Ból żołądka po jedzeniu

Ból żołądka po jedzeniu

Poranne bóle żołądka, określane również jako bóle głodowe, to przypadłość, która pojawia się stosunkowo często. Poranne dolegliwości bólowe pacjenci określają jako ścisk w dołku. Należy wskazać, że ucisk w okolicy żołądka stanowi niespecyficzny objaw pojawiający się ze strony jamy brzusznej, odczuwany również jako kłucie w żołądku. Przypadłości nierzadko towarzyszy zgaga, odbijanie i nudności. Jakie są przyczyny porannych dolegliwości bólowych żołądka? Co robić w przypadku bólu nadbrzusza na czczo?

Przyczyny bólu żołądka na czczo

Ból żołądka na czczo nierzadko jest skutkiem złej diety bądź zatrucia pokarmowego. Niemniej jednak jest również częstym objawem choroby.

Najczęściej przyczyną bólu żołądka rano jest stres, infekcyjne zapalenie żołądka i jelit, zatrucia pokarmowe spowodowane spożyciem zakażonego pokarmu, które zawiera toksyny bakteryjne.

Wśród innych przyczyn bólu żołądka rano można wymienić dyspersję czynnościową, zaawansowany rak żołądka, a także ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, które wywołane jest infekcją Helicobacter pylori lub stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. 

Nieprzyjemne dolegliwości często towarzyszą zapaleniu błony śluzowej żołądka bądź wrzodom trawiennym. W tej sytuacji ból brzucha pojawia się w godzinach nocnych oraz wczesnorannych – na czczo oraz przez około 1-3 godziny po spożyciu posiłku.

Należy wskazać, że dolegliwości bólowe w przypadku choroby wrzodowej ustępują zazwyczaj po posiłku, jedzenie bowiem działa w sposób neutralizujący bądź po zastosowaniu środków alkalizujących lub leków, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego. Poranne bóle brzucha i nudności mogą być objawem chorób żołądka i dwunastnicy, między innymi w chorobie wrzodowej czy zapaleniu.

O chorobie wrzodowej dwunastnicy świadczyć mogą bóle, które pojawiają się najczęściej w nocy, rano, a także pomiędzy posiłkami.

Ból żołądka, brzucha i jelit to częsta przypadłość, która dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przypadłość ta może być spowodowana różnymi czynnikami, które nie są groźne dla zdrowia.

Niemniej jednak, u niektórych pacjentów są symptomem poważnych chorób i schorzeń narządów wewnętrznych, dolegliwości bólowe mogą być bowiem objawem stanu zapalnego śluzówki przewodu pokarmowego, wrzodów, choroby jelit bądź żołądka.

Z tego powodu konieczne jest ustalenie przyczyny bólu brzucha rano na czczo, którą pomoże ustalić lekarz. 

Bóle brzucha na czczo, które pojawiają się okresowo, mogą być wynikiem nieprawidłowej diety, spożywania ciężkostrawnych, tłustych i obfitych posiłków. W takiej sytuacji niezwykle ważna jest zmiana nawyków żywieniowych.

Należy stosować lekkostrawną dietę, która polega na przyjmowaniu 5-6 niewielkich posiłków dziennie.

Ponadto, jeżeli przyczyną dolegliwości bólowych i skurczów żołądka rano jest zapalenie błony śluzowej żołądka postępowanie terapeutyczne, poza przyjmowaniem środków farmakologicznych, powinno uwzględniać wykluczenia żywieniowe pokarmów, które są źle tolerowane, czyli ciężkostrawnych, smażonych potraw i unikanie produktów, działających drażniąco na przewód pokarmowy, tj. kawa, herbata, ostre przyprawy czy alkohol. W sytuacji, kiedy mimo przestrzegania prawidłowych nawyków żywieniowych, dolegliwości nie ustępują, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Poznanie przyczyny bólu żołądka, który pojawia się rano, umożliwia wdrożenie odpowiedniego dla chorego leczenia. Należy wskazać, że postępowanie w tym przypadku powinno obejmować w pierwszej kolejności terapię, której celem będzie wyeliminowanie przyczyny dolegliwości bólowych.

Niezbędna jest zatem wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Co ważne, diagnostyka i rozpoznanie bólów żołądka, brzucha i jelit wymaga dokładnego określenia miejsca występowania bólu, jego promieniowania, a także dolegliwości towarzyszących.

Konieczny jest zatem szczegółowy wywiad lekarski, który dotyczy wszystkich chorób pacjenta, przyjmowanych leków, używek i przebytych operacji.

Lekarz, po szczegółowym zebraniu wywiadu lekarskiego i przeprowadzeniu badania fizykalnego decyduje, czy istnieje potrzeba wykonania dodatkowych badań endoskopowych (gastroskopia) oraz innych badań laboratoryjnych i obrazowych, np. USG jamy brzusznej.

Co ważne, lekarz pierwszego kontaktu może skierować chorego do gastrologa, w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Ponadto, lekarz rodziny kieruje chorego na podstawowe badania krwi, enzymy oraz badanie kału. Jeżeli lekarz uzna, że możliwą przyczyną dolegliwości jest stres, może on przepisać leki rozkurczowe lub przeciwbólowe. 

Bibliografia:

Gajewski P. (red.), Choroby wewnętrzne na podstawie Interny Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2013

Kaczka A., Małecka – Panas E., Ból brzucha. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2011

Ból żołądka po jedzeniu i na czczo – przyczyny

Ból żołądka po jedzeniu

Ból żołądka to przypadłość, która dotyka coraz większą liczbę Polaków, niezależnie od wieku. Może mieć on różne przyczyny – zarówno całkiem trywialne i łatwe do usunięcia, jak i o wiele bardziej poważne. Warto zawsze pamiętać, że niezależnie od nasilenia bólu, jeżeli utrzymuje się on przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem. Znacznie bezpieczniej jest wykonać badania i dowiedzieć się, co jest przyczyną bólu i leczyć ewentualne schorzenie. U wielu osób ból żołądka pojawia się po jedzeniu. Co to może oznaczać?

Ból żołądka, który pojawia się po jedzeniu może mieć nie tylko różne przyczyny, ale również różny charakter. Dokładniejsza obserwacja swoich objawów może okazać się bardzo pomocna w stawianiu diagnozy, aczkolwiek kluczowe są specjalistyczne badania.

Warto pamiętać, że ból żołądka nie zawsze musi mieć przyczyny całkowicie somatyczne. Bardzo często zdarza się, że uczucie bólu w żołądku związane jest z silnymi emocjami, czy stresem. Jeżeli stres taki utrzymuje się bardzo długo, to może to doprowadzić do rozwinięcia się tak zwanej nerwicy żołądka.

Jest to jednostka chorobowa, w której ból żołądka ma zwykle charakter skurczowy, a jego powody są wyłącznie psychiczne. W takim wypadku rozwiązaniem może być na przykład skierowanie pacjenta na terapię, która pozwoli mu zredukować przeżywany stres, czy uporać się z przeżytą traumą.

Należy jednak koniecznie pamiętać, że zanim lekarz wysunie tego rodzaju diagnozę należy wykluczyć inne przyczyny problemów.

Ból żołądka spowodowany niewłaściwymi nawykami żywieniowymi

Bardzo częstą przyczyną bólu żołądka są niewłaściwe nawyki żywieniowe, które powodują podrażnienie śluzówki żołądka. Powodem może być na przykład obecność w diecie zbyt dużej ilości tłustych i bardzo ostrych potraw. Powszechną przyczyną jest również nadużywanie alkoholu.

Również pita w dużych ilościach kawa (zwłaszcza na czczo) oraz palenie papierosów mogą powodować problem. Bardzo często zmiana diety (a czasami również trybu życia) może pomóc pozbyć się problemu z żołądkiem.

Warto jednak pamiętać, że długotrwale stosowana zła dieta może przyczynić się do powstania znacznie poważniejszych problemów.

Ból żołądka spowodowany zmianami chorobowymi

Istnieje kilka chorób, których objawem będzie ból żołądka, najczęściej pojawiający się po jedzeniu. Jedną z nich są wrzody żołądka, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do perforacji jego ściany.

Popularną przypadłością jest również infekcyjne zapalenie żołądka, którego przyczyną jest spożycie produktów spożywczych, w których obecne były szkodliwe bakterie lub toksyny. Kolejną chorobą związaną z żołądkiem jest zapalenie błony śluzowej, które może mieć kilka przyczyn.

Może być na przykład powodowane obecnością bakterii Helicobacter pylori. Zapalenie śluzówki żołądka może powstać również na skutek długotrwale przyjmowanych leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), czy mieć charakter autoimmunologiczny.

Ból żołądka może być wreszcie spowodowany zmianami nowotworowymi, co zawsze należy wykluczyć.

Ból żołądka spowodowany nagromadzeniem się gazów

Bardzo częstą przyczyna bólu żołądka są gromadzące się w nim gazy, które powodują uczucie charakterystycznego ucisku. Może być to związane z połykaniem powietrza podczas jedzenia czy piciem dużej ilości napojów gazowanych. Również niewłaściwa dieta – na przykład zbyt duże spożycie cukru czy potraw smażonych, może być przyczyną tego rodzaju problemu.

Co na ból żołądka – co robić kiedy boli?

Warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy do czynienia z odosobniony problemem, czy też ból utrzymuje się przez jakiś czas. Ból spowodowany niewłaściwymi wyborami żywieniowymi ma często charakter przejściowy i rozwiązaniem mogą być zarówno domowe sposoby, jak i popularne środki, łatwo dostępne w aptekach.

Jeżeli jednak ból jest bardzo nasilony lub utrzymuje się przez dłuższy czas należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą gastrologiem. Nie warto lekceważyć tego schodzenia.

Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia, objawy bólu żołądka powinny minąć, jednak trzeba się upewnić, co go powoduje i czy przyczyna nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Ból żołądka po jedzeniu – to może być objaw poważnej choroby. O czym świadczy ból brzucha po posiłku?

Ból żołądka po jedzeniu Ból żołądka po jedzeniu może mieć wiele przyczyn. Najczęściej powodem jest niestrawność, ale dolegliwość może być też objawem poważnej choroby. choreograph (123RF)

Ból żołądka po jedzeniu to często występująca dolegliwość, która najczęściej świadczy o zwykłym zatruciu pokarmowym. Może się jednak okazać, że ból brzucha po jedzeniu sygnalizuje poważną chorobę, zwłaszcza jeżeli równolegle pojawiają się inne objawy.

Ból żołądka po jedzeniu (inaczej ból brzucha po jedzeniu) zwykle wywołuje spory dyskomfort, a mimo to jest lekceważony. To błąd, ponieważ dolegliwości bólowe nie są normalnym stanem i w każdym przypadku wskazują na stan chorobowy. W większości przypadków, przyczyną ich występowania jest zwykła niestrawność lub niegroźne zatrucie pokarmowe.

Może się jednak okazać, że bólem żołądka organizm przekazuje informację o wystąpieniu groźnego schorzenia. Jeżeli dolegliwości bólowe pojawiają się często, warto zwrócić uwagę na występujące równolegle pozostałe symptomy i udać się do lekarza.

Może się okazać, że specjalistyczne badania ujawnią dolegliwość, która wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.

Ból żołądka po jedzeniu a zatrucie pokarmowe

Ból żołądka po jedzeniu, wraz z którym pojawiają się skurcze brzucha, czasami także wymioty oraz biegunka po jedzeniu, może wskazywać na zatrucie pokarmowe. Taki stan pojawia się, gdy wraz z pożywieniem, do organizmu przedostaną się bakterie.

Drobnoustroje chorobotwórcze najczęściej giną w silnym kwasie, obecnym w soku żołądkowym. Jednak czasami zdarza się, że ze względu na znaczne stężenie bakterii, organizm nie może ich zwalczyć.

Za wywołanie bakteryjnego zatrucia pokarmowego zwykle odpowiedzialne są pałeczki paraduru (Salmonella), paciorkowce, gronkowce i bakterie beztlenowe.

Znacznie groźniejsze są pałeczki jadu kiełbasianego i wąglika, ale w tym przypadku ból żołądka pojawia się dopiero po kilkunastu godzinach od momentu przedostania się bakterii do organizmu.

Salmonella zazwyczaj bytuje w produktach pochodzenia zwierzęcego – w mięsie, mleku i w jajkach. Pierwsze objawy zatrucia salmonellą to ból żołądka i ból głowy, a nieco później pojawia się gorączka, czasami wysoka oraz biegunka. Przykre objawy złagodzi węgiel leczniczy. Zalecana jest też kilkudniowa dieta.

You might be interested:  Zatrucie pokarmowe a alergia

Gronkowiec jest bakterią występującą w wielu produktach spożywczych.

Gdy zaczyna wydzielać zwiększone ilości enterotoksyny, dochodzi do zatrucia i wystąpienia nieprzyjemnych objawów – bólu żołądka i skurczów brzucha. Pojawia się gorączka i dreszcze, czasami także biegunka.

Pomóc może węgiel leczniczy oraz leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Należy przyjmować duże ilości płynów i wprowadzić kilkudniową dietę.

Ból żołądka po jedzeniu zwykle oznacza niestrawność, czyli dyspepsję. O wystąpieniu nieprzyjemnej przypadłości, poza dolegliwościami bólowymi w obszarze żołądka, świadczą następujące objawy:

 • ból i pieczenie (zgaga) w nadbrzuszu,
 • uczucie szybkiego nasycenia podczas jedzenia,
 • uczucie pełności po spożytym posiłku,
 • wzdęty brzuch po jedzeniu.

Najczęściej występującą formą niestrawności jest dyspepsja czynnościowa, czyli o nieustalonym podłożu, która nie stanowi objawu choroby organicznej. Aby można było mówić o niestrawności czynnościowej, jeden z wcześniej wymienionych objawów musi utrzymywać się przez minimum 3 miesiące.

Konieczne jest też wykluczenie współistnienia choroby, która może wywoływać symptomy dyspepsji. W tym celu, lekarz zleca wykonanie badania USG jamy brzusznej i gastroskopię. Leczenie polega na przyjmowaniu leków rozkurczowych i inhibitorów pompy protonowej. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Chory powinien unikać tłustych, pikantnych i smażonych potraw.

Wskazana jest też rezygnacja z palenia tytoniu i ze spożywania alkoholu. Pomocne może okazać się siemię lniane.

Inną formą niestrawności jest dyspepsja organiczna. W tym przypadku mówimy o zespole objawów, które pojawiają się w przebiegu zidentyfikowanej choroby. Niestrawność pojawiająca się na tle organicznym najczęściej świadczy o dolegliwościach takich jak:

Ból żołądka po jedzeniu jest jednym z objawów towarzyszących chorobie wrzodowej żołądka. Dolegliwość, o której mowa, należy do najpowszechniej występujących schorzeń układu pokarmowego. Szacuje się, że na chorobę wrzodową cierpi od 5 do 10 proc. osób dorosłych. Choroba wrzodowa dotyczy przede wszystkim mężczyzn – wrzody żołądka występują u nich 2 razy częściej niż u kobiet.

Pod pojęciem wrzodu żołądka należy rozumieć ubytek błony śluzowej, kształtem przypominający krater. Najczęściej powstają w tych obszarach przewodu pokarmowego, w których występuje pepsyna, czyli enzym odpowiedzialny za trawienie białek. W niektórych przypadkach, wrzody osiągają średnicę nawet kilku cm i przechodzą przez całą ścianę żołądka.

Choroba wrzodowa może być wywołana obecnością bakterii Heicobacter pylori, jednak należy zaznaczyć, że jej nosicielstwo nie jest równoznaczne z zachorowaniem. Inną przyczyną jest nadmiar kwasu solnego w sokach trawiennych. Doprowadza to do uszkodzenia błony śluzowej żołądka i w konsekwencji – do rozwoju wrzodów.

Do uszkodzenia śluzówki może przyczynić się też żółć, zarzucona z dwunastnicy do żołądka. Chorobę może też spowodować długotrwały stres i częste przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych z kwasem acetylosalicylowym. Wrzody mogą być dziedziczone.

Istnieje też teoria, według której na wystąpienie dolegliwości narażone są osoby z grupą krwi 0.

Dla wrzodów

Ból żołądka: przyczyny i objawy ▷▷ Co pomaga na ból żołądka?

Ból żołądka po jedzeniu

Ból żołądka to ogólne określenie na szereg dolegliwości (m.in. skurcze żołądka, kłucie, pieczenie), które mogą występować z różnych przyczyn. Niekiedy jest bardzo ostry, kłujący, pojawia się nagle i równie szybko ustępuje, innym razem trwa przez dłuższy czas. Czasem pojawia się po jedzeniu, czasami przed. Z jakich powodów boli nas brzuch? Jak sobie radzić, gdy boli żołądek?

Ból żołądka odczuwalny jest w nadbrzuszu. Niekiedy towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak np. nudności, wymioty czy wzdęcia. Przyczyn bólu żołądka może być wiele: od zupełnie błahych, związanych np. ze spożyciem nieodpowiedniego pokarmu, po bardzo poważne, wynikające z chorób układu pokarmowego. Nigdy zatem nie powinniśmy go lekceważyć.

Po lekturze tego artykułu poznasz m.in. przyczyny bólu brzucha po jedzeniu, alkoholu, w ciąży i u dzieci oraz co pomaga na ból żołądka. Opisujemy również domowe sposoby walki z dolegliwościami bólowymi – czyli zioła, które pomogą złągodzić objawy.

Dlaczego boli żołądek?

Przyczyn bólu żołądka może być kilka. Najczęściej jest to symptom innych dolegliwości, z którymi boryka się nasz organizm. Są to choroby takie jak:

 • Ból żołądka przy chorobie refluksowej. Bolący żołądek często doskwiera osobom cierpiącym na chorobę refluksową. Dodatkowo pojawia się wówczas również zgaga, pieczenie za mostkiem, cofanie się treści żołądkowej do przełyku.
 • Ból żołądka przy zapaleniu trzustki. Przy przewlekłym zapaleniu trzustki ból żołądka jest piekący, promieniujący, przeszywający. Zwykle utrzymuje się przez wiele godzin. W przypadku tej dolegliwości oprócz bólu żołądka, pojawiają się również stolce tłuszczowe.
 • Ból przy zapaleniu żołądka. Pojawiają się ostre, niespodziewane ataki bólu, którym towarzyszy ucisk w górnej części brzucha, tuż pod mostkiem (ból w dołku). Dodatkowo występują również krwista biegunka i wymioty. Zapalenie żołądka zwykle wynika z niezdrowego trybu życia (stres, niezdrowa dieta, jedzenie w pośpiechu itp.) lub nadmiernego przyjmowania niektórych leków.
 • Ból żołądka przy wrzodach. Pojawia się zwykle wraz z innymi dolegliwościami, m.in. zgagą, niestrawnością, wymiotami, zaparciami itp. Najczęściej występuje ok. 2-3 godziny po posiłku. Ból żołądka jest piekący i palący. Niekiedy towarzyszy mu tzw. ssanie oraz skurcze żołądka.
 • Ból żołądka a nowotwór. Jest to najpoważniejsza choroba, której towarzyszy ból żołądka. I chociaż nie występuje powszechnie, to należy również brać ją pod uwagę, by w przypadku pojawiających się problemów, jak najszybciej interweniować. Oprócz bólu żołądka pojawia się również pieczenie w nadbrzuszu, wymioty, zgaga, wzdęcia, brak apetytu, uczucie pełności, suchość w jamie ustnej. Jeśli zatem obserwujesz u siebie tego typu objawy, a dodatkowo w twojej rodzinie odnotowano przypadki nowotworu żołądka, koniecznie powinieneś się przebadać.

Dlaczego boli żołądek po jedzeniu?

Ból żołądka nie zawsze jest objawem poważniejszej choroby, czasem wynika po prostu z nieodpowiedniej diety czy zatrucia pokarmowego. Najczęściej pojawia się również w przypadku kłopotów z niestrawnością.

Jeśli więc Twoim problemem jest ból żołądka po jedzeniu, zgaga lub niestrawność, to warto zatem abyś przeanalizował swój jadłospis i wyeliminował z niego dania czy produkty, które wprowadzone do posiłku mogą mieć niekorzystny wpływ na żołądek i prowadzić do bólu brzucha, np. smażone, tłuste, ciężkostrawne potrawy, gazowane napoje itp.

W ich miejsce należy wprowadzić m.in. bogate w błonnik warzywa i owoce, jogurty naturalne, herbaty ziołowe, co jest pierwszym krokiem w walce jeśli chodzi o niestrawność.

Ból może być spowodowany również przez określone produkty, które przez wzgląd na swoje właściwości, mogą drażniąco oddziaływać na żołądek, są to m.in. alkohol (stąd ból żołądka po alkoholu), kofeina, cytrusy, ostre przyprawy, czekolada, cebulaitd.

 

Ból i skurcze żołądka ze stresu

Ból w żołądku może być spowodowany sytuacjami stresowymi. Jest nagły, napadowy i przypomina „ściśnięcie” żołądka. Zwykle nie ma żadnego związku z innymi schorzeniami naszego organizmu czy dietą, lecz wynika z sytuacji, które powodują duży stres. Mogą towarzyszyć mu biegunka lub nudności.

Ból i skurcze brzucha pod wpływem sytuacji stresowych jest zupełnie naturalnym odruchem naszego organizmu i wynika z działania adrenaliny, która pobudza działanie kwasów trawiennych.

Zaburzenia na tle nerwowym mogą mieć więc bezpośredni związek z naszymi dolegliwościami trawiennymi. Nie ma powodów do obaw, gdy są tylko jednorazowe i szybko mijają. Ale gdy problemy ze stresem czy dolegliwości o charakterze nerwicowym utrzymują się dłużej, konieczna jest interwencja specjalisty.

Początkowy ból brzucha może po pewnym czasie przerodzić się w znacznie poważniejsze choroby.

 

Ból żołądka w ciąży

Ból żołądka w ciąży w większości przypadków to zupełnie normalna, niegroźna dolegliwość związana m.in. z powiększającą się macicą(głównie w pierwszej połowie ciąży) lub ruchem płodu (w drugiej połowie ciąży).

Są jednak sytuacje, gdy bolący żołądek sygnalizuje poważniejsze problemy, z którymi kobieta ciężarna koniecznie powinna udać się do specjalisty, np. przy bolesnych, intensywnych skurczach o charakterze napadowym.

Jeśli takie objawy występują w pierwszym trymestrze, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko poronienia. Podobnie należy postąpić, gdy dodatkowo pojawiają się plamienia z dróg rodnych, ponieważ może to świadczyć np.

o odklejeniu się łożyska.

 

Ból żołądka a karmienie piersią

Sily ból żołądka może pojawiać się w okresie karmienia piersią, co jest związane z produkcją hormonu zwanego oksytocyną.

Odpowiada on za wydzielanie mleka z gruczołów piersiowych, a dodatkowo może powodować skurcze i rozkurcze macicy. Bóle mogą być delikatne lub nieco mocniejsze, co w dużej mierze wynika od indywidualnych uwarunkowań.

Bóle żołądka w okresie karmienia piesią można łagodzić ciepłymi okładami lub masażem brzucha.

 

Ból brzucha u dzieci

Ból żołądka u dzieci, podobnie jak w przypadku osób dorosłych, może mieć różne przyczyny – począwszy od całkiem błahych, skończywszy na poważniejszych schorzeniach przewodu pokarmowego.

Kiedy ból brzucha dziecka jest stosunkowo delikatny, nie występują dodatkowe objawy i mija po kilku godzinach, raczej nie ma powodów do obaw, wystarczą domowe sposoby uśmierzające chwilowe dolegliwości.

Jeżeli natomiast ból jest dotkliwy, utrzymuje się przez wiele godzin, towarzyszą mu wymioty, biegunka, gorączka, a dziecko wydaje się bardzo chore i nic nie przynosi ulgi, konieczna jest wizyta u lekarza – to może być choroba.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu żołądka i skurczy

u dzieci?

 • Kolka u niemowląt. Maluchy niestety bardzo często doświadczają bólu brzucha związanego z kolką, która pojawia się zwykle po południu lub wieczorem i może trwać nawet kilka godzin. To zwykle nic groźnego, ale z całą pewnością jest nieprzyjemna dla dziecka. Warto wówczas masować mu brzuszek, robić ciepłe okłady i stosować herbatki z kopru włoskiego, rumianku bądź melisy.
 • Zatrucie. Przy zatruciu oprócz bólu brzucha pojawiają się również biegunka, wymioty, złe samopoczucie. Niekiedy problemy mogą trwać nawet kilka dni. Konieczna jest wówczas zmiana diety na lekkostrawną i podawanie dziecku dużej ilości wody, ewentualnie herbatek ziołowych.
 • Pasożyty. Pasożyty to stosunkowo poważny problem, powiem wymaga bardziej kompleksowej diagnozy i późniejszej terapii. Ból brzucha jest wówczas rozległy, nawracający i towarzyszą mu cuchnące stolce, stany podgorączkowe i utrata wagi. Symptomy mogą być różne w zależności od tego, jakie pasożyty zaatakowały organizm. W przypadku glist bólowi żołądka towarzyszy kaszel, nudności, a nawet wysypka alergiczna. Owsiki przyczyniają się dodatkowo do braku apetytu i problemów z zaśnięciem. Lamblie natomiast poza bolącym brzuchem powodują również wodniste biegunki.
 • Nietolerancja pokarmowa. Bardzo często ból żołądka sygnalizuje problem z nietolerancją organizmu pewnych pokarmów, np. mleka, cytrusów, jajek itp. Należy wtedy obserwować dziecko, by w konsekwencji znaleźć produkt powodujący dolegliwości i wykluczyć go z diety.
You might be interested:  Hipotonia ortostatyczna – przyczyny, objawy, leczenie

 

Skurcze i ból żołądka – co jeść?

Przy dolegliwościach żołądkowych (takich jak niestrawność) konieczna jest zmiana diety na lekkostrawną.

Należy zrezygnować ze wszelkiego rodzaju tłustych, smażonych i pikantnych potraw, a także picia mocnej kawy czy napojów gazowanych. W zamian do posiłku warto sięgnąć po dania i produkty bardziej „przyjazne” naszemu żołądkowi, m.in.

kasze, makarony, mleko i przetwory mleczne, chude mięso (kurczak lub indyk), ryby. Tłuszcz zwierzęcy warto zamienić na olej roślinny lub oliwę z oliwek.

 

Jak złagodzić ból żołądka?

“Boli mnie brzuch! Jakie są domowe sposoby na ból żołądka?”. Gdy zaczyna doskwierać nam ból żołądka, można nieco złagodzić dolegliwości, stosując gorące okłady. Najlepiej sprawdzi się w tej sytuacji termofor. Ulgę w bólu mogą przynieść również delikatne masaże brzucha.

Dodatkowo można próbować uśmierzyć dolegliwości pijąc herbatki ziołowe, ssąc cukierki miętowe oraz pijąc duże ilości wody.

 

Co pomaga na ból brzucha i żołądka?

Na ból żołądka pomagają przede wszystkim zioła np. w postaci naparów, herbat czy preparatów dostępnych w aptece bez recepty. Oto kilka przykładów ziół, które mogą pomogą nam gdy boli żołądek:

 • rumianek – wykazuje m.in. właściwości rozkurczające i działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka. Łagodzi ból, a jednocześnie wspomaga procesy trawienne układu pokarmowego.
 • nagietek – stosowany jest w przypadku skurczu żołądka, a dodatkowo zwiększa wydzielanie soków żołądkowych.
 • siemię lniane – jest oleiste, dlatego powleka śluzem cały układ pokarmowy, a dodatkowo uszczelnia ścianki żołądka.
 • liść babki zwyczajnej – również pokrywa śluzem układ pokarmowy, a dodatkowo poprawia wydzielanie soków trawiennych przewodu pokarmowego.
 • lukrecja gładka – wykazuje korzystne działanie, gdy ból żołądka wynika z nieżytu lub wrzodów.
 • aloes – działa profilaktycznie i leczniczo w przypadku nadkwasoty żołądka.
 • melisa – wykazuje właściwości rozkurczające.

 

Mięta na ból żołądka

Naturalnym i od wieków stosowanym ziołem na ból żołądka jest mięta oraz jej olejki eteryczne.

 Herbatki oraz napary z mięty mogą skutecznie złagodzić dolegliwości związane z bólem brzucha oraz z bólem układu pokarmowego ogółem, a także korzystnie wpływają na problemy z niestrawnością czy trawienie.

Dodatkowo zaleca się żucie surowych liści mięty lub dodawanie ich np. do sałatek. Zadowalające efekty może przynieść również spożywanie kropli miętowych w celu uśmierzenia dolegliwości.

15 sposobów na ból żołądka

Dokładnie i powoli przeżuwaj jedzenie. Gdy jesz zbyt szybko, połykasz wraz z jedzeniem powietrze, co bywa przyczyną wzdęć. Nie mieszaj ze sobą wielu rodzajów pokarmów, gdyż obciąża to układ trawienny.

2. Jedzenie powinno mieć odpowiednią temperaturę

Jedzenie nie może być ani zbyt zimne, ani zbyt gorące. Według wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia najkorzystniejsza dla naszego żołądka temperatura potraw spożywanych na ciepło to przedział 65-70°C, a dla zup 75°C. Optymalna temperatura potraw serwowanych na zimno to 4°C.

Na dania, które najlepiej smakują gdy są bardzo zimne albo bardzo gorące, pozwalajmy sobie jedynie od czasu do czasu.

3. Nigdy nie przepełniaj żołądka

Odchodząc od stołu, musisz czuć, że chętnie zjadłbyś więcej.

4. Nie jedz kolacji za późno

Zjedz lekką kolację dwie do trzech godzin przed zaśnięciem.

5. Negatywne emocje blokują metabolizm

Nie zajadaj smutków, nie objadaj się, kiedy się martwisz, jesteś zmęczony lub masz zły humor, ponieważ negatywne emocje blokują wytwarzanie soków trawiennych.  

6. Kontroluj ilość płynów przyjmowanych przez organizm

Powinieneś pić pół godziny przed posiłkiem i godzinę po. Jeśli nie wyobrażasz sobie posiłku bez popijania w trakcie, ogranicz ilość spożywanego płynu.

Ważnym czynnikiem jest rodzaj napoju. Napoje słodkie i gazowane czy nektary nie sprzyjają dobremu trawieniu. Z kolei kawa i herbata obniżają wchłanianie żelaza i wapnia, w związku z czym nie powinny być spożywane podczas posiłku ani bezpośrednio po nim.

Posiłki najlepiej popijać wodą. Mogą to też być herbatki owocowe lub ziołowe, naturalne soki bez dodatku cukru oraz bezcukrowy kompot.

Należy pamiętać, że codziennie powinno się spożywać około 2-2,5 litrów płynów.

7. Badaj się

Sprawdź, czy przyczyną niestrawności nie jest na przykład nietolerancja laktozy lub alergie pokarmowe.

8. Uważaj na swoją wagę

Niestrawność może być spowodowana także stresem oraz nadwagą.

9. Staraj się ćwiczyć 

Regularne ćwiczenia fizyczne zapobiegają powstawianiu wielu schorzeń, także niestrawności. Przy okazji pomagają utrzymać prawidłową wagę i kondycję.

10. Co robić, gdy już boli?

Jeśli Twój problem nie ma podłoża organicznego (np. infekcja bakteryjna, uszkodzenia błony śluzowej dwunastnicy lub żołądka), możesz przejść na dietę. Jeśli nie zauważysz poprawy, musisz skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

11. Co jeść?

Przede wszystkim owoce, które eliminują pozostałości po nieprzetrawionym jedzeniu. Najlepsza będzie cytryna, a także winogrona, grejpfruty, ananasy, pomarańcze, jabłka i gruszki. Przegryzaj marchewkę, pij warzywne koktajle i jedz warzywa gotowane na parze.

Jak ułatwić sobie spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców? Pomoże Ci w tym ekstraktor składników odżywczych NutriBullet, już od kilku lat będący hitem na całym świecie. Dzięki niemu szybko stworzysz zdrowe koktajle i rozgrzewające zupy kremy.

12. Używaj przypraw

Doprawiaj potrawy imbirem, kolendrą, kurkumą, kminkiem, pieprzem lub rozmarynem.

 

13. Potrawy, które zmniejszają nieprzyjemne uczucie ciężkości w żołądku:

 • Sok z granatu ze szczyptą soli kamiennej i pieprzu;
 • Serwatka ze szczyptą soli i prażonymi ziarnami kminku;
 • Sok z ćwiartki limonki, szklanka ciepłej wody i pół łyżeczki sody oczyszczonej;
 • Świeży sok ananasowy, szczypta imbiru, pieprzu i pół łyżeczki cukru.

Ból żołądka, pieczenie w żołądku – przyczyny, leki, sposoby na ból

Wzdęcia, bóle brzucha, zgaga, puste odbijanie – istnieje wiele sposobów na dolegliwości żołądkowe. Warto jednak pamiętać, że takie objawy, jak ból żołądka po jedzeniu, pieczenie w przełyku, silny ból, ucisk i kłucie – wymagają konsultacji z lekarzem.

Ból nadbrzusza, pieczenie, odbijanie i wzdęcia – jak leczyć?

Co na ból żołądka po jedzeniu? Jeśli po jedzeniu pojawia się ból brzucha mniej więcej nad pępkiem (ból nadbrzusza) i występują objawy, takie jak: odbijanie lub wzdęcia, a do tego szybko przychodzi uczucie sytości, to znaczy, że cierpisz na niestrawność.

Niestrawność sama w sobie nie jest chorobą, ale tak nazywamy te wszystkie przykre dolegliwości. To niestety właśnie z nią najczęściej wiąże się zgaga, czyli ból i nieprzyjemne pieczenie w przełyku lub za mostkiem.

Przyczyną niestrawności mogą być zbyt obfite posiłki, które długo zalegają w żołądku. Wtedy kwas żołądkowy może cofnąć się do przełyku.

Przełyk jest nieodporny na działanie kwasu, dlatego taka wędrówka soku żołądkowego kończy się bólem i pieczeniem.

Jeśli zgaga występuje rzadko, możesz pomóc sobie lekiem zobojętniającym (np. Manti, Gastal). Bardzo dobre są również preparaty zawierające alginiany, które działają osłaniająco (np. Gealcid).

Przy problemach ze zgagą i nadkwaśnością polecane są też leki, które hamują wydzielanie soku żołądkowego (np. Ranigast Max, Riflux, Famidyna). Skonsultuj się z lekarzem lub poproś o radę farmaceutę, który dobierze preparat najbardziej odpowiedni dla ciebie.

Pamiętaj, że leków tych nie wolno stosować dłużej niż przez trzy miesiące. Na ogół przyczyny niestrawności nie są poważne, ale czasami może się okazać, że nasze kłopoty są spowodowane wrzodami żołądka lub inną chorobą, której nie wolno lekceważyć.

Dlatego jeśli te objawy zdarzają się często, koniecznie odwiedź lekarza, bo bez jego pomocy się nie obejdzie.

Sposoby na zaparcia

Zaparcia u każdego oznaczają co innego. Jeśli jednak czujesz, że wypróżniasz się rzadziej niż zwykle, to problem ten prawdopodobnie dotyczy także ciebie. Dodatkowo mogą pojawić się: kłucie w żołądku, ucisk w żołądku. Najczęstszą przyczyną jest siedzący tryb życia i zła dieta, zwłaszcza jeśli brakuje w niej błonnika.

W święta jesz dużo, ale zapominasz o warzywach i owocach, które są jego bogatym źródłem, a do tego przez wiele godzin nie odchodzisz od stołu. Nic więc dziwnego, że świąteczne biesiady kończą się zaparciami. W aptece jest wiele leków, które mogą ci pomóc.

Te o działaniu osmotycznym pobudzają pracę jelit i upłynniają masy kałowe, a przy tym działają dość szybko – zwykle już po dwóch-czterech godzinach.

Przykłady leków na zgagę to m.in. Duphalac, Lactulol oraz sole magnezu. Często stosowane są też preparaty pobudzające pracę jelit, które działają drażniąco. I w swoim składzie zawierają one liście senesu, np. Xenna, Senefol, korę kruszyny, np. Alax, Rhelax albo alonę, czyli zagęszczony sok aloesu.

Przy długim stosowaniu leki te prowadzą do poważnych komplikacji, dlatego nie bierz ich dłużej niż przez siedem ni. Preparatów tych nie powinny jednak używać kobiety ciąży. Jeśli problem nie mija, skonsultuj się z lekarzem!

Czytaj też: Refluks – objawy

Biegunka – przyczyny i leczenie. Sposoby na biegunkę

Biegunkę najczęściej wywołują infekcje wirusowe i bakteryjne, dlatego z tym problemem spotykasz się częściej, kiedy jest ciepło i drobnoustroje mają wyśmienite warunki do rozwoju, niż zimą. Przyczyną może być również nietolerancja niektórych produktów (np. mleka). Problem może ci się przytrafić zwłaszcza po leczeniu antybiotykami, kiedy naturalna flora bakteryjna jelit jest zachwiana.

You might be interested:  Kamienie żółciowe – objawy, leczenie, usuwanie, dieta, zioła

Jeśli ten problem dotyczy właśnie ciebie, nie panikuj. Najważniejsze, to nie dopuścić do odwodnienia, dlatego pij więcej niż zwykle. Oprócz wody razem z biegunką z organizmu uciekają także cenne pierwiastki.

Dobrym rozwiązaniem są specjalne preparaty, które uzupełniają straty elektrolitów i wody. Przykłady: loperamid (np.

Stoperan, Laremid, który szybko hamuje objawy biegunki, albo Smecta, która działa ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmoowego, lub preparaty z taniną, np. Taninal czy Salotannal.

Jeśli cierpisz na biegunkę, możesz także sięgnąć po jogurty i kefiry, które zawierają żywe bakterie kwasu mlekowego.

Są one bardzo pożywne, a przy tym udowodniono, że mają korzystne działanie na przewód pokarmowy i skracają czas trwania biegunki. U dzieci w walce z biegunką pomagają warzywa i owoce bogate w pektyny.

Możesz ugotować tartą marchewkę albo przygotować starte jabłka.

Uwaga, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów (takich jak np. krew w stolcu) należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Bóle żołądka i gazy – jak sobie radzić?

Gazy gromadzące się w jelitach są powszechnie uważane za wstydliwy problem, o którym niechętnie się mówi. Niestety jest to nieuniknione, gdy jemy dużo potraw z warzyw, takich jak kapusta, fasola czy groch, które powodują silne wzdęcia i przykre konsekwencje.

Przyczyną wzdęć może być też połknięte powietrze. Aby zapobiec połykaniu powietrza, jedz powoli i wolno przeżuwaj.

Jeśli jednak stało się: twój brzuch jest duży i twardy, w środku czujesz przelewanie i zdarza ci się niekontrolowane oddawanie gazów, to możesz poratować się herbatką ziołową z kopru włoskiego. To najskuteczniejsze lekarstwo.

Ból żołądka od pasożytów

 • Czytaj więcej:
 • Pasożyty w organizmie
 • Pasożyty jelitowe – objawy
 • Lamblia – objawy
 • Glista ludzka – objawy

Połykanie powietrza a ból brzucha

Kiedy za dużo mówisz przy jedzeniu i nałykasz się powietrza, to może się to skończyć nie tylko kłopotami z gazami, ale także odbijaniem. Powietrze gromadzi się w żołądku w szczególnie dużych ilościach, gdy pijesz napoje gazowane.

Jak powietrza będzie już dosyć dużo, to nagle może ono wydostać się z żołądka. Na ogół wystarczy wolniej jeść i mniej mówić przy jedzeniu, żeby pozbyć się tego problemu, chociaż czasem odbijanie może być objawem chorób żołądka.

Jednak powód do niepokoju możesz mieć dopiero wtedy, kiedy zdarza ci się to bardzo często.

Połykane w czasie jedzenia powietrze podrażnia też przeponę. Wtedy możesz złapać czkawkę. Na ogół czkawka mija sama, ale jeśli się przedłuża, możesz skorzystać z jednej z wielu domowych metod na jej przerwanie. Dobrym sposobem jest wstrzymanie na chwilę oddechu.

Nudności, mdłości, skurcze żołądka – domowe sposoby

W przypadku kobiet często pierwsze skojarzenie na myśl o mdłościach to ciąża. Rzeczywiście jest to jeden z jej pierwszych objawów, ale nudności mogą ci dokuczać również z całkiem innych powodów.

To nieprzyjemne uczucie, które może czasem poprzedzać wymioty, jest najczęściej związane z nieżytem żołądka albo migreną. Jest też przykrym objawem choroby lokomocyjnej. Kiedy jest ci niedobrze, ulgę przyniesie herbata ze sproszkowanym imbirem.

Kłącze imbiru słynie z właściwości przeciwwymiotnych i łagodzących mdłości, dlatego jest składnikiem wielu leków stosowanych w chorobie lokomocyjnej.

Czytaj też: Ból głowy od żołądka

Zatrucie pokarmowe – jak sobie radzić?

Jeśli czujesz silny ból brzucha ze skurczami, masz biegunkę albo mdłości i wymioty, a do tego gorączkujesz, to prawdopodobnie zjadłaś coś nieświeżego i właśnie dopadło cię zatrucie pokarmowe.

Najlepszym lekarstwem na ostre zatrucia są leki, które pochłaniają drobnoustroje albo szkodliwe związki, takie jak toksyny bakteryjne czy trucizny. Najważniejszym preparatem z tej grupy, który działa najskuteczniej, jest węgiel leczniczy.

Pamiętaj jednak, że musisz zastosować od razu bardzo dużą dawkę – zwykle sześć tabletek, a jeśli dopadła cię biegunka, lekarz może zlecić jednorazowo nawet od ośmiu do dziesięciu tabletek.

Rozkrusz je i zwilż wodą – to poprawi i przyspieszy ich działanie. Poza tym nie zapominaj o nawodnieniu i weź coś na biegunkę.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż jeden dzień albo są silniejsze, koniecznie zgłoś się do lekarza.

 1. Czytaj też:
 2. Zespół jelita drażliwego – objawy
 3. Nerwica żołądka – objawy

Autor: jot / Anna Piecuch

Ból żołądka może być objawem poważnej choroby. O czym świadczy?

Ból żołądka to częsta dolegliwość, jednak rzadko kiedy kojarzona z samym żołądkiem. Najczęściej ból żołądka określa się jako ból w mostku lub w prawym nadbrzuszu.

Ból żołądka może pojawić się po przejedzeniu, po spożyciu nieprawidłowej żywności (zbyt tłustej lub ostrej), a także w czasie zażywania niektórych leków.

Bywa też niestety objawem poważnych chorób, takich jak ostre zapalenie żołądka, rak, choroba wrzodowa czy refluks. Dowiedz się, o czym może świadczyć ból żołądka.

 • Ból żołądka jest jednym z częstszych objawów chorób układu pokarmowego. 
 • Ból, który dotyczy żołądka, opisać można jako ból w dołku, ostry ból w nadbrzuszu, skurcz żołądka, czy ostry ból w okolicy prawego nadbrzusza.
 • Spis treści:
 • Ból żołądka: przyczyny
 • Ból żołądka: badania
 • Ból żołądka: leczenie

Żołądek stanowi ,,wrota'' do organizmu, jego rolą jest rozdrabnianie pokarmu, wyjaławianie go i trawienie. Dlatego nie tylko choroby, ale również spożycie niewłaściwych pokarmów, czy leków może powodować ból tego narządu i inne objawy takie jak zgaga, odbijanie, nudności i wymioty.


Dlaczego boli żołądek?

Ból żołądka może pojawiać się z wielu powodów. Jedną z częstszych przyczyn jest długotrwały stres, a także niestrawność, czy podrażnienie ściany żołądka. Żołądek boli często z powodu błędów dietetycznych: jedzenia zbyt dużej ilości i zbyt tłustych produktów, a także jedzenia dużej ilości słodyczy, ostrych potraw czy picia kawy na czczo.

Warto pamiętać, że nawracającego lub przedłużającego się i silnego bólu żołądka nie wolno ignorować. Może to być bowiem objaw poważnej choroby. Należy pamiętać, że dolegliwości związane z niestrawnością czy podrażnieniem ściany żołądka mają charakter przejściowy. Ból silny, długotrwały i nawracający należy skonsultować z lekarzem.

Możliwe przyczyny bólu żołądka:

STRES: ból żołądka wywołany silnym i długotrwałym stresem określany jest jako ściskanie w dołku. Zazwyczaj pojawia się po ok. 2-3 godzinach po jedzeniu, ale może wystąpić w każdym momencie. Często towarzyszy mu zgaga, wzdęcia i chudnięcie.

CHOROBA REFLUKSOWA PRZEŁYKU: ból żołądka pojawia się zazwyczaj po ok. 3 godzinach po posiłku. Ból jest piekący, palący i nierzadko towarzyszy mu ssanie w żołądku, do którego czasami dochodzą nieprzyjemne skurcze. W chorobie refluksowej dochodzi okresowo do cofania się treści żołądka, występuje również zgaga i niestrawność, a nawet zwracanie treści pokarmowej.

OSTRE ZAPALENIE ŻOŁĄDKA: oprócz bólu żołądka występują nudności, brak apetytu i wymioty, a także dyspepsja, czyli dyskomfort i ucisk odczuwalny w górnej części brzucha. W przypadku ciężkiego zapalenia żołądka może pojawić się krwawienie z przewodu pokarmowego.

WRZÓD ŻOŁĄDKA: typowym objawem jest ból w nadbrzuszu i ból ten związany jest ze spożywaniem pokarmów, czyli pojawia się po jedzeniu. Do objawów towarzyszących zalicza się także: nudności, zgagę, utratę apetytu, zmniejszenie masy ciała.

 1. WRZÓD DWUNASTNICY: ból w nadbrzuszu (ból żołądka) występuje zazwyczaj w nocy przy pustym żołądku, a zjedzenie czegoś powoduje, że ból łagodnieje lub całkiem ustępuje. 
 2. RAK ŻOŁĄDKA: ból żołądka jest narastający i może być bardzo silny (w przypadku nacieku), towarzyszą mu nudności i wymioty, złe samopoczucie, utrata masy ciała i brak apetytu.
 3. CHŁONIAK ŻOŁĄDKA: objawia się podobnie jak rak żołądka, ale charakterystycznym objawem, oprócz bólu, są obfite nocne poty.
 4. CHOROBA MENETRIERA: to rzadka choroba, której podobnie jak w przypadku zapalenia żołądka, towarzyszy silny ból, wymioty lub krwawienie z przewodu pokarmowego.

BÓL ŻOŁĄDKA CZYNNOŚCIOWY: to ból nagły, napadowy, ale nie związany z żadną przyczyną organiczną, a będący raczej objawem nerwicy czy zaburzeń czynnościowych narządu. Najczęściej wystąpienie bólu poprzedzone jest sytuacją stresową, zdenerwowaniem.

PRZEWLEKŁE ZAPALENIE TRZUSTKI: ból żołądka jest piekący, przeszywający i promieniuje do kręgosłupa. Może pojawiać się po posiłku lub zupełnie niezależnie. Zazwyczaj trwa kilka godzin, może być opasujący lub promieniujący. Charakterystyczne dla zapalenia trzustki są tłuszczowe stolce.

MASKA BRZUSZNA ZAWAŁU: ból w środkowym nadbrzuszu lub w okolicy prawego łuku żebrowego, któremu towarzyszą nudności i wymioty, może świadczyć o zawale serca ściany dolnej.


Jakie badania wykonać, gdy boli żołądek?

Jeśli ból żołądka jest niepokojący, silny, występuje okresowo, nawraca lub wcale nie ustaje, a także, gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak wymioty, biegunki, poty czy krwawienie z przewodu pokarmowego, należy zgłosić się na badania do lekarza.

Przy podejrzeniu choroby wrzodowej wykonuje się badania pozwalające wykryć H. pylori, a jeśli diagnoza się potwierdzi, stosuje się antybiotykoterapię. 

Badania, które wykonuje się z powodu bólu żołądka to gastroskopia i kolonoskopia. Nie należą one do przyjemnych, ale pozwalają na dokładne obejrzenie układu pokarmowego i pobranie wycinków do badania histopatologicznego.


Jak złagodzić ból żołądka?

Łagodzenie bólu żołądka należy zacząć od wyeliminowania czynników drażniących takich jak: papierosy, alkohol, ostre i tłuste potrawy, kofeina, leki przeciwbólowe. 

Gdy przyczyną bólu żołądka jest podrażnienie błony śluzowej, warto przez jakiś czas stosować dietę lekkostrawną i spożywać produkty mleczne, które neutralizują kwaśne środowisko żołądka. Jeśli naturalne metody nie przyniosą ulgi, można spróbować zastosować leki zmniejszające kwasowość żołądka.  

Chwilową ulgę przyniesie także picie ziołowych herbatek z rumianku, mięty, czy kwiatu lipy. Dobrym remedium na dolegliwości żołądkowe jest także nalewka z orzechów włoskich. 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Ch. Fox, M. Lombard, E. Lam, Gastroenterologia, wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *