REKLAMA
Czy zdarza Ci się odczuwać uporczywy ból pod prawym żebrem? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca to jak najszybciej należy szukać przyczyn tego dyskomfortu. Niezwłocznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który rozpoznawszy przyczyny bólu – zaleci jak najskuteczniejsze leczenie. Nie wolno zlekceważyć tego rodzaju bólu.
Należy zachować spokój, ponieważ przyczyn może być mnóstwo a najważniejszym aspektem jest znalezienie faktycznego podłoża schorzenia. Klatka piersiowa to najważniejszy element ludzkiego organizmu.
Składa się bowiem z dwunastu par żeber, które zostały ulokowane po przeciwstawnych stronach klatki piersiowej.
Ich fundamentalna rola to przede wszystkim ochrona organów wewnętrznych (w tym najważniejsze serce oraz płuca) przed wszelkimi urazami mechanicznymi.
Ponadto jest skutecznym zabezpieczeniem dla złożonego układu sercowo-naczyniowego. Bardzo często ludzie odczuwają różnorakie rodzaje bólu w okolicach zarówno prawego, jak i lewego żebra.
Cierpiący na wspomniane dolegliwości mógł nabawić się tej dolegliwości wskutek kontuzji lub intensywnego wysiłku fizycznego. W tym wypadku najlepszym lekarstwem może okazać się niewątpliwie wypoczynek.
Natomiast jeżeli ból jest długotrwały i bardzo uprzykrza życie to może świadczyć o poważnej chorobie.
Ból pod prawym żebrem może mieć zróżnicowane natężenie. Może wahać się on od lekkiej (prawie niezauważalnej) boleści aż do wspomnianego niemal katorżniczej bólu. Długość bólu też jest niejednorodna.
Otóż może trwać jedynie kilka minut, a w zaawansowanym stadium choroby te minuty mogą zamienić się w miesiące cierpienia. Nieoceniona jest wówczas pomoc medyczna udzielana przez lekarza, który odpowiednio dobranym leczeniem ukoi ból.
Kontuzja może być spowodowana przez złamania żeber i naciskanie uszkodzonych kości na sąsiednie narządy wewnętrzne. Źródło: https://www.nlda.org/a/pain-under-right-rib-cage
Przypominamy, że istnieje szereg innych chorób będących przyczyną zaistniałego bólu. Fachową diagnozę może wydać jedynie specjalista, jakim jest lekarz.
Powody bólu pod prawym żebremOrganizm ludzki w obrębie brzucha i klatki piersiowej mieści mnóstwo organów wewnętrznych, które mają istotny wpływ na ogólne funkcjonowanie.
Ich umiejscowienie jest bardziej bliskie umiejscowieniu żeber, które notabene ochraniają je przed wszelkimi urazami. Jednak kiedy istnieje podejrzenie, iż dzieje się coś złego z żebrami to i inne organy mogą być zagrożone.
Po prawej stronie w ciele człowieka znajdują się nerki, jelita, trzustka oraz pęcherzyk żółciowy. Nie jest to jednak koniec – otóż nie możemy zapomnieć o najważniejszym organie wewnętrznym jakim jest wątroba czy śledziona.
Kiedy uzyskamy informacje od lekarza, które świadczą iż żebra są w nienaruszalnym stanie to możemy przypuszczać że organy osiągnęły stan zapalny. Niestety może czasami świadczyć także to o postępującej chorobie nowotworowej.
KontuzjeOrganizm ludzki jest niezwykle delikatny, dlatego każdy uraz czy wypadek zostawia piętno na jego kondycji.
Jeżeli ulegli Państwo ostatnio wypadkowi, a pod wpływem adrenaliny nawet nie był odczuwany ból to i tak trzeba udać się do szpitala. Dolegliwości mogą bowiem pojawić się kilka godzin, a nawet dni później.
Natomiast rany mogą być wówczas już bardzo rozległe. Skuteczną interwencję może podjąć lekarz, który zaleci prześwietlenie.
Choroby pęcherzyka żółciowegoWiele osób jest wręcz zaskoczonych faktem, iż choroba pęcherzyka żółciowego może mieć bezpośredni wpływ na ból w obrębie żeber. Najczęstszymi objawami owej choroby mogą być: mdłości i przyspieszona akcja serca. Ból może promieniować nawet w okolicę prawego ramienia. Dolegliwość ta może być nawet usunięta operacyjnie.
Kamienie nerkoweChoroba ta jest bardzo bolesna. Doskwiera szczególnie wtedy, kiedy kamienie osiągają wielkość większą aniżeli 5 mm. Po osiągnięciu alarmowej wielkości zatykany jest moczowód i pojawia się problem z prawidłową fizjologią. Kamienie nerkowe można usunąć drogą operacyjną.
Zapalenie chrząstek żebrowychZapalenie to powoduje ból, który promieniuje w obrębie żeber. Bardzo często ubocznym objawem jest ból gardła, zmęczenie oraz stan gorączkowy.
Winowajcą tej choroby jest nade wszystko nadmierny wysiłek fizyczny, fibromialgia i inne choroby związane z układem oddechowym.
Co ciekawe zapalenie chrząstek żebrowych może być często mylnie utożsamiane z zawałem serca.
Problemy z wątrobąZniszczenia tego organu wywierają ogromny wpływ na cały organizm. Lekarze na najczęstszą przyczynę bólu pod prawym żebrem wskazują właśnie nieprawidłowe działanie wątroby. Jednakże czynników, które powodują boleści wątrobowe może być niezliczona ilość.
Przykładowo mogła się do tego przyczynić infekcja lub trudny do zwalczenia stan zapalny. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, iż odczuwany ostry ból może być niebezpieczny dla ogólnego stanu naszego zdrowia.
Nie wolno też generalizować, gdyż choroby wątrobowe to nie tylko spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.
Rak wątrobySzybkie wykrycie przyczyny bólu pod prawym żebrem pomoże wykryć szybko chorobą i skutecznie ją złagodzić albo całkowicie wyleczyć. Należy się spieszyć, ponieważ rak wątroby bardzo szybko się rozprzestrzenia po całym organizmie. Symptomami są: wzdęcia, żółtaczka, ciemny oddawany mocz czy niekontrolowana utrata wagi.
Zapalenie trzustkiOdnotowując u siebie nawet pojedyncze objawy zapalenia trzustki trzeba niezwłocznie udać się na wizytę lekarską. Jest to bowiem najgroźniejsza z wyżej wymienionych chorób, która jest śmiertelna. Główną przyczyną jest stosowanie złej diety, obfitej w tłuszcze i ciężkostrawne posiłki.
Zespół jelita drażliwegoSytuacje stresowe potrafią spowodować szereg nieprzyjemności, które skumulowane powodują zespół jelita drażliwego. Ostre biegunki, zaparcia, skurczowe bóle brzucha to tylko niektóre z uciążliwych objawów zespołu jelita drażliwego.
W celu potwierdzenia swoich przypuszczeń co do rozpoznania choroby lekarz zaleca wykonania takich badań jak: morfologia krwi, posiewy bakteriologiczne stolca i rektoskopia. Nie ma możliwości, aby pacjent całkowicie wyzdrowiał. Lekarz może jedynie zlecić działania, które znacznie łagodzą skutki wspomnianej choroby.
Z pewnością kluczową rolę odgrywa diametralna zmiana diety.
Co za dużo to niezdrowoTo powiedzenie świetnie odzwierciedla skutki nadmiaru jedzenia. Spożywanie za dużej ilości posiłków powoduje problemy z układem trawienia. Brzuch produkuje wtedy za dużo gazów, które w konsekwencji mogą prowadzić do bólu również pod prawym żebrem. Regurgitacja jedzenia i ponowny napływ gazów może wzmagać intensywność i natężenie dolegliwości.
Choroba Leśniowskiego-CrohnaJest to niezwykle poważna w skutkach choroba nieswoistego zapalenia jelit. Oprócz niesłabnącego bólu po prawej stronie żeber występuje też biegunka, krew w stolcu oraz wzdęcia. Obserwując u siebie wymienione objawy należy udać się do specjalisty.
WrzodyWrzody żołądka mogą być kolejną przyczyną bólu pod prawym żebrem. Wrzody to rany ulokowane w obszarze żołądkowo-jelitowym. Często wrzody prowadzą do powstawania wewnętrznego krwawienia. Wrzody często występują wraz z ponownym napływem kwasów, co może być przyczyną nieprzyjemnego palenia w gardle.
Zapalenie wyrostkaIstnieje jeszcze jeden powód odpowiedzialny za ból pod prawym żebrem. Mowa tu bowiem o wyrostku robaczkowym. W razie jego infekcji pacjent czuje niewyobrażalny ból. Taki ból wymaga jak najszybciej zdiagnozowania i szybkiego leczenia.
Specjalne wypadki
CiążaWielkość macicy czy piersi znacznie powiększa się podczas okresu ciążowego. Tym samym ciężarne kobiety mogą odczuwać bóle pod prawym żebrem. Niestety nie można temu zaradzić, ale po wydaniu dziecka na świat trzeba się upewnić że bóle minęły.
Ból podczas bieganiaBól ten może być związany z przejedzeniem przed biegiem. Może to się zdarzyć także wówczas, kiedy wypijemy za dużo płynów. Nieprawidłowe oddychanie czy odwodnienie mogą być kolejnymi przyczynami takiego stanu rzeczy.
Jak sobie radzić z bólem pod prawym żebrem?
LekiNajpopularniejszym lekiem, który jest “lekiem na całe zło” jest niewątpliwie paracetamol. Jednakże używanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest równie dobrym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli ból pod prawym żebrem jest spowodowany przez stan zapalny. Ibuprofen może z powodzeniem wyleczyć zarówno infekcję, jak i przynieść ulgę, jeśli chodzi o odczuwany ból.
Zmiana dietyZmiana diety przyniesie najlepszy efekt w przypadku powiązania bólu z jelitowym stanem zapalnym, zespołem jelita drażliwego lub poważniejszą chorobą jaką jest choroba Crohna. Zmiana złych nawyków żywieniowych z pewnością podniesie jakość życia.
OperacjaW przypadku stwierdzenia kamicy pęcherzyka żółciowego, kontuzji klatki piersiowej czy złamanych żeber operacja może okazać się niezbędna.
Czy powinniśmy się martwić?Priorytetowymi pytaniami dotyczą natężenia, lokalizacji i częstotliwości bólu.
Ponadto warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy ból odczuwamy podczas spania, a także jakie objawy mu współtowarzyszą. Oprócz naszych osobistych przemyśleń powinniśmy się oczywiście skonsultować z lekarzem.
Pamiętajmy że nie można lekceważyć tychże objawów, ponieważ mogą być one przyczyną nawet śmiertelnych chorób.
Źródła:
– REKLAMA – Zewnętrzne linki
Aktualności
Nerwoból międzyżebrowy (neuralgia międzyżebrowa) może przestraszyć – ból w klatce piersiowej, który mu towarzyszy może sugerować zawał mięśnia sercowego. Po czym więc można stwierdzić, że odczuwane przez chorego dolegliwości są objawami nerwobólu międzyżebrowego i jakie mogą być przyczyny tej patologii?
Nerwoból międzyżebrowy (inaczej neuralgia międzyżebrowa, ang.
intercostal neuralgia) zaliczany jest do grupy bólów neuropatycznychi rozwija się wtedy, kiedy jakimiś procesami patologicznymi zostaną objęte rozciągające się od kręgosłupa, biegnące pod żebrami, nerwy międzyżebrowe.
Teoretycznie problem ten wystąpić może u pacjentów w dowolnym wieku, w praktyce jednak najczęściej neuralgia międzyżebrowa spotykana jest u osób dorosłych w średnim i podeszłym wieku.
Nerwoból międzyżebrowy: przyczyny
Do nerwobólu międzyżebrowego doprowadzają różne uszkodzenia nerwów międzyżebrowych – jednostka może występować z powodu ucisku, podrażnienia czy rozwinięcia się stanu zapalnego w obrębie wspominanych włókien nerwowych.
Problemów, które mogą stanowić przyczynę takich procesów, wymienia się co najmniej kilka – jako ich przykłady można podać uszkodzenia nerwów międzyżebrowych spowodowane przez urazy (w tym przypadku do neuralgii międzyżebrowej może doprowadzić np. upadek z wysokości, ale i schorzenie rozwijać się może po przebyciu jakiegoś zabiegu operacyjnego, który dotyczył klatki piersiowej lub żeber) czy półpasiec.
- Przyczyną neuralgii międzyżebrowej bywa również ciąża i w takim przypadku dolegliwości bólowe pojawiają się z powodu fizjologicznych zmian, które następują w trakcie ciąży (mowa tutaj o poszerzeniu klatki piersiowej, co może sprzyjać uciskowi na nerwy międzyżebrowe i ostatecznie wystąpieniu właśnie neuralgii międzyżebrowej).
- Czasami jednak nerwoból międzyżebrowy rozwija się u pacjenta bez żadnej wyraźnej przyczyny i w takim przypadku schorzenie określa się jako idiopatyczną neuralgię międzyżebrową.
- Nerwoból międzyżebrowy: objawy
- Jak nietrudno się domyślić, podstawowym objawem neuralgii międzyżebrowej jest ból – miewa on różny charakter, najczęściej jednak jest to ból tępy lub o charakterze ściskającym.
- Zazwyczaj ból ten pojawia się w postaci krótkotrwałych epizodów, które prowokować mogą takie czynności, jak oddychanie, kichanieczy kaszel.
- Typowo dolegliwości bólowe związane z neuralgią międzyżebrową odczuwane są w obrębie klatki piersiowej, czasami mogą one jednak promieniować ku plecom czy łopatce.
Poza utrzymującymi się przez kilkanaście sekund do kilku minut epizodami bólu, objawami nerwobólu międzyżebrowego mogą być również i inne jeszcze doznania, takie jak np. drętwienia czy krótkotrwałe epizody kłucia w klatce piersiowej.
Nerwoból międzyżebrowy: diagnostyka
Teoretycznie nerwoból międzyżebrowy rozpoznać można na podstawie samych tylko zgłaszanych przez pacjenta, charakterystycznych dolegliwości. W praktyce jednak nierzadko u chorego wykonywanych jest wiele różnych badań – zlecane są one szczególnie wtedy, gdy pacjent doświadcza dolegliwości bólowych w klatce piersiowej po raz pierwszy w swoim życiu.
Taka konieczność czasami bierze się stąd, iż objawy nerwobólu międzyżebrowego należy różnicować z dolegliwościami biorącymi się z innych schorzeń, takich jak np. zawał serca.
W celu przeprowadzenia diagnostyki różnicowej pacjentom zlecane mogą być takie badania, jak np. EKG czy badania laboratoryjne (w których oznacza się wtedy zwykle m.in. poziom troponin).
Cenne jest również wykonanie badania RTG klatki piersiowej – w jego trakcie możliwe jest stwierdzenie np. uszkodzeń żeber (świeżych lub stanu po złamaniu żeber w przeszłości), co może potwierdzać, że u chorego mogła rozwinąć się przez to właśnie neuralgia międzyżebrowa.
Nerwoból międzyżebrowy: leczenie
Podobnie jak w przypadku innego typu bólów neuropatycznych, tak i w nerwobólu międzyżebrowym zaproponowanie pacjentowi skutecznego leczenia dość często nie jest łatwe. Przyczyną takiej sytuacji jest to, że popularnie stosowane leki o działaniu przeciwbólowym (takie jak np. niesteroidowe środki przeciwzapalne) zazwyczaj nie są w stanie ukoić bólu chorych.
Z tego właśnie powodu w leczeniu nerwobólu międzyżebrowego wykorzystywane bywają innego rodzaju środki, np.
• przyklejane na skórę klatki piersiowej plastry zawierające kapsaicynę • leki, które ogólnie służyć mogą leczeniu bólu neuropatycznego, takie jak np. leki przeciwdepresjne (np. amitryptylina, duloksetyna, imipramina) • środki o działaniu przeciwdrgawkowym (np. gabapentyna, karbamazepina, pregabalina)
Czasami samo zażywanie leków przeciwbólowych nie przynosi chorym ulgi – w takich sytuacjach korzystne efekty może dawać blokada włókien nerwowych (w tym przypadku wstrzykiwane w sąsiedztwo włókien nerwowych mogą być np. środki o działaniu miejscowo znieczulającym – znoszące ból – wraz z glikokortykosteroidami, które mogą z kolei wywierać działanie przeciwzapalne).
Najczęstsze przyczyny bólu w żebrach
Przyczyną bólu w żebrach może być uszkodzenie kości. Kiedy jednak dolegliwości nie poprzedzał żaden uraz, ból w żebrach należy łączyć z uszkodzeniem nerwu jako powikłanie po chorobie lub zespołem Tietzego.
Ból żebra po złamaniu lub pęknięciu
Uraz fizyczny klatki piersiowej może być przyczyną uszkodzenia kości i bólu. Ból żebra jako skutek pęknięcia czy złamania kości jest odczuwalny zwłaszcza przy poruszaniu się, zwykle miejscowo.
Ból w żebrach przy oddychaniu występuje też przy mocnym stłuczeniu klatki piersiowej, zwłaszcza przy wdechu.
Złamane żebro wymaga opatrzenia przez lekarza i wykonania badań, by upewnić się, że nie doszło do przemieszczenia i złamanie nie zagraża ważnym organom – płucom ani sercu.
Ból w żebrach a uszkodzenie nerwu – nerwoból międzyżebrowy
Ból w żebrach bywa skutkiem guzkowatego zapalenia tętnic i reumatoidalnego zapalenia stawów lub uszkodzenia nerwu w obrębie klatki piersiowej.
Nerwoból międzyżebrowy może być następstwem urazu kręgosłupa lub przestrzeni międzyżebrowych.
Jest to ból odczuwany w jednej lub kilku sąsiednich przestrzeniach międzyżebrowych i promieniujący do środka klatki piersiowej zgodnie z przebiegiem żeber. Leczenie polega na zahamowaniu bólu i ograniczeniu wysiłku.
Zapalenie chrząstek żebrowych powodujące ból w żebrach – zespól Tietzego
Gdy w stawach żebrowo-mostkowych wytwarza się stan zapalny i towarzyszy mu opuchlizna, powoduje to ból w żebrach.
Ból zlokalizowany jest z przodu klatki piersiowej, ale może promieniować do ramienia i barku, często towarzyszy mu ucisk.
Dolegliwości nasilają się podczas poruszania się, w tym ból w żebrach pojawia się przy kaszlu i kichaniu. Leczenie opiera się na stosowaniu NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Bóle pod żebrami po lewej i prawej stornie oznaczają problemy z organami wewnętrznymi
Gdy żebra bolą po lewej stronie na dole klatki piersiowej, prawdopodobnie oznacza to chorobę żołądka, trzustki, śledziony lub okrężnicy. Jeśli bolą żebra po prawej stronie, może być to symptom nieprawidłowości w działaniu i kondycji wątroby lub dróg żółciowych.
Objawy bólowe mogą być skutkiem zapalenia woreczka żółciowego lub kamieni w nim. Aby zdiagnozować przyczynę, konieczne jest wykonanie badań krwi i niekiedy USG.
Ustalenie przyczyny bólu żeber z lewej strony jak i z prawej zaczyna się zwykle od badania palpacyjnego, czyli sprawdzenia jamy brzusznej przy użyciu dłoni.
Kłucie pod żebrami – co może oznaczać?
Kłucie pod żebrami często określane jest też jako kłucie w boku. Może występować zarówno po prawej, jak i po lewej stronie, co jest uzależnione od przyczyny dolegliwości. Często uporczywe i nieprzyjemne kłucie w podbrzeżu powodują narządy wewnętrzne np. żołądek oraz jelita. Co jeszcze może powodować kłucie pod żebrami?
Kłucie pod żebrami – przyczyny
Kłucie pod żebrami może być spowodowane wieloma przyczynami. Najczęściej wiąże się ze wzdęciami, niestrawnością oraz innymi problemami, które dotyczą bezpośrednio układu pokarmowego. Jeżeli pojawia się po jedzeniu i mija np. po wypiciu ziołowego naparu, który ułatwia trawienie, to może być spowodowane zbyt szybkim spożywaniem posiłku i związanymi z połykaniem powietrza wzdęciami.
Inne możliwe przyczyny kłucia pod żebrami to, m.in.:
Często kłucie pod żebrami odczuwają osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz pracujące w pozycji siedzącej i stojącej-w tym przypadku nieprzyjemne dolegliwości mogą być spowodowane np. problemami z kręgosłupem.
Okazjonalne kucie w podżebrzu nie powinno być powodowane poważnymi dolegliwościami, jednak w sytuacji, gdy ból lub kłucie przybierają na sile i utrudniają normalne funkcjonowanie, trzeba niezwłocznie skonsultować te dolegliwości z lekarzem!
Kłucie pod żebrami po prawej stronie – najczęstsze przyczyny
Kłucie pod żebrami z prawej strony może świadczyć o stanach zapalnych narządów wewnętrznych, które zlokalizowane są blisko od miejsca odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości. W tym przypadku lekarze biorą pod uwagę, m.in.:
Dolegliwości bólowe oraz kłucie w prawym podżebrzu mogą być też spowodowane np. zapaleniem wyrostka robaczkowego, schorzeniami jelita cienkiego oraz jelita grubego, jak również dolegliwościami, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu np. niestrawnością oraz wzdęciami.
Silny, nagły, kujący ból może też powodować neuralgia – w tym przypadku dolegliwości mogą być zlokalizowane zarówno po lewej, jak i po prawej stronie tułowia. Podobnie jest w przypadku schorzeń kręgosłupa, które także mogą powodować kłucie pod prawym lub lewym podżebrzem.
W przypadku kobiet kłucie pod żebrami może być spowodowane schorzeniami narządów rodnych; często zdarza się także przed miesiączką oraz w czasie owulacji – w tym przypadku lokalizuje się zazwyczaj po stronie jajnika, z którego zostanie uwolniona komórka jajowa. Kłucie w boku, które pojawia się niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego i towarzyszą mu np. plamienia, upławy oraz ból w dole pleców powinno się skonsultować z ginekologiem!
Kłucie pod żebrami po lewej stronie – możliwe przyczyny
Kłucie pod żebrami z lewej strony tułowia także mogą powodować wymienione powyżej schorzenia, czyli choroby narządów wewnętrznych. Mogą być one także związane z neuralgią, czyli nerwobólami, problemami trawiennymi, jak i schorzeniami ginekologicznymi. U osób prowadzących aktywny tryb życia kłucie pod prawym lub lewym podżebrzem jest często wynikiem przetrenowania.
Dolegliwości odczuwane jako kłucie pod żebrami z lewej strony mogą być także powodowane schorzeniami kręgosłupa, a nawet nerwicą. W tym przypadku lekarze mogą podejrzewać też, m.in.:
- problemy z sercem,
- tętniaka aorty brzusznej,
- zapalnie opłucnej lub zapalenie płuc,
- kamicę nerkową lub kamicę dróg żółciowych.
Podsumowując, kłucie pod żebrami nie zawsze spowodowane jest poważnymi schorzeniami, jednak zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza gdy towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości lub kłucie często nawraca.
Warto wiedzieć, że odczuwanie kłucia w okolicy podżebrza wcale nie musi być spowodowane schorzeniami toczącymi się w bezpośredniej okolicy miejsca bólu, który może też promieniować np.
od biodra i wskazywać na chorobę zwyrodnieniową stawów oraz kręgosłupa.
Czytaj także:Ból odbytu – wstydliwy, a poważny problem. Co może oznaczać?
Ból żeber w ciąży – przyczyny i podpowiedzi, jak sobie z nimi radzić
Kobiety w ciąży skarżą się na różne dolegliwości, które często związane są z określonym trymestrem, kiedy to w organizmie zachodzą istotne zmiany.
O ile w pierwszych tygodniach ciąży najczęściej występują nudności, wymioty, wzmożona senność, zmęczenie, częste oddawanie moczu i tkliwość piersi, to w drugim trymestrze większość z nich znika i… kobieta zaczyna rozkwitać.
Drugi trymestr to najlepszy czas dla kobiety – ma wtedy dużo energii, wygląda pięknie, hormony pozytywnie wpływają na jej skórę, paznokcie i włosy. Niestety, w trzecim trymestrze wiele się zmienia i przyszłe mamy skarżą się na różne bóle i problemy z oddychaniem. Jednym z częściej pojawiających się jest ból żeber.
Ból żeber zazwyczaj pojawia się w połowie ciąży – najczęściej pod koniec drugiego trymestru i na początku trzeciego. Niestety, trwać może nawet do końca ciąży.
Jest to związane z naciskiem, który wywołuje rozwijający się w macicy płód – macica podczas ciąży się powiększa, uciskając różne organy.
Stąd nieco inne przyczyny może mieć ból z lewej strony pod żebrami, ból z prawej strony pod żebrami czy ból w dole żeber, nasilający się bardzo często w czasie siedzenia przez długi czas w jednej pozycji, na przykład przy biurku w pracy czy podczas kierowania samochodem.
Należałoby wymienić trzy główne przyczyny bólu z prawej strony pod żebrami .
- Pierwsza z nich, najczęściej występująca, to powiększająca się macica – w zaawansowanym stanie dno macicy jest bardzo wysoko, aż pod łukami żebrowymi. Zmniejszają się także przerwy pomiędzy narządami wewnętrznymi, które stają się mocno ściśnięte, a to wywołuje ból. Do tego dochodzą trudności ze złapaniem oddechu, czyli tzw. zadyszka, pojawiająca nawet podczas mało męczących czynności, np. w czasie wchodzenia po schodach czy spacerowania.
- Drugim czynnikiem wywołującym ból w prawym podżebrzu może być ułożenie dziecka w brzuchu, które w czasie doby zmienia swoją pozycję. Czasami maluch ułoży się po lewej stronie ciała, czasami po prawej, powodując nieprzyjemne dla mamy dolegliwości.
- Trzeci powód bólu w tym miejscu to nieprawidłowa postawa ciała – pochylenie górnej części ciała – od lędźwi w górę – do przodu. Jeśli do tej pory nie przywiązywałyście do tego wagi, warto zacząć się pilnować, korygując postawę.
Ból z lewej strony żeber, odczuwany jako kłujący, świdrujący i piekący, jest bardzo często związany ze zgagą. Jeśli te dolegliwości idą w parze, warto poradzić się specjalisty, ponieważ mogą trwać nawet do końca ciąży, a przy tym znacznie utrudniać kobiecie normalne funkcjonowanie.
Innym źródłem bólu może być również stres. Pamiętaj, że kobieta w ciąży powinna przede wszystkim odpoczywać, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego, jeśli coś nadmiernie zaprząta twoje myśli, zaburzając twój spokój, postaraj się to jak najszybciej wyeliminować.
Niekiedy, choć znacznie rzadziej, ból pod lewymi żebrami może być objawem choroby. Mowa tu o takich przypadłościach jak:
- zapalenie mięśni międzyżebrowych,
- choroby układu oddechowego,
- chorobę wrzodową żołądka oraz dwunastnicy.
Niezależnie od tego, w którym miejscu dokucza ci ból, skonsultuj z lekarzem swoje objawy. W przypadku ciąży, lepiej dmuchać na zimne. Bóle żeber szczególnie powinny zaniepokoić kobiety w pierwszych tygodniach ciąży – w ich przypadku o dolegliwości nie można oskarżać powiększającej się macicy.
- Za bóle żeber pod koniec ciąży może być odpowiedzialne dziecko, które ma coraz mniej miejsca i prostując nogi, uderza nimi w żebra mamy.
Jakiekolwiek bóle w ciąży nie są komfortowe dla przyszłej mamy. Bóle żeber zaś potrafią być naprawdę bolesne. Czy jednak są jakieś naturalne sposoby, które przyniosą ulgę?
Jedną z bardziej skutecznych, polecanych wszystkim, jest odpoczynek – oczywiście w pozycji zmniejszającej ból. Siedzenie przez długi czas w jednej pozycji, bez oparcia, z nogą założoną na nogę nie są polecane w przypadku zaawansowanej ciąży.
Zmieniaj pozycje, unoś nogi do góry, zrób wszystko, by znaleźć ułożenie, które ci najbardziej odpowiada. Pomocne w tym przypadku okażą się specjalne poduszki dla kobiet w ciąży do spania (duże rogale) i do siedzenia. Odciążają kręgosłup i minimalizują ucisk narządów wewnętrznych.
Pamiętaj jednak, że wraz z powiększającym się brzuchem należy uważać na leżenie ‘plackiem’ – może to zwiększać ryzyko pojawienia się zespołu żyły głównej dolnej.
Jeśli mowa o odpowiedniej pozycji do odpoczynku, warto wspomnieć również o poprawnej pozycji podczas chodzenia. Zapominamy o tym ze względu na zwiększający się ciężar brzucha. Górna część ciała nie może być nachylona do przodu; należy pamiętać o wyprostowanej postawie ciała.
Ulgę bólom tego typu mogą przynieść przyszłej mamie delikatne masaże. Masaż zacznij bardzo powoli, by wybadać, jak działa na ciebie. Zdarzają się sytuację, gdzie może on zadziałać odwrotnie.
Skuteczne przy bólach jest także właściwie oddychanie – za pomocą przepony. Techniki oddechowe niemal zawsze prezentowane są podczas szkoły rodzenia.
Jeśli jednak je ominęłaś, poczytaj o nich lub wybierz się na jogę, tam nauczyciel również może cię z nimi zapoznać. Generalnie, w oddychaniu przeponą chodzi o głęboki wdech, podczas którego unosi się górna część brzucha i powolny, długi wydech.
Prawidłowe oddychanie przyda się nie tylko przy zmniejszeniu bólu żeber, ale też pomoże w czasie porodu.
Przeczytaj także:
Złamanie żebra – Rib fracture
Złamania żeber jest przerwa w żebra kości. To zazwyczaj powoduje ból w klatce piersiowej, który jest gorszy o oddychaniu. Siniaki mogą wystąpić w miejscu przerwy. Gdy kilka żeber są podzielone na kilka umieszcza w klatce piersiowej cep wyniki. Potencjalne powikłania obejmują odma , stłuczenie płuc i zapalenie płuc .
Złamania żeber występują zazwyczaj w wyniku bezpośredniego uderzenia w klatkę piersiową, takich jak podczas zderzenia pojazdu silnikowego lub z kontuzji zgniatanie .
Kaszel lub przerzutowego raka może również doprowadzić do zerwania żeber. Środkowe żebra są najczęściej złamania. Złamania pierwszych lub drugich żeber są bardziej prawdopodobne, aby być związane z powikłaniami.
Można postawić diagnozy na podstawie objawów i wspierane przez obrazowania medycznego .
Ból kontrola jest ważną częścią leczenia. Może to obejmować stosowanie paracetamolu (acetaminofen), niesteroidowe leki przeciwzapalne lub opioidy . Blok nerwu może być innym rozwiązaniem. Chociaż złamania żebra zostały zapakowane, może to zwiększyć komplikacje. W tych z klatki piersiowej bijakowa, operacja może poprawić wyniki. Są powszechne urazy po urazie.
objawy i symptomy
To zazwyczaj powoduje ból w klatce piersiowej, który jest gorszy o oddychaniu. Siniaki mogą wystąpić w miejscu przerwy.
komplikacje
Gdy kilka żeber są podzielone na kilka umieszcza w klatce piersiowej cep wyniki. Potencjalne powikłania obejmują odma , stłuczenie płuc i zapalenie płuc .
przyczyny
Złamania żeber może być z, albo bez bezpośredniego urazu podczas aktywności rekreacyjnej. Resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR) jest również wiadomo, że powodują piersiowej obrażenia, w tym, ale nie ograniczając się do żeber i mostka złamań .
Mogą one również występować w związku z chorobami, takimi jak rak lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Natomiast dla osób w podeszłym wieku upadek może spowodować złamanie żebra, u dorosłych wypadki samochodowe są częstym wydarzeniem dla takiej kontuzji.
Diagnoza
Dwie złamane żebra Jak widać na oponiaków CT Prawokomorowa odma opłucnowa i złamania żeber
Objawy przerywaną żebra mogą includ:
- Ból przy wdychaniu
- Obrzęk w okolicy klatki piersiowej
- Siniak w okolicy klatki piersiowej
- Zwiększenie duszność
- Odpluwanie krwią (żebra może mieć uszkodzenie płuc)
Plain rentgenowskie często podnieść przemieszczonych złamań, ale często brakuje nieprzemieszczonymi złamań. CT jest ogólnie w stanie podnieść oba typy złamań.
Ponieważ dzieci mają bardziej elastyczne ściany klatki piersiowej niż dorośli, ich żebra są bardziej prawdopodobne, aby zginać niż złamać; W związku z tym obecność złamania żeber u dzieci dowody znacznej siły i może wskazywać poważne piersiowej uszkodzeń, takich jak uszkodzenie płuc . Złamania żeber są również oznaką bardziej poważnych obrażeń u osób w podeszłym wieku.
Leczenie
Nie ma specyficznego leczenia złamań żeber, ale można podjąć różne środki wspomagające. W prostych złamania żeber, ból może prowadzić do ograniczenia ruchu i tłumienia kaszlu; Może to przyczynić się do powstania wtórnej infekcji klatki piersiowej. Kosiarka jest uraz klatki piersiowej potencjalnie zagrażające życiu i często będzie wymagać okresu wspomaganej wentylacji .
Cep klatki piersiowej i pierwsze złamania żeber są urazy wysokoenergetyczne i powinny skłonić dochodzenie uszkodzenia podstawowej trzewi (na przykład płuc stłuczenie ) lub zdalnie (np urazu kręgosłupa szyjnego).
Spontanicznych złamań u sportowców zwykle wymagają ustania przyczyny, na przykład czasu wolnego wioślarstwie, przy jednoczesnym utrzymaniu sprawności układu sercowo-naczyniowego.
bloki nerwowe
Bloki nerwowe, które mogą być użyte do pomocy przy bólu związanego złamania żeber zawierają znieczulenie zewnątrzoponowe , przykręgowy bloku i zębaty blok przedniej płaszczyzny .
Chirurgia
Opcje terapeutyczne dla stabilizacji wewnętrznej / naprawy złamania żeber obejmują:
- Judet i / lub Sanchez płyty / rozporki metalowej płyty z paskami, które wyginają się wokół żebra i następnie jest dodatkowo zabezpieczone szwami.
- Synthes system stabilizacji matrixrib dwa sposoby: a precontoured metalowa płyta, która wykorzystuje wkręty mocujące płytkę do żebra; i / lub który jest szyna śródszpikowy tunelowany do żebra i zabezpieczone śruby nastawczej.
- Przednie płyty blokujące są metalowe płytki mają otwory dla śrub w płycie. Płytkę umieszcza się nad żebrem i wkręca się w kość w żądanym położeniu. Płytki mogą być zagięte w celu dopasowania do zarysu przekroju.
- U płyty mogą być również wykorzystywane, kiedy zacisk do najwyższej postaci żeber z wykorzystaniem śruby blokującej.