Ból łokcia – przyczyny chorób łokcia, objawy, leczenie bólu i rehabilitacja

Ból łokcia – przyczyny chorób łokcia, objawy, leczenie bólu i rehabilitacja

Ból po zewnętrznej stronie łokcia, który nasila się przy prostowaniu palców oraz ręki w nadgarstku, najczęściej jest objawem łokcia tenisisty. Najczęstszą jego przyczyną jest przeciążenie przyczepiających się do łokcia mięśni. W leczeniu stosuje się specjalne zastrzyki, które działają przeciwzapalnie i stymulują regenerację, specjalne opaski, falę uderzeniową oraz specjalne ćwiczenia.

Łokieć tenisisty – objawy

Ból łokcia – przyczyny chorób łokcia, objawy, leczenie bólu i rehabilitacja

Głównym objawem jest ból po zewnętrznej części łokcia, czyli po stronie kciuka. Może on promieniować do grzbietowej części przedramienia oraz do dłoni. Dolegliwości wzmagają się podczas prostowania palców oraz ręki w nadgarstku. Przy dotykaniu zewnętrznej i górnej części łokcia można natknąć się na kostkę , która jest bardzo bolesna przy ucisku. Jest to nadkłykieć boczny kości ramiennej. Najczęściej ból w łokciu pojawia się przy:

 • podnoszeniu ciężarów, a nawet lekkich przedmiotów, na przykład szklanki z wodą
 • zakręcaniu słoików lub śrub (przy lewej ręce ból nasila się przy odkręcaniu)
 • witaniu się poprzez uścisk dłoni
 • prostowaniu łokcia
 • ucisku zewnętrznej części łokcia

Łokieć tenisisty – przyczyny

Łokieć tenisisty (ang. Tennis elbow) jest również nazywany jako zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej lub entezopatia ścięgna wspólnego prostowników. Przyczyną łokcia tenisisty jest przeciążenie mięśni prostowników palców oraz nadgarstka.

Mięśnie te przyczepiają się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Na skutek wielu małych urazów dochodzi do zapalenia nadkłykcia oraz zwyrodnienia przyczepiających się do niego ścięgien, czyli entezopatii. W mięśniach mogą powstawać bolesne zgrubienia, czyli punkty spustowe.

Prowadzi to do zwiększonego napięcia mięśni, a nawet do ich skrócenia, co powoduje jeszcze większe przeciążenie ich przyczepów. Dochodzi do powstania mechanizmu błędnego koła, w którym dolegliwości same potęgują swoją przyczynę,  dlatego ból może się ciągnąć przez długie lata.

Uwolnienie od dolegliwości  można uzyskać stosując odpowiednie leczenie.

U niektórych pacjentów przyczyną łokcia tenisisty może być przepuklina kręgosłupa szyjnego powodująca rwę barkową. W takich przypadkach, aby skutecznie pozbyć się dolegliwości konieczne jest wcześniejsze  leczenie dyskopatii szyjnej, na przykład za pomocą zastrzyków nadtwardówkowych.

Kto choruje na łokieć tenisisty?

Na łokieć tenisisty rzeczywiście często cierpią grający w tenis. Jednak ta dolegliwość rozwija się również u osób, które w pracy używają siły rąk, szczególnie jeśli takie same ruchy muszą być wielokrotnie powtarzane.

  Ma to miejsce przede wszystkim u hydraulików, stolarzy, malarzy oraz budowlańców.

Problemy z łokciem dotykają też muzyków, ludzi dużo piszących na klawiaturze oraz trenujących na siłowni, zwłaszcza tych, którzy intensywnie obciążają mięśnie przedramion.

Leczenie

Leczenie łokcia tenisisty należy zacząć od znalezienia wywołującej go przyczyny  i jej wyeliminowania. Nie zawsze jest to do końca możliwe, gdyż niektórzy po prostu muszą kontynuować swoją pracę w celu zapewnienia bytu sobie i swoim bliskim. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można uzyskać poprawę, nawet jeśli nie można pozwolić sobie na zaprzestanie pracy.

 • Modyfikacja pracy. Czasem niewielka zmiana sposobu pracy przynosi spektakularne efekty. Chodzi o to, aby minimalizować ruchy, przy których napinają się mięśnie prostowniki nadgarstka oraz palców. Należy też unikać ruchów rotacyjnych, takich, które wykonuje się przy wkręcaniu lub wykręcaniu żarówek.
 • Opaska na łokieć tenisisty w wielu przypadkach znacznie pomaga w leczeniu. Zakłada się ją poniżej łokcia i ma ona za zadanie odciążyć  przyczepy mięśni. Pewną ulgę może też przynieść oklejanie specjalnymi taśmami, czyli kinesiotaping.

Ból łokcia – przyczyny chorób łokcia, objawy, leczenie bólu i rehabilitacja

Wygaszenie zapalenia

Kiedy zapalenie powoduje nieznośny ból, który przeszkadza w codziennym życiu, leczenie warto zacząć od przeciwzapalnej blokady sterydowej. Powoduje ona szybką oraz znaczną ulgę. Przeciwzapalne leczenie sterydami powinno być stosowane miejscowo, zapewniając maksymalne działanie na przyczynę bólu.

Zastrzyki do punktów spustowych

Jeżeli mięśnie przedramienia są napięte oraz bolesne w dotyku, bardzo możliwe, że wytworzyły się w nich mięśniowo powięziowe punkty spustowe.

Powodują one powstanie miejscowego zakwaszenia oraz nadmiernego napięcia mięśni, co może bardzo utrudniać leczenie oraz powodować nawroty bólu. Punkty spustowe należy zneutralizować przy pomocy specjalnych zastrzyków, które je dezaktywują oraz wypłukują zakwaszenie.

Taka terapia pozwala na znaczne rozluźnienie mięśni, co ma kluczowe znaczenie dla wygojenia się ich przyczepów.

Ćwiczenia

Ćwiczenia na łokieć tenisisty mają przede wszystkim na celu rozciągnięcie mięśni oraz stymulację gojenia przyczepów.

Terapia regeneracyjna

Po wygaszeniu zapalenia można przystąpić do stymulowania regeneracji przyczepów i ścięgien. W tym celu stosuje się:

 • Osocze bogatopłytkowe uzyskane z pobranej od pacjenta krwi. Odpowiednio wyizolowane oraz zaktywowane płytki krwi wydzielają płytkowe czynniki wzrostu, które stymulują regenerację i wzmacniają okolicę przyczepów.
 • Proloterapia, która polega na stymulowaniu substancjami takimi jak dekstroza, wzmaga procesy naprawcze organizmu, dzięki czemu ścięgna stają się mocniejsze, a ich przyczepy bardziej odporne na urazy.

Leczenie operacyjne

Chirurgiczne leczenie łokcia tenisisty jest ostatecznością.  W ogromnej większości przypadków dzięki odpowiedniemu leczeniu można uniknąć operacji.

  • Ból biodra – przyczyny, objawy, badania
   • Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, leczenie
  • Ból głowy – przyczyny, objawy, leczenie
  • Ból kolana – przyczyny, objawy
   • Zwyrodnienie stawu kolanowego – objawy, przyczyny, leczenie
  • Ból pleców – ból kręgosłupa i krzyża
  • Ból pod łopatką: objawy, przyczyny, leczenie bólu
  • Ból pośladka – przyczyny, objawy, leczenie bólu
  • Ból przy przewracaniu się z boku na bok – przyczyny
  • Dyskopatia kręgosłupa – objawy, leczenie, rehabilitacja
  • Entezopatia – przyczyny i leczenie
  • Fibromialgia: leczenie i przyczyny
  • Korzonki nerwowe: przyczyny, objawy, leczenie
   • Zapalenie korzonków nerwowych – gdzie są, objawy, leczenie bólu
  • Łokieć tenisisty: objawy, przyczyny, leczenie
  • Mięsień gruszkowaty – zapalenie, zespół objawów, leczenie
  • Przepuklina kręgosłupa: przyczyny, leczenie
   • Przepuklina kręgosłupa – objawy
   • Sekwestracja krążka międzykręgowego (dysku)
  • Przewianie: objawy, przyczyny, leczenie
  • Punkty spustowe – objawy, mapa, terapia
  • Rwa barkowa (rwa ramienna): objawy, przyczyny, leczenie bólu
  • Rwa kulszowa – objawy, przyczyny, leczenie
  • Ucisk na korzenie nerwowe – zespół korzeniowy
  • Zapalenie stawu krzyżowo biodrowego – objawy, ból, testy, blokada
  • Zwężenie kanału kręgowego
  • Zwyrodnienie kręgosłupa: przyczyny, leczenie

Łokieć tenisisty. Przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Hasło „łokieć tenisisty” często kojarzone jest z przeciążeniem okolicy łokcia u miłośników tenisa. Określenie to jest jednak mylące, a ból łokcia rzadko dotyka graczy w tenisa. Stanowią oni zaledwie 10 proc. przypadków klinicznych. Przyczyna bólu to opóźniony backhand.

Łokieć tenisisty to dolegliwość uznawana za chorobę zawodową m.in. pracowników biurowych, informatyków mechaników itp. Jakie objawy daje łokieć tenisisty?

Przez wiele lat twierdzono, że przyczyną bólu w łokciu tenisisty jest stan zapalny przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do kłykcia bocznego kości ramiennej. Jednak badania, które prowadzono pod koniec lat 90. dowiodły, że to nieprawda.

Główną przyczyną łokcia tenisisty są zmiany degeneracyjne spowodowane długotrwałym przeciążaniem ręki podczas wykonywania ruchów nadgarstka, np. pisania na klawiaturze czy wkręcania śrubek.

Wykonywanie tego typu czynności prowadzi do nadmiernego napięcia mięśni przedramienia oraz mikrourazów ścięgien i przyczepów w okolicy kłykcia bocznego kości ramiennej. Uszkodzeniu ulegają włókna kolagenowe ścięgien.

Podczas tego typu przeciążeń organizm uruchamia procesy samonaprawy – w miejscach uszkodzeń powstaje tkanka łączna, która jest jednak znacznie słabsza od zdrowej.

Kontynuowanie tego typu wysiłku prowadzi do naderwań ścięgien, zwapnienia przyczepów oraz do tworzenia patologicznych naczyń krwionośnych. Podczas degeneracji ścięgna dochodzi do wydzielania się białek, które chemicznie drażnią okoliczne tkanki, co wywołuje ból.

Przyczyną łokcia tenisisty może być również zbyt małe obciążanie ręki pracą. Dzieje się tak u osób, które są mało aktywne fizyczne. Wskutek braku ruchu dochodzi do osłabienia siły lub zaniku mięśni. Mięśnie nieprzyzwyczajone do wysiłku (np. wkręcania śrubek) nadrywają się.

Inną przyczyną łokcia tenisisty może być również uciśnięcie gałązki nerwu promieniowego przez łukowate pasmo tkanki łącznej, które nad nim przechodzi.

Łokieć tenisisty objawy

Głównym objawem jest ból po bocznej stronie stawu łokciowego, pojawiający się przy próbie chwytania, zaciskania ręki, nawracania i odwracania przedramienia lub ruchów wyprostnych w stawie nadgarstkowym.

Chorzy zazwyczaj potwierdzają związek bólu z treningiem lub praca fizyczną. Siła chwytu jest osłabiona, występuje szybsza męczliwość ręki oraz ból z przeniesienia przy wyproście palców i nadgarstka.

Jeśli choroba osiągnie stan zaawansowany, to ból pojawia się zarówno podczas ruchu, jak i w spoczynku. Dodatkowo występuje tkliwość palpacyjna w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.

Charakterystyczne objawy łokcia tenisisty:

 • problemy z wykonywaniem czynności dnia codziennego – ściskaniem ręki przy powitaniu, chwytaniem szklanki z herbatą,
 • wrażliwość i tkliwość tkanek miękkich podczas ucisku w okolicy łokcia,
 • ból pojawiający się przy próbie chwytania, ściskania, obracania czy prostowania nadgarstka,
 • poranna sztywność w łokciu, która w początkowym stadium choroby ustępuje po rozruszaniu,
 • niekiedy pojawia się obrzęk widoczny po zewnętrznej krawędzi łokcia. 
You might be interested:  Usunięcie wyrostka robaczkowego (appendektomia) – kiedy trzeba wyciąć?

Łokieć tenisisty badania

Zazwyczaj do rozpoznania łokcia tenisisty nie jest potrzebna specjalistyczna aparatura. Z dużym prawdopodobieństwem można ją zdiagnozować w gabinecie lekarskim. Badanie dotyczy obydwu kończyn – chorą porównuje się ze zdrową.

Badanie:

 • tkliwości palpacyjnej okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej i 4-5 cm obwodowo od niej
 • stopnia bolesności przy czynnym odwracaniu i nawracaniu przedramienia z oporem oraz prostowaniu nadgarstka
 • sprawdzanie siły chwytu

Testy diagnostyczne potwierdzające łokieć tenisisty

Test Thomsona

Łokieć jest wyprostowany, nadgarstek ustawiony w niewielkim wyproście, palce zaciśnięte w pięść. Terapeuta chwyta nadgarstek od strony dłoniowej jedną ręką, drugą zaś oo obejmuje pięść badanego.

Pacjent wykonuje ruch prostowania nadgarstka wbrew oporowi. Ból okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej i po stronie przebiegu mięśni prostowników nadgarstka może wskazywać na łokieć tenisisty.

Ból łokcia – przyczyny chorób łokcia, objawy, leczenie bólu i rehabilitacja

Staw łokciowy jest zgięty, nadgarstek wyprostowany. Terapeuta jedną ręką chwyta staw łokciowy, drugą zaś obejmuje dystalną część przedramienia. Pacjent wykonuje ruch odwracania przedramienia wbrew oporowi terapeuty. Ból okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej i prostowników może wskazywać na łokieć tenisisty. 

Ból łokcia – przyczyny chorób łokcia, objawy, leczenie bólu i rehabilitacja

Dodatkowo fizjoterapeuta powinien przetestować odcinek szyjny kręgosłupa, w celu wykluczenia ewentualnego zablokowania poszczególnych segmentów, które odpowiadają strefom dermatomów oraz przeanalizować globalnie cały stereotyp ruchu kończyny górnej, w celu znalezienia ewentualnych źródeł entezopatii.

Powyższe testy nie dają 100% skuteczności w wykryciu łokcia tenisisty. Badaniem potwierdzającym tę patologię jest USG lub rezonans magnetyczny. Pozwalają one odróżnić łokieć tenisisty od innych chorób dających podobne objawy.

Łokieć tenisisty leczenie

Leczenie łokcia tenisisty zwykle trwa długo, ponieważ pacjenci wielokrotnie lekceważą ból łokcia i udają się do specjalisty po miesiącach, a czasami nawet latach, kiedy ból jest bardzo silny, a zmiany degeneracyjne mocno zaawansowane.

Fizykoterapia

Wiele czynników fizykalnych stosowanych w fizykoterapii, jak pole magnetyczne, laser czy ultradźwięki, ma działanie przeciwzapalne. Łokieć tenisisty nie jest spowodowany stanem zapalnym, dlatego większość zabiegów fizykalnych będzie nieskuteczna.

Sterydy

Sterydy to leki przeciwzapalne, które szybko uwalniają od bólu, ale nie leczą łokcia tenisisty, ponieważ schorzenie to nie jest spowodowane stanem zapalnym. Ponadto leki te działają destrukcyjnie na strukturę kolagenu, czyli pogłębiają zaistniały problem.

Leki szybko „wyłączają” ból, więc pacjenci często od razu wracają do czynności przeciążających rękę, przez co jeszcze bardziej niszczą strukturę ścięgna.

Masaż poprzeczny

Leczenie łokcia tenisisty zależy od stadium zaawansowania. Jeśli ból jest związany z przemęczeniem ręki, to ulgę może wtedy przynieść odpoczynek i rozluźniający masaż głęboki mięśni (trwający ok. 10-15 minut).

Masaż ten polega na dociśnięciu mięśnia, przesunięciu go i rozluźnieniu. Podczas takiej relaksacji mięśni chory powinien odczuwać zmniejszenie bólu.

Terapia ESWT – fala uderzeniowa

W przypadku, gdy nie doszło jeszcze do naderwania mięśni, ale występują duże zmiany zwyrodnieniowe w okolicy nadkłykcia bocznego, stosowana jest fala uderzeniowa, której istotą jest wywołanie mikrouszkodzeń oraz rozbicie złogów wapniowych.

Dzięki temu następuje nowotworzenie naczyń sprzyjających poprawie mikrokrążenia. Następuje uwolnienie enzymów (TGF, VEGF, eNOS) odpowiedzialnych za regenerację tkanek. Uszkodzone tkanki zastępowane są strukturami zdrowymi funkcjonalnie. Dodatkowo fala uderzeniowa, przez degeneracje włókien nerwowych typu C odpowiedzialnych za przewodzenie bólu, działa przeciwbólowo.

Kinesiotaping

Jest to metoda fizjoterapeutyczna, której celem jest przywrócenie prawidłowej funkcji organizmu poprzez odpowiednie naklejenie na ciele specjalnego plastra.

Plaster ten nie jest nasączony żadnym lekiem, ale odpowiednio zaaplikowany działa na receptory powierzchowne skóry oraz ciałka Ruffiniego, które odpowiadają za stopień napięcia i rozciągnięcia skóry. Kinesiotaping wspomaga kontrolę motoryczną, zapobiega dalszym urazom, zmniejsza stan zapalny, usuwa zastoiny limfatyczne, czyli działa przeciwbólowo.

Osocze bogatopłytkowe PRP

Jeżeli w przebiegu łokcia tenisisty dojdzie do zerwania przyczepów i powstania ubytku, wtedy pod kontrolą USG lekarz wstrzykuje osocze bogatopłytkowe do zajętego procesem zwyrodnieniowym ścięgna.

Płytki krwi zawierają czynniki wzrostu, które dodatkowo pobudzają procesy regeneracji w uszkodzonych tkankach. Podczas zabiegu wielokrotnie nakłuwane jest ścięgno, co prowadzi do powstania blizny. W tym czasie należy maksymalnie oszczędzać rękę.

Operacja

Operacje przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. W zależności od zmian degeneracyjnych, zniszczony fragment zdegenerowanej tkanki razem z okostną jest wycinany, przecinany lub wydłużany. Dodatkowo usuwane są zmiany zwyrodnieniowe i zwapnienia w okolicy nadkłykcia, a następnie wszystko jest zszywane.

Rokowanie i powikłania łokcia tenisisty

Nieodpowiednio leczony łokieć tenisisty z czasem ulegnie pogorszeniu. Właściwą rehabilitacją można ten proces chorobowy zatrzymać na wczesnym etapie lub spowolnić. Nieleczony może doprowadzić do trwałego uszkodzenia, a nawet niepełnosprawności ręki.

Jeśli nie wyeliminowana zostanie przyczyna schorzenia, to nawrót choroby może nastąpić zarówno po leczeniu zachowawczym, jak i operacyjnym.

Możliwymi powikłaniami łokcia tenisisty są:

 • osłabienie siły mięśni przedramienia
 • uszkodzenie nerwów lub naczyń krwionośnych
 • ograniczenia ruchomości w stawie łokciowym

Po zabiegu operacyjnym może dojść do zakażenia, nawrotu bólu lub przeczulicy w okolicy rany pooperacyjnej.

Zapobieganie łokciowi tenisisty

Zapobieganie łokciowi tenisisty obejmuje stosowanie się w codziennym życiu do tych kilku zasad:

 • używaj ergonomicznej klawiatura oraz właściwie układaj ręce podczas korzystania z niej
 • miej nadgarstki ustawione w jednej linii z myszką lub klawiaturą
 • używaj ergonomicznej myszki
 • swobodnie układaj rękę na myszce, bez wywoływania napięcia w nadgarstku i mięśniach przedramienia
 • pisz na klawiaturze dzięki pracy palców, bez użycia nadgarstka
 • rób w pracy przerwy na ćwiczenia

Ćwiczenia w pracy

Rozciąganie zginaczy nadgarstka

Unieś przed siebie rękę grzbietem skierowaną do góry i wyprostowaną w łokciu. Drugą ręką chwyć dłoń i delikatnie zginaj nadgarstek w kierunku sufitu aż do momentu uczucia rozciągania, nie bólu! Zatrzymaj ruch na 15-20 sekund. Rozluźnij. Powtórz 5-10 razy.

Ból łokcia – przyczyny chorób łokcia, objawy, leczenie bólu i rehabilitacja

Unieś przed siebie rękę grzbietem skierowaną do góry i wyprostowaną w łokciu. Drugą ręką chwyć dłoń i delikatnie zginaj nadgarstek w kierunku podłogi aż do momentu uczucia rozciągania, nie bólu! Zatrzymaj ruch na 15-20 sekund. Rozluźnij. Powtórz 5-10 razy.

 • „Manualna terapia nerwowo- mięśniowa. Przypadki kliniczne” L. Chaitow, J. Delany, red. J. Stodolny, Elsevier, Wrocław 2009
 • „Urazy i uszkodzenia w sporcie” Dziak A., Tayara S., Kraków 1999
 • „Ortopedia i rehabilitacja” Dega W., Warszawa 2008
 • „Rehabilitacja ortopedyczna” Brotzman S.B, Wilk K.E, Wrocław 2008
 • „Etiologia i patomechanika zespołu bolesności bocznego przedziału stawu łokciowego u tenisistów” Dąbski T., Medycyna Sportowa, nr 34, 1994
 • „Łokieć tenisisty – wybrane sposoby postępowania fizjoterapeutycznego” Geszprych A., Rosińska D., Praktyczna fizjoterapia & rehabilitacja, nr 28, maj 2012
 • „Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja” pod red. W. Marciniaka i A. Szulca, PZWL 2003
 • „Powięź. Badanie, profilaktyka i terapia dysfunkcji sieci powięziowej” Schleip R. i wsp., Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2014

Schorzenia w obrębie stawu łokciowego. Łokieć tenisisty-schorzenie i współczesne metody leczenia

http://ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/view/2625

Mobilizacje tkanek miękkich w leczeniu „łokcia tenisisty”

https://depot.ceon.pl/handle/123456789/14508

Nabyte zespoły dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego u pracowników w świetle badań epidemiologicznych

http://www.imp.lodz.pl/upload/oficyna/artykuly/pdf/full/2011/Cmp_2-2011_jbugajska.pdf

Załóż konto aby odkryć pełnię możliwości portalu!

Łokieć tenisisty – kontuzja nie tylko tenisistów. Przyczyny objawy, leczenie

Łokieć tenisisty jest to jedna z najczęściej spotykanych chorób stawu łokciowego. Dotyczyć może każdego, choć głównie występuje u osób między 30. a 50. rokiem życia.

Szczególnie narażone na nią są osoby pracujące fizycznie lub wykonujące częste, jednostajne ruchy nadgarstków, które prowadzą do przeciążenia mięśni prostowników nadgarstka.

Łokieć tenisisty, medycznie określany jako entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, objawia się bolesnością w tej okolicy oraz bólem podczas zgięcia grzbietowego nadgarstka.

Ból łokcia – przyczyny chorób łokcia, objawy, leczenie bólu i rehabilitacja

Autor: Justyna Krawaczyńska

Entezopatia nadkłykcia bocznego (tzw. łokieć tenisisty) jest to jednostka chorobowa objawiająca się bolesnością łokcia w okolicy bocznej strony kości ramiennej, do której dochodzi na skutek mikrourazów, degeneracji i zmian zwyrodnieniowych w ścięgnie prostowników nadgarstka.

Długotrwała praca w nieprawidłowych pozycjach oraz o małym obciążeniu ma bardzo duży wpływ na pojawienie się tej dolegliwości.

Pozycja zgiętego nadgarstka i jednocześnie wyprostowanego łokcia prowadzi do wzmożonej kompresji między nadkłykciem bocznym a głową kości ramiennej, powodując utrudniony odpływ krwi.

Dlatego lekarze diagnozując łokieć tenisisty stwierdzają współistnienie tej dolegliwości z powtarzającymi się, nagminnymi ruchami zginania/prostowania lub pronacji/supinacji nadgarstka.

You might be interested:  Mononukleoza zakaźna – przyczyny, objawy, leczenie mononukleozy

Czynności takie jak:

 • długotrwałe noszenie ciężkich przedmiotów
 • silne chwytanie
 • praca w ogródku (grabienie)

przyczyniają się do powstania stanu zapalnego nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Wydawać by się mogło, że łokieć tenisisty dotyka głównie tenisistów. Nic bardziej mylnego. 95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków dotyczy osób nie mających nic wspólnego z wyczynowym sportem.

Łokieć tenisisty – objawy:

Do najbardziej znaczących objawów zaliczamy:

 • ból po bocznej stronie stawu łokciowego promieniujący do stawu nadgarstkowego
 • bolesność przy zaciskaniu dłoni w pięść
 • osłabienie siły uścisku ręki
 • osłabienie funkcji kończyny górnej np. ograniczony wyprost łokcia
 • tkliwość uciskowa na nadkłykciu bocznym lub w okolicy przyczepu prostownika palców

Ból może mieć różny stopień intensywności od sporadycznego o niewielkim natężeniu do bólu ciągłego mocno nasilonego.

Łokieć tenisisty – leczenie:

Najważniejsze w łagodzeniu objawów entezopatii nadkłykcia bocznego jest:

 • rezygnacja z czynności powodujących ból
 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
 • okłady z lodu
 • zaopatrzenie ortopedyczne ( Polecamy >> orteza na łokieć tenisisty )
 • ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości nadgarstka
 • kinesiotaping
 • zabiegi fizykalne tj. fonoforeza, jonoforeza
 • terapia manulna u rehabilitanta
 • leczenie operacyjne

Kluczową rolę w procesie leczenia łokcia tenisisty odgrywa unikanie czynności powodujących ból. Należy tak skorygować codzienne zadania, aby wykonywane ruchy były bezbolesne lub całkowicie zrezygnować z ich podejmowania.

Kolejnym krokiem jest stosowanie zimnych okładów na bolące miejsca oraz leków przeciwbólowych, które mają zminimalizować stan zapalny i uśmierzyć ból.

Zaleca się przykładanie zimnych kompresów lub kostek lodu (zawiniętych w ściereczkę) przez 10-15 min i powtarzać je ok. 4-6 razy w ciągu dnia.

Polecamy >> worek na lód lub zimny kompres do schładzania

Dla wzmocnienia efektu leczniczego a także jako zabezpieczenie przed nawrotem entezopatii powinno stosować się dodatkowo zaopatrzenie ortopedyczne w postaci specjalnej opaski na łokieć tenisisty.

W większości przypadków ortezy te posiadają peloty, które poprzez ucisk działają przeciwbólowo i rozluźniają napięte struktury, a w przypadku profilaktyki podczas uprawiania spotu, zabezpieczają przed ponownym nawrotem dolegliwości.

Polecamy >> orteza na łokieć tenisisty

Świetnym rozwiązaniem w powrocie do pełnej sprawności jest wizyta u rehabilitanta. Wykwalifikowany terapeuta wykorzystujac znane mu techniki potrafi przywrócić pełną sprawność zaburzonych funkcjonalności w obrębie stawu łokciowego. Do leczenia stosowane są zwykle: manipulacyje, masaż głęboki poprzeczny czy też masaż tkanek miękkich.

Ostatecznym krokiem, kiedy już wszystkie wspomniane czynności zawiodą i kiedy dolegliwości nie ustępują ponad rok, jest rozważenie zabiegu operacyjnego.

Istnieją dwie metody operacji – standardowa oraz artroskopowa.

Wskazania i zalecenia najlepiej omówić z lekarzem specjalistą, który przedstawi także etapy powrotu do pełnej sprawności pozabiegowej, uzależnione od metody zabiegu.

Sprawdź ofertę Ortopedio.pl >> stabilizotory na łokieć

Łokieć golfisty nie jest tym samym co łokieć tenisisty. Choć oba schorzenia znajdują się w obrębie stawu łokciowego, to łokieć golfisty dotyczy zmian przeciążeniowych w obrębie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej!

O autorze: Fizjoterapeuta z doświadczeniem w branży produktów ortopedycznych i rehabilitacyjnych. Prywatnie pasjonatka zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Łokieć golfisty – przyczyny, objawy oraz leczenie (rehabilitacja)

Łokieć golfisty to bardzo częsta przypadłość – nie tylko u sportowców. Może ją powodować intensywny powtarzalny ruch lub praca przy biurku. Leczenie łokcia golfisty w dużej mierze skupia się na rehabilitacji. Sprawdźcie, co w takich przypadkach ma do zaoferowania fizjoterapia, poza odpoczynkiem, okładami i ćwiczeniami. 

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, potocznie określane jako łokieć golfisty, to entezopatia przyczepu zginaczy przedramienia.

Zwykle związane jest z uszkodzeniem przyczepów mięśni nawrotnego obłego lub zginacza promieniowego nadgarstka, często spowodowanych powtarzalnymi wielokrotnie czynnościami, pracami manualnymi lub dźwiganiem ciężarów.

Ból łokcia – przyczyny chorób łokcia, objawy, leczenie bólu i rehabilitacja

Łokieć golfisty – objawy

Podstawowym objawem łokcia golfisty jest silny ból po wewnętrznej, przyśrodkowej stronie stawu łokciowego, czasem promieniujący do przedramienia, nadgarstka, a nawet palców małego i serdecznego.

Bolesność pojawia się podczas chwytania i noszenia rzeczy, rzucania piłką, otwierania drzwi z gałką czy uścisku dłoni.

Początkowo ból jest niewielki i nie wiąże się z innymi ograniczeniami ruchomości czy siły, a narasta jedynie podczas wykonywania rzutów oraz nawracania przedramienia z oporem.

W przypadku bardziej rozwiniętego stadium łokcia golfisty do objawów zaliczamy również tkliwość łokcia, sztywność i słabość ręki, nadgarstka i palców. Niektórzy skarżą się na drętwienie lub mrowienie przedramienia – zwykle wiąże się to z bólem promieniującym do palców.

Łokieć golfisty – przyczyny

Jak przy wielu innych kontuzjach i na tę szczególnie narażeni są sportowcy. Łokieć golfisty dotyka osób uprawiających takie dyscypliny jak piłka ręczna, oczywiście golf, strzelanie z łuku, wspinaczka, podnoszenie ciężarów (zwłaszcza przy błędach w technice), rzut oszczepem, a także sporty rakietowe: badminton, tenis, squash.

Jednak ten uraz może pojawić się również u osób dużo pracujących w ogrodzie, zmywających podłogę, stolarzy, malarzy, stomatologów, a także pracowników biurowych, którzy dużo czasu spędzają przy komputerze. Kontuzję zazwyczaj powoduje wielokrotne zginanie i prostowanie łokcia, co oznacza długotrwałe przeciążenie mięśnia i powoduje mikrourazy tkanki.

Innymi możliwymi przyczynami – choć rzadziej spotykanymi – są zwłóknienia, zwapnienia, przebyte złamania, narośla w chorym obszarze albo choroby nowotworowe.

Łokieć golfisty – leczenie

Jak leczyć łokieć golfisty? W przypadku łagodnych kontuzji może wystarczyć odpoczynek i chłodzenie urazu (lód lub żele chłodzące).

Jeżeli jednak te metody nie przynoszą efektu, mamy podwyższoną temperaturę lub problem ze zgięciem łokcia, koniecznie musimy wybrać się na konsultację do lekarza.

Diagnoza może być wsparta badaniem USG, RTG albo rezonansem magnetycznym, zwykle jednak specjaliście wystarcza wywiad z pacjentem i badanie palpacyjne.

W przypadku urazów takich jak łokieć golfisty, leczenie zaczyna się od zastosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz zimnych okładów. Wspiera się je ograniczeniem ruchu i odciążeniem kończyny, często z pomocą ortezy.

Jeżeli zdiagnozowany zostanie łokieć golfisty, to fizjoterapia jest jednym z kluczowych elementów kuracji. Co może nam zaoferować? Zwykle rehabilitacja obejmuje ćwiczenia izometryczne, a na późniejszym etapie bardziej wymagające ćwiczenia z oporem. Poza tym stosuje się szereg zabiegów, między innymi:

 • terapię TECAR,
 • laseroterapię,
 • falę uderzeniową,
 • ultradźwięki,
 • jonoforezę,
 • krioterapię,
 • magnetoterapię,
 • masaż poprzeczny i funkcyjny,
 • kinesiotaping.

Postanowiliśmy bardziej szczegółowo opisać wybrane z nich.

Terapia TECAR

Terapia TECAR wykorzystuje pozytywne działanie fali radiowej wysokiej częstotliwości na chore komórki. Dzięki dostarczeniu dużej dawki energii do tkanek, zabieg poprawia krążenie, drenaż i dotlenia tkanki, czyli tym samym przyspiesza regenerację.

W przypadku łokcia golfisty, rehabilitacja z użyciem aparatów do terapii TECAR wykorzystuje oba tryby pracy – pojemnościowy i rezystywny, co daje najlepsze efekty.

Ze względu na duże podobieństwo zarówno samych urazów, jak i metod postępowania w ich leczeniu, polecamy nasze materiały, pokazujące leczenie łokcia tenisisty z wykorzystaniem terapii TECAR.

Terapia falą uderzeniową

Terapia falą uderzeniową to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia wielu urazów, o szerokim spektrum zastosowania.

Fizjoterapia łokcia golfisty za pomocą aparatu Rosetta ESWT umożliwia osiągnięcie szybkich, ale co najważniejsze – trwałych efektów przeciwbólowych.

W jaki sposób? Zabieg falą uderzeniową pobudza mikroobieg, a z nim metabolizm komórkowy. Tym samym uszkodzone tkanki szybciej się regenerują, a ból przestaje doskwierać pacjentowi.

O tej terapii pisaliśmy już w kontekście łokcia tenisisty w artykule Łokieć tenisisty – leczenie falą uderzeniową.

Laseroterapia wysokoenergetyczna

Doskonale z falą uderzeniową uzupełnia się laseroterapia. Laser wysokoenergetyczny iLUX pomaga skutecznie zmniejszyć napięcie mięśni, a także szybko i sprawnie opracować punkty spustowe, dzięki czemu ból zostaje zmniejszony, tkanki są lepiej ukrwione, a komórki szybciej się odnawiają.

Tym razem także polecamy obejrzeć ten zabieg na pokrewnym przykładzie w artykule: Łokieć tenisisty – opis schorzenia i leczenia z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego.

Łokieć golfisty – leczenie operacyjne

A jak leczyć łokieć golfisty, kiedy fizjoterapia nie przyniosła poprawy? Taką ewaluację przeprowadza się zwykle po 2-3 miesiącach. W przypadku braku rezultatów konieczna może być operacja. Wtedy powrót do formy może potrwać kolejne 4 miesiące.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia łokcia golfisty, należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie przedramienia, rozgrzewać się przed treningiem oraz zadbać o właściwe warunki pracy przy biurku.

Bóle łokcia i stawu łokciowego, fizjoterapia Gliwice

Staw łokciowy składa się z trzech stawów: ramienno-łokciowego, ramienno-promieniowego i promieniowo-łokciowego bliższego, otoczonych jedną torebką stawową. Stabilność zapewniają im więzadła poboczne boczne, poboczne przyśrodkowe oraz pierścieniowate. Natomiast za ruch odpowiadają mięśnie.

Przyczyny i objawy dolegliwości stawu łokciowego

Ból stawu łokciowego może być spowodowany różnymi czynnikami. Dlatego objawy mogą mieć różne nasilenie, lokalizację i charakter. Ból może pojawić się nagle lub stopniowo narastać, może być tępy, kłujący, ostry, czy promieniujący.

You might be interested:  Domowe sposoby na łupież

Towarzyszyć mu może obrzęk, ograniczenie ruchomości, problem ze zgięciem, wyprostem, rotacją wewnętrzną lub zewnętrzną. Ból może pojawiać się w nocy i powodować problemy z zasypianiem.

Może być wyczuwalne wzmożone napięcie mięśni w obrębie stawu i osłabienie siły mięśniowej.

Diagnostyka

Najczęściej spotykanym schorzeniem stawu łokciowego jest łokieć tenisisty, czyli entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, gdzie ból występuje po bocznej stronie łokcia. Inną przyczyną dolegliwości jest łokieć golfisty, entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego, w tym przypadku ból zlokalizowany jest po przyśrodkowej stronie stawu.

Kolejną przyczyną bólu łokcia może być zapalenie kaletek. Jest to wytwór błony maziowej wytwarzający maź, której zadaniem jest zmniejszenie tarcia, nawilżenie stawu i umożliwienie ślizgania się mięśni i ścięgien w czasie ruchu.

Gdy dojdzie do przeciążenia lub urazu może pojawić się stan zapalny, objawia się to obrzękiem i bolesnością nasilającą się w czasie ruchu. Ból może wystąpić również w wyniku zwyrodnień, czyli zmian degeneracyjnych powierzchni stawowych i okolicznych tkanek (zmiany zwyrodnieniowe).

Przyczyną bólu może być także uraz, powodujący różne uszkodzenia tkanek, dające efekty natychmiast lub po upływie jakiegoś czasu, co może utrudniać skojarzenie z nim dolegliwości.

Terapia i leczenie

Przed przystąpieniem do terapii przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem, w celu ustalenia wszystkich dolegliwości, czasu ich trwania i lokalizacji oraz przebytych urazów czy chorób. Następnie terapeuta przystępuje do badania czynnościowego i palpacyjnego tkanek.

Po ustaleniu przyczyny bólu wprowadzana jest indywidualnie dobrana terapia. Metody stosowane w bólu łokcia to terapia manualna, terapia powięziowa, terapia tkanek miękkich, masaż tkanek głębokich, mające rozluźnić tkanki i przywrócić im właściwą funkcję, elastyczność i ruchomość.

Następnie wprowadzane są ćwiczenia usprawniające pracę stawu, aby utrzymać efekty terapii stosuje się kinesiotaping.

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty – przyczyny

Czym jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to jedna z chorób przeciążeniowych, będąca entezopatią, czyli chorobą przyczepu, w tym przypadku dotyczy prostownika promieniowego nadgarstka, który przyczepia się w okolicy stawu łokciowego. Nazwa choroby powstała na skutek jej częstego występowania u osób, które amatorsko grają w tenisa.

Nikt mający problemy ze zginaczami i prostownikami nie byłby w stanie wejść w tenisie na poziom profesjonalny, zawodowcy są natomiast tak wyćwiczeni, że nie dochodzi u nich do takich przeciążeń, które przytrafiają się amatorom.

Sytuacja wygląda tu podobnie, jak przy zmęczeniowych złamaniach – amatorzy wchodzący na parametry profesjonalistów, którzy doszli do tego długą i systematyczną pracą, organizmu nie da się jednak oszukać.

Jeśli nie mamy mięśni odpowiednio wzmocnionych, rozciągniętych i zarazem odpowiednio rozluźnionych, mięśnie podczas np. gry w tenisa szarpią za przyczep, co staje się przyczyną kłopotów.

Na czym polegają te kłopoty?

Można wytłumaczyć to na bardzo obrazowym przykładzie: jeśli wkręcimy w ścianę śrubę i przymocujemy do niej linę, którą będziemy mocno i wielokrotnie szarpać, w końcu śrubę wyrwiemy.

Jeśli jednak do tej ściany przywiążemy gumę, którą w naszym przypadku jest elastyczny mięsień, możliwie rozciągnięty i silny, pomimo szarpania ze śrubą nic się nie stanie bo wszelkie siły będą wyładowywać się na tej gumie, czyli przy łokciu tenisisty – na elastycznym mięśniu a nie na jego sztywnym przyczepie.

W ten sposób mięśnie chronią ten przyczep, ale ten mechanizm trzeba konsekwentnie wypracować, czego często brakuje właśnie w sporcie amatorskim.

Czy przyczyny łokcia tenisisty mogą być wyłącznie sportowe?

Nie, natomiast zawsze będą to sprawy przeciążeniowe. Kłopoty mogą pojawić się np. po przeprowadzce, często też pacjenci kojarzą początek choroby z jakąś monotonną czynnością, którą wykonywali w pracy czy w ogrodzie.

Wykonuje się ruchy, do których organizm nie jest przyzwyczajony i najczęściej właśnie wtedy pojawia się ból.

Może być to nawet przenoszenie jakiś przedmiotów, przemeblowanie albo też rozpoczęcie aktywności sportowej, do której organizm nie był przygotowany albo wysiłek nie był poprzedzony odpowiednią rozgrzewką.

Łokieć tenisisty – objawy

Jakie są objawy łokcia tenisisty

Przede wszystkim objawami “łokcia tenisisty” są bóle bocznego przedziału stawu łokciowego. Sama choroba dotyczy miejsca, gdzie mięsień przyczepia się do tzw. nadkłykcia kości ramiennej, bóle jednak najczęściej występują w pewnej odległości o tego miejsca.

Ból pojawia się i promieniuje bardziej w stronę nadgarstka lub odwrotnie, w stronę ramienia. Dolegliwości bólowe rzadko pojawiają się w okolicach przyczepu, jeśli jednak lekarz podczas badania naciśnie okolice nadkłykcia, pacjent także poczuje, że jest problem.

Ból może znikać gdy odpoczywamy i powracać, gdy ręka znów jest zmuszona do wysiłku, pojawia się także gdy pacjent zaciska pięść, do czego ten mięsień także jest potrzebny. 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli bół pojawi się raz czy dwa i nie powróci, nie ma powodów do niepokoju. Entezopatie czyli choroby przyczepu mają jednak to do siebie, że często są przewlekłe, więc jeśli po przeciążeniu pojawi się ból, który utrzyma się dzień czy dwa dni, powinniśmy udać się do specjalisty, który zbada sytuację.

Czym grozi łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty grozi przede wszystkim przewlekłością tej choroby. Jeśli odpowiednio szybko nie włączymy leczenia, ból i chorobę będzie nam dużo trudniej opanować.

W odróżnieniu od innych entezopatii, łokieć tenisisty leczy się dosyć dobrze, są rozmaite metody, które potrafią dać dosyć dobry skutek. Nie warto więc zwlekać z wizytą u lekarza ortopedy, im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa na szybkie i skuteczne efekty.

Warto o tym pamiętać, bo ta choroba występuje, wbrew pozorom dość powszechnie – uważa się, że statystycznie jedna osoba na 150, przynajmniej raz w życiu zachoruje na łokieć tenisisty.

Wcale nie trzeba uprawiać sportu by zachorować, wręcz odwrotnie, dobrze i rozsądnie prowadzone treningi dają ochronę przed wieloma chorobami, także przed tą, warunkiem jest jednak odpowiednie przygotowanie i natężenie naszej aktywności. 

Łokieć tenisisty – leczenie

Jak wygląda leczenie łokcia tenisisty?

Zacznijmy od tego, że łokieć tenisisty trzeba najpierw zdiagnozować. Ta entezopatia daje się akurat dość łatwo rozpoznać na podstawie badania klinicznego, odpowiednich testów, czy odpowiednich ruchów ortopedy, który diagnozuje chorobę. Posiłkować można się badaniami takimi jak USG czy RTG, jednak to dzieje się z reguły, gdy choroba jest już zaawansowana, np.

na skutek zaniedbania pacjenta. Leczenie jest zróżnicowane od tego, czy jest to łokieć tenisisty ostry czy przewlekły. Moze temu towarzyszyć też obrzęk i stan zapalny, wtedy możemy stosować specjalną opaskę na rękę, zakładaną jednak nie w miejscu bólu lecz w połowie przedramienia.

Taka opaska uciska mięśnie i sprawia, że “nie szarpią” on tak intensywnie za przyczep. Podstawą leczenia jest odciążenie tej ręki, chłodzenie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarz ortopeda może zalecić leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.

Przede wszystkim jednak, zaleceniem jest to, do czego my, lekarze medycyny sportowej, przykładamy wielką wagę – odpowiednia fizykoterapia. To rehabilitant popracuje nad tym mięśniem, wzmocni go i nieco rozluźni, wykorzystuje się także rozmaite zabiegi, jak np. jonoforezę.

Celem tych wszystkich działań jest przyspieszenie gojenia mikrourazu czy mikrourazów powodujących łokieć tenisisty. Mamy zatem kolejne stopnie tego leczenia: najpierw odciążenie, chłodzenie, opaska tenisisty, potem rehabilitacja, a jeśli to wciąż za mało, wdraża się doustną farmakoterapię.

Jeśli wciąż nie ma zadowalających efektów, można stymulować gojenie, choć nad sposobami tej stymulacji wciąż toczy się dyskusja. W tej chwili, zaleca się podawanie czynników wzrostu, które powodują że komórki w miejscu dotkniętym chorobą bardziej się mnożą i produkują więcej kolagenu.

W ostateczności, kiedy leczenie nie przynosi spodziewanych efektów w ciągu 6-12 miesięcy, stosuje się leczenie operacyjne (chirurgia ręki) polegające na wycięciu niewydolnej blizny, która tam powstałą. Z reguły jednak, udaje się tego uniknąć, prawidłowo leczony łokieć tenisisty udaje się najczęsciej naprawić w ciągu kilku tygodni.

Jak uniknąć łokcia tenisisty?

Nie ma niezawodnego sposobu, by wykluczyć wystąpienie łokcia tenisisty, podstawą jest jednak dobre przygotowanie do aktywności fizycznej, czy to w sporcie czy w pracy.

Rozgrzewka, rozciąganie i regularne ćwiczenia to absolutna podstawa.

Chodzi o to, by nagle nie zmusić mięśni do wysiłku, do którego nie były przystosowane, bo to właśnie jest najczęściej spotykaną przyczyną kłopotów z łokciem tenisisty, warto o tym pamiętać!

Sprawdź czym jest zespół cieśni nadgarstka!
 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *