Ból śródstopia podczas chodzenia – co oznacza ból pod stopą przy chodzeniu?

Ból śródstopia podczas chodzenia – co oznacza ból pod stopą przy chodzeniu?

Ból kości w stopie pojawia się czasem u każdego i przeważnie nie jest groźnym objawem. Dotyczy sytuacji przeciążenia kończyn dolnych, na przykład po intensywnym wysiłku fizycznym.

Boląca stopa zdecydowanie utrudnia jednak funkcjonowanie na co dzień, ponieważ prowadzi do trudności ze swobodnym poruszaniem się.

Czasem oczywiście jest to objaw mniej lub bardziej poważnej choroby (na przykład chorób układowych czy neuropatii), dlatego też nie wolno lekceważyć objawów – zwłaszcza gdy są silne i/lub długotrwałe. Dlaczego bolą stopy?

Spis treści artykułu

Bóle stopy – charakterystyka

Ból stopy może mieć różne natężenie i może być zlokalizowany w różnych miejscach. Oczywiście, czasem można mieć wrażenie, że boli stopa w całości, jednak częściej czuje się raczej kłucie w części środkowej, ból w pięcie czy na przykład dziwne mrowienie w dużym palcu.

Biorąc pod uwagę miejsce, rodzaj dolegliwości, jak i ich nasilenie, można wywnioskować co mogło je spowodować. Choć ból stopy może wydawać się czymś błahym, może wskazywać na jakąś poważną chorobę, która – nieleczona – może doprowadzić nawet do amputacji kończyny.

Dlatego nie wolno go bagatelizować.

Nie warto jednak też od razu wpadać w panikę – najczęściej ból spowodowany jest źle dobranym obuwiem lub przeciążeniem kończyn dolnych, o co łatwo w niektórych zawodach i przy intensywnym trybie życia. Jednak przekonajmy się o tym rozkładając możliwe bóle na konkretne punkty punkty.

Ból w stopie z boku po zewnętrznej stronie

Ból lewej stopy czy ból prawej stopy po zewnętrznej stronie może być spowodowany nadwyrężeniem aparatu ruchu. Po przeciążeniu, albo też po uszkodzeniu na skutek urazu, tworzy się w ciele stan zapalny.

W tym miejscu mogą się wówczas pojawić otarcia i pęcherze, zaczerwienienie, tkliwość. Jednak ból po zewnętrznej stronie stopy, z boku, może sugerować również problemy związane z uciskiem na nerwy. Czasami przyczyna leży aż w kręgosłupie, a może promieniować do stopy.

Wówczas pojawia się też uczucie drętwienia. Z kolei jeśli ból w stopach jest połączony z opuchlizną (zwłaszcza kostek) i z ogólnym uczuciem ciężkości nóg, może to wskazywać na problemy z układem krwionośnym. Ból śródstopia podczas chodzenia – co oznacza ból pod stopą przy chodzeniu?

Ból pod stopą podczas chodzenia

Większość dolegliwości bólowych jest zlokalizowanych właśnie po stronie podeszwowej stopy. Ból pod stopą utrudnia codzienne, normalne funkcjonowanie – wywołuje trudności w poruszaniu się. Tak zlokalizowany ból może być skutkiem przeciążenia aparatu ruchu, albo niewłaściwej budowy stopy (na przykład płaskostopia).

Może jednak wskazywać również na następujące choroby: nerwiak Mortona, grzybica, reumatoidalne zapalenie stawów, rwa kulszowa, neuropatia, zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa). Najczęściej diagnozowana jest właśnie ostroga piętowa – nazywana tak z uwagi na ból zlokalizowany właśnie w okolicach pięty. Natomiast ból pod stopą przy palcach może wskazywać na przeciążenie – na przykład na skutek długotrwałego noszenia butów na wysokim obcasie. Trzeba mieć na uwadze, że ból może promieniować również od samych palców, na których na przykład pojawiły się nagniotki, albo wrastające paznokcie.

Ból stopy po bieganiu i wysiłku fizycznym

Ból, który pojawił się w stopie po bieganiu, sugeruje zwykle, że doszło do przeciążenia, albo też do jakiegoś urazu. Dolegliwość może także być skutkiem zbyt ciasnych butów do biegania, w których spędziło się zbyt wiele czasu.

Ból śródstopia może wskazywać nawet na złamania zmęczeniowe kości śródstopia. Z kolei ból stępu może pojawić się na skutek zapalenia rozcięgna piętowego, albo skręcenia. Ból pięty to zwykle objaw ostrogi piętowej – to najczęściej diagnozowane schorzenie.

Warto jednak pamiętać, że przyczyna bólu czasem może być nieoczywista. Na przykład jeśli doszło kiedyś do urazu drugiej stopy, ta w danej chwili boląca może być na co dzień bardziej przeciążona.

Ktoś może odruchowo silniej się na niej opierać w trakcie chodzenia czy biegu, co skutkuje narastającymi dolegliwościami bólowymi.

Ból dużego palca w stopie

Ból dużego palca w stopie przy paznokciu to zwykle objaw grzybicy, albo wrastającego paznokcia. Na stopach dużo ciężej o odpowiednią higienę, gdyż zwykle są zakryte (nawet w domu nosimy przecież często skarpetki czy kapcie). Jednak warto zwracać na to uwagę, by ustrzec się różnych, nieprzyjemnych objawów i chorób.

Także nagniotki na palcu – powstałe na skutek częstego, zlokalizowanego w tym samym miejscu ucisku – mogą wywołać dolegliwości bólowe. Ból może być też wynikiem tak zwanego palucha biegacza, jak również mogą powodować go haluksy.

To zmiany zwyrodnieniowe stóp, objawiające się odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców.

Ból kości w stopie – leczenie i zapobieganie

Bolące stopy utrudniają życie, a na pewno czynią je problematycznym. Nagle wyzwaniem stają się różne, codzienne czynności, wymagające poruszania. Czasem zaś ból jest tak ostry, silny, że stopy bolą nawet w czasie siedzenia czy w pozycji leżącej.

Boląca stopa nie zawsze wskazuje na chorobę – częściej jest to wynik urazu czy przeciążenia. Warto więc zacząć od domowych metod leczenia – ćwiczeń rozluźniających. Na przykład można rozluźnić palce – cały czas ścieśnione w butach – udając, że gra się nimi na pianinie.

Można też wykonywać ćwiczenia chwytne, jak zwijanie ręcznika palcami stóp. Na ból pod stopą poduszka także może się okazać wybawieniem – warto codziennie zapewnić sobie około 25 minut leżenia ze stopami w górze, uniesionymi w stosunku do reszty ciała. Najlepiej by stopy spoczywały na poduszce, zapewniającej im komfort.

Maść na bolące stopy – co używać dla złagodzenia bólu?

Bolące stopy to codzienne utrapienie wielu z nas. Przyczyny tej uciążliwej dolegliwości mogą być różne. Na szczęście na rynku dostępnych jest obecnie wiele maści przynoszących ukojenie bolącym stopom. Preparaty te stanowią ogólnodostępną i skuteczną w działaniu formę radzenia sobie z problemem obolałych nóg.

Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe. Ich stosowanie zalecane jest zarówno osobom po urazach narządów ruchu, jak i sportowcom po obciążającym treningu. To, jaką maść na ból w stopie wybierzemy, musi być oczywiście uzależnione od przyczyny dolegliwości, m.in. od tego, czy ma ona podłoże mechaniczne, czy zapalne.

Poniżej umieszczono zestawienie najbardziej skutecznych produktów.

Maści i kremy na bóle stópPlusy stosowania i zalety konsumenckieMinusy stosowania i wady konsumenckie
Ból śródstopia podczas chodzenia – co oznacza ból pod stopą przy chodzeniu?1. Maść Harpagon Forte Max – to skuteczny produkt, w szybki sposób zwalczający przyczynę bólu. Preparat wzbogacony został w czarci pazur, naturalny środek o charakterze przeciwbólowym, łagodzący stany zapalne oraz reumatyczne. Dzięki wygodnej formie maści, jest prosty w aplikacji. Wystarczy wmasować niewielką ilość w bolące nas miejsce i poczekać na wchłonięcie się produktu. Dobrze sprawdzi się jako masc na bolace stopy oraz inne schorzenia. Rekomendowany osobom w zasadzie w każdym wieku. Produkt dostępny na: https://harpagonforte.pl/
  • Preparat Harpagon Forte Max zawiera w swoim składzie naturalne składniki, przez co jego stosowanie jest zupełnie bezpieczne.
  • Nie działa drażniąco w kontakcie ze skórą.
  • Działa szybko i skutecznie.
  • Może być stosowany zarówno celem zmniejszenia stanów zapalnych, jak i zniwelowania bólu pourazowego.
  • Nie pozostawia śladów na skórze oraz ma przyjemny, delikatny zapach.
  • Nie jest dostępny w każdej aptece.
  • Ból śródstopia podczas chodzenia – co oznacza ból pod stopą przy chodzeniu?2. Perskindol Active Classic Gel – środek polecany w celu złagodzenia bólu w mięśniach i stawach. Zaleca się jego doraźne stosowanie, poprzez zaaplikowanie maści na bolące miejsce. W składzie zawiera różnego rodzaju olejki eteryczne, pomocne przy walce z dolegliwościami o charakterze reumatycznym, zapalnym.
  • Preparat w szybki sposób przynosi ukojenie w bólu.
  • Wyróżnia się neutralnym, niedrażniącym zapachem.
  • Produkt jest ogólnodostępny.
  • Konieczność stosowania maści kilka razy dziennie, przez co staje się mało wydajna i niestety nie wystarcza na długi okres czasu.
  • Może powodować reakcje alergiczne.
  • Ból śródstopia podczas chodzenia – co oznacza ból pod stopą przy chodzeniu?3. Maść borowinowa – borowina to znany od lat środek w leczeniu różnego rodzaju bólów, mający działanie przeciwbólowe, łagodzące, przeciwzapalne. Maść borowinowa to wygodniejsza alternatywa dla popularnych okładów borowinowych.
  • Naturalność produktu sprawia, że jego stosowanie jest w zasadzie zupełnie bezpieczne.
  • Ogólna dostępność i niewysoka cena.
  • Działanie maści ma charakter raczej krótkotrwały.
  • Do stosowania profilaktycznego lub przy bardzo delikatnych urazach.
  • Ból śródstopia podczas chodzenia – co oznacza ból pod stopą przy chodzeniu?4. Maść końska chłodząca – polecana na bóle kostno-stawowe. Eliminuje różnego rodzaju napięcia występujące w mięśniach oraz neutralizuje dolegliwości występujące po intensywnym treningu. Ma także działanie rozgrzewające. Sprawdzi się nie tylko jako maść na ból w stopie.
  • Produkt jest niezwykle wydajny, jedno opakowanie wystarczy na długi okres czasu.
  • Skutecznie neutralizuje ból występujący w stopach.
  • Charakteryzuje się intensywnym, nieprzyjemnym zapachem, przez co nie nadaje się do stosowania w dzień.
  • Stosowana tylko w przypadku urazów wewnętrznych
  • You might be interested:  Agresja – definicja, rodzaje, objawy, terapia

    Maści na bolące stopy to popularny i skuteczny środek walki z uciążliwym bólem. Z powodzeniem mogą być stosowane zarówno na bóle mechaniczne, spowodowane urazami, jak i te o podłożu zapalnym. Więc jeśli ćwiczenia to za mało, warto zastosować odpowiedni środek przeciwbólowyna przykład maść Harpagon Forte Max.

    To naturalna mieszanka, której głównym składnikiem jest Harpagophytum procumbens, zwany potocznie korzeniem diabelskiego pazura. Posiada także działanie przeciwzapalne, więc radzi sobie z wieloma problemami. W dodatku wzmacnia strukturę kości, mięśni i stawów, przeciwdziałając kolejnym kontuzjom.

    Jeśli jednak mimo ćwiczeń, odpoczynku i stosowania maści ból nie znika, trzeba udać się po pomoc do specjalisty.

    Źródła

    1. Klasyfikacja bólu; J Wypyszewska, Z Kopański, M Kulesa-Mrowiecka, J Rowiński, F Furmanik, J Tabak, K Kieczka-Radzikowska, M Liniarski
    2. Planter foot pressures in pregnant women; Nyska M., Sofer D., Porat A., Howard CB., Levi A., Meizner I., Department of Orthopedic Surgery, Hadassah University Hospital, Ein Kerem, Jerusalem, Israel 1997, vol. 33(2), p.139-46.

    Ból stopy – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia

    Ból śródstopia podczas chodzenia – co oznacza ból pod stopą przy chodzeniu?

    Ból stopy najczęściej jest wynikiem urazu – stłuczenia czy zwichnięcia. Zdarza się jednak, że stopa boli z powodu znacznie poważniejszych przyczyn, wymagających drobiazgowej diagnostyki i długotrwałego leczenia. Pod uwagę należy wziąć lokalizację dolegliwości. Ból śródstopia, ból w stopie z boku czy też ból pod poduszką mogą sygnalizować różne problemy. Co najczęściej wywołuje dyskomfort i jak sobie z nim radzić?

    Co oznacza ból stopy – ból palców, śródstopia lub pięty?

    Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu stopy. W największej liczbie przypadków za dolegliwości odpowiadają zmiany miejscowe, czyli takie, które dotyczą bezpośrednio samej stopy.

    Do tej grupy można zaliczyć wszelkiego typu urazy – stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i złamania – stopa z racji pełnionych funkcji i obciążenia, jest na nie szczególnie narażona.

    Ból stopy podczas chodzenia czy stania, opuchlizna i zaczerwienienie to objawy, które mogą wskazywać na kontuzje tego typu.

    Co wywołuje ból palców u nóg?

    Ból w okolicach palców może stanowić objaw haluksa, czyli tzw. palucha koślawego. Nieprawidłowe odchylenie palucha i wybrzuszenie jego podstawy wiąże się z charakterystycznym bólem z boku stopy, nasilającym się w czasie chodzenia.

    Ból stopy u podstawy dużego palca może wskazywać również na tzw. paluch biegacza. Jest to uraz pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, do którego dochodzi na skutek jego nadmiernego wyginania, co jest typowe właśnie dla biegaczy, ale także piłkarzy czy innych osób stale i długotrwale obciążających stopy w czasie aktywności.

    Ból śródstopia podczas chodzenia – co oznacza ból pod stopą przy chodzeniu?

    Do częstych przyczyn bólu stopy należą zmiany powstałe na skutek intensywnej aktywności fizycznej.

    Palce młotkowate to inny rodzaj deformacji odpowiadającej za uciążliwy ból pod palcami u stóp. W tym przypadku dochodzi do przykurczu zgięciowego palca, najczęściej drugiego, co ma zwykle źródło w noszeniu źle dobranego, uciskającego obuwia. Ciągłe drażnienie czubka palca skutkuje dodatkowo powstaniem bolesnego odcisku.

    Ból śródstopia – przyczyny

    Ból w śródstopiu często zgłaszany jest przez osoby z płaskostopiem. Nieprawidłowe wysklepienie stopy powoduje zaburzone jej podparcie w kontakcie z podłożem. Poza bólem kości śródstopia występuje wyraźne poszerzenie stopy, niekiedy także opuchlizna.

    Bolące śródstopie to również objaw tzw. stopy wydrążonej – innej deformacji, w której dochodzi do nadmiernego wysklepienia środkowej części stopy, co powoduje jej skrócenie i uniesienie podbicia. To kolejna z wad, której rozwojowi sprzyja zakładanie niedopasowanego obuwia, choć problem występuje również u osób z niedowładami spastycznymi czy chorobami mięśni.

    Co oznacza ból pięty?

    Boląca pięta, początkowo jedynie w czasie chodzenia, z czasem stale, bywa sygnałem rozwijającej się ostrogi piętowej. Ból w pięcie najbardziej nasilony jest po nocy, w ciągu dnia staje się mniej dokuczliwy. Powodem jest chroniczny stan zapalny, który rozwija się np. w odpowiedzi na zmiany przeciążeniowe.

    Ból pięty od spodu doskwiera również osobom, u których pojawiły się modzele – narośla zgrubiałej warstwy naskórka bolące przede wszystkim przy nacisku. Jeśli zmiany są zaawansowane, ból podeszwy stopy może znacznie utrudniać swobodne przemieszczanie się.

    Dowiedz się, jakie są przyczyny opadającej stopy 

    Jakie choroby mogą wywoływać ból stopy?

    Zdarza się, że ból w stopie sygnalizuje schorzenie ogólnoustrojowe. Uczucie kłucia, mrowienie czy drętwienie, którym towarzyszy uczucie ciężkości nóg i skurcze łydek bywają oznaką przewlekłej niewydolności żylnej. W pierwszej fazie na nogach pojawiają się tzw. pajączki, z czasem żyły poszerzają się w coraz większym stopniu, grożąc powstaniem żylaków.

    Dna moczanowa to kolejna poważna dolegliwość, w przebiegu której może wystąpić ostry ból w stopie.

    Wytwarzający się w nadmiarze kwas moczowy ulega krystalizacji i kumulując się, odkłada się w stawach, w tym tych w obrębie stopy. Guzki i zniekształcenia obejmują zazwyczaj I staw śródstopno-paliczkowy palucha.

    Dotkliwy ból pojawia się w nocy lub o poranku. Stopa boli przy dotyku, newralgiczne miejsce jest zaczerwienione i sinawe.

    Wśród innych chorób, których objawem mogą być problemy ze stopą, należy wymienić również:

    • zwyrodnienie stawów – na chorobę zwyrodnieniową wskazuje ból i sztywność w obrębie stopy; pojawiają się także zniekształcenia stawów i ograniczenie ich ruchomości;
    • cukrzycę – schorzenie może prowadzić do rozwoju tzw. stopy cukrzycowej – powikłania wywołanego nieprawidłowym ukrwieniem kończyny, które utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń; efektem bywają zmiany martwicze;
    • miażdżycę kończyn dolnych – na skutek zwężenia światła naczyń przez blaszkę miażdżycową, przepływ krwi zostaje znacznie utrudniony – pojawia się ból i opuchlizna stóp, mrowienia, skurcze.

    Sprawdź, jakie są objawy zapalenia ścięgna Achillesa 

    Jak leczyć ból stopy? Co pomaga?

    Leczenie bolącej stopy zależy przede wszystkim od podstawowej przyczyny problemu.

    Jeżeli jego źródłem jest uraz, aby złagodzić ból przed wizytą u lekarza, warto zastosować zimny okład, który uśmierzy dyskomfort i złagodzi opuchliznę. Dobry efekt przyniesie też zastosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych, np. w maści.

    Po konsultacji z lekarzem może okazać się, że najlepszym sposobem na ból będzie zastosowanie ortezy na stopę. Orteza unieruchamia stopę, pełni też rolę amortyzującą i stabilizującą, co łagodzi dolegliwości oraz wspomaga proces regeneracji tkanek.

    You might be interested:  Niedobór witaminy D3 – objawy – jak uzupełniać niski poziom witaminy D3?

    Zaopatrzenie tego typu można stosować również w leczeniu palucha koślawego. Orteza unieruchamia palec, zapobiega dalszemu postępowi zmian oraz koryguje jego ustawienie.

    W naszym medycznym sklepie internetowym znajdziesz szeroki asortyment profesjonalnych stabilizatorów, które wspomagają efektywne leczenie.

    Gdy podłożem bólu są wady stóp, skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się odpowiednio dopasowane wkładki ortopedyczne.

    Należy pamiętać, że nie można dobierać ich samodzielnie – konieczne jest przeprowadzenie badania stóp oraz ustalenie charakteru deformacji. Najlepszym wyjściem jest wykonanie korekcyjnych wkładek na zamówienie.

    W BRANDvital badanie stóp przeprowadzamy za darmo, a w doborze wkładek pomaga specjalista, co daje pewność właściwego przebiegu procesu leczenia.

    W sytuacji, kiedy za ból w stopie odpowiada choroba ogólnoustrojowa, metodę leczenia dobiera lekarz. Terapią dny moczanowej czy zapalenia stawów zajmuje się reumatolog, natomiast z niepokojącymi objawami ze strony układu nerwowego należy zgłosić się do neurologa.

    Bolące stopy – nie lekceważ tego komunikatu

    Ból śródstopia podczas chodzenia – co oznacza ból pod stopą przy chodzeniu?

    Wszyscy znamy powiedzenie, że kiedy człowiek po czterdziestce budzi się i nic go nie boli, to znaczy, że umarł. Zabawne, ale też pokazujące nasz stosunek do bólu. Ten jednak nie lubi być lekceważony – jest objawem, który ma zwrócić naszą uwagę na pewne nieprawidłowości.

    tak, ale raczej pod względem higienicznym i estetycznym 31% tylko przez noszenie porządnego obuwia 12% nie i nie cierpię na żadne dolegliwości stóp 6% nie, chyba że doznam jakiejś kontuzji 15% zakończona Łącznie głosów: 210 Stopy dźwigają cały ciężar naszego ciała. Żeby sprostać temu zadaniu ich konstrukcja zapewnia odpowiednią amortyzację. Jednak nawet najdoskonalsza konstrukcja nie wytrzyma obciążeń przekraczających znacznie to, do czego została stworzona. A my coraz częściej sami jesteśmy winni – a to odzwyczajając stopy od normalnego funkcjonowania siedzącym trybem życia, a to katując je niewygodnymi lecz modnymi butami lub narażając je na przeciążenia związane ze zrywami naszej nieczęstej aktywności fizycznej.

    – Nasze ciała lubią ruch, stopy lubią chodzić i powinny tego ruchu mieć tyle, ile potrzebują – mówi Łukasz Płecha, fizjoterapeuta z gabinetu Salwit w Gdańsku. – Niestety wiele z nas ma tego ruchu coraz mniej. Siedzimy w pracy, w samochodzie, w domu przed telewizorem czy komputerem, chodzimy coraz mniej – a mięśnie słabną.

    Niektórzy z nas, po całym dniu siedzenia idą sobie poćwiczyć (nierzadko zbyt intensywnie) i często właśnie wtedy dochodzi do przeciążeń. Gdy narząd ruchu przez większość dnia jest jakby ‘w uśpieniu’, nagłe przejście w tryb dużego wysiłku i obciążenia może być szokiem. To tak, jakby wyjąć rękę z lodowatej wody i od razu włożyć ją do gorącej.

    Szukasz gabinetu rehabilitacji? zajrzyj do katalogu Trojmiasto.pl

    Czasami szkodzi naszym stopom coś, co powinno je wspomagać. Często nie zdajemy sobie sprawy, że but wyręczający stopę w jej zadaniach przyczynia się do rozleniwienia mięśni. Nie należy rezygnować z wygodnego obuwia – wystarczy dla równowagi np. pochodzić czasem boso, by nasze stopy miały okazję do czynnej pracy. Chodząc boso stymulujemy też receptory znajdujące się w stopach – taki domowy seans akupresury wpływa korzystnie na pracę wielu narządów.Ta zależność działa i w drugą stronę.

    – To co dzieje się w mięśniach stopy ma odzwierciedlenie w wyżej położonych częściach ciała. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie są pokryte powięzią, która przechodzi z jednego mięśnia na kolejny, tworząc tzw. łańcuchy mięśniowo-powięziowe biegnące przez całe ciało.

    I tak mięśnie podeszwy stopy łączą się poprzez powięź z łydką, udem i biegną do miednicy a nawet jeszcze wyżej (do czaszki) po tylnej stronie ciała. Łańcuch powięziowy przedniej strony ciała biegnie do górnej (grzbietowej) części stopy.

    Stopa staje się taką ‘końcówką’, w której toczy się ‘walka napięć’ całych łańcuchów mięśniowo- powięziowych (analogicznie do drugiej ‘końcówki’, którą jest głowa, gdzie napięcia mogą być powodem bólu czy zawrotów głowy).

    Jeśli do jakiejś małej kości w stopie przyczepiają się dwa mięśnie, jeden ciągnie ją do góry a drugi do dołu, to nawet niewielka różnica siły ciągnięcia może spowodować niekorzystne ustawienie tej kości i chociażby zablokowanie stawu. Oznacza to, że stopa jest zależna od napięć i ustawienia np.

    miednicy i odwrotnie- tłumaczy Łukasz Płecha. – Fizjoterapeuci bazując na analizie biomechaniki całego ciała regulują te napięcia przywracając równowagę mięśniową.

    Jednak ból występujący w stopach może mieć także inne przyczyny niż mechaniczne. Właśnie tam umiejscowiona bolesność może sygnalizować problemy z krążeniem, być jednym z objawów cukrzycy, neuropatii różnego pochodzenia i szeregu innych schorzeń.

    – Spośród chorób będących w strefie zainteresowania internistów ból stóp najczęściej może być objawem przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych(zwykle w przebiegu miażdżycy i cukrzycy) – mówi lek. med. Hubert Białasiewicz, specjalista chorób wewnętrznych z Gdańska.

    Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia 5-krotnie. Jedną z chorób o tej etiologii jest szczególnie dotkliwe zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic (Choroba Bürgera), które często kończy się amputacjami kończyn na różnym poziomie.

    Etiologię niedokrwienną można potwierdzić między innymi badaniem USG naczyń techniką Dopplera.

    Zobacz listę internistów, przyjmujących na terenie TrójmiastaChorobą, która może dokuczyć naszym stopom jest też dna moczanowa, znana też jako artretyzm.

    – Choroba powstaje w wyniku zaburzeń przemian zasad purynowych. Objawy dotyczą najczęściej stawu śródstopno-paliczkowego I (palucha) i wtedy mówi się o tzw. podagrze. Zaostrzenia tej choroby mogą wystąpić po spożyciu: alkoholu, dużej ilości pokarmów zawierających puryny (np.

    mięso), ale także po wysiłku fizycznym i niektórych lekach (aspiryna, leki moczopędne) – wymienia Hubert Białasiewicz. – Ból stóp może być również jednym z objawów nowotworów układu krwiotwórczego, szczególnie często występuje w czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej na skutek zatkania krwinkami drobnych naczynek stóp.

    Bardzo dużo informacji można w tym wypadku wyczytać z taniego i prostego badania morfologii krwi.

    Jeśli znamy swoje ciało i uważnie go słuchamy, najprawdopodobniej sami będziemy w stanie odnaleźć zależność pomiędzy bólem stóp, a jego przyczyną. Kiedy jednak ból utrzymuje się lub nasila, warto skonsultować się z lekarzem.

    Ból stóp u dziecka – czy to powód do niepokoju? – Sklep Krasnal

    Ból stóp u dziecka to dość częsta dolegliwość, która niepokoi rodziców. Zazwyczaj wizyta u pediatry lub fizjoterapeuty w zupełności wystarczy i obawy zostają rozwiane. Są jednak przypadki, w których niezbędna jest wizyta u ortopedy lub chirurga dziecięcego oraz dodatkowe badania. Jednak w większości przypadków ból stóp u dziecko to dolegliwość przejściowa i mija z wiekiem. 

    Kiedy dziecko uskarża się na bóle kończyn nie wolno bagatelizować problemu. Mimo, iż istnieje grupa dzieci, które w ten sposób zwracają swoją uwagę rodziców, należy do sprawy podejść odpowiednio i wykluczyć ewentualne schorzenia. Pierwsze kroki należy skierować do pediatry, który oceni stan zdrowia pacjenta i skieruje na konkretne badania. Pomocne będą w tym wypadku badania morfologii i OB, które wykluczą ewentualny stan zapalny w organizmie. Najczęstsze przyczyny bólu stóp u dzieci to urazy podczas zabawy, bóle stawów i mięśni związane z infekcjami. Aby wykluczyć choroby nowotworowe, przewlekłe zapalenie kości, młodzieńczy zespół fibromialgii, wiotkość stawów czy zapalenie maziówki niezbędne będą specjalistyczne badania.

    You might be interested:  Ból brzucha przed okresem – jakie są przyczyny bólu podbrzusza przed miesiączką?

    Objawy, które powinny skierować rodzica do lekarza to przede wszystkim zaburzenie chodu oraz rozgrzana i zaczerwieniona skóra na stopach dziecka.

    Jeśli ból pojawi się w ciągu dnia, tylko na jednej stronie i dołączy do tego gorączka oraz ból brzucha nie należy zwlekać i czekać aż wszystko minie, tylko udać się do pediatry.

    Najczęściej, po wykluczeniu poważnych dolegliwości lekarz informuje rodzica, że dziecko cierpi na bóle wzrostowe.

    Czym są bóle wzrostowe?

    Ból stóp u dziecka najczęściej związany jest z okresami intensywnego wzrostu. Dzieci rosną skokowo, dlatego bywają okresy, że tkanki nie nadążają za procesem i pojawia się ból. Mimo, iż jest to proces nieprzyjemny i uciążliwy nie stanowi zagrożenia.

    Objawy bólu wzrostowego

    Specjaliści cały czas badają problem. Zauważono, że kiedy dziecko intensywnie rośnie, ścięgna stają się za krótkie w stosunku do rosnących kości. Wtedy najczęściej dziecko nie może dotknąć palców stóp bez zginania kolan. Ścięgna są tak napięte, że naciąganie ich powoduje ból.

    Często też wspomina się o płaskostopiu podczas występowania bólu wzrostowego u dzieci, jednak badania trwają. Są jednak typowe objawy, o które na pewno zapyta lekarz pediatra podczas wizyty w celu zdiagnozowania małego pacjenta.

    Występowanie poniższych z pewnością da jasną diagnozę:

    • ból pojawia się w pewnych okresach i na krótko u dzieci między 3 – 12 rokiem życia;
    • najczęściej w porach wieczornych i nocnych;
    • dotyczy obu stron ciała;
    • dziecko może normalnie chodzić;
    • okresy bólowe trwają zazwyczaj od 10 – 30 minut;
    • intensywność bólu powoduje nawet wybudzenie dziecka ze snu;
    • nie ma innych dolegliwości: brak zaczerwienienia, obrzęków, zasinienia;
    • morfologia i inne badania nie wskazują na odchylenia od przyjętej normy;

    Jak pomóc dziecku przetrwać trudny okres?

    Na wzrostowy ból stóp u dziecka lekarze najczęściej polecają masaże. Można je wykonać dłońmi, strumieniem wody lub za pomocą ciepłych okładów. Po konsultacji z lekarzem można podać łagodne środki przeciwbólowe np. w formie maści. Ważna jest jednak sama profilaktyka. Intensywny wzrost dziecka wymaga odpowiedniej diety, bogatej w składniki niezbędne podczas szybkiego wzrostu.

    Powinna być urozmaicona z odpowiednią ilością witamin i mikroelementów. Najważniejsze przy bólach wzrostowych są wapń, cynk i witamina D. Warto również wprowadzić ćwiczenia rozciągające do codziennej aktywności dziecka. Pomocne tu będą rozciągania stóp i prostowanie palców ku górze.

    Można je wykonywać wspólnie z dzieckiem, które chętnie naśladuje rodziców we wszystkich czynnościach. 

    Mimo, iż ból wzrostowy u dziecka nie jest niebezpieczny i nie wiąże się z żadną poważną dolegliwością, jest nieprzyjemny i dokuczliwy. Dlatego warto dziecku wytłumaczyć, co dzieje się w jego organizmie.

    Dzięki temu uspokoi się i chętniej wykonywać będzie ćwiczenia rozciągające.

    Masaż, który niewątpliwie przynosi ulgę może stać się codziennym wieczornym rytuałem, który wraz z dietą przyniesie odpowiednie rezultaty.

    Ból stopy: możliwe przyczyny. Jak pozbyć się bólu stóp?

    Ból stopy może mieć wiele przyczyn, zaczynając od urazu, na poważnych chorobach ogólnoustrojowych kończąc. Potrafi mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto nie zwlekać z wizytą u specjalisty, który dokona diagnozy i udzieli fachowej porady odnośnie do dalszego postępowania.

    Budowa stóp – co musisz wiedzieć?

    Stopy to wyjątkowo mocno obciążone części ciała. Umożliwiają poruszanie się i utrzymują nasz ciężar – przy takim obciążeniu łatwo o pojawienie się dysfunkcji struktur kostno-mięśniowo-stawowych i związany z nimi ból.

    Stopa zbudowana jest z kilku obszarów, takich jak śródstopie, palce, stęp i pięta. Możemy wyróżnić jej powierzchnię grzbietową, podeszwową, boczną oraz przyśrodkową.

    Najczęściej mamy do czynienia z bólem występującym w jednym konkretnym miejscu (np. ból powierzchni grzbietowej śródstopia).

    Zdarza się jednak, że ból ma charakter rozlany i trudno jest zidentyfikować bolące miejsce – określamy to czasem jako „dziwny ból w stopie”.

    Ból stopy może mieć wiele przyczyn o zróżnicowanym charakterze. Do najczęstszych należą urazy mechaniczne np. stłuczenia, skręcenia czy przeciążenia. W takiej sytuacji często odczuwamy dyskomfort w konkretnym miejscu np. ból prawej stopy czy ból lewej stopy, ból kostki bocznej lub kontuzjowanego palca.

    Drugą częstą przyczyną są dysfunkcje w obrębie układu ścięgnistego, obejmujące m.in. zapalenie ścięgna Achillesa, nagniotki, tzw. paluch biegacza, palec młotkowaty czy płaskostopie.

    Kolejny czynnik ryzyka to infekcje skórne, związane z grzybicą stóp, zakażeniami występującymi między palcami stóp bądź z wrastającymi paznokciami.

    Poniżej najczęstsze przyczyny bólu konkretnych części stóp.

    Jakie choroby mogą powodować ból stóp?

    W niektórych przypadkach ból stopy może być związany z chorobą ogólnoustrojową. Do schorzeń charakteryzujących się m.in. takim rodzajem bólu zaliczają się neuropatie obwodowe, przy których mamy do czynienia z bólem, uczuciem pieczenia czy mrowieniem.

    Problem ten dotyczy często osób z chorobami współistniejącymi, narażonych na niedobory witaminowe, niektórych pacjentów onkologicznych i chorujących przewlekle na choroby zapalne.

    Ból stóp może być związany z rwą kulszową lub dną moczanową, skutkującą zapaleniem stawów stóp o nawracającym charakterze.

    Jak leczyć ból stóp?

    Leczenie musi być uzależnione od przyczyny bolących stóp.

    Warto udać się do lekarza i przedstawić mu problem w jak najbardziej konkretny sposób – informujemy, że odczuwamy ból śródstopia od góry bądź ból w stopie z boku.

    Szczegółowe wskazówki ułatwią postawienie trafnej diagnozy. Gdy ból stóp wynika z choroby ogólnoustrojowej, konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty np. reumatologa lub neurologa.

    W przypadku urazów i przeciążeń stosuje się zimne okłady oraz maści czy żele o działaniu przeciwzapalnym. Możemy sięgnąć także po doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

    Jeżeli problem wynika z deformacji stopy lub istnienia nagniotków i odcisków, warto sięgnąć po specjalistyczne wkładki do butów oraz środki złuszczające, które pomogą w walce z nadmiernym rogowaceniem naskórka.

    Przy grzybicy konieczne będzie systematyczne leczenie za pomocą odpowiednich preparatów.

    Zobacz w aptece: Manicure i pedicure, kosmetyki i preparaty pielęgnacji

    Organizm kobiety podczas ciąży jest wyjątkowo obciążony. Zwiększona masa ciała powoduje większy nacisk na stopy, stając się przyczyną dolegliwości bólowych, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Dodatkowo zmiany hormonalne prowadzą do rozluźnienia więzadeł stóp i mogą przyczynić się do powstania płaskostopia.

    Również zmieniona postawa ciała i typowy podczas ciąży obrzęk stóp nie ułatwiają sprawy. Na szczęście problemy te ustępują samoistnie po porodzie. Warto jednak zadbać o komfort, nosząc odpowiednie obuwie, korzystając z wkładek ortopedycznych, często odpoczywając czy utrzymując prawidłową postawę ciała.

    Jak dbać o stopy? Pielęgnacja

    Odpowiednia pielęgnacja stóp pozwala chronić je przed schorzeniami przyczyniającymi się do powstania dolegliwości bólowych.

    Ważną kwestią jest profilaktyka grzybicy stóp i regularne złuszczanie naskórka, pozwalające minimalizować ryzyko powstania nagniotków czy modzeli.

    Pamiętajmy o noszeniu wygodnego i dobrze wyprofilowanego obuwia, a także o zapewnieniu swoim stopom dopływu świeżego powietrza. Unikajmy chodzenia w butach na wysokim lub całkiem płaskim obcasie, korzystajmy z ćwiczeń rozciągających i rozluźniających mięśnie stóp.

    Ból stopy zawsze stanowi niepokojący i ważny sygnał wysyłany przez nasze ciało. Warto wsłuchać się w jego potrzeby i zadbać o to, by stopy nie były nadmiernie obciążone – dzięki temu zapobiegniemy poważnym komplikacjom utrudniającym codzienne funkcjonowanie.

    Zobacz także:

    Leave a Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *