Jak zapobiegać chorobie wieńcowej?

Choroba wieńcowa to jedno z najgroźniejszych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, które jest najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. Jej konsekwencje są bardzo poważne dla zdrowia – zazwyczaj prowadzi do dusznicy piersiowej lub zawału.

Główną przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca, która rozwija się w wyniku tworzenia się złogów cholesterolu odkładających się w tętnicach i utrudniających przepływ krwi. To z kolei prowadzi do niedokrwienia mięśnia sercowego.

Na chorobę wieńcową wpływ ma wiele czynników, które można ograniczyć poprzez zmianę stylu życia. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku dieta. Powinny znaleźć się w niej produkty, które wzmacniają serce i oczyszczają tętnice ze złogów.

Zakazane są natomiast produkty podwyższające poziom cholesterolu i ciśnienia we krwi oraz przyczyniające się do otyłości lub cukrzycy. Co zatem można jeść, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienie choroby wieńcowej? Podpowiadamy.

Zdjęcie Jak zapobiegać chorobie wieńcowej?

Jak zapobiegać chorobie wieńcowej? /©123RF/PICSEL

Wideo

To prawdopodobnie najzdrowsze smarowidło do chleba! © 2014 Associated Press

Zdjęcie Jak zapobiegać chorobie wieńcowej?

Zwężenie tętnicy /©123RF/PICSEL

Choroba wieńcowa, inaczej choroba niedokrwienna serca, to zespół objawów klinicznych wynikających z niedostatecznego ukrwienia i zaopatrzenia mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze. Jest to zazwyczaj spowodowane zwężeniem, a czasem nawet zamknięciem, świata tętnic wieńcowych.

Najczęstszą przyczyną tego stanu jest miażdżyca, czyli tworzenie się blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń wieńcowych. Bardzo rzadko za chorobę niedokrwienną serca mogą odpowiadać inne schorzenia, np. wady serca, niedokrwistość, niewydolność oddechowa, choroba reumatyczna czy kiła.

Ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej zwiększają takie czynniki jak nieodpowiednia dieta, podwyższony poziom cholesterolu, otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy palenie papierosów.

Występują dwa typy choroby wieńcowej – przewlekły i ostry. Charakterystycznym objawem tego pierwszego jest dławicowy ból w klatce piersiowej wywołujący uczucie gniecenia lub palenia za mostkiem. Pojawia się w czasie wysiłku i ustępuje w spoczynku. Może też wystąpić pod wpływem stresu, zimna lub po obfitym posiłku.

Towarzyszą mu duszności, płytki oddech i osłabienie. Gdy dolegliwości pojawiają się nawet po niewielkim wysiłku lub w czasie spoczynku, można podejrzewać ostrą chorobę wieńcową. Jeśli ból jest silny, trwa ponad 20 minut oraz występują takie objawy jak duszności, uczucie lęku i pocenie się, może świadczyć o zawale serca.

Czasem choroba nie daje żadnych symptomów, a jej pierwszym objawem jest nagła śmierć sercowa.

Zdjęcie Jak zapobiegać chorobie wieńcowej?

Produkty bogate w kwasy omega-3 /©123RF/PICSEL

Produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe

Aby uniknąć choroby wieńcowej, w diecie powinno ograniczyć się produkty, które sprzyjają otyłości i zwiększaniu się poziomu cholesterolu we krwi. Należą do nich artykuły spożywcze bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, np.

mięso (zwłaszcza czerwone), wędliny i inne przetwory mięsne, tłusty nabiał, masło, smalec czy słonina.

Zamiast nich powinno się sięgać po żywność obfitującą w nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli tłuste ryby morskie (łosoś, sardynki, makrelę, tuńczyka), orzechy, awokado i oleje roślinne (oliwę z oliwek, olej rzepakowy czy słonecznikowy).

Kwasy omega-3 i omega-6 poprawiają kondycję naczyń krwionośnych oraz obniżają poziom „złego” cholesterolu i podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu. Szczególnie powinno się też unikać kwasów tłuszczowych trans, które powstają w wyniku uwodornienia olejów roślinnych. Występują w utwardzanych margarynach, wyrobach cukierniczych czy fast foodach.

Jak najwięcej warzyw i owoców

W diecie zmniejszającej ryzyko chorób serca powinny dominować warzywa i owoce. Zawierają dużo błonnika, składników mineralnych oraz antyoksydantów, które korzystnie wpływają na układ krwionośny.

Aby ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej, warto sięgać zwłaszcza po rośliny strączkowe (zawierają białko i fitosterole obniżające stężenie cholesterolu), zielone warzywa liściaste (bogate w foliany zapobiegające miażdżycy) czy pomidory (źródło likopenu i potasu obniżającego ciśnienie). Korzystnie na układ sercowo-naczyniowy działają też jabłka (o działaniu przeciwzapalnym i przeciwzakrzepowym), a także jarmuż i buraki (rozszerzają naczynia krwionośne i usprawniają przepływ krwi). Zaleca się też spożywanie czosnku, awokado, granatu i aronii, które obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Zdjęcie Jak zapobiegać chorobie wieńcowej?

Ostropest plamisty /©123RF/PICSEL

Błonnik ma szczególnie korzystny wpływ na układ krążenia. Oprócz warzyw i owoców obfitują w niego również produkty zbożowe z pełnego ziarna, takie jak pełnoziarniste pieczywo i makarony, brązowy ryż, grube kasze, płatki owsiane i otręby.

Błonnik poprawia przemianę materii i wspomaga trawienie, a także reguluje wchłanianie cholesterolu i obniża jego poziom we krwi. Może też zapobiegać przybieraniu na wadze i otyłości, która jest jednym z czynników mogących prowadzić do choroby wieńcowej.

Aby zminimalizować jej ryzyko, powinno ograniczyć się spożywanie cukrów prostych, a więc słodyczy, jasnego pieczywa i słodkich napojów.

Zioła i przyprawy obniżające poziom cholesterolu

Dbając o serce i układ krążenia, należy też zwrócić uwagę na podaż soli w diecie. Powinno ograniczać się jej spożycie, gdyż zawarty w niej sód powoduje wzrost ciśnienia we krwi, co może prowadzić do nadciśnienia. W ciągu doby można spożyć do 5 g soli kuchennej.

You might be interested:  Jak Sciagnac Dziecku Katar Z Zatok?

Przygotowując posiłki, warto sięgać za to po inne przyprawy, które mogą przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu. Należy tu wymienić ziele angielskie, kurkumę, goździki, imbir czy cynamon.

Warto także pić napary i herbaty z ziół, takich jak kozieradka pospolita, ostropest plamisty, pokrzywa, suszone kwiaty lipy, liście łopianu czy ziele karczocha pospolitego.

Choroba niedokrwienna serca profilaktyka – 10 porad jak dbać o serce

Jak zapobiegać chorobie wieńcowej?

Choroba niedokrwienna serca, zwana również chorobą wieńcową, jest obok cukrzycy i nadciśnienia jedną z chorób cywilizacyjnych. Jakie są jej przyczyny, jak można jej zapobiegać i kto jest na nią najbardziej narażony?

Czym jest choroba niedokrwienna serca? 

Choroba niedokrwienna serca, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się przewlekłym niedotlenieniem i niedożywieniem komórek mięśnia sercowego. Wyobraź sobie, że w tej chorobie Twoje serce dusi się, ponieważ dostaje za mało krwi w stosunku do tego, ile potrzebuje.

Jakie są przyczyny choroby niedokrwiennej serca?

Przyczyn choroby niedokrwiennej serca może być wiele, natomiast głównym powodem jest miażdżyca tętnic wieńcowych, która jest odpowiedzialna za 80% przypadków tej choroby.

Szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest obecnie obniżanie się wieku chorujących pacjentów! Tak jak każde schorzenie układu krążenia, choroba niedokrwienna serca niesie ze sobą poważne konsekwencje – od upośledzenia sprawności fizycznej, po konieczność rezygnacji z pracy aż po przedwczesną śmierć.

Przewlekła choroba niedokrwienna serca:

10 porad, dzięki którym wygrasz z chorobą

Zastanawiasz się jak zapobiegać wtórnej chorobie niedokrwiennej serca? Choroba niedokrwienna serca jest w większości przypadków schorzeniem przewlekłym, natomiast wczesne wykrycie i wdrożenie profilaktyki, czyli prewencja wtórna choroby niedokrwiennej serca, zmniejszy częstość powikłań i nawrotów choroby.

Dzięki profilaktyce oraz stosowaniu odpowiednich lekarstw zahamujesz postęp zmian chorobowych i zapobiegniesz zawałowi serca.

1. Zamień boczek na warzywa

W obraz kuchni polskiej wpisują się dania tłuste, ciężkie i kaloryczne – to źle! Aby zapobiec przewlekłej chorobie niedokrwiennej serca, weź przykład z mieszkańców południa Europy i wprowadź dietę śródziemnomorską. Stwierdzono, że Grecy i Włosi żyją dłużej niż pozostali Europejczycy, ponieważ ich jadłospis obfituje w warzywa, owoce, ryby i oliwę z oliwek oraz zawiera bardzo mało tłuszczów zwierzęcych.

2. Rzuć palenie!

Choroba niedokrwienna serca wymaga bezwzględnego rzucenia palenia papierosów.

Badania pokazały, że…

Palenie tytoniu zwiększa dwukrotnie ryzyko wystąpienia zawału serca!

Dlaczego? Nikotyna zwęża naczynia krwionośne, a tlenek węgla może spowodować naruszenie ich wewnętrznej warstwy i sprawić, że będą bardziej podatne na miażdżycę.

3. Ruszaj się

Jeśli masz przewlekłą chorobą niedokrwienną serca, nie powinieneś korzystać z siłowni. Nie jest wskazane wstrzymywanie oddechu ani gwałtowne i wysiłkowe wykonywanie ćwiczeń, które mogą powodować ból w klatce piersiowej. Nie znaczy to jednak, że w ogóle powinieneś rezygnować z ruchu! Prewencja wtórna choroby niedokrwiennej serca zakłada, że w ćwiczeniach najważniejszy jest umiar.

Jak zapobiegać chorobie wieńcowej?

Niewielka dawka sportu 3 razy w tygodniu:

  • pozwoli Ci utrzymać prawidłową wagę ciała
  • ureguluje ciśnienie krwi
  • ograniczy rozwój miażdżycy i cukrzycy
  • obniży krzepliwość krwi
  • poprawi krążenie krwi i metabolizm całego ciała
  • zmniejszy stres

4. Kontroluj cholesterol

Podstawową przyczyną powstawania miażdżycy tętnic mięśnia sercowego jest zbyt wysoki poziom złego cholesterolu (LDL), który jest związany z nieprawidłową dietą, nadwagą oraz stosowaniem różnego rodzaju używek takich jak papierosy i alkohol. Tworzenie się blaszek miażdżycowych zmniejsza przepływ krwi w sercu, a także zwiększa prawdopodobieństwo powstawania złowrogich zakrzepów.

Przynajmniej raz na pół roku rób badania okresowe, które będą określać u Ciebie poziom złego (LDL) i dobrego (HDL) cholesterolu, czyli tak zwany lipidogram. Pamiętaj, że utrzymanie cholesterolu w normie zmniejsza ryzyko powikłań choroby niedokrwiennej serca.

5. Mierz ciśnienie

Zaopatrz się w dobry ciśnieniomierz, gdyż prędzej czy później Ci się przyda. Miej się na baczności, jeśli Twoje ciśnienie wynosi powyżej 140/90 mmHg. Stwierdzono, że u osób z nadciśnieniem tętniczym istnieje zwiększone ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.

Jak zapobiegać chorobie wieńcowej?

6. Kontroluj stres

Depresja będąca wynikiem przewlekłego stresu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej od półtora do nawet prawie pięciu razy! Dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak i po zawałach serca.

Jeśli chcesz poznać sposoby walki ze stresem, to przeczytaj ten artykuł.

7. Dbaj o odpowiednią ilość snu

Trzymaj się optymalnej ilości snu, która powinna wynosić 6 – 8 godzin w ciągu doby. Jeśli nie będziesz spał ani krócej, ani dłużej, ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowych będzie naprawdę małe.

You might be interested:  Jaki Katar Przy Ząbkowaniu?

8. Pilnuj leków!

Zdiagnozowana przewlekła choroba niedokrwienna serca wymaga ciągłego leczenia, a podstawą jest kwas acetylosalicylowy oraz leki obniżające poziom cholesterolu. Dużym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca jest cukrzyca i nadciśnienie, dlatego aby mieć te choroby pod kontrolą, stosuj się do zaleceń lekarza.

Jak zapobiegać chorobie wieńcowej?

9. Korzystaj z akcji profilaktycznych

W dużych miastach Polski, takich jak Warszawa, Łódź, Wrocław czy Białystok, raz na pół roku studenci uczelni medycznych przeprowadzają akcje profilaktyczne dotyczące nadciśnienia i cukrzycy. Podczas takich wydarzeń możesz za darmo zbadać poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie i zrobić analizę składu ciała.

Szczególnie polecam Ci to ostatnie badanie, gdyż dzięki niemu dowiesz się, jaką masz zawartość tkanki tłuszczowej, sprawdzisz masę mięśni, określisz wiek metaboliczny i zawartość wody w organizmie. Tych badań nie wykonasz w gabinecie lekarskim, a warto je zrobić, ponieważ dają one ogólny obraz stanu zdrowia.

10. Ucz się

Edukuj się, jeśli jesteś mężczyzną. Chroń swojego partnera, jeśli jesteś kobietą. W Polsce nadal utrzymuje się duża różnica pomiędzy długością życia mężczyzn i kobiet. Mimo prewencji wtórnej choroby niedokrwiennej serca to właśnie mężczyźni są bardziej podatni na zawały serca.

Na czynniki, takie jak płeć, wiek czy obciążenia rodzinne, nie możesz wpłynąć. W przewlekłej chorobie niedokrwiennej serca skup się na aspektach, nad którymi możesz zapanować.

Choroba wieńcowa serca,objawy,przyczyny,leczenie – dowiedz się więcej

Choroba wieńcowa to najczęstsza choroba układu krążenia. Często jest powodem nagłych zgonów, gdyż w konsekwencji prowadzi do zawału serca. Chcesz wiedzieć, czy znajdujesz się w grupie ryzyka? Zobacz, jak rozpoznać objawy i jak ją leczyć. Zadbaj o siebie wcześniej!

Jak zapobiegać chorobie wieńcowej? Produkt, który może Cię zainteresować: Ciśnieniomierz Diagnostic ProAfib

Ciśnieniomierz DiagnosticPro Afib Osoby z migotaniem przedsionków posiadają pięciokrotnie wyższe ryzyko Wczesna diagnoza migotania przedsionków i odpowiednie leczenie znacząco redukuje ryzyko udaru.

Zalety Wykrywa migotanie przedsionków – wczesna diagnoza migotania przedsionków redukuje ryzyko udaru Innowacyjna Sygnalizuje błędnie założony mankiet i ruch ciała podczas pomiaru –  te dwa wska W zestawie uniwersalny mankiet na ramię , rozmiar 22-42 cm Zasilacz w zestawie…

Choroba wieńcowa – przyczyny

Choroba wieńcowa czyli choroba niedokrwienna serca związana jest ze zwężeniem bądź zatkaniem tętnic wieńcowych doprowadzających krew do serca. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest miażdżyca, czyli osadzanie się blaszek miażdżycowych w ścianach tętnic. Tym samym tworzące się zwężenia ograniczają dopływ krwi do serca.

Niekiedy nawet dochodzi do całkowitego zamknięcia światła tętnicy, co uniemożliwia jego odżywienie. Obok przyczyn o podłożu miażdżycowym istotnym czynnikiem ryzyka jest również wysoki poziom „złego” cholesterolu LDL i niski poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Kolejną przyczyną jest nadciśnienie tętnicze, a także cukrzyca i otyłość.

Do przyczyn zaliczany jest także siedzący tryb życia, palenie papierosów, menopauza, podeszły wiek.

Jak rozpoznać objawy?

Choroba wieńcowa bardzo często przebiega bezobjawowo, tym samym chory nie ma możliwości jej leczenia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zadbać o zdrowy styl życia, który zmniejszy ryzyko  zachorowalności na tę chorobę.

Jednak do najbardziej charakterystycznych objawów choroby wieńcowej zaliczany jest ból w klatce piersiowej za mostkiem (określany jako dławiący). Ból powoduje ucisk, daje wrażenie gniecenia, można powiedzieć także, że jest to ból rozrywający. Jest silny i może promieniować do szyi, żuchwy, ramion i nadbrzusza.

Ból ten dosyć łatwo rozpoznać, gdyż jest bardzo specyficzny. Ponadto, pojawia się głównie podczas wysiłku, stresu, posiłku i co dziwne – zimnego powietrza. Jeśli ból występuje podczas długotrwałego wysiłku, to bardzo często ustępuje podczas przerwania aktywności i odpoczynku.

Objawy mogą również pojawiać się po krótkim spacerze (już po paru minutach) lub podczas wejścia po schodach. Ostra faza choroby może występować również w trakcie odpoczynku bądź nawet w nocy.

Jak zapobiegać chorobie wieńcowej? Produkt, który może Cię zainteresować: Ciśnieniomierz Diagnostic DM-400 IHB

Czytelny, 3-liniowy wyświetlacz Pomiar dokonywany jednym przyciskiem Dokonuje pomiaru Wskaźnik Klasyfikacji Ciśnienia Krwi wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Zapamiętuje 60 Dokonuje  pomiaru ciśnienia podczas pompowania mankietu- technologia 3 generacji G3MWI, która pozwala na skr Łatwy w użyciu, mankiet na ramię M (22-36 cm) Możliwość pracy …

Jak leczyć chorobę niedokrwienną serca?

Leczenie choroby wieńcowej jest leczeniem głównie objawowym. Aby pomóc osobie chorej podaje się odpowiednie leki bądź proponuje operację mającą na celu przywrócenie prawidłowego krążenia krwi.

Pacjentowi podaje się aspirynę, która zapobiega zlepianiu się płytek krwi, a także statyny, które regulują poziom cholesterolu we krwi – obniżają cholesterol LDL i podwyższają cholesterol HDL.

You might be interested:  Rak jelita grubego – rozpoznanie i leczenie

Bardzo często choremu towarzyszą jeszcze współistniejące choroby takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, które również leczy się farmakologicznie. W leczeniu choroby wieńcowej istotna jest również zmiana stylu życia.

Odpowiednia, zdrowa dieta, aktywność fizyczna i zmniejszenie ilości stresu z pewnością wykażą korzyści w leczeniu. Warto pomyśleć o tym wcześniej, gdyż choroba wieńcowa bardzo często nie jest wykrywana, a cierpią na nią również osoby deklarujące, że są zdrowe i w pełni sił.

Jak zapobiegać chorobie wieńcowej? Produkt, który może Cię zainteresować: Ciśnieniomierz Diagnostic DM-600 IHB

Bardzo duży wyświetlacz Pomiar dokonywany jednym przyciskiem Dokonuje pomiaru Wskaźnik Klasyfikacji Ciśnienia Krwi wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Zapamiętuje 120 Łatwy w użyciu, uniwersalny mankiet M/L ( 22-42 cm) Możliwość pracy …

Jak zapobiec chorobie wieńcowej?

Choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca, jest całym zespołem objawów, które towarzyszą przewlekłemu niedotlenieniu serca. Czy można jej zapobiec?

Czynniki ryzyka choroby wieńcowej

Czynniki ryzyka dzieli się na dwie grupy: modyfikowalne i niemodyfikowalne. Tak więc w pewnym stopniu nie mamy wpływu na to, że pojawia się ryzyko choroby. Mając jednak na uwadze czynniki modyfikowalne, zyskujemy też świadomość tego, że to my odpowiadamy za pojawienie się choroby i mamy wpływ na to, czy i w jakim stopniu ta choroba nas dotknie.

Pierwszą grupę stanowią czynniki niemodyfikowalne i są to między innymi wiek, czynniki genetyczne czy płeć. Jak sama nazwa wskazuje, nie mamy na nie wpływu.

Drugą grupę stanowią czynniki modyfikowalne, które w znacznym stopniu decydują o pojawieniu się choroby. Co ważne, na te czynniki mamy wpływ i jak sama nazwa wskazuje, możemy je modyfikować.

Czynniki modyfikowalne możemy ograniczyć właściwą dietą czy zdrowym stylem życia. Należą do nich:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • zwiększone stężenie cholesterolu we krwi,
  • zwiększone stężenie trójglicerydów we krwi,
  • nadwaga,
  • otyłość,
  • używki (papierosy i alkohol),
  • zła dieta,
  • mała aktywność fizyczna,
  • zespół metaboliczny,
  • długotrwały stres.

Na te czynniki mamy wpływ. O tym, czy się pojawiają, decydujemy my sami – poprzez styl życia, sposób odżywiania się czy stosowanie leków. Możemy im zapobiegać, a jeśli już są, to możemy je niwelować i w ten sposób odzyskać lub chociaż polepszyć stan zdrowia.

Sabina Sosnowska

Choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca, jest całym zespołem objawów, które towarzyszą przewlekłemu niedotlenieniu serca. Czy można jej zapobiec?

Podstawowe zasady to:

  • zwiększenie aktywności fizycznej,
  • zmiana diety na zbilansowaną,
  • ograniczenie spożycia alkoholu,
  • całkowite zaprzestanie palenia tytoniu,
  • zmniejszenie masy ciała i zgubienie zbędnych kilogramów.,
  • w niektórych przypadkach zastosowanie odpowiedniej, indywidualnej farmakoterapii.

Zasady, które tu wymieniłam, są powszechnie znane, jednak niestety nie są stosowane przez wiele osób, czego skutki często widujemy.

A żeby nie mieć choroby wieńcowej, nie potrzeba robić jakiś niestworzonych rzeczy – wystarczy zastosować się do tych tu wymienionych zasad. Są one czytelne, jednak nie zawsze łatwe do wykonania.

Warto jednak się do nich stosować, bowiem to przełoży się na stan zdrowia.

Aktywność fizyczna – można zacząć od spacerów, lekkiej gimnastyki podczas ulubionego spaceru, jazdy na rowerze czy pływania. Taki ruch już pozytywnie wpłynie na organizm.

Dieta – ma być zbilansowana, czyli dostarczająca wszystkich ważnych składników mineralnych i witamin. Jedzenie ma być zdrowe, a dzięki dostępowi do wielu produktów, także i smaczne. Dieta nie oznacza głodówki, ale racjonalne odżywianie i ewentualne odrzucenie szkodliwych produktów.

Alkohol – ten bardzo negatywnie wpływa na stan organizmu, dlatego też należy ograniczyć jego spożywanie. Lampka wina raz czy dwa razy w tygodniu nie zaszkodzi, ale kilka butelek tygodniowo już tak.

Tytoń – z tej używki powinniśmy zrezygnować od razu, bowiem ma ona bardzo negatywny wpływ na cały organizm, nie tylko na stan tętnic. A poza tym, palenie od dawna jest niemodne.

Odchudzanie – ale z głową. Dodatkowe kilogramy powodują nie tylko nasze zmęczenie i dyskomfort, ale także negatywnie oddziałują na cały organizm. Dlatego też powinniśmy pozbyć się zbędnej oponki z brzucha.

Leki – regularnie spożywane pomagają w walce z chorobą wieńcową. Jeśli lekarz je przepisze, to nie pozostaje nam nic innego, jak stosować się do jego zaleceń.

Choroba wieńcowa dotyka coraz więcej osób, ale i coraz częściej wynika z niewłaściwego stylu życia. Dlatego też przypomnijmy sobie o tych prostych zasadach, stosujmy się do nich, nie bądźmy nieświadomymi konsumentami wszystkiego, a wyjdzie nam to na zdrowie.

Sabina Sosnowska

Powiązane artykuły

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *