Infekcje intymne – fakty i mity

Infekcje intymne – fakty i mity

fot. Fotolia

Infekcje intymne – fakty i mity

fot. Fotolia

MIT! Brak higieny intymnej jak i nadmierne dbanie o nią może przyczynić się do wystąpienia grzybiczej infekcji pochwy. Przesadne dbanie o higienę, irygacje pochwy, które niszczą pałeczki kwasu mlekowego, częste podmywanie się środkami myjącymi o dużej zawartości dodatków zapachowych lub bakteriobójczych  – to wszystko może zaburzyć równowagę w środowisku pochwy i sprawić, że wzrośnie ryzyko infekcji intymnej. Aby nie zniszczyć kwasowości (pH) pochwy należy stosować płyny do higieny intymnej o neutralnym pH (nie wyższym niż 4,5-5,2) lub takie, które zawierają kwas mlekowy.   MIT!  Aż 30% Polek cierpiących na infekcje intymne stosowało domowe metody leczenia, bez konsultacji z lekarzem ( wynika z badań przeprowadzonych w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 8-13 października 2014 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 1010 kobiet w wieku 18+). Wynika to przede wszystkim z tego, że informacji o swojej dolegliwości szukają w Internecie, wstydząc się pójść po poradę do ginekologa. Domowe zabiegi mogą być nie tylko nieskuteczne, ale także niebezpieczne. Próby samodzielnej diagnozy i leczenia mogą spowodować jedynie namnażanie się grzybów. Na przykład popularna płukanka pochwy z pomocą wody lub mieszanki środków dezynfekujących mogą spowodować zaburzenie jej ekosystemu. Należy pamiętać, że grzybica pochwy nie zniknie sama i nie wyleczymy jej „domowymi” metodami, dlatego po zaobserwowaniu u siebie objawów sugerujących infekcje intymne należy udać się do ginekologa, który może przepisać preparaty do walki z grzybicą, np. kremy dopochwowe.

Czytaj także: Jak dbać o higienę intymną na co dzień?

Odpowiednia bielizna może uchronić przed grzybiczym zakażeniem pochwy

PRAWDA!  Należy pamiętać o tym, by wybierając w sklepie bieliznę kierować się nie tym jak wygląda, ale tym, z jakiego materiału została wykonana. Najlepiej wybierać bieliznę bawełnianą, która przepuszcza powietrze. Syntetyczne materiały podrażniają okolicę pochwy, co przyczynia się do pojawienia bądź nasilenia objawów grzybicy.  

Leki na infekcje grzybicze można stosować jedynie na noc

MIT!  Wbrew powszechnej opinii istnieją lekarstwa przeznaczone do leczenia grzybiczego zapalenia pochwy, które można stosować o dowolnej porze dnia, nie tylko w nocy.  

Stałe używanie tamponów w czasie krwawienia miesiączkowego może sprzyjać nawrotom infekcji intymnych

PRAWDA!  Krew ma zasadowe pH i jest bogata we wszystkie substancje odżywcze, przez co jest doskonałą pożywką dla grzybów i bakterii.

Używanie tamponów uniemożliwia swobodny wypływ krwi z pochwy, czyli jej oczyszczania, czego następstwem mogą być właśnie infekcje intymne.

Warto zamiennie stosować tampony i podpaski, unikając tym samym zwiększonego prawdopodobieństwa infekcji.  

Przyjmowanie antybiotyków sprzyja wystąpieniu grzybiczej infekcji pochwy

PRAWDA!  Antybiotyk nie „rozróżnia”, które bakterie są dla naszego organizmu korzystne a które nie. Antybiotykoterapia niszczy mikroflorę bakteryjną w naszym organizmie, tę chorobotwórcza, ale również i dobre bakterie, niezbędne dla zdrowia.

W jej wyniku może dojść do eliminacji pałeczek kwasu mlekowego, odpowiadających za kwaśne środowisko pracy, co w efekcie prowadzi do grzybicy pochwy.

O tym, czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy przyczynia się do infekcji mówi dr n. med.

Grzegorz Południewski.

Czytaj też: Jak zapobiec infekcjom intymnym.

Źródło: Zdrowa Ona.

Infekcje intymne – fakty i mity

Infekcje intymne – fakty i mity

Infekcje intymne – fakty i mity

Infekcje intymne – fakty i mity

Infekcje intymne – fakty i mity

Infekcje intymne – fakty i mity

Infekcje intymne – fakty i mity

Infekcje intymne – fakty i mity

Infekcje intymne: jakie rozróżniamy?

Infekcje intymne dotyczą niemal każdej kobiety. Powodują dyskomfort fizyczny i psychiczny, a ignorowane mogą przeobrazić się poważniejsze schorzenia. Jak rozpoznać typ infekcji intymnej, która wystąpiła i poradzić sobie z nią? Jakie są przyczyny ich występowania?

Infekcje intymne dzieli się ze względu na przyczyny je wywołujące. Mogą być spowodowane przez drobnoustroje, substancje alergizujące lub czynniki zewnętrzne. Od tego, jaka jest ich przyczyna, zależą dalsze kroki i skuteczność leczenia. Z pewnością jednak nie należy infekcji intymnych ignorować.

Jak dzielimy infekcje intymne?

Te wywoływane przez drobnoustroje podzielić można na bakteryjne, wirusowe, pierwotniakowe oraz grzybicze. W naturalnym środowisku pochwy cały czas bytują dobroczynne bakterie kwasu mlekowego.

Dzięki temu jego odczyn jest kwaśny, a chorobotwórcze bakterie nie mają możliwości wywołania infekcji. Jeżeli bakterii probiotycznych zabraknie lub zostaną wybite przez niektóre leki (np. antybiotyki), ta równowaga zostanie zachwiana.

To z kolei wywołać może bakteryjne zapalenie pochwy. Mechanizm rozwoju choroby jest podobny, jak w przypadku każdej innej infekcji bakteryjnej.

Infekcja wywoływana przez wirusy tak naprawdę nazywa się wirusowym zapaleniem pochwy. Jednym z najczęściej występujących u kobiet, które rozpoczęły współżycie, jest zakażenie wirusem opryszczki lub brodawczaka ludzkiego. Rozprzestrzeniają się one poprzez kontakty seksualne bez zabezpieczenia i wiążą się z bólem oraz zmianami chorobowymi i owrzodzeniami widocznymi gołym okiem.

Zakażenia pierwotniakami to typ infekcji intymnej pasożytniczej. Rzęsistek pochwowy również przenoszony jest drogą płciową, jednak możliwe jest zakażenie poprzez stosowanie tych samych przyborów higienicznych (np. ręczników) czy kąpiel w tej samej wodzie, co zakażony. Z tego też powodu rzęsistkowica może niekiedy występować u dzieci.

Bardzo częstą przypadłością u kobiet jest zapalenie grzybicze pochwy wywoływane przez drożdżaki. Z reguły spowodowane jest przez grzyby z gatunku Candida albicans i może przenosić się poprzez kontakty seksualne, jak również w wyniku stosowania tych samych przedmiotów mających kontakt z miejscami intymnymi zakażonego.

Infekcje intymne – fakty i mity

Czynniki sprzyjające infekcjom intymnym

Poza drobnoustrojami występują czynniki, które sprzyjają występowaniu infekcji intymnych każdego typu. Z pewnością należy pamiętać o dokładnej higienie intymnej. Dotyczy to zarówno regularności, jak i rodzaju środków stosowanych do kąpieli lub pod prysznic.

Płyny, pianki i żele myjące powinny mieć sprzyjający florze bakteryjnej kwaśne lub neutralne pH, a przy tym nie być agresywne dla dobroczynnych bakterii.

Środowisko pochwy posiada własny mechanizm obrony przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, dlatego wymywanie ich może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

W higienie miejsc intymnych jest również bardzo istotne, aby nie dzielić się z innymi osobami swoimi ręcznikami lub gąbkami.

Noszenie ciasnej bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów to kolejny sposób na wywołanie lub pogorszenie u siebie infekcji intymnej. Jeżeli skóra nie może swobodnie oddychać i nadmiernie się poci, tworzy idealne środowisko dla rozwoju wirusów, drożdżaków i bakterii.

Istnieją również czynniki, na które nie ma się czynnego wpływu, a które sprzyjają rozwojowi infekcji pochwy. Zakażenia tego typu często wiązane są z leczeniem antybiotykami, ponieważ mają one za zadanie wyeliminować wszelkiego rodzaju bakterie, również te pomocne. Sposobem na to jest stosowanie probiotyków, których profil jest nastawiony właśnie na odbudowę środowiska pochwy.

Zmiany hormonalne mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną pochwy, przez co może ona stać się środowiskiem sprzyjającym chorobotwórczym drobnoustrojom. Mogą one się pojawiać na przykład w wieku nastoletnim lub podczas ciąży czy menopauzy. Tego typu czynniki sprawiają, że infekcje intymne się powtarzają, gdyż przyczynę problemu trudno wyeliminować.

Objawy i leczenie infekcji intymnych

Najczęstszymi objawami infekcji intymnych jest ból, świąd i pieczenie w okolicach narządów płciowych. Gdy następuje dyskomfort u ogólnie zdrowej kobiety, jest ona w stanie rozpoznać, że rozwinęło się u niej zakażenie. Innym typowym objawem jest wydzielina o przykrym zapachu.

Pochwa ma zdolność do samooczyszczania i może niekiedy wydzielać śluz, jednak nie powinien on mieć cech chorobowych. Ponadto, zmieniony wygląd miejsc intymnych, na przykład zaczerwienienie czy opuchlizna również mogą być oznaką rozwijającej się infekcji.

Szczególnie istotne jest obserwowanie takich zmian u dzieci, które nie zawsze potrafią dokładnie opisać, co im dolega.

Leczenie bardzo często obejmuje nie tylko osobę dotkniętą zakażeniem, ale również jej partnera. Bardzo istotne jest wyeliminowanie potencjalnych czynników zewnętrznych, czyli niehigienicznego zachowania i stosowania wspólnych ręczników oraz bielizny.

Nie należy również stosować wspólnych kąpieli w stojącej wodzie w wannie. U osób, w u których rzadko występują infekcje intymne, leki bez recepty są w stanie sobie z nimi poradzić.

Jednakże, jeśli lekarz przepisze silniejsze medykamenty, należy ściśle stosować się do instrukcji ich stosowania i nie przerywać terapii nawet, jeśli odczuwa się ulgę.

• leki na infekcje intymne bez recepty • iladian direct plus tabletki dopochwowe • kadefungin 3 zestaw • clotrimazol krem dopochwowy • albothyl globulki dopochwowe

You might be interested:  Katar U Niemowlaka Jak Dlugo?

Infekcje intymne – fakty i mity

Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.

Infekcje intymne – fakty & mity

Na temat higieny intymnej krąży bardzo dużo różnorodnych opinii. Jedne są słuszne, a inne zupełnie nieprawdziwe. Warto wreszcie oddzielić prawdę od mitów.

Niewłaściwa higiena intymna może być bowiem przyczyną wielu poważnych kłopotów ze zdrowiem.

Dobrze więc sprawdzić swoją wiedzę na ten temat, żeby w przyszłości, dbając o swoje zdrowie, nie popełniać niepotrzebnych błędów!

Dojrzałe kobiety są bardziej narażone na infekcje pochwy, niż nastolatki – MIT

Fakt jest taki, że najczęściej na tego rodzaju infekcje cierpią zarówno panie w okresie menopauzy (ponieważ mają wówczas obniżony poziom estrogenów), jak i młode kobiety. W tym drugim przypadku ogromny wpływ na problemy ze zdrowiem intymnym, mają takie czynniki jak: nieregularny tryb życia, niedożywienie, czy choćby ciąża.

Infekcje intymne mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – PRAWDA

Nasze ciało to niesamowicie złożony system, kiedy więc szwankuje w nim jeden narząd, „odczuwają” to również pozostałe. Warto o tym pamiętać głównie wtedy, gdy dopadnie nas infekcja pochwy i sromu. Drobnoustroje chorobotwórcze mogą bowiem przedostać się do jajowodów i jajników, wywołując tym samym groźne zapalenie przydatków, a nawet sepsę.

Infekcje intymne – fakty i mity

Niestety, mamy złą wiadomość dla wszystkich kobiet, które uwielbiają słodkości. Zbyt duża ilość niezdrowych przekąsek w diecie nie tylko sprzyja tyciu, ale także rujnuje zdrowie intymne. Dzieje się tak za sprawą cukru, który prowadzi do nadmiernego rozwoju drożdżaków w pochwie oraz do infekcji. Warto zatem wzbogacić swoje codzienne menu o świeże warzywa i owoce.

Nawet jeśli będziesz odpowiednio dbała o higienę intymną, i tak możesz złapać infekcję – PRAWDA

Chociaż regularne przestrzeganie podstawowych zasad higieny intymnej pozwala w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko zakażenia groźnymi drobnoustrojami, to jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować zagrożenia.

Nie można bowiem zapominać, że na nasze zdrowie intymne wpływa bardzo wiele czynników, takich jak chociażby stres, niezdrowy tryb życia, czy niepełnowartościowa dieta.

Do tego dochodzą jeszcze zaburzenia hormonalne oraz mechaniczne urazy i otarcia.

Infekcje intymne – fakty i mity

Jeśli kuracja przebiega z zastosowaniem leków dopochwowych, to ich aplikowanie podczas miesiączki mija się z celem. Krew menstruacyjna sprawia bowiem, że lek wypływa z pochwy. Nie ma jednak żadnych medycznych przeciwwskazań odnośnie kuracji doustnej.

Intymne dolegliwości częściej dopadają kobiety, które są na diecie – PRAWDA

Powód jest bardzo prosty. Osoby, które ograniczają spożywanie niektórych produktów nie dostarczają do swojego organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W rezultacie, osłabiony organizm jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje, w tym również choroby intymne. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza wegetarianki.

 • Gabriela Mostowicz-Zamenhof
 • Zobacz także:
 • Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? STRÓJ, HIGIENA, NOTATKI (przed badaniem)
 • Właściwa troska o zdrowie intymne wymaga świadomego podejścia do badań.
 • Tampony – instrukcja obsługi kryzysowej
 • Co zrobić, gdy urwie się sznureczek?

Czy biała wydzielina z pochwy to normalny objaw? Fakty i mity

Infekcje intymne – fakty i mity

FAŁSZ Biała wydzielina z pochwy oraz wydzielina w kremowym odcieniu to normalny objaw. U zdrowej kobiety taki śluz pojawia się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, a w trzeciej fazie staje się dodatkowo gęsty oraz bardziej zbity. Jeśli takim zmianom nie towarzyszą jakieś charakterystyczne dolegliwości, nie ma powodu do niepokoju.

2. Wydzielina pojawia się już przed pierwszą miesiączką

PRAWDA Białe ślady na bieliźnie to wyraźny znak, że nastolatka wkracza w okres dojrzewania. Śluz pojawia się bowiem na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką i jest zjawiskiem normalnym, o czym warto by mama uprzedziła dorastającą córkę. Płyn ten może być też całkiem przezroczysty.

3. Białe ślady na bieliźnie świadczą o grzybiczym zakażeniu pochwy

PRAWDA Zwykle tak bywa, ale wtedy białej wydzielinie z pochwy towarzyszy też nieprzyjemny zapach przypominający charakterystyczną woń drożdży. Wydzielina wygląda przy tym jak grudkowaty serek.

Dodatkowo narzekamy na swędzenie pochwy i okolic intymnych, pieczenie warg sromowych, dyskomfort przy oddawaniu moczu i ból w trakcie stosunku.

Za te wszystkie dolegliwości odpowiedzialne są gwałtownie namnażające się grzyby Candida albicans, które są przyczyną grzybiczego zakażenia pochwy zwanego drożdżycą.

4. Biała wydzielina z pochwy i pieczenie warg sromowych to wynik kontaktu z chorym partnerem

PRAWDA/FAŁSZ Rzeczywiście do grzybiczego zakażenia pochwy w wielu przypadkach dochodzi w czasie seksu z zakażonym partnerem. Przy czym często nie zdaje on sobie sprawy, że jest chory, bo u mężczyzn drożdżyca może nie dawać objawów.

Jednak najczęściej drożdżyca u kobiet jest wynikiem obniżenia odporności organizmu, antybiotykoterapii, przedłużającego się stresu, cukrzycy, infekcji np. górnych dróg oddechowych.

Wtedy środowisko pochwy szybko wyjaławia się, co prowadzi do namnażania się chorobotwórczych grzybów.

5. Na białe upławy oraz swędzenie okolic intymnych zwykle narzekają młode kobiety

PRAWDA Biała wydzielina z pochwy i towarzyszące jej dolegliwości są wynikiem grzybiczego zakażenia pochwy, które najczęściej dotyka kobiety między 17 a 35 rokiem życia. Jest to okres dużej aktywności seksualnej, który ma wpływ na rozwój zakażenia. Związane jest to m.in.

z częsta zmianą partnerów, współżyciem w trakcie miesiączki, eksperymentowaniem z lubrykantami, stosowaniem antykoncepcyjnej wkładki domacicznej, irygacjami pochwy.

Wszystkie te czynniki mogą zaburzać równowagę mikrobiologiczną pochwy i przyczyniać się do namnażania grzybów Candida albicans.

6. Nieleczone upławy mogą mieć poważne konsekwencje

PRAWDA . Każdy rodzaj upławów (nadmierna wydzielina o zmienionej konsystencji, zapachu i barwie) to oznaka zakażenia pochwy, które może drogą wstępującą niekorzystnie oddziaływać na drogi moczowe oraz narządy rodne. W tej drugiej sytuacji prowadzi to do zapalenia przydatków.

Gdy jest ono niedoleczone lub nawraca, może skutkować zrostami pozapalnymi i ropniami, a wtedy możemy mieć problemy z zajściem w ciążę.

Dlatego, gdy z białą wydzieliną z pochwy wiążą się inne dolegliwości takie jak nieprzyjemny zapach z pochwy i okolic intymnych, pieczenie warg sromowych, swędzenie okolic intymnych i pochwy, najlepiej szybko skontaktować się z ginekologiem.

7. Białym śladom na bieliźnie i objawom infekcji można samodzielnie zaradzić

PRAWDA/FAŁSZ Gdy zauważymy pierwsze niepokojące zmiany, zawsze warto sięgnąć po dostępne bez recepty maści, globulki i żele przywracające prawidłową florę bakteryjną, np. z probiotykami lub prebiotykami.

W aptece możemy też kupić test, który pomoże nam wykryć grzybicze zakażenie pochwy. Gdy jednak objawy trwają długo i nasilają się, nic nie zastąpi wizyty u ginekologa.

Pobierze on wymaz z pochwy, a na jego podstawie ustali przyczynę infekcji i dobierze nam odpowiednią kurację.

Fakty i mity o higienie intymnej – MUCOVAGIN – Nawilżenie i regeneracja okolic intymnych

Utrzymanie higieny w strefie intymnej jest niezwykle istotne. Zasada, że im częściej ją myjesz, tym lepiej, nie do końca się jest zgodna z prawdą. Pochwa ma zdolność do samooczyszczania się.

Obecne w niej dobre bakterie dbają o utrzymanie równowagi wewnątrz waginy, dlatego nie powinnaś myć jej częściej niż dwa razy dziennie.

Do mycia zewnętrznych narządów płciowych zaleca się stosowanie delikatnych płynów do higieny intymnej lub zwykłej, ciepłej wody. Skóra w tych okolicach jest bardzo wrażliwa, dlatego należy myć ją delikatnie, aby nie dopuścić do mechanicznych podrażnień.

Do mycia nie używaj gąbek ani szczotek, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że rozwiną się na nich szkodliwe drobnoustroje, które wprowadzisz do pochwy podczas mycia.

Mit: Higiena podczas miesiączki niczym nie różni się od tej na co dzień

Podczas okresu powinnaś podmywać się dwa razy dziennie. Dokładniej myj ręce przed i po zmianie podpaski lub tamponu. Nie przetrzymuj ich dłużej, niż jest to wskazane na opakowaniu, czyli maksymalnie 8 godzin. Aby uniknąć podrażnień, wybieraj produkty z ekologicznej bawełny.

Korzystanie z certyfikowanych i przebadanych produktów może poprawić Twoje intymne samopoczucie. Pamiętaj także, żeby zawsze używać tamponów i podpasek o najniższym możliwym poziomie absorpcji. Korzystaj też z nich jedynie podczas okresu, a nie np.

 do absorbowania wydzieliny podczas cyklu.

Fakt: Powinnaś podcierać się od przodu, do tyłu!

Po wizycie w toalecie pamiętaj o właściwym kierunku podcierania. Ważne jest, żebyś kierowała papier toaletowy od sromu w kierunku odbytu, a nie odwrotnie. Dzięki temu drobnoustroje nie dostaną się do sromu lub pochwy.

You might be interested:  Zapalenie kaletki stawu biodrowego (krętarzowej) – jak leczyć?

Mit: Nawilżające preparaty do codziennej higieny intymnej z kwasem hialuronowym – tylko dla kobiet w okresie menopauzy

Dyskomfort związany z
suchością okolic intymnych kojarzy się z zazwyczaj z objawami występującymi w
okresie menopauzy. Wynika to z faktu, iż po pięćdziesiątym roku życia w skutek
spada poziom estrogenów. Problem ten może jednak dotyczyć także innych kobiet
np. w okresie połogu lub karmiących piersią, po operacjach ginekologicznych,
podczas leczenia onkologicznego czy z atrofią pochwy.

A jak zadbać o higienę
intymną na co dzień? Stosuj Mucovagin fizjoemulsję z kwasem hialuronowym, do
codziennej higieny intymnej dla kobiet, polecana w szczególności do pielęgnacji
podczas regeneracji okolic intymnych. Fizjoemulsja to produkt bez
konserwantów*, który zawiera formułę drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego,
który wspiera procesy regeneracji oraz posiada silne właściwości nawilżające.

*Wymienionych w zał. V rozporządzenia (WE) 1223/2009

Fakt: Po seksie powinnaś skorzystać z toalety

Wiele razy po niezapomnianym i niezwykle udanym miłosnym uniesieniu zasypiamy w ramionach ukochanego, nie myśląc o tym, jaki to może mieć wpływ na nasze zdrowie intymne.

Seks i pieszczoty z partnerem mogą mieć skutki uboczne w postaci otarć, podrażnień, a nawet zapalenia pęcherza. Okazuje się, że profilaktyka jest bardzo łatwa.

Kobiety są bardziej podatne na infekcje intymne, gdyż cewka moczowa jest znacznie krótsza i znajduje się w okolicach odbytu.

W konsekwencji bakterie, które powodują infekcję, mogą łatwo przemieszczać się w górę dróg moczowych: pęcherza moczowego, moczowodu lub nerek. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia pęcherza, weź prysznic stosunkiem, a zaraz po nim skorzystaj z ubikacji. Strumień moczu pomoże pozbyć się ewentualnie nagromadzonych bakterii.

Mit: Nie wolno spać bez majtek

Prawda jest wręcz odwrotna – spanie bez bielizny jest zdrowe! Skóra, także ta w okolicach intymnych, musi oddychać. Podczas całego dnia nie ma ku temu okazji, gdyż swobodny dopływ powietrza blokuje obcisła bielizna lub spodnie.

Zapewniając dostęp powietrza do okolic intymnych podczas nocnego wypoczynku, zmniejszasz ryzyko pojawienia się infekcji intymnych. Brak ocierającej okolice intymne bielizny powoduje, że pochwa produkuje mniej śluzu, a ten, który jest produkowany szybko znika. W suchym środowisku bakterie i grzyby namnażają się zdecydowanie wolniej lub wcale.

Spanie bez bielizny może również wpłynąć na relacje z partnerem i sprawić, że oboje nabierzecie chęci na intymne zbliżenie.

Komfort intymny FAKTY i MITY

FAKT: co 4 wizyta w gabinecie ginekologicznym dotyczy infekcji intymnej. Tą uciążliwą dolegliwość spotyka coraz więcej kobiet, niezależnie od wieku.

Infekcje bakteryjne, grzybicze czy mieszane charakteryzują się podobnymi objawami, które skutecznie utrudniają kobietom codzienne funkcjonowanie.

Rozwiązaniem może być profilaktyka, która prowadzona we właściwy sposób uchroni od nawracających infekcji intymnych. Co robić, a czego się wystrzegać, aby była skuteczna?

Flora bakteryjna okolic intymnych stanowi barierę dla szczepów patogennych. W jej składzie występują głownie bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, które zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. 1  Naturalnie, kwaśne pH pochwy jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania układu moczowo-płciowego.

Według badań, podatność na stany zapalne okolic intymnych wiąże się  nie tylko z brakiem, ale i ich nadmierną higieną.2,3 Ważne by myć jedynie zewnętrzne okolice intymne – srom, unikając wprowadzania produktów myjących do wnętrza pochwy, która oczyszcza się samodzielnie.

Zbyt częste podmywanie zaburza naturalną mikroflorę i  staje się najczęstszym powodem pojawienia się infekcji intymnych.

FAKT: Bielizna ma znaczenie

Noszenie lekkiej i oddychającej bielizny to świetny sposób na profilaktykę infekcji intymnych.2 Najlepszym wyborem są bawełniane figi lub bokserki w odpowiednim rozmiarze. Noszenie bielizny typu stringi lub za mała bielizna mogą podrażniać okolice intymne, a powstałe uszkodzenia stanowią idealne środowisko dla rozwoju bakterii.

Bielizna wykonana z poliestru i innych sztucznych materiałów np. bielizna koronkowa również sprzyja nawracającym infekcjom. Są to materiały nie przepuszczające powietrza, dlatego też stanowią idealne środowisko do rozwoju patogenów.

2  Dobrym rozwiązaniem jest częste noszenie spódnic i sukienek, które zapewniają przewiewność okolic intymnych.

MIT: Spanie w bieliźnie jest zdrowe

Wręcz przeciwnie! Spanie bez bielizny to zalecenie rekomendowane przez ginekologów, które zapewnia przewiewność okolic intymnych, a tym samym zapobiega wystąpieniu infekcji.

4 Jakikolwiek kontakt okolic intymnych z bielizną sprzyja wytwarzaniu śluzu, przez błonę śluzową pochwy. W przypadku spania bez bielizny, możemy zmniejszyć ryzyko występowania infekcji oraz  towarzyszącym jej upławom.

Tym sposobem możemy spać spokojnie bez obaw o nasze zdrowie intymne i czystość pościeli.

MIT: Dieta nie ma wpływu na nawracające infekcje intymne

Prawidłowy sposób odżywiania ma znaczący wpływ na wiele aspektów naszego życia, także na zdrowie intymne. Potwierdza to badania przeprowadzone w Pracowni Ginekologicznej poznańskiego Uniwersytetu Medycznego, które wykazało, że aż 81% pacjentek nie znało czynników profilaktycznych okolic intymnych związanych z dietą.

2 Prawidłowy jadłospis powinien zawierać jak najwięcej naturalnych, nieprzetworzonych składników, bez konserwantów. Wskazane jest spożycie produktów pełnoziarnistych, sezonowych warzyw, chudego mięsa i jaj, a także produktów będących źródłem wapnia – mleka, serów oraz jogurtów i kefirów.

Stanowią one naturalne źródło „dobrych” bakterii, które mają dobroczynne właściwości dla naszego organizmu,  wpływają m.in. na  odbudowę mikroflory pochwy i jelit.

Składnikiem, który wymaga szczególnej eliminacji jest cukier, ponieważ jego nadmierna obecność może sprzyjać rozwojowi nieprawidłowej flory bakteryjnej, wzmagając tym samym rozwój infekcji intymnych m.in. grzybicy pochwy.5

FAKT: Stosowanie kapsułek z bakteriami kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus uzupełniają florę bakteryjną

Znaną metodą na uzupełnienie flory bakteryjnej jest doustne stosowanie kapsułek z bakteriami kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus.

Według opinii zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego skład ilościowy i jakościowy mikroflory pochwy nie jest stały i charakteryzuje się zmiennością w obrębie populacji zamieszkujących różne regiony geograficzne świata.

6 Dlatego istotne jest, aby składniki wybranego preparatu odpowiadały naturalnej florze populacji kobiet, do których są kierowane. Badania pokazują, że w mikroflorze biocenozy pochwy Polek wykazano przewagę gatunków Lactobacillus takich jak: L. fermentum, L. plantarum oraz L. delbrueckii, L.

gasseri i L. rhamnosus. Wśród preparatów dostępnych na rynku profil bakteryjny najlepiej odzwierciedla TRIVAGIN kapsułki. Jego skład ma najwyższy Indeks Zgodności z florą pochwy polskich kobiet. Występuje w wygodnej formie doustnej dzięki czemu pozwala na uzupełnienie m.in. mikroflory pochwy i jelit.

Kapsułki Trivagin to suplement diety służący do codziennego uzupełniania prawidłowej flory bakteryjnej, dla wszystkich kobiet w tym: dla kobiet w ciąży, połogu, a także korzystających z publicznych basenów lub często podróżujących.

Bibliografia:

 1. Strus ,  Malinowska M 1999, „Zakres antagonistycznego działania bakterii z rodzaju Lactobacillus naczynniki  etiologiczne waginozy bakteryjnej” , Med. Dośw. Mikrobiol. 51: 47-57’;  Strus M.  i inni 2005,„Działanie in vitro bakterii z rodzaju Lactobacillus izolowanych z pochwy na grzyby wywołujące kandydozę sromu i pochwy”, Med. Dośw. Mikrobiol. 55: 7-17;  Niemiec T.  2009 „Zakażenia w położnictwie i ginekologii, Via Medica , Gdańsk
 2. Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia. Jarząbek-Bielecka i współpracownicy Med Rodz 2018; 21(1A): 29-36 DOI: https://doi.org/10.25121/MR.2018.21.1A.29
 3. Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych. M. Gałęcka, P. Szlachta. Praca poglądowa Forum Zakażeń 2013; 4(2)
 4. Kiedy higiena intymna pacjentki powinna być przedmiotem zainteresowania ginekologa? prof. dr hab. Tomasz Paszkowski III Katedra i Klinika Ginekologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Forum Położnictwa i Ginekologii str. 1-4
 5. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu Ginekol Pol. 11/2011, 82, 869-873
 6. Pawłowska K., Znaczenie pochodzenia szczepów Lactobacillus sp. w probiotykach ginekologicznych dla polskiej populacji

Skuteczne sposoby z apteki na infekcje intymne

Z pewnością każda kobieta kilka razy w swoim życiu przerabiała kwestię infekcji intymnych. Czasem naprawdę niewiele potrzeba, aby doszło do zakażenia.

Podczas podróży, po antybiotykoterapii, czy po wypadzie na basen, odczuwamy pieczenie i swędzenie.

Jak ustrzec się przed zakażeniem, czy środki dostępne w aptece pomogą na infekcję, a może zawsze należy udać się do lekarza? Podpowiadamy jak radzić sobie z problemem i jak wybrać preparat. 

Infekcje intymne – najczęstsze przyczyny

Fizjologicznie wydzielina z pochwy powinna mieć odczyn kwaśny i być skolonizowana przez bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Zabezpiecza to okolice intymne przed rozwojem jakichkolwiek innych patogenów, mogących wywołać zakażenie. Kiedy jednak dojdzie do zaburzenia naturalnej mikroflory pochwy, sprzyja to rozwojowi infekcji, która może mieć podłoże bakteryjne, bądź grzybicze.

You might be interested:  Uczulenie Na Semilac Jak Leczyć?

Również spadek poziomu estrogenów, co ma miejsce w okresie menopauzy, a także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, sprzyja częstszym zakażeniom. Bardzo ważne jest odpowiednie rozpoznanie patogenu wywołującego infekcję, aby właściwie dobrać leczenie. Oczywiście najlepiej, żeby ocenił to ginekolog, jednak same możemy być świadome, jakie objawy towarzyszą poszczególnym rodzajom zakażenia.

 

Waginoza bakteryjna – bakteryjna infekcja intymna

Pojawia się, gdy miejsce „dobrych” bakterii, stanowiących naturalną florę dróg rodnych zastępują te chorobotwórcze. Dzieje się tak na skutek braku odpowiedniej higieny, ale też w przypadku zachowywania nadmiernej czystości, ponadto na skutek antybiotykoterapii, a także bogatego życia seksualnego. 

Waginoza bakteryjna – objawy:

 • białoszara albo żółta wodnista wydzielina o nieprzyjemnym zapachu,
 • obrzęk i zaczerwienienie sromu.

Grzybicza infekcja intymna

Osłabienie naturalnej mikroflory miejsc intymnych może doprowadzić do zakażenia drożdżakami (Candidia albicans).

Nie jest o to trudno, gdyż złapać je można na basenie, od partnera seksualnego czy korzystając z publicznych toalet, stając się tym samym nosicielem tego patogenu.

W momencie osłabienia układu odpornościowego, wywołanego przez stres, przemęczenie, przebyte choroby, a nawet ciążę i połóg może dojść do uaktywnienia drożdżaka, który wywoła infekcję. Również nieprawidłowa dieta (bogata w cukry) sprzyja tego typu zakażeniom. 

Grzybicza infekcja intymna – objawy:

 • silny świąd miejsc intymnych,
 • wydzielina z pochwy ma biały kolor i konsystencję twarogu.

Często zdarza się również, że wywołane zakażenie jest mieszane, czyli bakteryjno – grzybicze, co niewątpliwie wymaga złożonego leczenia i konsultacji lekarskiej.

Warto wiedzieć, że niewłaściwie leczona i niedoleczona infekcja intymna, może z okolic sromu i pochwy rozszerzać się na dalsze odcinki dróg rodnych, a także drogi moczowe.

Powikłania mogą być zatem bardzo groźne i doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę czy do stanów zapalnych nerek. 

Sposoby z apteki na infekcje intymne

Na rynku aptecznym mamy wiele preparatów, w różnych postaciach, które dostępne bez recepty, mogą pomóc w profilaktyce, w początkowej fazie zakażenia, a także jako leczenie wspomagające. Jak dobrać preparat do własnych potrzeb – przedstawimy różne rodzaje produktów i tłumaczymy kiedy najlepiej je zastosować.

Płyn do higieny intymnej apteka 

Odpowiednia higiena intymna jest bardzo ważna w profilaktyce infekcji intymnych. Dzięki odpowiednio dobranemu produktowi zachowamy odpowiednie pH okolic intymnych i przywrócimy naturalną równowagę i ochronę.

Właśnie dlatego płyn do higieny intymnej powinien być zakupiony w aptece, gdyż dzięki temu osiągniemy nie tylko efekt myjący, ale też ochronny.

Przykładem takiego produktu jest Lactacyd Pharma płyn ginekologiczny ochronny, który dzięki aktywnemu składnikowi, jakim jest wyciąg z ziela tymianku, świetnie chroni przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi. Alternatywą dla płynów są inne formy – pianka do higieny intymnej, np.

Baifem, która chroni przed infekcjami, zapewniając odpowiednie pH i uczucie świeżości oraz żele do higieny intymnej, jak produkt zabezpieczający przed rozwojem bakterii chorobotwórczych, a także wspomagający terapię – ProVag żel. 

Warto zwrócić uwagę również na płyny do higieny, które nie tylko działają zabezpieczająco, ale stosowane są leczniczo lub jako wspomaganie farmakoterapii zaordynowanej przez lekarza. Mowa tutaj o np.

PlivaFem B, który wykazuje działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, a także łagodzące oraz PlivaFem F, ograniczający rozwój drożdżaków i innych mikroorganizmów.

Na rynku mamy również produkt z benzydaminą, substancją o aktywności przeciwzapalnej, miejscowo odkażającej i znieczulającej, czyli Tantum Rosa, który to proszek rozpuszczony w przegotowanej, przestudzonej wodzie, można wykorzystać do podmywania lub irygacji. 

Płyny do higieny intymnej apteka – dla kobiet w ciąży oraz dla dziewczynek

Odpowiednia higiena okolic intymnych powinna być szczególne dobrana dla kobiet w ciąży, gdzie infekcje mogą powodować komplikacje podczas porodu, a nawet poronienie. Dlatego w tym wypadku kwestia ochrony jest szczególnie ważna, a wszelkie niepokojące objawy powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem ginekologiem.

Dla tej grupy pacjentek mamy preparaty specjalne – płyn do higieny intymnej dla ciężarnych, np.

LaciBios femina Pregna, zawierający chlorheksydynę, o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, a także korę dębu, która daje efekt ściągający i przyspiesza gojenie mikrourazów w okolicach intymnych, a także szereg innych składników zapewniających bardzo mocną ochronę i regenerację. 

Żel do higieny intymnej dla dziewczynek, to kolejny preparat, który powinien być odpowiednio dobrany. Musimy zwrócić uwagę, aby był on nawilżający, łagodzący i nie zawierał silnie działających składników.

Dlatego warto sięgnąć po preparat dobrany do wieku dziewczynki lub wypróbować ProVag emulsja do higieny intymnej, która sprawdza się zarówno do codziennej pielęgnacji okolic intymnych, jak i w przypadku niewielkiego pieczenia, czy swędzenia zgłaszanego przez dziecko.

Żele intymne

To grupa produktów, która wykorzystywana jest do przywracania naturalnego środowiska w okolicach pochwy, czyli o własnościach regeneracyjnych. Zachowanie odpowiedniego nawilżenia oraz pH niewątpliwie zabezpiecza przed rozwojem patogenów.

Jest to bardzo ważny element higieny dla kobiet po menopauzie, kiedy nabłonek pochwy nie zachowuje się tak jak wcześniej i występuje nadmierna suchość okolic intymnych, a także dla tych stosujących antykoncepcję hormonalną, której efektem ubocznym jest właśnie suchość pochwy.

Warto również stosować żele nawilżające podczas stosunku, gdyż zabezpieczy to okolice intymne przed mikrourazami, a tym samym przed rozwojem infekcji.

Żele nawilżające dla mężczyzn i kobiet, które mogą być wykorzystywane podczas stosunku, łagodzące podrażnienia pochwy, to gama produktów Durex Play, np. Durex Play żel intymny nawilżający. 

Głównym składnikiem żeli nawilżających, o właściwościach mocno regeneracyjnych jest kwas hialuronowy. Stanowi on bardzo ważny składnik m.in.

błon śluzowych, dlatego dobrze sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości, takich jak świąd, pieczenie, suchość u kobiet po menopauzie, u których występuje problem atrofii pochwy, a także do leczenia urazów po porodzie, zabiegach ginekologicznych, czy po długotrwałej terapii glikokortykoserydami.

Przykładowym jest tutaj zalecany do stosowania raz na 3 dni Mucovagin żel dopochwowy. Tego typu produkty stanowią świetną regenerację miejsc intymnych po przebytej infekcji i zabezpieczają przed nawrotami.

Natomiast zestawienie kwasu hialuronowego z propolisem, jak w preparacie Apivaginum sprawia, że jest to żel na infekcje intymne, który pomaga przy pierwszych objawach zakażenia i nie dopuszcza do jego rozwoju. Bardzo popularnym lekiem jest także Clotrimazolum o działaniu przeciwgrzybicznym, który można zastosować na zakażenia wywołane drożdżakami. 

Globulki na infekcje intymne

Na rynku mamy również wiele preparatów w postaci do bezpośredniego podania do pochwy. Są to globulki na infekcje intymne bez recepty, które można wykorzystać w profilaktyce lub do zwalczania pierwszych objawów zakażenia, jak np.

Feminella Vagi C, która przywraca właściwe pH pochwy i dobrze sprawdza się jako produkt do zastosowania po antybiotykoterapii lub jako leczenie infekcji bakteryjnych.

Na rynku mamy także globulki o typowym działaniu bakteriobójczym – Albothyl oraz lek na infekcje intymne – Gynoxin Optima, o aktywności przeciwgrzybiczej. 

Probiotyki – przywracanie równowagi fizjologicznej okolic intymnych

Naturalna flora bakteryjna pochwy bogata jest w bakterie z rodziny Lactobacillus. Dzięki ich odpowiedniej ilości nie dochodzi do kolonizacji patologicznych szczepów w obrębie okolic intymnych.

Dlatego stosowanie odpowiednio dobranych szczepów probiotycznych sprawdza się zarówno w zabezpieczaniu się przed infekcjami, a także wspomagająco podczas ich leczenia, w trakcie i po antybiotykoterapii, a także aby regenerować florę bakteryjną po przebytej infekcji.

Możemy użyć preparatu w formie dopochwowej, jak np. Lactovaginal lub doustnej, np. ProVag kaps., gdzie bakterie po przejściu przez przewód pokarmowy kolonizują w okolicach intymnych.

Warto pamiętać o tym, że jeśli po antybiotykoterapii masz skłonność do zakażeń intymnych sięgaj właśnie po tego typu  probiotyk ginekologiczny.

Test na infekcje intymne

W celu ustalenia czy infekcja ma podłoże bakteryjne, czy grzybicze można wykonać oznaczenie pH śluzu z pochwy. Na rynku dostępny jest do tego celu odpowiedni test na infekcje intymne – Gineintima Test pH.

Prawidłowe pH pochwy to 3,8 – 4,5. W przypadku zakażeń bakteryjnych wzrasta ono, powodując zabarwienie papierka lakmusowego w teście na odcień zielono – niebieski.

Przy infekcjach o podłożu grzybiczym pH pochwy raczej się nie zmienia. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *