Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny kręgosłupa piersiowego

Dyskopatia lędźwiowa i szyjna to częste przyczyny bólu kręgosłupa. Tak zwane wypadnięcie dysku, czyli przepuklina kręgosłupa powoduje ból korzonków, rwę kulszową i rwę barkową. W artykule opisuję objawy dyskopatii oraz jej leczenie nowoczesnymi metodami, ćwiczeniami oraz rehabilitacją.

Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny kręgosłupa piersiowego

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia to schorzenie kręgosłupa polegające na uszkodzeniu krążka międzykręgowego, czyli dysku. Kręgosłup człowieka składa się z kręgów oraz znajdujących się między nimi sprężystych dysków.

Można je porównać do poduszek, których zadaniem jest amortyzacja. Krążek międzykręgowy składa się ze znajdującego się wewnątrz galaretowatego jądra miażdżystego, które w normalnych warunkach jest dobrze uwodnione.

Jest ono szczelnie zamknięte przez otaczający je pierścień włóknisty.

Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny kręgosłupa piersiowego

Ogniskowe uszkodzenie pierścienia włóknistego

Czasem włókna pierścienia włóknistego pękają. W rezonansie magnetycznym ogniskowe uszkodzenie pierścienia włóknistego widzimy jako jasną kropkę.

Może to powodować ból pleców, który nasila się przy schylaniu się i podnoszeniu ciężarów. Przez szczelinę co jakiś czas przedostaje się jądro miażdżyste prowadząc do zapalenia korzeni.

Objawy mogą być bardzo nietypowe i pacjenci często długo czekają na prawidłową diagnozę i skuteczne leczenie.

Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny kręgosłupa piersiowego

Organizm stara się zregenerować uszkodzony pierścień, ale wytworzona blizna jest słabsza i podatna na dalsze uszkodzenia.

Wypuklina krążka międzykręgowego

Osłabienie pierścienia włóknistego może powodować uwypuklenie tarczy międzykręgowej , czyli wypuklinę krążka międzykręgowego. Może ona wywierać ucisk na worek oponowy oraz korzenie nerwowe. W takim wypadku obok bólu kręgosłupa pojawia się również rwący ból promieniujący do nogi lub ręki.

Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny kręgosłupa piersiowego

Dyskopatia – wypuklina krążka międzykręgowego, czyli wypuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina krążka międzykręgowego powstaje, kiedy przez pęknięcie pierścienia włóknistego jądro miażdżyste zostaje wyciśnięte do kanału kręgowego. Czasem dochodzi nawet do sekwestracji krążka międzykręgowego, czyli oderwania wyciśniętego jądra miażdżystego od dysku.

Sekwestr dysku może przemieszczać się w kanale kręgowym.  Przepuklina kręgosłupa często powoduje ucisk na worek oponowy oraz ucisk na korzenie nerwowe. Najczęściej towarzyszy jej silny ból kręgosłupa wraz ze wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych.

Pojawia się nieznośny ból promieniujący do kończyn. Czasami występują objawy neurologiczne uszkodzenia korzeni. Może to być osłabienie, paraliż, zaburzenia czucia (zdrętwiała noga lub ręka) lub zaburzenia w kontrolowaniu oddawania moczu i stolca.

Są to groźne objawy i po ich pojawieniu się należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny kręgosłupa piersiowego

Dehydratacja krążków międzykręgowych

Normalnie znajdujące się wewnątrz dysku jądro galaretowate jest bardzo dobrze uwodnione. Dlatego w rezonansie magnetycznym środek zdrowego dysku jest biały w obrazach T2.

Wiek, urazy i inne choroby dysku mogą doprowadzać do odwodnienia, czyli dehydratacji krążków międzykręgowych. Taki dysk traci swoją wysokość i sprężystość.

Sama dehydratacja nie boli, ale spadek sprężystości dysku prowadzi do szybszego narastania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Zwężenie krążka międzykręgowego

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej wynika z uszkodzenia dysku, który traci swoją sprężystość, uwodnienie oraz spójność. Uszkodzony pierścień włóknisty pod wpływem ciężaru ciała uwypukla się na boki, przez co dysk obniża się.

Również jądro miażdżyste może zostać wyciśnięte na zewnątrz, przez co dysk traci swoją objętość. Dyskopatyczne obniżenie przestrzeni międzykręgowej nie powoduje bólu, ale sprawia, że choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa postępuje znacznie szybciej.

Może to prowadzić do przerostu i bólu stawów międzywyrostkowych oraz ich ucisku na worek oponowy i nerwy.

Zapalenie krążka międzykręgowego

Zapalenie krążka międzykręgowego jest wywołane infekcją dysku. Towarzyszy mu silny ból kręgosłupa oraz sztywność mięśni.

Dyskopatia – objawy

Objawy dyskopatii zależą od umiejscowienia uszkodzonego dysku  w kręgosłupie oraz od jej ciężkości.

Czy dyskopatia jest groźna?

Dyskopatia w pewnym wieku pojawia się u każdego i przeważnie nie daje objawów. Nawet wielopoziomowa dyskopatia kręgosłupa czasem nie daje żadnych objawów. O dehydratacji krążków międzykręgowych dowiadujemy się najczęściej przy okazji.

Najbardziej groźne są masywne przepukliny kręgosłupa oraz zapalenie dysku, gdyż mogą prowadzić do uszkodzenia nerwów i rdzenia kręgowego powodując groźne objawy neurologiczne.

Dyskopatia wraz ze zwyrodnieniem kręgosłupa może prowadzić do ześlizgnięcia się jednego kręgu na drugim, czyli kręgozmyku.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Choroby kręgosłupa lędźwiowego są powszechne, gdyż jego dyski dźwigają największy ciężar. Dyskopatia lędźwiowa jest najczęstsza ze wszystkich dyskopatii. Objawy przepukliny lędźwiowej to ból lędźwiowy oraz bóle nóg od kręgosłupa.

Wypuklina lub przepuklina może uciskać worek oponowy oraz korzenie nerwowe prowadząc do bólu promieniującego do pośladka, uda, łydki i stopy. W ciężkich przypadkach mogą się dołączać objawy neurologiczne.

Przepuklina lędźwiowa najczęściej  powstaje na poziomach L5 S1 i L4 L5 prowadząc do objawów rwy kulszowej. Dyskopatia na wyższych odcinkach kręgosłupa lędźwiowego prowadzi do rwy udowej.

Silny skurcz mięśni powoduje skrzywienie kręgosłupa i spłycenie lub zniesienie lordozy lędźwiowej.

Dyskopatia L5S1 – objawy

Najczęściej ból promieniuje przez pośladek, po tylnej stronie uda, przez tylno-boczną łydkę, do kostki zewnętrznej, zewnętrznego brzegu stopy oraz małych palców. Przy znacznym ucisku na korzenie nerwowe (korzonki) może dojść do paraliżu mięśni zginających stopę i nie można wtedy stanąć na palcach.

Dyskopatia L4L5 – objawy

Z reguły ból promieniuje przez pośladek, po bocznej części uda, przez boczną i przednią łydkę, grzbiet stopy i duży palec. W cięższych przypadkach może pojawić się opadanie stopy.

Dyskopatia piersiowa – objawy

Głównym objawem dyskopatii piersiowej jest ból kręgosłupa piersiowego. Często obserwuje się  też skoliozę i kifozę piersiową.

Jeżeli korzenie nerwowe są uciśnięte przez przepuklinę ból może promieniować do klatki piersiowej i brzucha. Czasami objawy przypominają choroby serca lub kamicę pęcherzyka żółciowego.

W ciężkich przypadkach mogą dołączyć się groźne objawy neurologiczne, w tym paraliż kończyn dolnych.

Dyskopatia szyjna – objawy

Objawy dyskopatii szyjnej to ból kręgosłupa szyjnego, któremu może towarzyszyć silne napięcie mięśni przypominające kręcz szyi. Głowa może być przechylona na jedną stronę. Najczęstsza jest dyskopatia C5 C6.

Przepuklina kręgosłupa szyjnego może uciskać korzenie nerwowe i powodować ból ręki promieniujący od karku. Ma on charakter rwący, piekący i elektryczny. Takie wywołane przez przepuklinę szyjną objawy nazywa się rwą barkową.

Mogą także występować groźne objawy neurologiczne takie jak zdrętwienie ręki, niedowład lub paraliż, który najczęściej dotyczy jedynie kończyny górnej, jednak czasem wypadnięcie dysku szyjnego powoduje ucisk rdzenia kręgowego i również paraliż dolnej połowy ciała.

W takim wypadku jedynie pilna operacja kręgosłupa szyjnego może uchronić przed trwałym kalectwem.

Szumy uszne, a kręgosłup szyjny

W pewnych przypadkach dyskopatii kręgosłupa szyjnego pojawiają się szumy uszne oraz napadowe zaburzenia równowagi.

Dyskopatia – przyczyny

Przyczyny dyskopatii najczęściej są związane z nieprawidłowym obciążeniem kręgosłupa. Do najczęstszych przyczyn dyskopatii należą:

 • nieprawidłowa technika dźwigania, czyli schylanie się lub podnoszenie przedmiotów z wyprostowanymi nogami, zaokrąglonym grzbietem i rotacją tułowia – najczęstsza przyczyna przepukliny kręgosłupa
 • siedzący tryb życia
 • skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa
 • wady postawy
 • nadmierna, nagła aktywność fizyczna bez odpowiedniego przygotowania
 • długie marsze z ciężkim plecakiem
 • urazy kręgosłupa, szczególnie wypadki samochodowe oraz upadki z wysokości
 • ciąża
 • zaawansowany wiek

Dyskopatia – badania

Diagnostyka dyskopatii opiera się na badaniu lekarskim oraz badaniach obrazowych. Najbardziej wartościowy jest rezonans magnetyczny kręgosłupa, który dokładnie obrazuje stan kręgosłupa i schorzenia dysków.

Kiedy nie można wykonać rezonansu, przeprowadza się tomografię komputerową.

Zwykłe badanie RTG, czyli prześwietlenie kręgosłupa może pokazać dyskopatyczne zwężenie przestrzeni międzykręgowej oraz osteofity.

Dyskopatia – leczenie

Leczenie dyskopatii zależy przede wszystkim od jej ciężkości. W lekkich przypadkach wystarczą leki, rehabilitacja kręgosłupa, ćwiczenia i techniki manualne. W leczeniu przepukliny kręgosłupa bardzo dobrze działają popularne w USA zastrzyki nadtwardówkowe. Operacja kręgosłupa jest zarezerwowana dla najcięższych przypadków.

Lekarz od kręgosłupa

Pacjenci często pytają kto leczy dyskopatię. Wielu lekarzy specjalistów jest określanych jako lekarz kręgosłupa. Należy znaleźć lekarza który wie jak leczyć dyskopatię w sposób szybki i skuteczny. Dyskopatię leczą lekarze rehabilitacji medycznej, neurolodzy, ortopedzi i neurochirurdzy.

Zastrzyki nadtwardówkowe

W ciężkiej dyskopatii, zwłaszcza przy dużej wypuklinie lub przepuklinie kręgosłupa uciskającej na worek oponowy i korzenie nerwowe w zachyłku bocznym lub otworze międzykręgowym, tradycyjne leczenie może nie wystarczyć. Bardzo dobre rezultaty przynosi zastrzyk nadtwardówkowy, który jest precyzyjnie podawany bezpośrednio w okolicę ucisku nerwu w kręgosłupie. Zabieg często może wyleczyć nawet bardzo duże przepukliny.

You might be interested:  Co Na Żółty Katar U Dziecka?

Rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego pomaga leczyć dyskopatię oraz zapobiegać nawrotom. Składa się na nią wiele metod terapii.

Ćwiczenia na dyskopatię

Ćwiczenia przy dyskopatii powinny być indywidualnie dobrane dla każdego chorego. Nie każdą przepuklina kręgosłupa da się wyleczyć  przez te same ćwiczenia.

Przykładem tego są przeprosty w terapii McKenziego, które jednym pacjentom pomagają, a innym szkodzą. Dobry lekarz lub fizjoterapeuta wie jakich ćwiczeń nie wykonywać przy dyskopatii.

Również ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa lędźwiowego są inne niż na jego pozostałe odcinki.

Ćwiczenia izometryczne kręgosłupa oraz mięśni brzucha wraz z rozciąganiem przykurczów pomagają leczyć wady postawy, które często są przyczyną dyskopatii.

Terapia manualna

Terapia manualna to wartościowa metoda rehabilitacji kręgosłupa. Terapia tkanek miękkich pomaga leczyć powikłania dyskopatii. Neuromobilizacja jest metodą stosowaną w poważnych powikłaniach dyskopatii takich jak paraliż lub w trakcie rehabilitacji po operacjach kręgosłupa.

Fizykoterapia

Fizykoterapia oferuje zabiegi takie jak pole magnetyczne, prądy TENS, ultradźwięki lub laser.

Masaż

Często stosowany jest masaż na rwę kulszową. Pomaga on również w innych postaciach dyskopatii, szczególnie w rwie barkowej. Masaż rozluźnia mięśnie oraz zmniejsza uczucie bólu.

Chiropraktyka

Wypadniętego dysku nie da się wstawić, dlatego nastawianie kręgosłupa w ciężkiej dyskopatii nie działa. Kręgarz nie powinien wykonywać manewrów, które mogą uszkodzić nerwy lub rdzeń kręgowy.

Operacja kręgosłupa

Operację kręgosłupa wykuje się w najcięższych przypadkach. Lepsze efekty niż operacja kręgosłupa lędźwiowego daje zabieg chirurgiczny dyskopatii w odcinku szyjnym.

Metody chirurgiczne niosą ze sobą ryzyko, ale w niektórych przypadkach są konieczne, szczególnie przy pojawieniu się groźnych objawów neurologicznych takich jak paraliż.

Często stosowane metody operacyjne to discektomia i mniej inwazyja mikrodiscektomia. Czasami wszczepia się też implanty dysków.

Jak żyć z dyskopatią kręgosłupa?

Przede wszystkim dyskopatię można wyleczyć, najczęściej bezoperacyjnie. Nie oznacza to, że dyski wrócą do dawnego stanu, ale ból może całkowicie ustąpić. Najczęściej można też wrócić do pracy.

Należy pamiętać, aby nie schylać się z zaokrąglonym grzbietem oraz unikać rotacji tułowia. Należy regularnie wykonywać ćwiczenia na kręgosłup, aby wzmocnić i rozciągnąć odpowiednie mięśnie.

Wielu ludzi ma dyskopatię i nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż w większości przypadków nie powoduje ona dolegliwości.

Dyskopatia piersiowa

Dyskopatia  jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz szersze grono ludzi (blisko 40% społeczeństwa), uniemożliwiając często normalne funkcjonowanie.

Dyskopatia w odcinku piersiowym, w stosunku do odcinka lędźwiowego czy szyjnego, jest dość rzadkim schorzeniem, co jest wynikiem budowy kręgosłupa w tym odcinku.

Połączenie kręgów piersiowych z żebrami, sprawia iż odcinek ten charakteryzuje się najmniejszą ruchomością, ale dzięki temu poddawany jest najmniejszym obciążeniom. Schorzenie dotyka najczęściej osoby w 3-4 dekadzie życia (mechanizm urazowy) lub osoby starsze (mechanizm przeciążeniowy).

Objawy dyskopatii piersiowej swoim zasięgiem obejmują narządy wewnętrzne i kończyny górne, co sprawia wiele trudności w diagnozowaniu. Bóle żołądka, kłucie w klatce piersiowej czy bóle opasujące mogą być zarówno wynikiem uszkodzenia krążka międzykręgowego jak i problemu w obrębie narządu wewnętrznego.

Postępowanie lecznicze w przebiegu dyskopatii obejmuje metody zachowawcze jak i interwencje chirurgiczne. Dobre efekty leczenia zachowawczego, sprawiają, iż decyzja o leczeniu operacyjnym powinna być poprzedzona próbą leczenia nieinwazyjnego.

Anatomia odcinka piersiowego kręgosłupa

Kręgosłup jest kluczową częścią szkieletu, który poza funkcją podporową i lokomocyjną, odpowiada także za ochronę rdzenia kręgowego. Podstawową jednostką anatomiczną kręgosłupa jest kręg, który w zależności od lokalizacji charakteryzuje się pewnymi różnicami w budowie. Pod względem budowy anatomicznej kręgosłup dzieli się na 4 odcinki:

 • szyjny – składa się z 7 kręgów. Charakteryzuje się największą ruchomością oraz łukowatym wygięciem do przodu (lordoza szyjna)
 • piersiowy – składa się z 12 kręgów, z którymi łączą się żebra tworzące klatkę piersiową. Z uwagi na fakt połączenia z żebrami, odcinek piersiowy charakteryzuje się ograniczoną ruchomością i większą sztywnością w stosunku do pozostałych odcinków (również z tego względu jest najmniej narażony na zmiany zwyrodnieniowe). Krzywizna kręgosłupa w odcinku piersiowym zwrócona jest ku tyłowi (kifoza piersiowa).
 • lędźwiowy – składa się z 5 kręgów, które są najbardziej masywne ze wszystkich. W odcinku lędźwiowym krzywizna skierowana jest ku przodowi (lordoza lędźwiowa).
 • krzyżowy – łączy kręgosłup z miednicą i składa się z 5 zrośniętych ze sobą kręgów tworzących kość krzyżową.

Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny kręgosłupa piersiowego

Dyskopatia – mechanizm powstawania oraz etapy uszkodzenia krążka

Pojęcie dyskopatii jest bardzo szerokim terminem, który określa zmiany degeneracyjne w obrębie krążka międzykręgowego. Do rozwoju tych zmian może dochodzić na tle urazowym bądź przeciążeniowym (długotrwały proces).

Krążek międzykręgowy znajduje się pomiędzy kręgami, a dokładnie pomiędzy sąsiadującymi trzonami kręgowymi. Jego rola polega głównie na przyjmowaniu obciążeń jakim poddawany jest kręgosłup. Krążek amortyzuje wstrząsy, a także umożliwia ruchomość kręgosłupa, pełniąc rolę łożyska ślizgowego.

Krążek składa się z położonego centralnie jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego. Jądro w dużej mierze składa się z wody, natomiast pierścień włóknisty utworzony jest przez włókna kolagenowe.

W wyniku powtarzających się przeciążeń bądź nagłego urazu dochodzi do pęknięć w obrębie pierścienia włóknistego i przemieszczania się jądra. W zależności od rozległości uszkodzenia, jądro pozostaje w obrębie krążka lub wydostaje się na zewnątrz.

Krążek międzykręgowy uszkadza się stopniowo, od zmian obejmujących wewnętrzne warstwy pierścienia, aż do całkowitego przerwania ciągłości i wydostania się jadra miażdżystego na zewnątrz. Poszczególne etapy uszkodzenia krążka międzykręgowego:

 1. degeneracja – zmiany strukturalne obejmujące wewnętrzne warstwy pierścienia włóknistego. Pękanie pierścienia umożliwia wewnętrzne przemieszczanie się jądra miażdżystego w kierunku uszkodzenia. Etap ten prowokuje dolegliwości bólowe, które są wynikiem reakcji zapalnej.
 2. protruzja (wypuklina) – w wyniku uszkadzania kolejnych warstw dochodzi do zmiany zewnętrznego obrysu krążka, jednak zachowana jest jeszcze ciągłość pierścienia. Wypuklina może prowokować dolegliwości bólowe poprzez nacisk na sąsiadujące struktury.
 3. ekstruzja (przepuklina) – w wyniku uszkodzenia wszystkich warstw pierścienia włóknistego dochodzi do przerwania ciągłości i wydostania się na zewnątrz materiału jądra miażdżystego.
 4. sekwestracja – najbardziej zaawansowany etap, objawiający się oderwaniem fragmentu jądra miażdżystego od pozostałej części krążka. Wolny fragment może się przemieścić zarówno do boku drażniąc korzenie nerwowe, jak i do kanału kręgowego drażniąc wówczas oponę twardą.

Przyczyny dyskopatii piersiowej

Przepukliny krążka międzykręgowego są wynikiem nagłego urazu (np. wypadek komunikacyjny, dźwignięcie ciężaru) oraz zdecydowanie częściej powtarzających się niewielkich przeciążeń.

Szkodliwe okazują się zarówno zbyt duże obciążenia, pod postacią pracy zawodowej bądź aktywności fizycznej, jak i całkowity brak aktywności oraz siedzący tryb życia.

Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że wśród największych wrogów kręgosłupa, przyczyniających się do dyskopatii, należy wymieniać:

 • brak aktywności fizycznej (osłabienie mięśni, zaburzona biomechanika stawów)
 • nieprawidłowe wzorce ruchowe w codziennych aktywnościach (np. nieprawidłowe dźwiganie, wykonywanie czynności dnia codziennego)
 • siedzący tryb życia
 • sumujące się niewielkie mikrourazy

W przypadku dyskopatii piersiowej wyróżnia się dwa mechanizmy prowadzące do uszkodzenia krążka międzykręgowego:

 • mechanizm urazowy dotyczy najczęściej młodych osób (ok. 30-40 roku życia) i wynika z bezpośredniego urazu (upadek na plecy) lub nagłej bardzo obciążającej aktywności
 • mechanizm przeciążeniowy występuje częściej u osób starszych, u których obecne są zmiany zwyrodnieniowe pierścienia włóknistego, zmniejszające jego odporność na działanie sił zewnętrznych

Objawy

Dyskopatia w odcinku piersiowym występuje rzadko, ale jeśli już dojdzie do zmian degeneracyjnych, objawy nie ograniczają się tylko do okolicy piersiowej.

Objawy dyskopatii piersiowej:

 • dolegliwości bólowe w obrębie narządów wewnętrznych
górna część kręgosłupa piersiowego
 • promieniowanie bólu do kończyn górnych
 • wrażenie dolegliwości ze strony płuc, przełyku czy serca
środkowa część kręgosłupa piersiowego
 • objawy żołądkowe (również wymioty)
dolna część kręgosłupa piersiowego
 • objawy sugerujące zaburzenia jelitowe
 • objawy sugerujące zaburzenie w obrębie nerek, przydatków, cewki moczowej
 • zaburzenia oddychania (płytki oddech, uczucie kłucia przy wdechu)
 • dolegliwości bólowe w klatce piersiowej (objawy „pseudozawałowe” – kłucie za mostkiem, duszności, ból za mostkiem)
 • dolegliwości bólowe o charakterze promieniującym do kończyn górnych
 • objawy sztywności i ograniczonej ruchomości kręgosłupa piersiowego
 • wzmożone napięcie mięśni w obrębie odcinka piersiowego
 • zaburzenia czucia o charakterze parestezji (mrowienie, palenie, drętwienie) zlokalizowane na przebiegu dermatomu

Wymienione wyżej objawy ulegają często nasileniu, kiedy dochodzi do wzrostu ciśnienia w klatce piersiowej podczas kichania, kaszlu czy śmiechu. 

Objawy dyskopatii piersiowej często mylone są z zawałem mięśnia sercowego.

Profilaktyka dyskopatii piersiowej

 • regularna i umiarkowana aktywność fizyczna (regularny wysiłek wpływa na prawidłowe odżywienie krążków międzykręgowych)
 • ograniczenie pozycji skrajnych z dodatkowym obciążeniem zewnętrznym
 • unikanie długotrwałego przebywania w wymuszonych pozycjach
 • unikanie negatywnych wzorców ruchowych (codzienna aktywność)

Leczenie dyskopatii leczniczej

Charakter postępowania leczniczego uwarunkowany jest stanem pacjenta, choć z wyjątkiem pacjentów w ciężkim stanie (najczęściej z silnymi objawami neurologicznymi), najczęściej rozpoczyna się od leczenia zachowawczego.

W fazie ostrej zastosowanie ma farmakoterapia o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a także pozycje ułożeniowe, które mają na celu łagodzenie dolegliwości bólowych.

Stopniowo wdrażane jest postępowanie obejmujące zabiegi fizykoterapeutyczne (jonoforeza, laser, magnetronik, TENS) oraz działania manualne, mające na celu zmniejszenie obrzęku w obrębie segmentu ruchowego kręgosłupa.

W związku z tym, iż nie istnieje złoty środek dla wszystkich pacjentów, terapeuci wykorzystują różnorodne techniki pracy, ale cel jest jeden:

 • zmniejszenie obrzęku
 • zwiększenie przestrzeni stawowej
 • zmniejszenie odczynu zapalnego
 • redukcja dolegliwości bólowych

W kolejnym etapie, postępowanie jest bardziej zaawansowane i ukierunkowane na przywrócenie prawidłowej ruchomości stawowej, odzyskanie równowagi mięśniowej, a także elastyczności, siły mięśniowej oraz prawidłowych ślizgów tkankowych.

Ważnym aspektem jest również zmiana nieprawidłowych nawyków ruchowych, prowadzących do nadmiernego obciążania kręgosłupa.

Praca nad świadomością własnego ciała uzupełniania jest specjalistycznymi ćwiczeniami, prowadzonymi pod opieką fizjoterapeuty.

Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny kręgosłupa piersiowego

W przypadkach bardzo rozległych uszkodzeń lub w stanach nie reagujących na leczenie zachowawcze, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Na dzień dzisiejszy zabiegi wykonywane są w sposób małoinwazyjny, a w przypadku dyskopatii piersiowej, najczęściej zastosowanie ma:

 • microdiscektomia to zabieg usunięcia przepukliny krążka międzykręgowego. Małoinwazyjna metoda, pozwalająca na uniknięcie długotrwałego unieruchomienia pacjenta. Czasami konieczne okazuje się dodatkowo implantowanie stabilizatora międzykolcowego, który umożliwia utrzymanie prawidłowej wysokości przestrzeni międzykręgowej.

Microdiscektomia obecnie jest złotym standardem leczenia operacyjnego schorzeń krążka międzykręgowego. Leczenie endoskopowe ma ogromną przewagę nad klasycznymi metodami operacyjnymi, ze względu na bardzo niewielkie uszkodzenia tkanek, niewielkie blizny i szybkie uruchamianie pacjentów.

Warto jednak pamiętać, iż leczenie operacyjne wymaga dalszego postępowania fizjoterapeutycznego, którego głównym celem jest uniknięcie nawrotu choroby (nawroty dyskopatii mogą występować nawet w 1/3 przypadków zabiegów chirurgicznych przepuklin). Powrót do życia sprzed zabiegu i brak jakichkolwiek zmian w stylu życia, bardzo mocno predysponuje do nawrotu dyskopatii.

Fizjoterapii pooperacyjna ma na celu:

 • poprawę w zakresie kontroli nerwowo-mięśniowej
 • odzyskanie prawidłowej mobilności
 • poprawę świadomości pacjentów w zakresie bezpiecznych i niebezpiecznych pozycji kręgosłupa

Autor: mgr Katarzyna Kumor, fizjoterapeutaBibliografia:

 • Anatomia Człowieka, Adam Bochenek, Michał Reicher, PZWL, 2010
 • Terapia Manualna Holistyczna, Andrzej Rakowski, 2011

Przepuklina kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja

Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny kręgosłupa piersiowego Przepuklina kręgosłupa najczęściej występuje w jego odcinku lędźwiowym – dotyczy to ok. 70 procent pacjentów z tym schorzeniem. 123RF

Przepuklina kręgosłupa to bolesne schorzenie, nazywane potocznie wypadnięciem dysku i uznawane za chorobę cywilizacyjną. Sprzyja jej współczesny tryb życia, a cierpią na nią coraz młodsze osoby. Warto wiedzieć, jak rozpoznać przepuklinę i jak wygląda jej leczenie.

Przepuklina kręgosłupa, a dokładniej przepuklina krążka międzykręgowego to schorzenie, w którym następuje wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową.

Krążek międzykręgowy, który często jest przez nas nazywany dyskiem, pełni ważną funkcję w kręgosłupie, amortyzując obciążenia, jakim na co dzień go poddajemy.

Ta niewielka poduszeczka jest zbudowana z półpłynnego jądra miażdżystego, otoczonego pierścieniem włóknistym zbudowanym z włókien kolagenowych i blaszkami granicznymi.

Dzięki takiej budowie może modyfikować swój kształt w zależności od tego, jakie ruchy wykonujemy i jak duże jest obciążenie kręgosłupa.

Aby krążek międzykręgowy właściwie spełniał swoje funkcje amortyzujące, musi być właściwie nawodniony i znajdować się dokładnie pomiędzy kręgami. Niestety, jego nadmierne przeciążenie skutkuje niszczeniem włókien pierścienia włóknistego.

Gdy powstaje większy ubytek w kolejnych jego warstwach, jądro miażdżyste zaczyna się wsączać w taką lukę, dodatkowo rozciągając tkankę. To właśnie wtedy krążek zmienia swoje miejsce i zaczyna uciskać na rdzeń lub odchodzące od niego nerwy, powodując trudności w poruszaniu się.

Wypadnięcie dysku może wystąpić na całej długości kręgosłupa. Najczęstszym problemem jest jednak przepuklina kręgosłupa lędźwiowego, która występuje u ok. 70 proc. pacjentów. W ok. 20 proc. przypadków dolegliwości pojawiają się w odcinku szyjnym, natomiast najrzadziej występują w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Przepuklina kręgosłupa może uprzykrzać życia pacjenta już od samego początku swojego rozwoju. Dolegliwości z nią związane nie tylko zmniejszają komfort życia chorego, ale również utrudniają mu wykonywanie codziennych czynności i obowiązków. W związku z tym należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdy tylko zaczniemy odczuwać dokuczliwe objawy, takie jak przewlekły ból pleców.

Symptomy bólowe niestety nie znikną same, a z czasem będą się nasilać – przepuklina kręgosłupa jest problemem postępującym i może prowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej. Im wcześniej wdrożone zostanie odpowiednie leczenie, tym łatwiej będzie zahamować jej rozwój.

Przepuklina kręgosłupa wciąż dotyczy przede wszystkim pacjentów po 45. roku życia, choć współczesny styl naszego życia sprawia, że schorzenie to stało się chorobą cywilizacyjną. Coraz częściej diagnozowana już u pacjentów poniżej 30. roku życia.

Przepuklina kręgosłupa może powstać w wyniku działania wielu czynników. Wśród najważniejszych przyczyn rozwoju problemu możemy jednak wymienić:

 • wiek – wraz z upływem czasu tkanki kręgosłupa zaczynają się zużywać, co sprzyja ich ubytkom i przemieszczaniu się krążków,
 • siedzący tryb życia – wielogodzinna statyczna praca, np. za biurkiem czy w samochodzie, prowadzi do przeciążeń mięśniowych, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, prowadząc do rozwoju jego przepukliny,
 • brak aktywności fizycznej – niewystarczająca ilość ruchu sprawia, że dochodzi do osłabienia mięśni grzbietu, co sprzyja zgniataniu i przesuwaniu się krążków międzykręgowych,
 • wykonywanie nagłych i gwałtownych ruchów – do wypadnięcia dysku może dojść np. w trakcie podnoszenia ciężarów czy dźwigania ciężkich przedmiotów,
 • nadmierne obciążanie kręgosłupa – np. związane z wyczynowym uprawianiem sportu czy pracą fizyczną, które powoduje mikrourazy kręgosłupa,
 • długotrwałe pozostawanie w niewłaściwej pozycji – np. garbiąc się czy śpiąc w nieprawidłowej pozycji,
 • wypadki komunikacyjne – gdy dochodzi do pozornie niegroźnego urazu o nazwie „whiplash”, przy którym następuje nagłe odchylenie głowy do tyłu, a zaraz potem do przodu,
 • nadwaga i otyłość – zbyt duża masa ciała nadmiernie obciąża kręgosłup,
 • wrodzone wady kręgosłupa – do rozwoju problemu może przyczyniać się nieprawidłowa budowa kręgosłupa, np. wąski kanał kręgowy,
 • uwarunkowania genetyczne.

Instrukcja obsługi zdrowego kręgosłupa – jak siedzieć, wstaw…

Przepuklina kręgosłupa jest schorzeniem, które zwykle poprzedza pojawienie się dolegliwości bólowych o mniejszym nasileniu, związane z wypukliną. Jest to wcześniejsze stadium choroby, w którym dochodzi do nieznacznego wysunięcia się krążka międzykręgowego poza właściwe miejsce.

O przepuklinie kręgosłupa mówimy wtedy, gdy następuje znaczne wysunięcie krążka międzykręgowego i uciska on na struktury nerwowe.

Ból jest objawem charakterystycznym dla przepukliny każdego odcinka kręgosłupa. Pozostałe dolegliwości zależą już jednak od rodzaju tego schorzenia.

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego, która jest najczęściej występującym typem tej choroby, może się objawiać dolegliwościami takimi jak m.in.:

 • intensywny ból w krzyżu, który może promieniować do biodra i nogi,
 • trudności w poruszaniu się,
 • rwa kulszowa,
 • mrowienie w nogach, a w niektórych przypadkach również utrata czucia,
 • bóle w podbrzuszu,
 • ból w pachwinach,
 • zwiększone parcie na mocz,
 • ból w czasie oddawania stolca,
 • zaburzenia funkcji seksualnych.

Przepuklina kręgosłupa szyjnego może dawać nieco mniej wyraziste objawy. Należą do nich m.in.:

 • lekki ból szyi,
 • sztywność karku,
 • trudności w swobodnym poruszaniu głową,
 • mrowienie w rękach,
 • osłabienie mięśni rąk,
 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • rwa barkowa,
 • szumy uszne.

Przepuklina kręgosłupa piersiowego powoduje objawy takie jak m.in.:

 • bóle promieniujące do żeber,
 • ból pojawiający się podczas kichania, kaszlu czy śmiania się,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • bóle w okolicy serca.

Przepuklina kręgosłupa może zostać zdiagnozowana już po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego.

Potwierdzeniem są wyniki odpowiednich badań obrazowych, takie jak rentgen kręgosłupa (RTG), tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MR).

Lekarz zwykle zleca jedno badanie tego typu, ale w razie wątpliwości może być ich więcej.

W pierwszej kolejności, leczenie przepukliny kręgosłupa opiera się na podaniu pacjentowi leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Mogą one być przyjmowane w postaci tabletek albo blokad, czyli zastrzyków w pobliżu otworów międzykręgowych.

Następnie pacjent jest poddawany rehabilitacji, a w niektórych przypadkach musi zostać również przeprowadzona operacja kręgosłupa.

Przepuklina kręgosłupa u większości pacjentów jest leczona przede wszystkim przy pomocy fizjoterapii. W jej ramach wykorzystywane są zabiegi takie jak:

 • ćwiczenia,
 • masaże,
 • terapia ciepłem,
 • krioterapia,
 • laseroterapia,
 • terapia prądem.

Fizjoterapeuta powinien również pokazać pacjentowi, jakie ćwiczenia może wykonywać samodzielnie, aby stopniowo powrócić do pełnej sprawności.

Skupiają się one przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni tułowia, zmniejszeniu napięcia mięśniowego i poprawie stabilizacji kręgosłupa.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia podnoszą komfort życia pacjenta, ale również zmniejszają odczuwany ból i zapobiegają postępowaniu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Co na ból głowy, brzucha czy pleców zamiast tabletki? Te 10 …

Przepuklina kręgosłupa w niektórych przypadkach może często nawracać. Zdarzają się również sytuacje, gdy rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a dolegliwości bólowe są na tyle silne, że praktycznie uniemożliwiają choremu normalne życie. Wówczas jedynym rozwiązaniem może okazać się operacja.

Operacja przepukliny kręgosłupa jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Przez 24 godziny po zabiegu pacjenci mogą mieć trudności z oddawaniem moczu, odczuwać typowy ból pooperacyjny lub dolegliwości związane z indywidualną tolerancją każdego pacjenta na znieczulenie.

Po operacji pacjenci często mają problemy z niestabilnością kręgosłupa. Tego typu dolegliwości są jednak niwelowane poprzez rehabilitację i odpowiednie ćwiczenia.

Przepuklina kręgosłupa jest schorzeniem, którego możemy uniknąć.

Wystarczy pamiętać o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej każdego dnia, unikaniu zbyt długiego siedzenia oraz zadbaniu o zachowanie poprawnej postawy, gdy chodzimy, siedzimy czy nawet śpimy.

Powinniśmy również starać się utrzymywać prawidłową masę ciała, aby nadmiernie nie obciążać kręgosłupa. W profilaktyce przepukliny kręgosłupa specjaliści szczególnie zalecają regularne pływanie .

ZOBACZ: Jakie ćwiczenia są pomocne przy bólu pleców? Ekspert: Bartek Paluch, trener i fizjoterapeuta

Dyskopatia piersiowa – przyczyny i objawy schorzenia

Dyskopatia piersiowa bardzo często dotyka ludzi w średnim wieku, którzy sporo czasu spędzają w pozycji siedzącej przed komputerem.

Inne z czynników prowadzących do dyskopatii piersiowej, to między innymi nadmierny wysiłek fizyczny, uraz mechaniczny oraz zmiany w składzie chemicznym kości.

Ból w obrębie klatki piersiowej, zaburzenie czucia, czy nudności mogą być jednymi z objawów tego schorzenia.

Dyskopatia nazywana jest pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Inaczej określa się ją także jako schorzenie krążka międzykręgowego.

Nasz kręgosłup zbudowany jest z kręgów i krążków-dysków, które pełnią funkcję amortyzatora. Wraz z upływem czasu mogą jednak ulegać pewnym zmianom, co powoduje ucisk na korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy.

Wszystko to skutkuje silnym bólem, który łatwo nie daje o sobie zapomnieć.

Przyczyny dyskopatii piersiowej

Jak zostało wspomniane, dyskopatia coraz częściej dotyczy osób w średnim wieku, coraz rzadziej z kolei chorują na nią ludzie starsi. Za powstawanie schorzenia lekarze winią zbyt intensywny wysiłek fizyczny, ale też wszelkiego rodzaju urazy, w wyniku których dochodzi do przeciążenia krążka międzykręgowego.

Do przepukliny kręgosłupa może dojść nawet po niewielkim nadwyrężeniu. Zwyrodnienie postępuje z wiekiem, związane jest ze stopniowym odwadnianiem krążka międzykręgowego oraz mikrourazami. Wszystko to prowadzi do ucisku nerwu bądź korzenia nerwowego, a w następstwie do podrażnienia tkanek i pojawienia się stanu zapalnego.

Objawy dyskopatii piersiowej

Tak, jak to bywa w przypadku dyskopatii szyjnej lub lędźwiowej, ból często nie występuje dokładnie w miejscu, które zostało zaatakowane przez chorobę. Przy dyskopatii piersiowej dolegliwości bardzo często nie wiążą się też z bólem w okolicy piersiowej kręgosłupa.

Do najczęściej spotkanych objawów dyskopatii kręgosłupa piersiowego należy:

 • promieniujący, miejscowy ból, powstający w wyniku ucisku korzenia nerwowego, który występuje w kończynach dolnych;
 • zaburzenia czucia, mrowienie, palenie i ucisk w kończynach dolnych;
 • zaburzenia sprawności ruchowej, co ma bezpośredni związek z zaburzeniem funkcji włókien motorycznych, które unerwiają poszczególne partie mięśni kończyn dolnych;
 • w przypadku zaawansowanych przepuklin – nagłe porażenie mięśni kończyn dolnych;
 • silne napięcie mięśniowe.

Leczenie dyskopatii piersiowej

Droga leczenia przebiega podobnie, jak w przypadku dyskopatii szyjnej oraz lędźwiowej. Lekarz może podjąć decyzję o dalszym postępowaniu po wykonaniu szczegółowych badań.

Najczęściej kończy się ono na podawaniu leków uśmierzających ból, przepisaniu odpowiednich ćwiczeń oraz rehabilitacji.

Jeżeli jednak te wyjścia okazują się zawodne, niezbędna może okazać się interwencja chirurga i operacja.

Zabieg można przeprowadzić od strony tylno-bocznej lub od przodu, przez klatkę piersiową. Dochodzi do usunięcia części żebra połączonej bocznie z kręgiem.

Następnie nawiercić trzeba trzon kręgu, co umożliwia usunięcie krążka międzykręgowego lub jego fragmentu.

Współczesna medycyna oferuje dziś jednak sporo innych opcji, które za pomocą krótkiego i mało inwazyjnego zabiegu pozwalają na szybki powrót do zdrowia.

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ.

W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.

Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia przepukliny odcinka piersiowego

Zdrowe Plecy » Schorzenia » Przepuklina kręgosłupa » Przepuklina kręgosłupa piersiowego » Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia przepukliny odcinka piersiowego

Z roku na rok rośnie liczba osób, które zmagają się ze schorzeniami i bólami kręgosłupa. Niestety coraz częściej są to także osoby młodsze, które od lat głównie z powodu pracy prowadzą siedzący tryb życia lub nieświadomie obciążają kręgosłup w inny sposób. Jednym z najczęstszych tego typu schorzeń jest dyskopatia.

Dyskopatia piersiowa kręgosłupa

Zacznijmy od tego, że dyskopatia jest chorobą cywilizacyjną i dotyka na dzień dzisiejszy blisko 40% społeczeństwa często uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Dyskopatia w odcinku piersiowym występuje jednak zdecydowanie rzadziej niż dyskopatia w odcinku szyjnym czy lędźwiowym ze względu na budowę kręgosłupa.

Krótko mówiąc odcinek piersiowy kręgosłupa charakteryzuje się najmniejszą ruchomością, w związku z czym jest poddawany najmniejszym obciążeniom. Dyskopatia piersiowa kręgosłupa postępuje z wiekiem, co jest związane z mikrourazami, a także stopniowym odwadnianiem krążka międzykręgowego.

W konsekwencji dochodzi kolejno do ucisku nerwu lub korzenia nerwowego, podrażnienia tkanek i stanu zapalnego.

Freepik

Dyskopatia piersiowa kręgosłupa – przyczyny

Dyskopatia jak i wiele innych schorzeń kręgosłupa coraz częściej dotyczy również osób w średnim wieku.

Za powstawaniem schorzenia leży zwykle wysiłek fizyczny czy różnego rodzaju urazy w przypadku których dochodzi do zbyt dużego obciążenia krążka międzykręgowego – czasami wystarczy nawet niewielkie nadwyrężenie.

Innymi przyczynami są wady postawy związane z chorobami kręgosłupa lub rodzajem pracy (skolioza, niefizjologiczna kifoza odcinka piersiowego czy niewłaściwa postawa ciała), siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, zmiany chorobowe.

Freepik

Dyskopatia piersiowa kręgosłupa – objawy

Do objawów dyskopatii piersiowej kręgosłupa możemy zaliczyć:

 • nagłe porażenie mięśni kończyn dolnych
 • promieniowanie bólu do kończyn górnych
 • dolegliwości bólowe w obrębie narządów wewnętrznych
 • zaburzenie czucia odczuwane jako mrowienie, palenie lub ucisk w kończynie dolnej
 • wzmożone napięcie mięśni w obrębie odcinka piersiowego
 • zaburzenia sprawności ruchowej
 • zaburzenia oddychania (płytki oddech, uczucie kłucia przy wdechu)

Freepik

Dyskopatia piersiowa kręgosłupa – leczenie

Leczenie dyskopatii piersiowej jest długotrwałe. Wymaga intensywnej rehabilitacji, na którą składa się najczęściej terapia, farmakoterapia, ćwiczenia i zabiegi fizykalne.

Kiedy osoba zmagająca się z dyskopatią piersiową odczuwa silny ból, zaleca się odpoczynek poprzez przyjęcie pozycji rozluźniającej i odciążającej ucisk na korzenie nerwowe. Najlepiej sprawa się w tym przypadku najczęściej leżenie na plecach na twardym podłożu.

Specjaliści zalecają często stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, a także noszenie gorsetu ortopedycznego, aby zabezpieczyć przed kręgosłup piersiowym przed bolesnym ruchem.

W przypadku leczenia dyskopatii kręgosłupa piersiowego sprawdza się metoda McKenziego. Metoda ma na celu zdiagnozowanie, zbadanie i wyleczenie zaburzeń mechaniki kręgosłupa poprzez techniki manualne, ćwiczenia i naukę prawidłowej postawy.

W bardziej zaawansowanych przypadkach niezbędna może okazać się interwencja chirurga i operacja, którą można przeprowadzić od przodu przez klatkę piersiową lub od strony tylno-bocznej. Współczesna medycyna oferuje również sporo innych opcji, które pozwalają na stosunkowo szybki powrót do zdrowia.

Pamiętaj, że dyskopatia jest dolegliwością, która rozwija się przez lata. Nie czekaj i zmień swoje złe nawyki jak najszybciej!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *