Ból po prawej stronie pleców w okolicy nerki – co to może znaczyć?

Ból po prawej stronie pleców w okolicy nerki – co to może znaczyć?

Ból między łopatkami, na wysokości piersiowego odcinka kręgosłupa jest częstą dolegliwością. Ból kręgosłupa między łopatkami może być objawem chorób kręgosłupa, przeciążenia, wad postawy. Ból pleców w odcinku piersiowym może oznaczać neuralgię międzyżebrową. Pojawia się u kobiet w ciąży. Zawsze wskazana jest wizyta u specjalisty oraz dokładna diagnostyka. 

Ból między łopatkami

Bóle i dyskomfort odczuwane na wysokości łopatek są częstą przypadłością informatyków, stomatologów, pracowników biurowych lub osób pracujących przy taśmie produkcyjnej.

 Przyczyną bólu między łopatkami jest wymuszona, długotrwała pozycja siedząca lub stojąca i pochylona lekko do przodu.

Ułożenie takie ma niekorzystny wpływ na kręgosłup piersiowy oraz mięśnie, powięź i inne tkanki miękkie w jego okolicy. 

Ból może być niestały, miejscowy lub rozlany na cały piersiowy odcinek kręgosłupa oraz nasilać się przy określonych ruchach lub pozycjach. Jeśli mięśnie mają zwiększone napięcie możemy odczuwać wręcz sztywność kręgosłupa. 

Inną, częstą przyczyną bólu pleców między łopatkami jest przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała. Jest to powszechny problem, dotyczący wielu osób w różnym wieku.

Niedbałe zaokrąglanie pleców, wysuwanie barków do przodu i odstawanie łopatek powoduje nadmierne rozciągnięcie mięśni grzbietu i dolegliwości bólowe.

Nieprawidłowa postawa nie tylko pogarsza naszą sprawność fizyczną i zaburza harmonijne wykonywanie ruchów, ale stwarza niekorzystne warunki dla pracy narządów wewnętrznych. Należy więc utrzymywać proste, niezaokrąglone plecy, a uszy, ramiona, biodra, kolana i kostki trzymać w linii prostej. 

 • Ból kręgosłupa między łopatkami
 • Choroby kręgosłupa, które mogą powodować ból w jego piersiowym odcinku to: 
 • •    choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (spondylozę), która dotyka krążki i stawy miedzykręgowe, trzony kręgów i więzadła, dochodzi do odwodnienia krążków i ich zapadania, pogarsza się stabilizacja kręgosłupa, tworzą się również narośla kostne na trzonach kręgów, które mogą drażnić struktury nerwowe, w odcinku piersiowym pojawia się ból oraz ograniczenie ruchomości; •    dyskopatia, czyli wysunięcie krążka międzykręgowego ze swojego miejsca, przepukliny rzadko pojawiają się w odcinku piersiowym, aczkolwiek zmiany na poziomie dolnych kręgów szyjnych, mogą promieniować aż do okolicy łopatek, dolegliwości mogą się nasilać w zależności od pozycji ciała i przy ruchach szyi; •    zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – choroba reumatyczne na tle autoimmunologicznym, powoduje ból, sztywność i ograniczenia ruchów w kręgosłupie, zmiany zaawansowane mogą prowadzić do unieruchomienia kręgosłupa zwłaszcza w odcinku piersiowym oraz trudności z oddychaniem;
 • •    wady postawy – takie jak skolioza, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa w odcinku piersiowym, czy zwiększona lub zmniejszona kifoza piersiowa, czyli naturalne jego wygięcie do tyłu, nie tylko pogarszają wygląd sylwetki i postawy ciała, ale skutkują też dolegliwościami bólowymi,
 1. Ból między łopatkami – inne przyczyny
 2. Oprócz chorób kręgosłupa, przy epizodach przewlekłego i ostrego bólu między łopatkami, należy wziąć pod uwagę szereg innych schorzeń: 

•    choroby internistyczne – zdarza się, że objawem choroby zlokaliwewnętrznej jest ból pleców, dolegliwości odcinka piersiowego mogą powodować zmiany zlokalizowane w nadbrzuszu, czyli w żołądku, trzustce, wątrobie oraz w przełyku, mogą to być np. wrzody trawienne lub zmiany nowotworowe, •    problemy kardiologiczne (m.in.

choroby mięśnia sercowego, osierdzia czy sygnał stanu przedzawałowego), •    problemy z układem oddechowym (choroby płuc), •    półpasiec, •    choroby stawu barkowego (głównie uszkodzenia mechaniczne i zapalenia tkanek miękkich, zwichnięcia), •    przerzuty nowotworowe (zwłaszcza nowotwory: piersi, płuc, prostaty, tarczycy lub nerki),

•    choroby psychiczne (przewlekłe stany bólowe pleców mogą być związane z problemami natury psychicznej bądź psychologicznej takimi jak: depresja, uzależnienia, stany lękowe lub nawet urazami z wcześniejszego okresu życia).

Ból między łopatkami po wysiłku

Przeciążenia tkanek miękkich powodują ból pleców między łopatkami. U osób uprawiających bieganie lub jazdę na rowerze wskutek nadmiernego obciążenia i forsowania obręczy barkowej może dojść do przeciążenia mięśnia czworobocznego. Mięsień ten tworzy górny grzbiet i wpływa na ustawienie głowy oraz barków, więc buduje postawę naszego ciała. 

Decyduje również o ruchach łopatek. Wskutek nadmiernych obciążeń wysiłkiem fizycznym lub wielogodzinnym przebywaniem w pozycji siedzącej może być on osłabiony lub zablokowany w rozciągnięciu. Co więcej, ponieważ jest on unerwiony przez nerw czaszkowy, jest często określany mięśniem stresu, gdyż wzrasta napięcie jego włókien na skutek emocji. 

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa to nerwoból związany z uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych, które unerwiają skórę powierzchni międzyżebrowych oraz mięśnie. Uszkodzenie może mieć charakter urazowy, toksyczny, polekowy, metaboliczny lub jest efektem chorób m.in. boreliozy, tocznia czy reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Bóle w klatce piersiowej mają charakter ostry, szarpiący lub rwący oraz występują jednostronnie lub po obu stronach klatki piersiowej. Pacjenci odczuwają również nieprzyjemne uciskanie okolicy klatki piersiowej i bóle obejmujące całą klatkę piersiową, również z tyłu  w okolicy łopatek. 

Dolegliwości mogą się nasilać podczas wysiłku fizycznego, pochylania tułowia do przodu, przy głębokim wdechu lub w niskich temperaturach. Może dojść do zaników mięśni oddechowych i problemów ze swobodnym oddychaniem. 

Ból pleców pomiędzy łopatkami u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży najczęściej skarżą się na dolegliwości odcinka lędźwiowego, który na skutek powiększania się brzucha, wygina się znacznie ku przodowi i pogłębia się naturalna lordoza lędźwiowa. Mniej kobiet ma dolegliwości w odcinka piersiowym, czyli na wysokości łopatek. 

Związane są one z powiększaniem się biustu, który przeciąża kręgosłup piersiowy. Również postawa ciała, która u przyszłych mam jest inna, niż przed ciążą oraz sposób poruszania się mogą wpływać na te dolegliwości. 

Co robić? Jak leczyć ból między łopatkami?

Zawsze należy udać się do lekarza, zwłaszcza jeżeli ból między łopatkami jest ostry, przenikający i trwa dłużej niż tydzień lub znacznie się nasila. Specjalista powinien zebrać dokładny wywiad o stanie ogólnym chorego, historii bólu i objawach towarzyszących.

Konieczne jest badanie fizykalne; osłuchanie płuc, ocena tkliwości jamy brzusznej, opłukanie kątów żebrowo-kręgowych, zbadanie ograniczenie ruchomości kręgosłupa i ocena sylwetki. Diagnostykę uzupełniają badania obrazowe: zdjęcie RTG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

You might be interested:  Badanie gdx – na czym polega, wskazania, przygotowanie, czy jest bezpieczne?

Dodatkowo można zlecić badania laboratoryjne. 

W przypadku leczenia wielu wcześniej wymienionych chorób konieczna jest rehabilitacja. Dysponuje ona wieloma metodami i środkami terapii, które zależą od dokładnej i wnikliwej diagnozy. Najważniejsze, aby nie tylko uzyskać chwilowe zmniejszenie dolegliwości, ale przede wszystkim znaleźć ich przyczynę i przywrócić zdrowie oraz sprawność fizyczną.  

Ból pleców w części lędźwiowej, między łopatkami i po prawej stronie

Ból w dolnej części pleców może być spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi, chorobami układu moczowego czy też chorób przewodu pokarmowego.

Możemy wyróżnić ból mechaniczny kręgosłupa. Wynika on z nadmiernego obciążenia kręgosłupa, nieprawidłowego podnoszenia ciężkich rzeczy bądź jego urazu. Ból może rozchodzić się w kierunku kończyn dolnych i możemy go określić jako ‘rwący’. Już po chwili odpoczynku może nastąpić poprawa.

Może występować również zależność między bólem pleców a chorobami narządów rodnych. Kobiety podczas nieprawidłowych miesiączek mogą odczuwać ból w części lędźwiowej kręgosłupa. Ponadto, kiedy występuje stan zapalny macicy czy poronienie, ból w dolnej części pleców może być szczególnie dolegliwy.

Przyczyną bólu w dolnej części pleców mogą być problemy z układem pokarmowym. Objaw Greya Turnera to występujący rzadko symptom ostrego zapalenia trzustki. W okolicy lędźwiowej, zazwyczaj w okolicy lewego nadbrzusza, można zaobserwować brunatnosine lub brunatnoczerwone plamy. Świadczą one o martwicy tkanki tłuszczowej.

Ból pleców w dolnej części może świadczyć również o chorobach nerek, takich jak zapalenie nerek czy kamica nerkowa. Możemy doświadczać bólu w przypadku występowania objawu Goldflama. Ból ten wywołany jest po uderzeniu pięścią przez badającego w drugą rękę przyłożoną w okolicę lędźwiową, w miejscu, gdzie znajdują się nerki. Ból odczuwalny jest po prawej stronie pleców.

Ból pleców między łopatkami – co oznacza?

Pojawiający się ból pleców między łopatkami jest zlokalizowany na wysokości klatki piersiowej. Często występuje on u osób, które wykonują konkretne zawody. Jeżeli pracujemy w postawie siedzącej, jesteśmy narażeni na tego typu dolegliwości.

Często taki ból występujeu stomatologów czy informatyków. Przebywając cały czas w jednej postawie, bez ruchu, narażamy się na obciążenie kręgosłupa i w konsekwencji odczuwamy ból.

Ponadto ból w tym odcinku kręgosłupa może oznaczać spondylozę, czyli chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, która pogarsza jego stabilizację. Ból odczuwalny jest w odcinku piersiowym i zmniejsza się możliwość ruchowa.

Kolejnym powodem dolegliwości może być zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Jest to choroba reumatyczna, która może powodować trudności z oddychaniem. Odczuwalne jest również ograniczenie ruchów i sztywność.

Inne powody bólu to wada postawy, do których można zaliczyć skoliozę, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa.

Co oznacza ból w prawej części pleców?

Ból po prawej stronie może być spowodowany kamicą żółciową, chorobami przewodu pokarmowego, przeciążeniem czy noszeniem nierównomiernie rozłożonych ciężarów. Może wystąpić również w przypadku wyżej wymienionych chorób, takich jak kamica nerkowa czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).

Dlaczego siedząca praca nam szkodzi? Znamy powody

Ból nerek czy pleców? 4 podstawowe różnice

Nerki czy kręgosłup – co boli? Na to pytanie zawsze powinien odpowiedzieć lekarz, jednak istnieje kilka charakterystycznych różnić, które mogą wskazywać na konkretną przyczynę dolegliwości. Na co zwrócić uwagę i jakie objawy należy zawsze skonsultować z lekarzem?

Dlaczego bolą plecy?

Ból pleców może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, które nie dotykają już jedynie osób starszych.

Przyczyną zwyrodnienia może być siedzący tryb życia, nadwaga, otyłość, a nawet chodzenie na szpilkach, dlatego warto od młodości dbać o kręgosłup i postawić na sprawdzoną profilaktykę, czyli aktywny tryb życia oraz unikanie nadmiernego przybierania na wadze.

Ból pleców mogą także powodować choroby narządów wewnętrznych. Powodują go, m.in. choroby nerek, trzustki i choroby ginekologiczne.

Jak rozpoznać przyczynę bólu? Najprostszym sposobem na wstępne zdiagnozowanie przyczyny bólu pleców jest obserwacja własnego organizmu – o tym, co nas boli wiele mówi moment pojawienia się bólu, jego nasilenie, czas trwania, a także współtowarzyszące mu dolegliwości.

Jak boli kręgosłup?

Objawy bólu kręgosłupa są dość charakterystyczne, jednak zależą od miejsca, w którym występuje problem. Typowy dla bólu kręgosłupa jest moment pojawienia się dolegliwości – ból pojawia się najczęściej po długotrwałym staniu lub siedzeniu, schylaniu się oraz przebywaniu w innej, wymuszonej pozycji przez dłuższy czas, a także po wysiłku fizycznym związanym z pracą lub treningiem.

Typowy ból krzyża rozpoczyna się łagodnie i stopniowo narasta, jednak zwykle nie dochodzi do poziomu, który staje się dla nas na tyle niepokojący, ze składania do szybkiej wizyty u lekarza; wyjątkiem jest ból pojawiający się na skutek urazu, który spowodował np. wypadnięcie dysku – wówczas może on być na tyle silny, że nie tylko uniemożliwia przyjęcie prawidłowej pozycji, ale także powoduje dodatkowe dolegliwości np. wymioty, zawroty głowy, a nawet omdlenia.

Kręgosłup często jest przyczyną przewlekłego bólu, który promieniuje pionowo ku górze – pod łopatki, w kierunku ramion i karku oraz ku dołowi – do bioder, pośladków i kończyn dolnych, czasami może promieniować nawet do pięty i dużego palca u nogi.

Cechą charakterystyczną bólu kręgosłupa jest też to, że dolegliwości zmniejszają się lub całkowicie ustępują po wykonaniu kilku ćwiczeń rozluźniających i rozciągających mięśnie, przyłożeniu ciepłego lub chłodnego okładu oraz rozmasowaniu pleców.

Jak bolą nerki?

Objawy bólu nerek są nieco inne. Przede wszystkim ból atakuje nagle i jest przeszywający, często pulsujący oraz zlokalizowany nie w środkowej części pleców, a w okolicy jednego boku. W przypadku bólu nerek, który spowodowany jest kolą nerkową, dolegliwości są tak silne, że nie można normalnie funkcjonować, a odczuwany wówczas ból porównywany jest do bólu porodowego.

Ból nerki zwykle promieniuje poziomo do drugiej nerki lub ku pachwinie. Może mu towarzyszyć, m.in. ból lub pieczenie podbrzusza, problemy z oddawaniem moczu (parcie na pęcherz, pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz lub skąpomocz), ogólne złe samopoczucie, gorączka, krwiomocz, nietypowy zapach moczu oraz nudności i wymioty.

Bardzo często pojawia się tkliwość okolicy nerek i wyjątkowa wrażliwość na ból, która jest jasnym sygnałem dla lekarza, że przyczyną dolegliwości jest infekcja, kamica nerkowa lub niewydolność tego narządu.

Podsumowując, poniżej prezentujemy 4 różnice, które pomogą odróżnić ból nerek od bólu pleców.

You might be interested:  Mykoplazmatyczne zapalenie płuc – objawy, diagnostyka, leczenie i powikłania

1. Stopień nasilenia bólu

 • kręgosłup – ból tępy, jednostajny,
 • nerki – ból ostry, przeszywający, pulsujący.

2. Czas trwania bólu

 • kręgosłup – ból przewlekły, pojawiający się często w określonych sytuacjach,
 • nerki – ból pojawiający się jedynie w przypadku infekcji, schodzenia piasku lub kamienia i innych schorzeń.

3. Kierunek promieniowania bólu

 • kręgosłup – pionowo ku górze lub ku dołowi,
 • nerki – poziomo do drugiej nerki, pachwiny, brzucha.

4. Dolegliwości współtowarzyszące

 • kręgosłup – najczęściej brak; mogą pojawić się w przypadku wypadnięcia dysku lub innego urazu, ewentualnie mrowienie kończyn i inne objawy neurologiczne pojawiające się z powodu ucisku na nerwy,
 • nerki – nudności, wymioty, problemy z oddawaniem moczu, zmiana barwy i zapachu moczu, pieczenie podczas oddawania moczu, ból brzucha, gorączka.

Czytaj także:Co 30 sekund jedna osoba na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. To jedno badanie może uratować ci życie

Ból nerki w ciąży

Ciało kobiety ciężarnej wraz z biegnącymi miesiącami zmienia się, co może wpływać na występowanie różnych nieprzyjemnych uczuć, tj. ściskanie, ból podbrzusza, nerek etc. Warto nie lekceważyć takiego bólu jak w przypadku nerki, bo nierzadko niesie to za sobą poważniejsze komplikacje zdrowotne dla kobiety ciężarnej i płodu. Czym zatem może być spowodowany ból nerki w ciąży?

1. Choroby nerek

Nerki są potrzebne organizmowi do opróżniania zbędnych produktów przemiany materii, dodatkowo filtrują krew, produkują hormony, a także utrzymują prawidłowy poziom wody i składników mineralnych. Jeżeli jednak następuje ich ból, który potrafi trwać przez kilka miesięcy, można wówczas mówić o przewlekłej chorobie nerek. Wyróżnić można np.

kłębuszkowe zapalenie nerek, różnorodne stany zapalne nerek albo ich torbielowatość, kolki nerkowe, kamicę nerkową i inne. Istotne jest uświadomienie sobie, że do wszelkich obrażeń nerek może dojść nagle, np. z powodu infekcji, urazu czy wolnego rozwoju choroby w czasie. Dlatego też w ciąży nerki kobiety mogą być narażone na częste urazy spowodowane np.

uderzeniami dziecka.

2. Choroby nerek a ciąża

Organizm kobiety ciężarnej przez 9 miesięcy musi pracować ze zdwojoną siłą, by prawidłowo rozwijał się płód i by wszystkie organy kobiety także funkcjonowały prawidłowo. Jednakże właśnie w ciąży często dochodzi np.

do zatrzymania wody w organizmie kobiety lub podwyższenia ciśnienia krwi. To ostatnie może wpłynąć na wzrost maluszka czy też doprowadzić do wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Ponadto wszelkie bóle nerek spowodowane jakimiś chorobami, infekcjami mogą dodatkowo wpłynąć na przedwczesny poród, prowadzić do poronienia, zakażenia dróg moczowychitp.

3. Leczenie nerek w ciąży

Każdy ból w okolicy nerki, głównie u kobiet ciężarnych, powinien być zgłoszony lekarzowi. Potrzebne jest zebranie przez lekarza dokładnego wywiadu, ewentualnie przeprowadzenie badania moczu i krwi, a także wykonanie USG. Te ww. rodzaje badań nie są niebezpieczne dla płodu.

Oczywiście w zależności od postawionej diagnozy prowadzone jest dalsze szczegółowe leczenie. W wielu jednak przypadkach każdy ból nerki może być spowodowany złym ułożeniem się dziecka w brzuszku i dodatkowym naciskaniem czy też uderzeniem w nerkę. Warto wówczas usiąść na dużych poduszkach i poruszać biodrami na różne strony i naokoło.

Tego typu ćwiczenia pozwalają rozluźnić mięśnie i nierzadko powodują przesunięcie się dziecka automatycznie, przynosząc tym ulgę matce. Ponadto w bólach z nerkami konieczne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, poprzez spożywanie soków z aronii, czarnej porzeczki, gdyż zawierają dużo witaminy C.

Natomiast w przypadku pojawienia się pobolewania przy oddawaniu moczu warto spożywać żurawinę.

Ból nerek w ciąży może mieć różnorodne podłoże. Warto zawsze szybko zgłosić się do lekarza, w celu wykluczenia poważniejszych kłopotów zdrowotnych związanych z pracą nerek. Istnieje wiele przypadków, gdy bóle nerek pojawiły się w ciąży i wraz z rozwiązaniem zanikły. Jednak dokładna diagnoza jest niezbędna, by mieć pewność, że w czasie ciąży nie doszło do żadnych zmian w nerkach.

mgr Urszula Rogalska

Ból pleców w kierunku pośladka? To może być rwa kulszowa

Rwa kulszowa powstaje w wyniku ucisku lub podrażnienia nerwu kulszowego. Głównym objawem jest ból rozchodzący się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej grzbietu i promieniujący do pośladka oraz nogi – jednej, czasami obu. Jakie jeszcze są objawy rwy kulszowej, jak ją leczyć i jakie są domowe sposoby na złagodzenie bólu?

Rwa kulszowa – objawy i przyczyny

Za epizody rwy kulszowej odpowiada podrażnienie nerwu kulszowego lub korzeni nerwowych, wynikające z ucisku struktur kręgosłupa na nerw kulszowy.

Na ten nerw składa się połączenie pięciu korzeni nerwowych, przechodzących przez kanał kręgowy, brzeg mięśnia gruszkowatego i pośladkowego oraz przez tylną część uda. Jest to największy nerw w ludzkim ciele.

Gdy z jakiegoś powodu zostanie podrażniony, pojawiają się dolegliwości bólowo-czuciowe. To właśnie rwa kulszowa. Objawy:

– Bóle pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Początkowo tępe, występujące po wysiłku lub nagłym ruchu, z biegiem czasu ulegają nasileniu. Mogą mieć charakter przewlekły i nawracający lub ostry i napadowy.

– Ból promieniujący w dół pleców przez pośladek i tylną część uda aż po stopę. Zazwyczaj promieniuje jednostronnie, ale zdarzają się przypadki obustronne.

– Drętwienia kończyn dolnych, osłabienie siły mięśni, zaburzenia czucia.

– Duże problemy z poruszaniem się, utrzymywaniem wyprostowanej pozycji ciała i podnoszeniem się z pozycji leżącej.

Ratunku, bolą mnie plecy! Ale właściwie dlaczego?

Przyczyną rwy kulszowej jest najczęściej ucisk na korzenie nerwowe wywierany przez krążek międzykręgowy lub przez elementy zwężonego kanału kręgowego. Do rzadszych czynników można zaliczyć: guzy w kanale kręgowym, złamania i urazy kręgosłupa, guzy obwodowe i krwiaki uciskające na nerwy.

Wyróżnia się ostrą rwę kulszową, która charakteryzuje się silnym epizodem bólowym, drętwieniem kończyn, wykrzywieniem tułowia i problemami z poruszaniem się.

Drugim rodzajem jest przewlekła rwa kulszowa, w której przebiegu dochodzi do przykurczów, zaniku mięśni, utrwalenia nieprawidłowej postawy oraz zmian w psychice spowodowanych długotrwałymi dolegliwościami.

Dlatego niezwykle ważne jest leczenie rwy kulszowej, nawet jeżeli dolegliwości nie są na tyle nasilone, by uniemożliwiły codzienne funkcjonowanie.

Rwa kulszowa – leczenie i zalecenia. Praktyczne wskazówki

Ostry epizod wymaga przede wszystkim złagodzenia bólu, a ćwiczenia i masaże mogą być wykonywane dopiero po ustaniu ostrych dolegliwości. Zaleca się odpoczynek przez 1-2 dni w łóżku w pozycji leżącej. Najlepiej ułożyć się na boku z ugiętymi nogami lub na plecach z poduszką pod kolanami.

You might be interested:  Plastry nikotynowe na rzucanie palenia – działanie, efekty, cena

W łagodzeniu bólu przydatne są maści, żele i okłady o działaniu miejscowo znieczulającym, zawierające składniki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Do leków bez recepty przydatnych w zmniejszeniu bólu można zaliczyć paracetamol, ibuprofen, metamizol, diklofenak. Ulgę przynoszą również leki rozluźniające mięśnie Tizanidyna lub Tolperyzon (dostępne na receptę).

Jeżeli ból nie ustępuje po maksymalnie 3-4 dniach, konieczna jest wizyta u lekarza. W niektórych przypadkach podaje się silne opioidowe leki przeciwbólowe oraz leki uspokajające i przeciwdepresyjne, a w określonych sytuacjach wykonuje się zabieg operacyjnego odbarczania ucisku na korzenie nerwowe. Operacja jest konieczna u ok. 2-10% pacjentów z rwą kulszową.

Leczenie farmakologiczne ma duże znaczenie w łagodzeniu dolegliwości, ale dla osiągnięcia najlepszych efektów, warto wykorzystać również niefarmakologiczne leczenie rwy kulszowej: ćwiczenia, rehabilitację, zmianę stylu życia, psychoterapię, redukcję nadwagi oraz aktywności wzmacniające mięśnie grzbietu.

Ćwiczenia i domowe sposoby na rwę kulszową

Rehabilitacja i treningi są bardzo ważnym elementem powrotu do zdrowia oraz profilaktyki, jednak te można stosować, dopiero gdy minie ostra faza rwy, czyli ta najbardziej bolesna. Zestaw ćwiczeń na rwę kulszową do wykonania samodzielnie w domu to przede wszystkim pozycje odbarczające odcinek lędźwiowo-krzyżowy oraz ćwiczenia na rwę kulszową metodą McKenziego.

Przykłady ćwiczeń:

– W pozycji leżącej na brzuchu i podparciu na przedramionach – unoszenie głowy równolegle do podłoża i utrzymywanie pozycji przez 5 sekund.

– W pozycji leżącej na brzuchu z szeroko rozstawionymi rękami, zgiętymi w łokciach, oparty-mi o podłogę i ustawionymi przed linią barków. Ćwiczenie polega na unoszeniu powoli głowy oraz klatki piersiowej prostując ręce. Wzrok należy kierować przed siebie.

– W pozycji stojącej bokiem do ściany. Opierając się barkiem o ścianę, należy dotknąć biodrem ściany i wykonać 10-15 powtórzeń.

Powyższe ćwiczenia to tzw. domowe sposoby na rwę kulszową.

Warto jednak umówić się na profesjonalną rehabilitację obejmującą zabiegi fizykoterapeutyczne, spośród których szczególnie polecane są: przezskórna elektrostymulacja (TENS), ultradźwięki i krioterapia.

Zestaw aktywności musi być dobierany indywidualnie, a rehabilitacja powinna obywać się pod kontrolą fizjoterapeuty do momentu, w którym pacjent będzie w stanie samodzielnie wykonywać ćwiczenia w domu.

Zacznij wzmacniać mięśnie pleców już dziś

Rwa kulszowa niestety ma tendencję do nawracania, dlatego niezwykle ważne jest podjęcie regularnych treningów, mających na celu wzmocnienie mięśni grzbietu i stabilizację sylwetki, co pozwoli uniknąć kolejnych epizodów. Warto zainteresować się tematem na poważnie, ponieważ nieleczona rwa może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i częściowej niepełnosprawności.

Źródła:

1. lek. med. Wojciech Pietraszko, Rwa kulszowa, portal internetowy mp.pl dla pacjentów

2. Stanisław Żelazny, Zespoły bólowe neurologiczne kręgosłupa i rdzenia jako problem społeczny, Borgis – „Medycyna Rodzinna” 1/2001, s. 10-11

3. Domżała, T. M. Neurologiczne zespoły bólowe wieku podeszłego „Ból” 1 (2000): 12-16.

Autor:

Jerzy A. Kozłowski – lic. ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ratownik medyczny z wieloletnią praktyką, copywriter, autor artykułów na tematy związane z medycyną, zdrowiem i zdrowym stylem życia. Prywatnie amator biegania, miło-śnik gór, astronomii i literatury SF.

Dopadł cię BÓL W LĘDŹWIACH? Co może oznaczać i jak go ukoić?

Ból okolicy lędźwiowej to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu. Ból zlokalizowany na dole pleców potrafi być na tyle uciążliwy, że uniemożliwia nie tylko swobodne poruszanie się, ale i odpoczynek w pozycji siedzącej czy leżącej.

Co najczęściej powoduje ból w lędźwiach?

• Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej – przy biurku lub za kierownicą samochodu;• wrodzona wada kręgosłupa;• uraz kręgosłupa;• choroba reumatyczna;• zaawansowana osteoporoza;• nowotwory kręgosłupa.

Na bóle lędźwiowe o charakterze ostrym i przewlekłym, promieniujące do kończyn dolnych, najczęściej cierpią osoby pracujące fizycznie, które podnoszą ciężary. Albo osoby otyłe i ze słabymi mięśniami brzucha (ich zadaniem jest zapewnienie naturalnego, prawidłowego wygięcia kręgosłupa).

Bóle lędźwiowe nie są też obce kobietom w ciąży lub po porodzie. Kiedy korzenie nerwowe w odcinku lędźwiowym są uciskane, mamy do czynienia z rwą kulszową. Ból promieniuje do pośladków, tylnej części nogi aż po stopę. Może towarzyszyć mu mrowienie i drętwienie.

Przyczyną może być nagły ruch, np. niefortunne pochylenie się, dźwignięcie ciężaru. Aby go zdiagnozować, wykonuje się RTG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Jeśli przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz rehabilitacja i fizjoterapia nie pomogą, pacjent może być poddany leczeniu neurochirurgicznemu, który zlikwiduje ucisk nerwu.

Można wiele zrobić, by zapobiec bólom w lędźwiach, np.:

• Uprawiać sport, niekoniecznie wyczynowo. Wystarczą codzienne energiczne spacery przynajmniej przez pół godziny.• Unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów bez zachowania odpowiedniej pozycji ciała.• Prawidłowo siedzieć, nie garbić się podczas chodzenia, spać na dobrym, twardym materacu.• Wykonywać ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie grzbietu i brzucha.

Warto wiedzieć, że częstą przyczyną bólu lędźwi są choroby nerek i układu moczowego. Ból ma charakter „rozlany” i promieniuje w okolicę podżebrową. W przypadku kamicy nerkowej zaś jest nagły i ostry, promieniuje do spojenia łonowego. Jeśli jest objawem zapalenia nerek, towarzyszą mu gorączka i nudności.

Jak odróżnić ból kręgosłupa od bólu nerek? Nie jest to łatwe i jeśli ból nie mija, np. po zastosowaniu ćwiczeń czy masażu, warto poradzić się lekarza.

Zwykle jednak ból pleców jest przewlekły, podczas gdy ból nerek mija, kiedy tylko usunie się jego przyczynę (np. zastosuje leki przeciwzapalne).

Ból kręgosłupa zaczyna się od środka i promieniuje na boki oraz rozprzestrzenia w pionie (w stronę karku i nóg), zaś nerek – zaczyna z jednej strony i promieniuje do środka, rozprzestrzenia poziomo. Poza tym ból nerek nasila się, gdy uciskamy te okolice.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *