Znalezienie się pożywienia w przewodzie pokarmowym sprawia, że zachodzą procesy prowadzące do otwarcia zwieracza i obkurczenia pęcherzyka żółciowego. Żółć wydostaje się do dwunastnicy, gdzie jej głównym zadaniem jest ułatwienie wchłaniania zawartych w żywności tłuszczów.
Kamica pęcherzyka żółciowego
Kamica pęcherzyka żółciowego to stan, w którym w pęcherzyku żółciowym powstają złogi zbudowane z wytrąconych składników żółci. Najczęstsze w populacji zachodniej są kamienie cholesterolowe, choć spotyka się również kamienie barwnikowe i mieszane.
Czynniki ryzyka kamicy cholesterolowej:
- czynniki genetyczne,
- płeć żeńska,
- ciąża,
- wiek powyżej 40 lat,
- cukrzyca,
- otyłość,
- mała aktywność fizyczna,
- zaburzenia lipidowe – hipertriglicerydemia,
- szybka utrata masy ciała,
- przyjmowane leki – antykoncepcja hormonalna, somatostatyna, fibraty.
Kamica barwnikowa powstaje, gdy w żółci występuje nadmierna ilość niezwiązanej bilirubiny, czyli produktu degradacji hemoglobiny (składnika czerwonych krwinek). Występuje ona np. w sytuacjach nadmiernego rozpadu krwinek w organizmie, marskości wątroby lub w przewlekłych infekcjach dróg żółciowych czy zapalnych chorobach układu pokarmowego.
Objawy kamicy pęcherzyka żółciowego
W większości przypadków kamica pęcherzykowa przebiega bezobjawowo. Może zostać wykryta w badaniu USG jamy brzusznej, najczęściej wykonywanym z innych wskazań. Jeżeli objawy występują, są to najczęściej:
- przy kolce żółciowej – ból umiejscowiony w prawym podżebrzu lub w nadbrzuszu, mogący promieniować do okolicy prawej łopatki, występujący najczęściej po tłustym posiłku, trwający od 30 minut do 5 godzin. Przyczyną tego stanu jest zamknięcie przewodu pęcherzykowego przez zaklinowany w nim złóg. Żółć nie jest wówczas w stanie wydostać się z obkurczonego pęcherzyka, co powoduje wzrost ciśnienia w jego wnętrzu będący przyczyną objawów bólowych;
- mdłości lub wymioty;
- zgaga lub uczucie dyskomfortu w okolicy nadbrzusza (są to dość niecharakterystyczne dolegliwości).
Pojawienie się gorączki lub dreszczy oraz przedłużanie czasu trwania bólu powyżej 5 godzin, sugeruje wystąpienie powikłań.
Diagnostyka
W diagnostyce kamicy pęcherzykowej największe znaczenie ma badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej. Umożliwia ono uwidocznienie obecnych w pęcherzyku złogów i pomiar ich wielkości. Pozwala również ocenić stan ściany pęcherzyka, jej grubość i obecność ewentualnych patologicznych tworów.
Stanowi ono również podstawę postawienia diagnozy kamicy pęcherzyka żółciowego.
W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie dodatkowych badań, np. ultrasonografii endoskopowej (EUS) lub cholangiopankreatografii rezonansu magnetycznego (MRCP), jednak nie jest to postępowanie rutynowe.
Leczenie
W napadzie kolki żółciowej stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe.
Leczenie operacyjne (cholecystektomia), czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z obecnymi w jego świetle złogami, stosowane jest w kamicy objawowej, w przypadku wystąpienia powikłań lub w sytuacjach, w których obraz uzyskany w badaniach sugeruje zwiększone ryzyko raka pęcherzyka żółciowego.
Powikłania
Wśród możliwych powikłań kamicy pęcherzyka żółciowego znajdują się:
- ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- kamica przewodowa,
- ostre zapalenie dróg żółciowych,
- ostre zapalenie trzustki.
Profilaktyka
- Żywienie zgodne z zasadami zdrowego żywienia – dostarczanie odpowiedniej liczby kalorii oraz składników odżywczych stosownie do płci, wieku, wzrostu i aktywności fizycznej.
- Utrzymanie prawidłowej masy ciała.
- Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, dostosowana do wieku i schorzeń.
- W sytuacjach bardzo szybkiej utraty masy ciała, związanej z innym stanem patologicznym, stosuje się środek ograniczający wydzielanie cholesterolu do żółci, zmniejszający ryzyka powstania kamicy.
Aby zapobiec kamicy pęcherzyka żółciowego, warto na co dzień stosować się do powyższych zasad.
W ten sposób możemy uniknąć uciążliwych dolegliwości i groźnych powikłań.
Źródła:
- Nowakowska-Duława, A. Nowak „Kamica żółciowa i zapalenie dróg żółciowych” w: Wielka Interna: Gastroenterologia, Medical Tribune, wyd. elektr.,
- Małecka-Panas, A. Gąsiorowska „Choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych” w: Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
Odpowiedzi na pytania naszych czytelników
Cholestaza – przyczyny, objawy, leczenie ALFA-LEK
Cholestaza, czyli inaczej zastój żółci, pojawia się wówczas, gdy dochodzi do zablokowania przepływu żółci, która – wytwarzana przez komórki wątroby – niezbędna jest do trawienia pokarmów, zwłaszcza tłuszczów, oraz do przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E oraz K).
- Obecnie rozróżnia się dwa rodzaje cholestazy: cholestaza wewnątrzwątrobowa (charakteryzującą się upośledzeniem wytwarzania żółci) oraz cholestaza zewnątrzwątrobową (cechującą się upośledzeniem odpływu żółci), a niekiedy i trzeci rodzaj – cholestazę ciążową.
- Przyczyny:
Do pojawienia się cholestazy wewnątrzwątrobowej przyczyniają się wszystkie czynniki, które uszkadzają komórki wątroby, przez co zaburzają produkcję żółci oraz jej prawidłowy skład (alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenia wątroby, sepsa, wszelkiego rodzaju infekcje i etc.).
Przyczynami cholestazy zewnątrzwątrobowej mogą być wszystkie choroby dróg żółciowych, a więc i kamica żółciowa, i nowotwór dróg żółciowych, jak i choroby trzustki, będące przyczyną utrudnionego odpływu żółci i zalegania jej w wątrobie.
Objawy:
Do najczęstszych objawów cholestazy zalicza się uogólnione swędzenie skóry, nasilające się w sytuacji rozgrzania organizmu oraz w godzinach wieczorno-nocnych. Dodatkowymi objawami spowodowanymi brakiem żółci może być powiększenie wątroby bądź niekiedy śledziony, odbarwienie stolca (aż do kolorów zbliżonych do białego).
Leczenie:
Leczenie zastoju żółci uzależnione jest od przyczyny cholestazy. W przypadku złogów żółciowych stosuje się metodę endoskopową (polegającą na wyczyszczeniu przewodu żółciowego), w przypadku guza trzustki – leczenie operacyjne, a w przypadku zaawansowanego nowotworu trzustki – leczenie za pomocą stentu, ułatwiającego odpływ żółci.
Jeżeli przyczyną cholestaza jest jakakolwiek choroba wątroby, leczy się wówczas dane schorzenie wątroby. Istotne jest także zadbanie o prawidłowy skład żółci. W tym celu należy dużo pić (aby nie doprowadzić do zagęszczenia żółci) oraz stosować leki rozszerzające przewody żółciowe lub zwiększające przepływ żółci przez drogi żółciowe (tzw.
leki żółciopędne).
- gastrolog
- badania endoskopowe
POWRÓT
Tagi:
cholestaza, zastój żółci, wątroba, ciąża
Dieta najlepszym sposobem na walkę z kamicą żółciową
Chociaż o kamicy żółciowej nie mówi się często, jest to jedna z bardziej powszechnych chorób układu pokarmowego.
Rozwój techniki oraz szeroka dostępność nieinwazyjnej ultrasonografii znacznie ułatwiły jej wykrywanie, jednocześnie zwiększając liczbę osób wyleczonych z kamicy żółciowej.
Choroba polega na wytrącaniu się złogów w obrębie wszystkich odcinków układu dróg żółciowych. Jeśli chodzi o nasz kraj ta choroba dotyczy od 15 do 18% dorosłej populacji.
Aby utrzymać dobry stan zdrowia i zapobiegać nawrotom kamicy należy przestrzegać zaleceń dietetycznych. Najpierw jednak skupmy się na przyczynach rozwoju tej choroby oraz jakie są czynniki ryzyka jej występowania.
Ciężko wyjaśnić skąd bierze się kamica żółciowa. Ogólnie przyjęło się definiować ją jako następstwo nieprawidłowych stosunków między lipidowymi składnikami żółci takimi jak: cholesterol, fosfolipidy oraz kwasy tłuszczowe. To one są bezpośrednią przyczyną wytrącania się kamieni.
Jak wcześniej wspomniałam, kamica żółciowa dotyczy układu dróg żółciowych. Miejsca, w których występują złogi to:
- przewody żółciowe wewnątrz wątrobowe,
- pęcherzyk żółciowy,
- przewody żółciowe zewnątrz-wątrobowe.
Kamienie występujące w wypadku tej choroby można podzielić na dwie ogólne grupy: kamienie barwnikowe oraz kamienie cholesterolowe. W wypadku tych drugich można spotkać się z podziałem na złogi czyste oraz najczęściej występujące w kamicy złogi mieszane. Składają się nie tylko z cholesterolu, zawierają dodatkowo domieszki wapnia, bilirubinę oraz kwasy żółciowe.
Kamica żółciowa – objawy
W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo. Złogi są niewielkie a chory nie odczuwa żadnego bólu oraz nieprzyjemności. Objawowa kamica żółciowa dotyczy jedynie ¼ chorych, najczęściej ma bardzo zróżnicowaną formę.
Choroba może zacząć się od intensywnego bólu brzucha, któremu towarzyszą problemy trawienne. Pojawia się biegunka, częsta zgaga, refluksowa choroba przełyku. Są to objawy nieswoiste, ciężko jest je powiązać z kamicą żółciową.
Najbardziej charakterystycznym objawem kamieni żółciowych jest nagły atak bólu brzucha występujący tuż po zjedzeniu sytego, tłustego posiłku. Ból ten pojawia się w prawej, górnej części brzucha – ma charakter stały, trwa od dwóch do pięciu godzin.
Pierwszym objawom występowania zaawansowanej kamicy żółciowej towarzyszy również utrata apetytu, wymioty oraz mdłości.
Kamica żółciowa – czynniki ryzyka
Czynniki ryzyka występowania kamicy żółciowej:
Wiek:
- wiek średni i początek starzenia,
- po 35 roku życia częściej chorują kobiety,
- po 70 roku życia, zarówno kobiety, jak i mężczyźni chorują tak samo często, ok. 45–50% chorych w tej grupie wiekowej.
Płeć żeńska
- kobiety chorują 2–3 razy częściej, zwłaszcza te, które mają więcej niż dwójkę dzieci,
- progesteron zwiększa wydzielanie cholesterolu do żółci oraz wpływa na motorykę pęcherzyka żółciowego,
- po 60 roku życia choroba dotyczy ponad 1/3 kobiet.
Doustne środki antykoncepcyjne
- antykoncepcja hormonalna, zwłaszcza nieregularna, prowadzona z odstępami, rozpoczęta w 14–19 roku życia.
Otyłość:
- zwłaszcza jeśli jest trwała i zaczęła się w młodym wieku,
- wzrasta przy otyłości wisceralnej.
Marskość wątroby:
- 2 x częściej pojawiają się kamienie w pęcherzyku żółciowym.
Choroby metaboliczne:
- neuropatia cukrzycowa zaburza obkurczanie się pęcherzyka żółciowego powoduje, że żółć w nim zalega,
- obniżenie cholesterolu HDL w surowicy krwi wpływa na pojawianie się kamicy żółciowej.
Szybka utrata masy ciała:
- niskokaloryczne diety powodują zmniejszenie wydzielania cholecystokininy, a także prowadzi to do obkurczenia pęcherzyka żółciowego i do zastoju w nim żółci. Można temu zapobiegać, podając w takiej diecie małe ilości tłuszczu, ponieważ wzmaga on wydzielanie tej substancji.
Ciąża:
- każda kolejna ciąża zwiększa ryzyko kamicy o 2% u kobiety, która była w ciąży 4 razy do 25 roku życia.
Bardzo ważnym aspektem dietoterapii kamicy żółciowej jest całkowite wyłączenie z diety produktów oraz technik kulinarnych, które podrażniają pęcherzyk żółciowy powodując jego częstsze skurcze. Do takich produktów należą m.in.
: żółtko jaja (najmocniejsze działanie skurczowe), śmietana, smalec, masło, tłuste mięsa, potrawy smażone, chipsy, fast foody, chrupki, czekolada oraz ciasta z kremem, torty, pączki.
Ważne jest, aby dieta osoby chorej była urozmaicona, dopasowana do potrzeb energetycznych, stanu odżywienia oraz aktywności fizycznej uprawianej przez chorego. Aktywność fizyczna jest pożądana, jej odpowiednia ilość opóźnia problemy z pęcherzykiem żółciowym.
Zaleca się produkty bogate w błonnik, ponieważ jego brak w diecie lub za mała ilość upośledza sprawne kurczenie się pęcherzyka żółciowego – a jedynie jego odpowiednia motoryka zapewnia prawidłowe wydzielanie żółci, bez niepotrzebnego jej zalegania w woreczku. Istotne jest również ograniczenie do minimum tłuszczów nasyconych.
Zalecane jest stosowanie produktów chudych takich jak: drób, białe ryby, odtłuszczone mleko oraz mleczne produkty fermentowane, chude twarogi, serki ziarniste. Posiłki osoby chorej na kamicę żółciową powinny być przyjmowane w regularnych porach. Dopuszczalna liczba posiłków to 5 – najlepiej jeść małe porcje, ale częściej.
Higiena posiłku jest często pomijanym aspektem każdej dietorerapii – jedzenie trzeba spożywać powoli, w spokoju, w przeznaczonym na to czasie i miejscu.
Techniki kulinarne zalecane w kamicy to: gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie w folii lub pergaminie z dodatkiem oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego, duszenie, grillowanie. Odradza się stanowczo smażenie na patelni w dużej ilości tłuszczu.
Stosowanie zasad zdrowego żywienia jest dużym krokiem w leczeniu kamicy żółciowej. Pozwala utrzymać homeostazę organizmu oraz metabolizm na właściwym poziomie. Odpowiednia dieta jest podstawą domowych sposobów radzenia sobie z kamieniami żółciowymi.
Kamica żółciowa – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka oraz dietoterapia – 4.0/5. Oddano 24 głosy.
Kamica żółciowa – objawy i leczenie nieinwazyjne
Pęcherzyk żółciowy – jaką pełni funkcję?
Podstawowa funkcją pęcherzyka żółciowego jest magazynowanie oraz zagęszczanie żółci. Żółć produkowana jest wątrobie, z której następnie trafia właśnie do pęcherzyka żółciowego. Jest w nim magazynowana w okresie między posiłkami.
W odpowiedzi na pokarm trafiający do przewodu pokarmowego jest wydzielana do dwunastnicy. Żółć jest niezbędna dla trawienia tłuszczów. Jej wydzielanie jest stymulowane przez hormon – cholecystokininę.
Pod wpływem, którego następuje skurcz pęcherzyka żółciowego.
Kamica żółciowa – przyczyny
Kamica żółciowa powstaje wskutek wytrącania się złogów w obrębie różnych odcinków układu dróg żółciowych. W większości przypadków siedliskiem kamieni jest pęcherzyk żółciowy. Kamienie żółciowe podzielić można na:
- kamienie barwnikowe,
- kamienie cholesterolowe.
W kamicy cholesterolowej przyczyną jest nieprawidłowa proporcja pomiędzy lipidowymi składnikami żółci.
Może występować albo zbyt mała ilość kwasów żółciowych w żółci lub zbyt duże stężenie cholesterolu.
W pierwszym przypadku przyczyną jest upośledzone ich wchłanianie, w drugim nadmierna podaż cholesterolu z dietą. Kamica barwnikowa jest z kolei skutkiem nadmiernej hydrolizy bilirubiny związanej.
Kamica żółciowa – pierwsze objawy
W większości przypadków kamica żółciowa ma przebieg bezobjawowy. Pojawiające się symptomy są zmienne i bardzo zróżnicowane. Zależą od tego, w jakim miejscu w pęcherzyku żółciowym bądź też drogach żółciowych leży złóg. Jednym z dominujących objawów jest ból brzucha. Początkowo jest on nagły i budzący ze snu.
Rzadziej ból pojawia się po posiłku. Przeważnie po potrawach bogatych w tłuszcz. Umiejscowiony jest w nadbrzuszu, w prawym górnym kwadracie. Ma charakter stały, trwa od 2 do 5 godzin. Towarzyszą mu: zmniejszone łaknienie, zaparcia, czasem również nudności i wymioty.
Zatkanie przez złóg przewodu pęcherzykowego może skutkować ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego.
Umiejscowienie złogu w przewodzie żółciowym wspólnym, a szczególnie jego końcowej części, a mianowicie przy wspólnym ujściu przewodu żółciowego i przewodu trzustkowego, może wywołać: żółtaczkę, ból brzucha kolkowy, zapalenie dróg żółciowych, czasem również ostre „żółciowe” zapalenie trzustki.
Kamica żółciowa – rozpoznanie
Rozpoznania kamicy żółciowej dokonuje się na podstawie objawów, badań laboratoryjnych oraz badań obrazowych. Jeśli występuje klasyczny objaw kamicy żółciowej w postaci kolki jej rozpoznanie jest bardzo łatwym zadaniem. Często towarzyszą jej nudności, a nawet wymioty.
W niepowikłanej kamicy żółciowej odchylenia od normy w badaniach laboratoryjnych występują tylko u niewielkiego odsetka osób. Charakteryzują się one znikomym wzrostem stężenia bilirubiny oraz aktywności fosfatazy alkalicznej oraz aminotransferazy (ALT, AST). W przypadku badań obrazowych wykorzystuje się głównie USG ( ultrasonografię) jamy brzusznej.
Do diagnostyki może służyć również: echoendoskopia, rezonans magnetyczny i choloangiopanreatografia.
Kamica żółciowa – leczenie zachowawcze i operacyjne
Leczenie operacyjne nie jest zalecane w kamicy żółciowej bezobjawowej. Wyjątki stanowią:
- osoby, u których planowana jest transplantacja,
- osoby, u których planowana jest operacja kardiochirurgiczna,
- osoby dializowane z powodu niewydolności nerek.
Leczenie kamicy żółciowej obejmuje leczenie operacyjne: cholecystektomię, czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego (laparoskopową lub konwencjonalną) oraz leczenie zachowawcze polegające na rozpuszczaniu złogów doustnie podawanymi kwasami żółciowymi. Drugą metodę charakteryzują ograniczenia.
Może być stosowana jedynie u osób: z kamicą cholesterolową, sprawnym czynnościowo pęcherzykiem żółciowym, małymi rozmiarami złogów i przewodem wspólnym wolnym od złogów. W leczeniu nieoperacyjnym stosuje się również zewnętrzną falę wstrząsową. Ważne jest, aby leczeniu zachowawczemu towarzyszyło eliminowanie czynników ryzyka kamicy żółciowej.
Podejmuje się je w przypadku osób, u których ryzyko wykonania zabiegu operacyjnego jest duże.
Kamica żółciowa – profilaktyka
Jednym z podstawowych elementów profilaktyki kamicy żółciowej jest prawidłowy sposób odżywiania. Niewskazana jest zarówno dieta bogatoenergetyczna i bogatotłuszczowa, jak również dieta bardzo niskokaloryczna z bardzo ograniczoną ilością tłuszczu.
Ta druga zmniejsza wydzielanie cholecystokininy, co prowadzi do upośledzonego obkurczania pęcherzyka żółciowego i przedłużonego zastoju żółci. Zapobiec temu można przez dodatek do posiłku niewielkiej ilości tłuszczu.
Zaleca się, aby dieta była normokaloryczna, a więc dopasowana do zapotrzebowania kalorycznego, a w przypadku zwiększonego BMI z deficytem energetycznym skonsultowana z dietetykiem.
W profilaktyce ważne jest równomierne rozłożenie posiłków w ciągu dnia. Posiłki powinny być źródłem odpowiednich ilości białka, tłuszczy i węglowodanów. Tłuszcze w większej części powinny być pochodzenia roślinnego.
Zalecane jest również zachowanie zasad higieny żywienia: powolne oraz spokojne spożywanie posiłków, częściej i w mniejszych porcjach. Pokarmy powinny być źródłem błonnika pokarmowego.
Niezwykle istotne jest także podejmowanie aktywności fizycznej.
Źródła:
1. Jarosz M., Dzieniszewski J. Kamica żółciowa. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
2. Hertleb M. et. al. Rekomendacje postępowania u chorych z zaburzeniami czynności wątroby i kamicą dróg żółciowych dla lekarzy POZ. Lekarz POZ 2017; 4: 225 – 248.
3. Kiełtucki J. Ultrasonografia endoskopowa (EUS) w diagnostyce i leczeniu kamicy przewodów dróg żółciowych. Współczesna rola ECPW. Ann. Acad. Med. Siles. 2017; 71: 326–330.
Kamica pęcherzyka żółciowego – przyczyny, objawy, leczenie
Jakie są najczęstsze przyczyny występowania niniejszego zaburzenia? I jak rozpoznać charakterystyczne dla jego przebiegu objawy? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, cenne informacje na temat kamicy pęcherzyka żółciowego znajdziesz w dalszej części tekstu.
Kamica pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa) uznawana jest za jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się ona występowaniem złogów w pęcherzyku żółciowym lub/i w przewodach żółciowych.
Kamienie żółciowe składają się w większości z cholesterolu oraz bilirubiny i soli wapnia. W przypadku zdrowego pacjenta, kamienie te rozpuszczane są w żółci i usuwane z przewodu pokarmowego.
Niemniej jednak, w sytuacji choroby dochodzi do zbyt dużego zagęszczenia żółci, a tym samym wytrącania substancji w drogach żółciowych.
Kamica pęcherzyka żółciowego – przyczyny występowania
Etiologia powstawania niniejszego zaburzenia jest wieloczynnikowa. Niemniej jednak, za dwa najważniejsze czynniki uznaje się:
- Uwarunkowania genetyczne; oraz
- Uwarunkowania środowiskowe.
Wśród pozostałych przyczyn i czynników predysponujących do występowania kamicy pęcherzyka żółciowego wyróżnia się:
- Podwyższony poziom cholesterolu w organizmie (zwłaszcza frakcji LDL);
- Płeć żeńską;
- Znaczne zagęszczenie żółci oraz trudności związane z jej odpływem;
- Mukowiscydozę;
- Wiek powyżej 60 lat;
- Przyjmowanie niektórych środków farmaceutycznych;
- Stosowanie nieodpowiedniej, obfitującej w tłuszcze nasycone diety i niską aktywność fizyczną;
- Nadwagę i otyłość;
- Cukrzycę;
- Szybką utratę masy ciała spowodowaną stosowaniem nieodpowiedniej diety;
- Choroby wątroby;
- Niedoczynność tarczycy.
Kamica pęcherzyka żółciowego – częstość występowania
Szacuje się, iż kamica żółciowa może dotyczyć nawet 10-12% populacji Europy. W Polsce z niniejszym problemem zmaga się od 8 do 12% dorosłych. U kobiet kamica żółciowa występuje częściej niż u mężczyzn. Według najnowszych ustaleń, dotyka ona około 17-18% dorosłych kobiet i 7,8 – 8,3% dorosłych mężczyzn.
Kamica pęcherzyka żółciowego – najczęstsze objawy
Kamienie znajdujące się w pęcherzyku żółciowym przez wiele lat mogą nie wywoływać żadnych objawów. Kiedy jednak dojdzie do ich wystąpienia, mogą one przywodzić na myśl wiele innych chorób w obrębie przewodu pokarmowego. Niemniej jednak, wśród najczęstszych symptomów niniejszego zaburzenia możemy wyróżnić:
- Charakterystyczny napad „kolki wątrobowej” – uczucie nagłego, silnego bólu zlokalizowanego w nadbrzuszu i okolicach prawej łopatki, któremu mogą towarzyszyć stany podgorączkowe oraz dreszcze;
- Odczuwanie tępego bólu zlokalizowanego w prawym podżebrzu;
- Wzdęcia brzucha i uporczywe gazy;
- Zażółcenia białkówek oka oraz skóry;
- Stany zapalne wątroby.
Kamica pęcherzyka żółciowego – diagnoza
Na proces diagnostyczny niniejszej choroby składać powinno się kilka etapów. Po pierwsze, przeprowadzenie wnikliwego wywiadu dotyczącego odczuwanych przez pacjenta objawów, stosowanej przez niego diety oraz historii przebytych chorób i przyjmowanych leków.
Po drugie, lekarz powinien zlecić pacjentowi badania krwi, które będą miały na celu określenie poziomu cholesterolu oraz parametrów wskazujących na czynność wątroby. Ostatnim etapem diagnostycznym jest wykonanie badań obrazowych. USG jamy brzusznej pozwala na określenie zarówno położenia, jak i wielkości kamieni żółciowych.
Dodatkowo, lekarz może zlecić pacjentowi wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej.
Kamica pęcherzyka żółciowego – sposoby leczenia
W przypadku niepowikłanej kolki wątrobowej, pacjentom podaje się leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe. Niemniej jednak, w większości przypadków stosowane są metody chirurgiczne, dzięki którym możliwe staje się usunięcie złogów zlokalizowanych w pęcherzyku lub drogach żółciowych.
Niniejszy zabieg najczęściej wykonywany jest przy pomocy nieinwazyjnej metody laparoskopowej. W przypadku, w którym leczenie chirurgiczne nie jest wskazane, pacjentom zaleca się przyjmowanie kwasu ursodeoksycholowego.
Metoda ta jest zazwyczaj długotrwała (trwa około 6 miesięcy) i w 70% przypadków przynosi pozytywne skutki.