Jak pozbyć się wszy?

Wszy to małe pasożyty, które żyją na skórze głowy, we włosach, gdzie żywią się krwią. Można się nimi zarazić poprzez kontakt z osoba zakażoną, z jej rzeczami osobistymi, ubraniem bądź udostępnieniem szczotki do włosów.

Objawami, które świadczą o tym, że mamy wszy to swędzenie głowy oraz czerwone guzki na skórze głowy. Prócz aptecznych produktów, skuteczne są również domowe metody zwalczania wszy. Kilka z nich znajdziesz w naszym artykule.

Zdjęcie Jak pozbyć się wszy?

Wszy to bardzo dokuczliwy problem /123RF/PICSEL

Wideo

Ocet dobry na wszystko Interia.tv

Zdjęcie Jak pozbyć się wszy?

Sól nie tylko wzmacnia smak potraw /123RF/PICSEL

Sól można zastosować do zwalczania wszy. Wymieszaj ¼ szklanki soli z ¼ szklanki octu i dokładnie wymieszaj. Przelej mieszankę do buteleczki z atomizerem, a następnie spryskaj nim włosy, aby były wilgotne. Załóż czepek i zostaw mieszankę na około dwie godziny. Następnie umyj i odżyw włosy. Czynność tę powtórz za trzy dni, aż uzyskasz pozytywne rezultaty. 

Inną skuteczną metodą jest zastosowanie na włosach oliwy. Oliwa skutecznie udusi wszy. We włosy i skórę głowy wetrzyj oliwę i załóż czepek lub ręcznik. Zostaw czepek na całą noc, a rankiem wyczesz i umyj włosy szamponem z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego.

Zdjęcie Jak pozbyć się wszy?

Czosnek działa nie tylko antybakteryjnie /123RF/PICSEL

Silny zapach czosnku pomoże udusić wszy. Zgnieć 10 ząbków czosnku na pastę. Do pasty dodaj 2-3 łyżeczki soku z cytryny. Wymieszaj dokładnie i nałóż na głowę. Pozostaw na pół godziny, a następnie zmyj dokładnie ciepłą wodą. Powtórz kurację za kilka dni, do momentu wyeliminowania wszy. 

Olejek z drzewa herbacianego jest naturalnym środkiem owadobójczym, co czyni go skutecznym sposobem leczenia wszawicy. Wymieszaj jedną łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego z 6 łyżeczkami szamponu naturalnego oraz trzema łyżeczkami oleju kokosowego lub oliwy.

Nanieś roztwór na włosy i zakryj głowę czepkiem lub ręcznikiem. Zostaw głowę pod przykryciem na 30 minut, a następnie dokładnie spłucz ciepłą wodą. Przeczesz jeszcze mokre włosy, aby usunąć martwe wszy. Nie stosuj olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na skórę.

Następnym bezpiecznym i niedrogim sposobem na wyeliminowanie wszy jest ocet. Rozcieńcz ilość octu, taką samą ilością wody. Nasącz włosy i skórę głowy roztworem, a następnie owiń głowę ręcznikiem i zostaw na godzinę lub dwie. Po skończonym czasie przeczesz włosy gęstym grzebieniem. Włosy możesz jeszcze raz spłukać roztworem octu przed umyciem włosów.

Majonez zawiera w sobie olej, który udusi wszy. Wetrzyj obficie majonez we włosy i skórę głowy. Nałóż czepek lub ręcznik na głowę i odczekaj 8 godzin lub zostaw na całą noc. Umyj i dokładnie wyczesz włosy. Kuracje powtarzaj codziennie przez tydzień.

Jak szybko pozbyć się wszy u dziecka

Wszawica może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku i statusu socjoekonomicznego. Prawdą jest jednak, że znacznie częściej zarażają się nią dzieci. Szczyt zachorowań przypada na miesiące zimowe i letnie, kiedy to dzieci wyjeżdżają na różnego rodzaju obozy, zimowiska, kolonie. Ponieważ problem ten może dotyczyć każdego z nas, warto wiedzieć jak pozbyć się wszy.

Wszawica – dlaczego łatwo się nią zarazić?

Wbrew powszechnej opinii, wszawica nie jest związana z brakiem dbałości o higienę. Może dotyczyć każdego i dość łatwo się nią zarazić. Wiedza w jaki sposób może dojść do zarażenia oraz jak zwalczyć wszy może zapobiec rozprzestrzenianiu się tej nieprzyjemnej choroby.

Pomimo, że zachorować można w każdym wieku, to jednak dzieci w wieku 2-12 lat są najbardziej narażone na jej wystąpienie.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że dzieci w tym wieku uczęszczają do żłobków, przedszkoli, czy też szkół, a są to miejsca gdzie przebywa wiele ludzi, a duże skupiska ludzkie ułatwiają szybkie szerzenie się zakażenia.

Ponadto dzieci są zdecydowanie bardziej bezpośrednie w swoich kontaktach niż dorośli – często się przytulają, pożyczają sobie wzajemnie różne akcesoria, np. szczotki, czy gumki do włosów. Zdarza się również, że wspólnie korzystają z jednego ręcznika, np. na koloniach.

Dlatego też w domu, czy na obozie opiekunowie zastanawiający się jak wytępić wszy, powinni przede wszystkim przypomnieć dzieciom o zasadach higieny oraz uczulić, aby nie korzystały wspólnie z przyborów higienicznych i ręczników.

Jak pozbyć się wszy?

Wszawicą można zarazić się jedynie poprzez kontakt bezpośredni. Jest to choroba pasożytnicza, w przebiegu której na owłosionej skórze głowy pojawiają się wszy i gnidy (jajeczka wszy). Wesz żywi się ludzką krwią.

Gdy straci do niej dostęp, może przeżyć do 1-2 dni. Warto wiedzieć, że wesz ludzka nie przenosi się na zwierzęta domowe, dlatego też w razie wystąpienia wszawicy u któregoś z domowników, nie należy poddawać zwierząt kuracji leczniczej.

Wszawica objawia się przede wszystkim obecnością wszy i gnid oraz świądem spowodowanym wystąpieniem reakcji alergicznej na ślinę wszy. Niekiedy dochodzi także do powiększenia węzłów chłonnych.

Jak pozbyć się wszy?

W takim razie jak się pozbyć wszy? Wszawica jest chorobą, którą można wyleczyć środkami dostępnymi w każdej aptece bez recepty i zazwyczaj nie wymaga wizyty u lekarza. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na alergików i astmatyków – gdy to ich dotyczy choroba, należy zgłosić się do lekarza.

W aptekach możemy znaleźć preparaty z permetryną, czyli substancją owadobójczą, atakującą układ nerwowy wszy. Skuteczność tej metody szacuje się na 80%, co wynika z narastającej oporności wszy na permetrynę. W aptekach możemy znaleźć szampony z tą substancją.

Jak usunąć wszy przy ich pomocy? Szampon należy równomiernie rozprowadzić na wilgotnych włosach, masować do momentu uzyskania obfitej piany, a następnie pozostawić na włosach przez 10 minut. Po upływie tego czasu, włosy należy obficie spłukać wodą, a następnie wyczesać gęstym grzebieniem.

Bardzo ważne jest, aby kurację powtórzyć po 10 dniach.

Jak pozbyć się wszy?

Wyższą skutecznością charakteryzują się preparaty zawierające oleje mineralne (dimetikon, cyklometikon). Powodują one zablokowanie układu oddechowego wszy.

Preparaty te należy nanosić na suche włosy, na całej ich długości i pozostawić na godzinę. Następnie należy umyć włosy zwykłym szamponem i dokładnie wyczesać gęstym grzebieniem.

Kurację należy powtórzyć po 7-10 dniach.

Czy można zapobiec nawrotom wszawicy?

Jak zlikwidować wszy, aby ten problem już więcej nie wrócił? W przypadku wystąpienia wszawicy i zastosowania kuracji leczniczej, bardzo istotne jest jej powtórzenie po upływie ok. tygodnia, co zapobiegnie nawrotowi tej choroby.

Nie mniej ważne jest również skontrolowanie głów wszystkich domowników, jeżeli w domu wystąpiła wszawica.

Kuracji leczniczej powinny zostać poddane wszystkie osoby, u których stwierdzono obecność wszy lub gnid, dzięki czemu zapobiegniemy wzajemnemu zarażaniu się domowników.

Pamiętajmy także, że najlepiej jest wyrzucić wszystkie gumki, spinki i szczotki do włosów. Jeśli nie jest to możliwe, należy je wygotować.

Po przeprowadzeniu kuracji leczniczej powinniśmy również wyprać pościel i ubrania w temperaturze co najmniej 60 st. C. W przypadku rzeczy których wypranie. jest niemożliwe (np. zabawek), należy je szczelnie zamknąć w plastikowej torbie i pozostawić na 2-3 tygodnie. Pamiętajmy także o dokładnym odkurzeniu dywanów oraz mebli.

Sprawdź też: Czym właściwie jest wszawica?

Kategoria: Preparaty na wszy w Aptece Internetowej Nowa Farmacja

Piśmiennictwo:

 1.      Szymanek M. i wsp.: Wszawica – wciąż aktualny problem kliniczny. Przegląd Lekarski 2009; 66 (4); 206-208
 2.      https://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/171074,wszawice

Domowe sposoby na wszy. Jak walczyć z wszawicą?

Jak pozbyć się wszy? Autor: thinkstockphotos.com

Domowe sposoby na wszy są bardzo skuteczne w walce z uciążliwymi pasożytami. Olejki eteryczne, ocet, płukanki z rozmarynu i eukaliptusa to naturalne środki ma wszawicę. Nie powodują skutków ubocznych i są bezpieczne dla delikatnej skóry głowy dziecka. Przeczytaj albo posłuchaj jak pozbyć się wszawicy.

Domowe sposoby na wszy nie wywołują skutków ubocznych i są bezpieczne dla organizmu. Gotowe szampony na wszy i inne środki chemiczne często wywołują wysypkę i różnego rodzaju alergie. Zawarte w nich składniki mogą okazać się zbyt silne dla delikatnej skóry głowy dziecka.

Efekty działania domowych sposobów na wszy nie są natychmiastowe i trzeba stosować je regularnie, aby przekonać się o skuteczności ich działania. Obecnie znanych jest wiele naturalnych sposobów walki z wszami i gnidami. Jak pozbyć się wszy u dziecka domowymi sposobami?

Spis treści

Domowe sposoby na wszy – dlaczego warto je znać?

Znajomość domowych sposobów na wszy może okazać się przydatna w sezonach szczytowych w szkole i przedszkolu, podczas których dziecko najłatwiej może zarazić się wszami. Momenty podwyższonego ryzyka obejmują okres wakacji i początek roku szkolnego, gdy dzieci wracają z kolonii i obozów.

W tym czasie pasożyty u dziecka mogą łatwo przenosić się z jednej głowy na drugą, ponieważ dzieci przebywają ze sobą nieustannie, korzystając z tych samych łazienek i sypialni. Podobnie jest w okresie jesienno-zimowym, gdy pociechy zaczynają nosić czapki i szaliki.

Ważne jest, aby w tym czasie kontrolować głowę dziecka. Powinniśmy również uczulić latorośl, by nie pożyczała innym swoich osobistych przedmiotów.

You might be interested:  Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Domowy preparat na wszy z majonezu i octu

To stara i skuteczna metoda na pozbycie się wszy. Majonez miesza się z octem w proporcji 2:1 i do powstałej mazi dodaje się 5 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego, który jest naturalnym środkiem owadobójczym, skutecznie pomagającym w pozbyciu się wszy u dziecka.

Majonezową pastę należy dokładnie rozprowadzić na włosach i skórze głowy. Po kilku godzinach spłukać porządnie ciepłą wodą. Czynność tę należy powtarzać codziennie przez tydzień. Nałożenie foliowego ręcznika i owinięcie głowy ręcznikiem zwiększy skuteczność domowego preparatu na wszy. Majonez zawiera olej, który udusi wszy.

Domowy sposób na wszy – mieszanka olejków eterycznych

Olejki eteryczne mają właściwości, które pomogą wygrać walkę z wszami u dziecka. Najskuteczniejsze olejki, oprócz wspominanego olejku z drzewa herbacianego, to: jaśminowy, lawendowy, anyżowy, eukaliptusowy i kokosowy.

Wybrane olejki można zmieszać z oliwą z oliwek i wetrzeć we włosy i skórę głowy. Po upływie 30 minut należy spłukać włosy ciepłą woda i rozczesać specjalnym grzebieniem na wszy.

W aptece znajdziemy zwykłe grzebienie do wyczesywania wszy oraz elektroniczne i elektrostatyczne (cena: ok. 59 zł), które wytwarzają między ząbkami napięcie elektryczne (niegroźne dla człowieka), które zabija wszy i gnidy.

Ocet jabłkowy na wszy

To skuteczny domowy sposób na wszy. Uznaje się, że najlepiej zapobiega wszczepianiu się wszy we włosy. Wystarczy wymieszać 2/3 szklanki ciepłej wody z 1/3 szklanki octu po czym wetrzeć w skórę głowy i włosy. Czynność należy powtarzać kilka razy w ciągu doby.

Domowe sposoby na wszy – oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek skutecznie udusi wszy. Wystarczy podgrzać naczynie oliwy i, gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, nałożyć dokładnie na skórę głowy i włosy. Należy wcierać mieszankę kolistymi ruchami i nałożyć czepek kąpielowy.

Najlepsze efekty przynosi pozostawienie preparatu na noc. Rano należy spłukać włosy ciepłą wodą i dokładnie wyczesać grzebieniem. Zabieg należy powtarzać przez trzy dni z rzędu.

Napar z liści rozmarynu z eukaliptusem

Napar możemy przyrządzić sami lub kupić gotową mieszankę w sklepie zielarskim. Eukaliptus, poza działaniem odstraszającym wszelkie insekty i wszy, głęboko oczyszcza i wzmacnia włosy, a rozmaryn dodatkowo stymuluje ich wzrost.

Wystarczy zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą liście rozmarynu i do ostudzonej mieszanki dodać 10 kropli olejku eukaliptusowego. W nakładaniu preparatu postępujemy podobnie jak w przypadku pozostałych domowych sposobów na wszy. Ważne jest, aby po każdej kuracji dokładnie wyczesać włosy specjalistycznym grzebieniem.

Czytaj: Jak wyglądają wszy? Podpowiadamy, jak rozpoznać wszawicę u dziecka

Wszy w przedszkolu. Co robić, gdy w przedszkolu panuje wszawica?

Wesz łonowa – skąd się biorą wszy łonowe. Objawy, profilaktyka

Możemy również przygotować domowy preparat na wszy na bazie olejków, którym będziemy spryskiwać nie tylko skórę głowy, ale też ubrania, pościel i kanapy.

Wystarczy buteleczkę z atomizerem napełnić wodą destylowana z dodatkiem wódki i dodać po kilka kropli wybranych olejków eterycznych.

Jak skutecznie pozbyć się wszy?

Wszawica to choroba powszechna, aktualna i stale występująca we wszystkich krajach na całym Świcie. Nie jest ona absolutnie wynikiem braku higieny. Najczęściej dotyka ona dzieci i młodzież w wieku 2-12 lat, przebywające w dużych skupiskach ludzkich, takich jak: żłobki, przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, zimowiska.

Co istotne wszawica jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez wesz głowową (o wszy głowowej więcej informacji poniżej). Zarażenie nią następuje wyłącznie przez kontakt bezpośredni np. poprzez przytulanie, stykanie się głowami, używanie tych samych grzebieni, szczotek, ozdób do włosów, noszenie tych samych ubrań lub nakryć głowy oraz spanie w tej samej pościeli.

Wesz głowowa – czym się charakteryzuje?

Wszawicę wywołuje wesz głowowa – Pediculus humanus capitis. Wesz głowowa:

 • jest mała – wielkości główki od szpilki – bardzo ciężko ją zauważyć i niestety często jest mylona z łupieżem
 • ma barwę biało-brązową i w związku z czym „wtapia się” we włosy i ciężko ją dostrzec
 • jak sama nazwa wskazuje – żyje na owłosionej skórze głowy – głównie za uszami, na skroniach i potylicy. Może również znajdować się na brwiach i rzęsach
 • bardzo szybko się porusza – ale UWAGA – nie skacze tylko pełza
 • u nasady włosa składa jaja, które bardzo mocno przylegają do włosa za pomocą wodoodpornej substancji wydzielanej przez gruczoły wszy
 • żywi się krwią, w związku z tym gryzie
 • żeby przeżyć musi 2 razy dziennie żywić się krwią – potrafi bez pożywienia przeżyć do 48h
 • żyje ok 30 dni – w tym czasie składa ok 200-300 jaj (gnid), z których po 7 dniach wylęgają się nimfy. Te z kolei po ok 10 dniach dojrzewają i mogą składać jaja.

Jakie są objawy wszawicy?

Typowymi objawami wszawicy jest:

 • obecność żywych wszy
 • obecność gnid
 • intensywny i uporczywy świąd skóry
 • zmiany skórne powstałe w wyniku ugryzień wszy  rumień na karku
 • powiększone węzły chłonne.

Wesz głowowa: jak stwierdzić jej obecność na skórze?

Aby potwierdzić wszawicę konieczne jest zaobserwowanie na skórze głowy i we włosach żywych wszy oraz gnid. Niestety – czasem może to być bardzo trudne, bowiem wszy są małe i ciężko je zauważyć gołym okiem.

Aby stwierdzić, czy doszło do zarażenia wszawicą konieczne jest bardzo dokładne, sumienne przejrzenie skóry głowy i włosów. Należy to robić poprzez wyczesywanie włosów grzebieniem z ciasno ułożonymi ząbkami. Najlepiej przeczesywać nad białą kartka papieru – wtedy wszy znajdą się na kartce i będą doskonale widoczne.

Przegląd włosów trzeba robić systematycznie (minimum co 7 dni). Powinien być to normalny nawyk dbania o higienę włosów.

Jak pozbyć się wszy i gnid?

Jeżeli podczas przeglądu włosów stwierdzona zostanie obecność żywych wszy należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie postępowanie i leczenie.

Wszawica to bowiem nie tylko problem estetyczny, ale również: ryzyko reakcji alergicznych, przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych oraz bardzo duże ryzyko nadkażeń ran powstałych po ugryzieniu wszy. Ponadto wszawica utrudnia prawidłowe funkcjonowanie, koncentrację i pogarsza jakość snu.

Jeżeli stwierdzono we włosach obecność żywych wszy należy wdrożyć odpowiednie postępowanie i leczenie. Do metod zwalczania wszawicy zalicza się:

Mechaniczny sposób likwidacji wszawicy

Metoda ta polega na systematycznym i regularnym (minimum co 3 dni) wyczesywaniu wszy z mokrych włosów za pomocą grzebienia z gęsto ułożonymi zębami. W trakcie tej czynności usuwa się żywe wszy w miarę ich dojrzewania.

Niestety skuteczność tej metody nie jest duża – bo wynosi ok 50-60%. Co więcej, jest to metoda pracochłonna i czasochłonna – wymagająca cierpliwości nie tylko ze strony pacjenta (dziecka) ale również ze strony rodzica.

Jest natomiast metodą tanią.

Preparaty na wszy z apteki?

Na półkach aptecznych dostępne są liczne preparaty, wskazane do stosowania w przypadku wszawicy. Można je podzielić na 3 grupy:

 • preparaty zawierające środki owadobójcze – pestycydy – np. permetrynę
 • preparaty zawierające substancje o fizycznym mechanizmie działania – np.: dimetikon, oktanodiol, cyklometikon
 • preparaty zawierające wyciągi roślinne i/lub olejki eteryczne

Preparaty na wszy zawierające środki owadobójcze

W aptece dostępne są liczne produkty przeznaczone do zwalczania wszawicy. Niektóre z tych produktów zawierają środki owadobójcze – pestycydy np. permetrynę. Warto wiedzieć, że permetryna:

 • to substancja o działaniu owadobójczym i jajobójcza
 • jej mechanizm działania polega na porażaniu ośrodkowego i obwodowego układu nerwowy wszy – w wyniku czego następuje śmierć pasożyta
 • w przypadku jej stosowania konieczne jest powtórzenie aplikacji po 7-10 dniach
 • może prowadzić do rozwoju oporność wszy – dlatego tez skuteczność jej w leczeniu wszawicy ocenia się na ok 70-80%
 • preparaty zawierające permetrynę
 • powinny być stosowane ostrożnie przez astmatyków i alergików
 • mogą być stosowane u dzieci powyżej 3 roku życia
 • mogą powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry głowy
 • nie powinny być stosowane kobiet w ciąży i w okresie laktacji

Preparaty na wszy zawierające substancje o fizycznym mechanizmie zwalczania wszy

Na rynku oprócz produktów zawierających permetrynę znajdują się produkty, które zawierają substancje o fizycznym mechanizmie działania. Do przykładowych związków z tej grupy zalicza się:

Dimetikon:

 • działa na zasadzie fizycznej
 • pokrywa szczelną warstwą jaja wszy oraz chitynową powierzchnię ciała wszy
 • powoduje zaburzenia gospodarki wodnej i zahamowanie wymiany gazowej wszy i ich jaj
 • nie ma działania toksycznego
 • nie podrażnia skóry
 • nie powoduje oporności
 • może być stosowany u dzieci powyżej 6 m. ż.
 • może być stosowany przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące
 • może być stosowany przez alergików i astmatyków
 • występuje w preparatach o różnej postaci

Oktanodiol:

 • działa na zasadzie fizycznej
 • powoduje usuniecie woskowej warstwy pokrywającej powierzchnię wszy, dzięki czemu wesz traci wodę i ginie z odwodnienia
 • nie ma działania toksycznego
 • nie podrażnia skóry
 • nie powoduje oporności
 • może być stosowany u dzieci powyżej 6 m. ż.
 • może być stosowany przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące
 • może być stosowany przez alergików i astmatyków
 • w badaniach klinicznych wykazano, że oktanodiol stosowany regularnie i systematycznie zapobiega nawrotom wszawicy
You might be interested:  Basen i jacuzzi a infekcje intymne

Cyklometikon:

 • działa na zasadzie fizycznej
 • odcina dostęp powietrza do aparatu oddechowego wszy, odpowiada za ich uduszenie i w ten sposób szybko eliminuje wszy
 • nie ma działania toksycznego
 • nie podrażnia skóry
 • nie powodują oporności
 • może być stosowany u dzieci powyżej 6 m. ż.
 • może być stosowany przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące
 • może być stosowany przez alergików i astmatyków

Inne związki o fizycznym mechanizmie zwalczania wszy:

 • olej mineralny
 • biococidina

Preparaty na wszy zawierające wyciągi roślinne i/lub olejki eteryczne

Na rynku dostępne są też preparaty zawierające wyciągi z surowców roślinnych i/lub olejki eteryczne np.:

 • alkoholowy wyciąg z ziela piołunu, kwiatów wrotyczu z kwasem octowym
 • alkoholowy wyciąg z ziela ostróżki polnej z kwasem octowym
 • mogą powodować podrażnienie i zaczerwienienie
 • mają nieprzyjemny zapach
 • są tanie
 • olejki eteryczne: rozmarynowy, miętowy, z drzewa herbacianego, lawendy, eukaliptusa, trawy cytrynowej

Przykłady produktów na wszy z apteki

Jak wybrać lek na wszy?

Jak widać powyżej, na aptecznych półkach jest bardzo duży wybór produktów przeznaczonych do leczenia wszawicy. Czasem ciężko wybrać ten odpowiedni dla nas.

Warto podczas zakupu takiego produktu zastanowić się dla kogo ma być on przeznaczony, czy występują jakieś dodatkowe aspekty takie jak wiek poniżej 3 lat, ciąża, karmienie piersią, alergia, astma, które ograniczają możliwości stosowania produktów.

Ponadto należy zwrócić uwagę na postać danego preparatu (szampon, lotion, spray, żel w sprayu) oraz informacje na temat zasad jego stosowania (a w szczególności na sposób użycia, czas aplikacji, konieczność zmycia, konieczność wyczesywania włosów oraz konieczność powtórnej aplikacji po 7 dniach). W przypadku wątpliwości co do wyboru produktu do leczenia wszawicy należy porozmawiać z farmaceutą, który doradzi właściwy produkt.

Co warto dodatkowo wiedzieć lecząc wszawicę?

W przypadku stwierdzenia wszawicy niezwykle ważne jest odpowiednie postępowanie, prawidłowe stosowanie produktów zgodnie z instrukcją producenta oraz właściwa profilaktyka. Ważne, aby pamiętać, że:

 • podczas stosowania produktów należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji producenta
 • w przypadku stwierdzenia wszawicy u jednego członka rodziny konieczne jest leczenie wszystkich domowników
 • w zależności od użytego preparatu konieczne może być dodatkowe wyczesywanie wszy za pomocą grzebienia z gęsto ułożonymi zębami. Grzebień ten każdorazowo po użyciu należy czyścić
 • w zależności od użytego preparatu konieczne może być powtórzenie aplikacji preparatu po 7 dniach
 • w przypadku stwierdzenia wszawicy wszystkie szczotki i ozdoby do włosów należy dokładnie umyć lub wyrzucić, ubrania i pościel uprać w temp. powyżej 60 st. C i wyprasować je żelazkiem z parą, zabawki umyć i zdezynfekować płynem owadobójczym.

Profilaktyka wszawicy, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

Wszawica jest problemem dość powszechnym. Szacuje się, że dotyka ona nawet ok 50% dzieci i młodzieży. Oprócz standardowego leczenia, niezwykle istotna jest profilaktyka i odpowiednie postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy. Do działań profilaktycznych związanych z występowaniem schorzenia zalicza się:

 • edukację społeczeństwa w zakresie rozpoznawania i leczenia wszawicy
 • wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych takich jak: systematyczne przeglądy skóry głowy i włosów, używanie przedmiotów osobistych tylko i wyłącznie przez 1 osobę oraz zwracanie dzieciom uwagi na prawidłowe zachowania
 • zgłaszanie przypadków wszawicy do placówek, do których dziecko uczęszcza
 • właściwa pielęgnacja – na rynku dostępne są preparaty do ochrony przed wszawicą. Zawierają one między innymi oktanodiol, ocet jabłkowy czy olejki eteryczne (eukaliptusowy, lawendowy, arganowy) – systematyczne ich stosowanie może zmniejszać ryzyko zarażenia wszawicą. Przykładowymi takimi preparatami są: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/alphanova-kids-spray-odstraszajacy-wszy-50,29985.html, https://www.apteka-melissa.pl/produkt/alphanova-kids-spray-odstraszajacy-ws-50,29986.html, https://www.apteka-melissa.pl/produkt/sora-lotion-do-skory-glowy-i-wlosow-100-ml,9849.html, https://www.apteka-melissa.pl/produkt/sora-protect-aerozol-na-wlosy-zapobiegajacy-wszawicy-50-ml,27465.html

Podsumowując, wszawica jest problemem powszechnym i aktualnym. Co istotne jest to choroba, którą można skutecznie i bezpiecznie leczyć i pozbyć się jej całkowicie. Nie jest i nie może być absolutnie tematem tabu i wstydem.

Nie powinna być również zatajana w placówce, do której dziecko uczęszcza.

Każde stwierdzenie wszawicy powinno być zgłaszane do przedszkola lub szkoły po to, aby poinformować innych rodziców o konieczności przeglądów skóry głowy i włosów ich dziecka a także po to, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się tej choroby.

Jak pozbyć się wesz? Szczególnie u dziewczynki! – nowoczesny, ale prosty sposób

Jestem doktorem pedagogiki i matematykiem. Opracowałam metodę wczesnej stymulacji rozwoju małego dziecka w wieku od urodzenia do 7 lat. Prowadzę szkolenia dla rodziców. Jestem autorką książek dla rodziców oraz zestawów edukacyjnych, gier i edukacyjnych programów komputerowych dla dzieci w wieku 0-10 lat. 

Kiedy kilka lat temu zamieszkałam w Danii, spostrzegałam go jako raj – zachodni, bogaty kraj. Moje dziecko chodziło wtedy do jednej z najlepszych prywatnych szkół międzynarodowych. Była ona numerem 2. Pierwsze miejsce zajmowała jedna z prywatnych szkół w Kopenhadze.

Nie potrafię opisać, w jakim byłam szoku, kiedy moje dziecko przyniosło ze szkoły wesz. Wstyd mieszał się z niedowierzaniem. W Polsce nie spotkałam wszy od 30 lat. Wszy były u nas utożsamiane z biedą i brudem.

Okazało się, że w Danii jest to zupełnie normalne zjawisko. Plaga wesz przechodzi przez szkołę średnio trzy razy w roku. Z niedowierzaniem słuchałam, że jest to zupełnie normalne zjawisko również w Niemczech. Po kilku latach nauczyłam się, jak przejąć kontrolę, zamiast czekać na nieuchronne.

Pozwól, że Ci pomogę w tym trudnym doświadczeniu. Kiedy już zwalczysz wszy u swojego dziecka, wróć na moją stronę. Mam bowiem nadzieję, że Twoja wizyta tutaj to nie przypadek. Pozwól, że pomogę Ci także w rozwoju, edukacji i wychowaniu Twojego dziecka.

1. Jak zapobiegać wszom

Dziecku trzeba pokazać wszy na zdjęciach w internecie i na żywo. Trzeba wyjaśnić, jak przedostają się z jednego żywiciela na drugiego. Dziecko nie powinno pożyczać czapki ani szczotki do włosów. Nie powinno dotykać głową do głowy innego dziecka. Powinno pilnować czapki, aby nie leżała razem z innymi. Dziewczynkom najlepiej ciasno splatać włosy, szczególnie w okresach zagrożenia.

Jeśli zauważymy wszy, trzeba jak najszybciej zawiadomić wszystkich rodziców, aby w jednym czasie wszyscy rozpoczęli walkę. W przeciwnym wypadku dzieci będą się wzajemnie “zarażać”. W Danii zwyczajowo informuje rodziców szkoła. To ona też przypomina o konieczności przejrzenia dzieciom włosów.

2. Jak być czujnym

Włosy trzeba regularnie sprawdzać. Regularnie oznacza codziennie. W dobrym świetle, najlepiej słonecznym, przeczesujemy włosy – ale w przeciwną stronę niż zwykle – nie od czoła w dół, ale przewracamy głowę i wyczesujemy począwszy od karku. Sprawdzamy obszary wokół uszu i nad karkiem. Szukamy wszy – matki na skórze, ale także gnid – jajeczek na włosach.

Jeśli zauważymy, że dziecko się drapie po głowie, a przy tym znajdziemy choć jedna gnidę – musimy szukać tak długo, aż najdziemy matkę.

3. Jak skutecznie walczyć z wszami

Gnida może początkowo wyglądać jak paproszek, ale nie daje się tak łatwo zdjąć z włosa. jest do niego wręcz przyklejona. Trzeba ją ściągnąć paznokciami z włosa. Kiedy ściśniemy ją między paznokciami (zewnętrzne powierzchnie płytek), to pęknie wydając dźwięk. Niszcząc jajeczko upewniamy się, że nie wykluje się z niego kolejna wsza.

Specjalne grzebienie nie w pełni się sprawdzają – często potrzebna jest duża większa siła i precyzja, aby zdjąć gnidę.

Domowe sposoby na wszy

Szampony i preparaty na wszy

Szampony i inne płynne preparaty nie trują wesz, a jedynie duszą. Substancje te są gęste i tłuste, aby pokryć szczelnie skórę głowy i odciąć dopływ powietrza. Jest to ważne, aby wiedzieć, że preparaty te nie niszczą jaj.

Dlatego w instrukcji zaleca się wielokrotne powtarzanie. Czekamy aż z jaj wyklują się wszy i ponownie je dusimy. Niestety jaja były składane w różnym czasie i w różnym czasie będą wylęgać się wszy.

Jeśli nie udusimy ich, to złożą one kolejne jaja.

Preparaty dostępne w aptekach można więc zastąpić innym gęstym tłuszczem. Może być to masło, smalec lub tłuszcz kokosowy, a nawet majonez. Tłuszcz szczelnie nakładamy na skórę i włosy i pozostawiamy na dwie godziny.

Prostownica – sposób na gnidy

Jest jednak inny sposób, który umożliwi nam zabicie wesz i gnid. Prostownica czyli żelazko do włosów.

Prostownica prostuje włosy dzięki bardzo wysokiej temperaturze. Prostownica prasuje nie tylko włosy, ale także gnidy. Sprawia, że tracą one wodę i nie mają szans na wyklucie. Jajeczka są po prostu upieczone. Jeśli przyłożymy się, to wesz może tego także nie wytrzymać.

Stosując prostownicę należy zachować ostrożność, ale najlepiej zastosować ją tak samo, jak w przypadku prostowania włosów dorosłemu. Należy zastosować tę samą temperaturę i czas prostowania.

Włosy po zastosowaniu prostownicy są gładsze i lepiej poddają się wyczesywaniu. Łatwiej można znaleźć w nich gnidy i wszy – choć prawdopodobnie będą już upieczone i nieszkodliwe.

Proponuję zastosować wszystkie trzy metody: szukanie ręczne, zastosowanie gęstego tłuszczu do uduszenia wesz oraz upieczenie gnid żelazkiem do włosów. Aby być pewnym efektów dobrze jest powtórzyć przez kolejne dwa dni, a następnie po tygodniu i dwóch.

Czwarty etap

Warto pomyśleć też o otoczeniu dziecka: uprać pościel oraz ulubioną zabawkę, która towarzyszy dziecku w nocnym wypoczynku. Należy przejrzeć szczotki do włosów i grzebienie oraz wszystko, co miało styczność z włosami dziecka, a więc także czapki, szaliki, kurtki i płaszcze. Nie zapomnijmy o innych grzebieniach, czapkach, które leżały razem z czapką lub szczotką dziecka.

Jeśli są rzeczy, których nie można uprać, to należy je włożyć do torebki foliowej i włożyć do zamrażarki. W zimie można byłoby wystawić je na mróz.

You might be interested:  Usunięcie tarczycy (tyreoidektomia) – wskazania, skutki, powikłania

Sposób na wszy – instrukcja

Zatem podsumujmy sposób postępowania. Oto zadania na dziś:

 1. Aby udusić dorosłe osobniki, nałóż na włosy dziecka szampon na wszy kupiony w aptece albo gęsty tłuszcz, na przykład majonez. Nałóż go dokładnie i wmasuj w skórę. Nałóż dużo, aby szczelnie wypełnić każdą szczelinę. Tłuszcz pozostaw na włosach przez około pół godziny.
 2. Umyj włosy kilkakrotnie, aby pozbyć się tłustej substancji.
 3. Wysusz włosy, a następnie zastosuj prostownicę do włosów. Oddzielaj wąskie pasma. Bądź bardzo ostrożny, aby nie oparzyć skóry głowy. Staraj się chwytać pasmo włosów tak blisko skóry głowy, jak to możliwe, ale ogromnie uważaj – nie wolno dotknąć prostownicą skóry głowy!
 4. Odszukaj dorosłe osobniki, przeczesując pasmo po paśmie. Zacznij od tyłu, od strony karku i okolic uszu. Szukaj tak długo, aż najdziesz. Zrób to w miejscu bardzo dobrze oświetlonym. Najlepsze jest światło dzienne. Zabijaj jaja i wszy zgniatając je między dwoma płytkami paznokciowymi kciuków. Usuń z włosów wszystkie gnidy, nawet jeśli uważasz, że jaja są już martwe. Dzięki temu będzie łatwiej zlokalizować nowe gnidy. Ich pojawienie się będzie oznaczało, że nie zabiliśmy wszy matki, która nadal składa jaja.

Jeszcze dziś:

 1. Zanim położysz dziecko spać, zmień pościel, a dotychczasową wypierz w wysokiej temperaturze. Maskotki wypierz lub włóż do zamrażarki.
 2. Upierz wszystkie przedmioty i ubrania, które stykały się z głową dziecka: czapki, kurtki.

  Wypierz także przedmioty, które stykały się z rzeczami dziecka, na przykład czapki innych domowników.

 3. Umyj wszystkie szczotki i grzebienie.
 4. Sprawdź włosy pozostałym domownikom.

 5. Jeśli dziecko spało ostatnio w twoim łóżku, wypierz też swoją pościel.

Od jutra:

 1. Sprawdzaj włosy codziennie, szukając dorosłych osobników oraz jaj przyczepionych do włosów. Kontynuuj poszukiwania przez kolejne 3 kolejne dni. Odczekaj dwa dni i ponownie sprawdzaj głowę przez kolejne 3 dni.

 2. Nawet jeśli nie znajdujesz nowych gnid, po upływie 6-14 dni od początku całej akcji możesz ponownie zastosować wszystkie kroki od początku, dla pewności. Jeśli jednak znajdziesz nowa gnidę, to z pewnością zaczynamy od początku.
 3. Kiedy dziecku idzie do przedszkola czy szkoły, zwiąż długie włosy ciasno, w kucyk lub warkocz.

  Kiedy włosy są związane, trudniej będzie owadowi opuścić głowę dziecka, ale też trudniej będzie innemu owadowi dostać się na głowę twojego dziecka.

 4. Pokaż dziecku, jak wygląda wsza i wytłumacz w jaki sposób przenoszą się od innych dzieci.

Jak wyglądają wszy i gnidy

Dojrzała wesz ma 3 milimetry, ale młodsze osobniki będą miały tylko milimetr. Wesz może chodzić po całej głowie, ale najczęściej bywa w dolnej partii głowy, bliżej karku i uszu, dlatego tam rozpoczynamy poszukiwania.

Jak odróżnić gnidę od łupieżu

Wsza ma złocisty, jasno miodowy kolor. Gnida mieni się w świetle.Na pierwszy rzut oka może przypominać łupież. Jednak łupież można zdmuchnąć. Potrącony palcami zazwyczaj dość łatwo spada. Gnida trzyma się włosa z dużą siłą. Aby ją zdjąć z włosa, trzeba ją”zedrzeć” paznokciami.

Cykl rozwojowy wszy

Dziecko w trakcie szukania wesz

Kiedy pierwszy raz zdajemy sobie sprawę, że dziecko ma wszy, mamy bardzo nieswoje uczucia. Chcielibyśmy z obrzydzeniem odwrócić głowę, ale nie wolno nam. To budzi frustrację.

Faktem jest, że spędzimy z dzieckiem kilka godzin dziś oraz po kilkadziesiąt minut każdego następnego dnia. To może być – i powinien – czas spokoju i miłości. Popatrzmy na małpy i wyciszmy nasze skołatane umysły.

Niech te najbliższe kilka godzin zbliży nas do siebie.

Dieta i zapach w walce z wszami

Wszy, podobnie jak inne insekty, chętniej atakują osoby, które wydają przyjemny dla nich zapach, co ma związek z dietą.

Jednym z takich produktów, które warto jest wyeliminować, jest oczywiście cukier.

Jeśli chcesz poznać najkorzystniejszą dietę dla zdrowia i rozwoju dziecka, pełne informacje uzyskasz na szkoleniu dla rodziców Dieta i terapie naturalne: stacjonarnym grupowym lub indywidualnym online.

polecane artykuły

Polecane szkolenie

Swędzący problem, czyli jak pozbyć się wszy — Dziecko i zdrowie

O wszach każdy słyszał. Być może niekórzy z Was osobiście doświadczyli inwazji tych pasożytów na sobie lub swoich dzieciach. Przedszkole czy szkoła nieuchronnie zwiazane jest z nawracającymi infekcjami, o czym pisałam w poprzednich postach o odporności. Instytucje te niestety niosą również inne ryzyko- zarażenia wszawicą. A jeśli już któregoś dnia Twój przedszkolak przyniesie do domu wszy, najpewniej bedzie to już swędzący problem całej rodziny. Bardzo często przychodzą do mnie do gabinetu spanikowani rodzice, bo ich dziecko ma wszy, bo to już kolejny epizod… bo nie wiedzą co robić.

Bohaterem tego posta będzie więc wesz ludzka, przez wszystkich znienawidzona, dla wielu odrażająca. Drogi Rodzicu, spróbuj jednak pokonać obrzydzenie i wczytaj się proszę w poniższy post, byś wiedział jak postępować w przypadku tych uciążliwych, nieproszonych gości w Waszym domu.

Wszawica jest chorobą pasożytniczą skóry wywoływaną przez wesz ludzką. Wszy żywią się krwią, a człowiek jest ich jedynym żywicielem. Wielkość dorosłych osobników może dochodzić do 4,7mm. Wszystkie stadia rozwojowe wszy głowowej odbywają się na skórze.

Samica żyje 3-4 tygodnie i po osiągnięciu dojrzałości płciowej składa dziennie do 10 jaj, zwanych gnidami, które dzięki nierozpuszczalnej substancji kleistej produkowanej przez pasożyta zostają przytwierdzone do łodygi włosa, ok. 4mm powyżej skóry głowy. Odległość gnid od skóry może świadczyć o długości trwania wszawicy, ponieważ w miarę wzrostu włosa gnidy oddalają się od powierzchni skóry.

Do zarażenia dochodzi w wyniku kontaktu bezpośredniego ze skórą owłosioną głowy osoby zainfekowanej lub pośrednio przez kontakt z przedmiotami należącymi do osoby zarażonej (np. szczotki, grzebienie, spinki do włosów, czapki, poduszki)

Pytacie mnie często: “Ale dlaczego akurat moje dziecko? Przecież jest zawsze czyste i zadbane!” No właśnie, wszawica błędnie kojarzona jest z ewidentnymi zaniedbaniam higienicznymi.

Zawsze tłumaczę, że wszawica występuje bardzo często epidemicznie u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jest to związane z typowymi zachowaniami dla tej grupy wiekowej tj. gry zespołowe, wspólna zabawa i zajęcia.

Kolejna uwaga- wszy głowowe nie potrafia skakać, latać ani pływać. Dlatego do zarażenia konieczny jest BEZPOŚREDNI kontakt głowy z głową.

Miejsca, w których najczęściej gnieżdżą się wszy, to włosy na potylicy, skronie i za uszami.

W miejscu ukłucia powstają swędzące grudki zapalne. Ciągłe drapanie skóry prowadzi do powstawania sączących się nadżerek, które mogą się pokrywać strupem lub ulec wtórnej infekcji bakteryjnej.

Rozpoznanie wszawicy potwierdza obecność żywych wszy oraz gnid. Dorosłe osobniki są trudniej dostrzegalne ze względu na fakt, że szybko się przemieszczają. Gnidy mają wygląd białych, opalizujących kapsułek, wielkości główki od szpilki, mocno przytwierdzonych do włosów.

Celem leczenia wszawicy jest zabicie dorosłych osobników wszy oraz zniszczenie ich jaj. Działanie wszystkich dostępnych preparatów polega na zmianie przewodnictwa nerwowego w organiźmie wszy.

Na polskim rynku dostępne są preparaty permetryny (np. Sora Forte), które można stosować powyżej 2 rż oraz dimetikonu i cyklometikonu (np. Hedrin czy Nitolic) dla dzieci powyżej 6 mż.

Dostępne są też preparaty zawierające wyciągi roślinne, np. z kwiatów wrotyczu czy ziela ostróżki polnej z dodatkiem stężonego kwasu octowego, które są zalecane dla dzieci powyżej 6 rż.

Wszystkie te preparaty dostępne są w aptekach bez recepty. Jeśli masz pewność rozpoznania, możesz wspierajac sie tym postem, rozpocząć leczenie samodzielnie.

Dojrzewanie jaj pasożyta trwa około tygodnia, dlatego po tym okresie należy przeprowadzić badanie kontrolne i w razie konieczności kurację powtórzyć.

Możesz zastosować też domowy sposób usuwania gnid. Użyj roztworu octu i wody (w proporcji 1 łyżka stołowa octu na 500ml wody). Roztwór ten rozpuszcza substancję kleistą przytwierdzającą gnidy do łodygi włosa i ułatwia ich wyczesywanie.

Kolejna cenna porada, którą polecam rodzicom, a którą przekazała mi pewna doświadczona doktor dermatolog- to użycie rozgrzanej prostownicy na pasma włosów. Wysoka temperatura rozgrzanej prostownicy pomaga w zwalczaniu gnid.

Skuteczne może okazać się też nałożenie wazeliny kosmetycznej na skórę owłosionej głowy na noc, pod przykryciem. Lepka substancja zatyka przetchlinki oddechowe pasożyta i dusi go.

Przy wtórnym nadkażeniu bakteryjnym możesz zastosować 1-2% wodny roztwór pioktaniny (powszechnie znany wszystkim fiolet).

Przy nasilonych objawach świądu pomocne mogą być leki antyhistaminowe oraz miejscowe maści sterydowe.

Zalecane jest przeleczenie wszystkich osób z bliskiego otoczenia dzieci, u których rozpoznano wszawicę

Przypominam sobie pacjentów, którzy przeleczyli wszystkich domowników wraz z psem i dwoma kotami:) Zapamietaj- nie musisz przeglądać sierści zwierząt, ani tym bardziej ich leczyć. Wesz głowowa nie bytuje na zwierzętach domowych!

Wszy głowowe poza organizmem żywiciela mogą przeżyć 2-3 dni. Dlatego aby zapobiec reinfekcji oraz szerzeniu się zarażenia powinieneś: zdezynfekować i umyć używane szczotki, grzebienie i ozdoby do włosów. Nakrycia głowy oraz pościel i poduszki powinieneś wyprać w wysokiej temperaturze (powyżej 55stC) i wyprasować.

I już teraz zapraszam do śledzenia moich kolejnych postów.Zachęcam też do pozostawiania komentarzy.

Jeśli macie jakieś pomysły, sugestie co do kolejnych postów- piszcie śmiało:)

* Treści zawarte w blogu mają funkcję edukacyjną i nie mogą zastąpić osobistego kontaktu z lekarzem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *