Ból pleców przy kaszlu i przy kichaniu – jakie są przyczyny?

Ból kręgosłupa lędźwiowego, czyli ból lędźwiowy może na przykład pojawiać się po schylaniu lub w nocy. To, co pomaga na ból pleców w odcinku lędźwiowym zależy od przyczyny, której poznanie pozwala złagodzić lub zupełnie pozbyć się dolegliwości.

Ból pleców przy kaszlu i przy kichaniu – jakie są przyczyny?

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny

Jest wiele możliwych przyczyn bólu  kręgosłupa lędźwiowego. Niektóre z nich nie są groźnie i same ustępują, natomiast inne wymagają specjalistycznego leczenia. Poniżej przedstawiam najczęstsze przyczyny bólu lędźwiowego.

Przeciążenie kręgosłupa

Często za ból pleców w odcinku lędźwiowym odpowiedzialne jest przeciążenie kręgosłupa, które może powodować naderwanie więzadła lub mięśni. Często objawia się to silnym i ostrym bólem kręgosłupa lędźwiowego, który narasta przy ruchach.

Ból ten można złagodzić poprzez znalezienie sobie odpowiedniej pozycji, w której nadwyrężone mięśnie lub więzadła kręgosłupa są rozluźnione. Dolegliwości najczęściej mijają w przeciągu dni lub tygodni.

Jeżeli ból jest silny, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż podobny ból może być również oznaką poważniejszych chorób, wymagających właściwej diagnostyki i leczenia.

Rwa kulszowa, Dyskopatia

Kręgosłup lędźwiowy jest zbudowany z pięciu kręgów, między którymi znajdują się dyski, czyli krążki międzykręgowe. Dyski lędźwiowe są intensywnie obciążane, co może prowadzić do ich uszkodzenia, czyli dyskopatii lędźwiowej.

Dysk może się  uwypuklać lub nawet pękać tworząc przepuklinę kręgosłupa. Czasami taka zmiana daje jedynie ból lędźwiowy kręgosłupa, ale może też uciskać i powodować zapalenie nerwu kręgosłupa.

Powoduje to ból promieniujący do nóg (z reguły tylko to jednej kończyny).

Ból pleców przy kaszlu i przy kichaniu – jakie są przyczyny?

Takie promieniowanie bólu od kręgosłupa lędźwiowego do nogi nazywane jest rwą kulszową. Dyskopatii może towarzyszyć ból promieniujący do bioder oraz  drętwienie nóg. Dolegliwości mogą nasilać się przy kichaniu lub kaszlu.

Dla rwy kulszowej charakterystyczny jest promieniujący do nogi ból kręgosłupa lędźwiowego przy podnoszeniu nóg podczas leżenia na plecach.

Choroby dysków mogą powodować ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu, ale w niektórych przypadkach dolegliwości nasilają się przy wyprostowaniu lub chodzeniu. Lżejsze przypadki dyskopatii leczy się stosujące leki przeciwzapalne, witaminy oraz fizjoterapię.

W cięższych przypadkach wykonuje leki można podać bezpośrednie w miejsce ucisku nerwu przez przepuklinę za pomocą zastrzyków nadtwardówkowych. W najcięższych postaciach dyskopatii stosuje się leczenie operacyjne.

Zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Stawy międzywyrostkowe kręgosłupa łączą ze sobą poszczególne kręgi.

Tak jak inne stawy, pod wpływem długotrwałego obciążenia mogą ulegać zwyrodnieniu i powodować ból w odcinku lędźwiowym, który może pojawiać się z lewej lub prawej strony lub obustronnie.

Z reguły dolegliwości są odczuwane blisko kręgosłupa i w jego dolnej części. Ból pleców w odcinku lędźwiowym nasila się przy wstawaniu, wyprostowaniu, a zwłaszcza podczas chodzenia i stania. Dolegliwości zmniejszają się przy siedzeniu.

Leczenie polega na stosowaniu specjalnie dobranych ćwiczeń oraz pozbycie się ewentualnej nadwagi. W cięższych przypadkach znaczną ulgę mogą przynieść zastrzyki do stawów międzywyrostkowych, które wygaszają zapalenie. Stawy te można również odnerwić za pomocą termolezji lub kriolezji.

Entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego

Entezopatia, czyli zwyrodnienie i zapalenie przyczepu więzadła biodrowo lędźwiowego jest źródłem przewlekłego bólu lędźwiowego, który jest odczuwany na wysokości talerza biodrowego, z prawej lub lewej strony. Może on promieniować do pośladka, biodra lub pachwiny. Skuteczne leczenie stanowi specjalny zastrzyk przeciwzapalny podawany bezpośrednio do źródła bólu.

Złamanie kompresyjne kręgu

Ostry i silny ból kręgosłupa lędźwiowego może być objawem złamania kompresyjnego kręgu. Najczęściej dochodzi do niego u osób z osteoporozą, która  osłabia kości. Silny ból odcinka lędźwiowego może pojawić się przy pochylaniu tułowia do przodu, upadku lub kichnięciu.

Ból pleców przy kaszlu i przy kichaniu – jakie są przyczyny?

Ból kręgów lędźwiowych pojawia się na środku i promieniuje na boki i do nieco do dołu.  Dolegliwości mogą nasilać się przy ruchach, zwłaszcza przy schylaniu. RTG kręgosłupa nie zawsze pokazuje złamanie. Rezonans magnetyczny jest bardziej czułym badaniem.

Lżejsze przypadki leczy się za pomocą leków przeciwbólowych i noszenia specjalnego gorsetu. W cięższych przypadkach szybką ulgę przynosi wertebroplastyka lub kifoplastyka. Są to zabiegi polegające na podawaniu do wnętrza złamanego kręgu specjalnej substancji zwanej cementem, która rozpręża zgnieciony kręg.

W najcięższych przypadkach może być konieczna operacja.

Staw krzyżowo biodrowy

Przewlekłe, lewostronne lub prawostronne bóle lędźwiowo krzyżowe często mają swoje źródło w stawie krzyżowo biodrowym.

Dolegliwości często narastają przy chodzeniu lub siedzeniu, a zwłaszcza przy zakładaniu spodni lub skarpet na stojąco, przy podnoszeniu nogi do góry.

Na ten ból kręgosłupa lędźwiowego pomaga specjalny precyzyjny zastrzyk do wnętrza chorego stawu. W cięższych przypadkach stosuje się odnerwienie stawu (neurolezję) lub operację.

Nowotwór kręgosłupa lędźwiowego

Nowotwór kręgosłupa jest jedną z rzadszych przyczyn bólu pleców w odcinku lędźwiowym. Z reguły są to przerzuty nowotworowe do kręgów pochodzące z innego miejsca. Najczęściej jest za nie odpowiedzialny rak prostaty, płuca lub piersi. Ból jest najczęściej zlokalizowany na środku i z czasem narasta. Jest odczuwany również w nocy.

Nasila się przy parciu na stolec, kaszlu i kichaniu. Aby postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie konieczne jest przeprowadzenie badań obrazowych. Im wcześniej wykryje się nowotwór, tym większa jest szansa na jego wyleczenie.

Dlatego przy silnych, narastających lub przewlekłych bólach lędźwiowych należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić odpowiednie badania obrazowe oraz badania krwi.

Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu

Ból pleców przy kaszlu i przy kichaniu – jakie są przyczyny?

Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu jest częsty i bardzo uciążliwy. Przy pochylaniu tułowia do przodu zostaje zaangażowanych wiele mięśni, więzadeł, kości i stawów, dlatego też ból może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych z nich należą:

  • Entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego
  • Dyskopatia (podczas pochylania od przodu dyski są ściskane przez sąsiadujące z nimi kręgi lędźwiowe)
  • Złamanie kompresyjne trzonu kręgu
  • Kręgozmyk (nieprawidłowe przesunięcie się jednego kręgu nad drugim, które może nasilać się i zwiększać ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu)

Ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy

Ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy potrafi być bardzo uciążliwy, gdyż prowadzi do zaburzeń snu. Bezsenność z kolei zaburza prawidłową regenerację organizmu, co przekłada się na zmęczenie w dzień.

Ból kręgosłupa lędźwiowego po nocy, który przechodzi po rozchodzeniu się może wynikać z przykurczów zgięciowych w stawach biodrowych, które najczęściej można rozciągnąć stosując specjalne ćwiczenia.

Niektórzy odczuwają ból odcinka lędźwiowego przy leżeniu na plecach, niezależnie od pory dnia. Takie dolegliwości można czasem złagodzić podkładając poduszki pod podudzia i kolana.

Jest wiele przyczyn bólu w odcinku lędźwiowym w nocy. Część z nich może ustąpić sama, ale niektóre z nich mogą być groźne. Dlatego jeżeli nocny ból pleców w odcinku lędźwiowym jest bardzo silny lub nie przechodzi, należy skonsultować się z lekarzem. Szybka diagnoza i prawidłowe leczenie daje większą szansę na szybki powrót do zdrowia.

Ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza

Ból pleców przy kaszlu i przy kichaniu – jakie są przyczyny?

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa rzadko powoduje bóle podbrzusza lub brzucha. Jednak pewne schorzenia brzucha oraz miednicy mniejszej mogą powodować dolegliwości, które odczuwane są również w lędźwiach. Przykładem jest ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza w czasie okresu lub przed okresem. Podobne dolegliwości mogą mieć miejsce w czasie owulacji. Jedną z przyczyn takiego bólu jest endometrioza.

Nagły i bardzo silny ból brzucha od kręgosłupa lędźwiowego, promieniujący do pachwiny, któremu mogą towarzyszyć wymioty oraz częste i bolesne oddawanie moczu może być objawem kolki nerkowej.

Objawy alarmowe przy bólu odcinka lędźwiowego

Czasami ból odcinka lędźwiowego może być objawem groźnych schorzeń, które powinny być szybko i prawidłowo leczone. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem jeśli obok bólu odcinka lędźwiowego pojawią się:

  • Niedowłady – czyli osłabienie mięśni, które może objawiać się na przykład opadaniem stopy
  • Zaburzenia czucia
  • Trudności w kontrolowaniu oddawania moczu i stolca

Ból kręgosłupa lędźwiowego – co pomaga?

To, jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego zależy przede wszystkim od jego przyczyny. Znalezienie źródła bólu poprzez postawienie prawidłowej diagnozy jest często warunkiem zastosowania odpowiedniego leczenia. Dlatego ważne jest udanie się do doświadczonego lekarza od kręgosłupa.

Co robić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

Słuchaj swojego organizmu. Ból jest sposobem, w jaki organizm informuje nas o określonym problemie. Szczególnie w ostrym, nagłym bólu nie powinno się robić czegoś, co nasila ból. Może dotyczyć to schylania się, siedzenia lub chodzenia.

Ból pleców przy kaszlu i przy kichaniu – jakie są przyczyny?

Zimne lub ciepłe okłady

W ostrym naderwaniu mięśnia na początku pomagają zimne okłady i odpoczynek. W innych przypadkach najczęściej to ciepło przynosi większą ulgę, gdyż rozluźnia napięte mięśnie.

Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe

Dostępne bez recepty leki przeciwzapalne mogą złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego. Jednak należy pamiętać, że ich nadużywanie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Fizjoterapia

Fizjoterapia stosuje wiele technik mogących pomóc wielu schorzeniach powodujących ból w kręgosłupie lędźwiowym. Do często stosowanych metod rehabilitacji należy terapia manualna i masaż mięśniowo powięziowy. Doświadczony fizjoterapeuta może również doradzić jak zapobiegać nawrotowi dolegliwości oraz nauczyć wykonywania odpowiednich ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy.

Blokada kręgosłupa

Nowoczesne i precyzyjne blokady w kręgosłup lędźwiowy, szczególnie wykonywane pod kontrolą fluoroskopii i wykorzystaniem kontrastu najczęściej bardzo pomagają w bólach lędźwiowych. Do często wykonywanych zabiegów należą:

  • zastrzyki nadtwardówkowe stosowane w dyskopatii lędźwiowej oraz rwie kulszowej oraz dyskopatii
  • zastrzyki do stawów międzywyrostkowych kręgosłupa stosowane w chorobie zwyrodnieniowej
  • zastrzyki do stawów krzyżowo biodrowych wykonywane w ich zapaleniu

Operacja kręgosłupa

Operacja jest koniecznością lub trudnym wyborem w najcięższych przypadkach. Niesie ona ze sobą pewne ryzyko, jednak są sytuację, w których zabieg chirurgiczny jest najlepszym rozpoznaniem. Ból po operacji przepukliny kręgosłupa lędźwiowego najczęściej znika lub zmniejsza się, czasami jednak może się nasilać i być bardzo trudny do wyleczenia.

  1. Casazza, BA (15 February 2012). „Diagnosis and treatment of acute low back pain”. American Family Physician85 (4): 343–50. PMID 22335313.
  2. French, SD.; Cameron, M.; Walker, BF.; Reggars, JW.; Esterman, AJ. (2006). „Superficial heat or cold for low back pain”. Cochrane Database of Systematic Reviews (1): CD004750. doi:10.1002/14651858.CD004750.pub2. PMID 16437495.
  3. Majchrzycki M, Mrozikiewicz PM, Kocur P, et al. (November 2010). „[Low back pain in pregnant women]”. Ginekol. Pol. (in Polish). 81 (11): 851–5. PMID 21365902
  4. Chou R, Baisden J, Carragee EJ, Resnick DK, Shaffer WO, Loeser JD (May 2009). „Surgery for low back pain: a review of the evidence for an American Pain Society Clinical Practice Guideline”. Spine34 (10): 1094–109.
You might be interested:  Parwowirus b19 – objawy zakażenia, badania, powikłania w ciąży, leczenie

Ból pleców przyczyny i leczenie

Czy wiesz, że na ból pleców (sporadyczny, bądź przewlekły) cierpi co drugi Polak?! Większość dolegliwości bierze się z siedzącego trybu życia, wielogodzinnej pracy za biurkiem i braku ruchu. Ból pleców to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u ortopedy.

Pacjenci skarżą się na ból w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym. Czasem ból jest trudny do scharakteryzowania i umiejscowienia, opisywany jest jako „rozlany”. Skolioza, kifoza, czy też lordoza są w społeczeństwach wysokorozwiniętych równie „popularne” co grypa sezonowa.

Przeważnie ból pleców przypisywany jest kręgosłupowi, jednak może mieć on wiele innych przyczyn, dlatego dolegliwości bólowe pleców są niekiedy trudne do zdiagnozowania.

Dowiedz się, jakie objawy mogą towarzyszyć konkretnym jednostkom chorobowym kręgosłupa i jakie mogą być inne przyczyny bólu pleców?

Nieprawidłowa postawa kształtowana latami podczas wielogodzinnej pracy biurowej, brak systematycznej aktywności fizycznej, nawarstwiające się mikrourazy w trakcie pracy fizycznej, zła pozycja podczas snu itd. To najczęstsze przyczyny bólu pleców, z którymi zmagają się ludzie na całym świecie.

Efektem jest tzw. ból posturalny – to skutek przeciążenia struktur tkankowo-stawowych. Ten rodzaj bólu pleców jest trudny do określenia, jednak najczęściej dotyczy odcinka piersiowego kręgosłupa.

To, co jest szczególnie istotne w różnicowaniu przyczyn bólu pleców to fakt, że bóle pochodzące od kręgosłupa nasilają się przy wykonywaniu określonych ruchów lub dźwiganiu ciężkich przedmiotów, z kolei zmniejszają się bądź zupełnie zanikają przy braku aktywności.

Bóle pleców, które nie mają związku z wykonywanymi czynnościami, odczuwalne nawet w stanie spoczynku mogą oznaczać poważne choroby wewnętrzne.

Przyczyny bólu pleców należy podzielić przynajmniej na dwie główne kategorie: odkręgosłupowe wynikające z wad postawy, zmian zwyrodnieniowych, czy też urazów mechanicznych oraz pozakręgosłupowe, których przyczyna nie jest związana z żadnym z odcinków kręgosłupa.

  • nadwyrężenie lub przeciążenie mięśni wokół kręgosłupa, naderwanie więzadła, skurcze mięśni kręgosłupa.
  • dyskopatia, czyli przepuklina kręgosłupa – może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa. W przypadku odcinka lędźwiowego dyskopatia powoduje bóle w dolnej części pleców, są to najczęściej bóle w krzyżu nasilające się przy skłonie w przód, często występuje też mrowienie w nogach. Bóle pleców promieniujące do żeber, zwłaszcza podczas kaszlu, kichania, czy śmiechu mogą być powodem dyskopatii odcinka piersiowego kręgosłupa. Z kolei przepuklina odcinka szyjnego charakteryzuje się tym, że najpierw pojawia się sztywność szyi oraz lekki ból, a następnie mrowienie w rękach.
  • rwa barkowa – charakteryzuje ją ból pleców w kręgosłupie szyjnym, który promieniuje do ramienia, łokcia, a nawet nadgarstka. Ten rodzaj bólu pleców może przybierać na sile przy ruchach głową, podczas kaszlu lub kichania, jak również w trakcie dłuższego siedzenia.
  • rwa kulszowa – ból pleców na dole kręgosłupa, czyli w odcinku lędźwiowym, który promieniuje do uda, a nawet stopy. Przyczyną jest ucisk kręgów na nerw kulszowy. Występują zaburzenia czucia w nogach i drętwienie. Niekiedy mogą się również pojawić kłopoty z wypróżnianiem.
  • rwa udowa – charakteryzuje ją ból pleców w odcinku lędźwiowym, który jest na tyle silny, że utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia poruszanie nogą. Osoby, które cierpią na rwę udową skarżą się przeważnie na napięcie mięśni przykręgosłupowych, sztywność kończyny, skurcze, niedowłady w nodze i zaburzenia czucia.
  • wady postawy, a więc kifoza, lordoza lub skolioza mogą być również przyczynami bólu pleców. Wspomniane wady kręgosłupa mogą dotyczyć już nawet dzieci w wieku szkolnym, dlatego tak ważne jest ich korygowanie już we wczesnym stadium poprzez specjalne ćwiczenia. Z początku nie dają dolegliwości bólowych, jednak po latach mogą być przyczyną przewlekłych bólów pleców utrudniających normalne funkcjonowanie.
  • złamanie kręgów kompresyjne – to jeden z podstawowych objawów osteoporozy kręgosłupa. Ból pleców może nasilać się podczas kaszlu, kichania, a nawet wypróżniania.
  • Stenoza, czyli zwężenie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym – powoduje charakterystyczne bóle pleców na dole, zwłaszcza nasilające się przy przeproście kręgosłupa
  • spondylolisteza, czyli ześlizgnięcie kręgów – bólowi pleców towarzyszą również problemy z chodzeniem, czy też brak możliwości zgięcia nóg w biodrach przy wyprostowanych kolanach

Jeżeli przyczyną bólu pleców nie są zmiany w obrębie kręgosłupa, to wówczas należy rozpocząć poszukiwanie innych czynników wywołujących dolegliwości bólowe.

Niekiedy przyczyna jest bardzo poważna, dlatego w przypadku utrzymującego się bólu pleców należy koniecznie zwrócić się po specjalistyczną pomoc i wykonać niezbędne badania, jak rezonans magnetyczny, czy tomograf.

Za ból pleców mogą bowiem odpowiadać takie patologie jak:

  • tętniak aorty brzusznej
  • rozwarstwienie tętnicy szyjnej albo kręgowej
  • ostre zapalenie opon mózgowych
  • rozwarstwienie aorty;
  • dusznica bolesna czy też zawał mięśnia sercowego
  • zapalenie woreczka żółciowego
  • zapalenie uchyłków jelit lub ropnie uchyłków
  • zapalanie trzustki
  • zapalenie wyrostka robaczkowego
  • w przypadku kobiet: ciąża pozamaciczna, rak jajników, zapalenie jajowodu)
  • zapalenie opłucnej lub zapalenie płuc)
  • zapalenie prostaty
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • choroba kości Pageta
  • choroba autoimmunologiczna

Bóle pleców od kręgosłupa można również podzielić według odcinków – szyjnego, piersiowego, lędźwiowego. Bóle pleców na dole to właśnie odcinek lędźwiowy, z kolei bóle pleców między łopatkami i trochę poniżej to odcinek piersiowy. Jeżeli ból pleców promieniu do ramion i do głowy to oznacza kłopoty z odcinkiem szyjnym.

W przypadku bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym i bólów karku przyczyną jest przeważnie przeciążenie kręgów. Wielogodzinna praca przy komputerze, spanie na zbyt wysokiej poduszce, a nawet chroniczny stres – to wszystko może skończyć się bólem kręgosłupa w odcinku szyjnym. Nie należy tego lekceważyć ponieważ bóle mogą być wyjątkowo uciążliwe i promieniować np.

do głowy. Poza tym, z czasem nieleczone patologie kręgów szyjnych, czyli zmiany zwyrodnieniowe mogą prowadzić do zaburzeń widzenia, pamięci, a także rzutować na inne zmysły. Przeważnie zmiany zwyrodnieniowe oraz mikrourazy dotyczą kręgów szyjnych numer: 3., 4., 5. i 6.

Rozwiązaniem jest unikanie wielogodzinnej pracy w jednej pozycji i specjalne ćwiczenia zlecone przez ortopedę lub rehabilitanta. Rzadziej bóle karku spowodowane są tzw. przewianiem. Na czym to polega? Strumień zimnego powietrza podrażnia zakończenia nerwowe, które są w skórze, tzw. korzonki.

To z kolei powoduje bolesny przykurcz mięśni, stąd ból w kręgosłupie szyjnym. Bóle karku których przyczyną jest przewianie najczęściej przechodzą po kilku dniach same.

Ból pleców przy kaszlu i przy kichaniu – jakie są przyczyny?Ból pleców przy kaszlu i przy kichaniu – jakie są przyczyny?

Ból kręgosłupa piersiowego należy do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów. Skarżą się oni na ból w okolicy łopatek, kłucie lub gniecenie w klatce piersiowej, opisywane jako uczucie zablokowania.

Czasem dolegliwości bólowe mogą być odczuwane niżej i promienować aż do odcinka lędźwiowego.

Niekiedy do objawów bólowych odcinka piersiowego dołącza również drętwienie rąk, może się też pojawić ból kręgosłupa szyjnego jako wynik napięcia i przeciążenia struktur kręgosłupa piersiowego.

Przyczynami bólu kręgosłupa są przeważnie nieprawidłowe nawyki życia codziennego – wielogodzinna praca biurowa, długie jazdy samochodem, oglądanie telewizji w pozycji pół leżącej, nadwaga. Ponadto, ból pleców w odcinku piersiowym może być skutkiem ciężkiej pracy fizycznej oraz urazów będących wynikiem wypadku np. samochodowego.

Leczenie kręgosłupa piersiowego powinno polegać przede wszystkim na wyeliminowaniu czynnika sprawczego, który doprowadził do bólu pleców w tym miejscu. Oczywiście konieczna jest również pomoc doświadczonego ortopedy, który rozpisze indywidualnie dobraną rehabilitację.

Należy jednak pamiętać o tym, że ból kręgosłupa piersiowego może być tylko „maską” dla innych schorzeń, np. chorób serca. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, promieniujący do łopatek, opisywany jako gniecenie w klatce piersiowej może być na przykład zawałem serca.

Ból kręgosłupa lędźwiowego to kolejna zmora naszych czasów. Siedzący tryb życia, najczęściej w pozycji odbiegającej od prawidłowej, brak ruchu i wady postawy to główne przyczyny bólu pleców na dole, czyli w odcinku lędźwiowym.

Chociaż przeważnie na bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej uskarżają się osoby starsze, to niestety ostatnio do ortopedów zgłasza się coraz więcej ludzi młodych, którzy narzekają na ból pleców w tym odcinku kręgosłupa.

Wśród przyczyn bólu na dole pleców można wymienić jeszcze takie choroby jak osteoporozę, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów no i oczywiście chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.

By skutecznie leczyć ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym konieczne jest nie tylko przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ale przede wszystkim fizjoterapia i systematycznie prowadzona rehabilitacja kręgosłupa.

Ból pleców przy kaszlu i przy kichaniu – jakie są przyczyny?

Na podstawie badań obrazowych takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa można dokładnie ocenić zmiany w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i na tej podstawie rozpisać konkretne leczenie.

Przy pomocy odpowiednich ćwiczeń wzmacnia się mięśnie około kręgosłupowe, mięśnie brzucha, mięśnie pośladków i redukuje się napięcia mięśniowe. Same leki przeciwbólowe i przeciwzapalne niewiele pomogą, a w dłuższej perspektywie zniszczą żołądek.

W skrajnych przypadkach w przypadku bólu kręgosłupa można rozważyć wykonanie operacji, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych rezultatów.

Natomiast w przypadku, gdy choroba kręgosłupa lędźwiowego skutkuje nietrzymaniem moczu, zaburzeniem pracy zwieraczy, czy zaburzeniem funkcji seksualnych interwencja chirurgiczna jest zdecydowanie wskazana.

Niektóre z chorób autoimmunologicznych mogą wywoływać tzw. zapalny ból pleców. Jest to schorzenie, które charakteryzuje się stopniowym nasilaniem się bólu pleców. Klasyczne są również bóle nocne oraz poranna sztywność trwająca 20-30 minut.

By ortopeda mógł wziąć po uwagę przy diagnozie zapalny ból pleców, dolegliwości bólowe muszą występować przez co najmniej 3 miesiące, aczkolwiek lepiej zgłosić się do dobrego specjalisty znacznie wcześniej, bo przyczyna bólu pleców może być zupełnie inna.

Jeżeli bóle pleców wynikają ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, są wynikiem wad postawy to konieczna będzie rehabilitacja kręgosłupa. Bóle pleców mogą z czasem się zmniejszyć, jeżeli ćwiczenia dobrane przez rehabilitanta będą odpowiednie i sumiennie wykonywane.

Diagnoza co do schorzenia w obrębie kręgosłupa powinna być zawsze poprzedzona dokładnym wywiadem lekarskim, badaniem fizykalnym oraz badaniami obrazowymi.

You might be interested:  Jak łagodzić objawy migrenowe?

Niestety w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa zdjęcia rentgenowskie nie wiele pomogą, owszem będzie na nich widać ewentualne wady postawy lub większe zmiany w obrębie kręgów, jednak by dokonać bardziej wnikliwej analizy kręgosłupa konieczne będzie wykonanie np. rezonansu magnetycznego. Takie badanie umożliwia m.in.

zobaczenie ewentualnych pęknięć pierścienia włóknistego w obrębie kręgów (dehydratacja krążka między kręgowego) lub też zmian znanych jako guzki Schmorla, które bardzo często odpowiadają za bóle pleców, jednak są niełatwe do zdiagnozowania właśnie w związku z koniecznością wykonania szczegółowych, drogich badań, jak choćby wspomniany rezonans magnetyczny.

Zarówno osoby, którym jeszcze nie doskwiera ból pleców, jak i ci, którzy przez dolegliwości bólowe nie mogą normalnie funkcjonować powinni pamiętać o kilku wskazówkach, których przestrzeganie może wpłynąć na poprawę stanu kręgosłupa. Są to przede wszystkim:

  • regularna aktywność fizyczna niezwiązana z dźwiganiem ciężarów. Szczególnie dobre jest pływanie, zwłaszcza na plecach.
  • chodzenie na jogę lub pilates, gdzie wykonuje się ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie przykręgosłupowe.
  • zbilansowane żywienie, a więc dieta bogata w białko, witaminy (głównie D3 i B6) i minerały takie jak: wapń, magnez i potas.
  • unikanie wielogodzinnej pozycji siedzącej oraz zapewnienie sobie komfortowych warunków w pracy biurowej – ergonomiczne krzesło dobrane do wysokości biurka.
  • unikanie obciążania kręgosłupa wynikającego z dźwigania ciężarów na siłowni lub ciężkiej pracy fizycznej.
  • zapewnienie odpowiedniej pozycji podczas snu, poprzez dobrej jakości materac i poduszkę ortopedyczną.

Kręgosłup to podstawa organizmu, w końcu na nim opiera się konstrukcja całego ludzkiego ciała.  Jeżeli kręgosłup będzie w złym stanie, to z biegiem czasu pogorszy się stan całego organizmu.

W przeciwieństwie do niektórych narządów wewnętrznych jak żołądek, jelita, czy też tkanek miękkich z których składają się ścięgna i mięśnie, kręgosłupa nie da się wyleczyć! Nie da się cofnąć zmian zwyrodnieniowych – można je jedynie zahamować poprzez właściwie dobraną rehabilitację i eliminację złych nawyków.

Ból kręgosłupa | diagnoza, leczenie

Wyróżniamy dwie przyczyny bólu kręgosłupa: mechaniczną i chemiczną. Ból kręgosłupa o podłożu mechanicznym jest główną przyczyną problemów z kręgosłupem. Aktualne badania naukowe donoszą że 97-98 % bólów kręgosłupa spowodowana jest czynnikami mechanicznymi.

Znaczna część tych dolegliwości (nawet do 90%) spowodowana jest uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Powodem takiego bólu może być wykonanie nagłego ruchu bądź dźwignięcie ciężkiego przedmiotu.

W takim przypadku Pacjent może odczuwać ból przy kręgosłupie nawet z możliwością promieniowania np. do kończyny.

Występuje również zespół dolegliwości który spowodowany jest przeciążeniem, a co za tym idzie utratą elastyczności oraz prawidłowej ruchomości tkanek przykręgosłupowych.

Przyczyną takiego bólu może być wcześniejszy uraz, zabieg operacyjny, bądź przebyty epizod uszkodzenia krążka międzykręgowego, jak również siedzący tryb życia oraz jednostajna pozycja w ciągu dnia. Ostatnim zespołem bólowym kręgosłupa jest zespół posturalny, który dotyczy głównie ludzi młodych; spowodowany błędnym nawykiem postawy.

Ból kręgosłupa o podłożu chemicznym charakteryzuje się stałością objawów. Pacjent z takim bólem ma problem ze znalezieniem pozycji, w której odczuwa ulgę, a każdy ruch nasila dolegliwości. Dodatkowo mogą wystąpić objawy takie jak: obrzęk, zaczerwienienie oraz podwyższona temperatura bolesnej okolicy kręgosłupa.

Zespół bólowy kręgosłupa – podział

  • Jeśli ból kręgosłupa pojawił się nagle lub od pierwszych symptomów do rozwinięcia się dużego bólu minęło niewiele czasu to mamy do czynienia z bólem ostrym.
  • Jeśli dolegliwości rozwijały się w czasie, początkowo występowały co jakiś czas, następnie z rosnącym nasileniem zaczęły występować codziennie to mamy do czynienia z bólem przewlekłym.

Ból kręgosłupa–odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa

Bóle dolnego odcinka kręgosłupa najczęściej są następstwem przyczyn mechanicznych.

Są wśród nich statyczne przeciążenia kręgosłupa wynikające z pracy w pozycjach niekorzystnych lub nagłe przeciążenia dynamiczne.

Dolegliwości bólowe są fizjologiczną reakcją organizmu na przekroczenie dopuszczalnego zakresu ruchu lub wykonywania pracy ze zbyt dużym obciążeniem, zapobiegając przed jego uszkodzeniem.

Dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Dyskopatia stanowi 60-80% wszystkich przyczyn bólów odcinka lędźwiowego kręgosłupa, najczęściej występując u osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.

Jest to rodzaj przepukliny krążka międzykręgowego (dysku) polegającej na rozerwaniu zewnętrznej warstwy krążka i jego uwypukleniu się na zewnątrz powodując ucisk nerwów, mięśni i naczyń krwionośnych.

Bezpośrednią przyczyną dyskopatii może być gwałtowny ruch zgięciowy lub zgięciowy z dodatkową rotacją, co przemieszcza jądro miażdżyste ku tyłowi, wywołując pęknięcie.

Dyskopatia najczęściej ma jednak przebieg długotrwały z okresami zaostrzenia dolegliwości. Wspomniany ucisk korzenia nerwowego wywołuje tzw. rwę kulszową. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie ostrego bólu przeszywającego nogę. Ból jest tak silny, że ciężko jest się pacjentowi wyprostować, dodatkowo pacjent często ma uczucie drętwienia nogi.

Zmiany zwyrodnieniowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Zmiany zwyrodnieniowe najczęściej pojawiają się z wiekiem, szczyt choroby przypada na 50-60 rok życia. Przyczyną może być zmniejszenie aktywności fizycznej i idące za tym osłabienie mięśni.

Dochodzi wówczas do przeciążenia kręgów i tkanek kręgosłupa, które nie są przyzwyczajone do forsownych przeciążeń statystycznych (siedzący tryb życia).

Dolegliwości bólowe mają charakter stały lub przerywany i nasilają się podczas ruchu lub przy długotrwałym staniu.

Jeśli zmiany zwyrodnieniowe nie są znacznie nasilone możliwe jest ich leczenie w sposób zachowawczy. Opiera się głównie na rehabilitacji ruchowej oraz edukacji odnośnie koniecznych zmian w codziennym funkcjonowaniu. Również tutaj możliwe jest wspomaganie procesu rehabilitacji przez wykonanie terapeutycznego ostrzyknięcia.

Bóle kręgosłupa-zmiany przeciążeniowe kręgosłupa

Jest to jedna z częstszych przyczyn przewlekłych bólów kręgosłupa. Jest połączeniem przeciążeń mięśni, więzadeł i krążków międzykręgowych w wyniku ciężkiej pracy fizycznej,  uprawiania sportu lub przybierania niewłaściwych pozycji.

Dolegliwości bólowe czasem ujawniają się nie w obrębie kręgosłupa, a w odległych częściach ciała. W zależności od czynników i nasilenia mogą być bardzo zróżnicowane.

Jednak zawsze powinny być sygnałem ostrzegawczymi wymagają konsultacji u specjalisty.

Kręgoszczelina i kręgozmyk

Kręgoszczelina to przerwanie ciągłości kręgu. Występuje najczęściej u osób młodych, aktywnych sportowo. Dolegliwości bólowe są miejscowe, z reguły nasilone bardziej po jednej stronie.

W przypadku kiedy dojdzie do przesunięcia kręgu leżącego powyżej do przodu w stosunku do kręgu leżącego poniżej, mamy do czynienia z kręgozmykiem. Jego powstanie może mieć miejsce na podstawie wcześniejszej kręgoszczeliny lub ze względu na znaczną niestabilność w przebiegu zmian zwyrodnieniowych.

Zarówno w jednym, jak i drugim schorzeniu istnieje możliwość leczenia rehabilitacyjnego. Szczególnie w przypadku kręgoszczeliny liczy się postawienie jak najszybszego rozpoznania, kiedy to defekt kostny ma możliwość spontanicznego wygojenia się.

W przypadku kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi efektu możemy wykonać operacyjne zespolenie cieśni kręgu (miejsce powstawania kręgoszczeliny) lub stabilizację kręgosłupa objętego kręgozmykiem.

Ból kręgosłupa–Odcinek szyjny kręgosłupa

Bóle odcinka szyjnego są na drugim miejscu pod względem liczby występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa. Coraz częściej skarżą się na nie osoby prowadzące siedzący tryb życia, a przede wszystkim pracujące w pozycji siedzącej.

Schorzenie to dotyczy najczęściej szwaczek, pracowników laboratoryjnych pracujących przy mikroskopach, a także osób obsługujących stanowiska komputerowe. Ma to związek z długotrwałym przebywaniem w pozycji statycznej, brakiem aktywności fizycznej i nieprawidłowej pozycji w czasie wykonywania codziennych czynności.

Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na prawidłową pozycję głowy i utrzymywanie właściwej postawy ciała.

Długotrwałe obciążenia mogą prowadzić do dyskopatii odcinka szyjnego, co stanowi prawie połowę wszystkich przyczyn bólowych tej części kręgosłupa. Zespół bólowy odcinka szyjnego może występować pod różną postacią: ból, tkliwość, zwiększone napięcie mięśni, sztywność, a nawet unieruchomienie.

Czasem odczuwalne są dolegliwości towarzyszące: ból pleców, ból okolicy szyi, ból między łopatkami, migrena, ból szczęki i okolicy uszu, zaburzenia wzroku.

Schorzenie okolicy szyi określane jest jako interdyscyplinarne, gdyż leczeniem mogą zajmować się ortopedzi, neurolodzy, reumatolodzy, czy fizjoterapeuci.

Odcinek szyjny kręgosłupa podatny jest na zmiany degeneracyjne, a to za sprawą jego dużej ruchomości i podatności na obciążenia. Bóle mogą mieć postać ostrą, związaną ze stanem zapalnym bądź uszkodzeniem, a także postać przewlekłą, związaną ze zmianami zwyrodnieniowymi lub nowotworem.

Zespoły bólowe odcinka szyjnego mogą być również związane ze złym stanem emocjonalnym. Sytuacje stresowe powodują nadmierne napięcie okolicy karku i barków powodując ich ból. Osoby z depresją lub problemami psychicznymi mogą uskarżać się na stany przewlekłe, trudne do leczenia.

  • Spondyloza szyjna W wyniku starzenia się tkanek dochodzi do spondylozy szyjnej, czyli zmian zwyrodnieniowych kręgów, krążków międzykręgowych, chrząstek stawowych oraz stawów międzywyrostkowych. Jest to proces przewlekły, trwający wiele lat, na który składa się suma wszystkich urazów i przeciążeń.
  • Radikulopatia szyjna Jest to zespół dolegliwości bólowych związany z uciskiem na korzeń nerwowy. Radikulopatia wywołuje uczucie drętwienia i osłabienia z możliwym niedowładem kończyny górnej. Rwa ramienna charakteryzuje się bólem promieniującym od odcinka szyjnego do kończyny górnej. W początkowej fazie ból może nasilać się przy kichaniu lub kaszlu, w kolejnym stadium nasila się, z wyraźnym promieniowaniem do barku. Ból odczuwalny jest podczas ruchów głową promieniując do łopatki, klatki piersiowej, nawet aż do palców dłoni. Najczęstszą przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa związane ze starzeniem się organizmu i trybem życia. Ciężka praca fizyczna, jak również częste powtarzanie tych samych czynności w niewłaściwej pozycji prowadzą do wypuklin powodujących ucisk na korzenie. Inną przyczyną rwy ramiennej mogą być mikrourazy oraz choroby zapalne lub nowotworowe.
  • Zespół szyjny górny Inną nazwą zespołu szyjnego górnego jest zespół Barrego-Lieou. Ból występuje głównie w górnej części karku i potylicy, czasem promieniując do skroni i czoła. Główną przyczyną występowania zespołu są zmiany zwyrodnieniowe części szyjnej kręgosłupa prowadzące do ucisku na tętnice kręgowe i struktury unerwienia.
  • Migrena szyjna Bóle głowy pochodzenia szyjnego związane są z dysfunkcją w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego odcinka szyjnego kręgosłupa i stanowią ok. 15% wszystkich przyczyn bólów głowy. Główną przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe powodujące podrażnienie splotu współczulnego okołotętniczego lub ucisk tętnicy kręgowej. Z badań wynika, że migrena częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Najbardziej narażeni są pracownicy biurowi, zmuszeniu trzymać głowę w jednej pozycji np. przed monitorem. Długotrwały ból może być również wywołany nieprawidłową pozycją w czasie snu.
  • Urazy odcinka szyjnego Bardzo częstą przyczyną bólu odcinka szyjnego są następstwa urazu, a wśród nich dość niebezpieczne wypadki drogowe (mechanizm uszkodzenia zgięciowego i wyprostnego) lub upadki z wysokości (złamanie kompresyjne lub zmiażdżeniowe). Zgięciowy mechanizm urazu kręgosłupa jest wynikiem działania olbrzymiej siły powodującej nagłe zgięcie kręgosłupa ku przodowi ze znacznie przekroczonym zakresem jego ruchomości. W następstwie dochodzi do przesunięcia trzonów kręgowych. Do wyprostnego mechanizmu urazu kręgosłupa dochodzi w momencie gdy mamy do czynienia z siłami działającymi na głowę od przodu, co doprowadza do nagłego przeprostu z uszkodzeniem krążka kręgowego i rozerwania więzadła.
You might be interested:  Pasożyty u dzieci – wszy, owsiki, lamblie

Znacznie niebezpieczniejsze są urazy kręgosłupa szyjnego typu Whiplash (smagnięcie biczem). Test to typowy uraz w wypadkach samochodowych (przy uderzeniu w tył pojazdu). Wynikiem działającej siły jest gwałtowne odgięcie karku z przeniesieniem głowy za barki, po czym siła bezwładności przenosi głowę do przodu.

Objawami są bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym i piersiowym oraz ból głowy trwający wiele miesięcy. Towarzyszyć temu mogą również zawroty głowy, zaburzenia widzenia i równowagi. Czasem spotyka się również wahania emocjonalne, zaburzenia snu lub omdlenia.

W takich wypadkach konieczne jest unieruchomienie odcinka szyjnego przy użyciu kołnierza ortopedycznego przez 2-4 tygodnie.

Ból kręgosłupa–uszkodzenia kręgosłupa

  • Nagły uraz – uszkodzenie tkanek pierścienia włóknistego krążka pod wpływem gwałtownego i silnego urazu.
  • Przeciążenia przewlekłe – powstające latami, powodujące uszkodzenia kręgów i krążków międzykręgowych.

Ból kręgosłupa–leczenie

Leczenie bólu kręgosłupa polega głównie na zwalczaniu przyczyny, a nie tylko objawów. U Pacjenta z dolegliwościami bólowymi stosuje się ruch działający leczniczo, który dobierany jest na podstawie wyników badania czynnościowego kręgosłupa.

Według statystyk, dziewięciu na dziesięciu Pacjentów, którzy przebyli epizod bólu krzyża, dozna kolejnego w przeciągu najbliższego roku, a u jednej trzeciej osób objawy będą bardziej nasilone.

Z uwagi na tak pesymistyczne statystyki, najważniejszym elementem leczenia jest zapobieganie nawrotom.

Głównym narzędziem w leczeniu jest edukacja Pacjenta, który musi nauczyć się innego niż dotąd wykonywania codziennych czynności np.

siedzenia, zakładania butów, wstawania z łóżka czy podnoszenia przedmiotów z podłogi.

Takie postępowanie lecznicze sprawia, że Pacjent jest niezależny w procesie leczenia, zna procedury ratunkowe jak również profilaktyczne, które pomagają zapobiegać występowaniu nawrotów.

W zdecydowanej większości przypadków leczenie ma charakter rehabilitacyjny. Dla każdego pacjenta dobierany jest odpowiedni protokół rehabilitacyjny. Zakłada on jak najszybsze zmniejszenie odczuwanych dolegliwości bólowych, aby możliwe było wykonywanie czynności dnia codziennego.

W kolejnym etapie skupiamy się na ugruntowaniu osiągniętych efektów oraz zapobieganiu nawrotom. W szczególnych przypadkach, kiedy postępy rehabilitacji według lekarzy są niesatysfakcjonujące, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu terapeutycznego ostrzyknięcia.

Po zabiegu pacjent powinien powrócić do rehabilitacji.

W przypadku znacznych objawów neurologicznych (znaczny ból w obrębie kończyny, zaburzenia czucia i siły mięśniowej w obrębie kończyny), które nie ustępują lub wręcz mają tendencję do nasilania się, proponujemy pacjentowi pilne odbarczenie struktur nerwowych. Można to uzyskać poprzez wykonanie operacji dyscektomii. Po operacji konieczna jest rehabilitacja, której zadaniem jest zapobieganie podobnym zdarzeniom w przyszłości.

W wyjątkowych sytuacjach, szczególnie u ludzi starszych, po niewielkich urazach lub nagłych przeciążeniach, może dojść do powstania złamania kompresyjnego w obrębie kręgu. Chory skarży się na silny ból nasilający się w ruchu lub podczas zmian pozycji.

Samo złamanie przypomina zgniatanie pudełka. Konieczne jest wykonanie badań obrazowych, które pozwalają stwierdzić, który z kręgów uległ złamaniu i jak duże jest zniekształcenie. W leczeniu tego typu złamań wykorzystujemy technikę wertebroplastyki.

W przypadkach zmian bardzo zaawansowanych, kiedy degeneracja kręgosłupa jest znaczna lub nasilenie objawów neurologicznych jest duże, może się okazać, że konieczna jest operacja.

Jej zakres i dokładna technika jest ustalana dla każdego pacjenta oddzielnie. Wszystkie operacje polegają na stabilizacji kręgosłupa z różnego rozmiaru odbarczeniem struktur nerwowych.

Po leczeniu operacyjnym konieczna jest rehabilitacja, która pozwoli na powrót do normalnego funkcjonowania oraz wyuczenia odpowiednich zachowań.

Ból kręgosłupa–profilaktyka pierwotna!

Należy sobie wyrobić nawyk ochrony kręgosłupa, by codzienne czynności wykonywane automatycznie, często w sposób nieprawidłowy, nie powodowały nakładających się na siebie mikrourazów i przeciążeń kręgosłupa.

Bibliografia:

Piotr Józefowski, Anna Kołcz-Trzęsicka, Anna Żurowska, “Zdrowy kręgosłup”, Warszawa, Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., 2015, ISBN 978-83-7845-875-3

Na jaką chorobę wskazuje ból pleców?

Ból pleców wywołuje grupa czynników. Przyczynami dolegliwości bólowych pleców są: siedzący tryb życia, zła postawa ciała i choroby kręgosłupa. Wyróżnia się ból pleców pochodzenia kręgosłupowego i pozakręgosłupowy ból pleców, który może być objawem poważnych schorzeń, na przykład zawału, ostrego zapalenia opon mózgowych lub tętniaka aorty brzusznej.

1. Przyczyny bólu pleców

  • Ból pleców może wywołać wiele czynników. Pojawia się on na skutek:
  • • siedzącego trybu życia;
  • • braku aktywności fizycznej;
  • • złej postawy ciała (nienaturalnej, wymuszonej postawy ciała i zbyt długiej pozycji siedzącej);
  • • niewłaściwego sposobu podnoszenia ciężkich przedmiotów;
  • • chorób kręgosłupa.

Złe nawyki postawy ciała, które powodują przeciążenie struktur tkankowo-stawowych, wywołują ból posturalny, który jest umiejscowiony w odcinku piersiowym kręgosłupa. Skutkiem nieprawidłowej postawy jest często wada postawy. Wówczas choremu doskwierają dolegliwości bólowe na każdym odcinku pleców. Jeżeli ból trwa dłużej niż 1,5 miesiąca, jest ostry, pojawia się również w nocy, a w dzień uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności, należy skontaktować się z lekarzem.

2. Ból pleców a schorzenia kręgosłupa

Jeżeli ból pleców nasila się w czasie poruszania się lub gdy podnosimy ciężki przedmiot, jest to ból pleców pochodzenia kręgosłupowego (łagodnieje w czasie odpoczynku).

Dolegliwości bólowe w obszarze pleców mogą wskazywać na przeciążenie kręgosłupa albo naderwanie więzadła. Ból w krzyżu, który przybiera na sile, gdy wykonujemy skłon w przód, to oznaka przepukliny kręgosłupa. Innym objawem tego schorzenia jest mrowienie w kończynach.

Jeśli ból kręgosłupa promieniuje do pośladków, rozwinęła się choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która objawia się bolesnością nóg w czasie chodzenia. Jeżeli doszło do kompresyjnego złamania kręgów, chory odczuwa ból pleców podczas kaszlu i kichania. Dolegliwość ta może się nasilić w czasie wypróżniania się.

Złamanie to jest z kolei objawem osteoporozy kręgosłupa.

W przypadku spondylolistezy, czyli ześlizgnięcia kręgów, oprócz bólu pleców choremu doskwiera problem z poruszaniem się. Nie może on zgiąć nóg w biodrach przy zachowaniu wyprostowanych kolan.

Wśród poważnych przyczyn bólu pochodzenia kręgosłupowego wymienia się guzy kręgosłupa, które są wynikiem przerzutów z piersi lub prostaty.

Powodem tej dolegliwości są też guzy pierwotne kręgosłupa i rdzenia kręgowego, a ponadto infekcje, takie jak zapalenie szpiku kostnego czy rdzeniowy ropień nadtwardówkowy.

3. Przyczyny pozakręgosłupowego bólu pleców

Ból pleców pochodzenia pozakręgosłupowego nie nasila się w czasie ruchu ciała. Może być symptomem poważnych schorzeń ze strony układu pokarmowego (m.in.

zapalenia wyrostka żółciowego, zapalenia trzustki, zapalenia woreczka żółciowego), układu oddechowego (na przykład zapalenia płuc lub opłucnej), a także ze strony układu moczowego (zapalenia miedniczkowego nerek i zapalenia prostaty).

Ból pleców u kobiet może sygnalizować raka jajników lub ciążę pozamaciczną.

  1. Choroby wywołujące ból pleców to:
  2. • guz aorty brzusznej;
  3. • rozwarstwienie tętnicy szyjnej i kręgowej;
  4. • zawał mięśnia sercowego;
  5. • choroba kości Pageta;
  6. • zespół stawu skroniowo-żuchwowego;
  7. • półpasiec;
  8. • ostre zapalenie opon mózgowych;
  9. • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Ból pleców – objawy, przyczyny i profilaktyka

Przyczyna bólu pleców może być tak banalna, jak chodzenie w butach na wysokim obcasie. Powodem bólu pleców może być też jednak bardzo poważna choroba.

Jeśli ból pleców ma przyczynę inną niż kłopoty z kręgosłupem oraz w ostrych przypadkach bólów pleców posturalnych (związanych z dolegliwościami kręgosłupa spowodowanymi nieprawidłową pozycją ciała) należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Objawy i przyczyny bólu pleców

Ból pleców może pojawić się w odcinku piersiowym kręgosłupa. Najczęściej powodem jest wówczas chodzenie, siedzenie lub spanie w złej pozycji. Wady postawy takie jak skolioza, lordoza czy kifoza są przyczynami bólu pleców pojawiającymi się na całym obszarze pleców.

Bólu pleców spowodowany problemami z kręgosłupem występuje także przy przepuklinie kręgosłupa, nazywanym też dyskopatią lub wypadnięciem dysku. Przepuklina może dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego kręgosłupa.

Oprócz bólu pleców pojawia się wówczas również mrowienie w nogach (przepuklina odcinka lędźwiowego), rękach (przepuklina odcinka szyjnego) lub ból promieniujący do żeber (przy przepuklinie odcinka piersiowego).

Ból pleców może być także skutkiem tak niebezpiecznej postaci, jak kompresyjne złamanie kręgów pojawiające się przy osteoporozie (ból nasila się wtedy przy kichaniu, śmiechu, kaszlu i wypróżnianiu się).

  • Także zwężenie (stenoza) kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym daje dolegliwości bólowe w postaci bólu pleców.
  • Jeśli dojdzie do spondylolistezy, czyli ześlizgnięcia kręgów, obok bólu pleców pojawiają się również kłopoty z poruszaniem się.
  • Ból pleców pochodzący od kręgosłupa może mieć również bardzo poważne przyczyny, takie jak guzy nowotworowe kręgosłupa, zapalenie szpiku kostnego oraz rdzeniowy ropień nadtwardówkowy.

Ból pleców związany ze schorzeniami i dolegliwościami kręgosłupa nasila się przy ruchu oraz podnoszeniu ciężkich przedmiotów, ustaje podczas odpoczynku.

Jeśli tak się nie dzieje i pomimo, że odpoczywamy i nie wykonujemy żadnych czynności, ból pleców nie ustępuje, należy bezwzględnie skonsultować to z lekarzem, ponieważ może to być związane z bardzo poważną chorobą.

Do niezwiązanych z kręgosłupem przyczyn bólu pleców należą: tętniak aorty brzusznej, rozwarstwienie tętnicy szyjnej lub kręgowej, rozwarstwienie aorty, zawał mięśnia sercowego, ostre zapalenie opon mózgowych, zapalenie woreczka żółciowego, zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego, ciąża pozamaciczna, rak jajników, zapalenie jajowodów, zapalenie płuc, półpasiec, choroby z autoagresji (choroby autoimmunologiczne) i wiele innych.

Ból pleców może wskazywać na chorobę reumatyczną – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, jak również na zapalenie jelit.

Jak zapobiegać bólom pleców

Profilaktyka jest możliwa jedynie w przypadku przeciążeniowych bólów pleców. Najskoczniejszą metodą zapobiegania bólom pleców jest aktywność fizyczna i wzmacnianie mięśni pleców oraz dbanie o zachowanie prawidłowej pozycji ciała w trakcie siedzenia i spania, tak by nie przeciążać struktur tkankowo-mięśniowych. Ważne jest także prawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *