Jak pozbyć się trądziku? Jakie są sposoby na trądzik?

Trądzik jest chorobą zapalną skóry i występuje najczęściej w okresie dojrzewania, kiedy w organizmie zachodzi wiele przemian, zwłaszcza tych hormonalnych. Nie oznacza to, że trądzik nie może pojawić się w wieku dorosłym. A nawet u tych najmłodszych – niemowląt i małych dzieci.

Jedną z głównych przyczyn trądziku są zablokowane gruczoły łojowe, w których może powstawać stan zapalny. Zaskórniki powstają stopniowo w miarę postępującego naturalnego cyklu podziału komórkowego skóry. Nie zawsze jednak zaskórniki przekształcają się w trądzik, w zdrowej skórze zaskórnik zostaje bowiem samoczynnie rozpuszczony.

Jeśli jednak dochodzi do reakcji systemu immunologicznego z bakteriami, lipidami czy androgenami (męskimi hormonami płciowymi), pod skórą może dojść do podskórnego stanu mikrozapalnego, który w początkowej fazie jest niewidoczny gołym okiem. Jednak z powodu nadmiernej produkcji sebum stan zapalny postępuje aż do momentu, w którym wyprysk staje się widoczny na skórze.

Jak pozbyć się trądziku? Jakie są sposoby na trądzik?

Wpływ hormonów na zmiany trądzikowe

Istnieje ścisła współzależność pomiędzy trądzikiem a zmianami hormonalnymi. Dlatego też nawet po przejściu w dojrzały wiek kobiety często nie mogą całkowicie pozbyć się problemów z trądzikiem.

U mężczyzn trądzik po okresie dojrzewania zwykle zanika.

Natomiast na występowanie trądziku u kobiet wpływ mają również wahania hormonalne, występujące zwłaszcza w ciąży i połogu, w czasie menopauzy oraz podczas miesiączki.

Oprócz hormonów i czynnika genetycznego, na proces powstawania trądziku wpływa również pielęgnacja skóry, stosowane kosmetyki, poziom stresu, styl życia, bakterie na skórze, stosowanie sterydów lub leków zawierających lit, barbiturany lub androgeny, które wpływają na powstawanie trądziku.

Gruczoły łojowe wytwarzają sebum w naturalnym procesie; jeśli gruczoły są zamknięte, na skórze mogą pojawiać się czarne lub białe kropki lub wypryski.

  • Zaskórniki otwarte, inaczej wągry, to małe, ciemne punkty, które pojawiają się, kiedy gruczoły łojowe pozostają otwarte.
  • Zaskórniki zamknięte, przypominające uwypuklone grudki i krosty z biało-żółtą wydzieliną w środku.
  • Zmiany zapalne są zwykle bolesne, zaczerwienione, uwypuklone i wypełnione ropą.

Jak pozbyć się trądziku? Jakie są sposoby na trądzik?

Trądzik w dużej mierze zależny jest od czynników genetycznych i nie ma tu niestety 100% gwarancji, że da się go całkowicie wyleczyć. Można jednak znacznie zredukować jego przejawy, a także minimalizować występowanie blizn potrądzikowych. Co jest skuteczne w leczeniu trądziku?

Walcząc z trądzikiem warto przestrzegać odpowiedniej rutyny w pielęgnacji skóry:

  • Podstawą jest odpowiednie oczyszczanie skóry, które uwolni skórę od niepożądanych bakterii wywołujących stany zapalne. Skórę oczyszczaj dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Postaw na wysokiej jakości przeciwtrądzikowy płyn micelarny lub żel oczyszczający do skóry trądzikowej. Do mycia i demakijażu stosuj jedynie produkty bez alkoholu, które nie podrażniają i nie wysuszają nadmiernie skóry, ponieważ przesuszona cera będzie wykazywać tendencję do zwiększonej produkcji sebum.
  • Oczyszczona skóra potrzebuje odpowiedniej dawki nawilżenia. Postaw na maść lub krem na trądzik, które przyspieszają gojenie się zmian, a ponadto zapobiegają powstawaniu nowych.
  • Bezpośrednio na krosty i wypryski zawsze aplikuj preparaty na trądzik o działaniu miejscowym, co przyspieszy proces gojenia się zmian zapalnych.
  • Raz w tygodniu stosuj peeling do skóry problematycznej, który usunie obumarłe komórki naskórka lub głęboko oczyszczającą maseczkę do skóry trądzikowej, która dodatkowo zmatuje cerę.

Jak pozbyć się trądziku? Jakie są sposoby na trądzik?

Kosmetyki do skóry trądzikowej

Problematyczna skóra wymaga dopasowanej do jej potrzeb pielęgnacji, ponieważ wiele tradycyjnych kosmetyków może nasilać objawy trądziku. Dlatego też postaw na wyspecjalizowane produkty przeznaczone do skóry trądzikowej, które powstają we współpracy z dermatologami, od sprawdzonych marek, takich jak Vichy, La Roche Posay, Avène, Eucerin, Bioderma czy A-Derma.

Możesz również wypróbować przeciwtrądzikowe kosmetyki naturalne, które będą niezwykle delikatne zarówno dla Twojej skóry, jak i dla przyrody.

Przy długotrwałych problemach z cerą trądzikową, zwróć się po pomoc do dermatologa. W uzasadnionych przypadkach może on zalecić leki na trądzik, aby skutecznie zawalczyć o zdrową i czystą skórę.

Kobietom często przepisuje się antykoncepcję hormonalną, która również może przynieść poprawę. Na widoczne rezultaty czeka się około kilku tygodni.

Niekiedy trądzik w początkowej fazie może ulec na jakiś czas nasileniu, zanim organizm przyzwyczai się do przyjmowanych leków.

Na trądzik wpływa również higiena osobista, dieta i stres. Podstawowe zasady to:

  • Nie dotykaj twarzy dłońmi w ciągu dnia. Drobnoustroje na rękach mogą nasilać stany zapalne.
  • Nie wyciskaj ani nie przekłuwaj pryszczy. W ten sposób stan zapalny się powiększa, a na skórze mogą powstawać trwałe blizny.
  • Często oczyszczaj ekran telefonu i pierz pościel, szczególnie poszewki na poduszki. Pozwoli to pozbyć się zanieczyszczeń i bakterii, które wpływają na powstawanie trądziku.
  • Staraj się, aby Twoja codzienność w miarę możliwości była spokojna i bez stresu. Stres negatywnie wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Jak pozbyć się trądziku? Jakie są sposoby na trądzik?

  • Utrzymuj zbilansowaną dietę

Jak pozbyć się trądziku?

Większość kobiet pragnie nieskazitelnej i promiennej cery.

  Niestety, nie każda z nas ma to szczęście, żeby nigdy nie zetknąć się z trądzikiem na swojej skórze.

Choć zmiany trądzikowe zawsze kojarzyły nam się z tym” trądzikiem młodzieńczym” to właśnie coraz więcej 30-latków widzi u siebie zaburzoną pracę gruczołów łojowych oraz nawracających wyprysków. 

Kiedy każdego dnia rano spoglądając w lustro widzisz zaskórniki, grudki, krostki czy zaczerwienienia może to spowodować znaczny spadek pewności siebie.

Istotnym czynnikiem odpowiadającym za  stany zapalne skóry jest niewłaściwa praca gruczołów łojowych i związany z tym nadmiar sebum.

  Leczenie trądziku wcale nie jest łatwym zadaniem i a pojawiające się po nim blizny często są trudne do usunięcia.

Co możesz zrobić, żeby raz na zawsze usunąć zmiany trądzikowe na swojej skórze? Koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj historię klientki, która poradziła sobie z trądzikiem. 

Jak powstaje trądzik?

Zacznijmy od początku. Jak w zasadzie powstaje trądzik? Bardzo istotną przyczyną pojawienia się trądziku na skórze są zaburzenia hormonalne.

Jeżeli chodzi o czynniki zewnętrzne, to z pewnością na pogorszenie się stanu Twojej skóry i pojawienie się trądziku ma wpływ: 

  •  niewłaściwa dieta,
  •  palenie papierosów, 
  • złe oczyszczanie skóry
  • nieodpowiednio dobrane kosmetyki. 
  • stres

W każdej chwili możesz jednak na tym zapanować. Unikanie produktów wysoko przetworzonych, zmiana kosmetyków i odpowiednio dobrane preparaty złuszczające mogą skutecznie wpłynąć na pryszcze i znacznie poprawić Twoją cerę.

Zastanów się także, czy w ostatnim czasie w Twoim życiu nie pojawiło się dużo sytuacji stresowych. Niestety sporo osób nie zdaje sobie sprawy ale długotrwały stres ma ogromny wpływ na stan naszej skóry!

Trzy fazy rozwoju trądziku:

Zmiany skórne spowodowane trądzikiem mają 3 etapy rozwoju:

  1. Wzmożona praca gruczołów łojowych prowadzi do zapychania porów i na początku  na skórze pojawiają się zaskórniki. Przybierają one postać niewielkich czarnych punktów i występują tam gdzie posiadasz najwięcej gruczołów łojowych
  2. W kolejnym etapie na skórze zaczynają powstawać niewielki krostki oraz grudki czyli zaskórników zamknięte. Bakterie się kolonizują i zaczyna tworzyć się stan zapalny dookoła wyprysków. 
  3. Trzeci etap trądzikowy to guzki wypełnione ropą. Tutaj mamy do czynienia z zakażeniem obejmującym głębokie warstwy skóry po których mogą powstawać blizny i przebarwienia pozapalne.

Jak usunęłam trądzik?

Do Laser DeLux zgłosiła się klientka z widocznymi zmianami trądzikowymi. Wiele lat walki nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

W niektórych miejscach na skórze zauważyliśmy widoczne stany zapalne, w innych natomiast nieestetyczne blizny potrądzikowe.

Spotkanie z naszym kosmetologiem na dermokonsultacji stało się początkiem zmiany na lepsze!

Kosmetolog dobrał autorską terapię zabiegową, która łączyła w sobie zabiegi igłowe oraz laserowe.  Trwała ona ponad pół roku, jednak skóra teraz wprost zaskakuje. Blizny widocznie się wypłaciły a ilość zmian trądzikowych znacznie zmalała. Skóra nie tylko się przebudowała dzięki czemu zagłębienia potrądzikowe zostały wyeliminowane ale też stała się znacznie bardziej jędrna i promienna.

Sukcesem każdej terapii dla skóry jest poznanie przyczyny powstawania zmian, skupienie się na pielęgnacji domowej i połączeniu tego z zabiegami w salonie. W przypadku trądziku bardzo istotną kwestią jest skupienie się na pracy gruczołów łojowych i zastosowanie odpowiednich kosmetyków, które zawierają kwas salicylowy.

Jak pozbyć się trądziku? Jakie są sposoby na trądzik?

Domowe sposoby na trądzik

Kurację przeciwtrądzikową rozpoczynasz od pielęgnacji domowej, dopiero potem łączysz ją z gabinetową. Stosowanie odpowiednich metod może znacznie wspomóc skórę i działać przeciwzapalnie.

Jeżeli chcesz zrobić coś dobrego dla swojej skóry to możesz wspomóc działanie przeciwtrądzikowe na własną rękę.

Wprowadzając dwuetapowe oczyszczanie do swojej rutyny pielęgnacyjnej , dobrze oczyszczona skóra a tym samym niezachwiana bariera hydrolipidowa to klucz do walki z trądzikiem  i stosować specjalne maski.

You might be interested:  Złamanie Śródstopia Jak Długo Gips?

Domowe sposoby na blizny po trądziku

  • Wiesz już, że najskuteczniejszym sposobem na zredukowanie blizn potrądzikowych jest indywidualna terapia dobrana przez kosmetologa w gabinecie, możesz jednak wspomóc swoją skórę w domu zanim pojawisz się w salonie. Blizny potrądzikowe powstają na podłożu zapalnym więc bardzo łatwo o przebarwienia jeżeli już się pojawia wizualnie blizny wydają się znacznie głębsze dlatego pamiętaj krem z wysokim filtrem to twój sprzymierzeniec w walce z bliznami potrądzikowymi
  • Autorka:
  • Patrycja Krajewska – Kosmetolog
  • Salon Laser Delux

Domowe sposoby na trądzik. Czy wyciskanie pryszczy jest bezpieczne? Jak skutecznie pozbyć się pryszczy?

Jak pozbyć się trądziku? Jakie są sposoby na trądzik? Domowa pielęgnacja trądziku często nie wystarcza. W takich przypadkach wymagana jest konsultacja dermatologiczna. Warto jednak wiedzieć, że domowe sposoby na trądzik bywają elementem wspomagającym terapię. romastudio/123rf.com

Trądzik pospolity to choroba skóry, która dotyka coraz większej liczby osób nie tylko w wieku nastoletnim, ale również dorosłych. Zmiany trądzikowe, czyli pryszcze, są problemem który może znacznie obniżyć poczucie własnej wartości, ponieważ w pierwszej kolejności to właśnie na twarz zwracamy uwagę poznając nową osobę. Nie bez powodu wiele osób szuka skutecznych i szybkich sposobów na to, jak pozbyć się trądziku. Domowe sposoby na pryszcze nie są tak efektywne, jak metody proponowane przez medycynę i kosmetologię, są jednak tanie i łatwe do zastosowania, mogą również wspomóc terapię zaleconą przez dermatologa. Odpowiadamy na pytania: jakie są skuteczne domowe sposoby na pryszcze na twarzy oraz czy wyciskanie pryszczy jest bezpieczne?

Trądzik pospolity to jedna z najpowszechniejszych chorób skóry, która dotyczy ponad 80 proc. osób w przedziale wiekowym od 11. do 30. roku życia.

Niestety, trądzik nie ustępuje z wiekiem i obok trądziku młodzieńczego wiele osób boryka się również z trądzikiem w wieku dorosłym. Pozytywną wiadomością jest fakt, że u blisko 85 proc.

osób ten rodzaj dermatozy ma łagodny przebieg, a ciężkie postacie zapalne powodujące blizny, dotyczą jedynie 15 proc. osób.

Trądzik to szeroko pojęte rozregulowanie prawidłowego funkcjonowania skóry z odczynem zapalnym.

Polega na nadprodukcji sebum, czyli łoju (łojotok), czemu towarzyszy zaburzenie rogowacenia skóry w miejscu ujścia mieszków włosowych, a także kolonizacja skóry przez bakterie Propionibacterium acnes.

Pryszcze mogą pojawiać się w różnej wielkości skupiskach, od pojedynczych do gęsto usianych ropnych zmian na policzkach, brodzie, nosie i czole. Pojedyncze pryszcze mogą, ale nie muszą być objawem trądziku. Po rozległych zmianach trądzikowych często pozostają blizny.

Wyciskanie pryszczy nie jest polecane ze względu na ryzyko zainfekowania zmiany i przeniesienia bakterii wywołujących pryszcze na resztę twarzy. Może ono doprowadzić do powstawania blizn i przeniesienia stanu zapalnego na okoliczną skórę.

Lepiej więc nie wyciskać pryszczy samodzielnie, może to natomiast zrobić kosmetolog, podczas zabiegu oczyszczania manualnego twarzy.

Profesjonalista po zastosowaniu specjalnych masek rozpulchniających, dłońmi w rękawiczkach może bezpiecznie usunąć treść ropnych pryszczy, nie stwarzając ryzyka przeniesienia zakażenia na okoliczną skórę.

Następnie kosmetolog zastosuje maskę oczyszczającą i zamykającą pory.

Jak złagodzić stany zapalne i oczyścić skórę, czyli domowe sposoby na trądzik?

Domowe sposoby na trądzik sprawdzą się w przypadku, gdy ogniska zapalne (popularnie nazywane pryszczami) nie są rozległe.

Za ich pomocą można pozbyć się pojedynczych pryszczy i poprawić stan cery, nie są jednak skuteczną metodą leczenia trądziku różowatego, ponieważ do leczenia tej choroby służą preparaty medyczne przepisywane po konsultacji z lekarzem dermatologiem lub specjalistyczne zabiegi u kosmetologa (nie u kosmetyczki!).

Domowe sposoby na pryszcze to prawidłowa pielęgnacja. Skórę wieczorem należy oczyścić z brudu i makijażu za pomocą płynu micelarnego (do czystego wacika), a następnie umyć.

Twarz i skórę w miejscach, gdzie tworzą się zmiany trądzikowe najlepiej jest myć łagodnym żelem, dwa razy dziennie – rano i wieczorem, tak by nie spowodować jej przesuszenia. Żele i mydła antybakteryjne bardzo różnią się składem, dlatego najlepiej dobrać je do potrzeb skóry.

W składach należy szukać naturalnych ekstraktów roślinnych, substancji nawilżających oraz regulujących wydzielanie sebum, jednocześnie nie wysuszających.

Ważne, by żel do mycia cery trądzikowej nie zawierał alkoholu (alkohol denat), a także silnych substancji myjących: SLES (Sodium Laureth Sulfate) i SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Żel oczyszczający lub pianka powinny być delikatne.

Skórę twarzy warto podczas mycia masować za pomocą palców przez około minutę, aby mieć pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Następnie zaaplikować tonik lub hydrolat, które dodatkowo ją oczyszczą, zwężą pory i wyrównają pH.

Tonik powinien być bezalkoholowy, tak by nie wysuszał skóry i nie pobudzał gruczołów łojowych do zwiększonej produkcji sebum.

Polecane będą produkty z lawendą, oczarem wirginijskim, olejkiem z drzewa herbacianego, zieloną herbatą, różą lub pomarańczą.

Kolejnym etapem jest wybór właściwego do typu cery kremu.

Ważne jest, by kosmetyk ten zapewniał odpowiednie nawilżenie skóry, nie zatykał jej porów i posiadał ochronę przed promieniowaniem UV oraz zawierał substancje absorbujące nadmiar sebum i regulujące jego wydzielanie. W składzie nie powinny znajdować się oleje komedogenne, które zatykają pory skóry (m.in. olej z kiełków pszenicy, olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy), silikony, ani związki wysuszające jak alkohol.

Warto postawić na maksymalnie naturalnie kosmetyki z dodatkiem oleju z pestek śliwki, oleju z pestek arbuza lub oleju z pestek malin, które nie powinny pogarszać stanu cery trądzikowej. Polecane są także olej z czarnuszki, olej konopny i masło mango.

Skórę trądzikową należy chronić przed słońcem – przed wyjściem z domu należy użyć kremu z filtrem UV. Zapobiegnie to zaostrzeniu zmian zapalnych i tworzeniu się przebarwień na skórze.

Domowe oczyszczanie skóry za pomocą peelingu i maseczek

Skórę trądzikową należy systematycznie oczyszczać także za pomocą peelingów.

Powinny być to łagodne peelingi enzymatyczne, które nie podrażniają skóry i nie powodują zaostrzenia się stanów zapalnych.

Można stosować owocowe lub ziołowe preparaty (kremy z owocowymi alfa- i beta-hydroksykwasami), które rozpuszczają martwe komórki. Kremy takie rozjaśniają i wygładzają skórę oraz zmniejszają przebarwienia i łojotok.

Na skórę trądzikową można też stosować domowe maseczki, na przykład z miodu i cynamonu, pomidorów i zielonej glinki. Te produkty zawierają substancje (np.

likopen w pomidorach), które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Maseczki z nich sporządzone łagodzą już istniejące zmiany i zapobiegają tworzeniu się kolejnych, ponieważ zmniejszona zostaje także produkcja sebum.

W szybkim pozbyciu się pryszczy pomogą punktowo nakładane substancje, które zadziałają bezpośrednio na zmianę zapalną i ułatwią jej wysuszenie. Nie należy jednak stosować tych metod zbyt często i na dużą powierzchnię skóry, ponieważ może dojść do jej przesuszenia.

  • Maść ichtiolowa lub maść cynkowa – mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dobrze zadziałają na widoczne, czerwone, zaognione zmiany (np. pryszcze na brodzie, pryszcze na czole). Czosnek – domowym sposobem na trądzik jest tzw. stempel z czosnku, który także ma właściwości przeciwbakteryjne i przyspiesza gojenie się zmian.
  • Sok z owoców cytrusowych – nakłada się go punktowo na wyprysk, najlepiej za pomocą patyczka kosmetycznego. Nie należy wcierać go w skórę całej twarzy, ponieważ może ją nadmiernie wysuszyć.
  • Sztyft na pryszcze (do kupienia w sklepach kosmetycznych) – do stosowania miejscowego. Zawiera kwas salicylowy i olejek z drzewa herbacianego.
  • Pasta do zębów – nałożona punktowo na zmianę zapalną (pryszcz) wysuszy ją i zredukuje jej wielkość.
  • Pasta z sody oczyszczonej – trzeba ją zmieszać z niewielką ilością wody i nałożyć punktowo na zmianę zapalną. Soda oczyszczona wysusza skórę i przyspiesza gojenie się wyprysków.

Dawniej popularnymi domowymi sposobami na pryszcze na twarzy były: mycie twarzy specjalnymi żelami antybakteryjnymi z alkoholem, parówki i opalanie skóry na słońcu. Wszystkie te sposoby są skuteczne jedynie doraźnie, a w dłuższej perspektywie czasowej mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wystawianie twarzy na działanie promieni słonecznych czasowo zmniejsza zmiany trądzikowe, ponieważ powoduje chwilowe wysuszenie skóry. Niestety takie działanie stymuluje skórę do wydzielania większej ilości sebum w celu przywrócenia warstwy hydrolipidowej naskórka, powodując zwiększone zapychanie ujścia mieszków włosowych, przyczyniając się do pojawianie się pryszczy na brodzie i na czole.

Trądzik pospolity – jak pozbyć się go raz na zawsze? Sprawdzone sposoby i zabiegi

Co to jest trądzik pospolity? Acne vulgaris to przewlekłe schorzenie objawiające się szeregiem uciążliwych zmian skórnych, takich jak zaskórniki, torbiele, blizny i krosty.

You might be interested:  Grzybica drobnozarodnikowa skóry głowy – jak leczyć i jakie daje objawy?

Choć tę chorobę zwykle przypisuje się nastolatkom, dorosłe osoby też nie są od niej wolne.

Jak się jej pozbyć, nawet jeśli już dawno nie masz “nastu” lat? Poznaj przyczyny i objawy trądziku pospolitego oraz dowiedz się, jak z nim skutecznie walczyć.

Trądzik pospolity jest fachową nazwą na coś, z czym do czynienia miała (lub ma nadal) większość z nas – czyli pryszczami i zaskórnikami. Jego leczenie to często niekończąca się i kosztowna batalia, która z reguły przynosi efekty tylko na chwilę. Dlaczego tak jest? I jak naprawdę skutecznie wyleczyć trądzik?

Trądzik pospolity – objawy

Trądzik pospolity to bardzo popularne schorzenie skórne, które łatwo zdiagnozuje każdy dermatolog. Boryka się z nim znaczna większość nastolatków w okresie dojrzewania, ale coraz częściej także osoby dorosłe. Jak objawia się trądzik pospolity?

Najczęściej występujące objawy trądziku pospolitego to:

  • zaskórniki otwarte i zamknięte,
  • torbiele ropne,
  • podskórne grudki i krostki,
  • zmiany krwotoczne,
  • blizny.

W przypadku piorunującej postaci trądziku mogą wystąpić też:

  • dreszcze,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • kiepskie samopoczucie,
  • niepokojące wyniki badań laboratoryjnych, takie jak na przykład podniesione OB oraz wzrost leukocytozy.

Trądzik pospolity – przyczyny

Trądzik pospolity występuje u dorosłych i nastolatków, a przyczyny wystąpienia tego schorzenia mogą być bardzo zróżnicowane. Najpopularniejsze z nich to:

nadmierna produkcja łoju – nagromadzające się sebum prowadzi do namnażania się bakterii, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.

bakterie – jakie bakterie wywołują trądzik? Propionibacterium acnes, które często namnażają się w ujściach gruczołów łojowych, gdzie mają wymarzone warunki do rozwoju.

Infekując pory skóry, prowadzą do powstania stanu zapalnego w postaci pryszcza.

Zwiększanie się liczby tych bakterii często powodowany jest przez inne schorzenie skóry, nazywane rogowaceniem mieszkowym, a także łojotok.

zaburzenia hormonalne – mogą przytrafić się w stanach fizjologicznych dla organzmu, jak choćby podczas ciąży, ale także być efektem nieprawidłowej pracy niektórych organów. Trądzik jest na przykład częstym schorzeniem dotykającym osoby chorujące na PCOS (Zespół Policystycznych Jajników).

nieodpowiednia dieta – choć nie wszyscy dermatolodzy są w tej kwestii zgodni, to wielu z nich dostrzega zależność między intensywnością ropnych wykwitów a dietą.

Do zaostrzenia trądziku może prowadzić częste spożywanie takich produktów jak na przykład nabiał, mocna kawa i herbata, sól, pikantne przyprawy, cukier, słodycze, wysoko przetworzona żywność, pełna konserwantów, sztucznych aromatów i barwników. 

nieprawidłowa pielęgnacja skóry – stosowanie kosmetyków komedogennych, czyli posiadających skłonność do zatykania porów, a także olejków, które mogą utrudniać wypływ łoju z ujścia gruczołów.

uwarunkowania genetyczne – takie jak skłonność do nadprodukcji łoju czy rogowacenia mieszkowego.

Sposoby na trądzik – leczenie u dermatologa

Trądzik pospolity nie jest zwykłym defektem kosmetycznym – to choroba skóry, która w starszym wieku może sygnalizować, że coś złego dzieje się z organizmem.

Z tego powodu pierwsze kroki powinnaś skierować do lekarza – wnikliwy wywiad i badania mogą pomóc ustalić wewnętrzną przyczynę zmian. Jest to tym bardziej wskazane w sytuacji, gdy oprócz trądziku zmagasz się z innymi niepokojącymi problemami, np.

nieregularnie miesiączkujesz lub wypadają ci włosy. Wtedy wskazane jest wykonanie badań krwi i oznaczenie poziomu hormonów, które są tu częstym winowajcą.

Podstawowym sposobem leczenia trądziku wciąż jednak pozostają leki do stosowania zewnętrznego. Świetne rezultaty dają terapia skojarzona antybiotykami (mogą być doustne lub do stosowania miejscowego) z preparatami na bazie retinoidów i nadtlenku benzoilu (Epiduo, Duac).

 Terapia często trwa kilka miesięcy i wymaga cierpliwości, choć pierwsze rezultaty zwykle są widoczne już 2 tygodniach od rozpoczęcia kuracji. W tym czasie mogą wystąpić skutki uboczne, np.

przejściowy “wysyp” spowodowany złuszczaniem się i oczyszczaniem skóry, a także suchość i podrażnienia, które z łatwością zlikwidujesz stosując mocno nawilżające kremy.

Błędem jest zbyt szybkie przerywanie kuracji – tylko sumienne, regularne smarowanie twarzy maścią, jest w stanie przynieść długofalową poprawę i zmniejszyć ryzyko nawrotu. To właśnie nietrzymanie się zaleceń lekarza i odstawianie preparatów na własną rękę jest częstą przyczyną niekończących się problemów z trądzikiem.

W bardzo nasilonym trądziku pospolitym i w sytuacji, gdy dotychczasowe leczenie zewnętrzne nie przynosi efektów, dermatolog może przepisać izotretynoinę doustnie (Izotek, Aknenormin). To bardzo silny lek, często wywołujący dotkliwe skutki uboczne, ale niezwykle skuteczny. Rzadko zdarzają się po nim nawroty choroby.

Sposoby na trądzik – leczenie domowe, czyli odpowiednia pielęgnacja

W walce z trądzikiem pospolitym ważną rolę odgrywa dokładne oczyszczanie skóry, co powinno stanowić pierwszy krok zarówno w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej.

Przed snem zaleca się dwuetapowe oczyszczanie skóry – najpierw przy pomocy olejku o lekkiej formule, która przy kontakcie z wodą zmieni się w delikatną emulsję, a następnie stosując delikatny żel lub piankę.

Ważne, aby unikać kosmetyków zawierających substancje wysuszające i podrażniające cerę, które często obecne są w produktach dedykowanych właśnie cerze trądzikowej. Paradoksalnie, nie pomagają one w walce z tym problemem, a wręcz go nasilają, ponieważ przesuszona skóra będzie produkować więcej łoju. Doskonale sprawdzi się np.

pianka Body Face pozbawiona SLS, za to wzbogacona o pielęgnujące ekstrakty z owoców tropikalnych (jej zaletą, oprócz naturalnego składu, jest też świetna cena), a także kultowa pianka od Alkemie z leczniczym kompleksem z siedmiu ziół.

Często pomijanym krokiem w pielęgnacji, a szalenie ważnym, jest tonizacja. Wylej kilka kropli toniku na dłonie i wklep delikatnie w skórę twarzy. Tonik przywróci jej odpowiedni poziom pH, co pomoże jej w zachowaniu równowagi.

Na co dzień warto stosować tonik lub mgiełkę o właściwościach nawilżających i łagodzących.

W składzie dobrego kosmetyku szukaj substancji wiążących wodę w naskórku, przeciwzapalnych i zmniejszających uczucie ściągnięcia – znajdziesz je w tych produktach:

Następnie sięgnij po preparat, który ma za zadanie najsilniej zadziałać na trapiący skórę problem, czyli serum lub tonik ze składnikami aktywnymi. Podczas walki z trądzikiem warto stosować kosmetyki, które zawierają w składzie kwas salicylowy, witaminę C o stabilnej postaci lub retinol.

 Przyspieszają one wymianę komórkową, ograniczają wydzielanie sebum, mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i rozjaśniające. Pamiętaj jednak, aby zacząć od stosowania produktów o niższym stężeniu tych substancji aktywnych, stopniowo zwiększając tolerancję skóry i przechodząc powoli do stężeń wyższych.

Dzięki temu twoja skóra uniknie szoku i nie będziesz musiała borykać się z podrażnieniami.

Zaleczyć niedoskonałości pomoże ci na przykład antytrądzikowy eliksir od demokosmetycznej marki Purles – oprócz kwasu salicylowego, zawiera ekstrakty roślinne i owocowe, które rozjaśniają przebarwienia po pryszczach i przyspieszają regenerację naskórka.

Niezrównany w walce z trądzikiem jest też legendarny Lotion P50 od francuskiej marki Biologique Recherche. Nazywany “Jezusem w butelce” ze względu na swoją skuteczność, świetnie rozprawia się z zaskórnikami i aktywnymi niedoskonałościami dzięki kompleksowi złuszczających kwasów AHA, BHA i PHA oraz składników antybakteryjnych.

Sprawdź też: Najlepsze kosmetyki na trądzik – ranking top 10

Na koniec nałóż krem nawilżający, najlepiej o nietłustej konsystencji, który nawilży cerę, a także zadziała okluzyjnie, wspomagając działanie zastosowanych wcześniej substancji aktywnych.

Dobrze, jeśli będzie zawierał w składzie substancje regenerujące i gojące – wówczas jeszcze szybciej uporasz się ze stanami zapalnymi, a twarz zyska zdrowszy koloryt i gładką teksturę.

Oto dobre kremy do cery trądzikowej, które nie zatykają porów i zmniejszają podrażnienia:

Krem do cery tłustej – jaki wybrać, aby nie obciążył skóry? >>>

Punktowo, na zmiany trądzikowe, warto nałożyć olejek z drzewa herbacianego lub pastę cynkową, które z łatwością znajdziesz w każdej aptece. Zapobiegną one rozwojowi już istniejących zmian zapalnych, działając na nie nieco wysuszająco.

Sposoby na trądzik – zabiegi

Świetne efekty w leczeniu trądziku pospolitego przynoszą peelingi chemiczne z użyciem kwasów u dermatologa lub kosmetologa. Dobrze działa zwłaszcza kwas migdałowy i salicylowy.

W gabinecie specjalista używa wysokich stężeń kwasów, które penetrują głębiej niż zwykłe kosmetyki, co pomaga w gruntownej przebudowie skóry oraz poprawia jej koloryt.

Aby uzyskać zadowalające efekty, trzeba jednak wykonać co najmniej 4 serie kwasów.

Zobacz też: Kwasy na twarz – rodzaje i efekty zabiegów. Jak stosować kwasy w domu?

W walce z trądzikiem coraz popularniejszy jest peeling węglowy, nazywany też Black Doll lub Hollywood Peel – z tego względu, że gwiazdy chętnie stosują go jako zabieg bankietowy przed wielkim wyjściem. Wykonuje się go za pomocą lasera, po wcześniejszym nałożeniu na twarz specjalnej maseczki węglowej. Peeling głęboko oczyszcza pory, zwęża je, spłyca drobne blizny oraz hamuje rozwój stanów zapalnych.

Jest też wiele zabiegów na trądzik pospolity, które wykonuje się pomocniczo, w trakcie leczenia lub po nim, żeby zminimalizować widoczność blizn oraz przebarwień. Nie powinno się ich jednak robić przy mocno aktywnym, nasilonym trądziku z ropnymi wykwitami. Do tego rodzaju kuracji należy:

  • peeling kawitacyjny,
  • mikrodermabrazja,
  • mezoterapia igłowa,
  • osocze bogatopłytkowe.
You might be interested:  Jak Sprawdzic Uczulenie Na Kosmetyki?

Czytaj też: Mezoterapia dla początkujących – jakie daje efekty?

Sposoby na trądzik – dieta i styl życia

Do leczenia trądziku pospolitego należy podejść kompleksowo, dbając o odpowiednią dietę, zdrowy styl życia oraz stosując dedykowaną pielęgnację. Tylko takie podejście może okazać się skuteczne – nic ci po pełnej półce kosmetyków, jeśli nie zadbasz o organizm od środka. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim o piciu dużej ilości wody. Pijąc od 2 do 3 litrów czystej wody dziennie bardzo skutecznie wspomożesz organizm w pozbywaniu się szkodliwych toksyn, a dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo ciągłego nasilania się trądziku.

Dodatkowo, warto wyeliminować ze swojej diety wysoko przetworzoną żywność, produkty pełne konserwantów i sztucznych substancji oraz pikantne przyprawy. Bardzo ważnym krokiem będzie także odstawienie produktów mlecznych oraz ograniczenie cukru.

Stosując się do tych zasad, już po dwóch tygodniach możesz dostrzec znaczną różnicę.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby pozbyć się trądziku? Trądzik pospolity często wywołany jest przez nadmiar stresu. To trudne, ale koniecznie trzeba nauczyć się nad nim panować.

Za to podziękuje ci nie tylko pozbawione zmian trądzikowych odbicie w lustrze, ale również twój system nerwowy w przyszłości. Zadbaj także o odpowiednią ilość dobrej jakości snu.

To wszystko sprawi, że funkcjonowanie twojego organizmu powróci na właściwe tory.

Sprawdź też: “Bacne”, czyli trądzik na plecach – jak go wyleczyć? Zapytałyśmy kosmetologa

Trądzik

Trądzik młodzieńczy – jak się pozbyć? Domowe sposoby i leki Dieta na trądzik – co jeść, aby pozbyć się trądziku? Probiotyki na trądzik – jak wpływają na stan skóry? Trądzik torbielowaty – leczenie.

Jak wygląda? Trądzik grudkowy – odmiany, jak leczyć? Przebarwienia po trądziku – jak skutecznie się ich pozbyć? Trądzik hormonalny – zalecane badania, leczenie i objawy Fiołek trójbarwny – ziele na trądzik Problem z trądzikiem? Rodzicu, pomóż sfrustrowanemu nastolatkowi Trądzik różowaty – przyczyny, leczenie, leki, krem Trądzik pospolity – przyczyny, objawy, leczenie Trądzik a stres – co pomaga w leczeniu? Trądzik niemowlęcy – co pomaga i czym smarować skórę? Trądzik – walcz z nim za pomocą diety

Trądzik dotyka zarówno niemowlęta, nastolatków, jak i osoby dorosłe. Jest bardzo uciążliwy, gdyż zmiany skórne negatywnie wpływają na samoocenę i utrudniają kontakty międzyludzkie. Niezwykle ważne jest poznanie przyczyny powstawania wykwitów, gdyż tylko odpowiednio dobrane leczenie pozwala pozbyć się problemu. Zaleca się konsultację z dermatologiem, ale leczenie trądziku można też wykorzystać domowe sposoby na trądzik. 

Przyczyny trądziku

Zawarte w skórze gruczoły łojowe chronią ją przed uszkodzeniami otoczenia zewnętrznego produkując sebum. Jeśli jednak dochodzi do zaburzenia ich pracy i nadmiernego wytwarzania łoju gruczoł zostaje zatkany. Na skutek reakcji z bakteriami beztlenowymi pojawia się wykwit.

Powodować to mogą zmiany hormonalne, które wstępują przede wszystkim w okresie dojrzewania, a także ciąży. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą występować też wieku dojrzałym. Ten rodzaj trądziku to trądzik hormonalny.

Na nadmierną produkcję sebum może mieć również wpływ stres, gdyż w przypadku pobudzenia zakończenia nerwowe stymulują gruczoły łojowe. Niektóre leki, a także zła dieta mogą prowadzić do występowania i nasilania się zmian skórnych.

Trądzik – objawy

Trądzik przyjmuje postać nawracających czerwonych plamek, opuchnięć skóry, którym często towarzyszy treść ropna. Może także pojawiać się w formie ciemnych zaskórników.

Trądzik – rodzaje

  • Trądzik różowaty – dotyczy najczęściej osób o jasnej karnacji i występuje wyłącznie na twarzy. Jego przyczyną są zaburzenia hormonalne, obciążenia genetyczne, a także zaburzenia naczyniowo-ruchowe. Objawia się w formie zaczerwienienia, krostek, guzków oraz pajączków. Może przyjmować cztery formy: rumieniową z teleangiektazjami, przerostowo-naciekową, grudkowo-krostkową, oczną oraz odmianę ziarniniakową. Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą z okresami zaostrzeń i remisji. Leczenie jest zależne od nasilenia objawów i dobierane jest przez dermatologa.
  • Trądzik niemowlęcy – występuje zarówno w okresie noworodkowym, jak i niemowlęcym. Dotyczy częściej chłopców niż dziewczynek. Wykwity są podobne to tych, które występują u nastolatków i dorosłych. Choć dokładna przyczyna powstawania trądziku nie jest poznana uważa się, że pojawia się on w wyniku przegrzania dziecka. Dochodzi wtedy do nadmiernej pracy gruczołów łojowych i w efekcie powstawania krostek. Jak leczyć trądzik niemowlęcy? Najczęściej wystarczy odpowiednia higiena, dostosowanie ubioru dziecka do temperatury, a także rezygnacja z tłustych kosmetyków takich jak mleczka i oliwki do ciała.
  • Trądzik młodzieńczy, znany także jako trądzik pospolity, dotyka około 90% nastolatków. Przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w okresie dojrzewania. Objawia się w postaci zaczerwienienia, guzków, zaskórników, a także wykwitów wypełnionych treścią ropną. Jego leczenie zależne jest od stopnia zaawansowania – drobne zmiany ustępują samoistnie, większe i nawracające wymagają konsultacji dermatologicznej i odpowiedniego leczenia. Często stosuje się antybiotyk na trądzik lub odpowiednią maść na trądzik.
  • Trądzik hormonalny, znany również jako trądzik dorosłych, gdyż najczęściej występuje po 25 roku życia. Jest wynikiem wahań hormonów w organizmie. Wstępuje częściej u kobiet, gdyż są one narażone za częstsze zmiany hormonalne wywołane miesiączką, ciążą, menopauzą, a także lekami antykoncepcyjnymi. Objawia się podobnie jak trądzik młodzieńczy. Leczenie trądziku w tym przypadku należy rozpocząć od badań krwi, które określą poziom hormonów. Dzięki temu dermatolog dobierze odpowiednie leczenie.
  • Trądzik odwrócony jest schorzeniem mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Objawia się ropnym stanem zapalnym wokół włosa, przypominające czyraki. Leczenie zachowawcze najczęściej nie przynosi efektów, dlatego w większości przypadków wdraża się leczenie operacyjne – usunięcie zmiany skórnej.
  • Trądzik neuropatyczny to zaburzenie nie tylko dermatologiczne, ale również psychiczne. Osoby cierpiące na to schorzenie obsesyjnie wyciskają i rozdrapują nawet najmniejszą niedoskonałość skórną. Problem ten dotyczy osób z niską samooceną, depresją, a także stanami lękowymi.

Postacie trądziku

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku zależne jest od jego rodzaju, a także stopnia rozprzestrzenienia się zmian skórnych. Ważne jest aby skonsultować się ze specjalistą – dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.

Po postawieniu diagnozy może zalecić odpowiednie leki na trądzik:

  • Antybiotyk na trądzik
  • Maść na trądzik
  • Tabletki na trądzik
  • Maseczki na trądzik
  • Zabiegi kosmetyczne na trądzik
  • Laser na trądzik

Domowe sposoby na trądzik

Dermatologiczne leczenie trądziku można wspomagać domowymi sposobami:

  • Zioła na trądzik – przede wszystkim ziele fiołka trójbarwnego, kwiat nagietka, kwiat bzu czarnego oraz skrzyp. Zioła te mają działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i oczyszczające.
  • Olej kokosowy na trądzik działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, a także nawilża i odżywia skórę.
  • Aloes na trądzik ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz grzybobójcze.
  • Olejek herbaciany na trądzik działa antybakteryjnie, nie wysuszając skóry
  • Domowe maseczki na trądzik pomagają oczyszczać pory i działają antybakteryjnie.
  • Olej lniany na trądzik jest naturalnym antyoksydantem, dlatego działa oczyszczająco.
  • Szare mydło na trądzik jest hipoalergiczne i antybakteryjne.

Dieta na trądzik

Dieta wspomagająca leczenie trądziku wymaga rezygnacji z żywności przetworzonej, która zawiera liczne konserwanty i sztuczne barwniki. Zatem należy odstawić słone przekąski oraz kolorowe napoje.

Na stan skóry źle wpływają także słodycze, a zwłaszcza czekolada. Podobny efekt dają słone i ostre przyprawy, dlatego przyrządzając posiłek należy zastąpić je ziołami.

Walkę z trądzikiem utrudniają także używki – alkohol i papierosy. Dlatego należy je stanowczo ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować.

Do swojego jadłospisu warto wprowadzić duże ilości owoców i warzyw, które zawierają błonnik. Ułatwia on oczyszczanie organizmu, co przyczyni się do poprawy jakości skóry.

Warto również ograniczyć węglowodany, a białe makarony i pieczywo zamienić na razowe.

Trądzik w ciąży

Związany jest ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety. Za pojawianie się wykwitów skórnych odpowiedzialny jest progesteron, który stymuluje wytwarzanie sebum przez gruczoły łojowe.

Leczenie trądziku w ciąży jest utrudnione ze względu na szkodliwe działanie leków na płód, dlatego polecane są naturalne sposoby na trądzik. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *