Cofanie się dziąseł – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na recesję dziąseł

Recesja dziąsła często nazywa jest przez pacjentów cofniętymi dziąsłami. Jest to stan, w którym dziąsła obniżają się i odsłaniają korzeń zęba. Recesje dziąseł to problem, który dotyka nie tylko dorosłych. Zdarza się to też często u dzieci i młodzieży. Jak jednak zapobiegać rozwojowi problemu? Skąd bierze się recesja dziąseł i jak z nią postępować?

Jak wygląda recesja dziąsła?

O recesji mówi się wtedy, kiedy dziąsło odsuwa się w dół i zostawia odsłonięty korzeń. U dzieci i młodzież zmiany te występują głównie na zębach siecznych. U osób dorosłych problem dotyka przede wszystkim kły i przedtrzonowce.

Pacjenci z recesjami skarżą się nie tylko na to, że zęby nieestetycznie wyglądają, ale też na bardziej uciążliwe dolegliwości takie jak: nadwrażliwość jaka dotyka zębów i „cofnięte dziąsła” na bodźce chemiczne i zmiany temperatury, próchnicę korzenia tych miejsc, czy ubytki niepróchnicowego pochodzenia (odsłonięte połączenie szkliwa i cementu jest bardzo delikatne i łatwo powstają klinowate wgłębienia).

Cofanie się dziąseł – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na recesję dziąseł

Dlaczego dziąsła cofają się?

Powstawanie recesji jest wieloczynnikowe. Trudno jest jednoznacznie określić, co powoduje ich powstanie. Najczęściej przyczyną recesji jest połączenie czynników predysponujących i nabytych.

Do czynników predysponujących zaliczamy:

  • czynniki dziąsłowe − cieniki biotyp przyzębia (krótko mówiąc jest to dziąsło które jest cienkie, blade, korzenie zębów prześwitują przez błonę śluzową) czy nieprawidłowe przyczepy wędzidełek wargi i języka i płytki przedsionek jamy ustnej (powodują one pociąganie błony śluzowej przy żuciu, mowie, połykaniu i „naciąganie” dziąsła w dół)
  • czynniki kostne − brak lub zmniejszona ilość kości od strony przedsionka jamy ustnej lub języka
  • czynniki zębowe − zaburzenia położenia zębów, stłoczenia, nachylenia, rotacje (potocznie nazywane krzywymi zębami)
  • zgryz urazowy − związany bezpośrednio z nieprawidłowym położeniem zębów. Nieprawidłowe kontakty zgryzowe czy zbyt duża siła powodują cofanie się dziąseł. 

Do czynników wyzwalających należą z kolei:

  • nieprawidłowe szczotkowanie zębów − zła technika szczotkowania, która powoduje uraz. Lepiej nie stosować pionowego szorowania po powierzchni szkliwa, w szczególności w okolicy szyjki zęba. Wpływ ma też używanie zbyt twardej szczoteczki i szczotkowanie zębów zbyt często i użycie za dużej siły. U osób praworęcznych ubytki występują głównie po stronie lewej, a u leworęcznych odwrotnie.
  • obecność płytki i kamienia nazębnego − powodują powstanie stanu zapalnego i degradacje dziąsła, a w następstwie zapalenia przyzębia i niszczenie go oraz tkanki kostnej
  • związane z leczeniem stomatologicznym − recesje powstają przy do przedsionkowym przesuwaniu zębów podczas leczenia ortodontycznego, podczas leczenia chirurgicznym z każdym nacięciem dziąsła i odsłanianiu korzeni zębów, przy leczeniu zachowawczym, gdy nieprawidłowo zostanie wykonanie wypełnienia (najczęściej z nawisami czy każde inne schodzące pod dziąsło wypełnienie prowadzi do powolnej utraty przyczepu dziąsła)

Zauważono też, że występowanie recesji zwiększa się wraz z wiekiem i że częściej występuje ono u mężczyzn.

Cofanie się dziąseł – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na recesję dziąseł

Co zrobić, gdy zauważysz u siebie cofające się dziąsła?

Pacjenci często pytają: „co zrobić, jak dziąsło odsuwa się od zęba?”. Po pierwsze, udaj się do lekarza stomatologa, który określi, jaka jest tego przyczyna. Może się okazać, że rozwiązanie problemu jest proste. Wystarczy zmienić metodę szczotkowania lub samą szczoteczkę, zlikwidować nawis w istniejącym wypełnieniu, bądź usunąć kamień i płytkę nazębną.

Gdy problem okaże się bardzie złożony wtedy na pewno dentysta skieruje Cię do specjalisty periodontologia.

Kluczem do sukcesu, skutecznej terapii i zapobieganiu dalszemu rozwojowi recesji zdiagnozowanie wszystkich możliwych przyczyn ich powstawania.

Nie polecam działania na własną rękę. Wielu pacjentów sięga po dostępne w aptekach i drogeriach produkty takie jak „pasta na cofające się dziąsła” z nadzieją, że rozwiążą ich problem.

Owszem prawidłowa higiena jamy ustnej i odpowiednio dobrane środki mogą zapobiec dalszemu rozwojowi problemu jednak zawsze takie postępowanie należy omówić z lekarzem stomatologiem bądź specjalistą periodontologii.

Czy dziąsła się regenerują?

Niestety odpowiedz brzmi nie. Gdy wystąpi już recesja, samoistnie raczej się ona nie cofnie. Wyjątkiem są recesje powstałe u osób młodych z powodu zgryzu urazowego i zaburzonej topografii zębów.

Po odpowiednio przeprowadzonym leczeniu ortodontycznym i otrzymaniu prawidłowych punktów stycznych i równomiernego nacisku sił zgryzowych, dziąsło wypełnia przestrzenie pomiędzy zębami i ich stan może ulec poprawie.

Cofanie się dziąseł – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na recesję dziąseł

Jeżeli pacjentowi bardzo przeszkadza obecność recesji czasem niestety jedynym wyjściem może okazać się wykonanie zabiegu z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej. Pokryć recesje można kilkoma metodami, a wybór tej odpowiedniej zależy od indywidualnych wskazań i decyzji specjalisty.

Czasem wystarczy tylko odpowiednio zmobilizować dziąsło, które sąsiaduje z recesją. W innym przypadku, gdy śluzówka jest bardzo cienka, zalecane jest wykonanie przeszczep, np. tkanki własnej z podniebienia lub wykorzystać gotowe błony kolagenowe.

Cofanie się dziąseł – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na recesję dziąseł

Jeżeli przestrzeń między wewnętrzna powierzchnią wargi, a przedsionkową stroną wyrostka zębodołowego jest zbyt płytka,  koniecznie jest wykonanie plastyki przedsionka jamy ustnej. Mówiąc bardziej obrazowo, trzeba pogłębić to miejsce tak, żeby wyeliminować pociąganie przez płytko przyczepioną błonę śluzową dziąsła przyczepionego do zębów w trakcie mowy, żucia, połykania.

Kolejnym problemem, już czysto natury estetycznej, są tzw. czarne trójkąty. Są to puste przestrzenie pomiędzy zębami a dziąsłem. Do ich wypełnienia stosuje się jakże popularny obecnie w dermatologii, kwas hialuronowy. Brodawki dziąsłowe po jego zastosowaniu odbudowują się przez rewitalizacje warstwy nabłonka.

Odsłonięte szyjki zębowe – objawy, przyczyny i leczenie

Z jednej strony, dochodzi do wystawienia delikatnych fragmentów zęba na działanie szkodliwych substancji w jamie ustnej i ich uszkodzenia, a z drugiej – „wydłużające się” zęby mogą stanowić podstawę problemów natury estetycznej, szczególnie w obrębie siekaczy czy kłów. Aby zapobiegać powikłaniom odsłoniętych szyjek zębowych ważna jest szybka reakcja i skuteczne działanie.

Odsłonięte szyjki zębowe objawy

Odsłonięte szyjki zębowe mogą objawiać się w różny sposób. Pacjenci przychodzą często do gabinetu stomatologicznego zaniepokojeni „wydłużaniem się” zębów i zmianą koloru dziąsła. Zwracają uwagę na cofające się dziąsła z powodów kosmetycznych.

Recesjom często towarzyszą ubytki klinowe. W miejscu połączenia szkliwa, cementu korzeniowego (tkanki pokrywającej korzeń) i zębiny, ząb jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne.

  • Niewłaściwe szczotkowanie zębów, parafunkcje (zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów) mogą doprowadzić do powstawania ubytków niepróchnicowych w tkankach twardych zęba.
  • Cofanie się dziąseł – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na recesję dziąseł
  • Zmianom tym często towarzyszą silne dolegliwości bólowe, które są przyczyną zgłaszania się pacjentów do stomatologa.

Szyjki zębowe charakteryzują się bardzo silnym unerwieniem. Zawierają liczne kanaliki zębinowe, wypełnione płynem kanalikowym, który bierze udział w odczuwaniu dolegliwości bólowych.

W normalnych warunkach, dziąsło osłania okolicę przyszyjkową, chroniąc przed nadmierną ekspozycją na bodźce uszkadzające.

Gdy dochodzi do recesji, odsłonięte szyjki zębowe wystawione są bezpośrednio na działanie szkodliwych czynników. Pacjent odczuwa przeszywający ból w trakcie:

  • picia zimnych lub gorących napojów,
  • spożywania gorących bądź zimnych dań,
  • szczotkowania zębów,
  • oddychania przez usta chłodnym powietrzem.

Odsłonięta szyjka zębowa narażona jest na powstawanie próchnicy w większym stopniu niż korona. Wiąże się to m. in. z różnicą w grubości szkliwa oraz rozmieszczeniem płytki bakteryjnej. Zmiany próchnicze w okolicy szyjki odznaczają się trudnym leczeniem.

Odsłonięte szyjki zębowe przyczyny

Cofanie się dziąseł, odsłaniające się szyjki zębowe, mogą mieć wiele przyczyn. W zależności od tego, czy schorzeniu towarzyszy stan zapalny, czy nie, możemy wyróżnić:

  • „klasyczne” cofanie się dziąseł,
  • cofanie się dziąseł związane z zapaleniem przyzębia (paradontozą),
  • postać łączoną, zwierającą cechy obu powyższych.

Recesje klasyczne są związane z czynnikami, które mechanicznie spychają dziąsło z zęba. Możemy do nich zaliczyć:

  • nieprawidłową technikę szczotkowania zębów,
  • powikłania po leczeniu ortodontycznym,
  • niski przyczep wędzidełka, które pociąga błonę śluzową wraz z dziąsłami a także niewłaściwą budowę anatomiczną dziąsła otaczającego zęby,
  • zbyt częste poddawanie się zabiegowi usunięcia kamienia nazębnego (skalingowi).

Cofanie się dziąseł  może być jednym z objawów innych schorzeń. Mówimy wtedy o wtórnych recesjach dziąsła. Najczęstszą przyczyną są jednak stany zapalne przyzębia. Trwająca wiele lat, nieleczona choroba przyzębia (potocznie paradontoza) doprowadza do uszkodzenia dziąseł i przyzębia co skutkuje ich zanikiem i odsłonięciem przyszyjkowej lub korzeniowej części zęba.

You might be interested:  Jak Wyglada Uczulenie Od Czekolady?

Najczęstsza przyczyna rozwoju paradontozy to zarazki, gromadzące się w płytce bakteryjnej która tworzy kamień nazębny. Osad nazębny styka się z dziąsłami, drażni je i stanowi punkt wyjścia dla stanu zapalnego.

Poza uszkodzeniem błony śluzowej jamy ustnej, bakterie zalicza się do czynników, wywołujących próchnicę. Doprowadzają one do uszkodzenia szkliwa i zakażenia głębokich warstw zęba. Nieznaczne cofanie się dziąseł występuje również z wiekiem i jest to proces fizjologiczny.

Odsłonięte szyjki zębowe leczenie

Największy wpływ na leczenie odsłoniętych szyjek zębowych mają starania samego pacjenta, jednak początek całego procesu powinien odbyć się na fotelu stomatologicznym.

Periodontolog nie tylko obejrzy uzębienie i oceni jamę ustną pod kątem ewentualnych problemów, ale również zwróci uwagę na ważne detale w codziennej pielęgnacji zębów.

Zachowanie właściwej higieny jamy ustnej stanowi podstawę terapii w przypadku zapaleń przyzębia, prowadzących do odsłaniania szyjek zębowych. Prawidłowa technika szczotkowania zębów (pionowo-rotacyjna) oraz skaling, wykonywany przez stomatologa lub higienistkę co pół roku, przybliży pacjenta do zdrowych dziąseł.

Warto pamiętać, że odpowiednie szczotkowanie zębów nie oznacza ich mocnego szorowania. Intensywne mycie zębów szczotką o twardym włosiu może tylko pogłębić problem. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych należy korzystać ze szczotek miękkich oraz specjalistycznych past do zębów, które pomogą pozbyć się dolegliwości.

Używanie dodatkowych przyrządów, takich jak: nić dentystyczna, irygator czy szczoteczki międzyzębowe pozwoli maksymalnie zadbać o higienę jamy ustnej, zapobiegając dodatkowo rozwojowi próchnicy.

Kiedy zawiodą wszystkie sposoby zachowawcze, ubytki klinowe można, po uprzednim przygotowaniu, wypełniać materiałami kompozytowymi, a recesje dziąsłowe leczyć zabiegami z zakresu śluzówkowo-dziąsłowej chirurgii plastycznej.

Odsłonięte szyjki zębowe domowe sposoby

Nadwrażliwość zębiny, często towarzysząca odsłoniętym szyjkom zębowym potrafi solidnie uprzykrzyć życie. Aby uchronić się przed dokuczliwym bólem, warto unikać produktów, takich jak:

Pasta na odsłonięte szyjki zębowe

Jeśli pacjent nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy lub herbaty, pośrednim rozwiązaniem może być picie napoju przez słomkę.

Ukojenie przyniesie stosowanie specjalnych past do zębów o niskim poziomie ścieralności, płukanek i żeli znoszących nadwrażliwość, które dzięki specjalnym składnikom blokują kanaliki zębinowe, przyczyniając się do zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Właściwa higiena jamy ustnej powinna być podstawą leczenia odsłoniętych szyjek zębowych. Szorowanie zębów co najmniej dwa razy na dobę to niezbędne minimum. Aby zapobiec nadmiernemu niszczeniu szkliwa, po spożyciu produktów kwaśnych (w tym również napojów gazowanych) pacjent powinien odczekać około godzinę, zanim przystąpi do mycia zębów.

  1. Niewskazane są również pasty wybielające, które posiadają duży stopień ścieralności i mogą mocniej uszkadzać tkanki w okolicy okołoszyjkowej.
  2. Negatywny wpływ na stan dziąseł ma także palenie tytoniu.

Należy pamiętać, że wymienione sposoby chronią jedynie przed dolegliwościami bólowymi i mają charakter objawowy. Aby wyleczyć recesje dziąseł wizyta u stomatologa wydaje się nieunikniona.

Odsłonięte szyjki zębowe podsumowanie

Odsłonięte szyjki zębowe wynikają z recesji dziąseł. Taki stan może pojawiać się jako odpowiedź na czynniki mechaniczne (np. niewłaściwa technika czyszczenia zębów) lub wskazywać na poważniejsze stany w jamie ustnej (np. paradontoza).

Odsłonięte szyjki zębowe charakteryzują się nadwrażliwością zębów, a także stanowią ważny problem natury estetycznej, zaburzając piękno uśmiechu. Predyspozycja do trudnej w leczeniu próchnicy zmusza pacjentów do zwracania większej uwagi na higienę jamy ustnej.

Domowe sposoby radzenia sobie z recesją dziąseł chronią przed bólem, ale nie spowodują wyleczenia. Stomatolog może wykonać skaling, oceni jamę ustną pod kątem ewentualnych powikłań, zaleci odpowiednie preparaty do pielęgnacji zębów oraz przeprowadzi instruktaż szczotkowania.

Źródła:

Wolf H., Rateitschak E., Rateitschak K.: Periodontologia. Lublin, 2006.

Wierzbicka M. (red.) Periodontologia kliniczna. Cz. 1 i 2. Warszawa, 1995.

Dowiedz się więcej

Paradontoza jako czynnik wyzwalający Hashimoto

http://www.tarczycahashimoto.pl/blog/paradontoza-jako-czynnik-wyzwalajacy-hashimoto

Etiologia i diagnostyka nadwrażliwości zębiny – przegląd piśmiennictwa

http://dentalforum.ump.edu.pl/uploads/2014/1/83_1_42_2014.pdf

Pasty do zębów – skład i działanie

https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/9/12%20%20Pasty%20do%20zebow.pdf

Jak wygląda leczenie recesji dziąseł? – Klinika Stomatologiczna Impladent Warszawa

Dolegliwość ta dotyka wielu osób. Powoduje defekt estetyczny oraz dotkliwe konsekwencje zdrowotne. Jak wygląda leczenie recesji dziąseł? Jakie są jej objawy i jak można jej przeciwdziałać?

Jak rozpoznać recesję dziąseł?

Recesja dziąsła polega na obniżaniu się jego brzegu. Skutkuje to odsłonięciem szyjek i korzeni zębowych oraz pojawieniem się charakterystycznych objawów.

  • Zęby i dziąsła stają się nadwrażliwe na temperaturę i dotyk. Spożywanie gorących i zimnych napojów lub pokarmów oraz czyszczenie zębów sprawia ból.
  • Może pojawić się obrzęk dziąseł, a także ich krwawienie podczas codziennej higieny jamy ustnej.
  • „Cofnięcie” dziąseł sprawia, że zęby wydają się być dłuższe.
  • W miejscu, w którym dziąsło styka się z zębem powstaje wyczuwalne wgłębienie.

WAŻNE! Jeżeli zauważysz u siebie takie symptomy, zapisz się na konsultację do stomatologa. To bardzo istotne, ponieważ im szybciej zareagujesz na problemy z dziąsłami i rozpoczniesz leczenie w gabinecie dentystycznym, tym lepiej dla Twojego zdrowia.

Dzięki temu zapobiegasz pojawieniu się ubytków pochodzenia niepróchnicowego, np. abrazji – ścieraniu się powierzchni szkliwa. Możesz także uniknąć dotkliwych efektów recesji, takich jak zapalenie miazgi zębowej i konieczności wykonania wypełnienia kanałowego.

Ponadto wpływasz na poprawę wyglądu dziąseł oraz zmniejszenie nadwrażliwości zębów.

Jakie są sposoby leczenia recesji dziąseł?

Stomatolog, który zajmuje się leczeniem recesji dziąsłowych to periodontolog – specjalista od chorób przyzębia. W zależności od stopnia zaawansowania recesji oraz jej podłoża możne on zastosować różne metody leczenia.

Recesja dziąsła wywołana niewłaściwą higieną jamy ustnej

Jeżeli za często myjesz zęby, używasz do tego zbyt twardej szczoteczki lub za mocno je szorujesz, możesz doprowadzić do uszkodzenia szkliwa oraz dziąsła. W takiej sytuacji lekarz w czasie wizyty poinstruuje Cię jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz w razie potrzeby wykona odpowiednie wypełnienie ubytku.

Problemy z dziąsłami mogą być także spowodowane nieregularną i niedokładną higieną jamy ustnej. Skutkuje to odkładaniem się kamienia nazębnego, który jest źródłem stanu zapalnego przyzębia oraz recesji. W takim przypadku dentysta usunie go i wygładzi powierzchnię korzeni. W ten sposób zlikwiduje przyczynę schorzenia i stworzy dogodne warunki do regeneracji dziąsła.

Przeczytaj o tym, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Cofanie się dziąseł – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na recesję dziąseł

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej bywa przyczyną recesji dziąsłowych. Jeśli podczas mycia zębów zauważysz krew, to znak, że być może stosujesz szczoteczkę ze zbyt twardym włosiem, a to z kolei może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych.

Cofanie się dziąseł spowodowane czynnikami anatomicznymi

Przypadłość ta bywa efektem wad zgryzu, takich jak stłoczenie zębów lub ich położenie poza łukiem. W takim przypadku, dentysta może zlecić leczenie ortodontyczne.

Schorzenie wywołują także wrodzone uwarunkowania, takie jak cienkie i delikatne dziąsła, nieodpowiednie przyczepy wędzidełek warg, zbyt płytki przedsionek jamy ustnej. W takich przypadkach specjalista wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej.

Jeżeli obawiasz się, że wymagają one pobytu w szpitalu, to zapewniamy, że nie masz czego. Lekarz przeprowadza je w gabinecie dentystycznym i stosuje do nich znieczulenie miejscowe, dlatego są bezbolesne. Celem zabiegów jest eliminacja wad anatomicznych, np.

pogłębienie przedsionka jamy ustnej.

Dowiedz się, jak wygląda leczenie chorób przyzębia w naszej klinice.

Jak przeciwdziałać recesji dziąseł

Żeby nie dopuścić do schorzenia albo zapobiec jego ponownemu pojawieniu się w przyszłości, zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej oraz systematyczne wizyty u stomatologa. Czyść zęby zgodnie ze wskazówkami, których udzielił Ci lekarz.

Używaj do tego odpowiedniej szczoteczki. Pamiętaj, żeby nie była zbyt twarda. Regularnie usuwaj kamień nazębny w gabinecie dentystycznym i na bieżąco lecz ubytki.

Te wszystkie działania wpłyną pozytywnie na stan Twoich zębów oraz pomogą Ci uniknąć recesji dziąseł.

You might be interested:  Katar U Niemowlaka Jak Rozpoznac?

Cofające się dziąsła: przyczyny i leczenie

Cofające się dziąsła mogą przysporzyć zmartwień i bólu, ale nie powinny spędzać snu z oczu. Istnieją rozwiązania, które możesz zastosować w domu i które mogą pomóc w skutecznym leczeniu cofających się dziąseł.

Dużo zależy jednak od stopnia zaawansowania schorzenia.

Pierwszym krokiem jest omówienie ze swoim dentystą stosowanej przez Ciebie higieny jamy ustnej, aby sprawdzić, czy dla zapewnienia zdrowia konieczne jest podjęcie dalszych środków.

Przyczyny cofania się dziąseł

Do recesji dziąseł dochodzi, gdy tkanka dziąseł na zębach cofa się i obniża, odsłaniając korzenie zębów. Może być to spowodowane różnymi nawykami nabytymi w ciągu życia, więc sposób leczenia często zależy od przyczyny problemu.

Poniżej podajemy kilka najczęstszych przyczyn recesji zębów:

·         Zbyt intensywne szczotkowanie lub nitkowanie. Entuzjastyczna postawa wobec higieny jamy ustnej jest pożądana, ale wskazane jest szczotkowanie, a nie szorowanie! Nigdy nie używaj szczoteczki z włosiem innym niż miękkie. Z zębami postępuj łagodnie i pamiętaj, że dbałość o nie powinna powodować bólu.

·         Uwarunkowania genetyczne. Struktura dziąseł zależy od uwarunkowań genetycznych – tak jak całe ciało. Jeśli u jednego lub obojga rodziców występuje recesja dziąseł, ryzyko wystąpienia problemu cofania się dziąseł u potomstwa jest podwyższone.

·         Nieprawidłowe ustawienie zębów. Jeśli zęby nie są ustawione względem siebie prawidłowo, może dojść do recesji dziąseł.

·         Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm.

Czy często budzisz się z bólem głowy? Czy Twój partner bądź partnerka narzeka, że zgrzytasz zębami? Nawyk ten może być przyczyną wielu schorzeń zębów, nie tylko recesji dziąseł, zatem niezwłocznie powiedz dentyście, że podejrzewasz u siebie zgrzytanie zębami. Zgrzytanie zębami można łatwo i bezboleśnie leczyć dzięki użyciu ochraniaczy na zęby i kilku innych opcjom.

·         Uraz tkanki dziąsła. Tkanka dziąsła może się cofać, jeśli doszło do urazu zęba lub zębów.

·         Zły stan jamy ustnej. Jeśli Twoje nawyki dotyczące higieny jamy ustnej pozostawiają sporo do życzenia, recesja dziąseł może być rezultatem paradontozy.

Ale nie martw się. Niezależnie od czynnika, który spowodował u Ciebie recesję dziąseł, dostępne jest jej leczenie.

Leczenie cofających się dziąseł

Jeśli cofające się dziąsła nie stanowią u Ciebie wielkiego problemu, to dobrze! Schorzenie zdiagnozowane wcześniej najpewniej nie będzie wymagało leczenia w celu jego skorygowania. Dentysta pomoże Ci ustalić przyczynę i poinstruuje, jak sobie z nią radzić. Konieczne może być przyjrzenie się sposobowi nitkowania, stosowanie ochraniacza na zęby czy zakup innej szczoteczki. .

Jeśli potrzebujesz leczenia, Twój dentysta będzie współpracował z periodontologiem – czyli specjalistą chorób dziąseł – by wybrać najlepszy dla Ciebie sposób postępowania.

Oprócz pomocy w zmianie nawyków, które spowodowały recesję dziąseł, Twój dentysta określi, czy korzystne dla Ciebie będzie głębokie czyszczenie (tzw. skaling) oraz wygładzenie powierzchni korzenia (tzw. root planing).

Rozwiązania te często stosuje się w przypadkach, w których recesja dziąseł spowodowana jest paradontozą. Otrzymasz także nową szczoteczkę do zębów oraz instrukcje nt. prawidłowej dbałości o jamę ustną. Wszystko to ma pomóc w leczeniu.

W zależności od przyczyny recesji dziąseł w Twoim przypadku możesz wymagać leczenia chirurgicznego. Wykonuje je periodontolog, a zabieg znany jest jako przeszczep dziąsła. Periodontolog omówi ten zabieg szczegółowo i poinformuje Cię o tym, czego możesz oczekiwać.

Dbałość o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważna. Jama ustna jest wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia i jej infekcja może wpłynąć na cały organizm. Traktuj swoje zęby łagodnie i udaj się do dentysty, jeśli dyskomfort się utrzymuje.

Recesja dziąseł – przyczyny, objawy, leczenie

Recesja dziąseł polega na obniżaniu brzegu dziąseł, co prowadzi do stopniowego odsłonięcia szyjek zębowych oraz obnażenia korzeni zębów. Pojawia się wrażenie wydłużenia zębów.

W efekcie odpowiada to za odczuwanie bardzo silnego dyskomfortu w jamie ustnej wywołanego znaczną nadwrażliwością zębów na bodźce. Ból wywołują pokarmy i napoje gorące, zimne lub kwaśne.

Nieprzyjemny staje się również dotyk, zwłaszcza podczas zabiegów higienicznych. 

Przy cofających się dziąsłach wzrasta ryzyko pojawienia się ubytków korzenia zęba na tle próchniczym. Może wystąpić również obrzęk dziąseł oraz ich krwawienie, zwłaszcza podczas intensywnego szczotkowania zębów. W bardzo zaawansowanym stadium może nastąpić utrata zębów.

Czy wiesz, czym jest gummy smile?

Jak leczyć recesję dziąseł?

Nie istnieją skuteczne sposoby na odwrócenie recesji dziąseł. Należy jednak jak najszybciej wdrożyć odpowiednio dobrane działania w celu zapobiegania pogarszania się problemu.

Leczenie recesji dziąseł zależne jest do czynnika wywołującego oraz od stopnia zaawansowania procesu. Konsultacja u stomatologa pozwala dobrać najbardziej adekwatny zabieg pokrycia recesji dziąsła.

Taka forma leczenia nie jest gwarantowana w grupie świadczeń stomatologicznych udzielanych w ramach umowy z NFZ.

Cena zabiegu w gabinecie prywatnym zależna jest od indywidulanego cennika wybranej placówki.

Główną zasadą postępowania jest przede wszystkim dążenie do wyeliminowania przyczyny osuwania się dziąseł. Stosuje się zatem:

  • edukację pacjenta dotyczącą zasad prawidłowej higieny jamy ustnej,
  • zabiegi higieniczne przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym (np.: usuwanie kamienia nazębnego),
  • wygładzenie lub wymianę nieprawidłowych wypełnień w uzębieniu (w celu eliminacji plomb z nawisem),
  • chirurgiczną korektę nieprawidłowego przyczepu wędzidełka warg i policzków;
  • plastykę przedsionka jamy ustnej z wykorzystaniem przeszczepu nabłonkowego z podniebienia,
  • leczenie ortodontyczne usuwające np.: stłoczenie zębów.

Podpowiadamy, jak wzmocnić ruszające się zęby

 Zabiegi regenerujące dziąsła 

Zależnie od stopnia rozwoju procesu odsłaniania szyjek i korzeni zębowych można przeprowadzić zabieg sterowanej regeneracji dziąseł. Przeprowadza się go w gabinecie stomatologicznym.

Polega on na zastosowaniu specjalnych błon, które dostępne są w opcji resorbowalnej (wchłanialnej) lub nieresorbowalnych. Tworzą one swoistą barierę, która gwarantuje swobodną, dwustronną wymianę płynów i gazów. Są one umieszczane w jamie ustnej w miejscu występowania zmian.

Następnie okolicę poddawaną terapii zabezpiecza się specjalistycznym opatrunkiem periodontologicznym, który usuwany jest po około 7 dniach. 

Zabieg sterowanej regeneracji pozwala na skuteczne pokrycie recesji dziąsła i przywrócenie zdrowia przyzębia. Po wygojeniu gwarantuje to nie tylko przywrócenie wizualnej symetrii dziąsła, ale także właściwej kolorystyki tkanki oraz jej zdrowia.

Jeśli zastosowane zostaną błony nieresorbowalne należy być gotowym na zabieg ich usunięcia w terminie ok. 6–8 tygodni od ich zastosowania, co jest przewidziane na etapie planowania leczenia obniżonych dziąseł.

Błony resorbowalne ulegają biologicznemu rozkładowi w miejscu ich zastosowania.

W terapii recesji dziąseł stosowany jest również kwas hialuronowy, który z powodzeniem wspiera odbudowę dziąseł. Iniekcje pobudzają rewitalizację warstwy nabłonka brodawek dziąsłowych. Wpływa to na poprawę estetyki w zakresie tkanek w jamie ustnej.

 Domowe leczenie recesji dziąseł 

Bardzo ważną częścią terapii recesji dziąseł jest zmiana nawyków higienicznych i wyeliminowanie niewłaściwych zachowań.

Najlepszym domowym sposobem na problemy z dziąsłami jest regularne dbanie o czystość jamy ustnej za pomocą szczoteczki do zębów z miękkim włosiem z zastosowaniem właściwie dobranej pasty do zębów.

Kondycję dziąseł skutecznie poprawia również odpowiednia technika delikatnego szczotkowania zębów z pominięciem poziomych ruchów szorujących i bez mocnego dociskania szczoteczki do powierzchni zębów.

Dowiedz się, jakie są objawy odsłoniętych szyjek zębowych

Jaką szczoteczkę i pastę na cofające się dziąsła wybrać? 

Prawidłowo dobrane akcesoria pozwalają prawidłowo przeprowadzać podstawowe zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej. Ważne zatem, by codziennie używać właściwie wyselekcjonowanej szczoteczki oraz pasty do mycia zębów.

Osoby cierpiące z powodu osuwania się dziąseł powinny zaprzestać stosowania szczoteczek do zębów z twardym, sztywnym włosiem. Zaleca się takie z miękkim, jak najcieńszym włosiem pozwalającym na delikatne, ale dokładne mycie zębów.

 

Można zdecydować się na szczoteczkę elektryczną specjalnie dedykowaną dla osób z recesją dziąseł.

Pozwala ona na utrzymanie prawidłowej czystości zębów, gdyż oczyszcza głęboko okolicę między dziąsłami i zębami (powyżej i poniżej linii dziąseł), co ogranicza powstawanie płytki nazębnej.

Dodatkowo, przyczynia się do wyeliminowania zbyt mocnego nacisku szczoteczką na powierzchnię zębów oraz dziąseł, gwarantując efektywne oczyszczenie. 

You might be interested:  Ile Czasu Trwa Katar U Niemowlaka?

Odsłonięte szyjki zębowe

Odsłanianie się szyjek zębowych związane jest z recesją (obniżaniem się) dziąseł. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele.

Do najczęstszych należą: przewlekłe stany zapalne dziąseł, niewłaściwa higiena jamy ustnej (nieusuwane złogi kamienia nazębnego, szorowanie zębów), a także wady zgryzu czy niewłaściwa dieta.

Przesuwanie się brzegu dziąsła w stronę korzenia zęba powoduje odsłonięcie obszaru, w którym jego korona łączy się z jego korzeniem, czyli szyjki zęba.

Przyczyny odsłoniętych szyjek zębowych

Po pierwsze należy jasno i wyraźnie zaznaczyć, że cofanie się dziąseł i spadek ich sprężystości nie jest zjawiskiem normalnym w żadnym wieku.

Odsłonięte szyjki zębowe nie pojawiają się więc samoczynnie, a ich podstawą najczęściej jest niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz brak regularnych wizyt u stomatologa.

Niedokładne oczyszczanie powierzchni szkliwa z gromadzącej się na niej płytki bakteryjnej, pomijanie przestrzeni międzyzębowych, zalegające złogi kamienia nazębnego. Wszystkie te aspekty wpływają na powstawanie stanów zapalnych dziąseł.

Bagatelizowane lub niezauważone zapalenia dziąseł prowadzą do ich rozwoju i przekształcenia się w zapalenia przyzębia. Tak zaawansowane stadium choroby skutkuje ubytkiem kości, obnażaniem części korzenia oraz w skrajnych przypadkach rozchwianiem zębów i ich utratą. Dlatego tak ważnym jest reagowanie na odsłanianie się szyjek zębowych oraz podjęcie właściwych środków dla poprawy sytuacji.

Paradoksalnie problem wywołać może nie tylko niedostateczne oczyszczanie jamy ustnej, ale również zbyt intensywne szczotkowanie zębów.

Twarda szczoteczka, wysoko abrazyjna, wybielająca pasta, niewłaściwa technika szczotkowania i zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni szkliwa to bardzo prosta droga do uszkodzenia brzegu dziąsła, a następnie utraty jego tkanek.

Obecnie w dobie pogodni za śnieżnobiałym uśmiechem pojawia się coraz więcej bardzo ściernych preparatów, które wielu z nas stosuje bez zastanowienia. Podobnie wygląda sytuacja z domowymi sposobami wybielania zębów.

Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, rozkruszone tabletki z węglem nie są sprzymierzeńcami zdrowia dziąseł. Warto więc mieć świadomość, że takie działanie może również skutkować recesją dziąseł i odsłanianiem się szyjek zębów. 

Dlaczego przy odsłoniętych szyjkach zębowych pojawia się nadwrażliwość?

Szyjka zęba to również miejsce połączenia szkliwno-cementowego. Zarówno szkliwo, jak i cement są twardymi tkankami zęba, które osłaniają znajdującą się głębiej zębinę. Wyróżniamy 3 rodzaje połączenia szkliwno-cementowego.

  1. Szkliwo nachodzi na cement – jest to opcja idealna, ponieważ zębina, w której znajdują się kanaliki prowadzące do unerwionej miazgi jest osłonięta i nie odbiera bodźców z zewnątrz. Takie połączenie występuje w ok. 60% przypadków.
  2. Szkliwo styka się z cementem – w tej wersji zębina również jest osłonięta, jednak przez cieńszą warstwę ‘ochronną’ na styku szkliwa i cementu może dochodzić do sporadycznej nadwrażliwości (ok. 30% przypadków).
  3. Występuje przerwa pomiędzy szkliwem, a cementem – taki przypadek dotyczy ok. 10% populacji i powoduje ekspozycję zębiny. W takiej sytuacji odsłonięte kanaliki sprawiają, że bodźce docierają do miazgi i powodują silny, przeszywający ból. Właśnie ta wersja głównie wpływa na powstanie nadwrażliwości towarzyszącej odsłonięciu szyjek zębowych.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych jest procesem, którego powodzenie zależy przede wszystkim od pacjenta. Podstawą działania jest usunięcie wszystkich czynników powodujących problem oraz zdecydowana poprawa higieny jamy ustnej.

Nie obejdzie się zatem bez wizyty w gabinecie stomatologicznym lub gabinecie higieny, której celem będzie przede wszystkim skontrolowanie stanu naszych zębów i dziąseł, a następnie dokładne oczyszczenie zębów ze złogów kamienia nazębnego (skaling i piaskowanie). Jeśli dodatkowo borykamy się ze stanem zapalnym dziąseł stomatolog lub higienistka mogą zalecić stosowanie preparatów zawierających chlorheksydynę (np. płukanki, takie jak: Eludril, Curasept, GUM ParoeX).

Następny krok to instruktaż higieny jamy ustnej, polegający na dobraniu odpowiednich narzędzi (miękka szczoteczka do zębów, nitka dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe, irygator dentystyczny) oraz zaprezentowaniu sposobu w jaki należy z nich korzystać. Jest to świetny czas na dopytanie specjalisty o wszystkie intrygujące nas aspekty dbania o zdrowie zębów oraz rozwianie ewentualnych wątpliwości.

Pasta na odsłonięte szyjki zębowe

W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych stosować możemy dwa rodzaje past. Pierwsza grupa to produkty poprawiające kondycję dziąseł i zapobiegające powstawaniu stanów zapalnych. Będą to więc pasty zawierające, np.

chlorheksydynę, wyciągi ziołowe, witaminę E, kwas hialuronowy. Ich stosowanie ogranicza odkładanie płytki nazębnej, działa antybaketryjnie i przeciwzapalnie, a także łagodząco i regenerująco na miękkie tkanki przyzębia.

Druga grupa to natomiast pasty przeznaczone do zwalczania nadwrażliwości zębowej.

Te produkty sprawdzą się u osób, które po odsłonięciu szyjek zębowych cierpią z powodu obnażenia zębiny, a co za tym idzie właśnie nadwrażliwości.

Bardzo dobrze sprawdzą się wówczas preparaty zawierające hydroksyapatyt, fluor, azotan potasu czy wapń. Przykładami takich artykułów są: ApaCare, Biorepair Wrażliwe Zęby lub Vitis Sensitive.

Bardzo ważną kwestią w przypadku doboru pasty do zębów na odsłonięte szyjki zębowe jest jej współczynnik ścieralności (RDA). Nie powinien on być wyższy niż 50. Należy unikać zatem past intensywnie wybielających, a także tych zawierających wyraźne drobinki polerujące zęby.

Periodontologia Kraków | ESCLINIC

Tak.

Jest ono bardzo pomocne podczas diagnozowania Twojego problemu oraz obserwacji postępów wdrożonego leczenia periodontologicznego ( również podczas różnicowania poszczególnych rodzajów chorób przyzębia, a szczególnie agresywnej postaci paradontozy ). Lekarz kontroluje przede wszystkim stan kości, może wykryć obecność kamienia poddziąsłowego oraz nawisające wypełnienia.

Czy „wydłużanie się” korony zęba zawsze jest objawem choroby?

Nie zawsze. Od około 25 – 30 roku życia rozpoczyna się tak zwany starczy zanik przyzębia. Polega on na powolnym przemieszczaniu się dziąsła wraz z więzadłami mocującymi ząb w kości w kierunku korzenia zęba dając efekt wydłużania korony tego zęba. Jest to proces bezbolesny, ale nieunikniony.

Objawem choroby jest stosunkowo szybkie obniżenie dziąsła – jeśli masz wątpliwości umów się do naszego lekarza periodontologa, który przeprowadzi właściwą diagnostykę.

Czy palenie tytoniu i stres wpływają na rozwój choroby przyzębia?

  • Tak, zdecydowanie.
  • Palenie tytoniu powoduje nasilone odkładanie się złogów nazębnych, obniżenie odporności Twojego organizmu oraz sprzyja rozwojowi groźnych bakterii.
  • Z kolei wpływ stresu na powstawanie paradontozy może wynikać z zaniedbań higieny, nieprawidłowego odżywiania, częstego palenia tytoniu oraz spadku odporności organizmu.

Czym właściwie jest paradontoza?

Jest to choroba szeroko rozpowszechniona, dotyczy tkanek otaczających ząb, a w konsekwencji samego zęba ( nieleczona powoduje utratę zębów ).

Główną przyczyną jest płytka nazębna, będąca rezerwuarem bakterii atakujących przyzębie, a w konsekwencji zapalenie dziąseł. Do rozwoju tej choroby dodatkowo przyczynia się wiele czynników.

Cukrzyca, stres, zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, starszy wiek, choroby krwi, alkohol, palenie tytoniu, osteoporoza, wady zgryzu oraz inne choroby ogólnoustrojowe.

Jest to choroba uleczalna, ale przewlekła. Walka z nią wymaga dużej cierpliwości i zaangażowania ( zarówno z Twojej strony jak i specjalisty ).

Musisz nastawić się na idealną higienę jamy ustnej, samokontrolę, obowiązkowość i systematyczność w zgłaszaniu się na wizyty kontrolne w naszej Klinice oraz wypełnianie zaleceń Twojego lekarza!

Jakie są skutki paradontozy?

Do najczęstszych dolegliwości spowodowanych paradontozą należą krwawienia z dziąseł, nadwrażliwość zębów, przykry zapach z ust.

Nieleczona paradontoza doprowadzi do ubytków kości wokół zębów, obniżania się dziąseł i przemieszczania się zębów, co w konsekwencji doprowadzi do nieuchronnej utraty zębów.

Z kolei przy tak rozwiniętej chorobie dziąseł wykonanie komfortowych uzupełnień protetycznych jest trudnym zabiegiem ( można zastosować protezy oparte na koronach teleskopowych ).

Nieleczona paradontoza zwiększa ryzyko wystąpienia różnorakich powikłań ogólnych. Choroby serca ( przede wszystkim wady zastawkowe ), miażdżyca naczyń krwionośnych, udary mózgu, przedwczesne porody, zapalenia płuc, choroba reumatyczna czy cukrzyca to tylko nieliczne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *