Dyskineza dróg żółciowych – przyczyny, objawy i leczenie dyskinezy przewodów żółciowych

Strona główna » CHOROBY » Choroby układów wewnętrznych » Zaburzenia czynności ruchowej dróg żółciowych

Warning: Use of undefined constant tc_code_before – assumed 'tc_code_before' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 25

Warning: Use of undefined constant tc_code_after – assumed 'tc_code_after' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/plugins/the-content-injection/TC_Injection.php on line 26

Zaburzenia czynności ruchowej dróg żółciowych (inaczej dyskineza dróg żółciowych), to stan, który wpływa na zwieracz Oddiego, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe, wpływając na szybkość i intensywność wydzielania żółci.

Dyskineza dróg żółciowych – przyczyny, objawy i leczenie dyskinezy przewodów żółciowychChorzy cierpiący na to schorzenie dróg żółciowych doświadczają bólu, pomimo że na podstawie ogólnych badań, nie ma dowodów na pojawienie się kamieni żółciowych czy zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Zaburzenia czynności ruchowej dróg żółciowych można podzielić na dwa rodzaje:

  • Typ hiperkinetyczny – w tej postaci schorzenia, żółć przedostaje się z pęcherzyka żółciowego zbyt obficie i zbyt często, co powoduje ostry ból z prawej strony pod żebrami. Ból ten trwa najczęściej dłuższą chwilę i zazwyczaj wywoływany jest przez silne emocje, niepokój czy wyczerpanie emocjonalne. U kobiet ten typ zaburzenia czynności ruchowej dróg żółciowych związany jest z niektórymi etapami cyklu menstruacyjnego. Hiperkinetyczna forma problemu najczęściej dotyczy dzieci i młodzież.
  • Typ hipokinetyczny w przeciwieństwie do powyższego, jest bardziej powszechny u osób w średnim i starszym wieku. Tego typu dyskineza pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych trwa zazwyczaj długotrwale, chociaż w dużej mierze zależy od indywidualnych cech pacjenta. Często nawet doświadczony lekarz nie będzie w stanie dokonać właściwej diagnozy jedynie na podstawie objawów.
  • Zaburzenia czynności ruchowej dróg żółciowych jest schorzeniem powtarzalnym, a ostatecznie może prowadzić do stanów zapalnych i powstawania kamieni żółciowych.
  • Dyskinezę pęcherzyka żółciowego należy odróżnić od zaburzeń perystaltyki zwieracza Oddiego, niemniej zaburzenia przewodu pokarmowego, mogą również prowadzić do zaburzeń w ruchliwości układu żółciowego.
  • Problemy czynności ruchowej dróg żółciowych mogą towarzyszyć kamieniom żółciowym, przewlekłemu zapaleniu pęcherzyka żółciowego, ostremu lub przewlekłemu zapaleniu trzustki, a także innym zaburzeniom układu trawiennego.
  • Objawy zaburzeń czynności ruchowej dróg żółciowych
  • Do najczęstszych objawów dyskinezy dróg żółciowych należą:Dyskineza dróg żółciowych – przyczyny, objawy i leczenie dyskinezy przewodów żółciowych
  • bóle w prawym podżebrzu,
  • ostry lub tępy ból w prawym podżebrzu w sytuacjach stresowych czy po pikantnym lub tłustym posiłku – ból powodowany przez desynchronizację skurczów pęcherzyka żółciowego i rozluźnienie zwieraczy, może on być rozległy i kierować się do prawego przedramienia,
  • gorzki posmak w ustach, pojawiający się rano – powodowany wstecznym przepływem żółci od dwunastnicy do żołądka, a następnie do przełyku, związany jest ze zmianami w ruchliwości dolnego zwieracza przełyku, ponieważ często towarzyszy żółciowej dyskinezie,
  • brak energii i stany depresyjne – mogą być powodowane przez nietypową reakcję organizmu na zaburzenia czynności przewodu żołądkowo-przełykowego,
  • nudności i wymioty – mogą być przyczyną cholestazy, oraz być powodowane przez skurcze zwieracza Oddiego,
  • nieświeży oddech – objaw związany ze wstecznym przepływem żółci w żołądku i przełyku,
  • inne objawy jak biegunka, zaparcia, złe samopoczucie, brak apetytu, problemy ze snem, zmniejszone libido czy problemy z cyklem miesiączkowym u kobiet.

Diagnozowanie i leczenie dyskinezy żółciowej

Diagnoza zaburzenia czynności ruchowej dróg żółciowych oparta jest na podstawie badań takich jak:

  • biochemiczne badania krwi,
  • badanie USG pęcherzyka żółciowego i wątroby,
  • badanie próbek żółci z pęcherzyka żółciowego wykonywana na czczo,
  • badanie sekretyny – związane z wykorzystaniem hormonu sekretyny, która pobudza wydzielanie żółci,
  • inne.

Leczenie schorzenia wymaga rozpoznania typu dyskinezy. W zależności czy będzie to rodzaj hiperkinetyczny czy hipokinetyczny leczenie będzie przebiegało odmiennie.

Ogólnie zaleca się jednak między innymi:

  • spożywanie co najmniej czterech posiłków dziennie (najlepiej w podobnych godzinach codziennie), posiłki te powinny być niewielkie, bogate w białka, substancje odżywcze i błonnik,
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego i psychicznego, gdyż mogą one powodować nasilenie objawów choroby.

Dla hiperkinetycznej formy choroby zaleca się dodatkowo:

  • Dietę ograniczającą produkty tłuszczowe, mięso, oleje roślinne, proste węglowodany i produkty mączne, alkohol i gazowane napoje bezalkoholowe; Dieta ta powinna być z kolei oparta na posiłkach gotowanych, lekkich i delikatnie przyprawianych, a także bogata w owoce (szczególnie jagodowe).
  • Farmakoterapia – stosuje się leki rozluźniające mięśnie gładkie, które pozwalają zapobiegać i leczyć skurcze mięśni układu żółciowego, niemniej w połączeniu z chorobą refluksową przełyku, mogą one nasilać objawy.
  • Stosowanie substancji pobudzających wydzielanie żółci.Dyskineza dróg żółciowych – przyczyny, objawy i leczenie dyskinezy przewodów żółciowych
  • Picie dużych ilości wody, najlepiej w temperaturze pokojowej przed posiłkami.

Przy hipokinetycznej postaci zaburzeń, stosowane są:

  • Dieta bogata w produkty żółciopędne jak śmietana, masło, oleje roślinne, jaja, ciemne pieczywo, warzywa.
  • Suplementacja ekstraktu z aloesu lub żeń-szenia.
  • Picie wody oraz herbatek ziołowych.

Czasami konieczne jest leczenie chirurgiczne, w którym usuwany zostaje pęcherzyk żółciowy.

Pęcherzyk żółciowy – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Pęcherzyk żółciowy znajduje się bezpośrednio pod wątrobą, która jest połączona z układem przewodów żółciowych.

Główną rolą pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych jest gromadzenie i wydalanie żółci. Żółć jest specjalnym płynem wytwarzanym w wątrobie.

Celem żółci jest poprawa wchłaniania tłuszczów i aktywowanie ruchu pokarmu przez jelita. Dziennie w ludzkiej wątrobie tworzy się do 2 litrów żółci.

Zanim żółć dostanie się do jelita, przechodzi trudną drogę przez drogi żółciowe. Początkowo wchodzi do pęcherzyka żółciowego, gdzie gromadzi się i koncentruje. A następnie w razie potrzeby jest dostarczana do dwunastnicy przez tak zwany wspólny przewód żółciowy.

Dyskineza dróg żółciowych – przyczyny, objawy i leczenie dyskinezy przewodów żółciowych

Kliknij ‘Polub tę stronę’, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij ‘Polub tę stronę’, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.Dyskineza dróg żółciowych – przyczyny, objawy i leczenie dyskinezy przewodów żółciowych

Dyskineza – przyczyny, objawy diagnostyka, leczenie

Naruszenie skurczów mięśni gładkich dróg żółciowych i zwieracza Oddiego prowadzi do nierównomiernego uwalniania żółci (głównie z pęcherzyka żółciowego). Ściany pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych mają warstwę mięśniową i mogą się kurczyć, co zapewnia postęp żółci.

Jeśli wszystkie te skurcze występują w skoordynowany sposób, wszystko jest w porządku, ale jeśli z jakiegoś powodu wystąpi usterka, pojawia się dyskineza, czyli upośledzenie ruchliwości dróg żółciowych.

Głównym objawem dyskinezy jest okresowy ból w prawej górnej części brzucha, którego charakter może się różnić w zależności od postaci choroby.

Sama dyskineza dróg żółciowych uważana jest za chorobę niezbyt niebezpieczną, ale może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Często ta choroba prowadzi do prawdziwych organicznych konsekwencji, czyli do rozwoju kamicy żółciowej.

Przyczyny, objawy

  • Nieefektywne odżywianie – dużo tłuszczu, ostre przyprawy, duże przerwy między posiłkami
  • Choroby żołądkowo-jelitowe: zapalenia żołądka, zapalenie dwunastnicy, wrzód trawienny, zapalenie trzustki
  • Zaburzenia hormonalne
  • Klimakterium
  • Pasożyty
  • Alergia pokarmowa
  • Nerwowe doświadczenia, stres.

Powoduje to silny ból w prawym górnym kwadrancie. Ataki bólu są zwykle krótkotrwałe i rzadko trwają dłużej niż godzinę. U kobiet zaostrzenie choroby wiąże się z cyklem miesiączkowym. Hiperkinetyczna postać dyskinezy występuje częściej w młodym wieku.

Diagnostyka

Aby postawić prawidłową diagnozę, gastroenterolog zleci dodatkowe badania:

  • Biochemiczne badanie krwi. Podczas ciężkiego zaostrzenia w teście krwi wykrywa się wzrost poziomu enzymów wątrobowych.
  • Ultradźwięki wątroby i pęcherzyka żółciowego, który pozwala ocenić stan pęcherzyka żółciowego i jego przewodów, aby zidentyfikować kamienie.
  • Badanie dwunastnicy to zbiór żółci do analizy za pomocą sondy żołądkowej. Zabieg jest stosowany i ma cel terapeutyczny do udrażniania dróg żółciowych podczas zatoru żółci.
  • Metody rentgenowskie to cholecystografia.

Leczenie

Ważne jest ustalenie formy dyskinezy podczas badania to określi metodę leczenia. Warunkiem koniecznym do leczenia dyskinezy jest przestrzeganie diety. Z leków stosowanych główne to przeciwskurczowe.

Niezbędne będzie przyjmowanie żółciopędnie preparatów oraz leków ziołowych z róży, mięty pieprzowej, itd. Dyskineza jest również leczona za pomocą fizjoterapii. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się laser i akupunkturę.

Choroba kamieni żółciowych – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba kamieni żółciowych to choroba, w której kamienie tworzą się w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych.

Często występuje choroba kamicy żółciowej, a najczęściej dotyka ona dorosłych a zwłaszcza kobiety z nadmierną masą ciała.

Podczas gdy kamienie spokojnie leżą w pęcherzyku żółciowym, osoba może nawet nie wiedzieć o swojej chorobie. Ale jeśli dostaną się do dróg żółciowych, nastąpi atak tzw. kolki żółciowej.

You might be interested:  Złamanie Jaka Dieta?

Charakteryzuje się:

  • Silnym bólem w prawym podżebrze lub w górnej części brzucha
  • Goryczką w jamie ustnej
  • Nudnościami i wymiotami.

Pęcherzyk żółciowy – zapalenie pęcherzyka żółciowego

Gdyby kamień o stosunkowo niewielkich rozmiarach mógł przejść przez kanały i spaść do dwunastnicy atak zatrzymałby się sam.

W przeciwnym razie dochodzi do zablokowania dróg żółciowych, przeciwko czemu rozwija się zapalenie pęcherzyka żółciowego lub ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Ten stan zagraża życiu i wymaga natychmiastowej hospitalizacji w oddziale chirurgicznym.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego w kamicy żółciowej może nie przebiegać gwałtownie i ale powoli i stopniowo, wtedy występuje przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Leczenie pęcherzyka żółciowego

Leczenie niepowikłanych chorób pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych wykonuje gastroenterolog. W przypadku braku efektu leczenia lub rozwoju powikłań zagrażających życiu, chirurdzy dokonują zabiegów operacyjnych.

W przypadku kamicy żółciowej cholecystektomię uważa się za optymalną metodę leczenia polega ona na usunięciu pęcherzyka żółciowego, zabieg można wykonać w sposób klasyczny poprzez operację brzuszną i za pomocą mało traumatycznej operacji laparoskopowej.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego to szybko rozwijające się, gwałtowne zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Najczęściej występuje u pacjentów z kamicą żółciową w przypadku wpadnięcia kamienia do przewodu pęcherzykowego i jego zablokowania. Zastój żółci łączący zakażenia: E.

Coli, pałeczki zapalenia płuc, paciorkowca, gronkowca prowadzi do pęcznienia ścianek pęcherzyka i rozwoju stanu zapalnego.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego charakteryzuje się:

  • Trwały ból w prawej górnej części brzucha
  • Podwyższona temperatura ciała
  • Uczucie goryczy w jamie ustnej, nudności i wymioty, nieprzynoszące ulgi
  • Żółtaczka skóry i twardówki

Ta choroba jest niebezpieczna z powodu jej powikłań, które mogą rozwinąć się kilka dni po wystąpieniu choroby:

  • Ropne zapalenie i perforacja pęcherzyka żółciowego z późniejszym rozwojem zapalenia otrzewnej
  • Rozwój ropawicy podwzgórzowej
  • Przetoka żółciowa, komunikująca się z pęcherzykiem żółciowym z jelitem, żołądkiem lub nerkami
  • Ostre zapalenie trzustki
  • Mechaniczna żółtaczka.

Diagnostyka

Aby ustalić diagnozę, lekarz przeprowadza wywiad z chorym, wyznacza dodatkowe badania. Przeprowadzona może być ogólna i biochemiczna analiza krwi, badanie ultrasonograficzne narządów jamy brzusznej, głównie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

Leczenie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Leczenie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego odbywa się w szpitalu. Chory otrzymuje leki przeciwskurczowe, antybiotyki, detoksykację.

Jeśli objawy choroby ustąpiły, pacjent jest przygotowany do zaplanowanej operacji kawitacji lub laparoskopii w celu usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Jeśli atak zapalenia pęcherzyka żółciowego nie ustanie, operacja będzie musiała zostać wykonana w trybie pilnym.

Pęcherzyk żółciowy – przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego jest stanem zapalnym pęcherzyka żółciowego, który rozwija się powoli i stopniowo. Najczęstsze zapalenie pęcherzyka żółciowego występuje u kobiet w wieku powyżej 40 lat.

Pęcherzyk żółciowy – przyczyny, objawy

Zapalenie pęcherzyka żółciowego nie występuje bez przyczyny. W większości przypadków zapalenie pęcherzyka żółciowego rozwija się na tle kamicy żółciowej. Kamienie żółciowe prowadzą do uszkodzenia jej ścian i trudności w przepływie żółci.

Ponad 60% pacjentów ma infekcję bakteryjną pęcherzyka żółciowego. Ponadto zapalenie pęcherzyka żółciowego mogą wywoływać pasożyty: owsiki i ameba czerwonki. Zapalenie może również prowadzić do przepływu enzymów trzustkowych do pęcherzyka żółciowego.

Często taka sytuacja powoduje zapalenie trzustki.

Rozwój zapalenia pęcherzyka żółciowego jest spowodowany przez:

  • Wrodzone deformacje
  • Dyskinezę dróg żółciowych
  • Uraz pęcherzyka żółciowego
  • Nowotwory w jamie brzusznej
  • Zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, miażdżyca)
  • Błędy dietetyczne (duże przerwy między posiłkami)
  • Zaparcie, siedzący tryb życia
  • Ciąża
  • Reakcje alergiczne.

W pęcherzyku żółciowym, w wyniku uszkodzenia jego ściany i zaburzenia odpływu żółci, rozpoczyna się proces zapalny. Z biegiem czasu ściany pęcherza gęstnieją i stają się mniej ruchliwe, błona śluzowa jest owrzodzona i pokryta bliznami. To z kolei przyczynia się do dalszego pogorszenia odpływu żółci i tworzenia nowych kamieni.

Powstaje przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.

W przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego, osoba okresowo czuje:

  • Tępy ból w prawym podżebrzu
  • Wzdęcia
  • Nudności, wymioty
  • Problemy z trawieniem tłustych pokarmów: biegunka po jedzeniu.

Pęcherzyk żółciowy – diagnostyka

Jeśli występują problemy z woreczkiem żółciowym, w żadnym wypadku nie należy opóźniać wizyty u gastroenterologa. Aby wyjaśnić diagnozę, należy wykonać ogólne i biochemiczne badanie krwi, USG jamy brzusznej. Jeśli proces nie jest w stanie ostrym, konieczne może być badanie rentgenowskie dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego.

Pęcherzyk żółciowy – leczenie

W przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego zalecana jest dieta. Wykluczone są potrawy ostre i smażone, konserwy, ostry ser, kakao, czekolady, alkohol, napoje gazowane.

Leczenie farmakologiczne: preparaty cholagogazy, środki przeciwskurczowe, w niektórych przypadkach antybiotyki i leki przeciwzapalne.

Jeśli zapalenie pęcherzyka żółciowego jest spowodowane kamicą żółciową, to jest leczone, w tym metody chirurgiczne.

Dyslipia pęcherzyka żółciowego: typy, przyczyna, objawy, diagnoza, leczenie, dieta

Ból brzucha jest częstym objawem charakterystycznym dla wielu chorób przewodu pokarmowego. Jedną z patologii jest dyskineza pęcherzyka żółciowego – choroba jest stosunkowo nieszkodliwa, ale pogarsza jakość życia pacjenta.

Szybki przegląd

Dyskineza pęcherzyka żółciowego jest chorobą charakteryzującą się naruszeniem funkcji transportowej i tonem pęcherzyka żółciowego, a także kanałów, prowadzących do żółci. Jednocześnie jest niewystarczająca ilość lub nadmiar żółci, jej stagnacja. Ten stan nie jest śmiertelny, ale znacznie pogarsza samopoczucie pacjenta i zagraża rozwojowi innych patologii.

Kod dyskinezowy pęcherzyka żółciowego ICD-10 to K82.8.0.

Dyskineza może być pierwotna lub wtórna, nadciśnieniowa lub hipotoniczna. Pierwotne i wtórne patologie różnią się w zależności od przyczyn. Hipotoniczny rodzaj dyskinezy pęcherzyka żółciowego charakteryzuje stagnacja żółci spowodowana zmniejszeniem aktywności kurczliwej dróg żółciowych. Dyskineza nadciśnieniowa charakteryzuje się zwiększonym napięciem pęcherzyka żółciowego.

Przyczyny Pierwotnej Dyskinezy

Najczęstsze przyczyny dyskinez woreczka żółciowego (pierwotnego) to:

  • częsty ostry lub przewlekły stres, nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (wegetatywnego);
  • zaburzenia odżywiania: ciągłe spożywanie produktów o niskiej jakości, zbyt ‘ciężkie’, tłuste, ostre lub wędzone potrawy, przejadanie się, nieregularne posiłki, niedostateczne żucie pokarmu;
  • niska ruchliwość w połączeniu z brakiem masy ciała, osłabieniem mięśni;
  • różne rodzaje chorób alergicznych, które, działając na przewody żółciowe i pęcherz, powodują ciągły stres.

Przyczyny wtórnej choroby

Dyskinezy wtórne z reguły pojawiają się na tle już istniejących chorób lub stanów patologicznych. Najczęstsze przyczyny są następujące:

  • wrzód żołądka, zapalenie dwunastnicy, zapalenie okrężnicy, zapalenie żołądka, zapalenie jelit;
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa, zapalenie wątroby, zapalenie dróg żółciowych;
  • procesy zapalne w otrzewnej, które są przewlekłe;
  • wszelkie choroby zapalne przewodu pokarmowego powodowane przez patogenne mikroorganizmy;
  • wrodzone wady narządów wewnętrznych;
  • zaburzenia endokrynologiczne (niedobór estrogenu, otyłość, niedoczynność tarczycy itp.);
  • pasożyty w drogach żółciowych i pęcherzyku żółciowym.

Objawy dyskinezy pęcherzyka żółciowego zależą od rodzaju choroby, czynności narządu i jego przewodów. Głównym objawem choroby typu hipotonicznego jest ból, który pojawia się w prawym podżebrzu. Dyskomfort jest długi, ma dokuczliwy charakter. Ból w dyskinezie pęcherzyka żółciowego nie ma określonej lokalizacji, zwiększa się po jedzeniu.

Mimowolne uwalnianie gazu do jamy ustnej, czyli odbijanie, występuje u pacjentów po posiłku, może również wystąpić między posiłkami. Pojawia się z powodu osłabienia regulacji woreczka żółciowego ze strony układu nerwowego, w wyniku czego pacjent przyjmuje powietrze podczas połykania.

Niektórzy pacjenci skarżą się na nudności i wymioty. Wymioty można mieszać z żółcią, co wskazuje na refluks żółci do żołądka. Objawy pojawiają się po jedzeniu i po naruszeniu diety, czyli jedzenia zbyt tłustych pokarmów, przejadania się i tak dalej.

Dyskinezie pęcherzyka żółciowego typu hipotonicznego często towarzyszy gorycz w jamie ustnej. Najwięcej goryczy występuje rano, po obciążeniu (fizycznym) przy następnym posiłku. Występuje w wyniku rozluźnienia zwieracza żołądkowo-jelitowego i zaburzeń motocyklowych, w wyniku czego pokarm cofa się.

Wzdęcie lub wzdęcie, uczucie pełności często towarzyszy ból, który ustępuje po wypuszczeniu gazu. Pacjenci skarżą się i mają niski apetyt. Żółć jest stymulatorem produkcji hormonów jelitowych, ruchliwości jelit i apetytu, dlatego jej brakowi może towarzyszyć jej brak.

Rzadko wśród objawów dyskinezy pęcherzyka żółciowego nazywa się rozstrój żołądka, objawia się biegunka. Występuje jakiś czas po jedzeniu. Częściej z zaparciami. Ten objaw dyskinezy pęcherzyka żółciowego charakteryzuje się regularnymi niewystarczającymi ruchami jelit lub brakiem kału przez 48 godzin lub dłużej.

W przypadku długotrwałej dyskinezy bez leczenia (przewlekłej postaci choroby) wielu pacjentów jest otyłych. Z powodu stagnacji żółci proces trawienia zostaje całkowicie zaburzony, ilość tłuszczu wzrasta, rozszczepianie się spowalnia, aw rezultacie tłuszcze gromadzą się w podskórnej tkance tłuszczowej.

Lista objawów obejmuje zaburzenia układu nerwowego. Charakteryzuje się obniżeniem ciśnienia krwi, poceniem się, spadkiem liczby skurczów serca, ślinieniem, zaczerwienieniem skóry (hipertermia widoczna na twarzy).

You might be interested:  Uczulenie Na Henne Co Robic?

Objawy dyskinezy nadciśnieniowej

Gdy dyskineza pęcherzyka żółciowego w hipertonicznym rodzaju bólu pojawia się bardziej intensywnie, ma charakter skurczowy. Na ogół występuje dyskomfort i ból, na tle fizycznego dyskomfortu, nerwowego przeciążenia, błędów dietetycznych.

Atak trwa od 20 do 30 minut, może być powtarzany kilka razy w ciągu dnia. Często ból daje ramię lub łopatkę po prawej stronie. W niektórych przypadkach ból powtarza atak dusznicy bolesnej, dając po lewej stronie.

Między atakami pacjent zachowuje poczucie ciężkości pod żebrami (po prawej).

Charakteryzuje się również zmniejszonym apetytem i utratą wagi. Często towarzyszy im atak mdłości i wymiotów, poza atakiem takie znaki, z reguły, są całkowicie nieobecne. W dyskinezie nadciśnieniowej pęcherzyka żółciowego często rozwija się biegunka, pojawia się zaburzenie krótko po jedzeniu lub towarzyszy mu atak.

Objawy układu nerwowego są charakterystyczne dla wielu pacjentów. Są zaburzenia snu, drażliwość i zmęczenie. Mogą występować bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi, zwiększona częstotliwość skurczów mięśnia sercowego, pocenie się. Niektórzy pacjenci skarżą się na dokuczliwy ból w sercu.

Objawy wszystkich postaci choroby

Zarówno w nadciśnieniowej, jak i hipotonicznej dyskinezie pęcherzyka żółciowego mogą pojawić się żółtaczka skóry, błony śluzowe i białka oka. Objaw ten rozwija się dość rzadko, jest wynikiem naruszeń odpływu żółci.

Masa kałowa w tym samym czasie staje się bezbarwna, a mocz przyjmuje ciemny odcień. Płytka nazębna na języku nie jest specyficznym objawem dyskinezy, ponieważ może pojawić się w niektórych innych chorobach, takich jak zapalenie żołądka lub zapalenie okrężnicy.

Kwitnienie może być żółtawe lub białe.

Diagnostyka

Stosuje się następujące metody diagnozy dyskinez pęcherzyka żółciowego:

  • Ultradźwięki, za pomocą których można określić obecność wrodzonych anomalii, stopień opróżnienia pęcherzyka, jego kształt;
  • badanie krwi, które pozwala określić obecność stanu zapalnego w dyskinezie wtórnej;
  • biochemia krwi może zdiagnozować zastój żółci, zapalenie trzustki, procesy zapalne, zaburzenia metabolizmu tłuszczów;
  • cholecystografia do badania wydzielania i akumulacji funkcji pęcherzyka żółciowego, jego budowy i obecności kamieni;
  • cholecystografia infuzyjna w celu określenia napięcia zwieracza;
  • cholangiografia z wprowadzeniem środka kontrastowego do badania dróg żółciowych;
  • dwunastniczy w celu zbadania funkcji pęcherzyka żółciowego, żółci itd.

Leczenie hipotoniczne

Głównym zadaniem leczenia dyskinez pęcherzyka żółciowego jest zwalczanie pasożytów i infekcji, stanów zapalnych, poprawa czynności przewodu pokarmowego i odpływu żółci. Podejście do leczenia różni się w zależności od rodzaju dyskinezy. Gdy stosuje się hipotoniczny: choleretyki, leki tonizujące w celu poprawy funkcji układu nerwowego i tuby tubeless.

Używanie cholesterolu

Choleretyki to substancje pobudzające syntezę żółci. ‘Holenzyme’, na przykład, zawiera kwasy, enzymy trzustkowe. Lek należy przyjmować jedną tabletkę trzy razy dziennie po posiłku.

Przebieg leczenia trwa od dwóch do trzech tygodni.

Lek poprawia funkcje kurczliwości i transportu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, normalizuje trawienie, promuje wchłanianie maksymalnej ilości składników odżywczych z pożywienia. Lek stymuluje syntezę żółci.

Aplohol zawiera liście pokrzywy, żółć i czosnek. Zaleca się przyjmowanie leku jedną lub dwie tabletki po posiłku trzy razy lub cztery razy dziennie. Przebieg terapii wynosi jeden do dwóch miesięcy. Lek stymuluje również produkcję żółci, eliminuje lub zmniejsza procesy rozkładu w jelitach, poprawia funkcję transportu układu trawiennego.

‘Holiver’, który obejmuje kurkumę, karczochy i żółć, zaleca się przyjmować od dwóch do czterech tabletek po posiłku lub podczas posiłku. Zalecany czas leczenia to dziesięć do dwudziestu dni. Lek chroni wątrobę przed toksynami, usuwa cholesterol z krwi, poprawia przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy i trawienie, stymuluje produkcję i przepływ żółci.

Narkotyki tonikowe

Aby znormalizować aktywność układu nerwowego, stosuje się leki tonizujące, takie jak eleutherococcus, żeń-szeń. Pierwszy lek należy przyjmować od dwudziestu do trzydziestu kropli trzydzieści minut przed posiłkiem do dwunastu godzin w ciągu miesiąca.

W drugim przypadku trzeba pić 15-25 kropli trzy razy dziennie trzydzieści minut przed posiłkami, 30-40 dni to kurs.

Takie leki zwiększają ciśnienie krwi, sprawność fizyczną i psychiczną, zmniejszają zmęczenie i senność, poprawiają zdolność organizmu do przystosowywania się do warunków środowiskowych, stymulują nadnercze.

Rury bezbondowe

Rurki bezdętkowe (dozwolone tylko w okresie między zaostrzeniami dyskinezy pęcherzyka żółciowego) to woda mineralna (niegazowana), ksylitol, siarczan magnezu, sorbit.

Rozpuść lek w 0, 5 szklanki wody i wypij roztwór przez dziesięć minut kilkoma małymi łykami. Następnie zaleca się położyć się na pół godziny po prawej stronie poduszki grzewczej. Powtórz tę procedurę raz na siedem do dziesięciu dni.

Przebieg terapii składa się z sześciu do ośmiu zabiegów.

Leczenie dyskinezy nadciśnieniowej

W dyskinezie nadciśnieniowej stosuje się cholekinetyki – leki obniżające napięcie dróg żółciowych. Wykazano także działanie przeciwskurczowe, relaksujący ton zwieraczy. Leki te zmniejszają intensywność bólu. Środki uspokajające służą do normalizacji układu nerwowego.

Leczenie cholekinetyczne

Pacjentom w leczeniu dyskinezy pęcherzyka żółciowego (typ nadciśnieniowy) często przepisuje się ‘oksfenamid’. Lek należy przyjmować 1-2 tabletki trzydzieści minut przed posiłkami. Kurs trwa 15-20 dni. Lek wzmaga syntezę żółci i przyspiesza jej wydalanie, zmniejsza zawartość żółci w krwinkach białych, obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza dyskomfort podczas ataków.

Obowiązuje również Gepabene. Lek zawiera suchy wyciąg z dymnego leku. Jedną kapsułkę trzy razy dziennie przez co najmniej dwa tygodnie. W przypadku bólu w nocy można przyjąć jedną kapsułkę w nocy. Lek zmniejsza syntezę żółci, stymuluje jej uwalnianie, chroni komórki wątroby przed toksynami.

Przeciwskurczowe w celu zmniejszenia bólu

Środki przeciwskurczowe rozluźniają napięcie zwieracza i zmniejszają dyskomfort. Kursy (dla mniejszego rozwoju napadów) są przypisane do ‘Gimekromona’. Musisz wypić jedną lub dwie tabletki trzydzieści minut przed posiłkiem trzy razy dziennie. Kurs trwa od dwóch do trzech tygodni. Lek poprawia wydalanie żółci, rozluźnia mięśnie dróg żółciowych i zmniejsza ciśnienie w przewodach.

‘Papaverine’, ‘Drotaverin’, ‘No-shpa’ zawierają różne substancje czynne, ale mają podobny mechanizm działania. W przypadku silnego bólu przepisywane są domięśniowe iniekcje 2 ml dwa razy na dobę. Po zmniejszeniu bólu zaleca się zażywanie pigułki. Konieczne jest stosowanie dwóch tabletek dwa-trzy razy dziennie.

W przypadku silnego zespołu bólowego pacjentowi można przepisać środki odurzające w dyskinezie pęcherzyka żółciowego. ‘Promedol’, na przykład, jest wstrzykiwany domięśniowo jeden mililitr dwa lub trzy razy dziennie. Substancja ta zaburza przekazywanie impulsów nerwowych przez centralny układ nerwowy.

Środki uspokajające

Środki uspokajające służą do korekcji układu nerwowego. Potas lub bromek sodu jest przepisywany w postaci proszku, tabletek lub mieszaniny. Proszek powinien być nakładany raz dziennie (dwie saszetki), tabletki – trzy do czterech razy dziennie (jedna lub dwie tabletki na raz). Czas trwania terapii wynosi od dwóch do trzech tygodni.

Leki mają działanie uspokajające, przywracają naturalną równowagę pomiędzy procesami pobudzenia i hamowania.

Nalewki waleriany lub matki pospolitej również zmniejszają pobudliwość układu nerwowego, normalizują częstość akcji serca, poprawiają funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych, wywierają lekki efekt hipnotyczny, przywracają ciśnienie krwi do normalnych wartości granicznych.

Inne metody terapii

W obu postaciach dyskinezy zaleca się zabiegi fizjoterapeutyczne: laseroterapię, kąpiele parafinowe, elektroforezę. Koniecznie prowadził terapię chorób prowadzących do dyskinez. Poza zaostrzeniami, czyli podczas remisji, stosuje się wody mineralne, zaleca się również leczenie w sanatoriach.

Żywność dietetyczna

Wskazany jest do dyskinezy pożywienia pęcherzyka żółciowego leczniczego, dietetycznego. Dieta jest przepisywana przez długi czas, jej czas trwania wynosi co najmniej trzy do czterech miesięcy.

Głównym celem tej diety jest normalizacja funkcji przewodu żołądkowo-jelitowego i dróg żółciowych.

You might be interested:  Badania przy zapaleniu trzustki

Dieta dyskinezy pęcherzyka żółciowego sugeruje, że podczas zaostrzenia są całkowicie wykluczone:

  1. Napoje alkoholowe, napoje gazowane, czarna kawa, kakao.
  2. Produkty zwiększające tworzenie się gazów, czyli groszek, kapustę, fasolę.
  3. Tłuszczowe buliony, pikantne przyprawy.
  4. Całe mleko krowie i śmietana.
  5. Tłuste mięso i ryby.
  6. Marynaty i konserwacja.
  7. Dowolne potrawy tłuste, słone, smażone, wędzone, ostre lub kwaśne.
  8. Słodycze, bułki, wszelkie muffinki.

Powinien być spożywany w małych porcjach, ale często. Produkty muszą gotować, gotować. W pierwszych dniach zaostrzeń lepiej używać naczyń w postaci płynnej lub postrzępionej. Nie jest to już konieczne, gdy ostre objawy znikają.

Metody ludowe

Medycyna alternatywna jest również stosowana w leczeniu dyskinezy pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Aby złagodzić ból podczas napadów, oprócz głównej terapii stosuje się odwary ziół leczniczych. Gdy hipotoniczna dyskineza może wziąć:

  1. Wywar z nieśmiertelnika. Szklanka wrzątku potrzebuje trzech łyżek kwiatów. Nalegać rosół w łaźni wodnej potrzeba trzydzieści minut. Pamiętaj, aby stale mieszać. Po wyjęciu bulionu z pieca i ostygnięciu, następnie przecedzić przez filtr siatkowy. Zaleca się spożyć pół szklanki trzydzieści minut przed posiłkami. Przebieg leczenia wynosi 14-21 dni.
  2. Napar z jedwabiu kukurydzianego. Łyżeczkę rozgniecionych stygionów zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić na 30 minut. Przecedzić przez sito lub gazę i trzy łyżki trzy razy dziennie trzydzieści minut przed posiłkami. Kurs trwa trzy tygodnie.

Dla pacjentów cierpiących na hipotoniczną dyskinezę przepisy ludowe są oferowane w następujący sposób:

  1. Odwar z korzenia lukrecji. Dwie łyżeczki suchych surowców należy wlać do szklanki przegotowanej wody (na gorąco) i nałożyć ogień na dwadzieścia minut. Kiedy wywar się ochłodzi, wytęż go. Konieczne jest przyjęcie jednej trzeciej szklanki na 30 minut przed posiłkiem trzy razy dziennie w ciągu 14-21 dni.
  2. Napar z mięty pieprzowej. Dwie łyżki surowców w suchej postaci zalać szklanką wody i odstawić na około trzydzieści minut, a następnie przejść przez gazę. Wypij jedną trzecią szklanki dwadzieścia minut przed posiłkiem, dwa razy dziennie. Kurs trwa od dwóch do trzech tygodni.

W obu rodzajach dyskinezy żółciowej warto pić bulion lub herbatę z rumianku. Możesz pić w nieograniczonych ilościach, ale oczywiście w granicach rozsądku.

Inne zalecenia obejmują możliwy wysiłek fizyczny (ale nie podczas zaostrzeń), minimalizujący stresujące sytuacje, zgodnie z ogólnymi zasadami zdrowego stylu życia.

Pacjent musi przestrzegać codziennego reżimu, a nie przepracowania, przeciążenia fizyczne są również przeciwwskazane, ponieważ mogą być podstawową przyczyną kolejnego ataku.

Pożądane jest również całkowite porzucenie złych nawyków, a mianowicie palenia i picia.

Rokowanie dla dyskinezy jest kojące. Jeśli zastosujesz się do zaleceń lekarza, częstotliwość ataków może zostać znacznie zmniejszona.

Zaburzenie czynności ruchowej dróg żółciowych, czyli dyskineza

Dyskineza dróg żółciowych to zaburzenie czynności ruchowej pęcherzyka i dróg żółciowych. Głównym objawem jest ostry ból w nadbrzuszu i prawym podżebrzu. Dyskineza może być skutkiem chorób układu nerwowego, stanów zapalnych, cukrzycy i otyłości.

Dyskineza najczęściej dotyczy kobiet. Zaburzenie występuje w postaci wzmożonej lub niedostatecznej aktywności skurczowej pęcherzyka żółciowego.

Rodzaje i objawy dyskinezy

Zaburzenie czynności ruchowej dróg żółciowych może mieć dwie postacie – hipokinetyczną i hiperkinetyczną. Objawy dyskinezy nie są charakterystyczne tylko dla tego zaburzenia, co utrudnia proces diagnozowania.

  • Dyskineza hipokinetyczna to obniżone obkurczanie się pęcherzyka żółciowego. Najczęściej dotyczy osób po 40. roku życia. Objawia się bólami zlokalizowanymi w okolicy prawego żebra i promieniującymi do ramienia. Boleści trwają od kilku godzin do kilku dni.
  • Dyskineza hiperkinetyczna to wzmożone obkurczanie się pęcherzyka żółciowego. Typowym symptomem hiperkinetycznych zaburzeń czynności ruchowej dróg żółciowych są ostre i krótkotrwałe bóle w nadbrzuszu i prawym podżebrzu.

Objawy dyskinezy mogą nasilać się po zjedzeniu tłustych potraw. Zaburzeniom często towarzyszą:

  • odczucie goryczy w ustach o poranku,
  • zaburzenia snu,
  • uczucie ogólnego zmęczenia,
  • wzmożona lękliwość,
  • niskie libido (u mężczyzn),
  • nieregularne miesiączki (u kobiet),
  • zły nastrój,
  • uczucie odrętwienia nóg i rąk.

Postępowanie diagnostyczne i leczenie dyskinezy dróg żółciowych

Postępowanie diagnostyczne w przypadku podejrzeń dyskinezy dróg żółciowych polega na wykonaniu badania USG jamy brzusznej i morfologii krwi. Kolejnym etapem są badania przeprowadzane w warunkach szpitalnych, np. badanie endoskopowe.

W leczeniu nieprawidłowości czynności ruchowej dróg żółciowych wykorzystywane są leki żółciogenne, które zawierają m.in. magnez i ksylitol. Lekarz może też przypisać leki rozkurczające. Brak rozpoczęcia leczenia dyskinezy może powodować zaostrzenie się objawów, stan zapalny pęcherzyka i dróg żółciowych oraz powstawanie kamieni żółciowych.

Dieta przy dyskinezie dróg żółciowych

Osoby cierpiące na nieprawidłowości czynności ruchowej dróg żółciowych powinny utrzymywać dietę niskotłuszczową. Zaleca się, aby posiłki nie były pikantne i miały ograniczoną zawartość błonnika.

W jadłospisie powinny znajdować się produkty bogate w magnez (np. otręby, pestki dyni, warzywa strączkowe, szpinak, migdały, ryby).

Ważną rolę odgrywa też picie ciepłych napojów i wody wysoko zmineralizowanej (około 1,5-2 l dziennie). 

Dyskinezy dróg żółciowych – Biliary dyskinesia

Dyskinezę dróg żółciowych jest zaburzeniem jakiegoś składnika żółciowych części układu pokarmowego, w którym żółciowych fizycznie nie może poruszać się zazwyczaj w odpowiednim kierunku za pomocą rurowego przewodu żółciowego.

Najbardziej powszechnie obejmuje zaburzenia dróg żółciowych perystaltyki koordynacji mięśniowej w pęcherzyku żółciowym, w odpowiedzi na stymulację pokarmowego tego narządu wlanie żółci przez wspólny żółciowych w dwunastnicy.

Nieskuteczne perystaltyczne skurcz tej struktury produkuje poposiłkowej (po posiłku) prawo ból w nadbrzuszu (cholecystodynia) i prawie żadnego innego problemu.

Gdy dyskinezy żółciowej zlokalizowane na wylocie do dwunastnicy równie zwiększonej tonus tego wylotu zwieracza Oddiego , z kopii zapasowych żółciowego może wywoływać uszkodzenia trzustki z bólem brzucha, bardziej w kierunku górnej lewej stronie. Na ogół, dyskinezę dróg żółciowych jest zaburzenie koordynacji perystaltycznej skurczu dróg żółciowych i / lub zmniejszenia szybkości opróżniania żółciowych w dwunastnicy.

Mechanizm

Zwykle dalszych pęcherzyka żółciowego przechowuje koncentratów, żółć, pochodzące z komórek hepatocytów w wątrobie i uwalniane do mikroskopowego składnika układu żółciowego w wątrobie.

Poprzez koncentrację kanalików o zwiększającej się średnicy, żółć pozostawia wątrobę i osiąga upstream (bliższy) składnik wspólnego przewodu żółciowego.

Wydaje się, że poza przewód żółciowy (dystalnie) pęcherzyka żółciowego zwykle mają zazwyczaj tak, że większy sygnał żółć cofa się do pęcherzyka.

Gdy żółciowych wchodzi do dwunastnicy (w pierwszej części jelita cienkiego), to pomaga w trawienie tłuszczów w żywności opuszczeniu żołądka. Gdy żółć nie może być właściwie napędzany z nie-mechanicznie blokowany pęcherzyka żółciowego lub nie może wypływać z końcem wspólnego żółciowych prawidłowo, to stan dyskinezy żółciowej.

Tak, dyskinezy dróg żółciowych jest dynamicznie (funkcjonalny … nie ustalona mechaniczny) obturacyjna, zaburzenia ból produkujących. Przeszkoda przez kamień lub nowotwór jest statycznym mechaniczne zatkanie i wykazuje tendencję do bardziej intensywnego bólu zwany kolki żółciowej .

Awaria żółciowej zwieracza Oddiego można odróżnić od uszkodzenia trzustki zwieracza.

Diagnoza

Diagnoza może być lub nie może być określona za pomocą ultradźwięków, ale najprawdopodobniej choroby i inne choroby dróg żółciowych wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych znaleźć co jest powszechnie określane jako żółciowa lub Hida skanowania. Ten typ obrazowania jest znany jako cholescintigraphy.

Cholescintigraphy lub dróg żółciowych jest scyntygrafia scyntygrafii w wątrobie oddechowych, w tym pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

Obraz wyprodukowany przez tego typu obrazowania medycznego, zwany cholescintigram, jest również znany pod innymi nazwami w zależności, która jest wykorzystywana promieniotwórczego, takich jak Hida skanowania PIPIDA skanowania DISIDA skanowania lub brida skanowania.

Cholescintigraphic skanowania jest zabiegiem medycyny nuklearnej w celu oceny stanu zdrowia i funkcji pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Radioaktywny znacznik jest wstrzykiwany za pomocą dowolnej dostępnej żyły, a następnie pozostawiono do obiegu do wątroby i zaczyna zbierającą się w pęcherzyku żółciowym, który może potrwać nawet godzinę.

Standardowy posiłek tłuszczowych (zazwyczaj o wysokiej zawartości tłuszczu mleka wstrząsania) jest następnie podany bardziej Obrazowanie przeprowadza się przez kolejną godzinę, aby w odpowiedzi na posiłek tłuszczowych pęcherzyka żółciowego mogą być pokazane. Pęcherzyka żółciowego powinien reagować i rozpoczyna opróżnianie do dwunastnicy, ilość żółci wyrzucana można następnie obliczono jako frakcję wyrzutową (EF). EF

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *