Domowy test na koronawirusa. gdzie kupić, czy jest wiarygodny?

  • Pacjenci Diagnostyki mogą wykonać 3 rodzaje testów na koronawirusa:
  • • testy serologiczne – (próbka z krwi żylnej)
  • • test immunochromatograficzny – wariant testu serologicznego, (próbka krwi włośniczkowej lub żylnej),
  • • test metodą RT-PCR – (wymaz).
  • Jakie są różnice pomiędzy testami w kierunku koronawirusa?

Badanie wykonywane metodą RT-PCR wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. To badanie wykonywane jest w bezpiecznych, mobilnych punktach Drive&Go-Thru.

Celem badań serologicznych jest natomiast zidentyfikowanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które powstały po kontakcie z wirusem. Nie potwierdzają ani nie wykluczają zakażenia koronawirusem. W ramach testu immunochromatograficznego następuje jakościowe oznaczenie przeciwciał w klasie IgM oraz IgG.

Zasada tego testu podobna jest do zasady testu ciążowego z moczu. Dostępne są również oznaczenia przeprowadzane na nowoczesnych platformach analitycznych.

Wśród nich są zarówno przesiewowe testy jakościowe, wykrywające łącznie przeciwciała IgM i IgG, jak i testy serologiczne półilościowe, umożliwiające dokładniejsze niż jakościowe oznaczenie przeciwciał osobno w klasach IgM oraz IgG.

Istnieje również możliwość ilościowego oznaczenia przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG, co być może w przyszłości będzie miało znaczenie w ocenie odporności na powtórne zakażenie. Dodatni wynik badań serologicznych może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości lub toczącej się infekcji. Wynik ujemny nie wyklucza zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Badania różnią się również materiałem, z którego wykonywane jest oznaczenie. W przypadku badania molekularnego metodą real time RT-PCR pobiera się wymaz z gardła lub nosogardzieli. Do testu kasetkowego pobiera się próbkę krwi włośniczkowej z palca lub krwi żylnej. Natomiast do badania serologicznego – próbkę krwi żylnej.

Rodzaje testów w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 w ofercie Diagnostyki:

Domowy test na koronawirusa. Gdzie kupić, czy jest wiarygodny?

UWAGA! Badania przeznaczone są dla osób zdrowych, niewykazujących objawów infekcji.

Możliwa interpretacja wyników testów dostępnych w ofercie Diagnostyki:

Domowy test na koronawirusa. Gdzie kupić, czy jest wiarygodny?

Więcej o badaniach przeczytasz tutaj

W których miastach przeprowadzane są testy na SARS-CoV-2?

Liczba punktów pobrań, które wykonują badania w kierunku COVID-19, stale rośnie. Konkretne miasta oraz placówki znajdziesz w katalogu Punktów Pobrań, zaznaczając w filtrach (tzw. checkboxach) wybrany typ badań w kierunku SARS-CoV-2. Następnie, zobaczysz listę miast, w których jest ono przeprowadzane.

Nowość o ofercie! Badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 z usługą tłumaczenia i zaświadczeniem lekarskim:

Ze względu na osoby wyjeżdżające za granicę do pracy wprowadziliśmy możliwość wydania zaświadczenia lekarskiego do wyniku badania SARS-CoV-2 metodą RT-PCR. Sprawdź badanie z zaświadczeniem tutaj.

Badania wykonywane są w mobilnych punktach Drive&Go-Thru w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gdyni, Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie, Bielsku-Białej, Katowicach, Wrocławiu, Szczecinie i Wałbrzychu.

UWAGA! Zaświadczenia przygotowywane są w plikach PDF, do odczytania których służy program Adobe Acrobat Reader (pobierz: https://get.adobe.com/pl/reader/). Przeglądanie plików PDF w innym programie pociąga za sobą ryzyko braku odczytu niektórych danych, w tym podpisu elektronicznego na zaświadczeniu.

Jak kupić test na koronawirusa?

Badania kupisz w bezpieczny sposób w e-Sklepie Diagnostyki. Zrealizujesz je w konkretnym Punkcie Pobrań, które wykonuje testy na COVID-19. Wybierz test, który Cię interesuje:

Czy w aptekach kupię test na koronawirusa, do zrobienia w domu?

Testy diagnostyczne W aptekach dostępne są testy diagnostyczne, które możesz w szybki i łatwy sposób wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Testy kupisz w aptece bez recepty.

Koronawirus – jak nie zachorować? W dobie tak rozwiniętego transportu i migracji ludzi pojawienie się nowego koronawirusa (2019-nCoV, SARS-CoV-2) w Polsce było tylko kwestią czasu. Co zrobić żeby nie zachorować i jak ochronić swoich najbliższych przed skutkami choroby?

Testy na koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19) W aptekach dostępne są bez recepty szybkie testy na koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19. Są to tzw.

testy kasetkowe, które wykrywają przeciwciała powstałe w organizmie średnio na 3 do 7 dni od zakażenia koronawirusem.

Podpowiadamy, kto powinien wykonać test i o czym należy pamiętać wykonując test na koronawirusa kupiony w aptece.

  • Ile wynosi ‘okienko serologiczne’ w przypadku badania przeciwciał przeciwko koronawirusowi? 4 odpowiedzi Ewa, około 2 miesięcy temu
  • Jak zdezynfekować maskę ochronną? 21 odpowiedzi Miłosz, około 5 miesięcy temu
  • Czy test ciążowy wykonany 40 dni po stosunku daje wiarygodny wynik? 5 odpowiedzi Ew2, około 5 miesięcy temu
  • Jak odróżnić zakażenie koronawirusem od zwykłego przeziebienia? 9 odpowiedzi Franio, około 5 miesięcy temu
  • Czy muszę nosić maseczkę, jeśli choruję na astmę oskrzelową? 5 odpowiedzi Mala, około 4 miesięcy temu
  • Czy szczepienie na grypę ma związek z koronawirusem? 10 odpowiedzi Marta, około 3 miesięcy temu
  • Skąd wziął się koronawirus – wydostał się z laboratorium czy zmutował z innego wirusa? 9 odpowiedzi Tomasz, około 6 miesięcy temu

Jak rozpoznać zakażenie koronawirusem u osoby bez objawów? 2 odpowiedzi Magda., około 3 miesięcy temu

  1. Gdzie kupić maseczki ochronne? 9 odpowiedzi Staroleka Poznań , około 6 miesięcy temu
  2. Czy to prawda, że Arechin jest skuteczny na koronawirusa i czy mogę go kupić bez recepty? 10 odpowiedzi koronawirus, około 6 miesięcy temu
  3. Jak długo można nosić maskę chirurgiczną? 12 odpowiedzi Małgorzata, około 6 miesięcy temu
  4. Gdzie dostępny jest preparat Trisept TZF? 17 odpowiedzi Nadzieja, około 5 miesięcy temu
  5. Czy do odkażania można użyć denaturatu? 23 odpowiedzi Jerzy, około 5 miesięcy temu
  6. Co ma zrobić pacjent chorujący na toczeń w przypadku braku leków Arechin i Plaquenil? 6 odpowiedzi agnieszka, około 5 miesięcy temu
  7. Czy i gdzie w Polsce lub na świecie można kupić fawipirawir? 6 odpowiedzi Silver01, około 5 miesięcy temu

Chcesz kupić test na koronawirusa i wykonać go w domu? Najpierw to przeczytaj

– Pokażę Państwu tester. Dzisiaj dostałem, 30 zł kosztuje, a nie 600 zł.

Ten tester pokazuje, czy ja byłem chory, czy jestem chory i czy jestem zagrożeniem – powiedział podczas debaty prezydenckiej Marek Jakubiak.

Problem w tym, że testy na koronawirusa do ''domowego'' użytku mogą nie być wiarygodne. Jedynie badanie laboratoryjne jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć infekcję SARS-CoV-2.

Podczas debaty prezydenckiej Marek Jakubiak, jeden z kandydatów na ten urząd pokazał test na koronawirusa, który kupił w aptece za rzekomo 30 złotych. Jakubiak stwierdził, że taki test wystarczy, by diagnozować zakażenie SARS-CoV-2 i nie potrzeba przeprowadzać drogich testów laboratoryjnych. Czy to prawda?

Testy kasetowe na koronawirusa, które dostępne są w aptekach i w internecie (taki test pokazał Jakubiak) nie mają rekomendacji WHO i choć mogą stanowić wstęp do dalszej diagnostyki, to nie powinny być wykonywane w warunkach domowych. 

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych poinformował, że wszystkie testy stosowane w diagnostyce zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 przeznaczone są do używania wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych – personel medyczny, w przychodni, szpitalu lub w laboratorium.

Należy wiedzieć, że ustawa o wyrobach medycznych, zabrania dostarczania i udostępniania testów osobom, które nie są profesjonalnymi użytkownikami. Z wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro, apteki mogą pacjentom sprzedawać wyłącznie pojemniki na próbki, sprzęt laboratoryjny ogólnego zastosowania lub tzw. wyroby do samokontroli.

WHO rekomenduje, by do wykrywania zakażeń SARS-CoV-2 wykorzystywać diagnostykę molekularną techniką PCR czasu rzeczywistego (RT-PCR). Taki wymaz do badań wykonywany jest w wyznaczonych do tego placówkach i dotyczy osób z objawami koronawirusa lub mającym kontakt z osobą zakażoną, lub po przebytym zakażeniu.

Co z testami komercyjnymi? Firmy prywatne w Polsce oferują testy laboratoryjne na koronawirusa stacjonarnie lub w formie pakietu wysyłanego do klienta. Testy te wyglądają podobnie, jak te państwowe, ale nie trzeba spełniać takich samych kryteriów (nie trzeba mieć objawów). W przypadku testów komercyjnych również są one badane w laboratorium przy wykwalifikowany personel.

ZOBACZ: Testy na przeciwciała koronawirusa już dostępne. Jak wygląda procedura? 

Testy ''domowe'' na koronawirusa

Testy kasetkowe (serologiczne) sprzedawane jako testy do wykonania w domu mają wykrywać we krwi przeciwciała IgM i IgG skierowane przeciwko SARS-CoV-2, które organizm powinien wytworzyć po kontakcie z tym wirusem. Wynik testu można uzyskać już w ciągu kilkunastu minut.

Testy kasetowe przedstawiane są jako alternatywa dla testów laboratoryjnych, ale należy podchodzić do tego z rezerwą. Testy kasetowe nie są rekomendowane przez WHO i są niestety obarczone ryzykiem niepoprawnego wyniku.

Zdaniem ekspertów główny problem związany z szybkim ''domowym'' testem jest zbyt duża liczba wyników fałszywie ujemnych. Dlaczego? Ponieważ od momentu zakażenia koronawirusem do wytworzenia się przeciwciał mijają ok. 2-3 tygodnie.

Wynik ujemny nie jest zatem zapewnieniem, że człowiek nie zachorował, bo organizm mógł nie zdążyć, wytworzyć odpowiedzi immunologicznej na obecność wirusa.

Niestety, wynik fałszywie ujemny budzi również złudne poczucie bezpieczeństwa, przez co osoba zarażona myśli, że wszystko jest w porządku i nieświadomie zakaża innych.

Zgodnie z opinią krajowego konsultanta w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej, w diagnostyce zakażeń SARS-CoV-2 należy stosować wyłącznie testy genetyczne, ponieważ tylko ta forma badania pozwala na spełnienie laboratoryjnego kryterium potwierdzenia przypadku choroby COVID-19.

Ile kosztuje test kasetowy? Wykonanie testu kasetkowego przez laboratorium diagnostyczne kosztuje ok. 100-150 złotych. Nie wiadomo zatem, skąd Marek Jakubiak wziął cenę 30 złotych. Faktem jest, że w sklepach internetowych można kupić domowe testy na koronawirusa w bardzo różnych cenach, ale nie poleca się kupowania tego typu produktów, ponieważ ich wiarygodność jest wątpliwa.

ZOBACZ: Jak wykonać w domu test na koronawirusa SARS-CoV-2? Lekarz tłumaczy 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

You might be interested:  Leczenie zębów pod narkozą – kiedy, jak się przygotować, czy są przeciwwskazania?

Źródło: mgr.farm

Test na przeciwciała koronawirusa. Wykonałam 2 różne testy sprawdzające obecność przeciwciał IgM i IgG dla SARS-CoV-2

Obecność we krwi przeciwciał IgM i IgG charakterystycznych dla koronawirusa SARS-CoV-2 może świadczyć o przebyciu zakażenia lub czynnej infekcji. W związku z tym, że aż 80 proc. przypadków zakażenia koronawirusem ma łagodny lub bezobjawowy przebieg, postanowiłam sprawdzić, czy w mojej krwi znajdują się tak cenne dziś przeciwciała.

1. Koronawirus – jak może przebiegać infekcja?

O koronawirusie wiemy już znacznie więcej niż jeszcze dwa miesiące temu.

Wiemy, że COVID-19 może przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo i wtedy manifestuje łagodne symptomy jak przy przeziębieniu, ale też, że niektóre przypadki są bardzo ciężkie i mogą doprowadzić do zgonu chorego.

Wiadomo również, że ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 wzrasta wraz z wiekiem i zwiększa je występowanie chorób współistniejących: układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Wróćmy jednak do przypadków bezobjawowych. Jaki procent zakażonych koronawirusem może nie wykazywać żadnych symptomów COVID-19? Według oficjalnych danych Chińskiego Centrum ds.

Kontroli i Profilaktyki Chorób aż 80 proc.

To dlatego tak wiele osób może nie wiedzieć o tym, że wirus atakuje ich ciało, a przecież każdy zakażony zaraża tak samo – bez względu na to, czy wystąpiły u niego objawy COVID-19, czy nie.

Jakie są szanse, by dowiedzieć się, czy przeszliśmy zakażenie koronawirusem bezobjawowo? Mogą to potwierdzić przeciwciała obecne w naszej krwi, ale ich obecność może wskazywać na coś jeszcze – na aktywną infekcję. Aby to sprawdzić, wystarczy wykonać test na obecność przeciwciał IgG i IgM wirusa SARS-CoV-2. Możemy to zrobić bez konieczności wychodzenia z domu.

Test na przeciwciała koronawirusa można wykonać w domu

2. Test na przeciwciała SARS-CoV-19 – jakościowy, ilościowy i półilościowy

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tekstów wykrywających we krwi przeciwciała koronawirusa. O to, czym różnią się od siebie postanowiłam zapytać dr n. med. Iwonę Kozak-Michałowską, dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo.

– W przypadku testów serologicznych różnice polegają przede wszystkim na metodzie badania, sposobie wykonania testu oraz sposobie wyrażenia wyniku.

We wszystkich tych testach wykorzystywana jest podstawowa reakcja immunologiczna tworzenia kompleksów antygen-przeciwciało.

Antygenem są białka wirusa, przeciwciała to białka wytwarzane przez komórki układu odpornościowego w odpowiedzi na wniknięcie do organizmu obcego patogenu. Materiałem do badania najczęściej jest krew żylna – wyjaśnie dr Kozak-Michałowska.

– W teście jakościowym uzyskujemy informację o wykryciu lub braku przeciwciał IgM (wczesna faza zakażenia) i IgG (późna faza zakażenia i/lub nabyta odporność). Wynik wyraża się jako wykryto/niewykryto. Są dwa rodzaje testów jakościowych.

Jeden, zwany szybkim testem kasetkowym, to test manualny z wykorzystaniem metody immunochromatografii.Drugi rodzaj testu jakościowego jest oparty o techniki chemiluminescencji. Badanie jest wykonywane na profesjonalnych aparatach będących na wyposażeniu medycznych laboratoriów diagnostycznych. Wynik jest podawany jako tzw.

indeks (niemianowana wartość liczbowa w przypadku wykrycia przeciwciał) – dodaje.

Zarówno testy półilościowe jak i ilościowe wymagają specjalistycznej aparatury i odczynników i mogą być wykonane wyłącznie w laboratoriach medycznych.

– Test półilościowy wykrywa przeciwciała IgA i IgG. Przeciwciała IgA mają podobną wartość diagnostyczną jak IgM, czyli pojawiają się jako pierwsze (wczesna faza infekcji), ale w przypadku zakażenia SARS-CoV-2 wiemy o nich najmniej. Jest to test immunoenzymatyczny ELISA.

Wynik jest przedstawiany jako ratio (wskaźnik) i podobnie jak w przypadku testu jakościowego jest to niemianowana wartość liczbowa, inaczej wyrażona niż w testach jakościowych. Test ilościowy pozwala na oznaczenie stężenia przeciwciał IgM i IgG. Wynik podawany jest liczbowo w jednostkach AU/ml.

Pozwala to na ocenę zmian stężenia przeciwciał w czasie – mówi ekspert.

3. Test na przeciwciała koronawirusa w praktyce

Test na przeciwciała COVID-19. Nie musiałam długo szukać. W cenie konsultacja wyników z lekarzem – online. Upewniam się, że test posiada europejską certyfikację dla wyrobów do diagnostyki in vitro. To ważne, bo oznacza, że jego skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. Ten – ma. Cena – prawie 200 zł. Sporo, ale zamawiam.

Kurier pojawia się pod moimi drzwiami dwa dni później. Dyskretna przesyłka zapakowana w ładne, kolorowe opakowanie, a w środku szybki test kasetkowy, który daje wynik już po 15 minutach. To test jakościowy przeprowadzany in vitro, wykonywany z kropli krwi. Charakteryzuje się wysoką czułością i swoistością.

Strona, na której zamawiam test, podaje dokładne dane mające świadczyć o jego wiarygodności:

  • czułość IgG: 86,5 proc.,
  • swoistość IgG: 99,3 proc.,
  • czułość IgM: 85,1 proc.,
  • swoistość IgM: 99,7 proc.

Test na przeciwciała koronawirusa jest szybki – wynik można odczytać już po 15 minutach

Przed wykonaniem testu muszę zarejestrować się na stronie i wprowadzić unikatowy kod, dzięki któremu umawiam konsultację online. Mam do wyboru kilka godzin i trzy możliwości połączenia: czat, wideo, telefon. Wybieram tę, która mi najbardziej pasuje. Testuję połączenie wideo. Wszystko działa.

Po chwili otrzymuję SMS z potwierdzeniem umówienia konsultacji online, kolejny na 30 minut przed planowaną konsultacją i jeszcze jeden – 10 minut przed umówionym terminem – informujący, że powinnam się połączyć i poczekać na lekarza internistę.

Siadam przy komputerze i jednym kliknięciem myszki potwierdzam gotowość do nawiązania połączenia wideo. Czekam.

Wynik testu kasetkowego na obecność przeciwciał koronawirusa jest prezentowany w postaci bordowych linii

Dzwoni lekarz. Razem wykonujemy test. Procedura jest bardzo prosta. Do tzw. studzienki testowej przy symbolu S1 zakraplam kilka kropli krwi pobranej z opuszka palca.

Narzędzia do tego niezbędne znajdują się w zamówionym zestawie. Następnie dwie krople płynu buforowego zakraplam w miejsce oznaczone literą S.

Test kasetkowy na obecność przeciwciał IgM i IgG przypomina test ciążowy – wynik jest prezentowany w postaci bordowych linii.

Na wynik muszę poczekać 15 minut. Lekarz rozłącza się. Ja z kolei nie odrywam wzroku od kasetki. Wydaje mi się, że te zalecane 15 minut trwa wieczność. Przypominam sobie przebytą na początku roku infekcję. To było jeszcze zanim w Polsce oficjalnie ogłoszono ‘pacjenta zero’.

Męczyłam się, miałam ostry kaszel, duszności, bolały mnie wszystkie mięśnie, pojawiło się osłabienie – objawy mogące teoretycznie świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Nie miałam wysokiej gorączki, wręcz przeciwnie – spadała poniżej 36 stopni. Leczyłam się wtedy domowymi sposobami i lekami dostępnymi bez recepty. Po dwóch tygodniach spędzonych w domu infekcja minęła.

Od tamtej pory nie dolegało mi nic, a przecież liczba zakażonych osób w Polsce rośnie każdego dnia.

Na teście pojawia się pierwsza wyraźna kreska przy literze C – to obszar kontrolny świadczący o tym, że test został wykonany prawidłowo. Internista dzwoni równo po kwadransie. Konsultujemy wynik. Jest negatywny. W mojej krwi nie wykryto ani przeciwciał klasy IgM, ani IgG

Dopytuję, czy powinnam zrobić dodatkowy test na obecność przeciwciał IgM i IgG, ale tym razem taki wykonywany w laboratorium diagnostycznym, gdzie krew pobiera się z żyły i wysyła do analizy.

W odpowiedzi słyszę, że taki test jest na pewno dokładniejszy, a wynik ''pewniejszy''. Nie zamierzam czekać – na następny dzień udaję się do laboratorium.

Chcę mieć pewność, że wynik, który uzyskałam, jest prawdziwy.

Wizyta w laboratorium trwa kilka minut

Wizyta w laboratorium – moim zdaniem – sprawia mniej kłopotów. W dodatku trwa kilka minut. Nie trzeba się umawiać na konkretny termin – wystarczy przyjść i zapłacić. W tym przypadku – badanie metodą ilościową – kosztuje 140 zł.

Wszystko odbywa się w sterylnych warunkach i polega na pobraniu krwi z żyły. Na wyniki muszę jednak poczekać od 2 do 3 dni. Nie muszę przyjeżdżać osobiście – będą dostępne online. Wystarczy mieć kod dołączony do rachunku.

Jest on ważny przez 60 dni.

Po dwóch dniach loguję się za pomocą numeru PESEL i unikatowego kodu. Wyniki już są – brak przeciwciał.

Wyniki z laboratorium można odebrać online

4. Jak interpretować wyniki testów na obecność przeciwciał koronawirusa?

Nadrzędną rolą oznaczania przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 jest dochodzenie epidemiologiczne oraz ocena, czy osoba badana miała wcześniej kontakt z wirusem i mogła wytworzyć mechanizmy odporności.

Badanie pozwala także na wykrycie osób bezobjawowych lub mających skąpe objawy infekcji dróg oddechowych. Są to tzw. ‘cisi nosiciele’, którzy mimo braku objawów mogą zakażać.

Badania nie powinno się wykonywać w aktywnej, rozpoznanej chorobie COVID-19.

– Niewykrycie przeciwciał nie wyklucza zakażenia. Bardzo ważne jest, żeby badanie wykonać najwcześniej po 7-10 dniach od kontaktu z osobą z rozpoznaną COVID-19 lub z osobą podejrzaną o zakażenie, a następnie powtórzyć po kolejnych 2-4 tygodniach.

Powstawanie przeciwciał wymaga czasu i zbyt wczesne wykonanie testu może dać wynik fałszywie ujemny. Związane to jest z tzw.

‘okienkiem serologicznym’, czyli okresem pomiędzy kontaktem z antygenem i produkcją przeciwciał, które w przypadku COVID-19 wynosi 7-14 dni – tłumaczy dr Kozak-Michałowska.

– Dodatnie wyniki badań serologicznych nie są podstawą do potwierdzenie zachorowania na COVID-19.

Wyniki dodatnie mogą być spowodowane przebytą lub trwającą infekcją koronawirusami innymi niż SARS-CoV-2, takimi jak koronawirus HKU1, NL63, OC43 lub 229E lub innymi wirusami, w tym adenowirusami, EBV, CMV, czy też obecnością autoprzeciwciał i czynnika reumatoidalnego oraz przeciwciał poszczepiennych (grypa). Każdorazowo taki wynik należy zgłosić lekarzowi, np.

rodzinnemu i zastosować się do jego zaleceń. Do ostatecznego potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 wskazane jest wykonanie badania molekularnego PCR. Należy jednak pamiętać, że najwyższa czułość testów molekularnych jest między 10 a 14 dniem od zakażenia.

You might be interested:  Przerost małżowin nosowych – jak rozpoznać i jak leczyć powiekszone małżowiny nosowe?

Po upływie tego czasu czułość diagnostyki molekularnej (PCR) w zakażeniach SARS-CoV-2 stopniowo maleje z powodu spadku liczby cząstek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wówczas można uzyskać wynik fałszywie ujemny, pomimo toczącej się infekcji. Bardzo ważna jest też technika pobierania materiału. Materiał musi zawierać odpowiednio dużo komórek nabłonka, tak żeby było możliwe wyizolowanie odpowiedniej ilości RNA wirusa – dodaje.

5. Czy można ufać testom na przeciwciała koronawirusa?

W domu czy w laboratorium? Który z testów można uznać za bardziej wiarygony?

– Badania wykonywane w laboratoriach medycznych podlegają procedurom analitycznym określanym jako Dobra Praktyka Laboratoryjna (ang. GLP).

Polega to między innymi na właściwym przygotowaniu analizatorów i prowadzeniu kontroli wewnątrzlaboratoryjnej, a w najbliższym czasie będzie również możliwy udział w kontroli zewnętrznej (miedzylaboratoryjnej) i uzyskaniu certyfikatu biegłości.

To wszystko dzieje się na naszych oczach, w ciągu ostatnich kilku miesięcy. O wirusie SARS-CoV-2 wiemy od pół roku i szybkość opracowania możliwości diagnostycznych jest naprawdę imponująca – zapewnia dr Kozak-Michałowska.

– Produkowane są różnego rodzaju testy i jak wiadomo – ich jakość jest bardzo różna.

W naszych laboratoriach staramy się korzystać z usług sprawdzonych producentów i dostawców odczynników, z którymi współpracujemy od wielu lat, w tym również w zakresie testów wykonywanych w diagnostyce infekcji innymi wirusami.

Dodatkowo, zanim zaczniemy wykonywać badania danym testem i wydawać wyniki, wprowadziliśmy wewnętrzną weryfikację polegającą na wykonaniu kilku/kilkunastu badań w surowicach pacjentów, dla których mamy wyniki dodatnie lub ujemne potwierdzone innymi metodami, również molekularnymi.

Takie postępowanie jest często praktykowane przy walidacji wprowadzanych nowych metod. Nie zalecałabym wykonywania testów samodzielnie, w warunkach domowych. Taki wynik może zostać nieprawidłowo zinterpretowany lub być fałszywy i nie ma możliwości oceny jakości tego testu – podsumowuje ekspert.

Testy na przeciwciała koronawirusa – czym się od siebie różnią i które warto wykonać?

Główną rolą przeciwciał, produkowanych przez układ immunologiczny, jest ochrona organizmu człowieka przed zagrożeniem, którym mogą być m.in. bakterie lub wirusy. Ich obecność w krwi pacjenta jest jedną z najbardziej kluczowych informacji na temat infekcji. 

Ze względu na sposób działania, przeciwciała dzielone są na pięć klas – IgG, IgM, IgA, IgE oraz IgD. W przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 najważniejsze są przeciwciała z trzech pierwszych klas.

Klasa IgG to grupa najtrwalszych przeciwciał, które potrafią pozostać w organizmie człowieka na długo po infekcji. Natomiast przeciwciała z klasy IgM powstają najszybciej z wszystkich typów i docelowo zastępowane są właśnie przez przeciwciała IgG. Klasa IgA związana jest m.in.

z odpornością dróg oddechowych, dlatego jest tak istotna w przypadku zachorowań na koronawirusa.

Dzięki wykonaniu testów określających obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w organizmie można stwierdzić, czy pacjent przeszedł już chorobę w sposób bezobjawowy (klasa IgG) czy może nadal jest zakażony (klasa IgM lub IgA). Dodatni wynik testów serologicznych powinno się potwierdzić badaniem genetycznym, wykonywanym metodą Real-Time PCR

Testy wykrywające przeciwciała anty-SARS-CoV-2 można podzielić na kilka typów ze względu na metodę wykonywania badania, sposób prezentacji wyników czy badanie określonych klas przeciwciał.

Co istotne w zależności od producenta testu ich swoistość diagnostyczna, czyli zdolność testu do wskazania osób niezakażonych wynosi między 98,5 a 100%.

Natomiast czułość, czyli zdolność testu do wykrywania osób zakażonych po dziesiątym dniu od początku występowania objawów wynosi od 70 do 100%. 

Test kasetkowy

Jest to tzw. “szybki test”. Materiał do badania może pochodzić z kropli krwi pacjenta pobranej z palca lub z żyły.

Wynik testu kasetkowego pojawia się w bardzo szybko po nałożeniu kropli krwi na specjalną płytkę, jednak jego czułość jest niższa niż w przypadku testów wykonywanych na analizatorach automatycznych.

Wyniki testu kasetkowego można ocenić jako orientacyjne. Z tego względu test klasyfikowany jest jako wstępne badanie przesiewowe, które pacjent może wykonać również samodzielnie. 

Analizator automatyczny

Jest to sprzęt, znajdujący się w laboratoriach, który umożliwia jednoczesne przeanalizowanie dużej liczby próbek w stosunkowo krótkim czasie.

Dzięki wykorzystaniu analizatora diagnosta laboratoryjny może otrzymać wynik badania w ciągu kilku godzin.

Ponadto badania realizowane z wykorzystaniem tego sprzętu są dokładniejsze niż test kasetkowy, ale pacjent nie ma możliwości wykonania ich samodzielnie.

Jakościowe

Badania jakościowe bez podziału na klasy charakteryzują się dużą dokładnością. Specjaliści z brytyjskiego laboratorium Instytutu Zdrowia Publicznego sprawdzili tę metodę, weryfikując testy przygotowane przez firmę Roche.

Według ich wyników zweryfikowały one poprawnie 100% próbek, które pochodziły od osób chorych na COVID-19. Inne weryfikowane przez nich testy pokazywały również obecność przeciwciał niezwiązanych z koronawirusem, a jedynie podobnych do choroby COVID-19.

Testy Roche są badaniami przesiewowymi, które wykrywają obecność przeciwciał w organizmie człowieka z wykorzystaniem automatycznej metody jakościowe bez podziału na klasy. Jest to metoda, która charakteryzuje się bardzo dobrą swoistością i dużą wydajnością analizatora.

Każdy dodatni wynik testu to wstęp do dalszej diagnostyki. Natomiast ujemny wskazuje na znikome ryzyko aktywnej infekcji oraz przebycia jej przez pacjenta w przeszłości. 

Półilościowe

Testy na przeciwciała koronawirusa z wykorzystaniem metody półilościowej wskazują stężenie przeciwciał w krwi pacjenta, co wpływa na ich wysoką wartość diagnostyczną. Wyniki tych badań informują pacjenta o obecnym stanie zdrowia i przebyciu choroby w przeszłości.

Są to testy, które można zrealizować w trzech klasach. Klasa IgG informuje o przebyciu zakażenia w przeszłości. Natomiast klasa IgM lub IgA wskazuje na aktualne zakażenie wirusem.

W ofercie uPacjenta możliwe jest również zamówienie jednego z dwóch zestawów przeciwciał, w skład którego wchodzą przeciwciała IgM i IgG lub IgA i IgG. 

Ilościowe

Wykrycie przeciwciał koronawirusa możliwe jest także przy wykorzystaniu metody ilościowej na analizatorze automatycznym. Do takiego badania wykorzystywany jest m.in. sprzęt firmy DiaSorin, który wykrywa przeciwciała neutralizujące IgG skierowane przeciwko antygenowi wirusa SARS-CoV-2.

To rozwiązanie umożliwia otrzymanie wyniku ilościowego, który pokazuje dokładne stężenie przeciwciał we krwi. Badanym materiałem jest krew żylna pacjenta. Ten typ badań polecany jest w momencie, gdy chcemy sprawdzić jaka część dużej grupy osób np. pracowników jednej firmy przebyła już zakażenie i tym samym prawdopodobnie uzyskała odporność na wirusa SARS-CoV-2.

W uPacjenta oferujemy wykonanie badania dla firm na koronawirusa.

Bez podziału na klasy

Wykrywanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 bez podziału na klasy może odbywać się za pomocą automatycznej metody jakościowej z wykorzystaniem m.in. analizatora Roche lub metody kasetkowej.

Materiałem pobieranym do badania jest krew pacjenta pochodząca z żyły lub palca. Pacjent otrzymuje wynik podany jako plus lub minus, jednak bez szczegółowego wskazania, które przeciwciała są obecne we krwi.

Jest to test, który warto wykonać jako badanie przesiewowe większej liczby pacjentów, a także do okresowego monitorowania ich stanu epidemiologicznego.

Z podziałem na klasy (IgM/IgA lub IgG)

Testy na przeciwciała koronawirusa z podziałem na klasy można realizować na analizatorach automatycznych. Wówczas poszczególne klasy przeciwciał informują o trwającym zakażeniu (w przypadku przeciwciał IgM lub IgA) oraz o przebyciu choroby w przeszłości (przeciwciała IgG).

Jest to badanie dokładniejsze niż wariant bez podziału na klasy, gdyż na jego podstawie można m.in. zweryfikować czy pacjent przebył już chorobę w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy.

Badanie młodych przeciwciał (IgM lub IgA) najlepiej wykonać co najmniej 7-10 dni od kontaktu z potencjalnie zakażoną osobą, natomiast przeciwciała IgG po 14 dniach. 

Wybór zależny jest od wielu czynników, jednak my szczególnie polecamy zwrócić uwagę na testy jakościowe firmy Roche, które umożliwiają otrzymanie bardzo dokładnej informacji na temat stanu zdrowia pacjenta.

W przypadku uzyskania wyniku dodatniego zalecamy wykonanie badania przeciwciał metodą półilościową w klasie IgM oraz ilościową w klasie IgG. Taki zestaw badań jest wiarygodną informacją dotyczącą zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a dodatkowo posiada bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

W przypadku osób, które uzyskają dodatni wynik w klasie IgM, zalecamy wykonanie testu genetycznego metodą RT-PCR, który da odpowiedź, czy pacjent obecnie choruje na COVID-19.

W drugiej kolejności rekomendujemy skorzystanie z testów półilościowych i ilościowych, które w porównaniu z badaniami jakościowymi, są droższe, ale równie dokładne. Ze względu na małą czułość testy kasetkowe polecamy dopiero w trzeciej kolejności. Są one najtańsze, jednak ich wyniki należy dodatkowo zweryfikować. 

Nie wspominamy tutaj o metodzie RT-PCR, gdyż jest ona badaniem genetycznym, do którego materiał pobierany jest z nosa lub gardła. Jednak osoby, które posiadają objawy takie jak duszności, kaszel czy gorączkę powinny z niego skorzystać w celu weryfikacji swojego stanu zdrowia.

RT-PCR znajduje się także na końcu ścieżki badań, w przypadku pozytywnych wyników testów przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Wówczas może się okazać, że osoba, która nie posiada objawów, w rzeczywistości jest chora, co może potwierdzić właśnie test genetyczny.

Jego wykonanie powinno mieć miejsce na 4-7 dni po kontakcie z potencjalnie zakażoną osobą. 

Test na koronawirusa – jak wygląda, ile trwa i gdzie kupić?

Spis treści

Jak wygląda test na koronawirusa?

Podstawą diagnostyki koronawirusa jest zalecany przez WHO test genetyczny z zastosowaniem techniki PCR czasu rzeczywistego (RT PCR).

Badanie takie wykonywane jest tylko w specjalistycznych warunkach, przez wykwalifikowany personel i trwa kilka godzin.

Czynniki te uzasadniają, dlaczego test nie może być wykonany na życzenie każdego pacjenta, a wyłącznie po dokładnej kwalifikacji lekarskiej.

Test taki pozwala na wykrycie RNA (kwasu rybonukleinowego) wirusa w próbce pobranej od pacjenta. Próbkę pobiera się z nosa lub gardła, choć czasem lekarz może zlecić dodatkowo badanie krwi, moczu lub kału. Materiał przekazywany jest do systemów zarządzania kryzysowego, tam zostaje skatalogowany i przesłany do odpowiedniego laboratorium.

Tam następuje jego inaktywacja, czyli unieszkodliwienie (np. za pomocą umieszczenia go w wysokiej temperaturze). Kolejny krok to wyodrębnienie z próbki materiału genetycznego wirusa. Za pomocą techniki RT PCR wykrywa się fragmenty RNA wirusa SARS-Cov-2.

Aby koronawirus został wykryty w pobranej próbce, musi on być już w fazie namnażania w organizmie pacjenta. Testy genetyczne mają różną czułość, jednak ogółem są one uznawane za najskuteczniejszą metodę diagnostyczną.

W diagnostyce wirusa SARS-Cov-2 stosuje się również testy immunologiczne. Badanie takie polega na wykrywaniu w organizmie człowieka przeciwciał, które organizm ten wytwarza do walki z wirusem.

Aby przeciwciała były obecne i wykrywalne, wirus musi się już namnażać.

W ciągu kilku pierwszych dni od zarażenia układ immunologiczny może jeszcze nie podjąć walki z obecnym patogenem i nie wytwarzać przeciwciał, wówczas test serologiczny nie daje wiarygodnego wyniku.

Ile trwa test immunologiczny na koronawirusa?

Można wykonać go szybciej niż test genetyczny, niższy jest również jego koszt. O przewadze badań genetycznych świadczy jednak ich dokładność oraz wiarygodność wyników, nawet w krótkim czasie od zarażenia. To dlatego testy na obecność przeciwciał IgM/IgG traktowane są jako pomoc w diagnostyce, a nie jej podstawa.

Reklama

Gdzie wykonać test na koronawirusa?

Choć informacje o Covid-19 są w mediach wszechobecne, wiele osób wciąż zadaje pytanie, gdzie można wykonać lub kupić test na koronawirusa. Testy rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia wykonywane są wyłącznie w placówkach medycznych na zlecenie sanepidu, szpitala lub lekarza specjalisty ds. chorób zakaźnych.

W takiej sytuacji przeprowadzane są one bezpłatnie. Testy nie są refundowane, gdy zlecone zostaną prywatnie.

Ile testów wykonano do tej pory?

Szybki test na wykrycie przeciwciał – jak działa w walce z koronawirusem COVID-19? Interpretacja wyników

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19 jest bardzo niebezpieczny, ponieważ atakuje układ oddechowy osoby zarażonej.

Pierwsze objawy pojawiają się w ciągu 2-5 dni od zarażenia, jednak okres inkubacyjny wirusa może trwać nawet 21 dni.

Z tego względu wprowadzono 14-dniową kwarantannę, która obejmowała wszystkie osoby powracające z zagranicy, a także te, które miały bezpośredni kontakt z osobą zarażoną.

Do najczęściej występujących objawów COVID-19 należą kaszel, duszności oraz gorączka powyżej 38 stopni. Mogą im towarzyszyć bóle mięśni, katar, anosmia (brak węchu) i ogólne osłabienie organizmu.

Choroba może przebieg bezobjawowy, lekki lub ciężki bezpośrednio zagrażając życiu pacjentów.

Choć wiele osób nie ma widocznych objawów, nie oznacza to jednak, że nie są nosicielami, dlatego tak ważne jest zastosowanie środków ochrony.

Ochrona przed zarażeniem COVID-19 polega na stosowaniu się do zasad wystosowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Ministerstwo Zdrowia. Do głównych zaleceń należy przede wszystkim dokładne mycie rąk – czynność powinna trwać co najmniej 15-30 sekund, tak aby wirus po kontakcie z ciepłą wodą i mydłem zdezaktywował się.

Ponadto bardzo ważne jest zachowanie środków ostrożności, przebywając na zewnątrz należy zachować dystans (co najmniej 2 m) od innej osoby, a także używać żelu do dezynfekcji dłoni.

Nie możemy także zapomnieć o maseczce ochronnej. Część osób może być nosicielami wirusa, nie zdając sobie z tego sprawy. Maseczka zatem będzie ochroną przede wszystkim dla innych, którzy mogliby się zarazić.

  1. Poznaj rodzaje maseczek ochronnych

Obecnie nie ma danych, jak długo maseczki będziemy nosić, jednak będzie się to wiązało przede wszystkim z zaszczepieniem ludzi, a także robieniem jak największej liczby testów na obecność koronawirusa.

Koronawirus na świecie – dokładna mapa danych

Test na koronawirusa COVID-19 to sposób na weryfikację, czy dana osoba zaraziła się koronawirusem, czy cierpi na inne schorzenie, która ma podobne objawy.

Obecnie wykonuje się dwa rodzaje testów na obecność koronawirusa COVID-19: test genetyczny oraz test immunologiczny.

Do zrobienia testu genetycznego potrzebne są wymazy z nosogardła, natomiast do testu immunochromatograficznego/badania serologicznego — krew pacjenta.

Podobnie jest w przypadku szybkiego testu płytkowego, podczas którego nakłuwa się jednorazową pipetą opuszek palca pacjenta. Kropla krwi jest nanoszona na płytkę testową.

Szybki test płytkowy nie ma jednak na celu wykrycia koronawirusa, tylko przeciwciała IgM oraz IgG. Czułość testu wynosi 94%.

Testy genetyczne i immunologiczne wykonuje się wśród pacjentów oddziałów zakaźnych, a także osobom, które miały kontakt z zakażonym.

Szybki test na obecność przeciwciał może wykonać każdy, kto ma objawy sugerujące zarażenie lub miał kontakt z pacjentem zakażonym.

Osoby, które chciałyby wrócić do pracy lub po prostu dowiedzieć się, czy są nosicielami, również mogą zrobić test na obecność przeciwciał przeciwko COVID-19.

Wyniki szybkiego testu na obecność przeciwciał są odbierane po pół godziny od przeprowadzenia testu. Można go interpretować dwojako:

  1. wynik negatywny – brak przeciwciał we krwi można oznaczać brak zakażenia lub zakażenie we wczesnym rozwoju;

  2. wynik pozytywny – obecność przeciwciał we krwi może oznaczać nabytą odporność po przejściu COVID-19 lub aktywne zakażenie, które należy potwierdzić testem genetycznym lub testem immunologicznym.

Placówka medyczna w przypadku pozytywnego wyniku testu ma obowiązek przesłać go do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, która podejmie kolejne kroki.

Szybki test na obecność przeciwciał jest możliwy do wykonania w specjalnie przygotowanej do tego placówce medycznej, w której są zachowane wszelkie środki ostrożności. Można go zrobić na terenie całej Polski po uprzednim skontaktowaniu się z placówką. Cena szybkiego testu na obecność przeciwciał to 160 złotych.

Redakcja poleca najważniejsze artykuły o koronawirusie:

Masz pytanie o koronawirusa? Wyślij je na adres: [email protected] Codziennie aktualizowaną listę odpowiedzi znajdziesz TUTAJ: Koronawirus – najczęstsze pytania i odpowiedzi.

Źródła

  • Czy zakażenie koronawirusem jest dobrym sposobem, aby nabrać odporności na COVID-19? Ze względu na to, że eksperci nadal pracują nad stworzeniem szczepionki, która miałaby powstrzymać koronawirusa COVID-19, wiele osób próbuje różnych metod, by…
  • Jak chronić oczy przed zakażeniem COVID-19? Ostatnie raporty sugerują, że koronawirus może powodować m.in. zapalenie spojówek, choć występuje ono rzadziej niż gorączka, suchy kaszel, zmęczenie czy…
  • Czy maseczki ochronne zabezpieczą mnie przed koronawirusem? [WYJAŚNIAMY] Ze względu na to, że koronawirus COVID-19 jest niebezpieczny dla zdrowia i życia, w sklepach zaczęło brakować maseczek ochronnych. Czy są skuteczne? Jak chronią…
  • Czy osoby po przeszczepach są szczególnie zagrożone koronawirusem? Koronawirus wywołuje COVID-19, chorobę, która wywołuje szereg objawów o bardzo różnym stopniu nasilenia. Zakażenie koronawirusem u części zakażonych może… Marta Pawlak | Onet.
  • Czy psy i koty mogą zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2? Epidemia COVID-19 opanowała już całą Polskę. Koronawirus wywołuje strach u wielu osób. Obawiają się m.in. właściciele psów i kotów. Czy jest realne zagrożenie z… Marta Pawlak | Onet.
  • Jak długo koronawirus przetrwa na przedmiotach? Zarażonych koronawirusem COVID-19 wciąż przybywa. Ludzie czują się bezradni, a lekarze wciąż szukają leku, który skutecznie walczyłby z niebezpiecznym wirusem….
  • Czy w saunie można zarazić się koronawirusem? Dane dotyczące koronawirusa COVID-19 nadal są analizowane przez ekspertów na całym świecie. Okazuje się, że koronawirus może zostać zdezaktywowany w wysokiej…
  • Jak bezpiecznie wypakowywać zakupy, aby nie zarazić się koronawirusem? Szybko rozprzestrzeniający się koronawirus COVID-19 sprawił, że ludzie zaczęli zwracać szczególną uwagę nie tylko na higienę dłoni, ale są również ostrożni robiąc… Tatiana Naklicka | Onet.
  • Jak osoby z astmą oskrzelową mogą chronić się przed koronawirusem? Koronawirus COVID-19 atakuje, przedostając się do organizmu przez górne drogi oddechowe. Istnieje grupa osób, która znajdują się w grupie ryzyka, ze względu na…
  • Czy szczepienie na grypę wpływa na lżejszy przebieg zarażenia koronawirusem? Koronawirus COVID-19 wywołuje uzasadniony niepokój. Na całym świecie są prowadzone badania nad szczepionką, która powstrzyma jego działanie. W związku z tym…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *