Kąpiel perełkowa – działanie, wskazania, przeciwwskazania

Kąpiel perełkowa – działanie, wskazania, przeciwwskazania

Co to jest kąpiel perełkowa?

Kąpiel perełkowa jest jednym z zabiegów należących do hydroterapii i wykonuje się ją w większości gabinetów fizykoterapeutycznych. Jej podstawą jest wywieranie delikatnego drażnienia na skórę pacjenta poprzez bąbelki powietrza, generowane przez specjalne dysze znajdujące się w ściankach wanny.

Kąpiel perełkowa jest bardzo dobrze tolerowana i chętnie stosowana przez pacjentów. Zabieg wykonuje się na zlecenie lekarza, jednak coraz częściej oferowane są wanny wyposażone w podobny mechanizm do użytku domowego.

Zabieg ten znajduje się również w ofercie ośrodków odnowy biologicznej oraz stref rekreacyjnych basenów.

Przygotowanie się do zabiegu

Pacjent przed rozpoczęciem zabiegu powinien dokładnie umyć całe ciało. Wskazane jest usunięcie maści, kremów i innych kosmetyków z powierzchni skóry, która będzie zanurzona w wodzie. Zaleca się także zdjęcie takich przedmiotów jak np. biżuteria lub innych, które ograniczałyby dostęp pęcherzyków powietrza do skóry.

Kąpiel perełkowa najlepsze efekty przynosi podczas stosowania jej na nagie ciało. Jednak jeśli pacjent czuje z tego względu dyskomfort dozwolone jest założenie przez mężczyzn kąpielówek, a przez kobiety dwuczęściowych strojów kąpielowych. Należy zabrać ze sobą ręcznik, oraz klapki basenowe, przeznaczone do chodzenia tylko w obrębie pomieszczenia, gdzie znajduje się wanna.

Długie włosy należy spiąć wysoko na głowie lub można założyć czepek.

Metodyka wykonania zabiegu

Kąpiel perełkowa przeprowadzana jest za pomocą specjalnie skonstruowanej wanny. Zazwyczaj na dnie wanny umieszczone są rurki, które posiadają dużą ilość otworów o średnicy 1-1,5 mm. Przez nie przepuszczane jest sprężone powietrze, którego ciśnienie wynosi 200-300 kPa. Ten rodzaj wanny nie pozwala na regulację parametrów technicznych zabiegu.

W nowszych modelach zastosowano maty, które mają wbudowane przewody o takich samych wielkościach otworów w obrębie przewodu, ale różnych w obrębie całej maty. Pozwala to na regulację wielkości wypuszczanych pęcherzyków powietrza, ich intensywności czy ciśnienia, a także umożliwia zmianę tych parametrów w trakcie trwania zabiegu.

Poza tym wanna wyposażona jest w uchwyty, które wykorzystywane są podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny i/lub maty antypoślizgowe umieszczone na jej dnie. Lustro wody powinno znajdować się ponad wylotami wszystkich dysz. Pacjent po wejściu do wanny powinien usiąść na jej dnie i odczekać ok. 30 sekund zanim się położy.

Po upływie kolejnych kilkunastu sekund fizjoterapeuta włącza odpowiedni program i rozpoczyna się zabieg. [zdjęcie pacjenta podczas kąpieli perełkowej] Podczas trwania kąpieli perełkowej pacjent powinien zachowywać się spokojnie i bez gwałtownych ruchów. Obowiązuje zakaz korzystania z urządzeń elektrycznych podczas zabiegu.

Po upływie czasu przeznaczonego na zabieg fizjoterapeuta wyłącza dopływ powietrza, a pacjent leży w wannie jeszcze przez kilkanaście sekund. Potem siada, a po około 30 sekundach powoli wstaje i wychodzi z wanny.

Zarówno schemat wchodzenia, jak i wychodzenia z wody powinien zostać zachowany, gdyż pacjent może po kąpieli czuć się osłabiony oraz może mieć zawroty głowy. Jest to związane ze specyfiką zanurzenia ciała w wodzie i działającym na nie ciśnieniem hydrostatycznym wody. Po kąpieli perełkowej należy odpoczywać przez co najmniej pół godziny.

Zarówno po , jak i przed kąpielą można stosować inne zabiegi z zakresu fizykoterapii. Jednak nie zaleca się przyjmowania zabiegów z zakresu zimno lecznictwa w tym samym turnusie, gdyż mogą one doprowadzić do zniwelowania lub osłabienia uzyskanych efektów.

Dawkowanie

Kąpiel perełkowa trwa zazwyczaj 15-20 minut. Woda ma temperaturę około 36-37 °C. Zabiegi przeprowadza się codziennie lub co drugi dzień. Seria składa się z około 10-15 zabiegów. Z racji tego, że nie wywierają one na organizm silnego działania mogą być stosowane kilka razy w roku.

Działanie na organizm

Kąpiel perełkowa nie wywiera na organizm widocznych zmian, tak jak to ma miejsce np. w kąpieli solankowej. Pęcherzyki powietrza, które są kierowane na skórę pacjenta, działają jak delikatny mikromasaż. Wpływają przez to na zakończenia nerwowe znajdujące się w płytszych warstwach skóry.

Dzięki temu wykazują korzystne oddziaływanie na autonomiczny układ nerwowy. Jest to część układu nerwowego, która unerwia narządy wewnętrzne, a przez to wpływa na ich pracę. Obserwuje się wpływ kąpieli perełkowej na zmniejszenie napięcia mięśni, a przez to ich rozluźnienie.

Dzieje się tak za sprawą mikromasażu wywoływanego przez pęcherzyki powietrza, a także poprzez zastosowanie ciepłej wody. Ciśnienie hydrostatyczne wywołuje nacisk na ciało człowieka, a przez to następuje zwiększenie odpływu krwi z kończyn do klatki piersiowej.

Zjawisko to jest potęgowane przez pęcherzyki powietrza delikatnie napierające na skórę pacjenta, co sprawia że przed wyjściem z wanny należy odczekać ok. minuty spokojnie leżąc w wodzie z wyłączonym systemem jej napowietrzania.

Podczas gwałtownego wstania może dojść do zawrotów głowy, osłabienia, a nawet omdleń w przypadku osób z niskim ciśnieniem krwi. Niemniej jednak po zastosowaniu kąpieli perełkowej obserwuje się u pacjentów ogólne odprężenie nerwowe oraz uspokajenie. Pacjenci są zrelaksowani i rozluźnieni.

Warto wspomnieć, iż do kąpieli perełkowej można dodać wyciągi z ziół lub olejki eteryczne, które w zależności od rodzaju wywierają na organizm dodatkowe działanie.

Aby zwiększyć działanie uspokajające lub nasenne zabiegu, do wody dodaje się wyciąg z waleriany, chmielu lub brom.

Uzupełnienie kąpieli perełkowej olejkami emetycznymi pozwala na jednoczesne prowadzenie inhalacji (wdychanie unoszących się oparów olejków eterycznych).

KaĻiel perełkowa wskazania

Do głównych wskazań do stosowania kąpieli perełkowej zalicza się:

 • Zmęczenie;
 • Zespoły przeciążeniowe mięśni;
 • Bezsenność;
 • Lekkie choroby serca i krążenia;
 • Zaburzenia regulacji autonomicznej;
 • Niskie ciśnienie krwi;
 • Nadpobudliwość nerwową.

Kąpiel perełkowa przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania kąpieli perełkowej to:

 • Niewydolność krążenia;
 • Znaczne osłabienie;
 • Przemęczenie (duża potrzeba snu);
 • Utrudniony kontakt z pacjentem;
 • Ostre infekcje i stany gorączkowe;
 • Choroby zakaźne skóry;
 • Alergia na olejki eteryczne bądź wywary z ziół, w przypadku uzupełniania nimi kąpieli perełkowej.

Podsumowanie

Kąpiel perełkowa jest zabiegiem, z którego pacjenci korzystają bardzo chętnie. Istotą działania tego typu kąpieli jest mikromasaż wywoływany przez pęcherzyki powietrza delikatnie uderzające w ciało pacjenta podczas zanurzenia w wodzie. Obserwuje się wpływ zabiegu na zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze, regulujące pracę narządów wewnętrznych.

Kąpiel perełkowa wpływa wyraźnie rozluźniająco na układ mięśniowy. Istnieje również możliwość dodania do kąpieli wywaru z ziół lub olejków eterycznych w celu wzmocnienia działania np. uspokajającego. Po zabiegu pacjenci są zrelaksowani i wypoczęci.

Zabieg wykonywany jest w większości placówek fizjoterapeutycznych, ale coraz częściej oferowany jest w ośrodkach odnowy biologicznej. Autor:

mgr Monika Olszówka

Kąpiel solankowa – działanie, wskazania i przeciwwskazania. Jak przygotować kąpiel solankową w domu i gdzie w Polsce są baseny solankowe?

Kąpiel perełkowa – działanie, wskazania, przeciwwskazania Baseny solankowe znajdują się w wielu miejscowościach uzdrowiskowych w Polsce, ale niewielkim kosztem można urządzić domowe SPA i samodzielnie przygotować kąpiel solankową w domu. pixabay.com

Kąpiele solankowe to świetny sposób na regenerację organizmu i złagodzenie skutków niektórych dolegliwości. Składniki mineralne zawarte w solance odżywiają skórę i przenikają do głębszych jej warstw, wpływając na stan fizyczny organizmu, a także na samopoczucie. Niektóre kąpiele solankowe doskonale pomagają na przewlekły stres, problemy z zasypianiem i ogólne przemęczenie. Nie dla wszystkich kąpiele solankowe są jednak wskazane – wszystko zależy od rodzaju solanki oraz od stanu zdrowia. Sprawdź, jakie są wskazania i przeciwwskazania do korzystania z kąpieli solankowych. Przeczytaj, jak przygotować taką kąpiel w domu oraz w jakich miejscowościach w Polsce znajdują się baseny solankowe.

Kąpiele solankowe odbywają się w wodach (solankach) chlorkowo-sodowych, które zawierają nie mniej niż 1 g składników stałych w 1 dm³.

Solanka zawiera jony chlorkowo-sodowe oraz dodatkowe składniki – każdy rodzaj wód mineralnych różni się właśnie pod względem tych dodatkowych jonów. Mogą to być jony bromu, potasu, magnezu, jodu, miedzi oraz wapnia.

W zależności od składu solanka ma różne działanie i zalecana jest do leczenia określonego typu dolegliwości. Kąpiele solankowe mogą być stosowane jako kąpiele całkowite, kąpiele 3/4, półkąpiele i kąpiele nasiadowe. Dobór odpowiedniej formy kąpieli solankowej zależy od stanu zdrowia pacjenta, jego wieku oraz choroby i jej stadium.

Kąpiele solankowe całkowite powinny mieć temperaturę początkową 35-36°C, następnie powinna ona wzrastać do 38°C. Półkąpiele mają wyższą temperaturę – 39-40°C.

Pierwsza kąpiel solankowa w 2-procentowym roztworze solanki nie powinna być dłuższa niż 10 minut, czas następnych kąpieli wydłuża się o 2 minuty. Maksymalny czas kąpieli solankowej to 24 minuty.

Nie powinno się ich powtarzać częściej niż 3 razy w tygodniu, w przypadku dzieci i młodzieży wskazane są dwie kąpiele solankowe w tygodniu.

W sanatoriach i uzdrowiskach stosuje się zazwyczaj serię 8-10 zabiegów w basenach solankowych, w przypadku młodszych pacjentów seria może obejmować do 15 zabiegów. Po kąpieli w solance nie należy spłukiwać ciała ani wycierać się ręcznikiem. Wskazany jest odpoczynek przez 30-60 minut w pozycji leżącej, tak by skóra wyschła, a organizm wchłonął wszystkie dobroczynne składniki.

Składniki zawarte w solance przenikają podczas kąpieli przez skórę i oddziałują na cały organizm. Wnikając przez receptory skóry, jony z solanki oddziałują na autonomiczny układ nerwowy oraz na hormony tkankowe. W zależności od składu solanki, kąpiel solankowa:

 • powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych (dzięki zmniejszeniu pobudliwości nerwów czuciowych i ruchowych),
 • łagodzi stany zapalne stawów,
 • poprawia ukrwienie skóry,
 • reguluje ciśnienie krwi,
 • wpływa korzystnie na pracę serca i układu nerwowego,
 • stymuluje procesy metaboliczne, dzięki czemu wspomaga odchudzanie,
 • ma właściwości oczyszczające i odtruwające organizm,
 • wzmacnia układ odpornościowy.
You might be interested:  Zespół bealsa – przyczyny, objawy, rokowania, częstość występowania

Jony magnezu zawarte w niektórych solankach sprawiają, że kąpiel w nich ma działanie odprężające i relaksujące, przez co zmniejsza skutki stresu.

Kąpiele solankowe są wskazane przy dolegliwościach ze strony układu krążenia i układu nerwowego, przy nerwobólach, bólach reumatycznych i podwyższonym ciśnieniu krwi. Nie każdy jednak może i powinien je stosować – warto przed kąpielą zapoznać się dokładnie z działaniem danej solanki.

Kąpiele solankowe zaleca się przy przewlekłych chorobach dróg oddechowych i zatok, w leczeniu pomocniczym przewlekłych i zwyrodnieniowych chorób reumatycznych, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, w stanach obniżonej odporności, w okresie rekonwalescencji, w leczeniu otyłości, przy niektórych schorzeniach ginekologicznych (bezpłodność, nerwice wegetatywne, uciążliwe objawy klimakterium) oraz we wspomagającym leczeniu niektórych chorób skóry, np. łuszczycy.

Dla dzieci kąpiele solankowe wskazane są przy alergiach, astmie, zaburzeniach neurologicznych oraz we wspomagającej terapii otyłości.

Kąpiele solankowe są przeciwwskazane przy niewydolności krążenia, chorobie wieńcowej, po zawale serca i przy wadach zastawek, w stanach zaostrzenia objawów chorób przewlekłych i gdy stan pacjenta jest ogólnie zły.

Przeciwwskazaniem są też choroby psychiczne, nadczynność tarczycy, gruźlica, choroby nowotworowe oraz zaburzenia rozwojowe narządów płciowych.

Kąpiele solankowe nie są też wskazane dla kobiet w ciąży i dla osób z niskim ciśnieniem krwi.

Kąpiele solankowe w wodach z zawartością soli bromu i jodu jest przeciwwskazana dla osób uczulonych na te związki chemiczne. W przypadku otarć i innych uszkodzeń lub podrażnień skóry należy je przed kąpielą w solance zabezpieczyć – najlepiej jest posmarować je neutralną maścią ochronną.

Kąpiele solankowe i baseny solankowe znajdują się w wielu miejscowościach uzdrowiskowych w Polsce. Na kąpiel solankową można udać się do Rabki-Zdrój, Iwonicza-Zdroju i Goczałkowic-Zdroju.

Basen solankowy jest w Sopocie i w Ciechocinku, a także w Kołobrzegu i Ustroniu.

Można też skorzystać z kąpieli solankowych w wielu innych miejscach, w tym na warszawskich Kabatach, a także przygotować ją samodzielnie.

 • Sprawdzone sposoby na rozstępy
 • Worki pod oczami – jak je zlikwidować?

Kąpiel solankowa w domu jest bardzo prostym i przyjemnym zabiegiem. Do wanny wystarczy wsypać odpowiednią ilość wybranej soli leczniczej i zanurzyć się na około 20 minut w ciepłej wodzie.

Morsowanie – zalety lodowatych kąpieli

Kąpiel wirowa – masaż podwodny o wielu zdrowotnych zaletach – blog – Kopalnia Soli „Wieliczka”

Jednym z popularnych zabiegów z zakresu fizykoterapii jest kąpiel wirowa.

Masaż podwodny ma wyjątkowo dobry wpływ na ludzki organizm – pobudza krążenie, stymuluje usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i działa kojąco na obolałe tkanki.

Jakim jednak pacjentom szczególnie można polecić kąpiele wirowe i gdzie się udać, aby móc skorzystać z dobroczynnego wpływu podwodnego masażu?

Kąpiel wirowa to jeden z dostępnych zabiegów rehabilitacyjnych. Zaliczana jest ona do hydroterapii, czasami określa się ją mianem masażu podwodnego. Na tym zasadniczo polega zresztą kąpiel wirowa: w jej przypadku wykorzystywany jest dobroczynny wpływ ciepłej wody, wprawionej w ruch wirowy, na ludzki organizm.

Kąpiele wirowe – przebieg leczniczego masażu

Masaż podwodny dotyczyć może różnych części ciała – możliwa jest zarówno kąpiel wirowa kończyn górnych, jak i kąpiel wirowa kończyn dolnych – a nawet masaż podwodny całego ciała. Pojedynczy zabieg trwa zwykle około 15-20 minut.

Temperaturę wody ustala się w porozumieniu z pacjentem. Zwykle jest to około 36-37 stopni Celsjusza, jeżeli jednak pacjent stwierdzi, iż woda jest zbyt zimna lub za ciepła, dokonuje się stosownych modyfikacji.

Ważne w końcu jest to, aby sam zabieg był po prostu przyjemny.

Wyróżnia się różne rodzaje wanienek do kąpieli wirowych. Jedne z nich są mniejsze, inne większe – wszystko zależy od tego, do masażu podwodnego której części ciała służy dane urządzenie.

Różne są również mechanizmy służące do wprawiania w ruch wody.

Część urządzeń wyposażona jest w wirniki, inne zaś posiadają skomplikowane systemy specjalnych dysz, które – dzięki temu, że wypuszczają wodę pod odpowiednim ciśnieniem – wprawiają ją w ruch.

Kąpiel wirowa i jej wpływ na organizm

Kąpiele wirowe wpływają na organizm na zdecydowanie więcej sposobów, niż można by przypuszczać. Wirowy ruch wody sprawia, że pobudzane jest krążenie krwi.

Prowadzi to nie tylko lepszego ukrwienia narządów, ale i do szybszego usuwania zbędnych produktów przemiany materii.

Pobudzenie krążenia ma jeszcze inne zalety – mianowicie dochodzi dzięki temu do zmniejszenia obrzęków, a także zlikwidowania ewentualnych zastojów żylnych.

Zalet kąpieli wirowych jest jednak zdecydowanie więcej. Wirowy ruch wody może prowadzić do zmniejszenia odczuwanego przez pacjenta bólu. Kąpiele korzystnie działają na mięśnie – ogólnie sprawiają one, że tkanki ulegają rozluźnieniu i dzięki tym zabiegom możliwe jest doprowadzenie do zmniejszenia napięcia mięśniowego.

Kąpiel perełkowa – działanie, wskazania, przeciwwskazania

Kąpiel wirowa: wskazania i przeciwwskazania do jej wykonywania

Masaż podwodny może pomóc pacjentom z wieloma schorzeniami. Przynosić on może ulgę chorym na schorzenia reumatyczne, takie jak np. choroba reumatoidalna stawów. Kąpiel wirowa może też łagodzić dolegliwości osób, które doświadczyły jakichś urazów, odmrożeń czy tych, u których istnieją tzw. przykurcze bliznowate.

Zabiegi polecane bywają także osobom z chorobą Raynauda, cierpiącym na zwężające zapalenia tętnic czy tym, u których wystąpiły w przeszłości jakieś zakrzepy w naczyniach. Kąpiel wirowa korzystna może być również dla osób, które przebyły operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych, a także u tych, u których istnieją przewlekłe stany zapalne stawów.

Przeciwwskazań do kąpieli wodnych wymienia się zdecydowanie mniej niż wskazań do tych zabiegów. Należą do nich przede wszystkim niewydolność krążenia oraz schorzenia serca i naczyń krwionośnych. Oprócz tego masażu podwodnego nie wykonuje się również i wtedy, kiedy w miejscu, które miałoby być mu poddawane, pacjent posiada jakieś chorobowe zmiany skórne.

Masaż podwodny: gdzie się udać, aby z niego skorzystać?

Kąpiele wirowe znajdują się w ofercie wielu różnych uzdrowisk – jednym z tych, które je oferują, jest Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka”. Warto jednak nadmienić, że masaż podwodny jest tylko jednym z wielu zabiegów, które można wykonać w tej placówce. Pacjenci, którym zaleca się inne zabiegi terapeutyczne (np. kinezyterapię), mogą z takich w wielickim uzdrowisku również skorzystać.

Kąpiel wirowa, jak doskonale widać, może wywierać wyjątkowo korzystny wpływ na organizm. Warto rozważyć skorzystanie z tej właśnie formy fizykoterapii – zabiegi te nie tylko mogą dawać dobre efekty, ale i dla wielu pacjentów są one po prostu przyjemne.

Kąpiel perełkowa

Słowo spa – „sanus per aquam”, czyli „zdrowie przez wodę” kojarzy nam się z długim dniem wypełnionym zabiegami na bazie błota, masażami, ze zdrową kuchnią i atmosferą pozwalającą nam w pełni się zrelaksować. Do niedawna było ono synonimem luksusu, na który nie każdy mógł sobie pozwolić.

1. Korzyści hydroterapii

Na początku duże ośrodki spa były miejscem wizyt ludzi ze świata mody, show-businessu oraz sławnych osobistości, które pragnęły odpocząć, a przy okazji zadbać o swoje ciało, lecz także odnaleźć ukojenie dla zmysłów. Zabiegi proponowane w takich ośrodkach były w bardzo wysokich cenach i zwykły śmiertelnik mógł tylko pomarzyć o wizycie i odpoczynku w zaciszu odnowy biologicznej.

W miarę jak powstawało coraz więcej gabinetów spa, ceny zabiegów stały się bardziej przystępne. Zabiegi spa pozwalają zrelaksować się i zadbać o siebie w profesjonalny sposób. Obecnie spa prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych zabiegach, których efekty przerastają najśmielsze wyobrażenia.

Korzyści z hydroterapii były znane od tysięcy lat. Hydroterapia jest jedną z najstarszych metod leczenia wielu dolegliwości, najbardziej dostępną i bezpieczną.

Leczenie dzięki wykorzystaniu wody jest formą terapii ogólnie dostępną i bardzo chętnie stosowaną, czy to w gabinetach odnowy biologicznej, czy też w zaciszu domowej łazienki.

Jak wiadomo, kąpiel wpływa korzystnie na cały nasz organizm, działa odprężająco, detoksykująco oraz leczniczo, jeżeli dodamy do niej odpowiednich olejów lub leczniczych soli.

2. Zalety kąpieli perełkowej

Jednym z wielu popularnych zabiegów spa z wykorzystaniem hydroterapii jest kąpiel perełkowa. Trwa ona 10-20 minut. Jak wygląda kąpiel perełkowa i komu jest zalecana? Zabieg spa polega na zanurzeniu się w wodzie wypełnionej ogromną ilością pęcherzyków powietrza.

Na dnie zbiornika znajduje się siatka, przez którą przechodzi powietrze z pompy sprężarki. Cienkie metalowe rury mają formę baniek na wodzie. Wyglądają jak wiele piłek, stąd nazwa. Pęcherzyki te masują skórę i działają na osobę uspokajająco i nasennie.

Ponadto kąpiel odpręża, a ukrwienie skóry wzrasta o 115%.

Wizyta w spa jest zalecana osobom, u których zdiagnozowano:

 • nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze,
 • nerwicę,
 • choroby reumatyczno-zwyrodnieniowe,
 • otyłość,
 • bezsenność,
 • wzdęcia,
 • zaburzenia krążenia obwodowego tętniczego,
 • zaburzenia perystaltyki jelit,
 • bolesne, nieregularne miesiączki,
 • chroniczne choroby kobiece,
 • zmniejszoną potencję seksualną,
 • chroniczne choroby skóry,
 • odleżyny,
 • mózgowe porażenie dziecięce,
 • nadpotliwość stóp,
 • cellulit,
 • rozstępy,
 • obniżone napięcie mięśniowe,
 • niedowład z powodu przepukliny oponowo-rdzeniowej.
 • Kąpiel perełkowa jest także zalecana w ramach rehabilitacji po urazach.
 • Przeciwwskazania do kąpieli perełkowej:
 • Wizyta w spa może pozytywnie wpłynąć na wiele dolegliwości, nie tylko natury estetycznej.

3. Wypoczynek w spa

Spa wypoczynek staje się coraz bardziej powszechny nie tylko na świecie, lecz również w Polsce. Często całe rodziny łącznie z dziećmi wybierają taką formę wypoczynku latem bądź zimą. Ośrodki z zapleczem spa proponują pakiety zabiegów dla rodziców i często mają przygotowany plan zajęć dla dzieci, które także mogą w „miejscu dla dorosłych” miło i ciekawie spędzić wolny czas.

You might be interested:  Przeszczep kału (fmt) – bakterii kałowych – wskazania, przebieg, skuteczność

Zaznaczyć warto, iż ośrodki spa powstają przy niemalże każdym hotelu lub większym pensjonacie. W ten sposób goście mogą połączyć relaks nad morzem lub w górach z możliwością zadbania o swoje ciało.

Godne polecenia jest także proponowane menu, skomponowane w taki sposób, aby było w zgodzie z zasadami zdrowego żywienia, czyli pysznie i zdrowo.

Kuchnia spa może być ciekawym doświadczeniem dla każdego, nawet najbardziej wybrednego podniebienia.

Wiele ośrodków spa proponuje szeroki wachlarz zabiegów obejmujących nie tylko pielęgnację twarzy i ciała, lecz także pełen zakres wyspecjalizowanych preparatów do kontynuowania rozpoczętej terapii w zaciszu domowym.

Oprócz zabiegów na ciało i twarz możemy skorzystać także z zabiegów pielęgnacyjnych na dłonie, stopy czy też włosy. Firmy specjalizujące się w kosmetykach przeznaczonych do spa prześcigają się w pomysłach na coraz bardziej ulepszone i oryginalne receptury oraz składniki aktywne w nich wykorzystywane. Możemy wybrać np.

zabieg przeciwzmarszczkowy na bazie złota lub aktywny masaż z wykorzystaniem lawy wulkanicznej itp.

Pamiętajmy, że głównym zaleceniem spa jest korzystanie z zabiegów na bazie wody, które mają dobroczynne działanie na cały nasz organizm.

Dzięki wszelkiego rodzaju zabiegom w wannach z hydromasażami, kapsułami spa, biczami wodnymi nasze ciało ulega procesowi leczenia, nabiera zdrowego wyglądu i pozostaje na długi czas w pełni sił, a my zyskujemy nową energię do życia.

Warto chociażby raz na kilka miesięcy wybrać się do ośrodka odnowy biologicznej, aby zadbać o zmęczone ciało, zrelaksować się i „naładować akumulatory”, aby być gotowym na zmierzenie się problemami dnia codziennego.

Dla kogo kąpiel perełkowa?

Gorąca kąpiel w wannie po ciężkim dniu to popularny sposób na relaks. Kąpiel może być także zabiegiem leczniczym lub detoksykującym pod warunkiem, że do wody dodamy sole lecznicze lub olejki eteryczne. Hydroterapia, czyli zastosowanie wody w procesie leczniczym, jest znana ludzkości od setek lat.

W przeszłości z zabiegów hydroterapii korzystali wyłącznie ludzie zamożni – obecnie każdy może przygotować aromatyczną kąpiel w zaciszu własnej łazienki, przy minimalnych kosztach. Większym wydatkiem jest wizyta w gabinecie odnowy biologicznej, ale – jak wiadomo – profesjonalne zabiegi SPA mają swoją cenę.

Do najczęściej wykonywanych obecnie procedur należy kąpiel perełkowa. Co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega kąpiel perełkowa?

Perełki, którym zabieg zawdzięcza swoją nazwę, to pęcherzyki powietrza wytwarzane przez sprężarkę umieszczoną pod siatką na dnie basenu. Pęcherzyki masują skórę przez 10–20 minut kąpieli, poprawiając ukrwienie skóry aż o 115%.

Kąpiel perełkowa działa odprężająco i nasennie, dlatego jest polecana osobom zmagającym się z objawami nerwicy lub bezsenności.

Wskazaniem do zabiegu są również schorzenia reumatyczno-zwyrodnieniowe, obniżone napięcie mięśniowe, zaburzenia perystaltyki jelit, zaburzenia krążenia obwodowego tętniczego oraz nadciśnienie tętnicze.

Pozytywny wpływ kąpieli perełkowej na organizm odnotowuje się także u osób z niedowładem wynikającym z przepukliny oponowo-rdzeniowej, u pacjentów z odleżynami lub przewlekłymi chorobami skóry, a także u osób dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym.

Kąpiel perełkowa poprawia również wygląd skóry, redukując rozstępy i cellulit. Ponadto łagodzi dolegliwości miesiączkowe i wzdęcia, niweluje problem nadpotliwości stóp i korzystnie oddziałuje na libido. Zabieg jest zalecany pacjentom po urazach, w okresie rehabilitacji.

Kto nie powinien korzystać z kąpieli perełkowej?

Mimo iż masaż pęcherzykami powietrza ma dobroczynny wpływ na organizm, nie każdy może z niego skorzystać. Główne przeciwwskazania do tego zabiegu to: ropne problemy skórne, infekcje grzybicze, niskie ciśnienie krwi, osłabienie organizmu, senność oraz problemy zdrowotne w obrębie układu sercowo-naczyniowego.

Kosmetyki rodem ze SPA

Zabiegi upiększające cieszą się coraz większą popularnością, a zakres oferowanych procedur zwiększa się z roku na rok.

Preparaty wykorzystywane w ośrodkach SPA mają silniejsze działanie niż kosmetyki dostępne w drogeriach, w związku z czym po ich zastosowaniu efekty są bardziej spektakularne – po wizycie w SPA skóra staje się wyraźnie gładsza i bardziej jędrna, a włosy wyglądają na mocniejsze i zdrowe.

W celu zachowania uzyskanego rezultatu na dłużej warto sięgnąć po specjalistyczne produkty przeznaczone do podtrzymywania efektów terapii.

Są to preparaty o oryginalnych recepturach, wytwarzane z myślą o osobach korzystających z zabiegów dostępnych w ośrodkach SPA i gabinetach odnowy biologicznej. Składniki tych kosmetyków silnie działają nawet na samą wyobraźnię – należą bowiem do nich tak nietypowe substancje jak lawa wulkaniczna oraz złoto.

Zadbane ciało to wynik stosowania zdrowej diety, regularnego wykonywania ćwiczeń fizycznych i pielęgnowania skóry odpowiednio dobranymi preparatami.

O wygląd można zatroszczyć się również z pomocą specjalistycznych zabiegów SPA – niektóre z nich można powielić domowymi sposobami, choć z nieco skromniejszym rezultatem.

Zabiegi tego typu, takie jak na przykład kąpiel perełkowa, mają wpływ nie tylko na skórę, lecz także na funkcjonowanie organizmu. Przed decyzją o ich zastosowaniu należy jednak upewnić się, że stan zdrowia pozwala na przeprowadzenie danej procedury.

Wsparcie redakcyjne od:

Hydroterapia – czym jest, dla kogo?

Hydroterapia – na czym polega, jakie są rodzaje zabiegów, wskazania i przeciwwskazania do leczenia wodą

Wśród zabiegów, które poprawiają stan zdrowia chorych, a także sprzyjają relaksowi i redukcji stresów, wymienić należy hydroterapię. Wyjaśniamy, czym jest, jakie są jej rodzaje, a także dla kogo jest idealna.

Hydroterapia – co to jest?

Hydroterapia nazywana jest również hydropatią, akwaterapią lub wodolecznictwem. Jest to najstarszy dział fizjoterapii, wykorzystujący do celów leczniczych fizyczne i chemiczne właściwości wody w postaci stałej, ciekłej i gazowej, o różnej temperaturze i ciśnieniu hydrostatycznym.

Zabiegi hydropatii umożliwiają dawkowanie zarówno bodźców termicznych, jak i mechanicznych w zależności od reaktywności organizmu pacjenta. Wiemy już, co to jest hydroterapia, warto więc dowiedzieć się, jakie są wskazania do stosowania leczenia wodą, a także jakie są przeciwwskazania.

Dla kogo leczenie hydromasażem?

Z zalet leczenia wodą mogą skorzystać zarówno osoby zdrowe, jak i chore, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. W zależności od temperatury wody, tego typu zabiegi wskazane są na inne dolegliwości. Ogólnie działanie wody ma wpływ na:

 • miejscowe zwiększenie ukrwienia, a w efekcie na wzrost utlenowania krwi i usuwania metabolitów,
 • zwiększenie przemiany materii,
 • wzrost odporności ogólnej,
 • likwidację podprogowych podrażnień bólowych,
 • usuwanie toksyn i bakterii przez skórę,
 • poprawę trofiki tkanek,
 • skrócenie okresu zmniejszenia sprawności powysiłkowej,
 • poprawę funkcjonowania serca,
 • odciążenie statyczne układu ruchu,
 • zwiększenie elastyczności i rozciągliwości elementów łącznotkankowych,
 • poprawę sprawności ośrodków podkorowych i korowych mózgu.

Warto wiedzieć, że z zabiegów hydroterapii mogą korzystać również ciężarne. Woda relaksuje i pozwala na odprężenie, zwłaszcza obciążonego kręgosłupa. Jednak kobiety w ciąży powinny zabiegi skonsultować z lekarzem.

Wskazania do hydroterapii

Wśród wskazań do leczenia hydromasażem wymienia się wiele schorzeń. Zabiegi hydroterapii wykorzystujące wodę o niskiej temperaturze, przyniosą ulgę osób cierpiących na:

 • choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy,
 • nieżyty oskrzeli,
 • ostre zapalenie stawów lub żył,
 • osłabienie czynnościowe pęcherza moczowego lub niedomaganie mięśni pochwy.

Ciepłą wodę w hydroterapii wykorzystuje się podczas zabiegów dedykowanym chorym zmagającym się z:

 • chorobami narządów jamy brzusznej,
 • chorobami tkanek powierzchniowych,
 • zaburzeniami czynnościowych i nieswoistymi chorobami dróg oddechowych.

Zabiegi gorące stosuje się przy czyrakach i powierzchownych ropniach, wskazane są też dla osób zdrowych.

Jeżeli odczuwa się niepokój, pobudzenie ogólne, napięcie psychiczne lub cierpi się na bezsenność, idealnym rozwiązaniem są zabiegi z zastosowaniem temperatury obojętnej.

Co jeszcze znajdziemy wśród wskazań do hydroterapii? Przede wszystkim leczenie wodą zalecane jest przy cellulicie, nadwadze, stresie i zmęczeniu, a także przy przewlekłych bólach głowy, bólach reumatycznych, bólach pleców i kręgosłupa.

Hydroterapia – przeciwwskazania

Mimo, że jest to zabieg dedykowany zarówno osobom zdrowym, jak i cierpiącym na wiele chorób, hydroterapia nie powinna być stosowana w przypadku:

 • infekcji,
 • owrzodzeń stóp i podudzi,
 • zakrzepicy,
 • ciężkiej niedokrwistości,
 • nieprawidłowego krążenia obwodowego,
 • złośliwych nowotworów,
 • cukrzycy i ran przy niej występujących,
 • psychoz,
 • wyczerpania organizmu.

Jeżeli wiemy już o hydroteriapii – co to jest, jakie są jej korzyści, wskazania do stosowania i przeciwwskazania, warto zastanowić się nad tym, na czym polega leczenie wodą.

Na czym polega hydroterapia?

Jak już wspomniano na wstępie, chcąc wyjaśnić co to jest hydroterpia, a więc na czym polega jej działanie, warto sprawdzić, czym są owe właściwości fizyczne wody, oddziałujące na organizm ludzki.

Są to przede wszystkim: temperatura, ciśnienie hydrostatyczne i hydrodynamiczne wody.

Ponadto woda, jako dobry rozpuszczalnik związków chemicznych, pozwala na stosowanie w zabiegach akwaterapii wyciągów z ziół, soli, borowiny, a także innych związków, które odkładają się na skórze, w skórze lub przechodzą przez nią i wnikają do krwi.

Aby zrozumieć, na czym polega hydroterapia, warto poznać rodzaje zabiegów, a szczególnie podział ich z uwagi na wykorzystaną cechę fizyczną wody. Z ciśnieniem hydrostatycznym stosuje się:

 • kąpiele całkowite,
 • kąpiele częściowe,
 • masaż podwodny,
 • kąpiele perełkowe,
 • kąpiele tlenowe,
 • kąpiele aromatyczne,
 • kąpiele kinezyterapeutyczne,
 • kąpiele elektryczno-wodne.
You might be interested:  Przełom nadciśnieniowy – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, pierwsza pomoc

 Zabiegi wykorzystujące ciśnienie strumienia wody to:

 • polewanie: częściowe – polegające na pokrywaniu wodą odpowiednich części ciała oraz całkowite – opierające się na równomiernym polewaniu wodą całego ciała,
 • natryski stałe – wykorzystujące strumień wody, którego kierunek i ukształtowanie są stałe;
 • natryski ruchome – wykorzystujące działanie ruchomego strumienia wody na określone części ciała.

Zabiegi z wykorzystaniem tkanin:

 • okłady – zimne lub ciepłe, wykonywane na określonych powierzchniach ciała z użyciem materiału zamoczonego w wodzie o określonej temperaturze,
 • kompresy – przykładanie wilgotnego zimnego lub ciepłego kompresu z kilku warstw materiału,
 • zmywanie ciała chorego przy pomocy gąbki lub ręcznika zamoczonego w wodzie i wycieranie ciała do sucha,
 • zawijanie – szczelne zawinięcie ciała za pomocą wilgotnego prześcieradła, a na to – suchego koca,
 • nacieranie w celu ogrzania pacjenta, przykrycie kocem, a następnie energiczne nacieranie całego ciała lub konkretnych jego części zamoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem.

Wodolecznictwo polega również na zastosowaniu zabiegów bez ciśnienia wody, takich jak: sauna, kąpiele parowe.

Najpopularniejsze rodzaje zabiegów hydroterapii

Wśród rodzajów zabiegów hydroterapii wykorzystujących ciśnienie hydrostatyczne wody wyróżnić można kilka, które są najchętniej wybierane przez pacjentów i posiadające szereg korzyści. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Masaż wirowy kończyn górnych i dolnych – to łagodna forma hydroterapii, podczas której wykorzystuje się temperaturę i ruch wirowy wody. Zabieg wykonuje się w specjalnych zbiornikach, które przystosowane są do masażu kończyn górnych, dolnych i całego ciała. Temperatura wody ma 32-40 stopni Celsjusza. Czas trwania masażu wirowego kończyn górnych i dolnych wynosi od 15 do 20 minut. Zabieg jest łagodny i bezbolesny. Masaż wirowy kończyn górnych i dolnych powoduje rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia oraz łagodzenie bólu. Wśród wskazań warto wymienić: przewlekłe stany zapalne, stany pourazowe, przykurcze bliznowate.
 • Automatyczny masaż podwodny polega na zastosowaniu biczowego strumienia wody o określonym ciśnieniu, dzięki któremu masuje się ciało pacjenta ułożonego w wannie wypełnionej wodą. W zabiegu wykorzystuje się działanie termiczne i hydrostatyczne wody, aby całkowicie rozluźnić mięśnie, a w efekcie zwiększyć ukrwienie i przepływ chłonki, która sprawi, że zlikwidowany zostanie zanik mięśniowy z powodu bezczynności. Automatyczny masaż podwodny redukuje też stany wyczerpania psychicznego.
 • Kąpiel perełkowa z hydromasażem to zabieg podczas którego wtłaczane do wody jest powietrze pod ciśnieniem, które powoduje powstawanie pęcherzyków. Taka hydroterapia ma działanie relaksacyjne, antydepresyjne i zdrowotne, dzięki umożliwieniu odprężenia nerwów – uspokaja, rozluźnia i działa nasennie. Ponadto poprawia krążenie krwi oraz wydolność układu limfatycznego. Jest to zabieg regenerujący organizm oraz umożliwiający szybkie odzyskanie sił witalnych.

Hydroterapia – na czym polega i kiedy się ją stosuje? 0 likes

Hydroterapia (wodolecznictwo) to dział fizykoterapii, w którym do celów leczniczych wykorzystuje się działanie wody w różnej postaci. Wodolecznictwo to najstarszy opisany dział fizykoterapii posiadającym bogatą historię, sięgającą starożytności. Już w dawnych czasach woda wykorzystywane była nie tylko w kierunku utrzymania higieny ale również w celach leczniczych.

Historia hydroterapii

 Profilaktyczny wpływ wody na organizm opisywano już w starożytnym Egipcie. Wówczas kąpiel napotna miała na celu przeciwdziałanie nadwadze. Również w starożytnym Rzymie i Grecji doceniano korzystny wpływ wody na organizm.

Dużą popularnością cieszyły się tam źródła termalne. Historyczne łaźnie stały się nie tylko miejscem relaksu i odnowy biologicznej ale także centrum życia towarzyskiego.

Współczesna hydroterapia nie istniałaby w obecnej formie bez postaci Sebastiana Kneippa, jednego z najsłynniejszych niemieckich hydroterapeutów.

W swoich rozważaniach zachęcał szczególnie do wzmacniania mechanizmów obronnych organizmu poprzez jego odpowiednie hartowanie. Również w Polsce leczenie uzdrowiskowe ma wieloletnie tradycje. Obecnie znanych jest około 120 zabiegów leczniczych z wykorzystaniem wody w różnej postaci.

W medycynie i fizjoterapii stosuje się wodę zarówno w postaci ciekłej, jak również stałej lub gazowej. Największa popularnością zabiegi hydroterapeutyczne cieszą się w uzdrowiskach. Również ośrodki SPA, bazujące głównie na wykorzystaniu wody, zyskują coraz więcej zwolenników.

Z łacińskiego SPA oznacza „zdrowie przez wodę” i wskazuje na wysoce doceniane oddziaływanie wody na organizm człowieka.

Zastosowanie wody w lecznictwie

Szerokie zastosowanie wody obejmuje szereg działań profilaktycznych oraz terapeutycznych. Ważną rolę w reakcjach ustroju na działanie wody ma jej ciśnienie (hydrostatyczne lub hydrodynamiczne). Nie bez znaczenia jest także temperatura wody.

Wodolecznictwo bardzo mocno związane jest z termoterapią  wykorzystującą działanie bodźców cieplnych (ciepła lub zimna) na tkanki. Podstawowym celem hydroterapii jest profilaktyka. Priorytetem jest tutaj działanie hartujące i wzmacniające odporność.

Pojedyncze zabiegi z wykorzystaniem wody wywołują szereg zmian miejscowych i ogólnoustrojowych w tkankach, pobudzając tym samym fizjologiczne mechanizmy regulacyjne. Seria zabiegów pozwala na uruchomienie mechanizmów adaptacyjnych, poprawiających funkcje narządów i odporność organizmu.

Wiodącym skutkiem jest więc poprawa funkcji narządów i ogólna poprawa zdrowia.

Rodzaje zabiegów stosowanych w hydroterapii

Wybór zabiegów z zakresu hydroterapii jest bardzo szeroki, są jednak takie, które cieszą się największą popularnością, dzięki swojej skuteczności, szerokiemu spektrum działania na organizm oraz, z pewnością, przyjemnymi odczuciami w trakcie trwania zabiegu. Należą do nich:

Oparte na działaniu ciśnienia hydrostatycznego:

 •          kąpiele całkowite i częściowe
 •          masaż podwodny
 •          kąpiele perełkowe
 •          kąpiele tlenowe
 •          kąpiele aromatyczne
 •          kąpiele kinezyterapeutyczne
 •          kąpiele elektryczno-wodne

Z wykorzystaniem ciśnienia hydrodynamicznego (strumienia wody):

 •          polewanie: częściowe i całościowe
 •          natryski stałe
 •          natryski ruchome

Z zastosowaniem tkanin jako dodatkowych elementów zabiegu:

 •          okłady – zimne lub ciepłe, wykonywane na określonych powierzchniach ciała z użyciem materiału zamoczonego w wodzie o pożądanej temperaturze
 •          kompresy – zastosowanie wilgotnego kompresu z kilku warstw materiału
 •          zawijanie – szczelne zawinięcie ciała w wilgotną tkaninę i pokrycie suchym kocem
 •          nacieranie – energiczne nacieranie ciała wilgotnym ręcznikiem(woda zimna)

Zabiegi bez wykorzystania ciśnienia wody:

Hydroterapia w sanatoriach

Z pośród wspomnianych najczęściej spotykane zabiegi w ośrodkach sanatoryjnych, kompleksach SPA oraz gabinetach fizjoterapeutycznych to:

Masaż wirowy(kąpiel wirowa, wirówka) – zabieg wykorzystujący działanie temperatury oraz mechaniczne działanie ruchu wirowego wody. Masaż przeprowadza się w specjalnych wannach(zbiornikach wody), w których umieszczona zostaje masowana część ciała. Temperatura wody wynosi od 32 do 40 stopni Celsjusza, a czas trwania zabiegu wynosi około 20minut.

Zabieg jest bezbolesny, charakteryzuje się łagodnym oddziaływaniem na tkanki. Celem zabiegu jest rozluźnienie tkanek, obniżenie napięcia mięśniowego oraz poprawę krążenia w tkankach. Efektem jest więc zmniejszenie napięć oraz złagodzenie dolegliwości bólowych.

Najczęściej stosowana forma hydroterapii w przypadku przykurczów, blizn, przewlekłych stanów zapalnych czy pourazowych.

Masaż podwodny(z wykorzystaniem dyszy) – zabieg wykorzystujący działanie temperatury oraz ciśnienia hydrodynamicznego. Masaż przeprowadza się z użyciem dyszy, z której wydobywa się strumień wody pod odpowiednim ciśnieniem.

Leczona część ciała, umieszczona w specjalnym zbiorniku z wodą poddana zostaje intensywniejszemu masażowi niż w przypadku kąpieli wirowej. Podobnie jak masaż wirowy zabieg powoduje rozluźnienie mięśni, poprawia ukrwienie oraz przepływ chłonki.

Kąpiel perełkowa z hydromasażem – w trakcie zabiegu do wanny napełnionej wodą wtłaczane zostaje powietrze pod ciśnieniem, czego skutkiem jest powstanie pęcherzyków.

Głównym celem zabiegu jest relaksacja, uspokojenie oraz relaksacja. Dodatkowo kąpiel ma działanie rozluźniające i nasenne. Jak każda kąpiel poprawia krążenie krwi i chłonki.

Obserwuje się korzystne efekty relaksujące oraz silnie regenerujące.

Charakterystyczną cechą hydroterapii jest szeroki zakres możliwości modyfikacji siły bodźca fizykalnego. Pozwala to na indywidualne dobranie parametrów każdego zabiegu w zależności od potrzeb pacjenta oraz reakcji jakie chcemy wywołać. Jak już wspomniano, w trakcie zabiegów na organizm oddziałują różne bodźce:

 •          Temperatura
 •          Ciśnienie hydrostatyczne wody (woda stojąca)
 •          Ciśnienie hydrodynamiczne wody (strumień wody).

Duże znaczenie ma więc forma i miejsce zastosowania wody na tkanki, czas działania bodźca oraz możliwości adaptacyjne i termoregulacyjne ustroju.

Uaktywnienie mechanizmów regulacyjnych w efekcie bodźcowania ustroju oraz uzyskanie oczekiwanych efektów leczniczych zależy więc od odpowiednio dobranych parametrów zabiegu.

Niewątpliwą zaletą wodolecznictwa jest możliwość stopniowego różnicowania dawki dzięki czemu możliwe jest dobranie odpowiednich parametrów do prawie każdego przypadku chorobowego.

Na jakie dolegliwości pomoże hydroterapia?

Można mnożyć wskazania do stosowania zabiegów wodoleczniczych, jednak najskuteczniejsze działanie obserwujemy w przypadku:

 •          chorób serca i układu krążenia
 •          chorób układu nerwowego (o podłożu anatomicznym)
 •          chorób narządu ruchu
 •          dysfunkcjach przewodu pokarmowego
 •          chorób narządów rozrodczych
 •          chorób układu oddechowego
 •          problemach z przemianą materii

Należy jednak pamiętać, że istnieją schorzenia, w przypadku których odradza się stosowanie zabiegów z użyciem wody, a są to: 

 •          wyczerpanie organizmu
 •          ciężka niedokrwistość
 •          psychozy i inne poważne zaburzenia psychiczne
 •          infekcje grzybicze
 •          ropne problemy skórne
 •          niskie ciśnienie krwi
 •          senność
 •          w I trymestrze ciąży
 •          znaczna niepełnosprawność intelektualna
 •          na obszary skóry o zaburzonym czuciu zimna/ciepła
 •          w miejscach krwawienia
 •          w przypadku niewydolności zwieraczy, nietrzymania moczu

W tym miejscu należy wziąć pod uwagę różnorodność zabiegów z zakresu hydroterapii (ok. 120). Tak duży wybór zabiegów sprawia, że zarówno wskazania jak i przeciwwskazania będą się różnić w zależności od stosowanej formy terapii. Zwykle są to jednak przeciwwskazania względne wymagające indywidualnej oceny lekarza lub terapeuty.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *