Bakterie w moczu w ciąży – co to znaczy?

Infekcje dotyczące układu moczowego, w których wykrywalne są bakterie są bardzo często występującym zjawiskiem u kobiet w ciąży. Jest to bardzo często zauważalne zjawisko zwłaszcza u kobiet, których jest to pierwsza ciąża w ich życiu.

Bardzo często zdarza się, iż tego rodzaju infekcja nie daje żadnych objawów lub są one znikome i słabo wyczuwalne a problem zostaje wykryty  podczas rutynowego badania ogólnego moczu kobiety ciężarnej.

Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek objawy i widoczne zmiany warto jest wiedzieć co należy zrobić aby zminimalizować negatywne skutki obecności bakterii w moczu.

Bakterie w moczu w ciąży – co to znaczy?fot. Brzuch kobiety w ciąży

Jakie są przyczyny infekcji układu moczowego u kobiety w ciąży?

Nieodzowną częścią ciąży niezależnie czy jest to pierwsza lub kolejna z rzędu ciąża stanowią zmiany fizjologiczne w ciele kobiety. Owe zmiany fizjologiczne mogą doprowadzić do znacznie częstszych zakażeń układu moczowego kobiety ciężarnej.

Dzieje się tak w głównej mierze za sprawą działania dwóch hormonów charakterystycznych wyłącznie dla kobiet – estrogenu i progesteronu. Poprzez działanie tych dwóch hormonów drogi moczowe ciężarnej stają się bardziej poszerzone i występuje w nich duża wykrywalna ilość krwi natomiast perystaltyka moczowodów oraz wypływ moczu zostają znacząco spowolnione.

Do dodatkowych czynników, które potęgują występowanie bakteryjnej infekcji układu moczowego można zaliczyć m.in.:

 • zmiana odczynu moczu – możliwa do ustalenia wyłącznie poprzez badanie moczu, mocz ma wówczas odczyn bardziej kwaśny
 • obecna podwyższona ilość występującego białka oraz glukozy w moczu ciężarnej – jest ona obecna u około 70% badanych ciężarnych

Najczęstszą jednak przyczyną (występującą u ponad 90% badanych kobiet w ciąży) jest bakteria Escherichia coli (E coli). Jest ona również potocznie nazywana pałeczką kałową, gdyż występuje w jelicie grubym każdego człowieka.

Bakteria ta jest bardzo niebezpieczna zwłaszcza dla kobiety w ciąży oraz dla płodu i przeważnie przedostaje się ona z odbytu do ujścia cewki moczowej. Następnie może się ona przedostać do pęcherza moczowego oraz w niektórych przypadkach do nerek.

Liczne bakterie w moczu w ciąży mogą świadczyć o zaawansowanym stadium infekcji dróg moczowych. Wymagają one wówczas szybkiego oraz kompleksowego leczenia antybiotykowego ciężarnej.

W sytuacji, gdy w moczu ciężarnej występują pojedyncze bakterie lub nieliczne kolonie bakterii nie ma powodów do obaw. Jest to zjawisko naturalne, i wówczas nie ma potrzeby ich leczenia czy też hospitalizacji. Należy to jednak zgłosić ginekologowi i regularnie monitorować sytuację.

Jakie są możliwe objawy oraz diagnoza bakteryjnej infekcji układu moczowego?

Jedynym i jednocześnie najbardziej efektywnym sposobem wykrycia bakteryjnej infekcji dróg moczowych jest badanie ogólne moczu wykonywane przez ciężarną lub laboratoryjnie.

Dzięki przeprowadzeniu takiego badania można szybko wykryć bakterie w moczu i jednocześnie szybko wdrożyć zalecenia lekarza, które pomogą pozbyć się tego problemu.

Istnieje jednak kilka objawów, które mogą świadczyć o występowaniu stanu zapalnego dróg moczowych. Do tego rodzaju objawów należą m.in:

 • uczucie permanentnej i częstej potrzeby korzystania z toalety – nawet pomimo faktu, iż ciężarna kobieta nie chce oddać moczu, jest to uczucie przymusowe
 • wyczuwalny i czasami ostry ból w okolicach pęcherza moczowego (ból ten może również pojawić się w dolnej części brzucha oraz nad spojeniem łonowym)
 • występowanie śladów krwi w moczu – wówczas mocz ma bardziej różowy, niekiedy czerwony kolor
 • czasami występująca gorączka
 • upławy, pieczenie oraz swędzenie w okolicach pochwy

Tego rodzaju objawy są bardzo nieprzyjemne i mogą powodować dyskomfort dla ciężarnej kobiety, co wiąże się również z bólem podczas oddawania moczu. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie i jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem.

Przed pójściem na wizytę należy również ponownie oddać mocz do badań, przedtem jednak należy dokładnie umyć się a zwłaszcza okolice intymne aby badanie pokazało jak najbardziej obiektywny wynik.

Zdarza się również dosyć często, iż w badanym moczu wykryte zostają leukocyty wówczas oprócz normalnego badania moczu lekarz zaleci pobranie moczu na posiew. Niezależnie od zalecanego badania dróg moczowych nie wolno bagatelizować problemu.

Nieleczona infekcja dróg moczowych zwłaszcza dla kobiet w ciąży może spowodować istotne konsekwencje zdrowotne zarówno dla samej ciężarnej jak i dla jej dziecka.

Bakterie w moczu w ciąży – co to znaczy?fot. Czy liczne bakterie w moczu w ciąży to powód do zmartwień ?

W takich sytuacjach lekarz zaleca często branie odpowiedniego antybiotyku, który pomoże zwalczyć problem bakterii w moczu oraz regularne badania kontrolne moczu pozwalające stwierdzić do momentu porodu czy sytuacja uległa poprawia bądź też pogorszyła się. Dodatkowo zbyt duża liczba bakterii w moczu u kobiet w ciąży zwiastuje złe wyniki moczu ogólnie. Złe wyniki moczu w ciąży przeważnie wymagają dodatkowych badań. Konieczny może również okazać się krótki pobyt w szpitalu.

Jak często występują infekcje układu moczowego u kobiet w ciąży?

Każda ciąża jest inna, wobec czego trudno jest ustalić częstotliwość występowania infekcji oraz prawdopodobieństwo tego, iż wystąpi ono u danej kobiety w ciąży.

Jednak na przestrzeni lat oraz po przeprowadzeniu wielu badań można stwierdzić, iż bakteryjna infekcja układu moczowego występuje u ok. 5-10%  kobiet zachodzących w ciążę po raz pierwszy i u ok.

15-17% kobiet zachodzących w ciąże drugi i kolejny raz. 

Co ciekawe, im więcej razy kobieta zajdzie w ciąże tym większe prawdopodobieństwo, iż wystąpi bakteryjna infekcja układu moczowego.

Dodatkowo infekcji układu moczowego u kobiet w ciąży czasami towarzyszy zapalenie pęcherza moczowego oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek (występuje ono odpowiednio u 2-4% kobiet zachodzących w ciąże). U większości z nich – ok.

70-80% przypadków – zapalenie nerek lub pęcherza moczowego poprzedzone jest infekcją bakteryjną układu moczowego i przedstawia się jako ból oraz uczucie swędzenia i chęć ciągłego i częstego oddawania moczu. 

Bakterie w moczu w ciąży – co to znaczy?fot. Bakterie w moczu w ciąży mogą prowadzić do infekcji

W jaki sposób należy prawidłowo pobrać mocz do badania?

W celu prawidłowego badania moczu należy wykonać następujące kroki:

 1. Przede wszystkim należy dokładnie umyć oraz osuszyć całe ciało a zwłaszcza okolice intymne – najważniejsze w tym wypadku jest oczyszczenie okolicy zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Należy jedną ręką delikatnie rozchylić zewnętrzne wargi sromowe a drugą delikatnie przemyć ujścia cewki moczowej wykonując ruchy od przodu do tyłu (pomocna może się w tym wypadku okazać niewielka gąbka).
 2. Następnie utrzymując rozchylone wargi sromowe należy pierwszą partię moczu oddać do ubikacji, następnie ok. 20 mililitrów moczu oddać do naczynia po czym końcową ilość moczu ponownie oddać do ubikacji.
 3. Próbkę moczu należy umieścić w plastikowym opakowaniu (można je bez problemu zakupić w aptece lub otrzymać w szpitalnym laboratorium).  Nie później niż po 2 godzinach od oddania moczu należy przekazać ją do analizy w laboratorium. Jeśli przekazanie próbki nie jest możliwe w wyznaczonym czasie wówczas należy trzymać próbkę w lodówce w temperaturze od 4 do stopni Celsjusza po czym przekazać ją badaniu.

Tylko w ten sposób odpowiednio przygotowana próbka pozwoli na rzetelną i szybką ocenę sytuacji. W niektórych wypadkach jeśli ciężarna kobieta nie jest w stanie samodzielne wykonać tych czynności należy zgłosić się do szpitala, gdzie próbka zostanie pobrana za pomocą cewnika jednorazowo wprowadzonego do pęcherza moczowego. 

Jakie są możliwe powikłania bakteryjnej infekcji układu moczowego u kobiet w ciąży?

Przede wszystkim należy pamiętać, iż występowanie bakterii takich jak ziarniaków gram dodatnich oraz paciorkowców typu B w moczu kobiety jest alarmującym objawem. Powinno ono być jak najszybciej skonsultowane oraz zbadane przez ginekologa.

Nawet jeśli występują nieliczne bakterie w oczu ciężarnej kobiety oprócz samego badania moczu czy też jego posiewu niezbędne może okazać się także badanie USG.

Nieleczona bakteryjna infekcja układu moczowego ciężarnej kobiety może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, które zagrażają zdrowiu a nawet życiu ciężarnej jak i jej dziecka. Do tego typu powikła można zaliczyć:

 • odmiedniczkowe zapalenie nerek
 • zapalenie pęcherza moczowego
 • przedwczesny poród – dziecko może urodzić się nawet o 2-3 tygodnie wcześniej niż przewidziana data narodzin
 • poronienie
 • urodzenie dziecka z zaniżoną masą urodzeniową

Występowanie bakterii w moczu ciężarnej kobiety jest bardzo niebezpieczne toteż nie należy go lekceważyć. Występuje ono u wielu kobiet, toteż w każdym wypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Leczenie antybiotykowe pozwala na szybkie i efektywne pozbycie się problemu i jednocześnie chroni zarówno matkę jak i dziecko przed niepożądanymi skutkami tego typu infekcji.   

Bakteriomocz bezobjawowy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie. Potrzebna antybiotykoterpia?

2016-02-11 13:04 Anna Kuliberda Bakterie w moczu w ciąży – co to znaczy? Autor: thinkstockphotos.com

Nie bez powodu badanie moczu wykonuje się podczas ciąży wielokrotnie. Pozwala to na wykrycie wielu nieprawidłowości, które mogłyby zagrozić zdrowiu matki i dziecka, w tym groźnych infekcji układu moczowego. Co oznacza bakteriomocz w ciąży i jak się go leczy?

Bakteriomocz nazywamy wykrycie w badaniu ogólnym moczu bakterii, które wskazują na rozwój infekcji w układzie moczowym. Normalnie, w drogach moczowych (powyżej zwieracza) nie powinny znajdować się żadne drobnoustroje.

Wniknięcie ich powoduje tworzenie się stanów zapalnych. Co ciekawe, nie zawsze istnieniu bakterii w moczu towarzyszą inne niepokojące objawy, więc regularne badanie moczu w ciąży może uratować przyszłą mamę przed groźnymi powikłaniami.

Bakteriomocz może być objawem zapalenia pęcherza moczowego a nawet początkiem odmiedniczkowego zapalenia nerek (gdy bakterie wnikną do nerki) – bardzo groźnego dla przebiegu ciąży i samej ciężarnej.  Powikłaniami może być ostra niewydolność oddechowa, sepsa, ARDS, przedwczesny poród, roponercze, kamica moczowa.

Czytaj także: Żurawina na dolegliwości w ciąży: zapalenie pęcherza, kłopoty trawienne, żylaki

Bakteriomocz w ciąży – przyczyny

Ze względu na budowę układu moczowego, to kobiety częściej zapadają na infekcje w jego obrębie. Sprzyja temu krótka cewka moczowa oraz mała odległość cewki od odbytu i tym samym – łatwiejsza droga przeniesienia bakterii do układu moczowego.

W ciąży staje się to jeszcze łatwiejsze, bowiem hormony ciążowe powodują osłabienie napięcia mięśni miedniczek i moczowodów, a to sprzyja zastojowi moczu, w którym łatwiej namnażają się bakterie.

Dodatkowo, powiększająca się macica uciska na moczowody i tym samym powoduje odpływ moczu z nerek.

Najczęstszym źródłem bakteriomoczu, przy tych wszystkich “sprzyjających okolicznościach”, jest bakteria E.Coli czyli tzw. pałeczka kałowa.

Jest to bakteria zamieszkująca jelito grube, groźna staje się dopiero w układzie moczowym, do którego można ją łatwo przenieść np. przy podcieraniu się w toalecie.

Bakteria przez cewkę dostaje się do pęcherza, a w nielicznych przypadkach także do nerek. Innymi bakteriami, które mogą być wykryte w moczu są Klebsiella, Enterobacter, Staphylococcus.

 • Zobacz:
 • Badanie moczu w ciąży: interpretacja wyników
 • Kolor moczu w ciąży – co powinnaś wiedzieć

Zobacz, o czym świadczy kolor moczu

Bakteriomocz w ciąży – objawy

Wykrycie bakterii w moczu bywa czasem jedynym znakiem, że w drogach moczowych doszło do stanu zapalnego. Jeśli ciężarna nie skarży się na żadne inne dolegliwości, mówimy wówczas o bakteriomoczu bezobjawowym.

You might be interested:  Opuchnięte wargi sromowe – przyczyny powiększonych warg sromowych

Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza, bakteriomoczowi towarzyszą jednak inne dolegliwości w obrębie układu moczowego.

Przyszła mama może skarżyć się nieprzyjemne pieczenie w okolicach cewki moczowej a nawet ból nasilający się podczas oddawania moczu. Innym objawem może być dość nieprzyjemny zapach moczu, inny kolor (np.

różowy) lub często odczuwalne parcie na pęcherz oraz kłucie w dole brzucha.

Jeśli bakteriomocz bezobjawowy nie zostanie wykryty badaniem, może dojść do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Wówczas pojawiają się objawy takie jak: gorączka, dreszcze, ból w okolicach nerek, mdłości, brak apetytu, wymioty, złe samopoczucie.

Czytaj także: Ćwiczenia Kegla w ciąży: dlaczego warto ćwiczyć? Wszystko na temat mięśni Kegla

Bakteriomocz w ciąży – leczenie

Bakteriomocz bezobjawowy, ze względu na ryzyko odmiedniczkowego zapalenia nerek, powinien być również leczony. Po wykryciu bakterii w moczu, lekarz zwykle zleca wykonanie posiewu moczu, by ustalić rodzaj bakterii i dobrać właściwy antybiotyk – następnie wdraża się antybiotykoterapię. Tak samo postępuje się w przypadku zwykłego zapalenia pęcherza.

Trudnością w leczeniu ciężarnych jest to, że nie wszystkie antybiotyki są bezpieczne dla ciąży. Nie wolno ciężarnym przyjmować antybiotyków z grupy fluorochinolonów, bo te mogą powodować wady rozwojowe płodu.

Bezpieczniejsze są: amoksycylina, nitrofurantoina czy cefuroksym. Najbezpieczniej jest przyjmować je w drugim trymestrze ciąży.

  Antybiotykoterapia trwa zwykle około 7-14 dni, po czym wykonuje się badanie kontrolne moczu, by wykluczyć bakteriomocz.

W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek, ciężarna musi być leczona w warunkach szpitalnych. Istnieje bowiem ryzyko przedwczesnego porodu lub odwodnienia ciężarnej.

Pobyt w szpitalu zwykle trwa kilka dni, dopóki nie ustaną dolegliwości. Antybiotykoterapia w większości przypadków jest skuteczna i prowadzi do pełnego wyleczenia.

Niestety, zakażenie układu moczowego miewa tendencję do nawracania.

Czy artykuł był przydatny?

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej Bakterie w moczu w ciąży – co to znaczy?

Bakterie w moczu w ciąży – przyczyny i leczenie

Bakterie w moczu w ciąży są przypadłością stosunkowo częstą. Mogą wskazywać na infekcję cewki moczowej, pęcherza lub nerek, choć nieliczne bakterie w moczu uznawane są za stan naturalny.

Bakterie w moczu w ciąży wykrywa się podczas badania ogólnego moczu, które przyszłe mamy wykonują przed każdą wizytą kontrolną. Obecność patogenów w układzie moczowym nie zawsze prowadzi do rozwoju stanu zapalnego i objawów choroby, ale może o im świadczyć, dlatego często przeprowadza się dodatkowo badanie bakteriologiczne – posiew moczu.

Bakterie w moczu częściej są wykrywane u kobiet niż u mężczyzn, głównie ze względu na predyspozycje anatomiczne kobiet, czyli mniejszą odległość między odbytem a ujściem cewki moczowej. Wpływ na sytuację ma również ciąża. Bakterie w moczu w ciąży stwierdza się mniej więcej 10 procent ciężarnych. Przyczyną są zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy.

Namnażaniu się bakterii w moczu w ciąży sprzyja:

 • powiększenie rozmiarów macicy. Ta uciska organy wewnętrzne, także moczowody, co utrudnia odpływ moczu. Pojawiają się problemy z wypróżnianiem, dochodzi do poszerzenia się miedniczek nerkowych i zastoju moczu. Zalegający w pęcherzu mocz staje się pożywką dla bakterii,
 • burza hormonalna. Zmiany w gospodarce hormonalnej wpływają na zmniejszenie napięcie mięśni moczowodów, efektem czego jest zatrzymywanie moczu. Spadek napięcia mięśni gładkich zwiększa ryzyko cofania moczu z pęcherza moczowego do moczowodów,
 • zmiana odczynu moczu ciężarnych na mniej kwaśny, a także częstsza obecność białka i glukozy, która również stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Stan ten sprzyja zakażeniom dróg moczowych.

Bakterie w moczu w ciąży w niewielkiej ilości mogą również być wynikiem zanieczyszczenia próbki moczu florą fizjologiczną.

W większości przypadków bakterie w moczu w ciąży nie wywołują żadnych objawów. Stan taki określa się mianem bakteriomoczu bezobjawowego. Rozpoznaje się go, gdy nie ma objawów zakażenia układu moczowego, ale gdy w dwóch niezależnych badaniach moczu stwierdza się ten sam szczep bakterii w ilości 105/ml. Należy wówczas zastosować lek przeciwbakteryjny.

Na problem bezobjawowego bakteriomoczu u ciężarnych zwraca uwagę prof. dr hab. med.

Dariusz Moczulski z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrodiabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który podkreśla, że leczenie bezobjawowej bakteriurii jest konieczne, ponieważ stan ten wiąże się ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka. Ryzyko to zmniejsza zastosowanie leku przeciwbakteryjnego. Wykonanie posiewu moczu i zastosowanie leku przeciwbakteryjnego powinno być złotym standardem u każdej kobiety w ciąży.*

Jeśli dochodzi do zakażenia pęcherza lub nerek, objawy są charakterystyczne.

Zapalenie pęcherza wywołuje:

 • ból i pieczenie w czasie oddawania moczu,
 • ból podbrzusza – pęcherza moczowego,
 • uczucie parcia na pęcherz i potrzebę natychmiastowego oddania moczu,
 • zmianę barwy moczu. Pojawia się krwiomocz – mocz jest zabarwiony na czerwono. Obserwuje się zwiększoną ilość oddawanego moczu.

Zdarza się, że dochodzi do powikłań. Konsekwencją zapalenia pęcherza jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choroba wywołuje:

Obserwuje się różne rodzaje bakterii w moczu, jednak za zapalenie pęcherza najczęściej odpowiada Escherichia coli, czyli pałeczka kałowa. Bakteria ta bytuje w jelicie grubym, jednak może przedostać się z okolicy odbytu do ujścia cewki moczowej.

Bakterie w układzie moczowym, choć nie zawsze wywołują stan zapalny i objawy choroby,  stanowią zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Infekcja układu moczowego w ciąży, z uwagi na szybką drogę szerzenia się oraz wynikające z tego bezpośrednie zagrożenie dla dziecka, jest bardzo niebezpieczna. To dlatego tak ważne jest regularne badanie moczu u kobiet w ciąży.

Czy bakterie w moczu w ciąży się leczy? Tak. Niezależnie od tego, czy zakażenie przebiega bezobjawowo, czy towarzyszą mu dokuczliwe objawy, konieczne jest leczenie, czyli podanie antybiotyku. O doborze leku decyduje lekarz – nie wolno leczyć się na własną rękę.

Co jeszcze jest ważne? Przed wdrożeniem terapii powinno się wykonać posiew moczu, by zidentyfikować bakterię, która jest przyczyną problemu oraz określić, na jakie antybiotyki wrażliwy jest dany patogen.

Po zastosowaniu antybiotyku dochodzi do wyleczenia zakażenia, jednak każda przyszła mama musi przeprowadzać regularne kontrole moczu.

W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na zakażenie układu moczowego lub jego podejrzenia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza pomocy doraźnej. Nieleczone zakażenie układu moczowego może być zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Wiąże się z tym ryzyko:

 • przedwczesnego porodu,
 • niskiej masy noworodka,
 • niedotlenienia płodu,
 • zakażenia dziecka bakteriami.

* Źródło wypowiedzi: https://podyplomie.pl/medycyna/10599,leczenie-zakazen-ukladu-moczowego-u-kobiet-w-ciazy

Bakterie w moczu w ciąży – przyczyny, objawy, diagnoza, powikłania

W czasie ciąży dochodzi częściej do zakażenia układu moczowego. Najczęściej infekcje te wykrywa się podczas rutynowego badania moczu. U kobiet w ciąży u których wykryto bakterie w moczy wdraża się odpowiednie leczenie, ponieważ nieleczone bakterie w moczu w ciąży mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego dziecka.

1. Bakterie w moczu w ciąży – przyczyny

W czasie ciąży dochodzi do wielu zmian fizjologicznych, które wpływają na zakażenie układu moczowego. Zwiększony progesteron oraz estrogeny przyczyniają się do tego, że drogi moczowe stają się przekrwione i powiększone a przepływ moczu jest spowolniony. W czasie ciąży zmniejsza się także odczyn moczu na mniej kwaśny co ułatwia dostęp bakterii do układu moczowego.

U kobiet w ciąży u których wykryto bakterie w moczu wprowadza się odpowiednie leczenie

2. Bakterie w moczu w ciąży – objawy

Najczęściej do wykrycia bakterii w moczu dochodzi przy rutynowych badaniach moczu, ponieważ najczęściej bakterie obecne w moczu w ciąży nie dają żadnych objawów. Czasem jednak występują pewne objawy, które trzeba skonsultować z lekarzem.

Objawy obecności bakterii w moczu w ciąży są nieprzyjemne ponieważ najczęściej jest to pieczenie lub ból podczas oddawania moczu.

Do innych objawów, które mogą świadczyć o obecności bakterii w moczu w ciąży zaliczamy: uczucie ciągłego oddawania moczu, ból w dole brzucha, mocz zabarwiony krwią i czasami gorączka.

3. Bakterie w moczu w ciąży – diagnostyka

Jeśli zauważymy któreś z wyżej wymienionych objawów, należy szybko skonsultować się z lekarzem. Lekarz zleci badanie moczu i w przypadku wykrycia bakterii w moczu zleci odpowiednie leczenie antybiotykiem a także zleci pobranie moczu na posiew.

4. Bakterie w moczu w ciąży – powikłania

Badanie moczu w ciąży jest często wykonywanym badaniem, ponieważ nieleczone i niewykryte bakterie w moczu mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Zbyt późne wykrycie i leczenie bakterii w moczy w ciąży może prowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek.

U kobiet z infekcją układu moczowego częściej dochodzi do poronień oraz przedwczesnego porodu. Czasami urodzone dzieci mają bardzo niską masę urodzeniową. W związku z tym, że bakterie w moczu w ciąży są bardzo niebezpieczne dla dziecka zalecane jest częste badanie moczu.

Bakterie w moczu – w ciąży, u dzieci. Co oznaczają? Normy

Spis treści

Liczne bakterie w moczu

Nieliczne bakterie w moczu uznawane są za stan naturalny, fizjologiczny, nie zagrażający zdrowiu. Nieliczne, czyli jakie? Jeśli chodzi o bakterie w moczu, norma wynosi 100 tysięcy komórek drobnoustrojów na 1 mililitr moczu.

Dopiero przekroczenie tego pułapu, gdy badanie wykazuje liczne bakterie w moczu, stanowi powód do zaniepokojenia. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym bakteriomoczem znamiennym. Może on mieć i w wielu przypadkach ma charakter bezobjawowy.

Zdarza się jednak, że bakterie w moczu, w połączeniu z zestawem specyficznych objawów, świadczą o zapaleniu cewki moczowej, pęcherza lub odmiedniczkowym zapaleniu nerek.

Zobacz: Cukrzyca ciążowa – objawy. Dieta i normy badań

Bakterie w moczu – co robić?

W normalnej sytuacji, jeśli stwierdza się bakterie w moczu, ale nie towarzyszą im inne objawy, osoba zakażona nie jest poddawana leczeniu.

Są jednak wyjątki od tej reguły – jednym z nich jest stwierdzenie bakterii w moczu w ciąży.

Stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka, dlatego niezależnie od tego, czy zakażenie przebiega bezobjawowo, czy z objawami, ciężarna powinna natychmiast zacząć leczenie.

 • Choroby układu moczowego. Sprawdź, co to jest: Częstomocz

Bakterie w moczu w ciąży

Bakterie w moczu w ciąży są przypadłością stosunkowo częstą – stwierdza się je u około 10 procent ciężarnych (z czego około dwóch trzecich to przypadki bezobjawowe). Głównym tego powodem są zmiany zachodzące w ciele kobiety w tym szczególnym okresie.

Namnażaniu się bakterii w moczu w ciąży sprzyja między innymi zwiększenie rozmiarów macicy, która zaczyna uciskać inne organy wewnętrzne, w tym moczowody.

Powoduje to problemy z wypróżnianiem się i zaleganie moczu w pęcherzu, co stanowi wymarzoną pożywkę dla bakterii.

Dodatkowo pod wpływem zmian hormonalnych zmniejsza się napięcie mięśni moczowodów, co również prowadzi do zatrzymywania moczu.

Sprawdź też: Cykl menstruacyjny (miesiączkowy) – jak liczyć? Długość, fazy

Bakterie w moczu – objawy

Bakterie w moczu w ciąży, tak jak powiedzieliśmy, często nie wiążą się z żadnymi objawami. Jeśli jednak doszło do zakażeń pęcherza lub nerek, objawy są charakterystyczne.

 • Zapalenie pęcherza objawia się poprzez pieczenie w czasie oddawania moczu, często powiązane z uczuciem parcia na pęcherz. Konieczność częstego oddawania moczu występuje zwłaszcza z nocy. Niekiedy też mocz zabarwiony jest na czerwono (krwiomocz).
 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest konsekwencją zapalenia pęcherza. Choroba ta objawia się poprzez ból nerek, gorączkę, niekiedy także nudności biegunkę, wymioty.
You might be interested:  Jak Zlagodzic Katar U Niemowlaka?

Bakterie coli w moczu

Za zapalenie pęcherza najczęściej (w około 90 procentach przypadków), odpowiedzialne są bakterie coli w moczu. Escherichia coli, bo tak brzmi pełna nazwa tej bakterii, to inaczej pałeczka kałowa. Nazwa nie jest przypadkowa. Bakteria ta na co dzień bytuje w jelicie grubym.

Dlaczego więc wykrywa się bakterie coli w moczu? To kwestia budowy anatomicznej kobiecego ciała i złych nawyków higienicznych. Do układu moczowego bakterie coli przedostają się pokonując drogę z odbytu do położonej nieopodal cewki, na przykład przy zbyt zamaszystym podcieraniu się.

Bakterie w moczu – zagrożenie

Stwierdziwszy obecność bakterii w moczu w ciąży należy natychmiast udać się do lekarza prowadzącego ciążę a gdy nie ma takiej możliwości – zgłosić się do szpitala. Bakterie w moczu w ciąży i związane z nimi infekcje wywołują bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia noszonego w łonie dziecka. Do najpoważniejszych konsekwencji należą:

 • Ryzyko przedwczesnego porodu
 • Ryzyko niskiej masy noworodka
 • Ryzyko niedotlenienia płodu
 • Ryzyko zakażenia dziecka bakteriami

Czytaj więcej: Tyłozgięcie macicy – objawy. Tyłozgięcie a ciąża i seks

Bakterie w moczu w ciąży – leczenie

Bakterie w moczu w ciąży to sytuacja alarmowa. Nawet jeśli bakteriomocz ma charakter bezobjawowy, należy wdrożyć antybiotykoterapię. O doborze konkretnego antybiotyku zdecydować musi lekarz, zapewne jednak będzie to któryś z następujących leków:

 • Amoksycylina (w dawce 2 x 50 mg na dobę)
 • Cefaleksyna (2 x 500 mg)
 • Nitrofurantoina (2×100 mg)
 • Fosfomycyna (jednorazowo 3 g)
 • Cefuroksym (2 x 250 mg)

Mając w ręku wyniki badań stwierdzające bakterie w moczu w ciąży nie należy podejmować żadnych kroków na własną rękę, pamiętając, że antybiotyki wydawane są z przepisu lekarza a także o tym, że wiele antybiotyków w ciąży jest zakazanych.

Bakterie w moczu u dziecka

Drugim szczególnym przypadkiem nad którym należy się pochylić, są bakterie w moczu u dziecka. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, baterie w moczu u niemowlaka i starszych dzieci mogą prowadzić do zapalenia cewki, pęcherza a nawet nerek, podobne są też normy dotyczące licznych bakterii w moczu.

Tym co jest charakterystyczne dla dzieci, jest trudność jaką niekiedy przysparza zdiagnozowanie problemu. Dwulatki nie zakomunikują, że odczuwają pieczenie w cewce moczowej. Dlatego rodzicom pozostaje obserwowanie innych objawów.

Może to być krwiomocz, częste oddawanie moczu, nieprzyjemny zapach i nietypowa konsystencja moczu, gorączka, nudności, ospałość, pobudzenie… Jak widać lista objawów jest tyleż długa, co i niecharakterystyczna.

Właśnie dlatego, mając choćby cień podejrzeń infekcji dróg moczowych, należy wykonać badanie na obecność bakterii w moczu u dziecka.

Zobacz również: Luteina – w ciąży, na oczy, na okres. Skutki uboczne

Bakterie w moczu w ciąży

Infekcje układu moczowego bardzo często występują u kobiet w okresie ciąży. Najczęściej jest to infekcja bezobjawowa wykryta podczas rutynowego wykonywania badania ogólnego moczuw czasie kontrolnej wizyty lekarskiej.

Badanie to wskazuje na bakterie w moczu w dwóch oddzielnych próbkach. U kobiet w ciąży sytuacja ta wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Szacuje się, że u około 7% ciężarnych wykrywa się bakterie w moczu.

Nieleczona bezobjawowa bakteriuria w ciąży może stanowić poważne zagrożenie dla rozwijającego się maluszka.

1. Przyczyny infekcji układu moczowego u ciężarnych

Zmiany fizjologiczne w ciąży predysponują do częstszych zakażeń układu moczowego.

Za sprawą progesteronu i estrogenów drogi moczowe są przekrwione i poszerzone, a perystaltyka moczowodów i wypływ moczu są spowolnione.

Innymi czynnikami ułatwiającymi dostęp bakterii do układu moczowego u kobiet w ciąży to zmiana odczynu moczu na mniej kwaśny, a także obecne białko i glukoza w moczu występujące u około 70% ciężarnych.

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
 

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Objawy i diagnostyka infekcji układu moczowego

Bakterie w moczu w ciąży wykrywa się poprzez badanie ogólne moczu wykonywane przez kobietę przed każdą wizytą kontrolną.

Jednak może dojść do pewnych objawów stanu zapalnego dróg moczowych, które wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej.

Objawy zakażenia dróg moczowych są nieprzyjemne i wiążą się przede wszystkim z bólem (pieczeniem) w trakcie oddawania moczu. Do innych objawów infekcji układu moczowego należą:

 • uczucie ciągłej potrzeby skorzystania z toalety,
 • ból w okolicy pęcherza moczowego, w dole brzucha nad spojeniem łonowym,
 • mocz podbarwiony krwią,
 • czasem gorączka.

W przypadku pojawienia się powyższych objawów, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz zapewne zleci badanie ogólne moczu, a w przypadku pojawienia się bakterii i leukocytów w moczu – zleci również pobranie moczu na posiew. Oczywiście od razu należy włączyć leczenie odpowiednim antybiotykiem, który można stosować w ciąży.

3. Powikłania zakażenia układu moczowego w ciąży

Badanie ogólne moczu jest najczęściej wykonywanym badaniem w trakcie ciąży. Wynika to z faktu, iż infekcja układu moczowego w ciąży ze względu na szybką drogę szerzenia się u ciężarnej oraz wynikające z tego bezpośrednie zagrożenie dla płodu jest bardzo niebezpieczna.

Zbyt późne wdrożenie leczenia w przypadku bezobjawowej bakteriurii u ciężarnych prowadzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Z badań wynika, że aż 25-40% takich pacjentek może doznać tej infekcji. Odpowiednio wcześnie wdrożona antybiotykoterapia zmniejsza liczbę kobiet ciężarnych z odmiedniczkowym zapaleniem nerek do 1-4%.

Ponadto u kobiet z infekcją układu moczowego częściej dochodzi do poronienia, porodu przedwczesnego lub też urodzenia malucha z niską masą urodzeniową.

Ze względu na duże ryzyko dla płodu, bakterie w moczu w ciąży są bardzo groźne. Dlatego też każda kobieta powinna dbać o swoje drogi moczowe, a także uczęszczać regularnie na ciążowe wizyty kontrolne.

Zakażenie układu moczowego w ciąży

Zakażenie układu moczowego to obecność drobnoustrojów (najczęściej bakterii) w drogach moczowych. W prawidłowych warunkach drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe, jednak w niektórych sytuacjach dochodzi do wnikania drobnoustrojów i namnażania w drogach moczowych, co stanowi przyczynę stanu zapalnego.

Zdecydowana większość przypadków to zapalenie pęcherza moczowego. Znacznie poważniejsze jest zakażenie spowodowane wniknięciem bakterii poprzez moczowód do jednej lub obu nerek, co powoduje rozwój odmiedniczkowego zapalenia nerek. Obecność bakterii w układzie moczowym nie zawsze prowadzi do rozwoju stanu zapalnego i objawów choroby.

Jeżeli nie ma objawów zakażenia, a badania wykazują obecność bakterii, mówimy o bakteriomoczu bezobjawowym. U ciężarnych bakteriomocz bezobjawowy wymaga leczenia (chociaż nie ma objawów zakażenia), gdyż u wielu z nich (ok.

40%) w późniejszym okresie ciąży (trymestr II i III) zakażenie rozszerzy się na górne drogi moczowe i wystąpią objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Zakażenie układu moczowego występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, ze względu na krótką cewkę moczową oraz małą odległość pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej.

W ciąży występują dodatkowe czynniki sprzyjające występowaniu zakażeń układu moczowego. Powiększająca się macica powoduje ucisk na moczowody, co utrudnia odpływ moczu z nerek. Objawia się to poszerzeniem miedniczki nerkowej i kielichów.

Może być widoczne w obu nerkach, jednak jest znacznie częstsze po stronie prawej i występuje u ok. 90% ciężarnych kobiet. W badaniu USG widoczne może być już od 10. tygodnia ciąży, poszerzenie miedniczki powiększa się wraz z zaawansowaniem ciąży.

Pod wpływem zmian hormonalnych zmniejsza się również napięcie mięśni moczowodów i miedniczek, co dodatkowo sprzyja zastojowi moczu i ułatwia rozwój zakażeń układu moczowego.

Ponadto u niektórych ciężarnych w moczu obecna jest glukoza (nawet jeżeli nie chorują na cukrzycę), co sprzyja namnażaniu się bakterii w drogach moczowych.

Przyczyną zakażenia układu moczowego najczęściej (prawie w 90%) jest bakteria Escherichia coli (E. coli), nazywana potocznie pałeczką kałową, gdyż powszechnie występuje w jelicie grubym.

Bakteria ta może się przedostać z odbytu do ujścia cewki moczowej, następnie do pęcherza, a w rzadszych przypadkach jeszcze wyżej, do jednej lub obu nerek.

W pojedynczych przypadkach stwierdza się inne bakterie, jak Klebsiella, Proteus, Enterobacter, Staphylococcus.

Zakażenie układu moczowego u kobiety ciężarnej należy leczyć, gdyż może prowadzić do problemów, takich jak przedwczesny poród lub mała masa ciała noworodka.

W ciąży może również dojść do kolonizacji (czyli obecności i namnażania bez wywoływania objawów i dolegliwości) dróg moczowych przez tzw. paciorkowce grupy B.

Nie wywołują one zakażenia układu moczowego, ale ich obecność w układzie moczowym świadczy o kolonizacji również pochwy, co stanowi zagrożenie dla dziecka, które może ulec zakażeniu podczas porodu. U około 25% zdrowych kobiet występuje nosicielstwo paciorkowców grupy B w pochwie.

Obecność tych bakterii w pochwie lub odbytnicy u kobiety ciężarnej przed porodem jest wskazaniem do odpowiedniego postępowania profilaktycznego i leczenia, aby zapobiec zakażeniu noworodka.

Jak często występuje zakażenie układu moczowego w ciąży?

Bakteriomocz bezobjawowy występuje u 5–10% zdrowych ciężarnych kobiet. Objawy zapalenia pęcherza lub odmiedniczkowego zapalenia nerek występują u 2–4% ciężarnych i u większości (70–80%) poprzedzone są przez bakteriomocz bezobjawowy.

Jak się objawia?

Bakteriomocz bezobjawowy to zakażenie układu moczowego, nie wywołuje żadnych dolegliwości i objawów. Jest to rodzaj nosicielstwa bakterii w cewce moczowej i pęcherzu.

Typowe objawy ostrego zapalenia pęcherza to ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, konieczność częstego lub natychmiastowego oddawania moczu, pobolewanie w dole brzucha. Może wystąpić czerwone lub ciemnobrunatne zabarwienie moczu spowodowane obecnością krwi (krwiomocz), co jest wynikiem zapalenia błony śluzowej pęcherza.

Niektóre z tych objawów, jak częstsze parcie na pęcherz, częstsze oddawanie moczu oraz oddawanie moczu w nocy występują w prawidłowej ciąży bez zakażenia układu moczowego.

Dlatego na zapalenie pęcherza wskazuje pojawianie się dodatkowych objawów, jak pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, ból w dole brzucha, zmiana koloru moczu (ciemny lub czerwony) lub wyraźnie częstsze oddawanie moczu niż przed paru dniami.

Gdy wystąpi odmiedniczkowe zapalenie nerek (dojdzie do zakażenia nerki), zwykle pojawia się gorączka (>38°C), często z dreszczami, ból w okolicy nerki po jednej stronie lub obu stronach, brak apetytu, nudności, wymioty oraz ogólne złe samopoczucie. Ból częściej występuje po stronie prawej, gdyż częściej dochodzi do zakażenia nerki prawej. Objawy zakażenia nerki mogą wystąpić po kilku dniach objawów zapalenia pęcherza lub mogą wystąpić nagle.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

W przypadku wystąpienia objawów zakażenia układu moczowego lub jego podejrzenia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza pomocy doraźnej (ambulatorium pogotowia ratunkowego, izba przyjęć szpitala).

Konieczne będzie wykonanie badania moczu, posiewu moczu, a niekiedy również badań krwi lub USG.

Jak lekarz ustala rozpoznanie?

Bakteriomocz bezobjawowy rozpoznaje się, jeżeli nie ma objawów zakażenia układu moczowego, ale w posiewie moczu wykonanym dwa razy obecne są bakterie jednego typu i ich liczba przekracza 100 000 (czyli 105) w 1 mililitrze moczu.

You might be interested:  Co Jak Pies Ma Katar?

Aby wyniki badania moczu były prawdziwe, próbki moczu należy pobrać prawidłowo. Najczęściej mocz do badań uzyskuje się z tzw. środkowego strumienia, w odpowiedni sposób, tak aby nie uległa zanieczyszczeniu bakteriami znajdującymi się w okolicy cewki moczowej.

Należy dokładnie umyć (wodą z mydłem lub płynem do higieny intymnej) okolicę zewnętrznego ujścia cewki moczowej, rozchylając jedną ręką zewnętrzne wargi sromowe, a drugą ręką przemywając okolicę ujścia cewki moczowej w kierunku od przodu do tyłu. Następnie utrzymując rozchylone wargi sromowe, należy rozpocząć oddawanie moczu do ubikacji, następnie ok. 20 mililitrów do naczynia. Końcowa partia moczu trafia do ubikacji.

Próbkę moczu najlepiej pobrać do specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika (kupionego w aptece lub otrzymanego w laboratorium analitycznym), ostatecznie do innego, dokładnie wymytego pojemnika ze szczelnym zamknięciem.

Próbka moczu powinna zostać poddana badaniu w ciągu 2 godzin od pobrania. Jeżeli próbka nie może być niezwłocznie dostarczona do laboratorium, to można ją przez kilka godzin przechowywać w lodówce w temperaturze 4–6oC.

Jeżeli kobieta nie jest zdolna samodzielnie prawidłowo pobrać próbki moczu do badań, to zwykle uzyskuje się ją, wprowadzając jednorazowo cewnik do pęcherza.

Zgłaszane przez ciężarną dolegliwości oraz objawy pozwalają podejrzewać lub rozpoznać zapalenie pęcherza lub odmiedniczkowe zapalenie nerek. Ból podczas wstrząsania okolicy nerki (poprzez lekkie uderzenie pięścią) może świadczyć o zakażeniu nerki (tzw. objaw Goldflama).

Badanie ginekologiczne (aby wykluczyć zapalenie pochwy lub szyjki macicy) oraz ocena rozwoju płodu należy przeprowadzić u każdej ciężarnej z objawami zakażenia układu moczowego. W każdym przypadku wykonuje się ogólne badanie moczu i posiew moczu. Zwiększona liczba leukocytów w moczu potwierdza obecność zapalenia.

W moczu może również występować krew (erytrocyty) oraz białko. Wynik posiewu zwykle jest dostępny po około 48 godzinach i wskazuje czy w badanym moczu są bakterie, jakiego typu oraz jak liczne. Jeżeli liczba jednego typu bakterii przekracza 1000 (czyli 103) w 1 mililitrze moczu u ciężarnej z objawami zakażenia, to wynik taki potwierdza obecność zakażenia.

W takich przypadkach określa się również wrażliwość bakterii na antybiotyki (tzw. antybiogram), co pomaga lekarzowi wybrać odpowiednie leczenie.

Niekiedy wstępne badanie moczu wykonuje się tzw. testem paskowym. Jeżeli badanie paskowe wskazuje na obecność leukocytów lub bakterii, to wynik jest dodatni i należy wykonać badanie moczu i posiew moczu w laboratorium.

U każdej ciężarnej z objawami zakażenia wykonuje się również podstawowe badania krwi (morfologia krwi, stężenie kreatyniny, elektrolitów, glukozy we krwi).

Jeśli lekarz podejrzewa obecność nieprawidłowości w układzie moczowym lub powikłań, może zlecić wykonanie badań obrazowych (zwykle jest to USG nerek i dróg moczowych).

Jakie są sposoby leczenia?

U kobiety w ciąży należy leczyć zakażenie układu moczowego również wtedy, gdy nie ma objawów zakażenia, a o jego obecności świadczy tylko dodatni wynik posiewu moczu (bakteriomocz bezobjawowy).

Nie wszystkie antybiotyki mogą być bezpiecznie stosowane w okresie ciąży i w każdym przypadku o leczeniu decyduje lekarz.

Bezpieczne jest leczenie amoksycyliną i cefaleksyną bez względu na okres ciąży oraz nitrofurantoiną z wyjątkiem pierwszego trymestru oraz paru tygodni bezpośrednio przed rozwiązaniem.

Nie wolno w czasie ciąży przyjmować antybiotyków z grupy fluorochinolonów (które są często stosowane w zakażeniach układu moczowego), gdyż mogą powodować wady rozwojowe płodu.

Bezpieczne i stosowane w ciąży antybiotyki to: nitrofurantoina 2 razy 100 mg, amoksycylina 2 razy 50 mg, amoksycylina z kwasem klawulanowym 2 razy 625 mg, cefaleksyna 2 razy 500 mg, cefuroksym 2 razy 250 mg oraz fosfomycyna 3 gramy jednorazowo.

Leczenie antybiotykiem w przypadku zapalenia pęcherza lub bakteriomoczu bezobjawowego zwykle trwa 7 dni, ale lekarz może zalecić leczenie 10–14-dniowe. Wyraźna poprawa zwykle występuje po 2–3 dniach leczenia. Po 1–2 tygodniach po zakończeniu antybiotyku należy wykonać kontrolny posiew moczu.

Leczenie w szpitalu i stosowanie początkowo antybiotyków dożylnie zazwyczaj konieczne jest w przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Chore wymagają ścisłej obserwacji ze względu na zagrożenie przedwczesnym porodem oraz często dożylnego nawadniania (jeżeli obecne nudności i wymioty). Antybiotyk początkowo stosuje się empirycznie (tzn.

przewidując, że będzie skuteczny), a po uzyskaniu wyniku posiewu moczu dobiera się na podstawie wyniku antybiogramu, czyli wrażliwości bakterii na antybiotyki.

W takich przypadkach całe leczenie zwykle trwa 10–14 dni, w szpitalu do trwałego ustąpienia dolegliwości i gorączki, a następnie w domu. Po tygodniu lub dwóch od zakończenia leczenia antybiotykiem należy wykonać kontrolny posiew moczu.

Powikłania zakażenia układu moczowego mogą być stanami zagrożenia życia, np. sepsa, roponercze, ropień nerki lub okołonerkowy. Zwykle są następstwem istniejących wcześniej nieprawidłowości dróg moczowych, np.

kamica moczowa, stan po operacji dróg moczowych, cewnik w drogach moczowych.

Konieczne jest wtedy leczenie urologiczne w celu zapewniania odpływu moczu, drenażu ropni, a niekiedy konieczne może być usunięcie zakażonej nerki (nefrektomia).

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Praktycznie we wszystkich przypadkach zakażenie układu moczowego zostaje całkowicie wyleczone po zastosowaniu właściwego antybiotyku (lub antybiotyków) przez odpowiednio długi czas.

W bardzo rzadkich przypadkach nie udaje się całkowicie usunąć drobnoustrojów i zawsze wtedy przyczyną jest poważna choroba układu moczowego (np. duże kamienie odlewowe w nerce).

Pomimo skutecznego wyleczenia u niektórych kobiet zakażenie układu moczowego nawraca.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

U każdej ciężarnej, u której wystąpiło zakażenie układu moczowego, należy do rozwiązania ciąży wykonywać okresowo, np. raz w miesiącu, kontrolny posiew moczu.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

U kobiet w ciąży konieczne jest wykonanie posiewu moczu na początku ciąży, zwykle zleca się go podczas pierwszej kontrolnej wizyty, ale nie później niż w 12.–16. tygodniu ciąży. Celem jest wykrycie bakteriomoczu bezobjawowego i leczenie go, aby zapobiec poważniejszym postaciom zakażenia układu moczowego.

Ogólne zasady zmniejszające ryzyko zakażenia układu moczowego to:

 • picie odpowiednio dużej ilości płynów w ciągu doby (co najmniej 1,5 litra)
 • po wystąpieniu potrzeby oddania moczu, nie należy tej czynności odwlekać; zawsze należy oddać mocz po stosunku płciowym
 • należy codziennie myć narządy płciowe oraz zawsze przed stosunkiem płciowym; należy podcierać się w kierunku od przodu do tyłu, co zapobiega przemieszczaniu bakterii z okolicy odbytu w okolicę ujścia cewki moczowej
 • unikać kąpieli w wannie.

Bakterie w moczu w ciąży – co oznaczają? Zagrożenia, leczenie

Zdrowie kobiety ciężarnej ma szczególne znaczenie, ponieważ jej stan wpływa także na rozwijający się płód. Bakterie w moczu w ciąży oznaczają infekcję dróg moczowo-płciowych. Wymaga ona bezwzględnego leczenia, nawet jeśli nie daje żadnych objawów.

Kobiety ciężarne mają większą predyspozycję do zakażeń dróg moczowych. Często ma ono postać utajoną, dlatego zalecane jest wykonywanie profilaktycznego badania moczu raz w miesiącu. Obecność
bakterii i leukocytów w moczu w ciąży
wymaga dalszej diagnostyki i leczenia, ponieważ świadczy o infekcji, która może zagrażać dziecku.

Przyczyny bakterii w moczu w ciąży

Fizjologicznie w górnych drogach moczowych nie znajdują się żadne drobnoustroje. Patogeny dostają się do pęcherza drogą wstępującą, czyli przez cewkę moczową i moczowody. Najczęściej są to bakterie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, (Escherichia coli – E.coli) ze względu na bliską odległość odbytu.

Kobiety w ciąży mają większą predyspozycję do zakażeń, ponieważ działanie hormonów obniża napięcie cewki, a powiększająca się macica uciska na pęcherz i powoduje zaleganie uryny, która jest pożywką dla bakterii. Dlatego mogą pojawić się
liczne i bardzo liczne bakterie w moczu w ciąży
. Jeżeli dodatkowo w badanej próbce obecne są leukocyty, lekarz może mieć pewność, że doszło do infekcji układu moczowego.

Ich obecność jest wskazaniem do dalszej diagnostyki, ponieważ
pojedyncze bakterie w moczu w ciąży
mogą być spowodowane złym pobraniem próbki do badań. Dlatego mocz należy pobrać zawsze ze środkowego strumienia, do specjalnego pojemnika zakupionego w aptece lub w laboratorium, po wcześniejszym podmyciu okolic intymnych.

Co oznaczają bakterie w moczu w ciąży?

Bakterie w moczu w ciąży
najczęściej świadczą o infekcji dróg moczowo-płciowych. Jej charakterystycznymi objawami są:

 • uczucie parcia na pęcherz i częste oddawanie moczu
 • ból, szczypanie i pieczenie podczas oddawania moczu
 • ból podbrzusza
 • nietrzymanie moczu
 • mała objętość oddawanego moczu
 • uczucie zalegania moczu w pęcherzu.

Jednak spora część infekcji pęcherza w ciąży przebiega bezobjawowo lub kobiety mogą nie rozpoznać zakażenia, ponieważ częste oddawanie moczu przez ciężarną jest stanem fizjologicznym. Dlatego wskazane jest wykonywanie profilaktycznego badania moczu raz w miesiącu.

Bakterie E.coli w moczu

Dość liczne bakterie E.coli w moczu w ciąży
to najczęstsze patogeny, które powodują infekcje układu moczowego. E.

cola to patogen, który fizjologicznie znajduje się w przewodzie pokarmowym i nie wywołuje choroby, dopóki nie trafi stamtąd do innej części ciała. Bakterie E.coli często nie dają charakterystycznych objawów zakażenia dróg moczowych.

Bardzo istotne jest ich wykrycie, ponieważ duże namnożenie może być powodem przedwczesnego porodu, a nawet poronienia.

Co na bakterie w moczu w ciąży – leczenie

Liczne i bardzo liczne bakterie i leukocyty w moczu w ciąży
świadczą o infekcji.

Nieprawidłowy wynik badania ogólnego moczu jest wskazaniem do wykonania posiewu, który wskaże wrażliwość bakterii na antybiotyki i pozwoli na zastosowanie skutecznego leczenia.

Poza tym badaniem można także wykonać morfologię krwi i badanie poziomu kreatyniny. Pierwsze z nich da informację o poziomie liczby białych krwinek, drugie pozwala sprawdzić, czy nerki pracują prawidłowo.

W leczeniu zakażeń układu moczowego stosuje się antybiotyki. Nie wszystkie mogą być zażywane przez kobietę ciężarną na poszczególnych etapach ciąży. Leczenie należy doprowadzić do końca i wykonać kontrolne badania.

Popularnymi lekami dostępnymi bez recepty i zażywanymi, kiedy pojawią się objawy związane z oddawaniem moczu, są te, które zawierają w swoim składzie furazydynę.

Ciężarna nie powinna jednak po nie sięgać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Domowym sposobem na bakterie w moczu w ciąży
i zniwelowanie dolegliwości ze strony układu moczowego jest stosowanie nasiadówek z kory dębu. Wskazane jest też picie dużej ilości wody oraz soku z żurawiny lub czarnej porzeczki. Zakwaszają one mocz, a kwaśne środowisko nie sprzyja bakteriom. Należy także nosić przewiewną, nieuciskającą bieliznę i często się podmywać.

Bakterie w moczu w ciąży – zagrożenia

Bakterie w moczu w ciąży
świadczą o kolonizacji dróg moczowych. Namnażające się drobnoustroje mogą prowadzić do zapalenia nie tylko pęcherza, ale również nerek.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest jedną z najcięższych chorób układu moczowego, która prowadzi do ich niewydolności. Szczególne znaczenie ma stwierdzenie i szybkie wyleczenie
bakterii w moczu w 9.

miesiącu ciąży
, przed porodem, aby nie doszło do zakażenia dziecka.

Innymi zagrożeniami dla ciężarnej i płodu z powodu infekcji układu moczowego są:

 • pęknięcie błon płodowych i przedwczesny poród
 • poronienie
 • wzmożona czynność skurczowa macicy
 • infekcje okołoporodowe
 • niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu
 • niska masa urodzeniowa dziecka.

Zobacz także: Cukrzyca u kobiet w ciąży

0 Co sądzisz o tym artykule?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *