Upławy, w przeciwieństwie do prawidłowej, bezwonnej i białej wydzieliny fizjologicznej z pochwy, charakteryzują się żółtym, zielonkawym lub brązowym zabarwieniem, niejednokrotnie towarzyszy im przykry zapach oraz inne objawy, świadczące o danym stanie chorobowym. Niektóre pacjentki odczuwają duży niepokój, obserwując u siebie żółte upławy – czy słusznie? Czy zmiana barwy wydzieliny na żółtą jest sygnałem poważnych schorzeń i wymaga konsultacji ginekologicznej? Jakie są najczęstsze przyczyny żółtych upławów?
Żółte upławy – grzybicze zapalenie pochwy
W 8 na 10 przypadków żółte upławy z pochwy świadczą o infekcji bakteryjnej. Jeśli ropnej wydzielinie towarzyszy:
- pieczenie,
- świąd okolic intymnych,
- nieprzyjemny zapach z pochwy,
- upławy mają gęstą konsystencję twarogu i biały kolor – najprawdopodobniej pacjentka choruje na drożdżycę (kandydozę), za którą odpowiedzialny jest zwykle grzyb Candida albicans.
Przy grzybicy pochwy kobiety często skarżą się też na dolegliwości ze strony układu moczowego, takie jak częstomocz, a także uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza.
Do zakażenia dochodzi wskutek współżycia, stosowania antybiotykoterapii (zwłaszcza leków z grupy tetracyklin, antybiotyki zaburzają naturalną mikroflorę pochwy).
Czynnikiem ryzyka jest również ciąża, wiele pacjentek, które spodziewa się potomstwa, zapada na infekcje pochwy wskutek wahań hormonalnych, które utrudniają utrzymanie kwaśnego środowiska w pochwie.
Zagrożone drożdżycą są także kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną, chorujące na cukrzycę, a także te, które nie dbają o prawidłową higienę okolic intymnych. Zapalenie grzybicze pochwy leczy się za pomocą farmakoterapii (leków przeciwgrzybiczych). W czasie trwania kuracji wskazana jest również wstrzemięźliwość seksualna. Warto dodać, że grzybica pochwy jest jedną z najczęstszych infekcji intymnych, z jakimi zmagają się kobiety.
Żółte upławy – nadżerka szyjki macicy
Żółte upławy mogą być manifestacją nadżerki szyjki macicy, czyli ubytku nabłonka szyjki macicy. Wyróżnia się rzekomą (ektopię) i prawdziwą (właściwą) nadżerkę szyjki macicy, właściwe rozpoznanie wymaga, oprócz badania ginekologicznego – cytologii, posiewu i kolposkopii. Do powstawania ektopii przyczynia się:
- ciąża,
- poród,
- antykoncepcja hormonalna,
- częste infekcje pochwy,
- niektóre zabiegi ginekologiczne.
Natomiast do czynników sprawczych nadżerki właściwej zalicza się urazy mechaniczne, przewlekłe stany zapalne, poważne zaburzenia hormonalne.
Nadżerka rzekoma zwykle nie zagraża zdrowiu, wymaga jedynie obserwacji, regularnych badań (tzw. terapia wyczekująca). Leczenie nadżerki prawdziwej może obejmować zabieg laserowy, elektrokoagulację lub kriokoagulację.
Warto wspomnieć, że całkowicie zlekceważona nadżerka może w przyszłości przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy, dlatego nie wolno jej bagatelizować i należy systematycznie odwiedzać ginekologa.
Objawem jakich innych chorób mogą być żółte upławy?
Żółte upławy – rzęsistkowe zapalenie pochwy
Żółte upławy mogą sygnalizować rozwój rzęsistkowicy, którą wywołuje pasożyt dróg moczowo-płciowych, rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis). Do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego.
Innymi symptomami choroby, oprócz pienistych, żółtych upławów, jest ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej, częstomocz, bóle podbrzusza, świąd w okolicy krocza. Warto wspomnieć, że rzęsistkowica u mężczyzn, zwykle przebiega bez objawów.
Jeśli chodzi o metody leczenia, stosuje się leki przeciwpierwotniakowe, konieczna jest także abstynencja seksualna oraz objęcie terapią również partnera.
Żółte upławy – zanikowe zapalenie pochwy
Atroficzne zapalenie pochwy, czyli zanik śluzówki pochwy, objawia się świądem i pieczeniem okolic intymnych, mogą wystąpić również upławy.
Dolegliwość ta jest często diagnozowana u pacjentek w okresie okołomenopauzalnym, wpływając negatywnie na jakość ich życia seksualnego.
Główną przyczyną zaniku nabłonka błony śluzowej pochwy jest niedobór estrogenów, dlatego celem terapii leczniczej jest uzupełnienie owego deficytu hormonalnego, stosując farmakoterapię (leki zawierające estrogen).
O czym świadczą żółte upławy w ciąży?
Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży? Najczęściej jest bezbarwny, bezwonny, może mieć lekko białawe zabarwienie. Jeśli natomiast pacjentka zauważa u siebie jakieś niepokojące objawy, powinna zgłosić się do lekarza.
Podsumowując, żółte upławy mogą być symptomem wielu stanów chorobowych – poznanie źródła tej nieprawidłowej wydzieliny z pochwy wymaga konsultacji ginekologicznej i w razie konieczności wykonania specjalistycznych badań.
Upławy – objawem czego może być wydzielina z pochwy?
Owulacja, grzybica pochwy, nadżerka, waginoza – te wszystkie pojęcia łączy wspólny mianownik. Wszystkie mają istotny wpływ na rodzaj wydzieliny, jaka wydobywa się z pochwy kobiety.
Jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy, a jak upławy świadczące, że w organizmie kobiety dzieje się coś niepokojącego? Jak zmienia się wydzielina intymna w czasie cyklu miesiączkowego? Każda kobieta powinna znać odpowiedzi na te pytania, by wiedzieć, objawem czego jest konkretna wydzielina z pochwy i kiedy udać się do lekarza.
Owulacja – jak wygląda śluz z pochwy?
Przez cały cykl miesiączkowy z pochwy wydostaje się wydzielina nazywana śluzem szyjkowym. W zależności od fazy cyklu śluz z pochwy zmienia swój wygląd. Niezwykle istotne jest, żeby wiedzieć, jaki śluz jest prawidłowy, a kiedy mamy do czynienia ze śluzem nieprawidłowym, czyli upławami.
W czasie cyklu miesiączkowego kobieta powinna zauważyć dwa rodzaje śluzu z pochwy, tzw. śluz płodny i niepłodny. Kilka dni przed owulacją, najczęściej około 11 dnia cyklu, z pochwy zaczyna wydostawać się śluz płodny. Ten rodzaj śluzu występuje w czasie owulacji i zanika kilka dni po niej – najczęściej trwa do 18 dnia cyklu.
Śluz płodny jest bezbarwny, bezwonny i ciągnący się. Wyglądem przypomina białko jajka kurzego. Śluz ten jest nazywany płodnym, ponieważ ułatwia plemnikom poruszanie się i zapłodnienie.
Po owulacji śluz z pochwy zaczyna się zmieniać. Staje się lepki, kleisty, mętny, ma biały lub kremowy kolor. Taki śluz pojawia się do wystąpienia miesiączki, a niekiedy także przez kilka dni po jej zakończeniu. Śluz niepłodny nie jest tak obfity jak płodny, zwłaszcza w czasie owulacji, ale może pozostawiać biały nalot na bieliźnie.
Taki śluz nazywamy niepłodnym, gdyż utrudnia on plemnikom drogę do macicy.
Opisane dwa rodzaje śluzu, to śluz prawidłowy. Jeśli wydzielina z pochwy nie przypomina ani śluzu płodnego, ani niepłodnego, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z upławami.
Zobacz także: Grzybica pochwy – leki bez recepty i probiotyki ginekologiczne
Upławy z pochwy – jak wyglądają?
Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, która świadczy o infekcji pochwy – najczęściej o grzybicy pochwy lub infekcji bakteryjnej, ale także o innych dużo poważniejszych chorobach intymnych.
Grzybica pochwy – jak wyglądają upławy
Jeśli w organizmie kobiety doszło do zakażenia drożdżakami, to najczęściej pozna to ona po wydzielinie z pochwy. Grzybicę pochwy łatwo rozpoznać po białej, gęstej, serowatej, przypominającej twarożek wydzielinie. Niekiedy upławy mogą mieć też kolor żółtawy lub zielonkawy.
Oprócz upławów kobiety skarżą się na swędzenie pochwy, często też pieczenie pochwy. W przypadku wystąpienia takich objawów, trzeba zasięgnąć porady lekarza ginekologa.
Białe upławy (bakteryjne zapalenie pochwy)
Jeśli za zakażenie odpowiadają bakterie, a nie grzyby, wtedy wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny rybi zapach. Upławy są obfite, wodniste, mają szarobiały kolor. W przypadku pojawienia się takiego rodzaju upławów, również należy zasięgnąć porady lekarza, który najpewniej przepisze antybiotyk (dopochwowy lub dodatkowo doustny).
Żółte upławy (rzęsistkowica)
Żółte upławy, niekiedy zielone, obfite, czasami pieniące się mogą oznaczać zakażenie pasożytem – rzęsistkiem pochwowym.
Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas stosunku, korzystania z tej samej toalety lub z tego samego ręcznika.
W przypadku tej choroby, również należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, które przepisze leki doustne zawierające metronidazol lub tynidazol, a często także leki dopochwowe i maść lub krem.
Czytaj również: Dieta przy grzybicy pochwy (candida dieta) – co jeść?
Brązowe upławy (Chlamydioza)
Brązowa wydzielina z pochwy może oznaczać zakażenie Chlamydia trachomatis, czyli chlamydiozę. Chlamydioza może także objawiać się krwawieniem po stosunku lub śródmiesiączkowym.
Chorobie tej często towarzyszy pieczenie pochwy przy oddawaniu moczu, często pojawiają się też objawy niecharakterystyczne, a nawet niespecyficzne jak np. bóle w podbrzuszu. Chlamydioza jest chorobą przenoszoną drogą płciową i wszyscy partnerzy seksualni powinni być leczeni.
Nieleczona i bezobjawowa wydałoby się chlamydioza (szczególnie u mężczyzn) po latach może okazać się jedną z przyczyn problemów pojawiających się przy zajściu w ciążę lub podczas utrzymania ciąży.
Nadżerka szyjki macicy – jak wyglądają upławy?
Nadżerka to najprościej rzecz ujmując ubytek nabłonka lub błony śluzowej w szyjce macicy. Nadżerka zwykle nie daje niepokojących objawów. Najczęściej rozpoznaje ją lekarz podczas badania ginekologicznego, ale to nie oznacza, że nie daje ona żadnych objawów.
Nadżerkę można rozpoznać po obfitych upławach o białym, niekiedy żółtym lub nawet zielonkawym kolorze. Do innych objawów nadżerki zalicza się niezdiagnozowane krwawienia lub plamienia w trakcie i bezpośrednio po stosunku.
Jest to częsty objaw alarmujący, wówczas kobiety udają się na wizytę u ginekologa.
Jeśli lekarz stwierdzi, że mamy nadżerkę, z pewnością zleci nam wykonanie cytologii, żeby wykluczyć obecność komórek nowotworowych w szyjce macicy.
Upławy – co oznaczają brązowe i żółte, a co białe i zielone?
Upławy to nieprawidłowa i często świadcząca o infekcji intymnej wydzielina z pochwy. U zdrowej kobiety śluz pomaga nawilżać waginę, jest gęsty i mlecznobiały lub przezroczysty i ciągnący się – wszystko zależy od tego, w jakim momencie cyklu miesiączkowego znajduje się kobieta.
Prawidłowa wydzielina zawiera w 99% pałeczki kwasu mlekowego, które działają dobroczynnie na florę bakteryjną pochwy, zaś 1% stanowią drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak bakterie kałowe czy pałeczki gronkowca złocistego.
Kiedy równowaga flory bakteryjnej jest zachwiana, a poziom patogenów zwiększa się, możemy mówić o wystąpieniu infekcji intymnej, której najczęstszym symptomem jest wydzielina o nieprawidłowym kolorze i nieprzyjemnym zapachu.
Białe upławy – co mogą oznaczać?
Biała wydzielina z pochwy jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Problem pojawia się wówczas, gdy przybiera bardzo gęstą konsystencję, która zaczyna przypominać twarożek i pojawiają się w niej liczne grudki.
Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu drożdżakami (grzybami) z gatunku Candida albicans, które kolonizując pochwę, okolice krocza, warg sromowych oraz odbytu, wywołują również dodatkowe dolegliwości.
Do najczęściej spotykanych objawów grzybicy należy uporczywe swędzenie oraz pieczenie okolic intymnych i pochwy, zaczerwienienie oraz obrzęk warg sromowych, a także uczucie suchości w pochwie.
Zwykle białe upławy świadczące o zakażeniu grzybiczym nie charakteryzują się nieprzyjemnym zapachem, czasem jednak można wyczuć woń przypominającą zapach drożdży.
Jak należy leczyć białą wydzielinę z pochwy? Zalecana jest przede wszystkim konsultacja z ginekologiem, który przepisze globulki lub maści z substancjami działającymi przeciwgrzybiczo. Najczęściej wymagane jest stosowanie obu form leków – globulka leczy zakażenie wewnątrz pochwy oraz przywraca drogom rodnym prawidłową mikroflorę, zaś maści stosowane na wargi sromowe oraz okolice odbytu minimalizują przykre objawy – świąd i pieczenie.
Żółte upławy – czy jest to powód do niepokoju?
Nie każdy śluz z pochwy o żółtym zabarwieniu oznacza infekcję intymną – wydzielina o takim kolorze pojawia się również poza okresem owulacji. Jest to tzw. śluz szyjkowy.
Jeśli nie towarzyszą mu żadne, dodatkowe objawy, to znak, że flora bakteryjna pochwy jest w dobrym stanie.
Inaczej jest w przypadku wydzieliny, której występowanie wiąże się ze swędzeniem, pieczeniem okolic intymnych, a także przykrym zapachem – może to świadczyć o występowaniu nadżerki macicy.
Żółte upławy oraz wydzielina o zielonkawym zabarwieniu występuje również przy zakażeniu rzęsistkiem płciowym. Innymi objawami rzęsistkowicy są bóle podbrzusza, świąd i zaczerwienienie w okolicach pochwy oraz warg sromowych, a także częste oddawanie moczu, ból w czasie stosunku seksualnego czy zaburzenia cyklu miesiączkowego. Leczenie infekcji intymnej wymaga zastosowania antybiotyku.
Zielone upławy – zakażenie bakteryjne
Upławy z pochwy o charakterystycznej, zielonkawej barwie często oznaczają zakażenie bakteryjne (waginoza), które może być wywołane na przykład przez patogeny z gatunku Gardnerella vaginalis. Infekcji najczęściej towarzyszy pieczenie oraz swędzenie okolic krocza, obrzęk warg sromowych, ból przy oddawaniu moczu, a także charakterystyczny, rybi zapach z pochwy.
W przypadku wystąpienia tych objawów należy skonsultować się z ginekologiem, ponieważ lekceważenie ich może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych – bakterie mogą wniknąć do kanału szyjki macicy. Zielone upławy mogą też oznaczać zanikowe zapalenie pochwy, na które cierpią panie w okresie menopauzy lub te, które borykają się z niskim poziomem estrogenów we krwi.
Upławy z krwią – czy jest się czego bać?
Nie każda brązowa wydzielina z pochwy jest powodem do niepokoju. Bardzo często plamienie tego typu pojawia się tuż przed wystąpieniem menstruacji. Upławy z krwią mogą też wystąpić w czasie owulacji lub w pierwszej fazie ciąży, kiedy zarodek zagnieżdża się w błonie macicy.
Czasem jednak brązowa wydzielina z pochwy może zwiastować problemy zdrowotne, występuje bowiem w przebiegu bakteryjnego zapalenia pochwy czy stanów zapalnych miednicy mniejszej. Zdarzają się również plamienia po przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.
Na ogół nie jest to powód do niepokoju – organizm reaguje w ten sposób na odstawienie hormonów. Jeśli jednak problem dłużej się utrzymuje, warto skorzystać z pomocy lekarza, który ustali, czy upławy z krwią stanowią symptom poważniejszej choroby.
Leczenie na własną rękę nie jest wskazane, ponieważ można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Upławy – niepokojąca wydzielina z pochwy
Wydzielina z narządów rodnych to u kobiety sytuacja normalna i stała – stanowi naturalne zabezpieczenie miejsc intymnych przed wszelkimi zakażeniami i infekcjami. Niestety, nie każdy jej rodzaj mieści się we wspomnianej normie. Sprawdź, kiedy naturalna wydzielina z pochwy zamienia się w upławy i o czym świadczy ich obecność.
Wydzielina jest produkowana w gruczołach przedsionkowych większych zlokalizowanych wewnątrz warg sromowych większych. Pierwszą naturalną wydzielinę z pochwy, tzw.
śluz szyjkowy, można zaobserwować jeszcze na kilka miesięcy przed pojawieniem się pierwszej miesiączki.
Od tego momentu towarzyszy ona kobiecie już przez całe życie, z mniejszym lub większym nasileniem – w zależności od etapu życia, na jakim się znajduje.
O ile jednak, wydzielina wydostająca się z pochwy to sytuacja normalna, nie każdy jej rodzaj w owej normie się mieści. Niektóre mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Sprawdź, kiedy naturalna wydzielina z pochwy zamienia się w upławy i na co wskazuje jej występowanie
Normalna, czyli jaka?
Na początek warto określić, jak wygląda wspomniana norma, bo jak się okazuje, jej utrzymanie wcale nie jest takie proste – upławy z pochwy to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach ginekologicznych.
Powodem ich pojawienia się może być nie tylko infekcja intymna, ale także stosowanie określonych kosmetyków, środków higienicznych, proszków do prania czy płukania bielizny, niewystarczająca lub nadmierna higiena intymna (zachwianie wewnętrznej równowagi), nieodpowiednia bielizna, niewłaściwie dobrana antykoncepcja czy nadużywanie antybiotykoterapii. Bez względu jednak na przyczynę, pojawienia się upławów nigdy nie należy lekceważyć, bo zaniedbanie problemu na tym wstępnym etapie może doprowadzić do powikłań oraz poważniejszych chorób. Jako, że naturalna wydzielina z pochwy jest z reguły:
- przejrzysta, mleczna, biaława lub lekko żółtawa,
- bezwonna,
- o konsystencji śluzowej,
- jej ilość jest zależna od fazy cyklu miesiączkowego,
upławami będziemy nazywać wszelkie wydzieliny, charakteryzujące się niewłaściwą barwą, nieprzyjemnym zapachem, nieprawidłową konsystencją lub nadmierną ilością, którym często towarzyszy uczucie bólu, pieczenie oraz świąd okolic intymnych.
Obfitość wydzieliny
W sytuacji prawidłowej obfitość wydzieliny z pochwy jest zależna od momentu cyklu miesiączkowego.
W pierwszej fazie zazwyczaj się nie pojawia lub jest jej bardzo niewiele, natomiast szczególną jej ilość zaobserwować można mniej więcej w połowie cyklu – tuż przed owulacją oraz w jej trakcie (sprzyja to zapłodnieniu – wydzielina ułatwia poruszanie się plemnikom, dlatego śluz ten nazywany jest płodnym). Po wejściu w fazę niepłodną ilość śluzu ponownie się zmniejsza.
Obfitość wydzieliny z pochwy jest też związana z etapem życia, na jakim znajduje się kobieta – wzrasta naturalnie w okresie dojrzewania, zaś zmniejsza się w czasie przekwitania. U dorastającej dziewczynki śluzu może być sporo, co jest skutkiem wzmożonej pracy estrogenów. U kobiety po menopauzie śluz może nie pojawiać się w ogóle, co powoduje przykre uczucie suchości pochwy.
Obfitszą niż zwykle wydzielinę z pochwy powodują też inne czynniki, niezwiązane z fazą cyklu. To np.
lubrykacja – naturalne zwilżenie narządów płciowych przez gruczoły przedsionkowe w odpowiedzi na podniecenie seksualne, co ma w założeniu ułatwić penetrację.
Wzmożoną produkcję wydzieliny obserwuje się także u kobiet ciężarnych – jej zadaniem w tym okresie jest ochrona płodu przed ewentualnymi zakażeniami.
Jak więc widać, więcej nie zawsze znaczy gorzej.
Jeśli jednak wydzielina wypływa w nadmiernych ilościach, powodując nieprzyjemne uczucie mokrości w okolicach intymnych, ogranicza swobodę ruchu i utrudnia codzienne funkcjonowanie (wymaga kilkukrotnego wymieniania wkładek higienicznych w ciągu dnia), a faktu tego nie można wytłumaczyć powyższymi czynnikami, warto skonsultować się z lekarzem.
Istnieje ryzyko, że mamy do czynienia z upławami, a w takim przypadku konieczne będzie zdiagnozowanie ich przyczyny i podjęcie określonego działania. Czasami wystarczy rezygnacja z noszenia nieprzewiewnej bielizny lub zbyt obcisłych spodni, w innych przypadkach – konieczne jest leczenie.
Konsystencja wydzieliny
Naturalna wydzielina z pochwy przybiera zazwyczaj kremową konsystencję. Śluz płodny, czyli ten, który pojawia się przed owulacją, daje wrażenie wilgotności – zarówno w pochwie, jak i na bieliźnie.
Po nabraniu go na dwa palce i oddaleniu ich od siebie, konsystencją przypomina surowe białko jaja kurzego – rozciąga się pomiędzy palcami i jest stosunkowo śliski.
Wydzielina, która pojawia się po owulacji i jest obecna aż do miesiączki, czyli śluz niepłodny (może występować także po krwawieniu miesiączkowym, aż do czasu pojawienia się śluzu płodnego), przybiera lepką, kleistą konsystencję i nie daje wrażenia wilgoci.
Taka postać jest związana z funkcją wydzieliny – ma blokować plemnikom dostanie się do macicy. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, kiedy wydzielina z pochwy przybiera następującą postać:
- upławy gęste, obfite, o serowej, twarożkowej, grudkowej konsystencji (rzadziej wodniste) – do tego o białawym zabarwieniu i lekkim zapachu pleśni, drożdży lub lekko słodkawej woni zwykle oznaczają grzybicę pochwy (inaczej kandydoza, drożdżyca);
- upławy ropno- śluzowe – mogą oznaczać chlamydiozę;
- upławy pieniste, nierozciągliwe, obfite – o żółto-zielonkawym lub szarawym zabarwieniu i bardzo nieprzyjemnym zapachu, zwykle oznaczają zakażenie rzęsistkiem;
- upławy rzadkie, pieniste, jednolite – do tego o szaro – białym zabarwieniu i rybim zapachu wskazują na waginozę bakteryjną;
- upławy kleiste, ropne lub ropno-śluzowe – mogą wskazywać na rzeżączkę.
Tego rodzaju symptomów nie wolno ignorować – w przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się z ginekologiem.
Zabarwienie wydzieliny
Fizjologiczna wydzielina z pochwy u zdrowej kobiety charakteryzuje się przezroczystą, białą lub żółtawą barwą. Śluz płodny jest z reguły przezroczysty, choć może też przyjmować kolor białawy.
Śluz niepłodny przybiera z reguły mętną, białawą lub żółtawą barwę, a naloty w tym kolorze mogą pozostawać na bieliźnie.
Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, kiedy wydzielina z pochwy przybiera następującą postać:
- upławy o białawym zabarwieniu – w połączeniu z serową, twarożkową, grudkowatą konsystencją i lekkim zapachu pleśni, drożdży lub lekko słodkawej woni zwykle oznaczają grzybicę pochwy;
- upławy szaro – białe – do tego rzadkie, pieniste, jednolite, zwykle o rybim zapachu, wskazują na waginozę bakteryjną;
- upławy żółto-zielonkawe lub szarawe – do tego pieniste, nierozciągliwe, obfite, o ostrym, bardzo nieprzyjemnym zapachu, zwykle oznaczają zakażenie rzęsistkiem;
- upławy żółtawe, czasami z domieszką krwi – do tego kleiste, ropne lub ropno-śluzowe, zwykle bezwonne, mogą wskazywać na rzeżączkę;
- upławy brązowe – u kobiety w ciąży może świadczyć nawet o poronieniu, a jeżeli nie są efektem ciąży, mogą być spowodowane nadżerką szyjki macicy, mięśniakami, polipami lub różnego rodzaju infekcjami;
- upławy zabarwione krwią – mogą towarzyszyć rozwojowi raka szyjki macicy, mięśniaków, polipów, nadżerki szyjki macicy bądź innych poważnych infekcji.
Tego rodzaju objawy wymagają każdorazowej konsultacji ginekologicznej.
Zapach wydzieliny
Naturalna wydzielina z pochwy zazwyczaj jest pozbawiona zapachu. Nie należy jednak zapominać, że kobieca pochwa to środowisko bardzo specyficzne, będące siedliskiem wielu gatunków mikroorganizmów.
Wprawdzie w momencie, gdy wewnętrzna równowaga kobiecego ekosystemu jest zachowana – pochwę zasiedla wystarczająca ilość dobrych bakterii, a te złe pozostają w bezpiecznej mniejszości, z intymnych okolic nie powinna się wydobywać żadna nieprzyjemna woń. Nie zawsze jednak jest to jednoznaczne z zupełnym brakiem zapachu.
Każda z nas posiada bowiem swój własny, biochemiczny zapach, który może być wyczuwalny w czasie pobudzenia seksualnego czy np. owulacji. To jednak bardzo delikatna, subtelna kompozycja, która dla nas samych – z reguły jest niewyczuwalna.
Jako że jednak, zasadniczą rolę wśród dobrych bakterii zasiedlających kobiecą mikroflorę, odgrywają pałeczki kwasu mlekowego, których zadaniem jest jego zakwaszanie, w zapachu towarzyszącym okolicom intymnym da się czasem wyczuć właśnie kwaśne nuty. Warto też podkreślić, że jednym z czynników, wpływających na zapach z miejsc intymnych, jest styl życia, prowadzona dieta, faza cyklu oraz higiena intymna.
Jeśli w czasie codziennej toalety czy czynności fizjologicznych zapach z miejsc intymnych nas niepokoi, sytuację tę warto skonsultować z ginekologiem. Nie należy lekceważyć zapachu, który wyraźnie przeszkadza – jest ostry i kwaśny. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, kiedy wydzielina z pochwy przybiera następującą postać:
- upławy o lekkim zapachu pleśni, drożdży lub o lekko słodkawej woni – do tego o białawym zabarwieniu, gęste, obfite, o serowej, twarożkowej, grudkowej konsystencji, zwykle oznaczają grzybicę pochwy;
- upławy o rybim zapachu – najczęściej szaro – białe, rzadkie, pieniste i jednolite, wskazują na waginozę bakteryjną;
- upławy o ostrym, bardzo nieprzyjemnym, zgniłym zapachu – zwykle żółto-zielonkawe lub szarawe, pieniste, nierozciągliwe, obfite, oznaczają zakażenie rzęsistkiem;
- upławy bezwonne, którym często towarzyszy obrzmienie i zaczerwienienie krocza oraz świąd mogą oznaczać infekcję wirusową – najczęściej wirusem opryszczki HSV; podobna bezwonna wydzielina o czerwonawym zabarwieniu może świadczyć o nadżerce lub nowotworze szyjki macicy.
Tego rodzaju objawów nie należy lekceważyć – w przypadku ich zaobserwowania konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Dziewczyny, obserwujmy swoją bieliznę!
Nieprzyjemna wydzielina z pochwy to ważny i absolutny sygnał konieczności odwiedzenia ginekologa, bo choć przyczyn upławów może być wiele (przykłady wymienione wyżej), w zdecydowanej większości odpowiadają za nie choroby pochwy i sromu.
Wspomniane schorzenia w swoim początkowym stadium są całkowicie wyleczalne i nie muszą prowadzić do groźnych powikłań, ale tylko fachowa diagnoza pozwoli na wdrożenie właściwego leczenia. Pomijając groźne konsekwencje ich lekceważenia, samo występowanie upławów z pochwy wiąże się często z dyskomfortem, jest uciążliwe i kłopotliwe.
Co więcej, przy nawracających upławach konieczne jest rozszerzenie leczenia na partnera seksualnego, ponieważ – mimo braku fizycznych objawów, może się on przyczyniać do wtórnych zakażeń.
Jaki z tego wniosek? Dziewczyny, obserwujmy swoją bieliznę! Badajmy za pomocą dotyku i węchu to, co wydostaje się z naszej pochwy i porównujmy ze wskazanymi normami.
To naprawdę normalna, naturalna czynność, a na zdziwienie zasługuje raczej – jej zaniechanie! Pamiętajmy, że nasz organizm chętnie dzieli się z nami niepokojem, dotyczącym naszego zdrowia intymnego, wysyłając różne sygnały, np.
te, które nazywamy upławami. Nie lekceważmy tych wskazówek!
Na szczęście, możemy sporo zrobić, by upławy się nie pojawiały. W tym celu należy zachowywać wszelkie zasady prawidłowej higieny intymnej, unikać diety bogatej w węglowodany i cukier, które są świetną pożywką dla rozwoju drożdżaków, zrezygnować z niektórych przyzwyczajeń (np.
częste używanie tamponów, długie, gorące kąpiele w wannie, bielizna ze sztucznych materiałów) oraz stosować probiotyki na bazie pałeczek kwasu mlekowego.
W przypadku upławów szczególnie polecanym produktem są probiotyki dopochwowe, po które zaleca się sięgnąć w razie wystąpienia zaburzenia równowagi mikroflory pochwy (lub profilaktycznie – w celu zapobiegnięcia takiej sytuacji), jak również wspomagająco – w leczeniu pierwszych objawów infekcji intymnych, w tym właśnie upławów.
Serwis invag.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Upławy z pochwy: brązowe, żółe, białe, zielone upławy – Co oznaczają?
Każda zdrowa kobieta – w zależności od cyklu, w którym się znajduje – wydziela śluz lub wydzielinę (tzw. upławy). Kiedy jednak powinniśmy się zaniepokoić? Na pewno do refleksji powinny skłonić nas żółte, zielone czy szarawe upławy oraz brązowe upławy. Mogą one świadczyć o zarażeniu drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.
Upławy przeźroczyste lub lekko białawe – wodniste upławy.
Przezroczysta lub lekko biaława, bezwonna wydzielina nie powinna zaniepokoić żadnej kobiety. Taka wydzielina jest prawidłowa. Warto pamiętać, że ilość wydzieliny z pochwy może zwiększać się pod wpływem różnych czynników np.
podczas stresu albo podczas noszenia złej – tzn. nieprzewiewnej bielizny oraz ciasnych dżinsów. Warto również często nosić przewiewne spódniczki. Ważne jest również, aby odpowiednio dbać o higienę podczas codziennego mycia się.
Wydzielina z pochwy zmieniająca nieco swój wygląd i konsystencję w trakcie całego cyklu owulacyjnego, to całkiem naturalny objaw zdrowej kobiety. Może być ona przezroczysta i rzadka, żółta lub biała i gęsta a także o nieco brunatnym zabarwieniu w okolicy miesiączki. Ilość śluzu jest niewielka i ma specyficzny, ale niebrzydki zapach.
Problem pojawia się w momencie, gdy tej wydzieliny jest naprawdę dużo, gdy tworzą się wodniste upławy, które mogą być sygnałem nie tylko niegroźnej infekcji intymnej, ale także stanów nowotworowych. Gdy upławy są wodniste i obfite mogą być wynikiem zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego pochwy. Dodatkowo może występować także świąd i pieczenie oraz ból w czasie stosunku czy oddawania moczu.
Wodniste upławy mogą być również wynikiem nadżerki szyjki macicy a także zaburzeń hormonalnych. Są to schorzenia dość poważne, które należy leczyć. W każdym przypadku nieprawidłowej wydzieliny z pochwy, należy udać się do ginekologa, który postawi odpowiednią diagnozę.
Białe upławy
Z pochwy mogą się wydzielać niepokojące upławy różnego koloru. Białe i gęste upławy wskazują na zakażenie grzybicze pochwy. Dodatkowo pośrednią przyczyną występowanie tego typu objawów jest zaburzenie i uszkodzenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy zwanej biocenozą. Otwiera to drogę dla grzybów rodzaju Candida.
Biocenoza może zostać uszkodzona przez źle dobraną antykoncepcję, źle zachowaną higienę oraz noszenie obcisłej bielizny wykonanej ze sztucznego materiału. Należy zwrócić szczególną uwagę przy występowaniu upławów koloru białego oraz na ich gęstość. Zalecane jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie.
Zabronione jest odbywanie stosunku płciowego.
Upławy białe, gęste serowate upławy
Specjaliści uważają, że taka wydzielina jest objawem zakażenia drożdżakami. To grzyby, którymi możemy zarazić się w drodze kontaktów seksualnych. Obok upławów pojawiają się swędzenie i pieczenie pochwy. Pochwa kobiety w różnych etapach cyklu wydziela śluz o różnej konsystencji i zapachu.
W czasie owulacji jest on na przykład przezroczysty i ma rzadką konsystencję. Podczas niepłodnych faz cyklu jest gęsty o kolorze białym lub żółtym. Przed miesiączką lub tuż po niej ma z kolei brązowe zabarwienie. Zapach wydzieliny z pochwy jest lekki i specyficzny, ale nie jest nieprzyjemny.
Występuje także w umiarkowanych ilościach.
Inaczej wygląda sprawa, gdy wydzielina zmienia się w upławy, które są serowate w białym kolorze i mają w sobie grudki, a dodatkowo pojawiają się także inne objawy, tj.
świąd i pieczenie pochwy, obrzęk warg sromowych czy zaczerwienienie okolic intymnych czy upławy z krwią.
Wtedy koniecznie należy udać się do lekarza, gdyż może to być infekcja grzybicza pochwy lub wykonać test na grzybiczne pochwy.
Serowate upławy, mające związek z grzybicą mogą być także efektem przyjmowania antybiotyków, wiążą się z zaburzeniami odporności, z cukrzycą, z ciągłym stresem oraz mogą być wynikiem spożywania zbyt dużej ilości cukrów prostych.
Brunatne, ciemne upławy
Wydzielina z pochwy, inna niż zazwyczaj, zawsze powinna zwrócić szczególną uwagę kobiety. Jedną z takich wydzielin, jaka może się pojawić, są brunatne upławy, które często budzą niepokój. Mogą być sygnałem tego, że coś dzieje się w drogach rodnych kobiety, ale także sygnałem, że już niedługo zacznie się miesiączka.
Ciemne upławy tuż przed menstruacją a także tuż po niej, to nie powód do niepokoju. Te pierwsze sugerują, że okres zaraz się zacznie. Drugie, że właśnie się kończy. Są więc całkiem naturalnym zjawiskiem.
Jednak, gdy brunatne upławy pojawiają się w trakcie cyklu, sprawa nie wygląda już tak prosto. Jeśli kilka dni po miesiączce upławy nie ustępują a dodatkowo pojawiają się inne dolegliwości, tj.
pieczenie i świąd okolic intymnych, ból warg sromowych, ból w czasie współżycia, czy nieprzyjemny zapach z pochwy – konieczne jest zgłoszenie się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki.
Upławy mogą być wyrazem takich chorób, jak polipy endometrialne, mięśniaki podśluzówkowe, nadżerki szyjki macicy a nawet raka szyjki macicy. Obfite, rzadkie lub wręcz wodniste upławy:
- również mogą świadczyć o zakażeniu grzybiczym.
Obfite, szarobiałe upławy o nieprzyjemnym rybim zapachu
- nasilającym się zwłaszcza po stosunku – to jeden z podstawowych objawów bakteryjnego zakażenie pochwy. Waginoza, bo tak nazywa się bakteryjne zakażenie pochwy wymaga specjalistycznego leczenia.
Żółtozielone, obfite, czasem pieniste i zwykle cuchnące upławy
Obserwując wydzielinę z pochwy natrafić można czasem na jej zabarwienie. Jej żółty kolor może mieć różne przyczyny i nie zawsze musi się za nią kryć zapalenie. Natomiast jeśli żółte upławy występują wraz ze świądem, przykrym zapachem oraz zaczerwieniem, wówczas oznacza to wdanie się infekcji intymnej.
Występują również one przy chronicznej suchości pochwy. Wówczas należy podawać estrogeny. Najczęstszą ich przyczyną jest nadżerka macicy, które występują u kobiet dopiero zaczynających współżycie seksualne. Jeśli pojawią się przy niej żółte upławy może to oznaczać źle leczone zapalenie.
Na nadżerkę lekarz przeważnie zleca leczenie krioterapią. W wypadku jeśli przy nadżerce pojawią się oprócz żółtych upławów plamienia między miesiączkami i bóle krzyżowo-lędźwiowe, należy wtedy koniecznie skierować się na cytologię, by wykluczyć raka szyjki macicy lub zamówić test hpv 37.
Najczęściej jednak powodem żółtych upławów jest zapalenie, które możemy uleczyć antybiotykiem.
- Mogą świadczyć o zarażeniu rzęsistkowicą.
Zielone i zielonkawe upławy
Upławy o zielonym lub zielonkawym zabarwieniu najczęściej towarzyszą zakażeniom bakteryjnym lub grzybiczym pochwy i narządów rodnych. Często towarzyszy im świąd, zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych, bolesność w czasie stosunku płciowego oraz podczas oddawania moczu.
Zielone upławy zwykle pojawiają się, jeśli dojdzie do zakażenia rzęsistkiem pochwowym lub chorobą weneryczną.
Ponadto mogą świadczyć o zanikowym zapaleniu pochwy, które dotyka część kobiet w okresie menopauzy.
Jeżeli zielonkawe upławy są objawem towarzyszącym bólowi w czasie stosunku, bólom podbrzusza i plamieniom w trakcie trwania cyklu, istnieje możliwość, że na szyjce macicy powstała nadżerka wymagająca pilnego leczenia.
Różowe upławy
Różowe upławy są wynikiem zabarwienia naturalnej wydzieliny z pochwy krwią. Krew może pochodzić z podrażnionej szyjki macicy lub zwiastować początek miesiączki.
W pierwszym przypadku różowy śluz pojawia się zwykle po dość intensywnym stosunku płciowym, jak również po badaniu ginekologicznym i wykonaniu cytologii. W przypadku spodziewanego terminu miesiączki różowy śluz może poprzedzić krwawienie.
Różowe zabarwienie śluzu pojawia się również u kobiet ciężarnych jako objaw wypadania czopu śluzowego i powolnego rozwierania szyjki macicy.
Utrzymujące się stale różowe upławy mogą natomiast świadczyć o nadżerce, polipach szyjki macicy, mięśniakach lub zmianach nowotworowych. Jeżeli upławy występują przez dłuższy czas, wymagają konsultacji ginekologicznej.
Brązowe upławy
Brązowe upławy mogą wskazywać na nadżerkę, raka szyjki macicy, polipy i mięśniaki. U kobiet w ciąży, takie upławy mogą świadczyć o implantacji zarodka, czyli o jednym z pierwszych objawów ciąży. Jeśli upławy zawierają widoczne skrzepy i w tym samym czasie występują także skurcze macicy mogą być pierwszym objawem poronienia.
Upławy często występują regularnie w czasie owulacji, jeśli jednak towarzyszy im ból jajników lub pieczenie/swędzenie sromu to należy bezzwłocznie skontaktować się z ginekologiem lub dermatologiem-wenerologiem, żeby wykluczyć możliwe choroby. W każdym przypadku niepokoju odnośnie zdrowia narządów rodnych należy skontaktować się ze specjalistą, który wyjaśni zmiany zachodzące w organizmie.
Śluzowate, ropne upławy
- mogą być objawem chlamydiozy czyli bakterii przenoszonej drogą płciową.
- Jak widzą Państwo, zdecydowana większość upławów pojawia się na skutek zarażenia drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.
- Jakie jeszcze choroby weneryczne mogą powodować nieprzyjemne upławy?
- Jak uchronić się przed chorobami wenerycznymi?
Tak naprawdę, na chwilę obecną nie ma skutecznego sposobu ochrony przed drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową. Stosowanie prezerwatywy nie zawsze jest w pełni skutecznym środkiem. Dlatego będąc aktywnym seksualnie warto wykonywać regularne badania w kierunku obecności grzybów, wirusów i bakterii przenoszonych drogą płciową.
Rekomendujemy Państwu testy PCR. To innowacyjna technologia, która pozwala na wykrycie nawet pojedynczego patogenu wywołującego chorobę weneryczną. Testy PCR na obecność wielu grzybów, wirusów oraz bakterii przenoszonych drogą płciową są dostępne na naszej stronie drwenerolog.pl. Testy można wykonać samodzielnie w domu.