi skrócić ludzkie życie nawet o 8-20 lat. Z kolei w Kanadzie zbadano 5 tys.

osób otyłych, które poddały się operacji i 5 tys. osób, które nie poddały się zabiegowi. Ich losy śledzono przez 5 lat. Okazało się, że śmiertelność w grupie osób otyłych operowanych jest o 89% mniejsza niż w grupie osób otyłych nieoperowanych. I my to widzimy na co dzień. Widzimy to niestety w formie tragicznej.

Zapisali się do nas siostra z bratem, siostra 30 lat, brat – 33. Niestety, na wizytę przyszła już sama siostra, bo brat się położył spać i rano się już nie obudził. To jest tak zwana nagła śmierć sercowa. Dlatego chirurgia bariatryczna może być jedynym ratunkiem.

Kolejna kwestia to jakość życia osoby otyłej – począwszy od kupowania ubrań, poprzez współżycie seksualne, kończąc na akceptacji w grupie środowiskowej. Operujemy również dzieci, a wiemy jak dzieci potrafią być okrutne. Wyzywanie, naśmiewanie się z osoby otyłej jest stałym elementem, o którym rozmawiamy z pacjentami.

Nie wolno traktować otyłości, jako coś dobrego, coś co akceptujemy. To jest tak, jakby powiedzieć, że czuję się fantastycznie ze swoim rakiem. Otyłość jest taką samą chorobą, jak rak, przepuklina, zapalenie wyrostka, żylaki, refluks czy angina. To choroba, jak każda inna. Choroba która wymaga leczenia.

– Jakie są wskazania do przeprowadzenia operacji bariatrycznej?

– BMI, czyli indeks masy ciała musi wynosić 40. Jest to otyłość III stopnia zwana też otyłością olbrzymią. Do zabiegu mogą zostać zakwalifikowane także osoby z BMI 35, ale dodatkowo muszą mieć przynajmniej jedną chorobę towarzyszącą, np. cukrzycę. Przeciwwskazaniem do operowania są uzależnienia oraz choroba psychiczna, ale jedynie w fazie ostrej.

– Jak wygląda taka operacja?

– Operacja bariatryczna, nazywana jest często przez pacjentów zmniejszeniem żołądka. I rzeczywiście żołądek jest bardzo zmniejszony. Jego objętość zmniejsza się o ok 85%. Ale to nie chodzi tylko o to, że o te 85% pacjent mniej je i dlatego chudnie. Z żołądka wycinane są te fragmenty, które odgrywają istotną rolę w przyjmowaniu pokarmów, np.

dno żołądka, gdzie wydzielana jest grelina. Czyli po operacji poziom greliny spada. Operacje bariatryczne wykonywane są metodą laparoskopową. Jest to technika minimalnie inwazyjna. Nie ma przy niej rany, ani dolegliwości związanych z klasyczną chirurgią.

Wybór tej techniki powoduje również to, że wszystkie funkcje narządów jamy brzuszne nie są tak upośledzone, jak po operacji otwartej. Nie ma na przykład niedrożności porażennej, która występuje po klasycznej operacji i trwa od 1 do 4 dni. Tak robi się na całym świecie. To jest tzw. program ERAS, czyli przyspieszonego zdrowienia po chirurgii.

Pacjent już 2 godziny po zabiegu może pić wodę i wstać. Zachęcamy nawet do tego, bo to sprawia, że pacjent szybciej dochodzi do siebie.

– Jak po takiej operacji człowiek się odżywia?

– Celem chirurgii bariatycznej nie jest zamiana życia w koszmar, że trzeba jeść same kiełki i pić wodę niegazowaną. Celem jej jest przywrócenie normalności życia. A normalnością nie jest spożywanie 3,5 czy 4,5 tys.

kalorii dziennie. Normą dla kobiet i mężczyzn jest połowa tego.

Odżywianie po operacji musi zawierać wszystkie podstawowe składniki diety – węglowodany, białka, tłuszcze, mikroelementy, ale w ilościach odpowiednich dla danej osoby.

– A co z chorobami, które towarzyszą otyłości?

– Utrzymujemy kontakt z naszymi pacjentami, bo chcemy wiedzieć, jak ich losy dalej wyglądają. Zadziwiającą rzeczą jest to, że niemal 100% pacjentów przestaje mieść problem z bezdechem sennym.

W przeważającej większości przypadków pacjenci przestają mieć też problem z cukrzycą, a jeśli nawet nie – to przybiera ona znacznie łagodniejszą postać, łatwą do prowadzenia. To samo jeżeli chodzi o nadciśnienie. Wraca się też do normalnego ryzyka choroby nowotworowej. Pacjenci w ciągu miesiąca chudną nawet 10-15 kg.

Jakość życia znacznie im się poprawia, a to z kolei nakręca pacjenta. Po operacji pacjenci  nam dziękują. Słyszymy: urodziłam się po raz drugi”, „dał mi pan nowe życie”.

– Taka operacja to jednak ingerencja w organizm, czy istnieje dużo ryzyko powikłań?

– Ludzie się boją chirurgii ogólnie, a chirurgii bariatrycznej boją się jeszcze bardziej. Z powodów dla mnie zupełnie niezrozumiałych.

Statystyki mówią o tym, że ryzyko zgonu po operacji bariatrycznej jest mniej więcej takie, jak ryzyko po operacji zapalenia wyrostka robaczkowego. Ale nikt się nie boi operacji wyrostka, bo to taki tam „wyrosteczek”. A te „wyrosteczki” też potrafią być różne.

Jeżeli pacjent bariatryczny restrykcyjnie przestrzega zaleceń, spełnia wszystkie kryteria kwalifikacji do operacji, może bezpiecznie przejść zabieg.

Natomiast jest jedna rzecz, którą muszę podkreślić. Po operacji bariatrycznej największym zagrożeniem dla siebie jest sam pacjent. Jednym z elementów otyłości jest wcześniej wspomniane kompulsywne objadanie się.

Nie raz, nie dwa i nie trzy opisywane były przypadki, kiedy pacjent w pierwszej dobie po zabiegu maszeruje do budki z kurczakami i zjada całego kurczaka. I chociaż sam zabieg jest mało inwazyjny, to jednak trzeba pamiętać, że jest to resekcja żołądka. Żołądek jest mniej więcej wielkości mojego kciuka.

Czyli wepchnięcie całego kurczaka powoduje nieszczelność i rozerwanie szwów, a konsekwencje tego mogą być bardzo poważnie. W Polsce jest niewiele ośrodków bariatrycznych. Takich, które robią ponad 100 operacji rocznie jest może 6-7. U nas robi się ich najwięcej – ok. 500 rocznie.

Twarde dane amerykańskie mówią, że im więcej takich zabiegów się wykonuje, tym lepiej, bo liczba powikłań zmniejsza się kilkukrotnie. Przyjeżdżają do nas ludzie z całego kraju. Jeśli coś złego zacznie się dziać to jesteśmy w stanie szybko zareagować i pomóc.

Ale jeśli pacjent mieszka na drugim końcu Polski i nie ma tam ośrodka bariatrycznego, to jedyne, co może zrobić to udać się na pogotowie, a tam na 100% nie ma nikogo kto zna się na bariatrii.

– Mówił Pan, że największym zagrożeniem dla siebie jest sam pacjent, jak sobie zatem ma sobie radzić po zabiegu?

– Bardzo ważnym elementem chirurgii bariatrycznej są grupy wsparcia, które tworzą sami pacjenci. My również w nich uczestniczymy. Te spotkania są bardzo ciekawe.

Pacjenci wspierają się, wymieniają doświadczeniami. Ważnym źródłem informacji jest także Internet.

Zachęcam, żeby oglądać filmiki, zapoznawać się z opiniami pacjentów, można nawet zrobić sobie ranking ośrodków w Polsce, które przeprowadzają takie zabiegi.

– A czy jest możliwość, żeby pacjent po jakimś czasie po operacji znów zaczął tyć?

– Jest taka możliwość. Dotyczy to znacznej mniejszości pacjentów, ale zdarzają się takie przypadki. 70% pacjentów odnosi spektakularnie dobry efekt leczenia. Pozostałe osoby mogą nie osiągnąć odpowiedniej wagi lub zaczynają tyć. Wówczas nie przerywamy leczenia, ale je kontynuujemy.

To tak, jak z nieodpowiednim doborem tabletek. Pierwszą operacją jest rękawowa resekcja żołądka. Jest to operacja łagodna i nie wywołuje deficytów we wchłanianiu. Ale jeśli nie zadziała, bo np. ktoś ma ektopowe miejsca wydzielania greliny, np.

w dwunastnicy wówczas robi się mini gastric baypass, czyli operację wyłączającą część jelita czczego z wchłaniania pokarmu. Musimy się jeszcze liczyć z tym, że skóra po schudnięciu będzie wiotka, nie obkurczy się wystarczająco i potrzebna będzie operacja plastyczna. Usuwanie tzw.

„fartuszków skórnych” także wykonujemy u nas w klinice.

Sylwia Zadworna

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *