Jak łagodzić objawy migrenowe?

Migrena jest dość prężnie rozwijającą się przypadłością cywilizacyjną dziedziczoną genetycznie. Niekiedy towarzyszy jej ból głowy tak mocny, że człowiek nie jest w stanie funkcjonować.

To bardzo popularna dolegliwość neurologiczna, która występuje głównie u kobiet. Jakie objawy jej towarzyszą? Jak sobie radzić z migreną?Jak łagodzić objawy migrenowe?

Spis treści:

Co to jest migrena?

Migrena jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się występowaniem napadowych, silnych bólów głowy, którym towarzyszą też inne objawy. Wymaga ona dokładnej diagnostyki, gdyż nie każdy ból głowy to migrena. Termin ten dotyczy wyłącznie tych dolegliwości, które można uznać za tzw. pierwotne bóle głowy. Oznacza to, że ich występowanie nie jest efektem innej choroby.

Migrena, przez wielu pacjentów utożsamiana jest z bólem głowy, gdyż jest to jej najbardziej znany objaw. Należy pamiętać, że choroba ta jest bardziej złożona, dlatego potrzebna jest dokładna diagnostyka medyczna.

Migrena objawy

Objawy migreny to przede wszystkim bardzo intensywny ból głowy. Zazwyczaj jest on zlokalizowany z jednej strony głowy, najczęściej za gałką oczną I skronią, i ma charakter narastający i pulsujący, choć nie jest to regułą. Ponadto, chorobie mogą towarzyszyć także:

  • nasilenie bólu podczas podejmowania nawet najdrobniejszej aktywności fizycznej,
  • występowaniem nudności oraz wymiotów,
  • nadwrażliwość na światło, a czasem także dźwięk oraz zapachy,
  • łzawienie oczu.

Jak łagodzić objawy migrenowe?

Ponadto u około 25% osób z migrenami pojawia się tzw. aura, czyli przemijające objawy neurologiczne, trwające zwykle nie dłużej niż godzinę, najczęściej są to objawy wzrokowe, takie jak: mroczki, błyski, zniekształcenia obrazu, ubytki pola widzenia. Mogą to być również zaburzenia czuciowe, werbalne lub ruchowe. Aura może poprzedzać ból głowy lub występować w jego trakcie.

Typowy atak migreny składa się z  czterech faz:

  • faza zwiastunów,
  • aura,
  • ból głowy,
  • faza ponapadowa. 

Migrena przyczyny

Czynniki, które odpowiadają za występowanie migreny nie zostały do końca poznane. Wieloletnia obserwacja pozwala przypuszczać, że przyczyna choroby jest bardzo złożona, ale najczęściej wymienia się podłoże genetyczne oraz czynniki środowiskowe.

Niektóre czynniki mogą powodować lub nasilać migrenę (tzw. wyzwalacze bólów migrenowych). Do najczęstszych należą:

  • stres emocjonalny lub odprężenie po stresie,
  • zmiany hormonalne u kobiet,
  • pozostawanie na czczo lub ograniczanie jedzenia,
  • zmiany pogody,
  • zmiany rytmu snu,
  • zapachy (zwłaszcza nieprzyjemne lub silne perfumy),
  • ból karku,
  • światło,
  • alkohol (zwłaszcza czerwone wino i wermut),
  • niektóre pokarmy.

Migrena leczenie

Migrena jest chorobą nieuleczalną. Postępowanie polega na zwalczaniu objawów i łagodzeniu jej przebiegu. Wielu pacjentów, którzy od lat zmagają się z chorobą potrafi doskonale rozpoznać symptomy sygnalizujące wystąpienie ataku.

Leczenie migreny polega w szczególności na:

  • obserwacji prowadzonej przez pacjenta, która może pomóc wytypować potencjalne czynniki wywołujące atak,
  • stosowaniu farmakologii w przypadkach, gdy np. bóle głowy utrzymują się powyżej 3 dni lub ataki występują co najmniej 2 razy w miesiącu i utrudniają pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Jak łagodzić objawy migrenowe?

O włączeniu leczenia decyduje lekarz na podstawie indywidualnej sytuacji pacjenta. Leczenie może polegać na działaniu doraźnym oraz profilaktycznym. W przypadku ataku migreny stosuje się leczenie doraźne.

Gdy konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków, podstawą działania jest jak najszybsze ich przyjęcie, ponieważ potrzebny jest czas od momentu przyjęcia leku do jego wchłonięcia. Najczęściej są to leki z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, oraz tryptanów.

Leczenie profilaktyczne proponuje się pacjentom z większą liczbą ataków (przynajmniej 4 dni bólowe w ciągu miesiąca), aby zmniejszyć ich częstotliwość lub nasilenie.

W leczeniu profilaktycznym migreny przewlekłej, tzn. między innymi wtedy, gdy bóle głowy występują przynajmniej 8 razy w miesiącu, można także stosować toksynę botulinową, którą podaje się pacjentowi zgodnie z określoną procedurą co trzy miesiące.

Migrena u dzieci

Na migrenę mogą chorować także dzieci, a jej objawy zależą od wieku dziecka. U dzieci i młodzieży ból jest najczęściej obustronny. Towarzyszą mu m.in. nadwrażliwość na światło i dźwięki, nudności, wymioty.

U najmłodszych dzieci, które nie potrafią zakomunikować bólu, migrena może objawiać się bladością skóry, nudnościami lub wymiotami, zmniejszoną aktywnością.

Jeśli bóle głowy nie ustępują, należy udać się do pediatry dziecięcego w celu zasięgnięcia porady.

Jak łagodzić objawy migrenowe?

Dowiedz się więcej

“Cryptogenic stroke – patent foramen ovale – migraine with aura: incidental triad or significant relationship? Part II”

https://journals.viamedica.pl/neurologia_neurochirurgia_polska/article/view/60790

“Effectiveness of acupuncture treatment of women with menopausal syndrome applying and not applying hormonal replacement therapy”

https://search.proquest.com/openview/3f282aabaf0534586f8fc2394a253979/1?pq-origsite=gscholar&cbl=1286340

“Migraine – clinical manifestations and management”

http://www.czytelniamedyczna.pl/1615,migrena-obraz-kliniczny-i-leczenie.html

Jak leczyć migrenę w domu? – Co pomaga? Jak sobie radzić?

Migrena należy do grupy pierwotnych bólów głowy i nie jest jednolitą jednostką chorobową, a raczej grupą wielu. Dolegliwości pojawiają się samoistnie, wywoływane są przez jeden lub kilka czynników spustowych i trwają od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin.

Niemal każdy człowiek przynajmniej raz w życiu miał lub będzie miał ból głowy, ale to powtarzające się nawrotowe migreny o dużym nasileniu stanowią prawdziwy problem. Mimo iż bóle nie są zagrożeniem dla życia, mogą mocno dać się we znaki i być przyczyną znacznego obniżenia komfortu życia.

Czy można podjąć próbę samodzielnego leczenia migreny bez konieczności przyjmowania silnych leków, czyli jak leczyć migrenę w domu?

Migrena – żeby wiedzieć co pomaga, trzeba sprawdzić co ją wywołuje

Jak łagodzić objawy migrenowe?

Częste bóle głowy mogą być wywoływane różnymi przyczynami, dlatego radzimy przede wszystkim udać się na diagnostykę w celu rozpoznania przyczyny dolegliwości. O przyczynach częstych bólów głowy pisaliśmy w osobnym artykule, informowaliśmy też jakie są objawy migreny i co ją powoduje.

Migrena jest jedną z tych dolegliwości, którym można skutecznie zapobiegać. Jak walczyć z migreną? Zapobiegając jej poprzez ograniczenie wpływu czynników wywołujących napady.

Należą do nich niektóre produkty spożywcze, alkohol (zwłaszcza czerwone wino), bodźce dźwiękowe i świetlne, stres, brak snu, zmiany pogody i wiele innych.

Rozpoznanie czynnika spustowego wywołującego dolegliwości może być najskuteczniejszym sposobem na to, jak wyleczyć migrenę w domu.

Migrena – jak sobie radzić, gdy pojawia się ból głowy?

Czasami ból odbiera pacjentowi możliwość normalnego funkcjonowania. Ten pulsujący, jednostronny ból potrafi być bardzo wyczerpujący, a jeżeli chora osoba nie ma pod ręką leków łagodzących napady, może być ciężki do zniesienia.

Częste i silne migreny wymagają specjalistycznego leczenia w klinice leczenia bólu przewlekłego. Łagodne migreny i o umiarkowanym nasileniu można leczyć samodzielnie. Leczenie domowe migreny polega na zastosowaniu niefarmakologicznych sposobów, które mogą przerwać atak oraz na przyjmowaniu leków przeciw bólowych dostępnych bez recepty.

Migrena – jak leczyć bez recepty?

  • Jeżeli czujesz zbliżający się napad lub ból już się pojawił, spróbuj usunąć lub zminimalizować czynnik, który może być odpowiedzialny za migrenę. Jeżeli ból wywołuje hałas, jakiś dźwięk lub rodzaj oświetlenia, udaj się do pomieszczenia, w którym działanie tych czynników będzie ograniczone. Zasłoń okna, połóż się na łóżku, zorganizuj sobie krótką sesję medytacji, jogi lub relaksacji.
  • Co pomaga na migrenę z domowej apteczki? Weź lek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Na pewno masz jakiś w domu. Skuteczne są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub paracetamol. Kwas acetylosalicylowy w dawce do 1000 mg, ibuprofen w dawce 200–800 mg, diklofenak w dawce 50–100 mg i paracetamol w dawce 1000 mg. Nie używaj większej dawki leku niż sugeruje ulotka.
  • Połóż się w zacienionym, cichym i wygodnym, dobrze wentylowanym miejscu. Poinformuj domowników, aby nikt Ci nie przeszkadzał przez jakiś czas. Spróbuj zasnąć.
  • Wypróbuj zimne lub ciepłe okłady na głowę (musisz samodzielnie przetestować jak leczyć migrenę w domu i czy łagodząco na Ciebie działa chłód, czy ciepło), weź relaksujący ciepły prysznic lub kąpiel.
  • Niektóre osoby jako sposób na migrenę, wskazują delikatny ucisk na tętnicę skroniową po stronie bólu. Możesz wypróbować ucisk ręką lub opaskę elastyczną zakładaną na czoło. Pomocny może być też masaż karku, głowy i ramion.
  • Jeżeli odczuwasz mdłości, weź kilka głębokich wdechów, wypij herbatkę ziołową albo przyjmij lek przeciwwymiotny dostępny bez recepty.
  • Wetrzyj w skronie olejek miętowy lub krople ziołowe, które przynoszą ulgę w bólach głowy.
You might be interested:  Co Można Podać Dziecku Na Katar?

Jak walczyć z migreną – najlepiej jej zapobiegać!

Jak łagodzić objawy migrenowe?

Czy da się wyleczyć migrenę? Nie jest to proste zadanie i z pewnością nie obędzie się bez wizyty u lekarza. Ponieważ migrena jest chorobą przewlekłą o napadowym charakterze i zróżnicowanej etiologii, terapia polega przede wszystkim na zapobieganiu ponownym atakom i łagodzeniu dolegliwości, gdy te już wystąpią. W AnalgoMed (Wrocław) stosujemy dobrane indywidualnie metody ukierunkowane na to, jak leczyć migrenę i jak jej skutecznie zapobiegać. Oprócz leczenia farmakologicznego, polecamy również niefarmakologiczne sposoby, z których na przykład bardzo dobrze sprawdza się akupunktura, masaże oraz fizjoterapia, ćwiczenia postawy, ćwiczenia karku oraz zabiegi manualne dotyczące kręgosłupa.

Jeżeli dopadła Cię migrena, sposoby domowe przestały działać, a bóle coraz mocniej uprzykrzają codzienne funkcjonowanie, skontaktuj się z naszą poradnią.

Poprzedni Wpis Następny wpis

Jak leczyć migrenę? Przyczyny, profilaktyka i łagodzenie

Jak łagodzić objawy migrenowe?

Mimo tego, że migrena to dość powszechna choroba (szacuje się, że może dotyczyć nawet 15% osób na świecie), jej świadomość w społeczeństwie pozostaje dość niska i łatwo spotkać się z opinią, że to zwykły ból głowy  – jednak każdy, kto choć raz doświadczył specyficznych objawów bólów migrenowych, wie, że  jest to zupełnie niezgodne z prawdą.

Jak leczyć migrenę i czy to w ogóle możliwe?

Jeśli szukasz odpowiedzi na to, czy leczenie migreny jest w ogóle możliwe, rozwiązanie nie jest jednoznaczne.

Migrena to choroba przewlekła, której na stałe nie da się wyleczyć, jest jednak wiele sposobów na migrenę, które sprawiają, że jej ataki stają się mniej dokuczliwe lub przynajmniej rzadsze.

Najczęstsze objawy to pulsujący, silny ból zlokalizowany w jednej połowie głowy, często za okiem.

Skąd biorą się bóle migrenowe i jak je zwalczać?

Choć przyczyny migreny pozostają nieznane, najprawdopodobniej ma ona podłoże genetyczne, a bezpośrednim czynnikiem, który ją wywołuje, jest nadmierne rozszerzenie naczyń krwionośnych mózgu wywołane nadmiernym wydzielaniem serotoniny (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za napięcie naczyń krwionośnych w mózgu). Jak to działa? Nadmiar serotoniny prowadzi do gwałtownego skurczu naczyń, które potem  –  w efekcie samoregulacji  –  gwałtownie się rozszerzają i wywołują ból głowy.

Migrena dotyka przede wszystkim kobiety i choć może rozwinąć się w każdym wieku, najczęściej pierwsze objawy czy też ataki migreny pojawiają się jeszcze przed 40. rokiem życia. 

I choć migreny nie da się wyleczyć, to jeśli spotykają Cię któreś z poniższych objawów, mamy dla Ciebie parę wskazówek.

Jakie mogą być objawy migreny?

  • nudności, ból brzucha, często powiązane z wymiotami (w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do odwodnienia);
  • nadwrażliwość na wszelkie bodźce zewnętrzne, w tym zapachowe czy dźwiękowe, a przede wszystkim światłowstręt;
  • zaburzenia widzenia (mroczki i błyski występują w tzw. migrenie z aurą zazwyczaj przed pojawieniem się dodatkowych objawów);
  • łzawienie oczu;
  • niespodziewane omdlenia;
  • dudniący, rytmiczny ból, najczęściej zlokalizowany w konkretnej części głowy.

Jak łagodzić objawy migrenowe?

Migrena – leczenie profilaktyczne

Jeśli migreny występują u Ciebie stosunkowo często, profilaktyka będzie ważnym działaniem. Szczególnie zalecane jest prowadzenie dzienniczka migrenowego, który ułatwi wychwycenie i nazwanie czynników zewnętrznych czy objawów zwiastujących napad migrenowy.

Możliwe jest także farmakologiczne leczenie migreny, które obniżają ryzyko wystąpienia epizodów tej choroby.

Często są to leki kardiologiczne, antydepresanty czy leki przeciwpadaczkowe, których składniki aktywne pomagają w zmniejszeniu częstotliwości ataków.

Jednak farmakologię stosuje się najczęściej w przypadku bardzo częstych lub bardzo długich migren, a także takich, w których leczenie doraźne nie przynosi oczekiwanych efektów.

Bóle migrenowe. Jak leczyć objawy, gdy już wystąpią?

Są sytuacje, w których nie możesz pozwolić, by przeszkodziła Ci migrena. Leczenie doraźne bólów migrenowych jest często skuteczne, jednak im wcześniej zacznie się działać, tym lepsze rokowania  –  wchłanianie się leków doustnych może trwać nawet do godziny.

Najczęściej w takich sytuacjach poleca się paracetamol, czasami konieczne jest wprowadzenie leków przeciwwymiotnych, by nie dopuścić do odwodnienia. Bardziej zaawansowane metody leczenia migreny wskaże lekarz  –  nie stosuj niesprawdzonych środków na własną rękę.

Skąd mogę mieć pewność, że to migrena?

Rozróżnienie zwykłego bólu głowy od migreny nie jest proste. Dlatego jeśli cierpisz na powtarzające się, silne bóle głowy, warto, byś udał się do lekarza w celu wykonania profesjonalnej diagnostyki. Pomocny może okazać się neurolog.

Po wykonaniu odpowiednich badań lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i odpowiednio zakwalifikuje ból głowy i wykluczy inne przyczyny lub wprowadzi odpowiednie leczenie i doradzi, jakie sposoby na migrenę sprawdzą się właśnie u Ciebie.

Atak migreny? Tak go pokonasz

Jak łagodzić objawy migrenowe? Ból głowy / Źródło: Fotolia / goodluz Atak migreny potrafi kompletnie zwalić z nóg. Wyjątkowo silny i charakterystyczny ból głowy, z którym bardzo trudno się uporać. Osoby, które często cierpią z powodu migren, doskonale wiedzą, jak sobie z nimi radzić i mają swoje sposoby. Jeśli migrena to dla ciebie nowość, sprawdź, w jaki sposób możesz sobie poradzić z bólem.

Migrena jest bardzo silnym, charakterystycznym bólem głowy, który dopada ludzi w sile wieku. Atak migreny potrafi pojawić się niespodziewanie, choć osoby, które często miewają migreny, potrafią już wyłapać kilka charakterystycznych objawów, które pojawiają się jeszcze przed atakiem. Wiele mówi się o specyficznej aurze, która występuje przed napadem, ale nie pojawia się ona u wszystkich.

Migrena potrafi utrudnić normalne funkcjonowanie. Niektórzy mają problem z mówieniem i poruszaniem, biorą silne leki przeciwbólowe, a mimo to nie są w stanie iść do pracy. Migrena może utrudnić prowadzenie auta i wykonywanie tak prostych czynności jak gotowanie czy zabawa z dziećmi.

Czytaj też:Przyczyny bólu głowy. Codzienne nawyki mają znaczenie

Migrena – charakterystyczne objawy

Czasami zastanawiamy się, czy nasz ból głowy to już migrena. Jeśli takie przemyślenia się pojawiają, raczej chodzi o zwykły ból głowy.

Migrena jest w pewnym sensie „bardzo charakterystyczna” – kto raz jej doświadczył, później już wie, jak ją rozpoznać i z każdym kolejnym atakiem reaguje szybciej.

To ważne, ponieważ w przypadku migreny należy jak najszybciej przyjąć lek przeciwbólowy. Gdy zrobimy to za późno, może nie zadziałać.

Do najbardziej charakterystycznych objawów migreny zalicza się:

  • Silne zmęczenie i ziewanie, które pojawia się już 1-2 dni wcześniej. Niektórzy doświadczają także zmiany nastroju, wzmożonego pragnienia i lepszego/gorszego apetytu.
  • Drętwienie rąk i nóg. Senność, problemy z koncentracją.
  • Aurę, która polega na wystąpieniu pewnych objawów neurologicznych – np. chory widzi różne światełka, obraz może być zamglony, pojawiają się błyski. Mogą wystąpić także nudności i wymioty.
  • Nadwrażliwość na światło i dźwięki. W trakcie ataku migreny wielu osobom ulgę przynosi przemywanie w ciemnym pomieszczeniu, a nawet zakrywanie oczu. Wszystkie dochodzące dźwięki nasilają ból.
  • Ból występuje na ogół po jednej stronie głowy. Często jest pulsujący i umiejscowiony tuż a okiem. Przy wykonywaniu jakiejkolwiek czynności ból się nasila.

Czytaj też:Jak odróżnić migrenę od silnego bólu głowy?

Migrena – domowe sposoby leczenia

W przypadku ciężkich, długich i częstych migren konieczna jest wizyta u neurologa, który po wykonaniu niezbędnych badań zleci leczenie profilaktyczne (hamujące występowanie migreny) lub objawowe.

Z migreną można radzić sobie także domowymi sposobami i nawet jeśli nie zwalczą one bólu w 100 proc., zmniejszą dolegliwości. Oto, co możesz zrobić:

  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i regularnie jedz niewielkie posiłki. Odwodnienie i głód sprzyjają występowaniu migren.
  • Sięgnij po kawę. Niektórym ludziom pomaga. Co ciekawe, wiele różnych leków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty, zawiera kofeinę. Jest to naturalny produkt, który w niektórych przypadkach niweluje ból głowy. Sprawdź, czy działa na ciebie.
  • Zamknij się w sypialni. Zasłoń dokładnie okna i zamknij drzwi, żeby nie docierały do ciebie żadne dźwięki. Możesz też spróbować położyć chłodny kompres na oczy i czoło.
  • Weź leki bez recepty (np. ibuprofen, ketoprofen lub paracetamol) lub leki na receptę, jeśli już takie otrzymałeś. Pamiętaj, że przyjmowanie leków w nadmiarze prowadzi nie tylko do uzależnienia, ale także do poważnych problemów ze zdrowia. Jeśli więc musisz często sięgać po leki przeciwbólowe, postaraj się znaleźć rozwiązanie swoich problemów.
You might be interested:  Co Zrobic Jak Kot Ma Katar?

Czytaj też:3 zaskakujące efekty działania witaminy D

Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. +

Nie daj się migrenie, czyli sposoby na ból głowy

Pulsujący ból głowy zlokalizowany w okolicach skroni, nudności,
nadwrażliwość na światło
jeśli powyższe dolegliwości nie są Ci obce,
 może to oznaczać, że cierpisz na
migrenę. Jak pokazują badania, schorzenie dotyka nawet 20% populacji, z czego
większość stanowią kobiety.

Migrena to problem, który dotyczy
setek tysięcy osób, przeszkadza w pracy i potrafi obrzydzić najpiękniejszy
dzień. Mimo powszechnego występowania, jej przyczyny nie są dokładnie znane,
a leczenie wciąż odbywa się objawowo.

Brak jednoznacznych sposobów
działania sprawia, że ważne stają się indywidualne metody zwalczania
uporczywego bólu.

Nie zastąpią one koniecznej wizyty u lekarza, mogą
jednak zmniejszyć poziom odczuwanego dyskomfortu i pozwolić na normalne
funkcjonowanie.

Czym jest migrena?

Zanim podejmiemy walkę z
uporczywym bólem migrenowym, należy dowiedzieć się jak go scharakteryzować.
Wiedza nie tylko zaspokoi ciekawość,  ale
pomoże nam wdrożyć działania przeciwdziałające przyszłemu bólowi. Migrena to przewlekła,
występująca rodzinnie choroba powodująca uciążliwy ból głowy trwający nawet do
72 godzin.

Dolegliwość cechuje się napadowym charakterem i siłą, która przeszkadza
w wykonywaniu codziennych obowiązków. Choć szczegółowe objawy często są zależne
od indywidualnej fizjologii, można wytypować te najczęstsze. Są to nudności,
nadwrażliwość na zapachy, światło oraz dźwięki.

Wyeliminowanie tych bodźców
może znacząco poprawić komfort życia podczas napadowego bólu głowy.

Wśród najczęstszych bezpośrednich
czynników wyzwalających chorobę znajdują się stres, głód, nadużywanie kofeiny,
zmiany hormonalne u kobiet. Migrena charakteryzuje się również uciążliwością
zależną od wieku. Pierwsze objawy choroby przypadają na dzieciństwo, kiedy może
występować silny ból głowy połączony z zawrotami.

Choroba nasila się w wieku
dojrzewania, by punkt kulminacyjny osiągnąć około 40 roku życia. Uciążliwość
oraz jej rozwój sprawiają, że konieczne jest pozostawanie pod stałą opieką
lekarską w każdym jej stadium.

Warto również obserwować swój organizm, aby
poznać najlepsze metody łagodzenia negatywnych objawów i rodzaj doświadczanej
dolegliwości.

Migrena z aurą czy
bez?

Aura to
objawy neurologiczne, które poprzedzają
migrenę i występują u około 15% pacjentów borykających się z tą chorobą. Trwają
do kilkudziesięciu minut i zapowiadają ból głowy.

Wśród najczęstszych symptomów
wchodzących w ich skład wyróżnia się objawy wzrokowe – miraże, jasne i ciemne
plamy, zaburzenia ostrości widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet chwilową
utratę wzroku. Mogą także występować: niedowład, mrowienie, obniżenie zdolności
czuciowych.

Wystąpienie aury ma także stronę pozytywną, pozwala wdrożyć
działania przeciwdziałające bólowi głowy i zmniejszyć jego siłę. 

Jak radzić sobie
z bólem migrenowym?

Choć migrena jest w dużej mierze zależna od
indywidualnych uwarunkowań, można wyznaczyć ogólne zasady zmniejszające jej objawy
i poprawiające komfort funkcjonowania.

Metody polegają głównie na
wyeliminowaniu czynników potęgujących dolegliwości, a ich działanie jest
zależne od specyfiki konkretnego przypadku.

Aby skutecznie przeciwdziałać
chorobie, warto wypróbować wszystkie i korzystać z tych, które przynoszą
największe efekty.

  • Ograniczenie
    ilości światła

Najczęstszym objawem, na który skarżą się osoby
dotknięte bólami migrenowymi, jest światłowstręt. Wyeliminowanie źródeł światła
i odpoczynek w zaciemnionym miejscu może znacząco poprawić samopoczucie.
Podczas migreny należy także unikać pracy przy komputerze czy innych
urządzeniach emitujących fale elektromagnetyczne.

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, jedną z przyczyn
migreny jest stres i zbyt duże napięcie. Trafną metodą w jego zwalczaniu jest…
pozytywne myślenie. Podczas migreny należy zrezygnować z roztrząsania
problemów zawodowych lub prywatnych i zająć myśli czymś przyjemnym. Optymistyczne
bodźce wywołają odprężenie, a w konsekwencji zmniejszą odczuwany ból.

Zbyt duża
ilość przyjmowanej kofeiny zwiększa napięcie oraz zaburza sen, co bezpośrednio
wpływa na zagrożenie wystąpienia migreny. Ta i inne negatywne konsekwencje
zdrowotne sprawiają, że należy ją ograniczyć lub zupełnie odrzucić.

Rezygnacji
z „małej czarnej” powinno towarzyszyć stopniowe ograniczanie jej ilości. Zbyt
szybkie tempo odstawienia może, podobnie jak jej przedawkowanie, wywołać
negatywne skutki w organizmie przyzwyczajonym do codziennej dawki substancji.

Specjaliści radzą, aby zmniejszać ilość kawy o jedną filiżankę dziennie.

Zarówno
zbyt mała, jak i za duża ilość snu wpływają negatywnie na organizm, zwiększając
szansę wystąpienia migreny. Przyjmuje się, że optymalna dawka snu dla osoby
dorosłej wynosi 8 godzin. Odpowiedniej ilości snu powinna towarzyszyć także
regularność. Wstawianie i zasypianie o zbliżonej porze może znacząco
wpłynąć na ograniczenie bólu głowy.

Regularne
ćwiczenia fizyczne pomagają przeciwdziałać migrenie. Podczas ruchu wydzielają
się endorfiny, hormony, które zmniejszają odczuwanie bólu.

Ponadto ćwiczenia
pomagają zmniejszyć napięcie oraz odstresować się nawet po najcięższym dniu
pracy.

Dobrą alternatywą dla biegania czy aerobiku mogą być także ćwiczenia
relaksacyjne, które wpłyną pozytywnie zarówno na mięśnie, jak
i psychikę. 

Otyłość i związane z
nią nadciśnienie tętnicze mogą zwiększyć ryzyko choroby migrenowej. Dlatego tak
ważna jest odpowiednia dieta.

Dla osób narażonych na napadowe bóle głowy
odpowiedni będzie jadłospis z małą zawartością tyraminy – aminokwasu, który
może wywoływać bóle i zawroty głowy.

Aby zmniejszyć szansę wystąpienia migreny,
należy unikać między innymi: napojów alkoholowych, kakao, maślanki, mleka
czekoladowego, serów pleśniowych, wędzonego mięsa, sosu sojowego, wątróbki
z drobiu, fasoli Jaś, kiszonej kapusty, bananów, budyniu, cukierków
czekoladowych.  

Ta znana i popularna metoda
to nie mit, a rzeczywisty sposób na zmniejszenie objawów migreny. Przyłożenie
szmatki zmoczonej zimną wodą lub woreczka z lodem w początkowej fazie bólu może
usunąć dyskomfort już w ciągu 20 minut. Alternatywą metody jest ciepła wersja
okładu, który należy jednak przyłożyć na oczy i pozostawić przez około pół
godziny.

Jak już wielokrotnie podkreślano,
bóle migrenowe w dużej mierze zależne są od indywidualnych uwarunkowań
organizmu. Prowadzenie dziennika, w 
którym znajdą się informacje o rodzaju i intensywności bólu oraz
bieżącej diecie, przyjmowanych lekarstwach, a w przypadku kobiet przebiegu
miesiączkowania pozwoli wytypować czynniki wywołujące złe samopoczucie i unikać
ich w przyszłości. 

Domowe sposoby na migrenę – w ciąży, leczenie, bóle głowy

Migrenowe bóle głowy? Sprawdź konsultacje

Domowe sposoby na migrenę to lecznicze zioła, leki dostępne bez recepty, techniki relaksacyjne, okłady, kąpiele, zmiana diety i sposobu życia i wiele innych. Szczególnie przydatne są domowe sposoby na migrenę w ciąży, gdy istotnie ograniczone są metody leczenia farmakologicznego.

Domowe sposoby na migrenę

Domowe sposoby na migrenę to szeroka paleta środków:

  • leczniczych ziół,
  • kąpieli,
  • okładów,
  • masaży,
  • zabiegów akupunktury,
  • uprawiania jogi,
  • stosowania technik relaksacyjnych,
  • czy zmiana nawyków życiowych, w tym zawodowych, emocjonalnych i żywieniowych.

Domowe sposoby na migrenę stosujemy zarówno doraźnie, aby złagodzić objawy migrenowego napadu, jak też profilaktycznie w celu zmniejszenia częstotliwości nawracających ataków bólu głowy, nudności i innych uciążliwych objawów migreny, takich jak aura (neurologiczne zaburzenia widzenia i czucia). Zobaczmy zatem jak leczyć migrenę domowymi sposobami.

Pamiętajmy o jednym: coś takiego jak uniwersalne, najlepsze domowe sposoby na migrenę po prostu nie istnieje.

W przypadku migreny leczenie domowe należy dobierać bazując na własnych doświadczeniach, niekiedy długo eksperymentując w poszukiwaniu najskuteczniejszej metody eliminacji bólu. Dobrze jest w tym celu prowadzić tzw.

dzienniczek migrenowy, który w dłuższym okresie pomoże nam skorelować obserwacje dotyczące leczenia migreny ze skutecznością stosowanych środków.

Sprawdź: Migrena – rodzaje: oczna, z aurą, szyjna, objawy, leki

Co na migrenę – domowe spospoby

Domowe sposoby na migrenę to między innymi zioła.

W większości przypadków stosowane są wyciągi z leczniczych roślin o działaniu uspokajającym, przeciwzapalnym, rozkurczowym, obniżającym ciśnienie.

You might be interested:  Jak Długo Leczyć Koci Katar?

Warto eksperymentować, tym bardziej, że patogeneza migreny nie jest do końca poznana i w wielu przypadkach skuteczne w łagodzeniu jej objawów okazują się środki używane w leczeniu zupełnie innych schorzeń.

Migrena – domowe sposoby: zioła

Najpopularniejszy klasyczny domowy sposób na migrenę to napar z melisy. Jest to zioło o działaniu uspokajającym, a pamiętać należy, że stres jest jednym z domniemanych „wywoływaczy” reakcji neurobiologicznych odpowiedzialnych za napady migrenowego bólu.

Inne domowe sposoby na migrenę to picie naparu z rumianku albo krwawnika, które działają rozkurczowo.

Waleriana, dziurawiec, złocień maruny, imbir czy szyszki chmielu to kolejne środki z bogatego arsenału środków, którymi możemy redukować objawy migreny.

Co istotne, tego typu domowe sposoby na migrenę stosować można zarówno objawowo, w czasie napadów bólu, jak też profilaktycznie, w okresach pomiędzy kolejnymi atakami.

Czytaj także: Ile trwa migrena – jak długo, ile dni trwa migrena

Migrena – leczenie domowe (leki bez recepty)

Większość osób stosuje w przypadku migreny leczenie domowe farmaceutykami dostępnymi bez recepty.

Zazwyczaj są one skuteczniejsze niż zioła, aczkolwiek należy pamiętać, że ich nadużywanie może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, takich jak krwawienia z żołądka i wiele innych.

Istnieją dwie grupy środków farmakologicznych, które stosuje się w walce z migreną i które możemy stosować bez recepty w ramach leczenia domowego, bez każdorazowej konsultacji z lekarzem.

Pierwsza to tak zwane niesteroidowe leki przeciwzapalne, z których najskuteczniejszy jest kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, najlepiej w dawce 1000 mg i w postaci musujących roztworów.

Inne „domowe” leki z tej grupy to ibuprofen, ketoprofen, naproksen czy diklofenak. Druga grupa leków bez recepty, które można użyć do walki z migreną, to tzw.

nieopiodowe leki przeciwbólowe, z których najbardziej polecany jest paracetamol – nie tylko ze względu na skuteczność, ale też możliwość zażywania w ciąży. Domowe sposoby na migrenę w ciąży

Domowe sposoby na migrenę w ciąży ograniczają się do tych, które są neutralne i bezpieczne dla matki i płodu. W praktyce nie oznacza to szczególnych restrykcji, jeśli chodzi o ziołowe herbatki i inne tego typu kuracje, ostre obostrzenia obowiązują natomiast w przypadku środków farmakologicznych.

Ze wszystkich leków dostępnych bez recepty, dozwolone jest stosowanie jedynie paracetamolu, który nie posiada w swoim działaniu komponentu przeciwzapalnego i jest najbezpieczniejszy dla przebiegu ciąży. Także i w tym przypadku należy jednak przestrzegać dawkowania – nie więcej, niż 300-500 mg i nie częściej, niż raz na 6 godzin.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na migrenowe bóle głowy w ciąży, praktyczna okazuje się zasada: lepiej zapobiegać, niż leczyć. A należy wiedzieć, stosując się do odpowiednich zaleceń jesteśmy w stanie istotnie zredukować liczbę ataków migreny z kilku w czasie miesiąca do jednego na kilka tygodni a nawet miesięcy.

Ból migrenowy – domowe sposoby

Najlepszy domowy sposób na migrenę, który pomoże zmniejszyć częstotliwość migrenowych napadów?

  • Zmiana diety: rezygnacja z kawy, herbaty, piwa, wina, czekolady, serów pleśniowych, przetworzonego mięsa, niektórych cytrusów. Bezwzględne rzucenie palenia, jeśli tkwimy w szponach nałogu.
  • Joga, medytacja, stosowanie technik relaksacyjnych, masaży rozluźniających mięśnie szyi i głowy, subtelne masaże skroni, „gimnastyka twarzy” – delikatne ruchy brwi, nosa, oczu.
  • Dbałość o dobry sen. Pamiętajmy, że osoba dorosła potrzebuje 7-8 godzin nieprzerwanego snu na dobę. Sprzyjać mu będzie spokój, wyciszenie i świeże powietrze – przed snem warto gruntownie wietrzyć sypialnię.
  • Porzucenie nawyków nadwyrężających organizm fizycznie i psychicznie. W skrajnych przypadkach zdarzało się, że pacjenci cierpiący na migrenę w istotny sposób redukowali ilość napadów całkowicie zmieniając życie, w tym decydując się na takie kroki, jak zmiana pracy, czy rozwód.
  • Znalezienie sprzymierzeńców w chorobie. Migrena wciąż traktowana jest z lekceważeniem, choć WHO traktuje ją jako jedno z najbardziej uciążliwych schorzeń dotykających ludzkość. Zrozumienie bliskich pozwoli znaleźć wyciszenie w chwilach przerwy i pomoc w codziennych czynnościach, gdy nadejdzie atak.

Dokucza migrena? Sprawdź, jak ją złagodzić – Czytelnia apteki Cefarm24

Myśląc migrena, myślimy o jednostronnym, pulsującym bólu głowy, trwającym od 4 do 72 godzin, czasami zapowiedzianym tzw. aurą, czyli krótkimi zaburzeniami wzroku, ruchu, mowy, czy drętwieniem jednej strony ciała. Rozpoznaniem symptomów i diagnozą powinien zająć się lekarz, aby nie pomylić migreny z innymi rodzajami bólów głowy.

Według WHO przynajmniej połowa dorosłych osób na świecie cierpiała na ból głowy w ciągu ostatniego roku. Migreny dotykają najczęściej dorosłych po 30. roku życia, a nasilają się w okolicach 40. roku życia, ale występują także wśród dzieci.

Ból głowy częściej atakuje kobiety niż mężczyzn, głównie z powodów hormonalnych, zaburzających równowagę organizmu.

Rusz głową

Zapobieganie migrenie w dzisiejszych czasach pełnych stresu nie jest zadaniem prostym. Najogólniejszą zasadą w profilaktyce jest zdrowy tryb życia. Co przez to rozumieć? Migrenę może spowodować zaburzenie snu, który jest za krótki, bądź za długi.

Innym aspektem jest woda, której nie powinno zabraknąć w ilości co najmniej 1,5 litra dziennie, zwłaszcza w gorące dni. Dietetycy sugerują również pokarmy bogate w kwasy z grup omega-3 i omega-6, czyli np. ryby i oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy).

Warto także zadbać o magnez (również poprzez suplementację), który wspiera wiele funkcji organizmu, od budowy kości po regulację ciśnienia tętniczego. Unikać za to należy wysiłku fizycznego oraz, w miarę możliwości, stresu, ponieważ migrena może pojawić się nawet w trakcie odprężenia po sytuacji stresowej.

W Sieci dostępnych jest mnóstwo materiałów z technikami relaksacyjnymi i sposobami radzenia sobie ze stresem. Przydadzą się w walce z tym zjawiskiem i przyczynią się do obniżenia częstotliwości i dokuczliwości migren.

Gdy już boli

Atak bólu poważnie obniża nasze samopoczucie i komfort życia. Nim sięgniemy po farmaceutyki, warto zadbać o swoje otoczenie.

W zminimalizowaniu migreny pomoże ciche, zaciemnione pomieszczenie, w którym będziemy mogli odpocząć, wyciszyć się i odciąć od niepożądanych bodźców, takich jak hałas, silne źródła światła i zapachów. Dodatkowo możemy użyć ciepłego bądź zimnego kompresu, w zależności od preferencji.

Unikajmy także produktów, które zawierają tyraminę i glutaminian sodu. W wypadku tej pierwszej substancji lista pokarmów ją zawierających jest długa, ale zasadniczo należy wyeliminować z diety produkty przejrzałe (awokado, banany), czy poddawane dodatkowej obróbce (np. ryby marynowane, sery pleśniowe).

Weźmy pod rozwagę rezygnację z czekolady i czerwonego wina. Glutaminian sodu natomiast to wzmacniacz smaku, zwiększający przepływ krwi do mózgu, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia bólu.

Na migrenę raczej nie pomogą kawa czy herbata. Lista produktów nie jest oczywiście zamknięta, warto więc obserwować reakcję swojego organizmu na poszczególne substancje.

Jeśli migrena występuje w ciągu 24 godzin od spożycia pokarmu przynajmniej dwukrotnie, można podjąć kroki zapobiegawcze. W kontroli naszych działań wsparciem może się okazać prowadzony migrenowy dzienniczek spożycia.

Warto go wzbogacić o dodatkowe informacje, jak ciśnienie atmosferyczne danego dnia, nasłonecznienie i tym podobne. Dobre efekty przynosi także aromaterapia, czyli terapia zapachami (np. olejki mięty pieprzowej bądź lawendy dodane do kąpieli).

Złagodzą one objawy i pozwalają się zrelaksować. Zapachy wspierają także lecznicze masaże, z których warto skorzystać, gdy mamy taką możliwość.

Dobierz leki z głową

Jednym z najskuteczniejszych leków bez recepty na łagodzenie objawów bólu migrenowego jest kombinacja paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego oraz kofeiny. Obecność ostatniej z nich może zaskakiwać, ale kofeina wzmacnia działanie dwóch pierwszych substancji.

Najważniejszą zasadą w przyjmowaniu jakichkolwiek leków przeciwbólowych jest to, aby trzymać się ściśle zaleceń. Nie wolno doprowadzić do przedawkowania, które może przyczynić się do wzmożenia bólu. Jeśli migrenie towarzyszą wymioty, konieczna będzie interwencja lekarska. Nim jednak do tego dojdzie, lepiej zadbać o swoje zdrowie odpowiednią dietą.

Dodatkowo możemy wesprzeć się suplementami, co w połączeniu z ustalonym rytmem dobowym powinno dać wymierne korzyści w walce z migreną.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *