Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią

Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak niestety raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi.

Przyczyny zapalenia piersi mogą być bardzo różne.

Najczęściej jednak przyczyną zapalenia piersi jest zastój pokarmu, który może wynikać z nieprawidłowej techniki karmienia dziecka lub też ze zbyt dużej ilości pokarmu, którego dziecko nie jest w stanie wyssać, a kobieta popełnia błąd i nie odciąga nadmiaru mleka z gruczołu piersiowego.

Jednak przyczyn zapalenia piersi może być znacznie więcej. Do jego powstania może też  doprowadzić zatkanie mlecznych przewodów wyprowadzających.

Ponadto, do rozwoju zapalenia piersi może też przyczyniać się niewłaściwa dieta, która nie jest kompletna we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Zapalenie piersi może też rozwinąć się w przebiegu niedokrwistości (anemii), jak również na skutek długotrwałego przemęczenia, stresu czy też różnego rodzaju zaburzeń odporności. Zdarza się także, że do zapalenia piersi może też doprowadzić uszkodzenie brodawki piersiowej czy też zapalenie piersi przebyte już wcześniej z innego powodu. 

Jakie są objawy zapalenia piersi? 

Objawy zapalenia piersi można podzielić na objawy miejscowe i objawy uogólnione. Podstawowym objawem miejscowym sugerującym zapalenie piersi jest bolesność, obrzęk oraz zaczerwienienie fragmentu piersi.

Ponadto, pierś miejscowo staje się również bardzo twarda oraz wyczuwalne jest jej nadmierne ucieplenie (skóra na fragmencie piersi, który objęty jest zapaleniem, jest cieplejsza niż skóra na pozostałej części piersi).

Czasami, kiedy stan zapalny obejmuje duży obszar piersi, cała pierś jest twarda, obrzęknięta, bolesna, zaczerwieniona oraz nadmiernie ucieplona. W przypadku nasilonego stanu zapalnego zaczynają pojawiać się różne objawy ogólne.

Co się do nich zalicza? Jednym z objawów ogólnych zapalenia piersi jest gorączka, niekiedy bardzo wysoka sięgająca nawet 40 st. C, choć zwykle jest ona niższa i osiąga wartość około 38 st. C. Gorączce bardzo często towarzyszą również dreszcze oraz bóle głowy i bóle mięśniowe. Kobieta skarży się również często na ogólne zmęczenie i uogólnione złe samopoczucie.  

Kiedy zazwyczaj dochodzi do rozwoju zapalenia piersi? 

Do rozwoju zapalenia piersi może dojść tak naprawdę na każdym etapie laktacji, jednak najczęściej rozwija się ono pomiędzy drugim a szóstym tygodniem po porodzie. Zwykle też zapalenie piersi rozwija się znacznie częściej w miesiącach zimowych niż wiosennych i letnich. 

Czy zapalenie piersi obejmuje jedną czy obydwie piersi? 

Zazwyczaj zapalenie piersi rozwija się jednostronnie, bardzo rzadko dotyczy ono obydwu piersi w tym samym czasie. Najczęściej do rozwoju zapalenia piersi dochodzi w górnym, zewnętrznym  jej kwadrancie. Zapalenie piersi rozwija się tak samo często w piersi lewej, jak i prawej.  

Jakie bakterie najczęściej doprowadzają do rozwoju zapalenia piersi?  

Najczęściej do rozwoju zapalenia piersi przyczynia się zakazanie gronkowcem złocistym penicylinoopornym MSSA.

Rzadziej do rozwoju zapalenia piersi doprowadza zakażenie gronkowcem złocistym metycylinoopornym MRSA, jak również gronkowcem skórnym, enterokokami, paciorkowcami czy tez drożdżakami (bardzo rzadko).

Należy pamiętać o tym, że lekarz, który rozpozna u pacjentki zapalenie piersi, nie zleca za każdym razem posiewu pokarmu, aby przekonać się, jak bakteria doprowadziła do rozwoju stanu zapalnego.

Jak leczy się zapalenie piersi? 

Leczenie zapalenia piersi polega przede wszystkim na systematycznym i częstym opróżnianiu piersi z zalegającego pokarmu.

Co to oznacza? Chodzi zatem o to, aby do chorej piersi jak najczęściej przystawiać dziecko, jeśli natomiast nie chce ono ssać piersi, wtedy należy odciągać pokarm za pomocą laktatora.

Należy pamiętać o tym, że pokarm z chorej piersi jest dla dziecka całkowicie bezpieczny, bowiem bakterie są opłaszczone przeciwciałami i są one nieaktywne w pokarmie.

W przypadku, kiedy dojdzie do rozwoju zapalenia piersi, stosuje się także leki, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo. Czasami też niestety zachodzi potrzeba zastosowania u kobiety antybiotyku. Jeśli już zajdzie taka konieczność, to antybiotykoterapia powinna trwać około 10-14 dni.

Najczęściej w takiej sytuacji stosuje się penicyliny, amoksycylinę z kwasem klawulonowym, cefalosporyny pierwszej i drugiej generacji oraz makrolidy. Należy pamiętać o tym, że zażywanie tych leków nie stanowi przeciwwskazania do dalszego karmienia dziecka piersią.

W naprawdę sporadycznych  przypadkach zdarzają się sytuacje, że przebieg zapalenia piersi jest tak ciężki, że kobieta wymaga hospitalizacji oraz dożylnego podawania płynów i antybiotyków w warunkach szpitalnych.  

wróć do bloga czytaj kolejny

 • Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią mleko w proszku, karmienie, dziecko 47.98 zł
 • Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią mleko w proszku, karmienie, niemowlę 47.98 zł
 • Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią mleko w proszku, karmienie, niemowlę 66.98 zł
 • Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią mleko w proszku, mleko modyfikowane, karmienie, niemowlę 66.98 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią Ciemiączka są fizjologicznymi strukturami w obrębie czaszki noworodka i niemowlęcia. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie obwodu główki podczas przechodzenia przez kanał rodny w tracie porodu. Jakie są rodzaje ciemiączek u noworodków? Gdzie się znajdują i kiedy powinny się zrastać? Jak dbać o ciemiączko u noworodków? Podpowiadamy.
 • Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią Złamanie zielonej gałązki jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego, dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz nastolatków. Jest to złamanie zamknięte, podkostnowe – bez przerwania ciągłości okostnej. Kość przypomina wtedy ułamaną, młodą gałązkę drzewa, stąd nazwa tego urazu. Złamania typu zielona gałązka nie są skomplikowane, nie wymagają nastawiania ani operacji, a kość zazwyczaj szybko się zrasta. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja złamania typu torus?
 • Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią Ukąszenia owadów, zwłaszcza w sezonie letnim, przysparzają sporo problemów, gdyż mogą wywoływać silny świąd, obrzęk w miejscu ukłucia lub nawet prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego u osób uczulonych na jad insektów. Jak postępować w przypadku ukąszeń owadów u dzieci? 
 • Stulejkę definiuje się jako niezdolność do odsunięcia napletka pokrywającego żołądź prącia. Jest to niewielka wada anatomiczna występująca najczęściej u chłopców (do 3.-4. roku życia stan ten dotyczy ok. 90% dzieci płci męskiej i jest on fizjologiczny). U starszych dzieci w przypadku stulejki zaleca się zabiegi polegające na delikatnym odsuwaniu napletka i stosowaniu maści sterydowej. Stulejka patologiczna, która wymaga interwencji chirurgicznej, powstaje przeważnie na skutek stanów zapalnych bądź urazów.
 • Dyspraksja, nazywana również syndromem dziecka niezdarnego, to dysfunkcja percepcyjno-motoryczna przejawiająca się zaburzeniami koordynacji rozwojowej. Dzieci dyspraktyczne mają trudności z planowaniem i wykonywaniem czynności zarówno w zakresie motoryki małej (np. z rysowaniem, pisaniem, zapinaniem guzików), jak i w zakresie motoryki dużej (np. gra w piłkę, jazda na rowerze). Dyspraksja objawia się także opóźnionym rozwojem mowy, trudnościami ze skupieniem i z nauką czy zaburzeniami równowagi. Nie wpływa ona jednak na inteligencję. Aby pomóc dziecku, warto udać się do specjalistów, m.in. terapeuty SI, logopedy, pedagoga, aby dobrać odpowiednią terapię.
 • Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w zaburzeniach propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Często jest także zalecana przy bezsenności, depresji, zespołach lękowych. Kołderka sensoryczna stymuluje czucie głębokie, “wyciszając” układ nerwowy. Jej stosowanie rozluźnia, relaksuje, poprawia jakość snu, redukuje napięcie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać kołdrę obciążającą oraz jak dobrać jej wagę i rozmiar do potrzeb użytkownika. 
 • Perły Epsteina to rodzaj torbieli dziąsłowych. Są to niewielkie zmiany o charakterze cyst wypełnione keratyną, które pojawiają się u niemowląt. Lokalizują się na podniebieniu i nie powodują żadnych dolegliwości. Perły Epsteina nie są groźne, jednak łatwo je pomylić z pleśniawkami czy aftami, dlatego też każde zmiany w jamie ustnej dziecka należy skonsultować z pediatrą. 
 • Koślawość kolan to deformacja kończyn dolnych dotycząca przede wszystkim dzieci, choć może występować także u osób dorosłych. Do 6. roku życia koślawe kolana u dziecka są stanem fizjologicznym, jeśli natomiast nieprawidłowa budowa kolan utrzymuje się dłużej, należy udać się do ortopedy oraz fizjoterapeuty. Jak przebiega terapia koślawości kolan?
You might be interested:  Rehabilitacja kardiologiczna – kiedy i dla kogo, rodzaje, etapy, ćwiczenia, efekty

Grzybica piersi: przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią Autor: thinkstockphotos.com Grzybica piersi pojawia się zazwyczaj na skutek antybiotykoterapii.

Grzybica piersi to przypadłość, z którą najczęściej muszą walczyć karmiące mamy. Przeczytajcie, jakie są przyczyny grzybicy piersi, w jaki sposób się ona objawia i jak ją leczyć.

Grzybica piersi to uciążliwa dolegliwość. Zazwyczaj pojawia się nie na samym początku laktacyjnej drogi, ale u mam, które karmią już od dłuższego czasu. Na szczęście z grzybicą piersi można skutecznie walczyć – przeczytajcie, jak to zrobić, jak rozpoznać objawy grzybicy piersii co powoduje jej pojawienie się.

Grzybica piersi: przyczyny

Grzybica piersi jest wywoływana przez drożdżaki Candida albicans. Drożdżaki są przez cały czas obecne w naszym organizmie – układzie pokarmowym – i dopóki nie jest ich za dużo, nie powodują żadnych problemów. Te zaczynają się, gdy ich liczba staje się zbyt duża.

Co może się przyczynić do zwiększenia ich obecności w organizmie? Przede wszystkim, stosowanie antybiotyków. To jedna z głównych przyczyn grzybicy piersi – pojawia się na skutek przyjmowania ich przez mamę lub jej dziecko.

Również obecne w buzi dziecka plesniawki, wywoływane przez gronkowca złocistego, mogą powodować grzybicę piersi u mamy. Zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości występuje także u kobiet, które wcześniej przeszły zapalenie piersi.

Co więcej, możliwość wystąpienia grzybicy piersi jest większa u pań chorujących na grzybicę pochwy. Istnieje również możliwość zachorowania na skutek zarażenia grzybicą od innej osoby w rodzinie.

Objawy grzybicy piersi

Intensywność i częstotliwość występowania objawów grzybicy piersi u konkretnej kobiety może być różna – u niektórych pań mogą one nie powodować większego dyskomfortu, a innym skutecznie utrudniają karmienie. Najczęściej na grzybicę piersi wskazują:

 • ból w okolicy brodawek – sutki pieką, kobieta czuje w ich okolicy kłucie; objawy intensyfikują się w czasie karmienia piersią
 • kobieta może odczuwać również pulsujący ból w okolicy pleców
 • swędzenie piersi, zwłaszcza w okolicy brodawek
 • na brodawce występuje obrzęk i zaczerwienienie, pęknięcia
 • mogą się również pojawić ropa i krew wyciekające z brodawki
 • na sutkach zaobserwować można biały nalot/występowanie drobnych krostek
 • objawy występują również u dziecka – pojawiają się pleśniawki w jamie ustnej, rozdrażnienie

Karmienie piersią czyli jak przystawić dziecko do piersi? 

Leczenie grzybicy piersi

W leczeniu grzybicy piersi pomogą zarówno domowe, jak i medyczne sposoby. Kobieta może bowiem sama zatroszczyć się o zdrowie swoich piersi. Co należy więc zrobić? Przede wszystkim zadbać o swoją bieliznę – o jej codzienną wymianę i o to, by była wykonana z jak najbardziej przyjaznych skórze materiałów – najlepiej sprawdzi się w tym przypadku bawełna.

Należy pamiętać o częstym jej praniu – w wysokich temperaturach – i prasowaniu oraz zmianie każdego dnia. Podobnie ze smoczkami, a nawet zabawkami dziecka, które warto codziennie wyparzać. Nie można też zapomnieć o częstym myciu rąk. Trzeba też pamiętać o wietrzeniu piersi i delikatnym suszeniu ich ręcznikiem po każdej kąpieli.

Pomóc powinna także częsta zmiana wkładek laktacyjnych. 

Kolejnym elementem walki z grzybicą piersijest dieta. Należy unikać białego pieczywa, cukru, alkoholu, drożdży, gotowych – przetworzonych – produktów. Do diety mamy i dziecka warto wprowadzić probiotyki, które zdecydowanie obniżą ryzyko ponownego wystąpienia choroby.

Na grzybicę piersi istnieją również medyczne sposoby. Warto zaznaczyć, że leczenie musi przebiegać i u mamy, i u dziecka, by skutecznie się jej pozbyć. Mama otrzymuje doustne leki przeciwgrzybiczne oraz maści do smarowania obolałych piersi.

Ich rodzaj oraz częstotliwość przyjmowania ustala lekarz. Dziecko otrzymuje natomiast preparaty, mające zapobiegać pojawianiu się pleśniawek – najczęściej doustne środki, którymi należy posmarować jego jamę ustną. Leki często występują też w postaci kropli. I mamie, i dziecku zaleca się stosowanie probiotyku.

Najczęściej efekty widać już po kilku dniach, tygodniu.

Grzybica piersi a karmienie piersią

Grzybica piersi nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jeśli mama odczuwa ból, przystawiając dziecko do piersi, może je karmić rzadziej – jednak wtedy ilość produkowanego pokarmu ulega zmniejszeniu. Innym wyjściem jest odciąganie pokarmu.

Kłopoty z ssaniem mogą się również pojawić u dziecka, odczuwającego dyskomfort z powodu pleśniawek, dlatego tak ważne jest przeprowadzanie leczenia zarówno ze strony mamy, jak i jej pociechy.

Jeśli ból spowodowany grzybicą piersi jest bardzo trudny do zniesienia, z pomocą przyjdą karmiącej kobiecie środki przeciwbólowe.

PytanieDzień Dobry, Próbowałam skorzystać z forum, ale nie otrzymałam linku aktywacyjnego na e-mail. Mam 2 tygodniowe niemowlę i jestem po cięciu cesarskim (brak postępu przy porodzie naturalnym). Od samego początku nie wystarczał mu pokarm z moich piersi i jeszcze w szpitalu podawałam mleko modyfikowane w butelce.

Obecnie mam wystarczająco dużo pokarmu, ale maluszek przyzwyczaił się do butelki. Bardzo proszę o pomoc w jaki sposób mam odstawić butelkę? Jak próbuję go przetrzymać przy samej piersi niemal zanosi się płaczem, dostanie butelkę i od razu się uspokaja. Jedynie w nocy karmię tylko piersią i nie wymusza butelki. Bardzo proszę o pomoc, bo chciałabym karmić tylko piersią.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

OdpowiedźDorota Golicka

Dzień dobry, Jeśli synek ssie pierś w nocy, to dobry znak i przestawienie na całkowite karmienie piersią powinno się udać. Proszę zwrócić uwagę czy za dnia przystawiając dziecko do piersi jest pani spokojna i odprężona.

Proszę też nie czekać, aż dziecko będzie bardzo głodne – wówczas jest mniej cierpliwe. Często pomocna bywa wizyta w poradni laktacyjnej – tam położna widząc jak zachowuje się niemowlę przy piersi, może Wam poradzić.

Pozdrawiam

Czy artykuł był przydatny?

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią

Grzybica piersi i leczenie

 • Zadbaj o zdrowie swoich piersi. Jeśli na początku karmienia dziecka pojawią się pewne trudności, bądź cierpliwa i nie poddawaj się. Jeśli potrzebujesz pomocy, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub lekarzem. Odpowiednie postępowanie pozwoli Tobie i dziecku długo cieszyć się karmieniem piersią.
 • Utrzymująca się bolesność brodawek może być spowodowana zakażeniem piersi drożdżakiem Candida albicans. Grzybica piersi objawia się swędzeniem lub pieczeniem brodawek, a także bólem w trakcie karmienia. U niektórych kobiet na piersiach pojawia się biały nalot. Grzybica zazwyczaj powstaje w wyniku spadku odporności organizmu.
 • Objawy grzybicy z czasem mogą się nasilić. Ten problem pojawia się, kiedy infekcja rozszerza się na kanaliki mleczne. Może to powodować silny ból. Im wcześniej zdiagnozuje się grzybicę piersi, tym lepiej.
You might be interested:  Jakie choroby mogą być przyczyną nadciśnienia? Czym jest nadciśnienie wtórne?

Skóra na brodawkach może wyglądać prawidłowo lub może być zaczerwieniona, błyszcząca, łuszcząca się. Jeśli jednocześnie odczuwasz piekący, kłujący ból, koniecznie powinnaś porozmawiać z lekarzem.

Odpowiednia diagnoza oraz szybkie leczenie sprawi, że pozbędziesz się problemu.

W trakcie wizyty u lekarza. Prawdopodobnie otrzymasz receptę na odpowiedni krem przeciwgrzybiczy, który zwykle stosuje się po każdym karmieniu. Powinnaś go używać przez 14 dni. Pamiętaj, że można zapobiec grzybicy piersi. Wystarczy stosować kilka prostych zasad:

 • Pozwól piersiom oddychać. Piersi potrzebują dostępu świeżego powietrza. Oczywiście należy zachować umiar.
 • Używaj zawsze suchych i świeżych wkładek do biustonosza. Mokre i nieświeże mogłyby spowodować infekcję..
 • Dokładnie myj ręce po przewinięciu dziecka i po skorzystaniu z toalety. Nigdy nie dotykaj piersi brudnymi rękoma.
 • Często pierz bieliznę, która ma kontakt z pokarmem.
 • Gotuj elementy laktatora. Rób to przez około 10 minut.

Rozwojowi grzybicy piersi mogą sprzyjać różnorodne czynniki, takie jak: obecność pleśniawek lub rumienia pieluszkowego u dziecka, antybiotykoterapia matki lub dziecka.

Dziecko może mieć białe plamy na błonie śluzowej jamy ustnej. Wypryski w okolicy pupy dziecka również mogą świadczyć o chorobie.

Maluch może być niespokojny i rozdrażniony, jest to spowodowane podrażnieniem śluzówki w trakcie podejmowanych prób ssania. Może zdarzyć się tak, że dziecko nie będzie miało żadnych objawów związanych z grzybicą.

Jeśli podejrzewasz, że masz zakażenie piersi, powinnaś z lekarzem także omówić leczenie dziecka.

Grzybica stanowi poważny problem w trakcie karmienia piersią. Jeśli kobieta podczas karmienia odczuwa ból, może rzadziej przystawiać dziecko do piersi. W związku z tym może zmniejszyć się produkcja mleka u mamy.

Jeśli dziecko w wyniku grzybicy cierpi na stan zapalny jamy ustnej, może to wpływać na problemy ze ssaniem pokarmu. Zakażenie może łatwo przechodzić z mamy na dziecko i na odwrót, w związku z tym leczenie powinno dotyczyć nie tylko mamy.

W trakcie, gdy ona stosuje kremy i maści przecigrzybicze, dziecku należy podawać do ust kropelki. Jeśli leczenie nie będzie przebiegało dwutorowo, ponowne zakażenie piersi mamy jest bardzo prawdopodobne.

Grzybica piersi po ciąży – przyczyny, objawy, leczenie grzybicy sutka

W trakcie karmienia piersią u kobiet dość często dochodzi do swego rodzaju „powikłań”, które mogą być związane z nieprawidłową techniką karmienia czy też nieodpowiednią higieną piersi w tym czasie. Dość często dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń laktacji, które mogą prowadzić do zapaleń gruczołu piersiowego, a w tym do grzybicy sutka.

W pierwszych dobach karmienia (około 3–4 doby) u położnicy dochodzi do gwałtownego wzrostu produkcji mleka tzw.

nawału pokarmu, a noworodek dopiero uczy się odpowiedniej techniki ssania, co prowadzi często do akumulacji mleka w przewodach piersiowych. Kobieta zauważa zmiany w wyglądzie piersi.

Pojawia się ból piersi, a skóra na ich powierzchni staje się ciepła. Piersi są obrzmiałe. Może dojść do nieznacznej zwyżki temperatury ciała. 

Najlepszym sposobem leczenia, jest częste przystawianie dziecka do piersi, delikatny masaż, ewentualnie mechaniczne odciąganie pokarmu.

 

Jakie są przyczyny grzybicy sutka i grzybicy pod piersiami? 

W kolejnych tygodniach u części kobiet mogą rozwinąć się inne powikłania w postaci zapalenia gruczołu piersiowego czy zapaleń skóry sutka w tym grzybicy piersi i grzybicy brodawek. Najczęściej powikłania te są spowodowane nieprawidłową techniką karmienia.

Nieodpowiednie przystawianie dziecka do piersi powoduje uszkodzenia delikatnej skóry sutków i brodawek sutkowych, a te mikrouszkodzenia są wrotami zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

 Również osłabiona odporność matki może dodatkowo przyczyniać się do łatwiejszego rozwoju wszelkiego rodzaju zapaleń.

Grzybem, który najczęściej jest odpowiedzialny za grzybicę brodawek sutkowych jest drożdżak Candida albicans, który u większości ludzi, w tym nawet u noworodków i niemowląt bytuje w przewodzie pokarmowym, a u kobiet także często zasiedla drogi rodne. W przypadku obniżonej odporności albo stosowania antybiotykoterapii może dochodzić do nadmiernego rozmnożenia C. albicans, co powoduje występowanie objawów grzybicy np. przewodu pokarmowego czy pochwy.

W przypadku uszkodzenia skóry piersi może dochodzić do przenikania drobnoustroju z jamy ustnej dziecka i prowadzić do grzybicy gruczołu piersiowego. Zakażeniu sprzyja ciepło i wilgoć, dlatego dość często może rozwijać się ono pod biustem, mamy wtedy do czynienia z grzybicą pod piersiami.

  

Pieczenie, swędzenie piersi i ból sutków – objawy grzybicy piersi

Jak wygląda grzybica? Początkowo, kiedy grzybica sutka nie jest jeszcze mocno nasilona, kobiety najczęściej skarżą się na ból piersi i szczypanie podczas karmienia, ponieważ dochodzi jak już wcześniej wspomniano do delikatnych skaleczeń. Jeśli dojdzie do nadkażenia drożdżakami, dołączają się kolejne dość charakterystyczne objawy:

 • pieczenie brodawek sutkowych,
 • łuszczenie się skóry na piersiach,
 • pojawienie się czerwonych obrączkowych zmian na skórze sutka, z delikatnymi białymi nalotami,

Również u dziecka mogą pojawić się objawy związane z nadmiernym rozrostem flory w jamie ustnej tzw. pleśniawki wyglądające jak serowate, białe naloty na języku czy wewnętrznej powierzchni policzków.

 

Grzybica brodawek i gruczołu piersiowego – jak leczyć i zapobiegać?  

Jak wspomniano, ważna jest nauka prawidłowej techniki karmienia piersią, aby zapobiec uszkodzeniom skóry gruczołów piersiowych. Należy stosować kilka prostych zasad, które mogą pomóc zapobiec rozwojowi zakażenia.

 • Ciepło i wilgoć sprzyjają rozmnażaniu drożdżaków, dlatego ważne jest noszenie przewiewnej, nieuciskającej bielizny z naturalnych materiałów, dokładne osuszanie skóry po myciu.
 • Stosowanie delikatnych środków myjących, które dodatkowo nie będą podrażniały skóry piersi.
 • Odpowiednio zbilansowana dieta matki karmiącej, aby nie dopuścić do niedoborów składników odżywczych i witamin.
 • Pranie bielizny w wysokich temperaturach w niepodrażniających środkach, najlepiej tych, które przeznaczone są do prania ubranek dziecięcych.

Jeśli już dojdzie do rozwoju zapalenia grzybiczego piersi, mama zauważa u siebie pierwsze objawy, należy zgłosić się do lekarza, który zastosuje odpowiednie środki dla matki i dziecka.

Grzybica nie jest uznawana za bezwzględne przeciwwskazanie do karmienia piersią, choć mamy często zmniejszają częstość karmienia głównie ze względu na dolegliwości, ale z pomocą może przyjść próba odciągania pokarmu, jeśli powoduje ona mniejszy dyskomfort.

Środki przeciwgrzybicze są odpowiednio dobierane, aby nie zaszkodziły niemowlęciu. Kuracja trwa najczęściej kilka-kilkanaście dni i powoduje całkowite ustąpienie bólu sutków, swędzenia skóry na piersiach, pieczenia sutka.

Zakażenie grzybicze

Grzybica to choroba zakaźna wywoływana przez mikroskopijne grzyby – głównie drożdżaki. To one są odpowiedzialne za pleśniawki w buzi malucha i za grzybicę brodawek. Drożdżaki są naturalnym elementem układu pokarmowego człowieka, ale gdy jest ich za dużo, pojawiają się problemy w postaci grzybicy.

Objawami grzybicy jest swędzenie i łuszczenie się brodawek, które bolą i pieką. Zakażona grzybicą skóra jest zaczerwieniona, napięta i jakby błyszcząca, łatwo pęka i krwawi.

Czasami na brodawce i otoczce pojawiają się białe krosteczki/grudki, które nie dają się zetrzeć. Karmiąca mama odczuwa przeszywający, kłujący ból w piersiach, gdy maluch ssie, a także między karmieniami.

You might be interested:  Zespół Hornera – objawy, leczenie i przyczyny syndromu

Zakażeniu grzybiczemu brodawek często towarzyszy grzybica pochwy.

Gdy choruje mama, zwykle choruje też dziecko, u którego grzybica wywołuje wysypkę w okolicy narządów płciowych (drobne, czerwone wypryski) i pleśniawki, czyli białawe plamy na śluzówce jamy ustnej (podniebienie, dziąsła, wewnętrzna strona policzków, język), które wyglądają jak resztki mleka, ale przy próbie starcia zaczynają krwawić. Pleśniawki nie są groźne, ale mogą (choć nie muszą) sprawiać dziecku ból i utrudniać ssanie.

Przyczyny

Grzybica brodawek może pojawić się, jeśli:

 • mama lub dziecko przyjmowali antybiotyk (np. po cesarskim cięciu),
 • maluch ma pleśniawki lub zakażenie grzybicze skóry w okolicy genitaliów,
 • mama często choruje na grzybicę pochwy,
 • ktoś z domowników cierpi na grzybicę,
 • popękane, krwawiące brodawki są źle pielęgnowane (np. przylegają do nich wilgotne, za rzadko zmieniane wkładki laktacyjne nieprzepuszczające powietrza),
 • mama przeszła zapalenie piersi,
 • mama stosuje hormonalne środki antykoncepcyjne.

 Co możesz zrobić

Żeby uporać się z drożdżakami należy:

 • Leczyć i mamę, i dziecko, nawet jeśli objawy grzybicy pojawiły się tylko u mamy albo wyłącznie u dziecka. Krótko mówiąc: Wasz „tandem” musi leczyć się jednocześnie! W przeciwnym razie zakażenie grzybicze będzie „wędrowało” od Ciebie do dziecka i z powrotem.
 • Stosować nystatynę w zawiesinie do przemywania buzi dziecka (dziąsła, podniebienie, wewnętrzna strona policzków – około 3-4 razy dziennie) i maminych piersi po każdym karmieniu (brodawka i otoczka). Leczenie nystatyną powinno trwać od 10 do 14 dni. Niektórzy lekarze polecają też wodny roztwór gencjany do buzi dziecka i do przemywania piersi lub specjalną maść przeciwgrzybiczą do smarowania brodawek wraz z otoczkami. Także zainfekowane krocze dziecka należy smarować odpowiednim preparatem, przemywać krochmalem i często wietrzyć.
 • Wprowadzić do diety mamy i dziecka preparat z probiotykami, który pomoże odbudować prawidłową florę bakteryjną w organizmie.
 • Dbać o higienę. Często myć ręce (zawsze przed i po karmieniu) i krótko obciąć paznokcie. Ręczniki mamy i dziecka oraz bielizna i piżamy muszą być często zmieniane, prane w wysokiej temperaturze i prasowane. Zabawki dziecka, a także wszelkie smoczki i akcesoria związane z karmieniem trzeba często i dokładnie myć (jeśli to możliwe – także wyparzać).
 • W czasie leczenia nie używać gąbek, myjek, pumeksów, które gromadzą w sobie grzyby i sprzyjają ich rozmnażaniu.
 • Często zmieniać wkładki laktacyjne i nie dopuszczać do ich przemoczenia.
 • Często wietrzyć piersi.
 • Dobrze osuszać piersi przed założeniem biustonosza.

Takie postępowanie już w ciągu tygodnia powinno przynieść poprawę – zlikwidować ból i wyleczyć rany. Jeśli nie dostrzegasz poprawy, skontaktuj się z lekarzem, być może doszło do zakażenia bakteryjnego lub zapalenia piersi. A może w wyleczeniu brodawek przeszkadza niewłaściwa pozycja przy karmieniu lub nieprawidłowa technika chwytania i ssania piersi przez dziecko?

Czy możesz nadal karmić piersią

Zakażenie grzybicze nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią, tym bardziej, że leczenie obejmuje zarówno mamę, jak i dziecko. Jeśli ból podrażnionych brodawek utrudnia Ci karmienie, stosuj leki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem.

A jeżeli to nie pomaga, i ból przy karmieniu dziecka jest dla Ciebie nie do zniesienia, odciągaj mleko do czasu wygojenia brodawek.

Ściągane regularnie mleko podawaj maluchowi w sposób niezaburzający techniki ssania piersi (pamiętaj o dokładnym myciu i sterylizowaniu części laktatora).

Grzybica sutka – przyczyny, objawy i leczenie

Grzybica piersi to schorzenie, które dotyka przede wszystkim kobiety karmiące piersią, ale nie tylko. Pierwszym objawem grzybicy sutka może być pieczenie i swędzenie w tej okolicy.

Skóra w okolicy brodawki sutkowej może też wyglądać nieco inaczej, niż wcześniej – może być pokryta białym nalotem i łuszczyć się.

Jak leczyć grzybicę sutka? Czy da się zapobiec schorzeniu? Sprawdź, jakie są objawy i przyczyny grzybicy sutka, by wiedzieć, jak ją rozpoznać.

Przeczytaj również: Jakie wkładki laktacyjne wybrać?

Grzybica sutka – przyczyny

Grzybica sutka jest schorzeniem, które dość często występuje u kobiet karmiących piersią. Sprzyjają temu nawał pokarmu, osłabienie po porodzie oraz nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi, co powoduje uszkodzenie wrażliwych brodawek sutkowych.

Mikrouszkodzenia w obrębie sutków to doskonałe wrota dla zakażeń nie tylko grzybiczych, ale też tych bakteryjnych.

Grzybem, który najczęściej powoduje grzybicę sutków, jest Candida albicans. Skąd się bierze? Ten grzyb powszechnie występuje np.

w drogach rodnych kobiety czy w przewodzie pokarmowym dziecka. W normalnych warunkach nie jest chorobotwórczy i jego obecność nie wiąże się wówczas z wystąpieniem objawów klinicznych.

Niestety, w przypadku osłabienia odporności u kobiety, może stać się chorobotwórczy i wywołać nieprzyjemne, a w wielu przypadkach także bolesne objawy.

Infekcji grzybiczej sprzyja wilgoć i ciepło, dlatego okolice brodawek sutkowych są doskonałym miejscem do rozwoju grzyba.

Infekcja może też wystąpić np. pod piersiami, jeśli nie wietrzysz ich prawidłowo. Skóra w tym miejscu intensywniej się poci, dlatego warto dbać o higienę nie tylko samych sutków, ale całych piersi i skóry pod nimi.

Grzybica piersi – predyspozycje:

 • kobiety przyjmujące antybiotyki (szczególnie przez dłuższy czas),
 • kobiety po cesarskim cięciu przyjmujące antybiotyki,
 • kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną,
 • kobiety karmiące piersią.

Grzybica sutka – objawy:

 • kłujący ból występujący w okolicy piersi,
 • pieczenie i świąd piersi,
 • zaczerwienienie piersi, nadmierne łuszczenie się naskórka,
 • białe grudki na brodawkach,
 • piersi wyglądają jakby były polukrowane, pokryte biało-perłową masą.

W niektórych przypadkach skóra piersi może wyglądać całkowicie normalnie, czyli bez widocznych zaczerwienień czy nadmiernie łuszczącego się naskórka. Grzybicy sutka często towarzyszy też grzybica pochwy lub rzadziej grzybica jamy ustnej.

Bolesność nasila się, gdy zakażenie rozprzestrzenia się wgłąb gruczołu mlekowego (gdy infekcja dotyczy już kanalików mlekowych).

Podstawą leczenia jest zażywanie leków przeciwgrzybiczych (najczęściej miejscowo, w okolicy zmian na piersiach) według instrukcji dołączonej do opakowania lub według zaleceń lekarza bądź farmaceuty. Terapia trwa zazwyczaj minimum 2 tygodnie, choć w przypadku zaawansowanych zmian grzybiczych leczenie może potrwać nawet 4-6 tygodni. Jeśli karmisz piersią, maść należy dokładnie zmyć przed karmieniem dziecka.
Do zakażeń grzybiczych dochodzi, gdy organizm kobiety jest silnie osłabiony – układ immunologiczny nie pracuje prawidłowo lub kobieta zażywa antybiotyki przez bardzo długi okres czasu.

Podstawą zapobiegania grzybicy sutka jest dbanie o prawidłowe żywienie, higienę sutków i o kondycję układu immunologicznego. Piersi należy wietrzyć, regularnie myć za pomocą łagodnych produktów do pielęgnacji skóry lub innych, które polecił ci lekarz lub farmaceuta. Nawilżaj też brodawki, jeśli zauważysz, że są nadmiernie wysuszone lub popękane.

Zwróć uwagę, czy twój biustonosz jest wykonany z przewiewnego materiału. Unikaj tych, które są wykonane z tworzyw sztucznych. Upewnij się za każdym razem przed założeniem stanika, że twoje piersi (szczególnie brodawki) są suche. Wilgoć sprzyja rozwojowi grzyba.

Grzybica sutka – karmienie piersią

Grzybica piersi może wystąpić u kobiet karmiących, jako następstwo pleśniawek w jamie ustnej u dziecka. Może jednak zdarzyć się tak, że to kobieta zarazi malucha.

Ważne jest, jeśli karmisz piersią i podejrzewasz, że masz grzybicę piersi, by skonsultować się pediatrą w sprawie wprowadzenia leków o działaniu przeciwgrzybiczym u pociechy.

W większości przypadków grzybicy u kobiet w czasie laktacji jest to zalecane.

Autorka: Natalia Ciszewska

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *