Jak usunąć przebarwienia posłoneczne i plamy na skórze po słońcu?

Być może zauważyłaś na swojej skórze małe plamy, które są ciemniejsze niż Twoja karnacja? Z dużym prawdopodobieństwem jest to hiperpigmentacja, tzn. piegi, przebarwienia związane z wiekiem czy przebarwienia po słońcu (tzw. ostuda). Wiesz, dlaczego powstają? Oraz jak się pozbyć przebarwień?

Jak powstają przebarwienia?

Za powstawanie plam pigmentacyjnych odpowiada przede wszystkim podwyższony poziom melaniny – naturalnego pigmentu, któremu włosy, oczy i skóra zawdzięczają swój kolor. Nadmiar melaniny może być spowodowany przez kilka czynników:

 • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez stosowania produktów z filtrami SPF.
 • Zmiany hormonalne: przebarwienia często powstają u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, w czasie ciąży oraz podczas menopauzy.
 • Wiek: z wiekiem liczba melanocytów maleje, ale jednocześnie rośnie ich aktywność i wielkość.
 • Stany zapalne skóry i obrażenia, w wyniku których następuje uwalnianie się melaniny.
 • Niektóre leki (np. antybiotyki) oraz zioła (np. dziurawiec).

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania przebarwień, rozróżniamy kilka podstawowych typów plam pigmentacyjnych.

Jak usunąć przebarwienia posłoneczne i plamy na skórze po słońcu?

Rodzaje plam pigmentacyjnych

Szczególnym, ale w większości nieszkodliwym typem hiperpigmentacji, jest melasma (ostuda). Najczęściej pojawia się na policzkach, nosie i nad górną wargą. Przeważnie występuje u kobiet, przede wszystkim dlatego, że na powstawanie tego typu przebarwień wpływa zmiana poziomu hormonów, które regulują ilość melaniny w skórze.

Ostuda pojawia się nawet u 15% ciężarnych kobiet, dlatego niekiedy ten rodzaj przebarwień nazywa się “maską ciążową”. Oprócz ciężarnych, z tym rodzajem plam często walczą kobiety, stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. Dobrą wiadomością jest fakt, że ostuda potrafi samodzielnie zniknąć po porodzie lub po obniżeniu dawki przyjmowanego estrogenu.

Powstają głównie w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dlatego widoczne są przede wszystkim na partiach ciała wystawionych na jego działanie. Plamy pigmentacyjne widoczne są na twarzy, szyi, dekolcie oraz rękach. To jednak nieszkodliwy rodzaj hiperpigmentacji.

Na powstawanie tego rodzaju plam wpływ ma również wiek oraz kolor skóry. Ludzie o ciemniejszej karnacji zwykle miewają większą ilość przebarwień niż osoby o jasnej cerze, które ogólnie posiadają mniejszą ilość melaniny w skórze.

Jak usunąć przebarwienia posłoneczne i plamy na skórze po słońcu?

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ hiperpigmentacji powstaje w wyniku stanu zapalnego lub uszkodzenia skóry. Przebarwienia pozapalne często towarzyszą zmianom trądzikowym.

Kiedy w skórze pojawia się stan zapalny, następuje wydzielanie melaniny, której nadmiar przyczynia się do powstawania przebarwień. Na skórze uwidaczniają się płaskie różowe, czerwone lub brązowe plamy.

I chociaż promieniowanie słoneczne nie wywołuje pozapalnej hiperpigmentacji, może zaostrzyć jej objawy. Dlatego warto unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i przestrzegać pozostałych zasad, dzięki którym stan skóry się nie pogarsza.

Warto też wypróbować inne sposoby radzenia sobie z przebarwieniami na twarzy.

Na intensywność przebarwień wpływa światło słoneczne. Dlatego ochrona przed słońcem znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania plam pigmentacyjnych.

 • Stosuj wysokiej jakości produkty do opalania i skracaj czas pobytu na słońcu.
 • Nie zapominaj, że promienie słoneczne działają również wtedy, kiedy się nie opalasz. Stosuj więc regularnie krem do skóry z filtrem SPF oraz podkład z filtrem SPF, które zapobiegają powstawaniu przebarwień na twarzy.

Jak usunąć przebarwienia posłoneczne i plamy na skórze po słońcu?

Jak pozbyć się przebarwień?

Usunięcie plam pigmentacyjnych zależy od ich rozmiarów i intensywności. Możesz stosować produkty i kosmetyki przeznaczone do skóry z przebarwieniami, zdecydować się na odpowiednie leczenie, warto także wypróbować domowe sposoby na redukcję plam pigmentacyjnych.

Kosmetyki na przebarwienia

 • Z jaśniejszymi przebarwieniami poradzi sobie intensywne serum lub wybielający krem na przebarwienia.
 • Skuteczny będzie także peeling chemiczny, który głęboko regeneruje skórę i usuwa obumarłe komórki. Możesz go przeprowadzić u dermatologa lub wypróbować delikatny peeling chemiczny w domu.

Jeśli stosowane produkty na przebarwienia okażą się niewystarczające, czas sięgnąć po profesjonalną pomoc.

 • Terapia laserowa wykazuje podobną skuteczność jak peeling chemiczny, ale jest bardziej precyzyjna. Dermatolog skupia się na konkretnym obszarze z plamami pigmentacyjnymi, w które celuje wysokoenergetyczną wiązką światła, w wyniku czego następuje redukcja przebarwień.
 • Hydrochinon to substancja umożliwiająca rozjaśnienie plam pigmentacyjnych. Może podrażniać skórę, a w skrajnych przypadkach nawet wywoływać przebarwienia pozapalne. Dlatego też należy stosować ją ostrożnie i przez ściśle określony czas.

Leczenie przebarwień nie jest koniecznością, ale jeśli uważasz, że naprawdę nie dodają Ci urody, możesz sięgnąć po niektóre domowe sposoby na ich rozjaśnienie.

 • Sok z cytryny (1 łyżeczka) wymieszaj z łyżeczką miodu i jogurtem naturalnym. Uzyskaną maseczkę usuwającą hiperpigmentację nałóż na skórę na 15 minut, a następnie zmyj.
 • Kurkumę (½ łyżeczki) zmieszaj z kubeczkiem świeżej śmietany i nanieś na przebarwienia. Zmyj po 15 minutach.
 • Olejek migdałowy zmieszaj z miodem i zmielonymi migdałami, pozostaw na skórze przez około godzinę, a następnie zmyj. Możesz też wmasować wieczorem w skórę sam olejek migdałowy i pozostawić na całą noc.

Jak usunąć przebarwienia posłoneczne i plamy na skórze po słońcu?

Jak maskować przebarwienia?

Nie udaje Ci się usunąć plam pigmentacyjnych z twarzy? A może dopiero zaczęłaś stosować krem wybielający do przebarwień i jeszcze nie widać efektów? Przykryj je korektorem lub podkładem kryjącym, który ujednolici koloryt skóry i poprawi Twój nastrój!

Poprzednia strona 12 3 4 Następna strona

 • 121,10 zł242,20 zł / 100 ml
 • 159,00 zł530,00 zł / 100 ml
 • 20,00 zł20,00 zł / 1 sztuka
 • 155,70 zł311,40 zł / 100 ml
 • 126,90 zł423,00 zł / 100 ml
 • 95,50 zł238,75 zł / 100 ml
 • Od 14,90 złOd 31,45 zł / 100 ml
 • 86,80 zł173,60 zł / 100 ml
 • 58,90 zł147,25 zł / 100 ml
 • 120,10 zł240,20 zł / 100 ml
 • 65,90 zł219,67 zł / 100 ml
 • 46,20 zł84,00 zł / 100 g
 • 93,70 zł234,25 zł / 100 ml
 • 112,49 zł112,49 zł / 1 sztuka
 • 67,20 zł224,00 zł / 100 ml
 • 138,50 zł277,00 zł / 100 ml
 • 50,60 zł126,50 zł / 100 ml
 • 47,90 zł119,75 zł / 100 ml
 • 109,50 zł219,00 zł / 100 ml
 • 150,30 zł501,00 zł / 100 ml
 • 29,70 zł99,00 zł / 100 ml
 • Od 92,90 złOd 92,90 zł / 1 sztuka
 • 36,00 zł120,00 zł / 100 ml
 • 129,00 zł430,00 zł / 100 ml

Aktualności

Jak usunąć przebarwienia posłoneczne i plamy na skórze po słońcu?

Częstym skutkiem przebywania na słońcu są przebarwienia skóry. Są one spowodowane zaburzeniem czynności komórek skóry produkujących jej ciemny pigment – melaninę. Barwnik ten reguluje intensywność zabarwienia skóry i powoduje, że staje się ona ciemniejsza podczas opalania. Dlatego plamy i przebarwienia pojawiają się najczęściej w miejscach szczególnie narażonych na promienie słońca, czyli na twarzy, dłoniach i dekolcie.

Długotrwałe narażenie na promieniowanie słoneczne jest przyczyną poparzeń oraz zmian chorobowych skóry. Stop długim kąpielom słonecznym! Stonujmy filtrami przeciwsłonecznymi brązowy kolor skóry! 

Słońce i przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry powodowane są nie tylko bezpośrednio przez promieniowanie ultrafioletowe słońca. Zmiany barwnikowe wywołane bywają nieprawidłowym składem pigmentu melaniny lub hemoglobiny krwi. Moga też powstać pod wpływem tzw. reakcji foto-alergicznej i fitotoksycznej.

Reakcje takie powstają na skórze jako odczyn po kontakcie z niektórymi substancjami obecnymi we krwi. Substancje te pod wpływem światła wywołują na skórze wypryski, rumień oraz szpecące zmiany barwnikowe.

Dlatego szczególnie latem, kiedy jesteśmy narażeni na wzmożoną ekspozycję fal UV-A i UV-B, musimy uważać, aby nie doprowadzić do trwałych przebarwień na skórze.

Niewinne ostrzeżenie przed słońcem – piegi

Piegi są to małe, niezłośliwe plamy barwnikowe. Pojawiają się intensywnie w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieniowania słonecznego. Zwykle występują u osób o skórze wrażliwej na promienie słoneczne.

Długotrwałe przebywanie na słońcu sprawia, że piegi ciemnieją i zwiększa się ich liczba. W przeciwieństwie do plam soczewicowatych, charakteryzujących się większym zagęszczeniem melanocytów, niż w skórze zdrowej, nagromadzenie melanocytów w piegach jest mniejsze niż w otaczającej skórze.

Piegi nie są dowodem zagrożenia rakiem skóry – niemniej są wskaźnikiem nasłonecznienia skóry. 

Objawy starzenia się skóry pod wpływem słońca

U osób długotrwale narażonych na ekspozycję słoneczną (marynarze, rolnicy, osoby pracujące na otwartej przestrzeni) – objawem silnego i długotrwałego narażenia na promienie UV-A mogą być są: zaskómiki, torbiele i pobruzdowana, żółtawa skóra w okolicy oczu. Taki obraz okolicy oczu stanowi jeden z najpoważniejszych objawów starzenia się skóry pod wpływem słońca.

Innym objawem nadmiaru promieniowania słonecznego jest jest plamica naczyniowa. Ten objaw starzenia się skóry pod wpływem słońca występuje na przedramionach osób w zaawansowanym wieku. Przyczyną jest kruchość naczyń włosowatych, wynikającą z degeneracji tkanki łącznej podporowej.

Objawy plamicy słonecznej mogą nasilać się w przypadku miejscowego lub układowego stosowania kortykosteroidów. 

Plamy starcze

Na skutek działania słońca u 90% osób starszych powstają tzw. plamy starcze (soczewicowate). Są to nabyte brązowe plamy, często zlokalizowane na twarzy, ramionach i przedramionach. Jest to tzw.

niezłośliwy nowotwór skóry – wytwór nacieku komórek wytwarzających ciemny pigment (melanocytów). Niestety występuje również plama soczewicowata złośliwa, inicjująca czerniaka skóry zwana plamą Hutchinsona. Jest ona duża, brązowa i występuje na ogół na policzku.

Cechuje się niskim potencjałem złośliwości i może pozostawać niezmienna przez całe dziesięciolecia. 

Rogowacenie starcze

Rogowacenie starcze (słoneczne) to zrogowaciałe, łuszczące się plamy pojawiające się w miejscach narażonych na długotrwałe działanie słońca. Są one kłopotem kosmetycznym, ale co ważniejsze, niewielki odsetek tych zmian przekształca się w raka płaskonabłonkowego skóry.

ALERGIA NA SŁOŃCE 

You might be interested:  Alkoreksja – co to jest, na czym polega, jakie są przyczyny i skutki, jak wygląda leczenie?

Reakcje fototoksyczne

Wyróżnia się dwa typy reakcji fototoksycznych: reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne.

Polegają one na niekorzystnej reakcji, jaką wywołują niektóre substancje chemiczne, gdy zostaną one poddane promieniowaniu słonecznemu.

Do schorzeń skóry, które mogą powstać na skutek promieniowania UV należą również dermatozy. W wyniku nieprawidłowego metabolizmu i pod wpływem promieni słonecznych powstają wywołujące je związki. 

Uwaga na kosmetyki!

Kosmetyki mogą wywoływać fotouczulające i fototoksyczne. Nie stosujmy w lecie na dzień kremów z kwasami owocowymi lub z retinolem, gdyż w połączeniu ze słońcem mogą podrażniać skórę. Diaminofenole obecne w kosmetykach często wywołują reakcje alergiczne, a benzofenon, zawarty w kremach odbijających promienie słoneczne, może prowadzić nawet do rozwoju nowotworów skóry.

Ponadto zagrożeniem dla skóry są oraz kosmetyki i perfumy zawierające m.in. olejek bergamotowy, szminki na bazie eozyny, wybielacze optyczne w mydłach i detergentach. Przy wyborze preparatu należy więc brać pod uwagę skład i instrukcję użytku. Najlepsze są kosmetyki bezzapachowe przebadane dermatologicznie.

Przed wyjściem na słońce czy do solarium nie można stosować kosmetyków upiększających ani perfum. 

Leki zagrażają przebarwieniami skóry

Leki również mogą wywoływać reakcje fotouczulające i fototoksyczne. Zmiany barwnikowe skóry pod wpływem promieniowania UV mogą powstać pod wpływem sulfonamidów, tetracyklin, cytostatyków, środków przeciwgrzybiczych, przeciwcukrzycowych, leków moczopędnych. Przebarwienia są trudne do usunięcia. Nieco pomaga przemywanie skóry sokiem z cytryny, niekiedy głęboki peeling u kosmetyczki.

 • Wysoka temperatura i nasłonecznienie skóry uaktywnia wirusa opryszczki
 • Nadmierna ekspozycja na słońce sprzyja również uaktywnieniem się wirusa opryszczki zwykłej wywołanej wirusem herpes simplex alegicznemu oraz bakteryjnemu i wirusowemu (opryszczkowemu) zapaleniu spojówek. 
 • Zalecenie ochrony oczu przed słońcem 

Latem należy chronić oczy okularami z filtrami zatrzymującymi szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Dla kierowców najlepsze będą blue-blockery, ze specjalnymi powłokami rozjaśniającymi pole widzenia, dla wędkarzy – szkła polaryzacyjne, które likwidują odblaski. Osoby z wadą wzroku powinny stosować szkła fotochromowe, albo nosić szkła kontaktowe z filtrem.

UWAGA! ZAGROŻENIE RAKIEM SKÓRY 

Zmiany przedrakowe

Nowotwór skóry, jak i każdy inny nie powstaje od razu – błyskawicznie. Jego inicjację poprzedzają tzw. przedrakowe zmiany skórne. Zwykle mają one swą charakterystyczną barwę, kształt, strukturę i lokalizację.

Mogą to być pieprzyki, znamiona barwne, myszki, narośla i zrogowacenie skóry, itp. Dopiero w następstwie ich rozwoju i powstają niebezpieczne dla zdrowia i życia – złośliwe czerniaki skóry i złośliwe nieczerniakowe raki skóry.

Zmianom przedrakowym sprzyjają niektóre cechy organizmu, sytuacje życiowe i przyzwyczajenia, do których można zaliczyć: długotrwałe opalanie, oparzenia słoneczne w dzieciństwie, jasna karnacja skóry, narażenie na promieniowanie jonizujące, rodzinne występowanie raka skóry, blizny i zmiany pourazowe skóry (owrzodzenia, oparzenia, przewlekłe przetoki żylne), palenie tytoniu. 

Czerniak złośliwy powstaje ze znamion barwnikowych!

Najpoważniejszym zagrożeniem zdrowia (i życia!) jest nowotwór zwany czerniakiem! Jest wysoce złośliwy i bardzo wcześnie daje przerzuty do ważnych narządów wewnętrznych – wątroby, pluc, i innych. Rozwija się wskutek niekontrolowanego, nieprawidłowego rozrostu zdegenerowanych komórek barwnikowych skóry zwanych melanocytami. 

Jak rozpoznać zagrożenie czerniakiem skóry?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinno być zwiększenie się liczby nowych znamion barwnikowych, jak też powiększenie się lub zmiana koloru i kształtu już istniejących.

Pamiętajmy, że rak występuje jako plama, grudka lub guzek o nieregularnych kształtach i czerwono-brązowej barwie. Ma asymetryczny kształt i nierówne brzegi. Ulega też nieregularnemu rozrostowi.

Charakterystyczna jest niejednolita barwa znamienia, jak tez to, że nie tylko rośnie, ale i może krwawić.

UWAGA! Z PROMIENIOWANIA ULTRAFIOLETOWEGO ORGANIZM NIE MOŻE SIĘ OCZYŚCIĆ, TAK JAK Z CHEMICZNYCH TOKSYN! 

Skutki promieniowania ultrafioletowego kumulują się w organizmie. Dlatego ochrona przed promieniami UV I CZERNIAKIEM SKÓRY jest konieczna od najmłodszych lat i powinna być prowadzona konsekwentnie przez całe życie.

Raz w roku należy kontrolować znamiona – zwłaszcza po ukończeniu 50 lat. Konieczne jest badanie oceniające rodzaj i stan znamion. Znamiona budzące wątpliwości należy usuwać.

Trzeba też ograniczać opalanie na słońcu i w solarium. 

Przebarwienia posłoneczne − jak z nimi skutecznie walczyć

Przebarwienia posłoneczne powstają wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Jednak mogą się również pojawić, gdy borykamy się z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby tarczycy i wątroby oraz zaburzenia hormonalne. Jest kilka sposobów na likwidację brązowych plam, ale wymagają one czasu.

Lato już za nami. Wiecznie spragnieni promieni słonecznych chętnie wystawiamy się na ich działanie. Niestety, długotrwałe przebywanie na słońcu powoduje zwiększoną produkcję melaniny. Na skórze powstają wówczas brązowe przebarwienia posłoneczne. Zazwyczaj są to ciemne, nieregularne plamy.

Sprawdź, jak dobierać filtr przeciwsłoneczny do rodzaju skóry!

Przebarwienia posłoneczne − kto jest narażony

Dodatkowymi czynnikami, oprócz nadmiernej ekspozycji na słońce, zwiększającymi ryzyko wystąpienia przebarwień posłonecznych są:

 • stany zapalne,
 • choroby tarczycy i wątroby,
 • zaburzenia hormonalne (także w okresie ciąży, menopauzy i andropauzy),
 • leki antykoncepcyjne, antybiotyki, niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwdepresyjne,
 • niektóre kosmetyki i perfumy (szczególnie zawierające olejek bergamotowy).

Najlepszą ochroną przed plamami posłonecznymi jest unikanie długiej ekspozycji na słońce i używanie kremów z filtrami ochronnymi zawierającymi wysoki faktor.

Jeśli na skórze już wcześniej pojawiały się przebarwienia, należy stosować preparaty przez cały rok, nie tylko w czasie letniego urlopu.

Trzeba także wyeliminować jak najwięcej czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia plam skórnych. Zaleca się także:

 • wyrównanie zaburzeń hormonalnych,
 • unikanie stosowania podczas opalania nadmiernej ilości antyperspirantów i perfum,
 • zapoznanie się z ulotką przyjmowanych leków.

Przebarwienia posłoneczne – jak się ich pozbyć

Zatrzymanie procesu powstawania plam posłonecznych nie jest proste. Zaleca się stosowanie maści i kremów zawierających substancję hamującą powstawanie melaniny. Można także aplikować specjalne kremy na przebarwienia.

Kosmetyk pod lupą: Bioliq dermo, krem rozjaśniający przebarwienia

Jak usunąć przebarwienia posłoneczne i plamy na skórze po słońcu?

 • ujednolica koloryt cery skłonnej do przebarwień,
 • odżywia i regeneruje skórę,
 • zmniejsza widoczność plamek pigmentacyjnych,
 • rozjaśnia widoczne przebarwienia oraz zapobiega powstawaniu nowych,
 • opóźnia procesy starzenia,
 • działa regenerująco, odżywczo i nawilżająco.

ZAMÓW ONLINE>>

Usuwanie przebarwień po słońcu najlepiej rozpocząć w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze oddziaływanie promieni słonecznych na skórę. W trakcie leczenia należy ograniczyć do minimum czas przebywania na słońcu.

Plamy posłoneczne – czy da się je trwale usunąć

Innym sposobem na pozbycie się plam posłonecznych jest chemiczne złuszczanie naskórka. Peeling na przebarwienia sprawdza się zazwyczaj w przypadku niewielkich i płytkich zmian. Zabieg trwa od 2 do 5 dni, a jego zakres i stężenie substancji aktywnych dobiera lekarz.

W leczeniu plam na skórze wykorzystywana jest również mikrodermabrazja, terapia laserem oraz impulsowym źródłem światła

Po wszystkich zabiegach usuwających plamy posłoneczne trzeba unikać:

 • mocnego makijażu,
 • silnych środków myjących lub pielęgnujących skórę,
 • przebywania na słońcu.

Pamiętajmy również o nawilżaniu skóry.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy? Domowe sposoby i leczenie specjalistyczne

Przebarwienia na twarzy to nieestetyczny i wstydliwy problem, który nie zawsze można zatuszować makijażem. Najczęściej plamy pojawiają się po ekspozycji na słońce, po trądziku, a także w wyniku zmian hormonalnych. Na szczęście większość przebarwień na twarzy można skutecznie usunąć zabiegami kosmetycznymi lub domowymi sposobami.

Przebarwienia na twarzy częściej pojawiają się u kobiet, zwłaszcza tych, które zmagają się z trądzikiem, mają cerę wrażliwą lub naczynkową. Wbrew pozorom nie jest to problem jedynie nastolatków w okresie dojrzewania, ponieważ wszelkie zmiany w pigmentacji skóry mogą pojawić się w każdym wieku i pod wpływem wielu czynników.

Przyczyny przebarwień na twarzy

Przebarwienia na twarzy pojawiają się z różnych przyczyn. Mogą być one wynikiem zaburzenia poziomu melaniny – ciemnego barwnika skóry, który jest produkowany przez melanocyty (komórki barwnikowe) znajdujące się w warstwie podstawnej naskórka.

Jej nierównomierne rozmieszczenie powoduje, że na skórze twarzy pojawiają się ciemniejsze plamy. Często obserwuje się je po ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ emitowane przez nie promieniowanie ultrafioletowe (UV) pobudza komórki barwnikowe do produkcji melaniny.

Podobny problem występuje po skorzystaniu z solarium.

Plamy na twarzy często są spowodowane zmianami skórnymi, które pojawiły się w przebiegu trądziku młodzieńczego, pospolitego lub różowatego, a także innych chorób dermatologicznych. Przebarwienia potrądzikowe są zlokalizowane w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się pryszcze. Najczęściej są to czoło, policzki i broda.

Przebarwienia na twarzy są związane także z niektórymi chorobami (nadczynnością nadnerczy, schorzeniami wątroby), predyspozycjami genetycznymi, zmianami hormonalnymi, naturalnym starzeniem się skóry (plamy starcze), przyjmowaniem niektórych leków, stosowaniem kosmetyków i produktów do pielęgnacji, które zawierają substancje fotouczulające, a także miedź, złoto lub srebro.

You might be interested:  Róża – przyczyny, objawy, leczenie choroby skóry u dzieci i dorosłych

Przebarwienia na twarzy w ciąży

Przebarwienia na twarzy w ciąży mają postać brązowych lub szarych plam o różnej wielkości i nieregularnym kształcie. Zlokalizowane są głównie na czole, policzkach, podbródku i nad górną wargą. Jest to tzw.

ostuda lub melasma, która powstaje w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety po zapłodnieniu.

Pod wpływem hormonów komórki produkujące melaninę pracują szybciej, dlatego wystarczy niewielka ilość słońca, aby pojawiły się przebarwienia na twarzy.

Przebarwienia na twarzy po trądziku

Czerwone przebarwienia na twarzy po trądziku pojawiają się u osób, które nie leczyły choroby lub przeprowadzały nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, w wyniku których doszło do trwałego uszkodzenia skóry. Najczęściej popełnianym błędem jest mechaniczne usuwanie wyprysków, przez co powstają rany i blizny przekształcające się po czasie w przebarwienia potrądzikowe.

Stan zapalny skóry, który towarzyszy zmianom trądzikowym, zaburza proces produkcji melaniny. Nadmiar barwnika zbiera się w miejscu pryszczy i manifestuje się czerwonymi, a niekiedy brunatnymi plamami. Przebarwienia po trądziku są widoczne wyłącznie w miejscu, gdzie były obecne krosty i grudki.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Większość przebarwień na twarzy można skutecznie usunąć. Pierwszym krokiem jest wizyta w poradni dermatologicznej. Lekarz dokładnie oceni plamy i ogólny stan skóry, a także dobierze odpowiednią metodę rozjaśnienia przebarwień. Zabiegi wykonuje się w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów pozbycia się przebarwień na twarzy jest laseroterapia. Pod wpływem promieniowania i temperatury melanina jest rozbijana i traci swoje właściwości pigmentacyjne. Innym zabiegiem jest peeling chemiczny środkami złuszczającymi i wybielającymi, a także krioterapia, czyli działanie na komórki barwnikowe bardzo niską temperaturą.

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy są skuteczne w przypadku niewielkich plam, a przy bardziej rozległych i ciemniejszych zmianach są wsparciem profesjonalnej terapii.

Ważnym elementem jest odpowiednia pielęgnacja cery przy pomocy dermokosmetyków, które zawierają substancje wpływające na aktywność komórek barwnikowych, są hipoalergiczne i pozbawione szkodliwych składników.

Powinny ponadto znaleźć się w nich składniki, które regenerują i ochraniają wrażliwą skórę:

 • pantenol – substancja posiadająca właściwości łagodzące,
 • witamina E – substancja przyspieszająca regenerację naskórka i poprawiająca ogólny wygląd cery,
 • oleje roślinne i masło shea – składniki odbudowujące warstwę lipidową naskórka, która chroni przed uszkodzeniami.

Sposób na przebarwienia na twarzy to także odpowiednie nawilżenie i zabezpieczenie cery przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Twarz należy rano delikatnie umyć właściwie dobraną emulsją, po czym nałożyć krem nawilżający.

Podczas wieczornej pielęgnacji można sobie pozwolić na krem o bardziej odżywczym działaniu, który uzupełni warstwę lipidową i przyspieszy regenerację.

Przebarwienia posłoneczne – na twarzy, na plecach, usuwanie, leczenie

Przebarwienia słoneczne to rodzaj zmian skórnych na twarzy lub ciele, które wywołuje nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne.

Z przebarwieniami posłonecznymi może mieć do czynienia każdy, choć niedoskonałość ta dotyka przede wszystkim osoby o ciemnej karnacji – mają one większą ilość melanocytów w skórze, które są w stanie produkować więcej melaniny (barwnika).

Na przebarwienia słoneczne dużo bardziej narażone są także kobiety – to ze względu na częstsze zmiany hormonalne w organizmie, które uwrażliwiają skórę na słońce i powodują zaburzenia w jej pigmentacji.

Przebarwienia posłoneczne – objawy

Przebarwienia posłoneczne to ciemne (brązowe) nierównomierne plamki na twarzy, zlokalizowane najczęściej w okolicy czoła, policzków, brody i ust.

Plamy po słońcu mogą jednak pojawić się także na skórze ciała – w szczególności na dłoniach i dekolcie.

Zdarza się, że przebarwienia znajdują się płytko pod skórą i znikają samoistnie po jednym lub kilku sezonach, jednak zazwyczaj przebarwienia są zlokalizowane w głębszych warstwach skóry, przez co ich usuwanie jest dużo trudniejsze.

Przebarwienia posłoneczne – przyczyny

Predyspozycje do powstawania plam posłonecznym uzależnione są od indywidualnej wrażliwości skóry na słońce. Gdy jedni mogą opalać się równomiernie, u innych melanina może rozkładać się nierówno, tworząc przebarwienia i plamy.

W wyniku promieniowania słonecznego, promienie ultrafioletowe przenikają przez naskórek, pobudzając do działania melanocyty – komórki pigmentacyjne skóry. Nadmierne i intensywne opalanie może sprawić, że niektóre z melanocytów ulegną uszkodzeniu i zaczną produkować większe ilości melaniny.

Hiperpigmentacja, czyli miejscowe nagromadzenie melaniny, może doprowadzić do powstania małych, czasem rozlanych i okrągłych plam na skórze.  

Przebarwienia posłoneczne – leczenie

Metodę usuwania przebarwień dobiera się w zależności od ich lokalizacji, wielkości i głębokości.

Najczęściej możemy spotkać się z leczeniem przebarwień posłonecznych przy pomocy złuszczania mechanicznego (peelingi medyczne), mezoterapii, mikrodermabrazji czy zabiegów laserowych.

W tym przypadku bardzo ważna jest także profilaktyka i zabezpieczanie skóry przed nawracaniem zmian pigmentacyjnych przy pomocy odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

Polecane zabiegi w leczeniu przebarwień posłonecznych:

Salipeel Lic Peeling chemiczny Yellow Peel Ferulac Peel Whitening Mikrodermabrazja Hydrafacial Cosmelan Maska Skin Feet Peeling Refresh Peeling Retises CT Mikrodermabrazja Hydrafacial z kompleksem wybielajacym Peeling medyczny PRX Discovery Pico PicoSureLaser Cutera Excel V+ Genesis VTerapia światłem LED

Przebarwienia skóry po opalaniu. Jak pozbyć się problemu?

Latem na naszej skórze mogą występować przebarwienia i ciemne plamy. Skąd się biorą i dlaczego pojawiają się po opalaniu? W jaki sposób można się ich pozbyć? Na te pytania odpowiada lekarz medycyny estetycznej.

Przebarwienia posłoneczne najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, plecach, dekolcie i ramionach. To miejsca, w których skóra jest najbardziej narażona na skutki nadmiernej ekspozycji na słońce. Przyczyną ich powstawania są zaburzenia czynności melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, chroniącej głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Przyzwyczajona do produkcji dużej ilości melaniny skóra wytwarza barierę ochronną w postaci przebarwień. W ten sposób nasz organizm zabezpiecza się przed koniecznością jej ponownego produkowania w razie dalszego wystawienia na działanie słońca.

 • Przebarwienia słoneczne różnią się wielkością, intensywnością koloru, miejscem występowania oraz przyczyną powstania. Najczęściej spotykanymi rodzajami przebarwień są:
 • –    piegi, widoczne na twarzy, ramionach, dekolcie, czy plecach,
 • –    plamy soczewicowate, występujące najczęściej na zewnętrznej części dłoni i twarzy, spowodowane wieloletnią ekspozycją skóry na słońce, których wielkość odpowiada rozmiarom ziarenek soczewicy,
 • –    melasma – przebarwienia występujące pojedynczo lub w skupiskach na czole, skroniach i wokół ust, występujące, ze względów hormonalnych, najczęściej u kobiet,
 • –    melanoza Riehla, czyli małe plamki na twarzy lub dekolcie, powstające w wyniku działania promieni słonecznych w połączeniu z fotouczulającymi kosmetykami.
 • Szczególnie narażone na występowanie przebarwień skórnych są osoby, u których już wcześniej występowały tego typu zmiany lub pojawiły się one historycznie u członków rodziny.
 • Dodatkowo, w grupie ryzyka znajdują się kobiety w trakcie trwania zmian hormonalnych – również w okresie stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Na negatywne skutki działania promieniowania UV narażone są także osoby, stosujące antybiotyki, leki rozkurczające, przeciwzapalne i psychotropowe. Mogą one mieć właściwości fotouczulające. Co ciekawe, do tej grupy zaliczają się także zioła, np. rumianek i dziurawiec oraz niektóre kosmetyki na bazie alkoholu.

Unikać ekspozycji na słońce zdecydowanie powinny osoby, które niedawno wykonywały zabiegi kosmetyczne, ze szczególnym uwzględnieniem laseroterapii.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie skóry przed pojawieniem się przebarwień jest stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Wybierając preparat należy upewnić się, że nie zawiera on substancji chemicznych, a bazuje na wodzie.

Co istotne, kosmetyki ochronne trzeba nałożyć na skórę co najmniej 30 minut przed wyjściem na słońce, a w przypadku dłuższej ekspozycji na słońce, na przykład w czasie wakacyjnego wypoczynku i korzystania z kąpieli, co kilka godzin powtarzać aplikację.

W profilaktyce przebarwień najważniejsza jest odpowiednia ochrona i obserwowanie swojego organizmu. Pamiętajmy, że nie każdy jest w równym stopniu narażony na fotostarzenie skóry, jednak każdy może o nią odpowiednio zadbać.

Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka, warto przykładać szczególną uwagę do stosowania preparatów z wysokim filtrem UV. Gdy przebarwienia wystąpią, najlepiej skontaktować się ze specjalistą i dobrać odpowiedni program terapii.

Jest wiele sposobów walki z przebarwieniami. W wyrównywaniu kolorytu skóry pomóc mogą kremy i maści zmniejszające widoczność plam i blokujące syntezę melaniny. Tego typu preparaty aplikuje się bezpośrednio na ciemniejsze miejsca, pamiętając o regularności stosowania i odpowiednim doborze kremu, maści lub serum do rodzaju naszej skóry.

Istnieją także domowe sposoby radzenia sobie z przebarwieniami skóry. Najczęściej stosowanymi są maseczki z wody i łyżki sody, sok z cytryny, żel aloesowy, plastry ogórka lub ziemniaka, czy pasta z miodu i migdałów.

Najskuteczniejszym i jednocześnie najbardziej bezpiecznym sposobem likwidacji głębokich przebarwień jest laseroterapia. Podczas zabiegów z wykorzystaniem pikosekundowego impulsu barwnik rozbijany jest w pył.

You might be interested:  Jak postępować z alkoholikiem?

Wiązka trafia bezpośrednio w miejsce przebarwienia, pozostawiając tkanki nietknięte.

Tego typu zabiegi najlepiej wykonać w okresie jesienno-zimowym, ponieważ musi upłynąć kilka miesięcy od ekspozycji skóry na słońce.

Przebarwienia słoneczne – czyli jak nie dopuścić do powstawania plam na twarzy?

Przebarwienia słoneczne to bardzo częsty efekt uboczny długotrwałego opalania się na słońcu bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Dobra wiadomość jest taka, że możemy im skutecznie zapobiec, jeśli będziemy pielęgnować swoją skórę w odpowiedni sposób.

Podpowiadamy zatem, jak nie dopuścić do powstania nieestetycznych plam na twarzy!

Jak powstają przebarwienia posłoneczne?

Podczas ekspozycji na słońce szkodliwe promienie UV przenikają przez naskórek, gdzie stymulują do działania melanocyty, czyli komórki pigmentacyjne skóry.

W wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce niektóre z melanocytów mogą ulec trwałym zaburzeniom, przez co w procesie melanogezy zaczną wydzielać duże ilości melaniny. Miejscowe nagromadzenie melaniny, nazywane hiperpigmentacją, doprowadza do powstania plam posłonecznych na skórze o małej wielkości i okrągłym kształcie.

Wraz z upływem czasu, a tym samym postępującym procesem starzenia się komórek skóry, ryzyko zjawiska hiperpigmentacji wzrasta i zaczyna obejmować te partie ciała, które mają najczęstszy kontakt ze słońcem – brązowe plamy mogą pojawić się zarówno na twarzy, jak i szyi, grzbietach rąk czy dekolcie.

Na ciemne plamy na twarzy od słońca narażone są szczególnie kobiety, które mają do czynienia ze zmianami hormonalnymi w swoim organizmie np. w czasie ciąży, menopauzy czy przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.

Przebarwienia po słońcu – jak się chronić przed brązowymi plamami na twarzy?

Aby uniknąć problemu plam na twarzy po opalaniu, musimy bardzo dużo uwagi poświęcić na dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, które ochronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

* Podczas opalania powinniśmy stosować kosmetyki z wysokimi filtrami – osoby z jasną karnacją powinny szukać preparatów do opalania z filtrem SPF 50 np. krem przeciwsłoneczny Vichy Idéal Soleil, zaś osoby o ciemniejszej skórze mogą zdecydować się na nieco mniejszy filtr SPF 30.

* Wybierajmy te kosmetyki, które zawierają filtry ochronne UVA i UVB. Pamiętajmy, że to właśnie promienie UVA odpowiadają za zaburzenia pigmentacji na skórze, a tym samym ciemne plamy na twarzy.

*Kosmetyki do opalania należy aplikować na skórę na około 30 min przed wyjściem na słońce – w ten sposób ich składniki będą miały szansę skutecznie wchłonąć się w naszą skórę.

*Aplikację kremów przeciwsłonecznych powinniśmy powtarzać co ok. 1,5-2 godziny oraz po każdym wyjściu z wody.

*Jeżeli chcemy uniknąć przebarwień na twarzy od słońca powinniśmy też unikać długotrwałego opalania się w pełnym słońcu – na opalanie najlepiej decydować się po południu, gdy natężenie promieniowania słonecznego jest już nieco słabsze.

Pamiętajmy też o tym, by kosmetyki przeciwsłoneczne, które stosujemy na twarzy były również odpowiednio dostosowane do rodzaju naszej skóry. Osoby ze skórą normalną, suchą lub mieszaną powinny stosować lekkie kremy ochronne, podczas gdy osoby ze skórą tłustą, łojotokową i trądzikową nieobciążające skóry żelowe emulsje.

Plamy od słońca na twarzy – jak się ich pozbyć?

Co zrobić z przebarwieniami słonecznymi, które już znajdują się na naszej twarzy lub ciele? Istnieje kilka sprawdzonych metod na ich usunięcie. Możemy spróbować je rozjaśnić przy pomocy specjalistycznych preparatów, które znajdziemy w aptece lub zdecydować się na ich usunięcie w gabinecie dermatologicznym.

Popularną metodą pozbywania się plam na twarzy są peelingi medyczne, mikrodermabrazja lub leczenie laserowe.

Możemy też postarać się złuszczać skórę domowymi sposobami, jeśli jednak nie przyniesie to żadnego rezultatu, warto wybrać się z wizytą do specjalisty, który pomoże nam dobrać odpowiednią metodę walki z przebarwieniami słonecznymi.

Zespół Vichy

piątek 21 kwietnia 2017

Plamy po opalaniu – skąd się biorą przebarwienia słoneczne i jak je usunąć?

Zakochania i towarzyszących mu motyli w brzuchu doświadczamy przeważnie świadomie, ale… czy zwracaliście kiedyś uwagę, jak odczuwa ten stan wasza skóra? „Skóra odzwierciedla nie tylko cierpienie i stres. Uwidoczniają się na niej również pozytywne emocje (…)” – pisze w swojej książce „Skóra. Fascynująca historia” – niemiecka dermatolożka Yael Adler.

Zakochania i towarzyszących mu motyli w brzuchu doświadczamy przeważnie świadomie, ale… czy zwracaliście kiedyś uwagę, jak odczuwa ten stan wasza skóra? „Skóra odzwierciedla nie tylko cierpienie i stres. Uwidoczniają się na niej również pozytywne emocje” – pisze w swojej książce „Skóra. Fascynująca historia” niemiecka dermatolożka Yael Adler.

„Miłość różowi nam policzki i wprawia w ruch hormony – u mężczyzn testosteron, u kobiet estrogen. U panów efektem zakochania wraz z jego seksualnymi aspektami jest gęstszy zarost na twarzy, owłosienie ciała, a także wysokie czoło i naturalna tonsura. U pań – jędrne ciało, piękna skóra i błyszczące włosy.

Stan zakochania opóźnia pojawienie się zmarszczek. Szczęśliwi mają też niższy poziom hormonów stresu, a ich skóra wygląda zdrowo. Oksytocyna wydzielana podczas pieszczot wprawia partnerów w doskonały nastrój. Ludzie, którym się dobrze wiedzie w miłości, promienieją szczęściem i doskonale to po nich widać.

W każdym wieku.” Brzmi przekonująco! Zacytowany fragment pochodzi z rozdziału „Zakochanie i szczęście” (Yael Adler, „Skóra. Fascynująca historia”, Wydawnictwo Feeria). W nawiązaniu do tego, o czym pisze Adler zadaliśmy kilka pytań polskiemu ekspertowi w dziedzinie dermatologii, dr Bartoszowi Pawlikowskiemu.

Czy po skórze jest Pan w stanie poznać ludzi szczęśliwych? Osoba będąca w równowadze emocjonalnej, szczęśliwa ma zawsze ładniejszą cerę.

Wynika to z ogólnego dobrego samopoczucia psychicznego oraz równowagi hormonalnej oraz neuroendokrynnej. Mechanizm takiego stanu jest bardzo złożony. Z kolei cera osób w stresie jest zwykle poszarzała, obsypana pryszczami, łojotokowa.

Przedłużający się stres może nawet doprowadzić do powstania przewlekłego trądziku i to niezależnie od wieku.

Jak na skórę działa oksytocyna? Oksytocyna nie ma bezpośredniego wpływu na skórę, chociaż pomaga np. w leczeniu trudno gojących się ran. Wpływa natomiast na zachowanie oraz wrażliwość emocjonalną.

Nie bez powodu, największe jej stężenie obserwujemy w organizmie kobiety w czasie porodu, kiedy stymuluje macicę do skurczów oraz pomaga jej przejść przez ten trudny proces. Hormon wzmacnia też więź emocjonalną z dzieckiem, a w kontekście udanego życia seksualnego, także z partnerem (to dlatego kobiety w wyniku udanego pożycia łatwiej i szybciej się angażują).

Ciekawostką jest wpływ oksytocyny na proces regeneracji oraz obniżenia poziomu stresu, a więc również kortyzolu. Oksytocyna pomaga poprawić jakość snu.

Czy testosteron ten sam, który odpowiada za większy zarost jest zarazem przyczyną łysienia?  Może nie warto się tak zakochiwać? Jak wszystkie hormony, tak testosteron ma swoje prawidłowe stężenia. Zbyt wysokie powoduje wypadanie typu męskiego, również u kobiet.

Jest to przerzedzenie włosów na szczycie głowy spowodowane pośrednim wpływem testosteronu na mieszki włosowe. Jednak trzeba mieć na uwadze, że dotyczy to jedynie włosów na głowie. Mężczyźni z wysokim poziomem tego hormonu mają zwykle nadmiernie owłosione ciało: klatkę piersiową, plecy, ręce i nogi. Miłość, czy włosy..

? Na to pytanie niestety nie odpowiem J

Czemu policzki zakochanych kobiet są często zaróżowione? Odpowiada za to odruch naczynioruchowy – to zjawisko gwałtownego rozszerzania się drobnych naczyń w skórze pod wpływem różnych emocji (i zmiennych temperatur). Za zaróżowione policzki odpowiada głównie układ przywspółczulny. Pozytywne emocje powodują jego aktywację, co przekłada się na rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Czy zdarzyło się Panu, że skóra pacjenta lub pacjentki poprawiła się na skutek zakochania lub uprawianego seksu? Oczywiście! Niejednokrotnie pytam pacjentki o życie uczuciowe, gdy widzę poprawę w stanie skóry, a wiem, że leki nie mogły zadziałać tak szybko. Jako lekarz potwierdzam, to działa!

Dr Bartosz Pawlikowski, lekarz dermatolog, przyjmuje w łódzkiej Klinice Medevac Pawlikowski.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *