Jak uniknąć grypy żołądkowej? Co na jelitówkę?

Grypa żołądkowa – zapewne jest to coś co znasz z własnego doświadczenia. Ale czy wiesz czym ona jest, jakie patogeny ją powodują oraz czy ma coś wspólnego z powszechnie znaną grypą? A może chcesz się dowiedzieć jak zadbać o żywienie w czasie choroby? Tych i wielu innych informacji dowiesz się z tego artykułu. 

Grypa a grypa żołądkowa – czy jest między nimi jakaś różnica?

Grypa jest chorobą wywoływaną przez wirusy należące do rodziny Ortomyksowirusów. Klasyfikacja wirusa grypy opiera się na trzech typach: A, B i C.

Cząsteczka wirusa grypy jest wysoce pleomorficzna co oznacza, że może on przybierać różne formy co jest odpowiedzią adaptacyjną na zmienne warunki środowiska.

Według danych prezentowanych przez WHO wynika, że co roku z powodu zakażenia wirusem grypy choruje 330 mln do 1 575 mld osób, a umiera od pół miliona do 1 mln osób. Skutecznym sposobem walki z grypą jest szczepionka. Szczepionki nieaktywowane są podawane już niemowlętom w wieku 6 miesięcy i więcej [1,2].

Grypa żołądkowa, a właściwie zapalenie żołądka lub jelit jest powodowane przez kilka rodzajów wirusów. Patogeny powodujące ową chorobę przenoszą się drogą fekalno-oralną, przez skażone pokarmy, wodę, ręce czy przedmioty [3].

Z tego powodu ważnym czynnikiem zapobiegającym zakażeniom jest utrzymanie prawidłowej higieny. Do jelitowych patogenów wirusowych należą: Rotawirus, Astrovirus, Adenowirus, Sapowirus oraz Norowirus. Rotawirus oraz Norowirus są czynnikami, które najczęściej powodują zapalenie żołądka i jelit [4,5]. 

Jak wynika z powyższego opisu grypa oraz grypa żołądkowa powodowane są przez całkowicie różne patogeny, a powikłania występujące po chorobie są groźniejsze w skutkach po przejściu grypy. 

Jak uniknąć grypy żołądkowej? Co na jelitówkę?

© Andriano / 123RF

Grypa żołądkowa – główne objawy

Głównymi charakterystycznymi objawami dla zapalenia żołądka oraz jelit są [6]:

 • Wodnista biegunka,
 • Wymioty,
 • Gorączka,
 • Bóle oraz skurcze brzucha. 

Charakterystyka objawów

Biegunka

Biegunką określa się oddawanie stolców o nadmiernie luźnej konsystencji w zwiększonej ilości oraz częstotliwości. Dla zapalenia żołądka lub jelit charakterystyczny jest mechanizm sekrecyjny powstawania biegunki. Powodowany jest on zwiększeniem wydzielania elektrolitów i wody do światła jelita na skutek działania m.in. wirusów [7]. 

Żywienie w czasie biegunki

Uważa się, ze prawidłowe żywienie może zapobiegać wystąpieniu niedoborów oraz skrócić jej czas trwania.

W czasie trwania biegunki należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe nawodnienie podając pacjentowi płyny o obniżonej osmolarności, co będzie sprzyjało zmniejszeniu objętości wydalanego stolca.

Żywienie chorego, u którego nie ma istotnych objawów odwodnienia może wyglądać podobnie do tego sprzed stanu choroby, należy jednak zwrócić uwagę na to, aby w diecie ograniczyć ilość produktów z dużą ilością cukru oraz błonnika ponieważ mogą one nasilić objawy.

Należy wyeliminować także produkty ciężkostrawne, wędzone, smażone, wędliny, sery oraz tłuste mięso, w przypadku nietolerancji laktozy ograniczyć jej spożycie, bądź zastąpić tradycyjne produkty mleczne tymi, które nie zawierają cukru mlecznego [8]. 

Wymioty 

Wymiotami nazywamy gwałtowny wyrzut treści pokarmowej na zewnątrz z narządów układu pokarmowego, najczęściej następuje to w wyniku skurczów przepony, mięśni brzucha oraz klatki piersiowej. Jedną z ich przyczyn mogą być także patogenne wirusy.

Żywienie

Zalecane jest zadbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu, ograniczenie spożycia słodkich napojów oraz pokarmów. Prawidłowa dieta w czasie choroby powinna być lekkostrawna, a w okresie nawadniania oraz po wystąpieniu epizodów wymiotów zaleca się powstrzymać od spożywana pokarmów na około 4 godziny [9]. 

Odwodnienie

Odwodnieniem nazywamy utratę całkowitej wody ustrojowej, spowodowane patologicznymi stanami utraty wody, zmniejszonym przyjmowaniem płynów. Do objawów odwodnienia zalicza się: bóle oraz zawroty głowy, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, utratę elastyczności skóry [10]. 

Żywienie 

Należy przede wszystkim skupić się na uzupełnieniu płynów oraz elektrolitów, podając choremu płyny o niskiej osmolarności. W celu zapobiegania odwodnienia powinno zwiększyć się świadomość o tym jak ważny składnik pokarmowy stanowi woda oraz zachęcić pacjenta do regularnego przyjmowania płynów [11,12]. 

Gorączka

Gorączka jest wynikiem przestawienia na wyższe wartości punktu nastawienia w ośrodku termoregulacji, jest to wynik działania pirogenów egzogennych oraz endogennych.

Efektem tego jest zwiększone wytwarzanie oraz oszczędzanie ciepła.

Z badań wynika, że pacjenci, u których zapalenie żołądka lub jelit było powodowane przez Rotawirusy są bardziej narażeni na wystąpienie gorączki, niż Ci u których występowało w wyniku działania Norowirusów [13].

Produkty zalecane Produkty przeciwskazane
Pieczywo pszenne, pszenno-żytniePłatki owsiane Ryż białyPieczywo grahamPłatki śniadaniowe słodzoneRyż brązowy 
Chude mleko, produkty mleczneChude mięso: dróbMleko tłuste, świeże, tłuste produkty mleczneTłuste mięso: wołowe, wieprzowe
Owoce-bez skórki: brzoskwinie, mango, jabłkoOwoce suszone, konserwowe
Warzywa: ziemniaki, marchewka, cukinii, szpinak Warzywa: brukselka, cebula, buraki, papryka
Napoje: woda niegazowana, słabe napary herbatNapoje: słodzone, gazowane, kakao, alkohol

Tab. 1. Wskazówki żywieniowe [8].

Jak wynika z powyższego opisu wszystkie objawy charakterystyczne dla zapalenia żołądka/jelit są powiązane z odwodnieniem. Ważne jest, aby u osoby chorej zadbać o prawidłowe nawodnienie, dietę lekkostrawną, co pozwoli złagodzić objawy oraz skróci czas rekonwalescencji. 

Leczenie farmaceutyczne

Objawy zakażenie żołądka/jelit można łagodzić przez podanie nitazoksanidu. Z badań wynika, że znaczny czas skrócenia trwania objawów grypy żołądkowej obserwowano u chorych z Rotawirusem oraz Norowirusem [3]. 

W leczeniu grypy żołądkowej pozytywny wpływ mają także probiotyki. Pomagają one w odbudowaniu flory bakteryjnej układu pokarmowego oraz skracają czas trwania biegunek, będących objawem choroby [14]. 

Jak uniknąć grypy żołądkowej? Co na jelitówkę?

© Piyapong Thongcharoen / 123RF

Ustąpienie choroby i powrót do tradycyjnego żywienia pacjenta

Zastosowaną dietę lekkostrawną należy stopniowo rozszerzać. Posiłki powinny być konsumowane częściej, ale w mniejszych porcjach, aby nie obciążać układu pokarmowego [9]. 

Podsumowanie 

Jak wynika z artykułu grypa oraz grypa żołądkowa są całkowicie odrębnymi chorobami. W celu łagodzenia objawów zapalenia żołądka/ jelit zaleca się stosowanie odpowiedniej diety lekkostrawnej oraz zadbać o nawodnienie, ponieważ wymioty i biegunka mogą doprowadzić do głębokiego odwodnienia. 

Źródła

[1] Brydak, L. B., (2012), Grypa-problem stary jak świat, Hygeia Public Health, 47(1): 1-7 [2] Fiore, A., E., Bridges, C., B., Cox N., J., (2009), Seasonal Influenza Vaccines, 43-82                                        [3] Rossignol, J.‐F., El‐Gohary, Y. M.

, (2006), Nitazoxanide in the treatment of viral gastroenteritis: a randomized double‐blind placebo‐controlled clinical trial, Alimentary Pharmacology and Therapeutics, 1423-1430 [4] Blacklow,N., R., & Greenberg, H., B.

, (1991), Viral Gastroenteritis, 252-264 [5] Clark, Benjamin; McKendrick, Mike, (2004), A review of viral gastroenteritis, Department of Infection and Tropical Medicine, 461-469

 [6] Jak nie urok to… wirusy (2013), Dev, R., Pobrane ze strony: https://sporothrix.wordpress.com/2013/03/

[7]Anna M. Badowska-Kozakiewicz,(2013), „Patofizjologia człowieka”, Warszawa, PZWL,  213-216 [8] Sajór, I., (2017), Biegunka- zalecenia i przeciwskazania dietetyczne. Pobrane ze strony: https://ncez.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-pokarmowego/biegunka—–zalecenia-i-przeciwwskazania-dietetyczne  [9] Wolańska-Buzalska, D., (2018), Dieta w przebiegu grypy żołądkowo-jelitowej. Pobrano ze strony: https://ncez.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-pokarmowego/dieta-w-przebiegu-grypy-zoladkowo-jelitowej [10] Dymarska, E., Janczar-Smuga, M., (2016) Woda jako niezbędny składnik pokarmowy w żywieniu osób w podeszłym wieku., 55-64, [11] Gugała-Mirosz, S., (2017), Odwodnienie, Pobrano ze strony: https://ncez.pl/seniorzy/zywienie-osob-w-wieku-starszym/odwodnienie [12] Mziray, M., Siepsiak, M., Żuralska, R., Modlińska, A., Domagała, P., (2017), Woda istotnym składnikiem pokarmowym diety osób w wieku podeszłym, Probl Hig Epidemiol, 118-124 [13] Ueda, H., Tajiri, H., Kimura, S., Etani, Y., Hosoi, G., Maruyama, T., …& Nagai, T. (2015). Charakterystyka kliniczna napadów związanych z wirusowym zapaleniem żołądka i jelit u dzieci. Epilepsy Research, 109, 146-154. [14] Caporuscio, J., (2018), Probiotics are ineffective in treating the stomach flu in children, PharmD,  R&D Success Stories. Lallemand Health Solutions

0 0 głosy

Oceń artykuł 🙂

Grypa żołądkowa – co jeść?

Co jeść podczas zachorowania na grypę żołądkową? Tzw. jelitówka trwa około 2-3 dni, ale kompletnie nie wiem jak w tym czasie się odżywiać, aby nie obciążać dodatkowo żołądka, a jednocześnie dostarczyć do organizmu wszystkich niezbędnych składników?

Katarzyna Koneczna: Uważa się, że za grypę żołądkową odpowiedzialne są głównie rotawirusy, którymi zarazić się można zarówno drogą oddechową jak i pokarmową.

 Zakażenie może mieć charakter bezobjawowy. Jeżeli występują wymioty bądź biegunka, może dojść do odwodnienia organizmu dlatego nie należy bagatelizować objawów i zadbać aby do niego nie doszło.

You might be interested:  Co Na Katar Zatokowy Dla Dziecka?

Zatem jak to zrobić?

W czasie grypy żołądkowej pierwszy dzień powinien być głodówką. Dlatego też nie przyjmujemy pokarmów o konsystencji stałej ale dostarczamy do organizmu płyny.

W drugi dzień trwania tej choroby można spróbować wprowadzić do jadłospisu kleik ryżowy lub z kaszki manny delikatnie osolone, suchary, rozrzedzony kisiel, chrupki kukurydziane, wafle ryżowe, kisiel z siemienia lnianego (bez pestek). W tym przypadku nie pijmy mleka!

Jak uniknąć grypy żołądkowej? Co na jelitówkę?Trzeciego dnia, jeśli chory poczuje się lepiej, a biegunki i wymioty występują rzadziej można próbować spożywać biały ryż ugotowany na miękko (a nawet rozgotowany), delikatnie przyprawione zupy wywarowe np. krupnik ryżowy (nietłuste i mało esencjonalne), marchwiankę,  gotowane mięso drobiowe bez skóry, gotowane ziemniaki. W okresie choroby a także zdrowienia nie powinno się spożywać potraw tłustych, smażonych, konserwowych, wędzonych i warzyw strączkowych.

Następnie, jeśli po takim odżywianiu nie występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, do jadłospisu można wprowadzić gotowane jabłka bez skórki i przetartego banana, pszenne pieczywo (najlepiej lekko czerstwe) i powoli można rozszerzać  jadłospis obserwując swoje samopoczucie. Przy biegunce polecane są także czarne jagody w postaci suszonej – np. do herbaty, w postaci rozcieńczonego soku czy konfitury.

Przez cały okres tej przykrej dolegliwości należy szczególną uwagę zwrócić na nawodnienie organizmu, ponieważ z powodu wymiotów i biegunek następuje szybka utrata wody. Najlepiej jest wypijać co najmniej 2 litry wody średniozmineralizowanej (niegazowanej), o temperaturze pokojowej.

Woda może być lekko osolona, dzięki czemu dostarczymy do organizmu część utraconych elektrolitów i zapobiegniemy omdleniom i drżeniu mięśni. Można kupić także w aptekach elektrolity w postaci  tabletek do rozpuszczania w wodzie.

 W wypijanych płynach może się znaleźć także słaby napar z rumianku, słaba czarna herbata ale unikać należy kawy, soków owocowych i mleka.

Katarzyna Koneczna

Dietetyk, specjalista psychologii żywienia.Od kilku lat pracuje w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM w Poznaniu na stanowisku Dietetyka. Ukończyła Dietetykę w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu.

Absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu (kierunek Dietetyka), obecnie uzupełnia swoją wiedzę na studiach II stopnia na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Swoje doświadczenie zdobywała poprzez praktyki w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu (neonatologia, OIOM, neurologia, Dział Żywienia) oraz w Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu ucząc się przy tym empatii, cierpliwości i zrozumienia dla chorych i starszych ludzi.

Konsultacje, programy żywieniowe prowadzone obecnie wyłącznie przez internet. Kontakt: [email protected]

Grypa żołądkowa – jak sobie z nią poradzić?

Grypa żołądkowa, fachowo nazywana zapaleniem żołądkowo-jelitowym, to nic innego, jak zakażenie układu pokarmowego wywołane przez różne drobnoustroje.

Z prawdziwą grypą nie ma wiele wspólnego, gdyż nie wywołuje jej wirus grypy.

Najczęstszą przyczyną są rotawirusy (głównie u dzieci), adeno- i norowirusy, jednak zakażenia mogą wywołać również bakterie (Salmonella, Campylobacter, Clostridium difficile), pasożyty (Lamblia) i niektóre grzyby (zwykle Candida albicans).

ZOBACZ TEŻ: Czym się różni grypa od przeziębienia?

Jak dochodzi do zarażenia grypą żołądkową?

Większe natężenie zachorowań występuje w okresie jesienno-zimowym, gdy nasza odporność jest osłabiona. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową.

Z tego względu w okresie gryp i przeziębień trzeba zadbać o prawidłową higienę, w tym o dokładne i częste mycie rąk. Możliwe jest również zakażenie drogą kropelkową oraz przez kontakt z przedmiotami, których wcześniej używała osoba chora.

Najbardziej na zachorowanie narażone są dzieci i młodzież, gdyż w dużych skupiskach ludzkich infekcje przenoszą się błyskawicznie.

Trzeba również uważać na to, co trafia na nasze talerze. Warzywa oraz owoce powinny być dokładnie umyte, a spożywane mięso z bezpiecznego i sprawdzonego źródła.

Objawy grypy żołądkowej

Objawy grypy jelitowej mogą się pojawić już po kilku godzinach od kontaktu z osobą chorą. Typowe symptomy jelitówki to:

 • wysoka gorączka i dreszcze,
 • osłabienie i uczucie rozbicia, bóle mięśni
 • bóle głowy,
 • bolesne, kłujące bóle całej jamy brzusznej,
 • nudności i wymioty,
 • obfita i wodnista biegunka.

Wymienione dolegliwości pojawiają się nagle. To ile trwać będzie grypa żołądkowa, uzależnione jest od kondycji organizmu. Zwykle jednak utrzymuje się przez 3-4 dni, maksymalnie do tygodnia. Grypa żołądkowa w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga hospitalizacji.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze sposoby na zgagę

Jak uniknąć grypy żołądkowej? Co na jelitówkę?

Jak leczyć grypę żołądkową?

Zapalenie żołądkowo-jelitowe leczy się objawowo, nie istnieją bowiem leki, które pomogłyby w zwalczaniu choroby. Podstawowym elementem terapii jest prawidłowe nawadnianie organizmu, co pozwala uniknąć odwodnienia.

Zakłada się, że po każdych wymiotach lub luźnym stolcu chory powinien przyjąć około 500-700 ml płynów w różnej postaci. Sama woda wbrew pozorom nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie dostarcza do organizmu wielu wartości odżywczych.

Warto zatem postawić na lekkie zupy, musy warzywno-owocowe lub preparaty elektrolitowe (Floractin elektrolity, Dicoflor Elektrolity, Litorsal, Stoperan Elektrolity). Jeśli wymioty ustąpią, chory powinien zacząć przyjmować posiłki.

Dzięki temu błona śluzowa żołądka i jelit szybciej się zregeneruje, a wodniste biegunki zelżeją. Kondycja mikroflory bakteryjnej jest bardzo ważna, dlatego warto sięgnąć po probiotyki i synbiotyki (Multilac, Dicoflor, Acidolac, Trilac), które przyspieszą jej odbudowę.

W trakcie grypy jelitowej można stosować leki przeciwgorączkowe (Panadol, APAP, Paracetamol, Panadol Extra, Solpadeine, Pyralgina).

Nie poleca się stosowania leków przeciwbiegunkowych, gdyż mogą one wydłużyć czas infekcji. Jeżeli infekcja ma podłoże bakteryjne, lekarz może zalecić antybiotykoterapię.

Działanie oraz skład poszczególnych leków można sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl, który umożliwia ich zarezerwowanie w najbliższej aptece.

Grypa żołądkowa u dzieci

U dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, grypa żołądkowa może być bardzo niebezpieczna. Najczęściej wywoływana jest przez rotawirusy grupy A, rzadziej przez adenowirusy i norowirusy. Niestety zakaźność wirusa jest bardzo wysoka, w efekcie całe grupy przedszkolne i klasy chorują w jednym momencie.

Najczęstszym objawem jelitówki u dzieci jest biegunka, charakterystyczne są również wymioty, bóle brzucha i wysoka gorączka. Jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas lub są bardzo intensywne, należy bezzwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza. Małe dzieci szybko się odwadniają, dlatego konieczna może być hospitalizacja oraz podawanie płynów drogą dożylną.

Grypa żołądkowa w ciąży

Zapalenie żołądkowo-jelitowe może być bardzo niebezpieczne dla przyszłych mam i zdrowia płodu. Choć sam wirus nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się dziecka, odwodnienie w trakcie infekcji może być już groźne. Jeżeli objawy się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

ZOBACZ TEŻ: Zapalenie pęcherza moczowego – jak rozpoznać i leczyć?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jak leczyć grypę żołądkową?

Trudno znaleźć osobę, która chociaż raz w życiu nie miała grypy żołądkowej. Choroba ta często zwana jest potocznie grypą jelitową lub jelitówką.

Jest to wirusowe zakażenie układu pokarmowego, przy którym występują wymioty i biegunka wywołane przez rotawirusy, narowirusy i adenowirusy.

Jelitówce może towarzyszyć również gorączka, ból brzucha, nudności, brak apetytu, czy ogólne osłabienie.

Grypą żołądkową możemy zarazić się od osoby chorej drogą kropelkową i pokarmową. W przypadku takiego kontaktu, należy pamiętać o bardzo dokładnym myciu rąk, owoców i warzyw oraz unikać dużych skupisk dzieci. Objawy jelitówki pojawiają się zwykle już po 12 godzinach od zakażenia. 

Byłoby idealnie, gdybyśmy potrafili ochronić się przed tym uciążliwym schorzeniem. Co jednak zrobić, kiedy już padniemy ofiarą takiego rotawirusa? Musimy leczyć objawy choroby.

Dorosłe osoby mogą wyleczyć się same, jednak w przypadku dzieci do lat 3, warto skonsultować się z lekarzem. Powinniśmy postąpić podobnie, jeśli choruje osoba starsza, która dodatkowo cierpi na inne choroby przewlekłe.

Głównym niebezpieczeństwem przechodzenia grypy żołądkowej jest odwodnienie.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

W przypadku zachorowania, lekarze zalecają, by pacjenci spożywali dużą ilość płynów. Jeśli występują silne wymioty, powinny to być chłodne napoje. Regularne picie jest najważniejszym elementem leczenia grypy jelitowej.

You might be interested:  Jak Odciagac Katar Niemowlakowi?

Najlepiej sięgnąć po wodę, niesłodzoną herbatę i napary ziołowe. Znakomite działanie przeciwzapalne ma herbata z kwiatu nagietka, rumiankowa oraz wywar z liści babki lancetowatej i liści szałwii.

Objawy biegunki łagodzi napar z kłącza pięciornika i suszonych czarnych jagód, czyli inaczej borówki brusznicy.

Uzupełnienie cennych minerałów

Drugim ważnym zaleceniem jest uzupełnienie wypłukanych podczas biegunki i wymiotów cennych pierwiastków takich jak sód, potas, czy magnez. Taką mieszankę bez problemu znajdziemy w aptece.

Jej zawartość należy rozpuścić w wodzie i podawać zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu. Stopień nawodnienia organizmu można sprawdzić poprzez ujęcie w palce fałdu skóry. Jeśli puszczony nie rozpręża się od razu – świadczy to o tym, że trzeba zwiększyć podawanie płynów.

Jeśli nie widzimy poprawy, należy wezwać lekarza, ponieważ może być potrzebna kroplówka.

Pomocne probiotyki

Zmęczony dolegliwościami organizm należy wzmacniać pomimo spadku i braku apetytu. Wskazane jest spożywanie ryżu, gotowanych ziemniaków, gotowanej marchewki, bananów, sucharków oraz kaszy mannej.

Przydatne mogą okazać się również probiotyki, które odbudują zachwianą mikroflorę bakteryjną jelit. Znajdują się w nich żywe i aktywne szczepy bakterii probiotycznych. W przypadku choroby lepiej skorzytać z preparatów aptecznych.

Kurację podawania bakterii należy kontynuować jeszcze przez kilka dni od ustąpienia objawów grypy.

Objawy choroby powinny ustąpić samoistnie po kilku dniach. Jeżeli natomiast grypa żołądkowa trwa dłużej niż 4 dni, warto poradzić się lekarza, a najlepiej zamówić wizytę domową. Chociaż uniknięcie zarażenia rotawirusem nie jest łatwe, warto starać się przestarzegać kilku ważnych zasad:

 • – należy stosować dietę, która pozytywnie wpływa na naszą odporność
 • – musimy pamiętać, aby dbać o kondycję
 • – powinniśmy często myć ręce
 • – należy dbać o higienę ogólną
 • – wodę w toalecie należy spuszczać przy zamkniętej desce klozetowej

Warto wiedzieć, że do zakażenia wirusem dochodzi na kilka dni przed pojawieniem się pierwszych objawów, a całkowite wyzdrowienie następuje wtedy, kiedy złuszczą się zarażone komórki błony śluzowej jelita. Lekarze zalecają, by kilka dni po ustąpieniu choroby szczególnie zadbać o higienę.

Zobacz także:

Naturalne antybiotyki. Jakie produkty warto stosować?

Jak uniknąć zimowej infekcji

Grypa jelitowa

Grypa jelitowa inaczej nazywana grypą żołądkową to zakażenie przewodu pokarmowego wywołane najczęściej przez rotawirusy objawiające się wymiotami lub biegunką utrzymującymi się przez kilka dni.

Pierwsze objawy grypy jelitowej to gorączka, nudności, bóle brzucha, biegunka, wymioty, brak apetytu, ogólne zmęczenie.

Grypa rozprzestrzenia się drogą kropelkową zwłaszcza w okresie od listopada do kwietnia i ma charakter efektu domina zwłaszcza wśród domowników, współpracowników oraz w przedszkolu, szkole czy szpitalu. Niestety mimo starannej ostrożności rzadko udaje się uniknąć zarażenia od osób z najbliższego środowiska.

Na pewno częste mycie rąk oraz unikanie użytkowania tych samych przedmiotów zmniejszy ryzyko, ale wirus grypy jelitowej utrzymuje się nawet do tygodnia po ustąpieniu objawów i rozprzestrzenia się bardzo szybko.

I stało się…dopadła nas grypa jelitowa. Niestety nie ma na nią lekarstwa. Natomiast bardzo ważne jest aby nawadniać organizm oraz uzupełnić o składniki mineralne. Dieta podczas tzw. jelitówki powinna być lekkostrawna, chociaż czasami trudno jest cokolwiek przełknąć.

Kiedy biegunka i wymioty powoli zaczną ustępować można wprowadzać kleiki i kaszki gotowane na wodzie, jaka na miękko, sucharki, kisiel, chrupki kukurydziane, wafle ryżowe.

Na pewno należy bezwzględnie unikać potraw wędzonych i smażonych, produktów konserwowych oraz warzyw strączkowych.

Co nam może pomóc? W pierwszej kolejności należy spróbować zahamować biegunkę. W aptece znajdziemy powszechnie znane preparaty przeciwbiegunkowe np. Stoperan, Laremid, Węgiel leczniczy.

Możemy zaparzyć sobie również słaby napar z rumianku dostępny również w aptece w postaci saszetek lub sypkiej do zaparzania. Możemy również spróbować zahamować wymioty, ale nie na własną rękę. Po konsultacji z lekarzem możemy otrzymać zalecenia do stosowania metoklopramidu czy torecanu.

Przy wzmożonych bólach brzucha można skorzystać z dostępnych bez recepty środków rozkurczających np. No-spa, Buscopan.

Najważniejsze jednak podczas grypy jelitowej jest nawadnianie oraz odbudowa flory bakteryjnej. Włączenie preparatów takich jak np. Orsalit zawierających elektrolity, sód, glukozę , uzupełni bieżące straty wody, zapewni prawidłowe pH płynów ustrojowych oraz równowagę kwasowo-zasadową. Włączenie probiotyków np. Dicoflor, Enterol skróci czas biegunki oraz odbuduje wyniszczoną biegunką florą bakteryjną.

Uwaga ! Grypa jelitowa a niemowlaki i małe dzieci.

U dzieci objawy grypy jelitowej są prawie identyczne jak u dorosłych. Zaniepokoić powinno nas osłabienie apetytu,ból brzucha, wymioty, biegunka oraz podwyższona temperatura ciała od 37°C do nawet 40 °C.

Im młodsze dziecko tym większe niebezpieczeństwo odwodnienia. Szczególną uwagę należy zwrócić jeżeli dziecko jeżeli dziecko nie sika. Wówczas należy bezwzględnie skonsultować się z pediatrą oraz możliwie podawać jak najwięcej płynów.

Wśród leków, które powinny znaleźć się w naszej apteczce podczas grypy jelitowej naszego dziecka są: środki przeciwgorączkowe np. Ibum, Nurofen, Paracetamol, probiotyki osłaniające błonę śluzową przewodu pokarmowego np.

Lakcid, Enterol, Dicoflor oraz środki przeciwbiegunkowe np. Smecta.

Można przygotować się na ewentualność wystąpienia grypy jelitowej także szczepiąc dziecko na rotawirusy, ale na ten krok należy zdecydować się w pierwszych tygodniach życia dziecka.Grypa jelitowa to choroba bardzo osłabiająca organizm. Niestety po przebytej “jelitówce” wzrasta podatność na infekcje i zaostrzenie chorób przewlekłych. Warto jeszcze kilka dni po ustąpieniu objawów oszczędzać się i powoli wdrażać normalną dietę, która wzmocni nasz organizm, ponieważ częstym skutkiem ubocznym jest ubytek masy ciała.

I oby na drodze już nie stanęły nigdy żadne rotawirusy…

Jak nie zarazić się grypą żołądkową

Grypa jelitowa jest chorobą sezonową.

W rejonach o chłodnym klimacie najwięcej masowych zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy, kiedy organizm człowieka jest osłabiony (mało światła słonecznego, ograniczona ilość świeżych warzyw i owoców).

W obszarach o ciepłym klimacie schorzenie występuje praktycznie przez cały rok. Okres inkubacji patogenów jest krótki i wynosi od jednego do trzech dni.

Z tego powodu choroba rozprzestrzenia się szybko w dużych skupiskach ludzi, szczególnie w przedszkolach, szkołach, ośrodkach wypoczynkowych i szpitalach. Dotyka w równym stopniu zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Naukowcy oszacowali, że grypa żołądkowa stanowi ponad 90% wszystkich przypadków infekcji niebakteryjnych układu pokarmowego na świecie.

Co wywołuje grypę jelitową?

Zakażenie grypą jelitową obejmuje żołądek oraz jelito cienkie. U osób dorosłych wywołują ją norowirusy, a u dzieci rotawirusy. Patogeny te mają bardzo prostą budowę, a ich materiał genetyczny składa się z pojedynczej nici RNA.

Do chwili obecnej wyodrębniono 5 grup genowych tych drobnoustrojów, zbudowanych z ok. 35 genotypów. Niestety, wirusy te szybko mutują i przechorowanie jelitówki nie uodparnia organizmu ludzkiego na kolejne infekcje (podobnie, jak w przypadku zwykłej grypy).

Dzięki układowi odpornościowemu człowieka grypa jelitowa ustępuje najczęściej po kilku dniach od wystąpienia pierwszych jej objawów.

Objawy grypy żołądkowej

Choroba pojawia się nagle, w postaci silnej, bardzo wodnistej biegunki (do wypróżnień może dochodzić nawet 20 razy w ciągu doby). Towarzyszą jej nudności i wymioty oraz ogólne osłabienie organizmu. Niektóre osoby odczuwają ból głowy i brzucha oraz ból i drżenie mięśni.

Podobnie, jak w zwykłej grypie, mogą pojawić się dreszcze. U osób starszych, osłabionych i u dzieci schorzenie może przybrać dużo poważniejszy przebieg. Pojawia się wysoka gorączka – od 39 do 40 stopni i często dochodzi do utraty świadomości.

W takich przypadkach konieczne jest leczenie szpitalne, które trwa ok. 9 dni. Podczas jelitówki często dochodzi do odwodnienia organizmu.

Grypę jelitową łatwo odróżnić od zatrucia pokarmowego, ponieważ objawy pojawiają się nagle, a biegunka jest bardzo wodnista i pozbawiona przykrego zapachu.

Grypa żołądkowa u dzieci

U dzieci choroba przybiera ostrzejszy przebieg i szybciej doprowadza do osłabienia ich organizmu. Im dziecko jest młodsze, tym łatwiej dochodzi u niego do odwodnienia i utraty elektrolitów. Maluchy bardzo często tracą przytomność i konieczne jest dalsze leczenie w szpitalu.

Aby temu zapobiec, już przy pojawieniu się pierwszych objawów choroby należy często nawadniać chorych. Mogą to być herbatki ziołowe z rumianku, nagietka, czy szałwii, które wykazują silne działanie antyseptyczne i przeciwzapalne lub zwykła woda mineralna.

You might be interested:  Diadynamik (prądy bernarda) – wskazania, przebieg zabiegu, skutki uboczne

Najlepiej stosować również specjalne płyny nawadniające, zawierające elektrolity oraz probiotyki, dostępne w aptekach bez recepty. Dobrze jest dziecko przegłodzić, ale jeśli ma apetyt, można podać mu kleik ryżowy i zupę marchewkową. Ważne jest, aby zapewnić spokój i miłą, pogodną atmosferę.

W żadnym razie nie wolno okazywać zniecierpliwienia ani krzyczeć, ponieważ nad biegunką w grypie jelitowej nie można zapanować (nawet osoby dorosłe często nie mogą zdążyć do toalety). Dobrze pielęgnowane dziecko zwalcza chorobę w ciągu kilku dni.

Jeśli zauważymy jednak objawy odwodnienia, należy jak najszybciej udać się do szpitala. Symptomy są łatwe do rozpoznania – usta dziecka są spierzchnięte, zapadają się oczodoły, a płacz przebiega bez łez.

Czy jelitówka jest zaraźliwa?

Niestety, jelitówką bardzo łatwo zarazić się od osoby chorej. Często zdarza się, że po zachorowaniu jednego członka rodziny, następnego dnia chorują wszyscy domownicy, nieraz nawet sąsiedzi.

Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, metodą kropelkową lub przez kontakt z przedmiotami, których dotykała. Również drogą pokarmową, przez skażoną wodę i żywność przenosi się grypa żołądkowa.

Jak długo zaraża chory? Okazuje się, że wirusy łatwo przystosowują się do zmiennych warunków środowiska zewnętrznego i potrafią w dogodnych warunkach przetrwać poza organizmem człowieka nawet przez dwa miesiące. Niszczy je dopiero wysoka temperatura – np.

ogrzewanie przez pół godziny w 60. stopniach Celsjusza. Dlatego osoba, która przechorowała jelitówkę i powszechnie została uznana za zdrową, może zarazić wiele osób jeszcze przez kilka kolejnych dni.

Grypa żołądkowa – leczenie dorosłych

Jelitówka u osób dorosłych zazwyczaj mija samoistnie po kilku dniach. Należy jedynie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz uzupełnianie ubytku elektrolitów.

Warto wspomagać układ immunologiczny poprzez przyjmowanie probiotyków, które wzmacniają i odbudowują naturalną florę bakteryjną układu pokarmowego człowieka.

Jeśli występują dolegliwości bólowe lub gorączka, można przyjmować leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz obniżającym temperaturę ciała.

Jak nie zarazić się grypą żołądkową?

Każdy lekarz zapytany o to, jak nie zarazić się jelitówką, odpowie krótko: „należy przestrzegać zasad higieny”. Polegają one na częstym myciu rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety. Owoce i warzywa powinny być przed spożyciem dokładnie umyte pod bieżącą wodą.

Nie wolno pić nieprzegotowanej wody oraz tej, która pochodzi z nieznanych źródeł. Przed każdym posiłkiem trzeba umyć ręce. Jak nie zarazić się biegunką, kiedy osoba chora przebywa pod tym samym dachem? W domu, w którym przebywa osoba chora, wszystko powinno być „sterylne”. Kontakty należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

Wszystkie przedmioty, których dotykała, np. klamki, piloty, klawiatura komputera, czy telefonu, powinno się dokładnie odkażać. Urządzenia sanitarne, po każdym użyciu przez chorego trzeba dokładnie czyścić i również odkazić. Powinno się często myć ręce, szczególnie przed przygotowaniem posiłków.

Można również profilaktycznie przyjmować probiotyki, aby wzmocnić własny układ odpornościowy.

Grypa jelitowa jest uciążliwa, zarówno dla osoby chorej, jak i wszystkich domowników. Na szczęście trwa krótko, a zarażenia można uniknąć, stosując się ściśle do zasad higieny.

Grypa żołądkowa – jak przejść jelitówkę i szybko wrócić do zdrowia?

Grypa żołądkowa, grypa jelitowa, jelitówka – pod tymi nazwami kryje się ta sama choroba układu pokarmowego, wywoływana przez wirusy, najczęściej z grupy rotawirusów, powodujące nieżyt żołądka, biegunki i wymioty, a to wszystko w towarzystwie wysokiej gorączki i znacznego osłabienia. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są objawy grypy żołądkowej, ile trwa i jak skutecznie się leczyć.

Jelitówka, czyli grypa żołądkowa

Nie bez przyczyny choroba ma charakter sezonowy, czyli zwykle występuje masowo w jednym okresie, atakując dużą grupę ludzi. Zachorowanie jest praktycznie niemożliwe do uniknięcia przez współmieszkańców oraz osoby mające częsty kontakt z osobą chorą. Dzieje się tak, ponieważ grypa jelitowa wywoływana jest przez grupę rotawirusów charakteryzujących się niezwykle wysoką zakażalnością.

Jelitówkę wywołują też norowirusy oraz adenowirusy. Wszystkie roznoszą się bardzo szybko, i choć podstawą zapobiegania zakażeniom jest higiena, to już samo korzystanie z tej samej toalety sprawia, że można się zarazić. Wirusy namnażają się w komórkach jelita, prowadząc do uszkodzenia błony śluzowej jelita i powodują szereg nieprzyjemnych objawów.

Grypą jelitową najłatwiej zarazić się drogą fekalno-oralną, czyli poprzez przenoszenie wirusów do ust na nieumytych rękach. Nie jest konieczny bezpośredni kontakt z fekaliami, gdyż rotawirusy mogą długo utrzymywać się na zabrudzonych powierzchniach np. na desce klozetowej, klamce, poręczy, baterii umywalkowej itd. Mogą tam pozostawać nawet przez kilka tygodni!

Grypa żołądkowa objawy

Jelitówka może przypominać zatrucie pokarmowe, ale zwykle zaczyna się od pogorszonego samopoczucia i objawów grypopodobnych, stąd w pierwszym odruchu sięgamy po typowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ.

Szybko jednak okazuje się, że są one nieskuteczne. Głównym objawem jelitówki jest silna biegunka, wodnista i trwająca około 2-3 dni, która może przeciągnąć się nawet do ponad tygodnia.

Biegunce towarzyszą nudności i wymioty, czasami wysoka gorączka ponad 39°C.

Największym zagrożeniem jest wodnista biegunka oraz wymioty prowadzące do szybkiego odwodnienia organizmu i zaburzeń elektrolitowych. Z tego względu należy dbać, aby chory otrzymywał dużą ilość płynów wzbogaconych o elektrolity.

To zapamiętaj! Objawy grypy żołądkowej:

 • • Biegunka utrzymująca się dłużej niż 2 dni.
 • • Nudności i wymioty.
 • • Silne bóle brzucha.
 • • Osłabienie mięśni i ogólne wyczerpanie organizmu.
 • • Brak apetytu.
 • • U dzieci mogą pojawić się krwawe stolce, nadmierna senność i apatia, objawy odwodnienia i niedożywienia.

Jeżeli ktokolwiek w rodzinie zachoruje na jelitówkę, należy wprowadzić specjalne zasady higieny. Trzeba pilnować czystości toalety i nie tylko spłukiwać wodę, ale też odkażać muszlę po użyciu. Każdorazowo po skorzystaniu z łazienki trzeba myć ręce oraz wszystkie elementy, które były dotykane: uchwyty na papier toaletowy, klamki, baterie łazienkowe itd.

Szczególną uwagę należy zachować, gdy w domu są małe dzieci oraz gdy z łazienki korzysta kobieta w ciąży.

Jelitówka w ciąży nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla płodu, ponieważ ogranicza się do przewodu pokarmowego, ale pośrednie skutki grypy żołądkowej w ciąży mogą być niebezpieczne.

Odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe i wysoka gorączka stanowią zagrożenie zwłaszcza w I trymestrze ciąży. Samodzielne leczenie jelitówki w ciąży i przyjmowanie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem jest zabronione.

Grypa żołądkowa – leczenie i postępowanie

Grypa jelitowa zazwyczaj daje się dobrze leczyć preparatami na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Na uporczywą biegunkę polecany jest węgiel leczniczy ograniczający napływ wody do jelita oraz wiążący substancje toksyczne, bakterie i wirusy. Należy dbać o nawodnienie, przyjmować lekko strawne potrawy i uzupełniać elektrolity. W aptece można kupić bardzo dobre preparaty elektrolitowe lub przygotować taki napój samodzielnie.

Jak zrobić napój elektrolitowy w domu?

Podstawą do przyrządzenia jest woda mineralna o zawartości minerałów od 1500 do 4000 miligramów na litr. Wodę polecamy połączyć z sokiem z cytryny, szczyptą soli oraz trzema łyżkami miodu. Tak przygotowany napój jest naturalnym odpowiednikiem płynów wieloelektrolitowych.

Braki substancji mineralnych uzupełnisz też jedząc pestki dyni, kakao, migdały oraz pijąc sok pomidorowy. Polecamy też wzmacniać odporność preparatami multiwitaminowymi. W leczeniu grypy żołądkowej ważną rolę odgrywa odżywianie.

Gdy atakuje grypa żołądkowa – co jeść?

 1. • kleiki z ryżu, kaszy manny gotowanej na wodzie,
 2. • potrawy pozbawione tłuszczu,
 3. • banany,
 4. • sucharki, biszkopty,
 5. • w trakcie rekonwalescencji do diety stopniowo można dodawać chude mięso i gotowane jarzyny.

Grypa żołądkowa – ile trwa?

Zwykle ostra faza choroby trwa 1-3 dni, po czym samoistnie wygasa. Grypa żołądkowa może jednak trwać nawet do 9 dni, stanowiąc zagrożenie. Jeżeli ostra biegunka nie przechodzi po kilku dniach należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeżeli infekcja dotyczy dziecka. W skrajnych przypadkach może zajść konieczność hospitalizacji.

Ponieważ zakażenia rotawirusowe u dzieci są niebezpieczne, lekarze zalecają szczepienie dzieci w pierwszym półroczu życia. Szczepionka zapobiega zakażeniu typami G1, G2, G3, G4, G9 rotawirusów i łagodzi przebieg jelitówki wywołanej innymi szczepami wirusów.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *