Diadynamik (prądy bernarda) – wskazania, przebieg zabiegu, skutki uboczne

Diadynamik (prądy Bernarda) – wskazania, przebieg zabiegu, skutki uboczne

Fot. Iván Jesús Cruz Civieta / Getty Images

Prądy diadynamiczne to częsty zabieg wykonywany przez fizjoterapeutów. Inną nazwą prądów diadynamicznych są prądy Bernarda. Nazwa pochodzi od nazwiska lekarza francuskiego pochodzenia, który opisał i wyróżnił kilka ich rodzajów.

Prądy diadynamiczne (dd) wykorzystuje się u osób cierpiących na choroby stawów i kręgosłupa, dyskopatie, reumatyzm, dystrofie mięśniowe, nerwobóle lub stany po urazie mechanicznym. W zależności od leczonego schorzenia, fizjoterapeuta dobiera prądy o określonych parametrach. Prądy Bernarda mają jednak swoje ograniczenia i nie mogą być stosowane u osób z rozrusznikiem serca.

Czym są i jak działają prądy diadynamiczne?

Prądy diadynamiczne Bernarda cechują się niskimi wartościami częstotliwości w zakresie 50 i 100 Hz. Prądy Bernarda wysyłane są w postaci dopasowanych i regularnych impulsów, które mają za zadanie wywołanie określonej reakcji ludzkiego organizmu.

Jest to zabieg całkowicie nieinwazyjny i sam w sobie nie wywołuje bólu. Pacjent poddany działaniu rożnych rodzajów prądów diadynamicznych może odczuwać jedynie niewielkie mrowienie w miejscu drażnienia. Czas trwania pojedynczego zabiegu to około 10 minut.

Aby uzyskać najlepsze efekty, należy powtarzać zabiegi codziennie przez około 2 tygodnie.

Polecamy: Prądy tens pomocą w bólu – rehabilitacja, przeciwwskazania, zabiegi

Prądy diadynamiczne – wskazania

Prądy Bernarda mają szerokie spektrum działania i z powodzeniem stosowane są przy bólach kręgosłupa, dyskopatiach, schorzeniach reumatycznych lub urazach nerwu trójdzielnego lub splotu barkowego. Dobre rezultaty daje terapia prądami diadynamicznymi osób cierpiących na przewlekłe bóle mięśni.

Prądy diadynamiczne – przeciwwskazania

Niestety nie wszyscy mogą korzystać z dobroczynnego działania prądów diadynamicznych. W związku z tym, że pacjent ma do czynienia z prądem elektrycznym, nie może mieć w ciele żadnych generatorów prądu: rozruszników serca lub implantów metalowych (endoprotez).

Dużym przeciwwskazaniem są również: podatność na zakrzepy (w tym zakrzepowe zapalenie żył), porażenia spastyczne, lokalne zaburzenia czucia, infekcje organizmu, stan po naświetleniu promieniowaniem jonizującym lub nowotwory.

Z racji tego, że elektrody umieszcza się na skórze, musi być ona pozbawiona stanów zapalnych, co mogłoby zaostrzyć dolegliwości dermatologiczne. Podczas stosowania prądów diadynamicznych skutków ubocznych praktycznie się nie obserwuje.

Jedynymi zagrożeniami mogą być lekkie podrażnienia i zaczerwieniania skóry.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu: 

Prądy diadynamiczne – metodyka

Do zabiegów wykorzystuje się niewielkie, płaskie elektrody przewodzące, najczęściej wykonane z cyny. Ich wielkość jest zależna od miejsca, które będzie podlegało stymulacji. Standardowo należy zastosować dwie elektrody: katodę i anodę, aby między nimi mogło dojść do swobodnego przepływu prądu obejmującego leczony obszar.

Aby zmniejszyć oporność, jaką naturalnie ma skóra człowieka, gazy z elektrodami nasączane są chlorkiem sodu. Podkłady z elektrodami nie mogą na siebie nachodzić. Fizjoterapeuta musi umocować elektrody na ciele pacjenta i za pomocą urządzenia generującego prąd manipuluje jego natężeniem tak, aby pacjent czuł się komfortowo. Wartość ta nie powinna przekraczać 3 mA.

Pacjentom towarzyszy wówczas delikatne uczucie mrowienie lub „gilgotania”. Nie wolno samemu dotykać elektrod ani poprawiać ich lokalizacji na ciele. Po zakończeniu zabiegu fizjoterapeuta zmniejsza natężenie płynącego prądu do 0, po czym zdejmuje elektrody. W miejscu kontaktu elektrod ze skórą mogą pojawić się drobne zaczerwienienie lub wysypka. Zazwyczaj znikają po kilku minutach.

Jeśli nie zejdą, może to świadczyć o uczuleniu na materiał, z jakiego wykonane są elektrody.

Polecamy: Elektroterapia – rodzaje, wskazania oraz przeciwwskazania

Wyróżnia się kilka rodzajów prądów dd, różniących się m.in. częstotliwością :

 • DF – pochodzi od francuskiego diphase fixe i wykorzystuje prądy o częstotliwości 100 Hz, których czas impulsu wynosi 10 ms. Taki prąd zmniejsza napięcie mięśniowe chorego i jednocześnie działa znieczulająco.
 • MF – od słów monophase fixe, wykorzystuje sinusoidalny prąd o częstotliwości 50 Hz z takim samym czasie trwania impulsów jak prądy DF. Prądy MF działają przeciwbólowo i odżywiają tkanki.
 • CP – fr. courtes periodes, stosowany jest przede wszystkim przy krwiakach, które dzięki zabiegowi szybciej się wchłaniają. Ponadto prądy CP obniżają napięcia mięśniowe i zwiększają ukrwienie.
 • LP – fr. longues periodes, wykorzystuje analogiczny prąd modulowany oraz przesunięcie w fazie o 180°. Działa przede wszystkim przeciwbólowo.
 • MM – od francuskich słów monophase module, tak jak prąd LP jest modulowany w amplitudzie i wykorzystuje się go głównie do elektrostymulacji mięśni zdrowych lub uszkodzonych w niewielkim stopniu.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Prądy diadynamiczne- cena, przeciwwskazania, czas trwania zabiegu. Przeczytaj i dowiedz się więcej

Zabieg z użyciem prądów diadynamicznych, zwany diadynamik, DD, prądy diadynamiczne czy prądy Bernarda, zalicza się do zabiegów z dziedziny fizykoterapii, a dokładnie elektroterapii. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i często zlecany np. w przypadku nerwobóli czy migreny.

Jeśli borykasz się z którymś z wymienionych problemów, być może zostanie przepisany i Tobie. Sprawdź, czy będziesz musiał długo czekać na ten zabieg w ramach NFZ i ile będziesz musiał zapłacić, decydując się na jego wykonanie prywatnie.

W artykule znajdziesz przydatne informacji dotyczące dostępności, cen oraz wskazań i przeciwwskazań do wykonywania zabiegu z użyciem prądów diadynamicznych.

Diadynamik (prądy Bernarda) – wskazania, przebieg zabiegu, skutki uboczne

Zabieg z użyciem prądów diadynamicznych- na czym polega

Prądy diadynamiczne zwane również diadynamik, DD lub prądy Bernarda, to zabieg z dziedziny elektroterapii, który ma bardzo szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Zleca się go przede wszystkim osobom borykającym się z nerwobólami, schorzeniami kręgosłupa i reumatologicznymi a także w przypadku dyskopatii.

Wyróżnić można sześć rodzajów prądów diadynamicznych (DF, CP, LP, MF, RS i MM), które mają różne zastosowanie i które dobiera się w zależności od schorzenia. Są to prądy o małej częstotliwości (50, 100 Hz).Podczas zabiegu pacjent nie powinien odczuwać żadnych dolegliwości bólowych, ewentualnie lekkie mrowienie. Czas trwania zabiegu to około 6-8 minut.

Zwykle zapisuje się go w seriach i wykonuje przez 5 lub 10 dni zabiegowych.

Prądy diadynamiczne wykorzystywane są także w gabinetach kosmetycznych. Pomagają ujędrnić skórę, zapobiegają jej zwiotczeniu. Zabiegi z użyciem tych prądów mają także skuteczne zastosowanie w terapii antycellulitowej, zwiększają procesy metaboliczne i pomagają usunąć toksyny z organizmu.

Skierowanie na prądy diadynamiczne

Według przepisów, skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli także lekarz rodzinny. Tylko w przypadku wad postawy (które są przyczyną kierowania na rehabilitację narządu ruchu), lekarz POZ nie wystawi skierowania, zrobi to jedynie specjalista (np.

rehabilitacji ogólnej lub medycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu). W praktyce jednak, lekarze rodzinni bardzo rzadko, o ile w ogóle, wystawiają zlecenia na zabiegi.

Zwykle kierują pacjentów do poradni specjalistycznej (przeważnie rehabilitacji medycznej), gdzie lekarz specjalista decyduje o ilości i rodzaju zabiegów, z których powinien skorzystać pacjent.

Co ważne, skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne jest ważne 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie skierowanie musi zostać zarejestrowane w miejscu udzielania świadczeń, co oznacza, że tyle czasu mamy na dostarczenie oryginały skierowania do placówki, w której zdecydowaliśmy się skorzystać z rehabilitacji.

Zabieg z użyciem prądów diadynamicznych w ramach NFZ

Jeśli chodzi o wykonanie zabiegu w pracowniach fizjoterapii na NFZ, wykonamy go w zdecydowanej większości z nich.

Biorąc pod uwagę terminy na ten zabieg, nie należą one do najdłuższych, (podobnie jak w przypadku innych zabiegów z dziedziny elektroterapii).

W zależności od placówki, można ten zabieg wykonać już w ciągu 1-3 miesięcy od zapisu, co w przypadku zabiegów, jest tempem ekspresowym… ???? Oczywiście zdarzają się i takie placówki, w których poczekamy około roku, jednak są to przypadki bardzo rzadkie.

Mówić o terminach, nie należy zapominać, że raczej nigdy, nie zdarza się, że pacjent otrzymuje skierowanie tylko na diadynamik. Zwykle zabieg ten, jest jednym z kilku innych, zleconych przez lekarza. Wówczas, w zależności od przepisanych zabiegów termin, nie musi być już tak krótki.

Wystarczy, że mamy na skierowaniu masaż klasyczny lub laser, i już będziemy zmuszeni czekać na termin ponad rok (jeśli chcemy wykonać zabiegi w jednym czasie).

Więcej o kolejkach na zabiegi- od czego zależą i jak je skrócić przeczytacie w naszym artykule: Dostałeś skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne? Przeraziły Cię odległe terminy? Sprawdź, jak skorzystać z rehabilitacji szybciej.

Zabieg z użyciem prądów diadynamicznych prywatnie

W zależności od placówki i miasta, ceny wahają się od około 5 do 20 zł za jeden zabieg. Najwięcej za diadynamik zapłacimy w stolicy- średnio, około 15-20 zł oraz w Gdyni- 10-20 zł. Nieco niższe koszty czekają mieszkańców Łodzi: 7-15 zł, Katowic: 6-10 zł oraz Kielc: 5-10 zł.

Ceny zależne są od renomy placówki, a przede wszystkim sprzętu i profesjonalistów wykonujących zabiegi.Warto szukać placówek, które oferują zniżki, w przypadku gdy pacjent decyduje się na zakup zabiegów w pakiecie (zwykle 10 zabiegów). Możemy liczyć wówczas np.

na 10-20% upustu, lub jeden zabieg w gratisie.

Wskazania do wykonania zabiegów z użyciem prądów diadynamicznych

Wśród najczęstszych wskazań do wykonania zabiegów z użyciem prądów diadynamicznych są:

 • nerwobóle,
 • bóle migrenowe,
 • stany po urazach stawów i mięśni,
 • odmrożenia,
 • choroby zwyrodnieniowe stawów,
 • obrzęki,
 • rwa kulszowa,
 • dyskopatia,
 • bóle mięśni,
 • półpasiec,
 • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
 • choroby zwyrodnieniowe stawów.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegów z użyciem prądów diadynamicznych

Przeciwwskazaniami do wykonania tych zabiegów są między innymi:

 • gorączka,
 • ciąża,
 • rozrusznik serca,
 • miażdżyca,
 • ostre stany zapalne,
 • infekcje,
 • krwotok,
 • zaburzenia czucia,
 • nowotwory,
 • zakrzepy.

Korzyści wynikające z zastosowania prądów diadynamicznych

Zabieg z użyciem prądów diadynamicznych ma wiele korzystnych działań, a wśród najczęściej spotykanych wyróżnia się:

 • działanie przeciwbólowe,
 • poprawienie ukrwienia,
 • zmniejszenie obrzęków,
 • poprawienie krążenia,
 • poprawienie przemiany materii,
 • działanie przeciwzapalne.

Przygotowanie do zabiegu z użyciem prądów diadynamicznych

Zabieg z użyciem prądów diadynamicznych nie wymaga specjalnego przygotowania. Miejsce na ciele które ma być poddane działaniu prądów diadynamicznych musi być odsłonięte, a skóra pacjenta powinna być czysta i sucha. Wszelkie metalowe ozdoby takie jak np. biżuteria powinny być zdjęte na czas przeprowadzania zabiegu.

You might be interested:  Próchnica wtórna – przyczyny, objawy, leczenie próchnicy pod plombą

Autorzy: Katarzyna Surowiec, Ewelina Jagieła, Doradcy Medyczni

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Fizykoterapia – Rehafiz Poznań

Jedną z naszych specjalności już od lat stanowi stosowana często w fizjoterapii lecznicza metoda, jaką jest fizykoterapia. Poznań to lokalizacja naszego gabinetu, gdzie zapraszamy na zabiegi przy użyciu wielorakich fizycznych bodźców, takich jak np.

ultradźwięki, zimno, ciepło, prąd elektryczny, pole magnetyczne, masaże wirowe. Pozwalają one wywołać procesy biologiczne w tkankach, przez co zostają złagodzone różnego rodzaju objawy chorobowe, takie jak opuchlizna lub zapalenia.

Co więcej, sprawność fizyczna pacjenta może dzięki nim ulec znacznej poprawie.

Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać najbardziej optymalny rezultat, bez efektów ubocznych, należy poddać się zabiegom fizykoterapii jedynie u specjalisty. W naszym gabinecie pracują wyłącznie wykwalifikowani profesjonaliści, którzy pracują przy użyciu nowoczesnych i w pełni sprawnych urządzeń. 

Najważniejszą naszą cechą jest elastyczność, zaangażowanie oraz fachowość. Wiemy, że niezwykle istotne jest, by wszyscy nasi pracownicy wciąż rozwijali swoje kompetencje uczęszczając na rozmaite szkolenia oraz odpowiednio stosując niestandardowe rozwiązania. Jednakże, kolejnym bardzo ważnym elementem, który decyduje o jakości usługi jest także wyposażenie gabinetu.

Regularnie dbamy o nasz wysokiej jakości sprzęt i organizujemy regularne przeglądy, co sprawia, że przeprowadzona rehabilitacja odbywa się w stosownych oraz przyjaznych dla pacjenta warunkach. Serdecznie zapraszamy do Rehafiz w Poznaniu!

 • Fizykoterapia z naszej oferty
 • Diadynamik (prądy Bernarda) – wskazania, przebieg zabiegu, skutki uboczne
 • Prąd galwaniczny 

Do przeprowadzenia galwanizacji stosujemy prąd stały, ewentualnie prąd wypełniony przebiegiem średniej częstotliwości. Jedynym parametrem prądu stałego jest jego wartość. W przypadku zabiegów galwanizacji kluczowe znaczenie ma polaryzacja.

Zabieg galwanizacji może być poprzeczny lub podłużny. W zabiegu podłużnym galwanizacja może mieć charakter wstępujący lub zstępujący.Przepływ zstępujący stosuje się w celu:• obniżenia pobudliwości• rozluźnienia mięśnia• zmniejszenia bóluPrzepływ wstępujący stosuje się w celu:• zwiększenia pobudliwości np.

przy niedowładachAnoda zmniejsza pobudliwość, obniża napięcie mięśnioweKatoda powoduje wzrost napięcia mięśniowego, zaczerwienienie skóryLeczymy nią:• zespoły bólowe związane z zapaleniem nerwów, splotów i korzeni nerwowych• zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa• utrudnione zrosty kostne• zaburzenia krążenia obwodowego

Prądy diadynamiczne

Prądy diadynamiczne, –Słowo diadynamik oznacza przenikanie w głąb. To sinusoidalnie zmienny prąd o niskiej częstotliwości. Wykazują one silnie działanie przeciwbólowe i przekrwienie.

W czasie zabiegu pacjent powinien odczuwać wyraźne mrowienie pod elektrodami.

Przez odpowiednie kombinacje dwóch podstawowych częstotliwości oraz modulację amplitudy i częstotliwości powstaje 7 rodzajów prądu diadynamicznego tj : MF,DF, CP, LP, RS, MM, CP-ISO.

Wskazania:stany bólowe, przeczulica, nerwobóle, zesztywnienia stawowe, stany pourazowe z obrzękiem, krwiaki, zaburzenia troficzne, odmrożenia, dyskopatie, poprawa krwiobiegu, zwichnięcia, skręcenia

Prądy Traberta

Prądy Traberta, (Ultra Reizt) – jest to jednobiegunowy prąd prostokątny o czasie trwania 2 ms i czasie przerwy 5 ms, co oznacza częstotliwość 142 Hz. Celem jego jest silne działanie przeciwbólowe.

Prąd ten wywołuje drżenie mięśni, wibracje, zmniejszając ich napięcie, co zwiększa efekt przeciwbólowy prądu.

Ważne jest tu ułożenie elektrod :• lokalnie ( w obrębie stawów kończyn, poprzecznie)• segmentarnie ( centralnie na dany segment na kręgosłupie)

Wskazania:zespoły korzeniowe, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, stany po urazach, reumatoidalne zapalenie stawów, neuralgia, mięśniobóle, atrofia Sudecka, zaburzenia krążenia obwodowego

Prądy interferencyjne

Prądy interferencyjne mają częstotliwość podstawową zwaną podnośną. Jej wartość w prostszych urządzeniach wynosi 4kHz. Nowocześniejsze urządzenia umożliwiają zmianę tej wartości w zakresie od 2kHz do 10kHz.

W celu uzyskania interferencji częstotliwość podstawowa jest modulowana niską częstotliwością o wartościach od 2Hz do 100Hz. Prądy średniej częstotliwości głęboko wnikają w tkankę w związku z jej pojemnościowym charakterem.

Efekty terapeutyczne prądów interferencyjnych są podobne jak prądów niskiej częstotliwości, aczkolwiek z pewnych względów ten rodzaj prądów jest bardziej korzystny dla pacjenta.

Wskazania:zmniejszenie bólu i obrzęku, reedukacja mięśni, nietrzymanie moczu, stymulacja ukł. krążenia, usprawnienie narządów jamy brzusznej

Prądy Kotz'a

Prądy średniej częstotliwości słabiej oddziałują na receptory czuciowe skóry aniżeli np. prądy niskiej częstotliwości. Daje to możliwość ustawienia większej wartości amplitudy i uzyskania pełniejszego skurczu mięśnia.

Prądy średniej częstotliwości wnikają głębiej w tkankę w związku z jej częściowo pojemnościowym charakterem. Prąd średniej częstotliwości ciągły powoduje stały skurcz mięśnia. Stały skurcz doprowadza do upośledzenia ukrwienia i bólu mięśnia.

Aby uzyskać efekt terapeutyczny (gimnastykę) trzeba stosować modulację.

Wskazania:reedukacja siły mięśniowej, program treningowy mięśni, leczenie urazów tkanek w celu uzyskania efektu przeciwbólowego i przekrwiennego, poprawa krążenia, leczenie płaskostopia, skolioz ( niewielki kąt skrzywienia, bez rotacji)

Prąd Tens

TENS – czyli Przezskórna Stymulacja Włókien Nerwowych – Polega na stymulacji nerwów obwodowych przy pomocy prądu impulsowego małej częstotliwości ( powyżej 10 Hz, najczęściej w granicach od 40-100 Hz ), w celu zwalczania ostrych i przewlekłych zespołów bólowych .

Przeciwbólowe działanie oparte jest na teorii kontrolowanego przepustu rdzeniowego Walla i Melzacka oraz na teorii endorfin. Ważny jest nie tylko dobór odpowiednich parametrów do zabiegu, ale również sposób ułożenia elektrod.

Stosuje się małe natężenie prądu, poniżej progu bólu, wywołujące wyraźne uczucie mrowienia lub wibracji.

Wskazania:bóle przewlekłe, ostre zespoły bólowe, stany pourazowe, bóle głowy, migrena, neuralgie

Elektrostymulacja

Elektrostymulacja – to stymulacja czynnościowa mięśni za pomocą prądu. Zabieg pobudza mięśnie do skurczu (mięśnie kurczą się i rozluźniają w rytm płynącego z przerwami prądu). Elektrostymulacja mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy) aplikuje się jako substytut naturalnych pobudzeń w celu wzmocnienia ich lub poprawy przewodzenia obwodowego.

Prądy impulsowe

Prąd impulsowy trójkątny – Przerywany prąd galwaniczny o trójkątnym kształcie pulsu stosowany jest w diagnostyce i terapii, szczególnie w przypadku zaburzeń pobudliwości.

W diagnostyce prąd ten stosuje się do wyznaczania krzywej I/t i współczynnika akomodacji, natomiast leczniczo do uzyskania skurczów odnerwionych mięśni (porażenie wiotkie) i stymulacji mięśni gładkich.

Prąd impulsowy prostokątny -Przerywany prąd galwaniczny o prostokątnym kształcie pulsu może być stosowany w diagnostyce i terapii do pobudzania skurczów mięśni nie wykazujących zaburzeń pobudliwości, tzn. mięśni zdrowych lub nieznacznie uszkodzonych. W diagnostyce prąd ten stosuje się do wyznaczania krzywej I/t, wyznaczania wartości reobazy i chronaksji.

Wskazania:porażenia wiotkie mięśni, stymulacja mięśni gładkich, diagnostyka pobudliwości mięśni

Tonoliza

Tonoliza – polega na stymulowaniu mięśni porażonych spastycznie krótkimi impulsami o kształcie trójkąta o wysokim natężeniu, co wywołuje ich skurcz a następnie rozluźnienie.

W momencie rozkurczu mięśni agonistycznych (zginacze) stymuluje się serią impulsów modulowanych w amplitudzie mięśnie antagonistyczne (prostowniki).

Naprzemienna odpowiedz zginaczy i prostowników przetorowuje ponownie odruchowy mechanizm wzajemnego unerwienia i przywraca czasowo równowagę fizjologiczną

Wskazania:porażenia spastyczne mięśni

Mikroprądy

Podstawą oddziaływania biologicznego tak niskich natężeń jest prawo Arndta – Schulza. Wg. tej zasady słabe bodźce wzmagają procesy fizjologiczne, silne je hamują. Mikroprądy są przykładem oddziaływania słabego.

Jedna z teorii działania mikroprądów opiera się na stwierdzeniu, że procesy chorobowe powodują obniżenie potencjału elektrycznego komórek. Pojawia się lokalna „dziura’ dla ładunków. Do komórek uszkodzonych płynie prąd uszkodzenia o wartości 10 – 30uA. Prąd ten został przez naukowców zmierzony.

Przepływ tego prądu powoduje regenerację tkanek. Doprowadzając prąd z zewnątrz wzmagamy naturalne procesy naprawcze organizmu.

Jonoforeza

Jonoforeza – polega na wprowadzeniu do tkanek jonów działających leczniczo za pomocą prądu stałego (galwanicznego). Do jonoforezy mogą być używane tylko te związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej, czyli kwasy, zasady i sole. Po skończeniu zabiegu przez 24-48 godzin jony utrzymują swą koncentrację w tkankach.

Wskazania:stany pourazowe (stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, krwiaki, przykurcze i zesztywnienia po unieruchomieniu), stany przeciążeniowe (bóle mięśniowo-szkieletowe, stany zapalne ścięgien, zespół bolesnego barku), przewlekłe procesy zapalne i zwyrodnieniowo-zapalne (reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe), inne ostre lub przewlekłe stany bólowe (neuralgie, bóle korzeniowe), pobudzenie procesów gojenia i regeneracji (odmroziny, blizny i zrosty, owrzodzenia).

Laseroterapia

Precyzyjne naświetlanie tkanek światłem laserowym poprzez aplikowanie głowicą promieniowania poprzez ściśle określone punkty spustowe bólu. Laser dostarcza do tkanek energię wspomagając procesy regeneracyjne organizmu i przyspiesza gojenie.

Poprzez zmiany w gospodarce tlenowej komórek oraz polaryzację błon komórkowych działania silnie przeciwbólowe.

Aplikacja bezpośrednio na określonych punktach zwiększa skuteczność, koncentrując energię lasera w precyzyjnych i strategicznych dla leczenia miejscach choroby.

Wskazania:blizny chirurgiczne,cellulitis, rozstępyl martwica skóry, mechaniczne uszkodzenia skóry, odleżyny, odmrożenia, oparzenia, owrzodzenia, rany pooperacyjne, urazowe, trądzik, wrastający paznokieć, dyskopatia szyjna, hallux, lumbalgia, neuralgia, ostroga piętowa, półpasiec, reumatoidalne zapalenie stawów, skręcenie stawu, stłuczenia, zespół Sudecka, zespół bolesnego barku, zespół łokcia tenisisty, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Magnetoterapia

Impulsowe pole magnetyczne małej częstotliwości – najczęściej znajdują zastosowanie impulsowe pola magnetyczne o częstotliwości do 50 Hz. Kształt impulsów może być różny: o przebiegu prostokątnym, trapezowym, trójkątnym lub sinusoidalnym.

Natężenie pola magnetycznego, wyrażone w jednostkach indukcji magnetycznej nie przekracza 10 mT. Pola te stosowane są przy użyciu aplikatorów (płaskich, bądź w kształcie szpuli). Zabiegi można wykonywać przez opatrunek gipsowy.

W czasie leczenia polem magnetycznym nie powinno się wykonywać badań rentgenowskich i naświetlań promieniowaniem jonizującym, natomiast można łączyć magnetoterapię z innymi zabiegami fizykalnymi.

 1. Wskazania:
 2. staw rzekomy, opóźniony zrost kostny, osteoporoza, choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, uszkodzenia urazowe, zwichnięcia, skręcenia, świeże złamania, nerwobóle, choroby układu krążenia
 3. Ultradźwięki

Ultradźwięki – to drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę słyszalności ucha ludzkiego. Jak wszystkie fale akustyczne ultradźwięki są drganiami mającymi energię mechaniczną i podlegają one tym samym prawom fizycznym co fale dźwiękowe.

Działanie ultradźwięków polega na przekazaniu energii mechanicznej w sposób zależny od parametrów fali ultradźwiękowej struktury tkanek, przez które przechodzi.

Przekazywanie drgań z głowicy ultradźwiękowej do tkanek jest możliwe dzięki zastosowaniu substancji sprzęgających, które mają podobne właściwości akustyczne jak skóra. Podczas ekspozycji na ultradźwięki w tkankach obserwuje się:

• efekty mechaniczne • efekty termiczne • efekty fizykochemiczne 

Fonoforeza

Fonoforeza– to zabieg polegający na wprowadzeniu odpowiednich leków przez skórę za pomocą energii ultradźwiękowej. Ogrzanie ultradźwiękami podnosi energię kinetyczną cząsteczek leku oraz cząsteczek błony komórkowej. Najczęściej stosuje się leki w postaci żelu, maści o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym.

 • Wskazania:zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej, bóle kręgosłupa, bóle korzeniowe, rwa kulszowa, zespół bolesnego barku, łokcia, nerwobóle, stany pourazowe (stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, krwiaki), zapalenie tkanek miękkich ( mięśnie, ścięgna, powięzie)
 • Światłolecznictwo Sollux
 • Lampa Sollux – Grzanie terapeutyczne powoduje zwiększenie przepływy krwi w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych przy towarzyszącym zwiększeniu ciśnienia w kapilarach, zwiększa przepuszczalność błony komórkowej, zwiększa przemianę metaboliczną, zmienia szybkość przewodzenia nerwów czuciowych, zwiększa elastyczność tkanki kolagenowej w ścięgnach, torebce stawowej, mięśniach
 • Wskazania:zmniejszenie bólu i sztywności, zmniejszenie napięcia mięśni, zwiększenie zakresu ruchu, usprawnienie gojenia tkanek poprzez zwiększenie krążenia krwi
You might be interested:  Jakie Odszkodowanie Za Złamanie Podudzia?

Hydroterapia masaż wirowy kończyn dolnych oraz górnych

Masaż wirowy to masaż przeprowadzany na kończynach górnych lub dolnych w specjalnych wannach. Wanny do masażu wirowego wyposażone są w urządzenia o napędzie mechanicznym, które wprawiają wodę w ruch wirowy.

Szybki ruch wirowy oddziałuje na skórę powierzchniowo z lekkim podrażnieniem oraz zwiększa jej przekrwienie.

Kończyna poddana zabiegowi przeciwstawia się oporowi wiru wody poprzez napinanie mięśni – tym samym zwiększając przekrwienie kończyny. 

Wskazania:przewlekłe stany zapalne, stany pourazowe, przewlekłe zapalenia stawów, zapalenia okołostawowe, przykurcze bliznowate i mięśniowe, choroby zwyrodnieniowe stawów, zespoły bólowe, przygotowanie do niektórych ćwiczeń leczniczych, stany po złamaniach kończyn

Krioterapia 

To użycie zimna do celów terapeutycznych, gdzie ciepło zostaje usunięte z ciała, w wyniku czego obniża się temperatura tkanek. Nośniki zimna to lód, śnieg, woda, ciekły azot, dwutlenek węgla, powietrze. W trakcie zabiegu krioterapii zimno działa na organizm w dwóch fazach.

W pierwszej powoduje zwężenie naczyń w skórze i tkance podskórnej. Jest to reakcja obronna, chroniąca organizm przed utratą ciepła. Jednak po tej pierwszej fazie działania zimna szybko następuje druga, w której naczynie krwionośne ulegają rozszerzeniu. Występuje wtedy przekrwienie tkanek, na które bezpośrednio działa zimno.

W czasie oddziaływania niezbyt nasilonego zimna naczynia krwionośne naprzemiennie, falowo zwężają się i rozszerzają, co zapewnia wystarczający przepływ krwi. Krioterapia działania przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, zmniejsza krwawienie i zapobiega lub ogranicza powstawanie krwiaków pourazowych.

Czas zabiegu wynosi od 30s do 3 min, zależnie od wielkości oziębianej powierzchni.

Wskazania:staw rzekomy, obrzęki pourazowe, obrzęki zapalne, opóźniony zrost kostny, uraz świeży, choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, choroby mięśni, więzadeł, skręcenia, stany zapalne nerwów, nerwobóle, zespoły bólowe

Fala uderzeniowa – chwilowy brak w ofercie

Terapia falą uderzeniową ma bardzo dobre zastosowanie w fizjoterapii. Zabieg polega na leczeniu chorych tkanek przy pomocy fali akustycznej o ukierunkowanej energii. Jej głównymi atutami są szybka ulga bólu i przywracanie sprawności ruchowej. Energia wspiera procesy regeneracyjne i naprawcze kości, ścięgien i innych tkanek miękkich.

Diadynamik – elektroterapia w leczeniu i rehabilitacji

Prądy diadynamiczne Bernarda (diadynamik) przynoszą ulgę między innymi w schorzeniach takich jak choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych, choroba reumatyczna, a także dyskopatia i stany pourazowe narządu ruchu.

Diadynamik

Prądy diadynamiczne są jednym z najchętniej zalecanych zabiegów terapeutycznych. Elektroterapia z wykorzystaniem tych prądów znacząco zmniejsza napięcie mięśniowe i działa przeciwbólowo. Właśnie dlatego są chętnie wykorzystywane w lecznictwie, a ich działanie to jednocześnie:

 • elektrostymulacja mięśni zdrowych lub nieznacznie uszkodzonych;
 • zmniejszenie bólu;
 • zmniejszenie napięcia mięśniowego;
 • wzrost aktywności naczyniowej;
 • poprawa przemiany materii;
 • miejscowe przekrwienie tkanek.

Reklama

Prądy diadynamiczne – wskazania

Prądy diadynamiczne z powodzeniem leczą schorzenia takie jak:

 • dyskopatia;
 • choroba reumatyczna;
 • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i stawów obwodowych;
 • nerwobóle;
 • powikłania po urazach, na przykład naderwanie ścięgna;
 • bóle stawowe;
 • zaniki mięśni i niedowłady;
 • rwa kulszowa lub ramienna;
 • naczyniowe bóle głowy i migrena;
 • zaburzenia krążenia obwodowego;
 • półpasiec.

Stosowane są również w leczeniu skoliozy i płaskostopia, a także jako trening rozgrzewający głęboko położonych mięśni. Co ciekawe, wpływają również na poprawę naszego metabolizmu.

Prądy diadynamiczne – przeciwwskazania

Z elektroterapii prądem diadynamicznym niestety nie mogą skorzystać osoby dotknięte chorobami takimi jak:

 • nowotwory;
 • stany zapalne skóry;
 • miażdżyca;
 • porażenia spastyczne;
 • zakrzepica żył.

Ponadto, wśród przeciwwskazań do tego typu terapii znajdziemy także:

 • ciążę;
 • przerwanie ciągłości skóry;
 • nadwrażliwość na prądy elektryczne;
 • zaburzenia czucia;
 • wszczepiony rozrusznik serca;
 • inne metalowe elementy w organizmie.

Rehabilitacja prądem diadynamicznym

Prądy diadynamiczne znajdują zastosowanie w różnego typu zabiegach fizjoterapeutycznych, jako zabieg z zakresu elektroterapii. Warto wiedzieć, że dzięki rehabilitacji opierającej się na prądach diadynamicznych, możemy uzyskać dużo lepsze efekty niż podczas tradycyjnej rehabilitacji lub przy wsparciu niektórych treningów fizykoterapeutycznych.

Wykorzystywany w leczeniu prąd dotlenia komórki naszego ciała i pozytywnie wpływa na mikrokrążenie. W ten sposób elektroterapia wzmacnia i regeneruje nasz organizm. Dodatkowo, terapia prądem diadynamik, pozwala cieszyć się lepszym napięciem i jędrnością skóry. Dlatego też stosowana jest powszechnie w kosmetologii.

Reklama

Przygotowania do zabiegu 

Aby poddać się zabiegowi prądem diadynamicznym, należy odpowiednio się przygotować. Podczas samego zabiegu należy zdjąć ubrania z okolicy pola zabiegowego. Pamiętajmy również, by zdjąć metalowe akcesoria, elementy stroju, pasek, zegarek czy biżuterię.

Zabieg wykonywany jest w wygodnej dla pacjenta pozycji, która pozwala na rozluźnienie mięśni. W trakcie terapii pacjent powinien informować terapeutę o występujących odczuciach i ewentualnych dolegliwościach. Po zabiegu każdy pacjent proszony jest o odczekanie około 30 minut, zanim bezpiecznie opuści gabinet.

Czytaj też:

Autor: Ewa Więckiewicz

Auryzacja medyczna: dr n. med. Łukasz Kikowski, Dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Rehabilitacji CREATOR w Łodzi

Diadynamik

Diadynamik jest często stosowany w różnego rodzaju zabiegach rehabilitacyjnych – przede wszystkim w rehabilitacji pourazowej. To zabieg wykorzystujący prąd o niskiej częstotliwości (50 i 100 Hz), o charakterze modulowanym.

Powstaje on w wyniku nałożenia się prądu sinusoidalnego na prąd stały. Posiada właściwości przeciwbólowe i rozkurczowe. Skutecznie łagodzi napięcie mięśni, poprawia przewodnictwo nerwowe i przepustowość naczyń krwionośnych.

Znalazł zastosowanie w leczeniu bólów kręgosłupa i chorobie zwyrodnieniowej stawów.

1. Zastosowanie elektroterapii w leczeniu

Diadynamik to zabieg wykorzystujący działanie prądu diadynamicznego, który znalazł zastosowanie przede wszystkim w elektroterapii. Bazuje on na prądach o niskiej częstotliwości. Przed zabiegiem należy zdjąć ubrania, które mogłyby stanowić barierę dla elektroterapii.

Trzeba również zdjąć metalowe elementy stroju i paski. Zabieg wykonywany jest w wygodnej dla pacjenta pozycji, która pozwala na rozluźnienie mięśni. W jego trakcie można zdawać terapeucie relację z występujących odczuć. Bezpośrednio po zabiegu, pacjent powinien odczekać ok.

30 minut, zanim uda się do domu.

Diadynamik jest szeroko stosowany w lecznictwie, a jego główne funkcje to:

 • stymulacja mięśni zdrowych i uszkodzonych,
 • rozluźnienie napięcia mięśniowego,
 • rozwój masy mięśniowej,
 • polepszenie aktywności naczyniowej,
 • redukcja bólu,
 • miejscowe przekrwienie tkanek,
 • poprawa przemiany materii.

2. Kto może poddać się zabiegowi diadynamik?

Przeprowadzenie zabiegu wskazane jest w terapii osób cierpiących na:

 • chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa lub stawów,
 • zapalenie okołostawowe,
 • schorzenie układu nerwowego, takie jak nerwobóle,
 • naczyniowe bóle głowy lub migrenę.
 • powikłania po urazach stawów, ścięgien i mięśni,
 • zaniki mięśni i niedowłady,
 • chorobę Raynauda,
 • problemy ze zrostem kostnym,
 • porażenie nerwu twarzowego,
 • półpasiec,
 • rwę kulszową lub ramienną,
 • odmrożenie,
 • zaburzenia krążenia obwodowego,
 • obrzęki spowodowane zaburzeniami odżywiania,
 • krwiaki i wysięki.

Z drugiej strony, zabieg nie może mieć miejsca u osoby posiadającej:

 • stan zapalny skóry,
 • rozrusznik serca,
 • nowotwór,
 • miażdżycę,
 • ciążę,
 • porażenia spastyczne,
 • ubytki naskórka,
 • nadwrażliwość na prądy elektryczne,
 • zaburzenia czucia,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • metalowe elementy w organizmie.

Rehabilitacja opierająca się na prądach diadynamicznych daje dużo lepszy efekt niż tradycyjna rehabilitacja oraz treningi fizykoterapeutyczne. Powoduje ona zmniejszenie napięcia mięśniowego i łagodzi ból.

Dzięki wykorzystaniu prądu polepsza się krążenie, a komórki ciała są lepiej dotlenione. W ten sposób elektroterapia uskutecznia regenerację organizmu. Dodatkowo, terapia prądem diadynamik skutkuje wzmocnieniem mięśni, a także lepszym napięciem i jędrnością skóry.

Dlatego też, prąd diadynamik stosowany jest powszechnie w kosmetologii.

Artykuł zweryfikowany przez: Lek. Izabela Lenartowicz Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Prowadzi Klinikę Medycyny Estetycznej. Joanna Krocz,  ponad rok temu

Rehabilitacja – Fizykoterapia

Krioterapia

 • – Zabiegi z krioterapii miejscowej- Zabiegi w komorze krioterapeutycznej
 • Krioterapia miejscowa polega na przyłożeniu przy pomocy specjalnego aplikatora bardzo niskiej temperatury, która dostarczana jest do miejsca zmienionego chorobowo.
 • Wskazania:
 • zapalenia stawów
 • zmiany zapalne stawów o podłożu metabolicznym
 • przewlekłe zapalenie kręgosłupa szyjnego
 • zespół bolesnego barku
 • zapalenie okołostawowe ścięgien torebki stawowej i mięśni
 • zespół fibromialgia (choroby reumatyczne tkanek miękkich)
 • zwichnięcie i skręcenie urazowe stawów
 • uszkodzenie łąkotki
 • naderwanie ścięgien i mięśni
 • zwalczanie przewlekłego i patologicznego bólu (metoda zachowawcza)
 • zwalczanie odruchowej i ośrodkowej spastyczności mięśni w procesie rehabilitacji   neurologicznej
 • ostre i zadawnione urazy sportowe i pooperacyjne oraz dla odnowy biologicznej
 • u przemęczonych fizycznie i psychicznie osób dorosłych
 • u sportowców wyczynowych
 • zespoły bólu mięśniowo-powięziowego

Przeciwwskazania:

 • krioglobulinemia
 • kriofibrynogemiaa
 • agammaglobulinemia
 • nocna napadowa hemoglobinuria
 • ropno-zgorzelinowe zmiany na skórze
 • neuropatie układu współczulnego
 • niedoczynność tarczycy
 • znaczna niedokrwistość
 • stosowanie niektórych leków (neuroleptyki i alkohol)
 • wyniszczenie i wychłodzenie organizmu
 • schorzenia mięśnia sercowego lub aparatu zastawkowego serca w okresie niewydolności krążenia
 • przecieki żylno-tętnicze w płucach
 • ciężkie postacie dusznicy bolesnej wysiłkowej i dusznicy bolesnej spontanicznej
 • różnego pochodzenia ostre schorzenia dróg oddechowych
 • miejscowe zaburzenia ukrwienia
 • zaawansowana miażdżyca
 • choroba nowotworowa
 • zespół Prinzmetala
 • obecność miejscowych odmrożeń
 • uszkodzenia skóry
 • nadciśnienie tętnicze znacznego stopnia
 • klaustrofobia
 • wiek powyżej 65 lat
 • zaburzenia rytmu serca przy jego częstości wyższej od 100/min.
 • przebyte zakrzepy żylne i zatory tętnic obwodowych
 • nadwrażliwość na zimno
 • zespół Raynauda

Zabiegi polem magnetycznym wielkiej częstotliwości

– Diatermia krótkofalowa

– Impulsowe pole magnetyczne wielkiej częstotliwości (terapuls)

Diatermia Krótkofalowa – zabieg z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości. Stosowanie jej daje dobre wyniki we wszystkich schorzeniach, w których celowe jest stosowanie ciepła. Tak więc znajduje ona zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju podostrych i przewlekłych stanów zapalnych.

Impulsowe pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości (Terapuls) – działanie terapeutyczne tego zabiegu polega na dostarczeniu do organizmu dużej ilości energii o bardzo dużej częstotliwości (27,12 MHz) przy krótkim czasie trwania (60 lub 100 ms). Następująca po każdym impulsie przerwa powoduje prawie całkowite wyeliminowanie komponenty termicznej.

You might be interested:  Złamanie V Kości Śródręcza Ile Odszkodowania?

Wskazania:

 • zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa
 • podostre i przewlekłe zapalenie stawów i mięśni
 • nerwobóle i przewlekłe zapalenie nerwów
 • złamania (zabieg może być wykonywany przez opatrunek gipsowy)
 • przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa, ucha, migdałków podniebiennych i krtani
 • odmrożenia
 • przewlekłe zapalenie przydatków i gruczołu krokowego
 • przewlekły nieżyt oskrzeli
 • zaburzenia krążenia obwodowego

Przeciwwskazania:

 • nowotwory  złośliwe i łagodne oraz stan po operacji nowotworu
 • wszczepiony rozrusznik serca
 • ciąża
 • krwawienia
 • ostry okres choroby
 • choroby zakaźne
 • ropne stany zapalne
 • gruźlica,
 • wiek dziecięcy.

Zabiegi polem magnetycznym niskiej częstotliwości

Pole magnetyczne niskiej częstotliwości (potocznie Magnetronik) polega na stosowaniu zmiennego pola magnetycznego.

Pod jego wpływem jony znajdujące się w komórkach ciała ulegają przemieszczeniom, powodując hiperpolaryzację błony komórkowej i tym samym wzmagają przemianę materii.

Poprawione ukrwienie w komórce poprzez działanie pola magnetycznego wywołuje podniesienie ciśnienia parcjalnego tlenu, co powoduje lepsze wykorzystanie tlenu przez komórkę.

Zalety magnetoterapii:

 • pole magnetyczne przenika równomiernie przez wszystkie części ciała ludzkiego
 • zabiegi mogą być dokonywane przez ubranie, gips, bandaże itp., które nie stanowią przeszkody dla pola magnetycznego
 • metal nie stanowi przeciwwskazań do stosowania zabiegu
 • szeroki zakres wskazań wraz z możliwością oddziaływania na tkankę łączną
 • magnetoterapia jest metodą nietermiczną
 • w magnetoterapii nie znane są działania uboczne

Główne oddziaływanie magnetoterapii:

 • uśmierzanie bólu
 • zapobieganie stanom zapalnym
 • rozluźnienie napiętych mięśni

Wskazania:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn i stawów kręgosłupa
 • zapalenie stawów i tkanek okołostawowych
 • pourazowe choroby narządu ruchu: złamania, zwichnięcia, uszkodzenie mięśni, torebki stawowej i więzadeł
 • utrudnione gojenie się ran
 • zaburzenia krążenia obwodowego
 • stany zapalne nerwów
 • osteoporoza
 • zaburzenia przemiany materii
 • zapalenie oskrzeli i zatok obocznych nosa        
 • zapalenie jajników
 • owrzodzenia i zmiany troficzne podudzi

Przeciwwskazania:

 • ciąża
 • choroba nowotworowa
 • okres naświetlań promieniowaniem jonizującym i okres badań radiologicznych
 • elektroniczne implanty np. rozrusznik serca
 • czynna gruźlica
 • ostre infekcje bakteryjne i wirusowe
 • grzybica
 • zarostowo-zakrzepowe zapalenie żył
 • ciężkie choroby serca i układu krążenia
 • skłonność do krwawień

Zabiegi elektroterapeutyczne (elektroterapia)

 • Galwanizacja
 • Jonoforeza
 • Prądy diadynamiczne
 • Prądy KOTZA, TRAUBERTA, TENS
 • Elektrostymulacja
 • Prądy interferencyjne
 • Tonoliza

Galwanizacja – zabieg wykorzystujący stały prąd galwaniczny w celach terapeutycznych

Wskazania:

 • Nerwobóle
 • przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych
 • zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kończyn i stawów kręgosłupa
 • porażenia wiotkie
 • utrudniony zrost kostny
 • zaburzenie krążenia obwodowego

Przeciwwskazania:

 • metal na drodze przepływu prądu
 • ostre stany zapalne
 • ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich
 • wypryski i owrzodzenia na skórze
 • nowotwory złośliwe i łagodne
 • gorączka
 • porażenia spastyczne
 • zaburzenia czucia
 • ciąża
 • wszczepiony rozrusznik serca
 • zakrzepy
 • zagrożenie zatorami
 • zapalenie żył
 1. Jonoforeza-  zabieg w którym prąd galwaniczny jest wykorzystany do wprowadzenia w tkanki jonów leków.
 2. Wskazania:
 3. –        przykurcze
 4. –        blizny
 5. –        stany pourazowe stawów i mięśni
 6. –        utrudniony zrost kostny
 7. –        zespoły bólowe stawów kończyn i stawów kręgosłupa
 8. –        zapalenia okołostawowe
 9. –        nerwobóle
 10. –        stany zapalne tkanek miękkich i mięśniobóle
 11. –        zaburzenia krążenia obwodowego
 12. Przeciwwskazania:
 13. W jonoforezie są takie same jak w galwanizacji, należy jednak zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia uczulenia na lek.
 14. Prądy diadynamiczne –to prądy modulowane małej częstotliwości (50 i 100 Hz), powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego.
 15. Wskazania:
 16. –        zespoły bólowe stawów kręgosłupa i kończyn
 17. –        stany po urazach narządu ruchu
 18. –        nerwobóle
 19. –        mięśniobóle
 20. –        zaniki mięśni z nieczynności
 21. –        zaburzenia krążenia obwodowego
 22. –        zaburzenia troficzne
 23. Przeciwwskazania:

Zasadniczym przeciwwskazanie do stosowania prądów diadynamicznych jest przepływ prądu przez mózg i serce. Pozostałe przeciwwskazania są takie jak w innych zabiegach elektroleczniczych.

Prądy KOTZA – są prądami średniej częstotliwości modulowanymi w małą częstotliwość. Modulacja zachodzi w aparacie a nie w ciele pacjenta tak jak ma to miejsce w klasycznej interferencji. Prądy służą do stymulowania mięśni w zanikach prostych.

Prądy Tens – przezskórna stymulacja elektryczna nerwów. Zabieg do zwalczania bólów ostrych jak i przewlekłych.

 • Przeciwwskazania:
 • –        nowotwory
 • –        rozrusznik serca
 • –        zabieg w okolicy serca
 • –        epilepsja
 • –        ciąża, szczególnie w pierwszym trymestrze
 • –        okolica zatoki szyjnej
 • –        świeże rany, ubytki na skórze, stany zapalne skóry
 • –        metal na drodze przepływu prądu
 • –        okolica śluzówki i gałek ocznych
 • –        zaburzenia czucia

Elektrostymulacja – to zabieg, którego celem jest wywołanie skurczu mięśnia za pomocą prądu impulsowego.

Impulsy trójkątne służą do stymulowania mięśni, w których doszło do zaburzenia przewodnictwa nerwowego. Podczas działania prądu skurczowi poddane zostaną tylko mięśnie odnerwione, gdyż zdrowe ulegną akomodacji.

Impulsy prostokątne służą do stymulacji mięśni zdrowych (w zaniku prostym) lub nieznacznie odnerwionych.

Prądy interferencyjne – są prądami sinusoidalnie zmiennymi średniej częstotliwości, modulowanymi w amplitudzie w małą częstotliwość. Powstają one w ciele pacjenta w wyniku interferencji dwóch prądów średniej częstotliwości, płynących w dwóch niezależnych obwodach zabiegowych.

 1. Wskazania:
 2. –        zespoły bólowe narządu ruchu pourazowe i zwyrodnieniowe
 3. –        nerwobóle
 4. –        zaburzenia krążenia obwodowego
 5. –        mięśniobóle
 6. –        zaparcia
 7. Przeciwwskazania:
 8. –        zabiegi w okolicy serca
 9. –        rozrusznik serca
 10. –        ostre procesy zapalne
 11. –        metal w tkankach
 12. –        uszkodzenie i choroby skóry
 13. –        świeże naderwanie mięśni i ścięgien

Tonoliza – to stymulacja mięśni porażonych spastycznie. Wskazana przy stanie po udarze i urazie mózgu, po urazie rdzenia kręgowego, przy stwardnieniu rozsianym, mózgowiu porażenia dziecięcego.

Zabiegi ultradźwiękami

Ultradźwięki – to drgania mechaniczne o częstotliwości wyższej niż 20 000 Hz. Ultradźwięki są rodzajem mechanoterapii. W fizykoterapii zazwyczaj stosowane są częstotliwości od 0,8 do 3 MHz.

 • Posiadają następujące właściwości terapeutyczne:
 • –        przeciwbólowe
 • –        przeciwzapalne
 • –        przyśpieszenie przepływu limfy w naczyniach limfatycznych i zwiększenie procesu wchłaniania
 • –        wytworzenie w tkankach ciepła i stanu przekrwienia czynnego
 • –        zmniejszenie napięcia mięśni
 • –        hamowanie układu współczulnego
 • –        zwiększenie rozciągliwości tkanki łącznej w bliznach, przykurczach, zwłókniałych mięśniach i torebkach stawowych
 • –        przyśpieszenie gojenia ran (zarówno tkanek miękkich jak i kostnej)

Ultradźwięki mogą być również zastosowane z użyciem leku. Zabieg taki nazywa się fonoforezą.

 1. Przeciwwskazania:
 2. –        choroba nowotworowa
 3. –        ostre objawy zapalne
 4. –        zaawansowane zwapnienie naczyń
 5. –        zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, zakrzepica
 6. –        zaburzenia krzepnięcia krwi
 7. –        zmiany skórne zwłaszcza w przebiegu chorób zakaźnych
 8. –        stan ogólnego wyniszczenia organizmu
 9. –        rozrusznik serca
 10. –        metal w miejscu zmian chorobowych
 11. –        okolica nasad kości u dzieci
 12. –        ciąża

Laseroterapia dokładniej biostymulacja laserowa, to reakcja tkanek na naświetlanie słabą wiązką laserową o długości fali świetlnej od 630 do 1100 nm, co odpowiada barwom od jaskrawej czerwieni, do niewidzialnej podczerwieni.

W tym właśnie przedziale absorbcja wody i barwników zawartych w tkankach jest najmniejsza, co umożliwia głębokie (nawet do 6 cm) wnikanie światła do wnętrza organizmu i tym samym pozwala uzyskać pożądany efekt terapeutyczny.

Biostymulację prowadzi się wyłącznie laserami o małej i średniej mocy, zwykle od 2 do 200 mW. Terapia laserowa może być stosowana jako monoterapia lub terapia uzupełniająca przy leczeniu farmakologicznym, fizjoterapii i innych metodach leczenia.

W naszej przychodni do zabiegów wykorzystuje się laser podczerwony o długości fali 830 nm.

 • Wskazania:
 • –         choroba zwyrodnieniowa stawów
 • –         zespoły bólowe w przebiegu dyskopatii w lędźwiowym i szyjnym odcinku kręgosłupa
 • –         zapalenia okołostawowe
 • –         zespoły powstałe w wyniku przeciążeń mięśni i tkanek miękkich okołostawowych
 • –         zapalenie ścięgien, powięzi, pochewek ścięgnistych i kaletek stawowych
 • –         utrudniony zrost kości
 • –         przewlekłe stany zapalne
 • –         nerwobóle nerwów obwodowych
 • –         neuropatia cukrzycowa
 • –         trudno gojące się rany i owrzodzenia
 • Przeciwwskazania:
 • –         choroba nowotworowa (bezwzględnie)
 • –         ciąża (bezwzględnie)
 • –         zaburzenia wydzielania gruczołów dokrewnych, szczególnie nadczynność i niedoczynność tarczycy
 • –         nie ustabilizowana cukrzyca
 • –         arytmia
 • –         stany ostrej niewydolności krążenia
 • –         ciężkie zakażenia wirusowe i grzybice
 • –         wysoka gorączka
 • –         nadwrażliwość na światło
 • –         przyjmowanie leków światłouczulających
 • –         choroby umysłowe

Zabiegi ze światłolecznictwa

  • Sollux
  • Promienie ultrafioletowe (UV)
  • Promienie podczerwone(IR)
 1. Lampa sollux – zabieg ciepłoleczniczy długość promieniowania użytego do zabiegu zależy od zastosowanego filtru czerwonego, bądź też niebieskiego.

 2. Wskazania:
 3. –         przewlekłe procesy zapalne i reumatyczne stawów
 4. –         stany pourazowe kończyn
 5. –         przewlekłe stany zapalne jamy nosowej, zatok przynosowych, ucha zewnętrznego i stawów żuchwy
 6. –         przewlekłe i podostre stany zapalne nerwów obwodowych
 7. –         mięśniobóle
 8. –         zapalenie nerwów czaszkowych II i VII
 9. –        półpasiec
 10. –        odmrożenia
 11. –        oparzenia
 12. –        przykurcze
 13. –        trudno gojące się rany
 14. –        trądzik różowaty, młodzieńczy
 15. –        stany po zapaleniu bakteryjnym i uszkodzeniu skóry promieniami RTG.
 16. –        przygotowanie do masażu, kinezyterapii i zabiegów z zastosowaniem prądu
 17. Przeciwwskazania:
 18. –         czynna gruźlica płuc
 19. –         niewyrównane wady zastawkowe
 20. –         skłonność do krwawień, miesiączka
 21. –         nadciśnienie tętnicze
 22. –         ciąża
 23. –         zaawansowana miażdżyca naczyń krwionośnych oraz niewydolność krążenia (bezwzględnie przeciwwskazane)
 24. –         niskie ciśnienie krwi
 25. –         nowotwory
 26. –         nadczynność tarczycy
 27. –        obrzęki pochodzenia krążeniowego
 28. –        zakrzepowe zapalenie żył
 29. –        ostre stany zapalne

Lampa UV – to zabieg z wykorzystaniem światła ultrafioletowego o długości fali poniżej 400 nm. Wykazuje działanie bakteriobójcze. Ma też wpływ na wytwarzanie w organizmie ciał przeciwkrzywiczych.

Lampa IR – naświetlanie promieniowaniem podczerwonym (długość fali powyżej 760 nm). Dzięki lampie uzyskuje się efekt głębokiego przegrzania tkanek.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych zabiegów z zakresu fizykoterapii uzyskają Państwo w poniższych placówkach:

 • Przychodnia lekarska w Bełchatowie, ul. Czapliniecka 93/95 rej. tel. 44 635 29 30
 • Przychodnia lekarska w Bogatyni ul. Pocztowa 13  rej. 75 77 70 630
 • Przychodnia lekarska w Opolu ul. Elektrowniana 24 rej. 77  423 51 76 lub  77  423 51 66
 • Przychodnia lekarska w Nowym Czarnowie rej. 91 316 50 32 i Gryfinie tel. 91 414 10 21
 • Przychodnia lekarska w Piotrkowie Tryb. ul. Polna 13/13A rej. 44 647-58-77

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *