Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami

Wirusowe zapalenie gardła najczęściej objawia się bólem gardła w momencie przełykania, podwyższoną temperaturą ciała, mogą pojawić się również katar, kaszel, bóle głowy.

Infekcje gardła o podłożu wirusowym leczy się objawowo, stosując różnego rodzaju miejscowo działające preparaty przeciwbólowe w postaci tabletek do ssania czy aerozoli, a także leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

 

U osób dorosłych ostry ból gardła jest spowodowany najczęściej przez wirusy, szacuje się, iż w 70% do 90% przypadków stanów zapalnych błony śluzowej gardła przyczyną są infekcje wirusowe. U dzieci infekcje spowodowane przez bakterie są częstsze. 

Do wirusów, które najczęściej wywołują zapalenie gardła zaliczamy:

 • wirusy grypy, 
 • wirusy paragrypy, 
 • adenowirusy, 
 • rynowirusy, 
 • koronawirusy,
 • wirusy opryszczki,
 • enterowirusy. 

U dzieci i młodych dorosłych występować może również mononukleoza zakaźna, czyli choroba, której przyczyną jest wirus Epsteina-Barr. 

Wirusowe zapalenie gardła – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia gardła należą: ból i drapanie w gardle, chrypka, a także problemy z połykaniem pokarmów i napojów (połykanie często bywa bolesne).

Objawami towarzyszącymi są często także: kaszel, podwyższona temperatura ciała, nieżyt nosa, wystąpić również może powiększenie okolicznych węzłów chłonnych i ból głowy.

Ważną kwestią podczas zapalenia błony śluzowej gardła jest nawodnienie pacjenta, ponieważ dolegliwości bólowe, które towarzyszą stanom zapalnym mogą powodować unikanie spożywania płynów i pokarmów przez chorego. 

Literatura fachowa zwraca również uwagę na fakt, iż podczas zakażenia:

 • adenowirusem, oprócz zapalenia gardła, wystąpić może zapalenie spojówek,
 • wirusem paragrypy lub koronawirusem zapalenie gardła przebiega z objawami typowo przeziębieniowymi,
 • wirusem Herpes simplex objawom zapalenia towarzyszą zmiany zapalno-nadżerkowe, które zlokalizowane są na przykład na wargach lub dziąsłach (okolice przedniej części jamy ustnej),
 • wirusem Coxsackie występują pęcherzykowe zmiany na łukach podniebiennych,
 • wirusem Epsteina-Barr zapalenie gardła może objawiać się powiększeniem migdałków, które pokryte są obfitym, białawym nalotem, zakażenie dotyczy głównie osób w wieku od 15. do 30. roku życia.

W przypadku rynowirusów udało się zidentyfikować ponad 100 różnych serotypów tego drobnoustroju, dane literaturowe podają, iż wirusy te odpowiadają za blisko 20% stanów zapalnych gardła.

Wirusowe zapalenie gardła a bakteryjne zapalenie gardła – jak je od siebie odróżnić?

W procesie odróżnienia przyczyny zapalenia gardła ważne są objawy kliniczne. Pomocne dla lekarzy może być również użycie skali McIsaaca/Centora, w której ocenie podlegają następujące kryteria:

 • gorączka powyżej 38 st. C,
 • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych przednich,
 • brak kaszlu,
 • nalot włóknikowy i obrzęk migdałków,
 • wiek (odpowiedni przedział wiekowy).

Za wirusowym podłożem choroby może świadczyć obecność: kaszlu, kataru oraz temperatury poniżej 38 st. C. Natomiast objawy, takie jak: gorączka powyżej 38 st. C, bolesne i powiększone węzły chłonne szyjne oraz wysięk na migdałkach mogą świadczyć, iż przyczyną choroby jest zakażenie bakteryjne. Zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym najczęściej występuje u dzieci w wieku od 5 do 15 lat. 

Wirusowe zapalenie gardła – leczenie

Podejmując temat leczenia wirusowego zapalenia gardła, warto przypomnieć, iż chroniczny ból gardła wymaga diagnozy lekarskiej, w szczególności, kiedy sytuacji tej towarzyszy uporczywa chrypka i powiększenie węzłów chłonnych.

Nie powinno się bagatelizować tego typu objawów nawet w sytuacji, gdy występujące dolegliwości są umiarkowanie nasilone i mało dokuczliwe.

Również w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących samoleczenie jest ograniczone i warto w tych sytuacjach skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Literatura fachowa zwraca uwagę, iż podczas infekcji wirusowych błony śluzowej gardła zaleca się leczenie objawowe. W celu złagodzenia bólu można stosować miejscowo np. benzokainę, lidokainę, flurbiprofen – najczęściej w formie tabletek do ssania na gardło.

W leczeniu wykorzystuje się również środki zmniejszające ilość drobnoustrojów w obrębie jamy ustnej, w połączeniu z lekami przeciwbólowymi w formie aerozoli lub roztworów do płukania gardła. W sytuacji, kiedy dolegliwości są mocno dokuczliwe, można zastosować tabletki przeciwbólowe (np.

paracetamol) lub leki przeciwzapalne (np. ibuprofen). 

Wirusowe zapalenie gardła – domowe sposoby

Podczas wirusowego zapalenia gardła dobre efekty podczas leczenia może przynieść:

 • spożywanie dużej ilości płynów w celu nawilżenia błony śluzowej gardła,
 • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach,
 • unikanie nikotyny, alkoholu, a także ostrych przypraw,
 • spożywanie miękkich potraw (w szczególności podczas dużych dolegliwości bólowych podczas przełykania),
 • płukanie gardła roztworami z rumianku i szałwii,
 • płukanie gardła roztworem soli kuchennej (chlorku sodu),
 • płukanie gardła wodą z sodą oczyszczoną,
 • stosowanie herbat z łagodzącymi podrażnienia środkami nawilżającymi (prawoślaz lekarski, ziele pierwiosnka.

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. E. Gowin, W. Horst-Sikorska, Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe? „Farmacja Współczesna” 2012, nr 83-89 (5).
 2. M. Zagor, P. Czarnecka, M. Janoska-Jaździk, Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla, [dostęp:] 13.12.2020.
 3. E. Mazur, Diagnostyka ostrych zakażeń górnych dróg oddechowych (GDO) – dobór materiałów i problemy interpretacyjne związane z obecnością flory fizjologicznej i nosicielstwem, „Post. Mikrobiol.” 2012, nr 3, s. 213–217.
 4. R. Jachowicz i in., Farmacja Praktyczna, PZWL, Warszawa 2007, s. 244-245.
 5. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, MedPharm Polska, Wrocław 2012, s. 45-46.
 • Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami chlorek cetylpirydyniowy, lidokaina, pastylki, ból, podrażnienie, stan zapalny 15.99 zł
 • Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami aerozol, ból, pieczenie, podrażnienie, stan zapalny 13.99 zł
 • Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami diklofenak, płyn, ból, stan zapalny 21.99 zł
 • Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami flurbiprofen, pastylki, ból 21.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach, część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.
 • Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?
 • Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami Katar sienny, zwany też katarem alergicznym, to zmora uczuleniowców. Jego objawy to nie tylko cieknąca, bezbarwna wydzielina z nosa czy świąd i zaczerwienienie nosa. Katar może odbijać się na naszym samopoczuciu, jakości snu, powodować bóle głowy lub gorączkę. Czy istnieje domowy sposób na katar alergiczny? Jak go wyleczyć i ile trwa? Kiedy z katarem siennym pójść do lekarza? 
 • Chromanie przestankowe to nie jednostka chorobowa, a objaw zwężenia bądź niedrożności tętnic spowodowany najczęściej nasiloną miażdżycą. Chromanie przestankowe charakteryzuje się pojawianiem się silnego bólu kończyn dolnych oraz drętwieniem nóg podczas marszu. Dolegliwości ustępują w momencie zatrzymania i chwilowego odpoczynku. Jak wygląda diagnostyka i leczenie chromania przestankowego?
 • Przyczyn bólu miednicy może być wiele, inne z nich będą dotyczyły kobiet, inne mężczyzn. Wśród kobiecych przyczyn zespołu bólowego miednicy mniejszej znajdują się przede wszystkim czynniki i schorzenia ginekologiczne oraz choroby układu moczowego, m.in. endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenie pęcherza moczowego. U mężczyzn najczęstszą przyczyną dolegliwości w okolicy miednicy są natomiast choroby gruczołu krokowego oraz układu pokarmowego, np. zaparcia czy IBS. 
 • Terminem wole określa się nieprawidłowe powiększenie tarczycy. Może ono oznaczać niedoczynność tarczycy, schorzenie autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa, lecz może również świadczyć o niedoborze jodu  czy niektórych witamin i minerałów (selenu, żelaza, witaminy A). Jakie rodzaje wola tarczycy się wyróżnia? Czym jest wole guzkowe? 
 • Rumień wędrujący (łac. erythema migrans) to charakterystyczna wysypka skórna pojawiająca się jako objaw wczesnego stadium boreliozy. Rumień po ukłuciu kleszcza ma kolisty kształt, wędruje, stopniowo się powiększając (przypomina tarczę strzelniczą – pomiędzy jego centrum a okręgiem zewnętrznym pojawia się blada obręcz). Rumień wędrujący jest widoczny średnio od 1 do 3 tygodni od ukąszenia u ok. 80 % chorych na boreliozę. Jak odróżnić go od reakcji alergicznej? Jak długo utrzymuje się rumień wędrujący?
 • Przyczyn zaburzeń równowagi może być wiele, najczęściej są to schorzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, laryngologiczne, np. choroba Meniere'a czy też zaburzenia psychiczne, m.in. nerwica. Problemy z zachowaniem równowagi mogą również pojawić się w przebiegu chorób kardiologicznych, migreny, cukrzycy, a także jako skutek zatrucia alkoholem bądź lekami. Ponieważ zaburzenia stabilności ciała mogą zwiastować również stany zagrażające życiu, takie jak guz mózgu czy udar, w przypadku nasilonych dolegliwości zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej. 
You might be interested:  Cierpnięcie rąk i nóg – jakie są przyczyny cierpnących rąk i nóg

Ból gardła. Co oznacza? Leczenie bólu gardła domowymi sposobami

Bólem gardła określane są dolegliwości bólowe nie tylko gardła, ale też migdałków podniebiennych, podniebienia i krtani. Jego najczęstszą przyczyną są infekcje, ale może on towarzyszyć również innym chorobom lub np. oparzeniom.

Infekcje mogą być spowodowane działaniem wirusów lub bakterii. U dorosłych bakterie powodują jedynie od 5 do 10 proc. infekcji, u dzieci odsetek ten sięga 30 proc. Bakterią, która najczęściej atakuje gardło, jest paciorkowiec Streptococcus pyogenes.

Zakażenia wirusowe są częstsze i zazwyczaj łagodniejsze niż bakteryjne, chociaż niektóre mogą przebiegiem przypominać anginę.

Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami

Co na ból gardła?

Wirusowe zapalenie gardła leki

W wirusowym zapaleniu gardła oprócz bólu gardła pojawia się podwyższenie temperatury, katar, zmęczenie i osłabienie. Czasami może też dojść do powiększenia węzłów chłonnych.

Leczenie jest objawowe – stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen) oraz leki miejscowo łagodzące, np. tabletki do ssania lub spray'e. Ulgę przynosi również płukanie gardła naparem z szałwii, która ma działanie przeciwzapalne.

Mononukleoza

Mononukleoza to także infekcja wirusowa. Nazywana jest również chorobą pocałunków, ponieważ przenosi się głównie drogą kropelkową. Swoim przebiegiem może przypominać anginę, ale jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirus Epsteina-Barr.

Mononukleoza objawia się wysoką gorączką, nawet do 40⁰C, bólem gardła spowodowanym powiększeniem migdałków i węzłów chłonnych szyi. U niektórych chorych również powiększeniem wątroby i śledziony.

Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami

Leczenie jest objawowe – stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen) oraz leki miejscowo łagodzące, np. tabletki do ssania lub spraye. Jeżeli mononukleoza zostanie błędnie rozpoznana jako angina i do leczenia zostaną włączone antybiotyki beta-laktamowe, to na ciele chorego może pojawić się wysypka

Angina

Angina jest infekcją bakteryjną. Najczęściej ma nagły początek i charakteryzuje się wysoką gorączką, powyżej 38⁰C, dreszczami i bólem głowy. W przebiegu anginy ból gardła jest bardzo silny, nasila się podczas połykania, a na migdałkach widać białożółty nalot.

Leczenie anginy polega na podawaniu antybiotyków oraz na łagodzeniu objawów. Dolegliwości łagodzi się przy pomocy leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych oraz leków miejscowo łagodzących, jak tabletki do ssania czy spraye.

Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami

Ciało obce w gardle lub przełyku

Na zatrzymanie się ciała obcego w gardle lub przełyku wskazuje nagłe pojawienie się silnego bólu gardła podczas posiłku. Ból ustępuje po usunięciu tkwiącego ciała obcego – czasami udaje się odkrztusić je samoczynnie, ale najczęściej potrzebna jest pomoc lekarza.

Ból gardła a nowotwór

Ból gardła w przebiegu nowotworu jest przewlekły, zazwyczaj jednostronny i wiąże się z trudnościami w przełykaniu. Może mu też towarzyszyć wyczuwalny guz na szyi, ból ucha, szczękościsk, a nawet duszności. Najczęstsze nowotwory okolicy szyi to rak podniebienia, rak migdałka, rak krtani i rak nasady języka.

Czynnikami ryzyka ich rozwoju jest przede wszystkim palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Nowotwory tej okolicy ciała najczęściej leczy się radioterapią.

Domowe sposoby na ból gardła

Dolegliwości bólowe można złagodzić przez:

 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. ibuprofen
 • tabletki do ssania lub spraye o działaniu miejscowym
 • napar z szałwii lub rumianku – działa przeciwzapalnie i odkażająco

Przyczyny bólu gardła

W postawieniu prawidłowej diagnozy największe znaczenie dla lekarza będą miały objawy zgłaszane przez pacjenta – (jak boli, od kiedy, czy bólowi towarzyszą jakieś inne objawy) oraz obejrzenie gardła.

Jeżeli na podstawie tych informacji lekarz stwierdzi, że przyczyną dolegliwości jest infekcja wirusowa, to żadne dodatkowe badania nie będą konieczne. Jeżeli jednak objawy będą wskazywały na infekcję bakteryjną, lekarz przepisze odpowiedni antybiotyk lub, w razie wątpliwości, zleci badania mikrobiologiczne, które wskażą, jaki antybiotyk będzie najskuteczniejszy.

Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami

Ból gardła rodzaje

Ból gardła wydaje się być prostą do opisania dolegliwością. Istnieje jednak kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, żeby ułatwić lekarzowi postawienie prawidłowej diagnozy. Najważniejsze z nich to:

 • Gdzie boli? Czy ból dotyczy całego gardła czy tylko jednej strony? A może ból promieniuje, np. w kierunku ucha?
 • Jak boli? Czy ból jest ostry, kłujący, dokuczliwy czy lekki? A może bardziej przypomina drapanie lub czujesz się, jakbyś miał jakąś przeszkodę w gardle?
 • Od jak dawna boli? Czy ból pojawił się nagle czy narastał w czasie?
 • Co nasila ból? Czy ból wzmaga się podczas jedzenia lub picia albo, gdy palisz lub przebywasz w suchym pomieszczeniu?
 • Czy bólowi towarzyszą inne objawy? Masz gorączkę, katar, kaszel lub jakieś inne dolegliwości?

Ból gardła – kiedy do lekarza?

Objawy, które wymagają kontroli lekarskiej, to:

 • gorączka powyżej 38⁰C trwająca dłużej niż 3 dni
 • trudności w połykaniu
 • odmowa jedzenia i picia
 • trudności w mówieniu, „kluskowata” mowa
 • nadmierne ślinienie się

Sytuacje, w których choremu potrzebna jest natychmiastowa pomoc:

 • duszność
 • niemożność przełykania śliny, wyciek śliny z ust
 • trudności w poruszaniu szyją
 • szczękościsk

Jak zapobiegać bólowi gardła?

Najlepszą metodą zapobiegania bólowi gardła jest unikanie infekcji. Opiera się ono na:

 • szczepieniach ochronnych
 • prawidłowej diecie
 • regularnej aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu – około 150 minut w tygodniu, czyli 5 razy w tygodniu po 30 minut
 • zapewnianiu sobie odpowiedniej ilości snu, minimum 7 godzin na dobę
 • zaprzestaniu palenia papierosów
 • częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których się przebywa

Nie wiesz, co ci dolega? Sprawdź swoje objawy!

 • Źródła: 
 • Dowiedz się więcej
 • Alergiczne zapalenie migdałków – mit czy rzeczywistość

http://www.phmd.pl/api/files/view/1919.pdf

Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń gornych drog oddechowych

http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-b85bf314-5375-475f-8d5b-38ee6cdb1c0f;jsessionid=BF3393C3E052FD31718A7383C0DEBE84

Zapalenie zatok przynosowych – diagnostyka i leczenie

https://www.termedia.pl/Zapalenie-zatok-przynosowych-diagnostyka-i-leczenie,8,1241,0,1.html

Zapalenie gardła – domowe sposoby

Zapalenie gardła jest zazwyczaj jednym z objawów infekcji, atakującej nasz organizm. Rozpoznamy je po pieczeniu, drapaniu i suchości w gardle, bólu podczas mówienia i przełykania, chrypce oraz przekrwieniu błony śluzowej.

Najczęściej dotyka nas wirusowe zapalenie gardła. Bakteryjnie pojawia się znacznie rzadziej i dotyka zaledwie 10% dorosłych osób i 30% dzieci.

Zapalenie gardła – jak je leczyć?

W początkowych stadiach choroby możemy pomóc sobie domowymi sposobami. Do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych należą:

Ból i pieczenie w obrębie gardła świadczyć mogą nie tylko o stanie zapalnym, ale i o wysuszeniu błony śluzowej. Aby odpowiednio ją nawilżyć, warto pić około 2 litrów wody dziennie oraz zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, wietrząc pomieszczenia lub używając profesjonalnych nawilżaczy.

Soda oczyszczona działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, dlatego zaleca się regularnie płukać nią gardło. Jakich proporcji użyć? Wystarczy łyżeczka sody na pół szklanki ciepłej wody. Zabieg warto wykonywać 3-4 razy dziennie, płucząc gardło delikatnie i krótko, aby nie podrażnić śluzówki.

Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami

Ból gardła skutecznie złagodzą również płukanki z ziół takich jak rumianek, szałwia czy tymianek. Działają one przeciwzapalnie, odkażają i likwidują obrzęk. Ich przygotowanie jest bardzo proste.

Zioła wystarczy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Po przestudzeniu naparu do temperatury naszego ciała, można użyć go do płukania gardła.

Zabieg, tak jak w przypadku sody, powtarzamy 3-4 razu w ciągu dnia.

Do herbaty, zamiast cukru, dodajmy odrobinę miodu, który skutecznie hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów oraz działa łagodząco na obolałe gardło.

Nie musimy chyba przekonywać Was do dobroczynnego działania czosnku. Ta intensywna w smaku roślina pomaga pokonać infekcję, działając przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Polecamy łączyć ją ze szklanką ciepłego mleka – wystarczą dwa zmiażdżone ząbki. Do napoju dodać można również łyżeczkę miodu.

Kiedy warto wybrać się do lekarza?

Jeżeli po 3-4 dniach objawy nie ustępują, czujemy się coraz gorzej i pojawiła się gorączka, leczenie zapalenia gardła skonsultować powinniśmy z lekarzem. Czasami, oprócz domowych metod, do kuracji warto wprowadzić również apteczne preparaty, uśmierzające ból gardła i ujarzmiające jego stan zapalny.

You might be interested:  Niedrożność jelit – przyczyny, objawy, badania, leczenie, dieta, powikłania

Do łagodnych środków należą między innymi produkty oparte na wyciągach ziołowych: Tymianek i Podbiał, Gardimax Herball czy Olimp Ulgard.

Wśród leków działających bezpośrednio na źródła infekcji – czyli na wirusy, bakterie lub grzyby, znajdziemy Orofar, Neo-Angin, Halset czy Septolete, a na procesy zapalne toczące się w gardle: Cholinex, Hascosept i Tantum Verde.

Przy silnych bólach warto zwrócić uwagę czy wybrany przez nas środek zawiera dodatkową substancję znieczulającą, która jest obecna między innymi w pastylkach Orofar Max, Septolete plus czy Envil gardło. Dokładny skład, dawkowanie oraz zastosowanie sprawdzimy na stronie KtoMaLek.pl, przez którą możemy je również zarezerwować w wybranej aptece.

Oprócz standardowych leków bez recepty lekarz zadecydować może także o podaniu nam dodatkowych środków przeciwzapalnych, a w niektórych przypadkach nawet antybiotyku.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Zapalenie gardła: domowe sposoby na ból gardła

2017-12-19 12:31 lek. Tomasz Nęcki Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami Autor: thinkstockphotos.com

Zapalenie gardła najczęściej rozpoczyna się od uczucia suchości w gardle, ale ze schorzeniem tym bywa związanych wiele innych dolegliwości. Co robić, gdy zachorujemy na zapalenie gardła? Jakie są domowe sposoby na zapalenie gardła i kiedy należy udać się do lekarza?

Zapalenie gardła to bardzo popularna choroba.

Istnieje wiele możliwych przyczyn zapalenia gardła – chorobę wywołać mogą wirusy, bakterie i grzyby, jak i może ona wynikać z narażenia dróg oddechowych na różne drażniące substancje.

Większość zapaleń gardła jest niegroźna, niektóre jednak z nich – szczególnie paciorkowcowe zapalenie gardła – może prowadzić do groźnych powikłań. Kiedy więc z zapaleniem gardła koniecznie trzeba udać się do lekarza?

Zapalenie gardła infekcją sezonową?

Zapalenie gardła najczęściej zdarza się jesienią i zimą. Częściej chorują w tym czasie nie tylko dzieci, ale i dorośli – nietrudno jest we wspomnianych okresach natknąć się na kogoś z zapaleniem oskrzeli, zapaleniem gardła, przeziębieniem czy grypą.

Wymienione wyżej problemy zaliczane są do zakażeń dróg oddechowych i spotykane są one dość często. Jeden z nich, zapalenie gardła, występuje u ludzi z wyjątkowo dużą częstością – okazuje się bowiem, że doświadczanie nawet trzech lub więcej epizodów zapalenia gardła w ciągu roku wcale nie jest rzadkością.

Rodzaje zapalenia gardła

Wyróżnia się dwa rodzaje zapaleń gardła – ostre i przewlekłe. Przewlekłe zapalenie gardła może być wywołane ciągłym narażeniem na substancje drażniące (np. w pracy), jak i może ono być związane z zaburzeniami hormonalnymi (np.

wynikającymi z menopauzy) czy ze schorzeniami ogólnoustrojowymi (np. cukrzycą).

Zdecydowanie częściej spotykane jest jednak ostre zapalenie gardła, co wynika chociażby z tego, jak dużo czynników może doprowadzać do rozwinięcia się tego schorzenia.

 • Czytaj też:
 • Ból gardła w ciąży: jak sobie z nim radzić?
 • Usunięcie migdałków (tonsillektomia) – jak wygląda?

Jakie są przyczyny ostrego zapalenia gardła?

Większość zapaleń gardła, bo nawet aż 70-80 proc. wszystkich przypadków, wywołana jest przez zakażenie wirusowe. Wymienianych jest wyjątkowo dużo wirusów, które mogą spowodować ostre zapalenia gardła – wspomnieć tutaj można chociażby o wirusie grypy, różyczki i odry, a także o koronawirusach, rinowirusach czy wirusie paragrypy.

Ostre zapalenie gardła spowodowane może być również i przez bakterie. Jako przykłady drobnoustrojów bakteryjnych, które mogą prowadzić do zapalenia gardła, wymienić można bakterie z gatunku Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae (potocznie określane jako pneumokoki) czy Mycoplasma pneumoniae.

Zapalenie gardła a angina

Bakteryjnym zakażeniem gardła jest również angina – bakterie z grupy paciorkowców beta-hemolizujących z grupy A wywoływać mogą paciorkowcowe zapalenie gardła.

Co ciekawe, przyczyną zapalenia gardła mogą być również i takie drobnoustroje, których teoretycznie wcale nie łączy się z tą okolicą ciała.

Tak bywa chociażby w przypadku dwoinek rzeżączki, które najbardziej znane są z zakażeń okolic intymnych – patogeny te mogą jednak wywołać również i zapalenie gardła.

Infekcyjne ostre zapalenie gardła wywołać może jeszcze jeden typ patogenów, których dotychczas nie wymieniono – mowa tutaj o grzybach, istnieje bowiem możliwość, że np. grzyby z gatunku Candida albicans doprowadzą do wystąpienia zapalenia gardła.

Nieinfekcyjne przyczyny zapalenia gardła

Rzeczywiście najczęstszą przyczyną zapalenia gardła są zakażenia, jednakże istnieje również i możliwość, że problem pojawi się bez udziału chorobotwórczych patogenów.

Zapalenie gardła może bowiem wynikać również i z podrażnienia tej okolicy ciała np.

przez zimno czy sok żołądkowy (taka możliwość dotyczy szczególnie pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym), nieprzyjemne objawy ze strony gardła mogą się rozwijać również u osób palących tytoń lub narażonych na dym tytoniowy (mowa tutaj o tzw. biernych palaczach).

Ostre zapalenia gardła: objawy

Jako, że ostre zapalenie gardła jest chorobą bardzo częstą, prawdopodobnie każdy człowiek zna objawy tego schorzenia. Ból gardła, uczucie pieczenia czy kłucia, suchość w gardle czy trudności z przełykaniem – takie są właśnie podstawowe objawy zapalenia gardła.

Już same objawy zlokalizowane w okolicy gardła mogą być bardzo uciążliwe dla pacjenta, niestety – zazwyczaj pacjenci z zapaleniem gardła zmagają się jeszcze z innymi dolegliwościami. To, jakie dokładnie to będą objawy, zależy już bezpośrednio od przyczyny zapalenia gardła.

Przykładowo u chorych z wirusowym zapaleniem gardła spotykane mogą być stany podgorączkowe (temperatura sięgająca około 37-38 stopni Celsjusza), kaszel oraz katar. Dolegliwości te mogą utrzymywać się przez różny czas, typowo jednak czas ich występowania sięga kilku (3-7) dni.

W przebiegu zaś bakteryjnych zapaleń gardła pojawiać się może znacznie wyższa gorączka (osiągająca 39 czy nawet 40 stopni Celsjusza) czy powiększenie znajdujących się w okolicy szyi węzłów chłonnych, dochodzić może również do występowania ropnej wydzieliny w okolicy gardła. Problemem w przypadku tych zakażeń jest nie tylko to, że ich objawy są bardziej nasilone, ale i to, że (zwłaszcza, jeżeli u chorego nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie) dolegliwości mogą utrzymywać się przez znacznie dłuższy czas.

Czytaj też: Chrypka u dziecka: co podać i jak leczyć? 5 najczęstszych przyczyn chrypki u dziecka

Rozpoznawanie ostrego zapalenia gardła

Zazwyczaj do rozpoznania ostrego zapalenia gardła w zupełności wystarczające jest przeprowadzenie wywiadu oraz badania lekarskiego. Podczas wywiadu lekarz pyta pacjenta o doświadczane przez niego dolegliwości (już na tej podstawie możliwe jest wysunięcie podejrzenia, jaka jest przyczyna zapalenia gardła u chorego).

Kolejnym etapem jest badanie gardła – medyk poszukuje różnych objawów choroby, takich jak chociażby zaczerwienienie błony śluzowej gardła.

Istotne jest również sprawdzenie, czy w obrębie gardła widoczna jest może jakaś wydzielina – jej obecność sugeruje bowiem bakteryjne zakażenie gardła, które wymaga zdecydowanie odmiennego leczenia niż wirusowe postacie tej choroby.

Tak już zaznaczono wyżej, rozpoznanie zapalenia gardła stawiane jest najczęściej bez wykonywania jakichś dodatkowych badań. Czasami jednak – szczególnie u dzieci, u których podejrzewana jest angina paciorkowcowa – lekarz pobiera od pacjenta wymaz z gardła.

Farmakologiczne leczenie zapalenia gardła

Leczenie stanów zapalnych gardła uzależnione jest od tego, jaka jest przyczyna problemu u danego pacjenta.

W wirusowych zapaleniach gardła stosowane jest leczenie objawowe – pacjentom zalecane są leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, które łagodzą doświadczane przez nich dolegliwości.

Zazwyczaj najbardziej uciążliwym dla chorych objawem jest ból gardła, który nierzadko utrudnia przełykanie – czasami nawet przełknięcie śliny może stwarzać trudności.

Łagodzić ten problem można przy użyciu różnorodnych preparatów na ból gardła – zazwyczaj zawierają one różne substancje łagodzące, a czasami także środki o działaniu miejscowo znieczulającym, i dostępne są one w wielu rozmaitych formach. W aptekach można w końcu znaleźć zarówno leki w postaci pastylek do ssania, jak i w formie sprayu czy syropu.

Odmienne jest zaś leczenie bakteryjnych czy grzybiczych zapaleń gardła. W ich przypadku stosuje się już leczenie przyczynowe – w bakteryjnych stanach zapalnych gardła pacjentom zalecane jest stosowanie antybiotyku.

You might be interested:  Cysta na jajniku – co oznacza torbiel na jajniku?

Szczególnie istotne jest to w przypadku anginy paciorkowcowej – zaniechanie leczenia znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań tej choroby, wśród których wymienia się m.in.

ropnie okołomigdałkowe i zapalenie ucha środkowego, ale i nawet kłębuszkowe zapalenie nerek, gorączkę reumatyczną czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Domowe sposoby na zapalenie gardła

W przypadku rozwinięcia się u nas zapalenia gardła całkowicie zrozumiałe jest to, że posiłkujemy się wtedy różnymi lekami. Istnieje jednak szereg domowych sposobów na zapalenie gardła, które również mogą prowadzić do zmniejszenia intensywności przykrych objawów tej choroby.

 • Nawadnianie – przyjmowanie większej niż zazwyczaj ilości płynów nawilża śluzówkę gardła i najzwyczajniej w świecie łagodzi ból. Tutaj warto jednak wspomnieć o rodzaju płynów – najkorzystniejsze będą ciepłe napoje, takie jak chociażby herbata.
 • Wietrzenie domu – dla chorego gardła niekorzystne jest również suche powietrze, w związku czym warto jest regularnie wietrzyć pokój, w którym odpoczywa chory na zapalenie gardła.
 • Nawilżanie powietrza – wspomóc się można również nawilżaniem powietrza. Do tego celu można wykorzystać specjalistyczne nawilżacze, ale i po prostu położyć wilgotny ręcznik na kaloryferze.
 • Stosowanie płukanek – ból gardła łagodzić może również regularnie korzystanie z różnych płukanek – tutaj polecić można rozmaite płukanki ziołowe, jednym z popularniejszych domowych sposób na zapalenie gardła jest płukanie jamy ustnej naparem z szałwii.

Czytaj też: 5 genialnych sposobów nawilżania powietrza w domu

Zapalenie gardła: kiedy leczyć się w domu, a kiedy udać się do lekarza?

Płukanki, tabletki na ból gardła czy leki przeciwgorączkowe – wszystkie z wymienionych możemy stosować nawet bez odwiedzenia lekarza, są one w końcu dostępne bez recepty.

Kiedy więc zapalenie gardła powinno nas skłonić do wizyty u specjalisty? Z pewnością wtedy, kiedy występujące objawy przemawiają za zakażeniem bakteryjnym – może przecież okazać się konieczne zastosowanie wtedy antybiotyku.

Wskazane również jest to, aby dziecko z zapaleniem gardła zostało zbadane przez lekarza – dziecięcy problem może być bowiem zarówno spowodowany zakażeniem wirusowym, jak i może to być angina paciorkowcowa, która, ze względu na jej możliwe powikłania, zdecydowanie wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia.

Ostre zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia gardła są wirusy. U dzieci jest to ok. 80% wszystkich zachorowań, u dorosłych aż 90-95%. Drugim co do częstości występowania, jest zakażenie bakteryjne, które u dzieci wynosi ok.

15%, u dorosłych natomiast 5-10%. Drobny odsetek stanowią zakażenia wywoływane przez inne czynniki. Okresem, w którym odnotowuje się największą zapadalność na ostre zapalenie gardła jest czas od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Wirusowe ostre zapalenie gardła

Zakażenie wirusowe przenosi się drogą kropelkową oraz poprzez bezpośredni kontakt z chorym. Okres wylęgania wynosi 1-6 dni. Oznacza to, że objawy choroby mogą pojawić się do 6 dni od kontaktu z osobą będącą jej źródłem. Chory zaczyna zarażać 1-2 dni przed pojawieniem się objawów, a przestaje do 3 tygodni po.

Stosowane w zapaleniu gardła

Najczęstsze objawy towarzyszące wirusowemu zapaleniu gardła to:

 • ból gardła,
 • ból głowy,
 • ból stawów i mięśni,
 • niewielka gorączka,
 • nieżyt nosa – katar,
 • kaszel,
 • w niektórych przypadkach również zapalenie spojówek i biegunka.

Objawy mononukleozy zakaźnej

Szczególną formą infekcji wirusowej jest mononukleoza zakaźna. Wywołuje ją wirus Epsteina i Barr. Przenosi się przez kontakt ze śliną osoby chorej lub zakażonej. Okres wylęgania choroby to ok. 30 – 60 dni. Uwaga! Po jej przebyciu pacjent może zarażać przez pół roku, a w niektórych przypadkach nawet dłużej.

Niestety, wirus nigdy nie jest całkowicie eliminowany z organizmu, a choroba często przebiega bezobjawowo. Przebieg objawowy to rozwijające się powoli osłabienie i rozbicie, podobne do objawów grypy. Następnie chory odczuwa nagły ból gardła z wysoką gorączką, przypominający anginę paciorkowcową.

Poza tym, obserwuje się powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych, może się także pojawić wysypka i inne zmiany skórne. Diagnostyka mononukleozy zakaźnej obejmuje badania przeciwciał przeciw wirusowi oraz identyfikację jego DNA we krwi. Leczenie w większości przypadków jest objawowe.

W przypadku ciężkiego przebiegu choroby konieczna może być hospitalizacja.

Bakteryjne ostre zapalenie gardła

Bakterią najczęściej wywołującą zapalenie gardła jest Streptococcus pyogenes – mamy wtedy do czynienia z anginą paciorkowcową. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt.

Uwaga! Źródłem zakażenia może być zarówno chory jak i osoba zdrowa, będąca nosicielem bakterii. Objawy rozwijają się po okresie 1-4 dni od kontaktu ze źródłem. Długość okresu zakaźności zależy od leczenia.

Jeżeli podjęto skuteczną antybiotykoterapię, chory przestaje zakażać już po 24 godzinach od jej rozpoczęcia. Jeżeli natomiast nie podano odpowiedniego antybiotyku, zakaźność trwa około 7 dni od wygaśnięcia objawów.

W diagnostyce anginy paciorkowcowej w przypadku niejednoznacznego obrazu klinicznego, znajdują zastosowanie szybkie testy antygenowe oraz posiewy wymazu z gardła.

Objawy bakteryjnego zapalenia gardła

Objawy infekcji paciorkowcowej różnią się od infekcji wirusowej. Najczęstsze objawy towarzyszące bakteryjnemu zapaleniu gardła to:

 • nagły początek,
 • wysoka gorączka,
 • bardzo silny ból gardła,
 • ból przy przełykaniu,
 • ból głowy,
 • nudności oraz wymioty,
 • ból brzucha,
 • nie występuje kaszel i katar.

Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie domowymi sposobami

Leczenie ostrego zapalenia gardła

W przypadku zakażeń bakteryjnych, lekarz decyduje o podaniu antybiotyku. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakażeń paciorkowcowych, gdyż niosą one ze sobą ryzyko powikłań. Należą do nich:

 • powstanie ropni,
 • rozszerzenie zakażenia na inne narządy,
 • późne powikłania immunologiczne (w tym tzw. gorączka reumatyczna, prowadzącą między innymi do uszkodzenia zastawek serca).

Bardzo istotne jest przyjmowanie zaleconego antybiotyku do końca. Mimo, że poprawa stanu pacjenta występuje już w pierwszych dniach, do całkowitego wyeliminowania bakterii niezbędne jest przyjęcie pełnej dawki leku. Należy podkreślić, iż przerwanie terapii może prowadzić do wytworzenia przez bakterie oporności na stosowany antybiotyk!

W zakażeniach wywołanych przez wirusy nie stosuje się antybiotyków.

W obu typach zakażeń gardła stosujemy również leczenie objawowe, które obejmuje:

 • odpoczynek,
 • przyjmowanie dużej ilości płynów, szczególnie istotne w przypadku gorączki,
 • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zawierające np. paracetamol czy ibuprofen,
 • leki działające miejscowo na błonę śluzową gardła w formie pastylek do ssania lub sprayu,
 • preparaty zawierające np. benzydaminę lub salicylan choliny, działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
 • preparaty zawierające np. lidokainę, działające miejscowo znieczulająco na gardło,
 • preparaty złożone do płukania gardła o działaniu przeciwbólowym i ściągającym,
 • leki obkurczające błonę śluzową jamy nosowej zawierające np. xylometazolinę, oxymetazolinę w formie sprayu, kropli lub żelu,
 • leki obkurczające błonę śluzową jamy nosowej zawierające np. fenylefrynę lub pseudoefedrynę w formie tabletek lub preparatów rozpuszczalnych,
 • preparaty hamujące odruch kaszlowy w przypadku suchego kaszlu.

Pomocniczo można również stosować preparaty zawierające takie zioła jak:

 • korzeń prawoślazu,
 • liście podbiału,
 • kwiat dziewanny,
 • liście i kwiat malwy – bogate w substancje śluzowe, stosowane doustnie, wykazujące działanie łagodzące podrażnienia błony śluzowej gardła,
 • eukaliptus gałkowy – zawierający olejki eteryczne o łagodnym działaniu przeciwbólowym i taniny działające ściągająco,
 • kwiaty nagietka lekarskiego i szałwii lekarskiej w formie płukanek do jamy ustnej i gardła o  łagodnym działaniu przeciwzapalnym i ściągającym.

Pamiętaj! Przed zastosowaniem preparatów ziołowych, należy upewnić się, że nie wchodzą one w interakcje z lekami zaleconymi przez lekarza. Niezależnie od podejrzeń rodzaju infekcji, udaj się na konsultację do lekarza. Dzięki temu, możesz uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji nieprawidłowego leczenia.

Pamiętaj, aby w okresie wzmożonej zachorowalności na infekcje zadbać o swoją odporność! Źródła: Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017 A.Dobrzyńska, J.Ryżko, Pediatria, Elsevier, Wrocław 2014 W.Kostowski, Z.Herman, Farmakologia, PZWL, Warszawa 2004 Z.

Kohlmunzer, Farmakognozja, PZWL, Warszawa 2013

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *