Ból szczęki – jakie mogą być przyczyny bólu w okolicach szczęki?

Strona główna » Informacje o stawach » Bolący staw skroniowo żuchwowy – jak leczyć ból szczęki i skroni

Ból szczęki – jakie mogą być przyczyny bólu w okolicach szczęki?

Każdego z nas dopada czasem ból skroni. Często jest to zwykły ból głowy, który przechodzi po zażyciu leków bez recepty, czasem jednak ból jest długotrwały i łączy się z bólem stawu skroniowo-żuchwowego czy ucha. Jakie mogą być przyczyny takiego bólu w obrębie twarzoczaszki i jak im przeciwdziałać?

Menu:

Czym jest staw skroniowo żuchwowy?

Staw skroniowo żuchwowy jest stawem, który łączy żuchwę z kością skroniową znajdującą się w czaszce. Stawy te są umiejscowione po bokach szczęki, na wysokości uszu. Ich prawidłowa praca umożliwia poprawne żucie, jedzenie czy przełykanie.

Staw żuchwowy ściśle współpracuje z układem mięśni i więzadeł w okolicy skroni, szyi czy karku. Gdy staw szczękowy jest uszkodzony lub obciążony, może nam dokuczać ból głowy, ucha, skroni, szyi, zębów oraz kości szczęki lub żuchwy.

Bólowi towarzyszyć może:

 • zmniejszona ruchomość żuchwy,
 • ograniczone rozwarcie szczęk,
 • trudności w gryzieniu,
 • trzeszczenie lub przeskakiwanie w obrębie stawu żuchwowego,
 • zaburzenia słuchu, piski i szumy w uszach,
 • uczucie zmęczenia i bólu twarzy,
 • zaburzenia widzenia i dyskomfort w okolicy oczu,
 • zawroty głowy.

Przyczyny dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

Zaburzenia stawu skroniowo żuchwowego mogą być spowodowane wieloma przyczynami.

Dysfunkcja może rozwinąć się na skutek bruksizmu, czyli zgrzytania zębami, a także nieprawidłowego zgryzu lub braków w uzębieniu.

Inną przyczyną są zaburzenia funkcjonowania mięśni, zwyrodnienia i urazy żuchwy, głowy lub kręgosłupa. Opisane objawy mogą być spowodowane także przez stres powodujący nadmierne napięcie mięśni.

Ból w skroniach

Ból w skroniach często diagnozowany jest jako napięciowy ból głowy lub migrena. Tymczasem charakterystyczny dla migreny ból umiejscowiony tylko w jednej skroni, ból mięśni twarzy czy zaburzenia widzenia mogą być spowodowane również dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego.

W przypadku takich bólów warto skonsultować się nie tylko z neurologiem czy fizjoterapeutą, ale też ze stomatologiem, który może trafnie zdiagnozować problem. Problemy ze stawem żuchwowym mogą objawiać się także bólem głowy promieniującym od czoła do potylicy, bólem szyi lub karku, a nawet pleców.

Ból szczęki – jakie mogą być przyczyny bólu w okolicach szczęki?

Przyczyny bólu stawu przy otwieraniu ust

Ból szczęki przy otwieraniu ust najczęściej jest spowodowany zapaleniem stawu żuchwowo-skroniowego. Zapalenie to charakteryzuje również ból stawu szczękowego podczas gryzienia, trzaski w tym stawie, wrażenie nieprawidłowej pracy żuchwy oraz szczękościsk.

  Zapalenie stawu skroniowo żuchwowego od innych przyczyn bólu tego stawu można odróżnić poprzez występowanie zwiększonej ciepłoty skóry w okolicy stawu. Oraz zaczerwienia czy bolesności przy dotyku.

Odczuwane zapalenie stawu może występować w formie ostrej lub przewlekłej. Stan ostry najczęściej wywołany jest przeciążeniem, np. po długotrwałej pracy stawu czy intensywnym żuciu gumy, a także urazami szczęki.

Stan przewlekły może towarzyszyć chorobom ogólnym, takim jak choroby reumatyczne czy toczeń układowy, a także zmiany zwyrodnieniowe.

Ból szczęki przy uchu

Bywa tak, że ból stawu szczękowego promieniuje do ucha. Wiele osób myli taki ból z zapaleniem ucha czy przewianiem, jednak problem może leżeć także w stawie żuchwowo-skroniowym.

Ból szczęki przy uchu może być spowodowany zapaleniem stawu, a także wystąpić po urazach, zabiegach dentystycznych, operacjach przebiegających z koniecznością umieszczenia w ustach rurki intubacyjnej oraz po nocy u pacjentów zgrzytających zębami.

Preparaty na ból szczęki – co używać, aby złagodzić objawy?

Preparaty na ból szczęki pomagają w dolegliwościach bólowych, zmniejszając ich objawy oraz łagodząc stan zapalny. Sprawdzą się w przypadku takich przypadłości, jak ból szczęki na zawiasach wywołany zgrzytaniem zębami, czy inne schorzenia spowodowane stanem zapalnym zatok i ucha.

Maści, zastrzyki, roztwory doustne i do płukania pomogą również w momencie dyskomfortu z powodu szczękościsku, wad zgryzu oraz urazów szczęki. Kupując preparat przeciwbólowy należy sugerować się rodzajem występującej dolegliwości oraz medycznymi przeciwwskazaniami do używania konkretnego produktu.

Wśród osób cierpiących z powodu bólu szczęki środkiem pierwszego wyboru jest Harpagon Forte Max, Vijoint One, Ketesse SL oraz Glimbax.

Ranking rekomendowanych preparatów na ból kciukaWłaściwości i zaletyWady i przeciwwskazania
Ból szczęki – jakie mogą być przyczyny bólu w okolicach szczęki?1. Harpagon Forte Max – to preparat w formie żelu, skutecznie likwidujący przyczyny i objawy w momencie, gdy doskwiera nam ból głowy w skroniach, promieniujący do szczęki. Działa również na schorzenia zlokalizowane bezpośrednio w zawiasach. Wystarczy wmasować niewielką ilość produktu, by w krótkim czasie zmniejszyć ból i stan zapalny. Preparat dostępny na https://harpagonforte.pl/ i w dobrych sklepach medycznych.
 • naturalny, hipoalergiczny skład,
 • skuteczne działanie na ból, stan zapalny i obrzęki,
 • możliwość długotrwałego stosowania.
 • osoby stosujące preparat nie zauważyły żadnych wad w trakcie jego użytkowania, zwrócono jednak uwagę na mocne działanie chłodzące
 • Ból szczęki – jakie mogą być przyczyny bólu w okolicach szczęki?2. Vijoint One – to preparat w formie zastrzyku, dedykowany do leczenia zwyrodnień i urazów stawów. Może być stosowany na ból szczęki przy uchu, a także dolegliwości tej okolicy. Aby uzyskać efekt leczniczy niezbędne jest podawanie jednej iniekcji raz lub dwa razy do roku. Po zastosowaniu Vijoint One dochodzi do regeneracji torebki stawowej, zmniejszenia bólu oraz poprawienia ruchomości w szczęce.
 • skutecznie poprawia funkcjonowanie stawu,
 • wpływa na produkcję mazi stawowej,
 • działa precyzyjnie w miejscu dolegliwości.
 • wymaga precyzyjnego podania bezpośrednio do stawu,
 • nie może być stosowany w przypadku infekcji i stanu zapalnego w stawie.
 • Ból szczęki – jakie mogą być przyczyny bólu w okolicach szczęki?3. Glimbax – to roztwór do płukania jamy ustnej, pomocny w leczeniu bólu szczęki. Leczy stany zapalne i objawy podrażnień, również te spowodowane zabiegami i urazami. Wymagane jest płukanie gardła 2-3 razy na dobę, przez okres maksymalnie 7 dni. Systematyczne stosowanie pomaga zwalczyć zapalenie tkanek i dolegliwości bólowe.
 • działa miejscowo, nie obciążając całego organizmu,
 • pomaga zwalczać dolegliwości od wewnątrz.
 • działa raczej na ból gardła i dziąseł,
 • jego smak może nie być tolerowany przez część osób.
 • Ból szczęki – jakie mogą być przyczyny bólu w okolicach szczęki?4. Ketesse SL 25mg – to preparat w formie saszetek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Pomaga na ból po prawej stronie i lewym boku stawu, łagodząc również dolegliwości mięśni i zębów. Wskazane jest spożywanie 3 saszetek na dobę, z zachowaniem 8-godzinnych odstępów. Po 3-4 dniach regularnego stosowania można zauważyć zmniejszenie dyskomfortu i bólu.
 • pomaga w łagodnych i ostrzejszych dolegliwościach,
 • jest w formie doustnej, dzięki czemu nie brudzi skóry i ubrań.
 • może wywoływać liczne reakcje alergiczne,
 • może negatywnie oddziaływać na przewód pokarmowy.
 • W leczeniu bólu szczęki najlepiej sprawdzają się działające miejscowo preparaty. Nakładane bezpośrednio w miejscu dolegliwości, łagodzą ból, obrzęk i stan zapalny, przywracając prawidłowe funkcjonowanie szczęki. Z tego powodu w przypadku chorób i urazów okolic kości szczękowej preparatem o najwyższej skuteczności jest Harpagon Forte Max.

  Leczenie stawów w okolicach skroni i żuchwy

  Leczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego polega przede wszystkim na uzyskaniu prawidłowej pozycji stawu. W tym celu należy ograniczyć napięcie mięśni, poprawić zgryz i zmniejszyć odczucia bólowe pacjenta. W procesie leczenia zaburzeń stawu żuchwowego może pomóc szyna noszona na żuchwie. Lekarz może zlecić także odpowiednie leki i zabiegi, takie jak:

  • rehabilitacja stawu żuchwowo-skroniowego u fizjoterapeuty,
  • elektroterapia,
  • jonoforeza,
  • promieniowanie podczerwone,
  • ultradźwięki.
  You might be interested:  Depresja – przyczyny i czynniki ryzyka

  Jeśli takie leczenie nie pomoże, konieczna może być bardziej drastyczna korekta zgryzu – założenie koron zębowych, aparatu ortodontycznego lub nawet operacja chirurgiczna wymiany stawu.

  Jeśli odczuwamy ból stawu skroniowo żuchwowego, jednak bez objawów towarzyszących w postaci trzeszczenia, ograniczenia ruchomości żuchwy czy piszczenia w uszach, to prawdopodobnie możemy pomóc sobie bez wizyty u lekarza poprzez:

  • ograniczenie stresu,
  • pilnowanie, by nadmiernie nie zaciskać zębów,
  • utrzymywanie prawidłowej postawy ciała,
  • masaże w celu rozluźnienia mięśni,
  • delikatne ćwiczenia rozciągające żuchwę,
  • maści dostępne bez recepty, takie jak Harpagon Forte Max.

  Podsumowanie

  Podsumowując, ból stawu żuchwowego może być spowodowany niegroźnym przeciążeniem czy drobnym zapaleniem, które ustąpi samo po domowym leczeniu objawowym. Czasem jednak, szczególnie gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy, ból żuchwy może mieć nieprzyjemne konsekwencje, dlatego gdy jest długotrwały, warto odwiedzić lekarza.

  Bibliografia

  1. Michajlik, Aleksander, and Witold Ramotowski; Anatomia i fizjologia człowieka; Wydawnictwo lekarskie PZWL, 1996.
  2. MANKIEWICZ, MAŁGORZATA, and HALINA PANEK.; Zależność nasilenia dysfunkcji stawów skroniowo− żuchwowych od poziomu neurotyzmu i ekstrawersji według Eysencka.; Dent. Med. Probl 42.4 (2005): 605-609.
  3. Loster, Jolanta, Aneta Wieczorek, and Stanisław Majewski.; Ocena powtarzalności pozycji referencyjnej dla instrumentalnej analizy czynności stawów skroniowo-żuchwowych.; Protet. Stomatol 61.3 (2011): 189-195.
  4. Majewski, Stanisław, et al.; Mięśnie żucia i stawy skroniowo-żuchwowe w aspekcie fizjologicznych funkcji układu stomatognatycznego.; Protet Stomatol (2010): 10-16.

  Ból żuchwy- o objawach dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

  Kiedy odczuwamy ból żuchwy, zazwyczaj pierwsze, co przychodzi nam do głowy to wizyta u dentysty. Dolegliwości tego obszaru zazwyczaj kojarzymy z problemami stomatologicznymi, podczas gdy ich przyczyną mogą być także inne choroby lub dysfunkcje.

  Ból żuchwy może być spowodowany schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi, a nawet kariologicznymi. Jest to przecież obszar bogato unerwiony, umiejscowiony w niedalekiej odległości od szyi, głowy…. a przede wszystkim stawu skroniowo-żuchwowego.

  To właśnie o nim przeczytacie w dzisiejszym artykule. Ten niewielki staw jest położony niedaleko ucha, po bocznej stronie twarzy.

  Okazuje się, że jego dysfunkcje są częstą przyczyną nie tylko bólu żuchwy, ale także głowy, twarzy, odcinka szyjnego, a także zwiększonego napięcia okolicznych tkanek miękkich.

  Ból szczęki – jakie mogą być przyczyny bólu w okolicach szczęki?Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchowego są częstą przyczyną bólu żuchwy

  W dzisiejszym artykule chciałabym opisać najczęstsze objawy dysfunkcji stawu skroniowo- żuchwowego. Często są one tak niespecyficzne, że pacjent odwiedza wielu specjalistów, zanim znajdzie przyczynę swoich dolegliwości.

  Możemy wymienić 5 typowych symptomów, które mogą świadczyć o dysfunkcji tego stawu.

  W przypadku, gdy zauważyliście u siebie, któryś z poniższych objawów, warto zgłosić się do fizjoterapeuty lub lekarza specjalizujących się w leczeniu tego stawu.

  1. Ból w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego, często rozchodzący się na różne obszary szczęki, skroń, ucho, a nawet szyję
  2. Bóle głowy, które najczęściej lokalizują się w obrębie skroni
  3. Słyszalne dźwięki podczas pracy stawu, czyli w trakcie otwierania i zamykania ust. Mogą to być głośne trzaski, uczucie przeskakiwania, ale także trzeszczenie.
  4. Problem z pełnym otwieraniem ust, uczucie przyblokowanie żuchwy
  5. Nagłe zablokowanie szczęki w trakcie szybkiego otwarcia ust

  Dodatkowe objawy- inne objawy bólowe

  Powyższe 5 objawów to najczęstsze objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Niestety symptomy nie zawsze są tak oczywiste, a pacjent może zmagać się z różnymi innymi mniej specyficznymi dolegliwościami.

  Jednymi z częstszych są bóle w innych obszarach głowy i twarzy, pojawiające się w wyniku podrażnienie nerwu trójdzielnego lub twarzowego. Warto także wspomnieć o bólach odcinka szyjnego, które także mogą wynikać ze schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Jest to związane z bezpośrednim połączeniem funkcjonalnym tych obszarów.

  Zauważcie, że dysfunkcje odcinka szyjnego to obecnie prawdziwa plaga, a większość z nich wtórnie może doprowadzić do problemów z opisywanym stawem. Bardzo często ból żuchwy pojawia się po urazach odcinka szyjnego np. po wypadkach komunikacyjnych. Może być także związany z długim siedzeniem, szczególnie w nieprawidłowych pozycjach.

  Z drugiej strony, pierwotne dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego mogą wywoływać dolegliwości bólowe szyi. Mówiąc prościej, początkowo pojawia się zaburzenie w obrębie żuchwy, a ból szyi jest reakcją wtórną .

  Dodatkowe objawy- szumy uszne

  Dodatkowy objaw, który może pojawić się w wyniku dysfunkcji stawu skroniowo-żuchowego to szumy uszne. Wiedza na ten temat ciągle się rozwija, a ich leczenie to prawdziwe wyzwanie dla współczesnej medycyny. Staw skroniowo-żuchwowy może mieć pewien wpływ na szumy, niemniej jednak nie są to sytuacje bardzo częste i mam wrażenie, że zbyt wielu specjalistów przecenia ten związek.

  Zwróćmy uwagę, że główną przyczynę szumów usznych upatruje się w zaburzeniach adaptacji ośrodkowego układu nerwowego w przypadku tzw. ubytku słuchu. Mówiąc prościej, w sytuacji uszkodzenia słuchu, które może być niewielkie i niezauważalne przez pacjenta, nasz układ nerwowy stara się skompensować ubytek, zwiększając pracę nieuszkodzonych synaps.

  Więcej na ten temat przeczytacie w moim wcześniejszym artykule.

  Ból szczęki – jakie mogą być przyczyny bólu w okolicach szczęki?Bóle głowy i szumy uszne mogą wynikać z dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

  Jaką rolę w etiologii szumów usznych może odgrywać zatem staw skroniowo-żuchwowy? Po pierwsze, ma to związek z pewnymi połączeniami anatomicznymi pomiędzy uchem a stawem.

  Po drugie, zwiększone napięcie w rejonie żuchwy bardzo często jest wtórne i wynika z wcześniejszych uszkodzeń nerwu słuchowego.

  Tak jak pisałam wcześniej, ubytek słuchu jest dla naszego układu nerwowego sytuacją alarmową, w wyniku której może pojawić się szum uszny, ale także zwiększenie napięcia w obrębie mięśni głowy i szyi. Jest to pewien mechanizm obronny, którego celem jest lepsza kontrola przestrzeni.

  Warto także zaznaczyć, że szumy uszne wynikające z dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego najczęściej mają charakter uczucia zatykania ucha. Dużo rzadziej wywołują piski, z którymi zazwyczaj zwracają się do nas pacjenci. Często mają także zmienne natężenie, ulegają zwiększeniu lub wyciszeniu pod wpływem różnych czynników.

  Ból żuchwy nasilający się w czasie stresu

  Bóle stawu skroniowo-żuchwowego bardzo często mają wiele wspólnego ze stanem psychicznym pacjenta. Zaciskanie szczęki, zgrzytanie zębami, szczególnie w czasie snu to pewna reakcja stresowa naszego organizmu.

  Człowiek zachowuje się podobnie jak zwierzęta, reaguje napięciem okolicy żwaczy na zagrożenie. W wyniku takich mechanizmów pojawia się przeciążenie stawu skroniowo-żuchwowego i napięcie okolicznych mięśni.

  Możecie zaobserwować zatem zwiększenie dolegliwości bólowych żuchwy, a także bólów głowy, czy szumów usznych właśnie w okresie zwiększonego stresu.

  W terapii stawów skroniowo-żuchwowych niezwykle istotna jest zatem całościowa ocena pacjenta, zwrócenie uwagi także na aspekty psychologiczne.

  Jak widzicie, dolegliwości bólowe tej okolicy są bardzo złożone, najczęściej wymagają współpracy wielu specjalistów. W przypadku problemów natury psychologicznej niezwykle istotna jest konsultacja z psychoterapeutą lub psychiatrą.

  Odpowiednia terapia i leki wpłynął na źródło problemu. Tylko takie podejście pozwoli na pozbycie się dolegliwości bólowych.

  Ból w okolicy żuchwy i skroni: to nie musi być kłopot z zębami

  Ból szczęki – jakie mogą być przyczyny bólu w okolicach szczęki?

  Dolegliwości bólowe stawów skroniowo-żuchwowych często są mylone z problemami stomatologicznymi. Często towarzyszy im ból głowy, ucha czy szyi, stąd jeszcze łatwiej o pomyłkę. Podpowiadamy, jak wstępnie ocenić przyczynę, a po rozpoznaniu skutecznie leczyć.

  Kiedy ból nasila się podczas jedzenia czy ruchu żuchwy, źródłem może być właśnie staw skroniowo-żuchwowy (SSŻ). Zarazem pacjenci, u których zdiagnozowano już powód dolegliwości, często bezskutecznie poszukują skutecznej pomocy.

  You might be interested:  Jak Leczyć Uczulenie Na Laktozę?

  W przypadku przyczyny leżącej w uwarunkowaniach anatomiczno-okluzyjnych (np. nieprawidłowy zgryz) najczęściej pomóc może stomatolog. W razie potrzeby zaproponuje odpowiednie leczenie, np. korektę zgryzu, wstawienie implantów zębów czy stosowanie szyny relaksacyjnej zakładanej na noc.

  W przypadku zdiagnozowania zaburzeń funkcjonalnych: osteopata, czyli specjalista od terapii manualnej.

  Co to jest staw skroniowo -żuchwowy?

  Staw skroniowo-żuchwowy to parzysty staw łączący kość skroniową z kością żuchwową. Krążek stawowy, znajdujący się pomiędzy powierzchniami stawowymi, dzieli go na dwie części. Czynnościowo używane są obydwa stawy jednocześnie.

  Ruch w stawach skroniowo – żuchwowych zachodzi przy każdorazowym otwarciu ust, jednakże najbardziej obciążane są one podczas funkcji żucia.

  Głównymi mięśniami zawiadującymi SSŻ są: mięsień skroniowy, mięsień żwacz, mięsień skrzydłowy boczny oraz skrzydłowy przyśrodkowy.

  Trzy główne przyczyny bólu oraz dysfunkcji w obrębie stawów skroniowo żuchwowych:

  1. Nadmierne napięcie mięśni działających na staw skroniowo żuchwowy.2. Uszkodzenia oraz złe funkcjonowanie krążków (dysków) stawowych.3. Zmiany zwyrodnieniowe lub zapalne stawów skroniowo – żuchwowych (artroza, arthritis).Kiedy mamy do czynienia z problemem mięśniowym, ból jest raczej tępy i rozlany i trudno jest nam określić dokładną lokalizację. Dolegliwości zwiększają się przy dotyku oraz przy aktywności (np. podczas jedzenia). Może dojść także do ograniczenia ruchomości żuchwy, a także zmiany jej ustawienia.Problem z dyskiem stawowym objawia się charakterystycznym ‘klikiem’ w stawie podczas otwierania lub/i zamykania ust. Wiąże się to z podwichnięciem dysku i jego samoistnym ‘nastawieniem’ (tzw. redukcja). Kiedy dysk przemieszcza się nieprawidłowo bez redukcji, dochodzi do ograniczenia ruchomości, a nawet do całkowitego zablokowania stawu.Zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych dotyczą raczej ludzi w wieku podeszłym. Przy ruchu pojawiają się wtedy trzeszczenia i tarcia (krepitacje). Często dochodzi do ograniczenia ruchu związanego z przykurczem torebki stawu.Zapalenie SSŻ (arthritis) może pojawić się w przebiegu chorób układowych atakujących stawy, np. reumatoidalnego zapalenia stawów czy tocznia rumieniowatego (SLE). Występują objawy stanu zapalnego: ból, zaczerwienie, nienaturalne ocieplenie, wysięk, a także ograniczenie funkcji stawu.

  Ból w okolicy SSŻ może być również bólem przeniesionym z odcinka szyjnegokręgosłupa. Należy również wykluczyć inne patologie takie jak: choroby laryngologiczne, neuralgie (bóle związane z uciskiem na nerwy), zapalenie nerwu trójdzielnego, nowotwór i in.

  Stąd przy dolegliwościach w obrębie twarzy internista czy stomatolog może zalecić także wizytę u neurologa, ortopedy czy laryngologa. Bywa, że wskazana jest też konsultacja psychologiczna czy psychiatryczna, gdyż niemal każdy ból może mieć podłoże emocjonalne.

  Ból w okolicy żuchwy i skroni: objawy towarzyszące

  Dolegliwościom związanym ze SSŻ często towarzyszą inne dolegliwości, takie jak:

  – ból ucha- ból głowy- ból i sztywność szyi- szczękościsk – szumy uszne- ból zębów.

  • Ból w okolicy żuchwy i skroni: skąd się bierze problem?
  • Główne przyczyny dolegliwości bólowych SSŻ:
  • Ból w okolicy żuchwy i skroni: w czym może pomóc osteopata?

  – psychosocjalne, takie jak stres, cechy charakterologiczne (osobowość lękowa, niski próg bólu)- uwarunkowania okluzyjno – anatomiczne: zaburzenia okluzji (zgryzu), braki w uzębieniu- nerwowo – mięśniowa (nadmierne pobudzenie mięśniowe, wzrost napięcia mięśni)- częste występowania tzw. para funkcji: zaciskanie, zgrzytanie zębami, wypychanie języka- nieprawidłowe nawyki ustne: obgryzanie paznokci, skórek warg- długotrwałe przyjmowanie niefizjologicznych pozycji żuchwy, przykładem są skrzypkowie czy fleciści- urazy, zabiegi operacyjne.Jedną ze specyficznych przyczyn bólów SSŻ jest bruksizm. Jest to uporczywe zaciskanie i zgrzytanie zębami (najczęściej w nocy). Prowadzić może do uszkodzeń zarówno samych zębów, jak i stawów skroniowo – żuchwowych. Jednym objawów bruksimu jest hipertrofia (przerost) mięśni żucia.Czytaj więcej o bruksizmie Co ciekawe, kobiety cierpią na dolegliwości SSŻ ok. 1,5 – 2 razy częściej niż mężczyźni, ale na terapię zgłaszają się aż 9 razy częściej niż mężczyźni.Gdy twoje dolegliwości nie są objawem choroby odległej czy problemu stomatologicznego lub neurologicznego, a cierpisz z powodu funkcjonalnych zaburzeń stawów, pomocny może okazać się osteopata. To terapeuta, który pracując manualnie, pomaga w zmniejszaniu i eliminowaniu dolegliwości bólowych całego narządu ruchu. W kontekście SSŻ, poprzez specyficzne techniki manualne, będzie mógł zmniejszyć nadmierne napięcie mięśniowo-powięziowe, przykurcz torebki stawu (artroza) a także wpłynąć na odżywienie oraz prawidłową funkcję dysku stawowego. Oprócz tego zajmie się również poprawą funkcjonowania odcinka szyjnego kręgosłupa, często powiązanego z bólem okolicy żuchwy. Niejednokrotnie jego terapia wystarcza, czasem stanowi element szerszej terapii, np. zleconej przez stomatologa.

  Radosław Dukaczewski (na zdjęciu powyżej) – osteopata, fizjoterapeuta. Absolwent Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz studiów osteopatycznych w Sutherland College of Osteopathic Medicine we współpracy z Polską Akademią Osteopatii OSTEON. Terapeuta i współzałożyciel Gabinetu Osteopatii i Terapii Manualnej Osteoklinika .

  Osteopatia to metoda leczenia manualnego opierająca się na diagnostyce i terapii dysfunkcji w systemie nerwowo-mięśniowo-szkieletowym. Początki medycyny osteopatycznej sięgają roku 1874. Jest szeroko rozpowszechniona w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.

  W Polsce pierwsze szkolenie rozpoczęło się w2003 roku (Polska Akademia Osteopatii OSTEON).

  Według zwolenników tej metody terapia osteopatyczna eliminuje dysfunkcje wpływające na funkcjonowanie całego narządu ruchu, układu naczyniowego, układu nerwowego czy narządów wewnętrznych poprzez szereg technik mięśniowych, stawowych czy powięziowych.

  Chociaż osteopatia nie jest specjalizacją lekarską, osteopata to specjalista, który powinien mieć dużą wiedzę ogólnomedyczną. Pierwszą wizytę rozpoczyna od rozpoznania czy dany pacjent kwalifikuje się do terapii osteopatycznej, czy też wymagane są badania dodatkowe lub konsultacja u lekarza odpowiedniej specjalności.

  Osteopatą w Europie może zostać jedynie fizjoterapeuta lub lekarz po odbyciu szkolenia podyplomowego trwającego 5 lat lub 1000 godzin zajęć (wytyczne Europejskiej Federacji Osteopatii). Ze względu na brak w Polsce uregulowań prawnych zawodu osteopaty (jak i fizjoterapeuty), należy upewnić się, że jest to specjalista wykształcony zgodnie z powyższymi normami.

  Źródło: http://zdrowie.gazeta.pl/

  Ból szczęki – przyczyny i leczenie

  Jeśli odczuwasz ból szczęki lub twarzy, prawdopodobnie szukasz przyczyny w stanie uzębienia. W wielu przypadkach jest to całkowicie uzasadnione, czasami jednak przyczyna wiąże się z pewnymi stanami chorobowymi. W takim przypadku diagnoza i leczenie mogą nastręczać wielu problemów. Konieczna będzie wizyta zarówno u dentysty, jak i lekarza ogólnego.

  Lecz przyczyny, nie objawy

  Wiele osób cierpiących na ból szczęki próbuje leczyć się za pomocą środków przeciwbólowych sprzedawanych bez recepty lub leków na receptę zażywanych przez członka rodziny. Aby skutecznie zwalczyć ból, trzeba najpierw postawić diagnozę. Leki przeciwbólowe łagodzą objawy, ale nie eliminują przyczyny.

  Komplikują również rozpoznanie problemu, gdyż często powodują poważne efekty uboczne związane z przedawkowaniem: przyjmowanie nadmiernych dawek ibuprofenu lub paracetamolu, sprzedawanych zwykle bez recepty, może powodować martwicę nerek lub niewydolność wątroby, a leki na receptę zażywane w dużych dawkach mogą wywoływać uzależnienie.

  Jeśli doskwiera Ci ból szczęki, dentysta lub chirurg szczękowy powinien wykonać całościowe badanie. Zwykle zaleca się prześwietlenie zębów, skanowanie metodą tomografii komputerowej, a czasami też badanie krwi. To ostatnie wykonuje się zwykle po wykluczeniu przyczyny związanej ze stanem uzębienia.

  Możliwe przyczyny i leczenie

  You might be interested:  Termolezja (termoablacja) – co to jest termolezja i jakie są wskazania do zabiegu?

  Przyczyny bólu szczęki lub twarzy związane ze stanem jamy ustnej obejmują próchnicę lub ropienie zębów, zapalenie dziąsła (ropień okołozębowy), bruksizm, dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego i urazy szczęki.

  Leczenie tych schorzeń wykonywane jest przez dentystę lub chirurga szczękowego. W przypadku próchnicy lub ropienia zębów stosuje się leczenie kanałowe, nakłada plombę lub usuwa się ząb.

  Zapalenie dziąseł leczy się antybiotykami lub za pomocą głębokiego skalingu.

  Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego nie poddaje się łatwo leczeniu, ponieważ jej przyczyny są często złożone. Ból może być spowodowany dysfunkcją mięśni lub stawów szczęki. Wady zgryzu to kolejny czynnik przyczyniający się do rozwoju tego zaburzenia.

  W takim przypadku stosuje się aparat ortodontyczny. Jeśli przyczyna bólu wiąże się z dysfunkcją mięśni, można ją leczyć środkami rozluźniającymi, lekami przeciwzapalnymi lub stosując nakładkę na zęby.

  Dysfunkcję stawów leczy się lekami przeciwzapalnymi lub poddaje się je zabiegowi artroskopii.

  Urazy szczęk mogą prowadzić do urazów kości, mięśni, okolic skroniowo-żuchwowych i zębów. Leczy się je środkami rozluźniającymi mięśnie, lekami przeciwzapalnymi albo wykonuje się zabieg chirurgiczny.

  Inne przyczyny bólu obejmują zwichnięcie żuchwy, artretyzm, dusznicę bolesną, klasterowy ból głowy, zapalenie ucha, torbiele, guzy, zawał serca, zapalenie zatok, migreny, stres i nerwoból nerwu trójdzielnego.

  Zawał serca to prawdopodobnie najpoważniejsza spośród możliwych przyczyn bólu twarzy. Zwykle powoduje ból w klatce piersiowej, który może promieniować aż do szczęki. Niektórzy pacjenci po zawale odczuwają ból tylko w szczęce. Dusznica bolesna to kolejny stan chorobowy powodujący ten rodzaj bólu. Rozwija się na skutek niedoboru tlenu doprowadzanego do mięśnia sercowego.

  W przypadku klasterowego bólu głowy, zapalenia ucha i migreny ból promieniuje do szczęki, natomiast ból związany z torbielami i guzami tworzącymi się w okolicach szczęki, a także ból towarzyszący zapaleniu ucha, rozchodzą się na zęby. Nerwoból nerwu trójdzielnego to stan powodujący nieznośny ból szczęki i twarzy.

  Na szczęście jest on krótkotrwały i jednostronny. Może być rozdzierający, przeszywający lub porażeniowy. Taki stan łatwo pomylić z bólem okolic jamy ustnej. Diagnoza nerwobólu nerwu trójdzielnego jest często nieprawidłowa, a wielu pacjentów niepotrzebnie przechodzi zabieg stomatologiczny.

  W przypadku tego schorzenia stosuje się odpowiednie leki i wykonuje zabieg chirurgiczny.

  Jak widać, ból szczęki ma różnorodne przyczyny. Pamiętaj, że nie wystarczy leczyć objawów – konieczna jest tu pomoc lekarza. Dentysta i lekarz postawią diagnozę na wczesnych etapach rozwoju zaburzenia i przedstawią Ci plan leczenia.

  Co to jest zaburzenie SSŻ? – Dentalcare

  Ból zębów może być spowodowany problemami o charakterze stomatologicznym, takimi jak próchnica lub choroba dziąseł, bądź innymi, nie związanymi z zębami, jak na przykład zakażenie zatok.

  Czasami ból zębów wywoływany jest przez stres – jeżeli odczuwasz stres tak silny, że zaciskasz szczęki i zgrzytasz zębami, może się u Ciebie rozwinąć ból związany ze stawem skroniowo-żuchwowym (SSŻ).

  SSŻ jest stawem łączącym żuchwę z czaszką, umożliwiającym Ci otwieranie i zamykanie ust.

  Zaburzenia SSŻ to grupa schorzeń, które powodują ból samego SSŻ jak i jego okolicy, w tym leżących w pobliżu mięśni. Zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami powoduje dodatkowe naprężenia mięśni żuchwy, wywołując stan zapalny. Kłopoty z SSŻ mogą zakłócać mowę, spożywanie pokarmów, żucie, połykanie, mimikę twarzy a nawet ruchy oddechowe.

  JAKIE SĄ OBJAWY ZABURZEŃ SSŻ?

  Jednym z najczęstszych objawów zaburzeń SSŻ jest ból. Ból SSŻ jest opisywany jako tępy ból stawu skroniowo-żuchwowego i sąsiednich obszarów, w tym ucha. Niektórzy nie odczuwają bólu, ale mają kłopoty z ruchami żuchwy. Do innych objawów zalicza się:

  • ból szyi i barków
  • migreny i/lub przewlekłe bóle głowy
  • sztywność mięśni żuchwy
  • ograniczenie ruchów lub blokadę żuchwy
  • bolesne kliknięcia, trzaski lub zgrzyty słyszalne w stawie podczas otwierania lub zamykania ust
  • odczucie nieprawidłowego zgryzu
  • ból ucha, uczucie zatkanych uszu i/lub dzwonienie w uszach
  • osłabienie słuchu
  • zawroty głowy i problemy z widzeniem
  • nadwrażliwość zębów

  Należy pamiętać, że zdarzające się od czasu do czasu dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego lub mięśni aparatu żucia są powszechne i nie powinny być przyczyną do niepokoju. Stan wielu osób ze zaburzeniami SSŻ poprawia się mimo braku leczenia. Często problemy mijają same z siebie po kilku tygodniach lub miesiącach.

  • CO POWODUJE ZABURZENIA SSŻ?
  • Oprócz stresu, niektóre z możliwych przyczyn to urazy żuchwy, różne postaci zapalenia stawów, niektóre zabiegi dentystyczne, uwarunkowania genetyczne i/lub zmiany hormonalne, zakażenia i choroby autoimmunologiczne.
  • JAK LECZYĆ ZABURZENIA SSŻ

  Ponieważ najczęściej problemy ze stawem żuchwowo-skroniowym i mięśniami są przejściowe, trwające tylko tygodnie do miesięcy, proste leczenie objawowe, takie jak stosowanie gorących lub zimnych okładów i leków sprzedawanych bez recepty, zwykle wystarcza, by dolegliwości ustąpiły. Należy unikać sposobów leczenia, które mogą trwale zmienić zgryz lub żuchwę.

  Leczenie SSŻ powinno być w miarę możliwości odwracalne. To oznacza, że leczenie nie powinno trwale odkształcać żuchwy lub zębów. Przykłady odwracalnych sposobów leczenia to:

  • leki dostępne bez recepty
  • lekarstwa na receptę
  • delikatne ćwiczenia rozciągające i rozluźniające żuchwę
  • szyny stabilizujące (płytki nagryzowe, szyny relaksacyjne) to najczęściej stosowane formy leczenia zaburzeń SSŻ. Niemniej badania nad ich skutecznością w redukcji bólu dały niejednoznaczne wyniki.

  Wykazano, że leczenie nieodwracalne nie działa, a co więcej – może pogłębić problem. Przykłady nieodwracalnych sposobów leczenia to:

  • korekta zgryzu przez zgrzytanie zębami
  • ekstensywne leczenie dentystyczne
  • szyna do repozycji żuchwy (zmienia zgryz i ułożenie żuchwy)
  • leczenie ortodontyczne
  • zabiegi chirurgiczne, w tym wymiana wszystkich elementów stawu żuchwowo-skroniowego

  W skomplikowanych wypadkach zaburzeniu funkcji żuchwy towarzyszy przewlekły i silny ból. Pacjenci z takimi problemami odnoszą największe korzyści z leczenia przez zespół specjalistów z zakresu neurologii, reumatologii i leczenia bólu – pracujących wspólnie nad stworzeniem programu zintegrowanej opieki.1

  Planowane badania

  W ubiegłych latach, TMJ Association, Ltd.

  – organizacja non-profit powołana na mocy artykułu 501(c)3 amerykańskiego Kodeksu Podatkowego do wspierania pacjentów – była sponsorem pięciu międzynarodowych konferencji naukowych z udziałem Narodowych Instytutów Zdrowia [National Institutes of Health] dotyczących zaburzeń SSŻ. Szczegółowe informacje na temat tych konferencji naukowych i wyczerpujące dane dotyczące zaburzeń SSŻ można znaleźć na stronie TMJ Association, www.tmj.org.

  ODNOŚNIKI

  1. U.S. Department of Health and Human Services: National Institutes of Health. (wersja poprawiona z marca 2010 r.). TMJ Disorders. (NIH No. 10-3487). Washington, D.C.:Government Printing Office, 14.

  Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *