Ból w nadgarstku – jakie mogą być przyczyny?

Ból nadgarstka jest jedną z tych dolegliwości, które mają bardzo różne podłoże.

Najczęściej jest wynikiem przeciążenia lub drobnego urazu, ale może też świadczyć o rozwijającej się poważnej chorobie.

Na różnego rodzaju stany zwyrodnieniowe narażone są zwłaszcza osoby pracujące przy komputerze na klawiaturze i myszce. Bolący nadgarstek od myszki jest jednym z częstych powodów wizyt u ortopedy.

Ból nadgarstka – przyczyny. Dowiedz się, co może być powodem dolegliwości

Nadgarstek jest zbudowany z wielu kostek, stawów, mięśni, ścięgien i nerwów. To bardzo skomplikowana struktura, ale to właśnie to skomplikowanie pozwala nam na tak szeroki zakres ruchów. Niestety z tego samego względu narażony jest na uszkodzenia i przeciążenia.

Ból w nadgarstku – jakie mogą być przyczyny?

Do najczęstszych przyczyn bólu nadgarstka należą urazy: złamania i zwichnięcia. Wystarczy nieodpowiednie podparcie się, upadek lub przeciążenie podczas prac manualnych, by bardzo szybko odczuć konsekwencje takiego urazu. Zazwyczaj dobry efekt przynosi czasowe usztywnienie nadgarstka np. bandażem elastycznym, jednak w przypadku poważniejszego urazu niezbędna będzie wizyta u ortopedy.

Oprócz urazów istnieją też inne mechanizmy, w których występuje ból nadgarstka. Przyczyny dolegliwości można upatrywać w nowoczesnym i niestety niezbyt zdrowym stylu życia. Mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna, czyli związana z rozwojem cywilizacji i nowych technologii.

Praca przy komputerze, pisanie na klawiaturze, projektowanie czy granie w gry, mogą powodować przewlekłe dolegliwości, zwłaszcza ból nadgarstka od myszki, spowodowany długotrwałym ułożeniem dłoni w nienaturalnej pozycji.

Zapobiegać temu można, stosując specjalne ergonomiczne myszki, podkładki z oparciem na nadgarstek, a także wykonując ćwiczenia rozluźniające mięśnie dłoni.

Nieurazowe przyczyny bólu nadgarstka:

 • Przeciążenie w stawie na skutek długotrwałej pracy bez zachowania zasad ergonomii.
 • Zmiany zwyrodnieniowe stawu powstałe przez długoletnie niszczenie chrząstki stawowej.
 • Choroba reumatyczna, której cechami są ból, przewlekły stan zapalny i postępujące ograniczenie ruchomości stawów.
 • Niestabilność nadgarstka spowodowana np. wiotkością mięśni, starym urazem, czy niewydolnością tkanek miękkich, najczęściej dotyka osób starszych.
 • Zespół cieśni nadgarstka to częsta choroba, którą poprzedza bolący nadgarstek od myszki. Spowodowana jest uciskiem przeciążonych tkanek na nerw biegnący w kanale nadgarstka. Dochodzi do zaburzenia ukrwienia nerwu, obrzęku, silnego bólu, mrowienia w nadgarstku, osłabienia siły mięśniowej ręki. To choroba, która dotyka ludzi zawodowo piszących na klawiaturze, obsługujących myszkę komputerową lub grających na fortepianie. Charakterystyczny jest ból nadgarstka przy nacisku na chorą dłoń.
 • Choroba De Quervaina jest związana z procesem zapalnym pochewek ścięgnistych otaczających ścięgna mięśni kciuka i jest typowa dla osób uprawiających sporty. Ból może promieniować w kierunku przedramienia.
 • Ganglion,czyli torbiel galaretowata, występująca w formie torbieli na grzbietowej stronie nadgarstka. Nie jest groźna dla zdrowia, ale może powodować przykre dolegliwości bólowe zwłaszcza po przeciążeniu stawu.
 • Zespół kanału Guyona to ciężka dolegliwość spowodowana uciskiem nerwu łokciowego w kanale nadgarstka. Przyczyny mogą być różne: urazy, wady anatomiczne, schorzenia. Wiąże się z dużym bólem, zaburzeniami czucia i upośledzeniem funkcji nadgarstka.
 • Choroba Kienbocka powstaje na skutek problemów z krążeniem. Kość księżycowata w nadgarstku zapada się i powoduje dysfunkcje stawu.

Istnieje wiele innych przyczyn bólu nadgarstka, tutaj wymieniliśmy jedynie te najczęstsze, niezwiązane bezpośrednio z urazem. Jeżeli ból nadgarstka przy nacisku nasila się lub utrzymuje przez dłuższy czas, koniecznie należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Jak leczyć ból nadgarstka i do jakiego lekarza udać się po poradę?

Nie każdy ból od razu musi oznaczać poważną dolegliwość.

Najczęściej wszystko, co na ból nadgarstka wystarczy, to okład z maści lub żelu zawierającego środek przeciwbólowy i przeciwobrzękowy działający miejscowo.

Nadgarstek należy unieruchomić na kilka dni bandażem elastycznym lub specjalną opaską usztywniającą, którą można kupić w aptece, sklepach medycznych oraz w sklepach sportowych.

Jeżeli ból nadgarstka jest długotrwały, nasila się przy ucisku i podczas pracy na klawiaturze oraz myszce, a także, jeżeli uniemożliwia normalne funkcjonowanie, należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, który na podstawie wywiadu oraz dodatkowych badań, postawi właściwą diagnozę i zaleci leczenie. Czasami wymagane są konsultacje z innymi specjalistami, dlatego to, jaki lekarz w bólu nadgarstka będzie tym właściwym, ściśle zależy od czynnika powodującego objawy.

Oprócz podejścia ortopedycznego i chirurgicznego bardzo ważne są też zabiegi fizjoterapeutyczne oraz leczenie bólu różnymi metodami. Dowiedz się więcej, jak w AnalgoMed leczymy bóle stawów.

Poprzedni Wpis Następny wpis

Ból nadgarstka – poznaj przyczyny i pracuj bez bólu! – wiadomości w Morele.net

Spis treści:

Bolący nadgarstek to problem, który dotyka coraz większej liczby osób. Potrafi znacznie utrudnić, a niekiedy wręcz uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności związanych z prowadzeniem domu lub pracą zawodową. Co powoduje przywołaną dolegliwość? Jak z nią walczyć i gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi na postawione pytania znajdziesz w przedstawionym artykule.

Jakie mogą być przyczyny bólu nadgarstka?

Nadgarstek stanowi niezwykle delikatną strukturę anatomiczną zbudowaną z wielu drobnych kości, ścięgien oraz nerwów. Ból tej części ciała może być wywołany przez szereg rozmaitych czynników, takich jak na przykład:

 • reumatoidalne zapalenie stawów – najczęściej atakuje ręce i stopy. Nieleczone prowadzi do powiększania oraz zniszczenia chrząstek, kości, wiązadeł i ścięgien przylegających do stawu;
 • zwyrodnienie stawów (artroza) – przebiega etapowo. Do głównych objawów przywołanej jednostki chorobowej zaliczyć należy ból (stały bądź napadowy), sztywnienie palców, zaczerwienienia, obrzęki, a także guzki ograniczające ruchomość górnej kończyny;
 • zespół cieśni nadgarstka – ma postać przewlekłą i ostrą. U podłoża pierwszej leży zazwyczaj stan zapalny ścięgien, zwichnięcie lub złamanie kości łódeczkowatej, tłuszczak, zaburzenia pracy naczyń krwionośnych oraz blizny pourazowe. Ostra odmiana jest zwykle spowodowana zwichnięciem, stłuczeniem bądź ropnym zapaleniem ręki;
 • choroba de Quervaina – zapalenie ścięgien kciuka. Wywołuje ból przy poruszaniu nadgarstkiem, a także uczucie ciepła i pieczenie. Skutkuje włóknieniem pochewki ścięgien i powstaniem tak zwanego palca trzaskającego;
 • zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej – inna mniej fachowa nazwa to łokieć tenisisty. Schorzenie zwykle dotyka osoby, które wykonują powtarzalne ruchy rękoma (sportowców, mechaników samochodowych, nauczyciele czy pracownicy biurowi). Objawia się promieniującym bólem od łokcia do nadgarstka. Chorzy narzekają również trudności z zaciśnięciem palców.
You might be interested:  Przerzuty do kości – objawy, rokowania, czy można je wyleczyć?

Ból w nadgarstku bez urazu bardzo często jest efektem nadmiernego, długotrwałego i jednostronnego obciążenia mięśni dłoni oraz przedramienia, na przykład podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze – pisania na klawiaturze i trzymania rąk w powietrzu, bez odpowiedniego podparcia.

Polecane myszy komputerowe

Na co należy zwrócić uwagę?

Ból w nadgarstku – jak zasygnalizowano na wstępie – często bywa bagatelizowany. Wiele osób składa opisywane dolegliwości na karb przyjmowania złej pozycji podczas snu, nieostrożności czy niesprzyjającej pogody. W efekcie ignoruje problem i czeka, aż niepokojące oznaki znikną samoistnie.

Takie zachowanie to bardzo duży błąd – lekceważone niedyspozycje, zamiast ustępować, przybierają na sile, utrudniając realizowanie nawet prostych, codziennych zadań związanych z prowadzeniem domu lub obsługą sprzętów AGD.

Nagle utrzymanie w dłoni kubka z ciepłą herbatą albo przeniesienie talerzyka z pokoju do kuchni urasta do rangi prawdziwego wyzwania.

Kiedy boląca ręka w nadgarstku powinna skłonić do wizyty w gabinecie medycznym? Przede wszystkim w sytuacji, gdy dyskomfort trwa dłużej niż kilka dni i towarzyszą mu inne objawy, na przykład opuchlizna, zaczerwienienie, sztywność, mrowienie czy wysoka temperatura ciała. Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastąpi porady u specjalisty. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Jak sobie radzić z bólem?

Ulgę przynieść mogą chłodne kąpiele lub okłady – zawiń lód bądź mrożonkę w ręcznik i owiń nim nadgarstki na około 20 minut. Zimno zawęża naczynia krwionośne, prowadzi do lepszego dotlenienia i odżywienia tkanek.

Stymuluje też układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał, zwalczających różnego rodzaju infekcje oraz stany zapalne rozwijające się w obrębie stawów, mięśni oraz narządów wewnętrznych.

Jeśli jednak procesy patologiczne są już mocno zaawansowane, chłodny kompres przyniesie tylko chwilowo poprawę.

Na ból dłoni przy chwytaniu pomagają również niesterydowe maści o właściwościach przeciwzapalnych, zawierające w swoim składzie ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, indometacynę, diklofenak, ibuprofen, naproksen, nabumeton, meloksykam lub nimesulid. Tego typu środki wykazują działanie objawowe – leczą skutki, nie zaś przyczyny przypadłości. Nie rozwiązują więc problemu, a jedynie ułatwiają codzienne funkcjonowanie przy dużym nasileniu niepokojących dolegliwości.

Inną polecaną metodą walki z bólem rąk i nadgarstków są ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające mięśnie dłoni. Ich regularne stosowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji bądź urazu. Usiądź wygodnie na krześle i oprzyj łokcie o blat stołu albo biurka.

Ustaw dłonie pod kątem prostym do powierzchni meble, a następnie spróbuj wygiąć dłonie do przodu. Wytrzymaj kilka sekund w tej pozycji, a potem zmień kierunek wygięcia. Postępuj tak samo z drugą ręką.

Ćwiczenia możesz wykonywać w domu, w przerwach od pracy przy komputerze.

Dobrym rozwiązaniem jest fizykoterapia, specjalistyczne zabiegi przepisywane przez lekarza, na przykład krioterapia, masaże, stymulacja laserowa czy magnetoterapia.

Niemniej jednak lepiej zapobiegać niż leczyć – najważniejszą rolę w leczeniu dolegliwości bólowych ze strony nadgarstka paradoksalnie odgrywa profilaktyka.

Warto więc zadbać o właściwą pozycję ciała podczas pracy przy komputerze lub laptopie (podparte dłonie, wyprostowany kręgosłup, łokcie położone blisko tułowia), a także odpowiednie, ergonomiczne wyposażenie domowego biura.

Ból w nadgarstku – jakie mogą być przyczyny?

Ergonomiczne akcesoria do pracy biurowej

Na czym polega ergonomia w miejscu pracy i jak wdrożyć jej zasady w życie, nie wydając ogromnych pieniędzy? Wszystkie akcesoria, z których często korzystasz w ciągu dnia, powinny znajdować się w zasięgu Twojej ręki (zszywacze, kartki papieru, długopisy itp.). Ustaw monitor w odległości około 60-70 centymetrów od twarzy (im większy ekran, tym większy dystans). Wysokość krzesła czy fotela musi pozwalać Ci na dotykanie stopami podłoża i stabilne podparcie.

Utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała w trakcie wykonywania różnych czynności na komputerze (pisania, grania, itp.) sprzyja również dobrze dobrana klawiatura. Zwróć uwagę, czy przyciski są podzielone na bloki i tak wygięte w łuk.

Takie rozmieszczenie poszczególnych klawiszy podnosi komfort korzystanie ze sprzętu – pozwala używać obu dłoni, co niweluje ryzyko przeciążenia rąk i stawów.

Ergonomiczne modele komputerowe bardzo często posiadają wbudowane specjalne podpórki pod nadgarstki gwarantujące stabilne podparcie podczas pracy.

Inwestując w bezpieczne wyposażenie komputerowe, zwróć uwagę także na kształt myszki Microsoft. Duże zainteresowanie budzą obecnie tak zwane modele wertykalne o specyficznej, pionowej budowie.

Odciążają mięśnie nadgarstka i przedramienia, a tym samym minimalizują ryzyko ewentualnych kontuzji i urazów. Zapewniają jednocześnie dużą precyzję ruchów i z pewnością przypadną do gustu grafikom, architektom oraz osobom, które na co dzień zajmują się obróbką materiałów audiowizualnych.

Na początku ich stosowanie może przysporzyć pewnych trudności, ale odczuwany dyskomfort szybko ustępuje.

Na popularności zyskuje również tak zwany roller bar, czyli podkładka pod klawiaturę z myszką Logitech w formie rolki. Pełni podobną funkcję jak klasyczny touchpad w laptopie. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca i gwarantuje pełną swobodę działania. Nie wymaga skrętów tułowia ani nadmiernej gestykulacji, więc może okazać się świetną alternatywą dla tradycyjnych urządzeń.

Leczenie domowe bólu nadgarstka

Zniwelowanie bólu nadgarstka przebiegać może na wiele różnych sposobów. Obejmuje opisane już wcześniej zimne kompresy, chłodne kąpiele, ćwiczenia wzmacniające czy niesterydowe maści.

Dobry oręż w walce z przykrymi dolegliwościami stanowią też masaże z użyciem olejków eterycznych, na przykład tymianku z linalolem. Rozcieńcz je oliwą z oliwek, a następnie nałóż w niewielkiej ilości na oczyszczoną skórę i delikatnie rozmasuj. Powtarzaj zabieg kilka razy w tygodniu.

Pamiętaj o zdrowym odżywianiu – wyeliminuj z codziennego jadłospisu potrawy zakwaszające organizm oraz cukier. Pij duże ilości niegazowanej wody i nie unikaj aktywności fizycznej. Stosuj dziesięciominutowe przerwy w pracy co godzinę. Rozprostuj w tym czasie plecy i dłonie, idź na krótki spacer.

Nie zapominaj o jednej, ważnej kwestii – bolący nadgarstek przy zginaniu to problem, którego nie należy lekceważyć. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla Ciebie i Twojego zdrowia.

You might be interested:  Uczulenie na laktozę – przyczyny, objawy i leczenie nietolerancji laktozy

Bóle ręki i nadgarstka – przyczyny i leczenie | Rezonans magnetyczny Warszawa – prywatna pracownia REX Medica – Warszawa

Ręka i nadgarstek to newralgiczne partie ludzkiego ciała, zbudowane z wielu drobnych części: kości, stawów, mięśni i ścięgien. Z jednej strony dzięki temu można wykonywać precyzyjne ruchy, z drugiej – są one narażone na choroby zapalne, przeciążenia i urazy. Sprawdzamy, co może wywoływać bóle ręki i nadgarstka, a także jak można je leczyć.

Bóle ręki i nadgarstka mogą mieć wiele przyczyn – dlatego tak ważne jest, by określić, co wywołało dolegliwości, których miejsc dokładnie dotyczą i czy bólowi towarzyszą inne objawy, mogące wskazywać na chorobę zapalną stawów (obrzęk, zaczerwienienie, stan podgorączkowy, osłabienie, uczucie rozbicia). Dlatego jeśli mimo zastosowania dostępnych bez recepty kremów czy maści przeciwbólowych dolegliwości nie mijają, a do tego występują inne objawy, a także zaburzenia czucia, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Bóle ręki i nadgarstka – przyczyny

Wśród najczęściej występujących przyczyn bólu ręki i nadgarstka znajduje się:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów – występuje z reguły u osób po 40. roku życia, może być wywoływana przez mikrourazy spowodowane np. wykonywaną pracą lub uprawianiem sportu, ból nasila się w ruchu i zmniejsza w spoczynku, choć w zaawansowanych stadiach może występować także w nocy,
 • zapalne choroby stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów) – oprócz bólu cechuje się poranną sztywnością stawu, problemami z wyprostowaniem palców czy wykonywaniem ruchów wymagających precyzji, dodatkowo może występować ogólne osłabienie oraz uczucie rozbicia,
 • zespół cieśni nadgarstka – jest to choroba wywołana przez ucisk nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka, jego objawem jest m.in. ból palców, uczucie cierpnięcia i mrowienia rąk, nasilające się podczas zginania nadgarstka oraz w nocy, w zaawansowanym stadium schorzenia może dojść nawet do zaniku mięśni,
 • przykurcz Dupuytrena – w przebiegu tego schorzenia dochodzi do pogrubienia rozcięgna dłoniowego, co prowadzi do postępującego przykurczu palców i niemożliwości pełnego otwarcia dłoni, narażeni na chorobę są przede wszystkim mężczyźni pracujący fizycznie.

Bóle ręki i nadgarstka – diagnostyka i leczenie

W diagnostyce bólu ręki i nadgarstka wykonuje się m.in. zdjęcie rentgenowskie, ultrasonografię, czasami również inne badania obrazowe, np. rezonans magnetyczny. W diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka zastosowanie znajduje badanie przewodnictwa nerwowego, a w chorobach zapalnych stawów – również badania laboratoryjne.

W zależności od przyczyny dolegliwości, leczenie bólu ręki i nadgarstka może obejmować m.in. terapię farmakologiczną, miejscowe wstrzyknięcia steroidów, a także różne metody rehabilitacji. Niekiedy konieczne bywają zabiegi chirurgiczne.

Osoby zmagające się z urazami i kontuzjami ręki oraz nadgarstka zapraszamy do kliniki Rex Medica Sport na konsultacje z dr. n. med.

Jarosławem Strycharem, który specjalizuje się w chirurgii ręki, jest stypendystą Europejskiej Federacji Towarzystw Chirurgii Ręki, a doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. podczas staży w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

PRZYCZYNY BÓLU NADGARSTKA I DŁONI – Centrum Rehabilitacji Re-Flex Radzymin

Nadgarstek i dłoń są częściami ciała, których praktycznie na co dzień używa się cały czas.

Fakt, że składają się z licznych i drobnych kości, więzadeł oraz mięśni sprawia, iż narażone są na liczne przeciążenia oraz urazy. Okolice te dotykać mogą również różne stany chorobowe, powodując między innymi ból, drętwienie, obrzęki, zniekształcenia a także przykurcze.

Przyczyny bólu nadgarstka i dłoni

Choroby zapalne stawów

RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) – nieswoisty, symetrycznie występujący stan zapalny, dotyczy najczęściej stawów obwodowych. Przyczynia się do niszczenia stawów i struktur wokół niego się znajdujących powodując upośledzenie ich funkcji. Typowe objawy RZS to:

 • – ból, – obrzęk, – poranna sztywność,
 • – symetryczne zajęcie nadgarstków oraz dłoni do stawów międzypaliczkowych bliższych.

Początek RZS może nastąpić w każdym wieku, jednak najczęściej zaczyna się w wieku między 25. a 50. rokiem życia.

Łuszczycowe zapalenie stawów – w tym przypadku stan zapalny występuje najczęściej asymetrycznie. Oprócz objawów typowych dla zapalenia stawów mogą wystąpić dodatkowo zmiany skórne i zajęcie wyłącznie stawów międzypaliczkowych dalszych dłoni.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – polega zwykle na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek, które tworzą staw. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej dochodzi najczęściej do uszkodzenia chrząstki stawowej oraz do wymuszonej przebudowy kości.

Dolegliwości bólowe dotykają najczęściej stawów międzypaliczkowych bliższych bądź dalszych oraz podstawę kciuka. Funkcja ręki zostaje ograniczona poprzez pojawiający się stan zapalny.

Typowym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów jest powstawanie guzków Boucharda i Heberdena, po którym objawy bólowe nieco łagodnieją.

Okołostawowe schorzenia

Zespół cieśni nadgarstka – wynika z ucisku nerwu pośrodkowego, który przebiega ciasno przez kanał nadgarstka wytworzony przez kości nadgarstka i więzadło. Dotyka w większej liczbie kobiet po 40 roku życia oraz osoby, u których dochodzi do przeciążenia w obrębie nadgarstka. Na zespół ten narażone są również kobiety w ciąży i osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów. Objawia się najczęściej:

 1. – występującym bólem rąk i nadgarstka, – drętwieniem, – cierpnięciem palców od 1 do 4, – zanikami mięśniowymi, – obniżeniem czucia.
 2. – objawy nasilać mogą się szczególny w nocy bądź po wybudzeniu.

Przykurcz Dupuytrena – powoduje przykurcz palców i znaczne ograniczenie otwarcia dłoni. Wynika to z przebudowy i grubienia się tkanki podskórnej dłoni (rozcięgno dłoniowe).

Na rozcięgnie dłoniowym pojawiają się charakterystyczne guzki oraz może pojawić się objaw palca trzaskającego (ciężko rozprostować palec po uprzednim jego zgięciu). Choroba ta występuje znacznie częściej u mężczyzn po 40.

You might be interested:  Lumbago – jak leczyć i zapobiegać?

roku życia i ma podłoże genetyczne.

Zespół de Quervaina – wynika z zapalenia pochewki ścięgnistej odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka.

Najczęściej do zapalenia dochodzi w wyniku sumujących się mikrourazów poprzez wykonywanie czynności, które angażują solidny chwyt i odwiedzenie ręki.

Ból lokalizuje się najczęściej w okolicy promieniowej nadgarstka (strona od kciuka) i nasila się przy poruszaniu kciukiem, mocnym chwycie i odwodzeniu ręki.

Ból rzutowany

Należy pamiętać, że oprócz wyżej wymienionych schorzeń, które przyczyniają się do występowania bólów nadgarstka i dłoni, mogą być również dolegliwości wynikające z uszkodzenia innego rejonu ciała niż tego, w którym jest problem. Przyczynić mogą się do tego między innymi objawy wynikające z uszkodzenia w obrębie kręgosłupa szyjnego, w obrębie naczyń, czy chociażby zespół łokcia tenisisty bądź zespół algodystroficzny bark-ręka.

 • Ból nadgarstka i dłoni – diagnostyka
 • Z racji tego, że przyczyn występowania bólu w obrębie nadgarstka i dłoni może być bardzo wiele, najlepiej zgłosić się do lekarza w celu konsultacji i postawienia diagnozy. Badania, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny to między innymi:
 • – ultrasonografia (obrazowanie struktur miękkich stawów), – RTG (obrazowanie struktur kostnych), – niekiedy rezonans magnetyczny bądź USG,
 • – badania pokazujące przewodzenie nerwowe.
 • Ból nadgarstka i dłoni – postępowanie
 • Gdy pojawia się ból nadgarstka i dłoni:
 • – można zastosować zimny bądź ciepły okład, w zależności co pomaga i przynosi bardziej ulgę; – należy ograniczyć wszelkie zbędne ruchy ręką, które nasilają objawy bólowe nadgarstka i ręki; – unikać dźwigania, noszenia ciężkich przedmiotów, aby nie dochodziło do przeciążeń w stawach;
 • – gdy ból utrzymuje się przez dłuższy okres czasu i wystąpią inne dodatkowe objawy charakteryzujące stan zapalny (obrzęk, zaczerwienienie), a także sztywność poranna czy osłabienie funkcji ręki, należy udać się do specjalisty.
 • Ból nadgarstka i dłoni – leczenie

Leczenie bólu nadgarstka i dłoni jest zależne od tego, co jest przyczyną wystąpienia problemów z nadgarstkiem i dłonią oraz jak silne są objawy. Najczęściej stosuje się różne formy rehabilitacji, od ćwiczeń ruchowych aż po zabiegi z działu fizykoterapii.

Wdrażane jest również leczenie farmakologiczne, najczęściej przy wykorzystaniu NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Dobre rezultaty daje miejscowe wstrzykiwanie steroidów w miejsca zmienione zapalnie.

W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny, który mimo wszystko nie zawsze przynosi efekt, którego się oczekuje.

Zespół cieśni nadgarstka – najważniejsze informacje – jak leczyć

Zespół cieśni nadgarstka wiąże się z drętwieniem palców i bólem w okolicy nadgarstka. Aby zlikwidować te objawy, należy jak najszybciej rozpocząć rehabilitację.

Zespół cieśni nadgarstka pojawia się na skutek chorób stawów, nawyków związanych np. z używaniem myszki komputerowej bądź – dużo rzadziej – samoistnie. Objawy schorzenia to ból i drętwienie. Aby się ich pozbyć, warto ćwiczyć okolice nadgarstka oraz odciążyć je podczas wykonywania czynności powodujących nacisk na to miejsce.

Polecamy: >> opaskę uciskową na nadgarstek

Zespół cieśni nadgarstka najczęściej dotyka osoby, które podczas pracy przeciążają mięśnie zginaczy palców i nadgarstka. Są to m.in. kierowcy, tenisiści, wioślarze oraz pracownicy biurowi.

Zespół cieśni nadgarstka – charakterystyka

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z neuropatii uciskowych, tzn., że na skutek mechanicznego ucisku w nerwach (głównie w nerwie pośrodkowym znajdującym się w kanale nadgarstka, łączącym m.in. dłoń i palce), pojawiają się niekorzystne zmiany. Schorzenie może zostać spowodowane wieloma czynnikami.

Najczęściej są to choroby reumatyczne, choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego, takie jak niedoczynność tarczycy lub gruźlica. Dolegliwości mogą zostać spowodowane przez nieprawidłowe struktury istniejące w kanale nadgarstka: kostniaki, tłuszczaki lub gangliony.

Inną przyczyną zespołu cieśni nadgarstka są nawyki obejmujące powtarzanie jednakowych ruchów nadgarstka i palców. Są one związane np. z pisaniem na klawiaturze komputera, używaniem myszki komputerowej bez podkładki chroniącej nadgarstek lub drobne prace kuchenne, takie jak krojenie twardych warzyw.

Ucisk na nadgarstek może zostać spowodowany obrzękiem w kanale nadgarstka lub jego urazem. Rzadko zdarza się, że schorzenie pojawia się samoistnie.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują drętwienie i ból w okolicy kciuka, palca wskazującego i części palca serdecznego. Dolegliwości początkowo pojawiają się w nocy, utrudniając sen. Wraz z biegiem czasu objawy choroby mogą promieniować do przedramienia i barku.

Są coraz bardziej dokuczliwe i wybudzają ze snu kilkukrotnie w ciągu jednej nocy. Kolejne stadium choroby polega na zakłócaniu codziennego życia poprzez zmniejszenie sprawności manualnej pacjenta. Może polegać na zmniejszeniu precyzji przy wykonywaniu makijażu bądź szycia. Chora ręka może być osłabiona.

Niekiedy charakteryzuje ją zmniejszoną wrażliwość na bodźce. Pojawiają się problemy z uniesieniem ręki i zaciśnięciem dłoni w pięść. Ostatnie stadium zespołu cieśni nadgarstka objawia się znacznym nasileniem występujących dotychczas dolegliwości i zanikiem mięśni. Drętwienie palców w nocy staje się mniej nasilone.

Oznacza to, że uszkodzenie nerwu nadgarstka jest już bardzo pogłębione.

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie

Jeśli leczenie objawów zespołu cieśni nadgarstka zostanie podjęte na wczesnym etapie choroby, może zahamować postępowanie dolegliwości. Po zauważeniu drętwienia i bólu w okolicy palców należy udać się do ortopedy, który prawdopodobnie zaleci rehabilitację.

Specjalista być może zleci założenie ortezy, unieruchamiającej rękę. Dzięki temu obrzęk i stan zapalny, a co za tym idzie – ból będą mniejsze.

Aby zmniejszyć dyskomfort, stosuje się też niesteroidowe leki przeciwzapalne, najczęściej podawane do kanału nadgarstka, a czasem także doustnie.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka można zmniejszyć za pomocą ultradźwięków, rozciągania mięśni, rozluźniania powięziowego lub też mobilizacji nerwu pośrodkowego. Warto też regularnie ćwiczyć okolice nadgarstka. Jeśli te metody leczenia nie przyniosą ulgi, pozostaje operacja.

Agnieszka Wadowska

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *