Drętwienie rąk jest często odczuwane w nocy. Istnieje wiele przyczyn mrowienia dłoni.
Na przykład drętwienie lewej ręki może pochodzić od serca i być oznaką zawału. Częściej jednak jest objawem zespołu cieśni nadgarstka lub dyskopatii kręgosłupa szyjnego.
W artykule opisuję typowe przyczyny cierpnięcia rąk, ich typowe objawy oraz leczenie.
Drętwienie rąk – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn mrowienia dłoni, poniżej wymieniam te, które mogą powodować drętwienie zarówno w prawej jak i lewej ręki.
Zespół cieśni nadgarstka
Drętwienie rąk w nocy często jest objawem zespołu cieśni nadgarstka. Ból i zaburzenia czucia mogą dotyczyć prawej lub lewej ręki. Dolegliwości zaczynają się od drętwienia palców u rąk, szczególnie palca wskazującego, kciuka, palca środkowego oraz połowy palca serdecznego. Cierpnięcie może być najbardziej odczuwane w obrębie opuszków palców.
Mrowienie dłoni często pojawia się się podczas snu. Po wybudzeniu pocieranie lub strząsanie rąk może pomóc zmniejszyć dolegliwości. Z biegiem czasu objawy mogą pojawiać się również w dzień, na przykład podczas pracy na komputerze lub po ciężkiej pracy fizycznej. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do zaniku mięśni w okolicy podstawy kciuka oraz osłabienia dłoni.
Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest ucisk nerwu pośrodkowego, który przechodzi przez kanał nadgarstka.
W pewnych okolicznościach ten kanał staje się zbyt ciasny i nerw zostaje uciśnięty powodując drętwienie dłoni. Dzieje się tak na przykład w ciąży, niedoczynności tarczycy lub złamaniach nadgarstka.
Wieloletnia praca obciążająca nadgarstki również może przyczyniać się powstania tego schorzenia.
Aby zdiagnozować cieśń nadgarstka należy wykonać badanie EMG.
W leczeniu nieoperacyjnym stosuje się leki zmniejszające obrzęk oraz zapalenie. Często pomagają również specjalne szyny zakładane na noc lub na czas pracy.
Pod kontrolą USG można bardzo precyzyjnie podać leki w okolicę uciśniętego nerwu z pomocą specjalnych zastrzyków.
Podana glukoza dostarcza energii do komórek nerwowych, natomiast środek przeciwzapalny powoduje zmniejszenie obrzęku, za czym idzie znaczne zmniejszenie lub całkowite ustąpienie objawów.
Takie leczenie daje dobre rezultaty w łagodnym i umiarkowanym zespole cieśni nadgarstka. W cięższych przypadkach wykonuje się operację polegającą na zwiększeniu miejsca dla nerwu pośrodkowego.
Rwa barkowa
Rwa barkowa może powodować ból i sztywność karku jak również ból pod lewą łopatką i drętwienie lewej ręki lub analogiczne objawy po stronie prawej. Dolegliwości często są odczuwane jako bolesne pasmo biegnące od karku, aż do opuszków palców, najczęściej kciuka, palca wskazującego lub środkowego.
Mrowienie w palcach może nasilać się przy skręcie głowy w stronę bólu i odchyleniu do tyłu. W przypadku silnych dolegliwości nie należy jednak zbytnio ruszać szyją, ale udać się do lekarza w celu uzyskania diagnozy i skutecznego leczenia. Do bólu oraz drętwienia może dołączać się osłabienie mięśni kończyny górnej.
Rwa barkowa jest najczęściej spowodowana przez przepuklinę kręgosłupa szyjnego uciskającą nerw rdzeniowy.
W diagnostyce bardzo pomaga rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego.
Leczenie lekkich postaci polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz fizjoterapii. Cięższe przypadki leczy się za pomocą precyzyjnych zastrzyków nadtwardówkowych wykonywanych pod kontrolą fluoroskopii.
Te zastrzyki dostarczają substancje zmniejszające obrzęk i zapalenie bezpośrednio w miejsce ucisku nerwu przez przepuklinę, z czego wynika ich wysoka skuteczność.
W najcięższych przypadkach wykonywana jest operacja kręgosłupa.
Uszkodzenie nerwu łokciowego
Drętwienie małego palca u ręki oraz połowy palca serdecznego może być objawem uszkodzenia nerwu łokciowego.
Mrowienie i zaburzenia czucia często nasilają się w nocy lub podczas pracy na komputerze.
Istnieje kilka miejsc, w których nerw łokciowy może zostać uciśnięty. Badaniem, które jest w stanie to miejsce zlokalizować jest EMG.
Leczenie jest zależne od konkretnej przyczyny drętwienia ręki. W części przypadków poprawę przynosi po prostu uważanie, aby nie opierać się o przyśrodkową część łokcia lub unikanie spania ze zgiętym łokciem. W cięższych przypadkach może być konieczna operacja.
Napad paniki
Napady paniki, dawniej zwane histerią zdarzają się częściej u kobiet niż u mężczyzn, a ich typowymi objawami są:
- silny lęk
- drętwienie twarzy i rąk
- drętwienie rąk i nóg
- zawroty głowy
- duszność oraz szybki oddech
- skurcze rąk i nóg
- ból w klatce piersiowej
- szybkie bicie serca
Przyczyną mrowienia rąk i nóg oraz ich skurczów jest często zbyt intensywne oddychanie podczas napadu lęku. Prowadzi to do zasadowicy, która z kolei zwiększa pobudliwość nerwów obwodowych.
Leczenie silnego napadu polega na podaniu leku przeciwlękowego. W ich zapobieganiu stosuje się między innymi psychoterapię oraz odpowiednie leki.
Tężyczka
Tężyczka objawia się napadowym drętwieniem rąk i nóg oraz twarzy. Obok mrowienia w stopach i dłoniach pojawiają się również skurcze i sztywność mięśni. Tężyczka jest często wywołana zaburzeniami elektrolitowymi, na przykład zbyt niskim poziomem wapnia lub magnezu.
Leczenie polega między innymi na przywróceniu prawidłowego poziomu elektrolitów.
Polineuropatia
Polineuropatia objawia się symetrycznym drętwieniem rąk i nóg o typie rękawiczek i skarpetek. Choroba zaczyna się w opuszkach palców stóp. Obok zaburzeń czucia często pojawia się nieprzyjemny neuropatyczny ból, który ma charakter palenia lub prądu elektrycznego. W pewnych postaciach neuropatii dochodzi do zaników mięśni.
Przyczyną polineuropatii są czynniki uszkadzające nerwy, których może być wiele. Do najczęstszych należą:
- Cukrzyca
- Chemioterapia
- Niedobory witaminowe, na przykład u alkoholików
- Choroby autoimmunologiczne
- Genetyczne choroby tkanki nerwowej
- Borelioza
Leczenie polega na stosowaniu leków zmniejszających wrażliwość uszkodzonych nerwów oraz w miarę możliwości na usunięciu przyczyny, na przykład poprzez dobrą kontrolę poziomu glukozy w cukrzycy.
Udar mózgu
Udar mózgu może dawać różne objawy. Często jest to nagłe zdrętwienie oraz osłabienie połowy ciała lub zaburzenia mowy. Czasem schorzenie objawia się jedynie drętwieniem lewej lub prawej ręki.
Przyczyną udaru jest uszkodzenie mózgu spowodowane przez schorzenia naczyń. Z reguły jest to zablokowanie dopływu krwi do mózgu, czyli udar niedokrwienny, rzadziej pojawia się krwawienie, zwane potocznie wylewem.
Leczenie udaru jest szpitalne. Ważne jest jak najszybsze dostanie od oddziału ratunkowego, co zwiększa szanse na przeprowadzenie szybkiej diagnostyki i uzyskanie odpowiedniego leczenia.
Objaw Raynauda
Objaw Raynauda to drętwienie rąk pod wpływem zimna lub stresu. Napadowemu drętwieniu palców u rąk towarzyszy ich zblednięcie, które przechodzi w bolesne zasinienie. Następnym etapem jest zaczerwienienie, obrzęk oraz pieczenie palców.
Dokładna przyczyna jest słabo poznana, a jej diagnostyką często zajmują się reumatolodzy.
Istnieje wiele metod leczenia, z których najprostszym jest unikanie oziębienia rąk.
Drętwienie lewej ręki
Wszystkie wymienione powyżej przyczyny mogą powodować drętwienie palców prawej lub lewej ręki.
Należy pamiętać, że drętwienie lewej ręki może być również oznaką chorób serca takich jak szczególnie dławica piersiowa lub zawał.
Ból serca odczuwany jest najczęściej za mostkiem i może promieniować lewej kończyny górnej, szczególnie do serdecznego i małego palca, gdzie może być odczuwany jako mrowienie lub drętwienie.
Bólowi może towarzyszyć zimny pot, bladość skóry oraz niepokój. Przy podejrzeniu zawału należy zadzwonić na numer alarmowy w celu uzyskania szybkiej pomocy.
Drętwienie rąk w nocy
Drętwienie rąk podczas snu ma wiele przyczyn. W nocy dociera mniej bodźców, dlatego bardziej odczuwa się wiele dolegliwości, w tym mrowienie dłoni.
W czasie snu nie kontrolujemy sposobu, w jaki ułożone są nasze kończyny, co może powodować ucisk nerwu.
Szczególnie zbyt duże i przedłużone zgięcie lub wyprost w nadgarstku jest przyczyną drażnienia nerwu pośrodkowego i powstaniem nieprzyjemnych objawów zespołu cieśni nadgarstka.
Często dużą ulgę przynoszą specjalne ortezy, czyli szyny zakładane na noc, które zapewniają prawidłową pozycję kończyn podczas snu.
Niekiedy nieprawidłowa pozycja ciała podczas snu powoduje zmniejszenie ukrwienia kończyny, jej zdrętwienie, a nawet osłabienie, które szybko mija po przywróceniu właściwej pozycji. Szczególnie niebezpieczne jest spanie podczas zamroczenia alkoholem.
Bywa wtedy tak, że dochodzi do znacznego uszkodzenia nerwu, co objawia się osłabieniem czucia oraz siły, co może utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące.
Najczęściej dotyczy to uszkodzenia nerwu promieniowego, który w czasie upojenia alkoholowego może zostać uciśnięty w czasie spania z ręką przewieszoną przez oparcie krzesła. Objawia się to zdrętwieniem grzbietu ręki oraz trudnością w wyprostowaniu palców.
Drętwienie rąk w ciąży
Drętwienie rąk w ciąży jest bardzo częste i wynika ze zmian hormonalnych oraz z zatrzymania wody w organizmie.
Z reguły za mrowienie dłoni odpowiedzialny jest zespół cieśni nadgarstka, który można wtedy leczyć za pomocą specjalnych ortez utrzymujących rękę w optymalnej pozycji oraz fizjoterapii.
Objawy należy skonsultować z lekarzem, gdyż zaburzenia czucia w ciąży mogą również świadczyć o innych groźnych schorzeniach takich jak:
- Stan przedrzucawkowy, który objawia się wysokim ciśnieniem, bólami głowy oraz białkomoczem.
- Cukrzyca ciążowa
Drętwienie rąk. 8 potencjalnych przyczyn
Drętwienie rąk jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Dotyka właściwie każdego z nas, ponieważ dłonie zawierają mnóstwo połączeń nerwowych, receptorów i drobnych naczyń krwionośnych.
Gdy tylko dłonie zostaną przygniecione, a przepływ krwi i imuplsów między komórkami zakłócony, odczuwamy drętwienie.
Po zwolnieniu ucisku pojawia się mrowienie (równie nieprzyjemne) i wszystko wraca do normy.
Niektórzy ludzie znacznie częściej narzekają na drętwienie dłoni. Oto kilka możliwych przyczyn:
Drętwienie rąk a zespół cieśni nadgarstka
Jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia ręki jest zespół cieśni nadgarstka – stan, w którym nerw pośrodkowy, który biegnie wzdłuż przedramienia i ręki, zostaje ucięty w nadgarstku. Schorzenie wymaga konsultacji z ortopedą i pomocy fizjoterapeuty.
Drętwienie lewej ręki a zawał
Drętwienie lewej ręki jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zawału. Problem w tym, że objaw ten wcale nie musi wystąpić i często nie występuje. Co jeszcze powinno zaniepokoić? Ból w klatce piersiowej, duszności, osłabienie, uczucie niepokoju, ból w obrębie całej lewej ręki i przedramienia.
Czytaj także:Ta dieta o 40 proc. zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób serca
Drętwienie jednej ręki a udar
Drętwienie jednej z kończyn i jej paraliż może (i często jest) być objawem udaru mózgu. Jest to stan, który wymaga szybciej pomocy lekarskiej, by zminimalizować skutki udaru.
Jeśli ktoś jest obok, warto poprosić go o ocenę naszego wyglądu, symetrii twarzy (czy obie połowy ciała reagują tak samo).
Może pojawić się także drętwienie kończyny po tej samej stronie, problemy z mówieniem i ze wzrokiem.
Drętwienie ręki a „łokieć tenisisty”
Z reguły objawia się silnym bólem w obrękiem łokcia, przedramienia i ramienia, jednak dodatkowym objawem może być właśnie drętwienie i mrowienie dłoni. Tzw. „łokieć tenisisty” wymaga interwencji i podjęcia leczenia.
Drętwienie rąk a choroba tarczycy
Drętwienie rąk może nie kojarzyć nam się z drętwieniem kończyn, ale objawu tego nie wolno bagatelizować. Szczególnie, gdy występują inne symptomy, mogące świadczyć o chorobie tarczycy jak: przyrost masy ciała, ciągłe uczucie zimna.
Drętwienie rąk a nadużywanie alkoholu
Długoterminowe intensywne picie alkoholu może prowadzić do alkoholowej neuropatii lub uszkodzenia nerwów. Objawy, które powinny zaniepokoić, jeśli nadużywamy alkoholu, to drętwienie rąk i nóg, dziwne uczucie „szpilek i igieł” w kończynach oraz osłabienie lub skurcze mięśni.
Drętwienie rąk a borelioza
Wczesne objawy boreliozy obejmują ciężkie zmęczenie, rumień wędrujący i objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze lub bóle ciała.
Bóle stawów i drętwienie ręki lub kończyn są niektórymi objawami związanymi z późniejszymi stadiami boreliozy.
Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przeszłości byliśmy ugryzieni przez kleszcza lub znalezienie przyczyny drętwienia jest bardzo trudne, warto wykonać testy w kierunku boreliozy.
Czytaj także:Borelioza – objawy, których nie wolno ignorować
Drętwienie rąk a cukrzyca
Drętwienie kończyn, mrowienie oraz brak czucia w ich obrębie, a także nieustanne pragnienie i częste oddawanie moczu mogą być objawami cukrzycy. Dlatego w takiej sytuacji należy zacząć kontrolować poziom cukru we krwi i skonsultować się z lekarzem. nieleczona cukrzyca powoduje mnóstwo komplikacji zdrowotnych jak: problemy z widzeniem, niewydolność nerek i serca.
Drętwienie palców u rąk- skąd się bierze i co oznacza 0 likes
Na wstępie warto uzmysłowić sobie czym jest drętwienie. Większość ludzi prawdopodobnie kiedykolwiek doświadczyła epizodu drętwienia czy to palców u rąk, czy dłoni, czy też stopy. To jest uczucie odczuwane kiedy zbyt długo siedzimy na „podwiniętych” nogach lub przez dłuższy czas opieramy się na jednym ramieniu.
Przez wielu pacjentów drętwienie opisywane jest jako uczucie mrowienia, ograniczenia czucia w okolicy zdrętwiałej. Szerzej pojęcie to nazywamy parestezjami, które obejmują mrowienie, drętwienie, zaburzenia uczucia, uczucie prądu.
Zwykle tego typu objawy związane są z zaburzeniami w obrębie nerwów obwodowych ale mogą być spowodowane innymi chorobami i urazami.
Przyczyn szukamy w zależności od obszaru drętwienia
Zanim rozpoczniemy próbę poszukiwania przyczyny drętwienia warto zwrócić uwagę jaki obszar dłoni i palców jest objęty parestezjami. Dłoń zaopatrują trzy różne nerwy obwodowe. Zakres unerwienia czuciowego jest ściśle określony dla każdego z nich.
- Nerw łokciowy unerwia więc mały palec (palec V), palec serdeczny (palec IV) oraz dolną połowę bocznej części palca środkowego (palec III), a także grzbietową i dłoniową powierzchnię dłoni odpowiadającą wymienionym palcom.
- Nerw promieniowy to objawy w obrębie przyśrodkowej części połowy palca środkowego (bez opuszka), połowy palca wskazującego (palec II), oraz grzbietowej powierzchni kciuka, a także grzbietowej powierzchni dłoni odpowiadającej wymienionym placom.
- Nerw pośrodkowy z kolei to unerwienie czuciowe obejmujące połowę palca IV, palec III, palec II i kciuk, dłoniową powierzchnię dłoni na poziomie wymienionych palców oraz opuszki palców II i III. Znając mapę unerwienia poszczególnych struktur łatwiej szukać przyczyn pojawiających się objawów.
Przyczyny drętwienia dłoni w obrębie kończyny górnej
Poszukując przyczyny drętwienia palców rąk w pierwszej kolejności pacjenci poszukują przyczyny „najbliżej” czyli w obrębie dłoni, ręki.
Dobry diagnosta zdaje sobie sprawę, że przyczyna może leżeć w miejscu oddalonym, przede wszystkim ze względu na złożoną budowę układu nerwowego, a także powięziowego.
Do przyczyn leżących w pobliżu miejsca drętwienia należą, w tym wypadku, przede wszystkim choroby przebiegające z uciskiem struktur anatomicznych na nerw w okolicy nadgarstka, a także na wyższych poziomach kończyny górnej.
Zespół cieśni kanału nadgarstka
W przebiegu choroby dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Przyczyną choroby jest najczęściej nasilający się stopniowo obrzęk zapalny lub zwyrodnienie i przerost tkanek otaczających nerw, co skutkuje jego uciskiem.
Objawy ucisku to drętwienie oraz mrowienie palców unerwianych przez nerw pośrodkowy (palec I-III oraz połowa palca IV), osłabienie siły chwytu ręki oraz ograniczenie funkcji manipulacyjnych dłoni.
W zaawansowanych stadiach pacjenci skarżą się na nieustające drętwienie palców oraz wypadanie przedmiotów z rąk.
Objawy nasilają się w nocy, a także podczas wykonywania niektórych czynności. W badaniach naukowych jako przyczynę choroby wskazuje się często nadmierne obciążeni podczas pracy zawodowej np. praca biurowa (ręka kierująca myszką), gra na fortepianie.
Diagnostyka opiera się przede wszystkim na analizie zgłaszanych objawów, badaniu ENG, a także testach diagnostycznych – test Phalena. W przeszłości większość pacjentów z zdiagnozowaną „cieśnią nadgarstka” kierowano na zabieg operacyjny uwolnienia uciśniętych struktur.
Obecnie w pierwszej kolejności stosuje się leczenie zachowawcze (rehabilitacja), które obejmuje: falę uderzeniową, ultradźwięki, laser, a przede wszystkim manualną pracę w obrębie tkanek miękkich i powięzi.
Zespół rowka nerwu łokciowego
Jeśli objawy dotyczą palców i powierzchni dłoni unerwianej przez nerw łokciowy warto szukać przyczyny w miejscu, w którym nerw ten położony jest najbardziej powierzchownie, a więc w rowku w okolicy stawu łokciowego. Diagnostyka oparta jest na analizie objawów, a potwierdzenie przypuszczalnej diagnozy można otrzymać dzięki badaniu ENG nerwu łokciowego.
Leczenie schorzenia oparte jest głównie na fizjoterapii kończyny górnej. Stosowane są zabiegi fizykalne takie jak: laser, krtioterapia, elektrostymulacja, jonoforeza, fonoforeza, magnetoterapia, fala uderzeniowa. Podstawą terapii powinna być jednak terapia mięśniowo-powięziowa okolicy łokcia i całej kończyny górnej, a także neuromobilizacja.
Nietypowy ucisk lub uraz nerwu na obwodzie
Wymienione powyżej okolice to obszary, w których nerwy przebiegają najbardziej powierzchownie i są narażone na ucisk lub podrażnienie.
Należy jednak pamiętać, że urazy na każdy poziomie kończyny górnej mogą skutkować różnego stopnia uszkodzeniem nerwów obwodowych.
Także zaburzona praca powięzi lub nadmierne napięcia mięśni mogą skutkować podrażnieniem gałązek nerwowych i opisanymi wyżej objawami. Warto więc badać każdy poziom przebiegu nerwu w poszukiwaniu przyczyny.
Jedną z nietypowych okolic ciała związaną bardzo często z drętwieniem palców unerwianych przez nerw łokciowy z jednoczesnymi objawami bólowymi w obrębie ramienia jest obszar mięśnia najszerszego grzbietu.
Punkty spustowe w obrębie tego mięśnia mogą generować bardzo silne objawy w okolicy kończyny górnej, wraz z drętwieniem palców dłoni.
W przypadku słusznej diagnozy terapia tego obszaru jest szybka i polega na manualnym rozluźnieniu punktu spustowego lub nakłuciu okolicy napiętej suchą igłą (medyczna akupunktura).
Schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa
Szeroko pojęta dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa, niestabilność odcinka szyjnego kręgosłupa, napięcia mięśni przykręgosłupowych czy obręczy barkowej, to zmiany, które mogą dawać objaw drętwienia kończyny, dłoni czy palców.
W zależności od nasilenia zmian pojawiają się objawy o różnym nasileniu. W stanach zaawansowanych towarzyszy im podrażnienie włókien ruchowych, a więc osłabienie siły mięśniowej, niedowłady, zniesienie odruchów. To bardzo często występujący problem.
Wielokrotnie leczony przez długi czas obwodowo, a mający swoje źródło w kręgosłupie.
Stwardnienie rozsiane przyczyną drętwienia różnych okolic ciała
Jedną z poważnych i nieuleczalnych chorób jakiej objawem mogą być parestezje jest stwardnienie rozsiane (SM). To przewlekła choroba zapalna, która przebiega z demielinizacją tkanki nerwowej.
Pojawiają się liczne ogniska demielinizacyjne, które w zależności od lokalizacji wywołują liczne, często niejednoznaczne, objawy chorobowe. Choroba przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Oprócz parestezji objawy obejmują: zaburzenia ruchowe, czuciowe, równowagi, widzenia, poznawcze oraz nastroju.
Jak już wspomnieliśmy objawy nie są jednoznaczne, a diagnozę stawia się na podstawie widocznych ognisk demielinizacyjnych w badaniu MRI i zmian płynu mózgowo-rdzeniowego.
Rozpoznanie choroby, szczególnie we wczesnym jej okresie, jest trudne i wymaga dokładnej i długotrwałej obserwacji i diagnostyki oraz pojawienia się co najmniej dwóch rzutów choroby. Należy pamiętać, że drętwienie jest tylko jednym z wielu objawów tej choroby i jego występowanie bez innych objawów towarzyszących rzadko jest spowodowane SM.
Zaburzenia wodno-elektrolitowe (hypokalcemia, hyperkaliemia)
Znaczne niedobory wapnia lub nadmiar potasu w organizmie również mogą być przyczyną wystąpienia uczucia drętwienia jako jednego z szeregu objawów towarzyszącym tego rodzaju zaburzeniom mineralnym.
Inne przyczyny występowania parestezji
Do rzadziej występujących przyczyn pojawienia się parestezji zalicza się choroby zakaźne takie jak tężec, wścieklizna. Stosunkowo często diagnozowaną przyczyną wystąpienia drętwienia są zaburzenia psychiczne np.
nerwice lękowe czy wegetatywne. W przypadku chorób psychicznych często przyczyna jest bardzo długo szukana w innych układach.
Ważne jest znalezienie odpowiedniej przyczyny, przede wszystkim przy długotrwałym drętwieniu ze względu na ciągłe podrażnienie układu nerwowego w wyniku obecnych stale objawów.
Należy pamiętać, że nerw to struktura regenerująca się niezwykle wolno w związku z czym należy uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na efekty wszelkich form terapii.
Drętwienie palców u rąk – gdzie szukać przyczyny?
Drętwienie palców to objaw często zgłaszany przez Pacjentów u lekarzy różnych specjalności, a także pojawiający się u osób zdrowych najczęściej rano lub w wyniku przebywania długi czas w jednej pozycji.
Dla jednych znany dla innych niepokojący. Często powtarzający się z pewnością wymaga konsultacji medycznej. Przyczyn może być wiele. Zarówno obwodowych, miejscowych jak i centralnych, dotyczących całego ustroju.
Definicja drętwienia
Zwykle drętwienie opisywane jest jako uczucie mrowienia, ograniczenia czucia w okolicy zdrętwiałej. Szerzej pojęcie to nazywane jest parestezjami, obejmującymi: mrowienie, drętwienie, zaburzenia uczucia, uczucie prądu. Objawy tego rodzaju najczęściej związane są z zaburzeniami w obszarze nerwów obwodowych. Mogą być także spowodowane innymi chorobami lub urazami.
Poszukiwanie przyczyny drętwienia palców
Próbę znalezienia przyczyny drętwienia palców warto rozpocząć od dokładnej analizy obszaru dłoni i palców, który obejmują parestezje. Dłoń zaopatrywana jest przez trzy różne nerwy obwodowe. Dla każdego wyróżnia się ściśle określony zakres unerwienia czuciowegoh.
Nerw łokciowy unerwia mały palec (palec V), palec serdeczny (palec IV), dolną połowę bocznej części palca środkowego (palec III) oraz grzbietową i dłoniową powierzchnię dłoni odpowiadającą wyżej wymienionym palcom.
Nerw promieniowy będzie dawał objawy w obrębie przyśrodkowej części połowy palca środkowego (bez opuszka), połowy palca wskazującego (palec II), a także grzbietowej powierzchni kciuka oraz grzbietowej powierzchni dłoni odpowiadającej wymienionym placom.
Nerw pośrodkowy unerwia czuciowo połowę palca IV, palec III, palec II i kciuk, dłoniową powierzchnię dłoni na poziomie wymienionych palców oraz opuszki palców II i III. Znając zakres unerwienia poszczególnych nerwów, zdecydowanie łatwiej można znaleźć przyczynę pojawiających się objawów, szczególnie jeśli powód dolegliwości związany jest z zaburzeniami w obwodowym układzie nerwowym.
Obwodowe przyczyny drętwienia palców dłoń – zmiany w kończynie górnej
Dociekając przyczyny drętwienia palców rąk w pierwszej kolejności poszukujemy przyczyny „najbliżej” miejsca objawu czyli w obrębie dłoni, ręki. Lekarze i fizjoterapeuci zdają sobie sprawę, że źródło problemu może być zlokalizowane w miejscu oddalonym od obszaru drętwienia. Dzieje się tak za sprawą złożonej budowy układu nerwowego oraz powięziowego.
Do przyczyn leżących w pobliżu miejsca drętwienia należą choroby i urazy związane z uciskiem struktur anatomicznych na nerw w okolicy nadgarstka lub na wyższych poziomach kończyny górnej.
Do najczęściej występujących schorzeń tego rodzaju należą: zespół cieśni kanału nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, urazowy lub nietypowy ucisk/ uszkodzenie nerwu na obwodzie.
Zespół cieśni kanału nadgarstka
W przebiegu zespołu cieśni kanału nadgarstka dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Najczęściej występującą przyczyną choroby jest nasilający się stopniowo obrzęk zapalny lub zwyrodnienie i przerost tkanek otaczających nerw, prowadzące do jego ucisku.
Objawy ucisku to drętwienie oraz mrowienie palców unerwianych przez nerw pośrodkowy (palec I-III oraz połowa palca IV), osłabienie siły chwytu ręki oraz ograniczenie funkcji manipulacyjnych dłoni. W zaawansowanych stadiach choroby pacjenci zgłaszają nieustające drętwienie palców oraz wypadanie przedmiotów z rąk.
Objawy nasilają się w nocy oraz podczas wykonywania niektórych czynności.
Zespół rowka nerwu łokciowego
Jeśli objawy dotyczą palców i powierzchni dłoni unerwianej przez nerw łokciowy przyczyna może być związana z podrażnieniem lub uciskiem nerwu w miejscu, w którym przebiega on najbardziej powierzchownie, a więc w rowku w obszarze stawu łokciowego. Diagnostyka obejmuje dokładną analizę objawów oraz wykonanie badania ENG nerwu łokciowego.
Uraz lub ucisk nerwu na obwodzie
Wymienione powyżej okolice to obszary, w których nerwy przebiegają najbardziej powierzchownie, przez co są najbardziej narażone na ucisk lub podrażnienie.
Należy jednak pamiętać, że na każdy poziomie kończyny górnej mogą dojść do urazów lub ucisków skutkujących różnego stopnia uszkodzeniem nerwów obwodowych.
Także zaburzenia w pracy powięzi lub nadmierne napięcie mięśniowe mogą być przyczyną podrażnienia gałązek nerwowych i wystąpieniem opisanych objawów. Warto więc badać każdy poziom przebiegu nerwu w poszukiwaniu przyczyny. Służy do tego badanie ENG.
Nietypowym obszarem mięśniowym, którego napięcie może być przyczyną drętwienia palców jest mięsień najszerszy grzbietu. Występowanie napięć i punktów spustowych w obrębie tego mięśnia może generować bardzo silne objawy, obejmujące także drętwienie palców dłoni.
Przyczyny drętwienia „oddalone” od miejsca,w którym występuje.
Drętwienie palców często kojarzone jest ze schorzeniami leżącymi bezpośrednio w okolicy drętwienia. Należy jednak pamiętać, że początek każdego nerwu obwodowego zlokalizowany jest w rdzeniu kręgowym.
W przypadku unerwienia dłoni i palców dotyczy jest to poziom odcinka szyjnego kręgosłupa.
Jednocześnie istnieje szereg chorób układu nerwowego oraz zaburzeń mineralnych, w których jako jeden z objawów występuje drętwienie i mrowienie określonej powierzchni ciała, także dłoni.
Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa i inne schorzenia tego obszaru
Dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego, niestabilność odcinka szyjnego kręgosłupa, napięcie mięśni przykręgosłupowych, to zaburzenia, które mogą dawać objaw drętwienia kończyny, dłoni i palców.
W zaawansowanych stadiach choroby kręgosłupa towarzyszy im podrażnienie włókien ruchowych, co skutkuje osłabieniem siły mięśniowej, niedowładami, zniesieniem odruchów. To często występujący problem.
Wielokrotnie początkowo niewłaściwie leczony obwodowo, a mający swoje źródło w kręgosłupie.
Stwardnienie rozsiane jako przyczyna drętwienia kończyn
Jedną z chorób przewlekłych, której objawem mogą być parestezje, jest stwardnienie rozsiane (SM). To przewlekła choroba zapalna, w której przebiegu dochodzi do demielinizacji tkanki nerwowej.
W układzie nerwowym pojawiają się liczne ogniska demielinizacyjne, które w zależności od lokalizacji, wywołują różne objawy chorobowe. Należą do nich także parestezje.
Objawy choroby nie są jednoznaczne, a diagnozę stawia się na podstawie widocznych ognisk demielinizacyjnych w badaniu MRI i zmian płynu mózgowo-rdzeniowego.
Rozpoznanie choroby, szczególnie we wczesnym jej okresie, jest trudne i wymaga długotrwałej obserwacji i diagnostyki . Należy pamiętać, że drętwienie jest tylko jednym z wielu objawów tej choroby i jego występowanie, szczególnie przy braku innych objawów, rzadko jest spowodowane SM.
- Zaburzenia wodno-elektrolitowe przyczyną drętwienia rąk (hypokalcemia, hyperkaliemia)
- Znaczne niedobory wapnia lub nadmierna ilość potasu w organizmie także mogą być przyczyną wystąpienia uczucia drętwienia.
- Inne przyczyny występowania parestezji
Do rzadziej występujących przyczyn pojawienia się parestezji zalicza się choroby zakaźne takie jak tężec, wścieklizna. Częściej diagnozowaną przyczyną wystąpienia drętwienia kończyn są zaburzenia psychiczne tj. nerwice lękowe czy wegetatywne. W przypadku chorób psychicznych często przyczyna jest bardzo długo szukana w innych układach.
Niezwykle ważna jest właściwa diagnostyka obejmująca kompleksowe badania obrazowe, badanie fizykalne oraz dokładny wywiad dotyczący objawów.